Vrijdag 15 Maart 1946 No. 43 vanwege Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek K 2242 Buitenlandsch Overzicht 4.H. I Sneek tijn ver :tt inge- stuur te et 1920 ■oor het :rtnidde- oor uit- MIJ fG ITIE GE laatse r Diné’s, laar alle IEEN fian” HUURAUTO-VERGUNNINGEN WYMBRITSERADEEL. Predikbeurten te Sneek. Het arbeidsbureau in dezen tijd. BONNENLIJST et Sneeker Nieuws als koopwaar wordt T 1!) Eli. ravers; afé „de a. Tel.2341 op Toekijker. a.s. Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adres Grootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek epen. vlaart af gen en en zich loruren zullen petro- bedoeld ;en niet irt a.s. ver- Inter, r en 4 /entief rechten de dien beklee- lar be- :hen te i inter- ag van r werd .ar niet uldigde belan- t heeft tegen maan- >ntzeg- oor 10| V 19 X 19 n avond ir en te grootste u w s t e rdijk 40 lits” het ide het loofden ibrand- ijven. ak een legging e leve- de ge- de for- hen die ai beid”, gen op rt 1946, im dezer .vermeld Staten 1946. Het wedstrijdprogramma van de FVB luidt als volgt: Oranje NassauCAB II (16-3); LSC IVSneek IV; Blauwhuis WZS II. Junioren SneekCAB; De KooiO. Nassau II (16-3); Sneek II DSC II. leanne -kenden, EN N.R.V. Markt- eschul-| g ach-' p vrije maan- ier af- 'echten ■troffenI ortpark, senioren n dames. Friesche •tschool, Jinsdags ol. f 1.25 irzaakt agvoor- hnsdag I el. 2341 onds te inter- r en efont n voor uldigde eidsbe- takhui- van 1 m ont- n voor Na het schrijven van het boven staande meldde de Russische radio nog een interview van de Prawda met Stalin, waarin deze een felle aanval op Chur chill deed, hem een soort Hitler noem de en o.a. betoogde dat Ruslands optre den in Oost-Europa slechts zijn veilig heid beoogde te verzekeren. Cnossen en den heer J. Schuurmans. Optreden van den humorist K. de Jong van Bolsward en den voordrachtkunste naar Jac. de Vos van Oldeboorn. Muziek van dhr. Hofstra, Sneek en duo Lauten- bach, Gaastmeer. Verder nog eenige at tracties. Het geheel stond o. 1. v. den voorz. dhr. M. Kaspersma. 2 schitterend geslaagde avonden voor de medewerkers en H.V.C. 100 gram vleesch 1 kg. aardapp. 6 liter melk Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwaag- westeinde, Ds. J. M. Weddepohl te Ou- dega (W.) te Baambrugge, Ds. W. G. v. d. Ree te Oosthem c.a. Geref. Kerk. Aangenomen naar Sneek, Ds. G. J. de Leeuw te Zwartebroek. Zevende kolenbon. Bon 50 van de kaart T 509 en T 505 Is geldig voor een eenheid vaste brand stoffen, de laatste van dit seizoen. De bon moet van 13 t/m 23 Maart inge leverd worden bij den brandstoffenhan delaar. De rest der kaarten met de bon 19 moet men goed bewaren daar deze t.z.t. voor het verkrijgen van een nieuwe kaart moeten worden overgelegd. OUDEGA (W.) 7 Maart. Vergadering Groene Kruis en Wijkverplegingonder voorzitterschap van dhr. R. de Groot. Deze avond droeg een iets feestelijk ka rakter en mej. Huizenga van Heeg gaf eenige voordrachten ten beste. De secr., dhr. C. Kaspersma las de verslagen voor en deelde mede dat de vereen. 180 leden telt. De penningm. S. S. Reitsma bracht zijn verslagen uit. Namens de contrólecommissie deelde de heer D. El- zinga mede dat boeken en bescheiden in orde waren bevonden. In de vac.-J. Pie- benga (wegens vertrek) werd tot be stuurslid gekozen de heer Joh. Boersma; ook werden nog 2 dames aan het be stuur toegevoegd, mej. Joh. Boersma en mej. M. Verbeek. Zuster Smirna deelde mede dat ze een 3000 bezoeken had af gelegd in 80 huisgezinnen. Namens het bestuur werd haar dank gebracht voor al het werk. Er waren deze avond 2 ju bilarissen, nl. de voorz. dhr.'R. de Groot en de secr. dhr. C. Kaspersma; hun werd beide een schemerlamp aangeboden. bij de gemeente- de meerderheid Uit het Politierapport. Clandestiene slachtingen. Door de C.C.D. is, in samenwerking met de gemeentepolitie ingesloten eei zekere G. V. te Sneek wegens het clan destien slachten van schapen. Proces verbaal is opgemaakt. Luisteren zonder te betalen. Wegens het hebben van een clandes tiene aansluiting op de Rijks Radio Cen trale is proces-verbaal opgemaakt tegen J. A. V. te Sneek. Openb. Leeszaal en Bibliotheek, Sneëk In de afgeloopen maand werd de lees zaal door 1642 personen bezocht en be droeg het aantal uitgeleende banden 6157. „Lanbou-Jongerein Mienskip Snits”. Yn it ramt fan ’e Untjowingskursua spriek mefrou P. Casteleinv. d. Hem\ oer „It arbeidsfraechstik yn ’e hüshai- ding”. As oarsaken foar it üntstean fan dit fraechstik neamt spr. ü.o.: 1. „Han denarbeid” is net mear yn oansjen; 2. As gefolch fan ’e oarloch is de need- saeklikheit om to wurkjen sa great net mear; 3. Gare mooglikheden wienen der genóch, tink oan de folie kantoaren, dér't froulju it plak ynnimme fan har man like kollega’s. It gefolch fan dat alles \is in forlet oan froulike help, dat op somlike plakken ta wantastannen laet. Hwer binne dan üs fammen? It andert sil mooglik in enquête, hjirnei ynsteld, jaen. It feit dat 6070.000 har oppe- nearren foar de Marva, jowt yn dit stik fan saken to tinken. Ek it feit dat aen- stouns 10.000 fammen as breid nei Ca nada gean, sil it boadefraechstik noch forskerpje. By it sykjen fan in oplos sing sil Amerika, it Iffn fan ’e ünbigrinz- ge mooglikheden, dér’t men troch de emancipaesje fan de frou mei it selde fraechstik sit, üs miskien ta learing wêze. It hüs en de ynventaris wurde sa- danich ynrjochte, dat de hdsfrou it wurk dochs yn ’e macht hat en net oarsom. Arbeidstsjinstplicht sa as dy yn Inge- l&n yn oarlochstiid wenst wie is in net bifredigjende oplossing. Spr. docht in bi rop op ’e mienskippen it giet der net om hoe’t wy der stik foar stik komme, Roeping van het huisgezin in de weder opbouw onzer samenleving. Voor vrouwen van alle gezindten sprak dezer dagen in Aere Perennius mevr. TalensEbbens uit Apeldoorn over bo vengenoemd onderwerp. Door de afwijzende houding der vrou wen tegenover haar gezinstaak heeft het huisgezin gedurende de laatste halve eeuw buiten het volle leven gestaan. Hierdoor is het tot een verouderde en verziekte levens- en arbeidsgemeenschap geworden, die niet meer in de vitale be hoeften van den mensch kan voorzien en in zijn stilstand, die achteruitgang be- teekende, door de actieve maatschappij onder den voet geloopen is. Zoodoende is het huisgezin, en dus de mensch, on bewust het slachtoffer geworden van een, niet door zuivere gezinsinvloeden gelouterde maatschappij. Deze achter stand moet worden ingehaald, wil het huisgezin het hechte fundament en de deugdelijke bouwsteen voor den maat- schappelijken opbouw vormen. Dit zal in geestelijk opzicht het geval zijn, wan neer de huisvrouwed de sterk toegeno men vrijheid en het zelfbewustzijn van ons volk, die in het verleden ontredderend en ontwrichtend op de gezinsverhoudin gen hebben gewerkt, in goede banen lei den en deze aanwenden om een waar diger huwelijks- en gezinsleven te schep pen; wanneer zij dus de thans in het huisgezin heerschende chaos tot een vrije en bewuste orde opvoeren. Dit zal op materieel terrein het geval zijn, wan neer de huisvrouwen aan zich zelf en aan haar gezinshulp den eisch van vak bekwaamheid stellen en het vak van huisvrouw en dienstbode wederzijds tot volwaardige beroepen worden verheven; wanneer zij voorts tot een intensieve, vakkundige en doelbewuste samenwer king komen en de collectieve behoeften en belangen van het huisgezin geordend en overzichtelijk naar voren brengen, opdat de maatschappij daarin recht streeks en planmatig zal kunnen voor zien. Hierdoor zal met uitschakeling van politiek en ambtenarij een on- middellijk contact ontstaan tusschen den arbeid in huisgezin en maatschappij, tus schen consumptie en productie, tusschen. opvoeding en onderwijs, tusschen weten schappelijke voorlichting van de huis vrouw en de ontwikkeling der weten schap. Op deze wijze zal alle arbeid in de maatschappij direct aan het gezins leven en dus aan het volksbewustzijn ten goede komen en gezinsherstel in waarheid volksherstel beteekenen. Op deze rede volgde eenige discussie. kind, Lanting, Rasterhoff en Wortel- boer, hetwelk deze eerste avond op zoo’n prettige wijze had verzorgd, bij accla matie tot bestuur te benoemen. Onder luid applaus ging de vergadering met een, in deze geest door den heer Caspa- rie samengevat voorstel accoord. De heer Rasterhoff, die namens het geheele werkcomité deze benoeming aanvaard de, vergaf toen meteen op echt gemoe delijke Groninger manier de functies zan secretaresse aan mevr. BeuteTuil jn van penningmeester aan den heer Lanting. Hij vergat, misschien zelf iet wat overrompeld door deze snelle gang zan zaken, om een voorzitter te benoe men. Maar deze kleine vergeetachtigheid werd ook, echt Groningsch, weer snel joed gemaakt, doordat Mr. Haan, die tamens alle aanwezigen een woord van lank aan het comité bracht, den heer .lasterhoff onder hartelijk medeleven zan alle genoodigden, tot voorzitter van iet pas benoemde bestuur promoveerde. Va deze korte afwikkeling van het za- relijke werd overgegaan tot het fees- :elijke gedeelte van den avond door het ringen van het Groningsch volkslied, waarna de bekende Groninger voor drachtskunstenaar Rut Hofman het woord nam en met zijn boeiende Gronin ger volkshumor van de beste soort, zijn gehoor verder aandachtig wist bezig te louden. Tijdens de pauze, waarin o.a. aog het Friesche volkslied als uiting zan verbondenheid met Friesland werd gezongen, gaven zich ongeveer twee honderd „old Grunnegers” als lid op. Prima kunst van den heer Hofman, kraantjespotten op lange witgedekte ta- ;els, „kovvie mit kouke en klontjes” en liet in 't minste de huiselijke en gezel lige sfeer die er heerschte, deden deze jerste avond btzonder slagen. Het be hoeft dan ook niet betwijfeld te worden if de menschen van „Stad én Loug” gaan een bloeiend vereenigingsleven te gemoet. Het gemoedelijke maar tevens energieke bestuur zal zeer zeker alles op alles zetten de gezelligheid bij volgende gelegenheden zoo mogelijk nog te ver- hoogen en de samenkomsten op een even hoog peil te houden. Voetbal. Tengevolge de sneeuwval waren in het Noorden de velden onbespeelbaar zoodat alle wedstrijden voor de le klas werden afgelast. Black BoysF.V.C. 20. Dank zij de activiteit van de Black Boys-Ieden was het veld aan de Ubbo Emmiusstraat Zondagmorgen vrij van sneeuw en kon de wedstrijd tegen F.V.C. doorgaan. De zwartjes behaalden een even fraaie als verdiende 20 overwinning. Voordat werd begonnen werd rechtsbiftten Minks die zijn 200ste wedstrijd voor Black Boys in 't eerste elftal speelde door B.B. bestuur, propagandacommissie en le elf- talspelers gehuldigd. Voorz. de Jong’ bood hem namens de vereeniging diver se cadeaux aan. Over de wedstrijd het volgende Aan vankelijk had F.V.C. eenig veldover- wicht. Na ongeveer een half uur spelen kreeg de thuisclub wegens hands een strafschop toegewezen doch de bal werd tegen de paal geknald. Na de doelwis- seling ontkwam ’t B.B.-doel op ’t nip pertje aan een doorboring. Doelman Koopmans was reeds gepasseerd, toen back Kracht de bal nog juist op de doel- rand wist weg te werken. De Wilde wist uit een toegestane penalty Black Boys de leiding te bezorgen 10. Schriemer scoorde 20 doch wegens buitenspel werd dit punt niet toegekend. Kort hierop wist H. Kracht uit een goede „doorzetter” van De Wilde de stand op 20 te brengen. Wedstrijdprogramma. le klas LSC Veendam; AchillesSneek; Frisia Heerenveen; VeloLeeuwarden; GVAV HSC. 2e klas Black BoysDrach ten. Res. 2e klas Sneek IIMSC II: Heerenveen IILSC II. GEMEENTE SNEEK. Aan het stedelijk Gymnasium wordt gevraagd een Leraar in de Hebreeuwse Taal. Aantal wekelijkse lesuren 2. Salaris volgens de rijksregeling, 2e klasse. De aanstelling geschiedt voorlopig voor de proeftijd van één jaar. Bevoegd zijn a. doctorandi in de letteren en wijsbe geerte met onderwijsbevoegdheid in de Hebreeuwse taalb. doctorandi in de god geleerdheid; c. zij, die met goed gevolg een kerkelijk examen in de Hebreeuwse taal hebben afgelegd en daaraan het recht ontlenen om als bedienaar van de godsdienst of als godsdienstonderwijzer op te treden. Sollicitaties binnen 10 da gen na het verschijnen van dit blad aan den wnd. burgemeester van Sneek. Geen persoonlijk bezoek dan na oproeping. Rechtep WARENWET gemeente Sneek. De rechten verschuldigd krachtens art. 13, 2e lid der Warenwet, over het jaar 1945, hadden in de gemeente Sneek op 28 Februari 1946 moeten zijn betaald. Teneinde vervolgingskosten te voor komen, worden nalatigen in de gelegen heid gesteld, alsnog uiterlijk 22 Maart a.s. aan hun verplichtingen te voldoen. Sneek, 15 Maart 1946. REINIGINGSBELASTING over 1945. De Ontvanger der gemeente Sneek herinnert er aan, dat de reinigingsbelas- ting der gemeente Sneek over 1945, op 15 Februari 1946 geheel had moeten zijn voldaan. Teneinde .vervolgingskosten te voor komen, worden de nalatigen in de gele genheid gesteld alsnog vóór 29 Maart a.s. aan hun verplichtingen te voldoen. Sneek, 15 Maart 1946. Ingezetenen, die in aanmerking wen sen te komen voor een vergunning voor vervoer van personen met huurauto’s, kunnen hun daartoe strekkende aan vraag indienen bij burgemeester en wet houders vóór 1 April 1946. Formulieren voor deze aanvraag zijn ter secretarie verkrijgbaar. Sneek, 11 Maart 1946. Burgemeester en Wethouders van Wymbritseradeel, F. Tjaberings, burgemeester. K. Visser, secretaris. 100 gram vleesch 2 kg. aardapp. 1 liter melk 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 604 319, 620 Algem. >21 Algemeen 322 Algemeen 123 Algemeen 324 Algemeen >25 Algemeen O 31, D 32 Res. E 31 Reserve ZONDAG 17 MAART 1946. NED. HERV. KERK. SNEEK. 10 uur Ds. A. KENTIE. 5 uur Dr. H. DE VOS. In beide diensten coll, noodlijdende kerken en personen. GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 5 uur Ds. J. N. DE RUITER. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. C. Boerlage van Tjalleberd. (Extra coll. Vereen. „Tot Steun” CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. GEREF. KERK. Noorderkerk 9.30 uur Ds. P. v. d. Sluis; 5 uur Ds. E. N. van Loo (Z. 22). Zuiderkerk 9.30 uur Ds. F. Guillaume (Z. 22); 5 uur Ds. P. v. d. Sluis. Oosterkerk 9.30 uur Ds. E. N. v. LOo; 3 uur Ds. F. Guillaume (Z. 22), BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. G. W. Tijman. Vrijdagav. 8 uur Bijbell. en bidstond. LEGER DES HEILS. 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur Verlos- singssamenkomst. Maandag 2.154 u. Gezinsbond (Vr.vereen.) Donderdag 8 uur Verlossingssamenkomst. Le!ders: kapiteins SouvereinKaspers. NED. HERV. KERK. Abbega, 9.30 uur Ds. Jellema v. Sneek; 1.30 uur Ds. Jansen van Ijlst. Goënga, vm. Ds. J. N. de Ruiter, Sneek. Gauw, nam. Ds. E. Kempenaar. Oppenhuizen, 9 en 1.30 uur Ds. A. M. Knottnerus. Oudega (W.), 2 u. Ds. J. M. Weddepohl. Scharnegoutum, 9.30 uur Ds. W. A. Dekker; 2 uur Ds. J. N. de Ruiter. Sandfirden, 9.30 u. Ds. J. M. Weddepohl. Terzool, voorm. Ds. Th. M. Becht, van Oosterwierum. Woudsend, 9.30 en 7 uur Ds. Spijkerboer Westhem, 9.30 uur Ds. H. Gordeat. Wolsum, 1.30 uur Ds. H. Gordeau. IJsbrechtum, 2 uur (Consistorie) Ds. J. E. Wagepaar. (Dienst voor ouderen en jongeren). IJlst, 9.30 en 5 uur Ds. Jansen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Ijlst, 9.30 uur Ds. J. H. v. d. Sloo1 en. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9.30 uur Ds. Langhout van Gaastmeer; 2 uur Leesdienst. Bonkaarten 119 t/m 125 Alg. 126 Algemeen 127 Algemeen 128 Algemeen 129 Algemeen 130 Algemeen 131 Algemeen X. 31 Reserve 3 31 Reserve 3 32 Reserve Bonkaarten 800 gram brood 200 gram bloem 500 gram suiker 250 gram boter 125 gram margarine 100 gram kaas 400 gram brood 500 gram rijst of kindermeel Bonkaarten LD, LE 604 >91, 592, 593 vleesch >87 aardappelen D 19, E 19 melk Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) 100 gram chocolade of suikerw. 2 rantsoenen tabaksartikelen geen import-cigaretten Voor de week van 24 tot en met 30 Maart zullen nog bonnen worden aan gewezen voor melk, aardappelen, jam, thee, tabak, versnaperingen en lucifers Op de bonnen voor kaas zal voor de helft magere of 20+ kaas en voor de helft volvette of 40+ kaas (waaronder begrepen buitenlandsche kaas) worden geleverd. 100 f" 1 ei 800 gram brood 2 kg. aardappelen LA, LB, LC 604 191 092, 093 vleesch 987 aardappelen 1 19 melk 3 19, C 19 melk Aanbesteding. Architect B. Leeman te Sneek be steedde aan eenige waterbouwkundige werken voor het waterschap „De Tzum- marumer Miedpolder” te Tzummarum Gegund aan den laagsten inschrijver Y. Wetterauw te Tzummarum, f 3047,—. OPPENHUIZEN-UITWELLINGERGA De Chr. Oranjever. hield haar jaar- lijksche vergadering. Het bestuur trac en blok af maar werd met algemeens stemmen herkozen. Door het vertrel van den heer Lubberink werd als nieuw bestuurslid gekozen de heer J. G. Wijn ja. De kas had een batig saldo van bijna f 2400.Er werd besloten 4 Mei eer bescheiden feest te vieren en in Augus tus een 3 daagsch feest te organiseeren Van de rondvraag werd druk gebruil gemaakt. Het bestuur is als volgt sa mengesteld S. E. Dijkstra, G. Schrie mer, P. M. Tiersma, Tj. Folkertsma, J. G. Wijnja. OPPENHUIZEN-UITWELLINGERGA Alhier werd opgericht een afdeeling van de Chr. Landarbeidersbond met aanvan kelijk 10 leden. Bestuursleden zijn A Veninga, R. van Zanten en W. v. d. Zee OPPENHUIZEN, 6 Maart. Hedenavond hield de Ver. „Dorpsbelang” een reci- teerwedstrijd. Uitslag Ernst, L mej. T Vriezinga, Heeg; 2. mej. A. Wiersma Oosthem; 3. mej. C. Hiemstra, Oosthem Luim 1. P. Stellingwerf, Sneek; 2. S van der Ley3. H. G. de Boer. Publieksprijs Ernst: mej. G. Wijnja— Koopmans, Uitwellingerga; Luim S. rl T nv mar hoe’t wy der meiinoar komme. It wurk fan ’e U.V.V. en Volksherstel moat dan ek safolle mooglik stipe wurde. Ut dizze ynlieding spriek in eajnstieh wol len, ek. lans dizze wei de opbou fan it Heitelan to bifoarderjen en in greate leafde ta it plattelkn. Nei it skoft waerd it arbeidsfraech stik yn ’e Lanbou bisprutsen troch de hear A. Runia fan Ljouwert. Spr. wiisde derby op 'e taek fan sawol boere- as arbeidersorganisaesjes, nou foriene yn ’e Stifting. De förhalding tusken boer en arbeider is net altyd ideael, al sil de Fryske boer yn dit stik fan saken gjin min figuer slaen. Lykwols moat der mear oerliz wêze dy’t him der op foarstiet it gesach to hawwen, hét it dêrom altyd net. De inkelde missténnen dy’t noch foarkomme, binne oersaek dat de hiele atmosfear bidoarn wurdt. Der mei net toarnd wurde oan de rjochts- posysje fan de arbeider dêrom mei inoar prate en... der foar stean en as ien lid lije moat, dan it hiele lichem. De ynliedingen wienen it wurdich troch in greater tal tahearders heard to wurden. It minne waer sil hjir sünder mis de oar- saek fan west hawwe. v. d. Ley. OUDEGA (W.Uitslag reciteerwed- strijd, uitgeschreven door dé damclub O.D.C. Afd. Ernst le pr. mej. T. Hui zenga, Heeg 91 p.; 2e pr. J. van Brug, Gaastmeer 82 p.; 3e pr. mevr, de Vos de Vries, Oldeboorn, 80 p. Afd. Luim le pr. P. Stellingwerf, Sneek 86 p.; 2e pr. H. G. de Boer, Sneek 82 p.; 3e pr. W. Veninga, Oosthem 80 p. Publieksprijs Ernst, mej. A. Oppedijk, Westhem; afd. Luim: L. Fabriek, Uitwellingerga. Bui ten mededinging Jac. de Vos, Olde boorn 89 p. Jury de h.h. de Jong, de Boer, Oppewal en Haagsma. GAUW. Onder leiding van den heer M. Tjeerdsma van Sijbrandaburen hield de Chr. Jongensclub „Samuel” alhier haar jaarvergadering. De bijbelbespre- king handelde over de roeping van Sa muel. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek o.m. dat de club in het vorig jaar een tocht naar het Sneeker meer had gemaakt. Tweemaal was er een film- en lichtbeelden-avond georgani seerd, welke zeer goed waren geslaagd. Aan deze jaarvergadering waren ver schillende wedstrijden verbonden. Aan de voordrachtwedstrijd mochten alle aan wezigen, leden, afgevaardigden en gas ten, deelnemen. De uitslag was als volgt le pr. J. G. Wijnja, Uitwellin gerga; 2e pr. Gerben Dotinga, Gauw; 3e pr. Johannes Dotinga, Terzool. Van de teekenwedstrijd kreeg Pieter de Groot te Gauw de le pr. en Johannes Dotinga te Terzool de 2e pr. Ook aan de opstellen wedstrijd hadden bijna alle leden deelge nomen. Hiervoor werden 2 eerste prij zen toegekend aan Hans de Groot te Gauw en Sj. Kornelis te Goëngamieden. De le pr. van de gehouden raadselwed strijd kreeg Lyse Y. Jellema te Gauw. Aan het einde van de vergadering wer den nog drie eervolle vermeldingen ge geven aan W. Twijnstra te Offingawier, Pieter de Groot te Gauw en Tjeerd Hes te Gauw voor het inleveren van een door hen zelf vervaardigd stukje handenar beid. Feestavonden Voetbal vereen. „Heeg”. Opvoeringen „Glêd er mei oan”. De publieksprijzen hieraan verbonden wer den uitgereikt aan mevr. J. Kaspersma „Een oud liedje in nieuwe stijl”, zegt de Russische Prawda in haar commen taar op Churchills rede in de V. S. Het blad wijst er op dat Churchill na de eerste wereldoorlog een felle anti-Sovjet- campagne voerde, in den tweeden we- reld-oorlog toen de Britten Sovjethulp noodig hadden daarover zweeg, maar nu Engeland veilig is, weer de oude Chur chill wordt,*) Buiten Rusland zijn de com mentaren op de rede zeer uiteenloopend. Over het algemeen is men van oordeel dat Churchill nu in Rusland ziet, wat hij voor 1939 in Duitschland zag, een land dat aan matelooze expansiezucht lijdt en bij het bereiken van zijn doel niet schroomt ook gebruik te maken van de hulp in andere landen van die bevol kingsgroepen welke de communistische ideologie deelen. En dat Churchill heeft getracht nu de Ver. Staten reeds tot een hecht militair bondgenootschap te be wegen, dat, had ’t in 1939 bestaan, Hit ler misschien zou hebben weerhouden de wereld in een oorlog te storten. Uit de commentaren in de Amerikaansche bla den yblijkt echter, dat hoewel een deel sympathiek tegenover Churchills opvat tingen staat, evenals in Engeland zelf, de publieke opinie er niet rijp is voor een dergelijk plan. Veelal verwijst men ook naar de U.N.O., evenals alweer een deel der Engelsche pers dat meent dat dit lichaam zoo moet en kan worden georganiseerd dat het den vrede kan verzekeren. Maar anderen stellen daar tegenover dat men een dergelijke toe stand nooit zal bereiken omdat het juist het wantrouwen tusschen de Groote Drie is dat de huidige crisis veroorzaakt en alleen door samenwerking dezer drie de U.N.O. tot een dergelijk krachtig or gaan kan worden. Om te bewijzen dat men nooit tot een goede samenwerking zal komen wijzen zij op het betoog van den president der Sovjet-Unie Kalinin in het officieele maandblad der commu nistische partij „De Bolsjewiek”, waarin deze de voortzetting van de revolution- naire taktiek en techniek van het inter nationale communisme aanbeveelt, d.w.z. dat het communisme wel eens overgaat tot een compromis met „liberale bour geois en andere kleinburgers” maar te zelfdertijd in principieele politieke vraag stukken een meedoogenlooze strijd tegen hen voert. Deze commentatoren wijzen er op dat als Rusland een samenwerking met het Westen slechts uit taktisch oog punt nastreeft, zij zoo wankel is dat men maar beter doet niet op deze samenwer king te rekenen en zich te wapenen tegen de ware bedoelingen van Rusland. Men zegt dat ook het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken, dat tijdens de U.N.O.-vergadering nog ta melijk optimistisch oordeelde over Rus land, thans van een andere meening is en van zins ook de Amerikaansche pu blieke opinie daarvan te overtuigen. De Ver. Staten hebben dan ook voor de tweede maal geprotesteerd tegen het Russische optreden in Mantsjoerije waar Moekden thans echter door de Russen ontruimd is. Op een protest der V. S. tegen de behandeling der oppositie in Bulgarije hebben zij een Russisch ant woord gekregen dat met een afwijzing gelijk staat, waarop alweer een Ameri- kaansch protest gevolgd is. In Perzië heeft de z.g. zelfstandige regeering van Azerbeidsjan ook een deel van de pro vincie Gilan (langs de Kaspische zee) in- gelijfd; de Russische radio eischt de Turksche gebieden van Kars en Arda- han nog eens op. Bepaald a.larmeerend is het bericht dat Russische troepen, ook met tanks, in Perzië oprukken, waarom trent de Amerikaansche de Russische regeering om inlichtingen heeft ge vraagd. Men ontmoet de Russisch BritschAmerikaansche tegenstellingen zoowel in de Amerikaansche poging het Japansche volk een vrij behoorlijk voed selrantsoen te verstrekken hoewel het geallieerde Britsch-Indië hongert om op den duur dit land nog eenigszins tegen Rusland’ uit te spelen, als in de herrie om de Griekschë verkiezingen. Deze zijn op 31 Maart vastgesteld doch door de linksche partijen geboycot en 10 Grieksche ministers zijn afgetreden om dat ze ook uitstel wilden. De Grieksche minister-president Sofoelis wil echter doorzetten en Bevin raadt dat ook aan omdat men anders nooit achter de ge voelens van het Grieksche volk komt. Hij achtte het geheim der stemming vol doende verzekerd, maar de linkerzijde beweert dat deze verkiezingen onder druk van rechts worden gehouden en tal van Engelsche parlementsleden zijn het daarmede eens. Een rechtsche ver kiezingsoverwinning zou op deze wijze verzekerd zijn en daarmede ook een pro- Britsche politiek. Maar in Hongarije zou dan weer de actie der linksche groepen, die trachten door een ultimatum de macht der conservatieve partij der klei ne boeren die bij de verkiezingen de meerderheid behaalde, te breken, de steun van Moskou genieten, welke ook de communistische partij in Roemenië ten deel valt. Ook de Spaansche kwes tie past in het patroon der Russisch Westersche tegenstellingen. De Russen zijn het met de Franschen eens dat deze kwestie voor den Veiligheidsraad moet komen. Londen en Washington voelen er niet veel voor, men zou daar vreezen dat een verdwijning van Franco ten slotte de Spaansche communisten aan het bewind zou brengen en zou ook daar om tegen inmenging zijn, omdat dit Rus land een argument zou verschaffen voor zijn bemoeiingen in Perzië, waar het hui dige bewind ook niét heelemaal zuiver is in democratischen zin. Met te ver melden dat in België Spaak een ministe rie bijna uitsluitend uit socialisten be staande en zonder katholieken en com munisten heeft gevormd, de onderhan- delingen tusschen dr. v. Mook en Sjahrir zijn begonnen en Nederlandsche troepen geleidelijk de taak der Engelsche op Java overnemen, dat de voedselrantsoe- nen in Centraal Europa scherp zijn ver-jj laagd en dat de Chr. dem. partij (deS katholieken) in Italië raadsverkiezingen in bleek eindigen we. Onwillekeurig zal de naam van de in stelling, welke hierboven wordt ge noemd, bij velen uwer weinig aangena me herinneringen wekken. Het Arbeids bureau immers Was het vermaledijde in stituut, dat in de bezettingsjaren als een spin in haar web de slachtoffers der massadeportatie naar Duitschland op ving en als zoodanig een schakel verte genwoordigde van de ketting, die ons land naar den afgrond voerde. Het is volkomen begrijpelijk, dat het aldus ont stane wantrouwen niet zoo maar in eer. handomdraaien kan worden weggeno men. Er bestaat volledig begrip voor de schroom, waarmede het publiek het Ar beidsbureau van vandaag tegemoet- treedt. De publieke opinie is immers eer teer iets, dat zich niét in bepaalde vor men laat gieten. Het is evenwel nood zakelijk, dat door deskundige voorlich ting een onbevooroordeelde publieke opi nie ten aanzien van het Arbeidsbureav van vandaag en morgen wordt ge vormd. Het kan namelijk thans reeds met zekerheid worden gezegd, dat he: Arbeidsbureau straks, wanneer, onze maatschappij volgens de grondslager van het stelsel van geleide economie za worden opgebouwd, een zeer belangrijke plaats in het sociale leven zal innemen Daarom is het zaak, dat een ieder, die tol nog toe de oogen heeft gesloten voor het nut en de beteekenis van het Arbeids bureau, hiervan kennis neemt en gaat beseffen, dat die bureau niet meer het instituut van de bezettingstijd is. Het Arbeidsbureau heeft een sociale en dus een de gemeenschap dienende taak. Het is niet, zooals nog zoovelen vermoeden een laatste toevluchtsoord voor onvol- waardige arbeiders, het is ook geer „steunbureau”, waar men als „werk- looze” Wordt behandeld en het is even min een „Arbeids-,,beurs”, waar de ar beidskracht als koopwaar wordt be schouwd. Het Arbeidsbureau wil en kan nie mand verplichten ergens te werken. Dit vooroordeel moet krachtig worden be streden, omdat precies het tegenoverge stelde waar is. Het Arbeidsbureau wil de menschen juist van dienst zijn dooi hen te helpen bij het zoeken van eer. voor hen geschikte werkgelegenheid Het is niet alleen een bureau ten be hoeve van werkzoekenden, maar tevens voor allen, die hun positie wenschen te verbeteren. In dit verband kan er op wor den gewezen, dat elk Arbeidsbureau eer. opgave bezit van belangrijke vacatures over het geheele land. Zij, die dus naai elders willen vertrekken, kunnen zich te allen tijde tot het Arbeidsbureau wen den. Het welslagen van het Arbeidsbu reau als waarlijk sociale instelling hangt in belangrijke mate of van de medewer king van alle werkgevers en werkne mers. Degenen, die hun vooroordeeler willen handhaven, benadeelen daarmede niet het Arbeidsbureau, maar de ge meenschap. En dit wordt weleens uit het oog verloren. D. Volksonderwijs. De afdeeling Sneek van Volksonder wijs hield haar jaarvergadering onder leiding van den heer S. Koopmans. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental met 200 was toegenomen. Propagan da zal nog gemaakt worden onder de voorstanders van openbaar onderwijs, die geen kinderen op school hebben. Er zal binnenkort een feestavond voor de leder, gehouden worden. Het vervolg-onderwijs zal zoo lang gesteund worden, totdat de gemeente het weer overneemt. Het be stuur trad in zijn geheel af. Het nieuwr bestuur bestaat uit de heeren J. Alke- ma, A. ter Horst, W. Overzee, K. de Vries en S. Koopmans, welke laatste ak oud-bestuurslid zitting heeft genomei totdat de nieuwe bestuursleden zich in gewerkt hebben. Daarna stelt ook hr zijn mandaat ter beschikking. De heerei Th. Stallmann en E. Hazelhoff werder tot eerelid benoemd wegens de belang rijke diensten de vereeniging bewezen. De heer Hazelhoff dankte den voorzitter voor de waardeerende woorden de schei dende bestuursleden toegesproken er hem zelf voor de belangrijke dienster gedurende zjjn lange zittingsperiode be wezen en mede namens den heer Stall- mann de vergadering voor de eer hur bewezen. voor de eerste helft van de 4de periode 1946 (17 t/m 30 Maart). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van KA, KB, KC 604 800 gram brood 200 gram bloem 400 gram suiker 125 gram boter 250 gram margarine 125 gram margarine gram kaas Hoopvolle verwachtingen voor het Museum te Sneek. Nadat door de verkiezing van eer nieuw bestuur de Vereeniging „Friesch Scheepvaart Museum” uit een bedenke lijke impasse was geraakt, veroorzaakt door het feit dat de vereeniging de be schikking over haar gebouw was ontno men, is met voortvarendheid gestreefd naar het behoud van het Museum voor de stad Sneek. Immers de mogelijkheid was niet uitgesloten, dat het Museum naar elders zou worden overgebracht waar men het belang van een dergelijke instelling beter inzag dan in Sneek. Eer. groote lichtzijde gaf het dat, dank zij een breed gebaar van twee oud-Sneeker ingezetenen, de vereeniging de beschik king over een nieuw gebouw op zeer aannemelijke voorwaarden werd aange boden. Teneinde over de noodige geld middelen te kunnen beschikken, om ook in de toekomst het voortbestaan van het Museum veilig te stellen ,en de inrich ting van het gebouw te bekostigen, heeft het bestuur onlangs een actie ingezet en de Sneeker burgerij opgewekt tot finan- cieele steun. Ongetwijfeld zal elk Snee ker burger inzien welke beteekenis een goed ingericht en aantrekkelijk Museum voor de stad heeft. Sneek bezit groote belangen bij een druk vreemdelingenbe- zoek, en arm als deze stad al is aan be zienswaardigheden in vergelijking met de andere Friesche steden, is een Mu seum zeker geen overbodig bezit. Cultu reel is Sneek en de Zuidwesthoek der provincie karig bedeeld, reden waar om een centrum voor de beoefening van kunst, geschiedenis, geakunde enz. al leszins noodzakelijk geacht moet wor den. Ook het onderwijs zou met een en ander ten zeerste zijn gebaat. Het be stuur dtelt zich daarom voor, zich niet uitsluitend te bepalen tot het tentoon stellen van scheepsmodellen, maar ook het inrichten van een oudheidskamer, waartoe voorwerpen en afbeeldingen werden verzameld uit Sneek en omge ving. Ook hoopt het bestuur de midde len te vinden de exposities regelmatig te doen afwisselen en reizende collecties op het gebied van schilderkunst en kunst nijverheid naar Sneek te halen. Steu nend op de sympathie der burgerij, maar niet minder op de daadwerkelijke mede werking van Gemeente, Provincie en Rijk, hoopt het bestuur reeds 1 Juli a.s. het Museum in het pand Kleinzang 12, te kunnen heropenen, beter gehuisvest en rijker voorzien dan tevoren. Laat de bloei van het Museum een eerezaak van Sneek zijn Vereeniging „Groningen”. In de foyer van Amicitia vond Vrijdagavond 8 Maart onder groot enthousiasme van alle aanwezigen de oprichting plaats van een vereeniging van oud-Groningers en aangetrouwde familieleden. Met een geestige, in het Groningsch uitgesproken openingsspeech van den heer Rasterhoff, voorzitter van het- voorloopig werkcomité, werd deze avond ingezet. Na verteld te hebben dat het doel van deze Vereen, in de eerste plaats was de banden tusschen oud- gewestgenooten te verstevigen door het houden van gezellige samenkomsten, waartoe o.a. het gebruik van het Gro ningsch dialect veel kon bijdragen, wees hij er op dat alle Groningers zich hier in Friesland buitengewoon thuisgevoel- den en niet weer naar hun oude geboor teprovincie als woonplaats terug ver langden. In de zaal gingen, na beëindi ging van deze rede, stemmen op om te bepleiten dat het voorloopig werkcomi té, bestaande uit de dames Beute-Tuil en WindMelissen en de heeren Jong-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1