>uw Vrijdag 8 Febr. 1946 No. 38 vanwege Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek K 2242 MA (Gr.) )£EL. tudie eerling DO. E Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Aanvullende BONNENLIJST Predikbeurten te Sneek. Buitenlandsch Overzicht ia Chris- i 14 t/m te huizen is T 12 Ds. van kiesrechten T o e k ij k e r. nummers de van van (laibeda, jbaar bij pi. bel., —12 uur. J. Keuning. Beschuldigd het 603 upectus Een der e Billon :e Ame- maat en rden ge- Stewart van de spekbok- :sen niet erstaande n worden i, Leeuwar- kaasmakerij ie boeren- pige, de arbeiders bikrimpende boer, is by eintsje bislüt dochs yn it djipste fan syn wêzen Kristen. Op it momint, dat hy him los fielt fan al it ierdske, giet de Himel dan ek foar him iepen. Nei it skoft lies van Houten in pear einen foar fit it boek. De tahearders, dy’t in groat- folle seal foarmen, harken ek nei dit diel mei great nocht. De joun wie tige slagge. Dr. W. Banning hoogleeraar. Onze vroegere stadgenoot dr. W. Ban ning, hoofddocent aan het instituut Kerk en Wereld te Driebergen is daarnaast benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de kerkelijke sociologie aan de Rijks universiteit te Leiden. Aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen slaagde voor het propaedeutisch examen geneeskunde, met lof, de heer K. J. de Vries te Sneek. HOMMERTS. Benoemd tot onderwij zer te Nieuw-Weerdinge, de heer Joh. Dozeman alhier. 835 836 837 V 12 X 12 Valsche versnaperingbonnen V 11. Er zijn valsche versnaperingbonnen V 11 in omloop. Winkeliers dienen bij het ontvangen van V 11-bonnen dus goed op te letten en vermoeden zij met val sche bonnen te doen te hebben dan ver zoekt de politie er ook op te letten wie deze inlevert. noten. De spelers kweten zich uitmun tend van hun taak.Moge het den direc teur met zijn zangkoor gegeven zijn ons nog menige goede avond te geven. HEEG. Benoemd tot onderwijzer aan de Herv. school alhier de heer K. Link uit Gendringen. a 57 jr., ssterman Meinte Westhem in 81 jr., 735 736 737 738 B 71 n Jutrijp Februari ïngawier ijland en en Tjal- oor Heeg udega op n Idzega lan voor arnegou- 8.30—12, :n op 12 a 8.30 iari voor Smalle- lari voor 2.30 uur; 3 uur; i 10—11 teer 8.30 ielangen. lalt acht, ilm hun 18 jaar Het Sneeker Nieuws 18 jaar. Fel.2341 ivond te wij een Fel. 2341 dagelijks brengen n. ÏE glon mkaarten ie arbeid men van iarten en ien over- i Februari s. moeders) SCHARNEGOUTUM. Zondagmorgen ruim elf uur brak brand uit in het boerderijtje bewoond door den heer D. v. d. Meer onder Loënga. Spoedig wa ren woonhuis met veestalling een prooi der vlammen. Het vee kon worden ge red evenals bijna alle huisraad. Oorzaak vermoedelijk de schoorsteen. Verzeke ring dekt de schade. i GA 508, 1 GB 508, i GC 508, 1 GD 508, i GE 508. stigd, dat tamkaart geen bon- leze per- ■e de be- jecretarie e bieden. 6 jr. r. te Of te Sneek i Uitwel- BEKENDMAKING. De commissie ingesteld krachtens de verordening nopens het verhuren en huren van woonruimte in de gemeente Sneek, brengt ter algemene kennis le. dat de commissieleden vanaf heden aan hun particuliere adressen niet meer voor woningaangelegenheden zullen zijn te spreken en daar dus niet meer zullen ontvangen 2e. dat ’s Maandags op het spreekuur der commissie aan het bureau van ge meentewerken, niet meer zullen worden ontvangen diegenen, met wier woning- omstandigheden of aangelegenheden de commissie, hetzij door mondelinge, het zij door schriftelijke mededeeling, reeds bekend is; 3e. dat zij, die reeds één of meermalen door de commissie werden ontvangen, hun zaak niet kunnen bevorderen door zich telkens weer bij de commissie aan te dienen. Sneek, 9 Februari 1946. Lucifers. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor kinderen van 04 jaar een extra hoeveelheid lucifers beschik baar zal worden gesteld. Men moet hier toe in de week van 3 t/m 9 Februari bon 859 der bpnkaart KD of KE 602 in leveren bij een detaillist, die gewoon is lucifers te verkoopen, tegen ontvangst bewijs. Per bon is een huishouddoos in houdende ca. 240 lucifers verkrijgbaar. GAASTMEER, 1 Febr. Gister en eer gisteravond gaf de Chr. Zangvereen. „Excelsior” alhier, onder leiding van haar directeur, de heer Tj. v. d. Velde, een uitvoering in het vereenigingsge- bouw. De eerste avond werd geleid door Ds. G. A. Langhout, de tweede door dhr. K. Visser. Het Gebouw was beide keeren tot in de uiterste hoeken bezet. De zangnummers werden goed gezon gen. Tér afwisseling werden 2 stukken gespeeld „De Nijboer van Lyklema Sta te” en het „Twade Houlik”. Het publiek heeft van deze stukken ten zeerste ge- JUTRIJP—HOMMERTS, 29 Jan. De Ver. voor Dorpsbelangen hield heden avond haar ledenverg. onder leiding van den voorz. dhr. Sj. Boersma. De secr. dhr. B. J. de Jong gaf een overzicht van het wérk dat de Vereen, in ruim 4 jaar verricht had, o.a. aansluiting waterlei ding, gaarkeuken en turfsteken, een be wijs dat het bestuur steeds actief was geweest. Uit het verslag van den penn. W. Douma bleek, dat de financieele toe stand der vereen, in orde was, er is een saldo van ruim f 70.Als bestuursle den werden gekozen K. Ypma en J. Dijkstra, aftr. waren de heeren R. Cu- perus en Sj. Yntema. De verrassing viel ten deel aan K. Hoeksema. Door de leden werd machtiging aan de turfcommissie verleend om bij een eventueel tekort een bedrag van ten hoogste f 75.te ge bruiken uit de kas van Dorpsbelangen. Na nog eenige besprekingen over ver strekking zoo mogelijk van klompen waarvoor een commissie werd ingesteld, alsmede over de samenwerking der ver schillende vereenigingen tot bereiken van een gemeenschappelijk doel, werd deze gezellige en goed bezochte verga dering te ruim 10 uur gesloten. met op- medew. oerd zal re door Teekenclub „Impressie”. Eenige weken geleden is in onze stad opgericht de teekenclub „Impressie”. Het doel van deze club, welke uit ama teurs op het terrein van de teeken- en schilderkunst bestaat, is voorloopig om door middel van studies naar levend mo del enz. de teekenkunst hier op een eenigszins hooger plan te brengen. Ver der heeft zij het voornemen, om door middel van eigen exposities en even tueel van die van een of meerdere be kende kunstenaars, in de toekomst ook het publiek in Sneek op dit terrein iets beters aan te bieden dan tot dusverre meestal het geval was. Waar deze club nog maar sinds kort bestaat, is het niet mogelijk nu al in details te treden om trent al de mogelijkheden die op dit ge bied nog liggen. Laat ons dus eindigen met de wensch uit te spreken, dat het enthousiasme waarmee deze zaak tot dusverre is aangepakt, van een dusda nig gehalte moge blijven, dat na verloop van tijd deze club zich een blijvende plaats mag hebben veroverd in het Sneeker cultureele leven. Bonkaarten bewaren. De bonkaarten LA 602,' LB 602, LC 602, LD 602 en LE 602 voor melk, vleesch en aardappelen zijn gedurende de 2e en 3e periode 1946 (20 Januari t/m 16 Maart) geldig. Men beware der halve deze kaarten. Dien avond is inderdaad een oplos sing gevonden, er werd nl. in het geheel geen beslissing genomen. De voorzitter verklaarde enkel dat de raad had kennis genomen van de standpunten van par tijen en de uitlatingen der andere spre kers. Die andere d.w.z. neutrale sprekers hadden allen verklaard dat de aanwe zigheid der Britsche troepen in Grieken land geen gevaar vormde voor den vrede, zoodat Engeland toch nog eenige genoegdoening kreeg, zij het niet for meel. NULAND. Onze plaatsgenoot de heer Tj. Stallinga is met ingang van heden benoemd tot besteller bij de P.T.T. te Sneek. Hij was reeds een 20-tal jaren als hulpbesteller bij de P.T.T. alhier werkzaam. Bericht van een Oorlogsvrijwilliger. Een oorlogsvrijwilliger van de L.S.K. afkomstig uit Sneek schrijft ons Penang, Maandagmorgen 24 December 1945. De laatste hand wordt gelegd aan de prachtige sneeuwlandschappen, getee- kend en gekleurd tegen de witte wanden van de groote zaal. Een enkel vliegtuig in duikvlucht ontbreekt niet en het ge heel biedt een indrukwekkend schouw spel. De jongens doen hun best 'de ko mende feestdagen een echt Hollandsch karakter te geven, temeer omdat ze in de afgeloopen jaren het Kerstfeest niet hadden kunnen vieren, zooals ze het ge woon waren. Nu zijn we vrij en op „Greenlane” beloven het gezellige dagen te worden Tegen zes uur ’s middags is de zaal gereed; geurende bloemen, palm takken met witte vlokjes zijn overal be vestigd en een groote kerstboom prijkt in de hoek. De radio heeft ook een goed plaatsje gekregen, ’s Avonds kruipen we voldaan onder de klamboe om daarna de poorten van droomland te passeeren. In het huis was volkomen rust. Plotseling, het zal 11 uur geweest zijn, komt onze kapitein de kamer binnen. Welke bood schap drijft hem zoo laat naar het huis? Spoedig hooren we het slechte nieuws. Een geheele sectie en een gedeelte van een andere moeten de volgende morgen om 4 uur aantreden voor vertrek naar Malakka. Alles in rep en roer en een on weer barst los in de kamers. Verloren het feest, waar een week met de meeste inspanning aan gewerkt was om de da gen tot een succes te maken. De vele plannen zijn in duigen gevallen en on rustig verloopt de nacht. Eerste Kerstdag. Daar staan we, 60 man in totaal, bewapend met kit-bag, wachtend in het donker op de trucks. De stemming is diep gedaald. Een claxon en even later komen de kop lampen, fel door de palmboomen schij nend, te voorschijn. Zwijgend vertrekt de stoet. Waarheen? Een pont brengt ons naar de overkant en dan zien we de trein, die ons vérder transporteert naar de onbekende plaats van bestemming. We stappen in en de reis begint. Zes uur 's middags komen we aan en wel te Ipoh, 108 mijl van Penang. De trip is zwaar geweest en de vermoeidheid staat op ieders gezicht te lezen. Gelukkig is alles uitstekend geregeld en er wordt rustiger geslapen dan de vorige nacht. Tweede Kerstdag. Ons werk te Ipoh is bekend gemaakt. Een tenten kamp voor 3500 man moet onder ons toezicht door 1000 koelies en200 Japanners in orde gebracht worden, ’s Nachts staat wachtloopen om ont vreemding van de mooie tentzeilen te voorkomen, op het programma. Dan staan we echter menigmaal naar de van sterren fonkelende hemel te kijken en denken aan de fijne Kerstdagen thuis toen de vijand zijn wreede klauwen nog niet over ons dierbaar vaderland had uitgestrekt. Nu en dan klinkt ééntonig een schot, de diepe stilte verbrekend. Vaak blijkt, dat een lichtgevend insect het leven er bij ingeschoten heeft. De volgende dagen wordt aan alle kanten hard gewerkt en het kamp krijgt reeds een goed aanzicht. In de vroege morgen van den 29sten December komen ze aan rollen, 30, 40, 50 trucks met Holland- sche jongens, die de zeeën bevaren heb- Vacantie voor oververmoeide huis vrouwen uit Sneek en omgeving. Het is de Provinciale U.V.V, (Unie van vrouwelijke vrijwilligers) gelukt ge durende eenigen tijd de beschikking te krygen over het zoo mooi gelegen, cen traal verwarmde Woodbrookershuis te Kortehemmen. Dit gebouw zal gebruikt mogen worden ten behoeve van vrou wen, die rust noodig hebben. Vooral veel huisvrouwen voelen zich na de zware oorlogsjaren bijna aan het einde van haar krachten. In-Kortehemmen kunnen ze vacantie houden twaalf dagen lang zullen zij op haar beurt eens worden verzorgd en verwend, zullen ze van de mooie natuur kunnen genieten en tot rust komen. De kosten bedragen f3. f2.f 1.of minder per dag (in on derling overleg wordt dit vastgesteld). Volksherstel biedt de U.V.V. de helpen de hand door het geldelijk tekort aan te zuiveren. De onkosten zijn dus voor niemand'een beSvaar De eerste groep vrouwen zal Maan dag 18 Februari vertrekken. Reiskosten zijn voor eigen rekening. In een adver tentie staan verdere bijzonderheden ver meld. Welke U.V.V.leden zijn bereid het naai- en stopwerk te verzorgen voor de vrouwen, die in Kortehemmen zijn ontzegging van de beide voor den tijd van 10 jaar. Klaas Abma, Wommels. Lid van de N.S.B.; W.A.-man. Het Tribunaal nam in aanmerking, dat beschuldigde een half jaar in de ge vangenis te Leeuwarden heeft doorge bracht, waarna hij naar Sondel werd vervoerd, zoodat hem, ondanks de W.A.- kwestiéZ slechts een interneering voor den tijd van 1 jaar met aftrek van pre ventief werd opgelegd en voorts ontzeg ging van de beide kiesrechten voor den tijd van 10 jaar. Nicolaas Ebbendorf, Bolsward. Sym- pathiseerend lid van de N.S.B.; lid van de N.V.D. Het Tribunaal zal adviseeren hem op 9 Februari e.k. vrij te laten. Hem wer den voorts de beide kiesrechten voor den tijd van 10 jaar ontzegd. Trijntje Bosma, Sneek. Lid N.S.B.; lid van de N.S.V.O. Interneering voor den tijd van 10 maanden met aftrek van preventief en en ontzegging van de beide kiesrechten voor den tijd van 10 jaar. Christiaan de Bouter, Sneek. Aange ven van Joden; lid van het opvoeders- gilde; lid van de N.V.D. Verbeurd verklaring van een bedrag van f 5000.— terwijl hem tevens de bei de kiesrechten voor den tijd van 10 jaar werden ontzegd. Berend van der Meer, Sneek. Duitsche groet gebracht aan Duitschers en Land wacht; Anti-geallieerde uitlatingen. Deze zaak werd voor nader onderzoek aangehouden. Uilke Tjalsma, Bolsward. Sympathi- seerend lid van de N.S.B. Hem werden enkel de beide kiesrech ten voor den tijd van 10 jaar ontzegd. Christiaan de Bouter Jr., Utrecht. Aangesloten geweest bij de Ned. Duit sche Kuituur gemeenschap, „Saxo-Frisia” en het N.A.F. Hij moet nog een inter- neering voor den tijd van 3 maanden zonder aftrek ondergaan. ben met de „Johan van Oldebarneveldt”. De ontmoeting is geweldig, vrienden vinden elkaar weer. Stadgenooten en schoolkameraden zien we na zooveel tijd terug en we slaan elkaar op de schou ders. Drie dagen lang komen steeds meer troepen aanrollen om het kamp te be zetten. De geheele dag zitten we in de tenten te praten over wat we mee maakten. 31 December 1945. ’s Avonds is het feest in het huis van de Air Force te Ipoh. De jongens drinken op een goede afloop van het voor de deur staande Nieuwe Jaar. Twaalf uur wordt op een rij staande een vuursalvo gegeven en gaan tientallen kogels het wijde luchtruim in, een echo veroorza kend tusschen de rijk begroeide bergen. De jongens zijn blij en om 1 uur zoeken ze het tentenkamp op en spreken nog lange tijd met elkaar. Hoe is het mo gelijk elkaar hier te zien en op zoo’n oogenblik. In de binnenlanden van Ma lakka werd op deze manier door 2 Snee ker L.S.K.ers het einde van het oude jaar gevierd en het nieuwe begonnen. Friesche Maatschappij van Landbouw. De afdeeling Sneek van de Friesche Maatschappij van Landbouw hield Don derdag 31 Januari een algem. ledenverg. in hotel Hanenburg. Voorz. was de heer I. de Boer, die in zijn openingswoord de wensch uitsprak, dat 1946 een goed jaar mag wezen voor de Fr. Maatschappij en voor de leden. Bij de ingek. stukken was een schrijven van den Minister van Landbouw als antwoord op het pro test dat door de vorige vergadering tot hem gericht was wegens het verstrek ken van margarine aan veehouders. De minister bleek het standpunt van de af deeling niet te deelen en achtte het on verantwoord om aan de boeren boter te verstrekken en deze de kleine kinderen te onthouden. Verder deed hij een beroep op medewerking van de veehouders. Na dat de voorzitter had medegedeeld, dat voor de volgende periode wederom mar garine aan de veehouders moet worden verstrekt, besloot de vergadering hier tegen bij het hoofdbestuur krachtig te protesteeren en zij keurde het sterk af, dat de minister op het standpunt staat dat de boeren zichzelf wel kunnen hel pen. Op die wijze ontduikt hij zelf de wet. Verder waren ingekomen de sta tuten van de Friesche Landbouw Stich ting, die door den voorz. werden voor gelezen. De vergadering was, in afwij king van deze statuten, van oordeel dat niet de hoofdbesturen, maar de afdee- lingen candidaten moesten stellen voor het hoofdbestuur van de Stichting en koos als candidaten de heeren H. Boot- sma, P. Falkena, S. v. d. Wier Alberda en B. de Jong. De heer P. Falkena, lid der sociale commissie uit Krite IV, bracht rapport uit over het arbeidsvraagstuk. De heer Ir. H. v. d. Molen, Rijksland- bouwconsulent te Sneek hield hierna een inleiding met als onderwerp „De boer en de nije tild”. De hoofdpunten van zijn betoog waren, dat alle boeren in één landbouworganisatie met publiekrechte lijke bevoegdheid ondergebracht moeten worden; dat de boer niet alleen recht heeft op emancipatie in materieelen, maar ook in geestelijken zin en dat het minderwaardigheidsgevoel van de boeren t.o.v. de stedelingen moet verdwijnen. Door verbetering van de sociale en eco nomische omstandigheden kan hierin verandering worden gebracht en voorts moet het boerenvolk zijn eigen levens stijl terugvinden. Op deze inleiding volgden eenige besprekingen en vragen, naar aanleiding waarvan Ir. v. d. Molen enkele punten nog nader toelichtte of verduidelijkte. Snitser Frysk Forban. U. van Houten sprekt. Freed-to-joun organisearre it Snitser Frysk Forban yn „Onder de Linden” in bfitengewoane gearkomste. Gast en sprekker wie dizkear de hear U. van Houten fan St. Anna, dy’t it oer syn boek „De sünde fan Haitse Holwerda” hie. De skriuwer fortelde earst hwat oer it fintstean fan it boek, dat, ornearre foar tydskriftskets, finder it skriuwen wei ütdijde ta in greate novelle. Van Houten skriuwt net maklik en it op tiid klear kommen wie in poepetoer foar him destiids. Yn it lytse Fryslan, dêr’t men in skriuwér op hakken en teannen nei- gean kin, is him faken nei de histoarys- ke echtens fan it forhael frege. It is hjir dan sa mei in forhael ut syn heite jongejierren wie de grounslach fan de aksje, mar de skriuwer hie de feiten omfoarme ta materiael, dat er brfike koe om syn bidoeling fitkomme to lit- ten. Hwat woe er dan mei dit boek Earst mar ris, hwat wie de bidoeling net. Somliken sjugge der in soasiale ro man yn. Dat wie it net. Né, hwat van Houten tekenje woe, wie tredderlei. Earstens de natuer fan ’e greidhoeke yn ’e Boksumer kontrei, dy’t him sa ei gen is. Twad de Fryske boer en arbei der mei har lek en brek en tred de boer Haitse Holwerda as Kristen. Dizze gni- Indische Cursus. Naar wij vernemen zal de laatste le zing van de Indische Cursus gehouder worden op Donderdag 14 Februari ’s av. half acht in de zaal van het café Pisc aan de Parkstraat. De opening van de Java-tentoonstelling die door ziekte moest worden uitgesteld, zal nu plaats vinden op Woensdag 13 Februari ’s av. half acht in de Ambachtsschool. 25-jarig jubileum verloskundige Mej. H. Dykstra. 16 Februari a.s. hoopt mej. H. Dijk stra den dag te gedenken dat zij vijf en twintig jaar geleden haar taak als ver loskundige te Sneek aanvaardde. Vijf en twintig jaar lang heeft zij deze taak vervuld op een wijze, die bij een ieder het diepste respect afdwingt. Bij nacht en ontij stond en staat zij nog steeds klaar om haar zegenrijke arbeid te ver richten, zoowel in het comfortabele huis van den beter gesitueerde ‘als in de nederige woning van den minder met aardsche goederen bedeelde. Veel, zeer veel vrienden heeft mej. Dijkstra zich dan ook verworven in den loop van deze vijf en twintig jaren en we twijfe len er niet aan of velen van hen zullen dankbaar deze gelegenheid aangrijpen om nog eens van hun genegenheid blijk te geven. We zijn zeker? de tolk van velen als wij den wensch uiten, dat mej. Dijkstra nog vele jaren haar vaak zware, doch dankbare taak mag blijven vervullen. H. voor de tweede helft van de 2de periode 1946 (3 t/m 16 Februari 1946). Elk der volgende bonnen geeft recht op het. koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 602 250 gram jam, stroop, enz. 50 gram thee 100 gram gedr. zuidvruchten 250 gram waschpoeder 1 kg. aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 602 A 04 melk 1 liter melk 3 liter melk 2 kg. aardappelen ZONDAG 10 FEBRUARI 1946. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Ds. J. N. DE RUITER. 5 uur Ds. A. KENTIE. (Beide diensten Coll. Herv. Wijkverpl.) VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicitia 10 uur Mw. J. v. d. VEEN. (Jeugddag, extra collecte). DOOPSGEZ. GEMEENTE. 1 10 uur Ds. C. P. Hoekema van Haarlem (Friesche preek). Extra coll. Nederl. Bijbelgenootchap. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Stud. H. v. d. Werf van Groningen. Vrijdagav. 8 uur Bijbell. en Bidstond. CHR. GEREF. KERK. 9.30 uur (Voorb. H.A.) en 5 uur Ds. W. Ruiter. GEREF. KERK. Noorderkerk 10 uur Ds. A. J. van Dijk 1 van Koudum (Z. 18); 5 uur Zuiderkerk 10 uur Ds. E. N. van Loo (Z. 18)5 uur Ds. A. J. van Dijk. Oosterkerk 10 uur 3 uur Ds. E. N. van Loo (Z. 18). NED. HERV. KERK. Goënga, 1.30 uur Ds. E. Kempenaar. Folsgare, 9.30 en 1.30 uur Ds. W. G. v. d. Ree. Offingawier, 9.15 uur de heer W. Nauta van Sneek. Oudega (W.), 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Weddepohl. Oppenhuizen, 9.30 en 1.30 uur Ds. A. M. Knottnerus. Rauwerd, 9.30 uur Ds. E. Kempenaar van Goënga. Woudsend, 9.30 en 1.45 uur Ds. H. B. Spijkerboer. Wolsum, 9.30 uur geen dienst; 1.30 uur Dr. H. de Vos van Sneek. IJsbrechtum, 10 uur Ds. J. E. Wagenaar Liturgische dienst voor ouderen en jongeren in het kerkgebouw (verw.) t.g.v. de jeugddag 1946 (Collecte.) Ijlst, 9.30 en 2 uur Ds. Jansen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, 7.30 uur Ds. C. F. Brüsewitz. IJlst, 9.30 uur Da. J. H. v. d. Slooten. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9.30 en 2 uur Rennes van Heeg. BAPT. GEMEENTE, HEEG. Zaterdagavond 8 uur Bidstond. Zondag 9.30 en 1.30" uur Ds. Visser. B 04, C 04 melk 010 aardappelen Bonkaarten KD, KE 602 250 gram jam, stroop enz. 100 gram gedr. zuidvruchten 250 gram waschpoeder Bonkaarten LD, LE 602 5 liter melk 1 kg. aardappelen D 04, E 04 melk 510 aardappelen Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) 100 gram chocolade of suikerw. 100 gram chocolade of suikerw. Aardappelrantsoen 2 K.G. Het aardappelrantsoen is thans op 2 kg. per week vastgesteld voor personen van 4 jaar en ouder (met 1 kg. toeslag voor de groep van 1421 jaar) en op 1 kg. voor kinderen beneden 4 jaar. Men verwacht dit rantsoen tot na den nieuwen oogst te kunnen handhaven, de voorraden zijn niet voldoende om de rantsoeneering op basis van 3 kg. voort te zetten. pelijk en gezinsleven blijft aansturen en, voortgekomen uit den geestelijken nood van voor den oorlog, tracht ons volk met deze normen als richtsnoer tot die grootere eenheid te brengen welke er toe mede kan werken te verhinderen dat het opnieuw in dien nood geraakt. De heer Leyenaar sprak over „de N.V.B. en de Partij van den Arbeid”, ontstaan na moeizaam werk, uit het po litiek gesprek van eenige daarvoor in aanmerking komende partijen. De ge deeltelijke doorbraak op politiek terrein is er dus en de kans blijft bestaan dat ons volk nog een groot nationaal ver band zal vinden om de groote politieke vraagstukken als bijv, een grootsche sociaal economische ordening welke zal voorkomen dat ons volk terugvalt in de liberaal-kapitalistische periode op te lossen. Natuurlijk zullen zich nog aller lei moeilijkheden voordoen. Er is bijv, een klimaatsverschil dat men aan de andere zijde zal trachten uit te buiten. Maar bij de verkiezingen kan nu een duidelijke en concrete uitspraak van ons volk verkregen worden en is die er dan mag het ook verwachten dat wat het wenscht wordt uitgevoerd door de re- geering welke er dan zal zijn. Thans wil de regeering wel, maar er schijnen rem men te zijn, die haar voor bepaalde op lossingen doen terugschrikken, omdat zij zich niet gerugsteund weet door de meerderheid van het volk, men denke aan de radio-omroep. Daarom dienen wij de doorbraak met enthousiasme te begroeten en voor steun doet spr. voor al een beroep op de jongeren die de uit spraak van het volk als het ware in de hand hebben, opdat als de verkiezingen achter den rug zijn en het herstel van de volledige democratie ingeluid, een. breed steunvlak aanwezig is voor de regeering, welke onze idealen deelt. Wij kunnen onze groote taak aan als we ge zamenlijk en eensgezind optrekken. In de illegaliteit stonden we schouder aan schouder, nu willen we dat ook en in de N.V.B. de stoottroepen leveren voor de nieuwe maatschappelijke verhoudingen, waarvoor op politiek terrein de Partij v. d. Arbeid slag zal leveren. Er werden een aantal vragen gesteld en beantwoord, waarna de vergadering, welke onder leiding stond van den heer P. de Boer, werd gesloten. Doodelyk verkeersongeval. De 81-jarige heer J. v. d. Meulen al hier is vorige week Vrijdagavond in de Kruizebroederstraat by het oversteken van de straat door een auto aangereden en aan de gevolgen van de opgeloopen verwondingen overleden. Openb. Leeszaal en Bibliotheek Sneek. In de afgeloopen maand werd de Lees zaal door 1579 personen bezocht en be droeg het aantal uitgeleende banden 6637. Had Bevin bij de behandeling van het eerste geschil dat voor den Veiligheids raad kwam, het Russisch-Perzische, ten slotte wat water in zijn wijn gedaan om een compromis mo^elyk te maken, by het tweede, de Russische klacht over de aanwezigheid der Britsche troepen in Griekenland had dat meer voeten in de aarde. Inzake de Perzische klacht had de raad nl. besloten „dat hij kennis neemt van de door beide partijen uitge sproken bereidheid hun geschil in twee zijdig overleg tot oplossing te brengen, verzoekt den twee partijen hem op de hoogte te stellen van de resultaten die daarbij bereikt worden en behoudt zich intusschen het recht voor te allen tijde inlichtingen te vragen omtrent den voortgang der PerzischRussische on- derhandelingen”. Bevin nu had tot op het laatste oogenblik geëischt dat deze onderhandelingen onder toezicht van den raad zouden worden gehouden, natuur lijk met instemming van de Perzische delegatie, waardoor ook formeel de kwestie op de agenda van den raad zou zijn gebleven, maar de Russen wilden daar niet van weten en tehslotte gaf Bevin toe. „Uw houding wordt inge geven door wantrouwen”, had Wysjinski Bevin toegebeten en dat onderlinge wantrouwen heeft ook de debatten tus schen Rus en Brit over de Grieksche kwestie gekenmerkt. Wysjinski betoog de o.m. dat de Britsche troepen alleen in Griekenland waren om er de reactie te steunen en Bevin zeide .dat het de Russen te doen was om propaganda en om de Grieksche communisten te helpen enz. enz. Maar ditmaal weigerde Bevin nadat de stof in urenlange debatten uit geput was een compromis te aanvaar den. Wysjinski had gezegd dat de Sov- jetregeering genoegen zou nemen met een verklaring dat de Engelsche troe pen uit Griekenland zouden worden te ruggetrokken zoo spoedig als dat moge lijk bleek. Een inderdaad heel mak slot na de Russische beschuldiging dat de aanwezigheid der Britsche troepen in Griekenland den internationalen vrede in gevaar bracht. Maar Bevin eischte een duidelijk antwoord van den Raad op de vraag of Engeland inderdaad in Grie kenland den vrede in gevaar had ge bracht. Woensdag had men nog geen oplossing gevonden om kool en geit te sparen, dien avond zou men weer ver gaderen.*) Ongetwijfeld zal de beslissing inzake de Grieksche kwestie van invloed zijn op die inzake de Indonesische, wel ke nu voor den Raad komt en waarbij het gaat om ’n soortgelijke Oekrainsche beschuldiging jegens Engeland. Wat In donesië betreft gaan we nu een belang rijke week tegemoet, de besprekingen tusschen dr. van Mook en Sjahrir, met bemiddeling van den Brit Clark Kerr zullen dan aanvangen. Deze bemidde laar heeft intusschen als zijn persoon lijke zienswijze bekend gemaakt dat de mogelijkheid groot was dat Indonesië onder voogdijschap van de U.N.O. ge steld zou worden. Wel kregen later de journalisten en de acoustiek in de zaal de schuld van deze, voor een bemidde laar vreemde uitlating, maar men mag wel aannemen dat er iets in dien geest is gezegd. Als de U.N.O. veilig door de moeilijke vraagstukken welke haar ver gadering heeft te behandelen heenkomt, gaat zy uiteen tot September. Wellicht zal zij dan reeds tijdelijk bijeenkomen in New-York, haar definitieve onderdak krijgt ze in het gebied van North Greenwich Stamford in den Ameri- kaanschen staat Connecticut. Een deel der met aardsche goederen gezegenden, die hun villa’s in deze vooral in den herfst prachtige omgeving hebben, heeft al geprotesteerd tegen deze versto ring van de landelijke rust, maar de handelaren in onroerende goederen zyn er in de zevende hemel. In Frankrijk is er in de partijen welke de regeering steunen, al strijd over de scherpe be- zuinigings- en economische maatregelen welke Gouin en Philippe willen doorvoe ren en in Engeland krijgt men in ver band met de schaarsche voedselvoorra den over de geheele wereld, ook al weer grijzer brood en een verlaging van het vetrantsoen, de rijstinvoer is er ook stopgezet. Tribunaal Sneek. Gisteren hield het tribunaal weer een zitting. Voorzitter mr. J. v. d. Schaaf; leden de h.h. M. IJssels en P. v. d. Veen; adjunct-secretaris mr. J. Terecht stonden Jan de Waard, Warns, van Lid van de N.S.B. Interneeringsstraf van aftrek van preventief en ontzegging van de beide kiesrechten voor den tyd van 10 jaar. Koop de Vrij, Joure. Lid van de N.S.B. Hij was ook als burger-chauffeur bij de N.S.K.K. aangesloten geweest en een kort tijdje W.A.man. Interneeringsstraf van 1% jaar met aftrek van preventief, ontzegging van de beide kiesrechten voor den tijd van 10 jaar en verbeurd verklaring van f 1000. Ella Henriëtta Maria Spijkerman, Sneek. Lid van de N.V.D.; omgang met Duitschers. Daar zy reeds 7 maanden interneering achter de rug heeft, enkel de beide kies rechten voor 10 jaar ontzegd. Nicolaas Jurjan Wouda, Sneek. Sym- pathiseerend lid van de N.S.B.; lid van de N.V.D. Veroordeeld tot eene ontzegging van het actief en passief kiesrecht voor den tijd van 5 jaar, terwijl van zijn vermo gen werd verbeurd verklaard een bedrag van f 10.000. Ter zitting bleek, dat hij sinds 1943 de illegaliteit financieel en met levensmiddelen steunde, bestemd voor onderduikers en geallieerde piloten; tijdens de hongerperiode werd 20.000 Kg. voedsel clandestien verzonden. Sybe Wiersma, Nyega. Lid van de N.S.B.; lid van het Economisch front; lid van de N.V.D. Veroordeeld tot een interneeringsstraf van 10 maanden met aftrek van pre ventief, verbeurd verklaring van f 4000 N. V. B. Voor de afd. Sneek van de N. V. B. spraken 29 Januari in de foyer van Amicitia de h.h. D. de Loor en K. Leyenaar. De heer d e L o o r sprak over het onderwerp „De geestelijke achter grond van de N.V.B.”, welke beweging is ontstaan uit de behoefte dat ons volk tot veel grooter nationale eenheid dient te komen, dan voor den oorlog het ge val was. Die eenheid was er tijdens de bezetting, toen het ging tegen iets, zij moet er komen nu het gaat vóór iets. Twee beginselen moeten daarvoor over wonnen worden, nl. dat van de klassen strijd overigens wetenschappelijk al een overwonnen standpunt en dat van de antithese, en de strijd tegen bei de vormt de geestelijke achtergrond van de N.V.B. De strijd der arbeiders mag niet gezien worden als een standenstrijd doch moet een strijd zijn van het gansche volk dus niet van één groep opdat recht en rechtvaardigheid geschiede jegens diA groep die aan den rand van het bestaan leeft. Wat de antithese aan gaat, er zijn menschen die zich door God gegrepen achten, anderen niet. Maar het is niet aan ons dit feit te hanteeren om een scheidslijn te trek ken door heel het maatschappelijk en politieke leven, dan hanteeren wij iets, waarover ons geen zeggenschap toe komt, doch alleen God. Nadat spr. be toogd had dat het antithesebeginsel via het begrip soevereiniteit in eigen kring leidt tot de absoluut neutrale staat die slechts als verkeersregelaar tusschen groepen en partijen optreedt, zeide hij dat de staat juist leiding dient te geven bij het terugvoeren van ons volk tot de absolute normen van hoogere dan men- schelijke orde, van het Evangelie waar heid, gerechtigheid, naastenliefde, barm hartigheid. Als voorbeeld haalt spr. dan het radiovraagstuk aan, bij de regeling daarvan voor den oorlog hadden de Kerken geen eigen plaats in de radio, maar alleen onder voogdij van een ver., zoozeer waren we al gewend geraakt aan de idee dat het geestelijk leven niet meer in de kerken, maar in ver. was be lichaamd. De antithese leidt niet alleen naar splitsing naar het Chr. maar ook naar het kerkelijk beginsel en een ker kelijk Christendom wordt een politiek Christendom. Nog staat spr. stil bij het huwelijk, fundament voor de opbouw van ons volk, hoe zal dat stevig blijven als de werkelijk absolute normen niet meer als zoodanig worden erkend? De blijvende waarde van de N.V.B. zal moe ten zijn dat zij op erkenning van deze absolute normen in staats-, maatschap- GEMEENTE SNEEK. Sollicitanten worden opgeroepen naar de navolgende betrekkingen I. Werkman-brugwachter in vaste dienst. Bezoldiging 25.per week, met 5 éénjaarlijksche verhogingen van 1. per week, opklimmende tot 30.— per week, vermeerderd met een vaste toela ge van 15% en een tijdelijke toelage van 10 Pensioenverhaal 10%. II. Schoonmaakster van de openbare school voor buitengewoon lager onder wijs op arbeidsovereenkomst. Beloning ƒ16.40 per week, vermeerderd met een vaste toelage van 15 en een tijdelijké toelage van 10 III. Schoonmaakster van de openbare school voor voorbereidend lager onder wijs op arbeidsovereenkomst. Beloning 7.60 per week, vermeerderd met een vaste toelage van 15 en een tijdelijke toelage van 10 Sollicitatiestukken in te zenden vóór 24 Februari 1946 bij den Directeur der Gemeentewerken, Schoolstraat no. 2, alhier. 1 jaar met v. Menno Horst te ite Berg- Abbega, kema en eitje Jel- Rijpkema i. Jentje, a en Ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1