ugd 1ND Vrijdag 15 Febr. 1946 No. 39 H vanwege GASTVRIJHEID. Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek r K 2242 ING r. b. d. RAAD” BONNENLIJST voor de eerste helft van de 3e periode 1946 (17 Februari t/m 2 Maart 1946). Predikbeurten te Sneek. DEEL. Ie tijd van te Schar- T 13 van ombepaalden voor nderdag! Tel.2341 tering ol ‘Hster o esenteert IRBANK lende. ■cessen in gië. Het Groene Kruis. Afd. Sneek. De circulaires zijn in zee. De meeste lezers van dit blad vonden er een in hun brievenbus en ze lazen daarin, dat Sneek dan eindelijk ook haar „Groene Kruis” gekregen heeft. We vermoeden, dat zij belangstellend zijn om van de oprichting en haar voorgeschiedenis iets naders te vernemen en daarom, als de redactie ons hiertoe de gelegenheid wil geven, zullen we hierover af en toe het een en ander vertellen. Op 29 November 1945 had de oprichtingsvergadering plaats, waarin de besturen der drie vereenigin- gen, die tot nu toe in Sneek de belangen van zieken en verpleging-behoevenden 034 033 V 13 X 13 321, 522, 523 vleesch 517 aardappelen D07, E 07 melk ÏNSTEN 1ST van GAUW EBR. ’46, Heen voor begunsti- igewisseld bedrijven. p. paar □gramma's t allen! nling een ISSCHER. :n onder- i Vrijdag Postma. id, ■ns. van vrije de brug. ïgadigden ruari a.s. te Sneek. ARBEID, 'dt weder man klom- e 6 maan- beroeps- vraag in- ienen van istributie d. De bij at bij in- it wordei eren kun intoren ti rren. .nmerking aart voor ID 223-73 n aan het eens voor i geregeld rbeid ont- artikelen jrking en juist nu”J verkiezing.I Tel. 2341 (attracties. s. iederenj uur hetl Toen is de oorspronkelijke Oekrain- sche resolutie verworpen met slechts 2 st. voor (Rusland en Polen), het Rus sische amendement een commissie te zenden met slechts 3 st. voor (Rusland, Polen en Mexico) en de Egyptische re solutie met 2 st. vóór (Polen en Egyp te). Men kan dus zeggen dat Engeland en Nederland door den raad in het ge lijk zijn gesteld, en waar bijna alle dele gaties zich achter hen stelden, zij ook geen ongunstige indruk van de wereld opinie hebben te vreezen. 540, 541 Algem. 538, 539 537 536 535 534 533 ZONDAG 17 FEBRUARI 1946. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Dr. H. DE VOS. (Doop). Litur gische dienst. Extra collecte Herv. Wijkverpleging. 5 uur Ds. J. N. DE RUITER (Doop). (Doopzitting Vrijdagavond 8 uur). GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 10 uur Ds. A. KENTIE. Coll. Bouwfonds. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. W. Mesdag. (Lit. Jeugd dienst m. m. v. Mej. Chr. Rudolphi (sopr.) en dhr. H. Feenstra (Declam.) Om 11.30 en 2 uur geen Westhill- diensten). CHR. GEREF. KERK. 9.30 uur (H. Avondm.) en 5 u. (Dankz.) Ds. W. Ruiter. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. L. de Haan van Noord- Bergum. Vrijdagavond 8 uur bidstond. GEREF. KERK. Noorderkerk 9.30 uur Ds. P. v. d. Sluis (Z. 19); 5 uur Ds. E. N. van Loo. Zuiderkerk 9.30 uur Ds. F. Guillaume (Z. 19); 5 uur Ds. P. v. d. Sluis. Oosterkerk 9.30 uur Ds. E. N. v. Loo; 3 uur Ds. F. Guillaume (Z. 19). NED. HERV. KERK. Gauw, 9.15 uur Ds. E. Kempenaar. Offingawier, 1.30 uur Ds. E. Kempenaar Oppenhuizen, 9.30 uur Ds. A. M. Knott- nerus; 1.30 uur Jeugddienst. Oudega (W.), 2 uur Jeugddienst. Oosthem, 9.30 uur Ds. W. G. v. d. Ree; 1.30 uur Jeugddienst. (Extra coll.) Scharnegoutum, 9.30 uur Ds. W. A. Dek ker; 2 uur Ds. A. Kentie. Sandfirden, 9.30 u. Ds. J. M. Weddepohl. Terzool, 2 uur Dr. H. de Vos ‘van Sneek. Woudsend, 9.30 uur Ds. Spijkerboer; 7 uur Jeugddienst. Westhem, 9.30 uur Ds. H. Gordeau. Wolsum, 1.30 uur Jeugddienst. IJsbrechtum, 10 uur Ds. P. Inberg van Langezwaag. IJlst, 9.30 uur Ds. Jansen; 2 uur Jeugd dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, 7.30 uur Ds. C. F. Brüsewitz. IJlst, geen dienst. GEREF. KERK. Oudega (W.), geen opgaaf. klas FVC—Black Boys. Reserve 2e klas Black Boys IIMSC II; Heeren- veen IISneek II. e H oed XBRIEK. kt, maakt WE. et maken van het ed wordt ode! met op, maak bode aan orkum WOUDSEND. De Coöp. Electrische Centrale hield haar algem, verg, onder voorzitterschap van dhr. Nijdam. In zijn openingswoord werd de overleden secre- tafris-boekhouder D. J. Mulder herdacht. Uit de verslagen bleek datde vereen, er financieel nog goed voorstaat, ge zien de beperkingen. Over het jaar 1944 was in het geheel van het P.E.B. 118.408 KWU stroom afgenomen, terwijl 97.905 KWU was afgegeven, alzoo een verlies van plm. 16 Over 1945 was 48.084 KWU van het P.E.B. afgenomen met een verlies van plm. 20 dit verlies was mede veroorzaakt doordat het net het le halfjaar van 1945 voortdurend onder stroom moest staan met een ge ringe afname. De exploitatierekening en balans werden goedgekeurd, terwijl de begrooting voor 1946 werd vastgesteld. De aftredende bestuursleden de heeren D. H. de Jong en W. A. F. Feenstra werden herkozen evenals het lid in de comm, van toezicht dhr. R. B. de Vries. De voorz. dhr. Nijdam was het vorige jaar 25 jaar bestuurslid geweest en dhr. J. Westerhof dit jaar, beiden werd als ijverige bestuursleden dank gebracht en ze kregen dan ook voor hun ijver een blijvend aandenken van de vereeniging. De stroomprijs wordt iets hooger, ter wijl het R-tarief met Januari is inge voerd. Men hoopt als het wat meeloopt de prijs met Juli te verlagen. Postduivensport. Men schrijft ons De clubtentoonstelling van dé post duivenver. „L’Estafette” behoort weer tot het verleden en wij kunnen haar ge slaagd noemen. Ondanks het meer dan slechte weer heeft het aantal bezoekers onze verwachting overtroffen, wat voor ons een bewijs is dat ook hier in Sneek de postduivensport terrein begint te winnen. Dat bleek ook uit het feit dat er zich een viertal personen opgaf als lid; een en ander is voor ons een :d saldo. straat 38 7 ie 3 van 10 van preventief, kiesrechten kracht te voeren. De Ned. Ver. tot Af schaffing van Alcoh. Dranken, de Tem pelieren en de Nat. Chr. Geheelonth. Ver., die reeds sinds de oprichting bij het C.D.C. waren aangesloten, smaak ten nu tevens het genoegen dat ook twee R. Kath. vereenigingen tot het comité toetraden, wat een welkome en hope lijk vruchtbare versterking beteekent. Een nieuw bestuur werd gekozen, be staande uit de heeren F. Brinkman, voorzitter; A. Smeding, secretaris en J. Veltman, penningm. Besloten werd, in dien mogelijk, een groote openbare ver gadering te beleggen en bij „Het Vrije Volk” te protesteeren tegen de daarin voorkomende advertenties voor Stout- bier, die volgens de geheelonthouders misleidend zijn. Ter versterking van de financiën zal aan de Gemeente worden gevraagd het Comité, evenals vroeger, te subsidieeren. Buurtvereen. Vrijheid Geeft Vreugde. Op 4 Febr. werd in een vergadering besloten tot oprichting van een buurt- vereeniging, omvattende de v. d. Heij- buurt, Woudvaartkade, gedeelte Koop- mansgracht en Z.W. gedeelte Willem de Zwijgerstr. De voorz. van het voorl. be stuur dhr. Wouda lichtte ter vergade ring de bedoeling toe. Daarna werd de agenda afgehandeld. In het bestuur wer den gekozen de heeren W. Wouda, W. Oppenhuis, C. v. d. Akker, L. de Haan, S. v. d. Zee. Op voorstel van dhr. J. de Boer zal de vereen, de naam dragen „Vrijheid Geeft Vreugde”. In de feest commissie namen zitting de dames Wa genmakers, Greijdanus en Kuipers en de heeren J. Tichelaar, H. Gjeltema, J. Blauw en T. Broodwinner. Gastvrijheid is een deugd, die wij hoog waardeeren. Wij hooren met vreug de en bewondering van de groote gast vrijheid van verschillende volken uit vroeger en later tijd, die overigens op een lageren trap van beschaving dan de onze heeten te staan. Wij prijzen het in een mensch, wanneer de deur altijd voor een ander open staat, er steeds nog iemand aan den maaltijd aan kan schikken en ergens nog wel een slaapplaats beschikbaar is. Hoevelen hebben aan gastvrijheid in de afgeloopen jaren niet hun leven te danken. Wij bewonderen de gastvrijheid van anderen, maar zijn wij ook bereid, haar uit te oefenen? Er zijn uit de oorlogs jaren prachtige staaltjes van gastvrijheid te vertellen, maar ook van het tegen gestelde zijn er voorbeelden te over. Ge durende de bezetting waren er heel wat menschen, die nog geen nacht een on derduiker durfden te herbergen en toen de evacués kwamen, beroofd en ellen dig, hebben vele van dezen heel wat moeten hooren van hun „gast”-heeren en ,,gast”-vrouwen. Er zijn hiervan ver halen te vertellen, die de haren te berge doen rijzen. Waarom dit alles gezegd wordt Om dat weer een beroep op onze gastvrij heid gedaan wordt. Binnenkort zullen een aantal repatriëerenden uit Indië hier aankomen en ondergebracht moeten worden. Wij hebben gelezen en gehoord van de ontberingen en mishandelingen, waaraan deze menschen hebben bloot gestaan. Zij hebben het allen nog veel zwaarder te verduren gehad dan de doorsnee Nederlander hier. Nu komen zij naar hun vaderland, om op verhaal te komen. Hoe zullen zij ontvangen wor den Waarde lezer, er zijn zeer pessimis tische lieden. Er zijn menschen en niet de eerste de beste, die op grond van ervaringen met de evacués, er een zwaar hoofd in hebben. Ik heb dat niet. Eenvoudig, omdat ik niet kan aannemen, dat de doorsnee Sneeker burger zoo doortrapt zelfzuchtig zou zijn, dat hij deze menschen, die onzegbaar geleden hebben, niet gastvrij zou opnemen. Ik kan niet aannemen, dat wij hier in Sneek zoo diep gezonken zouden zijn, dat wij deze menschen, door de Japanners van alles beroofd, mishandeld, die bovendien na hun be vrijding nog zooveel hebben moeten doormaken, voor de deur zouden laten staan. Wij zouden geen haar beter zijn dan de Japanners. Natuurlijk zijn er bezwaren. Het is gemakkelijker en prettiger, met het ei gen gezin te blijven. Maar wij zijn toch niet op de wereld om het voor onszelf zoo gemakkelijk en prettig mogelijk te maken. Wij zijn er toch zeker ook om elkaar te helpen. Verder verwijs ik naar de kanselafkondiging, die elders afge drukt staat. Gastvrijheid is een prachtige deugd. Laten wij blij zijn, dat wij gelegenheid krijgen, haar te beoefenen. V. De Kerk en de repatrieerenden. In de verschillende Kerken is j.l. Zon dag de navolgende kanselafkondiging voorgelezen. Zij ging uit van het Inter- kerkelijk Overleg in de provincie Fries land, dat het meerendeel der Protes- tantsche kerken en de Roomsch Kath. kerk omvat. De afkondiging was na mens het I.K.O. geteekend door dr.' j. N. Sevenster, Deken Th. R. Holtmann en Ds. C. van der Woude en luidt aldus: Nu vele volksgeqpoten uit Indië te- rugkeeren of zullen terugkeeren, wek ken de gezamenlijke kerken in Fries land, vertegenwoordigd in Provinciaal Interkerkelijk Overleg de gemeenten en de gemeente-leden afzonderlijk op om deze repatrieerenden met die liefde en hartelijkheid te omringen, waarop zij niet slechts recht hebben op grond van de hulp-actie, welke Indië eens voor Ne derland voerde, maar welke zij ook in de kerk van Christus in elk geval mo gen kennen vanuit de dankbaarheid voor Gods genade in Christus. Het be hoort vanzelf te spreken, dat het hen, die midden huns volks komen te wonen, aan niets gaat ontbreken, stoffelijk noch geestelijk. Daar de meeste andere provincies veel zwaarder dan de onze onder het oorlogsgeweld hebben geleden, zullen in Friesland vele van de repatrieerenden gehuisvest en verzorgd moeten worden. Volgens een voorloopige raming zal het aantal ongeveer 4000 bedragen. Zij zullen over de daarvoor het meest in aanmerking komende gemeenten wor den verdeeld, zoo mogelijk in gezinsver band en in de omgeving, die overeen stemt met de hunne en bij menschen van hun godsdienstige richting. Al kan tot vordering van woonruimte of tot inkwartiering worden overge gaan, zoo mag toch gehoopt en ver wacht worden, dat dit niet noodig zal blijken te zijn, omdat allen toch de re patrieerenden, die dikwijls na onbe schrijflijk zwaar lichamelijk en geestelijk lijden volkomen berooid in ons land te rugkeeren, gaarne vrijwillig met harte lijke liefde in hun huizen zullen ont vangen. Natuurlijk is het volkomen be grijpelijk, dat men zoo kort na de jaren, waarin onze provincie vele evacué’s, vluchtelingen en onderduikers heeft on dergebracht, in een tijd, waarin het ge wone gezinsleven reeds zulke zware eischen, in het bijzonder aan de huis vrouwen stelt, misschien aarzelt nieuwe zorgen op zich te nemen. En toch, aan de kerk van Christus wordt het in het bizonder toegeroepen „Vergeet de herbergzaamheid niet” (Hebr. 13:2). In de gemeente worden toch, als het gevraagd wordt, vanzelf sprekend offers gebracht, omdat deze immer gegrond zijn in het offer van Hem, die om onzentwil arm is gewor den, daar Hij rijk was, opdat wij door zijn armoede rijk zouden worden. (2 Cor. 8 9). Voetbal. Voor de le klas NVB afd. V had LSC bezoek van het Groninger Velocitas. Na ongeveer 20' minuten openden de groen-witten de score toen linksbuiten Groenier het leer afgemeten voorzette en midvoor Sleijfer hard inknalde 01. Een halve minuut daarna bezondigde een der LSC-backs zich in ’t strafschopge bied aan hands. Groenier zette de pe nalty om in een doelpunt 02. LSC liet de kans om in te loopen voorbij gaan toen rechtsbuiten Brouwer een keurige voorzet deed doch Poelman hopeloos naast knalde. In de 32e minuut kopte Sleijfer uit een door Plas goed genomen corner meesterlijk in 03. Eenige mi nuten na de hervatting was het Plas die de stand op 04 bracht. Toen zette LSC alles op den aanval en gooide het ge- heele elftal doorelkaar, verandering ten goede bracht dit evenwel niet. Ook Ve locitas wist het LSC-doel niet meer te vinden en zoo kwam het einde met een 04 overwinning voor de Groningers. De wedstrijd GVAVSneek werd af gelast. Heerenveen leed zijn eerste ne derlaag op eigen terrein. HSC won nl. met 14. Achilles verloor met 14 op eigen terrein van Be Quick. Veendam klopte Frisia met 34. Voor de 2e klas ging de wedstrijd Black BoysGorredijk niet door daar de blauwwitten verstek lieten gaan. Alle andere wedstrijden voor onze plaats werden afgelast .wegens terreinafkeu- ring. Het wedstrijd-programma van afd. V van de KNVB luidt als volgt le klas SneekAchilles; VeendamL.S.C. 2e Vereeniging „Groningen”. Door eenige personen hier ter stede werd het initiatief genomen om te ko men tot oprichting van een vereeniging van oud-Groningers. De bedoeling hier van is in de eerste plaats om allen, die door geboorte of verwantschap, zich in- teresseeren voor de provincie Groningen en voor al datgene wat zich daar in het verleden en heden afspeelde en afspeelt, in nader contact met elkaar te brengen. In de tweede plaats om door dat con tact hetwelk tot uiting zal komen in prettige en op behoorlijk peil staande samenkomsten datgene te behouden wat aan Groningsch-eigens nog voort leeft. Dat hiervoor voldoende interesse bestaat, blijkt uit de ongeveer 150 bin nengekomen adhaesiebetuigingen. Het voorloopig werkcomité, dat de eerste bijeenkomst in begin Maart a.s. denkt te beleggen, hoopt dat ook oud-Groningers uit de omgeving van Sneek als lid zul len willen toetreden om daardoor op prettige wijze de banden die hen aan hun geboortestreek zeker nog binden, nauwer aan te halen. stimulans om iets dergelijks de volgende winter té herhalen maar dan naar wij willen hopen met duiven, welke aan ver schillende wedvluchten hebben» meege daan. De beoordeeling was voor de jury niet gemakkelijk daar er verscheidene mooie vogels aanwezig waren. De uit slag was dat er 2 maal een le pr., twee maal een tweede pr. en twee maal een derde prijs kon worden toege kend terwijl nog een doffer een zeer eerv. vermelding verwierf. De En- gelsche legerduiven welke buiten mede-' dinging waren, hadden veel belangstel ling. Wij mogen dus inderdaad van een succes spreken en wij roepen dan ook onze bezoekers toe „tot van den zomer” als wij weer kunnen vliegen en wij zul len hen dan indien mogelijk op de hoog te houden van de prestaties onzer duiven. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 603. 040 t/m 046 Algemeen 800 gram brood 038, 039 200 gram bloem 037 400 gr. suiker 035, 036 i 250 gram mar garine 100 gram kaas 100 gram kaas (extra rantsoen) B 13 Reserve 800 gram brood B 14 1 kg. aardapp. Bonkaarten LA, LB, LC, 602. 021, 022, 023 vleesch 017 aardappelen A 07 melk B 07, C 07 melk et Sneeker Nieuws Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adres Grootzand 55 - Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek 100 gram vleesch 2 kg. aardapp. 1 liter melk 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 603. 800 gram brood 200 gram bloem 500 gram suiker 250 gram boter' 125 gr. margarine 100 gram kaas 100 gram kaas (extra rantsoen) D 13, D 14 Reserve 400 gram brood E13 500 gram rijst of kindermeel Bonkaarten LD, LE 602. 100 gram vleesch 1 kg. aardapp. 5 liter melk Tabakskaarten enz. 2 rants, rook- of shagtabak (geen cigaretten of sigaren) 100 gram chocolade of suikerw. 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-dtgaretten) Voor de week van 24 Februari t/m 2 Maart a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, koffie, cacao, tabak, versnaperin gen, huishoudzeep en lucifers. Op bon 033 en 034 Algemeen zal voor de helft volvette of 40 kaas (waaron der eventueel begrepen buitenlandsche kaas) en voor de helft magere of 20+ kaas worden geleverd. Weer Sinaasappelen voor jeugdige personen. Personen geboren in 1925 of later ko men wederom in aanmerking voor 500 gram sinaasappelen. Men moet hiertoe bon B 73, C 73, D 73 of E 73 der bon kaart K 602 uiterlijk op Zaterdag 16 Februari a.s. bij een detaillist in groente en/of fruit inleveren. Distributienieuws. Voor 370 gr. pindakaas voor 15 t.m. 20-jarigen bon B 72 der bonkaart K B 602 uiterlijk 16 Febr. vóór-inleveren. Bon T 18 der tabakskaart uiterlijk 16 Febr. vóór-inleveren voor 45 gr. scheer zeep. Mannen geboren in 1927 of eerder die geen tabakskaart hebben kunnen bij den distributiedienst tegen overlegging van de 2e distr. stamkaart rantsoenbon- nen voor scheerzeep krijgen, die even eens bij een detaillist moeten worden in geleverd. Bon 05 voor schoenreparatie aan gewezen. Bon „05 leder” der lederkaart is aan- gewkezen voor het doen repareeren van schoenen met leder en/of rubber zolen en hakken materiaal. Het aantal voor elke reparatie benoodigde bonnen is vermeld op de bij den schoenhersteller aanwezige lijst. Rubber voor hakken is zooals reeds eerder werd medegedeeld bonvrij. SCHARNEGOUTUM. Uitslag Dam- wedstrijd op 31 Januari. Hoofdklasse A: 1. K. Tichelaar, Parrega; 2. J. Couperus, Tzum; 3. J. Bootsma, Tjerkwerd. Hoofd klasse B 1. R. v. d. Wal, Bozum; 2. Jo Zijlstra, Oppenhuizen; 3. S. Visser, Cubaard. le klasse 1. T. Huitema, Bo zum; 2. S. Dijkstra, Oppenhuizen; 3. R. v. d. Wal, Parrega. 2e klasse le gr. 1. A. Hillebrand, Cubaard; 2e gr.: 1. F. Wijnja, Oppenhuizen; 3e gr.: 1. H. Hadnstra, Oudega (W.); 2. S. Breeuw- sma, Nijland. 3e klasse: 6 groepsprijzen t.w. F. v. d. Meer, Uitwellingerga; A. Zijlstra, Oppenhuizelï; D. Reitsma, Wir- dum; W. v. d. Velde, Wommels; G. Tjalsma, Cubaard; H. Hogeterp, Heeg. 't Was een zeer geslaagde dag met een record van 76 deelnemers. ■n; 2e pr. 3 klasse I 3 pr. H. I ima, Ou- l. Speer- Seeg; 3e ppenhui- ga (W.) rvolgens werd E. I. Hoge- Oudega no. 5 Soersma, dhr. W. groote }t werd. F. Zijl- Buitenlandsch Overzicht Gelijktijdig met de behandeling van de Indonesische kwestie in den Veilig heidsraad, zijn de onderhandelingen be gonnen tusschen dr. van Mook en Sjahrir over de Nederlandsche voorstellen in zake de positie van Indonesië. De Oe- krainsche klacht over de aanwezigheid der Britsche troepen in Indonesië liep uit op een Russisch voorstel er een commissie van onderzoek heen te zen den. Wat eigenaardig deed het aan dat Wysjinsky tegenover minister van Klef- fens’ betoog dat art. 2 van het Hand vest bepaalt dat de competentie van den Raad zich niet tot de interne aangele genheden van de leden der U.N.O. uit strekt, nu zeide dat de organisatie der Ver. Volken geen succes kan worden als de staten niet bereid zijn een deel van hun souvereiniteit op te offeren. Dat was dezelfde Rus, die eenige dagen te voren het voorgestelde toezicht van den Raad op de RussischPerzische onder handelingen afgewezen had als strijdig met de waardigheid der Sovjet-Unie. Wel was het waarschijnlijk dat de com missie er niet door zou komen, maar ook dan zat er voor Engeland en Ne derland een adder onder het gras. Want door tegen deze commissie te stemmen zou het de indruk naar buiten kunnen maken, dat zij in Indonesië werkelijk iets hadden te verbergen; vooral ook de Amerikaansche publieke opinie zou daardoor ongunstig kunnen worden bè- invloed. Wysjinsky eischte ditmaal een duidelijke uitspraak van den raad en men was reeds aan het stemmen toe, toen de Egyptische afgevaardigde met het voorstel kwam dat de Raad een re solutie zou aannemen, waarin stond „dat de Britsche troepen in geen geval tegen de Indonesische nationale bewe ging zouden mogen worden gebruikt, de Raad de hoop uitspreekt dat de, huidige Nederlandsch-Indonesische önderhande- lingen zullen leiden tot een oplossing in den geest van het Handvest en van het Volkenrecht en op de hoogte wenscht gehouden te worden van Jiet verloop dé zer onderhandelingen”. Over dit amen dement, waarvoor Engeland en Neder- land den Egyptenaar nauwelijks dank baar zullen zijn omdat het in zekere mate ’t recht der U.N.O. zich met deze zaak te bemoeien, erkent, en hun tegen stemmen door de wereldopinie misschien toch net zoo zal worden uitgelegd, als hun eventueel stemmen tegen de oor spronkelijke Russische motie, zou Woens dagavond verder worden gesproken*) Zoo lis via een oorspronkelijk Nederland wei nig aangaande Oekrainsche klacht, de Indonesische kwestie terecht gekomen in de hoogeschool der diplomatie niet al leen maar ook voor het forum der we reldopinie. En daarom is het ook maar gelukkig dat onze regeering het oordeel der laatste niet schroomt en haar voor stellen aan Sjahrir uitdrukkelijk ook baseert op art. 73 van het charter der Ver. Volken, waarin wordt gezegd, dat leden van de Ver. Naties, die de verant woordelijkheid dragen voor het bestuur van gebieden welker volken nog geen volledige mate van zelfbestuur hebben bereikt, het beginsel dienen te erkennen dat de belangen van de inwoners dezer gebieden allesoverheerschend zijn en als een heilige vertrouwensopdracht de ver plichting hebben het welzijn van de in woners dezer gebieden tot het uiterste te bevorderen. Voldoende aan het Hand vest stelt de Ned. regeering nu een voorloopige regeling voor om via die regeling tot een toestand te komen waarin de deelgenooten in het Rijksver band zelfstandig zullen kunnen beslis sen omtrent de voortzetting van het deelgenootschap. M.a.w. na een begrens de tijdsduur zullen de Indonesische vol ken vrij kunnen beslissen of zij in het rijksverband willen blijven. Voor deze periode van beperkte tijdsduur zal dan de bovenbedoelde voorloopige regeling worden ingevoerd waarbij het gemeéne- best Indonesië deelgenoot in het Ko- ninkrijk zal zijn, alle in Indonesië ge borenen krijgen het Indonesisch burger schap, waarvan de rechten evenals van de Nederlandsche burgers in alle deelen van het Koninkrijk kunnen worden uit geoefend. Het gemeenebest Indonesië zal eigen organen ter regeling van in wendige aangelegenheden krijgen een volksvertegenwoordiging met substan- tieele Indonesische meerderheid, een ministerie in politieke harmonie met die vertegenwoordiging samengesteld en een vertegenwoordiger van de Kroon als hoofd der regeering die met enkele bij zondere bevoegdheden bekleed zal zijn. Er zullen centrale organen zijn voor het geheele koninkrijk een rijkskabinet met ministers uit alle rijksdeelen en een rijkswetgeving, welke instemming der volksvertegenwoordigingen van de rijks deelen behoeft. Na de inwerkingtreding der constitutie zal Nederland de spoe dige toelating van het gemeenebest In donesië als lid der Ver. Volken bevorde ren. Ziedaar een zeer summiere weer gave van de regeeringsvoorstellen, die, practisch uitgewerkt, het bestuursstel- sel in Indonesië een democratischen ba sis zullen geven al zal men van Indo nesische zijde natuurlijk gaarne iets meer willen weten over het tempo, waar in gestreefd zal worden naar het mo ment waarop Indonesië geheel zelfstan dig haar beslissing over de samenwer king met Nederland zal kunnen nemen en ook over het voor de Indonesiërs wat hachelijke vetorecht van den vertegen woordiger van de Kroon, hoewel dit eenigszins verzacht wordt door het feit dat deze uiteraard verantwoording schuldig is voor zijn daden aan het Rijkskabinet, waarin ook Indonesiërs zitting krijgen. En de Nederlandsche on derhandelaar zal stellig iets meer wil len weten omtrent de positie van Sjahrir, nl. of deze voldoende steun der Indo nesische bevolking heeft om wat hij ac cepteert, ook door te voeren. T o e k ij k e r. n 11 tot :ftijd in 2 voor- llingen de Tribunaal Sneek. Zitting van het Tribunaal te Sneek op 14 Febr. 1946. Voorz. mr. J. v. d. Schaaf leden de h.h. M. IJssels en M. Knol; adjunct-secretaris mr. J. F. C. A. Wille. Terecht stonden Uiltje Reitsma, IJlst. beschuldigd van sympathiseerend lid van de N.S.B. en. abonné op Volk en Vaderland. Vonnis verbeurd verklaring f 5000.ontzegging van de beide kies rechten voor den tijd van 10 jaar. Taede Wagenaar, Deersum. Lid en vergaderingen bezocht vaH het N.A.F.; lid van de N.V.D.; lid of begunstiger en dorpshoofd van de W.H.N., daarvoor ge collecteerd en vergaderingen daarvan bezocht. Waar het hier een zeer licht geval betrof, werden beschuldigde enkel het actief en passief kiesrecht voor den tijd van 10 jaar ontzegd. Elisabeth de Boer, Koudum. Lid van de N.S.B. Deze zaak werd tijd uitgesteld. Berendjeline van Wageningen, Oude- mirdum. Lid van de N.S.B.; lid van de N.S.V.O. De beslissing omtrent deze zaak werd uitgesteld tot het tijdstip, waarop haar echtgenoot terecht «al staan. Rauke de Hoop, Legemeer. Lid van de N.V.D.; lid van de Boerenraad; Duitsche militairen en Nederlandsche Landwach- ters in café en woonhuis ontvangen; vergaderingen van de N.S.B. en de N.V. D. in zijn café toegestaan. Het tribunaal gelastte een nader on derzoek, weshalve de zaak voor onbe- paalden tijd werd aangehouden. Rouke de Jager, Uitwellingerga. Lid van de N.S.B.; medewerker van de W.H. N.boer-voorman in de Oekraine tegen f75.per week; gewend tot lid N.S.B. en Beauftragte voor Friesland voor aan stelling tot streekjager. Punten 2 en 4, het medewerken aan Winterhulp en het „solliciteeren” naar de betrekking van streekjager, werden uit de dagvaarding vervallen verklaard. Het Tribunaal vatte het als boer werk zaam zijn in de Oekraine zeer ernstig op en beschouwde dit als een daad van positieve hulpverleening aan den vijand. Het wilde echter rekening houden met de slechte financieele omstandigheden waarin beklaagde als kleine veehouder steeds heeft verkeerd, en veroordeelde hem tot een interneerlngsstraf van twee jaar, met aftrek van preventief en voorts ontzegging van de beide kiesrechten voor den tijd van 10 jaar. Marten Jongstra, Amsterdam. Sym pathiseerend lid van de N.S.B. Interneering voor den tijd maanden met aftrek ontzegging van de beide voor den tijd van 5 jaar. Meinte Elzinga, Wons. Sympathisee rend lid van de N.S.B.; leerling boeren vakschool in Gaasterland. Interneering voor den tijd van 10 maanden met aftrek van preventief, ontzegging van de beide kiesrechten voor den tijd van 10 jaar. Weer bokswedstrijden in Sneek. Vrijdag 15 Febr. organiseert de sport school Sneek een viertal bokswedstrij den tegen leden van de B.A.V. „Frisia” uit Leeuwarden in haar gebouw Klein- zand 95. Centraal Drankweer Comité. Tot de vele vereenigingen, die de laatste jaren tot non-activiteit gedoemd waren, behoorde ook het Centr. Drank weer Comité alhier. Met het terugkeeren van het bier en de borrel is echter ook deze Centrale van Drankbestrijdersver- eenigingen teruggekomen om opnieuw den strijd tegen het alcoholisme met behartigden, besloten om bij elkaar te stappen en zoo samen de zorg voor de Volksgezondheid op een zoo doeltref fend mogelijke wijze te dienen. Elk van deze vereenigingen, ingeburgerd onder de naam Wijkverpleging, T.B.C.bestrij ding en Kraamverzorging, heeft gedu rende tal van jaren uitstekend werk verricht. Het was zeker niet een gevoel van te kort te schieten, dat hen reeds lang voor den oorlog tot elkaar deed komen om de mogelijkheid van een samensmel ten onder oogen te zien, maar dit ge schiedde op aandringen en onder auspi ciën van den toenmaligen inspecteur der Volksgezondheid en het Bestuur van het Prov. Friesche Groene Kruis, uit een zeer begrijpelijk verlangen om ook Sneek in het Groene Kruis-werk te be trekken. Er bleken echter ook bij her haalde samensprekingen bezwaren te bestaan, waarover men moeilijk heen kon stappen; totdat het verlangen naar eenheid dat in de bezettingsjaren die achter ons liggen, op allerlei gebied ont staan is, ook de tegenwoordige besturen der genoemde vereenigingen opnieuw dwong tot het zoeken van contact met het gevolg dat men over de bezwaren is heengestapt en in overleg met het Prov. Friesche Groene Kruis tot een volledige samenwerking heeft besloten. Hierdoor zal het in de toekomst mogelijk zijn om het werk zonder versnippering van krachten, geld en materiaal uit te bou wen tot een veelomvattend complex van werkzaamheden, zooals in de circulaire, die aan alle leden van de vroegere ver eenigingen is toegezonden, is uiteenge zet en in het vooruitzicht gesteld. Men ziet, de plannen die in die circulaire zijn uitgestippeld, zullen, als ze verwerke lijkt kunnen worden, van zeer groote beteekenis zijn voor de gezondheidszorg in Sneek. Maar dit alles zal niet zoo maar bereikt kunnen worden. Het zal veel toewijding en inspanning kosten van hen, die aan het tot standkomen van deze zoo heilzame instellingen wil len meewerken. Er moet echter meer zijn. Er moeten gelden zijn, waaruit de onkosten van dit werk bestreden kun nen worden. We mogen vertrouwen dat naast de te verwachten subsidiën van verschillende instanties, de burgerij haar aandeel zal leveren door zonder uitzon dering lid te worden van het Groene Kruis afd. Sneek, waardoor ze het recht verkrijgen gebruik te maken van alles wat deze vereeniging hun biedt en bie den zal. Naar aanleiding van enkele vragen, die ons bereikten, is het misschien dienstig om nog eens uitdrukkelijk er op te wijzen dat met het lidmaatschap van het Groene Kruis de vroegere lidmaat schappen der nu opgeheven en samen gesmolten vereenigingen vervallen zijn, zoodat in het vervolg alleen deze ééne contributie behoeft te worden betaald, een voordeel dus voor de vele leden die aan alle drie vereenigingen bijdroegen. De verplichte contributie is progressief en zoo laag mogelijk gesteld, om voor ieder het lidmaatschap mogelijk te ma ken. Intusschen doen we, wijzende op het voorgaande, met vertrouwen een dringend beroep op allen, voor wie dit geen onoverkomenlijk bezwaar is, om boven deze minimum-contributie uit te gaan. Na deze zachte wenk verwijzen we de lezers naar de desbetreffende ad vertentie elders in dit blad. We hopen een volgende keer iets te vertellen uit de geschiedenis van het Groene Kruis en van onze vroegere plaatselijke vereenigingen. A. B.H. Nederlandsche Roode Kruis. Dienst der Peetschappen. Dank zij de hulp uit het buitenland kunnen kinderen, die gebrek aan iets hebben en tevens „oorlogsslachtoffers” zijn, door middel van het peetschappen systeem voor ondersteuning in aan merking komen. De voorwaarden, die hiervoor gesteld zijn, zijn de volgende le. De vader of moeder moeten door bombardement omgekomen zijn; 2e. De vader moet in den oorlog gesneuveld zijn of overleden, tengevolge van won den of ziekte in militairen dienst ot krijgsgevangenschap opgeloopen; 3e. De vader of kostwinner moet in gevangen schap geweest zijn en de moeder door ziekte of ongeval overleden óf de ouders moeten niet de beschikking hebben over voldoende middelen voor het onderhoud der kinderen; 4e. De ouders moeten ge vlucht of geëvacueerd zijn of het huis verwoest door een bombardement of an dere oorlogshandelingen; 5e. De kinde ren moeten gewond zijn door een oor logshandeling; 6e. De gezondheidstoe stand moet ernstig geschokt zijn tenge volge van ondervoeding of een andere oorlogsoorzaak. Alleen kinderen van 0 tot en met 14 jaar kunnen voor een peetschap in aanmerking komen. Boven dien hebben zij, die nog niet op eenige wijze hulp genoten hebben, de voorkeur. Voor aanmelding enz. verwijzen wij naar een in dit blad voorkomende advertentie. Het bestuur van het Ned. Roode Kruis voor Sneek en Omstreken. te Nijland, Wij bengal uur, N D lang. i 10 üre, irgiet erlem Uit het Politierapport. Door de politie werd aangehouden een zekere M. V., wonende te Bolsward, die bij fouilleering in het bezit bleek te zijn van verschillende goederen, die af komstig waren van diefstal bij den heer Silvius aan de Leeuwarderkade alhier. Tegen den man is proces-verbaal opge maakt. Voorts werd proces-verbaal opge maakt tegen J. T. K. te Sneek terzake vermoedelijke diefstal van electrische energie, en tegen B. E. alhier wegens aanranding van een meisje. OOSTHEM, 8 Febr. „Dorpsbelangen” hield haar jaarverg. onder presidium van dhr. T. van Popta. De secr. dhr. W Abma bracht de verslagen 1944 en 1945 uit, waaruit bleek dat het bestuur wel zeer actief was geweest. Brandstoffen voorziening en centrale keuken waren wel de voornaamste objecten. Uit het verslag van den waarn. penningm. dhr. W. Veeninga bleek dat de kas nog nim mer zoo’n saldo, nl. f 385.26%, had aan gegeven. Voor de periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. v. d. Wensch en J. de Vries, werden gekozen de hee ren R. Buma en T. Dijkstra. Besloten werd de bouwgrond zoo goed mogelijk zijn oude vorm terug te geven; aan de muziekvereen. per jaar een subsidie toe te kennen van f 10.en ihdien men brandstof wenscht zich in verbinding te stellen met den plaatselijken vervener. Nadat de voorz. de scheidende bestuurs leden dank had gebracht voor het vele werk dat zij in het belang van het dorp hadden verricht, werd deze goed be zochte bijeenkomst door dhr. Abma ge sloten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1