Snee SEÜEI Vrijdag 28 Dec. 1945 No. 32 I adha e S BEZINNING. Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek K 2242 Buitenlandsch Overzicht HB jaai SN b :e aut geen :en heel irenwii I Sued seradee :emb n zal Stand >t 11.3C Watei i 40 4- ite Na (ERST geslol ÏAANU r, MA STEI DAGE f SNEE - igen n oud latsc? e Kersj p wori nboz* len en sc winc Predikbeurten te Sneek. jereden tions. GEZINSHULP. NtGC voor a 11 ud ekening te moge bladen tgeven. I - afd. Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. Ha THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor’’, Sneek Aanvullende BONNE NL IJST voor de eerste helft van de 1ste periode 1946 (23 December 1945 tot en met 5 Januari 1946). euws l T 06 V 06 X 06< enst. BRAT d. C. L.—R. Vos Ds. 1.45 uur V. ichtw Ds. ler verf Wisseling gelukwenschen tusschen Stratford en Sneek. s van I belet EEUWi van te te in rantsoe poed. st goecJ pen m 522 523 524 525 526 527 528 529 A 46 B 45 e x t if onder srd in Het einde van het jaar en in het bizonder de Oudejaarsavond noodigt onwillekeurig tot bezinning. Het is, alsof de tijd even langzamer gaat; om ons gelegenheid te geven even op adem te komen in het drukke ge- nnensi ONIbi 200 250 Nash i Pra; Davi ’uck”- ns bes 616 617 618 619 620 621 622 623 100 grapi chocolade of suikerwerken ZONDAG 30 DECEMBER 1945. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Ds. J. N. DE RUITER. 5 uur Dr. H. DE VOS. GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 5 uur Ds. A. KENTIE. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. OUDEJAARSAVOND 31 Dec. 1945. NED. HERV. KERK, SNEEK. 7.30 uur Ds. J. N. DE RUITER. Oudejaars-collecte GEB. VOOR CHR. BELANGEN. Geen dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 7 uur Ds. W. Mesdag (extra coll. z voor de Doopsgez. Pred. en Pred.- NIEUWJAARSDAG 1946. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Df. H. DE VOS (Bev. Kerke- raadsleden). DOOPSGEZ. GEMEENTE. Geen dienst. DSterwj isen -J cmcill UV riUlXltXi XXX XXV^C V*X kXXVXXt» ïenwiji jaag van het leven v*an eiken dag □ndags eperktj sten al Ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar hebben wnd. burgemees ter Rasterhoff en C.C.C.S. de burge rij van Stratford in Canada, waar het hoofdkwartier van het Perth- regiment in vredestijd is gevestigd gelukwenschen aangebeden door mid del v.an een artikeltje in het te Straf ford verschijnende blad „The Strat ford Beacon Herald”. De burgemees ter van Stratford, de heer J. W. Mon- tieth zond aan wnd. burgemeester Rasterhoff in antwoord het volgende telegram „De burgerij van Stratford in Ca nada zendt de burgerij van Sneek de beste wenschen voor 1946. De vrien delijke bemoeiingen van C.C.C.S. wor den hier ten zeerste gewaardeerd”. Mgr. de Jong kardinaal. Tot de 32 nieuwe kardinalen door Z. H. den Paus benoemd, behoort één Nederlander, nl. mgr. dr. Joan nes de 'Jong, aartsbisschop Utrecht, geboren 10 Sept. 1885 Nes op Ameland. OPPENHUIZEN. Een woord tot de vrouwen. Gedurende de oorlogsjaren is er van ons vrouwen vaak de uiterste inspanning gevraagd. In de tijd dat onze mannen ondergedoken waren of in Duitschland zaten, we alleen ston den met cmze moeilijkheden en pro blemen, géén brandstof hadden, geen gas en geen licht, de werkzaamhe den in d^ vorm- van naaien en stop pen zich ophooptën tot een berg hebben we vaak de verzuchting ge slaakt hadden we toch iemand die ons een handje zou kunnen helpen. Helaas was dit niet het geval en moesten we maar zien ons alleen door de moeilijkheden te slaan. Het ontbrak aan de huishoudelijke hulpen en vooral de arbeidersvrouwen aan de noodige contanten. Het gevolg was dat veel vrouwen overspannen raakten, ziek werden en de huishou ding in nog grooter moeilijkheden raakte. In Ons ziekbed peinsden we dan hoe heerlijk het zou zijn, wan neer iemand onze taak een poosje zou kunnen overnemen en we fijn zouden kunnen uitzieken, tot we zelf weer in staat zouden zijn de teugels over te nemen.' Hiervoor nu vrouwen moet een oplossing te vinden zijn Allerwegen in Nederland hebben vrouwen dezelfde moeilijkheden door gemaakt. Ze zijn dan ook tot de- con clusie gekomen dat ze de handen in een Moeten slaan en dat er een ver- GESLO gsuren t een ol boekje I ■men. Al van alle op 2’/4| De Dij Wat weet U van „de Padvinderij III. De padvinderstraining is verdeeld in drie étappes, nl. Welpen, Verken ners en Voortrekkers of bij het meis- jesgilde: kabouters, verkensters en pioniersters. De Welpen-training vangt op 8-jarige leeftijd aan.' Het spel, en bij deze jonge kinderen ts^edt natuurlijk „het spel” zeer op de voor grond, is gebaseerd op het bekende boek van Kipling „Door’wolven op gevoed”. Het geheel speelt zich af in „de rimboe”, waar de jonge welpen door de wijze dieren van het woüd voor hun taak als zelfstandige wol ven bekwaam gemaakt worden. Akeela, de oude wolf en de leider van de horde; Baloe, de wijze beer; Bag- hura en nog vele anderen kwijten zich nauwgezet van hun taak. Na tuurlijk gaat dit volgens een bepaal de stelregel, de wet van de welpen horde. Deze luidt: 1. Een welp volgt de oude wolf; 2. een welp is moedig en houdt vol. Als de welp 12 jaar ge worden is gaat hij over naar de ver kenners. Ook de kabouters, die in een dergelijke romantische sfeer le ven, wat natuurlijk voor kinderen op- die leeftijd zeer bevattelijk is, gaan dan over naar het tweede onderdeel, de verkensters. De welpen zijn te herkennen aan hun groene petjes en truitjes, de kabouters aan hun grap pige, kabouterachtige bruine pakjes. De verkennersleeftijd is van 12 t'm 17 jaar. De jongens leeren hier veel m^ér practische dingen en ook aan de geestelijke vorming kan meer aandacht geschonken worden. De ver- kennerstijd is dan ook de belangrijk ste tijd, ook al omdat de jeugd dan in de puberteitsjaren verkeert. Had den de welpen tot motto „Wij doen ons best”, het verkennersmotto is „Weest paraat” (meisjes „Wees be reid”). Een zeer belangrijk punt is de toepassing van het patrouille» systeem. Een patrouille bestaat uit zes tot acht jongens en wordt geheel door hen zelf geleid. De leiders zijn de oudere broers van de jongens die hen bij hun moeilijkheden met raad en daad bijstaan en zoo noodig in het rechte spoor brengen. De verkenners- trqjning is er geheel op gericht om de jóngens individueel te ontwikke len alsmede verantwoordelijkheids besef te kweeken. Natuurlijk is dit niet het eenige, ook moed, zelfver trouwen, ridderlijkheid en. dergelijke eigenschappen die een mensch niet kan missen, worden opgewekt. Hoofdpunten in het troepleven zijn dan natuurlijk de jaarlijksche kam pen, waar _een groote karaktervor- mende waarde van uitgaat. Om dit goed te beseffen moet men zelf*een goed geleid verkennerskamp meema ken en de kampvuursfeér doorleefd hebben. Als de verkenner (ster) dan. de 18-jarige leeftijd zoowat bereikt gaat hij'over naar de Voortrekkers (Pioniersters). Deze hebben meer een sociale taak t.o.v. de gemeenschap en hun motto is dan ook „Dienen”. Het voortrekkerswerk is moeilijk maar mooi werk en we vinden ze op elk gebied, zooals: vrijwillige brandweer, reclasseeringswerk, ordonnansdiens ten, etc. Op hun bijeenkomsten gaan zij o.l.v. hun „eübaas” of „baas” di verse sociale, economische, staat kundige en andere problemen be spreken. Een volledige, padvinders- groep bestaat uit: een welpenhorde, een verkennerstroep en een voortrek- kersstam. Iedere groep draagt een naam, b.v. zooals hier de „Grea,.e Pier-groep” en de „President Roose- velt-groep” terwijl iedere groep be halve de schouderbandjes met de naam (wordt gedragen op de linker- schoudernaad) één voor elk onderdeel gelijke halsdoek heeft. Mijn groep, de „President Roosevelt-groep”, draagt donkerroode halsdoeken, terwijl de zeeverkennérsgroep een oranje groep-, das heeft. Behalve genoemde groe pen en het N.P.G. is er dan nog de K.V.-, de nieuwe Katholieke Jeugdbe weging samengesteld uit Jonge Wacht, Kruisvaart en de vooroorlogsche-Ka tholieke Verkenners. Deze beweging is vrijwel gelijk aan de andere groe pen en bestaat ongeveer voor 80 uit „Padvinderij”. Doch op 'sommige elementaire en belangrijke punten be staan echter zeer groote verschillen Dit wat betreft de plaatselijke orga nisatie. In mijn volgende en laatste artikel nog iets over „de Padvinderij" in Nederland. J. D. B. het actief en passief kiesrecht voor den tijd van 10 jaar ontzegd en werd van zijn vermogen verbeurd verklaard een bedrag van f 100.000.- De tus schen hem en zijne echtgenoote be staande algeheele gemeenschap van goederen werd ontbonden, zoodat de rest van het vermogen haar ten deel valt. Het Tribunaal overwoog, dat Langeraap zich hoogst afkeurens- waardig heeft gedragen en had hem, indien hij in verband met zijn ge zondheidstoestand niet uit het inter- neeringskamp was ontslagen, zeker interneering opgelegd. Het was het Tribunaal echter niet ^gebleken, dat hij den vijand heeft willen bijstaan door het beheer over de boerderij van Speerstra te accepteèren. Jan Langeraap, veehouder te IJs- brechtum, werd het actief en passief kiesrecht voor den tijd van 10 jaar ontnomen. Voorts werd van zijn ver mogen verbeurd verklaard een be drag van f 2000.—. Jelle Seerp Anema, veehouder en sinds 1943 wethouder van Wymbrit- séradéel, die lid der N.S.B. is ge weest, voorts buurtboerenleider en penningmeester der plaatselijke af- deelingen van Winterhulp en N.V.D., werd veroordeeld tot een internee- ringsstraf van één jaar, met aftrek van den tijd dien hij in vóór-internee- ring heeft doorgebracht, ontzegging van het actief en passief kiesrecht voor den tijd van 10 jaar en verbeurd verklaring van een bedrag van f 7500 van zijn vermogen. Wietze Blaam, machinist aan de Zuivelfabriek te Warns, die in 1944 lid, der N.S.B. was geworden, werd het actief en passief kiesrecht ont zegd voor den tijd van 10 jaar. Voorts mag hij zich gedurende dien tijd niet bij eenige politieke partij aansluiten. Den Procureur-Fiscaal zal worden geadviseerd hem op 31 Dec. e.k. in vrijheid en voorloopig buiten vervol ging te stellen. Tenslotte werd hem een geldboete van f 600.te betalen vóór 1 Mei 1946, opgelegd. Tjitsche Pranger, dienstbode te Sneek, die voor den vijand op Schier monnikoog had gewerkt en omgang met Duitsche soldaten had gehad werd voor den tijd van twee jaar on der toezicht gesteld van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten .en het actief en passief kiesrecht ont zegd voor den tijd van 10 jaar. Daarna werd Klaas Hendrik Kla- sema, vertegenwoordiger te Sneek, die lid der N.S.B. en actief lid van de N.V.D. was geweest en met „Volk en Vaderland” had gecolporteerd ver oordeeld tot een interneeringsstraf van 1% jaar, met aftrek van den tijd dien hij in vóór-interneering heeft doorgebracht. Tevens werd hem het actief en passief kiesrecht voor den tijd van 10 jaar ontzegd. Natuurkundig Genootschap Sneek. Na een jaar van gedwongen rust vond op Dinsdag 18 December de eerste bijeenkomst plaats van het Natuurkundig Genootschap té Sneek, onder voorzitterschap van Dr. P. J. Nieuwkamp. Deze herdacht in zijn openingsrede het overlijden van den secretaris, den heer F. W. C. de Haas, BAPT. GEMEENTE. 10 uur Ds. G. W. Tijman. CHR. GERER. KERK. 9.30 uur Ds. W. Ruiter. NED. HERV. KERK. Goënga, 9.30 uur Ds. E. Kempenaar. Jutrijp, 9.30 u. Dr. M. H. Bolkestein. Oppenhuizen, 9.30 uur Ds. Knottne- rus. (Bev. Ouderl. en DiakenenR Oudega (W.), 9.30 u. Ds. J.*M. Wed- depohl (Bev. Ouderl. en Diakenen) Oosthem, 9.30 u. Ds. W. G. v. d. Ree. Scharnegoutum, 9.30 uur Ds. W. A. Dekker. Wolsum, 9.30 uur Ds. H. Gordeau. Woudsend, 9.30 uur Ds.' Spijkerboer (Bev. kerkeraadsleden). IJsbrechtum, Geen dienst. Ijlst, 9.30 uur Ds. Jansen (Bev. ker-, keraadsleden). geref. Kerk. Oudega (W.), 9.30 uur Leesdienst. die veie jaren zijn nauwgezette werk kracht ook aan het_Genootschap h'eeft gegeven. Eenigefhuishoudelijke pun ten werden afgedaan, zooals jaarver slagen en rapport van de kascomm., terwijl als bestuursleden werden ge kozen de heeren R. A. Wiegman en dr. P. -Spaander. Daarna kreeg de spreker, prof. dr. M. J. Sirks het woord over het on derwerp: „Levenseenheden; erfelijke factoren of genen, hun werking en hun beteekenis voor de ontwikkeling van het individu” .Op zeer begrijpe lijke wijze schetste spreker eerst de wetten die de erfelijkheid beheer- schen, zooals deze door Mendel zijn ontdekt en waardoor de grondslag werd gelegd voor wetenschappelijk onderzoek. Wanneer 2 planten van eenzelfde soort, doch op een punt verschillend (b.v. met roode en witte' bloemen) worden gekruist, ontstaat een nakomelingschap met rose bloe men (Fl-generatie), die verder voort- gekweekt, een tweede generatie le vert (F2), die bestaat uit 25% ras zuiver wit, 25% raszuiver rood en 50% bastaard, die dus weer rose is. Als voorbeeld noemde spr. de won derbloem (Mirabilis Jalapa). Dit al- gemeene beeld kan gecompliceerd worden, zooals werd gedemonstreerd met de gewone huisjesslak. Hiervan bestaan exemplaren met donkere en lichte banden, terwijl ook geheel on gekleurde slakken voorkomen?' Bij kruising wordt de eerste generatie ongekleurd, zonder een spoor van een bandteekening, zoodat de indruk naar buiten gewekt wordt, dat dit geen bastaard zou zijn. Bij verder kweeken blijkt echter in de F2-generatie 25% slakken met banden voor te komen en 75% ongekleurde; van deze laat ste is dan weer 1./3 deel, d.i. 25% van het totaal, raszi'.iver en 2/3 (of 50%) een bastaard. Blijkbaar komt de bandteekening in de bastaard niet tot uiting, maar bestaat innerlijk wel, m.a.w. de eigenschap kleurloos te zijn, overheerscht over de eigenschap om banden te vormen. Wanneer de beide ouders niet in één maar in twee eigenschappen verschillend zijn, wordt de F2-generatie op ingewikkel der wijze gesplitst, hetgeen de spre ker duidelijk uiteenzette. De studie van de erfelijkheid is de laatste tien tallen van jaren voor een groot ge deelte verricht met de bananenvlieg (Drosophila ampelophjja) van Mor gan, waardoorheen zeer goed inzicht is verkregen. Men denkt zich nu de erfelijke factoren gelocaliseerd in de celkern van ieder organisme, en wel in de draadvormige lichamen (chro mosomen) die daarin bij microsco pisch onderzoek te vinden zijn. De bananenvlieg heeft 4 paren van zulke chromosomen, de mensch 24 paren. De chromosomen worden weer on derverdeeld gedacht, en wel bestaan de uit genen; ieder gen is dan ver antwoordelijk voor een bepaalde ei genschap. Men kan de genen in het chromosoom gerangschikt denken als de flikken in een rol chocolade. Ten slotte is men er éelfs in geslaagd om de rangschikking van de: genen in de chromosomen van de bananenvlieg vast te stellen, deze dus a.h.w. in plattegrond te brengen. Het blijkt dat de eigenschappen, waarvan de bijbehoorende genen in eenzelfde chromosoom voorkomen, „gekoppeld” overerven. De studie van, de erfelijk heid bij de mensch, hoewel zeer in teressant, .wordt bemoeilijkt door het kleine aantal nakomelingen, en door de langzame groei van de mensch, zoodat een generatie zich over vele jaren uitstrekt. Een belangrijke bron van de studie vormen de identieke tweelingen, die geheel dezelfde erfe lijke eigenschappen hebben, genetisch dus hetzelfde zijn, zoodat eventuee™ verschillen geheel uit milieu-invloe- den verklaard moeten worden. Hier uit is o.m. duidelijk geworden, dat de erfelijke aanleg zeer belangrijk is voor de lichamelijke Constitutie en dus ook voor de vatbaarheid voor ziek ten, terwijl er ook invloed is op de intelligentie. Op de karaktervorming is de invloed van de erfelijke aanleg stellig aanwijsbaar, maar hierbij is ook het milieu zeer belarigrijk. De spreker behandelde vervolgens nog een aantal kwesties; zoo gaf hy een verklaring van het feit dat de rood groen kleurenblindheid bij mannen veel meer voorkomt dan bij vrouwen, ofschoon de vrouw, die deze afwij king in haar gen-structuur bezit, deze eigenschap wel op haar zoons kan overdragen (aan het geslacht gekop pelde factoren). Na de pauze werd het besprokene aan de hand van een serie lantaarn plaatjes nog verduidelijkt met voor beefden, waarbij vooral heel karak teristiek waren de misvormingen, die kunnen optreden wan neep/ één gen ontbreekt, welk gebrek in dat geval een funeste invloed heeft voor het .individu. Tenslotte beantwoordde de spreker nog een aantal vragen, waar bij hij gelegenheid had op sommige punten nog wat dieper in te gaan. De voorzitter sloot deze goed ge slaagde bijeenkomst met een woord van dank aan den spreker. reizeii 1st). 28 Dl V. Noot van a( iximaal t aande 1 tlgens ai geien aa Vrijdag t dezeltc z, r-> p/a J stuursbe, >uties m< eeniging in het leven moet worden geroepen, die beoogt zieke en over spannen huisvrouwen^fculp te verlee- nen. In Sneek zijn deze plannen reéds in een vergevorderd stadium, gelijk we de vorige week reeds in dit blad hebben kunnen lezen. Aan belang stelling van de zijde der huisvrouwen ontbreekt het niet. Voor een klein bedrag per jaar zal men lid kunnen worden van een dusdanige vereeni- ging en heeft men recht op hulp in geval van kiekte van de' huisvrouw. Waar het ons nog wel aan ontbreekt vraagt U Aan de noodige jonge meisjes en vrouwen van liefst boven de 20 jaar, die bereid zijn de mooie taak zieke en oyerspannen huisvrou wen hulp te verleenen, op zich te nemen en zoo het gezin voor groote moeilijkheden te bewaren. Ligt hier vooral voor onze jonge meisjes, die nog een taak zoeken in de maat schappij, niet een prachtig werkter rein? Immers zij behoeden de Neder- landsche gezinnen, waar de huis vrouwen helaas door ziekte ontbre ken, voor ontsporing, wat vooral in deze tijd van ontreddering van zeer groot belang is. Vooral voor de kin deren in bovenbedoelde gezinnen, is het prettig te weten dat er iemand is die voor hen zorgt als moeder ziek en vader naar zijn werk is. Het ligt in de bedoeling de meisjes eerst een korte opleiding te geven voor reke ning van en 'door de op te richten vereeniging. De bezoldiging zal in overeenstemming zijn met de te stel len eischen. Laat het bovenstaande voor de huisvrouwen een aansporing zijn, lid te worden van deze vereeni ging, welke binnenkort zal worden opgedicht en voor de jonge meisjes zich aan te melden als toekomstige „sociale helpster”. Binnenkort zullen de verdere plannen in dit blad wor den gepubliceerd, daar k( ■“enningt 9 steej :n van 1 is van 9 en. Hel <erstda Het Sneeker en om even achterom te zien. Wij ontkomen er haast niet aan, ons te bezlnneiï op het'jaar, dat achter ons ligt. Het is goed, dat dit gebeurt. Al te vaak worden wij maar voortgedre ven, leven wij van oogenblik tot oogen- blik, zonder veel tijd tot nadenken en zoo worden wij meer geleefd dan dat wij zelf leven. Dit gaat echter ten koste van ons innerlijk leven. Het is toch de bedoeling, dat wij de erva ringen, die wij opdoen, zullerf ver werken. Zoo alleen -kunnen wij tot de zoo noodige levenswijsheid komen en kunnen wij de ervaringen vruchtbaar maken voor onszelf en anderen. Wij hebben de tijden van bezinning zeer noodig. Wanneer wij dan even stilstaan bij het afgeloopen jaar, dan zal een groot gevoel van dankbaarheid over ons komen. Zeker is de toestand nog lang niet ideaal, maar wij zijn er toch oneindig veel beter aan toe dan een jaar geleden. Wij hebben het materieel aanmerkelijk beter, maar wat het allerbelangrijkste is wij zijn •vrij Er is eea loodzware druk, van ons afgenomen. Als wij ons nog eens te binnen brengen, hoe wij een jaar geleden in zorg en angst leefden, wij kunnen het ons nog ternauwer nood goéd duidelijk maken dan komt een gevoel jzan opluchting irï ons op. Wij zijn blij en dankbaar. Waarschijnlijk nog lang niet genoeg, maar wij zijn het dan toch. Wij zijn nog lang niet waar wij moeten zijn, maar dit groote is er wij zijn vrij I Ik hoop, dat wij den Oudejaarsavond dankbaar zullen vieren. Een mensch, die niet dankbaar kan zijn, is een arm mensch. Dat neemt niet weg,- dat velen toch ook allerlei droeve herinneringen in zich voelen opkomen in deze dagen. Zij missen uit hup kring een of meer, die zij eigenlijk niet missen kunnen. Hun hart doet pijn, als zij aan hun verlies denken. Anderen zijn ih zorg over dierbaren, die nog in gevaar zijn. Het is te hopen, dat de gelukkigen in deze dagen ook aan die anderen zullen denken, die nu treuren en zoo hun dankbaarheid productief maken. Het is te hopen, dat zij die treuren en zorgen toch ook de. dank baarheid kennen om wat hun bleef en dat zij de troost mogen vinden, die menschen kunnen geven en voor al de troost, die meer dan mensche- lijke Macht kan schenken. Moge de herinnering hun niet alleen droefheid brengen, maar ook nieuwe kracht schenken. Er zal echter in deze dagen ook iets van teleurstelling zijn. Wij had den het ons na de bevrijding toch anders vporgesteld. Gedeeltelijk ten onrechte. lp onze dro.omen hebben wij de werkelijkheid wel eens te veel uit het oog verloren. Gedeeltelijk is het begrijpelijk, dat wij het ons'an ders gedacht hadden. Het is alles tegengevallen. Qat mag ons echter niet brengen tot verbittering en ze ker niet tot onvruchtbaar kankeren. Het moet ons brengen tot inkeer. Het einde van het jaar dringt toch ook tot inkeer. Wij moeten niet al leen ten gerichte gaan zitten over hef leven, maar ook over ons zélf. De groote vraag is niet alleen, wat het afgeloopen jaar ons gebracht heeft, maar ook en vooral, wat wij er van hebben gemaakt. Als wij; dat doen, dan zal onze toon wat minder hoog worden. Wij zullen moeten er kennen, dat wij zelf in veel opzichten tekort geschoten zijn. Als de toe stand niet is, zooals die zou kunnen en moeten zijn, dan ligt dat ook aan ons. Wij dragen ieder persoonlijk en te zamen een verantwoordelijkheid. Wij zullen moeten erkennen, dat wij beneden de maat gebleven zijn. Deze inkeer is zeer wruchtbaar, kan het althans zijn. Om ons mild en vergevensgezind jegens anderen te maken. Om ons té bezielen tot nieuwen arbeid. Om uit te zien naar kracht en loutering. Om ontvankelijk te zijn voor de boodschap der ver geving, die Kerstmis juist gepredikt heeft. Ik wensch u allen een zalig uit einde en een goed nieuwjaar. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 601 250 gram bloem 200 gram zout 250 gram jam, stroop enz. 500 gram peulvruchten 2 kg. aardappelen 1 kg. aardappelen 225 gr. huishoudzeep. 2 doosjes lucifers 1%- liter melk 1 kg. aardappelen B 46, C 46 .3 liter melk Bonkaarten KD, KE 601 250 grqm bloem' gram zout gram jam, stroop enz. 250 gram peulvruchten 1 kg. aardappelen 5 liter melk 225 gram huishoudzeep 2 doosjes lucifers Tabakskaarten enz. 2 rants, tabaksartikelen (geen imp. cigaretten) 100 gram chocolade of suikerwerken Herkozen als kerkvoogd U. G. de Jong en als no tabel Sj. Bootsma en K. Saljrerda. UITWELLINGERGA. Herkozen als kerkvoogd Jan Feenstra en als no tabel A. L. Atsma en C.-Landman. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Andijk (Oost) de heer B. de Jager te Oppenhuizen. WOUDSEND, 20 Dec. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school Suawoude, de heer Y. J. Visser, gelijke betrekking alhier. TRIBUNAAL TE SNEEK. Uitspraken van Donderdag 27 Dec. Jelle Langeraap, fouragehandelaar, wonende te Sneek was lid geweest der N.S.B., had enkele auto’s op het vliegveld te Leeuwarden geëxploi teerd, had aan de N.S.B. een hypo thecaire geldleening verstrekt voor de financiering van den aankoop van het’Kringhuis alhier de Vrijmetse laarsloge - en had daarenboven een benoeming als „verwalter” over de boerderij van den toen voortvluchti- ,gen Bouwe Speerstra te Tjalhuizum 10 uur Ds. J. Meerburg Snarenberg- geaccepteerd. Hem werd vanmorgen van Joure. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. G. W. Tijman. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. NED. HERV. KERK. Folsgare, 9.30 uur Ds. W. G. v. Ree; nam. geen dienst. Gauw, 9.15 uur Ds. E. Kempenaar. Hommerts, 9.30 uur Dr. M. H. Bolke stein; 1.45 uur Ds. Jansen v. IJlst. Offingawier, 1.30 uur Ds. A. Kentie vap Sneek. Uitwellingerga, 9.30 uur Ds. Spijker boer van Woudsend. Oudega (W.), 9.30 uur Ds. J. M. Weddepohl; 2 uur de heer B. Kui pers Czn. van Leeuwarden. Rauwerd, 9.30- uur Dr. H. de van Sneek. Scharnegoutum, 9.30 en 2 uur W. A. Dekker. Tirns, 9.30 uur Ds. J. E. Wagenaar* Wolsum, 9.30 uur Ds. H. Gordeau. Woudsend, 9.30 uur Ds. A. M. Knott- nerus van Oppenhuizen; Ds. Spijkerboer. IJlst, 9.30 uur Ds. J. C. M. Jansen 2 uur Dr. M. H. Bolkestein van Hommerts. DOOPSGEZ. GEMEENTE. IJlst, geen diénst. Woudsend, 2.30 uur Ds. C. F. Brüse witz. weduwen).’ BAPT. GEMEENTE. 8 uur Ds. G. W. Tijman. CHR. GEREF. KERK. 8 uur Ds. W. Ruiter. NED. HERV. KERK. Gqënga, 7.30 uur Ds. E. Kempenaar. Hommerts, 7.30 uur Dr. Bolkestein. Oppenhuizen, 7.30 u. Ds. Knottnerus. Oudega (W.), 7.30 uur Ds. J. M. Weddepohl. Oosthem, 7 uur Ds. W. G. v. d. Ree. Scharnegoutum, 7.30 u. Ds. Dekker. Woudsend, 7 uur Ds. Spijkerboer. Wolsum, 7 uur Ds. H. Gordeau. IJsbrechtum, 7 uur Ds. J. E. Wage naar (Collecte). IJlst, 7.30 uur Ds. Jansen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. IJlst, 7.30 uur Da. J. H. v. d. Slooten. Woudsend, 5 u. Ds. C. F. Brüsewitz. GEREF. KERK. Oudega (W.), 2 uur’Ds. v. d. Bom. De berichten van buiteplandsche correspondenten uit Moskou dat Tiet met de onderhandelingen tusschen de ministers van buitenlandsche za ken der Gjoote Drie uitstekend gaat, hebben ons even doen denkenaan het bekende liedje „Et tout va bien, madame la marquise Want ter wijl daar in het Kremlin onderhan deld werd, speelden zich op het ge bied der buitenlandsche politiek din gen af, welke haast noopten tot de vraag of we opniejiw stonden aan den vooravond van een wereldbrand. Het was niet alleen dat de Perzische pro vincie Azerbeidsjan zich met sympa thie der Russen practisch had afge scheiden van den Perzischen staat, maar'de opstandige beweging breid de 2ich zoo snel en ver naar het Zui den uit dat .men zich ging afvragen of de Russen zonder Russische steun zou de beweging in Azerbeid sjan stellig geen succes gehad heb ben niet bezig waren nu maar ineens hun oude verlangen naar het bereiken van de Perzische Golf te verwezenlijken. En men weet het daar in Perzië stuiten de Russische op groote Britsche belangen door dat land loopt de weg over land van Engeland» naar Britsch-Indië, en die beschouwt Londen van even veel be teekenis voor zijn imperium als de zeeweg ër heen, welke door de In dische Oceaan loopt en dus vanuit de Perzische Golf kan worden bedreigd. En dan is er nog de petroleum van Perzië en staat de geheele Engelsehe invloed in het Midden Oosten op het spel En toch gaat alles goed te Moskou, zeggen- de correspondenten. En met Perzië was het nog niet af geloopen. Want toen Azerbeidsjan zich autonoom verklaarde, begonnen de Georgiërs in de sovjetrepubliek Georgië, met steun der Russische bla den een actie om de Georgische ge bieden te krijgen, welke hun door de Turken zouden zijn ontroofd, dat is de streek ten zuiden van de Russische haven Batoem enz. De Turken heb ben dat echter niet op zich laten zit ten; in het Turksche parlement heb ben zoowel de regeering als de leden krasse woorden gesproken en de Russische eischen afgewezen; de Turksche bladen zijn al even fel en de Turken wijzen er op dat hun leger op volle oorlogssterkte is gehouden en paraat om het land te verdedigen. Zij wijzen ook de Russische verlan gens naar steunpunten aan de Dar- danellen af, betoogend dat als de Russen zich daar en in de oostelijke Turksche provincies ten zuiden van Batoem genesteld hebben, Turkije in een Russische tang zóu raken, waardoor het land niets meer dan een valzalstaat van Moskou zou worden. Even belangrijk als voor Turkije zelf is deze kwestie ook voor Engeland, dat niet alleen door ver- dragen met de Turken verbonden is, maar evenmin als aan 'de Perzische Golf de Russen wenscht aan de Dardanellen in de buurt van de Mid- dellandsche Zee. En toch gaat alles goed in Moskou zeggen de corres pondenten Nu lekt er eigenlijk niets uit over de besprekingen dér Groote Drie daar, alleen weet men dat-Sta lin, van vacantie teruggekeerd, de Amërikaansche en Engelsehe minis ters van buitenlandsche zaken heeft ontvangen, wat als een gunstig teeken wordt beschouwd, maar mis schien is er al een communiqué als dit blad verschenen is. Maar als het inderdaad goed gaat te Moskou, moet men wel de indruk krijgen dat~de Russen de Moskousche conferentie voor- eeft voldongen feit hebben wil len stellen inzake Perzië en inzake Turkije nog eenige druk op de be slissingen dier conferentie trachten te oefenen, doch dat Engeland en de Ver. Staten niet van oordeel zijn dat de Russen onverzadigbaar zijn, doch slechts streven naar een afron ding van hun gebied, welke jneer een defensieve dan agressieve bedoeling heeft, een streven dat een overeen stemming der Groote Drie te Mos kou niet in de weg zou staan. En daarom zou dan alles goed gaan te Moskou, behalve danvoor de betrokken kleine naties. T o e k ij k e r. (Volgens de laatste berichten zou te Moskou overeenstemming op alle punten zijn bereikt, zoodat het geuite optimisme gerechtvaardigd zou zijn geweest. In een tusschentijds ver schenen communiqué werd meege deeld dat overeenstemming was be reikt inzake de te volgen procedure voor de voorbereiding van een aantal vredesverdragen, welke op een con ferentie vóór 1 Mei 1946 zullen wor den behandeld door alle geallieerden, welke in Europe meestreden).

Sneeker Nieuwsblad nl | 1945 | | pagina 1