No. 41 Vrijdag 1 Maart 1946 Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek K 2242 Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adres Grootzand 55 Gedrukt i'. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Buitenlandsch Overzicht iet Sneeker Nieuws a en 'ans- i ver in het ftijd. ;s 27 10 jr. 1 der lelpt te >oekje bene- aande wor- inleg- hou- 04 en kaar- vellen uders n die iking ont stond litge- wor- van •s in het kan- nder roep 2341 leren ngen I uur :ert deerd zullen worden werd besloten hier op in Leeuwarden in ’t bijzonder de aan dacht te vestigen, terwijl bovendien een deputatie naar den Inspecteur van de Belastingen zal gaan. Ook zullen pogin gen in het werk gesteld worden meer klompen, fietsbanden en materiaal voor de boeren beschikbaar te krijgen. wikkeling van Friesland worden belicht. Cp 8 Mei wordt een groote Fokveedag gehouden, terwijl in het Beursgebouw een groote tentoonstelling zal worden georganiseerd. Sik- ir. en kran st ina Dou- Ger- Vntje naar ngen- 1. naar ;com- jrote UJD zerk. DC. :ftijd 6.30 :die 2— en ade. ren- A t/m f. skend, i Koe- teloze r kin- ters n 4 jr-, 7 jr., der ij en OUDEGA (W.) Op 20 Febr. hield de damclub O.D.C. alhier een damwedstrijd waarvan de uitslagen waren als volgt le klas, 8 deelnemers: le pr. J. Kuipers, Sneek; 2e pr. B. Kramer, Oudega (W.); 3e pr. W. Bakker, Oudega (W.); 4e pr. L. Cnossen, Hommerts. 2e klas, 6 deel nemers le pr. S. v. d. Velde, Hom merts; 2e pr. G. Buma, Oudega (W.); 3e pr. J. Wassenaar, Ijlst. 3e klas, 6 deelnemers le pr. O. v. d. Horst, IJlst; 2e pr. R. Wassenaar, Oudega (W.); 3e pr. M. Brouwer, Hommerts. 4e klas, 7 deelnemers le pr. P. Pietersma, Hom merts; 2e pr. M. Buma, Oudega (W.); 3e pr. J. de Vries, Sneek. bijbe ls de Iffin- rgers nerts uur; itrijp. ruari 3 Fe- 9— n Id- -2.30 fver- char- ;a en ehar- ;a en n op Niet- laart srs 9 MIst, op 8 Zelf- laart fver- Jost- i 1— bega d op i en uur. Tjal- 0 en In- —12 15 ■gers Nij- OPPENHUIZEN-UITWELLINGERGA Jaarvergadering Groene Kruis. De re kening van den penningmeester sloot met een batig saldo. Bij de bestuurs verkiezing werden herkozen de heeren W. de Vries en H. de Jong; voor den heer B. Visser, die 35 jaar bestuurslid was geweest en bedankte werd gekozen R. P. de Jager. De vergadering was slecht bezocht; van de 267 leden waren 19 tegenwoordig. artikel 101, der Lag. Onderwijswet 1920. B. en W. stellen voor deze voórschot- ten te verleenen aan de hand van het bedrag dat voor 1946 per leerling van het o. 1. onderwijs mag worden beschik baar gesteld, welk bedrag de raad de vorige vergadering bepaalde op f 14 en zonder de factor instandhoudingskosten op f 12. Na een opmerking van den heer N ij- d a m z. h. st. aldus besloten. Punt 9. Aanbieding van de gemeente- rekening c.a. over 1944. De gewone dienst sluit met een nadee- lig saldo van f 21747.03, de kapitaal- dienst met een nadeelig saldo van f 101.122,74. Deze rekening c.a. werd ter onderzoek in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Okma, Schaap en Westra. Hierna sluiting. >n, z. Lntje wed. i 29 i de van Boer tzer. Wie lt 34 Bols- 3htg. Tjal- •n) RAAD WYMBRITSERADEEL. De tijdelijke raad van Wymbritsera- deel vergaderde Maandag 25 Febr. j.l. 's nam. 2.30 uur. Voorzitter burgemees ter F. Tjaberings; secretaris de heer K. Visser. Aanwezig alle leden. Na opening op de gebruikelijke wijze is aan de orde Punt 1. Notulen der vergadering van 16 Januari 1946 (de commissie bestaat uit de heeren Asma, Bouma en Boot- sma). Worden onveranderd vastgesteld. Punt 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Ingekomen zijn a. Resolutie van Gedep. Staten dezer provincie d.d. 23 Januari j.l. no: 37, 2e afd., waarbij wordt toegezonden een uit treksel uit het Kon. Besluit van 29 Dec. 1945, no. 3, waarbij het maximum aantal vergunningen ingevolge de Drankwet voor deze gemeente, ingaande 1 Januari 1946, is bepaald op Voor kennisge-1 ving aangenomen. b. Idem, d.d. 23 Januari 1946, no. 87, 3e afd., houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 16 Januari j.l., betref fende de aflossing ineens van het schuld- restant der gemeente in de bijzondere legger van de weg-Indijk aan het water schap „Woudsend c.a.” Alsvoren. c. Idem, d.d. 6 Februari 1946, no. 13, 3e afd., houdende goedkeuring van de gemeentebegrooting voor 1945 met de daarop betrekking hebbende wrjzi^ings- besluiten, nos. 2 en 6. Alsvoren. d. Berichten aanneming benoeming tot lid der commissie tot wering v. school verzuim van W. Bekius e.a. Alsvoren. e. Verslag van de Comm. tot wering v. schoolverzuim over 1945. Werd ter in zage gelegd voor de raadsleden. f. Adres van den raad der gemeente Standaardbuiten om adhaesie te betui gen aan zijn adres tot de Tweede Kamer om de schaderegeling voor oorlogsge troffenen te doen geschieden op basis der werkelijke kosten van herstel en niet op basis van 'de prijzen van 1940. B. en W. stellen voor Hoewel met de strekking van dit adres wordt inge stemd, wordt het juister geacht derge lijke zaken gemeenschappelijk aanhangig te maken, waarvoor de Vereen, van Ne- derlandsche Gemeenten het aangewezen orgaan is. Daarorn dit adres voor ken nisgeving aan te nemen. Z.h.st. werd al dus besloten. Punt 3. Verzoek van assistent-opzich- ter J. van der Wal, om ontslag als zoo danig met voorstel van B. en W. De heer v. d. Wal vraagt dit ontslag in ver band met zijn benoeming tot gemeente- architect te Westerbork en B. en W. stellen voor het met ingang van 1 Maart 1946 eervol te verleenen. Aldus besloten. Punt 4. Aanbeveling van B. en W. voor de benoeming van een assistent- opzichter. B. en W. bieden de volgende aanbe veling aan, welke een voorkeurkarakter heeft 1. W. Bakker, opzichter van den Rijkswaterstaat te Leeuwarden; 2. P. Beetsma, laatstelijk opzichter bij den Prov. Waterstaat in Overijssel, wonende te Sneek; 3. P. Wiersma, opzichter in algejneenen dienst der gemeente Wonse- radeel te Witmarsum; 4. W. Renema, laatstelijk opzichter in algem. dienst der gemeente Wonseradeel, wonende te Scharnegoutum. De benoeming geschiedt met een proeftijd van 1 jaar. Na een besloten vergadering werd no. 1 der aanbeveling met 13 stemmen be noemd. Op den heer Renema werden 2 stemmen uitgebracht. Punt 5. Ontwerp-regeling van Gedep/ Staten dezer provincie betreffende de jaarwedden der Wethouders, met voor stel van B. en W. In een door Ged. Staten ontworpen regeling der jaarwedden van de wethou ders in de verschillende gemeenten, Lanbou-Jongerein Mienskip Suits. Dizze oerkoepelingsorganisaesje fan Lanboujongereinforienings en Bounen fan Ald-Learlingen fan Lanbouhüshald- en Lünbouskoallen, fêstige to Snits, dy’t har foarstelt mear ienriedigens to brin- gen tusken neamde forienings, is üt ein setten mei de Untjowingskursus, sa as dy oars troch de Alg. Jongerein „de Snitser Omkriten” organi^arre waerd. Dizze foriening miende dit wurk oer- drage to moatten yn it algemien bilang. De earste kursusjoun waerd hólden yn seal Hanenburg Under foarsitterskip fan D. Keulen. „Agraryske perspektiven”. Ynlieder, de hear H. M. Gerbrandy to Nijlan bi- gjint mei üs troch in sprekkend foar- byld werom to bringen nei de krisis fan 'e tritiger jierren en tekent dan mei in- kelde wurden de tas tan lyk as wy üt ’e twadde wraldoarloch kaem binne. Yn forban mei it lanbouorganisaesjelibben neamt spr. it risseltaet fan de „Lanbou- kommisje fan Tsien”: „de Fryske Lan- bou Stifting” de winst fan dizze oarloch. It wurd fan Riemer Veeman „De boer moat seis de leije hawwe” hat op 'e nij syn bitsjutting krigen. De bureaukraty, dy’t him seis faeks as doel en it doel hwerta hja steld is as bysaek biskóget, sil geduerich troch dizze Stifting nei- gien wurde Spr. ündersiket. dan de yn- en ütfiermooglikheden for de lanbou m. b. t. de prizen en freget him yn dit for ban óf oft de Deenske büterprizen mis kien ek in yntroduksjekarakter hawwe. It is saek de produksje oan ’e fraech oan to passen. Foar de suvelfebriken bi tsjut dit tsiis meitsje fan bettere kwali teit dus de leveransier fan ’e groun- stoffen ütbitelje nei kwaliteit. Us devys moat wêze, nfeffens spr. „Hwat de Denen kinne, kinne wy better Tech- nyske bidriuwsforbetteringen silie need- saeklik wêze gersdruijen is net allin- ne in boere- mar ek in lansbilang (devi- zen) forbettering fan produksje- en kon- servearringsmethoaden. Folie sil ófhingje fan it wurk fan de ynternasjonale fied- sel- en Ifmbouorganisaesje, de F.A.O., dy’t net allinne war docht foar in bette re fieding (sahwat fan ’e wraldbifol- king forkeart praktysk yn in permanin- te steat fan ünderfieding) mar ek kre- wearret foar in bettere maetskiplike po- sysje fan de boerebifolking, ek al omdat de Lanbou yn it hoekje sit dêr’t de slag- gen falie. Oan 'e ein fan syn ynlieding kin spr. konkludearje, dat hoewol de ta- komst dizich is, der Ijochtpunten binne, fierder dat it plichtsgefoel, de ropping fan ’e boer en it leauwen yn in Hegere Macht boarch is dat alles hwat mooglik is, yndied dien wurdt, ta heil fan Neder- lan en de wrüld. Op de folie stelde fra- gen waerd troch spr. wiidweidich en bi- fredigjend andere, hwerby ü.m. it lyts- boerefraechstik to praet kaem. Hoewol in greater bidriuw breder bisteansbasis hat en ekonomysk sterker stiet, kin dit elemint yn ’e maetskippij net mist wur de, omdat hja tomjitte komt oan de bi- steande lanhonger. Oan de oarder ka men fierder ü.o. de forhalding koöpe- raesje-spekulaesje, de bidriuwsskip- pen de „festigingseasken” foar o.s. jonge boeren en de ütwikseling fan boerejongerein nei oare lannen, dy’t de geast forriket en ek üt technyske en ideëele bitinken in ding fan bilang is. „Tsjinje en fortsjinje yn ’e Lanbou”. Ek dizze ynlieder, de heer Ir. A. Vonde ling fan Ljouwert hinget in somber byld op fan ’e tastannen yn ’e jierren foar de oarloch lit it tinken hjiroan üs ge- nóch wêze om foar in bettere wrald to krewearjen. It leger libbenspeil fan it plattelêm de soasjale tastonnen hja binne forbettere, mar lykwols foar forbettering fetber. Yn forban mei de üntjowing fan de jongerein wurdt nei forhalding neffens spr. hjoed de dei noch 4 x safolle oan ambachts- en oar fak- ünderwiis bistege, as oan it lanbouün- derwiis. De stan fan saken is fierders Likernóch 50.000 boeren yn Nederlün binne boeren sünder lan, neffens de „En quête Landhonger” fan ’e öfroune hjerst. Lanarbeiders hawwe praktysk gjin üt- sjoch op ’e takomst. Kommende op ’e greate wurkleasheit fan foar de oarloch (400450.000) giet spr. üt fan de hy pothese dat in minske net sünder wurk kin, allinne al üt morele bitinkens. Ar- beidzje is ek tsjinst oan ’e mienskip it folk. Devys „Rjocht op arbeid plicht ta wurkjen. Yn forban mei de flecht fan lanarbeiders yn oare birop •pen, freget spr. him óf oft dat it ideae? is fan in kategory minsken sa nei forboun mei de natür. Lit it boerefoll syn minderwaerdichheitsfielen oer boarc smite en himsels werom fine. De for- oaringen yn ’e takomst fan ’e L&nboi moatte üs ré fine en genegen achtsje sa nedich de struktuer fan it bidriuw tc foroarjen. Spr. neamt yn dit forban dc büter-margarinekwestje, de kunstmjit- tige bifruchting, de mechanisaesje Konservatisme yn dy sin soe üs yn dit opsicht needlottich wurde kinne. De kan sen binne der wit se to brüken. Bj it bianderjen fan de fragen gyng spr noch yn ’e pleit foar sommige amtlike ynstansjes dy’t needsaeklik binne troel oarsaken, hwerfan de oarsprong faek; leit op ’e boerkerij. aldus is zal Congres N.V.B. De Nederlandsche Volksbeweging heeft een buitengewoon congres gehouden tc Amsterdam. Daar prof. dr. W. Banning wegens drukke werkzaamheden genoodzaakt is geweest zijn functie als voorzitter der Nederlandsche Volksbeweging neer te leggen, heeft het congres een nieuwen voorzitter benoemd. Dit is mr. G. E. van Walsum. Voorts is een resolutie aangenomen, waarin de beweging als haar meening uitspreekt 1. Dat de Nederlandsche Volksbeweging in dit stadium haar werkzaamheden op intensieve wijze moet j voortzetten, aangepast aan de nieuwe waarin met name de partij-poli- tieke verhoudingen in Nederland zijn ko men te verkeeren. 2. Dat het karakter en de organisatie van de Nederlandsche Volksbeweging behooren omgeschakeld te worden naar de nieuwe taak die voor haar ligt. 3. Dat de Nederlandsche Volks beweging geen enkele voorkeur behoort aan den dag te leggen jegens eenige po litieke partij, die zich niet tegen het per sonalistisch socialisme -verklaart. Partij van den Arbeid. Dezer dagen had te Leeuwarden een vergadering plaats van de gezamenlijke Gewestelijke Besturen van S. D. A. P„ Vrijz. Dem. Bond, Chr. Dem. Unie, een aantal figuren afkomstig uit de C.H.U., benevens enkele „dakloozen”, met de be doeling te komen tot vorming van een voorloopig Gewestelijk Bestuur van de Partij van den Arbeid en bespreking van de verdere opbouw. Er werd een Gewestelijk Bestuur ge vormd van 25/ personen, waaruit een werkcomité werd gekozen. Dit comité is als volgt samengesteld J. Klok, Ak- kerwoude, voorz.; E>s. H. N. Ijsbrandy, Grouw, 2e voorz.; J. Spiekhout, Gera- niumstraat 63, Leeuwarden, secr.; Ir. A. Vondeling, Leeuwarden, penningm.: E. de Haan, Heerenveen; J. Okkinga, Ber- likum; H. Posthuma, Leeuwarden. Ver der namen in het Gewestelijk Bestuur zitting: J. Brouwer, Wolvega; J. K. Dijkstra, Leeuwarden; H. Vondeling, Oosterwolde; T. Smeding, Sneek; Ds. D. Bakker, Drachten; Mevr. v. d. Veen Hoekstra, Leeuwarden; N. Bloemendaal, Leeuwarden; Mr. K. Bijlsma, Franeker; Adam Vondeling, Appelscha; J. A. Kiel- man, Leeuwarden; J. M. A. Wind, Leeuwarden S. Brouwer-, Berlikum; K. Kracht, Sneek; K. van Strien, Spannum; J. Smit, Leeuwarden; Mevr. M. S. SpaanderKok, Sneek. De malversaties bij de U.V.C. Op zekeren nacht hielden Rotterdam- sche agenten een kapper aan die 15 kg. margarine bij zich droeg, gekocht van een vertegenwoordiger van de Unilever. Dit was het begin van een margarine affaire welke leidde tot arrestatie van tal van leden van de Unilever Verkoop Centrale, o.w. drie adjunct-directeuren en een directeur. JDe heeren hadden een z.g. „bonnenpot” ingesteld, waaruit naaï hartelust werd geput. En ook in natura (margarine en slaolie) werd zeer druk „gehandeld” en geruild. Bij huiszoekin gen zijn piano’s, schrijfmachines, schil derijen, textiel, bontmantels (een van f13.000), dames- en heerenstoffen, hee- rencostümes, Perzische kleedjes, Smyr na tapijten en wat al niet meer aan het licht gekomen. De directeur ruilde soms per week voor duizend kilogram mar garine. Voorts werd van het kantoor van de U.V.C. een groote hoeveelheid levensmiddelen, tezamen eenige vracht auto’s vol in beslag genomen, alles door ruiling met margarine verkregen, aldus meldt de Leeuw. Koerier. In totaal zijn voorloopig 24 arresta ties verricht. Uit het onderzoek is ko men vast te staan, dat de directie al leen reeds meer heeft ontvangen dan het geheele personeel tezamen. Friesche Dagen. Van 7 tot 10 Mei a.s. zal te Leeuwar den een reeks „Friesche Dagen” wor den georganiseerd met het doel, meer belangstelling te trekken voor Fries- lands industrie, landbouw en cultureel leven. Speciaal zal de industrieele ont- Jlerforgearringe Krite Snits. SNITS, 22 Febr. 1946. De Krite Snits fan it Selskip foar Fryske Tael- en Skriftekennisse telt nou amperoan tüzen leden, mar dochs wiene der Freedtojoun op 'e jier/orgearringe, dy’t yn „Onder de Linden” balden waerd ünder lieding fan Ir. H. v. d. Molen, mar 21 oanwêzich. Dat liket dus nearne nei en it bistjür hie de wurklist noch wol oantrekkelik makke troch it forlotsjen fan in abon- nemint op 'e „Tsjerne” of de Fryske Bibleteek en in ynlieding van D. A. Tamminga oer it libben en wurk fan de Fryske skriuwer Nicle Haisma. De foar- sitter hie dus gelyk doe’t er yn syn ie- peningswurd sei, dat der oan ’e aktivï- teit fan 'e leden folie üntbrekt. Nei oan- lieding fan in ynkomd stik fan it Frysk Forban to Snits waerd bisletten de stipe oan dit Forban to forheechjen. Oan ’e minister fan oarloch sil in protest-tijle- gram stjürd wurde tsjin it forbod in frysk opskrift to setten op it grêf fan de fryske soldaet van Straten fan Kims- werd, dy’t yn ’e Maidagen fan ’40 yn ’e Grebbeliny fallen is en op $e Grebbe- berch bigroeven. De ünderwiis-kommis- je dy’t forliene jier ynsteld is, is byinoar west en der sil op oantreaun wurde- nou es earnst to meitsjen. mei it frysk op 'e leger skoallen yn Snits en ek ünder siket dizze kommisje of de Geakunde fan Snits op dizze skoallen bihannele wurde kin. Yn it jierforslach fan ’e skriuwer waerd kretyk levere op 'e yn- hald fan „Frysk en Frij” en forskate leden wiene it dêr mei iens. De foarsit- ter, dy’t lid is fan it haedbistjür, sil diz ze kretyk oan it haedbistjür oerbringe Neffens de jierrekken fan ’e skathalder wie der ynbard f 2071.79 en ütjown f 1243.10, sadat der f 828.69 oerbleaun is. It bistjür waerd fan fiif op saun leden brocht en hjirfoar waerden bineamd de hearen F. Boorsma en J. Muurling. Nei oanlieding fan in fraech by de roun- zette deel van Oostenrijk en Duitsch- land? Ten opzichte van het laatsté land doet, zich ook weer verschil van mee ning' bij de Groote Drie voor. Terwijl in het door de Russen bezette gedeelte de Duitsche socialistische en communis tische partijen een fusie zullen aangaan, hebben de Engelsche bezettingsautori- teiten verklaard het in hun gebied ge- wenscht te achten dat de partijen op een eigen program de verkiezingen ingaan, de Amerikanen hadden geen bezwaar tegen fusie mits dit een wensch der Duitschers zelf was en de socialistische leiders in West Duitschland verklaarden niet voor de fusie te voelen, die h.i. onder druk geschiedde. Dit is overigens slechts één voorbeeld van verschillend optreden der bezettende machten Duitschland, er zijn vele meer, mede waardoor het hart van Europa een rotte plek blijft. Dat men het over het lot van het zoo belangrijke Roergebied dan ook niet eens is is geen wonder, evenmin als het feit dat de vredesconferentie welke 1 Mei te Parijs zou worden gehouden moet worden uitgesteld omdat er groot verschil van inzicht tusschen de groote mogendheden is over Italië. Het Roer gebied en Italië interesseeren in ’t bij zonder ook Frankrijk, dat er echter nu een acute buitenlandsche kwestie bij heeft gekregen. Franco heeft nl. den Spaanschen republikein Garcia en eenige zijner partijgenooten terecht doen stel len. De Fransche regeering was voor Garcia, die in den oorlog groote ver diensten heeft verworven voor den on- dergrondschen strijd in Z. Frankrijk, in de bres gesprongen, doch het heeft niet geholpen. In officieele Fransche kringen acht men dit een uitdaging door Fran co, de Fransche regeering gaat de Spaansche grens voor alle verkeer slui ten, wenscht in samenwerking met En geland en de Ver. Staten de diploma tieke betrekkingen met Madrid te ver breken en zou de toestand in Spanje, als zijnde een gevaar voor den vrede, voor den Veiligheidsraad willen brengen. De Britsche ambassadeur te Madrid kreeg van zijn regeering opdracht een*5nder- zoek naar de omstandigheden waaron der Garcia e.a. werden terechtgesteld in te stellen. In Argentinië zou de candi- daat der democratische partijen dr. Tam- borini tot president gekozen zijn, maar de stemmen worden eerst 6 Maart ge teld. In België is de politieke crisis niet opgehelderd, daar de verkiezingen voor de provinciale raden, welke de senaat samen stellen, noch rechter- noch linker zijde een behoorlijke meerderheid ga ven. In de Ver. Staten nieuwe stakingen, al is die in de staalindustrie ten einde. T o e k ij k e r. Hulp aan geallieerde vliegers enz. Zooals reeds eerder bekend gemaakt werd zijn sinds kort na de bevrijding de Military Intelligence Service U.S. Army en het Engelsche Bureau I.S. 9 te Was senaar bezig in opdracht van hunne re- geeringen een onderzoek in te stellen naar de hulp, welke tijdens de bezetting lan geallieerde vliegers en paratroopers werd verleend. Aanvankelijk werden zoo veel mogelijk degenen, die een dergelij ke hulp verstrekt hadden door een offi cier van een der genoemde bureaux be zocht. Dit is thans niet meer mogelijk, daar vóór 15 Maart de werkzaamheden beëindigd moeten zijn. Er zijn echter thans nog velen, die om een of andere reden nog niet bekend zijn aan deze in lichtingendiensten. Derhalve wordt een ieder verzocht, die nog geen bezoek ont ving of die nog niet op een andere wijze met een der bureaux in contact is ge weest of een vragenlijst heeft ingevuld, zoo vriendelijk te willen zijn vóór 15 Maart zijn naam en adres op te geven aan de Military Intelligence Service U.S. Army, Bloemcamplaan 36, Wassenaar. Het is voldoende, dat men naam en adres opgeeft onder vermelding, dat men geal lieerde vliegers of paratroopers gehol pen heeft. Hierna wordt ,te eenigertijd een vragenlijst toegezonden, waarop men nader de bijzonderheden uiteen kan zet ten. Er wordt dringend verzocht in deze brieven geen andere onderwerpen te wil len behandelen. Indien men over andere aangelegenheden wil schrijven, dan moet zulks in afzonderlijk schrijven geschie* den. Terwijl Egyptische en Britsch-Indische studenten de laatste tijdens een nu geëindigde muiterij op de Britsch-In- dische vloot demonstreerden tegen de Engelsche invloed in hun rijken, deden Chineesche studenten het tegen de aanwezigheid van Russische troepen in Mantsjoerije. Radio Moskou zeide over wat er in Britsch-Indië, Egypte enz. gebeurde dat de koloniale mogend heden pogen hun positie te handhaven en de onderdrukte volkeren te bewegen in hun overheersching te berusten, maar de Chineesche studenten uitten niet min der ernstige beschuldigingen tegen Rus land. De Chineesche regeering welke thans de legers van Kwomintang en communisten in één strijdmacht veree- nigd heeft, maa®de de studenten tot kalmte en verwachtte de onderhande- lingen met Moskou over de ontruiming van Mantsjoerije tot een goed einde te kunnen brengen. Was de commentaar inzake de toestand in Britsch Indië en Egypte van Moskou onvriendelijk jegens Engeland, niet minder was het die ten opzichte van Canada, in verband met de kwestie der atoombom-spionnage. Wel gaf Rusland toe eenige technische inlich tingen te hebben ontvangen van agenten die daartoe niet gemachtigd waren en daarom werden teruggeroepen, maar het beschuldigde de Canadeesche regee ring er van die kwestie nu publiek ge maakt te hebben om zich op Rusland te wreken dat in de U.N.O.-vergadering de principes der democratie en de onaf hankelijkheid der kleine volken had ver dedigd. De slechte verhouding tusschen Rugland en het Britsche Gemeenebest is ook in het Engelsche Lagerhuis be sproken, waarbij Bevin mededeelde Rus land aangeboden te hebben het bestaan- de 20-jarige Anglo-Russische vriend schapsverdrag met nog 30 jaar te ver lengen. Blijkbaar om, zoo de vijandige houding van Rusland voortvloeit uit wantrouwen omtrent de bedoelingen van Engeland, er nog iets toe bij te dragen dit weg te nemen. Men wacht nog steeds op een even vriendschappelijk gebaar van Ruslands zijde, de dagorder van Stalin bij de 28e .verjaardag van het Roode Leger, zeggende dat de taak van dit leger nu was het vredeswerk te ver zekeren en de grenzen veilig te stellen en dat Rusland op militair gebied alle andere landen moest overtreffen, was het zeker niet. Wat het vredeswerk bo vengenoemd betreft mag vermeld dat terwijl de distributie in Rusland reeds was afgeschaft, nu ook zeer aanzienlijke prijsverlagingen der levensbenoodigdhe- den zijn ingevoerd, Zijn de Russen wel licht ook in staat op belangrijke wijze de noodtoestanden op voedselgebied in een deel van Europa te verlichten, met frage, sil it bistjür de müglikheid ünder- sykje fan ’e ütjefte fan in foech krantsje foar de Krite om dêrtroch de bilangstel- namë'fn het ook~door'hün ‘troepen“he ling fan ’e leden hwat djipper to mêit=- -»- - sjen. Winner fan ’e forlotting waerd de hear v. d. Goot, dy’t in abonnemint op 'e Fryske Bibleteek keas. Oan ’e ein fan ’e gearkomste hóld Douwe Tamminga syn boppeneamde lêzing, dy’t mei greate nocht folge waerd, en’in düdlik byld joech fan hwat Fryslan yn Haisma for- lernd hat. Feestavond „Onder Ons”. Wij hadden het genoegen Woensdag avond 20 Febr. j.l. het feest van de buurtver. „Onder Ons”, een aantal stra ten in het Sperkhem omvattende, bij te wonen en het dient direct gezegd te wor den het was echt gezellig in het St. Jozef gebouw dat voor deze gelegen heid feestelijk versierd was en waar de buren als’ één groote familie echt „on der ons” bij elkaar waren. Er werd een aardig programma afgewerkt, bestaan de uit voordrachten, Hawaiimuziek van vier vlotte jongelui die het werkelijk heel aardig deden en een tweetal too- neelstukjes, alles op „smakelijke” wijze afgewisseld door tractaties waarmee men niet karig was en besloten met een gezellig bal. Dat „smakelijk” was in niet geringe mate ook van toepassing op het thans uit drie bedrijven bestaande blijspel „Dragten, Frentsjer of Amsterdam” ge schreven door onzen stadgenoot P. Lan- tinga, en gespeeld door een groepje, waarvan een drietal oud-spelers van „For yens Neiste” de kern vormde en die het nog niet verleerd waren. Integen deel hun spel was als van ouds, dus goed En de „nieuwelingen” pasten er zich, de een wat beter, de ander wat minder, behoorlijk bij aan, waarbij we kleine Lyske een kleindochter van „aide Sijke” (en nu weten de meesten in Sneek wel wie we bedoelen) even apart moeten vermelden, want die verloochen de haar afkomst niet Ook het stuk zelf heeft ons, en met ons alle aanwezi gen, uitstekend voldaan, daar het vele eigenschappen bezit die het tot goed en echt F r i e s c h tooneelspel stempelen, en waardoor het verdient vaker en in grooter kring opgevoerd te worden. B. B. Bovengenoemde buurtvereeniging, omvattende, de Bourbonstraat, Maria Louisestraat, gedeelte J. v. Naussaustr., de Colignystraat en gedeelten van de W.' de Zwijgerstraat en Fred. Hendrik straat, hield een teekenwedstrijd onder de kinderen van haar leden en waarvan de volgende uitslag op de feestavond bekend gemaakt werd le groep, leef tijd 79 jaar, le pr. Piet Wagenmakers; 2e pr. Truusje Postma; 2e groep, leeftijd 1011 jaar, le pr. Leentje Wagenma kers, 2e pr. Annie Joustra; 3e groep, leeftijd 124-13 jaar, le j>r. Ulbe Kuipers, 2e pr. Martinus Sluiter; 4e groep, leef tijd 1415 jaar, le pr. Hilbrand de Vries, 2e pr. Jan Schurer. De bekroonde teeke- ningen waren op de feestavond in de zaal opgehangen. In totaal kwamen plm. 40 inzendingen bij de jury binnen. Feestavond Woudstraten. Men schrijft ons De Vereeniging’ „Woudstraten” orga niseerde Vrijdagavond 15 Febr. een feest avond voor alle bewoners der Woudstra ten van 17 jaar af die zeer goed ge slaagd is. In de feestelijk versierde goed verwarmde St. Jozefzaal werd begonnen met een toespraak door den voorz., dhr. J. Roosenstein. „The Rhythm Tigers” gaven enkele nummers ten beste. Hier na volgde een aardige klucht in 2 be drijven „Een raar stelletje menschen”, door Jack Bess, welk stuk onder de be kwame regie van den heer M. Westhof zeer vlot gespeeld werd. Nu volgden nog verschillende voordrachten, afge wisseld door muziek en zang. Ook de consumptie werd niet vergeten en er was nog verloting, ook een bal onder leiding van den heer J. Wuring. The Rhythm Tigers zorgden ook hier voor de muziek. Fryske Lanbou Stifting”. Maandagmorgen hield Krite IV van de „Fryske Lanbou Stifting” een alge- meene ledenvergadering in de foyer van Amicitia alhier. Deze goedbezochte ver gadering stond onder leiding van den heer G. M. Gerbrandij, die in zijn ope ningswoord wees op de vele brandende kwesties die de boeren tegenwoordig bezig houden zoodat in deze tijd eén hechte organisatie zeer belangrijk is. Hij deelde mede, dat er een rapport is uit gekomen van de commissie voor sociale maatregelen en loonen in de landbouw, welk rapport op een op 6 Maart a.s. voor de werkgevers te houden vergade ring in Sneek besproken zal worden. Verder deed hij mededeelingen over de plannen van de commissie die is ingé- steld om de oplossing te verkrijgen vooi het woningvraagstuk. Er is nl. een ge brek aan arbeiderswoningen en vooral ir de omgeving van Grouw is de toestand zoo slecht dat vele boeren en boerinner alleen op de boerderij zitten. Een van de middelen die aan de hand worden ge daan is het bouwen van noodwoningen Deze woningen, die van beton gemaakt zijn en geen zolder hebben, kosten f 380C per stuk, maar kunnen later ook ah machinebergplaats of voor andere doel einden gebruikt worden. Voor het plaat sen van deze woningen is door B. en W reeds volledige medewerking toegezegd Na er op te hebben aangedrongen hel personeel voortaan weer over de arbeids- bureaux te betrekken, veroordeelde hr de handeling van vele boerenarbeiders die op hun persoonsbewijs het woord „landarbeider” laten veranderen ir „grondwerker”. Ze kunnen dan in dr N.Ó.pblder werk krijgen, wat met land arbeiders niet het geval is, omdat zulks verboden is. Er zullen maatregelen ge nomen worden om dit euvel tegen te gaan. De uitslag van de verkiezingen voor het definitief bestuur was, dat gekozen werden de heeren H. J. Bootsma, Schar negoutum; P. Falkena, Sneek (candida- ten van de Friesche Mij. v. Landbouw) G. M. Gerbrandij, Nijland; Jan Wind, Uitwellingerga (C.B.T.B.); P. W. An dringa, Tirns en H. Flapper, Sneek (A. B.T.B.). Het vraagpunt „Welke zijn de erva ringen, opgedaan met voedering van rundvee, zonder gebruikmaking van krachtvoeder” was bestudeerd door een commissie, bestaande uit de heeren D. P. Cnossen, Nijland, G. W. Atsma, Uit wellingerga en Theo van Terwisga van Scheltinga, Tirns. De conclusie van deze commissie, waarvoor de heer Cnossen als rapporteur optrad, was, dat kracht voer voor een belangrijk deel vervangen kan worden door bieten en ingekuild of sjtUatig gedroogd gras. De gezondheidstoestand ^ieke vei van het vee was zeer goed en over het algemeen waren alle veehouders het er over eens, dat er voor de oorlog veel te veel krachtvoer gebruikt werd. Ook was men van meening, dat een matig er, doelmatig gebruik van kuilvoer zeer ge- wenscht is. Om veel eiwit te verkrijgen moet het gras echter jong gemaaid en ingekuild of gedroogd worden, en voorts moeten de boeren vroeg maaien en veel zorg aan het hooien besteden. Verschil lende aanwezige boeren roemden de goe de resultaten die met gedroogd gras bereikt zijn en de vergadering was het er mee eens, dat in het in ’t be lang van de Nederlandsche volkshuis houding is dat er meer materiaal en steenkool voor de grasdrogerijen be schikbaar worden gesteld. Het tweede vraagpunt luidde: „Welke zijn de vooruitzichten ten aanzien van een sterkere mechaniseering in de land bouw” De commissie voor deze vraag bestond uit de heeren H. F. Andela, Nij land, R. F. Boschma, Folsgare en P. Santema te Scharnegoutum, van wie laatstgenoemde rapport uitbracht. Me chaniseering van het bedrijf is noodig om goedkooper en sneller te kunner. werken en de grens van het doelmatige is deze, dat de hoer het regelmatige werk af kan zonder hulp van seizoen arbeiders. We zijn er nog niet met de mechanisatie en er zijn nog altijd sei zoenarbeiders noodig. Om daarvan af te komen moeten we probeeren meer uit de machines te hplen of tot meer mechani seering te komen. Het eerste is haast niet meer mogelijk, maar het tweede biedt veel meer mogelijkheden. Spr. noemde hiervoor verschillende voorbeel den, nl. machines voor het opsteken van het hooi, voor het uitspreiden van de hooioppers, voor het lossen van mestwa gens, een greppelploeg en melkmachines. Vooral in deze tijd, nu het aantal goede melkers steeds kleiner wordt, zullen er ook melkmachines moeten komen. Vóór de oorlog waren er ook al melkmachines in gebruik, maar die voldeden niet vol ledig, maar nu moet er in Engeland een machine gemaakt worden die veel beter is. De omstandigheden drijven, in de rich ting van mechanisatie van het melken, maar volgens de commissie blijft het melken met de hand te prefereeren. Ook moet er meer motortractie komen om in drukke tijden als trekkracht te ge bruiken. Daarvoor moet een speciale tractor ontworpen worden. Nu zijn trac toren meestal erg duur, maar een oude auto kan ook heel goed omgebouwd worden en dat is veel voordeeliger. De commissie adviseerde vóórts tot het in stellen van een commissie uit de Land- bouwstichting die nieuwe machines moet onderzoeken vóór ze aan de markt ko men en was verder van meening dat de prijzen ook lager moeten worden dan vroeger, toen de winsten van de hande laren veel te hoog waren. Naar aanlei ding/ van dit rapport werd besloten dat de commissie zich tot de Landbouw- stichting in Leeuwarden zal wenden met het verzoek zoo spoedig mogelrjk inlich tingen te verkrijgen over de nieuwe En gelsche melkmachines. Bij de rondvraag werd gewezen op het ongemak dat de boeren ondervinden van le „Duitsche” tijd en getracht zal wor den het verschil van 40 minuten onge daan te maken. De belastingplannen van ie regeering werden ook druk bespro- cen, en daar men vreesde dat de inven taris en het vee straks te hoog gewaar- ders in de verschillende gemeenten, waarover het gevoelen der tijdelijke raden wordt ingewonnen, is voor deze functionarissen in de gem. Wymbritse- radeel een jaarweddde voorgesteld van f 700.Tot dusver bedroeg deze f 650, doch in de vorige maand gehouden be- grootingsvergadering besloot de raad Ged. Staten te verzoeken dit bedrag te brengen op f 750.—. B. en W. stellen voor, waar dit slechts ongeveer 15 verhooging beteekent, een in dezen tijd toch zeker gerechtvaardigd percentage, Gêdep. Staten als meening van dezen raad te berichten dat voor deze gemeen te een bedrag van f 750.dient vastge steld en dat overigens met de alge- meene indeeling der gemeenten accoord kan worden gegaan. De heer N ij d a m verklaarde zich vóór het voorstel, maar wees er op dat er verschillende commissies in de ge meente werkzaam zijn, waarvoor ook vergoedingen worden gegeven. Maar die zqn zoo klein, dat de menschen de reis kosten er niet eens van kunnen betalen. Kunnen deze vergoedingen ook eens on der het oog worden gezien? De Voorz. antwoordde dat B. en W. daarmee reeds op de hoogte waren. Ook bij hen is de vraag opgekomen of die vergoedingen niet verhoogd moeten wor-( den. Bij de e. v. begrooting, aldur reeds aan de commissies bericht, hiermee rekening worden gehouden. Hierna wordt z. h. st. conform voorstel van B. en W. besloten. Punt 6. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der verordening inzake de ver- deeling der gemeente in stemdistricten. B. en W. stellen naar aanleiding vaü een verzoek van meerdere inwoners van Nijhuizum voor het gedeelte van dit dorp ten westen van de Grons (huisnrs. 10 t.e.m. 27) in te deelen bij stemdistrict 9 „Westhem”, en niet meer bij Oudega. Z. h. st. aldus besloten. Punt 7. Voorstel van B. en W. betref fende toepassing van artikel 55ter der Lager Onderwijswet 1920 over 1944. B. en W. stellen voor over het jaar 1944 ingevolge art. 55ter L.O.wet 1920 de volgende cijfers vast te stellen a. het bedrag, door de gemeente in het voorafgaande kalenderjaar terzake van de in art. 55bis bedoelde kosten voor de o. 1. s. te IJsbrechtum werkelijk uit gegeven op f 559.66 en zonder „de kos ten van instandhouding” op f459.44; b. het bedrag overeenkomstig het krach tens artikel 55bis per leerling be paald in verband met het aantal leerlingen van die school voor dat ka lenderjaar daarvoor beschikbaar gesteld op S?1/» X 12.95 f483.47 en zonder kosten van instandhouding op 371/a x f 10.65 f397.60; c. Het bedrag van het verschil tusschen a. en b. op resp. f 76.19 en f 61.84. Z. h. st. aldus besloten. Punt 8. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van de verzoeken van bijzon dere schoolbesturen om een voorschot op de exploitatie-vergoeding over 1946, ex A-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1