Vrijdag 4 Jan. 1946 NIEÜWJAARSWENSCH Het is Nieuwjaar geweest en wij heb ben elkaar veel goeds toegewenscht. De bewoordingen verschilden „veel heil en zegen”, „zalig nieuwjaar” of alleen maar „een goed” of „een gelukkig nieuwjaar”, of nog weer anders- Maar hoe wij het ook zeiden, wij bedoelden allen hetzelfde dat het voor u en voor ons allen een goed jaar mag worden. Wij meenden het van harte en wij heb ben ook wel een beetje hoop, dat het goed zal komen. Een mensch is uit zijn aard een optimist Hij wil leven en aan gezien hoop doet leven, hoopt Hij ook voortdurend. Wij behouden altijd iets van het kind, dat steeds gelooft, dat het sprookje, waarin allen goed en gelukkig worden, nog wel eens werkelijkheid zal worden. Wel weten wij, dat het nieuwe jaar ook kwade kansen bergt, maar wij hopen, dat het mee zal vallen. Wij heb ben het ergste achter den rug, wij gaan vooruit, „er zit schot in”, in 1946 kun nen wij een flinke ruk voorwaarts doen. Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS No. 34 K 2242 Predikbeurten te Sneek. w. Buitenlandsch Overzicht Overzicht bnden de alge- prganisatie van voor de eerste h wij allen, dat Voor haar taak ide Volkenbond, liet kon vervul- te leden het on- 1 waren en dat ichtsinstrument itaat-overtreder 5 leggen. Staat Stellig in één b van den Vol- ferwege een der- e werkelijkheid lebrek aan wer- de Volkenbond werd voor de ter zouden ko- Bnslotte als een L Nu is het an- anden na dezen ïbben ons wel Jtijd de belang- treldpolitiek is, ment voor de ken onontbeer- fehanteerd kan mig besluit der uiteraard fout, lestaat dat het rden tegen een lat een kleine organisatie van eerstaan. Daar- at in de eerste ,d bestaat tus- :dheden, welke ie organisatie, wat. De eens- ‘log was er een t vrede is blij- lillen van mee- sner- en Enge- nderzijds. Door u zijn 'de be- Groote Drie Dat is verheu- i vordert men irking van een nl. om wenken Administratie-adres Grootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek BONNENLIJST T 07 G 03 Lid- jav :n Centraal Friesch Oorlogsmuseum. Bij de plannen tot stichting van een Centraal Friesch Oorlogsgedenkteeken te Leeuwarden is rekening gehouden met het scheppen van een ruimte, waar in een museum met herinneringen aan den oorlog 1940’45 zou kunnen wor den ondergebracht. Intusschen zal met de stichting van zulk een gedenkteeken nog wel geruime tijd gemoeid zijn, doch daarop behoeft de vorming van een oorlogsmuseum niet te wachten; het zal n.l. mogelijk zijn, het in de oude Waag te Leeuwarden onder te brengen, een mooi centraal ge legen punt. Er heeft zich nu een comité ter voor bereiding van een dergelijk museum ge vormd, als welks secretaris optreedt mr. Mulder, Wijbrand de Geeststraat 9, Leeuwarden. De taak van dit comité zal in de eerste plaats het verzamelen van materiaal omvatten. Oorspronkelijk zou dit in samenwerking met de Canadeezen geschieden, doch door hun nog altijd onverwacht vertrek is daar niets meer van gekomen; de meeste medewerking zou trouwens toch van de Friesche bur gerij moeten komen. Het comité weet, dat er verscheidene particuliere collec ties van oorlogssouvenirs in de provin cie zijn en het hoopt, dat de bezitters daarvan het nut ervan zullen inzien, dat dergelijke collecties geheel tot hun recht, ten behoeve van het algemeen komen, doordat ze aan het museum worden af gestaan. Het comité beschouwt het namelijk als zijn dure plicht tegenover het nage slacht om het een beeld over te leveren van wat ons in deze oorlogsjaren bezig hield en indruk op ons maakte, van wat DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, 7.30 uur Ds. C. F. Brüsewit GEREF. KERK. Oudega (W.), 9.30 en 2 uur Cand. Fefït- hout van Alfen a. d. Rijn. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W .Ruiter. V 07 X 07 6 6 7 7 5 7 6 6 6 5 5 5 4 3 2 2 3 2 1 2 2 0 0 2 2 2 1 3 2 3 4 3 4 11 8 8 7 6 7 j. om aan de t wedstrijden :hersvaartui- baan worden nderlinge- of werd zonder 8—15 12—14 7—12 3—15 ZONDAG 6 JANUARI 1946. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Dr. H. DE VOS. 5 uur Ds. A. KENTIE. Doop. (Doop- zitting Vrijdagavond 8 uur). GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 10 uur Ds. J. N. DE RUITER. lub „De Wa- haar toe te igustus 1946 >e Fluessen” bruiken voor >cht werd na ■pen met 27 b. lie gehouden tergeus”, de nhoop” en een nog na- dging die de e Meeuwen” de combina- .rden daarna 13 Augus- latste dagen ,De Water- id met deze Jiu-Jitsu en Judo in Sneek. De heer van Gorkum organiseert in zijn Sportschool Sneek met ingang van Maandag 14 Januari een cursus jiu jitsu en judo o.l.v. den heer L. Boretius uit Amsterdam (diploma prof. K.T. YO en gediplomeerd leeraar en examinatoi van de Ned. Jiu Jitsu Bond). Als inlei ding tot deze cursus zal de heer Bore- tius met zijn assistent op 7 Januari een demonstratie geve t van deze weten schappelijke verdedigingskunst. Tot be sluit van deze demonstratie zullen leer aar en assistent een Judo-gevecht de- monstreeren. Voor verdere bijzonderhe den verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. „Men moet zich bij de kritiek op een diplomatiek stuk baseeren op de inhoud van dat stuk en zich niet laten leiden door veronderstellingen omtrent bijbe doelingen van de- verdragsluitende par tijen”, zeide dezer dagen een Engelsche radiocommentator in verband met de besprekingen te Moskou. „Immers”, zoo vervolgde hij, „neemt men bijbedoelingen in aanmerking, dan verliest iedere me- dedeeling omtrent welke onderhandelin- gen dan ook haar waarde, ja, deze on- derhandelingen zelve”. Wanneer we deze grondslag voor een waardeering van het communiqué betreffende de be sprekingen te Moskou aanvaarden, tot 19—16 10—6 17—17 12—IC 10—7 9—10 6 15—12 4 4 4 1 lan de orde :>n. Zeilver. ir gevraagd k te doen of it of zonder ingsplaquet- tt aanleiding .Vatergeus” voor - noftocht, tegen het Zitting Tribunaal Sneek. Het tribunaal hield Donderdag weer een zitting. Voorzitter mr. J. van der Schaaf; leden de h.h. M. IJssels en P. v. d. Veen; adj. secretaris mr. J. F. C. A. Wille. Terecht stonden Grietje Bajema, Ferwoüde. Beschuldi ging: lidmaatschap Nat. Jeugdstorm. Aan den Procureur-Fiscaal zal wor den voorgesteld haar voorwaardelijk in vrijheid te stellen; ontzegging van het actief en passief kiesrecht voor den tijd van 10 jaar; verbod om gedurende dien tijd lid te worden van een politieke ver- eeniging of een politieke vergadering te bezoeken; onder toezicht stelling van de stichting Politieke Delinquenten tot 12 Juli 1948, alsmede tot gemeld tijdstip geen omgang met meisjes uit N.S.B. ge zinnen. Arendje Boelsma, Sneek. Van zomer ’42 tot Jan. ’45 lid N.S.B. Ontzegging actief en passief kiesrecht voor den tijd van 10 jaar. Henriëtte Jozephina Bauernfeind, Ijlst. Van Juli ’42 tot 15 April ’45 lid N.S.V.O. Van Oct. '44 tot 15 April ’45 lid N.A.F. Daar besch. reeds geruimen tijd was gedetineerd, alleen ontzegging actief en passief kiesrecht voor 10 jaar. Herman Blomhoff, Bolsward. maatsch. N.V.D., N.S.B., W.H.N., N.A.F. Intemeeringsstraf voor den tijd van 1 jaar, met aftrek preventief. 10 jaar ont zegging actief en passief kiesrecht. Jantje Dijkstra, Bolsward Van Jan. ’41 tot Juli ’41 lid N.S.B. 10 jaar ontzegging a. en p. kiesrecht. Hendrik Tjerkstra, Sneek. Van 22 Jan. ’41 tot April ’45 lid N.S.B.; ontving leden van de bezettende macht aan huis. Verbeurd verklaring van een bedrag van f 1500.van zijn vermogen. Ont zegging a. en p. kiesrecht voor 10 jaar. Hendrik Marinus Nijk, Bolsward. Van 26 Juni ’41 tot Jan. ’42 lid N.S.B. en Medisch front. Van Aug. '42 tot 15 April ’45 lid N.V.D. 9 maanden interneering, met aftrek preventief. Verbeurd verklaring van een bedrag van f 7500.van zijn vermogen. Ontzegging a. en p. kiesrecht voor den tijd van 10 jaar. Sjoerd Sluijter, Bolsward; van April ’42 tot April ’43 symp. lid N.S.B. 10 jaar ontzegging a. en p. kiesrecht. Martha de Vries, Sneek. Huishoude lijke werkzaamheden bij de S.D.; om gang met leden v. d. bezettende macht. Niet bewezen werd geacht, dat zij vrij willig bij de S.D. heeft gewerkt. Gunstig rapport van Directeur TehuiS voor Oor logspleegkinderen te Leeuwarden. Aan den P. F. zal worden geadviseerd haar voorwaardelijk buiten vervolging te stel len, en haar te ontslaan uit het tehuis enz. 10 jaar ontzegging actief en pas sief kiesrecht. Tot 21 jr. leeftijd onder toezicht Stichting T.P.D. Tot 21 jr. leef tijd verboden omgang te hebben met de gezusters Riekje en IJsbranda Rienstra te Sneek. Klaas Wiersma, Nijega (Don.) Van 14 Dec. ’40 tot 15 April ’45 lid N.S.B. Intemeeringsstraf van 9 mnd. met af- NED. HERV. KERK. Jutrijp, 9.30 uur Dr. M. H. Bolkestein; 1.45 uur Ds. W. G. v.d. Ree, Oosthe.n, Offingawier, 1.30 uur Ds. A. Kentie. Oppenhuizen, 9.30 uur dhr. Lamme-t- sma van Oosterend; 1.30 uur Ds. E. Kempenaar van Goënga. Oosthem, 9.30 uur Ds. W. G. v. d. Ree (Bev. kerker .leden)1.30 uur Dr. ?>I. H. Bolkestein van Hommerts. Oudega (W.), 2 u. Ds. J. N. Weddepohl. Sandfirden, 9.30 u. Ds. J. N. Weddepohl. Scharnegoutum, 9.30 uur Ds. W. A. De <- ker; 2 uur de heer Kamstra v. Weed*: Wolsum, 9.30 en 1.30 u. Ds. H. Gordeau. IJlst, 9.30 en 2 uur Ds. Jansen. IJsbrechtum, 9.30 u. Ds. J. E. Wagenaar. 1 Bulgarije om eeren. De com- B, welke daar- praten, is ten n 2 leden der eering worden ïmeensche re de leden door laarvoor eerst n, een tweede ir tevreden te :te de uitbrei- laal niet,- eeni- sijn naar Mos- 2 ver nog eens praten Over kwestie werd eens. Men is vraagstuk te Ben commissie atueel bespre- regeering van erst bepaalde op aandrang •ton heeft de Br besloten de niet voor Je 1 dat is maar een te zware e organisatie, ze gehad heb- ensatiebericht island Turkije hetgeen Mos- dig verzinsel en geruchten, iare blad Ob- Sproken, vol- •Lctie zou voe- 1 Syrië en de dat Engeland -e bases hou- 1 die bases te echter op' uit f. Volken met leid van deze sten te belas- le vrees dat kses tegen dat niet gedaan. :raeht kan in .Mn te kraken imissie welke goed werk wil sllen interna- enmgsfabrie- c in Rusland, at men daar ft gevonden en Engeland zijn niet vol- lomming. We i economische nden naties, contróle noo- luidelijk, dat ke het schip ;eren vanuit waar in de symbool een ;e aardbol is reigen. We I, maar voor- voorzichtig- ooral aan en aanvankelijk n. i* o e k ij k e r. ucj-Biuneii mwnten welke opmerkingen geeft dit dan aan leiding? Ten eerste is overeengekomen dat de vredesverdragen met Italië, Roe menië, Bulgarije, Hongarije en Finland vóór 1 Mei 1946 zullen worden opge steld door de mogendheden, die met deze landen in oorlog waren. De overige lan den, die aan de krijgsverrichtingen heb ben deelgenomen krijgen een adviseeren- de stem. In feite komt dezë beslissing hierop neer dat de Groote Drie deze vredesverdragen zullen maken, dat Frankrijk uitgesloten is uit zijn vroeger belangrijke invloedssfeer in Z.O. Europa -alleen over het vredesverdrag met Italië mag het meespreken en dat geen klein land invloed van beteekenis op den inhoud van die verdragen kan uitoefenen, al zei de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken dan ook dat de Ver. Staten geen genoegen zouden nemen met eenig .vredesverdrag dat geen rekening hield met de wenschen en belangen der kleine staten. Is door deze overeenkomst erkend dat ook En geland en de Ver. Staten recht hebben van meespreken in Oost-Europeesche zaken, omgekeerd heeft Rusland dat recht gekregen in Japan. Er komt nl. een geallieerde raad voor Japan, waarin de Ver. Staten, het Engelsche Gemeene- best, Rusland en China zitting krijgen. Er komt ook nog een breedere commis sie voor het Verre Oosten, maar haar bevoegdheden zijn begrensd omdat een veto van een der vier genoemde mo gendheden voldoende is om haar advie zen ter zijde te leggen. Generaal Mac Arthur, die thans practisch de macht namens de Ver. Staten uitoefent in Ja pan, heeft reeds kritiek doen hooren over het instellen van dezen raad, doch daartegenover zegt de Am. minister van buitenlandsche zaken dat de feitelijke macht toch geheel in handen van Mac Arthur blijft. In Korea wordt met het oog op het herstel als onafhankelijke staat een voorloopige democratische re- geering gevormd. Om daarbij hulp te verleenen worden gemengde commissies gevormd bestaande uit vertegenwoordi gers van het Amerikaansche opperbevel in Zuid-Korea en het Russische opper bevel in Noord-Korea. De Russische en Amerikaansche ministers van buiten landsche zaken waren het wat China betreft volkomen eens over de wensche- lijkheid der terugtrekking van de Rus sische en Ameriaansche troepen zoo spoedig mogelijk als overeenkomt met het kwijten van hun verplichtingen en verantwoordelijkheden. Uit deze zin snede en uit die inzake Korea mag men wel afleiden dat de Ver. Staten en Rus land aan hun invloedsferen in deze ge bieden hebben vastgehouden. Roemenië en Bulgarije krijgen wenken van de drie regeeringen, wat het laatste land be treft via Rusland, om hun regeeringen wat te wijzigen in democratischen zin, waarna erkenning door de Ver. Staten en Engeland zal volgen. Ook hiermede is het recht van deze mogendheden zich in Oost-Europeesche zaken te mengen erkend, al beteekenen de wenken zelve niet veel. Wat de atoom-energie betreft is overeengekomen dat de algemeene vergadering van de Ver. Naties zal wor den intcennodigd een commissie in te stellen welke de problemen dezer ener gie moet bestudeeren. Deze commissie zal een voorstel indienen tot uitschake ling van atomische wapens uit de na tionale bewapening, en van alle andere zware wapens, welke voor vernietiging op groote schaal kunnen worden ge bruikt. Uit deze bewoordingen valt af te leiden dat de Ver. Staten en Enge land het technisch geheim van de atoombom nog hebben behouden en eerst als bedoelde commissie haar werk heeft beëindigd en de Ver. Naties er ac- coord mee gaan dit geheim zullen die nen toe te vertrouwen aan het lichaam dat een inter nationale gewapende macht moet organiseeren welke dan ook over de atoombom zal kunnen beschik ken. Samenvattend moet men conclu- deeren, dat de onderhandelingen te Mos kou allerminst hebben^ geleid tot een overweldigend resultaat. Het geheel draagt kennelijk het stempel van een compromis, beide partijen hebben iets toegegeven, maar principieel heeft ieder hunner zooveel mogelijk zijn eigen rech ten en belangen trachten te handhaven. Zeer teleurstellend is het dat geconsta teerd moest worden dat men voor het Perzische vraagstuk nog geen oplossing vond, hoewel men er dichtbij moet zijn geweest. Eigenlijk het belangrijkste re sultaat van Moskou is dat de besprekin gen tusschen de Groote Drie weer op gang zijn gebracht. Met de eerste bij eenkomst van de organisatie der Ver. Naties nabij, was dat dringend noodig. Dat minister Molotov zelf niet naar die bijeenkomst gaat, onderstreept eens te meer het Russische standpunt, dat het zoo weinig mogelijk inmenging in zijn invloedssferen wenscht en het lichaam dat over de wereldpolitiek beslist liefst beperkt ziet tot de Groote Drie. Er schijnt te Moskou niet over Spanje gesproken te zijn; in de laatste tijd heb ben, mèt Frankrijk, ook Engeland en de Ver. Staten wel laten merken dat zij daar het Franco-bewind gaarne zouden zien verdwijnen, maar men is huiverig voor interventie. De Spaansche regee- ring heeft pogingen in die richting scherp afgewezen en in de verdediging van haar regime o.a. betoogd dat het in den oor log strikt neutraal bleef. Rusland zal het daarmee wel niet eens zijn, de Spaansche blauwe divisie streed daar aan Duitsche zijde. Het is niet onmoge lijk dat Moskou ten opzichte van deze zaak, als Franco niet spoedig verdwijnt nog wat van zich zal laten hooren. Er zijn geruchten geweest dat ook de In donesische kwestie te Moskou was be sproken. Dit schijnt niet juist. De EngelschNederlandsche besprekingen daarover zijn gunstig verloopen. Uit de radiorede door minister-president Scher- merhorn over dit onderwerp gehouden, valt af te leiden dat van Nederlandsche zijde waarschijnlijk iets verder gegaan zal worden dan aanvankelijk in de be doeling lag men denke aan zijn uit lating dat hij persoonlijk misschien zich zou moeten verwijten dat de regeering niet snel genoeg op het juiste moment over voldoende fantasie heeft beschikt. Inderdaad, wanneer ooit, dan heeft voor dit geval het woord: „regeeren is voor uitzien” beteekenis. Een kortzichtige politiek zou Nederland alle kansen kun nen doen verliezen in het Verre Oosten, dat binnen afzienbaren tijd een der voor naamste rollen op het wereldtooneel zal spelen. T o e k ij k e r. Nu zijn wij al weer eenige dagen in het nieuwe jaar aan het werk. Er drup pelen nog wat goede wenschen na, maar veel denken wij er niet meer aan. Dat is toch eigenlijk niet zooals het behoort. Het bewijst, dat onze goede wenschen vrij gedachtenloos geuit worden. Denken wij er wel bij na, wat wij bedoelen, als wij iemand een goed jaar toewenschen? Vragen wij ons wel eens af, wat dat in houdt een goed jaar? Wanneer de re dactie u allen een goed jaar toewenscht en dat nog wel per artikel, dan komt zij er niet zoo gemakkelijk af en moet zij zich wel nader verklaren. De vraag is, wat zij u eigenlijk toewenscht, als zij de traditioneele nieuwjaarswensen tot de hare maakt. Men kan'op verschillen de wijzen antwoorden en de bedoeling in verschillende woorden samenvatten. La ten wij het zoo mogen zeggen wij wen schen u geloof toe. Daarmee bedoel ik in de eerste plaats moed. Het zal niet een gemakkelijk jaar worden, dat wij binnengegaan zijn. Ieder van ons persoonlijk zal zijn eigen moei lijkheden hebben, maar wij staan ook en juist als volk voor bergen van zwarig heden, waaraan wij allen deel krijgen. Zeker, wij zijn bevrijd en dat is een groot en geweldig feit, er is een begin van herstel en wij mogen daar dankbaar voor zijn, maar er ligt nog een reus achtige taak op ons te wachten. Wij be seffen zelden, hoe groot zij is, omdat het nog steeds niet tot ons doordringt, hoe veel er vernield is, stoffelijk, cultu reel, zedelijk. Wij zijn aan den opbouw begonnen, maar het einde van den ar beid is nog lang niet in zicht. Op aller lei gebied zijn wij eigenlijk nog niet eens begonnen, mede, omdat wij nog niet eens weten, hoe er gebouwd moet worden. Het aantal vraagstukken, dat opgelost moet worden, voor wij aan den slag kunnen gaan, is reeds verbijsterend groot en het eene is al moeilijker dan het andere. Wij hebben moed noodig. Allereerst zij die leiding hebben te geven, maar dan ook zij, die mede moe ten werken en dat zijn wij allen. Dan hebben wij echter ook het besef noodig, dat wij allen mede moeten wer ken. Wat dus in de tweede plaats noo dig is, dat is verantwoordelijkheidsbesef. De taak van den opbouw rust niet op enkele menschep, maar op ons allen. Natuurlijk' heeft de een meer er mee te maken dan de ander en heeft ook de een een grootere verantwoordelijkheid dan de ander, maar wij zijn allen bij het groote werk betrokken. Dat is ook onze glorie. Er valt nu iets groots te ver richten in Nederland en wij mogen allen meehelpen. Dat beteekent echter ook, dat wij allen verantwoordelijk zijn op onze plaats. Wij zullen allen onze plicht moeten doen, de huismoeder en de schooljongen, de minister en de arbei der, de ambtenaar en de boer, de intel lectueel en de winkelier, allen. Pas als wij dat beseffen, zal de opbouw terecht komen en zullen wij ook deel hebben aan de voldoening, die elke voldane ar beid geeft. Dus niet kankeren, niet sa- boteeren, niet de kantjes er af loopen, maar werken Wat anders gezegd dienen. Alleen onbaatzuchtige, offerbe- reide dienstbaarheid kan ons volk er boven op brengen. Dit alles echter vraagt vertrouwen. Vertrouwen in de toekomst van ons volk en dus in de mogelijkheden, die in dat volk besloten liggen en die er nog voor weggelegd zijn. Vertrouwen in de roeping van ons volk en van ieder on zer. Vertrouwen in onze opdracht. Ver trouwen in de machten, die ons lot be sturen. Vertrouwen in den Heer der ge schiedenis, die ook is de Heer van dood en leven. Wij wenschen u allen toe moed, ver antwoordelijkheidsbesef, dienstvaardig heid, vertrouwen; in één woord geloof. Wij wenschen u van ganscher harte een goed jaar toe V. Vereeniging voor Ziekenhuisverzekering Bovenstaande vereen, hield Vrijdag avond een algem. ledenvergadering on der leiding van den heer O. Lindeman. De agenda vermeldde als eenig punt het voorstel van het bestuur tot verhoo- ging van het aantal verpleegdagen van 30 tot 40 en in verband daarmede wijzi ging van de statuten. De voorz. lichtte het voorstel toe door mede te deelen dat verschillende moeilijkheden zijn voorge komen door langere verpleegtijden dan de 30 dagen waarop de leden recht heb ben. Door verhooging van dit aantal met 10 dagen zullen zeker de meeste moeilijkheden voorkomen en vele leden geholpen kunnen worden. In verband mét de geregelde stijging van het aantal ziektegevallen en verhooging van an dere onkosten heeft het bestuur gebruik gemaakt van zijn recht de contributies met 25 te verhoogen. Dit is echter een voorloopige maatregel, want in de toekomst dreigen de onkosten nog veel hooger te worden, o.a. door hoogere ver- pleegkosten. Alles is nog zeer onzeker maar het bestuur kon niet langer door gaan met zulke groote nadeelige saldi als de laatste jaren opleverden. Dit zal, na deze contributieverhooging, naar ra ming f 5000.minder worden. Aange zien het statutair vereischte aantal le den niet aanwezig was, kon geen besluit genomen worden en zal volgende week Vrijdag een tweede vergadering worden gehouden, waarop, ongeacht het aantal aanwezige leden, een besluit genomen mag worden. Huishoudschool te Sneek. Geslaagd voor het getuigschrift van I. de 2-jarige dagopleiding A de dames C. Blauw, A. Busscher, A. Fritsma, A. Kanon, N. Koopmans, R. Lammers, I. Rientsma, J. Tuinenga, G. Weijma, L. Zijlstra, allen te Sneek; S. Bootsma, Tirns; T. Dijkstra, Jutrijp; J. Kornelis, Goëngamieden; A. Hes, IJlst; F. Hout- sma, Hindeloopen; A. Kampen, Goënga; E. Kampen, Workum; T. Miedema. Gauw; C. v. d. Valk, Hindeloopen; B. de Vries, Scharnegoutum en A. Witter- mans, Jutrijp. 2. de 2-jarige landb.huish. cursus mej. F. Bruinsma, Folsgare. 3. de opleiding „Hulp in de Huishouding” de dames D. de Boer, A. Draisma, A. Groenhof, A. Kromhout v. d. Meer, B. Mink, G. Veldstra, M. Witteveen, allen te Sneek; G. Bergsma, Ytens; A. de Groot, Bolsward; C. Schippers, Lang weer en A. Visser, Lemmer. 4. het schoolexamen „Kinderverzorgster”, de dames G. de Boer, Tr. Boomsma, R. Kaspersma, D. Wiersma, allen te Sneek; J. Martens, Hommerts en L. Schuurmans te IJlst. 5. het centraal examen Kin derverzorgster de dames I. de Haan, Balk; C. Faber, Lemmer; L. Krol, Molk- werum en R. v. d. Werf te Sneek. Buurtvereen. „Maple Leaf”. Vrijdag 28 Dec. kwamen de bewoners van de straten gelegen aan de Leeuwar- derweg, begrensd door Oudvaart, le en 2e Oosterkade en Leeuwardertrekvaart, in vergadering bijeen tot oprichting van een buurtvereeniging. Als naam werd gekozen „Maple Leaf’, als dankbare her innering aan onze bevrijding. Een voor loopige commissie had reeds vruchtbaar werk verricht door de 315 in dit stads deel wonende gezinnen te bezoeken en daarvan 265 als lid in te schrijven. De vergadering droeg een gezellig karakter mede door de piano-muziek van mej. A. Kan en bepaalde zich in hoofd zaak tot de vaststelling van het regle ment en bestuursverkiezing. Het bestuur werd als volgt samengesteld: F. Andree, voorz.; J. de Rappen, vice-voorz.; J. de Jong, secr.; F. Tromp Thzn., 2e secr.; Mevr. BakkerBakker, penningm.esse; Mevr. v. BruggenGroenhout, 2e penn. esse en als leden: Mevr, de Vries Boomsma (de initiatiefneemster tot de oprichting)R. H. Ferwerda en A. M. Nauta.Doel der vereeniging is het die nen van de algemeene belangen der buurtbewoners en in samenwerking met andere vereenigingen te komen tot een betere viering van eventueele herden- kings- of bevrijdingsfeesten. Tevens zal worden getracht op een geschikte plaats in dit stadsdeel te komen tot het plan ten van een eschdoornboom naar welks blad de buurtvereeniging is genoemd. Naar „Trouw” meldt is de heer J. H. G. van den Berg, vroeger commis saris van politie te Sneek, benoemd tot algemeen inspecteur der rijkspolitie. F. de Vlas behaalde bij de reciteer- wedstrijd te Jubbega de le pr. en pu blieksprijs met „Jan Blom”. Yn ’t Gebou fen Kr. Bilangen waerd for dé tredde kear opfierd de re- i vue fan de heer W. Veeninga „Bügd mar net britsen”. De oanwêzigen hawwe rjucht genieten fan dit moaije stik. De auteur hat hiel hwet oandoast om mei sa’n selskip dat nea oars op ’e planken kaem, sa’n great stik op to fieren. Een aanwinst voor de Sportschool Sneek Dat de heer van Gorkum zich als ac- ‘tief bokser uit de bokssport heeft terug- getrokken werd verleden week reeds in een ingezonden artikeltje van de B.A.V. „Olympus” bekend gemaakt. Om nu echter misverstand te voorkomen, zij hier medegedeeld dat van Gorkum wel als instructeur van de B.A.V. „Olym pus” bedankt heeft, maar dat hij aan zijn eigen Sportschool werkzaam blijft als trainer van wedstrijdboksers. Hij hoopt hierdoor een ploegje wedstrijd boksers klaar te maken, waarmede bin nenkort weer wedstrijden in Sneek en elders georganiseerd zullen worden. Als belangrijkste aanwinst noemde v. Gor kum ons Joop Goes van de Heldersche boksclub „de Ring”, die nu in Sneek woonachtig is. Goes bokste in Noord- Holland 17 wedstrijden en verloor er slechts 2 van. In het laatst van Januari denkt van Gorkum een wedstrijd te or ganiseeren tusschen Goes en zijn andere pupil Jan Hottinga (le pr. C-kamp. No'ord 1945)verder staan er nog pres tatie-, stads- en veldloopen op het pro gramma. trek preventief. 10 jaar ontzegging ac tief en passief kiesrecht. Verbeurd ver klaring van een bedrag van f 1000.— van zijn vermogen. Jan Volkers, f Nieuwjaarsdag is in het rusthuis Tha- bor, waar hij zijn laatste levensjaren doorbracht, onverwacht op bijna 85' jarigen' leeftijd ^verleden de heer j. Vol kers, die zich vooral voor de watersport zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Hij was van 1913 tot 1939 bestuurslid van de N.V. Sneeker Jachthaven, waarvan 24 jaren voorzitter, en onder zijn lei ding is de jachthaven van een kleine in richting uitgegroeid tot een der grootste en best geoutilleerde in ons land. De begrafenis heeft .hedenmiddag op de algem. begraafplaats alhier plaats gehad. Jubileum Technische Dienst P.T.T. Op 1 Januari 1921 werd het Telefoon net alhier met zijn aansluitingen over- génomen door het staatsbedrijf der P.T.T. Dit bedrijf werd voor dien tijd coöperatief beheerd met als directeur de heer Nieuwenhuis. Daar de heer Nieu wenhuis niet werd overgenomen bij het P.T.T.-bedrijf werd het beheer overge dragen aan dén heer L. Londema, die van dien datum af bij het P.T.T.-bedrijf in dienst trad. Bestond het telefoonbe drijf aanvankelijk nog uit 300 aan sluitingen, thans is dit ruim 800, waar bij aansluitingen zijn van 20 tot 40 toe stellen. Het geïeidingennet dat in die dagen onze stad ontsierde is geheel on dergronds gebracht. De telefooncentrale in de Kleine Kerkstraat, welke bediend werd door de dames Wielinga en Wier sma, is eerst verplaatst naar het post kantoor en later bij de automatiseering opgenomen in een nieuw gebouw achter dit kantoor. De heer Londema heeft in die jaren zijn technische kennis méér malen moeten uitbreiden om met zijn tijd mee te kunnen gaan. Moge zijn ken nis en arbeid nog geruimen tijd tot nut van dit bedrijf strekken. U.V.V. hulp voor Zeeland. Welke flinke meisjes of vrouwen stel len zich beschikbaar om in teamverband hulp te verleenen aan het zoo zwaar ge teisterde Zeeland? Het doel van dit U.V.V.-werk is de helpende hand bie den bij het weder bewoonbaar maken der huizen. Ieder weet, hoe zwaar Zee land en vooral Walcheren is getroffen. Zonder hulp van buitenaf is het voor de huisvrouwen daar onmogelijk om bare woningen weer in orde te krijgen. Een mooie en dankbare taak is het voor al len, die lust en gelegenheid hebben zich gedurende 5 a 6 weken vrij te maken, om hare krachten te geven voor den wederopbouw van deze eertijds zoo bloeiende provincie. Eenige colonnes meisjes uit Sneek en omgeving deden prachtig werk in Arnhem. Nu is Zee land aan de beurt. De colonne werkt op vaste tijden (meestal van 912 en van 25 uur), de avonden zijn vrij, evenals de Zaterdagmiddagen en de Zondagen. Wel moet er flink worden gewerkt, doch daarnaast zorgt de leiding voor goede ontspanning. De hulp is geheel vrijwil lig, salaris wordt niet verstrekt; iets zakgeld wordt gegeven om tegemoet te komen in kleine onkosten. De U(nle) van V(rouwelijke) V(rijwilligers) orga niseert dit werk en financiert het met steun van eenige andere vereenigingen. De minimumleeftijd der deelneemsters is 13 jaar. Een goede gezondheid js eiscb evenals een goed humeur en de lust sjm de hand aan den ploeg te slaan en salderen te helpen. Het motto is NIE’V1 IK, MAAR GIJ Inlichtingen en aang,jjte Maandag 7 en Dinsdag 8 Ja- nuari .des middags van 24 uur in het gebout van Volksherstel, Grootzand 43. t I s Het Sneeker Nieuws Voetbal. Nadat vooraf aan den LSC-speler Fijl- stra door zijn club een bloemenhulde was aangeboden ter gelegenheid var het feit dat deze speler zijn 200ste wed strijd voor zijn vereeniging speelde, bon den LSC en Sneek de retumwedstrijc aan in het zeer zwaar te bespelen sport park. Reeds direct was het te zien dat van goed voetbal geen sprake kon zijn De eerste speelhelft bood dan ook zeei weinig fraais. Met blanco stand were van doel gewisseld. De spelers brachter. er ook na de hervatting weinig van te recht. Beide aanvalslinies konden hun spel niet ontplooien. Aan beide zijden werdén eenige kansen gemist. Met nog 20 minuten te spelen voor den boeg ge lukte het Sneek te doelpunten, doch we gens offside werd dit doelpunt geannu leerd. Kort hierop was het linksbuiten Bakker 'die voor Sneek via de doelpaal wist te scoren en met de stand 01 leg den de gasten beslag op beide puntjes. Leeuwarden nam revanche op Frisia en won met 03. De stand in de le klas is thans Heerenveen Sneek Velocitas H.S.C. Achilles Be Quick G.V.A.V. Veendam Leeuwarden Frisia L.S.C. zulk een belangrijke rol in de geschiede nis van ons volk gedurende vijf afsqhu- welijke jaren, die zich nimmer mogen herhalen, speelde. Juist om zulk een her haling te voorkomen is het noodig, dat de. herinnering aan dezen oorlog leven dig blijft, niet alleen bij ons geslacht dat haar wel niet zal verliezen maar ook bij komende geslachten. Daartoe is alles wat in de afgeloopen jaren zijn functie vervulde zoowel uniformen van Duitsche en geallieerde troepen, als van N.S.B.ers, landwachters, wachtslie- den enz. en voorts wapenen, modellen van persoonsbewijzen, officieele en ver- valschte „Ausweise” en dergelijke papie ren en nog veel meer van dergelijk ma teriaal van beteekenis. Ook foto materiaal is zeer gewenscht, daar het veel tot het beoogde doel, het vasthou den van het oorlogsbeeld, kan bijdragen. Ieder, die op het gebied iets heeft bij te dragen, kan dit afleveren bij het Friesch Museum in de Koningsstraat, van waar het zijn bestemming zal vin den. Voor Canadeesche uniformen heeft het comité reeds de toezegging van Ca nadeesche militaire autoritéiten. Vleeschbonnen eerst des Maandags geldig. Met ingang van de distributieperiode, welke op 6 Januari begint, mag op den Vrijdag en Zaterdag voorafgaande aan de periode van geldigheid op de nieuw aangewezen vleeschbonnen geen vleesch worden gekocht. In den vervolge is het koopen op de nieuwe vleeschbonnen eerst toegestaan van den eersten Maandag der periode van geldigheid af, evenals dit met melk en aardappelen reeds het geval is. Twee nieuwe kolenbonnen. Van 4 t,/m. 19 Januari moeten de be zitters van bonkaart T 509 en T 505 de bonnen 47 en 48 bij hun leverancier in leveren, op elk waarvan zoo spoedig mogelijk één eenheid voorradige brand stof zal worden geleverd. Het is niet toegestaan van brandstoffenhandelaar ce veranderen. Van den bon. Met ingang van 1 Januari komen de volgende levensmiddelen vrij in den han del. Geen bonnen zullen meer noodig zijn voor Grutterswaren, vermicelli-puddingpoe- der, peulvruchten, zout, biscuits, Paasch- brood, paneermeel, koekjes, banket, ont bijtkoek, taai-taai, Poffertjes, oliebollen, Parijsche-#en -Hollandsche wafels zullen voortaan zonder inlevering van bloem- bon, maar nog op wisselbon voor boter verkrijgbaar zijn. Onder grutterswaren vallen gort- en gortproducten. geinengd meel (zg. nan- nekoekenmeel), havermout, aardappel- tapioca, tarwegriesmeel. Onder de ver- micelli-groep: macaroni, spaghetti, pud dingpoeder, vlapoeder, maizena, aard appelmeel, aardappelsago. Tot de bis cuits worden gerekend: wafels, crackers, beschuit, toast. GEREF. KERK. Noorderkerk 10 uur Ds. W. Faber van Hoogeveen; 5 uur Ds. P. van der Sluis (Z. 13). Zuiderkerk 10 uur Ds. S. J. de B >er van Wyckel (Z. 13); 5 uur Ds. W. Faber. Oosterkerk 10 uur Ds. P. v. d, SI lis (Z. 13); 3 uur Ds. S. J. de Boer. 800 gram brood 200 gram bloem 400 gram suiker 50 gram thee 125 gram boter 250 gram margarine 100 gram vet 100 gram kaas 100 gram vleesch 2 kg. aardappelen 1 kg. aardappelen 400 gram brood 1^2 liter melk 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 601 635, 636 637, 638 639 640 641 642 643 644 645, 646, 647 648 D 51, D 52 E 51 voor de eerste helft van de eerste periode 1046 (van 6 Januari tot en met 19 Januari 1946). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 601 535 t/m. 541 542, 543 544 545 546 547 548 549 550, 551, 552 553 B 54 B 51, B 52 A 53 B 53, C 53 1 0 2 3 2 1 2 2 0 0 1 Het wedstrijd-programma voor Zon dag 6 Januari luidt als volgt. K.N.V.B. SneekLeeuwarden, FrisiaHeeren veen, VeloVeendam, Be QuickHSC Achilles—GVAV., LSC II—Bl. Boys H F.V.B. Sneek IVLSC IV, Or. Nassat II—WZS II (5-1), Heeg II—O. Nassau III (5-1), LSC III—CAB II, De Kooi II —WZS. Adsp.: Bl. Boys—CAB, WZS— Sneek, Sneek IIOranje Nassau H. Met ingang van 13 Januari zal de splitsing in de le klas Afd. V opgehever. worden en spelen deze clubs een geheele competitie. Het programma voor dier, dag is als volgtHSCSneek, Heeren veenLSC, Be QuickFrisia, Velo Achilles, VeendamGVAV; Leeuwarden heeft vrijaf. Voor de 2e klas spelen o.a.: Black Boys en Alcides. (groentekaart) periode van 2C Jan. t/m. 16 Febr. Bon G 03 der Groentekaart moet ui terlijk op Zaterdag 12 Januari bij eer. groentehandelaar worden ingeleverd Men kan op dezen bon groente betrek ken van 20 Januari t/m. 16 Febr. a.s. Voor de week van 13 t/m. 19 Jan. a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, tabak en versnaperingen. Op de bonnen voor kaas zal voor de helft magere of 20-j- kaas en voor de helft volvette of 40-j- kaas (waaronder eventueel begrepen buitenlandsche kaas) worden geleverd. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. E. L. Nauta, Em. Herv. P?’cd. te Sneek. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. G. W. Tijman (H.A.) Vrijdagav. 8 u. Bijbellezing en Biflst. 800 gram brood 200 gram bloem 250 gr. rijst of kinderm. 500 gram suiker 250 gram boter 125 gram margarine 100 gram kaas 5 liter melk 100 gram vleesch 1 kg. aardappelen 400 gram brood 250 gr. rijst of kinderm. Tabakskaarten, enz. 2 rants, tabaksartikelen (geen imp.-cigaretten) 100 gram suikerwerken 2 rants, tabaksartikelen (geen imp.-cigaretten)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1