ID lts I Vrijdag 1 Febr. 1946 No. 37 Et Alteram Partem. Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek K 2242 de :rke FRIJ. isse IUR. IA ;ek igin „GEZINSHULP”. Buitenlandsch Overzicht a BONNENLIJST oper Predikbeurten te Sneek. eeker Nieuws kaas C. L.—R. B. 2 T 11 joek Jnder o.s.» 2341 onze I- T o e k ij k e r. uur, md. ■voor i idag. 2341 oyer iter- ver een tsten i ure, Snits. begr.) 3 |an. m. 29 jouns jür. r 25 uwe iker tske en i 34 Adr. van Maanen. f Te Pasadena (Cal.) is in den ouder dom van 62 jaar overleden dr. Adr. van Maanen, een bekend sterrenkundige. Hij werd geboren te Sneek als zoon van dr. v. Maanen, destijds leeraar in de oude talen aan het gymnasium alhier, stu deerde te Groningen en Utrecht, ging in 1910 naar de Ver. Staten en werd daar als astronoom aan het Mt. Wilson ob servatorium verbonden. Hij ontdekte een der zwakste sterren, welke dan ook zijn naam draagt. V 11 X 11 100 2 100 gram vleesch 1 kg. aardapp. 5 liter melk erd- van 1 en ting, end, 49. ilsior” nings- jr„ van van ntje lert nlia >erd npl. jr, erp- ing. van van nt”. i a.s. lagen inder i. a.s. I uur igen I ik, yn :r fan de Provinciale Commissie van het N.J.V. sprak de heer M. K. Feenstra van Nij- land, die o.a. nog enkele persoonlijke herinneringen aan vroegere Ringverga- deringen aanhaalde. Daarna was hét woord aan den heer H. Gordeau, vice- voorzitter van het N.J.V., die er vooral de nadruk op legde, hoe bij de leden van onze jeugdvereenigingen de bereidheid moet zijn iets voor den ander te zijn. Na de pauze was er allereerst declama tie van den heer W. Veeninga van Oost- hem, waarna de afdeeling Abbega op verdienstelijke wijze opvoerde „Annie lit Amsterdam”, dat, gezien de reactie van de geheel gevulde zaal, zeer in de smaak viel. Het was al bijna 12 uur toen de heer Gordeau de vergadering sloot. Rest ons nog te vermelden, dat de Chr. Mu- ziekvereeniging „Euphonia” te Oppen huizen mede door begeleiding van de samenzang, medewerkte tot het welsla gen van dezen avond. W. de Jong, j- Donderdagmorgen is ten gevolge van een auto-ongeval op 52-jarigen leeftijd overleden de heer W. de Jong te Utrecht, geboren te Sneek, penningmeester van het Chr. Nationaal Vakverbond. I, dat ■i a.s. iddags :n de reken. •etarie ook zij helpen het recht aan het licht brengen. '763 t/m 769 761, 762 760 759 758 757 756 755 B 79, B 80 B 78 B 77, C 77 868, 869 866, 867 865 864 863 862 861 860 D 71, D 72 E 71 sec. De le prijs, f 100.was aus voor no. 2 en de 2e prijs, f 60.voor no. 10. Na afloop had in hotel „De Gouden Leeuw” de prijsuitdeeling plaats. krije is. an 'e is de iOr. dags De Friesche Jeugd. Bovengenoemde Vereen, hield 26 Ja nuari een zeer geslaagde hardrijderij voor meisjes van 14, 15 en 16 jaar op de ijsbaan. Er waren 42 deelneemsters. De le prijswinnares Akke Bootsma, liep er flink uit en had weinig tegenstand. Deze 16-jarige legde de baan van 120 M. af in 15% sec. De totale uitslag is als volgt le pr. Akke Bootsma, Oppenhui zen; 2e pr. Corry v. d. Valk, Hinde- loopen; 3e pr. G. Talen, Bozum; 4e pr. Trijntje Kracht, Sneek; 5e pr. Anny Klasema, Sneek; 6e pr. Joukje Schaap, Bozum; 7e pr. Geertje v; d. Werf, Brits- werd; 8e pr. Henny Mulder, Leeuwar den; 9e pr. Wietske van Dijk, Sneek. De prijzen bestonden uit kunstvoorwer pen welke na afloop in hotel Hanenburg werden uitgereikt door den voorz. der vereeniging. i 100 gram vleesch 8 oz. (225 gr.) meat and vegetables 1 kg. aardapp. 1% liter melk 3 liter melk Eenigen tijd geleden plaatsten we een artikeltje in dit blad, waarin we Uw aandacht vroegen voor de op te richten vereeniging „Gezinshulp” en we U ver telden van het doel dat deze vereeniging beoogt. We willen n.l. zieke en over spannen huisvrouwen die op medisch advies moeten rusten, eenige tijd van haar moeilijke taak ontlasten, door het zenden van een ter zake kundige plaats- Waarom wij deze dingen zeggen Naar aanleiding van een ingezonden stuk. De redactie is geen vriend van ingezonden stukken de papiertoewij- zing is toch al zoo krap maar wilde We zullen hier thans niet uitvoerig stilstaan bij de behandeling in den Vei ligheidsraad der U.N.O. van de klachten bij dat lichaam ingekomen nl. die van Perzië inzake Russische inmenging in Azerbeidsjan, van Ruslapd inzake de Britsche troepen in Griekenland en van de Oekraïne inzake de Britsche troepen in Indonesië. Men is er pas mee begon nen en dus is de stand van zaken daar omtrent nog weinig overzichtelijk. Wel kan men nog eens met voldoening con- stateeren, dat men, geheel anders dan in de Volkenbondsvergadering, waar de vuile wasch altijd binnenskamers werd gewasschen, nu niet schroomt elkaar in het openbaar de waarheid te zeggen. Merkte de Russische plaatsvervangend volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken Wijinski bij de debatten, welke de behandeling dezer kwesties vooraf gingen, met een woordspeling op „dat het vaak slecht weer, was tusschen Mos kou en Londen”, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken Bevin ver klaarde zich sterk voor het onmiddellijk behandelen der Grieksche en Indone sische kwesties. „Ik heb”, aldus Bevin, „schoon genoeg van alle aantijgingen der Sovjetregeering, en niemand liever dan ik zal de gelegenheid aangrijpen op heldering te geven over het optreden van de Britsche regeering”. Kloeke taal, echter niet te onpas in de sfeer van een organisatie waar groote en kleine landen ten aanhoore van de geheele we reld rekening en verantwoording inzake hun gedragingen dienen af te leggen. Rusland had zich aanvankelijk verzet tegen de behandeling der Perzische kwestie in den raad, maar desondanks kwam ze op de agenda, al is het niet zeker dat ze er op blijft, want de nieuwe Perzische premier heeft de Perzische delegatie opgedragen ook directe bespre kingen met de sovjet-delegatie te ope nen.*) De Russen hebben steeds betoogd dat de moeilijkheden tusschen Moskou en Teheran in directe onderhandelingen uit den weg konden worden geruimd. Zij hadden overigens ook het in discus sie brengen van de Perzische klacht niet door een veto kunnen verhinderen, een meerderheid van zeven van de elf leden van den Veiligheidsraad, ongeacht hoe deze meerderheid ook wordt gevormd, is voldoende om een kwestie in behan deling te nemen. Volgen uit deze behan deling echter bepaalde aanbevelingen van den Raad, dan kan wel van het veto recht gebruik worden gemaakt. Want dan is een meerderheid van 7 stemmen vereischt, maar daar moeten dan alle vijf van de permanente leden van den Veiligheidsraad bij zijn Amerika, En geland, Rusland, Frankrijk en China. Ook Frankrijk is dus nog altijd een be langrijke factor in de buitenlandsche politiek, en daarom is het van te meer beteekenis, als het binnenslands schoon schip weet te maken. Het heeft nu zijn nieuwe ministerie met 7 socialisten, 6 communisten en 6 leden der republikein- sche volksbeweging. Aan het hoofd der regeering staat nu de socialist Felix Gouin, die met een programma van in grijpende maatregelen tot het zoo zeer noodige financieel en economisch herstel voor den dag is gekomen, dat door den socialist André Philippe als minister van financiën zal moeten worden doorge voerd. In zijn rede voor de constituante heeft Gouin in de buitenlandsche poli tiek gepleit voor een verbond Engeland FrankrijkRusland en voor interna tionalisatie van het Roergebied en wat de binnenlandsche politiek betreft de Franschen inkrimping van hun rantsoe nen en zware financieele lasten voor speld om de toestand meester te wor den. Alle drie partijen zijn met dit pro gramma accoord gegaan en dus kan men er van spreken dat de regeering- Gouïn op een partijcoalitie steunt, de afgetreden regeering-de Gaulle had slechts de steun dezer partijen. In hoe verre de coalitie in de praktijk vlot zal werken, moet de toekomst bewijzen en in hoeverre het herstelprogramma ook werkelijk kan worden doorgevoerd en niet zal verzanden in de beruchte Fran- sche bureaucratie eveneens. De oorlogs- begrooting, de Gaulle’s stokpaardje, zal een sterke veer moeten laten. Het stre ven de Fransche militaire macht eenigs- zins dié van de allergrootste mogend heden bij te doen houden is niet vereenig- baar met de economische en financieele toestand van het huidige Frankrijk. Daarop wijzen ook de Engelsche com mentatoren, die van een samenwerking met een economisch en financieel ge zond Frankrijk meer verwachten dan van een land dat uiterlijk wel een sterke macht ontplooit, maar innerlijk is uitge hold door alles te offeren aan een mi litair apparaat. Als Frankrijk eventueel zijn aandeel in de internationale strijd macht van de U.N.O. maar behoorlijk verzorgt, is Londen daarmede al tevre den. Wat deze internationale strijdmacht betreft, op de snelle vorming daarvan is in de U.N.O. vooral ook van Ameri- kaansche zijde sterk aangedrongen en nog deze week zouden de gezamenlijke militaire staven ter voorbereiding daar van bijeen komen. Nog zij vermeld dat de Noorsche minister van Buitenlandsche zaken, Trygve Lie, secretaris-generaal van de U.N.O. wordt. Jubileum Chr. Gymn. Ver. „Advendo”. Men schrijft ons 4 Febr. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de Ned. Herv. Jongel.vereen, een schrijven ontving om te komen tot het oprichten van een Chr. Gymn. Ver. Acht jongemannen trokken naar de Roode Schuur halfweg SneekIJlst er, daar werd Advendo geboren. Na ver schillende kinderziekten doorworsteld te hebben bereikte Advendo thans den vijf- en-twintigjarigen leeftijd. De laatste vijl jaar waren waarschijnlijk het zwaarst, maar Advendo is er nog niet grijs var, geworden, integendeel het voelt zich ge heel fit en daarvan zullen de a.s. uit voeringen getuigen. Wegens het groote aantal leden, het is momenteel 550, wat het niet mogelijk om alles op een avonc te organiseeren. Van een vereeniging waarvan de leden meestal beneden de 31 jaar zijn kan men verwachten dat ei wel eens strubbelingen voorkomen maai het Aangenaam Door Vriendschap sprat I toQh altijd het laatste woord en Nuttig Door Oefening werd niet alleen veor dt leden betracht maar ook op onze natio nale feestdagen ontbrak Advendo nooit Wij trokken zomers door velden en we gen met onze turnmarschen. Na toog dagen van Bond, Noordergewest er Kring kwam Advendo meestal met ver schillende prijzen huiswaarts. Advendc gaat weer voorwaarts. Het ledental kar. nog grooter. Er kunnen nog meer dona teurs bij. En wat Advendo’s hartewenscl is een eigen tamboer- en pijpercorps Zoo gaat Advendo deze mijlpaal voorbi, in vertrouwen dat God het kracht za, geven om ook in de toekomst het Bonds devies steeds dichter te benaderen Vaardig en sterk tot Gods eer. Uit het Politierapport. Door het uitboren van een paneel var. een der achterramen in de tuin, hebber, inbrekers zich toegang verschaft tot hel schoenenmagazijn van de firma Mullei in de Kruizebroederstraat alhier. 58 paar schoenen worden vermist. Van de da ders ontbreekt elk spoor. Door den winkelier Joh. D. in de Joh. W. Frisostraat alhier werd aangifte ge daan van diefstal uit zijn winkel van een doos pepermunt, inhoudende 12 rol len. Als verdacht van deze diefstal werden aangehouden de 16-jarige F. H.. een goede bekende van de politie en de 13-jarige E. V., beiden te Sneek, die be kend hebben zich aan deze diefstal te hebben schuldig gemaakt. Tegen beiden is proces-verbaal opgemaakt. B. H., wonende aan de Lemmerweg te Sneek, deed aangifte van diefstal van f 3.50 uit zijn kleeren. Als verdacht hiervan werd aangehouden een zekere A. B. te Loosdrecht, tijdelijk verblijt houdende in een woonschip alhier, die bekende deze diefstal ten huize van den aangever te hebben gepleegd. Proces verbaal werd opgemaakt. De groentehandelaar P. J. alhier deed aangifte van diefstal van plm. f 23. uit een kistje, staande in zijn pakhuis in de Truffelsteeg. De 13-jarige IJ. K. be kende dit geld te hebben gestolen en noemde als heler de 16-jarige F. H., die eveneens bekende. Tegen beide jeugdi gen, die zich herhaaldelijk aan diefstal len schuldig maken, is proces-verbaal opgemaakt. Ten nadeele van P. R. alhier is een zwart schaap uit een weiland aan de Parallelweg gestolen. De dader is nog onbekend. IJ. de J., wonende aan de Oppenhui- zerweg alhier deed aangifte van vermis sing van 2 konijnen. Waar deze dieren gebleven zijn, is nog een raadsel. Herdenking 50-jarig bestaan van de Ring Sneek en Omstr. van het Ned. Jongelings Verbond. Donderdagavond 24 Januari hield de Ring Sneek en omstr. van het N. J. V. een feestelijke vergadering in het Geb. V. Chr. Belangen ter gelegenheid van zijn gouden jubileum. Wegens onge steldheid van den voorz. D§. J. N. de Ruiter, berustte de leiding bij den twee den voorzitter Ds. H. Gordeau van Wol- sum, die na de opening Mattheus 18 1—14 voorlas, hetzelfde gedeelte dat 50 jaar geleden op de eerste Ringvergade- ring ook werd gelezen. Feestredenaar voor dezen avond was de vroegere Ring- voorzitter Ds. J. R. Wolfensberger, thans te Amsterdam, die er op wees hoe door de nieuwe koers in de Ned. Herv. Kerk ook het N.J.V. in een nieuwe situatie is geplaatst. Uit het op rijm gestelde ver slag van den Ringsecretaris Feike Nau- ta bleek dat momenteel elf afdeelingen bij de Ring zijn aangesloten. De tijdens de oorlog voor het vaderland gevallen leden werden hierna herdacht. Namens Ijsclub „Friso”, Sneek. „Friso” hield 25 Januari een zeer ge slaagde hardrijderij van mannen op de ijsbaan. Er was ook een groot aantal toeschouwers aanwezig. De lijst telde 17 deelnemers, van wie zich op het vijf tal om de prijzen plaatsten no. 15, Ba rend van der Veen van Warga; no. 2, K. v. d. Werf te Beetsterzwaag; no. 3, A. F. de Jong te Oppenhuizen; no. 10, Piet 4Eisinga te Grouw; no. 11, S. van der Meer te Burgwerd. Barend v. d. Veen zag zich in twee ritten geslagen door K. v. d. Werf, zoodat de Wargaster de 5e prijs, f 10.—, ontving. De Jong moest het afleggen tegen de meer ge routineerde Eisinga. De Oppenhuizer legde dus beslag op de 4e prijs, even eens f 10.De strijd tusschen no. 11 (v. d. Meer) en no. 2 (v. d. Werf) ein digde ten gunste van no. 2. De 3e prijs, f 30.was dus voor den Burgwerder. In de finale sloeg de 25-jarige van der Werf zijn 35-jarige tegenstander Eisin ga met zeer gering verschil in 2 ritten. De tijden door van der Werf gemaakt voor èn tegen de wind over de baan van 160 M. waren resp. 15,5 en 18 Drankbestrijding. In de vergadering van de afd. Sneek der Ned. Ver. t. Afschaffing van alco holhoudende dranken werd besloten Sake Bouma opnieuw candidaat te steller, voor het H.B. en H. Ploeg Jr. en H. Stekelenburg voor de redactie van De Blauwe Vaan. Henk v. d. Vlist te Utrecht zal eveneens gevraagd worden of hij bereid is een candidatuur te aan vaarden. Van het door Evert Vermeer geschreven geschrift voor S.D.A.P.er: zullen 200 besteld worden ter versprei ding onder de S.D.A.P.ers die niet lie van de N.V. zijn. Er waren 6 nieuwe leden ingeschreven; 2 leden werden af gevoerd wegens overlijden. Na de pauze gaven de aanwezige J.V.O.’ers mando- linemuziek met liedjes en declamatie. Nieuws van de Postduivenvereen. „L’Estafette”. Op 17 Januari j.l. hield de postduiven vereen. „L’Estafette” haar 23ste jaar vergadering, die, men kan het begrij pen, een eenigszins feestelijk karakter droeg, daar dit sinds zes jaren weer de eerste was, welke vrij kon worden ge houden. De voorz. wees er in zijn ope ningswoord op, dat wij wel door het Duitsche „kultuur”volk zijn geslager maar niet verslagen en dat wij ons al lerminst verslagen voelen, dit bleek we! uit het feit, dat onze vereen, reeds weer over een 50-tal postduiven beschikt. Ooi werd hulde gebracht aan verschillende duivenliefhebbers, die de moed badder hun duiven te laten onderduiken, waar wij nu van profiteeren. Voorts werd nog het lijden gememoreerd van die liefheb bers, die werden gesnapt en dan voor tot 6 maanden het concentratiekamp in gingen en wat dat beteekende laat ziet begrijpen. Nadat diverse interne aange legenheden waren afgehandeld, kwan uit de vergadering de wensch naar vo ren, om behoudens goedkeuring van B en W. een clubtentoonstelling te houden Hoewel die uit den aard der zaak, niet groot kan zijn, gevoelden allen hiervoor en werd besloten deze te houden op f Februari (zie advertentie). Daarbij zul len tevens tentoongesteld worden eeni ge Engelsche legerduiven. Het werk programma hiervoor werd door ver schillende leden spontaan aanvaard waarna de voorz. de vergadering sloot met de populaire slagzin van de radic „de postduivenvereen. gaat weer aan de slag, langzaam... maar zeker”. OPPENHUIZEN, 25 Januari. Heder slaagde aan de Groninger universitei voor het candidaatsexamen in de facul teit der Rechtsgeleerdheid H. A. Zon dervan alhier. OOSTHEM, 16 Jan. De C. H. Kiesver „Voor Koningin en Vaderland” is op nieuw herrezen. De bijeenkomst stone onder leiding van den heer W. Dijkstra Tot bestuursleden werden gekozen de heeren D. R. Lammertsma, W. Veenin ga, W. Dijkstra, J. Abma en S. de Witte Sr.; tot lid in Gem. verband dhr. J. Ab ma. De heer de Witte Sr. deelde, al: oud-penningm. mede, dat er nog eer kassaldo was van f 21.75. Voor de ver kiezing voor de Prov. Staten werd eer lijst van candidaten opgemaakt met 1( namen. De heer H. M. Gerbrandy var Nijland behandelde het onderw. „Hwer- om Kr. Historysk Naar aanleiding hiervan kwamen vele vragen naar voren IJLST, 24 Januari. In de heden ge houden voltallige raadsvergadering were mededeeling gedaan van een binnenge komen bericht van de rijksinspectie vooi de kunstbescherming dat de twee klok ken uit de gemeentetoren te Harlinger waren aangekomen. Eén daarvan kar binnen enkele dagen worden terugver wacht. Over de andere, die geschonder is, zijn nog besprekingen gaande. De gemeentebegrooting 1946 werd aldus gewijzigd, dat het tekort van. deze be- grooting van f 17000.nog met f 144.’ wordt verhoogd. Het vermenigvuldi- gingscijfer voor de heffing van school geld wordt vastgesteld op 3. De heei Groenveld vraagt waarom B. en W. voorstellen dit op 3 te bepalen, terwijl in noodlijdende gemeenten wordt vol staan met 2. De Voorz. antwoordt, dat dit wordt voorgesteld om de op brengst van het schoolgeld ongeveer ge lijk te houden met voorgaande jaren Het moest eigenlijk 3!/3 bedragen, doch om een rond getal te krijgen is het op 3 gebracht. Aan het bijzonder lager on derwijs worden voor 1946 voorschotten toegekend en wel aan de Vereen, voor Chr. onderwijs 82i/3 x f 8.50 f 699,83; aan die voor Gereformeerd schoolonder wijs 741/3 X £8-50 f631,83. IJLST, 24 Januari. Op verzoek van B. en W. sprak hedenavond ten gemeen- tehuize voor de leden van den gemeente raad en de alhier gevestigde fabrikan ten en handelaren wier zaak meer dan plaatselijke beteekenis had, Mr. E. Fop- pes, waarn. secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Fries land over de oprichting, het doel en de taak van het economisch-technologisch instituut. WOUDSEND. De begra-fenisvereen. „De Laatste Eer” alhier hield hare al- gemeene ledenvergadering onder voor zitterschap van tien heer op de Hoek. Uit de verschillende verslagen bleek dat het ledental 267 bedroeg. De ontvangs ten waren met het vorig saldo f 1100,51, de uitg. f 1056,46, batig saldo f 44.05. Het reservefonds is f 1191,10. De vereen, had hare diensten bij 11 gevallen ver leend waarvan 10 bij leden. De contri buties zullen worden herzien. In de va- cature-D. J. Mulder is de heer Joh. Scholte gekozen. OPPENHUIZEN-UITWELLINGERGA 23 Jan. Hedenavond hield de Chr. Mu- ziekvereen. „Euphonia” haar jaarlijksche uitvoering. De verschillende muzieknum mers werden heel goed uitgevoerd. Ter afwisseling declameerde de heer L. Fa briek en werden door de corpsleden een paar tooneelstukjes opgevoerd. De lei ding berustte bij den heer C. Landman. We wenschen het corps en zijn direc teur ook verder veel succes en steeds zoo veel belangstelling als er deze avond was. Het voorloopig einde der bespre king dezer kwestie in den Veiligheids raad is dan ook geweest, dat Russen en Perzen onderling zouden onderhandelen en het resultaat aan den Raad mede- deelen. voor de tweede helft van de 2de periode 1946 (3 t/m 16 Februari 1946). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 602 800 gram brood 200 gram bloem 400 gram suiker 250 gram margarine 125 gram margarine 100 gram vet 100 gram kaas 2 doosjes lucifers 400 gram brood 1 kg. aardappelen 1 ei Bonkaarten LA, LB, LC 602 018,014, 015 vleesch 016 vleesch Onder 3 fan ZONDAG 3 FEBRUARI 1946. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Ds. A. KENTIE. 5 uur Dr. H. DE VOS. GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 5 uur Ds. MOLENAAR v. Idskenhuizen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. W. Mesdag. GEREF. KERK. Noorderkerk 10 uur Ds. E. N. v. Loo (Z. 17); 5 uur Ds. F. Guillaume. Zuiderkerk 10 uur Ds. P. v. d. Sluis (Z. 17); 5 uur Ds. E. N. van Loo. Oosterkerk 10 uur Ds. F. Guillaume 3 uur Ds. P. v. d. Sluis (Z. 17). BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. Huizinga, Leeuwarden. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. NED. HERV. KERK. Abbega, 9.30 uur Ds. W. G. v. d. Ree; 2.30 uur Ds. Post van Nijland (Beide diensten extra collecte). Goënga, 9.15 uur dhr. R. v. d. Kooij. Gauw, 1.30 uur dhr. Meerholz van Sneek Jutrijp, 9.30 uur de heer K. Twijnstra van Sneek; 1.45 uur de heer Van der Kooi van Gauw. Oudega (W.), 2 u. Ds. J. M. Weddepohi,. Sandfirden, 9.30 uur Ds. Weddepohi. Sijbrandaburen, 9.30 uur Ds. W. A. Dek ker van Scharnegoutum. Tirns, 10 u. Mej. H. Gunster, Britswerd. Woudsend, 9.30 en 1.45 uur Ds. H. Spijkerboer (Doop). Westhem, 9.30 uur Ds. H. Gordeau. Wolsum, 1.30 uur Ds. H. Gordeau. IJlst, 9.30 en 2 uur Ds. Jansen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, 2.30 uur Ds. H. Zuiderveld van Scherpenzeel Fr. IJlst, Geen dienst. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9.30 en 2 uur Leesdienst. van het verlaagde kunnen de» laatste gevormden voorraad Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek juist om de algemeene kant van de zaak, dit keer het bewuste stuk niet weige ren, maar dan ook op de algemeene kant van de zaak wijzen en het dus in een breeder verband plaatsen. Wij nemen het voornaamste uit het ingezonden stuk van „een oud illegaal werker” over. Deze schrijft o.a.,. naar aanleiding van de zitting van het Tribunaal van 24 Januari j.l. „Een lid van het Tribunaal merkte op, dat men de typische figuur te aan schouwen kreeg, dat de illegaliteit in ’t krijt trad voor een lid der N.S.B. en dat een lid van de illegaliteit pleitte voor deze beschuldigde. Ook andere menschen schijnen dit typisch gevonden te hebben. Voor ons is echter dit geval in 't geheel niet „typisch”. De beschul digde had nl. sedert 1942 regelmatig goederen ter beschikking gesteld van een lid der illegaliteit. Van deze goede ren hebben Joodsche kinderen en gealli eerde vliegers geprofiteerd. Achteraf bleek dat beschuldigde zich ook naar de andere zijde gedekt had, door geldelijke steun aan de N.S.B. te verleenen en werkzaamheden te verrichten aan het kringhuis der N.S.B. De houding van ver dachte valt dan ook in ’t geheel niet goed te praten. Het betrokken lid der illegaliteit pleitte echter niet voor den beschuldigde, doch legde alleen een ge tuigenverklaring af over beschuldigdes leveringen aan de illegaliteit. In onze rechtstaat is de gewone gang van zaken dat zoowel de goede als de kwade pun ten van een beschuldigde naar voren worden gebracht. Hier was dus niets typisch, doch iets heel logisch te aanschouwen”. Tot zooverre de „oud illegale werker”. Men zal begrijpen, dat wij het met hem geheel eens zijn. Dat zal echter ook met den heer Van der Veen, die de opmer king maakte, het geval zijn. Hij zal het roerend eens zijn met den „oud illegalen werker” en met schrijver dezes. Klaar blijkelijk gold zijn opmerking iets an ders. Wij kregen den indruk, dat hij eenigszins geprikkeld was door het ver wijt, dat hem van oud illegale zijde be reikt had, als zou deze kamer van het Tribunaal te soepel zijn. Wij weten niet, wie dat gezegd heeft, maar wij kunnen den heer Van der Veen verzekeren, dat dit verwijt niet sterk leeft binnen de ge organiseerde illegaliteit. Wij hebben het nog niet gehoord en ook op de onlangs gehouden ledenvergadering van de af deeling Sneek van Friesland 19401945 is er met geen woord van gerept. Onze indruk klopt met dien van den oud illegalen werker van het ingezonden stuk. Deze schrijft nl. „Dat van illegale zijde wordt opge merkt dat deze kamer van het Tribu naal „te soepel” is, stemt niet geheel overeen met de waarheid. Wij vinden het echter „typisch” dat de uitspraken der verschillende kamers nogal verschil lende uiteenloopende straffen te zien geven". Wij hopen, dat alle partijen nu te vreden zijn. Zijn zij het niet des te erger voor hen. V. 009 aardappelen A 03 melk B 03, C 03 melk Bonkaarten KI), KE 602 800 gram brood 200 gram bloem 500 gram suiker 250 gram boter 125 gram margarine 100 gram 1 ei 2 doosjes lucifers 400 gram brood 500 gram rijst of kindermeel Bonkaarten LD, LE 602 513, 514, 515 vleesch 509 aardappelen D 03, E 03 melk Tabakskaarten enz. rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) gram suikerwerken rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) Voor de week van IQ t/m 16 Februari a.s. zullen nog bonnen worden aange wezen voor melk, aardappelen, jam, thee, tabak, versnaperingen en gedroog de zuidvruchten. Op bon „016 vleesch” is uitsluitend verkrijgbaar 8 oz. 225 gram) meat and vegetables, meat and vege table with beans, meat and vegetable ration, meat and vegetable ration with beans, meat and vegetable stew, minced beef and vegetables, pork and vegeta bles, pork and beans, beef stew, Irish stew, meat hash, Chili con carne, corned beef hash, pork and soyalinks, thick vegetable stew. Op de bonnen voor kaas zal voor de helft volvette of 40+ kaas (waaronder eventueel begrepen buitenlandsche kaas) en voor de helft magere of 20+ kaas wor.den geleverd. Ter aanvulling aardappelrantsoen twee kg. uit den worden gebruikt. Distributienleuws. Op 10 Febr. wordt een vóórinleve- ringsbon, tevens koopbon, bekend ge maakt voor een potje van 370 gram pindakaas voor de jeugd van 1421 jr. Op bon V 11 van de snoepkaart is alleen 100 gr. suikerwerk verkrijgbaar. De punten 16 t/m 25 van de textielkaart zijn nu ook geldig, die van 1 t/m 15 blij ven geldig. Op bon 21 t/m 24 van de kaarten UA 510, 21 en 23 van de kaar ten UB 510, 66 van de kaarten UC 51C is in Febr. vier liter petroleum verkrijg baar en op bonnen 119 en 120 van de kaarten UD 510 3 liter. Dit opschrift is Latijn, luidt voluit Audi et alteram partem, beteekent hoor ook de andere partij, en is een oude en wijze spreuk. Wanneer bij een zaak twee partijen betrokken zijn, dan kan degene, die een juist oordeel wil of moet vellen, niet volstaan met een van .beide partijen te hooren, maar hij moet ook van de zienswijze van de andere partij kennis nemen. De eene partij toch mag nog zoo zeer zijn best doen, objectief te zijn, hij zal toch steeds zijn kijk op het geval geven. Aangezien hij partij is, kan hij nu eenmaal nooit onpartijdig zijn. Derhalve de vermaning tot alle geroe pen en ongeroepen rechters audi et alteram partem. Wij zullen allen met deze wijze spreuk instemmen, maar het is nog iets anders, een wijze vermaning te beamen en er naar te handelen. Dat bewees de domi nee uit den ouden tijd, toen de dominees dikwijls tevens zelf boer waren en die zeer stichtelijk over het geduld van Job gepreekt had. Toen hij uit de kerk thuis kwam, bemerkte hij, dat de dienstbode de melk, bestemd om er kaas van te maken, niet goed behandeld had, wat dominee in drift deed uitbarst^n. Toen domineeske hem daarop herinnerde aan Job’s geduld, viel dominee uit „Maar Job maakte ook geen zoetemelksche kaas”. Wanneer iemand verdacht van een misdrijf voor de rechtbank verschijnt, zijn er twee partijen de staat die aan klaagt en de beklaagde. Wanneer de rechter een onpartijdig oordeel wil vel len, dan zal hij niet alleen moeten luisteren naar wat de openbare aankla ger te berde brengt, maar ook naar het verweer van den beschuldigde. Deze laatste zal daartoe gewoonlijk gebruik maken van een rechtsgeleerd raadsman, een advocaat dus en zal zooveel moge lijk getuigen a décharge (ter ontlasting) er bij halen. Deze getuigen a décharge zoowel als de advocaat vervullen dus in het strafproces een even noodzakelijke rol als welke andere persoon ook. Zij helpen mede, dat het recht zegeviert, wat inhoudt, dat de beschuldigde krijgt wat hem toekomt, niet meer en niet minder. De advocaat in een proces is dus niet de man, die voor geld probeert recht te praten wat krom is en gauwdieven met zijn radde tong uit de gevangenis te praten, maar is iemand die probeert recht te doen geschieden, zoo goed als de openbare aanklager en de rechter Dat ook advocaten wel eens beneden de maat blijven, als alle menschen en dat hun beroep weer zijn bizondere gevaren heeft, spreekt vanzelf, maar doet aan de zaak niets af. Ditzelfde geldt op hun wijze ook voor de getuigen a décharge; vervangster. De vrouwenorganisaties van alle gezindten te Sneek, alsmede Ned. Volksherstel besloten samen te werken. Een zeer verheugend verschijn sel Vooral nu het erom gaat Nederland zoo snel mogelijk weer op te bouwen. Daarbij kunnen flinke gezonde huis vrouwen niet gemist worden, want een goed geleide en welverzorgde huishou ding, waarin orde, rust en gezelligheid heerscht, vormt een hoeksteen van her rijzend Nederland. Meisjes en vrouwen uit Sneek en omgeving, verstaat dezen tijd. Wij doen een dringend beroep op Uw maatschappelijke gevoelens en Uw bereidheid om daadwerkelijk mede te werken aan de opbouw van ons zoo zwaar geteisterd vaderland. Meldt U aan als gezinsverzorgster. Wij verwijzen U naar een advertentie in dit nummer. Een korte opleiding in internaatsver- band, waaraan zakgeld is verbonden, zal aan het aanvaarden van Uw mooie taak voorafgaan. Van U wordt gevraagd ambitie voor huishoudelijk werk, een zonnig opgewekt humeur en een uit stekende gezondheid. U wordt aangebo den een werkkring, waarin U zelfstan dig zult kunnen optreden, alsmede een behoorlijke salarieering. Toekomstige „gezinsverzorgsters” meldt U in grooten getale. Wij wenschen U veel succes in Uw nieuwen werkkring, een werkkring waarin U goed werk zult kunnen ver richten. Sneek. TOPPENHUZEN-TWELLEGEA. De krite „Gemme fan Burmania” fierde hjir twarris op „De sünde fan Haitze Holwerda”; ’t wie beide kearen fol en it foei tige yn ’e smaek. Master de Boer liedde de jounen. Benoemd als onderwijzer aan de Geref. school te Oppenhuizen, J. Witter- mans van Pingjum. Fryske Joun. HOMMERTS—JUTRYP. It selskip „Riis” forsoarge hjir op 23 Jannewaris in Fryske joun. „De striid op Mar- sicht”, in toanielstik in 4 ütkomsten fan J. en J. de Haan to Riis; in aerdiche revue weryn de spilers har foarstelden en it programma bikend makken, in trio dat binammen mei har nij stik „Nea gjin oarloch mear”, in bulte sukses hie, mien- skiplik sjongen en foardragen. Dat wie de ynhald fan dizze joun. It jonge ploechje amateur-spilers-skriuwers hat knap wurk levere. OOSTHEM. Het bestuur der Oranje vereniging had het initiatief genomen om de leden een genoegelijke avond te bezorgen. Hierin is het volkomen ge slaagd. Het schoolgebouw was beide avonden tjokvol. Zarlg en voordracht wisselden elkander af. Het daverend ap plaus bewees dat een en ander in de smaak viel. Jeugdgemeenschap. Men schrijft ons Het ligt in de bedoeling van de Jeugd gemeenschap te Sneek op Vrijdagavond 8 Februari in het Gebouw voor Chr. Be langen een volkszangavond te organi seeren, die onder leiding zal staan van den heer Arjen Zondervan uit Leeuwar den, die ogk daar een serie volkszang- avonden leidde. Deze volkszangavond heeft ten doel de jeugd in aanraking te brengen met de goede Nederlandsche volksliederen, hun deze te leeren zingen en hun daardoor de waarde ervan' te leeren inzien. Allereerst is deze avond toegankelijk voor de jongeren van de verschillende jeug-dvereenigingen van Sneek, leeftijd 15 jaar en ouder. Daar naast wordt ook de jeugd, die nog niet lid is van een of andere jeugdvereeni- ging, uitgenoodigd aan deze volkszang avond deel te nemen, teneinde in aanra king te komen met een onderdeel van het jeugdwerk. Het bestuur der Jeugd gemeenschap verzoekt daarom ouders en onderwijzers bij hun kinderen belang stelling op te wekken en zoo mogelijk hen in de gelegenheid te stellen deze avond te bezoeken. Men zie verder de verschillende raambiljetten in de stad. Vereen. Noord-Oosthoek. Het was Zaterdagmiddag feest voor de kleuters van de Noord-Oosthoek. Feest voor het groepje, dat op het po dium een heel aardige uitbeelding gaf van „Roodkapje” en enkele andere leu ke groepjes, feest niet het minst voor de kleinen in de zaal, die met volle aan dacht de belevenissen van Roodkapje, van de gastvrije dwergen, elfen en groo te menschenkinderen gadesloegen. Trac- taties en samenzang vulden de pauzen. De Noord-Oosthoekers hebben eere van hun werk g;ehad het podium was bij zonder keurig verzorgd. Bij het op 19 Januari j.l. te Sneek gehouden examen van de Centrale Bond van Leeraren en Leeraressen in Steno grafie en Machineschrijven, slaagden voor het examen typen de dames M. v. d. Meulen, T. Landstra en E. Joustra te Sneek en de heeren R. Zijlstra te Sneek en J. Klijnstra te Woudsend.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1