o l No. 40 Vrijdag 22 Febr. 1946 Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek K 2242 :ek De Partij van den Arbeid. Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adres Grootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor", Sneek Aanvullende BONNENLIJ ST voor de eerste helft van de 3de periode 1946 (17 Februari t/m 2 Maart 1946). Buitenlandsch Overzicht Predikbeurten te Sneek. iet Sneeker Nieuws t/m SM G. iken H- T 14 G. W. van or- bezichtigen Maandag-, op 'an zal ?e- ?e- el, ‘6 van ïend. r en Par terre ;rijp. ker- erda Lnna d.v. r te de te te 551 Alg. 552 Alg. 553 Alg. 554 Alg. V 14 X 14 1% liter melk 3 liter melk 2 kg. aardappelen en iden 2 jr. r. te ren ing lllt- po- de lin- die in het jr., Wig- isser jr., ran in en, «je le- m- m- ng iet en »r- ?e- ie- en ns an an lit m, n- jk ot ie- lan, Skandinavië, Ingelan, Yslan. Fier- ders binne der artikels yn to forwacht- sjen oer toaniel, muzyk, film, byldzjen- de kunst en boukunst. De abonnements- priis fan dit royael ütjowne moanne- skrift is 10 goune yn ’t jier. G. K. jr, eg), oost jr, >ved. lelie nos- iat, den ael- on- 46. nd, oe- rze i'n- 3 nte len ge ver ide of, de- st, jn, an bij- ver- ouw ge- tsen i.k.; uur, ge- 1 en dat i te tijd- i de n. dat, Hen mor iren 46. bij- te sfa- de ka- 159, tro- dge van e. mr, ‘ge en zo- •en- ter ake iri en :r. an in te ld e- ns te e- o.a. dekschalen, soep en vleeschschotels, sauskommen vrij nerus van Oppenhuizen; Spijkerboer. Wolsum, 9.30 en 1.30 u. Ds. H. Gordeau. IJlst, 9.30 en 2 uur Ds. Jansen. IJsbrechtum, 10 uur Ds. J. E. Wagenaar Vrijdag 22 Febr. ’s avonds 7.30 uur Dienst gaat niet door. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, Geen dienst. IJlst, 9.30 uur Da. J. H. v. d. Slooten. „De Tsjeme”, litterair tydskrift Onder redaksje fan F. J. Bergstra, J. Pie- benga, F. Schurer, D. A. Tamminga en A. S. Wadman. It is al jierren forlyn, dat Fryslan in tydskrift ryk wie, dêr't lieding yh jown waerd oan it letterkundige libben. Sünt „Frisia” foar in foech tolve jier foar it lést ütkaem, wienen net allinne üs dichters en prozaïsten foar geregelde publikaty op de biwegingspeariodiken oanwiisd, mar üntbriek ek de yngeande krityk, dy’t as graedmjitter en litterair korrektyf net as mei skea, mist wurde kin. Lokkernóch is der einliks foldien oan it forlet fan wer in orgaen, dat oan de üntjowing fan üs letterkunde tsjinst- ber wêze wol. Yn in fris en flot artikel wiist Fedde Schurer der op, dat de dich ter in nijwoun, frij plak yn Fryslan yn- 051 Alg. 052 Alg. 053 Alg. 054 Alg. 055 Alg. omstreeks de maand Juni 1944, vrijwil lig als Nederlander is toegetreden tot het National Sozialistischer Kraftfahrer Korps (N.S.K.K.) De eisch luidde 5 jaar gevangenisstraf en ontzegging van het recht van dienen bij de gewapende macht en ontzegging van de beide kiesrechten. In beide ge vallen voor het leven. Op 26 Februari zal o.a. terechtstaan Pieter Groenveld, van beroep veehou der, wonende te Sandfirden, thans ge ïnterneerd. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij omstreeks 2 Mei 1943 te Oudega (W.) tijdens de stakingsdagen aan leden van de Duitsche politie heeft medege deeld, dat Gerrit de Boer een aantal bus sen met melk, afkomstig van verdachtes veehoudersbedrijf, had leeggestort ten einde vervoer van deze melk naar de zuivelfabriek te Oudega te beletten, en daardoor opzettelijk Gerrit de Boer heeft blootgesteld aan opsporing en/of ver volging door den vijand, welk feit ten gevolge heeft gehad, dat de Boer voor- noemd werd gearrestëerd en ongeveer twee jaar van zijn vrijheid beroofd is geweest. verdediging van den vijand als voorman en verbindingsman Nederlandsche arbei ders naar buiten te zenden om voort te gaan met hun werk, wanneer dezen voor den regen schuilden; ze meerdere malen aan te sporen om harder te werken; tegen een S.A.-man te zeggen „Die jongen van Pieters voert ook nooit veel uit” en in het algemeen aldaar een zeer vriendschappelijke houding aan te nemen tegenover de Duitschers. Intemeering voor den tijd van 1% jaar met aftrek van preventief; ontzegging van de beide kiesrechten voor den tijd van 10 jaar, en voorts verbeurd verkla ring van het radiotoestel. Raadsvergaderingen Sneek en Wymbritseradeel. Op Dinsdag 26 Febr. ’s avonds 7.15 uur vergadert de tijdelijke gemeente raad van Sneek; op Maandag 25 Febr. ’s nam. 2.30 uur die van Wymbritsera deel. te liquideeren. Verschillende belangrijke punten hebben de aanhoudende zorg van het bestuur, dat zoo spoedig mogelijk weer zal samenkomen. NIJLAND. De Chr. Muz. Ver. alhier gaf op 11 Febr. haar jubileumuitvoe- ring, ze had nl. 25 jaar bestaan. Het programma werd vlot afgewerkt. Voor al viel op de beschaafde wijze waarop de muziek werd ten gehoore gebracht. De jonge directeur had eer van zijn werk. Verschillende sprekers wenschten de jubileerende vereen, geluk, o.a. bur gemeester Tjaberings, de bondsvoorz., dhr. Duursma, de oud-voorz. dhr. Hoek stra, ds. Post namens den kerkeraad en de heer Wildschut namens de besturen bond die namens genoemde bond een bloemstuk aanbood. L>e voorz. der jubi leerende ver. gaf in vogelvlucht een overzicht over het 25-jarig bestaan van Excelsior. De leiding berustte bij dhr. M. Feenstra, eere-voorz. der vereen. NIJLAND. Deze week is in onze plaats een sportclub opgericht met aan vankelijk 96 leden. Het doel der ver. is om al direct met gymnastiek te begin nen en dan te trachten een terrein te bemachtigen om ook in de komende zo mermaanden andere sporten te beoefe nen. Bijzonder Gerechtshof Leeuwarden. Voor dit gerechtshof verschenen Dinsdag o.m. Albert Siemensma, wonende te West- hem, thans geïnterneerd. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in of omstreeks Juli 1943, te Oudega in de gemeente Wymbritseradeel, een door hem geschre ven brief, welke was gericht aan den Burgemeester van Sneek, die lid was de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, ter post heeft bezorgd, al thans heeft doen bezorgen, waarvan de inhoud luidde als volgt „Edelachtbare Heer Burgemeester. Als partijgenoot be richt ik U even dat de veehouder Bonte Minnema wonende te Westhem ondanks het verbod al sinds maanden een per soon in dienst heeft die zich had moe ten melden. B. Minnema is een zeer pro- Engelsch persoon, ik kan gerust zeggen een erge vijand in de rug voofr ons, hij laat zich vaak uit als de ommekeer komt wat zullen wij dan die N.S.B. en Moffen er van langs geven. Mijnh.. de Burgemeester zorgt U er voor (nu het U bekent is) dat zoo iemand spoedig en voor goed verwijderd word. Wij hopen EdelAchtb. dat U hier spoedig ingrijpt hij weet ook altijd heel goed wat de Verboden Zender gezecht heeft, wij ver moeden dat hij zich van een eigen toe stel beschikt. Vr. gr. Partijgenoten. Hou Zee”, en daardoor opzettelijk de in dat schrijven bedoelde Bonte Minnema, heeft blootgesteld aan opsporing en/of vervol ging door den vijand. Eisch 5 jaar gevangenisstraf met ont zegging van de beide kiesrechten voor het leven. Jacob Feitsma, wonende te Sneek, thans geïnterneerd. Hem werd ten laste gelegd dat hij te ’s-Gravenhage, in of De Partij van den Arbeid is er. Men heeft in de kranten kunnen leftn, hoe zij ontstaan is en welke verwachtingen haar oprichters er van koesteren. Ook heeft men allerlei beschouwingen kun nen lezen, vriendelijke en onvriendelijke, welwillende en onwelwillende, hoopvolle en andere waarin gezegd werd, dat het toch niets wordt. Het is niet onze be doeling feitelijkheden mede te deelen noch het aantal beschouwingen met een te vermeerderen. Slechts een paar be scheiden opmerkingen van algemeene strekking veroorloven wij ons te maken. De eerste is deze, dat het verheugend is, dat menschen uit zeer verschillende kampen elkaar gevonden hebben. Hoe men verder ook over de partij moge den ken, dit is althans een feit van betee- kenis. Wij waren het er allen over eens, dat wij het met wat minder partijen, dan wij voor den oorlog rijk waren, ook wel konden doen. Aan deze vereenvou diging van ons partijenstelsel en dus van ons politieke leven is hu een stoot in de goede richting gegeven. Dat feit is echter van verdere strekking. Geduren de den oorlog was ons volk in hooge mate een en velen hoopten, dat na den oorlog een belangrijk deel van die een heid zou blijven. Al te veel is van deze hoop niet terecht gekomen. Wij sloten ons al spoedig weer op in ons eigen hokje en gingen weer gezellig aan het krakeelen. Dat was vroeger al niet een onschuldig vermaak, maar nu zeker niet. Een volk, waarin groote spanningen leven en dat onderling sterk verdeeld is, kan er onmogelijk boven op komen. De stichting van de Partij van den Arbeid toont, dat het besef, dat wij een moeten zijn, toch niet dood is, maar nog leeft en dat is een hoopvol teeken. De tweede opmerking is, dat met deze stichting een aantal vooroordeelen opgeruimd worden. Een gevolg van de hokjesgeest is, dat wij stikvol van voor oordeelen zitten. Wij hebben een voor stelling van elkaar op grond van ge brekkige kennis en zelfs van onkunde van elkaar. De ander is zoo en zoo, den ken wij, maar wij zijn er vaak glad naast en de ander herkent zich allerminst in het beeld, dat wij van hem geteekend hebben. Het beeld lijkt vaak meer een caricatuur dan een weergave van de werkelijkheid. Roomsch katholieken en Protestanten, orthodoxen en vrijzinni gen, socialisten en liberalen hebben vaak een wonderlijke voorstelling van elkaar. Tot deze vooroordeelen behoort ook, dat een Roomsch katholiek of een orthodox Protestant geen socialist en een socia list geen geloovige kan zijn, dat wie nationaal gevoelt geen socialist en een socialist niet voor Oranje kan zijn, enz. Hier zijn in een socialistische partij, die tevens nationaal wil zijn, vogels van zeer diverse godsdienstige pluimage bijeen. Er zullen een aantal vooroordeelen op geruimd moeten worden, wat alleen maar winst kan beteekenen. Gemakke lijk zal het niet gaan, want vooroordeelen zijn taai en wij plegen ze te koesteren met groote genegenheid, maar er zal niets anders op zitten, dan schoon schip te maken. Misschien gaan er dan met een nog enkele andere over boord. Streven naar eenheid en doorbreking van vooroordeelen. vindt men niet alleen in de Partij van den Arbeid, maar ook elders. Ik denk b.v. aan de Hervormde Kerk. Dat zich een dergelijk streven ook in de politiek openbaart, is evenwel alleen maar verheugend. V. Amicitia, waarbij ook al diegenen aan wezig waren, die als kostbaas of anders zins hun hulp aan de voortvluchtigen hadden verstrekt. Vele toespraken, waar in vooral het beleefde nogal eens op nieuw werd opgehaald, wat aardige voordrachten en een goed stukje muziek vulden verder de avond, zoodat allen tevreden huiswaarts keerden. Rest ons nog te vermelden, dat als een aanden ken aan al de betrokken K.P.’ers een leeren portefeuille met inscriptie werd aangeboden door de ex-gevangenen, ter wijl deze op hun beurt ieder een twee tal foto’s van de schuilplaats onder de H.B.S. in ontvangst mochten nemen. Ned. Roode Kruis afd. Sneek en omstr. Het bestuur van het Ned. Roode Kruis afdeeling Sneek, maakt bekend, dat er voor kinderen, die in directen zin door oorlogshandelingen zijn getroffen (inva liden, halve of heele oorlogsweezen etc.) gelegenheid bestaat z.g. te worden „ge adopteerd” door Canadeesche „pleeg ouders”. Het doel is, dat deze kinderen nu en dan uit Canada een pakket zullen ontvangen. In het rayon Sneek kunnen hiervoor circa 30 kinderen in aanmer king komen. Opgave gaarne vóór 1 Maart 1946 (liefst schriftelijk) Hooi- blokstraat 13, Sneek, bij mevr. J. H. Halbertsma of aan de Roode Kruis Hulp post, IJlsterkade.' De afd. Sneek van het Ned. Roode Kruis vraagt met spoed opgave der na men van sedert den oorlog nog vermisten, opdat deze namen kunnen worden gere gistreerd, waarna de opsporing, zoo dit nog niet mocht zifn geschied, ter hand genomen zal worden. S.v.p. naam, ge boortedatum, laatste verblijfplaats en zoo mogelijk uitvoerige gegevens indie nen aan de hulppost IJlsterkade Sneek van het Ned. Roode Kruis, of bij mevr. J. H. Halbertsma, Hooiblokstraat 13 Sneek. Dit bericht geldt tevens voor de buitengemeenten. Expositie Kunsthandel Obbema. Een vijftal jonge Friezen hield in het atelier dat bovengenoemde kunsthandel te hunner beschikking stelde, een expo sitie van hun werk, grootendeels be staande uit teekeningen en pastels. Deze expositie voldeed in zooverre aan de eischen die hieraan gesteld mogen wor den, dat hier te zien was wat er bij ver schillende van deze jongeren leeft. Het beste was o.i. het pastelwerk van Schel- te Visser. In zijn „kannetje met uien” bereikt hij, vooral wat de kleur betreft, een sober maar behoorlijk geheel. Ver der vielen nog op twee pretentielooze landschapjes in olieverf van K. Koop- mans. Uit dezen jongeman kan, als hij i doorgaat op deze manier, nog een be hoorlijk schilder groeien. De waskrijt- teekeningen van Hedde v. d. Meulen zijn qua teekening niet de slechtste, maar in 't algemeen is de tegenstelling zwart-wit wat te hard en hadden wij, vooral de schaduw-partijen en achter gronden, iets meer geschakeerd willen zien. De pastels en teekeningen van Piet Kooistra zijn ons te gezocht. Het is zwakke imitatie van Vincent van Gogh en verraadt weinig eigens. Jan Mensin ga tenslotte, van wien wij wel eens beter werk zagen, is slecht te beoordeelen naar één teekening en één olieverf. Al met al. als experiment niet een onaardige ex positie. Hier en daar aanleg, géén nieuws en, behoudens een enkele uitzondering, nogal wat gebrek aan teeken-technisch kunnen. B. zegging 10 jaar. Auke Andela, schoenwinkelier, Sneek. Lid van den N.V.D.; vertrouwelijke om gang met personen van de burgerlijke en militaire bezettende macht door hen aan huis te ontvangen en met hen in vriendschappelijke geest te correspon- deeren; bij graafwerkzaamheden te Die- ver of Dieverbrug ten behoeve van de 5 liter melk 1 kg aardappelen Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-sigaretten) 100 gram chocolade of suikerw. 100 gram chocolade of suikerw. De lucifers op bon 055 en 554 Alge meen zullen in verband met de bevoor rading van den handel eerst in de/n loop der week verkrijgbaar zijn. De scheerzeep. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de scheerzeep op bon T 18 der tabakskaart na 3 Maart a.s. zal worden afgeleverd. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat een stukje scheerzeep 50 gram en niet 45 gram weegt. Weer serviesgoed. Van 18 Febr. af kunnen zij, die dan of later huwen, evenals gerepatrieerden uit Indië, die zich zelfstandig gaan vesti gen, speciale bonnen voor serviesgoed krijgen/ Per gezin van 2 personen wor den 35 punten verstrekt, voor iederen persoon meer 5 punten. Koopvergunnin- gen, uitgereikt aan gedupeerden, worden met 15 Maart ongeldig. Op dienzelfden datum wordt een bon van de levensmid delenkaart van personen tot 21 jaar gel dig verklaard voor 1 punt voor servies goed. Binnen afzienbaren tijd volgt dan voor deze zelfde categorie nog een bon ter waarde van 2 punten. Deze bonnen zijn onbeperkt geldig en men kan de eerste dus evenals bij de schoenreparatie- bonnen bewaren om tezamen met den tweeden bon te gebruiken. Voorts zijn van 18 Febr. af terrines, visch- broodschaïen en als ze er zijn. J ava-Tentoons telling'. Vorige week Woensdag werd in de Ambachtsschool alhier de Java-tentoon stelling geopend. Evenals voor de West- Indië-collectie bestaat hiervoor van de zijde der scholen groote belangstelling. Ongeveer 86 klassen zijn reeds voor een bezoek ingeschreven. Behalve een prach tige verzameling van volkenkundig en economisch materiaal is ook aanwezig een serie lichtbeelden voor nadere il lustratie. V ereenigingen en groepen van personen kunnen de tentoonstelling na aanvrage Dinsdag-, Donderdag- en Vrijdagavond van 79 uur. Voor de explicatie zal worden gezorgd. De toegangsprijs per gioep van hoogstens 30 personen is ge steld op twee gulden. Aanmelding hier voor bij het Bureau van de Rijksinspec- tie Lager Onderwijs, Marktstraat 22, Sneek. Krite Wymbritseradeel Zuid. In de gehouden vergadering van de Krite Wymbritseradeel Zuid werden als leden van het definitief Krite-bestuur aangewezen de heeren J. N. Jansma te IJlst, J. F. Okma te Ypecolsga, H. Wind te Sneek, J. Breeuwsma te Abbega, H. Miedema te Heeg en Jan H. Witteveen te Oudega (W.) HEEG. Benoemd tot kassier der Boe renleenbank alhier de heer J. de Jong te Sneek. Onze plaatsgenoote mej. T. Hui zinga behaalde op de reciteerwedstrijden te Schraard en te Hindeloopen in de afd. Ernst de eerste prijs. Dorpsbelangen. GAUW, 14 Febr. 1946. Onder voorzit terschap van den heer W. Bekius hield de Vereen, v. Dorpsbelangen gisteravond haar jaarverg. in de consistoriekamer van de Ned. Herv. kerk alhier. Uit de jaarverslagen bleek o.m. dat het aantal leden thans 68 bedroeg en de vereeniging de drie jaren waarin bestuur en leden niet samen vergaderden, met een klein batig saldo kon afsluiten. Het bestuurs voorstel, om ter gedachtenis van den heer W. Boeijenga, die op 8 Augustus 1944 door de Duitschers werd neerge schoten, een gedenksteen in de dorps- toren te laten aanbrengen, werd met al gemeene stemmen aangenomen. In de plaats van den aftredenden secretaris, dhr. R. v. d. Kooij, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer S. Jaarsma. Een voorstel van een der leden om nog deze zomer een geschikt stuk land te huren bestemd voor sportdoeleinden, zal nader worden onderzocht. Een verhoo- ging van het aantal lichtpunten in het dorp zal zoo spoedig mogelijk worden aangevraagd. Er kon nog niet worden besloten de commissie voor volkstuintjes Spiegelruit ingedrukt. Bij Vroom en Dreesmann is tengevolge stoeien een groote spiegelruit ingedrukt. Toendra. Naar wij vernemen hoopt „de Rol prent” te Sneek op Dinsdag 12 Maart de film de Toendra te draaien in het Gebouw voor Chr. Belangen. Herdenking van de eerste „kraak” van het Sneeker Politiebureau. Op Dinsdag 12 Febr. j.l. was het juist een jaar geleden dat het Sneeker Poli tiebureau door een groep K.P.’ers ge kraakt werd, bij welke gelegenheid een twintigtal gevangenen hun vrijheid her won. Naar aanleiding hiervan werd deze dag herdacht in een samenkomst van al de bij deze kraak betrokkenen, dus zoowel de bevrijden als de bevrijders. Als een hulde aan zijn nagedachtenis werd eerst een tocht ondernomen naar het graf van den bij dien kraak aan wezigen, later helaas gesneuvelden K.P.’er Jan Dijkstra, waar een krans Werd neergelegd en eenige woorden wer den gesproken. Daarna werd een wande ling door de stad ondernomen om de cellen op het Politiebureau en de schuil plaats onder de H.B.S. nog eens te be kijken, waarna de middag besloten werd met een goedverzorgde maaltijd in Hotel Piso. ’s Avonds om halfacht werd de herdenking voortgezet met een ge zellige samenkomst in de foyer van Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 603. 250 gram jam, stroop, enz. 100 gram cacao 100 gram koffie 112 gram huishoudzeep 2 doosjes lucifers B 15 Reserve 1 kg. aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 602 A 08 melk B 08, C 08 melk 018 aardappelen Bonkaarten KD, KE 603 250 gram jam, stroop, enz. 100 gram cacao 112 gram huishoudzeep 2 doosjes lucifers Bonkaarten LD, LE 602 D 08, E 08 melk 518 aardappelen nimt neidat de Fryske biweging har yn de rin fan de leste tiid oer breder ter;, rein ütlein hat. Schurer jowt fierder in prachtige oersetting fan it oangripende „Petear mei God, foun op in fallene Amerikaenske soldaet” en fan Psalm 45. Yn syn magistrale, noch illegael printe „Psalmen yn ’e nacht” hied er syn masterskip yn taelbihearsking op ’e nij al iepenbierre. Sublym binne ek de beide sonnetten fan D. A. Tamminga, geef as it meastepat fan syn earder wurk, mar faeks noch hwat djipper. In opmerklike figuer is Anne Wadman, ras- skriuwer, firtuoos op ’e pinne, net frij lykwols fan cynyske oermoedigens. Syn libbene skets „Moanne oer iis” is in mo del fan in goed koart forhael, boartlik en mei fine irony skreaun. Yn de „Kro- nyk fan it Proaza” bisprekt er Burgy syn roman „Birutsen fjür” skerp en kri- tysk. Fan üs jongste dichters fait bi- nammen Freark Dam op mei syn melo dieus lüd. Dit foarste nümer wiist der op, dat „De Tsjerne” in blêd wurde sil mei rike bitsjutting foar üs kulturéle libben. Net allinne kin men der troch op ’e hichte bliuwe fan de stén fan de eigen litteratuer, mar der sil ek omtin ken yn jown wurde oan hwat büten Fryslén oan weardefols ütkomt, yn Hol- Tribunaal Sneek. Het Tribunaal hield gisteren weer een zitting. Voorzitter was mr. J. v. d. Schaaf; leden waren de heeren M. Knol en P. v. d. Veen; adjunct-secretaris mr. J. J. Keuning. Terecht stonden/! Auke Hoekstra, distributie-ambtenaar te Sneek. Bechuldigd van lid van de N.S.B. Vonnis Interneering voor den tijd van 11 maanden met aftrek van preven tief; verbeurd verklaring van f 10.000; ontzegging van de beide kiesrechten voor den tijd van 10 jaar. Anna Meintje Hepkema, onderwijzeres te Wyckel. Lid van de N.S.N.A.P.; on derwijzeres aan de Duitsche volksschool en Hitlergroet gebracht. Interneering voor den tijd van 1% jaar met aftrek van preventief; ontzeg ging van het recht om het ambt van onderwijzeres te bekleeden voor den tijd van 10 jaar; ontzegging van de beide kiesrechten voor den tijd van 10 jaar. Peter Ottema, fabrieksarbeider te Sneek. Sympathiseerend lid v. d. N.S.B. Ontzegging van de beide kiesrechten voor 10 jaar. Hendrik de Wolf, brandstofhandelaar te Sneek. Sympathiseerend lid, donateur of begunstiger van de N.S.B.; lid en buurtschapspenningmeester van den N. V. D.; lid van het Arbeids- en Econom. Front; brandstof geleverd aan Rijks- duitschers, gezinnen van N.S.K.K.-leden enz. Interneering voor den tijd van 1 jaar met aftrek; verbeurd verklaring van het radiotoestel; ontzegging van de beide kiesrechten voor den tijd van 10 jaar; het leveren van brandstof aan rijks- duitschers enz. van de dagvaarding ver vallen verklaard. Sibbeltje de Jong, zonder beroep te Sneek. Sympathiseerend lid v. d. N.S.B. Interneering voor den tijd vlan 6 maanden met aftrek; ontzegging van de beide kiesrechten voor 10 jaar. Gerrit Spijkerman, electriciën, Sneek. Lid van de N.S.B.; gecollecteerd voor W. H.N. en lid en wijkhoofd van den N. V.D.; lid van het Economisch Front; be wakingsdiensten verricht. Interneering voor den tijd van 1 jaar en 5 maanden met aftrek van 4 maan den preventief. Het Tribunaal zal advi- seeren het laatste jaar in huisarrest door te brengen; voorts verbeurd ver klaring van het radiotoestel en ontzeg ging van de beide kiesrechten voor 10 jaar. Jan Migchels, hotelhouder te Sloten (Fr.) Lid of sympathiseerend lid van de N.S.B.; lid van de W.H.N. en N.V.D. en buurtschapshoofd geweest en scholings cursus gevolgd; lid van het Economisch Front; Volk en Vaderland en de Gil ver spreid. Verbeurd verklaring van f 3000. interneering voor den tijd van 21 maan den, met aftrek van preventief, waar van 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, gedurende welken tijd beschuldigde zich als een goed va derlander moet gedragen; geen omgang mag hebben met N.S.B.ers en zich niet bij een politieke vereeniging mag aan sluiten; ontzegging van de beide kies rechten voor 10 jaar; voorts verbeurd verklaring van het radiotoestel. Anna Kuipers, kraamverpleegster te Sneek. Sympathiseerend lid en lid van de N.S.B.; lid van de N.S.V.O.; kraam verpleegster en lid van den N.V.D.lid van het Arbeidsfront. Interneering voor den tijd van 1 jaar met aftrek van preventief; ontzegging van de beide kiesrechten voor 10 jaar. IJftinus van Popta, karteerder, Sneek. Sympathiseerend lid van de N.S.B. Interneering voor 6 maanden met af trek van preventief; de rest voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar onder dezelfde voorwaarden als beschuldigde Migchels; ontzegging van de beide kies rechten voor 10 jaar. Gjalt van der Hem, veehouder te Span num. Lid of sympathiseerend lid van de N.S.B.; lid van den N.V.D. en Boeren- raad van de Nederlandsche Landstand. Lid van de Nederlandsche Schutz Staf fel en daarvan uniform gedragen. Verbeurd verklaring van f1500.in terneering voor den tijd van 1 jaar met aftrek van preventief; ontzegging van de beide kiesrechten voor 10 jaar. Janke Boersma, verpleegster te Sneek. Lid of sympathiseerend lid,van de NSB. Vrijwillig als verpleegster in Duitsch- land werkzaam geweest; vertrouwelijke omgang gehad met een Duitschen mili tair. Interneering tot 1 Maart e.k.; ont- van de beide kiesrechten voor GEREF. KERK. Oudega (W.), 9.30 en 2 uur Ds. van Dijk van Koudum. Kerknieuws. Ds. G. W. Tijman, Bapt. predikant alhier heeft het beroep naar Utrecht aangenomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Jutrijp Hommerts (toez.) R. Bos te Aalsum. Benoemd tot Zendingsdirector van samenwerkende zendingscorporaties Oegstgeest, Ds. A. M. Knottnerus Oppenhuizen. Doopsgez. gem. Aangenomen naar Utrecht Ds. C. F. Brüsewitz te Balk Woudsend. Geref. Kerk. Beroepen te Sneek, Ds. G. J. dé Leeuw te Zwartebroek (Gld.);. te Schraard, Ds. P. v. d. Sluis te Sneek. Nadat de Veiligheidsraad der Ver. Volken besloten had de beslissing over de toelating van Albanië tot de U.N.O. uit te stellen tot deze Raad in Amerika weer bijeenkomt, heeft hij zich nog bezig gehouden met de klacht van Syrië en den Libanon over de aanwezigheid van Fransche en Britsche troepen in den Levant. Het liep uit op geen beslissing, daar de Russen gebruik maakten van hun vetorecht toen een Amerikaansch voorstel uitsprekende dat de Raad ver wachtte, dat de vreemde troepen zoo spoedig mogelijk zouden worden terug getrokken en hij van het verloop der tusschen partijen te beginnen onderhan- delingen op de hoogte wenschte te blij ven, werd aangenomen. De Russen, Egyptenaren en Mexicanen hadden een scherper eisch tot ontruiming gewenscht, maar de Engelschen zoowel als Fran- schen hebben verklaard dat zij hun troepen spoedig terug zullen trekken. Hiermede was het werk van den Veilig heidsraad geëindigd, de algemeene ver gadering der U.N.O. heeft voor ze uit éénging nog een resolutie der Groote Vijf aangenomen om over de geheele wereld een actie in te zetten om de drei gende tekorten aan voedsel aan te vul len. Alle Europeesche leden der U.N.O. zullen hun ministers van voedselvoor ziening naar een conferentie over dit vraagstuk zenden, welke in Maart te Londen wordt gehouden. Heeft deze eerste bijeenkomst der U.N.O. in dit op zicht dus een te loven activiteit en een dracht getoond, en heeft zij ook organi satorisch haar groote beteekenis gehad, de behandeling van belangrijke interna tionale kwesties heeft verhelderend ge werkt inzake de standpunten der ver schillende staten en statengroepen dank zij eën zeer openhartige discussie, en misschien ook meer begrip voor eikaars standpunt gewekt. Toch moet geconsta teerd worden dat er een wijde kloof be staat tusschen wat men noemt de Wes- tersche en de Russische opvattingen en wenschen en het is de vraag of de dis cussies in den Veiligheidsraad het onder linge wantrouwen niet eer hebben doen toe- dan afnemen. Er zijn heel wat com mentatoren op buitenlandsch politiek gebied die Rusland de bedoeling toe schrijven vooral Engelands machtsposi tie te willen ondergraven, waarom het bereid is elke actie tegen dat land te steunen. In zoo sterke mate is deze arg waan er bijv, in de Ver. Staten, dat men daar zelfs iets milder is gaan denken over het voorstel der Amerikaansche re- geering Engeland een groote leening te verstrekken, welk voorstel al maanden hangt en fel verzet bij zeer veel leden van het Congres heeft ontmoet, wat trouwens het lot is van alle voorstellen van Truman, welke beoogen nationaal of internationaal het een of ander te orde nen, men gelooft er nog in het „vrijheid, blijheid”. Maar nog wat sympathieker is de leening, welke Engeland snel op de been' moet helpen, den Amerikanen ge worden nu in Canada een onderzoek gaande is tegen regeeringsambtenaren die een en ander over de atoombom aan de Russen schijnen te hebben verklapt. Als de Canadeezen voorts militaire ma noeuvres in het Poolgebied gaan houden en Churchill tijdens zijn verblijf in de Ver. Staten nog eens gaat pleiten voor een wederkeerig Engelsch-Amerikaansch burgerschap; als de Ver. Staten, wan neer generaal Tsjang Kai sjek hun er van in kennis stelt dat de Russische troepen die 1 Febr. Mantsjoerije zouden ontruimd hebben, dat nog niet hebben gedaan en de Chineesche communisten zich verzetten tegen het binnentrekken van Tsjangs troepen daar, hunnerzijds er de aandacht op vestigen dat zij ver- meenen dat de Russen ook alle in dustrieën uit Mantsjoerije wegvoeren, voelt men dat de tegenstellingen tus schen het Westen en Rusland een punt naderen, waarin ze tot bepaalde poli tieke constellaties kunnen uitkristalli- seeren. Van Russische zijde is daarom weer verklaarbaar de belangstelling voor de Arabische wereld en bijv, voor de toestand in Egypte, waar de nationa listische agitatie voor de terugtrekking van alle Britsche troepen dus ook uit de zóne van het Suez-kanaal en voor het voegen van de Soedan bij Egypte met den dag feller wordt en opnieuw gevoed werd door de behandeling der kwestie van de terugtrekking der Fran sche en Britsche troepen uit de Levant in den Veiligheidsraad en de rol welke Egypte daarbij speelde. Een al even moeilijk probleem voor Engeland is dat van de Britsch-Indische zelf-regeering, aan de oplossing waarvan nu ook drie Engelsche ministers gaan meewerken, die overleg met de Britsch Indische lei ders zullen plegen. Want een trouw In dië dat het Engelsche Gemeenebest de rug dekt is wel een der eerste voor waarden in een schaakspel met Rus land. Dat op zijn beurt met Zuid-Slavië van meening is dat de nog altijd in Italië onder Engelsch opperbevel staan de Poolsche troepen, die niet naar Polen terug willen zoolang daar Russen zijn, daar de reactionnaire elementen steunen en zich afvraagt waarom Engeland en de Ver. Staten tegen een fascistisch re gime in Europa, dat van Franco, zoo’n aarzelende houding aannemen terwijl de Ver. Staten tegen een dergelijk regime op het westelijk halfrond nl. in Argen tinië wel zeer scherp optreden. Maar hier betreden we al het terrein der ideologische tegenstellingen, welke, door kruist door de belangen- en expansie politiek der groote mogendheden, zoo gevaarlijk voor den vrede kunnen zijn en in de parlementen van tal van Wester- sche landen een rol van beteekenis kun nen gaan spelen als de verhouding WestenRusland zich kristalliseert. Ook daarom vraagt men zich wel af welke coalitie er bijv, in België zal komen, waar de Zondag gehouden verkiezingen de R. K„ nu Chr. volkspartij, wel een groote zetelwinst brachten nl. van 73 op 92, maar de communisten percentsge wijze een nog veel grootere winst nl. van 9 op 24, terwijl de socialisten van 64 op 70 zetels kwamen. Gaan de socia listen samen met de communisten of met de Katholieken die voor het her stel van koning Leopold zijn of zal het nog gelukken een regeering te vor men steunend op alle drie partijen T o e k ij k e r. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders SNEEK maken bekend dat ter secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. van der Werf, handelaar in tegels, wonende te Sneek, om vergunning tot het oprichten van een tegelperserij, waarin geplaatst zal worden een electromotor van 6 p.k., dienende voor het inwerking brengen van een tegelpers, in het gebouw Kleine Palen no. 25, kadastraal bekend ge meente £3neek, sectie B, no. 2275; dat op Vrijdag, 8 Maart 1946 des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven, om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten, en dat zowel de ver zoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter secretarie, in de gewone bureau-uren, van de terzake in gekomen bescheiden kennis kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat, volgens art. 15 der Hinderwet, slechts tot het instellen van beroep gerechtigd zijn zij, die op de hier voor bedoelde zitting zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Sneek, 22 Februari 1946. GEREF. KERK. Noorderkerk 9.30 uur Ds. G. J. de Leeuw van Zwartebroek 5 uur Ds F. Guillaume (Z. 20). Zuiderkerk 9.30 uur Ds. P. v. d. Sluis; 5 uur Ds. G. J. de Leeuw (Z. 20). Oosterkerk 9.30 uur Ds. F. Guillaume (Z. 20); 3 uur Ds. G. J. de Leeuw. CHR. GEREF. KERK. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur dhr. J. Scholte, Evang. te Rotterdam. Vrijdagav. 8 uur Bijbel lezing en Bidstond. NED. HERV. KERK. Abbega, 9.30 en 1.30 uur Ds. v. d. Ree. Goënga, 9.15 uur dhr. Lammertsma van Oosthem. Gauw, 1.30 uur Ds. E. Kempenaar. Oudega (W.), 9.30 en 2 uur Ds. J. M. Weddepohl (2 uur Doop). Scharnegoutum, 9.30 en 2 uur Ds. A. v. d. Hey van Staveren. Uitwellingerga, 9.30 uur Ds. Spijkerboer van Woudsend; 1.30 uur Ds. A. M. Knottnerus. Woudsend, 9.30 uur Ds. A. M. Knott- 7 uur Ds. Frauduleuze slachting. Door de politie is in samenwerking met de C.C.D. alhier weer de hand ge legd op een aantal frauduleuze slach ters en handelaren in vleesch. Zekere W. O. en J. C. alhier werden op heeter- daad betrapt bij het slachten van een schaap. Ook J. A., K. S. en J. B„ allen alhier, behetorden 'tot het complot. Tegen verschillende slagers die vleesch hadden betrokken alsmede de koopers werd procesverbaal opgemaakt. ZONDAG 24 FEBRUARI 1946. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Ds. A. KENTIE. 5 uur Dr. H. DE VOS. (In beide diensten Coll. Inw. Zending) GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 5 üur Ds. J. N. DE RUITER. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. F. van der Wissel van Leeu warden. 11.30 en 2 uur Westhill- diensten. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1