Vrijdag 18 Jan. 1946 No. 35 I Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek K 2242 vanwege elen Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Buitenlandsch Overzicht Eat oer Anneksaesje Ie het n. j.l. kade adeel, beide Lid Na- onder le lid n een oning t met Beschuldigd ;d be- Kl. Bootsma oemd, i vering ssen 2 enen- wier e be- sbben kan- stelde ;ehad. e het •en te- it het r tex- 3 jr.) n toe- )vem- voor lieren ruren nulie- stam- week zeep- wijk- .G. radeel 1 No- ening in de t van lat de in de i aan- n sum erken en ver warden dat deze middag knap samenspel demonstreerde maakte het de Sneek- defensie danig lastig en het was links binnen Kramer die de eindstand op 14 bracht. Wedstrijd-programma Zondag 20 Ja nuari. 8 8 6 7 8 7 7 8 3 3 5 9 6 4 4 4 3 2 2 2 1 1 1 1 0 2 0 3 0 3 2 3 2 2 1 4 5 4 8 6% 4 4 4 3 3 3 2% 2 2 2 2 1 7 5 4% 4 3% 2% 2% 2 1 1 1 8 6 4 4 4 3 3 3 2 2 2 2 2 1 0 1 0 o o o o o 1 o o o o o 2 2 1 0 1 1 1 0 1 o o o 1 rbeid” langen 1946. :bouw ubliek Mo- jr. lot- pko en )irk Iro- en Pie- •tha en i 30 sren loot iria r. ngs i 27 ter- stra ohn l 22 en ;k, ester. htg. s 84 ma. van jr., tske rich htg. uin- ang. >egint rs 3o P 3 D Sj. Pi K Z kan- indel, rban- lurder ij den I suizen omen, adat schts- :r een strok- ng te Het Sneeker Nieuws Onder één vlag. Men schrgft ons De film „Onder één vlag” van de Alproch-filmstichting te Zeist is een zeer belangrijk nationaal stuk, en moet dóór iedere Nederlander gezien worden om zich een werkelijk beeld te kunnen vor men wat er in en na de oorlog, in en bui ten ons land is geschied. Zie verder advertentie. G. Faber J. Beetsma J. Nauta M. Franckena B. v? d. Bosch W. Binnema F. v. Terwisga E. Franckena W. Bakker J. de Rapper A. C. v. Drimmelen J. de Boer G. v. Houten - i kwi- etaal- I De eerste vergadering va” de Ver. Volken is nu bezig met haar werkzaam heden, voorloopig in hoofdzaak organi satorische. Voorzitter werd Spaak, de Belgische minister van Buitenlandsche zaken. De Russen stelden Lie voor, den Noorschen premier maar Spaak kwam met 28 tegen 23 st. uit de bus. In den Veiligheidsraad, waarin de Ver. Staten, Rusland, Engeland, Frankrijk en China permanent vertegenwoordigd zijn, wer den tot niet-permanente leden gekozen: Australië, Brazilië en Polen, ieder voor 2 jaar, Egypte, Mexico en Nederland leder voor 1 jaar. De belangrijkste taak van den Veiligheidsraad, welke nu spoe dig aan de orde komt, is ongetwijfeld de behandeling van het probleem der atoomkrachten. Ook Nederland zal dus daarin een woordje meespreken. De Russen hadden inplaats van Nederland, Noorwegen ditmaal als niet-permanent lid willen zien aangewezen. Deskundi gen op buitenlandsch politiek gebied verzekeren dat bij het Russische optre den geen dwarsdrijverij het doel was. De Noor Lie was indertijd door de Ame rikanen als candidaat voor het voorzit terschap naar voren gebracht en de Rus sen waren het er mee eens. De Engel- schen staken echter een spaak in ’t wiel want ze wilden Spaak. Deze candida- tuur namen de Amerikanen toen over, maar als de Russen eenmaal iets doen achten zij het aan de Russische waar digheid als zeer groote mogendheid ver plicht door te zetten ook. Wat hun ver zet tegen Nederland als lid van den Veiligheidsraad betreft, daarbij heeft de Russische houding ten opzichte van .de Indonesische kwestie een rol gespeeld en wellicht de overweging dat Noorwegen minder voor een zg. „Westelijk blok” zal voelen dan Nederland, dit kan trou wens ook een reden zijn dat ze liever een Noor dan een Belg als voorzitter hadden. De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Byrnes, hield een rede waarin hij verzekerde dat zijn land, anders dan na den vorigen oorlog, het instituut der Ver. Naties van harte en met al zijn macht zal steunen. De Vei ligheidsraad {noest een instrument wor den in staat om oorlogen te vermijden en hij drong er daarom op aan haast te maken met de overeenkomsten volgens welke den Veiligheidsraad de noodige internationale troepenmacht ter beschik king zal worden gesteld. De Iraansche vertegenwoordiger heeft gezegd dat zijn regeering de kwestie-Azerbeidsjan nog niet voor de Ver. Naties bracht om het instituut niet direct voor een kracht proef te stellen, doch wel behoudt ze zich dit recht voor en dan zal eventueel blijken of hier recht te krijgen is vflCÏ de kléine naties. De Chineesche gedele geerde sprak wijze woorden toen hij be toogde dat men van de Ver. Naties niet direct het volmaakte moet verwachten, Ook dat lichaam moet groeien. Ook mi nister Schermerhorn heeft een sympa thiek ontvangen rede gehouden, waarin hij o.m. toezegde dat de Indonesische kwestie radicaal volgens rechtsbeginse len zou worden opgelost. En van verre, uit Indonesië zelf, deed Sjahir een be roep op de Ver. Naties (U.N.O.), echter m°t name op de Ver. Staten en Groot.- Brittannië om overeenstemming te brengen tusschen de nationalisten en Nederland. Wisjinsky, de Russische vice- commissaris van buitenlandsche zaken die inplaats van Molotoff de Russische delegatie moet leiden is nu te Londen aangekomen. Men verwacht dat hij het zal zijn, die het Russische standpunt in zake dergelijk belangrijke kwesties als Byrnes aanroerde bijv, de internatio nale gewapende macht zal formu- leeren. Ook een andere belangrijke fi guur uit de internationale politiek, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Bidault, ontbrak begin van deze week op de vergadering. Hij was plot seling naar Frankrijk teruggeroepen om met zijn collega’s te overleggen over de kritieke voedselsituatie daar. Enkele verbeteringen op papier zijn aange bracht, maar of het in de praktijk veel zal helpen is nog de vraag. In de Ver. Staten zijn groote stakingen met als in zet looneischen aan de orde van den dag. President Truman heeft zich kort geleden voor de radio beklaagd over de houding van het Congres inzake kwes ties, welke met deze stakingen verband houden. O.a. had hij de volksvertegen woordiging gevraagd wettelijke maatre gelen te nemen om bij diverse industrieën een onderzoek naar de bedrijfsresultaten mogelijk te maken; de fabrikanten zijn -daartegen fel gekant, de werknemers sterk er voor en het Congres heeft Truman’s verzoek naast zich neergelegd. Het is niet alleen voor de Ver. Staten zelve gewenscht dat de arbeidsvrede er spoedig terugkeert. Gezien de beteeke- nis van deze mogendheid als stut van de U.N.O. is het ook een internationaal belang. T o e k ij k e r. Dütsklan hat in greate materiële skuld oan üs lün. Dat rint yn ’e milliar- den en it is üs rjocht en üs bilang, dat wy der safolle müglik fen werom krije. Bart dit net, dan sil üs folk lange jierren tofreden wêze moatte mei in sober bi- steantsje, as it tominsten net op in earmoedich bistean ütdraeit. Is it müglik, dat wy hwet fan Dütsk- lün werom krije Neffens de ekonomen bisteane der yn theory trije müglikhe- den 1. Dütsklan bitellet üs yn goed, d.w.s. it leveret üs allerhande produkten, dêr’t wy forlet fan hawwe, lyk as mesinen, kunstdong, technyske artikels ensfh. It leit yn ’e reden, dat Dütsklan mei syn fornielde yndustrycentra de earste jierren net by steat wêze sil, om üs yn dizze foarm skeaforgoeding dat makket to biteljen. Boppedat hat men hjir nei de foarige oarloch minne ünderfiningen mei opdien. It gefolch wie nammentlik dat it yndustriële libben en it bidriuwslibben yn Dütsklan tige stimulearre waerd, skea bitelle krigen, malaise en wurkleas- heit üntstie. 2. Dütsklan bitellet üs yn 'e foarm fen tsjinsten, d.w.s. Dütskers wurde yn üs lün oan it wurk set om üs produksje sa gau müglik wer op in heech peil tc bringen. In soarte fan „Arbeitseinsatz” dus, allinne mei de buordtsjes forhongen. Dit middel is lykwols slimmer as de kwael, hwant wy hawwe gjin forlet fan frjemde arbeiders, ek al liket dat soms hjir en dêr wol ris sa. Sjoen de greate wurkleasheit, dêr’t wy yn ’e jierren foar de oarloch altiten mei to kampen hawn hawwe, meije wy bliid wêze, as wy it nou safier bringe, dat wy üs eigen min- sken allegear oan wurk helpe kinne. 3. De beide boppesteande middels jowe dus net in soad perspektyf en dêr- om sit der neffens party minsken oars net op, as dat Dütsklan üs bitellet yn groun. Dat komt dan hjir op del, dat wy in stik Dütsk groungebiet anneksearje. De groun mei opstal wurdt troch de Dütske Steat ünteigene en oerdien oan'e Nederlanske Steat, dy’t it dan oan har ünderdienen forhiere of forkeapje kin, al nei’t it béste ütkomt. Nou sitte der fenseis oan it fraechstik fan in müglike anneksaesje in soad kan ten, uy't yn it bistek fan in krantearti- kel yn ’e fierste fierte nee all r har gerak krije kinne. Wol is it müglik om ünder eagen to sjen oft sa’n- foarm fan skeaforgoeding üs past of net. Hwant wy kinne nou wol in stik groun oanhelje, mar wy moatte der ek minsken foar hawwe, om dy groun to biarbeidzjen. As dat net sa wie. soen wy der mear mei as om forlegen wêze. Hoe leit it lün der hwat dat oan- giet, hinne Nou is it algemien bikend, dat de bi folking fan Nederlan yn ’e léste hündert jier sterk oanwoun is. Yn 1900 wennen der yn üs lê.n 5.104.137 minsken yn 1938 8.639.000. Dat wol dus sizze, dat der yn ’e léste fjirtich jier trochinoar jiers 100.000 minsken bykaem binne. Fierder wurdt troch üs bifolkingskin- digen forwachte, dat dizze groei de ear ste tritich jier noch oanhalde sil. Us ber- teoerskot is nammentlik noch altiten fiks posityf. Yn 1930 wie dat byl. mei, 13.4 op ’e 1000 ynwenners it heechste fan de West-Jeropeeske lannen. Yn Dütsklan wie it doe 6.5, yn België 5.4, yn Frankryk 2.4 en yn Ingelan 4.9. Al- hoewol dit berteoerskot ek yn üs lan nei alle gedachten stadichoan sakje sil, om dat de bifolking yn trochsné ülder wurdt, kin der birekkene wurde, dat de bifolking fan Nederlan yn 1970 ryklik 11 miljoen bidrage sil. Us bifolkingstichtens, dy’t nou mei 271 op ’e km2 al it heechst is fan alle Jeropeeske lünnen, sil dan dus oan’t fier hoppe de 300 oprinne. En nou kin men jin der fansels mei it sizzen „Hoe meer zielen, hoe meer vreugde” wol fan óf- meitsje, mar wy witte allegearre wol, dat de freugde allinne mar great wêze kin as der foar dy miljoenen in stik brea foun wurde kin. Dit fraechstik waecht der binammen foar it plattelan swier yn, en wol om mear as ien reden. 1. It berteoerskot is op it plattelan greater as yn ’e stêd. Yn it tiidrek 1931- 1936 wie it tal berten yn gemeenten mei minder as 50.000 sielen trochinoar 23.8 op ’e tüzen, yn gemeenten boppe de 50.000 sielen 16.6. Der fan ütgeande, dat yn Nederlan 20% fan de bifolking syn bistean yn ’e lanbou fynt, mei dus wol oannaem wur de, dat de boerebifolking fan in hjir- boppeneamde berteoerskot fan jierliks 100.000 op syn minst 25.000 foar syn rekken nimt. 2. Op in biskate oerflakte kultuer- groun kin yn ’e lanbou mar in biheind tal minsken wurk en brea fine. Yn 1900 hiene fan de 5.105.000 minsken 29,7% har bistean yn ’e lünbou. Omrekkene op ’e 2.115.000 ha. kultuergroun, dy’t doe beskikber wie, komme wy sa op 1.4 ha. foar elts. Yn 1938 wiene 20% fan de 8.600.000 biwenners yn ’e lanbou wurk- sum en wie de oerflakte kultuergroun 2.358.798 ha. As wy dat omrekkenje, komme wy ek op 1.4 ha. foar elts. Wy sjogge dus, dat der yn 1938 op ’e ha. noch likefolle minsken in bistean fine as yn 1900. 3. Ut it foargeande folget, dat it ber- teoarskot fan 25.000 sielen allinne mar opnaem wurde kin, as der jiers 25.000 X 1.4 35000 ha. kultuergroun bykomt. Nou wize de sifers üt, dat üs oanwinst oan kultuergroun hjirby fier binefter bliuwt. Yn 1938 hiene wy 2.358.798 ha. kul tuergroun. Yn 1900 hiene wy 2.115.000 ha. kul tuergroun. Yn 38 jier is der dus 243.798 ha. by kaem of jiers 6500 ha. Hjir binne de Wieringermar en de for- searre Ontginning yn de triticher jierren om de wurkleasheit to bistriden, yn bi grepen. Mei it each op dizze sifers hoecht it dan ek gjin nij to dwaen, dat der op it plattelan in greate lünhunger bistiet. Der binne withoefolle jonge boeren, dy’t gjin groun bisette kinne en boppedat hawwe wy yn üs lün güns boerebidriu- wen, dy’t to lyts binne om der in reed- lik bistean op to finen. Ut in enquête fan it Roomsk Boere- boun hat bliken dien, dat der yn dy for- middens yn 1938 ryklik 10.000 jonge boeren op in bidriuw to wachtsjen sie- ten. Omrekkene oer de hiele bifolking komme wy sa grif op in sifer fan 25.000. Fierders jowt de statistyk oan, dat wy yn üs lün 234.000 bidriuwen hawwe, lyt- s«r as 6 ha. 1 ge groet gebracht aan Duitschers en Land wacht; Anti-geallieerde uitlatingen. Uilke Tjalsma, Bolsward. Sympathi- seerend lid van de N.S.B. Christiaan de Bouter Jr., Utrecht. Aangesloten b. d. Ned.-Duitsche Cultuur gemeenschap. Friesch Scheepvaartmuseum. Bovengenoemde Ver. hield vorige week Vrijdag in „Onder de Linden” een algemeene ledenvergadering onder voor zitterschap wegens afwezigheid om persoonlijke redenen van den heer L. Poppinga van den heer L. Branden- burgh, lid van het algemeen bestuur. Deze deelde in zijn openingswoord o.a. mede dat de h.h. P. Sikkes en P. B. van Ham resp. secretaris en penningmeester der Ver. als bestuursleden hadden be dankt. Uit een schrijven van laatstgenoemden heer bleek dat de moeilijkheden met het gebouw, waarin de vereeniging haar col lecties had, het voormalige weeshuis, aan dit bedanken niet vreemd waren. Uit de wijze, waarop ten deze was ge handeld bleek volgens den schrijver, zoo weinig waardeering van dezijde der autoriteiten voor het werk der Ver., dat hij meende als bestuurslid te moeten be danken. De heer Brandenburgh deelde voorts mede dat waar regenten van het O.B.W. de gemeente de overeenkomst inzake het gebruik van het bedoelde gebouw dat nu landbouwwinterschool is met in gang van 1 Maart 1946 hadden opge zegd, het gemeentebestuur op zijn beurt onze vereeniging het gebruik met in gang van denzelfden datum opgezegd had. Enkele belangstellende leden zijn intusschen met het dagelijksch bestuur der Ver. in overleg getreden om de za ken weder aan te vatten. Zijn spijt er over betuigend, dat de voorzitter, de heer Poppinga, die de ziel van het Scheepvaartmuseum was, niet aanwezig is, doet spr. een beroep op de leden oir mede te werken aan de bloei der Ver. wat ook een gemeentebelang is. Uit de finaneieele verslagen blijkt dat de Ver eind 191fi f 3959.74 in kas had, waarbi echter dient overwogen dat de werk zaamheden een tijd ne»ben stilgelegen, zoodat geen aankoopen voor ae cc'lec- ties hebben plaats gehad. Daar de reke ning was nagezien en in orde bevonden door den heer W. S. Overzee, werd het bestuur gedéchargeerd. Aan de orde was nu de aanvulling van het bestuur. Voor een vereeniging als de onderhavige is een breed algemeen bestuur, waaruit dan een dagelijksch bestuur gevormd wordt, dat de leiding der gewone zaken heeft, gewenscht. Zoo’n breed bestuur f 100 i was er, doch door overlijden, vertrek en bedanken is het zeer ingekrompen, zoo dat er te Sneek nog slechts 4 leden zijn, nl. de heer L. Poppinga, voorzitter, dc heer S. J. Olij, die lid van het dagelijksch bestuur was, doch wegens zijn leeftijd alszoodanig wenschte af te treden, doch zich nog wel als lid van het alg. bestuur beschikbaar stelt, en de leden van het alg. bestuur L. Brandenburgh en L. Kie- zebrink. Besloten werd thans nog aan het alge meen bestuur toe te voegen de h.h. B. Brinksma, Dijkstra, IJsbrechtum, K. Edel, Joh. Halbertsma, H. Halbertsma, E. P. Kingma, ir. H. v. d. Molen, F. J. Obbema, dr. P. J. Otto, D. Tamminga en dr. T. v. d. Zee. Het dagelijksch bestuur zal worden gevormd door de h.h. L. Pop pinga, voorz., Jobs. Halbertsma, vice- voorz., H. Halbertsma, secretaris, B Brinksma, 2e seer., L. Brandenburgh, penningmeester en de h.h. Dijkstra, IJs brechtum en Obbema. Nog deelde de voorzitter mede, dat dank zij een royaal gebaar van den heer Sustring, die huurder is van het pand aan het Kleinzand waar win. Mevrouw ten Cate heeft gewoond, de Ver. alle rechten welke de heer S. heeft inzake dat gebouw, heeft kunnen overnemen. Zij is dus niet dakloos, met betrekkelijk geringe veranderingen kan bedoeld huis zeer goed tot museum ingericht worden waarbij ook een oudheidkamer. Nadat de heer Sustring nog meege deeld heeft dat de heer H. Halbertsma in den lof moet deelen, hem toegezwaaid voor de beschikbaarstelling van het ge bouw, sluit de Voorz. de vergadering met een opwekking aan de leden om mede te werken dat het ledental wordt opgevoerd en vooral ook om in eigen kring eens rond te zien of er ook iets is dat eigenlijk in het museum behoort, daar immers hoort alles wat getuigt van wat Sneek eenmaal was of wat er hier was, thuis. Het ledental is thans nog 200, ongetwijfeld kan het belangrijk worden opgevoerd bij eenige propagan da. Dat is ook zeer gewenscht met het oog op de geldmiddelen. Al beschikt de Ver. thans over een klein kapitaaltje, als men er aan denkt dat het gebouw moet worden ingericht en de collecties aangevuld zal men ook begrijpen dat de financiën een aanzienlijke versterking behoeven. Kon. Emmaschool v. Chr. B. L. O. Donderdag 9 -Januari was het een be langrijke dag voor de Koningin Emma school voor Chr. B. L. O. alhier, daar de installatie plaats vond van het nieuwbe noemde hoofd, den heer A. van Doorn, overgekomen uit Rotterdam, terwijl te vens hun functie aanvaardden de heer M. Hiemstra als onderwijzer en Zuster Kooistra als directrice van het Internaat der school. Na een Inleidend woord van den Voorz. den heer M. Oppenhuizen werd de installatierede uitgesproken door Ds. Jansen van IJlst, die vooral wees op de groote beteekenis der opdracht die ze ontvingen, die in naam van het bestuur maar in feite van Godswege tot hen kwam om hun krachten te wijden aan de opvoeding van het misdeelde kind. Na deze rede werd hun door de vergadering toegezongen Ps. 134 3. Vervolgens werd het woord gevoerd door Mej. Bul- sink en den heer Claussen van Oud- Beijerland, waarna de geïnstalleerden hun dank betuigden voor de toegespro ken woorden en wenschen. Eenige autoriteiten w.o. de wn. Burge meesters van Sneek en Hennaarderadeel PROVINCIALE BEGROOTING. Verhooging opcenten. Verschenen is de begrooting der pro vinciale inkomsten en uitgaven der pro vincie Friesland voor het dienstjaar 1946 Hieruit blijkt, dat inkomsten en uitga ven beide geraamd zijn op f 11,066,375. Ten einde de begrooting sluitend te houden, besloten Ged. Staten tot een verhooging van de opcenten op de hoofd som der grondbelasting zoowel van ge bouwde als ongebouwde eigendommen van 28 op 42 over het dienstjaar 1946 en tot verhooging der opcenten op de per- soneele belasting over het dienstjaar 1946-’47 eveneens van 28 op 42. Daarentegen vervalt, wegens aflossing der betreffende leeningen, de 14 pet. op centen op de grondbelasting ongebouwd, gedurende 30 jaar als „bemalingsbelas- ting” geheven in verband met de dek king van rente en aflossing van geldlee- ningen, gesloten voor de uitvoering van afstroomingswerkzaamheden stoomge maal Tacozijl). Op de provincie drukken thans alleen nog de schulden, verband houdende met de exploitatie van het electriciteitsbe- drijf de begrooting voor 1946 is hier voor bezwaard met een aflossing van OOSTHEM, 14 Jan. Hedenavond kwam de vereen. „Gedenk te sterven” bijeen onder voorzitterschap van den heer T. van Popta. De secr., dhr. J. H. de Jong, bracht verslag uit over het voorgaande jaar. Het ledental bedroeg 180. Het per soneel heeft 5 maal zijn diensten bewe zen en wel 2 maal voor leden en 3 maal voor niet-leden. In het bijzonder werd stil gestaan bij het feit dat er één van de jonge leden voor vrijheid en recht ge vallen is. De penningm., dhr. G. Land man, deelde mede dat het saldo f 485.84 bedroeg. Voor het periodiek aftr. lid J. H. de Jong (niet herkiesbaar) werd ge kozen voor 5 jaar dhr. D. Hiemstra. In de vac.-S. Walda werd voor 2 jaar ge kozen dhr. Tj. de Boer. De voorz. be treurde het voor de vereen, dat de klok ken nog niet terug zijn. De heer Hiem stra lichtte dit punt nader toe en zei dat de kans wel heel gering is dat ze iveer terug zullen komen. Ook werd in herinnering gebracht dat de vereen, ver leden jaar 25 jaar had bestaan. Der secr. werd dank gebracht voor het vele werk dat hij voor de vereen, heeft ver richt. Aan den heer Walda zal schrifte lijk een woord van dank worden gericht vant hij wist de vereen, voor onder gang te behoeden. De heer de Jong oracht allen dank voor hun medewer king en sloot de vergadering op de ge bruikelijke wijze. TIRNS. De 8ste Jan. halde de krite eer dnarpsjoun. De seal wie grótfol. Ne. it sjohgen tan- it Frysk folksliet iepene de foarsitter de gearkoinstó. Hy hiel alle oanwêzigen wolkom en joech dernei it wurd oan de hear Schaap, dy in yn- lieding hie oer de doarpsforieningen Nei in stikmannich bihannele to haw- wen fortelde de ynlieder hoe’t de krite üntstien wie. Ut in folk- en gea-lear- gong wie yn 1944 de krite oprjuchte Do telde de krite mear leden as nou Forskate wiene lid wurden omdat Ljc oars nearne hinne koenen. De kern is oerbleaun. Hja wolle stride for de Frys- ke tael en seden. Nei de ynlieding waerc de joun folt mei foardrachten en gear- spraken dy yn goeije ierde foelen. Twis ken de bidriuwen troch tocht de krite oan de ynwindige minske. De lju hawwe it tige nei it sin hawn sadat hja dan ek foldien nei hüs gyngen. OPPENHUIZEN-UITWELLINGERGA. Dinsdagavond 15 Jan. werd de jaarlijk- sche ledenvergadering der vereeniging Dorpsbelang gehouden. Naar de versla gen van secretaris en penningm. bleek er nogal wat tekort te zijn bij de turf- productie, dit tekort zal gedekt worder door een heffing van f 3.per duizenc turven. De aftredende bestuursleden D Bergsma en Joh. Feenstra werden her kozen. Na een bestuursfunctie van 28 jaar stelde W. Wester zich niet weer herkiesbaar. In diens plaats werd G. Schriemer gekozen. Na rondvraag, wel ke nogal wat bespreking gaf, werd de vergadering gesloten. HEEG. Onze plaatsgenoote Mej. Tead- ske Huizenga, behaalde bij een dezer da gen gehouden Reciteerwedstrijd te Mak- kum een 1ste prijs in de afdeeling Ernst met de voordracht „Sinnestrielen”. jende tiling. OTS t Singelloop. De Zaterdagmiddag jl. door de Sport school Sneek georganiseerde stadsloop over 2 K.M. trok van de zijde van ’t pu bliek flinke belangstelling, doch de deel name was zeer klein, le werd J. Hottin- ga in den tijd van 9.13 min. gevolgd als goede 2e door Faber van Workum, tijd 9.20, 3e werd Bouwhuis die over het tra ject 11 minuten deed. De prjjzen die uit medailles bestonden werden na afloop uitgereikt door Hopman J. Boot. Voetbal. Uitslagen Zondag 13 Januari le klas N.V.B. SneekLeeuwarden 14; Be Quick H.S.C. 3—0; L.S.C. II—Bl. Boys II 0—3. Friesche Voetbalbond. Uitslagen 12 en 13 Januari WZS—Sneek III 4—2; De Kooi H—L. S.C. III Sneek IVOranje Nassau II 3—4 W.Z.S. II—L.S.C. IV 1—10. SneekLeeuwarden 14. Leeuwarden heeft Zondag jl. voor de onlangs tegen Sneek op eigen terrein ge leden 0—1 nederlaag revanche geno- nomen. Met 14 bleven de gasten mees ter van het terrein. Nadat ongeveer 35 minuten waren gespeeld waarin beurte lings de verdedigers met succes hadden ingegrepen, volgde een pittige aanval van Leeuwarden waarbij keeper Röfe- kamp nog juist de bal over de doellat wist te tippen. Het was evenwel uitstel van executie, want uit een goed geno men hoekschop wist midvoor Schaafsma zijn club de leiding te geven. 01. Dit doelpuntje bracht de Sneek-ploeg blijk baar van de kook en nog voor de rust was het wederom Schaafsma die de stand resp. op 02 en 03 bracht. In p Boerstra de tweede speelhelft gelukte het IJdema l. Vellinga weldra de stand op 13 te brengen, j. Koopmans Goesten was met zijn schot niet bijster H. de Boer gelukkig, toen hij uit een voorzet van b. de Boer Sr. Bakker het leer juist naast schoot. Leeu- B. de Boer Jr. J. Jorritsma J. J. Bade S. v. d. Zee A. Ferwerda J. Piersma H. C. A. v, d. Ven 9 H. Jetzes 6 le klas (N.V.B. Afd. V) H.S.C.— Sneek HeerenveenL.S.C.; Be Quick Frisia VeendamG.V.A.V. Velo Achilles BI. BoysAlcides. Friesche Voetbalbond le klas L.S.C. Ill—C.A.B. II De Kooi II—W.Z.S. 2e klas Sneek IV—L.S.C. IV Or. Nas sau II—W.ZeS. II. Junioren BI. BoysC.A.B. W.Z.S. Sneek Sneek IIOr. Nassau II Schaakclub „O.N.D.A.” le klas gesp. gew. rem. verl. pnt. - 10 6 8 4 7 5 6 4 4 2 5 6 5 2e klas gesp. gew. rem. verl. pnt. 0 1 2 3 4 4 4 5 0 1 3 7 7 5 Aide Fryske Plattelans-Boukunst. Fryslan hat noch gans moaije foarbyl- den fan aide plattelünsboukunst, T^k as pleatsen, arbeiderswenten, herbergen, bakkerijen, timmerwinkels, ensfh., dy’t it net allinne wurdich binne, dat hja yn stün halden wurde mar dêr ’t ek fan üt- gien wurde kin by it njje, as der skielk tige boud wurde sil, mei ’t der sa’n krapte oan wenromte ensfh. is, nou’t der de léste jierren hast net boud is. It is tige to winskjen, dat dy nijbou skielk mear karakter en eigens hawwe sil as oer it generael de léste jierren it gefal west hat. It is tige fan bilang, dat it streekeigene yn ’e wenten wer ta ute- ring komt, lyk as foarhinne mei de ien- fflldige ambachtlike boukunst ek altyd it gefal wie. Fansels moatte de nije wen ten oanpast wurde oan de moderne op- tettiagon en weneasken, mar dat hoecht it karakteristike psrfuarst ."'t to slu- ten. Men moat oan de huzen dy’t leafst fan streekeigen materialen set wurde moatte sjen kinne, oft se boud binne foar de klaei of dat se op ’e san- of boskgroun of yn ’t wetterlan thüs hearre. In deeglike kennis fan it bisteande kin dêr nou tige ta bydrage en der wurdt yn Fryslên al in jiermannich oan arbeide om it materiael dêrfoar byinoar to bringen. It boukunstich wurkforban yn de Fryske Akademy hat dêrfoar in kom- misje bineamd, ünder hwaens taforsjoch dizze wurksumheden dien binne en op lytse skael noch dien wurde. Dit yn- ventarisearjen en opmjitten fan plat- telansboukunst yn Fryslan is bard yn oparbeidzjen mei it „Rijksmuseum voor Volkskunde” to Arnhem, it bikende „Openluchtmuseum”. Yn 1943 is mei de eigentlike wurk sumheden bigoun yn de gemeente Baer- deradiel, dy’t alhiel ynventarisearre is; hast tagelyk is der yn ’e gemeente Smellingerlan bigoun en in setsje letter yn de gemeenten Wymbritseradiel, Wün- seradiel, Tytsjerksteradiel, Menalduma- diel, Barradiel, Frentsjeradiel en Ljou- werteradiel foar de measte fan dizze gemeenten is ’t wurk foar ’t greatste part dien. Alles hwat sa byinoar brocht is, wurdt op oersjochkaerten en doarpskaerten mei bybihearrende registers ynskreaun en fêstlein, dat, as alles ienkear yn it archyf opnommen is, is it tige maklik om alle feiten oer bipaelde objecten nei to slaen en op to sykjen. Mei’t de oarlochstastan yn 1944 hyl- tyd slimmer waerd, woe it mei de wurk sumheden net mear eine en op ’t lést moasten hja alhiel stilstean fanwegen de ünfeilichheit fan ,it personeel. Nei de oarloch is earst wer in bigjin makke, mar al ridlik gau koe it Ryks- museum foar Folkskunde it personeel net mear leanje. Sadwaende sil it wurk nou dien wurde moatte troch lju, dy’t der foar fiele en it üt leafhabberij dwaen wolle. Om’t dit moaije en nuttige wurk yn alle gefallen ófmakke wurde moat, wolle wy hjirby in birop dwaen op de pleats- like krêften, dy’t der grif yn de noch net ynventarisearre gemeenten ek oaren binne wolkom wêze sille en nocht en leafde hawwe om oan dit wurk mei to dwaen ünder lieding fan de kom- misje. Foaral foar jongere boukundigen is hjir in oantreklik en learsum wurk- object, dat ek foar harsels op ’en dür grif fortuten dwaen sil. Allegearre, dy’t meidwaen wolle of better op ’e hichte komme wolle, wurde forsocht har to oppenearjen by de Kom- misje foar it opmjitten en ynventari- searjen fan filde plattelünsboukunst yn Fryslün. Ljouwert, Nachtegaelstrj. 2. De skriuwer fan de kommisje, L. REINALDA, arch. B.N.A. van f 650.000. Het voornemen bestaat, deze schulddelging zoodanig te regelen, dat vóór het laatst in 1949 een aflossing op deze leening de provinciale begrooting drukt. De provincie zal dan geheel schul denvrij zijn en Ged. Staten streven er naar, de provincie schuldenvrij te doen blijven. Of dit zal gelukken zal afhangen van factoren die Ged. Staten niet altijd in de hand hebben zij wijzen in dit ver band op de kosten van uitvoering der verbetering van de provinciale kanalen, welke tot dusver bestreden konden wor den uit de terugbetaling door het P.E.B. van de destijds verleende rentelooze voorschotten. Het is echter de vraag of dit, bij de gestegen kosten der uitvoe ring, wel mogelijk zal blijven. Bovendien is binnen afzienbaren tijd een nadere regeling noodig van de finan ciering der bijdragen van de provincie in de kosten van verbetering der ter tiaire wegen. Voor 1946 is voorloopig gerekend op f 100.000 voor herstel van door oorlogs handelingen vernielde waterstaatswer ken, welk bedrag geput wordt uit het fonds ter reserveering der batige saldi. Een juiste raming van het totaal aan te wenden bedrag is nog niet te maken. Ged. Staten waarschuwen tegen opti misme wat de provinciale financiën be treft, daar zij immers deelen in den zor- gelijken toestand waarin Nederland en het Nederlandsche volk op financieel ge bied staan. Slechts bij betrachting van de uiterste soberheid zal het mogelijk zijn, de moeilijkheden te overwinnen. Nieuwe uitgaven moeten sociaal en eco nomisch volkomen verantwoord zijn. In dit verband zij nog meegedeeld, dat Ged. Staten voornemens zijn, aan de oprich ting van een Economisch Technologisch Instituut Friesland mede te werken. Hooger geraamd zijn o.a. de volgende inkomsten Opcenten Rijksbelastinge.i f 264.000, scheepvaarttollen f 49.000, ont vangsten keuringsdienst f 5400 en aan uiLgr^é” jaarwedden f 44.400, water- staatsbegrooting x-lM.OOO, provinciale bijdrage verbetering sec. wegen £100.000 uitgaven prov. bibliotheek f 2200. De verhooging der opcenten op de grond- en personeele belasting van 28 op 42 is noodig, omdat men niet meer de beschikking heeft over de rekening saldi der vorige jaren. Die saldi zullen voortaan geheel of grootendeels in een reservefonds worden gestort, waaruit voor 1946 alleen geput wordt voor uit gaven, die een buitengewoon karakter dragen. Tengevolge van deze gewijzigde politiek moest voor een bedrag van rond f275.000 dekking worden gezocht; de opbrengst van de verhooging der opcen ten wordt op f 264.600 geraamd. Uit het reservefonds wordt f getrokken voor herstel van oorlogsge-* weid aan waterstaatswerken en f 100.000 voor een bijdrage der provincie in de kosten van verbetering van secondaire wegen. Het restant van het fonds, groot f 420.000, wordt overgeboekt naar den dienst 1947. De salarissen van Ged. Staten worden van f 2500 op f 4500 ’s jaars gebracht. De begrooting van den Kanalendienst 1946 beloopt f 3.454.000, hiervan komt ten laste van Friesland f 491.900; dit bedrag wordt betaald uit het'fonds voor buitengewone werken, waarin dan nog f 349.350 blijft, over te brengen naar den dienst 1947. Aldus meldt de Leeuwarder Koerier. Der wurdt writen dien fan dizze lytse bidriuwkes greatere to meitsjen, ü.o. troch gearfoeging. Rüchwei kin birek kene wurde, dat wy dan 50.000 lytse boeren sünder lün oerhalde. Ut it boppesteande docht düdlik bli ken, dat wy net allinne net forlegen wêze soene mei it stik Dütsk grounge biet, mar ek, dat wy it skoan brüke kinne. It soe fansels dwaesheit jvêze om al linne op groun fan dit bitiflken absolüt - foarstanner fan anneksaesje to wêzen. wylst yn ’e lannen dyt op dizze manear Onl fraecustik hinne tilt it op fan problemen tmk byl. mar ris om ’e wichtige polityke kant fan de saek. Oaren moatte der har Ijocht mar ris oer skine litte. It Nederlanske folk moat him in opiny foarmje oer dizze kwestje. En it probleem fan it agraryske bifol- klngsoerskot moat hjirby grif ek syn wurd meisprekke. Wy moatte op ’t lést in skeaforgoeding hawwe, dy ’t üs past. Snits. Ir. H. v. d. Molen. Tribunaal Sneek. Op 24 Januari houdt het tribunaal op nieuw zitting. Voorzitter is mr. J. v. d. Schaaf; leden zijn de h.h. P. v. d. Veen en M. Knol. Adjunct-secretaris is mr. J. F. C. A. Wille. Terecht zullen dan staan Reitze Adema, Sneek. Beschuldigd van van Augustus 1943 tot Augustus 1944 te Waterloo (België) of elders in België of Frankrijk aangesloten geweest bij het N.S.K.K. Jetze Bakker, Sneek. le. Lid geweest van N.S.B. 2e. Gordijnstoffen geleverd voor Kringhuis der N.S.B. te Sneek in dat Kringhuis werkzaamheden richt. Anne Berend Boersma, Warns, geweest van de N.S.B. Klaas Elzinga, Wons. le. Lid tionale Jeugdstorm. 2e. Werkzaamheden verricht als „helper” bij de Duitsche luchtmacht. Dirk van der Meer, Wommels. Lid van de N.S.B. geweest en gecolporteerd met propagandaliteratuur. Hinne Koldijk, Deersum. le. Lid van de N.S.B. 2e. Lid en buurtschapspen- ningmeester van de N.V.D. 3e. Lid en „Leider Dienst Pers en Propaganda” in het plaatselijk kantoor Rauwerderhem v. h. N.A.F. 4e. Lid van transportactie Motor Weer Afdeeling. 5e. te Hannover vrijwillig gewerkt bij de Duitsche Pos terijen. Hendrik Schotanus, a. b. schip „Nooit Volmaakt”. Lid N.S.B. geweest. Eelkje Brandsma, Sneek. Lid N.S.B., lid N.S.V.O., lid N.V.D. Op 7 Februari is voorzitter mr. J. v.d. Schaaf, zijn leden de h.h. M. IJssels en P. v. d. Veen en is adjunct-secretaris mr. J. F. C. A. Wille. Dan zullen terecht staan Jan de Waard, Warns, van Lid van de N.S.B. Koop de Vrij, Joure. Lid van de N.S.B. Ella Henrietta Maria” Spijkerman, Sneek. Lid van de N.V.D.; omgang met Duitschers. Nicolaas Jurjan Wouda, Sneek. Sym- pathiseerend lid van de N.S.B.; lid van de N.V.D. Sijbe Wiersma, Nijega. Lid van de N.S.B.; lid van het Economisch front; lid van de N.V.D. Klaas Abma, Wommels. Lid van de N.S.B.; W.A.-man. Nicolaas Ebbendorf, Bolsward. Sym- pathiseerend lid van de N.S.B.; lid van de N.V.D. Trijntje Bosma, Sneek. Lid N.S.B.; lid van de N.S.V.O. Christiaan de Bouter, Sneek. Aange ven van Joden; lid van het opvoeders- - ----o-gilde; lid van de N.V.D. f 105,000 en met rente tot een bedrag I Berend van der Meer, Sneek. Duitsche van de waren aanwezig. Ds. van Dijk van Kou- dum eindigde met dankzegging. Gift Nederlands Volksherstel. Van de Algem. Confectiehandel C. en A. Brenninkmeyer, filiaal Sneek, is een gift van f1000.ontvangen ten bate van het Volksherstelwerk te Sneek.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1