D Vrijdag 25 Jan. 1946 No. 36 DE RADIO. vanwege Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek K 2242 het Predikbeurten te Sneek. de itia I” ia” .iet. 890 :om gin Buitenlandsch Overzicht Aanvullende BONNENLIJST ZONDAG 27 JANUARI 1946. 725 vice- dienst wegens Jaarverg."5er Gemeente. T 10 van 'Lid Idag 2341 'AN 2030 2011 T o e k ij k e r. gen tot de bevrijding geeft voor het eerst op en izaal rnse reen. linga CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. erga intal hraa onds Ned. n 11 eekt RRI. itoor uur. >egr.) Jan. i. 29 ouns Ir. sior" ings- <oor, van /tjes, levr. rgel Kerk >oek- n de eken van rlden stau- tieek rdag Chr. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9.30 en 2 uur Ds. Windig van Oosthem. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. W. Mesdag. BAPT. GEMEENTE. 9.30 uur Ds. G. W. Tijman; nam. geen 2516 2654 2150 2836 2872 2793 2593 2200 2578 2000 825 826 827 828 Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen rook- of shagtabak (geen cigaretten of sigaren} 100 gr. chocolade of suikerwerken 100 gr. chocolade of suikerwerken De motorvoertuigen. Minister van Schaik (verkeer en ener gie) heeft „op de brug” gesproken over ider- jrlijk hun lede- was. era- 1UR. IUR. tsen E. 1.25 :j. S. V 10 X 10 De eieren op de bonnen B 70, C 70 en eden 1 egr.) uur irten een van yn fan sland van L. van twee dat i a.s. idags n de eken, etarie Het Sneeker Nieuws Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek hter pre kers deze n. dat wij lijk- cha- IJsvereeniging „De Friesche Jeugd”. Bovengenoemde ijsvereeniging hield Dinsdagmiddag op de ijsbaan aan de Leeuwarderweg een wedstrijd voor jon- NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Dr. H. DE VOS. (Liturg, dienst). 5 uur Ds. A. KENTIE. (Coll. Zuiderzeefonds in beide diensten). 726 727 728 B 69 B 70, C 70 1 ei Bonkaarten LA, LB, LC 602 1liter melk 3 liter melk 1 kg. aardappelen A 02 melk B02, C02 melk 002 aardappelen Bonkaarten KD, KE 602 250 gr. jam, stroop enz. 1 ei ±112 gram huishoudzeep 250 gram zachte zeep Bonkaarten LD, LE 602 5 liter melk 1 kg aardappelen Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden. Op 5 Februari a.s. zal voor het bij zonder gerechtshof te Leeuwarden o.a. terechtstaan Freerk Keizer, van beroep ambtenaar N.V.D., wonende te Sneek, thans ge ïnterneerd, terzake dat hij 1. in of-om streeks de maand October 1942 opzet telijk aan den Burgemeester van Sneek, die lid was van de N.S.B., heeft mede gedeeld, dat de personen van Jetzes en Schuil zijns inziens voor tewerkstelling in aanmerking kwamen, welk feit ten gevolge heeft gehad dat Jetzes voor- noemd in of omstreeks de maand Octo ber 1942 in Duitschland werd tewerk gesteld; 2. ten tijde en ter plaatse voor meld opzettelijk aan den Burgemeester brief heeft gezonden, Hulp aan Walcheren. De U.V.V. afd. Sneek doet wederom een beroep op de Friesche meisjes om zich beschikbaar te stellen hulp te ver- leenen aan het zoo zwaar geteisterde Walcheren. Verschillende meisjes heb ben reeds in geteisterde gebieden de be hulpzame hand geboden, doch deze tien tallen U.V.V.’ers moeten uitgroeien tot honderdtallen. Op Walcheren zien tal- looze oververmoeide en overbelaste huis vrouwen reikhalzend uit naar de hulp van onze Friesche meisjes. De Friesche colonnes staan bij het Hoofdbestuur der U.V.V. goed aangeschreven wegens hun doorzettingsvermogen en hun prettige onderlinge geest. Naar Friesche Colon nes wordt dan ook steeds weer ge vraagd. Meisjes, houdt de goede naamvan onze provincie hoog. Meldt U in groote getale aan bij de afdeeling Sneek. Ge bewijst daarmee de opbouw van ons Va derland en vooral de geteisterde gebie den, een grooten dienst. Zie voor nadere bijzonderheden de advertentie elders in dit nummer. NED. HERV. KERK. Oppenhuizen, 9.30 en 1.30 uur Ds. _A. M, Knottnerus (H.A. en Dankz.) Oosthem, 9,30 en 1.30 uur Ds. W. G.’ v. d. Ree (H.A. en Dankz. en Doop), Oudega (W.), 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Weddepohl (H. Doop). 31 Januari ’s avonds 7.30 uur Ds. J. Wiersma: van Hallum (Friesche dienst). Scharnegoutum, 9.30 uur Ds. A. Kentie en 2 uur Woudsend’, 9.30 uur Ds. K. Oskam vau Sloten; 7 uur Dr. M. H. Bolkestein van Hommerts. Wolsum, 9.30 en 1.30 u. Ds. H. Gordeau (H.A. en Dankz.) IJsbrechtum, 10 uur Ds. J. E. Wagenaar IJlst, 9.30 en 2 uur Ds. Jansen (H.A. en Dankz.) DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, 7.30 u. Ds. G. F. Brüsewitz. IJlst, 2 uur Ds. C. F. Brüsewitz van Balk en Woudsend. van Sneek, welke massakamp met 30 20 door haar werd gewonnen. Een uit slag van 1010 aan de eerste 10 bor den was voor „de Kroonschijf” een klei ne stimulans bij deze nederlaag. A.s. Za terdagmiddag speelt de „Sneeker Dam club” tegen D.C.L. van Leeuwarden in haar clublokaal weder voor de Bonds- competitie, terwijl Maandagavond de Ulster Damclub op bezoek komt voor een massakamp. Voetbalwedstrijden afgelast. De Friesche Voetbalbond heeft alle voor a.s. Zaterdag en Zondag vastge stelde wedstrijden af gelast. Het pro gramma is wederom een week verscho ven en derhalve vastgesteld voor 2 en 3 Februari a.s. GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 10 uur Prof. Dr. TH. C. VRIEZEN. (Coll. Bouwfonds). Vcreeniging van Ouders en Verzorgers van Oorlogsvrijwilligers. Men schrijf^ ons Het Voorloopige Comité, dat zich ten doel stelde de belangen van de Oorlogs vrijwilligers te behartigen, had op Za terdag 12 Januari 1946 in zaal Leeuwen te Sneek een vergadering uitgeschreven. Uit de opkomst bleek, dat de zaak ur gent was, want velen waren opgekomen, niet alleen om hun belangstelling te toonen, doch ook en vooral om de belan gen van mannen en zonen te bepleiten en naar voren te brengen. Toen de voorzitter namens het comité voorstelde om tot het oprichten van een vereeniging over te gaan en een bestuur te kiezen, waren alle aanwezigen het Uitslag rijderij twee leden met een dame le pr. J. P. de Jong, Klasina Schilstra en Jobs. J. de Vries; 2e pr. Sj. de Jong, Grietje Leb- bing en Folkert Nagelhout; 3e pr. Teake Huitema, Hinke de Jong en Fimme Na gelhout; 4e pr. Jan J. de Jong, A. Poep- jesde Vries en Jacob Werkman. OPPENHUIZEN-UITWELLINGERGA. Uitslag estafette-rijderij van leden, om luxe voorwerpen le pr. Gr Steenbeek, P. Lolkema; 2e pr. E. S. Dijkstra, W. Hoogland; 3e pr. D. v. d. Meer, C. de Schiffart. Benoemd tot gemeente-architect te Westerbork, de heer J. v. d. Wal te Oppenhuizen. OOSTHEM, 18 Jan. Hedenavond werd hier opgericht een Herv. Mannenvereen. met aanvankelijk 13 leden. Besloten werd om de 14 dagen bijeen te komen. Als bestuursleden werden gekozen de heeren D. R. Lammertsma, voorz.; Ds. W. G. v. d. Ree, algem. adjunct; J. F. Ringnalda, secr. en H. P. Wiersma, penningm. daarmede eens. Uit de vergadering werd voorgesteld hen die reeds zitting hadden in het Voorloopige Comité te benoemen in het definitieve bestuur en het getal bestuursleden uit te breiden van vijf tot zeven. Dit voorstel werd on der algemeene instemming aangenomen. Tot voorzitter van de vereeniging werd gekozen de heer K. J. Bijlsma, Wester- singel 29 te Sneek. Ongeveer 250 perso nen hadden zich reeds opgegeven om als lid toe te treden. Vastgesteld werd, dat de contributie voor het jaar 1946 f 2.50 zou bedragen. Daar de leden over een groot deel van Z.W. Friesland ver spreid waren, werd een tiental corres pondenten aangewezen. Getracht zal worden de beweging, die overal in den lande leeft, uit te breiden tot een pro vinciale of landelijke vereeniging: Moch ten elders meerdere vereenigingen ot particulieren werkzaam zijn in deze rich ting, dan zou het bestuur gaarne hier mede in kennis worden gesteld. Doel van de vereeniging is de schakel te vor men tusschen de ouders en verzorgers van de oorlogsvrijwilligers eenerzijds er de regeering anderzijds en aan te drin gen op verbeteringen, wijzigingen, enz. Wat een vragen en ook wat een aan merkingen zijn er op'‘dit gebied, dat toch geheel nieuw is hier in Nederland. Vroeger .werd geteekend voor dienstne ming voor het leger in Ned. Indië en de voorwaarden en bepalingen waren nauw keurig vastgelegd. Hoe is dit thans De mannen en jongens hebben een ver- bandakte geteekend, maar wat is hier van de inhoud? Zelfs juristen verklaar den, dat de inhoud van deze akte niets zeggend is en dat er van alle?- uit te maken was. Enkele vragen willen wij naar voren brengen a. Hoe komt het met de op leiding van de verschillende groepen Mijn man of jongen ^it hier of elders reeds zes maanden en langer en van een eigenlijke opleiding is nog geen sprake, b. Hoe lang duurt de dienstneming Sommigen meenen van twee .jaar, ande ren weer van 3 jaar, doch niemand weet het zeker, c. Hoe is het met de geeste lijke en stoffelijke verzorging en wat wordt er gedaan om*de jongens te be hoeden voor de vele gevaren die overal maar vooral in het buitenland liggen opgestapeld? d. Waarom mogen geen couranten naar Ned.-Indië worden ge zonden en waarom blijven de pakjes, die uit Engeland zijn verzonden zoo lang onderweg Deze vragen, die nog met vele kunnen worden uitgebreid, moeten beantwoord worden. Het is in het belang van ons Nederlandsche volk, maar ook en in het bijzonder voor vrouwen en ouders. Wij weten, dat het voor het Ministerie van Oorlog moeilijk is, maar wij meenen, dat hier een weg is om tot klaarheid te komen. Dat wij slechts mede moge werken om alle vragen, enz. die er leven, tot een oplossing te brengen, opdat voor hen die kankeren en de geheele zaak waar het om gaat in discrediet brengen, geen plaats is. Het is prettig voor een pas opgerichte zaak, als de klantentoeloop direct druk is. Of hetzelfde mag worden gezegd van de klandizie, welke de U.N.O. thans ten deel valt, betwijfelen we. „Langzaam en geleidelijk aan” is voor de organisatie der Ver. Naties waarschijnlijk het beste motto, maar het heeft niet zoo mogen zijn. Eerst kwam Perzië aandragen met zijn klacht over Russische inmenging in zijn binnenlandsche aangelegenheden (Azerbeidsjan). Er. is n?g een klein kansje dat deze toch niet door de Vei ligheidsraad zal worden behandeld, nu de Perzische premier Hakimi is afgetre den en zijn opvolger misschien de voor keur zal geven aan een andere weg. Weken geleden, toen de U.N:O. nog niet in vergadering bijeen was, hebben de Russische bladen in antwoord op Engel- sche beschouwingen over het Russische optreden in Perzië geschreven, dat zij wel eens zouden willen weten wat Brit- sche troepen eigenlijk in Griekenland en in Indonesië doen. En, ziedaar, nu heb ben de Russen de kwestie der Britsche, troepen in Griekenland aan den Veilig heidsraad voorgelegd, betoogend dat de aanwezigheid dezer troepen druk uit oefent op de binnenlandsche politieke verhoudingen, dus inmenging in de bin nenlandsche aangelegenheden van Grie kenland en daarmede een bedreiging vormt voor den internationalen vrede. En de Oekrainsche' delegatie schrijft aan den Veiligheidsraad, dat in Indonesië militaire acties, waaraan zoowel Engel- sche als Japansche gewapende strijd krachten deelnemen, tegen de plaatse lijke bevolking gericht worden. Zij acht dit een bedreiging van den internationa len vrede, verzoekt een onderzoek en maatregelen te nemen om aan die si tuatie een eind te maken. Mede wellicht omdat de Engeische regeering vermoed de dat een dergelijke actie van Rus sische zijde in de lucht hing, had zij al in overleg met de Nederlandsche beslo ten een specialen ambassadeur, nl. Sir Archibald Clark Kerr, Britsch' ambas sadeur te Moskou, naar Batavia te zen den, om behulpzaam te zijn bij het be reiken eener regeling. Er schijnen daar te Batavia allerlei menschen welkom te zijn, behalve Nederlanders, want zelfs onze onschuldige Kamercommissie, die maar eens poolshoogte zou willen ne men, wenschen Indonesische kringen er niet. Sjahrir heeft verklaard dat hij de Britsche troepen graag in Indonesië houdt tot de Japansche strijdkrachten zijn geëvacueerd en dat hij geen beroep op de bemiddeling der U.N.O. heeft ge daan. Overigens is o.a. het verschil tus schen de Perzische en de Grieksche en Indonesische kwesties, dat in de beide laatste gevallen de wettige regeeringen dier landen accoord gaan met de aan wezigheid der Britten, terwijl de Per zische regeering bezwaar had tegen de Russische troepen op haar gëbied. Om het menu voor den Veiligheidsraad te vervolgen, tenslotte hebben Syrië en Libanon gevraagd om terugtrekking van de buitenlandsche troepen welke er zijn: Britsche en Fransche. Stof genoeg dus’, voor de leden van den Veiligheidsraad om er zich in te verdiepen; de pessimist zal allicht zeggen springstof genoeg om de geheele U.N.O. naar de maan te helpen. Maar wat er ook geschieden zal: is het al niet ee£. vooruitgang dat al deze kwesties openbaar zullen worden behandeld voor een organisatie van 51 naties, en dat al deze naties kleur zul len moeten bekennen, ook de Ver. Sta ten, welker afzijdigheid voorheen zoo zeer van invloed was op het verloop van het internationaal gebeuren. President Truman heeft in zijn jaarlijksche bood schap aan het Congres zich nog eens van harte achter het werk van de U.N.O. geschaard en overigens ovér bin nenlandsche aangelegenheden gespro ken, gepleit voor belangrijke loonsver- hoogingen naast groei van het verant woordelijkheidsbesef der werknemers en voor bedrijfsvrede, maar intusschen sta ken er in de V. S. thans 1.5 millioen arbeiders, waaronder 800.000 in de staal industrie. Hebben we hierboven kunnen wijzen op de ontluiking der democratie, al is het zeer schuchter, in de behande ling van kwesties van internationalen aard, Frankrijk worstelt met het pro bleem zijn staatsbestel op betrouwbaren democratischen basis te brengen. Voor de derde maal in drie maanden is daar een groote politieke crisis uitgebroken met generaal de Gaulle als middelpunt. Moedeloos en teleurgesteld is deze thans als regeeringshoofd afgetreden, omdat de drie, in sterkte niet zeer uiteen- loopende, maar in politieke programma’s sterk verschillende, groote partijen communisten, republikeinsche volksbe-». weging en socialisten er niet in zijn ge slaagd die hechte basis van samenwer king te bereiken welke de Gaulle het krachtig regeeren mogelijk zou maken. Een dieper en principieel verschil schijnt er ook te zijn tusschen eenige dezer par tijen, welke een regeering wenschen die verantwoordelijk zal zijn aan de Kamer en "het afgetreden regeeringshoofd dat aan de Kamer uitsluitend een meer con- troleerende taak wenschte te zien toebe deeld. Volgens de laatste berichten zal de socialist Felix Gouin, voorzitter der Kamer, zijn opvolger worden. De drie groote partijen werden het daarover eens. Met eer? nieuw regeeringshoofd lijkt echter de kwestie niet opgelost, met drie bijna even groote partijen in de Kamer, die zeer verschillende idealen hebben, krijgt men een compromis- regeering, welke de groote vraagstuk ken niet kan aanpakken en zich tot lap werk moet bepalen. gens, leeftijd 15 en 16 jaar. De lijst om vatte 28 deelnemers, van wie een zeven tal verstek moest laten gaan. De pu blieke belangstelling was flink en men heeft kunnen genieten van zeer span nende ritten, vooral toen het om de prij zen ging. De uitslag is als volgt le pr. f 20.Gerben Wijnja te Uitwellinger- ga; 2e pr. f 15.Bouwe Boersma te Sneek; 3e pr. f 10.Anne Visser te Oppenhuizen; 4e pr. f 5.Siep Vellinga te Heeg, wien tevens voor zijn kranig rij den een publieksprijs groot f 5.ten deel viel; 5e pr. f5.A^? Cnossen te Hommerts. De prijsuitdeeling had na af loop plaats in hotel Hanenburg, waar de voorzitter, de heer J. Wuring, o.a. het feit memoreerde dat het juist 27 jaar geleden was dat de vader van den prijs winnaar ook bij „De Friesche Jeugd” in Sneek op de le prijs beslag had weten te leggen. Hij bracht dank aan allen die op welke wijze dan ook hun steun hadden verleend. Het muziekgezelschap „De Suizers” luisterde de zeer geslaag de wedstrijd op. IJsongeval. Tijdens bovengenoemde wedstrijd is mej. R. Bosma zoodanig op het ijs ko men te vallen dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke werd verleend door Dr. J. W. v. d. Zijpp. Het meisje dat buiten kennis was en ver moedelijk een ontwrichte schouder op liep, is per ziekenauto naar huis ver voerd. lucht bij het behalen der overwinning hebben gehad. Bijzonder interessant en van groote historische beteekenis zijn de opnamen van het werk van H. M. de Koningin en Haar Regeering. te Londen alsmede de waarlijk grootsche ontvangst van H.K.H. Prinses Juliana in Suriname en Curagao. Deze 3000 meter lange film werd in opdracht van de Regeerings- Voorlichtingsdienst te Londen vervaar digd door British Paramount News, de grootste Journaalproductie Mij. ter we reld. De Nederlandsche Bioscoop Bond heeft besloten namens het geheele Ne derlandsche bioscoopbedrijf een bijzon dere bijdrage te leveren aan den weder opbouw van ons vaderland door de al- geheele netto-opbrengst dezer voorstel lingen af te staan aan Nederlands Volks herstel. Alle theater-directies in Neder land stellen derhalve hun theaters voor de vertooning dezer film gratis ter be schikking. Bereids werd in December aan het hoofdbestuur van Ned. Volks herstel een voorloopige uitkeering var. f 75.000 gedaan. Wij twijfelen er niet aan dat ook in Sneek ieder rechtgeaard Nederlander, voor wien deze film is ge maakt, van zijn belangstelling zal doen blijken om daarmede tevens mede te werken aan het behalen van de hoogst mogelijke opbrengst voor Nederlands Volksherstel. Kerknieuws. OUDEGA (W.) Beroepen bij de Geref. Kerk alhier Cand. Fernhout van Alphen a. d. Rijn. Benoemd tot onderwijzer aan de Hervormde school alhier de heer Grun- stra vali Ooster-Nijkerk. HEEG. Naar wij vernemen is in een gecombineerde bestuursvergadering van de Chr. Muziekcorpsen „Concordia” te Gaastmeer en „Crescendo” te Heeg be sloten op Hemelvaartsdag in onze plaats eenige feestelijkheden te organiseeren. OPPENHUIZEN-UITWELLINGERGA De opbrengst van de collecte „Neder land helpt Indi딑was hier f1025. Uitslag hardrijderij van mannen die niets hebben gewonnen le pr. S. Schippers, Langweer; 2e pr. G. Steen beek, Uitwellingerga; 3e pr. W.M.Wals- weer, Oppenhuizen; 4e pr. W. Faber, Uitwellingerga. WOUDSEND. Het was j.l. Zondag een vroolijke dag in de radio. De oude omroepvereenigin- gen deden weer hun entrée in de aether. Het was dierbaar en haast roereAd bij tijden, maar de blijdschap overwoog toch, zoowel bij de sprekers als bij de hoorders. Wie evenwel niet deelen in de feest vreugde, dat zijn de voorstanders van een nationalen omroep en zij waren tal-, rijk, tenminste tijdens de bezetting. Deze Nederlanders hebben een illusie meer op te bergen. Zij hebben immers de eerste ronde, glansrijk verloren en die eerste ronde kon wel eens de beslissende slag zijn. De regeling van nu heet wel tijdelijk en de Kamers zullen na de verkiezingen beslissen, maar de machtige omroepver- eenigingen gesteund door machtige, voor een deel ook prachtige politieke groe pen, zijn niet teruggekomen om na eeni ge maanden weer te verdwijnen. Even min als al de omroeporganen, dit keer ook dat van de V.P.R.O., vermeerderd met een zesde van de Stichting zelf, van plan zijn een meteoorachtig bestaan te leiden. Wij kunnen gerust zeggen, dat wij de oude vereenigingen terug hebben. Nog niet geheel de oude toestand is te rug, maar wij hebben ook nog maar een overgang. Er is dus alvast iets van den goedén ouden tijd terug. Dat is te meer welkom, nu het brood weer grijzer gaat worden. De situatie doet mij denken aan de brave domineesvrouw in Marburg, bij wie ik in 1922, als student nog, eenigen tijd in huis was. Er waren relletjes geweest tusschen studenten en arbeiders; er kwamen soldaten om de orde te hand haven en toen de s^ede vrouw die sol daten zag, was zij opgetogen; dat her innerde haar aan dim goeden ouden tijd. Zij heeft, vrees ik, later meer van dien tijd gekregen dan haar lief was. Het zou ons ook wel eens zoo kunnen gaan. Nu de zaak eenmaal zoo ligt, moeten wij trachten, niet in al de fouten van het verleden te vervallen. De vereeni gingen zullen dus moeten samenwerken en niet concurreeren. Dus geen radio met cadeaux en geen aparte roode, Roomsche, liberale en Protëstantsche kookuurtjes en kniplessen. Ook geen vier orkesten, die alle Mozart of alle dezelfde negerklanken spelen. Dus ook een organisatie, waarbij de luisteraars gedwongen worden, ook naar andere uit zendingen dan van hun eigen kleur te luisteren. Ten slotte iets van een besef, dat er ook nog zoo iets als een nationale verbondenheid is, waar wij het tijdens de bezetting nog al druk over hadden. Neen, ten slotte nog iets anders, n.l. dat de Kerken de hun toekomende plaats krijgen. Het waren zulke nuttige instel lingen tijdens de bezetting. Het nut schijnt langzamerhand wat twijfelachti- tiger te worden. De minister schijnt een wetsontwerp voor te bereiden. Voor deze regeling is dus alvast een wet noodig vreemd, voor de rest blijkbaar niet. Hopen wij het beste. Enfin, hoop is nog niet op de bon. V. Fryske klokmakker forstoarn. Op ’e Jouer is 55 jier aid forstoarn de klokmakker Wieger de Vries, ien fen it lytse ploechje klokmakkers det yette yn Fryslan wirket. De Vries wier in tige fakman en makke in bulte ünderdielen for aide Fryske klokken. Hy wier de lenigste dy’t ek yette nije stoeltsjeklok- ken en skipperkes boude. Syn wirk wier tige geef en moai. For de Fryske folks- kinst is it forstjerren in great forlies. Wy fornimme det it bidriuw fen in soan foartset wirde scil. Loonregelingen. In de Ned. Staatscourant van 14 Jan. 1946, no. 9, zijn loonregelingen versche nen voor het smidsbedrijf en aanver wante bedrijfstakken, het loodgieters- en fittersbedrijf, het electrotechniscb bedrijf en het centrale-verwarmingsbe- drijf. Inlichtingen en t.z.t. ook overdruk ken van deze loonregelingen worden ver strekt door den Inspecteur van het Col lege van Rijksbemiddelaars, Stations straat 7, Groningen. Wat mogen gebruikte goederen kosten? De schaarschte aan nieuwe artikelen heeft een levendige handel in gebruikte goederen doen ontstaan en het is alge meen bekend, dat voor dergelijke twee- dehandsche artikelen dikwijls abnormaal hooge prijzen worden gevraagd. Minder bekend is, dat een dergelijk misbruik maken van de omstandigheden straf baar is. De „Prijzenbeschikking gebruikte goe deren nr. 1” bepaalt namelijk, dat de prijs voor een gebruikt artikel in een redelijke verhouding moet staan tot den toelaatbaren prijs van hetzelfde of een soortgelijk nieuw artikel, en in geen -ge val hooger mag zijn dan 75 pet van den prijs van het nieuwe artikel. Adspirant- koopers van fietsen, kinderwagen e.d. kunnen daarmee dus in voorkomende ge vallen rekening houden. Reclames hooilevering. Den graslandgebruikers, wien een lastgeving tot terbeschikking-houding van een bepaalde hoeveelheid hooi is toegezonden, wordt medegedeeld, dat, aangezien deze lastgevingen reeds in September 1945 zijn uitgereikt en er dus voldoende gelegenheid is geweest hier tegen te reclameeren, met ingang; van heden geen reclames tegen de hooileve ring meer in behandeling worden geno men. Iedere graslandgebruiker, die een vordering tot inlevering van hooi ont vangt en niet op eerste aanzegging aan deze vordering voldoet, dient er reke ning mede te houden dat onmiddellijk tot inbeslagneming van de te leveren hoeveelheid, eventueel een veelvoud hier van, zal worden overgegaan, terwijl tevens proces verbaal zal worden opge maakt. voor de eerste helft van de 2de periode 1946 (20 Januari t/m 2 Februari 1946). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA,* KB, KC 602 250 gram jam, stroop, boterhampasta enz. 100 gram koffie 112 gram huishoudzeep 250 gram zachte zeep 1 kg. aardappelen GEREF. KERK. Noorderkerk 10 uur Ds. ,P. v. d. Sluis; 5 uur Ds. E. N. van Loo (Z. 16). Zuiderkerk 10 uur Ds. H. v. d. Veen van Oppenhuizen (Z. 16); 5 uur Ds. P. v. d. Sluis. Oosterkerk 10 uur Ds. E. N. van Loc- (Z. 16); 3 uur Ds. H. v. d. Veen. Wijziging van Telefoon Nrs. te Sneek. Oud Nieuw No. No. 3009 Boeierstraat 14, Cm. E. Hut 2300 2420 P.T.T. Kantoor 24ÖÏ 2660 Ism. I. J. v. Egmond 2211 2611 N.V. Ned. Spoorw., Stat.plein 2169 2711 W. Hubert Co., Fran.vaart 2293 2000 Loots en Fritsma (nu S. Fritsma) Oude Koemarkt 16 2030 Loots Fritsma (nu W. LootsHarinxmakade 2016 Dir. P. en T. Kt. (woning) 2100 Joh. Halbertsma, Geeuw- kade 10 2740 Jan H. v.d. Wey, Gejl. Pol 36 2200 Kiezebrink Co., Kleinzand 2111 J. Piso, Parkstraat 31 2011 F. H. Poelman, Stationsstr. 2135 Chef P.T.T. Kantoor 2772 L. Tigchelaar, Opz. T. en T„ Kapelstraat 38 29-11 Ned. Tramw. Mij., Bolsw.weg 2302 3011 Ned. Mij. v. Kaas- en Room boterfabrieken 3111 J. E. Braam, Marktstraat 28 3193 Dir. P.T.T.Kantoor (Kantoor) 2100 D 02, E 02 melk 502 aardappelen Java-tentoonstelling. De West-Indië tentoonstelling, die vooral van de zijde van het onderwijs zoo groote belangstelling genoot, wordt deze week gesloten, maar de Commissie van voorbereiding is er in geslaagd nu ook de Java-collectie hier in Sneek te ex- poseeren. De tentoonstelling daarvan opnieuw in de Ambachtsschool zal geopend worden met een instructie-les, te geven door één der heeren van het Indisch Instituut. Het is de bedoeling de leiders der bezoekende klassen, vereeni gingen of groepen op deze instructie-les een duidelijk overzicht te geven van het geëxposeerde materiaal en hun aanwij zingen te geven voor het bedienen van het aanwezige film-apparaat, zoodat zij aan de hand van een uitvoerige handlei ding in staat zijn een interessante les over Java te geven. Voor de scholen is de tentoonstelling toegankelijk ’s mor gens van 8.30:12 en ’s middags van 1416.30 u. Vereenigingen of groepen kunnen haar ’s avonds van 1921 uur bezoeken. Behalve op Donderdag 31 Ja nuari ’s middags om 19.30 u. zal ook een instructie-les gegeven worden op Vrijdag 1 Februari om 16.30 u. Voor het bezoek van elke groep wordt een ge heele morgen, middag of avond gereser veerd. De kosten van elke groep (hoog stens 30 deelnemers) bedragen f2. De aanmelding is opengesteld op het Bureau van de Rijksinspectie Lager Onderwijs, Marktstraat 22. Film „Vrij en Onverveerd”. Men schrijft ons Van Vrijdag 25 Januari af tot en met Maandag 28 Januari zal in het Ami- citia-theater alhier worden vertoond de groote nationale film „Vrij en Onver veerd”. Dit bijzondere document van re portage der voornaamste gebeurtenis- van Sneek een sen in den oorlogstijd van Mei 1940 af waarbij hij nog verschillende personen tot de bevrijding geeft voor het eerst op opgaf wier vertrek naar Duitschland de film te zien het ongetwijfeld belang- j wenschelijk zou zijn en daardoor die per- wekkende aandeel dat de Nederlandsche sonen werden blootgesteld aan opspo- strijdkrachten te land, ter zee en in de j ring door of vanwege den vijand. Ijsclub Woudsend. Uitslag hardrijderij van mannen boven 16 jaar le pr. f 25.K. Poepjës te Makkum; 2e pr. f 15.A. Tjalma te Zandgaast; 3e pr. f5.W. Smid te Delfstrahuizen; 4e pr. f 5.P. Glas- hóuwer te Woudsend. Schaakclub „Sneek”. Nu de voor-wedstrijden afgeloopen zijn kan met de competitie worden begonnen. De indeeling der groepen is als volgt Greep I H. Wielinga, O. Stoelinga, T Ferwerda, J. Kramer, A. Nyholt, G. Sie- mensma, C. Wester, A. Bootsma, R. A. Wiegman. Groep II J. Koster, S. Plat, K. Nota, G. Goënga, T. Visser, P. van Hout, G. Doevendans, Y. Plat, D. J. Muurling, W. de Witte. Groep III A. v. Tuinen, A. Klaversma, R. Posthuma, R. Dijkstra, J. v. Foeken, A. Hoogeveen, W. Nauta, J. Haga. Inmiddels zijn reeds enkele partijen gespeeld. De uitslagen zijn als volgt Groep I O. Stoelinga R. A. Wiegman afgebr.; T. Ferwerda A. Bootsma afgebr.; J. KramerC. Wester 01; A. NijholtG. Siemensma 0—1. Groep II K. Nota—Y. Plat 1—0; G. GoengaG. Doevendans 10 T. VisserP. van Hout 10. Groep III A. van Tuinen—J. Haga 01; A. Kla versmaW. Nauta 10; R. Posthuma A. Hoogeveen 1—0; R. DijkstraJ. v. Foeken 10; Groep I A. Wielinga O. Stoelinga 10; A. BootsmaJ. Kramer 10; C. WesterA. Nijholt 1 0. Groep II G. DoevendansT. Visser 01; W. de WitteP. van Hout 10. Groep III J. v. FoekenJ. Haga 01; A. Hoogeveen—R. Dijkstra 10; W. NautaR. Posthuma 01; R. Posthu maA. van Tuinen 10. Nieuws uit de „Sneeker Damclub”. In de hoofdklasse competitie Friesche Dambond, onderafdeeling v. d. Neder landsche Dambond, welke competitie j.l. Zaterdag een aanvang nam, tengevolge van verbetering in de reisgelegenheid, komt o.a. het eerste tiental der „Snee ker Damclub” uit. Zaterdag heeft het de strijd moeten aanbinden tegen „Excel sior” van Harlingen, welke wedstrijd te Leeuwarden werd gespeeld. De uitslag werd een 137 overwinning voor onze plaatselijke club. Nadat deze club reeds eerder in een massa-kamp van de dam club „Lemmer” met 3513 had gewen nen, was zij j.l. Maandag gastvrouwe van de Chr. Damclub „De Kroonschijf” 826 zijn verkrijgbaar bij een detaillist, die gewoon is eieren op rantsoenbonneh voor zieken te verkoopen. Ter aanvul ling van het door de weersomstandig heden tijdelijk verlaagde aardappel-rant- soen voor personen van 4 jaar en ouder kan 2 kg. uit de eerder verstrekte voor schotten worden genomen. Distributienieuws. Bij de nieuwe bonaanwijzing is ook een bon voor 250 gram zachte zeep. Koopers dienen zelf verpakkingsmateri aal mee te nemen. Rubberhakken zijn thans vrij van bon. Lederbon aangewezen. Bon „04 leder” is aangewezen voor het doen repareeren van schoenen tot ëen hoeveelheid van 25 gr. leder of rubber- zolen en hakkenmateriaal. Tribunaal Sneek. Op 24 Januari hield het tribunaal op nieuw zitting. Voorzitter was mr. J. v.d. Schaaf; leden waren de h.h. P. v.d. Veen en M. Knol. Adjunct-secretaris was mr. J. J. Keuning. Terecht stonden Allereerst uitspraak in de zaak tegen Sipke Alle de Jong, veehouder te Edens, tijdens de bezetting eerst wet houder en later - Burgemeester der ge meente Hennaarderadeel. Ontzegging van de beide kiesrechten voor den tijd van 10 jaar; interneeringsstraf van iy2 jaar met aftrek ep verbeurd verklaring van f 30.000. Reitze Adema, Sneek. Beschuldigd van van Augustus 1943 tot Augustus 1944 te Waterloo (België) of elders in België of Frankrijk aangesloten geweest bij het N.S.K.K. 5 jaar ontzegging actief en passief kiesrecht. Jetze Bakker, Sneek. le. Lid geweest van N.S.B. 2e. Gordijnstoffen geleverd voor Kringhuis der N.S.B. te Sneek en in dat Kringhuis werkzaamheden ver richt. 5 jaar ontzegging actief en passief kiesrecht. Verbeurd verklaring van f 3000.Als getuige a décharge voor beschuldigde trad op J. Radsma, electri- ciën te Sneek, een bekend lid van de illegaliteit groep Lever. Naar aanlei ding van diens voor besch. zeer gunstig luidend getuigenis, merkte het lid P v. d. Veen op, dat het Tribunaal in deze zaak de typische figuur te aanschouwer, krijgt, dat de illegaliteit in _het krijt treedt voor iemand, die lid is geweest van de N.S.B. „Tot zekere hoogte kun nen wij, leden van de 4e kamer van het Tribunaal”, merkte spreker op, „blij zijn met deze getuigenis, waar als bekend mag worden verondersteld, dat van deze kant dikwijls werd opgemerkt, dat deze kamer „te soepel” is”. Op zich zeli achtte spreker dit wel geen aantijging eerder een compliment; beter in elk ge val dan wanneer gezegd zou worden, dat wij tot de scherpslijpers behooren, maar dat nu een lid van de illegaliteit pleit voor een beschuldigde is wel eer, opmerking waard. Anne Berend Boersma, Warns, geweest van de N.S.B. Ontzegging van het actief en passief kiesrecht voor 10 jaar; interneerings straf van 9 maanden met aftrek. Klaas Elzinga, Wons. le. Li3s Na tionale Jeugdstorm. 2e. Werkzaamheder verricht als „helper” bij de Duitsche luchtmacht. Aangehouden tot Mei 1946. Dirk van der Meer, Wommels. Lid var de N.S.B. geweest en gecolporteerd met propagandaliteratuur. Ontzegging van het actief en passief kiesrecht voor 10 jaar; verbeurd ver klaring van een bedrag van f 1000. Hinne Koldijk, Deersum. le. Lid val de N.S.B. 2e. Lid en buurtschapspen ningmeester van de N.V.D. 3e. Lid er „Leider Dienst Pers en Propaganda” ir het plaatselijk kantoor Rauwerderheir v. h. N.A.F. 4e. Lid van transportactïe Motor Weer Afdeeling. 5e. te Hannover vrijwillig gewerkt bij de Duitsche Pos terijen. 10 maanden interneering met aftrel ‘en 10 jaar ontzegging van de beide kiesrechten. Hendrik Schotanus, a. b. schip „Nooit Volmaakt”. Lid N.S.B. geweest. Het Tribunaal achtte niet bewezen dat beschuldigde zich desbewust in strijc met de belangen van het Nederlandsche volk heeft gedragen en verklaarde de dagvaarding nietig. De onmiddellijke in vrijheidstelling van den beschuldigde werd gelast. Eelkje Brandsma, weduwe van D. Dijkstra, Sneek. Lid N.S.B., lid N.S.V.O., lid N.V.D. Ontzegging van de beide kiesrechten voor den tijd van 10 jaar. Opheffing van het beheer over haar vermogen. De heer H. F. van Dijk, opzichter bij de gemeente-plantsoenen alhier, is met ingang van 13 Febr. a.s. benoemd tot plantsoenmeester te Arnhem.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1