No. 46 Vrijdag 5 April 1946 vanwege IND Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek WAAROM K 2242 ia PEN ?EB ’ier’ Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adres Grootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek L. EN Burgerlijke Stand. Aanvullende BONNENLIJST Buitenlandsch Overzicht Predikbeurten te Sneek. Het Sneeker Nieuws 1, da 9.30 T 22 op Hedenavond Secr Tribunaal Sneek. Lid hting Dlgen deelt cués’ uki’s’’ nnga- DA” origi rdooi serei aren tingi iorn( rkerl uur adeel etari •volg voon erzoe treek nissie iureai oemc ■estei open irend 1 hu: lauw |en ii inden straa i vat 1 p.k Bonkaarten 172 Algemeen 171 Algemeen 170 Algemeen V 22 X 22 echtg. van Kornelis Hettinga (Idsken- huizen). Johanna Lehman 90 jr., wed. v. Theodorus Johannes Hendrikus Woud- stra. Maria Tjitske de Boer 65 jr. Carl Joseph Stockmann 84 jr., echtg. van Lu- dovlca Maria Hettema. Anna Douma 17 jr. (woonpl. Ijlst). hoven ouber, juber. Zoon t 1.50 11-1 IEEI* JEEK vond: oven tzand aartei jaien nplein 16 jr jbaar i haa >eken lie D p.k sdn. van Bos ost- alle en te te te te te Al- te Na de s ver en it dang ijk t soor uwen djzinf Iers istigd ij. di ig to onin( de te ike- rne- nga v. i te mes ;ens ver lenis uwia ikina ver aafd< mans. 1.2341 ond te wij de omen: wijze doek •YER woon i jaar. Raadsvergadering Sneek. De tijdelijke gemeenteraad van Sneek komt in openbare vergadering bijeen a.s. Dinsdag 9 April ’s avonds 7.15 uur. der gericht tot de nieuwe personeels leden mej. B. Wielinga en den heer J. Sixma, hield deze een korte beschouwing over.de in de oorlogstijd toegenomen vernielzucht der kinderen. Hij spoorde de ouders aan met de onderwijzers sa men te werken om zoo de nieuwe ge meentelijke aanplantingen tegen vernie ling te beschermen. De heer Glimmer veen hield een lezing over „De licha melijke en geestelijke groei van het schoolkind”, waar met groote aandacht naar werd geluisterd. Verder werd de avond gevuld met een bijdrage van den heer J. Meijer over ,,De gelukkige klas”, vioolsoli van den heer L. Glimmerveen met begeleiding van mej. D. de Groot en v. het genoot Ouderavond Bolwerkschool. In het Jozefsgebouw kwamen de ou ders van school 3 bijeen voor het houden van een Ouderavond. Na een welkomst woord van den voorzitter, in het bijzon- Kerknieuws. Doopsgezinde Gemeente. Ds. Mesdag te Sneek heeft het beroep naar de Doops gezinde Gemeente te Zeist aangenomen. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. M. Wedde- pohl, N. H. Pred. te Oudega (W.) heeft voor het beroep naar Zwaagwesteinde bedankt. Bedankt voor Baambrugge, Ds. W. G. v. d. Ree te Oosthem c.a. A 23 melk B 23, C 23 melk Bonkaarten KD, KE 604 672 Algem. 671 Algem. 670 Algem. 669 Algem. Bonkaarten LD, LE 604 D 23, E 23 melk 169 Algemeen 168 Algemeen 167 Algemeen 166 Algemeen Weer Sinaasappelen voor kinderen. Voor personen, geboren in 1925 of later, wordt wederom 500 gram sinaas appelen beschikbaar gesteld. Men moest hiertoe uiterlijk op Woensdag 3 April de bonnen E 36, D 36, C 36 en B 37 reserve der bonkaart K 604 bij een handelaar in groente en/of fruit inleveren. De bon voor zuidvruchten. De aangekondigde bon voor zuidvruch ten zal in de bonnenlij st van 11 April worden bekend gemaakt. 6 liter melk Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen rook- of shagtabak (geen eigaretten of sigaren) Latere berichten melden dat zoo- 1 wel het Russische als Perzische antwoord op tijd bij den Veiligheidsraad is bin nengekomen; de Russen deelen mede hun troepen voor 6 Mei, onafhankelijk van de stand der onderhandelingen, te zullen terugtrekken en de Perzen gaan daar mee accoord. Waarschijnlijk zal de Vei ligheidsraad dat ook doen en de zaak aanhouden tot 6 Mei. Bijzonder Gerechtshof Leeuwarden. Dit hof veroordeelde 2 April o.a. Pie ter Beetsma te Sneek tot 3 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, geheel door te brengen in een rijkswerkinrichting Jouke Feenstra te Sneek tot 14 jaar, waarvan 13 jaar in een rijkswerkinrich ting. In beide gevallen ontzetting der. kiesrechten voor het leven. Op 23 April zullen o.a. terechtstaan Luitzen Wie linga, schilder te Sneek en Lammert Bleeker, eveneens schilder te Sneek we gens vrijwillig toetreden resp. tot de Waffen S.S. en de „Wachabteilung des Chefintendanten beim Wehrmachtsbe- fehlshaber in den Niederlanden”. Petroleum voor kookdoeleinden. Zij, die in het bezit zijn van een pe- troleumkaart voor kookdoeleinden of verlichting, kunnen gedurende de maand April 1946, vier liter petroleum koopen op de bonnen 29 t/m 32 der kaart UA 510; de bonnen 29 en 31 der kaart UB 510; de bonnen 68 der kaart UC 510 en de bonnen 123 der kaart UD 510. Interneering voor 1 jr. met aftr. preven tief en ontzegging kiesrechten v. 10 jr. Albert van der Meer, Wommels. Lid NSB, weer-afdeeling NSB, NVD en Econom. front. Interneering voor 1% jr. met aftrek preventief, ontzegging kiesrechten voor 10 jaar. Sikke Schotanus, brandstoffenhande laar, Sneek. Lid NSB, weer-afdeeling NSB, NVD, Econ. front en van het hui zen- en propagandafonds. Tijdens de bezetting kocht beschuldig de voorts het aan den Israëliet Velle- man toebehoorend huis aan de Looxma- gracht alhier. Interneering voor 1% jr. met aftrek preventief. Ontzegging kies- erchten voor 10 jaar en verbeurd ver klaring van het aangekochte huis. Frederik Bosma, opzichter der Ned. Heidemaatschappij te Sneek stond toen nog terecht terzake zijn sympathisee- rend lidmaatschap der N.S.B. en het be- kleeden van de functie van wijkhoofd van den N.V.D. Aangezien het hier een zeer licht geval betreft, besch. keerde de geheele zaak de rug toe, toen Duitsch- land nog op het toppunt van zijn macht stond, was het Tribunaal van oordeel dat besch. met den tijd reeds in detentie doorgebracht, voldoende werd gestraft. Als unicum geen ontzegging van de kiesrechten. Feestcomité 4 Mei 1946. Het Feestcomité verzoekt den werk gevers het personeel op den Nationalen Feestdag, 4 Mei, vrijaf te geven en de loonen uit te betalen op 3 Mei opdat de huismoeders dien dag hun inkoopen kunnen doen en de winkeliers daardoor ook Zaterdag hun zaken kunnen sluiten. Een nieuw Sportterrein te Sneek. Het was reeds geruimen tijd bekend dat van katholieke zijde pogingen wer den gedaan om in Sneek tot een eigen sportterrein te komen. Voor dat doel werd indertijd een commissie ingesteld, bestaande uit de heeren A. Brennink- meijer, R. van der Berg, H. A. Diekstra en M. de Vries, wier vele werk thans met succes bekroond zal worden. Dank zij de volle medewerking van Burge meester en Wethouders van Sneek en de groote steun, die zij ondervond van den heer De Kok, directeur van Gemeente werken, heeft de commissie nl. de be schikking gekregen over een complex terreinen aan de Rijksweg Sneek-Joure, waarop het groote sportterrein, dat de naam „HetZuideri-Sportpark” zal dragen, zal worden aangelegd. De plannen hier voor zijn reeds ontworpen door den heer S. G. WaMnga, architect alhier. Waar de plannen thans reeds zoover gevorderd zijn dat binnen afzienbaren tijd met de uitvoering kan worden begonnen, kan hierover thans iets meer bekend wor den gemaakt. Dit nieuwe sportpark dat voor en door katholieken tot stand komt, maar ook voor allerlei niet-katho- lieke vereenigingen beschikbaar zal zijn krijgt zijn hoofdingang aan de Oppen- huizerweg, dicht bij de boerderij van den heer v. d. Werf. Het terrein loopt dan verder door tot aan de Woudvaart, ter wijl de geprojecteerde verbindingsweg tusschen de Lemmerweg en de Rijksweg SneekJoure naast het sportterrein zal loopen. In de toekomst zal ook hier een ingang komen, alsmede aan de Amalia- straat. Direct naast de hoofdingang, ge heel afgescheiden van het sportterrein, wordt een speeltuin met vele attracties, o.a. ook een doolhof voor de jeugd, aan gelegd. Het sportpark bevat een groot 125 gram boter 1 ei 250 gr. jam, stroop, enz. 225 gram huishoudzeep SNEEK, van 18 t/m 25 Maart 1946. Geboren Wijbren, z. v. Beene Vaart jes en Jantje Koenen. Douwe Simon, z. v. Pieter de Jong en Hendrika Sie- brigje Wiersma. Trijntje Klaasje, d. v. Jan Riemersma en Pietje Meijer. Simke, z. v. Wibbe Jonkmans en Aaltje Poep- jes. Anne, z. v. Douwe Tamminga en Sjouke Piebenga. Alida Johanna Maria en Agnita Josepha Maria, ds. v. Otto Stoelinga en Alida Aagje Bakker. Breg- tje, d. v. Johannes Gerard Scheper en Antje Holtrop. Johannes Antonius Jozef, —-o~--o z. v. Johan Maria Draisma en Esther nisterie volgen, dat met een Marie Stoelinga. Maria Agatha, d. v. Hindrikus Dominicus Abeln en Maria Margaretha Anna van Erp. Anna Pe- tronella, d. v. Pieter Hessel Zondervan en Wiepkje IJsselstein. IJmkje, d. v. Auke van Dam en Grietje van Dijk. Antje, d. v. Rein Buding en Jacoba Jor- werda. IJnskje, d. v. Albertus Holkema en Neeitje Walinga. Jelle, z. v. Hedzer Hooijenga en Froutje Posthuma. Ludo- vica Susanna Maria, d. v. Ids Frederik Bok en Gezina Adelaida van der Werf, lietje Maria, d. v. Sijbout van der Zee en Do.a Adema. Ondertrouwd Cornells Kaspersma 24 jr. en Dieuke Anna Andree 24 jr. Gijs- bertus van Rossum 28 jr. en Geertje Jaasma 21 jr. Gehuwd Johannes Fredericus Wor- telboer 34 jr. en Hendrika Johanna Lu cia Paques 32 jr. Catrinus Wester 27 jr. en Antje de Jong 24 jr. Pieter Jan Sta vast 25 jr. en Aaltje Boot 24 jr. Sipke Bootsma 32 jr. en Sibbeltje Visser 32 jr. Overleden Aaltje Hoekstra 74 jr. zang van een kinderkoor o. 1. hoofd der school. Een en ander veel bijval van de ouders, welke in een groot aantal waren opgekomen. Oprichting sportclub. GAUW, 25 Maart 1946. Onder voor zitterschap van den heer W. A. Koop- mans alhier vergaderden gisteravond een groot aantal Lege-geansters in de consistoriekamer v. d. Ned. Herv. Kerk, om te komen tot de oprichting van een sportclub. Meer dan 50 personen gaven zich als lid op. Waarschijnlijk zal de nieuwe vereeniging den naam dragen van L.S.C. (Lege-geaenster Sportclub). Het voori. bestuur bestaat uit de vol gende personen mej. R. Grunstra, de heeren ds. K. Blom, H. A. Jellema, J. Rienstra, W. A. Koopmans, allen te Gauw en dhr. KI. Bleeker te Goënga. Getracht zal worden geschikt terrein te vinden waarop deze zomer de gymna stiek zal kunnen worden beoefend. YSBRECHTUM. De nij oprjuchte toanielforiening „Nij libben” haldde hjir op Tiisdei 12 en Tongersdei 14 Maert in pear tige slagge ütfieringen. Opfierd waerden „Ho nou” fan Bulthuis en „Blyn spil” fan Steensma. len en oar is der by de oanwêzigen tige ynfallen. Sneon 16 Mrt. hat „Nij libben” beide stikken nei foaren brocht foar de dér oanwêzige Fryske krite. OOSTHEM, 25 Maart. Hedenavond was de Chr. Oranjevereeniging in jaar vergadering bijeen. De kas sloot met een saldo groot f 351.Het periodiek aftredend bestuurslid dhr. H. van Ber- kum werd herkozen. Het bestuui- deelde mede, dat het boekjaar voortaan zal ein digen op 1 Maart en dat er van het gemeentebestuur een schrijven was binnengekomen betreffende de viering van den nationalen feestdag. Voor punt rondvraag was veel belangstelling, eenige wenken en wenschen van leden is aan het bestuur opgedragen te regelen op welke wijze de herdenking van de bevrijding gevierd zal worden. voor de tweede helft van de 4e periode 1946 (31 Maart t/m 13 April). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van KA, KB, KC 604 125 gram boter 125 gram margarine 250 gram jam, stroop enz. Lanbou-Jongerëin Mienskip Snits. De léste Untjowings-kursusjoun is balden foar in folie boppeseal fan Ha nenburg in biwiis tomear foar it Bi- stjür dat hja goed dien hat, nettsjin- steande folie swierrichheden, fan wal to stekken mei dit stik wurk. Ynlieder Drs. Graatsma fan Sybrandabuorren bi- spriek it ünderwerp Ynfloeden fan ’e oarloch op ’e sounens fan 'e minske. Hy kaem earst op it lichaemlik wolwêzen en joech doe ü.o. in biskóging oer de fieding, klaeijng, wenningtastannen en de bismetlike sykten, dy’t uteraerd net optimistysk wêze koe. As oarsaken fan ’e greate flecht dy’t de bismetlike syk ten naem hawwe neamt spr.. ü.o.: 1. de har forwegende, stridende legers 2. evacuaesje en deportaesje op greate skael, tinder biswierlike hygienyske om- stannichheden; 3. it ófnimmen fan ’e wearstan tsjin siikmeitsjende ynfloeden as gefolch fan ’e fiedselkrapte. Spr. bi- sprekt yn dit forban wiidweidich for- skate bismetlike sykten, ü.o. diphtery (kielsykte), dy’t neffens de Ynspekteur foar de Folkssounens yn ’e trije Noardl. provinsjes sünt 1938 fan 25 gefallen óf tanaem is oan 7333 gefallen ta yn 1944. Ynlieder neamt fierders de reafünk, rude, dysenterij, forskate typen t.b.c., geslachtssykten, typhus en forhellet yn- teressante bysünderheden hjiroer. Oan ’e ein fan dizze nijsgjirrige lêzing konklu- dearret spr. dat yn ’e Latynske slach- sin mens sana in corpore sano (in sou- ne geast yn in soun lichem) gans wier- heit sit as wy sjogge nei de hjoeddeiske geastlike üntheistering. Ynlieder Dr. Hofstra fan Snits koe yn syn lêzing „De ynfloeden fan ’e oarloch op ’e sounens fan it fé”, in optimistysker lüd hearre litte, sadat de sounens fan minsken en fé nei dizze oarloch mei reden tsjinstellingen neamd wurde meije. Spr. wiist op ’e rol dy’t it üntbrekken fan krêftfoer (koart foar) hjirby spile hat op it stik fan molke- en kopsykte, streptococcen ensfh. en op ’e foardielen fan it gêrsdruijen yn forban mei de sounens fan it fé. Ek it reagearjen fan it fé op t.b.c. hat him yn ’e goede rjoch- ting üntwikkele, hwerby de forplichte félevering in gunstige ynfloed hawn hat. It reaksjeperc. is byg. fan 4050 yn 1919 oan 56 yn 1944 tobek roun, dêrby yn oanmerking naem dat it tal ündersochte kij yn forhalding folie grea ter wurden is. It ideael om lans t.b.c.- frije bidriuwen en -fabriken tó kommen ta t.b.c.-frije provinsjes is lykwols noch net birikt. Dat de wittenskip net stil sit, docht bliken oan de risseltaten fan it"„mond- en klauwzeer-vaccin” hwerby ien kou har opofferje moat om 200 oaren foar de gefolgen fan in M. en K.-„yn- vasy” to biwarjen. Lykwols binne der dan jierliks noch sa’n 10.000 kij nedich frijwilligers foar Spr. lit üs fierder yn ’e kunde komme mei it üntstean en bistriden fan forskate sykten fan great- en lytsfé oan hounen, katten en ke- ninen ta. Koart sein it wie in learsume joun. De foarsitter konstatearret yn syn slütwurd dat de Mienskipsgedachte syn libbensfetberheit biwizen hat. Dat dit foarbyld fan de lanbou jongerein forie- nings en bounen fan ald-learlingen to Snits neifolging fine mei. It fortsjinnet soks, bitinkend dat net itjinge dat skiedt, mar itjinge dat bynt it swierst weage moat. 50 gram thee 100 gram koffie 1 ei 225 gram huish.zeep Bonkaarten LA, LB, LC 604 2 liter melk 3y2 liter melk Een catechisante komt bij mij. Zij ver telt mij, dat zij niet meer op catechisatie kan komen, want zij heeft op het uur, waarop deze gegeven wordt, gymnastiek gekregen. Als ik vraag, hoe dat plotse ling zoo gekomen is, blijkt, dat zij is gaan trainen voor een komenden wed strijd en nu drie of vier avonden per week zal moeten oefenen en binnenkort ook nog op den Zondagmorgen. Natuurlijk kan ik daar niet tegen op dominees verliezen nu eenmaal geregeld den strijd om de catechisanten, ondanks alle ge daver in kranten en op vergaderingen, dat het Christendom de grondslag van onze beschaving vormt en ik laat haar gaan, hoezeer het mij ook spijt, om de zaak en om de leerlinge, een aar dig, getrouw en belangstellend meisje. Als zij weg is, peins ik toch nog wel even na waarom moet het nu zoo met de gymnastiek Ouders klagen hun nood tegen mij. Hun zoon voetbalt en hij doet het goed, zoodat hij kans heeft in de hoogere elf tallen te komen. Dat beteekent even wel, dat hij geregeld mee uit moet trek ken. Niet alleen dat dit hem ettelijke Zondagen uit het gezin haalt, het brengt hem, den jongen jongen, ook geregeld in café’s, waar de ouders niets voor ge voelen. Op mijn vraag, of het dan niet mogelijk is, dat de zoon „gewoon” voet balt, zonder aan wedstrijden mee te doen, luidt het antwoord, dat dit niet mogelijk is. Prettig en goed voetballen beteekent, aan wedstrijden meedoen. In een ander gezin is er volslagen ruzie, als ik binnen kom. Hetzelfde pro bleem heeft zich hier voorgedaan, maar hier hebben de ouders hun veto uitge sproken. Zij willen niet, dat hun zoons op Zondag aan wedstrijden meedoen. De jongens zijn wild, want nu liggen zij er’ uit bij hun club. De ouders houden hun been stijf, maar in hun hart vinden zij het toch wel erg vervelend, dat zij hun jongens dat verdriet moeten aandoen. Waarom moet het nu zoo met de sport, vragen zij mij, die ook het antwoord niet weet. Ik leg het vraagstuk voor aan een anderen vader, dien ik op weg naar het volgende bezoek ontmoet. Hij lijkt mij een onpartijdig beoordeelaar, want zijn kinderen zijn, voofzoover ik weet, bij geen enkele sportvereeniging. Ik wensch hem met dit feit geluk, want nu kent hij tenminste niet de moeilijkheden, die de anderen hebben. Helaas heb ik het mis. Hij heeft soortgelijke moeilijk heden. Zijn kinderen zijn nl. bij een jeugdvereeniging en die neemt ook al zooveel van hun tijd, tot op den Zondag toe. Huiselijk leven hebben wij niet meer, bromt hij. Deze vader vraagt ook al waarom moet het nu dadelijk zoo opgeschroefd worden Op deze vraag heb ik in geen van de ge noemde gevallen antwoord kunnen geven en ik heb van anderen ook niet een be vredigend antwoord gekregen. Sport- en jeugdvereenigingen zijn beide zeer noo- dig voor jonge menschen, maar deze hebben daarnaast ook hun werk en dat is voor een steeds stijgend aantal onder hen hun studie. Zij leven verder in een gezin. Ik begrijp, dat wedstrijden bij de sport hooren en dat bij jeugdvereenigin gen heel wat te kijken komt. Ik weet ook, dat er besprekingen loopen tus schen de Kerken en de sportbonden, om de wedstrijden op Zaterdag te doen hou den, maar zoo ver is het nog niet. Ik weet ook, dat er indertijd een sportbond werd opgericht, die niet mee wou doen aan het wedstrijdwezen en dat er afzon derlijke christelijke sportvereenigingen zijn, die niet op Zondag sporten. Ik weet dat men tegen dergelijke afzonder lijke vereenigingen groote bezwaren heeft en niet ten onrechte, maar ik weet ook dat de sport, zooals die nu beoefend wordt, dergelijke verschijnselen te voor schijn roept. Ik weet dus heel wat, maar wat ik niet begrijp is, waarom wedstrijden zoo belangrijk zijn en waarom de Zondag zoo zwaar belast moet worden. Is sport om de sport dan niet meer mogelijk Evenmin begrijp ik, waarom al deze dingen, jeugdvereenigingen incluis, al door meer doel in zichzelf dreigen te worden. Men moet wel bedenken, dat op deze wijze dergelijke dingen slechts voor een bepaald soort jonge menschen mo gelijk zijn, voor degenen neen, nu niet eens die geld, maar die tijd hebben en dan dien tijd uitsluitend hiervoor wil len geven. Dat is toch een beperkt ge deelte van de jeugd. V. Donderdag hield dit tribunaal weer een zitting. Voorzitter mr. J. v. d. Schaaf; leden de h.h. P. v. d. Veen en A. I. Wierdsma; adj. secr. mr. J.J. Keuning. Terecht stonden Jan Boersma, veehouder te Warns. Beschuldigd van lid NSB en Ned. Land stand. Verbeurd verklaring van f 15.000. 1 jr. interneering m. aftrek preventief en ontzegging kiesrechten voor 10 jr. Jacob Valk, arbeider, Workum. NSB. Een licht geval; de tijd in interneerihg doorgebracht wordt voldoende be schouwd. Ontzegging kiesrechten voor 5 jaar. Klaas Sap, wachtm. Marechaussee, te Sneek. Lid NSB en NVD. Interneering voor 1% jr. met aftr. v. preventief en ontzegging van kiesrech ten voor 10 jaar. Theede Boersma, plaatwerker, Bols- ward. Dienstneming wachtbataljon Nord- west S.S. en Wachtsman. Beschuldigde, die weigerde den eed van trouw op den „Führer” af te leg gen, den in het kamp te Vught opge sloten marechaussee uit Bolsward van der Hauw, met gevaar voor eigen leven, wat levensmiddelen, sigaretten enz., ver strekte en daarna zijn „spuit” tegen het prikkeldraad zette en er vandoor ging, werd geen verdere interneering opge legd. Ontzegging kiesrechten voor 10 jr. Jan Leenstra, St. Nicolaasga. Hulp- verleening aan den vijand. Zaak voor onbep. tijd aangehouden. Johannes Steiginga, arbeider, Wor kum. Lid NSB, weer-afdeeling der NSB en Ned. arbeidsfront. Beschuldigde, die tot 17 December 1.1. was gedetineerd in het Huis van Bew. te Leeuwarden waarmede het Tribunaal rekening wilde houden werd veroor deeld tot interneering van 1 jr. met af trek preventief en ontzegging kiesrech ten voor 10 jaar. Broer Nicolaas de Boer, onderwijzer, IJsbrechtum. Lid NSB en opvoeders- gilde. Toen deze beschuldigde na de bevrij ding in de school op het Oud-Kerkhof alhier werd opgesloten schreef hij in zijn dagboek „Ik krijg een plaats boven in een lokaal aan de voorkant, vanwaar een mooi uitzicht op de oranje-getooide „bloeddorstige” menigte. Tooneelen als voor de Bastille (sic)”. iy2 jaar inter- neering met aftr. preventief, voorts ver beurd verklaring van f 500.en ont zegging kiesrechten voor 10 jaar. IJnze van der Tempel, Ruigahuizen. Lid NSB, NVD en Ned. Agrarisch front. Verbeurd verklaring van f 5000. N.V. Sneeker Jachthaven. In café „Onder de Linden” werd onder leiding van den heer S. J. Olij de alge- meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Sneeker Jachthaven gehouden. De voorzitter herdacht in zijn openings woord den overleden oud-voorz., den heer J. Volkers, die met hart en ziel vpor de Jachthaven leefde en onder wiens leiding de Sneeker Jachthaven groot is geworden. Verder herinnerde hij er aan, dat de haven dit jaar 35 jaar bestaat; klein begonnen is zij uitge groeid tot een der grootste, zoo niet de grootste jachthaven van Nederland. Vol gens de verslagen van den penningmees ter, den heer T. Ferwerda, sloot de ver-» lies- en winstrekening met een verlies van f 392.06. Het eindcijfer van de ba lans bedraagt f 49264.13. Namens de kas commissie, bestaande uit de h.h. J. Lust en F. v. d. Meer, stelde eerstgenoemde voor den penningmeester, onder dank voor zijn zorgvuldig beheer, te déchar- geeren en de rekeningen goed te keuren, waartoe werd besloten. De secretaris, de heer E. Hazelhoff, bracht een uitge breid en keurig verzorgd jaarverslag uit, dat onder applaus der vergadering werd goedgekeurd. Van de obligatieleening 1934 werden uitgeloot de nummers 272, 51, 267, 274, 98, 62 en 30; van de lee- ning 1938 de nummers 17, 98 en 58. Tot leden der kascomm. werden benoemd de heeren F. v.d. Meer en Jelle Zwart; dhr. A. Hoogeveen werd wederom aangewezen als plaatsvervanger van het bestuur vol gens art. 13 der statuten. Een voorstel van het bestuur om art. 3, le al. van het huishoudelijk reglement aldus te wij zigen, dat de jachthuizen uitsluitend kunnen worden verhuurd aan aandeel houders der vennootschap, tevens eige naren van een door zijn grootte, volgens door den Raad van Beheer te stellen regelen, daarvoor in aanmerking ko mend pleiziervaartuig, werd na discus sie aangenomen. Daar ook nog verschil lende andere zaken nader geregeld moe ten worden zal een geheel nieuw huish. reglement worden ontworpen. Hiervoor werd een reglements-commissie, be staande uit de heeren S. Kuipers, J. Lust, G. S. Hofstra en P. Olij aan het bestuur toegevoegd. Dit nieuwe regle ment zal in een buitengewone algem. vergadering worden behandeld en op 1 Januari 1947 in werking treden. De af tredende bestuursleden, de heeren T. Ferwerda en A. Goodijk, werden herko zen. Voor de viering van het 35-jarig jubileum werd een feestcommissie be noemd, bestaande uit de heeren J. Lust, G. S. Hofstra, J. ten Wolde, P. Olij en H. S. Groenhout. Bij de Zondag in Griekenland gehou den verkiezingen, waaraan, ondanks het advies der linksche partijen om zich van stemming te onthouden, een groot deel der Grieksche bevolking heeft deelge nomen, schijnt de rechtsche, konings gezinde partij der populisten de absolute meerderheid behaald te hebben. Voor de uitslag definitief is moet hij nog goed gekeurd worden door de geallieerde waarnemers, Franschen, Engelschen en Amerikanen. Deze moeten nl. een rap port uitbrengen of de stemming volko men vrij is geweest. Engelsche corres pondenten zeggen dat voor zoover zij het konden controleeren, dit inderdaad het geval was. Als dit juist is heeft het Grieksche volk zich dus voor een rechtsch bewind en het koningschap het laatste moet eventueel echter nog door een aparte volksstemming worden bevestigd uitgesproken. Dienzelfden Zondag stemde 82 procent der Berlijn- sche soc. democraten tegen de fusie met de communisten in de Russische zóne schijnt ,de stemming op het laatste oogenblik verboden te zijn en de Fransche sociaal-democraten met over- groote meerderheid tegen een samen werking met de communisten bij den verkiezingsstrijd. Al deze uitingen van een op democratische wijze gepeilde meening zullen het Westen even wel kom, als Moskou onwelkom zijn, waar men nu eenmaal een heel andere opvat ting van democratie heeft en waar het wantrouwen omtrent de bedoelingen van het Westen nog hoogtij viert. „Mis plaatst wantrouwen, er is geen mensch in het Westen, die er aan zou denken zich met de inwendige zaken van Rus land te bemoeien”, zegt men hier in ’t Westen, maar de Russen zelf denken daarover nu eenmaal anders. Volgens sommigen uit hoofde van een bezwaard geweten, omdat zij zelf in het verleden zich wel eens via dfc Komintern in an dermans zaken hebben gemengd, vol gens anderen op grond van vroeger op gedane ervaringen na den eersten we reldoorlog, toen er wel degelijk neiging in het Westen was zich in de Russische zaken te mengen. Een Russisch wan trouwen, dat zeker niet uit de wereld wordt geholpen door een Engelsch proef ballonnetje inzake de Perzische kwes tie, waarbij wordt voorgesteld de Per zische olievelden voor zoover ze nog niet aan buitenlandsche exploitanten zijn toegewezen onder beheer der U.N.O. te stellen, waardoor ook Rusland zijn aandeel er in zou krijgen, maar de nu reeds in Engelsche en Amerikaansche handen zijnde rijke velden meteen vei lig gesteld zouden worden Wat overi gens die Perzische kwestie betreft, de Veüigheidsraad heeft vorige week, na dat de Russen zich van de besprekingen hadden teruggetrokken, besloten zoowel aan Perzië als Rusland nog een aantal vragen te stellen over hun onderhande lingen. Gewild of ongewild kwam men daardoor toch nog eenigszins tegemoet aan het Russische verlangen, dat de be handeling dezer zaak tot 10 April zou worden uitgesteld. Wel schijnt de Raad gevraagd te hebben dat de antwoorden voor 3 April zouden zijn ontvangen, maar daaraan zal wel niet zoo strikt de hand worden gehouden tegenover een groote mogendheid, welke als eerste haar volle bijdrage van ruim 1.700.000 dollar in het fonds voor het werkkapitaal der Ver. Naties stortte en daarmee opnieuw toonde dat ze oog had voor de betee- kenis dezer organisatie, ook al zal ze het er de eerste dagen niet gemakkelijk hebben. Want de Amerikanen en Engel schen hebben besloten een eensgezinde houding inzake de Perzische kwestie aan te nemen. Zij wenschen o.a. dat alle Russische troepen overeenkomst of geen overeenkomst onvoorwaardelijk uit Perzië worden teruggetrokken.*) Is de huidige bijeenkomst van den Veilig heidsraad te New-York dus een zeer be langrijke, dat is Ook die tusschen de Britsch Indische leiders en drie Engel sche ministers te Nieuw Delhi in Br. Indië over de onafhankelijkheid van dit rijk. Door een der Br. Indiërs gevraagd welke voorstellen Engeland had, ant woordde Sir Stafford Cripps „in ’t ge heel geen, we komen slechts om de Britsch Indiërs bij te staan het onder ling eens te worden”. Maar hier ligt dan ook een moeilijk te ontwarren knoop. Bij de onderhandelingen in Indonesië zijn de standpunten elkaar nu zoover ge naderd dat dr. van Mook met Sir Archi bald Clark Kerr' en drie Indonesiërs naar Nederland komt om de nog restee- rende moeilijkheden op te lossen. Er wordt wel verondersteld dat naar het Fransche voorbeeld in CochinChina Java en wellicht ook Sumatra of een deel daarvan samen een vrijstaat zullen worden in een Indonesisch gemeenebest, dat deel zal uitmaken van het koninkrijk der Nederlanden. België heeft nu zijn nieuwe kabinet met 6 socialistische mi nisters, 6 liberalen, 4 communisten en 3 partijloozen. Een ministerie dat dus steunt op links, en dat in de Kamer een meerderheid van 17 st. waarom de liberalen met 15 kamerzetels dan ook maar eventjes 6 ministerszetels hebben maar in de senaat maar 1 st. meer derheid heeft. De sterkste partij, de ka tholieke Chr. Volkspartij bleef buiten het kabinet. Om de wankele positie van dit kabinet schijnt premier van Acker van plan van het parlement eenige bui tengewone bevoegdheden te vragen, mede omdat de economische toestand in België neiging tot achteruitgaan toont. Sneuvelt het niet bij de poging die vol machten te krijgen, dan zal men met be langstelling de lotgevallen van een mi- i meerder heid van ministers die voor geleide eco nomie zijn, aan het hoofd van het eco nomisch ministerie een liberaal, voor stander van vrije economie heeft. T o e k ij k e r. voetbalveld volgens internationale afme tingen, waarom heen een athletiek-gras- baan is geprojecteerd, terwijl voldoende ruimte is ingeruimd voor kleedkamers, korfbal en hockey, geheel volgens de of- ficiëele afmetingen. Ook is gedacht aan de tennissport waarvoor achter dit twee de sportveld vier tennisbanen zullen worden aangelegd, het geheel omzoomd door een. fraaie beplanting. Achter het tennispark komt een groot open sport terrein waar andere takken van sport, zooals gymnastiek, kaatsen en ^thletiek beoefend kunnen worden, terwijl ook ge dacht is aan de jeugdbeweging en ver kennerij. Voor deze laatsten komen nl. ook eenige terreinen beschikbaar, waar op blokhutten e.d. zullen verrijzen, ter wijl voor de zeeverkenners aan de Woud vaart een eigen haven met schiphuizen zal worden gemaakt. De materiaalposi- tie laat het voorloopig nog niet toe op het terrein een theehuis en tribunes te stichten, maar die komen er in de toe komst zeker. Om het geheel zoo aan trekkelijk mogelijk te maken is rondom het geheele sportpark een passende be planting ontworpen. Voor de uitvoering van dit grootsche plan werd ook van par ticulieren veel steun en medewerking ondervonden, en met de totstandkoming ervan wordt zeer zeker ook het alge meen belang gediend, daar dit sport park in een gebleken behoefte zal voor zien. Kaatsvereeniging „Sneek”. De Kaatsver. Sneek kwam 26 Maart in jaarverg. bijeen. De voorz., dhr. G. Castelein herdacht o.a. in zijn openings woord het overleden lid Hidde Rienstra. De notulen en het jaarverslag een zeer uitgebreid en keurig overzicht werden hierna door den secretaris dhr. W. Oppenhuis gelezen en goedgekeurd. De penningmeester, dhr. K. Bosma, gaf daarna een overzicht van de finantieele toestand waaruit bleek dat de vereeni ging in een zeer bloeiende toestand ver keert. Het ledental en het aantal dona teurs bedraagt 305. Op advies van de kascommissie, de h.h. Laagland en Wal stra, werd de penningmeester gedechar geerd. Herkozen werden tot bestuurs leden de h.h. Castelein en Abma. Op het programma staan o.a. een groote partij omstreeks half Juli, met zoo mogelijk eenige Belgische parturen; 19 Mei aan vang vierkamp Bolsward, Rauwerd, Sneek, Weidum. De leden zullen een halve competitie spelen. Een onder kaat sers, H.B.leden enz. gehouden enquête betreffende het kaatsen op „steenen”, competitiekaatsen en „Snitser telling” leverde een groot succes voor het be stuur op. 14 van de 15 gevraagde le kl. kaatsers hadden geen bezwaar op „stee nen” te'kaatsen, slechts 1 was tegen de Snitser telling. Tot leden der nieuwe kascommissie werden benoemd de h.h. Fr. Groen en H. Haagsma. 100 gram chocolade of suikerw. 100 gram chocolade of suikerw. Bon 167 en 671 zijn geldig tot en met 27 April a.s. De eieren kunnen betrok ken worden bij een detaillist, die gewoon is eieren op rantsoenbonnen te ver- koopen. Geen speciale textielpunten meer. Na 31 Maart zijn geen speciale tex tielpunten meer uitgereikt. Zooals be kend, zijn deze punten na 30 April a.s. niet meer geldig. Aan a.s. moeders zul len deze punten nog t.e.m. 13 April a.s. worden uitgereikt. Het bovenstaande houdt in, dat na 31 Maart jl., respectie velijk 13 April a.s., geen aanvragen voor textiel meer bij de distributiediensten kunnen worden ingediend. ZONDAG 7 APRIL 1946. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Dr. H. DE VOS (Lit. dienst). 5 uur Ds. A. KENTIE. (In beide diensten Openbare belijdenis en Coll. Ziekenhuisje). GEBOUW VOOR CHR. BELANGEN. 10 uur Ds. J. N. DE RUITER. GEREF. KERK. Noorderkerk 9.30 uur Ds. P. v. d. Sluis (Z. 25); 5 uur Ds. E. N. van Loo. Zuiderkerk 9.30 uur Ds. F. Guillaumq. en 5 uur Ds. P. v. d. Sluis (Z. 25). Oosterkerk 9.30 uur Ds. E. N. v. Loo: 3 uur Ds. F. Guillaume (Z. 25). DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Dienst. Predikant wordt nader be kend gemaakt. Geen Westhill-kinder- diensten. Donderdag 11 April 2y2 uur Zusterkring. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Evang. H. v. d. Werf var Groningen. Vrijdagav. 8 uür Bijbell. en Bidstond. CHR. GEREF. KERK. en 5 uur Ds. W. Ruiter. LEGER DES HEILS. 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur Verlos- singssamenkomst. Maandag 2.154 u Gezinsbond (Vr.vereen.) Donderdag 8 u. Verlossingssamenkomst. Leiders kapiteins SouvereinKaspers. NED. HERV. KERK. Abbega, 9 uur dhr. D. R. Lammertsma v. Oosthem; 1.30 u. Ds. Jansen, Ulst. Gauw, 1.30 uur Ds. E. Kempenaar. Goënga, 9 u. Ds. Kempenaar (H. Doop). Jutrijp, 9 en 1.30 uur Dr. Bolkestein. Oudega (W.), 9.30 uur Ds. J. M. Wedde- pohl; 2 uur Ds. Knottnerus van Op penhuizen. Oppenhuizen, 9 uur Ds. A. M. Knottne rus (Openb. belijdenis en Voorb. H.A.); 1.30 uur Ds. Weddepohl, van Oudega. Rauwerd, 2 uur Ds. J. E. Wagenaar. Scharnegoutum, 9.30 en 2 uur Ds. W. A. Dekker. Tirns, 10 uur Ds. J. E. Wagenaar. Wolsum, 9.30 en 1.30 u. Ds. H. Gordeau. Ijlst, 9.30 en 2 uur Ds. Jansen. (9.30 u. Bev. nieuwe leden). GEREF. KERK. Oudega (W.), 9.30 en 2 uur Leesdienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, 2.30 uur Ds. J. Krijtenburg van Twisk.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1