k J' jfc <ten Na Vrij dag 14 Dec. 1945 "No. 30 K 2242 het Aanvullende ff i f 4 V l> I *1 Is zwarte handel noodig? Grootere problemen. Buitenlandsch Overzicht Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adr^ Grootzand 55 - Gedrukt i.o. v. M. G. bij Drukkerij Motor”, Sneek Predikbeurten te Sneek. ZONDAG 16 DECEMBR 1945. NED. HERV. KERK, SNEElè BONNENLIJST voor de tweede helft van de Ï3e periode 1945 (9 tot en met 22 December 1945) voor het Noor den des Lands. VANDALISME. Het Sneeke 360 454 T 04 V04 X04 Amerika i I «5 Zuivering bestuursleden Water schappen en Veenpolders. Wij verwijzen naar eene adverten tie in dit nr. betreffende bovenge noemde zuivering. De commissie be staat uit de h.h. -mr. A. W. Haan, Sneek, voorz., J. S. Gerbrandy, Goën- gamieden, J. Wagenaar, Leeuwarden en P. J. Hijgenaar en S. Dijkstra, beide Huizum. Houtdiefstal te Ijlst. Vrijdagavond 7 Dec. j.l. is door den Groepscommandant der Kon. Mare chaussee te IJlst op heeterdaad be trapt een persoon die zich schuldig maakte aan diefstal van hout van ’t 455 456 457 458 1 eenheid brandstoffen 1 eenheid turf 2% liter petroleum DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, 7.30 uur Ds. C. F. Brüse witz. IJlst, 9.30 uur Da. J. H. v. d. Slooten. 354 355 356 357 358 359 449 450 451 452 453 4) In Nederland wordt nood geleden. Schrikbarende nood. Maar wie eerlijk is, wie de moeilijkheden beseft, wel ke verbonden zijn aan de wederop leving van industrie en handel, wie bedenkt, dat er altijd nog millioenen zijn, wier nood grooter, veel grooter is dan de onze die wil geen gifhandel meer. Natuurlijk niet als het voedsel en genotmiddelen betreft, maar ook niet als het gaat om kleeding, schoei sel en huisraad. Dikwijls schijnt het onmogelijk niet aan zwarten handel te doen. Wij ken nen de nooden der groote gezinnen, waar de kinderen ondergoed noch- schoeisel hebben; in tientallen bitte re, wanhopige brieven aan onze re dactie komt die nood tot uiting. Wij weten, hoe grauw het leven wordt voor de huismoeder die de vingers stukprikt op de steeds maar weer verstelde kleeren, die geen kopjes Wedstrijdprogramma 15 en 16 Dec. N.V.B. SneekFrisia Gorredijk —Bl. Boys; Bl. Boys II—MSC II; LSC n—Sneek II. F.V.B. WZS'PI— LSC IV; Bl. Boys III—Sneek IV; O.- Nassau IIIWorkum (15-12) Adsp. LSCBI. Boys. Het dag. bestuur van de F.V.B. heeft besloten geen wed strijden vast te stellen op 22, 23, 25, 26, 29 en 30 Dec. Ook Nieuwjaarsdag zal de competitie stop staan. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de afgeloopen maand werd de Leeszaal door 1961 personen bezocht en bedroeg het aantal uitgeleende banden 6944. Naar wij vernemen is de heer J. H. de Jong, onderwijzer aan de R. K. Jongensschool alhier, benoemd tot hoofd der R. K. Jongensschool voor V.G.L.O. te Soest. Ruim 24 jaar is de heer de Jong aan de R.K. Jon gensschool alhier verbonden geweest- Benoemd tot onderwijzer in vasten dienst aan de school voor voortgezet lager onderwijs te Gouda, de heer D. Bakker van Sneek. Geslaagd te ’s-Gravenhage voor het diploma gemeente-administratie II, de heer W. v. Mourik te Sneek. 361 362 363 364 A 35 B35, C35 B 36 ii g n, eri tn 1 >de. e 11 Lel te t ree [H( millioenen zijn. Dit kind heeft ons later geleerd, dat naastenliefde en barmhartigheid tot de hoogste gees telijke goederen van een mensch be- hooren. Zwarte handel, gifhandel, kent geen naastenliefde, kent geen barmhartigheid.* Gifhandel is de on barmhartige bevoordeeling van enke lingen, is een uitvloeisel van een lakens meer heeft en te weinig dekens. Maar het kafi’ niet anders. Vijf jaren heeft ons volk geduld ge had, bovenmenschelijk geduld. Het is bitter, dat nu nog meer geduld beoe fend moet worden eer de industrie weer zoo ver is dat zij goederen naar behoefte leveren kan. Maar er is nu eenmaal geen andere oplossing. Voetbalvereen. „Sneek”. Donderdag 6 Dec. had de voetbal- vereeniging „Sneek” een feestavond georganiseerd in ’t Geb. v. Chr. Bel., waarvoor medewerking werd ver leend door de Kon. Rederijkerskamer „Ten Kate” van Leeuwarden. De avond werd geopend met een wel komstwoord van den voorz. der feest commissie den heer W. L. Poiesz, die getuigde van de groote bloei dei v.v. „Sneek”. Namens eere-leden er. leden van verdienste bood hij eer. nieuwe clubvlag aan. Verder over handigde hij aan' dhr. P. v. d. Baan een club-insigne uitgevoerd in glas- in-lood .in verband met ’t feit dat deze van de oprichting af penningm. was geweest. Mevr. Rockx bood na mens de Sneeker donatrices aan Sneek een mand bloemen aan terwijl v. d. Baan een huldeblijk kreeg in de vorm van een zilveren theelepeltje. Mevr. Meijer bood vier nieuwe hoek- vlaggen aan. Nadat voorz. Ringmï aan allen dank had gebracht en ook trainer Smit lof had toegezwaaid voor zijn verdienstelijk werk, sprak de voorz. van de Friesche Voetbal bond, de heer S«-de W$f, nog eenige waardeerende woorden tot de jubi- leerende vereeniging. De verwachtingen voor het feeste lijk gedeelte van den avond waren hoog gespannen geweest, blijkbaar t^ hoog gespannen, want zelfs voor dat met ’t tweede gedeelte van ’t pro gramma werd begonnen, verlieten reeds verschillende 'Aanwezigen de zaal. We laten het spel van „Ten Kate” voor wat ’t was, doch het ge- bodene paste nauwelijks in het kader van de populaire feestavonden van „Sneek”. GEMEENTERAAD SNEEK. Spoedeischende Vergadering van den gemeenteraad van Sneek op Za terdag 8 December 1945, ’s avonds 19.15 uur. Voorzitter de heer L. Rasterhoff, waarn. burgemeester. Secretaris de heer W. Overzee waarn. secretaris. Aanwezig 13 leden. Afwezig de h.h. P. Bosma en G. F. Disse. Aan de orde is Punt 1. Ingeko men stukken. Mededeeling van den Comiïiissaris der Koningin in de provincie Fries land, dat aan den heer L. Poppiriga tot nader order verlof is verleend als burgemeester en dat de heer L. Rasterhoff voorloopig is belast met de waarneming van het burgemees- Vacantiedagen bij de banken. De laatste maanden hebben de banken vanwege de saneering van het geldwezen enorm veel werk moeten verrichten. Er is daarom be sloten het personeel gedurende 5 achtereenvolgende dagen een welver-, diende rust te geven, door te sluiten op Zaterdag 22 en Maandag 24 De cember. Voorts worden om admini stratieve redenen de loketten geslo- ten op Zaterdag 29 en Maandag 31 December. Ned. Vér. Lichamelijk gebrekkigen. De Nederl. Vereen, v. Lichamelijk gebrekkigen gevestigd te Rotter dam en Koninkl. goedgekeurd, hield alhier een openbare vergadering voor invalieden. Twee leden van het hoofd bestuur voerden het woord. Daarna werd overgegaan tot het oprichten van een afd. Sneek, waarvoor alle aanwezigen zich als lid opgaven. Een voorloopig bestuur werd gevormd en wel door de heeren H. Elzinga, voor zitter; H. Rienstra, secretaris, 3e Zo- merrakbuurt 33; W. Bantema, pen ningmeester; J. Dijkstra en H. Plek- kringa. De vereeniging, alhoewel nog jong, telt al een vrij groot aantal leden. Alle invalieden, zöowel met uitwendige als inwendige gebreken, kunnen zich bij deze nieuwe afdeeling aansluiten. Noord-Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart. De N.N.V.v.L. organiseert eenige causerie-avonden. De eerste causerie behandelt wel een zeer actueel pro bleem welke zijn de vooruitzichten van de sport-luchtvaart (motor-, zweef- en modelvliegen) op korte ter mijn? Is zweefvliegen in het Noor den (lees Sneek mogelijk In een met lichtbeelden toegelichte inleiding getiteld „Wat nudenkt dhr. H. Terpstra, voorz. der N.N.V.v.L. ook te Sneek dit vraagstuk te be handelen. En wel op Vrijdag 21 De cember a.s. om 7.30 n.m. in de Foyer van Amicitia. Een ieder die belang stelt in de luchtvaart geven wij 'in overweging deze uiterst belangwek kende causerie-avond te bezoeken. Uitnoodigingen a f 0.25 zijn verkrijg baar bij de leden der Sneeker Lucht vaart, Club en de firipa’s denbaar door het desbetreffende raambiljet. Leden en donateurs der Sneeker Luchtv. Club hebben vrije toegang. Zij krijgen een uitnóodiging toege stuurd. II. Jprootere problemen vormen schoei sel, textiel, huisraad, meubelen. „Ik moet een paar schoenen hebben, an ders kan ik niet naar mijn werk. Ik moet fietsbanden hebben, anders kan ik mijn klanten niet bezoeken. Ik moet...” Ik moet. In vele gevallen schijnt het argument niet te weerleggen. De irfoeder die voor haar baby niet vol doende luiers krijgt zegt „Ik moet. En dus...” Maar wanneer men eerlijk tegen over de feiten sta,at, wanneer men het eerlijk meent met de toekomst van Nederland, zal men het niet gauw kunnen laten komen tot dit „En dus”. Want nu dit geschonden, ge teisterde land zich langzaam opricht pit de ellende van den oorlog, dui denden in het land niet» meer hebben van wat zij bezaten, nu over onze* grenzen millioenen menschen den el- lendigsten winter tegemoet gaan, die ooit in de geschiedenis der mensch- heid is voorgekomen (denk aan het lot van de Polen in Warschau, denk aan de DuitSchers, aan de menschen in Silezië) nu wij allen arm en be rooid zijn, is het nimmer op goede gronden te verdedigen dat men zegt „Ik moet. En dus”. Er is, twintig eeuwen geleden, een kind geboren in een armelijken ststf. Het was een kind van berooide vluch- Schaakclub Ö.N.D.A. Men schrijft ons 8 Dec. organiseerde de Friesche Schaakbond in samenwerking met de schaakclub O.N.D.A. alhier districts- wedstrijden, die een groot succes zijn geworden. Er waren 57 deelnemers, verdeeld over twee klassen in groe pen van 4. In de eerste klas speelden de meest bekende Friesche cracks, De langdurige economische ond’er- handelingen tusschen de Ver. Staten en Engeland hebben eindelijk tot een resultaat geleid. Engeland krijgt een leening van 4,4 milliard dollar onder voorwaarden, dia zoowel in het Ame- rikaansche Congres als in het Engel- sche parlement op eenig verzet stui ten, waaruit wel blijkt dat die voor waarden een compromis vormen. Geen der partijen is geheel bevre digd, maar een dergelijke overeen komst is zeker beter voor den we reldvrede dan geen overeenkomst, wat tengevolge zou hebben gehad dat een deel der wereld een sterling- blok, een ander deel een dollar-blok zou vormen, met een economische strijd welke zoo licht leidt tot een militair- conflict ook. De Ameri- kaansch-Engelsche overeenkomst zal ongetwijfeld eenige verlichting op economisch gebied geven over prac- tisch geheel de wereld, de Ver. Sta len krijgen hun kans hun werkloos- heid weg te exporteeren, en Engeland zal wat gemakkelijker op de been komen dan zonder Amerikaansche hulp en ook zijn debiteuren wat te gemoetkomender kunnen behandelen. Uiteraard schenkt de overeenkomst de Ver. Staten weer vergrooting van economische macht en de Engelschem zien dat met leede oogen, maar zij zullen er, hoe zuur het ook is voor hen, die te" slotte door hun stand houden de overwinning mogelijk maakten, aan moeten wennen dat de zelfde oorlog hen op. hgi..tweede, plan schoof. Hoezeer de Ver. Staten zich beschouwen als leidende mogendheid in de huidige 'wereld blijkt ook uit hetgeen zich de afgeloopen week op- politiek gebied heeft afgespeeld. Op een van zijn laatste persconferenties heeft president Truman gezegd dat verdere bijeenkomsten van de Groote Drie of Groote Vijf het gezag van de Vep. Naties maar zouden schaden, en hij keerde zich tevens tegen het een- stemmigheidsvoorschrift voor de geal lieerde contröle-commissie in Duitsch- land. Men weet, dat wanneer slechts een van de vier leden dier controle commissie zich verzet tegen een door de andere leden noodig geacht besluit het niet kan worden .doorgevoerd. Terwijl de andere drie leden dier commissie, de Ver. 'Staten, Engeland ep Rusland thans een centraal Duitsch bestuur wenschen blijft Frankrijk zich verzetten. De Amerikaansche minister van Buitenlandsche zaken, Byrnes, heeft reeds aangekondigd dat men ondanks de Fransche tegen stand toch de centralisatie zal dóór zetten en Frankrijk heeft daarop la ten doorschemeren, (lat het in z'n ei gen bezettingszone toch rustig zijn gang zal gaan, daar het de gevaren welke het van Duitsche zijde bedrei gen kent en heeft ondervonden. Tru mans uitlatingen over Mat vetorecht hadden echter vermoedelijk een verde re strekking, en sloegen blijkbaar op het vetorecht in het algemeen dat de groote mogendheden elk voor zich be zitten in de organisatie der Ver. Vol ken en andere na-oorlogsche licha men. Wanneer men dan voorts Tru mans woorden, dat verdere bijeen komsten der Groote Drie maar scha delijk zouden zijn voor het gezag der Ver. Naties legt naast de eind van de vorige week verschenen mededeeling dat op 15 Dec. te Moskou toch een bijeenkomst van de ministers van buitenlandsche zaken van de Staten, Engeland en practisch van de Groote plaats hebben, krijgt men tersambt. Voor kennisgeving aangenomen. Punt 2. Benoeming van twee wet houders. Eerst wordt gestemd voor de va- cature-Boeyenga. De heer Boeyenga verkrijgt 8 st., de heer Dokkum 1, de heer Lindeman 1, de heer v.d. Veen 1 st., blanco 2 st. Gekozen is dus de heef Boe y e n- g a, die de benoeming: aanneemt. Alsnu wordt gestemd voor de va cature- de Groot. De heer de Groot verkrijgt 10 st., de heer Disse 1 st., 2 stemmen waren blanco. De heer de Groot is dus gekozen en neemt de benoeming aan. Hierna sluiting. - Raad IJlst. IJLST, 10 Dec. In de hedenavond gehouden voltallige zitting van den gemeenteraad werd o.m. medege deeld dat de laatste boot om 6.30 u. uit Sneek zal vertrekken en ten hoog ste 15 minuten zal worden gedacht, wanneer de trein uit de richting Sta voren te laat mocht aankomen. De gemeentewoning Eegracht 74 is door B. en W. verhuurd aan W. Hoomans; het grasgewas van „It nije mintlan” met ingang van 5 Maart 1946 voor een jaar aan Jisk Boschma. Als leden der commissie tot wering van^chool- verzuim werden herbenoemd S. Bak ker, E. Wouda en S. Woudstra; als lid der commissie van het bouw- en woningtoezicht H. J. Langman. Be noemd aan de openb. lagere school tot tijdelijk onderwijzer J. Tichelaar te Sneek; tot tijdelijk handwerkon- derwijzeres mej. S. Syperda te IJlst, beide met ingang van 1 Jan. a.s. Be sloten werd, daar het aantal leerlin gen der o. 1. school tot beneden 50 i^ gedaald, deze school te laten voort bestaan. De jaarwedden der wethou ders werden vastgesteld op het oor spronkelijk- bedrag van f 150.de gemeentebegroeting 1946 werd vast gesteld met aan ontv. f 64875,77, uitg. f 81875,77, tekort f 17000.—; de opcenten op de personeele belasting op 200 (voor de gemeente op 158 en de provincie op 42). De kosten voor het openbaar lager onderwijs over ’46 zijn geraamd op f 8.50 per leerling. Iedereen zou het anders willen. Nie mand kan het thans anders maken. Arbeid, arbeid en nog eens arbeid, het is de eenige remedie. Als ieder een zich, van hoog tot laag, voor neemt om te doen wat hij kan om ons volk te redden uit nood en gebrek, dan zal de gifhandel eerder verdwe nen zijn dan door welken maatregel ook. Razzia’s, opzending van gifhande- laren naar Veenhuizen, Koninklijke Besluiten, die de gifhandelaren en hun koopers weerloos makep, het zijn noodzakelijke maatregelen ter beteugeling van ”het kwaakt en ieder weldenkend mensch zal ze toejuichen. Maar verdwijnen zal de gifhandel slechts doordat, om het te zeggen met het woord van Henriëtte Roland Holst „de zachte krachten zullen zeker winnen in ’t eind”. De zachte krachten dat zijn de moreele, die het kind in de kribbe ons leerde. Het zijn naastenliefde en barmhartigheid. Het is het besef, dat er grooter nood is dan de onze en dat wij, door actief of passief aan den gifhandel deel te nemen, diefstal plegen ten koste dier anderen, die de prijzen welke de pa rasieten vragen, niet betalen kunnen. [Uit „Commentaar”, het. orgaan v; d. Regeerings-' voorlichtingsdienst.] Verwarmd). BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. G. W. Tijman. Vrijdagav. 8 u. Bijbell. en Bidstond. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. GEREF. KERK. Noorderkerk 10 uur Ds. F. Guillau me (Z. 10); 5 uur Ds. P. v.d. Sluis. Zuiderkerk 10 uur Ds. J. v. Eerden van Schettens5 uur Ds. F. Guillaume (Z. 10). Oosterkerk 10 uur Ds. P. v.d. Sluis; ^3 uur Ds. J. van Eerden (Z. 10). Nftö. HERV. KERK. Goënga, 9/f5 uur Ds. E. Kempenaar. Folsgare, 9.30 uur Ds. A. M. Knott- nerus van Oppenhuizen 1.30 uur Ds. WG. v. d. Ree. Gauw, 1.30 uur Ds .A. Kentie, Sneek. Hommerts, 9.30 uur Dr. M. H. Bol kestein; 1.45 uur Ds. G. P. Post van Nijland. Oudega (W.), 9.30 uur dhr. Kuipers van Leeuwarden; 2 uur Ds. Bijl- sma van Gaastmeer. Scharnegoutum, 9.30 uur Ds. W. A. Dekker; 2 uur Ds. J. N. de Ruiter. Sijbrandaburen, 9.30 uur Ds. Th. M. Becht van Oosterwierum. Woudsend, 9.30 uur Ds. Spijkerboer; 'sav. 7 uur Ds. Spijkerboer. (On derwerp: God heeft een plan met uw gezin). Wólsum, 9.30 uur dhr. P. Tietema, Evang.; 1.30 uur Ds. H. Gordeau (Doop). IJsbrechtum, 9.30 uur Ds. J. E. Wa genaar. IJlst, 9.30 uur Ds. Jansen; 2 uur Ds. Jansen. Kerkdienst'voor iedereen. Onderw.God heeft een plan met u. zijden regenmantels, -capes en -jas sen zullen verkrijgbaar zijn tegen 12 punten; kunstzijden kinderondergoed (315 jaar) tegen 4 punten per ar tikel; kunstzijden naaigaren tegen 2 punten per 500 yards; Amerikaan- sche jongenspakjes in de Amerikaan sche maten 5 t/m 8 tegen 8 punten per pakje. Bon voor kousen of sokken. Met ingang van 10 Dec. is op dén letterbon A der textielkaart V.A. 510 benevens vier der reeds aangewezen bonnen 115 dezer kaart, een paar kousen of sokken verkrijgbaar. De zoogenaamde standaardkousen zijn verkrijgbaar op den letterboji A, zonder inlevering van genummerde bonnen. Rijwielen met banden. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat na 1 December we derom aanvragen om rijwielen met banden bij de plaatselijke distribujjie- diensten kunnen worden ingediend. In verband met het beschikbare aantal kunnen alleen de volgende ca tegorieën van personen voor een rij wiel in aanmerking komen le. practiseerende artsen, vee-art- sen, wijkverpleegsters, verloskundi gen en invaliden, voor zoover hun werk belangrijk is voor den wederop bouw en de voedselvoorziening 2e. personen, die belangrijke werk zaamheden verrichten ten behoeve van de wederopbouw of de voedsel voorziening. De aanvragen moeten worden in gediend op een formulier MD 333-08 (voor het rijwiel) en op een formu lier MD 333-07 (voor de banden). Mussert ter dood veroordeeld. Het bijzonder XïerechtsÜfciJ te Den Haag heeft Mussert ter dood veroor deeld, met het recht in beroep te gaan. Eenvoudiger distributie van textiel. Met ingang van 10 Dec. is de tex tieldistributie vereenvoudigd. Met in gang van dien datum mag onder- en bevenkleeding worden gekocht op door de distributiediensten verstrek te punten. Voor deze artikelen is dus geen bereidverklaring meer noodig. Een bereidverklaring blijft echter ge handhaafd voor de aanschaffing van huisraad en meubilair, schip perstruien e.d., bedrijfs- en vakklee- ding. Een bereidverklaring mag pas worden af gegeven, nadat de distribu- tiedienst heeft bepaald voor wejjce artikelen betrokkene in aanmerking komt. Deze vereenvoudiging in de textieldistributie wil geenszins zeg gen, dat? er thans meer goederen voor distributie beschikbaar zijn, doch dat de beschikbare goederen op een vlot tere wijze zullen worden verdeeld. Met ingang van denzelfden datum zullen ook nieuwe artikelen op de 15 aangewezen punten van de textiel kaart kunnen worden gekocht. Het betreft de volgende artikelen Bed- jasjes en be'dschoenen, blouses voor dames en meisjes alsmede voor jon gens tot 15 jaar; blouse-beschermers; bovenkleeding voor kinderen van 0 3 jaar; huisjasjes; gebreide vesten, pullovers, slipovers en truien' voor dames, heeren, meisjes en jongens; gebreide blazers voor kinderen tot 15 jaar; mantelcostuums; onderblouses; onderkleeding voor baby’s (01 jaar); onderkleeding van kunstzijde voor kinderen van 1—15 jaar; over hemden met vasten boord; pantalons voor heeren en jongens (3 jaar en ouder)peignoir's, kimono’s en ka merjassen; regencapes, regenjassen en regenmantels van kunstzijde; rok ken voor dames en meisjes (3 jaar en ouder)^schorten voor kinderen tot 15 jaar. Deze artikelen zijn nog geenszins volop in de winkels verkrijgbaar. In dien deze goederen echter in voor raad zijn mogen deze gekocht wor den op de punten van de textielkaart. Van verschillende artikelen is de puntenwaardeering verlaagd. Kunst- leuws .Ver. Rusland,’ dus .Drie, zal x wel de in druk dat Truman de troef van de Ver. Naties heeft uitgespeeld om de Russen voor deze nieuwe bijeenkomst te winnen. Blijkbaar heeft hij willen laten doorschemeren dat anders de organisatie der Ver. Na ties onder zijn leiding een doorslag gevende rol in de wereldpolitiek zou luiten spelen en zich van het veto recht dat ook Rusland in die organi satie heeft net zooveel zou aantrek ken als van het Fransche In de Duit sche contröle-commissie. We weten niet of dit -spel invloed op Ruslands beslissing heeft, gehad, wel dat Was hington en Londen de Russen _plvast zoover tegemoetgekomen zijn dat ze Frankrijk en China thuis hebben ge laten; de Russen hebben altijd be zwaren gehad tegen ^Fransche en Chipeesche medewerking. Ook Rus land is wat tegemoetkomender ge worden, hetgeen o.a. uitkomt in het feit dat het blijkbaar genoegen heeft genomen met de opzegging door de nieuwe Hongaarsche. regeering van de Russisch-Hongaarsche economische overeenkomst, welke zooveel argwaan bij dé andere groote mogendheden wekte. Het onderwerp der bespre kingen in Moskou blijkt te zijn de atoom-energie, maar uiteraard zullen alle onderwerpen waarbij de Groote Drie belang hebben wel, zij het soms informeel, aan de orde komen. En vermoedelijk hebben we deze confe rentie te zien als het resultaat van de kort geleden te Washington gehouden besprekingen tusschen Attlee en Tru man. Reeds toen Attlee naar Was hington-vef trok werd verondersteld dat zijn plan was daar aan te drin gen op eeii openhartige bespreking - met Moskou, opdat alle partijen de kaarten op tafel zouden leggen. Thans schijnt het dan zoover te zul len komen. In ‘ieder geval is er een lichte ontspanning in de internatio nale verhoudingen opgetreden, de be sprekingen zelve zullen voor verdere opheldering moeten zorgen. c i T o e k ij k e r. 10 uur Dr. H. DE VOS. (Coll. Kerst feest Zondagssch.) 5 uur Ds. A. KENTIE. GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 10 uur Ds. J. N. DE RUITER. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 10 uur Ds. W. Mesdag. (De kerk,is land. Tegen den dader is procesver baal opgemaakt en ook in 't vervolg zal thans tegen dergelijke diefstallen met gestrengheid worden opgetreden. Kerknieuws. OUDEGA (W.).. Bij de gehouden stemming te Sandfirden is herkozen tot kerkvoogd de heer B. Haanstra. Cand. H. van Koningsveld, hulp prediker in de Noord-Oostpolder heeft voor het beroep naar de Geref. kprk te Oudega (W.) bedankt. OUDEGA (W.) Bij de'Ned. Herv. gemeente alhier is herkozen tot ou derling de heer A. v. d. Meer en ge kozen tot diaken (vac. A. Kroondijk) de heer J. Lanting. Bij de Geref. kerk alhier is ge kozen tot ouderling de heer S. R. Reitsma en tot diaken de Keer M. Verbeek. OOSTHEM c.a. Herkozen als dia ken dhr. H. Hofstra; gekozen als ouderling dhr. H. Haagsma, beiden te Abbega. i Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 513 210 gram ontbijtkoek 250 gram grutterswaren 250 gram peulvruchten 250 gr. jam, stroop, e.d. 200 graifl^zout 100 gram vermicelli, puddingpoeder, enz. 100 gram gedroogde zuidvruchten 150 gram vleesch 2 kg. aardappelen 1 kg aardappelen 250 gram waschpoeder- iy2 litèr melk 3 liter melk 1 kg aardappelen Bonkaarten KD, KE 513 210 gram ontbijtkoek 250 gram grutterswaren 250 gr. jam, stroop, e.d. 200 gram zout 100 gram vermicelli, puddingpoeder, enz. 100 gram gedroogde zuidvruchten 5 liter melk 150 gram vleesch 1 kg aardappelen 250 gram: waschpoeder Tabakskaarten enz. 2 rants.- tabaksartikelen (geen import-sigaretten) 100 gram chocolade of suikerwerken 100 gram chocolade of Sneek heeft zijn omgeving van meren en weiden prachtig Maar Sneek mist_ de bosschen. Er is een tijd geweest, dat een boom een zeld zaam artikel was in Sneek en om geving. Dat werd anders. Er werd geplant, langs de straten kwamen boomen, plantsoenen werden aange legd, wandelwegen kwamen er,.Sneek kwam in het groen te liggen?-Wij waren en allen blij om. Jaren had het geduurd, voor het zoover was. Toen kwam de winter van 1944’45 met zij\ brandstoffennood. Ieder probeer- d,e Vout te krijgen; men moest toch kokyi en eenigszins warm worden. Wanneer men nietop regelmatige telingen, zooals er in de wereld thans wijze aan hout kon komen, dan maar op onregelmatige wijze. Alles wat boom en struik was; werd een be geerd goed. Het aantal slachtoffers was groot. Laten wij over deze pe riode liever zwijgen; niemand meer zal er met vreugde aan denken. Toen de winter voorbij was, bleek Sneek en omgeving kaal geworden “te zijn. Alleen in de stad al waren 600 boomen wreecle, onoprechte samenleving, gekapt. Van het de Hoop-park, het plantsoen aan den Parallelweg en van de beide wandelwegen was prac tisch niets meer over. Het was een triest gezicht. Dit was hard voor allen, die de stad liefhebben, maar het hardst voor degenen, wier dagelijksche zorg over de beplantingen gaat, den directeur der gemeentewerken, den stadstuin man en het personeel der plantsoe nen. Hun weg ging toch al niet over rozen. Telkens weer moesten zij mer ken, dat het publiek, groot en klein, hun werk niet eerbiedigde, maar ver nielde. Toen kwam de groote vernie ling. Zij gingen echter niet bijde pakken neerzitten. Sneek zou opnieuw eern stad in het groen worden. Dus moes! er weer geplant worden. Er werden inkoopen en bestellingen ge daan, in totaal voor 60 a 70.000 gul den. Een achttiental mannen toog aan. den slag. Men zou verwachten, meer heeft en te weinig pannen, geen tot vreugde en met steun van het publiek. Helaas, het tegendeel is het geval. Onze schande moet hier maar eens openlijk uitgesproken worden het opnieuw beplanten van plantsoenen, straten en wegen dreigt onmogelijk gemaakt te worden door de verniel zucht van het publiek. Het komt herhaaldelijk voor, dat heesters, die den eenen dd!g geplant zijn, reeds den volgenden morgen vernield en uitge- ntkt zijn. Dit geschiedt niet uit nood. Wij hebben Weer gas en brandstof fen. Bovendien heeft men aan deze jonge heesters voor brandhout niets. Wat nu gebeurt is louter een uiting van vernielzucht. Dat wij dit moeten constatéeren, is heel erg. Men onttrekt zoo aan de volksgemeenschap, die toch al zoo zeer verarmd is, voor duizenden gul dens. Men toont geen eerbied te heb ben voor den arbeid en den arbeider. Immers, men vernielt moedwillig, wat anderen met veel zorg en arbeid tot stand brengen. Men bewijst dus, dat het toch waar is, dat wij gedu rende den oorlog in zedelijk opzicht ontstellend gedaald zijn en weldra op Duitsch peil zullen zijn aangekomen. Dat beteekent een ernstig vraag stuk. Jammeren en verwenschen baat niet. Er moet ^gangepakt worden. Streng. Het is te hopen, dat de poli tie stevig zal ingrijpen, maar dat zij ook den steun zal ondervinden van het goedwillende deel van het pu bliek. Ieder, die merkt van vernie ling, is verplicht, de wandaad bij de politie aati te geven. Maar hier ligt ook een taak voor de ouders. Het zullen helaas niet alleen kinderen zijn, die de vernielingen bedrijven, maar het zal ook door kinderen ge beuren. Laten de ouders er streng tegen in gaan. Ook de onderwijzers hebben een taak. 1 Straffen alleen baat niet. Mén zal ook en vooral mogten op voeden. Weer, hier ligt een taak van ouders en on derwijzers, ■•maar ook van de verschil lende jeugdvereenigingen. Is dit niet iets voor de jeugdgemeenschap De jeugdvereenigingen zijn niet sterk in Sneek; zij zullen versterkt moeten worden. Hier ligt een taak van allen, overheid en particulieren, wien het wel van de jeugd ter harte gaat. Tenslotte toch is het erger voor de bedrijvers van de wandaden, dan voor de heesters en de stad, want ^de eersten, toonen een bedenkelijk laag geestelijk peil. Laten wij gezamenlijk aanpakken, opdat de schande van onze stad af gewend worde, dat hier geen struik veilig is voor het vandalisme der groote en kleine inwoners. V. suikerwerken Industrieele artikelen 43, 44, 45, 46 52 169, 269 13, 14, 15, 16 krt. UA 510 13, 15 krt. UB 510 64 krt. UC 510 115, 116 krt. UD 510 2 liter petroleum 1 tot en met 15 krt. VA 510 textiel

Sneeker Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1