3HTEH Vrijdag 12 April 1946 No. 47 De be vrij ding van Sneek door de Canadeezen. Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS vanwege DEN •D [DAG LM c. RING akers turen Sneek Sneek a Het Sneeker Nieuws K 2242 Buitenlandsch Overzicht blijven. gebouw Nederland Bevrijd. Koor, DING”. ir, secr. Cel.2341 wees id, secr. 1 alle ilijk te 40 ■nkaart shortje, geldig hriftelijk r te zijn hebben ngesteld ding op mulleren rhoogde Bestuur werden één der i buiten- n piloot kte zelfs tentieke heel en iliteiten. lar. uur, in inendste ^micitia tr. Heer agazijn ttinga, orderh. k hun orlogs- ;t lich- over- orengt. vorden bekend, je Bult- gevolge twee i.ver. rking artet heer erkerk 8 uur hter el- onder I irtjes Tailu- *ezel- werd -Bouwplan voor Friesland. Dit jaar zullen worden gebouwd te Sneek 10, Rauwerderhem 3, Wymbrit- seradeel 8 en IJlst 2 woningen. ■Volksondertvijs. Tot bestuurslid Van de kring Fries land van Volksonderwijs is gekozen de heer W. S. Overzee alhier. .pril a.s. zrijwilü- te 6.30 i wij de en twee it. riening olisten. schip :f. 275. 2461. UITWELLINGERGA. Door het weg werpen van een sigaret door eenige eier- zoekers uit Sneek, geraakte de hooibult van den heer Bokma in brand. Voor den eigenaar een groote schadepost? I de zaal de heer larheid" ITIA assistent an de IRKUM nwdewerking gedurende doof het overschrijven Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek sing moeten brengen. Maar deze weg zelf is van groot belang als verkeers ader; wij zijn den heer Ringeling dank baar voor wat hij voor Sneek en Fries land geweest is en wenschen hern alle goeds op zijn verderen levensweg toe. De heer ir. Ringeling sprak nu een woord vati dank tot allen die hier hun waardeering hadden gevit maar ook tot allen, met wie hij bij zijn werk in aan raking was gekomen en die hem zoo vriendelijk waren tegemoet getreden; in Hoofdstembureau Prov. Staten^, Voor het jaar 1946 zijn door Ged. Sta ten benoemd tot leden van het hoofd stembureau ter verkiezing van de leden der Prov. Staten, in den kieskring IV (Sneek), de hh. G. L. Dokkum, J. Wind, mr. J. H. Cornelis, J. A/Maseland, allen te Sneek. eden- I. al- I leref. vond, Ook ti de Vijf kievitseieren in één nest. SIJBRANDABUREN, 8 April 1946. Onze plaatsgenoot, de heer A. van der Kooij, vond hedenmiddag, dicht bij de Wetering, vijf kievitseieren in één nest. Sport en Liefdadigheit?. Hemelvaartsdag, 30 Mei a.s. zullen de traditioneele wedstrijden weer te Sneek worden gehouden. In verband hiermede vergaderde de Commissie op 5 April j.l. Er werd besloten voetbalwedstrijden en gymnastiekdemonstraties t,e houden, waarvan de programma’s nader bekend worden gemaakt. Het e.v. batig saldo zal worden afgedragen aan de vereeni- gingen „Hulp in Nood” en „Het Groene Kruis” voor gelijke deelen. OPPENHUIZEN, 8 April. Jaarverga dering Begrafenisvereen. D.E.L. In kas f 45.56, ledental 302, aftr. de heeren Jan Feenstra en Lammert Zijlstra die herko zen werden. Besloten werd zich bij de federatie van Begrafenisvereen. aan te sluiten. Er waren 14 leden ter verga dering aanwezig. Feestviering 4 Mei. Naar wij vernemen zal, in verband met den door den minister geuiten wensch, ook hier te Sneek de feestvie ring op 4 Mei tot den namiddag beperkt Bond van Orkestdirigenten in Nederland. De vorige week hid'd bovenstaande bond een propagada-vergadering in „De Klanderij” te Leeuwarden. De Bonds voorzitter, de heer B. D. Peters van Am sterdam, hieki een causerie over het nut van organisatie voor de dirigenten van muziek- en zangvereenigingen, waarbij hij wees op de onvoldoende salarieering, het ontbreken van regelingen in geval van ziekte enz. en het zoo mogelijk in voeren van een pensioenfonds. De bond telde in Friesland reeds eenige leden en de ter vergadering £®iwezige ongeorga niseerden gaven zich allen als lid op. Een commissie voor verdere propagan da onder de Friesche collega’s werd be noemd, die uitnoodigingen zal rondzen-, den tot aansluiting bij den bond. Tot 1 'Mei a.s. zal de gelegenheid bestaan lid te worden; na dien datum zal selectie werden toegepast. r bij ver I Alleen- Het Perth regiment in Canada. Wie meermalen Amerikaansche en Canadeesche kranten zag, verwonderde zich wel eens over de geweldige om- j vang van die bladen, vooral in deze tijd, nu de Europeesche door de papier- j schaarschte nauwelijks kranten kunnen heeten. En men verwonderde zich ook wel eens over de wijze, waarop men die geweldige hoeveelheid papier daar aan t de overkant van den oceaan vol maakt; er staat in de nieuwskolommen vaak heel veel wat men hier niet in een krant zou wenschen te zien, en vaak ontbreekt er, waarvoor wij ons hier wel interesseeren. Maar vfe verwonderden ons niet over de inhoud van het welkomstnummer, dat de Stratford-Beacon Herald, de krant in Stratford in Canada waar het Perth regiment in vredestijd zijn hoofdkwar tier heeft, op 15 Januari j.l., toen het regiment na de \>vertocht over de oce aan met de Queen Elisabeth aldaar aan kwam, uitgaf. Er was veel te vertellen aan en van de mannen, die na zooveel avonturen weer op vaderlandschen bo- dem kwamen, er was hun veel eer te be wijzen en veel hartelijkheid te betuigen. En in maar eventjes 56 pagina’s wordt dat dan ook rijkelijk gedaan. In woord en beeld geeft de redactie en haar staf van medewerkers uiting aan de gevoe lens der bevolking van Stratford op dezen dag en gaat de geschiedenis van het regiment na van zijn mobilisatie tot de laatste dagen van zijn verblijf ia Sneek. De technische prestatie is nave nant. Het nummer is voortreffelijk uit gevoerd. En we benijden wel een zoo kleine plaats Stratford is wat bevol king betreft niet grooter dan Sneek dat een blad bezit, dat wat technische outillage betreft niet onder doet voor de grootste dagbladen hier. Het welkomst nummer werd in de extra trein welke het regiment naar huis bracht, aan de mannen ujtgereikt. Op de foto’s ziet men veel ml hier ook te Sneek flfekende gezichten, maar de mannen zelf werden ook herinnerd aan Sneek want het num mer bevat bij een aantal kiekjes van ge bouwen in Sneek bij het Perth regiment in gebruik geweest enz., een woord van welkom op Canadéeschen bodem van wnd. burgemeester Rasterhoff en, na mens C.C.C.S., van dr. de Vos, president en de secretaris Kiezebrink; voorts een artikel van het officieel afscheid van het regiment hier ter stede met de rede van wnd. burgemeester Rasterhoff. een beschrijving van het album door ons ge meentebestuur het regiment aangeboden en zelfs een rede van den wnd. burge meester gehouden bij het trouwen van .twee Canadeezen hier -ter stede met twee Sneeker meisjes. Bekende gezich ten zien we op de foto’s, zeiden we >1, natuurlijk ontbreekt het conterfeitseï van It. col. M. W. Andrew D.S.O. niet. Hij was het die hier de band legde tus- schen burgerij en regiment en we zien in een volgend nummer van the Strat ford Beacon Herald, dat natuurlijk nog vol is van nieuws omtrent het regiment, dat hij nu bezig is die band' te handha ven en te versterken, want in een inter view met een reporter van het blad al reeds in den trein, welke het regiment naar Stratford bracht lezen we „Ge-, zeten in zijn hoekje in een officierscom- partiment van de trein, sneed kolonel Andrew een onderwerp aan, dat hij reeds met de Sneeker autoriteiten had bespro ken, de stad in Nederland waar de Perth- mannen „de jongens” van de inwoners waren. Stratford, zei de kolonel, zou Sneek kunnen adopteeren en Sneek Stratford, met als gevolg wellicht een uitwisseling van gedachten welke tot het oplossen van «tal van vraagstukken zou kunnen leiden. De burgerij van Sneek is bereid en kolonel Andrew was van plan een ontwerp-voorstel ten deze aan de autoriteiten van Stratford voor te leggen. Als voorbeeld haalde hij één punt naar voren te Sneek kan de water voorziening binnen afzienba^en tijd moei lijkheden gaan ópleveren. Misschien dat de stads-ingenieur van Stratford op dit gebied het stadsbestuur van Sneek nut tige wenken zou kunnen geven. Sneek heeft als vele andere steden op het vas teland van Europa, de kunst admini stratieve vraagstukken cp te lossen vol komen onder de’knie. Dergelijke vraag stukken zijn in betrekkelijk jonge lan den als het onze, aldus kolonel Andrew, altijd lastig, zoodat op dit gebied Sneek ons van voorlichting zou kunnen die nen”. Tot zoover cftt interview, waarna de verslaggever in hetzelfde artikel nog stilstaat bij de uitstekende betrekkingen welke tusschen de Sneeker burgerij .en Htt regiment bestonden, dank zij mede C.C.C.S. Er waren geen klachten over het gedrag van het regiment, wat in an dere centras wel eens anderS" was. An dere Canadeesche eenheden werd dan ook aanbevolen de methode te Sneek toegepast te volgen, het Perth regiment werd die eenheden voorgehouden als voorbeeld van wat goede betrekkingen met de burgerij konden bereiken. Met bovengenoemd nummer ontvingen wij nog een tweetal andere van hetzelf de blad, nl. van 15 en 19 Februari; in beide is een halve pagina foto’s van Sneek op zeer royale wijze afgedrukt en een redactioneéle toelichting laat geen twijfel omtrent de hajtelijké ge voelens van vriendschap, welke de bur gerij van Stratford de bevolking van Sneek toedraagt. Afgedrukt zijn kiekjes van de Ned. Herv. Kerk en het stadhuis, zoowel van by i ten als van binnen, de Waterpoort, het Wilhelminapark, Wijn berg, Amicitia, andere gebouwen door het Pepth regiment gebruikt, Sportpark, het huis waar de bevelvoerende officie ren woonden en het huis van dr. H. de Vos, den president van C.C.C.S. Uit het Politierapport. Tegen S. K. te S. is proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling. Handgranaten gevonden. Een van de leden van het personeel van drukkerij Flach aan de Leeuwarder- weg vond op het terrein van deze druk- kerij drie handgranaten, die daar door de Duitschers zijn achtergelaten. Daar hier ep -daar in de gemeente vermipedelijk nog wel meer van deze gevaarlijke din gen zullen liggen wordt de burgerij er ernstig voor gewaarschuwd dat ze hoogstwaarschijnlijk niet ontladen en derhalve levensgevaarlijk zijn. Indien handgranaten of i.d. gevonden worden moet daarvan onmiddellijk kennis wor den gegeven aan de politie, die dan voor het ophalen* en onschadelijk maken zal zorgen. De burgers mogen dat zelf niet doen Men schrijft ons Blijkens een advertentie zal hier Paasch-Dinsdag 23 April ’s avonds g uur in het gebouw voor Chr. Belangen door een gezelschap uit Witmarsum worden opgevoerd de revue „Nederland Bevrijd” van Hette Reitsma. Deze revue, welke hier onder leiding van den* auteur ge geven wordt, werd verleden zomer met de kevrijdingsfeesten‘17 maal als open luchtspel opgevoerd en trok overal dui zenden toeschouwers. We verwach’ten dan ook dat zeer velen deze revue, waar in „de leuke Sneeker” de humor ver zorgt en die verder in ernst zoowel als in luim veel afwisseling biedt, zullen bezoeken. Verder verwijzen we naar de raambiljetten. Eerste Vredes Oproep. Nederland staat op .de kentering, de neergang gaat over in den opgang, de afbraak in de herschepping. Het Leger des Heils stelt daartoe zijn gansche apparaat, al zijn inrichtingen en tehuizen ten dienste van de directe ver zorging en hujpverleening. Oorlogsschade en schade, Het secretariaat voor Friesland is voorloopig gevestigd Pot- gieterstraat 19 te Leeuwarden (dhr. G. Roelofsen). 10.000 J.V.O.ers en A.J.C.ers naar Amsterdam. Met de Paaschdagen is er in Amster dam een groot Centraal Vriendschaps- feest, waaraan zooveel 'mogelijk leden van de J.y.O. en de A.J.C. uit alle deelen van het land zullen deelnemen, in totaal ongeveer 10.000. Deze groote bij eenkomst moet gezien worden als de start van de nieuwe organisatie. Zooals bekend hebben beide vereenigingen be sloten een fusie aan te gaan. Dit groote festijn vraagt natuurlijk heel veel voor bereiding en overal- is men dan ook druk aan het werk. Zoo ook in Sneek. Een 55-tal Sneeker leden zal met Paschen naar Amsterdam trekken. In. verband met de overbelasting van de spoorwegen zullen er ’s nachts extra treinen rijden om 'tle deelnemers -te vervoeren, get vertrek uit Sneek is Vrijdagsavonds. De Illegaliteit en ons Volk. In den eersten tijd van de Duitsche bezetting van ons vaderland kon er van een verzet van ons volk nog moeilijk gesproken worden. Wel waren er zoo hier en daar enkele personen, die zich van stonde af aan tegen den vijand te weer stelden, maar ons volk als volk had hier aan geen deel. Verwonderen kon ons dit niet, daar wij als burgers in een rechts staat gewoon waren, da,t de woorden van de overheid door daden werden gedekt en aan mooie woorden ontbrak het on zen „Rijkscommissaris” in den eersten tijd der bezetting niet/Zoo schikten wij ons als volk in den o.i onvermijdelijken toestand, die ons weliswaar niet ideaal, maar toch niet- ondragelijk toescheén. En eerst toen de mooie woorden slechts slechte daden ten gevolge hadden, is in de'houding van ons volk in zijn geheel een wijziging ontstaan en zoo kwamen wij van lieverlede, getergd als wij waren, van berusting tot verzet. En het is de verhaasting van dit pro ces, waarin* de illegaliteit een belangrijk aandeel heeft gehad. Telkens en telkens weer heeft zij een beroep gedaan op het geweten vah ons volk en heeft het door haar acties dikwijls voor een directe keuze geplaatst. Dat ons volk, vooral in den eersten tijd met gemengde gevoe lens de „ondergrondsche” bezig zag en haar daden niet juist beoordeelde, kwam voort uit de omstandigheid, dat ons volk nog niet wakker was en de ware ge daante van den vjjand nog niet onder kende. En zoo werd in den eersten tijd door de illegaliteit een strijd gevoerd om ons volk wakker te krijgen, het te schudden uit zijn berusting en tot ver zet te drijven. Het gevolg hiervan was, dat het verzet niet steeds wortelde ih ons volk, integendeel, dat het zich soms met opzet los maakte van de „onverant woordelijke” actie van de onder- grondsche." Langzamerhand- is hierin echter ver andering gekomen; naar mate de tyran het masker liet vallen en de illegaliteit in omvang en Jjiëteekenis toenam, werd ook de band tusschen volk en illegaliteit sterker, in de bangste uren van ons volksbestaan was deze band hecht en sterk geworden en zoo kon, bij het einde van de strijd, met recht worden gecon stateerd, .dat de illegaliteit wortelde in ons volk en met en voor ons volk streed. Geldt dit in het algemeen voor geheel ons volk, voor onze provincie, ons ge west, was dit in bijzondere mate het ge val. Hadden wij niet onze onderduikers huis aan huis? Werden de kankerge zwellen in mis volksbestaan, de N.S.B.ers, niet doorons volk géïsoléerd Terwijl in onze dorpen iedereen, zelfs de school kinderen, dó- namen van de „ondergrohd- sche” kende, kon de S.D. en zijn hand langers toch’ nergens achter komen. Hebben niet de burgers in ons gewest de illegale werkers als het ware be schermd tegen de moordlustige moffen en hun satellieten door hun van „niets weten Vele voorvallen uit de laatste phase van den strijd bewijzen, dat de,il legaliteit en ons volk in ons gewest in den ware zin van het woord één waren. Nog enkele weken en wij herdenken het einde van den verzetsstrijd, onze be- vrijding, en dat doen Wij dan zonder de illegaliteit, want de illegaliteit is met de bezetting van ons land verdwenen. Al leen zijn er dan nog de gevallen illegale strijders, wier nagedachtenis wij dan tevens eeren. Zij gaven het beste wat zij 'konden gev^n hun leven voor de Vrijheid, ons Vaderland, ons Volk. Zij lieten ons hun nabestaanden, hun vrouwen en kinderen. Wij hebben als één met hen gestreden, nu willen wij ook als één voor de hunnen zorgen. Zij streden mét en voor ons volk, daarom zullen hun nabestaanden met en door ons volk en voor ons volk leven. Wanneer' wij straks ons bevrijdings feest vieren, zullen wij ook hunner ge denken en hun nagedachtenis eeren door allen, zónder uitzondering, onze jaar- lijksche bijdrage voor de verzorging van hun nabestaanden te leveren om aldus tets af te doen van onzen onaflosbaren plicht tot dankbaarheid. negoutum 175; A. Hoekstra, 'Follega 165; Y. Landman, Wolsum 170; W. Schaap, Tirns 175; S. Bokma, Wommels 179; A. Fokkema, Bolsward 166; A. Ho- geterp, Brekkepolder 165; Th. Miedema, Zurich 165; R. Heeres, Kolderwolde 170; I. Bierma, Witmarsum 165; S. Brunia Kimswerd 166; T. Jaarsma, Lutkewie- rum 172; A. Leyendekker, Witmarsum 169; H. Altenburg, Doniaga 171; P. Brouwer, Katlijk 177; S. Galama, Tjerk- werd 171; R. de Jong, Nijemirdum 174; S. Stellingwerf, Workum 172. Met goe de uitslag J. Hoekstra, Bolsward 158 punten; B. de Jong, Loënga 160; Y. Vis ser, IdsegaÊuizen 163; Tj. de Witte, Wons 160; A. Gietema, Tjerkjverd 153; G. Roorda, Wijtgaard 162; W.* Tolsma, Hichtum 156; P. Hofman, Bozum 153; L. Mensonides, Cornwerd 157KI. Wes ter, Spannenburg 147S. Beetstra, Ter- kaple 157; L. Hilarides, Bozum 154; M. de Vries, Broek bij Joure 150; P. Ande- la, Nijland 158. Openb. Leeszaal en Bibliotheek, Sneek. In de afgeloopen maand werd de Leeszaal door 2149 personen bezocht en bedroeg het aantal uitgeleende banden 6565. VGEN" 25 cent deel de provincie per boot/via Lemmer. 17 April trokken de Chauds daarheen, genie ging mee om eventueel bruggen te leggen-. De 78e batterij veld voegde zich bij de 22e bij Longerhou. Patroul- les van de North Shores vanuit Kou- dum vonden geen vijand in de richting Stavoren en dien nacht bleef deze in fanterie te Exmorra om de volgende dag naar Makkum op te trekken. Op 18 April ’45 eindigde met de verovering van deze plaats en de toegangswegen tot de Afsluitdijk de operatie „Plunder”. Bij de Afsluitdijk vond men de resten van een 75 m.m. en 26.20 m.m. Duitsche kanonnen dobr ons artillerievuur ver nield. De vijand was op dé forten op de Afsluitdijk teruggetrokken, waar hij gedurende de nacht door onze artillerie werd bestookt. Na deze operatie heeft 8 O.I.B., nadat ze »op 19 April voor rust op Gorredijk v^as geconcentreerd, nog deelgenomen aan de strijd om de toegangswegen tot Emden. Op 21 April vertrok men via Leeuwarden, Groningen, Winschoten naar Rhede in Duitschland. Chauds, North Shores en Queens Own verover den Weener, Bunde, Leer. Op 3 Mei meldde zich bij de linies der Chauds een Duitsch onderhandelaar uit Aurich, met gevolg dat op 4 Mei de Duitsche strijd krachten in N. W. Duitschland capitu leerden (8 uur ’s morgens 5 Mei). 3 dagen later eindigden officieel vijandelijkheden in Europa. In het paleis van den Volkenbond te Genève zijn vertegenwoordigers der leden dier organisatie bijeen in een laatste zitting ter opheffing van dat lichaam. Maar, vertéllen verslaggevers, men verkeert er in geen sombere stem ming, want,men hoopt dat de taak van den Volkenbond nu is overgenomen door een organisatie die der Ver. Naties welke sterker is dank zij ook het lid maatschap der Ver. Staten, die buiten den Volkenbond bleven, terwijl ook Rus land weer is georganiseerd, dat in 1939 uit den Volkenbond werd gebannen we gens zijn inval in Finland, inderdaad zijn de Ver. Volken heel wat sterker nu Amerika lid is. President- Truman heeft in een rede nog eens met nadruk uit laten komen dat de Ver. Staten achter de Ver. Naties zullen blijven staan, een sterke gewapende macht zullen hand haven en de verantwoordelijkheid als sterkste natie en van het leiderschap op zich nemen. Uiteraard ligt in deze over- heerschende positie der Ver. Staten het gevaar dat de Ver. Naties een lichaam wordt ten bate der belangen der V. S. inplaats van dat Amerika zuiver de be-’ langen der Ver. Naties dient, en de min- der machtige leden zullen daarvoor wel degelijk hebben te waken, al zal dat wel eens niet gemakkelijk zijn, nu dat an dere machtige lid, Rusland, zijn door den oorlog gewonnen positie tracht te bevestigen en daarbij wel eens met de belangen der Ver. Staten maar ook met de rechten der kleinere naties in bot sing komt. Er wordt bericht dat Rus land van plan is te bewijzen dat de Ver. Staten het laatste ook doen en de aan wezigheid van de Amerikaansche troe pen in Noord China en op Ijsland voor den Veiligheidsraad wil brengen, maar eerst wenscht gezuiverd te worden van de beschuldiging dat het Perzië te kort deed, waarom het verzocht heeft de RussischPerzische kwestie definitief van de agenda van den Veiligheidsraad af te voeren, daar Rusland bezig is zijn troepen uit Perzië terug te trekken en het olie-geschil tusschen beide landen is opgelost door de vorming van een ge meenschappelijke oliemaatschappij.' De Perzen hebben verzpcht de kwestie wel op de agenda te hemden en Amerika en Engeland willen wachten tot 6 Mei, als dan dé toestand in Perzië bevredigend is, kan de kwestie afgevoerd worden. Maar er staat den Veiligheidsraad al weer een ander zwaar karwei te wach ten, want Polen wil dé Spaansche kwes tie aanhangig maken Roemenië heeft ook al de diplomatieke betrekkingen met Franco verbroken en kan daarbij re kenen op steun van Rusland. Mexico en waarschijnlijk ook Frankrijk, dat im mers zelf plan heeft gehad het F’ranco- regime bij den Veiligheidsraad aan te klagen. Zooals bekend zijn de Ver. Sta gen en Engeland van oordeel dat de Spanjaarden zelf maar met Franco moe- ten afrekenen. Naast de bijeenkomst van den Veiligheidsraad zal o->er eenige weken ook een conferentie van de mi nisters van buitenlandsche zaken van de Ver. Staten, Engeland, Rusland en Frankrijk te Parijs de aandacht vragen, welke zich zal bezighouden met de vre desverdragen met Italië, Roemenië, Bul garije, Finland en Hongarije, waarover men het nog altijd niet eens is, zoodat de eigenlijke vredesconferentie, welke aanvankelijk op 1 Mei was bepaald, weer moest worden uitgesteld. Hoe dringend het- noodigd is dat vredesverdragen ein- delijk een meer stabiele toestand ook in Centraal Europa scheppen, blijkt uit de toestand in Hongarije, waar de al lang verwachte financieele ineenstorting is gekomen, de binnenlandsche munt is practisch waardeloos geworden, de be volking der steden verkeert er in een noodtoestand. Hier di^jjt snel te worden ingegrepen. Zoover als in Hongarije is het in IMitschland» en Oostenrijk nog niet maar ook daar kan op den duur die ineenstorting niet' uitblijven als de ge allieerden gezamenlijk geen maatregelen nemen, doch ook hier verhinderen on derlinge geschillen de opbouw. Frank rijk blijft niet alleen internationalisatie van het Roergebied en permanente be» zetting van het Rijnland, maar ook in lijving in de Fransche staatshuishouding van het Saargebied elschen. Engeland voelt hier niet voor en de Fransche hou ding kan belemmerend werken bij de diplomatieke onderhandelingen tusschen Parijs en Toonden over een Engelsch Fransch verbond. Uit nadere gegevens over de uitslag der Grieksche verkiezin gen blijkt dat die ook de kans biedt op groote moeilijkheden in de toekomst, slechts 50.3 procent der kiezers heeft gestemd, een nieuwe regeering is ge vormd, de regent afgetreden al trach ten Engeland en de Ver. Staten hem van dit besluit terug te brengen, tot een be slissing in* de koningskwestie is geval len. In Japan ging het volk Woensdag ter «stembus, wel heel vlug na het ein de van den oorlog, doch de Amerikaan sche opperbevelhebber wilde van geen uitstel weten. Voor heiteerst stemmen de vrouwen er mee. De uitslag staat ons nog niet ten dienste, maar hij zal moeten bewijzen of het Japansche volk bereid is nieuwe wegen in te slaan. De onderhandelingen tusschen de. Neder- landsche regeering en de Indonesiërs zijn op de „Hooge Veluwe” aangevangen en r in verband daarmede houdt ministej Schermerhorn op uitnoodiging der En- gelsche regeering in Engeland bespre kingen met minister Attlee. T o e k ij k e r. Afscheid van een Wegenbouwer. In verband met zijn vertrek naar ’s-Gravenhage nam de hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in het District Nieuwe Wegen I, afdeeling Leeuwarden, de heer ir. J. C. N. Ringeling, onder wiens leiding ook de aanleg van Rijks weg 43, AfsluitdijkBolswardSneek JoureHeerenveën werd voorbereid en ter hand genomen, vorige week Donder dag ten stadhuize te Sneek 'afscheid van die autoriteiten, ambtenaren en parti culieren, met wie hij tijdens zijn werk zaamheden in deze omgeving in aanra king was gekomen. Bij ontstentenis van wnd. burgemeester Rasterhoff stond de bijeenkomst onder leiding van den heer P. Sikkes, in zijn kwaliteit van oud- secretaris van het comité van burge meesters voor den aanleg van rijksweg 43. Deze ging in zijn openingswoord de geschiedenis van dezen weg na. waarin in hooge jnate opvalt het krachtige initiatief en de groote voortvarendheid van den heer Ringeling en zijn staf, daarvoor zijn wij dankbaar, maar voor al ook erkentelijk voor de wijze waarop alles werd uitgevoerd nl. in een. zeer prettige onderlinge samenwerking. Het spijt ons dat dit voor dit deel onzer pro vincie zoo belangrijke object nog niet is afgewerkt, doch dat kwam door de on voorziene omstandigheden van oorlog en bezetting, aan onze waardeering doe! dit niets af. Wij wenschen den heer Rin geling in zijn nieuwe woonplaats en functie het allerbeste toe. De heer H. R. Kingma uit Bolsward. die wegens afwezigheid van den voorzit ter van het propagandacomité-Rijksweg 43 den heer J. J. Tromp van wier trouwens een waardeerend schrijven ter tafel kwam namens genoemd' comité sprak, deed dit nu voor een „comité, van tevredengestelden”, want wat dd heer Ringeling hier maakte, ook al is het nog niet af, is zoo prachtig dat wij volkomen bevredigd zijn. Wij zijn hem voorts dankbaar voor de prettige ver standhouding, de heer Ringeling werd onze vriend en behandelde ons als vriend. Drukken wij onze dankbaarheid uit door er toe mee te werken dat de nieuwe weg keurig wordt gehouden en uitsluitend gebruikt voor autoverkeer. Moge rijks weg 43 immer een sieraad blijven in het wegenplan van ons goede vaderland. Burgemeester Tjaberings, die den heer Ringeling reeds kende uit zijn vo rige gsmeente, dankte voor dg vriend schappelijke wijze waarmede hij samen werkte met het* college van B. en W. van Wymbritseradeel en bracht nog eenige technische kwesties ter sprake De heer Zondervan, directeur van ge meentewerken van Wymbritseradeel, prees den heer Ringeling als voortreffe lijk organisator en ingenieur, die de groote technische moeilijkheden welke de wegaanleg bijv, in de buurt van Op- ,penhuizen ontmoette, op een nieuwe wij ze durfde aanpakken en wist te over winnen, terwijl hij bovendien ook reke ning hield met de kleinere belangen der aanliggende gemeenten. Moge de heer Ringeling in het belang van ons land elders even nuttig werkzaam zijn als hij het hier was. De heer Küiq^ersma, niet speciaal als wnd. burgemeester van Haskerland maar namens de bewoners van Joure sprekend, dankte den scheidenden hoofd ingenieur voor de wijz.e waarop hij er het natuurschoon heeft gespaard, terwijl de heer Zijlstra, directeur van gemeen tewerken van Wonseradeel eveneens dank bracht voor de prettige samen werking. De burgemeester van Wonseradeel, de heer Reitsma, noemde de wijze waarop in dit geval tusschen rijks- en gemeente- autoriteiten was samengewerkt een voorbeeld voor het geheele land en wees er eveneens op dat de heer R. oog en oor had ook voor de meer speciale be langen van elke betrokken gemeente. Wethouder Boeyenga gaf namens de gemeente Sneek uiting aan de gr.oote er kentelijkheid voor het werk dat werd tot stand gebracht, mede dank zij eftji bui tengewoon goede samenwerking. Iedere dag weer ondervinden wij het genot van dezen nieuwen aanleg al zien wij hier met eenige zorg den tijd tegemoet dat het autoverkeer weer normaal zal zijn, vanwege de traverse. Ten slotte zal de groote ringweg om Sneek wel de oplos- Oorlogsschade en schade, het Leger des Heils toegebracht door den bezet ter, bedraagt bijna twee millioen. Een nationale inzameling gedurende April moet deze, voor ons volk meer dan ooit onmisbare instellingen weer bedrijfs klaar maken. Door actieve r den Speldjesdag, van Uw gift op postrekening 120120 ook van het geblokkeerd tegoed door gul in te schrijven op inteekenlijsten, kunt U meehelpen, om de schatten aan sympathie en welwillendheid bij het Ne- derlandsche volk voor Het Leger des Heils om te zetten in een blijvende prac- tische hulpverleening aan het Neder- landsche volk zelf. E)eze inzameling wordt aanbevolen door den Minister van Sociale Zaken en den Vice-Voorzitter van den Bestuurs raad van Volksherstel. Geef ons de middelen wij zullen het werk doen de geuite waardeering laat hij gaarne al zijn medewerkers van wie de heer Ten Burg ook in de bijeenkomst aan wezig was deelen; zonder hen, had ook hij niets kunnen doen. Tenslotte beval spr. de weg in de gqede zorgen van gemeentebesturen, gemeente-archi- tecten en weggebruikers zelve aan. Rijkslandbouwwinterschool Sneek? 3 April vond in Aere Perennius de openbare eindles plaats voor de leerlin gen van de Rijkslandbouwwinterschool, alhier. Na afloop bleek dat aan alle 40 leerlingen welke de school verhaten, flet einddiploma kon worden uitgereikt. Van dit 40-tal slaagden er 7 met uitmunten de uitslag, 19 met zeer goede en 14 met goede uitslag. De lijst van geslaagden ziet er als volgt uit. Met uitmuntende uitslag A. de Winter, Balk 195 punten; Fr. de Roos, Scharl 192; R. Politiek, Wons 190; D. de Vries, Ruigahuizep 189 N. Brandsma, Schraard 187; Sj. Heeres, Schraard 187F. Ettema, Exmorra 187. Diet zeer goede uitslag K. Brandsma, Hieslum 165 punten; D. Bouma, Schar- Nu 15 April nabij is, de dag waarop Sneek vorig jaar bevrijd werd, zal er wellicht eenige belangstelling zijn voor enkele mededeelingen betreffende deze bevrjjding door de Canadeezen, en de troepen, welke er aan deelnamen. We vatten daarvoor een en ander’samen uit een boek dat onze wnd., burgemeester de heer L. Rasterhoff dezer dagen uit Canada ontving en dat de lotgevallen gedurende de jaren 19401945 van het Canadeesche 13e regiment veldartillerie in sobere feiten vermeldt. Dit regiment bestaande uit de 22e,' 44e en 8e batte rijen veldartillerie was gedurende de ge heele oorlog verbonden aan de 3e Cana deesche infanterie-divisie en meer spe ciaal aan één der twee brigades van deze divisie, de 8e brigade (8 C.I.B.) bestaande op haar beurt uit 3 regimen ten infanterie, de North Shores, Queens Own Rifles en de la Chaudière. Om streeks Nov. 1941 vertrok deze divisie uit Canada naar Engeland, waar ze aan een reeks zeer Inspannende oefeningen en manoeuvres moest deelnemen, code woorden voor deze oefeningen als „Wa ding” (wadende) en „Spartan” zeggen daaromtrent genoeg. 5 Juni 1944 gaf de Engelsche radio eindelijk echter het codewoord „Neptune” (Neptunus) door, het geallieerde opperbevel gaf daarmee order tot dé inscheping xïer troepen in Engeland en de operaties ter zee welke op den volgenden dag tot de landing in Frankrijk zouden leiden en de aanvals- operatie onder het codewoord „Overlord” welke het tweede front zou doen ont staan. De 3e Canadeesche divisie landde in Normandie bij Courselles-sur-Mer, ze had het zwaar te verantwoorden, op haar weg door Frankrijk ontmoeten we namen, welke we ons allen uit de eerste weken der invasie nog herinneren Bray, Camilly, Bretteville, Carpiquet, Caen. Ze was in den strijd om het sltPL- ten van de bekende Falaise-zak, waarna de vervolging van het verslagen Duit sche leger werd ingezet. Met het le Ca nadeesche leger trok ook de 3e divisie over de Seine bij Elbeuf, over het Som me Kanaal bij Abbeville naar Boulogne dat. 19 Sept, viel, Calais dat volgde op 29 Sept. De volgende dag stond 8 C.I.B. al in België, op 7 Oct. in de buurt van de Nederlandsche grens bij Zeeland en ze werkte mee bij de verovering van Zeeuwsch-Vlaanderen. Na rust te Gent ging deze divisie ongeveer midden No vember naar Nijmegen in welke sector men 3 maanden bleef, waarna de divisie deelnam aan de strijd om de Rijnover- gangen welke 8 Febr. '45 aanving, ze ging 10 Mei in rust te Kleef, waar de voorbereiding voor ’de laatste operatie in Nederland met het codewoord „Plun der” aanving. Eind Maart begon deze. 8 C.I.B. trok op 1 April bij Rees de Rijn over, dien avond stond men bij Zeddam en nu ging het tegen betrekke lijk geringe tegenstand snel verder, 4 April was men bij Baak, 7 April bij Joppe^en 8 April vocht men hevig in Zutphen, 1^ April was 8 C.I.B. bij Heino, 14 April in Meppel. Snel trok men nu op naar en door Heerenv'een. Bij Joure nam het 13e reg. veldartillerie batterij- stellingen in. De opdracht aan 8 C.I.B. was nu het gebied westelijk van Heeren- veen tot de Afsluitdijk van den vijand te bevrijden. „Dank zij de ondergrond-’ sche, zegt het boek, was de 8e brigade in ’t bezit van de nieuwste Duitsche plannen der verdediging van Sneek, en ingelicht omtrent de telefonische verbin dingen en watervoorziening dalr. Dit is slechts één voorbeeld van de bijstand welke de ondergrondsche onze eenheid verleende tijdens de opmarsch m Neder land”. Het regiment de la Chaudière, gesteund door de 78e batterij veldartil lerie, kreeg opdracht Sneek te nemen en dan het gebied zuidelijk van Sneek met inbegrip van Lemmer te zuiveren; het North Shore regiment met de 44e bat terij zou dan door Sneek naar Bolsward trekken en vervolgens naar het zuiden zwenken om de vijand ook vandaar te verdrijven, direct achter de North Shores zouden de Queens Own Rifles met de 22e batterij door Bolsward naar de Af sluitdijk oprukken. Men verwachtte dat ergenS in dit gebied de vijand zou ■stand houden. Op 15 April des avonds zonden de „Chauds” eerst een patrouille met vlam menwerpers en machinegeweren naar Sneek, vonden er de ondergrondsche mees ter van de stad en de rest van het,ba taljon volgde toen spoedig. De artillerie der 78e batt. werd 5 mijlen O. van Sneek ter dekking der Chauds opgesteld. Het North Shore regiment trok met de 44e batterij bij daglicht vroeg op 16 April langs de juichende bevolking van Sneek naar Bolsward, waar de ondergrondsche ook al de baas was, deze troepen trok ken om ongeveer 11 uur ’s morgens ver der in de richting Koudum, juist toen de Queens Own Rifles in Bolsward aan kwamen, het .hoofdkwartier van het 13e „Veld” werd nog dien morgen in» Bolsward gevestigd en direct was er een fleurige cigarettenmarkt De voorhoede der Queens Own ontmoette voorbij Bols ward op de groote weg naar de' Afsluit dijk eenige tegenstand, gedekt door ma chinegeweer- en 37 m.m. kanonvuur. Door het laatste werden twee Canad. wagens met infanterie getroffen; de Q. O. verspreidden zich hij de zijweg welke naar Longerhou leidt, „de burgers, die ons hier opwachtten, stoven natuurlijk uiteen”, gaat het verbaal verder. Het vijandelijk kanon werd nu spoedig tot zwijgen gebracht; gedekt door artil lerievuur trokken de Queens Own nu langzaam verder. De artillerie had ech ter evenveel moeite zich de burgers als den vijand van het lijf te houden, heele scharen stonden om de vurende kanon nen, zoodat deze met touwen afgeperkt moesten worden, maar al te vaak trapte^ echter een burger de telefoonverbinding tusschen commandopost en een der ka nonnen stuk, „er was veel belangstel ling voor cigaretten maar ook voor de keuken en het wittebrood, dat men hier in een jaar of vijf niet had gezien, laat staan gegeten” Intusschen zetten de North Shores hun tocht naar Koudum voort, terwijl de Chauds van Sneek zuidwaarts naar Woudsend trokken maar hun artillerie werd opgehouden door een vernielde brug en betrok dien avond haar oude stelling bij Joure. Gedekt door het vuur dezer kanonnen trok de infanterie over het kanaal bij Scharsterbrug. Deze ar tillerie veroorzaakte heel wat onheil on der de Duitschers. Gedurende de nacht verlieten deze laatste voor het meeren-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1