>uv Goba i Wee lick e. lan ■grepe ken t 12 ui flftSj Vrijdag 29 Maart 1946 No. 45 MALAISE. ï.iïl.l Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek K 2242 recie a kei ogs nee) SAU D Piei i kaart, sigare penple ot 16 j rijgbaa dstrij KER> itEl Buitenlandsch Overzicht S S m Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Predikbeurten te Sneek. BONNENLIJST ER Het Sneeker Nieuws Snee 146 Algem. 9.30 Tel.23' 646 Algem. E 35 Res. T 21 Ds. de worde I.B.S. engs rpooi bureai outun gehouden, onge- Vereeniging „Vogelwacht” Tirns outuo ■Jijlanr rga Tirn ri telij te zij rebbe gestel! ing o, ulierei vullin Wijl e tril liever ledei varen -23 jai 10 ui warde D 34, D 35 Res. E 34 Res. V 21 X 21 Bijzonder Gerechtshof Leeuwarden. Dinsdag werd voor dit gerechtshof o.a. tegen Anne Sytsma te Poppinga- wier 20 jaar gevangenisstraf geëischt. 16 April zullen voor dit hof terecht staan A. H. v. d. Veen, kermisreiziger en S. Adema, slager, beide te Sneek, resp. beschuldigd van vrijwillig toetre den tot de Waffen SS en tot de Duitsche Kriegsmarine. Tot directeur van de Ambachts school te Groningen is benoemd de heer J. v. d. Laan, directeur der Sneeker Am- bachtsschool. en zich Koo rtrou' smark merik Edai teiin [1DAI wordt 152 t/m 157 Alg. 151 Algem. 150 Algem. 149 Algem. 148 Algem. 147 Algem. idel, JGEN U iets -plicht inbev. 108 enawe 6.30 angrij) speeifil losov jen w; :ens dl j sede dage 28 jai meld: zer zij voerin ek va van d nbegr Bestrij verkin Ier de inde d o doe uur tot jemeen; imeents ig XII "ie die üretari nadei Prijsovertredingen achterhaald. Door de afdeeling Sneek van den op sporingsdienst voor de prijzen is in de maand Februari tegen 61 personen pro cesverbaal opgemaakt wegens prijsover tredingen. B 34, B 35 Res. C 34 Res. 652, 653 Algem. 651 Algem. 650 Algem. 649 Algem. 648 Algem. 647 Algem. Het stoffelijk overschot van zes ge sneuvelde Canadeezen naar den Holter- berg vervoerd. Ds. E. L. Nauta bericht ons dat hij Maandagmiddag op verzoek van capt. C. B. S. Avery, commandant van de „second Canadian Graves Unit” aanwe zig is geweest bij de ontgraving van het stoffelijk overschot der hier begraven zes gesneuvelde Canadeezen. De kapi tein was daarmee doende met zijn man nen. „Het trieste, vrij lugubere werk werd zwijgend verricht evenals hun ter aarde bestelling »p 17 April 1945 zonder verdere getuigen. De lijken werden mee genomen, in nieuwe dekens gewikkeld, naar Leeuwarden, waar nog dergelijk werk wachtte, om vandaar te worden overgebracht naar de definitieve groote militaire begraafplaats op den Holter- berg. Hier worden, evenals bij Bergen op Zoom en bij Nijmegen, de Canadeesche gevallenen uit geheel Noord-West Eu ropa verzameld op een welverzorgd eere- kerkhof. Aan het werk van het plaat selijk comité, dat zich tot taak had ge steld het graf der op Frieschen bodem in den oorlog gevallenen met bloemen en planten te verzorgen, kwam nu een einde. De families der betrokkenen in Canada worden van een en ander ver wittigd”. dub de nen worden. Geschiedt dat niet, dan be- teekent zulks een aanzienlijke financi- eele tegenvaller voor de vereeniging. Uiteraard zal een en ander niet onmid dellijk zoo kunnen worden ingericht als het bestuur wel zou wenschen; vooral de verordening op de woonruimte is een groote handicap welke het Museum van veel expositieruimte heeft beroofd. Maar blijft dit de eenige moeilijkheid, dan zal Sneek dezen zomer toch met iets voor den dag kunnen komen, dat voor de stad van buitengewone beteekenis is. 100 gram vleesch 6 liter melk Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen shag- of rooktabak (geen cigaretten of sigaren) 100 gram chocolade of suikerw. 2 rantsoenen lichte shagtabak (geen cigaretten of sigaren) Voor de week van 7 t/m 13 April zul len nog bonnen worden aangewezen voor melk, jam, thee, koffie, boter, tabak, versnaperingen, huishoudzeep, margari ne en gedr. zuidvruchten. In de eerste helft van April wordt voor de gebruikers boven 4 jaar de hoe veelheid boter ten koste van de marga rine verdubbeld. In de tweede helft van die maand krijgt die groep geen boter, doch gedeeltelijk margarine, gedeeltelijk bak- en braadvet. De leeftijdsgroepen boven 4 jaar krijgen als Paschen in zicht is 200 gr vleesch extra en alle leeftijdsgroepen' in April één ei. Distributienieuws. In April hebben zij wier stamkaartnr. eindigt op het cijfer 3 recht op een schoenenbon als zij er na 1 Jan. ’45 niet een hebben ontvangen. De pl. distributie- diensten zullen bekend maken wanneer men ze kan afhalen. Kinderen tot 10 maanden ontvangen geen bon. De rege ling inzake beroepsschoenen is verval len, werkschoenen kunnen op de gebrui kelijke wijze worden aangevraagd. Van 25 Mrt. t/m 20 April is op bonnen 140 en 639 bonkaarten K 604 2 It. petroleum verkrijgbaar. Bon 07 der lederkaart is geldig verklaard. Bon E 32 v. bonkaart KE 604 uiterlijk 30 Mrt. inleveren voor 90 gr. toiletzeep. Het broodrantsoen is van 2800 gr. op 2400 gr. verlaagd. js. Ai roond hting: uwhu Nadat Stalin vorige Vrijdag al in eën persgesprek had verklaard, dat hij veel waarde hechtte aan de organisatie der Ver. Naties als belangrijk instrument ter bescherming van den vrede en de internationale veiligheid, bleek het Rus sisch respect voor de UNO Zondagavond opnieuw, toen radio-Moskou mededeelde dat de Russische troepen begonnen wa ren zich uit Perzië terug te trekken. Deze mededeeling werd den volgenden dag bevestigd door Stalin, die zeide dat dit terugtrekken geregeld was bij een Russisch-Perzische overeenkomst. Waar deze mededeelingen aan den vooravond van de bijeenkomst van den Veiligheids raad werden gedaan het Russisch ver zoek tot uitstel der bijeenkomst was zoowel door de Ver^ Staten als Enge land afgewezen - mag men inderdaad in de Russische houding een bevestiging zien van Stalins woorden dat Rusland groote waarde hecht aan de UNO. Deed het dat niet dan had het zich niet zoo gehaast nog tijdig met een overeenkomst met Perzië voor den dag te komen. Met deze simpele Russische mededeeling dat er een overéénkomst tusschen Moskou en Teheran was gesloten was, hoewel ze de toestand verlichtte, de kwestie voor den Veiligheidsraad echter niet uit de we reld. De Ver. Staten en Engeland, wel ker nota’s aan Rusland over deze kwes tie onbeantwoord bleven, wenschten nu via den Veiligheidsraad ingelicht te wor den over de voorwaarden der Russisch Perzische overeenkomst; blijkbaar vreest men daar dat Perzië onder druk van den sterken buurman te veel toegaf. En Perzië’s klacht was gehandhaafd Daarom is Dinsdagavond deze zaak weer in de zitting van den Veiligheidsraad aan de orde geweest. De debatten van dien avond hadden tot resultaat dat de kwestie op de agenda kwam, de Rus sische gedelegeerde verklaarde echter in geen geval aan de besprekingen te zul len deelnemen vóór 10 April, de datum tot welke Moskou de behandeling wenschte te zien uitgesteld. Om een uit weg te zoeken kwam er toen een com missie welke Woensdag een voorstel hoe verder zou dienen te worden gehandeld zou doen.*) In een andere internationale organisatie, de UNRRA, welke de vroe gere bezette gebieden, waar nog nood heerscht, zooveel mogelijk van het noo- dige voorziet, hebben de Amerikaansche en Engelsche afgevaardigden ook al ruzie met de Russische. Eerstgenoemden weigeren nog langer voedselvoorraden naar Oostenrijk, waar de burgerbevol king ze zoo bitter noodig heeft, te zen den zoolang dat land de Russische be zettingstroepen moet verzorgen. Want dit zou er op neerkomen dat de Ver. Staten practisch de Russische troepen in Oostenrijk van het noodige voorzien. Een motie welke zich keert tegen een dergelijke voedselvoorziening van bezet tingstroepen is tegen den zin der Russen in de vergadering der organisatie aan genomen. Allicht heeft men daarbij ge dacht aan het feit, dat waar Rusland wel in staat is 400.000 ton graan aan Frankrijk te leveren het ook wel zelf zijn bezettingsleger kan onderhouden en nog wel iets meer doen ook voor de zeer zwaar getroffen Oostenrijksche bevol king. Nog zwaarder dan enkele Euro- peesche landen wordt echter een deel van Azië door het spook van den hon gersnood bedreigd, met name Britsch Indië, waarover een Engelsch commen tator doelend op de a.s. onafhankelijk heid van Britsch Indië verklaarde „de opgaande zon der vrijheid wordt er ver duisterd door de zware wolk van den naderenden hongersnood”. Het voedsel tekort, er enkele maanden geleden ge schat op 3 millioen ton, wordt nu ge raamd op 6 millioen ton. Herbert Hoover heeft verklaard dat de eerstvolgende 120 dagen over leven en dood van 500 mil lioen menschen in diverse deelen der we reld zullen beslissen. De oogst zal hier den doorslag moeten geven. Tot het ver dere nieuws behoort het bericht dat naast het Zuid SlavischPoolsch, nu ook een Z. SlavischTsjecho Slowaaksch verdrag van vriendschap en wederzijd- sche bijstand is te wachten het riekt gaandeweg naar een Oost-Europeesch blok en dat in België, nadat het ka- binet-Spaak was afgetreden omdat het in de Kamer geen meerderheid vond, nu de heer van Acker weer een opdracht kreeg. T o e k jj k er. De Oudheidskamer in het Friesch Scheepvaartmuseum. Het Friesch Scheepvaartmuseum te Sneek heeft de beschikking gekregen over een pand, dat zeer geschikt is tot Museum te worden ingericht. Het zal vooreerst 4 zaaltjes komen te bevatten, waarvan de achterste twee geheel vol gens de nieuwste inzichten zullen wor den ingericht. De voorste twee, aan het Kleinzand gelegen, behouden hun voor naam vroeg-19e eeuwsch karakter. Wij schreven reeds dat het bestuur van de vereeniging zijn aandacht ook zal besteden aan het verzamelen en ten toonstellen van voorwerpen en afbeel dingen, welke betrekking hebben op de geschiedenis van Sneek en omstreken. Het Museum beschikt reeds over een be langrijke verzameling op dit gebied, maar er zijn nog vele voorwerpen, welke verdienen voor ’t nageslacht bewaard te blijven en wier behoud nog geenszins is verzekerd doordat zij hier en daar bij particulieren zijn verspreid. Wij denken hier aan oude fotografieën van stadsge deelten, munten e.d., gevelsteenen, ge bruiksvoorwerpen enz. Maar ook herin neringen uit de bezettingstijd en de be- vrijding. Hoe noodzakelijk is het niet, dat het nageslacht in het Sneeker Mu seum zich een beeld kan vormen van wat in onze veelbewogen jaren is geschied De bestuursleden B. Brinksma, Ooster- dijk 14 en H. Halbertsma, Hooiblok- straat 13, zullen eventueele aanwinsten gaarne in ontvangst nemen, hetzij in bruikleen of eigendom aan de vereeni ging afgestaan. In de ruime gang zullen enkele van de mooiste Sneeker gevel steenen worden ingemetseld. De gang zelf wordt afgesloten met een gemetseld 19e eeuwsch poortje. Langs een breede, uitgebouwde trap, bereikt men de boven voorzaal. Hier zullen vele bezienswaar- dige herinneringen uit Sneek’s verleden een plaats vinden, zooals potten en an dere gebruiksvoorwerpen uit de terpen van Sneek en omgeving, munten, kaar ten, afbeeldingen, teekeningen, schilde rijen, enz. enz. Ook is het begin gelegd van een uitgebreide verzameling topo grafische afbeeldingen van belang voor de „geakunde” van Sneek en omgeving. De sfeer van het voorname vertrek, waarin al deze zaken zullen worden uit gestald, zal er veel toe bijdragen deze •afdeeling van het Museum zeer aantrek kelijk te maken. Het bestuur wacht thans met onge duld op toestemming met de inrichting te mogen beginnen. Zou deze nog in Maart afkomen, dan zal het Museum nog tijdens het zeilseizoen geopend kun- richt, die zich ten doel stelt het rapen van eieren van onze weidevogels in de zgn. verboden tijd tegen te gaan. Het voorloopig bestuur werd als volgt sa mengesteld de hh. D. Oppenhuizen, voorz.; H. Faber Jr., seer.; P. J. Heerin- ga, penningmeester allen te Sneek, en de heeren Teppema en Zijlstra te Oppen huizen, alg. bestuursleden. Binnenkort zal een tweede vergadering worden ge houden, waarin een definitief bestuur zal worden benoemd en waarin tevens besprekingen zullen worden gevoerd over het al of niet wenschelijke van ver lenging van de raaptijd waarvoor hier eenige jaren (geleden ook een groot- scheepsche actie is gevoerd, die echter niet tot het door velen zoo gewenschte doel heeft geleid. penbarq ing zal van dq Tribunaal Sneek. Zitting van Donderdag 28 Maart. Voorzitter mr. J. van der Schaaf leden de h.h. M. IJssels en P. van der Veen; adjunct-secretaris mr. J. F. C. A. Wille. Terecht stonden Sietske Trijntje Hoekstra, secretares se inspectie L.O. te Sneek. Beschuldigd van lid N.S.B.; lid N.A.F. en daarin de functie vervuld van leidster Dienst Vrou welijke Jeugd. Het Tribunaal achte den tijd, die besch. in detentie heeft doorgebracht voldoende, zoodat nu enkel de kiesrech ten voor vijf jaar worden ontzegd. Bartele de Boer, zonder beroep te IJs- brechtum symp. lid en lid N.S.B.; lid en leider Dienst Openbare Lichamen NAF; lid en organisatieleider NVD. Beschuldigde heeft het alleen aan zijn hoogen leeftijd te danken, dat hij niet weer naar Sondel terug hoeft. Ontzeg ging kiesrechten voor 10 jaar. Fokke Jan van der Weide, ass. zuivel fabriek te Warns lid en groepspenning- meester NSB; lid en buurtschapspen- ningmeester NVD. 1 jaar interneering met aftrek van preventief; ontzegging kiesrechten 10 jr. Jan Hoekstra, wachtgelder v. d. Ma rine te Workum lid of symp. lid NSB, tevens groepsadministrateur; lid en buurtschapspenningmeester NVD; vrij willig in de NAD gegaan als hoofdop- zichter-ziekenverpleger. 1 jr. interneering met aftrek van pre ventief; ontzegging kiesrechten 10 jr. Atze van der Veen, stoombootonder- nemer te Balk lid N.V.D. Besch. was geen lid der NSB; uitge brachte dagvaarding vervallen verkl. Simon Flapper, kapper te Bolsward lid N.S.B. Geen verdere interneering. Besch., die lid der NSB geworden was om een „ausweis” te krijgen om niet in Duitsch- land te werk gesteld te worden, werden de kiesrechten voor 10 jaar ontzegd. Willem van der Linde, distr. ambt, te Sneek; symp. lid en lid NSB; huismeester Duitsche Rijksschool voor meisjes. 1 jaar interneering met aftrek preven tief; ontzegging van de beide kiesrech ten voor 10 jaar. Hendrika Rienstra, zonder beroep te Sneek vertrouwelijke omgang met per- De vergadering der C. H. kiesvereen. alhier, onder voorzit terschap van dhr. A. Feenstra kwam na debatten tot de conclusie dat het hoofd bestuur zich niet hield aan het 2e en 8e art. van het reglement en besloot met groote meerderheid zich aan te sluiten bij de Vrij Chr. H. U. Tot bestuur wer den gekozen de h.h. A. Feenstra, J. van Slageren, Joh. Boersma, H. de Vries en A. v. d. Meer. OOSTHEM. Bij de reciteerwedstrijd, uitgaande van de vereen. Dorpsbelangen werden de prijzen toegekend in de afd. Ernst aan mej. H. G. Zelle te Bolsward, L. W. Nauta te Sneek en mej. R. J. Ringnalda te Bennebroek. Afd. Luim: P. Stellingwerf te Sneek; H. G. de Boer te Sneek en E. A. Smit te Abbega. Pu blieksprijs afd. Ernst L. W. Nauta te Sneek, afd. Luim G. Sluijs te Andijk. GOENGA. Onder leiding van ds. E. Kempenaar hielden de Chr. Jongelings- sonen van de Duitsche militaire macht, o.a. met een S.D.-man. Verzoek van verdediger Mr. J. Vis om de zaak met gesloten deuren te behan delen werd afgewezen. Interneering tot 3 Aug. e.k., onder toezichtstelling van de Stichting Toez. Politieke Delinquen ten; ontzegging kiesrechten voor 10 jr. Sophia Klasema, wonende te Sneek lid N.S.V.O. Ook deze besch. werd geacht reeds voldoende te zijn gestraft door den tijd in interneering doorgebracht. Ontzeg ging kiesrechten voor 10 jaar. Willem Bakker, koopman te Sneek lid N.S.B.opleiding gevolgd voor brans- portactie van de Motor W.A., daarbij gekleed in Duitsch uniform en in bezit van een wapen. Interneering voor 13 maanden met aftr. preventief en ontzegging kiesrechten voor 10 jaar. Het Tribunaal hield er re kening mee dat besch. toen hem bleek dat de Transportactie v. d. Motor W.A. niet diende tot vervoer van personen en goederen, maar ingezet zou worden bij de „Weermacht”, ondanks pressie dreigementen van Duitsche zijde, onmiddellijk terug trok. Werd nog behandeld de zaak tegen Tjeerd de Vries te Bakhuizen, die 28 Febr. 1.1. terecht stond wegens het foto- grafeeren van joden. De „rassendeskundige” Dr. H. Tj. Pie- benga, gedetineerd, bevestigde nu de le zing van besch. en diens raadsman Mr. A. W. Haan. De personen van Joodsche afkomst vroegen dit onderzoek zelf aan. De dagvaarding tegen den fotograaf, in middels op vrije voeten gesteld, werd vervallen verklaard. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oppen huizen en Uitwellingerga, Ds. Bijl, van Haren (Gr.) Geref. Kerk. Aangenomen naar Dirks- horn, Ds. P. v. d. Sluis, hulppred. te Sneek. Bij het op 16 Maart gehouden exa men voor Machineschrijven van de Fe deratie van Stenografie Groote, slaagde alsnog dhr. L. v. d. Meer alhier. Need en Bitrouwen. 20 Maert hie de Lanbou-Jongerein Mienskip hjir yn Snits wer in joun bi- lein. De foarsitter, de hear D. Keulen fan Nijlan, stie foar in moai folie seal, doe’t er iepene en it wurd joech oan de hear W. Cuperus. Dizze, de skriuwer fan „De gouden tried”, fortelde de koarte ynhald fan dit boek, dêr’t it stik „Need en bitrouwen” nei makke is. It komt hjir op del, dat men yn 9 bidriu- wen de op- en delgeande tiiden tusken 1880 en 1940 wearspegele sjocht yn it bistean fan boer en arbeider. De Mar- rumers, dy’t it stik spilen, diene it foar de 19e kear en dan soe men forwachtsje dat hja de faeks hwat eigen stivens fan klaeikers forleard hiene. Dat wie net fan elkenien to sizzen. Dat de haedper- soan siik wie, foaroare dér neat oan. En it stik? Underskate toanielen byldzje tige goed Ut it lijen fan it plattelansfolk yn ’e minne krisisjierren. Foar dit publyk, dat him de omstannichheden sa goed yn- tinke kin, is sa’n stik dus tige gaedlik. In toanielstik kin men it yn ’e fiersto- fierte net neame. It binne bylden üt ’e skiednis. Oft it nedich wie, dat de skriuwer foar elk bidriuw de koarte yn hald fortelde? Ik bitwifelje it. Soe it tokoart oan ünderfining de oarsaek wêze dat de 9 bidriuwen mear as 4 Uren bislane en it dus meiinoar to lang dür- ret? It musykkorps „Excelsior” fan Nij lan spile tusken de bidriuwen tige for- tsjinstlik. Mar joech in fleurich stikje as „Op het bal” wol foech nei in bi driuw, dêr’t g&ns lju de triennen fan yn ’e eagen hiene Al mei al in stik mei gêns mankeminten, dat dochs oan syn doel bianderet. Buurtvereeniging V. G. V. De buurtvereen. V.G.V. (Vrijheid geeft Vreugde), omvattende de buurten W. de Zw.str., Woudv.kade en v. d. Heijbuurt hield een zeer geslaagde feestavond in het St. Jozephgebouw, onder voorzitter schap van den heer J. Tichelaar. Met eigen krachten werd een programma van muziek, voordrachten, samenspra ken en cabaret onder leiding van den heer J. Bosman uitgevoerd; ook werd een verloting gehouden. Na afloop was er bal onder leiding van den heer D. Draaier; muziek van het trio v. Winden, Jeltema en Ligthart. Kynologenclub Friesland. 16 Maart hield de kynologenclub Fries land een geanimeerde bijeenkomst bij Hanenburg. De bekende keurmeester, de heer van Dijk, besprak een 15-tal hon denrassen, waarvan exemplaren aanwe zig waren. In de pauze gaven zich een twintigtal personen op als lid van de K.C.F., een stap in de goede richting om te komen tot een flinke afdeeling Sneek van de K.C.F. Hier zullen ook matches worden gehouden, waar keurmeester dan zijn oordeel toelicht. „Vogelwacht”. In navolging van andere plaatsen in ons gewest is deze week ook in Sneek een Vereeniging „Vogelwacht” opge- ZONDAG 31 MAART 1946. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Ds. F. H. PLOOY van Eist. Ingeleid door Dr. H. de Vos. 5 uur Dr. H. DE VOS. GEBOUW VOOR CHR. BELANGEN. 5 uur Ds. A. KENTIE. GEREF. KERK. Noorderkerk 9.30 uur Ds. F. Guillaume (Z. 24); 5 uur Ds. P. v. d. Sluis. Zuiderkerk 9.30 uur Ds. E. N. v. Loo 5 uur Ds. F. Guillaume (Z. 24). Oosterkerk 9.30 uur Ds. P. v. d. Sluis; 3 uur Ds .E. N. van Loo (Z. 24). CHR. GEREF. KERK. en 5 uur Ds. W. Ruiter. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. W. Mesdag. (Belijdenis). BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ev. H. Mosterd, van Sid- deburen. Vrijdagav. 8 uur Bijbell. en Bidstond. LEGER DES HEILS. 10 uur voorm., 3.30 uur nam. en 8 uur 's av. Lezing „Japansche Verdruk king”. De samenkomsten worden ge leid door Kapiteins Van Erven, Zen- dingsofficieren uit Ned. O. Indië. NED. HERV. KERK. Gauw, 9 uur Ds. E. Kempenaar. Hommerts, 1.30 u. Dr. M. H. Bolkestein. Jutrijp, 9 u. Dr. M. H. Bolkestein (Bev. Lidmaten). Offingawier, 1.30 uur Ds. E. Kempenaar. Oudega (W.), 2 u. Ds. J. M. Weddepohl. Oosthem, 9.30 en 1.30 uur Ds. W. G. v. d. Ree. (Beide diensten extra Coll.) Scharnegoutum, 9.30 uur Ds. W. A. Dekker; 2 uur Ds. A. Kentie. Sandfirden, 9.30 u. Ds. J. M. Weddepohl. Sijbrandaburen, vm. Ds. J. N. de Ruiter. Westhem, 9.30 uur Ds. H. Gordeau. Wolsum, 1.30 uur Ds. H. Gordeau. Woudsend, 9.30 en 1.45 uur Ds. Spijker boer (nam. Doop). IJsbrechtum, 10 uur (Consistorie) J. E. Wagenaar. IJlst, 9.30 en 2 uur Ds. Jansen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, ’s av. 7.30 uur Ds. H. J. Wilde van Stadskanaal. IJlst, 9.30 uur Ds. J. H. v. d. Slooten. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9.30 uur Leesdienst; 2 uur Ds. Langhout van Gaastmeer. 100 2 liter melk 3% liter melk Bonkaarten KD, KE 604. 800 gram brood 200 gram bloem 500 gram suiker 125 gram boter 125 gram margarine 100 gram 20 4- of magere kaas 50 gr. 40-j- of vette kaas (extra bon) 400 gram brood 500 gram rijst of kindermeel 1 liter appelmoes (voorinlevering uiterlijk 6 April) Bonkaarten LD, LE 604. 599, 600, 601 vleesch D 22, E 22 melk voor de tweede helft van de 4e periode 1946 (31 Maart t/m 13 April). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 604. 800 gram brood 200 gram bloem 400 gram suiker 125 gram boter 100 gram vet 100 gram 20 4- of magere kaas 50 gr. 404- of vette kaas (extra bon) 800 gram brood 800 gram brood Bonkaarten LA, LB, LC 604. 099, 100, 101 vleesch 100 gram vleesch A 22 melk - B 22, C 22 melk SCHARNEGOUTUM. De Ver. „Dorps belang” kwam in jaarlijksche vergade ring bijeen. De secr., dhr. K. Tiersma bracht ’t jaarverslag uit; de heer W Elzinga gaf ’t financieel verslag, batig saldo ruim f 90.De heeren F. Volbe- da en R. Kuipers kregen elk een zilveren lepel met inscriptie voor het vele werk verricht betreffende de turfvoorziening. Ook dhr. Joh. Koopmans bracht de turf- geschiedenis in Friesch rijm naar voren. Voorz. D. v. d. Laan werd herk. en voor de penningm. dhr. Elzinga (niet herk.b.) werd gekozen dhr. A. de Jong. Getracht zal worden verbetering te krijgen in de bestrating v. d. Oude dijk in het dorp. SKEARNEGOUTUM, 15 Maert. Foar in grótfolle seal hat it seiskip Tetman de Vries hjir de „Tiid haldt gjin skoft” opfiert. De middeis foar trouwden, de jouns foar jongeren. De aksje wie op tou set troch de Fryske Krite „It Pom- pebléd”. Nei in ynliedend wird fan de foarsitter R. Heeringa spriek H. Sij- brandij oer: Fryslan en dé Friezen. It stik waerd mei greate oandacht folge. In de pauze sprits D. Bouma oer Skear- negoutum en de krite. Dizze doarpsjoun is tige slagge. OPPENHUIZEN, 26 Maart. Het 4- jarig zoontje van R. Lautenbach is bij het spelen te water geraakt en ver dronken. OPPENHUIZEN. De zangvereeniging „De Lofstem”, directeur de heer P. A. Hettinga, gaf hier twee geslaagde uit voeringen. Ter afwisseling werd er door eenige leden opgevoerd het tooneelstukje „Marijke fan Lytsega”, waar de spelers veel succes mee hadden. Leider dezer avonden was R. P. de Jager. OPPENHUIZEN. De Chr. Jongelings- vereeniging „Samuel” en de meisjesver- eeniging „Tabitha” hielden een feeste lijke jaarvergadering onder leiding van ds. Knottnerus. Er waren jaarverslagen, een inleiding, beantwoording van vra gen, opstellen en voordrachten. IJLST. De Chr. Muziekvereen. „Con cordia” gaf de vorige week twee welge slaagde uitvoeringen in „Ons Gebouw”. Zoowel de muzieknummers, het dubbel- kwartet als 't ter afwisseling gegeven hoor- en denkspel hadden een aandach tig gehoor. Beide avonden was het lo kaal bezet en berustte de leiding bij Ds. Jansen. Jammer voor het corps, dat de jonge en bekwame dirigent, de heer J. Andela, binnen afzienbare tijd naar Gro ningen vertrekt. 'IJLST, 21 Maart. Uitslag reciteerwed strijd, uitgaande van de Herv. Vrouwen- vereeniging Dorcas”. Afd. Ernst le. mej. A. Wiersma, Oosthem; 2e. mej. Hiemstra, Oosthem; 3e. E. Hofstra, Bak- keveen; 4e. H. W. Nauta, Sneek. Afd. Luim le. S. Bangma, Oldeboorn; 2e. S. Pasma, Wijtgaard; 3e. M. Fijlstra, IJlst; 4e. H. Sybrandy, Scharnegoutum. Een troostprijs werd toegekend aan S. Steen- sma te Bolsward. OUDEGA (W.) Deze commissie kon het echter niet eens worden, Woensdagavond besloot de raad de Perzische kwestie nu direct te behandelen en den Perzischen gedele geerde te hooren; de Russische afge vaardigde die nog eens uitstel tot 10 April had geëischt verliet de vergade ring. vereen. „Timotheus” en de Herv. meis- jervereen. „Kleine Kracht” haar feeste lijke jaarverg. in de geheel bezette Herv. kerk alhier. De heer Hette Jellema hield een bijbelinleiding in het Friesch over Lucas 7 1118. Uit het jaarverslag van den secretaris der C.J.V. „Timo- theüs” bleek o.a. dat de vereen .thans 24 leden telt. Als afgev. van de jonge- lingsvereen. „Obadja” te Gauw sprak de heer F. Ypma van Offingawier. Een paar tableaux werden keurig uitgevoerd en bijzonder door de aanwezigen ge waardeerd. Het laatste tableau „Jeugd in opbouw” was samengesteld door den heer G. Bootsma, bestuurslid van „Ti- motheüs”. Tusschen de bedrijven door gaven de dames Gr. en E. Kuperus een paar zangnummers, begeleid door het orgel. Uit het jaarverslag van de secre taresse van de C.M.V. „Kleine Kracht” bleek o.m. dat de ver. thans 30 leden telt. Het belangrijkste van deze jeugd- avond was evenwel het opvoeren van een oorlogsstuk in drie bedrijven „Groote Blijdschap”, geschreven door dhr. Fal- lentin, secretaris van het Ned. Jong. Ver bond. Met groote aandacht is het ver loop van de opvoering gevolgd. De da mes M. Jellema van Sijbrandaburen en H. Bakker van Gauw, afgev. van de Geref. meisjesvereen. brachten haar ge- lukwenschen over in een paar coupletten samenzang. De heer B. Faber, voorz. van de jongel.ver. sprak nog een slotwoord. Een sympathiek plan. Er is in de laatste tijd veel geklaagd over de baldadigheid van de jeugd, en niet ten onrechte. Vooral de plantsoenen in de stad hadden hier onder te lijden. Het dient achter ook gezegd, dat het de Sneeker jeugd aan goede speelplaatsen ontbreekt, waardoor deze baldadigheid mede in de hand is gewerkt. De buurt vereeniging „De Noorderhoek”, die zich op het standpunt stelt „eerst de jeugd” heeft nu van het Gemeentebestuur de beschikking gekregen over een aardig terrein om dat als speeltuin in te rich ten en het bestuur wil probeeren hiervan een aardig geheel te maken. Rondom deze speelplaats zal zoo mogelijk een strook plantsoen worden aangelegd en het ligt in de bedoeling dat de jeugd tperaan actief zal meewerken, door on der deskundige leiding de heesters en struiken te planten. Het is te hopen dat het lofwaardige streven van dit bestuur, gesteund door de verschillende gemeen telijke instanties, er toe zal bijdragen bij de jeugd liefde op te wekken voor alles wat leeft en groeit. Teneinde de vrij hooge kosten voor een deel te bestrijden zal dezer dagen aan de buurtbewoners een lijst worden gepresenteerd, waar door ieder de gelegenheid zal krijgen een steentje voor dit mooie doel bij te dragen. Uit het Politierapport. Diefstallen. Wegens diefstal van geld ten nadeele van M. B. te T. werd aangehouden H. de B. alhier tegen wien, nadat hij bekend had, proces-verbaal is opgemaakt. Tegen I. B. H. te S. werd proces-verbaal opge maakt wegens diefstal van een porte- monnaie met inhoud, en tegen mej. A. V. te Sneek wegens diefstal c.q. verduiste ring van een handtasch, inhoudende een geldbedrag en levensmiddelen. Suikerbonnen vervalscht. Tegen mej. I. J. E. alhier is proces verbaal opgemaakt wegens het verval- schen van suikerbonnen. Zet uw rijwielen op slot Wielrijders worden er aan herinnerd dat zij hun rijwiel, indien ze dit onbe heerd laten staan, met een slot tegen diefstal moeten beveiligen. Indien de politie dergelijke rijwielen zonder bevei liging aantreft, zal tegen den eigenaar proces-verbaal worden opgemaakt. De meesten onzer weten nog heel goed, wat malaise is. Sinds het begin van den oorlog hoort men het woord niet meer, maar daarvoor sprak ieder een over de malaise. Men dacht daarbij dan aan den slechten toestand van het bedrijfsleven. Fabrikant, zakenman, boer en arbeider wisten toen heel goed wat malaise was. Het ging niet met het bedrijfsleven, met als gevolg zorg, ar moede, moedeloosheid, moeheid en nog wel eenige onaangename stoffelijke en geestelijke omstandigheden meer. Wij spreken nu niet meer van malaise integendeel wordt ons verzekerd er zit schot in. Toch is er een zekere malaise op te merken, maar dan meer op gees telijk gebied. Men krijgt sterk den in druk, dat veel menschen, om niet te zeggen de meesten, innerlijk moe zijn. Het gevolg is, dat zij niet de rechte levensmoed hebben, niet veel zin hebben, mee aan te pakken en het wel gelooven. Versterkt wordt deze houding door de overtuiging dat het toch niets geeft, wat wij doen; straks komt er weer een oor log en dan is al ons ploeteren toch te vergeefs geweest. Voor het eerst in lan ger dan tweehonderd jaar wordt een massaal geloof in de vooruitgang ver vangen door een massale stemming van naderende ondergang. Men gelooft niet meer in krachten ten goede. De teekenen van een dergelijke gees telijke malaise zijn talrijk. Een er van is de achteruitgang van het kerkbezoek, waar althans in de Hervormde Kerk al gemeen over geklaagd wordt, ondanks de veel grootere activiteit dezer Kerk. Dat verschijnsel hangt samen met een gebrek aan belangstelling in geestelijke zaken, dat men ook elders kan waar nemen. Het duidelijkst merkt men deze geestelijke malaise nog in persoonlijke gesprekken; ook in een zekere geprik keldheid. Nu is dit verschijnsel niet te verwon deren. Op de spanning van den bezet tingstijd moest wel een ontspanning, op de actie een reactie volgen. Geen wonder dat vijf jaren van bezetting met alles, wat deze voor ons volk meebracht, moe maakten. Ook is een zekere teleur stelling onvermijdelijk. Al hebben wij elkaar gedurende den oorlog telkens voorgehouden,' dat wij na den oorlog nog een zwaren tijd tegemoet gingen, wij hebben ons de toekomst toch te licht voorgesteld. Dat kon moeilijk anders, maar dat wreekt zich nu. Ik weet, dat er ook teleurstellingen gekomen zijn, waar men moeilijk op kon rekenen In donesië, de spanning tusschen Amerika en Engeland eenerzijds en Rusland an derzijds. Toch blijft het waar, dat wij de toekomst ons te licht gedacht hadden. Wij hebben m. a. w. de krachten ten kwade in de menschenwereld onderschat. Dit is de kracht, maar ook de zwakheid geweest van het geloof in de vooruit gang, dat de afgeloopen twee eeuwen in het algemeen heeft gekenmerkt, dat het de krachten ten kwade onderschatte en die ten goede overschatte. Men dacht, dat wij vanzelf of met behulp van men- schelijke inspanning langzaam maar zeker een blijde toekomst tegemoet gin gen. Wij werden van dit geloof wel ra dicaal genezen en tot ons geslacht spre- Ken weer de visioenen uit de Openbaring van Johannes, van den naderenden eind strijd tusschen de engelen en de duive len, waarbij de wereld in bloed en vlam men zal vergaan. Het gevaar dreigt, dat wij nu alle ver trouwen in de krachten ten goede ver liezen. Wat ons alleen redden kan, is geloof. Geloof in de idealen, die ons ge grepen hebben, in de waarden, die be slag op ons gelegd hebben, op de nor men of maatstaven, die ons opeischen, op God, Die ondanks alles regeert en Zijn wil doorzet. Dat geloof houdt echter tevens besef van verantwoordelijkheid in. Wij worden opgeroepen om te arbei den. Wie gehoorzaamt, is niet moede loos meer, omdat hij ervaart, dat groo- ter dan menschelijke macht door hem werkt. V. Feestcomité 4 Mei 1946. Reclame-, Verbeelding- en Versieringsoptocht. Op den a.s. bevrijdingsfeestdag zal ook een groote reclame-, verbeelding- en versieringsoptocht gehouden worden. Reclame-optocht. Hieraan nemen deel alle bedrijfstakken, zooals b.v. bakkers, slagers, schilders, rijwielherstellers, krui deniers, kappers. Echter alleen in groeps verband. Gezamenlijk kan men dus uit komen met 1 of meerdere wagens of anderzins, Fabrikanten, grossiers, kun nen zoowel in groepsverband als in dividueel deelnemen. Verbeelding-versieringsoptocht. Hier bij wordt de medewerking verwacht van buurt-, straat-, winkeliers-, sport-, jeugd- en alle verdere vereenigingen. Men wordt verzocht met een wagen of hoe dan ook iets uit te beelden, b.v. Bevrijding, Ne derland zal herrezen, KLM, Geldzuive- ring, Tribunaal enz. enz. Ook aan de versiering verzoeken wij ieder de meest mogelijke zorg te willen besteden. De deelname aan de optocht (het zijn er geen twee doch één) staat alleen open voor inwoners van Sneek. In verband met de organisatie enz. verzoeken wij echter opgave van deelname met om schrijving voor 15 April a.s. aan: F. Andree, Lindelaan; J. H. Klaibeda, N. Noorderhorne. Ook kan men met het co mité overleg plegen omtrent ideeën en practische toepassingen van een ver langd object.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1