Vrijdag 8 Maart 1946 No. 42 Een Nederlandsche Kardinaal. EN ileum nes in Tigers. :1. bel. Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek K 2242 verb. ichie. - 4 VRIJ ontact even Kerk :nden kclub, EEK htum iEN )D” O I Buitenlandseh Overzicht 1890 Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Predikbeurten te Sneek. Aanvullende BONNENLIJST Het Sneeker Nieuws STEMMEN BIJ VOLMACHT. de foyer 568 Alg. 5NEEK. van T 16 G. de Sneek van H. Steen- Fi- ituks. te OD". ïkhandel rechten. ateurs, heden, Perenn.” 'ngelings- reeniging uur) oningen) bij den f avond- Sneek speeldag af 7 uur. I oor in- >ij het rmede kosten er ont- rt van aarten •r nog lan de stuk. doos. V 16 X 16 1% liter melk 3 liter melk 2 kg. aardappelen tijen en k e n d irdeonist 1 Maert heren r.» 1.20. ;rken 15 ct. in een 0. wart 4AART oningen. I jubilea i dienst soneel- nze be- rzoeken et doen touden. IUR. t. pot. '9 lapwerk georga- IER” te Sebouw ar. 1 uit anaf toote e Bid- fiier. it krekt Dijk en i 'e seal. et initia ling. Jederland en. Chr. lenschen, stemmen, EEK. T.B.C. samen- onder eneinde K zoo 076 Algem. 1 B 18 Reserve Elzinga, Dvorack, Chr. Hist. Unie. De in den lande met spanning ver wachte buitengewone algemeene verga dering van de Chr. Hist. Unie heeft met groote meerderheid aangenomen de vol gende motie De C.H.U., in buitengewone vergade ring bijeen te Amsterdam op 27 Febr. 1946, kennis genomen hebbende van een voorstel tot federatieve samenwerking tusschen A. R. en C. H., gelet op het Programma van Beginselen, spreekt als haar oordeel uit le. in verband met de staatkundige ontwikkeling hier te lande is een nauw contact tusschen christelijke partijen gewenscht; 2e. plaatselijke kies- Stlchting Sneek 19401945. 23 Febr. werd alhier een contactver- gadering gehouden, georganiseerd door het bestuur van bovengenoemde stich ting. Op deze bijeenkomst waren de na gelaten betrekkingen van gevallen ille gale werkers, die door de Stichting wor den verzorgd uitgenoodigd en de ge meentelijke gedelegeerden der Stichting. Door onbevangen gedachtenwisseling werd de onderlinge band verstevigd, wat van groote beteekenis wordt geacht, want het zijn deze banden, tijdens de be zetting gelegd, welke een diepgaand ge- PLAATSING OP DE KIEZERSLIJST VAN PERSONEN OPGENOMEN IN HET CENTRALE BEVOLKINGS REGISTER. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat ulterlijk tot en met 14 Maart a.s. verzoekschriften aan het gemeentebestuur kunnen wor den gericht om voor de aanstaande ver kiezingen bij volmacht te mogen stem men. De personen, opgenomen in het Cen trale Bevolkingsregister (schippers e.d.), doch alhier werkelijk verblijf houdend, die wensen op de kiezerslijst van deze gemeente te worden geplaatst, dienen zich met spoed te wenden tot de secre tarie, waar hun nadere inlichtingen hier omtrent zullen worden verstrekt. De voor deze verzoekschriften beno digde formulieren zijn gratis ter secre tarie verkrijgbaar. Sneek, 5 Maart 1946. De waarn. Burgemeester van Sneek, L. RASTERHOFF. De Burgemeester van Wymbritseradeel, F. TJABERINGS. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders SNEEK maken bekend dat ter secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Standard Amerikaansche Petroleum Compagnie N.V., gevestigd te ’s-Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondse benzine bewaarplaats van 6000 liter inhoud, met een pomp, welke in werking zal worden gebracht door een electromotor van J/.3 p.k., vóór het perceel Maria Louisestraat no. 20, ka dastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 3182; dat op Vrijdag 22 Maart 1946, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven, om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schrifte lijk toe te lichten, en dat zowel de ver zoekster als zij die bezwaren hebben in te brengen gedurende drie dagen voor even- gemeld tijdstip ter secretarie, in de ge wone bureau-uren, van de terzake inge komen bescheiden kennis kunnen nemen.» De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat, volgens art; 15 der Hin derwet, slechts tot het instellen van be roep gerechtigd zijn zij, die op de hier voor bedoelde zitting zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Sneek, 8 Maart 1946. 5 liter melk 1 kg. aardappelen Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen shag- of rooktabak (geen cigaretten of sigaren) 100 gram chocolade of suikerw 100 gram chocolade of suikerw. Nieuwe schoenenbonnen. ingang van 1 April komen er gel- Nieuwe bus bij de L.A.B. Het Leeuwarder Auto Bedrijf intro duceert een nieuwe autobus van het Fransche fabrikaat „Chausson”, van 10 M. lang, 2% M. breed en inwendig 2 M. hoog, zoodat ook de staande passagier (de bus heeft 44 zitplaatsen en nog 21 passagiers kunnen een staanplaats krij gen) rechtop kan gaan. De wagen wordt» aangedreven1 door een 150 p.k. motor, op het dak is plaats voor rijwielen. Bij een proefrit bleken de uitstekende kwa liteiten van dit type bus, dat reeds bij de Haagsche tram en de K.L.M. in ge bruik is. Voorshands zijn aan Friesland twee dezer bussen toegewezen, de twee de zal in de Zuid-Westhoek de dienst vervullen. Feestcomité 4 Mei, Op initiatief van de Winkeliersvereen. ,,De Noorderhorne” hebben de Winke- liers-Buurtvereenigingen en de Vet- eeniging Oranje besloten de herden kingsdag der bevrijding op 4 Mei a.s. gezamenlijk te vieren. Er zal een feest gevierd worden voor en door de Snee kers. Over de voorbereiding der fees ten, waaraan door de diverse commis sies hard gewerkt wordt, zal zeer bin nenkort via de plaatselijke pers meer bekend worden gemaakt. De samenstel ling van het bestuur-Feestcomité 4 Mei is als volgt: F. Brinkman, Voorz.; W. A. Visser, Secretaris; M. Dethmers, Penn.; Th. Smeding, plv.v. Voorz.; J. Wassens, pl.v. Seer.; R. Asselman, pl.v. Penn. Verder hebben in het comité zitting: H. P. Timmermans, P. Faber, W. Oppen huis, P. Vlaskamp Ji*., J. H. Klaibeda, B. G. van Bekkem, Jac. Roosenstein, F. H. Ringnalda, B. A. Vlas, A. Walinga, F. Andree, D. de Rapper. De Perzische kwestie is weer met groote scherpte op den voorgrond ge treden. Rusland heeft geweigerd zijn troepen uit Azerbeidsjan terug te trek ken zoolang de toestand er niet opge- helderd is. Aan den Perzischen minister president Sultaneh, die voor onderhan- delingen te Moskou verblijft zouden de volgende eischen gesteld zijn een bond genootschap, erkenning door Teheran van de zelfstandige regeering in Azer beidsjan, een Perzische buitenlandsche politiek gebaseerd op de Russische, pe- troleumconcessies voor de Russen. Per zische troepen onder Russische advi seurs in Azerbeidsjan. In het Perzische parlement is felle kritiek op dit Rus sische optreden geoefend, maar ander zijds demonstreert de Russisch-gezinde partij in dat land voor Moskou. Heel de wereld wacht met spanning af wat de Ver. Staten en Engeland zullen doen en of de Perzen de zaak nu weer voor den Veiligheidsraad zullen brengen. Het gaat overigens niet alleen om het recht van een kleine natie tegenover een groote, maar men dient er ook wel op te letten dat hier groote politieke en eco nomische belangen van Engeland en de Ver. Staten zelf op het spel staan in strategischen zin is de aanwezigheid van Russische troepen in het noorden van Perzië een bedreiging voor Turkije zoowel als voor de verbindingslijnen van het Engelsche Gemeenebest, in econo- mischen zin voelen zoowel de Ver. Sta ten als Engeland zich niet lekker met de Russen zoo dicht bij hun petroleum- velden in Perzië en Arabië. Dat onder de gegeven omstandigheden de lang verwachte redevoering van Churchill in de Ver. Staten gehouden groote belang stelling wekte behoeft niet te verwon deren. Sprekend niet namens de Brit- sche regeering doch strikt persoonlijk pleitte Churchill voor voortgezette inni ge militaire samenwerking tusschen de Ver. Staten en het Britsche Gemeene- besi, wat misschien tenslotte zou kunnen ritloopen in een gemeenschappelijk bur gerschap, maar in ieder geval door over stelpende macht den vrede zou verzeke ren. Waarschuwend tegen communisti sche en neo-fascistische stelsels, veroor deelde hij, met alle bewondering voor het Russische volk en Stalin, het Russische streven naar expansie dat werkte achter het stalen scherm, dat de onder invloed van Rusland staande landen afsloot van West-Europa, waar de communistische vijfde colonne trouwens dit Russisch streven steunde. Kan eventueel de Per zische kwestie een harde noot om te kraken worden voor de tweede zitting van den Veiligheidsraad, de Spaansche kan dat ook als Frankrijk zijn zin krijgt en ook deze wordt er behandeld. Dat is op het moment dat we dit schrijven nog liet zeker omdat Londen en Washipgton nog geen besluit hebben genomen over de voorstellen welke Parijs hun inzake het Franco-regime heeft gedaan. Wel hebben Amerika, Engeland en Frankrijk reeds een gemeenschappelijke verkla ring afgelegd, waarin wordt gezegd dat het Spaansche volk zijn eigen regee- ringsvorm zal dienen te kiezen en de drie mogendheden derhalve niet in Spaansche binnenlandsche kwesties tus schen beide zullen komen, doch dat zij geen vriendschappelijke betrekkingen met een land kunnen onderhouden, be stuurd door een regime, dat zijn ont staan dankt aan de kwade machten die door deze zelfde drie mogendheden zijn neergeslagen. De verklaring spreekt de hoop uit dat de ruimdenkende Spanjaar den in staat zullen blijken met vreed zame middelen Franco te verwijderen en de Falange uit te schakelen, waarna een tusschentijdsche regeering, die de demo cratie wil waarborgen, op steun kan rekenen. Tegelijkertijd publiceerde Was hington een aantal Duitsche documen ten waaruit bleek dat Franco Duitsch- land in den oorlog gesteund had. Ook in dit licht bezien, lijkt de gemeenschap pelijke verklaring nogal vrij mak, mede omdat Frankrijk zou hebben voorgesteld de Spaansche kwestie voor den Veilig heidsraad te brengen, omdat zij de we reldvrede in gevaar brengt. Wanneer de Veiligheidsraad dit standpunt eventueel zou innemen, zou men toch niet met een politiek van niet-inmenging kunnen vol staan. In België nog geen verheldering van den politieken horizon, ook Spaak slaagde er niet in een ministerie te vor men; in Ned. Indië zullen nu spoedig de onderhandelingen aanvangen, Sjahrir’s positie heet na de vorming van zijn nieuwe kabinet versterkt, doch men krijgt wel de indruk dat de onderhan delingen moeilijk zullen zijn. T o e k ij k e r. voel van verantwoordelijkheid wekken jegens hen, die eenzaam achterbleven, en daarop alleen kan een goede verzorging gebaseerd zijn. Aan het jaarverslag der Stichting over 1945 ontleenen wij dat toen de Landelijke stichting ter verzor ging van slachtoffers van het binnen- landsch verzet en hun nabestaanden de voorkeur gaf aan een sterk gecentrali seerd lichaam, hier uit vrees dat aan de verzorging een sterk ambtelijk karakter zou worden gegeven, werd opgericht de „Stichting Sneek 194045”. Haar eerste taak was de reeds aangevangen registra tie van de slachtoffers te voltooien. Met groote voldoening wordt voorts gecon stateerd dat de aanwezige fondsen het mogelijk maken, bij toekenning van het geprojecteerde rijkspensioen de nagela ten betrekkingen van de slachtoffers van het binnenlandsch verzet op zeer voldoende wijze te verzorgen. Dit feit, hoe verheugend op zichzelf ook, mag echter niet doen vergeten, dat er in ons vaderland, buiten dit district, nog vele duizenden slachtoffers zijn, van wie de verzorging eveneens gewaarborgd be hoort te zijn en dat ook dit district voor de verzorging van dezen ten volle ver- 1 antwoordelijk is. Het verslag brengt dank aan allen die bijdroegen tot het 1 slagen van de financieele actie zoowel 1 als aan de stichtingsgedelegeerden voor hetgeen zij verrichtten ten opzichte der moreele verzorging. Uit de balans per 1 Jan. 1946 blijkt dat de Stichting over een kapitaal van f 1.141.808,52 beschikt, hetwelk na een lange periode van blokkeering thans zoo spoedig mogelijk belegd zal worden, waarvoor de instelling van een beheers en beleggings-adviescommissie wordt overwogen. Partij van den Arbeid. Men bericht ons dat het comité, be last met de voorbereiding van de stich ting der Partij van den Arbeid alhier bestaat uit de volgende personen O. Braaksma, Troelstrakade 20; Chr. Lan- tingRiethorst, Meidoornlaan 1; P. IJs- sels, W. Dijkstrastraat 11; G. Kuijpers Arema, Winsemiusstraat 5; J. War- rink, Fred. Hendrikstraat 13; Th. Sme ding, N. Noorderhorne 3; S. Frankena, Stationsstraat 48; G. Buma Jr„ Stati onsstraat 6; H. Fijlstra, Leeuwenburg 11; - E. Franckena, W. Noorderhorne 14; G. Koelstra, Jachthavenstraat 3; K. Kracht, Franekervaart 21. Engelsche lezing. Donderdag 14 Maart a.s. 's avonds 8 uur spreekt in Aere Perennius Brian W. Downs, British Council Representa tive for the Netherlands over „The Ol der English Universities”. In navolging van de groote steden wordt daarmee ook in Sneek, op initiatief van de Maat schappij tot Nut v. n. Algemeen, Dep. Sneek, een begin gemaakt met het hou den van lezingen door vooraanstaande Engelschen over 't leven in Engeland, ditmaal over de oude Engelsche univer- siteiten met hun vele eigenaardigheden. Een lezing die we hiermee nog eens on der de speciale aandacht van belangstel lenden in de Engelsche cultuur brengen. 40-jarig bestaan N.V.V. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van het N.V.V. werd Woensdag 27 Febr. een zeer druk bezochte feest avond gehouden in het Amicitia-theater. Als feestredenaar trad op de heer Cloo van Oranjewoud, propagandist van het N.V.V., die een speciaal woord richtte tot de jongeren en de vrouwen en de be langrijke taak van de moderne vakbe weging uiteenzette. Het feestelijk ge deelte werd verzorgd door het gezel schap Westra van Stiens, dat deze taak, getuige, het vele applaus, zeer tot ge noegen van de aanwezigen vervulde. Het was dan ook een goed geslaagde bijeen komst. Nutslezing Dr. Jansonius. Dr. F. Jansonius sprak Donderdag 28 Februari in „Aere Perennius” voor 't „Nut” over „Het Nederlandsche Im pressionisme in Schilderkunst en Litera tuur”. Het Impressionisme is een kunst uiting volgend op de Romantiek van de eerste helft van de 19de eeuw. De Ro mantiek werkt op de fantasie van den toeschouwer en vaak zoodanig, dat sen- timenteele, valsche gevoelens worden op gewekt. Bij een Romantischschilderij kan een verhaaltje gedacht worden, het schijnt vaak een moraliseerend trac- taatje. De echte kunstgevoelens blijken de schilders echter vaak niet gekend te hebben, getuige hun niet op werkelijke schoonheidsontroering berustende doe ken. De gladde, met scherpe contouren geschilderde Romantische landschappen danken hun ontstaan niet aan ’n echt doorleven van de natuur maar het zijn atelier-stukken, die volgens een vast schema in elkaar werden gezet. Vanaf 1860 komt dan de vernieuwing van de schilderkunst door het Impressionisme van de Haagsche school. Jozef Israëls, de drie gebroeders Maris, Weissenbruch, Mauve, met als voorlooper Jongkind. Het is de realistische weergave van de im pressie die uit natuur of menschelijke samenleving(Israëls) tot den kunste naar komt en die als een diepe schoon heidsontroering wordt beleefd en op het doek vastgelegd. Alles zonder bijgedach ten, zonder valsche pathos. L’art pour l’art. De schilderwijze van de Haagsche School was vloeiend, zonder de scherpe contouren van de Romantiek en met groote aandacht voor de wijde luchten van 't toen nog zoo wondermooie Hol- landsche landschap. Typisch genoeg had den de literatoren van die tijd geen oog voor de schoonheid van deze zuivere kunst. Zelfs Potgieter niet, die toch zoo sterk verlangde naar 'n doorbréking van de Hollandsche Jan Salie-geest en die niet begreep dat het Nederlandsche kun nen zich in de Haagsche schilderkunst voor 't eerst weer tot bijna 17e eeuw- sche hoogte opgewerkt had. Op de Haag sche schilders volgde als tweede Im pressionistische generatie de Amster- damsche school, Breitner, Isaac Israëls, Witsen, Floris Verster, Suze Robertson. Groote talenten die vaak al op zeer vroe ge leeftijd zeldzaam rijk werk leveren. In tegenstelling met de Haagsche schil- Aan- het of erdam- mden i, Pim wekend Kardinaal de Jong gehuldigd. In de benoeming van Monseigneur J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, tot Kardinaal is niet alleen katholiek Ne derland, maar geheel Nederland geëerd. Dat bleek ook vorige week Donderdag toen in de prachtig versierde Kathedrale Kerk aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht in een onvergetelijke plechtig heid de overreiking plaats had van de kardinaals-bonnet aan mgr. de Jong door den pauselijken internuntius, mgr. Giob- be. Met den vertegenwoordiger van het Koninklijk Huis, Graaf du Monceau, wa ren o.a. aanwezig de minister-president prof. Schermerhorn, de ministers Beel, Kolfschoten en van Schaik, de minister van staat mr. Aalberse, de voorzitter der Tweede Kamer mr. J. R. van Schaik, en vele andere hooggeplaatsten in den lande, zoomede de pastoor van Ameland, waar mgr. de Jong is geboren, en ver schillende particuliere betrekkingen en oud-schoolvrienden van den nieuwen kardinaal. De internuntius deed voorlezing van de pauselijke breve en wenschte den kar dinaal namens den Paus geluk, waarop de kardinaal in enkele hartelijke be- ZONDAG 10 MAART 1946. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Dr. H. DE VOS. 5 uur Ds. J. N. DE RUITER. (Beide diensten Coll. uitw. Zending). Woensdag 13 Maart 7.30 uur Ds. A. KENTIE. (Bidstond). GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 10 uur Ds. A. KENTIE. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. W. Mesdag. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. Woensdag 13 Maart ’s av. 8 uur stond voor het gewas, Ds. W. Rui|er. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. G. W. Tijman. Vrijdagav. 8 uur Bijbell. en bidstond. GEREF. KERK. Noor<Jerkerk 9.30 uur Ds. F. Guillaume (H.A.); 2 uur Ds. P. v.d. Sluis (H.A.); 5 uur Ds .F. Guillaume (Dankz. H.A.) Zuiderkerk 9.30 uur Ds. E. N. van Loo (H.A.); 5 uur Ds. E. N. van Loo (Dankz. H.A.) Oosterkerk 9.30 uur Ds. P. v. d. Sluis (H.A.); 5 uur Ds. P. van der Sluis (Dankz. H. A.) LEGER DES HEILS. 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur Verlos- singssamenkomst. Maandag 2.154 u. Gezinsbond (Vr.vereen.) Donderdag 8 uur Verlossingssamenkomst. Leiders: kapiteins SouvereinKaspers. NED. HERV. KERK. Uitwellingerga, 9 uur Ds. A. M. Knott- nerus; 1.30 uur Ds. Spijkerboer Van Woudsend. Oudega (W.), 9.30 uur Ds. J. M. Wed- depohl; 2 uur de heer W. Nauta van Sneek. 13 Maart 7.30 uur Bidstond v. h. Gewas, Ds. Weddepohl. Oosthem, 9.30 en 1.30 uur Ds. W. v. d. Ree Scharnegoutum, 9.30 uur Ds. J. N. Ruiter; 2 uur Ds. W. A. Dekker. Woudsend, 9.30 uur Ds. Spijkerboer; 7 uur Ds. E. Postma van Heeg. 13 Maart 7 uur Ds. Spijkerboer, Bid stond v. h. Gewas. Wolsum, 9.30 en 1.30 u. Ds. H. Gordeau. 13 Maart: 9.30 uur Bidst. v. h. Gewas. IJsbrechtum, 7.30 uur (Consistorie) Ds. J. E. Wagenaar. Ijlst, 9.30 en 2.30 uur Ds. Jansen. 13 Maart: 7.30 u. Bidst. v. h. Gewas. DOOPSGEZ. GEMEENTE. IJlst, geen dienst. Woudsend, 7.30 uur Ds. C. F. Brüsewitz. GEREF. KERK. Oudega (W.9.30 en 2 u. Leesdienst (r)' Met nieuwe schoenenbonnen. De thans gel dige verliezen na 16 Maart hun geldig heid. Sinaasappelen ook voor ouderen. Ook ouderen krijgen nog eens 500 gr sinaasappelen. Bon A 16 van bonkaart KA 603 moet daarvoor uiterlijk If Maart a.s. bij den detaillist worden in geleverd. 250 gram jam, stroop enz. 50 gram thee 112 gram huishoudzeep (uitsl. importzeep) 250 gram zachte zeep 1 kg. aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 602. A 11 melk B 11, C 11 melk 026 aardappelen Bonkaarten KD, KE 603. 567 Algem. 250 gram jam, stroop, enz. 112 gram huishoudzeep (uitsl. importzeep) 569 Algem. 250 gram zachte zeep Bonkaarten LD, LE 602. D 11, E 11 melk 526 aardappelen Katholiek Nederland heeft de vorige week feest gevierd. Men weet het de aartsbisschop van Utrecht, Mgr. de Jong, is tot kardinaal verheven en Don derdag voor een week is hem met veel plechtigheden het teeken zijner waar digheid overhandigd door een afgevaar digde van den Paus en is hij door ge- heel Katholiek Nederland gehuldigd. Dit is inderdaad geen alledaagsch feit. Naar bekend is, kiezen de kardinalen, als het college voltallig is, zeventig in getal, den Paus. Sommige t wonen in Rome, als raadslieden van den Paus, andere, zooals de aartsbisschop, blijven, waar zij zijn en komen slechts een enkele maal naar Rome. Mgr. de Jong is de vierde Nederlandsche kardinaal; ouderen onder ons zullen zich kardinaal Van Rossurr nog herinneren, maar deze woonde in Rome. Eén Nederlandsche kardinaa1 heeft het tot Paus gebracht, nl. Adria- nus VI, maar dat was al in het begin van de 16e eeuw. De niet-katholiek staat tegenover de plechtigheden en feestelijkheden, die de vorige week in Utrecht plaats vonden altijd eenigszins vreemd. Zeker doet dat de dienaar van een Kerk, die van het begin van haar stichting af het beginsel gehuldigd heeft, dat geen dienaar over den anderen en geen vergadering over de andere heerschen zal. De buiten staander zal gemakkelijk spreken van persoonsverheerlijking en menschvergo- ding. Laat hij toch voorzichtig zijn in zijn oordeel. Persoonsverheerlijking is een algemeen-menschelijke neiging, die zich ook uit, daar waar men het niet zou verwachten. Eens had het anti-revolu- tionair-Gereformeerde volk zijn van God gegeven leider, de sociaal-democrater hun Pieter Jelles, terwijl met Domela Nieuwenhuis bepaald afgoderij bedreven werd. In dit alles sluipt gemakkelijk iets ongezonds in, maar op zichzelf is het een goed ding, als een mensch nog kar opzien tegen een ander en eerbied heeft voor menschen, die in bepaalde opzichter boven hem uitsteken. Een der nadeeler van onzen tijd is, dat deze houding ver loren dreigt te gaan. Klaarblijkelijk echter wil de mensch opzien tegen ie mand en dan krijgen wij de verafgoding van minderwaardige personen, zooals de dictaturen ons te zien hebben gegeven. Gelukkig dan het volk, dat opziet tegen werkelijk eerbiedwaardige figuren. Alszoodanig' mogen wij zeker den nieu wen kardinaal beschouwen. Hijzelf heeft geen aanleiding gegeven tot persoons- vergoding. In de woorden, waarmede hij dank bracht aan den Paus, zeide hij „Het is niet in de eerste plaats om df eer, die mij daardoor wordt bewezen. Non nobis Domine, non nobis, sed no- mini tuo da gloriam. Niet aan ons, o Heer, niet aan ons, maar geef Uw Naam de eere. Doch ik zie daarin wel een be wijs, dat de H. Vader over mij tevreden is, dat mijn leven niet vruchteloos is ge weest, doch door God gezegend, en dat Hij ook tevreden is over het godsdienstig leven van de katholieken in ons land en dat Hij zulks wil toonen door een hun ner in den hoogsten senaat der Kerk op te nemen”. Eenvoudiger kan het al niet. Hier spreekt niet iemand, wien de eer naar het hoofd gestegen is, maar een eenvoudig, deemoedig mensch. Wij heb ben wel eens andere taal uit de radio hooren klinken dan deze. In alle eenvoud zal Mgr. de Jong de redenen van zijn verheffing juist heb ben aangegeven. Natuurlijk hebben de Paus en zijn raadgevers hun bepaalde redenen gehad, den aartsbisschop van Utrecht tot kardinaal te verheffen. Een der redenen zal wel geweest zijn, dat Mgr. de Jong mede de leiding gehad heeft van het verzet der Kerken tijdens de bezetting tegen het nationaal-socia- lisme. Daarom reeds is de yerheffing een eerbetoon aan geheel katholiek Ne derland en aan het geheele Nederland sche volk. Maar ook afgezien hiervan is het eervol voor ons volk, wanneer een zijner zonen tot een zoo hooge waardig heid verheven wordt. Daarom deelen ook de niet-Katholieken in de vreugde hunner Katholieke landgenooten. Misschien zullen sommigen daar nog wat moeite mee hebben. De angst voor en de afkeer van Rome zit diep bij zeer vele Protestanten. Dat is geen wonder, waar de strijd voor ons zelfstandig volksbestaan tevens voor een deel een godsdienststrijd was. De Protestanten zullen echter met het Roomsch-Katho- licisme als een zeer belangrijk bèstand- deel van ons volksleven klaar moeten komen. Of men het prettig vindt of niet, ons volk omvat een groot deel Katholie ken. Zij hooren er ook bij, zoo goed als welke groep ook en zij hebben precies dezelfde rechten en natuurlijk ook precies dezelfde plichten als de anderen. Daarbij is angst en wantrouwen altijd een kwaad ding en geen bewijs van kracht en innerlijke zekerheid. Het is beter, zijn eigen geloof te versterken, dan af te geven op en te vreezen voor dat van een ander. Wie sterk staat, vreest niet en verheugt zich over al het goede, dat hij bij den tegenstander vindt. Er is ook door andersdenkenden veel goeds bij de Katholieken en in het bizonder in den nieuwen kardinaal op te merken. Verheugen wij ons dan als Katholieken en niet-Katholieken te zamen. Dit kan ons alleen maar dichter bij elkaar bren gen en wij hebben elkaar in deze barre tijden wel noodig. V. ders die de werkelijkheid vaak als ver- droomd schijnen te beleven (Mathijs Ma ris) zijn de Amsterdamsche Impressio nisten rauwer, feller, naturalistischer In het werk van Suze Robertson is zelfs een sociale strekking niet te miskennen hetgeen men bij de Hagenaars nimmei aantreft, zelfs niet bij Jozef Israëls die toch vaak menschen van de zelfkant schildert. Impressionisten zijn de Am sterdammers echter pur sang. Als Isaac Israëls 'n troep vertrekkende kolonialer schildert, is dit niet om hiermee bepaal de gevoelens, bijv, van vaderlandsliefde op te wekken, maar wil hg enkel en al leen de schoonheid weergeven van eer bewegende groep menschen, onverschil lig of dit nu kolonialen of anderen zijn In Vincentvan Gogh vindt dit Impres sionisme z’n afsluiting en overgang naar het Expressionisme. Bij deze laatste kunstuiting wordt de werkelijkheid vaak geheel door den kunstenaar misteekenc’ om des te beter de innerlijke gevoelens uit te drukken die deze werkelijkheid bij hem hebben opgewekt. De Amster damsche Impressionisten vonden wél be grip bij de literatoren van hun tijd. Dc jongeren van de beweging van Tachtig leven geheel uit dezelfde beginselen, ja gingen hierin de schilders zelfs voor. Uit ’n treffend citaat blijkt bijv, hoe Lode- wijk van Deyssel, ’n paar jaar vóór van Gogh, in woorden dezelfde vlammende beelden weet op, te roepen als ons uit de Zuid-Fransche doeken van den grooten schilder bekend zijn. Na de pauze ver duidelijke Dr. Jansonius het gesprokene nog met een aantal mooie lichtbeelden. Een goede lezing over schilderkunst is eigenlijk al even zeldzaam als ’n goed boek over deze materie. In beide geval len dreigt het gevaar, dat mooie plaatjes begeleid worden door niets dan holle phrases. De voordracht van Dr. Janso nius was echter een werkelijke verrij king van de geest en getuigde van eer grondige kunst-historische kennis ge paard gaande met ’n zuiver artistiek aanvoelen. De heer Vliegenthart dankte den spreker voor zijn zeer belangwekkende lezing. Commissie Filmwezen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft Dinsdag j.l. ter departemente een commissie van overleg en advies voor het filmwezen geïnstal leerd waarin zijn benoemd Mr. J. de Poole, Voorburg, Voorzitter; J. G. J. Bosman, A. van Domburg, L. Lichtveld te Amsterdam, Joh. Miedema te Sneek M. P. M. Vermin te Maastricht, E. J. Verschueren te Haarlem en D. Vriesman te 's-Gravenhage. Tot secretaris is be noemd Ir. J. H. J. de Jong, Prinsesse- gracht 20 te 's-Gravenhage. Belasting Pleziervaartuigen. Vanwege het Departement van nanciën is medegedeeld dat er geen en kel plan bestaat tot het heffen van eer jaarlijksche belasting op pleziervaartui gen. Mogelijk is dat bij de bouw of ver handeling van booten een verhoogde om zetbelasting zal worden ingevoerd weeldebelasting „De drie wijze gekken”. In het Amicitia-theater werd Dins dagavond door de R. K. Tooneelgroep dit tooneelspel in drie acten opgevoerd. De inhoud van dit stuk laat zich niet, vertellen; het is een tamelijk ingewik kelde historie van drie oude heeren, wier regelmatige leefwijze in het gedrang komt door een jeugdige hij en zij. Als dit troepje spelers de voorhoede is van een nieuwe, uitgebreide R. K. tooneel groep, dan kan met recht worden gezegd dat het debuut van dit troepje veel be looft. Want er is over het geheel zéér goed gespeeld. Bankier Findley gaf in het trio „wijze gekken” voorbeeldig de toon aan; neef Fred was een echt hup- sche jonge kerel, stootblok tusschen het „oude gedoe” en de jeugdige Sidney, een lenteverschijning die er mocht zijn. In butler Gray overigens een eminente verschijning hadden we graag een echte zoon van het zwarte ras willen zien, wat zijn „zegging” betreft en detec tive Poole had iets krachtiger in aan slag kunnen zijn. De overige kleine rol len pasten uitstekend in de omlijsting. Als we een opmerking over het geheel mogen maken dan is het deze aan de dictie moet meer zorg worden besteed; tot een goed voorbeeld zouden we ban kier Findley willen stellen. Overigens een knappe uitvoering, waarmee regis seur Hofstede veel eer heeft ingelegd. Een bovenmate verzorgd decor droeg veel bij tot het succes van dezen avond. vereenigingen worden vrijgelaten om in plaatselijke omstandigheden te hande len; 3e. de besturen van de C.H.U. en de A.R. zullen onderling contact be waren. In de jaarlijksche algem. vergadering op 24 April a.s. zal een nadere uitspraak over het urgentieprogram volgen. Kerknieuws. Doopsgez. Broederschap. Beroepen Zeist, Ds. W. Mesdag te Sneek. Geref. kerken. Beroepen te Schagen (N.H.) Ds. P. v. d. Sluis te Sneek. Geref. Kerk. Beroepen te Rotterdam- Katendrecht, Ds. F. Guillaume te Sneek. voor de tweede helft van de 3e periode 1946 (3 t/m 16 Maart 1946). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 603. 073 Algem. 074 Algem. 075 Alg. OUDEGA (W.Cand. Fernhout var Alfen a. d. Rijn heeft voor het beroep naar de Geref. kerk alhier bedankt. IJSBRECHTUM. Ds. J. E. Wagenaar heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Beetsterzwaag c.a. aange nomen. Hij stelt zich voor 5 Mei a.s. zijn gemeente te verlaten om 12 Mei op zijn nieuwe standplaats bevestigd te worden door zijn ambtgenoot ter plaat se Ds. C. W. Wagenaar. Te Groningen slaagde voor het can- didaatsexamen geneeskunde, mej. C. A. Ubbens te Sneek. - De heer J. Gosliga alhier is be noemd tot directeur v. h. kantoor van Gend en Loos te Harlingen. Geslaagd voor het op 2 Maart j.l. te Sneek gehouden examen Stenografie en Machines’chrijven „Systeem Groote”: Stenografie A. Reijenga, Sneek; H. Boeijenga, Sneek; J. Bootsma o/d Bols- ward (met lof); P. v. d. Berg, Sneek; B. J. de Groes, Lemmer; T. Wouda, Sneek; H. Mink, Lemmer; B. Bouma, Hommerts (met lof); J. Hof, Lemmer; P. de Rook, Lemmer. Machineschrijven: F. H. Klijnsma, Makkum; P. v.d. Schuit, Sneek; D. Harsta, Koudum; N. Hort- sing, Sneek; D. Riegstra, Sneek; A. v. d. Wal, Sneek; Sj. Zoodsma, Sneek; M. Visser, Lemmer; P. Visser, Lemmer; J. Vissers, S. Draaisma, P. H. IJsselstein, allen Sneek; H. Woudstra, IJlst; S. IJp- ma, Joh. v. d. Zee, A. Reijenga, H. Boeijenga, allen Sneek; J. Bootsma, o/d Bolsward; P. v. d. Berg, Sneek; J. de Groes, Lemmer; H. Punter, beek, G. Siemonsma, T. Swart, H. Schuh- macher, J. Smit, A. Smit, L. Swart, al len Sneek; D. Tuinsma, Oosthem; H. v. d. Werf en B. Hendriksma, Sneek. Bij het te Sneek gehouden examen uitgaande van de Vereen, van Leeraren in Stenografie en Dactylografie „Speéd”, namens het Centraal Bureau voor Steno- Speed, slaagden voor Kantoorsteno- graaf B. (130 lettergr. per min.) Mej. J. Bergsma te Zurich, S. Hielkema te Leeuwarden en P. v. d. Witte te Wit- marsum. Typist(e): H. Bakker te Kou dum, mej. J. Bergsma te Zurich, N. Bertram te Leeuwarden, mej. G. Rinsma te Huizum, D. Bokma te Harich, mej. T. Bokma te Harich, H. J. Drost te Kou dum, H. Dijkstra te Leeuwarden, S. Hiel kema. te Leeuwarden, W. de Jong te Bolsward, Sj. v. d. Kooi te Sneek, E. Otter te Leeuwarden, E. W. IJ. Pull te Leeuwarden, mej. E. Strikwerda te Balk, mej. T. Sixma te Leeuwarden en mej. P. v. d. Witte te Witmarsum. Geslaagd voor het diploma Ned. Han- delscorr. van de Ned. Associatie voor Practijkexamens J. Heeringa te Wels- rijp en mej. A. v. d. Veen te Sneek. woordingen antwoordde. Toen mgr. de Jong ten overstaan van den internuntius den eed had afgelegd werd hem de roode bonnet, de „kardinaalshoed” overhan digd. In het kardinaalspurper assisteer de mgr. de Jong bij de pontificale hoog mis welke volgde, ha afloop waarvan de nieuwe kardinaal, omgeven door vier Nederlandsche bisschoppen, van zijn troon af den zegen gaf. 's Middags sprak prof. G. Brom een groote bijeenkomst in Tivoli feestrede uit, waarin hij de gevoelens van katholiek Nederland vertolkte bij deze groote gebeurtenis, enthousiast ge tuigend van de trouw van katholiek Ne derland voor Paus en Kerk. Nederland ziet op het oogenblik de verbroedering van ons volk bezegeld door het bloed dat katholieken en protestanten samen voor de vaderlandsche vrijheid geofferd hebben. Nu onze hoogvereerde en ge liefde Koningin in eigen persoon den kardinaal zoo voorkomend heeft willen gelukwenschen, nu onze hartenverove- rende kroonprinses hem spontaan, kwam begroeten, nu zal voor protestanten een bisschop geen boeman meer zijn en blijft voor katholieken oranje de kleur, die in den regenboog het allernaast bij kardi naalsrood staat. Het gejuich dat op deze rede volgde is nauwelijks te beschrijven. Vervolgens nam mgr. de Jong zelf het woord om dank te brengen aan de Ko ningin, ministers, kroonprinses, mgr. Eras uit Rome, de procurator van het episcopaat en te getuigen van zijn liefde voor stad en provincie Utrecht. Spr. memoreerde de door priesters en leeken verleende steun bij het verzet en her dacht speciaal 10 menschen, die gefusil leerd zijn. Vele mannen van het verzet en goede Nederlanders heeft spr. in de zware jaren die achter ons liggen ge sproken, waaronder ook talrijke predi kanten en niet-katholieken en hg be waart een uiterst dankbare herinnering aan hen. Na afloop zongen alle aanwezigen staande twee strophen van het Wilhel mus. Des avonds werd een groote fak keloptocht gehouden, waaraan duizen den deelnamen en welke door den nieu wen kardinaal vanuit het bisschoppelijk paleis aan den Maliebaan werd gade geslagen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1