Vrijdag 22 Maart 1946 No. 44 vanwege Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek w K 2242 Buitenlandsch Overzicht MEEK EEK LN” ers 16a «rond ren. J, K, in- MA nen ND :dewer- i is ge- Aanvullende BONNENLIJST Predikbeurten te Sneek. HET GROENE KRUIS Burgerlijke Stand. L— Febr. voor D 20, E 20 melk T 20 >1.2341 an het en 28 Chr. end, uur land. 637 Algem. 638 Algem. luizen len te >etreft Weyer verne, reking onisch orcas”, ids 7.30 (voor khandel ffende erich- ot het bü in- lan. V 20 X 20 Doodvonnis Max Blokzijl voltrokken. Het doodvonnis tegen Blokzijl is vol trokken; het cassatieberoep vanMussert verworpen. sreid. schen ?A. vóór mtore STAD Otto RSCH 62 jr., merts. Minne tem. rachtig rstende 8 jaar. bureau SATIE irengen o o t e Deze geen p de ingen. iezing itema. -1. M. Het Sneeker Nieuws Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adres Grootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek 25 pers.) in het v.m. Maart Zondag lie een lartog, i: 'sycho- ith en t U de tarJijke Brengt overal Klaas n der ren de (wnpl. riemer luizen, larijke re Ve- n He- d. v. ra te Anna d. v. Gaast Staatspensioen. Na enkele jaren van gedwongen rust heeft ook de afd. Sneek van den Bond voor Staatspensionneering haar werk zaamheden hervat. Maandag 25 Maart zal de afdeeling haar eerste vergade ring houden om verdere actie te bespre ken. Zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in dit blad. Twee eeredoctoraten. Door den senaat der rijksuniversiteit van Utrecht zijn bevorderd tot doctor honoris causa resp. in de faculteit der wijsbegeerte en der godgeleerdheid Z.Em. kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht en ds. K. H. E. Gravemeijer, secretaris van de Synode der Ned. Herv. Kerk wegens de leiding welke zij tijdens de bezetting aan het kerkelijk verzet gaven. HONDENBELASTING 1946. De wnd. Commissaris van Politie te Sneek maakt bekend, dat zij, die eige- raar, houder of hoeder van een hond zijn en tot dusver in gebreke zijn gebleven daarvan voor het belastingjaar 1946 aangifte te doen, daartoe alsnog in de gelegenheid worden gesteld tot uiterlijk 15 April 1946. Bij gebreke van de voorgeschreven aangifte zal proces-verbaal worden op gemaakt. De voor de aangifte benodigde for mulieren zijn gratis op het bureau van politie verkrijgbaar. Het aangifte-formulier moet worden ingediend ten kantore van den Gemeen- te-Ontvanger in het perceel Marktstraat no. 9, alwaar ook de betaling van het verschuldigde bedrag moet geschieden. De belasting bedraagt voor a. een z.g.n. luxe hond 7.50 b. een hond gehouden voor een bedrijf ƒ5.—. S n e e k, 22 Maart 1946. een gedeelte van de dag beschikbaar hebben, zijn welkom. Vóór alles geldt de huisgezinnen, waar de huisvrouwen niet in staat zijn haar taak te vervullen, goed te laten functionneeren. Aanmelding kan geschieden bij Ned. Volksherstel, Grootzand. C. L.R., Sneek. 1% liter melk 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 604 250 gram jam, stroop enz. 3 doosjes lucifers Bonkaarten LD, LE 604 6 liter melk Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen rook- of shagtabak (geen sigaren of cigaretten) 100 gram chocolade of suikerw 100 gram chocolade of suikerw 137 Algem. 138 Algem. 139 Algem. Bonkaarten LA, LB, LC 604 A 20, melk B 20, C 20 melk IJLST, Februari 1946. Geboren Geen. Ondertrouwd F. Omta en A. Nooit- gedagt. W. Valkema en S. G. Sijperda. Gehuwd R. Vlieger en Tj. Frans- bergen. Overleden J. van der Zee, 16 mnd., z. v. J. van der Zee en A. Feenstra. W. van Tuinen 81 jr., echtg. van Klaaske Wiersma. J. Buma 60 jr., wedn. van B. Douma. de eerste helft van de 4e periode 1946 (17 t/m 30 Maart). Elk der volgende bónnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 604 250 gram jam, stroop, enz. 50 gram thee 3 doosjes lucifers Wanneer men in het besluit der Rus sen om het Deensche Oostzee-eiland Bornholm te ontruimen, een gebaar mag zien om aan te duiden dat zij hier de grens trekken van het gebied dat blij vend onder hun invloed moet staan ter beveiliging van het, Russische rijk, kan dat iets bijdragen tot een ontspanning, T.rdlrr. tt/G v. r. A nvn'1 r n nnb/4 1 V* I w» O en om de vier weken; 3. De vergadering sprak zich uit voor strikte naleving van de loonregeling. Geen loonbepalingen die daarboven uitgaan; 4. Boeren dienen reeds nu hun aanvrage om hooiers te richten tot het G. A.B. opdat tijdig maat regelen worden getroffen dat voldoen de hooiers beschikbaar komen. Aan de Friesche meisjes. Met een verwijzing naar een adver tentie van de Vereeniging „Gezinshulp” vragen we nogmaals uw aandacht voor het doel dat deze vereeniging nastreeft. U weet toch dat onze doelstelling is, zieke en overspannen huisvrouwen eeni- ge tijd van hulp te voorzien, hulp die ze dringend noodig hebben op advies van den behandelenden geneesheer. Of om U een voorbeeld te noemen een huismoeder met 3 kinderen moet 14 dagen in het ziekenhuis worden opgeno men voor het ondergaan van een keel operatie (het voorbeeld is historisch). Deze moeder moet voor 4 weken een hulp hebben die haar geheel zou kunnen vervangen. Helaas kunnen we haar niet helpen omdat de noódige hulpkrachten ons nog steeds ontbreken. Meisjes uit Friesland, we roepen nogmaals dringend uw medewerking in. Meldt U aan voor gezinsverzorgster bij onderstaand adres. We waarborgen U een loon van f 15. per week plus kost en inwoning. Na een tewerkstelling in een gezin gedurende 6 weken heeft U recht op 3 dagen vacantie met behoud van loon. Door uw zelfstandige positie die U in ieder gezin zult kunnen innemen, zult U door een juiste werkverdeeling uw overige vrije tijd zelf kunnen bepalen. Friesche meisjes, helpt de zieke huis moeders in uw eigen provincie. Meen niet dat alleen in de andere provincies uw hulp gewaardeerd wordt. Ook hier hebben we U noodig en de arbeidsvoor waarden doen zeker niet onder voor die in andere deelen van het land. Ook meisjes en vrouwen die slechts gelijk opgaand spel open- Brouwer met een goed ge- voor LSC de score terwijl Een adoptatie. Bij de Rotary-club alhier is bericht binnengekomen, dat de Rotary-club van Stratford (Canada) haar heeft geadop teerd. Benoemd tot commies ter secretarie van Baarderadeel, de heer Y.? Eens- huistra, ambtenaar ter secretarie alhier; tot hoofd der Amersfoortsche kleuter school mej. H. S. Pasma alhier. Ned. Ver. van Lichamelijk Gebrekkigen afd. Sneek. Men schrijft ons Het bestuur dezer afdeeling hield dezer dagen een vergadering. Herdacht werd het overlijden van den secretaris, den heer Hidde Rienstra. Dank zij ijve rig werken kon weer een flink aantal leden worden ingeschreven. Binnenkort houdt deze afd. een openbare vergade ring, men lette op de advertentie in dit blad en andere bladen. In het comité van aanbeveling ter ondersteunning van de belangen der leden hebben zitting Dr. J. W. v. d. Zijpp, Dr. J. Dethmers, Ds. H. Steenhuis, Ds. W. Mesdag, M. Souverein, kapt. Leger des Heils, Mr. J. H. Cornells, J. Bakker, Hoofd der school voor buitengew. onderw. en wet houder J. de Groot. Regenboog. In het Amicitia-Theater draait nu als hoofdfilm „Regenboog”, een uitmun tende Russische film naar de novelle van Wanda Wassilewska. Ook de Ned. pers is vol lof over deze film, zoowel „Tijd” en „Maasbode” als „Je Maintiendrai”, „Vrije Volk” en „Waarheid” vertellen er niets dan goeds van. Wij citeeren de Maasbode „Een adembenemende ang stige, aangrijpende film, waarin de Rus sen door de Duitschers worden geknecht en desondanks aan de eindoverwinning blijven gelooven. Er zijn geen woorden te vinden voor dit brillante werk”. Bij het op 16 Maart gehouden exa men voor machineschrijven van de Fe deratie van Stenografie Groote, slaag den de volgende candidaten, leerlingen van Instituut „Groote” te Sneek de dames A. Witteveen, J. v. d. Veen, G. Obbink, de heeren W. Bosma, M. Fer- werda, S. Tigchelaar, allen te Sneek. Arbeidsregeling in de veehouderij. De sociale commissie in Wymbritse- radeel-Noord vergaderde met de dorps- commissies. Besloten werd om onder staande punten ter kennis te brengen van alle boeren en arbeiders in de krite: 1. De vrije Zaterdagnamiddag (van schaft- tot meikerstijd) worde algemeen doorgevoerd voor alle melkers; 2. Het aantal werkuren wordt vastgesteld op gemiddeld 66 uren per week, met de vrije Zaterdagavond en de vrije Zondag Bijzonder Gerechtshof Leeuwarden. Zitting van 19 Maart. Het vonnis tegen Freerk Keizer, van beroep kan toorbediende, wonende te Sneek, thans geïnterneerd, luidde een gevangenis straf van 4 jaar, waarvan 3 jaar door te brengen in een Rijkswerkinrichting en ontzegging der beide kiesrechten voor het leven. Hem werd verlof ver leend tot het instellen van beroep in cassatie. De eisch tegen Pieter Beetsma, van beroep kuiper, wonende te Sneek was 5 jaar gev.straf en tegen Jouke Feen stra, van beroep betonwerker, wonende te Sneek, thans geïnterneerd, 20 jaar gevangenisstraf. TOPPENHUZEN-SKEARNEGOUTUM De beide damklubs „War Dy” fan Top- penhuzen-Twellegea en „O. K. K.” fan Skearnegoutum hawwe in damkriich op tou setten om in foar mienskiplike rek ken oantügde wikselbeker as priis. De earste slach yn dizze freedsume kriich is Freedtojoun 25 Jan. yn it lokael to Toppenhuzen levere oan 17 buorden. De ütslach wie doe 12%4% yn it foardiel fan „War Dy”. En Tongersdeitojoun 14 Maert hie to Skearnegoutum it twadde treffen pleats. Wer wiene de Toppen- hüsters de sterksten yn in spannende striid oan 21 buorden hawwe hja de Skearnegoutumers op eigen terrein mei 129 slein. It risseltaet is dus, dat de wikselbeker to’n earsten in jier yn it troféënkastke fan „War Dy” pronkje sil. OOSTHEM, 8 Maart 1946. De Herv. Zangvereen. „Nije Moed” gaf haar eerste uitvoering voor leden en dona teurs. Voor afwisseling zorgde het duo Hulzenga van Hilversum. De belangstel ling was niet groot doch de vereeniging kan op een zeer goed geslaagde avono terug zien. H. Schurink. f De heer H. Schurink, oud-hoofd der school alhier is in den nacht van Zater dag op Zondag op 73-jarigen leeftijd overleden. Hij was in onze stad een be kende persoonlijkheid, die als onderwijs man een goede reputatie genoot, niet alleen als hoofd der „Bolwerk”-school, maar die tevens les gegeven heeft aar. de voormalige Rijksnormaallessen alhier en aan de Gemeentelijke avondschool, aan de Avondschool voor Theor. Lager Nijverheidsonderwijs, aan de Ambachts school en de Handelscursus waarvan hi, mede-oprichter was. Bekwaam wiskun dige als hij was, heeft hij zeer vele leer lingen van H.B.S. en Gymnasium bijge werkt voor het eindexamen. En dat zijn bekwaamheden als onderwijzer ook bui ten Sneek bekend en gewaardeerd wer den bleek indertijd wel uit zijn benoe ming tot tijdelijk hoofd der Israëlietische school te Hilversum welke functie hij geruimen tijd heeft bekleed. Hij was toen al gepensionneerd, omdat hij reeds op 52-jarigen leeftijd zijn functie als h. d. s. wegens gezondheidsredenen moest neerleggen. Na zijn pensionneering heeft hij vele jaren de functie van correspon dent der voorm. Leeuwarder Courant op door velen zeer gewaardeerde en be kwame wijze vervuld en in deze functie verwierf Lij zich tevens de achting en vriendschap van zijn plaatselijke colle ga’s van de pers, van wie hij de nestor en voor wie hij een goede vriend was. Ook op maatschappelijk terrein heeft de overledene zich verdienstelijk ge maakt. Zoo was hij bijv, tot aan zijn overlijden nog bestuurslid van de J. P. Heye-stichting en secretaris en stuw kracht van de Ned. Bond v. Gepension- neerden, afd. Sneek en omstreken. De crematie van het stoffelijk over schot vond Woensdag te Westerveld plaats. Andries Dijkstra, directeur zuivelfa briek te Balk. Lid en Buurtschapshoofc van den NVD. Gezegd bij staking op fabriek „Als het werk niet wordt her vat, bel ik onmiddellijk de Duitsche poli tie op Na een zeer uitgebreid getuigenver hoor werd deze zaak 14 dagen aange houden. Pieter de Jong, zonder beroep, Sneek Lid, althans sympathiseerend lid van de NSB. Elisabeth de Jong, huisvrouw van Pie ter de Jong te Sneek. Lid, althans sym pathiseerend lid van de NSB. Dit bejaarde echtpaar man 74, vrouw 73 jaar oud werd geen inter- neering opgelegd. De beide kiesrechter, werden hen voor 10 jaar afgenomen. Jan Stelwagen, bakkersknecht te Broek bij Joure. Lid van de NSB. Deze beschuldigde, die toen Duitsch- land nog op het toppunt van zijn macht stond, reeds als did bedankte, behoeft eveneens niet naar het interneerings- kamp terug. Ontzegging van het actiel en passief kiesrecht voor 5 jaar. Jan Groninger, veehouder te Sneek. Lid, althans sympathiseerend lid van de NSB. Beschuldigde, die reeds een langdurige interneering achter de rug heeft, wer den thans nog enkel de beide kiesrech ten voor 10 jaar afgenomen. Anne van der Veer, tuinder, Koudum. Lid van de NSB, lid van den NVD., lio van de Tuinbouwraad voor de Prov. Friesland en lid van de Buurt Boeren- raad der gem. Hem. Oldeph. en Noord- wolde bij de Ned. Landstand. Interneering voor den tijd van ,1 jaar met aftrek van preventief. Ontzegging van het actief en passief kiesrecht voor den tijd van 10 jaar. ZONDAG 24 MAART 1946. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Ds. J. N. DE RUITER (Collecte Chr. Onderwijs). 5 uur Ds. A. KENTIE. (Doop. Collecte Chr. Onderwijs). Doop-zitting Vrijdagav. 8 uur in de Consistorie. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicitia 1(1 uur Mej. v. d. VEEN. DOOTOGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. W. Mesdag. BAPT. GEMEENTE/ 9.30 uur Ds. G. W. Tijman ’s nam. geen dienst. Vrijdagav. 8 uur Bijbell en Bidstond. LEGER DES HEILS. 10 uur Heiligingsdienst8 uur Verlcs- sing;ssamenkomst. Maandag 2.154 u. Gezinsbond (Vr.vereen.) Donderdag 8 uur Verlossingssamenkomst. Leiders: kapiteins SouvereinKaspers. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. NED. HERV. KERK. Goënga, nam. Zend. Schuurmans. Folsgare, 9.30 uur Ds. W. G. v. d. Ree; I. 30 uur Ds. Postma van Heeg. Offingawier, voorm. Ds. E. Kempenaar. Oppenhuizen, 9.30 uur Zend. J. Schuur mans; 1.30 uur Ds. A. M. Knottnerus. Oudega (W.), 9.30 uur Ds. J. M. Wedde- pohl; 2 uur Ds. Bijlsma v. Gaastmeer. Rauwerd, nam. Ds. J. N. de Ruiter van Sneek. Scharnegoutum, 9.30 en 2 uur Ds. W. A. Dekker. Woudsend, 9.30 en 1.45 uur Ds. Spijker boer. Wolsum, 9.30 en 1.30 u. Ds. H. Gordeau. IJsbrechtum, 10 uur (Consistorie) Ds. J. E. Wagenaar. (Coll. pl. Jeugdwerk) IJlst, 9.30 en 2 uur Ds. Jansen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. IJlst, 9.30 uur Ds. J. H. v. d. Slooten. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9.30 en 2 uur Dr. Attema van Workum. Eenige weken geleden deelden we aar de lezers van dit blad iets mee over d< totstandkoming van het Sneeker Groent Kruis, gevormd door de fusie van drit vereenigingen, die totdusver de gezond heidszorg behartigden. We verbonder. daaraan een opwekking, om lid te wor den van deze vereeniging, wier taak voortaan in Sneek elke hulp, zorg er voorlichting zal omvatten op het gebied der socia.e hygiëne. Aan die opwekking werd reeds ruimschoots voldaan, een be wijs, dat men algemeen dit nieuwe in stituut waardeert en ook de noodzake lijkheid inziet, om zich tijdig te verzeke ren van het recht, eventueel hiervan ge bruik te maken. Aan deze nieuwe en a.s Groene Kruis-leden nu willen we het eei. en ander vertellen uit de historie ei. over de organisatie van het Groene Kruis, zooals dit eerst plaatselijk, daar na provinciaal en tenslotte landelijk ie uitgegroeid tot een Algem. Nederland- sche Vereeniging. In het laatst van de vorige eeuw were in de prov. Noord-Holland sterk de be hoefte gevoeld aan een betere verzor ging van de zieken dan die, welke mei. met de gebrekkige middelen, die in dier tijd aan den particulier ten dienste ston den en de vaak zeer onbevoegde krach ten, kon bieden. Zoo werden er op ver schillende plaatsen „Witte Kruis” veree nigingen gesticht, die. ten doel hadden op dit gebied verbetering te brengen. Deze werkten reeds eenige jaren met •veel succes, maar ze bepaalden ziel, slechts tot deze eene provincie, totdat een jonge arts, W. Poolman, die gedu rende drie jaar in Zandvoort het werk van het Witte Kruis had leeren waar- deeren, na zijn vestiging in een kleine Zuid-Hollandsche gemeente daar het ini tiatief nam, om ook in Z.-Holland dit werk ter hand te nemen. In 1900 sticht te hij de eerste vereeniging in de plaats zijner inwoning, Langeruigeweide ei. Waardeh, (U zult het op de kaart moe ten zoeken en misschien niet vinden), onder de naam „het Groene Kruis”, daar het Witte Kruis om financieele re denen bezwaar maakte zijn naam ook aan deze zustervereeniging te leenen. Kort daarop kreeg dokter Poolman con tact met den Doopsgezinden predikant van Broek op Langedijk, Ds. F. C. Flei scher, een ijverig propagandist van hel Witte Kruis en met diens enthousiaste steun verrezen in Z.-Holland weldra tien tallen nieuwe vereenigingen, die zich sa menvoegden tot het Z.-Hollandsche pro vinciale Groene Kruis. Toen dit werk eenmaal bekend was geworden en zijn onontbeerlijkheid had bewezen, volgden al spoedig Friesland en Groningen. In Friesland was het Hennaarderadeel, dat de eerste stap deed en waar Ds. Fleischer in den Oosterender arts P. de Vries een overtuigd en onvermoeid medestandei vond. Ook de naam van Zuster A. G. van Hulst, verpleegster in Harlingen, mag in dit verband of verbond niet ont breken. Binnen een half jaar werden er in Friesland reeds 16 vereenigingen op gericht en in 1902 verzamelden ook deze zich in federatief verband tot een prov. vereeniging, het Friesche Groene Kruis. Na Friesland en Groningen zijn langza merhand, de een wat vlotter dan de an der, de overige provincies gevolgd en IC jaar na het bescheiden begin kon men in de meeste Nederlandsche steden en dor pen de Groene Kruis-zusters zien fietsen om haar vaak moeilijke maar dankbare taak te verrichten en vond men er de Groene Kruis-magazijnen, voorzien van alle artikelen, die voor eem goede ver pleging noodzakelijk warefl. Het is on- noodig te zeggen dat in de loop der ja ren deze arsenalen voortdurend zijn aan gevuld met het nieuwste wat op het ge bied der Ziekenverpleging is uitgevon den. Deze elf provinciale vereenigingen werden weldra overkoepeld door de Al- gemeene Nederlandsche Vereeniging Het Groene Kruis, wier Hoofdbestuur in Utrecht zetelt. De ontwikkeling der or ganisatie voltrok zich dus van onder af, wat aan de groei en de doeltreffendheid van het werk zeer ten goede is geko men. Elke plaatselijke vereeniging be hield en behoudt volkomen haar eigen zelfstandigheid en beheert haar eigen fi nanciën. Er wordt aan de provinciale kas een zeker quotum afgestaan voor de financiering van bepaalde doeleinden, die provinciaal dienen te worden geregeld. We noemen b.v. de verschillende con- sultatiebureaux die om practische rede nen plaatselijk niet zouden kunnen wor den opgericht en in stand gehouden. Eens in het jaar wordt een provinciale vergadering gehouden te Leeuwarden waar het werk van het afgeloopen jaar in kleine en groote kring wordt overzien en plannen voor de toekomst worden uitgestippeld. Moge ons Sneeker Groene Kruis in de toekomst een waardige plaats innemen en voorbeeld zijn van wat toewijding en eensgezinde samenwerking vermag. A. B.—H. Distributienieuws. Bon 50 van de brandstoffenkaart kar na 23 Maart niet meer worden inge leverd, evenmin als de bonnen 46, 47 ei 48. De bonnen B 33, C 33, E 33 Reservi van de bonkaart voor voedingsmiddelei voor kinderen zijn aangewezen voor ser viesgoed (1 punt). SNEEK, van 4 t/m 11 Maart 1946. Geboren Hans Jan, z. v. Jacob de Jong en Aukje Liskje Boersma. Herman Jozef Tecla Maria, z. v. Wenceslaus Jan Nicölaas Brouwer en Harmke Negen man. Willem Johannes Jozef, z. v. Ane Laurensius Jozef Flapper en Clara Re gina Geertruida Hamersma. Cornells Theodorus, z. v. Barend Kuijpers en Pe- tronella Maria Timmers. Jikke Anna Cecilia, d. v. Piet Altenburg en Cathari na Cecilia Langhout. Margaretha Hen- rica Maria, d. v. Petrus Johannes de Vries en Maria Jozefa Angela Brennink- meijer. Tjeerd, z. v. Hendrik Schraa en Wiepkje Hoogland (woonpl. Uitwellin- gerga). Uilkje, d. v. Siebren Hoekstra en Jaike van der Zee. Cornells Hans, z. v. Cornells Jansen en Rinske v. d. Ploeg. Harmen, z. v. Jan Willem Cats en Aal tje Huisman. Roelof Pieter, z. v. Pieter Kroese en Trijntje Wijnja. Dirkje, d. v. Egbert de Groot en Japke Brandsma. Rinke, z. v. Roelof van der Meulen Aaltje Borger. Ondertrouwd Jan van den Berg jr. en Wietske Rinske Pasma 24 jr. Gehuwd geene. Overleden Grietje Sijtsma 27 jr., echtg. van Wiebe Hoomans (woonpl. IJlst). Hidde Rienstra 52 jr., echtg. v. Dieuwke KAppenburg. Antje Alida Ja coba Elzinga, 1 jr., d. v. Age Elzinga en Grietje Holtewes. Jacob de Vries, 5 maanden, z. v. Jacob de Vries en Aukje Jansma (woonpl. Bolsward). Taeke Fok- kema, 2 weken, z. v. Jan Fokkema en Anna Douma (woonpl. Bolsward). Siete Roffel 85 jr., wedn. van Jantje Boer sma. Hiltje Reen 5 jr., d. v. Jelle Reen en Anna v. Terwisga. Anke v. d. Zwaag, 3 weken, d. v. Jouke v. d. Zwaag en Gepke Scholten. Sjouke Dijkstra 71 jr., wedn. van Hiske Zijlstra. Trijntje de Haan 89 jr., wed. van Jan Stap. Corne lls Burenga 69 jr., echtg. van Hinke Bijlsma. Tribunaal Sneek. Het Tribunaal alhier hield Donderdag weer een zitting. Voorzitter mr. J. van der Schaaf; leden de h.h. P. van der Veen en M. Knol; adjunct-secretaris mr. J. J. Keuning. Terecht stonden Siebolt Luinenburg, evangelist, Voor burg. Beschuldigd van lid van de NSB, lid van den NVD en abonné op Storm, het orgaan van de Germaansche S.S. Op grond van den hoogen leeftijd van beschuldigde eindigt de interneering op 28 Maart e.k. Ontzegging van het actief en passief kiesrecht voor den tijd van 10 jaar. Wopke Sijtzema, los werkman, Sneek. Lid van de NSB. Interneering voor den tijd van 9% maand met aftrek van "preventiefOnt zegging van het actief en passief kies recht voor den tijd van 10 jaar. Frederik Bosma, opzichter te Sneek. Lid van de NSB en lid en wijkhoofd van den NVD. Deze zaak werd 14 dagen uitgesteld. Grietje de Vries, huisvrouw van H. de Jong te Sneek. Lid van de“NSB. Daar zij twee kinderen te harer laste heeft, werd haar geen interneering op gelegd. De beide kiesrechten werden haar voor den tijd van 10 jaar ontzegd. Riethorst en M. SpaanderKok, als mede de heeren B. Brinksma, G. Buma Jr., H. Fijlstra, E. Franckena, G. Koel- stra, K. Kracht, P. v. d. Veen, J. War- rink Jr. en I. Schaafsma. De heer P. v. d. Veen bracht den voor zitter in warme bewoordingen dank voor alles wat hij voor de nieuwe afdee- ling en voor de oude afdeeling der S.D. A.P. gedaan heeft. De vergadering zong den scheidenden voorzitter die, zooals hij in zijn dankwoord zeide, een halve eeuw voor de arbeidersbeweging heeft ge werkt, het lied „Aan de Strijders” toe. De heer Braaksma dankte voor deze hulde. Voetbal. Na eenige weken stagnatie is er Zon dag jl. weer een volledig voetbalpro- gramma afgewerkt. LSC dat bezoek had van Veendam speelde in een bijzon der goede vorm en wist een fraaie 51 overwinning te behalen. Na ongeveer 25 minuten va: de midvoor richt schot kort hierop Woudsma de stand op 2C bracht. Pittige aanvallen wisselden elkander af en na goed werk van Brou wer schoot Woudsma ten derde male dt bal langs keeper Löhr 30, met welke stand van doel werd gewisseld. De Veendam-doelman liet zich in de 2e speelhelft vervangen door oud-doelman Roossies. Uit een hoekschop door rechts buiten Visser uitstekend genomen, kopte Woltjes Sr. de bal langs doelman de Jong, 31. Brouwer en Poelman brach ten de eindstand voor LSC op 51. Sneek trok naar Achilles te Assen en speelde gelijk 11. Frisia verloor op eigen terrein met 35 van Heerenveen. Leeuwarden klopte Velocitas thuis met I— 2. GVAV bleef met' 10 de baas over HSC dat bij de blauwwitten op bezoek was. Black Boys had bezoek van de kam- pioenscandidaat Drachten en verloor met 02. In de eerste speelhelft wogen de partijen tegen elkaar op, ja was de thuisclub in geen geval de mindere. De rust kwam met blanco score. Na de her vatting tapte Drachten uit een geheel ander vaatje. Uit een voorzet van rechts gaf linksbuiten Olij den B.B.-keeper het nakijken 01. Later waren het weer de rechts- en linksbuiten die het 2e doel punt voor hun rekening namen. De zwartjes bleven doorzwoegen maar het werd niet met succes beloond. Als het eindsignaal klinkt hebben de gasten de overwinning behaald. De overige uitslagen zijn Sneek II— MSC II 83; Heerenveen IILSC II LSC IV—Sneek IV 1—1; Blauw huisWZS II Adspiranten Sneek II— LSC II 0—4. Wedstrijd-programma Zondag a. s. KNVB SneekVeendam J. Roorda) HeerenveenGVAV; Be QuickFrisia; VelocitasAchilles; LeeuwardenHSC; NicatorBl. Boys; LSC IISneek II; MSC II—Bl. Boys II. FVB 23 en 24 Maart: Or. NassauComb. Bi. Wit Zwaluwen; Bl. Boys IIIRES III; RES IILSC IV. Junioren CABO. Nassau (23-3)SneekBI. Boys; O. Nassau LSC (23-3); WZS—CAB. EN en 68 jr. I Bauke Grietje i Lam- i Lan- s Nau- Anna Johan- i 26 jr. Pieter jr. jr. jr. Jan 7eroni- velke volgens Amerikaansche diploma- .en evenals de lente in de lucht zou zit ten. Concrete factoren welke die ont spanning zouden moeten veroorzaken ajn echter nog niet te bemerken, maar nisschien heeft de Amerikaansche di plomatie ze gevonden in het antwoord zan Moskou op de nota’s van Washing ton betreffende de aanwezigheid van .Russische troepen in Perzië en de hou ding van Rusland in Mantsjoerije. De nhoud van dit antwoord is nog niet pu- oliek gemaakt maar er wordt gezegd lat Rusland olie-concessies in Perzië :ou eischen, hetgeen zou kloppen met ie meening van eenige Britsche des kundigen op buitenlandsch politiek ge- oied, die beweren dat het Rusland bij zijn optreden tegen Perzië alleen om die concessies te doen is en dat het daarom een grootscheepsche zenuwoorlog is be gonnen. Opvattingen van Fransche zijde jevestigen die meening en daar is men zan oordeel dat Rusland, dat een nieuwe ambassadeur naar Teheran heeft gezon den, nl. Sadtsjikof, het ten slotte met de Perzische regeering of de U.N.O. eens zal worden, eventueel misschien aa een wijziging der Perzische regeering zvant de Russen zouden er ook op aan dringen dat in het Perzische kabinet een paar leden der pro-Russische Tudeh- partij worden opgenomen. De thans nog r'unctionneerende Perzische regeering .reeft echter haar geschil met Rusland .eeds bij den Veiligheidsraad, welke i.s. Maandag bijeenkomt, aanhangig ge maakt en beklaagt zich zoowel over de aanwezigheid van Russische troepen in A.zerbeidsjan als Russische activiteit ook elders in haar land. Men verwacht stormachtige zittingen van den Raad. In verband met dit geschil zouden de Amerikanen het plan hebben een voor stel te doen tot internationalisatie der Perzische olievelden, hetgeen misschien èn de Russen èn de Perzen zou kunnen bevredigen. Men krijgt wel de indruk dat men ook te Washington de zaak niet op de spits wil drijven, wat ook bleek toen Churchill voor de tweede maal een rede in de V. S. uitsprak, nu aan een diner te New-York. De man die tafelpresident zou zijn, nl. de Am. on dersecretaris van Buitenlandsche zaken, bleek plotseling verhinderd, wat waar schijnlijk beteekende dat het Ameri kaansche staatsdepartement zich niet al te veel wilde vereenzelvigen met Chur chills standpunt. Misschien vreesde men een scherp antwoord op Stalins rede. Maar de Britsche-'staatsman sprak dit maal gematigder, al werd de strekking van zijn eerste betoog in deze tweede rede geheel gehandhaafd. Churchill zei de overtuigd te zijn dat Rusland waar de raad van Volkscommissarissen nu door een ministerraad is vervangen geen oorlog wil, eij hij geloofde dan ook niet dat een oorlog onvermijdelijk of aanstaande was, hetgeen al weer klopt met de van vele zijden geopperde mee ning dat de Sovjetunie voornemens is haar krachten te wijden aan de verbete ring van den binnenlandschen toestand voor tenminste de eerstvolgende vijftig jaar. Over 50 jaar gesprokenBevin heeft de Russische regeering, in ver band met Stalins rede waarin het Brit sche voorstel het BritschRussische vriendschapsverdrag tot 50 jaar te ver lengen, werd verworpen zoolang ophit sers als Churchill in Engeland een rol spelen, bezworen zijn aanbod toch ern stig op te nemen. Het is voor dezen goedwillenden minister ook een bittere pil dat zijn besluit vast te houden aan zijn advies aan de Grieksche regeering de verkiezingen op 31 Maart te houden, waarover we de vorige keer al schreven, zoo scherpe critiek in het eigen land ontmoet. Een gunstiger ontvangst heeft Attlees betoog over de Britsch-Indische kwestie, aan den vooravond van het ver trek der regeeringsdelegatie naar dat land, genoten. De Britsche minftter-pre- sident betoogde dat de taak der delega tie was Indië bij te staan bij het zoo spoedig en volledig mogelijk bereiken van de vrijheid. Het moet zelf beslissen welke regeeringsvorm het verkiest en welke plaats het in de wereld zal in nemen; het Britsche Gemeenebest en Keizerrijk wordt niet bijeen gehouden door dwang van buiten, aldus Attlee, die echter hoopte dat het Indische volk uit eigen vrijen wil in het Gemeenebest zou willen blijven. Natuurlijk is met deze woorden de Britsch Indische kwestie niet opgelost, want er zijn inzake de re geeringsvorm ook scherpe tegenstellin gen tusschen de Hindoe- en Mohamme- daansche leiders en de zelfstandige vorsten, maar Engeland is blijkbaar be reid tot het uiterste te gaan om Britsch Indië te bevredigen en dit kan ook niet zonder invloed blijven op de onderhan- delingen tusschen de Nederlandsche ver tegenwoordigers en Sjahrir over de posi tie van Indonesië. De Philippijnen zullen op 4 Juli a.s. volledig zelfbestuur van de Ver. Staten krijgen. Onderhandelin- gen zijn ook gaande tusschen Engeland en Transjordanië om tot onafhankelijk heid van laatstgenoemd land ter komen, dat op zijn beurt versteviging van de ArabischTurksche betrekkingen na streeft, terwijl de EngelschEgyptische onderhandelingen over herziening van het verdrag tusschen deze beide landen aanstaande zijn. Door een serie moeizame diplomatieke onderhandelingen tracht Engeland thans vriendschapsbanden in de Arabische wereld te leggen of te ver stevigen, al blijft de Palestijnsche kwes tie, waar beloften aan en rechten van twee zijden moeilijk met elkaar in over eenstemming zijn te brengen, een strui kelblok. De diplomatieke bedrijvigheid van Engeland in de Arabische landen moet Moskou niet prettig vinden, dat op zijn beurt echter in Europa weer iets heeft om zich over te verheugen nl. het sluiten van een 20 jarig verdrag van vriendschap en wederzijdsche bijstand tusschen Polen en Joegoslavië, welker beide regeeringen zeer nauwe betrek kingen met Rusland hebben. T o e k ij k e r. Latere berichten melden dat Rusland uitstel van de zitting v. d. Veiligheids raad heeft gevraagd tot 10 April, de Ver. St. zijn tegen dit uitstel en hebben verzocht de Perzische kwestie als punt 1 op de agenda te plaatsen. Een gek geval Het plaatselijke feestcomité 4 Mei 1946 zet er reuzevaart achter om met het programma voor de a.s. feestviering klaar te komen. Alle achttien leden zijn in ’t touw om zich van de medewerking van zang-, muziek-, sport- en andere vereenigingen te verzekeren. (Het moet worden gezegd het gaat best. W ij zijn tevreden en men is zeer ingenomen met het feit dat het feest door en voor alle Sneekers zal worden gevierd). Er moet worden gepraat met eigenaars van terreinen, met deskundigen in het op touw zetten van leuke kinderspelen en wedstrijden. Kortom, er moet over legd en vergaderd worden om de ver schillende dingen tot in de puntjes voor elkaar te krijgen. En dat moeten wij als tweede stad van Friesland In theorie is de zaak bijna O.K. Maar ziet U, het moet van de theorie naar de practijk. Het moet van een feest plan worden omgezet in de daad. Ennu komt het gekke geval. Dat moet U doen. Ja zeker, U geachte ingezetehen van onze goede stad Sneek. U moet ons als feest comité eens netjes in de duiten zetten opdat w ij U daarvoor in ruil een feest kunnen geven dat klinkt ais een klok. Het feestcomité stelt zich dan ook voor om zeer binnenkort een groote huis- aan-huis-lijstcollecte te houden en het benoodigde bedrag door meer dan 100 .ijverige collectanten (en die staan klaar en wachten op een seintje bij elkaar te brengen. Doch voordien ontvangt U persoonlijk van ons nog een circulaire (bij U thuis bezorgd door tante Post), waarin wij U iets verraden van onze feestplannen. Afdeeling Sneek van de Partij van den Arbeid opgericht. Maandagavond is in een druk bezoch te vergadering in de foyer van „Amici tia” de afdeeling Sneek der Partij van den Arbeid officieel opgericht. De voorz. van het voorl» comité, de heer O. Braak sma, zeide in zijn openingswoord o.a. dat het ledental de 400 reeds overschre den heeft en al deze leden yoelen zich gebonden door een program dat zuiver principieel socialistisch is. De secretaris, de heer Th. Smeding, deelde o.m. mede dat de huisbezoekactie krachtig aangepakt zal worden en 28 leden gaven zich op het bestuur hierbij te helpen. In het definitieve bestuur, dat uit 13 leden bestaat, werden gekozen de dames G. KuipersArema, Chr. Lanting

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1