Vrijdag 19 April 1946 No. 48 vanwege :e N Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek 1 zie: - LIJDEN. Snee) NDE1 S RUIS O. Aanvullende BONNENLIJST K 2242 Buitenlandsch Overzicht iEVEI Predikbeurten te Sneek. te T 24 Loo jOZANC een Tel. 2 31 voorstel i, Azië, enz. nge Vee Huizun geleerd. Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Toegan, en 7 uui genietei die doo lemmerc Ds. Mes Comeli -eger de woon 01 apk. chotanus >espreke: ■an 10-11 iur kon Gebou' ie TSMA. len, wer oden toe Tsjerk Ik sil dè ie- en Oerein’ a. azijn Fel erdijk e De. verzorging van de nabestaanden van de slachtoffers van het binnenlandsch verzet. 186 Algem. 187 Algem. 188 Algem. 189 Algem. 100 gram cacao 250 gr. ^am, stroop enz. 3 doosjes lucifers 250 gram zachte zeep Jij al U» Boorden NVEE5 35. engen w EMIER! üngelsch .liderker ag 8 uw éep rijzen sgang 01 Verboden en 9 uur Zoudsenó seld doel IE STAI aschdag 7oudsen( f 1.50 p oekjes e ;st en w een „Ta en weel t behoen :rug naai Snee) r in Caf ituurlijk erk va .geesten aarde.. gespeel en Kei wordt o] jgevoerd i 18 jdai 6 liter melk Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen) (geen import-cigaretten) 100 gr. chocolade of suikerw. 100 gr. chocolade of suikerw. GOEDE VRIJDAG. NED. HERV. KERK, SNEEK. 6.30 uur Ds. J. N. DE RUITER. BAPT. GEMEENTE. 8 uur Ev. H. v. d. Werf, v. Groningen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 7.30 uur Lijdens-Cantate door het Zang koor der Gemeente. NED. HERV. KERK. Oosthem, 9 uur Ds. W. G. v. d. Ree IJsbrechtum, 7.30 uur Ds. J. E. Wage- naar (H.A.) IJlst, 7.30 uur Ds. Jansen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, 7.30 uur Ds. F. C. Brüsewitz (H.A.) Bjjzonder Gerechtshof Leeuwarden. Op 16 April werd geëischt tegen A. H. van der Veen, kermisreiziger en S. Adema, slager, beiden te Sneek resp. 5 en 10 jaar gevangenisstraf. Op 7 Mei zal o.a. terechtstaan Wijtse Boersma, chauffeur te Sneek, die vrijwillig toe trad tot de Waffen S.S. Het Sneeker Nieuws van Apeldoorn, van JutrijpHommerts. Zuiderkerk 9.30 uur Ds. Mr. D. C. Mul der, van Leiden. NED. HERV. KERK. Goënga, 9 uur Ds. J. N. de Ruiter. Uitwellingerga, 9 uur Dr. M. H. Bolke stein van Hommerts. Oosthem, 9 uur Ds. E. Postma V. Heeg. Sandfirden, 9 u. Ds. Bijlsma, Gaastmeer. Woudsend, 9.30 uur Ds. G. P. Post, van Nijland. Westhem, 9.30 uur Ds. H. Gordeau. IJsbrechtum, 10.30 uur Ds. P. P. Mie- dema van Drachtster-Compagnie. (Paaschcollecte). Dinsdag 23 April ’s av. 7.30 uur Ds. P. C. S. v. d. Hoff, van Beets (N.H.) IJlst, 9.30 uur Gezamentl. Paasch-zang- dienst. Voorgangers Ds. Jansen en Ds. v. d. Bom. GEREF .KERK. Oudega (W.), 9 u. Ds. Offers, Berlikum. Opening van- en boomplanting rondom de „Speeltuin Noorderhoek”. Op Zaterdagmiddag jl. was het feest in de „Noorderhoek”. Te 2 uur verza melden zich honderden kinderen, ieder voorzien van schop of ander tuingereed schap, op de „Korte Vreugde”, vanwaar in optocht met „muziek” voorop (de muziek samengesteld met krachten uit de buurt zelf) naar de speeltuin gemar cheerd werd. Direct na aankomst daar, waar bij het bestuurslid dhr. Aukema reeds een geluidsinstallatie was opge steld, sprak de secr. der ver. een ope ningswoord, waarin hij o.a. mededeelde De Sprookjesspelers. Het Haagsche tooneelgezelschap „De Sprookjesspelers”, uitgaande van de stichting Kunstkring Jeugdtooneel en waarvan de leden meerendeels voort komen uit de praktijk van het onder wijs, komt hier 24 April in het Geb. v. Chr. Belangen voor de'kinderen Grimms sprookje „Drie betooverde prinsesjes” opvoeren. Men zei de adv. in dit nr. Onregelmatigheden bij de Distributie- dienst. Op Maandag 8 April jl. werd, op ver moeden van fraude bij de uitreiking van distributiebescheiden, door de Sneeker recherche een onderzoek ingesteld ten huize van den 23-jarigen distributie- ambtenaar J. V. te Sneek. Bij dit on derzoek ontdekten de rechercheurs 28 ta bakskaarten, 8 inlegvellen en 8 textiel- kaarten, die allen in beslag werden ge nomen. Ook werd een huiszoeking ge daan in de kamer van den 24-jarigen distributieambtenaar H. J. H. A., even eens te Sneek, welk onderzoek 58 inleg vellen, 29 textielkaarten, 2 aangebroken tabakskaarten alsmede een bedrag aan geld van ruim f 300.aan het licJa.ti bracht. Ook deze kaarten en het geld werden in beslag genomen. Bij het na dere onderzoek bleek, dat de beide da ders, die werkzaam waren bij de uit reiking van de distributiebescheiden, zich door allerlei manipulaties in het bezit van de kaarten hadden gesteld. O.a. knipten zij van de inlegvellen van groote gezinnen meerdere nummers af en ontvréemdden zij ook geheele inleg vellen, waarop zij bij de volgende uitrei kingen kaarten in ontvangst namen; Ook ruilden zij bij de personen die hun kaar ten in ontvangst hadden genomen ta bakskaarten tegen versnaperingskaar- ten, t.w. 1 tabakskaart tegen 2 versna- peringskaarten, welke laatste zij dan IK KOOI NAUT1 7.30 ud >eren ee: 15 April. De dag der bevrijding van Sneek is hier op bescheiden wijze nu de na tionale bevrijdingsfeesten op 4 Mei in het vooruitzicht zijn gevierd. Er heerschte een opgewekte stemming, er waren veel vlaggen, men had muziek in verschillende gedeelten van de stad en er was een muzikale rondgang, ’s Avonds herdacht de N.B.S. de bevrijding. Daar omtrent ontyingen wij een uitvoerig ver slag, waarin wij niet willen bekorten omdat het o.a. een en ander bevat om trent het werk der N.B.S. vóór en tij dens de bevrijding der stad, zoodat wij het in zijn geheel in het volgend -num mer zullen plaatsen. Siebrigje van Vellinga, dienstbode te Sneek. Vertrouwelijke omgang met Duitsche militairen. Voorw. interneering van jaar met proeftijd van 5 jaar. Onder toezicht stel ling gedurende die 5 jaar van de Stich ting Toezicht Politieke Delinquenten. Ontzegging kiesr. v. 10 jaar. Jan Koopmans, veehouder te Schoter- Uiterdijken. Lid van den NVD; sympa- thiseerend lid van de NSB. Geen verdere interneering. Verbeurd verklaring van Radiotoestel en f 5000. Ontzegging kiesr. v. 10 jaar. Het Tribunaal deed tevens uitspraak in de zaak tegen den zuiveldirecteur An dries Dijkstra te Balk; hij was buurt- schapshoofd van den NVD geweest en had tijdens de stakingsdagen in Mei ’43 tegen zijn personeel gezegd „Als het werk niet onmiddellijk wordt hervat, bel ik de Duitsche politie op”. Besch. kreeg een voorw,. intern, van 3 maan den met een proeft, van 3 jaar, voorts verbeurdverkl. van f 10.000.ontz. v. kiesr. v. 10 jaar en verbeurdverkl. ra diotoestel. Iet lichtl lidevogell van ée ak na c te rapei >orlogsja zijn. D g met d n iedere halve ge N, Voor: eer. erkade I VLIDE5 1 in Ne Me aft is” een Ofschoon Rusland en Perzië het er over eens zijn dat de Perzische kwestie van de agenda van den Veiligheidsraad kan worden afgevoerd, omdat ze onder ling overeenstemming hebben bereikt, gaat dat niet zoo vlot. De Westelijke lan den willen tot 6 Mei wachten en daar uit spreekt een wantrouwen jegens Rus land dat de sfeer in den Raad niet ten goede komt. Nu heeft een commissie uit den raad de kwestie in onderzoek of de juridische gevolgen van het afvoeren dezer zaak ook moeilijkheden in de toe komst kunnen opleveren bij het behan delen van dergelijke gevallen. Ook de Spaansche kwestie komt in behandeling nu de Ver. Staten en Engeland zich niet meer tegen het Poolsche verzoek ver zetten omdat geruchten de ronde doen dat Duitschers in Spanje ook proeven met atoombommen nemen. Franco heeft echter die leden van den Veiligheids raad, welke diplomatieke betrekkingen met Madrid onderhouden gevraagd een commissie te vormen welke de kwestie van atoombomfabricage in Spanje mag onderzoeken. Na de Spaansche zal mis schien ook nog wel eens een andere en merkwaardige kwestie de aandacht vra gen. Merkwaardig omdat het hier een geschil betreft tusschen twee leden van hetzelfde gezin nl. van het Engelsche Gemeenebest Britsch Indië en Zuid- Afrika. Voor het Z. Afrikaansche parle ment ligt nu een regeeringsvoorstel waarbij het Britsch Indiërs verboden wordt grond te bezitten in een deel van Zuid-Afrika. We zullen ons niet wagen aan een beoordeeling of de rassenkwes tie dan wel de economische de grootste factor is geweest bij het doen ontstaan van dit voorstel, maar Britsch Indië heeft gedreigd als het Z. Afrikaansche parlement het voorstel aanneemt de zaak voor de Ver. Naties te zullen bren gen. Ook aan een eventueele behande ling van deze zaak zitten zooveel kan ten dat bepaalde groote mogendheden er huiverig voor zullen zijn. Trouwens de klager zelf, Britsch- Indië, zit binnens lands met moeilijkheden, welke het voor zichtig moeten doen zijn. De drie En gelsche ministers die naar Britsch Indië gekomen zijn vooral om te trachten de Hindoes die één groot onafhankelijk rijk eischen, waarin de Mohammedaansche streken een bepaalde zelfstandigheid zouden genieten, en de Mohammedanen die een zelfstandig rijk (Pakistan) naast den Hindoestaat eischen tot elkaar te brengen, hebben daarmee de handen vol. Zooals onze ministers met de Indone sische kwestie. Men is intusschen hoop vol gestemd te Den Haag. In schijnbaar goed ingelichte kringen wordt gezegd dat men het eens zal worden over een republiek Java en Sumatra, opgenomen in een Indonesisch gemeenebest, dat een der vier gelijkwaardige partners van het koninkrijk zal zijn en dit alles blijk baar voor een bepaalde periode waarna Indonesië de volle vrijheid zal hebben te beslissen of het deze positie wil hand haven of niet. De besprekingen van onze ministers in Engeland schijnen vooral over de terugtrekking der Britsche troepen uit Java geloopen te hebben. En over een andere kwestie, nl. het feit dat we voorzoover onze uitvoer naar Duitsch- land door onze invoer er uit wordt overtroffen, dit overschot met onze schaarsche dollardeviezen moeten beta len. Dit wordt weer veroorzaakt door het feit dat Amerika en Engeland voe dingsmiddelen aan Duitschland leveren en daarvoor in dollars betaald willen worden. Ook al weer begrijpelijk, maar een zeer ontnuchterend geval voor ons land dat zoo groote vorderingen op Duitsch- iand heeft, even ontnuchterend als het feit dat de geallieerde voorziening van Duitschland nu vooral via Duitsche ha vens inplaats van Rotterdam gaat. Ging het via Rotterdam dan zou onze Rijn scheepvaart vorderingen op de gealli eerden of Duitschland krijgen welke de hoeveelheid dollars welke we uit hoofde van ons invoeroverschot uit Duitschland moeten betalen, zouden doen verminde ren. Er zijn in Polen en Frankrijk al klachten dat Engeland blijkbaar meer hecht aan de opbouw van Duitschland dan aan die zijner Europeesche gealli eerden, maar te Londen ziet men het zoo, dat Duitschlands economisch her stel, zij het op beperkte schaal, eerste voorwaarde voor herstel van geheel Eu ropa is. Van Duitschland zal echter niets terecht komen als de groote geallieer den het over een centraal economisch bestuur niet eens worden, maar eerst moeten zij nog tot overeenstemming ko men over de zooveel kleinere problemen der vredesverdragen met Italië enz. In de Ver. Staten is er zelfs al op gezin speeld dat als men het ten deze niet met Rusland eens wordt, de Westelijke landen afzonderlijke verdragen met Ita lië enz. zullen sluiten. Intusschen zit Frankrijk al zoo ongeveer aan de grond. Weer gaan 35 milliard frs. goud naar de Ver. St. voor betaling van aankoopen. Eind van het jaar zal de geheele goud voorraad van Frankrijk wel verdwenen zijn. T o e k ij k e r. verbaal opgemaakt tegen W. C. te Sneek die regelmatig tabaksbonnen van V. heeft gekocht. Inbraak en diefstal. Terwijl de bewoners van huis waren, is Zaterdagavond jl. tusschen 9 en, 12 uur ingebroken in de sigarenwinkel '’van den heer J. Rosier aan de Waterpoorts- gracht alhier. De inbrekers verschaften zich toegang door het indrukken van een ruit in de keuken waardoor zij het raam konden openen. Uit de toonbank lade werd een bedrag van plm. f 50.— gestolen, alsmede plm. 600 sigaren en plm. 150 doosjes Rhodesia-sigaretten. Toen de bewoners om 12 uur thuiskwa men, waarschuwden zij onmiddellijk de politie die een onderzoek instelde dat evenwel geen directe resultaten oplever de. Dinsdagmiddag echter gelukte het de recherche de beide daders aan te hou den, t.w. de 20-jarige S. K. en de 21- jarige E. G. B., beiden te Sneek, die een bekentenis aflegden. Bij eerstgenoemde werden een paar honderd sigaren in be slag genomen terwijl voorts nog een ta melijke hoeveelheid sigaretten achter haald kon worden. Als helers in deze zaak werden voorts nog aangehouden de 52-jarige D. C. v. d. E. te Bolsward, de 32-jarige R. P. te Sneek in wiens woning tevens een geslacht lam in be slag werd genomen en de 24-jarige A. S. eveneens alhier. Tegen allen werd proces-verbaal opgemaakt en de beide hoofddaders zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. Zuivering. Op grond van het Zuiveringsbesluit 1945 zijn ten aanzien van J. Oosten, stoker aan de gemeentelijke gasfabriek alhier, de volgende maatregelen genomen le. berisping wegens het door hem getoon de gebrek aan houding tijdens de be zetting; 2e. inhouding op de bezoldiging gedurende het tijdvak 1 Maart 1946 tot en met 28 Februari 1949 van een bedrag van f3.per week; 3e. inhouding van de bezoldiging en eventueel andere aan zijn betrekking verbonden voordeelen, gedurende het tijdvak 1 Augustus 1945 tot en met 28 Februari 1946. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Op penhuizen en Uitwellingerga, Ds. R. Bijl van Haren (Gr.) Ds. A. M. Knottnerus is voornemens Zondag 28 April in de middagdienst af scheid te nemen van zijn gemeente te Oppenhuizen en Uitwellingerga. Doopsgezinde Broederschap. Beroepen te BalkWoudsend, Ds. H. J. de Wilde van Stadskanaal. weer omruilden tegen tabakskaarten. Zij gingen daarbij zeer brutaal te werk, daar ze de menschen die hun kaarten hadden gehaald, direct achterna gingen, waardoor de meeste ruilingen nog in het gebouw tot stand kwamen. Ook werden vooraf wel afspraken gemaakt. A. be kende zich reeds vanaf November 1944 aan deze malversaties te hebben schul dig gemaakt. Voor het verkoopen van de bonkaarten had hij de medewerking van zijn meisje, de 24-jarige mej. C. W. te Sneek, die deze kaarten eerst in Sneek, en daarna in Amsterdam en Amersfoort aan de man bracht. Kooper was steeds de Amsterdamsche zwart handelaar M. C. H. die iedere Vrijdag naar Sneek kwam en om de veertien dagen nieuwe kaarten in ontvangst nam. Hij betaalde hiervoor gemiddeld f 200. tot f 250.-per maand, welke opbrengst door A. en zijn verloofde werd gedeeld en waarvan zij een goed leventje leid den. Mej. W. bekende dat zij zich vanaf November 1944 tot en met April 1946 aan deze kaartenverkoop had schuldig gemaakt. Tegen al deze drie personen, alsmede tegen den Amsterdattischen handelaar, is proces-verbaal opgemaakt en de beide ambtenaren zijn op staande voet ontslagen. Voorts werd proces- V 24 X 24 Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag 18 April worden gebruikt. Sinaasappelen en Citroenen. Bon E 39 t. m. 20 April inleveren voor 500 gr. sinaasappelen; bon D 39, C 39 en B 40 voor 1% ons citroenen. MAANDAG 22 APRIL (2e Paaschdag). NED. HERV. KERK, SNEEK. 9.30 uur Ds. E. KEMPENAAR, Goënga. .(Syn. Paaschcollecte). CHR. GEREF. KERK. 9.30 uur Ds. W. Ruiter. BAPT. GEMEENTE. Geen dienst. GEREF. KERK. Noorderkerk 9.30 uur Ds. J. L. LEGER DES HEILS. 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur Verlos- singssamenkomst. Maandag 2.154 u. Gezinsbond (Vr.vereen.) Donderdag 8 u. Verlossingssamenkomst. Leiders kapiteins SouvereinKaspers. GEREF. KERK. Noorderkerk 9.30 uur Ds. P. v. d. Sluis en 5 uur Ds. E. N. van Loo. Zuiderkerk 9.30 uur Ds. F. Guillaume en 5 uur Ds. P. v. d. Sluis. Oosterkerk 9.30 uur Ds. E. N. v. en 3 uur Ds. F. Guillaume. NED. HERV. KERK. Gauw, 9 uur Ds. E. Kempenaar. Offingawier, 1.30 u. Ds. J. N. de Ruiter. Oppenhuizen, 9 uur Ds. A. M. Knott nerus; 1.30 uur Ds. G. Postma, Heeg. Oudega (W.), 9 en 1.30 uur Ds. J. M. Weddepohl (Bev. nieuwe Lidm. en Voorb. H.A.) Oosthem, 9 en 1.30 uur Ds. W. G. v. d. Ree (Voorb. H.A.) Scharnegoutum, 9.30 en 2 uur Ds. W. A. Dekker. Tirns, 10 uur Ds. J. E. Wagenaar. Paasch-collecte Woudsend, 9.30 en 7 uur Ds. Spijkerboer (7 uur Jeugddienst). Wolsum, 9.30 en 1.30 u. Ds. H. Gordeau. IJlst, 9.30 en 2 uur Ds. Jansen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, 2.30 uur Ds. F. C. Brüsewitz. IJlst, 9.30 uur Ds. J. H. v. d. Slooten. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9 en 1.30 uur Ds. Offers van Berlikum. voor de eerste helft van de 5e periode 1946 (14 t/ih 27 April). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 604 100 gram cacao 250 gr. jam, stroop, enz. 3 doosjes lucifers 250 gram zachte zeep Bonkaarten LA, LB, LC 604 A 26 melk 2 liter melk B26, C26 melk 3% liter melk Bonkaarten KD, KE 604 682 Algem. 683 Algem. 684 Algem. 685 Algem. Bonkaarten LD, LE 604 D26, E26 melk ZONDAG 21 APRIL (le Paaschdag). NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Ds. J. N. DE RUITER (Synodale Paaschcollecte). 5 uur Dr. H. DE VOS (Synod. Paasch collecte). GEBOUW VOOR CHR. BELANGEN. 2.30 uur Kinderkerk m.m.v. Kinderkoor. 5 uur Ds. Postma van Heeg. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Mw. van der Veen. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 4.30 uur Evang. J. Bosma van Groningen. Vrijdagav. 8 uur Bijbell. en Bidstond. Comité 4 Mei 1946. De plannen van het Comité zijn vanaf ’t begin gericht geweest op een vierings- dag. Het programma is overeenkomstig hiermede uitgestippeld en in de verschil lende „werkplaatsen” van het Comité wordt er druk aan gearbeid. Het be richtje in dit blad van jl. Vrijdag heeft bij meerderen teleurstelling gewekt. In derdaad heeft de beslissing van de re- geering wel eenige moeilijkheden opge leverd en leek het alsof de plannen voor onze stad hierdoor getorpedeerd zouden worden. Zoo erg is het intusschen niet. Immers men heeft ook in de bladen kunnen lezen, dat de scholen op 4 Mei gesloten mogen worden. Wij kunnen nu in verband met deze „beschikkingen” de burgerij van Sneek mededeelen, dat geen enkel punt van ons program komt te vervallen. Alleen zal er wat geschikt en geplooid moeten worden. Het feit, dat wegens de nationale kampioenswed strijden op Zondag 5 Mei, het Sportpark voor onze plannen op Zaterdagavond niet beschikbaar is, is minstens even erg, zoo niet erger. Intusschen, ook daarom zullen het vuurwerk en de voor genomen gymnastiek- en turndemon- straties niet behoeven te vervallen. De herdenking van alles wat de bezettings jaren ons aan leed en offers hebben ge kost, wordt nu verplaatst naar Vrijdag avond (eer een verbetering dan een verslechtering). De kinderfeesten, die oorspronkelijk over morgen- en middag uren zouden worden verdeeld, zullen nu op de voormiddag geheel-worden afge werkt. De voorgenomen optocht'die ge projecteerd was op ’s morgens 9 uur en 's namiddags 5 uur komt nu op ’t pro gram op de vroege namiddag, als ope- ningspunt (half twee) en 's avonds zeven uur. De gymnastiek krijgt nu op de namiddag haar beurt, terwijl het vuurwerk op een andere plaats zal wor den af gestoken. Het geheel blijft dus gehandhaafd. De terugblik op de bange oorlogsjaren en de herdenking van de gevallenen wordt nu, meer afgescheiden van de feestviering, op de vooravond gehouden. Op Zaterdagmorgen zal dus de stad in feest- en vlaggentooi ontwaken en die dag op gepaste feestelijke wijze haar vreugde uiten over de bevrijding. Tenslotte wijzen we nog even op de aan- gekondigde gelegenheid om zich aan te geven voor de verschillende spelen en wedstrijden evenals voor de aangekon- digde optocht. Wij mogen hen, die den ken mee te doen nog wel even op 't hart drukken stelt uw aanmelding niet uit U bezorgt daarmede de commissies van voorbereiding veel werk en moeilijkheid (denkt maar eens aan het klaarmaken van lijsten, het bepalen van het aan tal prijzen en de aanschaffing van deze) en U zelf de mogelijkheid van een te leurstelling (dat nl. de deelneming ge sloten is, als U achteraan komt). Het Comité 4 Mei 1946. Elke illegale, strijder, die in den tijd der bezetting een gevaarvolle opdracht aanvaardde, deed dit in het besef, dat hij hiermede de Vrijheid, zijn Vaderland en zijn Volk diende, maar tevens in het vertrouwen, dat, mocht hij komen vallen, er voor de zijnen zou worden gezorgd. Hij behoefde zich over de ma- terieele toekomst van zijn vrouw en kin deren niet bezorgd te maken, als hij van het volvoeren van zijn opdracht eens niet zou terug keeren. Want dit was de belofte, die de mannen van het verzet elkander plechtig hadden gegeven „In dien een van ons in den strijd tegen den moordlustigen vijand valt, zullen wij, die achterblijven de zorg voor zijn na bestaanden geheel op ons njmen". En met die geruststelling, in dat vertrou wen is menige gevaarvolle opdracht vol- voerd, doch zijn ook velen gevallen voor het vuurpeloton van den vijand of dood gemarteld in kampen en gevangenissen. De eerste taak van de nu oud-illegalen na de bevrijding was dan ook deze be lofte gestand te doen en alles in het werk te stellen om de nabestaanden van hun gevallenen een materieel onbezorgd leven met en te midden van ons volk te verzekeren. Zeker, men vertrouwde op het woord van de Regeering, vanuit Londen gegeven, dat er voor de nabe staanden -van. de slachtoffers van het binnenlandsche verzet zou worden ge zorgd, maar men realiseerde zich tevens, dat er aan de verzorging vanwege de overheid vele bezwaren verbonden zijn. En te meer zou dit het geval zijn, nu de oud-illegaliteit van het standpunt uit ging, dat de gevolgen van het wegval len van den natuurlijken verzorger van de nagelatenen voor 100 procent behoo- ren te worden weggenomen. Een pen sioenregeling vanwege de Regeering, die hierin zou voorzien, zou, gezien de groo te variatie in de omstandigheden van de betrokkenen, van een zoo gecompliceerd karakter worden, dat zij welhaast tot een technische onmogelijkheid gerekend moet worden. Bovendien zou een dus danig pensioen, door de overheid te ver- leenen, zeker niet billijk zijn tegenover andere groepen van ons volk. Ook zou een verzorging alleen door de overheid noodzakelijkerwijze een ambtelijk ka rakter dragen en hierbij zou bureaucra tie en lokettenmentaliteit -Onvermijdelijk zijn. De oud-illegaliteit gaat dus wel van de gedachte uit, dat het de plicht van de overheid is om de verzorging van de nagelaten betrekkingen van de slacht offers van het binnenlandsche verzet voor haar rekening te nemen, maar zij ziet deze plicht tevens en vooral als een van het geheele Nederlancjsche volk. En dan niet alleen als een plicht om er zich via het belastingbiljet van te kwijten, maar ook als een recht om deze plicht vrijwillig en uit dankbaarheid te vol brengen. Het zijn deze overwegingen, die de Stichting 19401945 deden be sluiten om naast haar pogingen, van de Regeering een behoorlijk pensioen voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van het binnenlandsch ver zet te krijgen, ook een beroep te doen op het Nederlandsche volk om aan de verzorging van deze achtergeblevenen daadwerkelijk mede te werken. Deze medewerking wordt dus niet gevraagd ter wille van de nabestaanden, alsof zij van de liefdadigheid van ons volk af hankelijk zouden zijn, doch om ons volk gelegenheid te geven zijn dankbaarheid te toonen en de nagedachtenis te eeren van hen, die voor ons Volk vrijwillig hun leven ten offer brachten. Wanneer dan over enkele dagen het rood-wit-blauw weer boven alle torenspitsen van ons vlakke land tegen het blauw van den hemel zal schitteren, dan zal dat rood van onze dierbare vlag ons ook doen gedenken het bloed van de helden van het binnenlandsch verzet, waarmede de grond is gedrenkt, waarop wij dan het feest der vrijheid zullen vieren. In den tijd der bezetting hebben zij voor ons gestreden en zijn zij voor ons gevallen. Thans, na de bevrijding, zullen wij hun taak, de verzorging van de hunnen, in dankbaarheid en met vreugde op ons nemen. Ieder van ons, hij zij rijk of arm, zal zijn bijdrage geven, hetzij klein of groot, om daarmede iets af te doen van de schier onaflosbare schuld der dank baarheid, die wij tegenover hen, die hun leven gaven voor de Vrijheid, voor ons Vaderland en voor ons Volk, hebben. Burgemeestersbenoemingen. Benoemd tot burgemeester van Hen- naarderadeel de heer J. van Hout alhier, thans wnd. burgemeester aldaar; tot burgemeester van Zelhem, de heer H. J. Langman, burgemeester van IJlst. Tentoonstelling „Strijdend Friesland”. Vanaf Zaterdag 13 tot en met Vrij dag 19 April werd deze zeer belangrijke en bezienswaardige tentoonstelling van het verzet der Friesche Illegaliteit ge houden in het Gebouw voor Chr. Belan gen te Sneek. Het was een overzichtelijk en keurig in elkaar gezet geheel, waar de bezoekers een juist en duidelijk over zicht geboden werd van het zeer be langrijke werk dat door de Illegaliteit in Friesland tijdens de bezettingsjaren werd verricht. Vooral het uitvoerige en vele foto-werk en de verschillende pla- quette’s gaven een helder beeld van de toestanden in die dagen. Bovendien kregen de bezoekers een duidelijk inzicht in de moeilijkheden welke vaak overwonnen moesten wor den en meestal ook wel overwonnen werden. Het is vrijwel onbegonnen werk om uit deze tentoonstelling iets aparts uit te pikken of het moest b.v. al zijn de „kraak te Leeuwarden” of de „tele foonpost in het Burmaniahuis”, twee van de belangrijkste elementen uit de ondergrondsche strijd. De baten van deze illegale show komen ten goede aan de achtergebleven betrekkingen van de gevallen strijders. Concludeerende ko men wij tot de betuiging dat het zeer de moeite loont om de tentoonstelling te bezoeken, niet in de laatste plaats om het buitengewoon belangrijke doel dat de inrichters in deze nastreven. B. Wij voegen hier nog aan toe, dat voor afgaande aan deze tentoonstelling op twee avonden met groot succes het tafe- reelenspel der Friesche Illegaliteit „Den Vaderlandt Ghetrouwe” is opgevoerd. Beide keeren was de groote zaal van Amicitia geheel bezet en het publiek was enthousiast. dat de speelwerktuigen nog zullen wor den aangebracht maar met het planten der boompjes niet langer kon worden gewacht, waarom opening èn boom planting waren gecombineerd. Dank werd gebracht aan het Gemeentebestuur van Sneek voor het ter beschikking stellen van het terrein, aan den Direc teur van Gemeentewerken en aan den heer van Dijk, opzichter der Gemeente- plantsoenen voor hun aanwezighèid op deze openingsmiddag en voor de hulp en raadgevingen, welke de speeltuincom- missie van hen mocht ontvangen als mede aan de werklieden voor hun arbeid aan de speeltuin verricht. Na dit ope ningswoord sprak nog de heer de Kok, directeur van Gemeentewerken, die het initiatief der vereeniging huldigde en de wensch uitsprak dat dit aan te vangen werk aan de verwachtingen zal beant woorden. De heer van Dijk loofde even eens het streven der vereeniging, n.l. de kinderen een centrale plaats te ver schaffen waar ze zich kunnen vermaken, en de baldadigheid zoo veel mogelijk te beteugelen. Dat is in het belang van beide èn Gemeente èn inwoners, waar de plantsoenen gemeenschapsbezit zijn. De secretaris dankte beide sprekers voor hun goede woorden, waarna werd overgegaan tot de boomplanting. Eén en ander verliep zeer vlot. Twee kin deren plantten een boompje; was dit ge beurd dan verzamelden ze zich in de speeltuin, waarna ieder kind een zakje met snoep ontving als tegemoetkoming voor het „zware karwei”. Öok andere kleintjes werden niet vergeten. Inder daad het was een gezellige drukte bij de „Noorderhoek” en alles stond in het teeken van „alles voor de jeugd”. Wapneèr .’defcë Iffah't 'üitkómt, is het 'Gtledë Vrijdag. Op’ïhën dag gedenkt de' 'christenheid de 'kruisiging van Jezus 'Christus.' Dit kruis’ vormt het hoogte- J punt van Zijn lijden. Dat lijden behoort evenwel Wezenlijk tot Zijn leven. Het lijden is niet uit Jezus’ leven weg te denken, maar vormt er een noodzakelijk bestanddeel van. Het is niet toevallig, dat Jezus geleden heeft, maar het was noodzakelijk; Hij zou niet zijn, die Hij was, wanneer Hij niet het lijden in Zijn leven opgenomen had. Er is een verband tusschen Christus en de christenen en dat verband brengt mee, dat de christen begrijpt, dat ook van zijn leven het lijden een noodzake lijk bestanddeel is of althans behoort te zijn. Men kan het nog ruimer nemen en zeggen, dat van het leven in het alge meen het lijden een noodzakelijk be standdeel is. Dat is dan niet bedoeld in dien zin, dat het lijden nu eenmaal met natuurlijke noodwendigheid over ons komt, maar zoo, dat de mensch pas waarlijk leeft en tot zijn bestemming komt, wanneer hij het lijden wil. Het lijden moet aanvaard worden en slechts, wanneer de mensch dat doet, komt hij tot een zinvol leven. Wij willen daar niet aan, maar ont vluchten van nature het lijden. Wij trachten ons met allerlei beveiligingen te omringen, zoo zelfs, dat men in zeker opzicht de geheele cultuur als een At lantische muur tegen het lijden kan zien. Wanneer het lijden daar toch inbreekt, trachten we het er weer uit te verdrij ven. Lukt dat niet, dan probeeren wij er zoo weinig mogelijk ons door te laten beïnvloeden. Wij willen er niet aan den ken, zoeken afleiding, trachten ons te harden, kortom pogen het lijden te ne- geeren. Dat alles lukt evenwel slechts zeer betrekkelijk en voorzoover het ge lukt, brengt het ons verder van het doel af. Het doel toch van al ons pogen is de levensvreugde te behouden en her vinden, maar deze winnen wij niet door het lijden te ontloopen, maar door het te aanvaarden. Zonder lijden toch is geen dienen mo gelijk. Wie een ander dienen wil, moet kunnen ontzeggen, zich opofferingen kun nen getroosten, kunnen offeren en dit alles beteekent lijden, klein en groot. Zonder de bereidheid om te dienen nu blijft een mensch in zichzelf opgesloten en dus eenzaam en er is geen ongeluk kiger mensch dan een mensch, die in zichzelf opgesloten, eenzaam, louter voor zichzelf leeft. Zijn bestemming be reikt een mensch slechts in de gemeen schap, waaraan hij zich overgeeft en waarvoor hij offers brengt. In die over gave vindt hij ook de ware vrede en vreugde. Talloozen hebben dat in de af- geloopen jaren weer ervaren. De evan gelische waarheid blijft bestaan, dat slechts diegene het leven vindt, die het wil verliezen. Er komt evenwel ook lijden over ons, dat aanvankelijk althans niet ale offer gezien kan worden, b.v. ziekte en teleurstellingen. Toch moet een mensch leeren ook dat te aanvaarden; doet hij dat, dan zal hij door het lijden gezegend wórden. Hij zal leeren zich te ontzeggen en te ontberen gezondheid, datgene, wat hij graag bereiken wilde of wat hem in het lijden maar ontgaat. Zoo geziep beteekent ook de aanvaarding van dit lijden een offer en brengt het hem weer vrede en vreugde, tiaar komt nog bij, dat hij door zijn voorbeeld anderen dient. Hoeveel zieken zijn, doordat zij hun lijden voorbeeldig droegen, niet een zegen geweest voor de omgeving Wie het lijden aanvaardt, vervult den zin des levens, die slechts door het of fer bereikt wordt. Hij gehoorzaamt aan het leven of beter gezegd, aan de Macht die het leven beheerscht. In die gehoor zaamheid wordt de ware blijdschap ge vonden. Wie christen wil zijn en dat willen wij toch eigenlijk allen moet zijn kruis op zich nemen en Christus volgen, den kruisweg langs, dan zal hij ook de vreugde van den Paasch- morgen mee beleven, maar dan ook alleen. V. Tribunaal Sneek. Zitting van 18 April. Voorzitter Mr. J. van der Schaaf; leden de h.h. M. IJs- sels en M. Knol; adjunct-secretaris mr. J. F. C. A. Wille. Terecht stonden Jan Klijnstra, schaatsenmaker, IJlst. Beschuldigd van sympathiseerend lid van de NSB.; begunstiger van de NSB. Besch., uit haat tegen het „kapitalis tische” Engeland tot de N.S.B. toege treden, moet, hoewel op vrije voeten, weer ruim 3 maanden naar het kamp terug. Voorts een half jaar voorw. in- terneering met proeftijd van 5 jaar; on der toezicht stelling Stichting Politieke Delinquenten gedurende dien tijd; verb, verkl. radiotoestel en ontz. kiesrechten v. 10 jaar. Gatze Plantinga, gemeente-ontvanger te Balk. Lid en buurtschapspenning- meester van den NVD; propaganda van de WHN en den NVD in Gaasterland sterk bevorderd; vormingscursus van den NVD te Kortehemmen bijgewoond; iemand gedreigd aan te geven wanneer die zijn radiotoestel niet inleverde. Niet bewezen werd geacht, dat hij den directeur van Maatsch. Hulpbetoon H. Beimin te Balk had gedreigd met aan gifte, wanneer deze zijn radiotoestel niet inleverde. Verbeurd verkl. v. f 3000. ontz. kiesr. voor 5 jaar en verbeurdver klaring van radiotoestel. Ilse Berta Meijers, huisvrouw van Heinrich Niehoff te Sneek. Vertrouwe lijke omgang met Duitsche militairen; na huwelijk met een Duitscher vrijwil lig afstand gedaan van de Nederland sche nationaliteit. Besch. kreeg 1 jaar intern, met advies deze straf niet ten uitvoer te leggen, in dien zij zich, houdt aan de voorwaarde, dat zij zich stelt onder toez. v. d. Stich ting Toez. Politieke Delinquenten en zich gedraagt naar de aanwijzingen van die stichting, met een proeftijd v. 5 jr. Ontz. kiesrechten v. 10 jaar. Alida Maria de Vries, huisvrouw van Sijbe de Wolf te Sneek. Lid van de NSB. Zeer licht geval, enkel worden de bei de kiesr. voor 5 jaar ontzegd. Bouke Molenaar, distributie-ambte- naar te Workum. Lid van de NSB. Ge colporteerd met Volk en Vaderland. Lid van den NVD. Deze zaak werd uitgesteld. Rintje Haagsma, veehouder te Dijken (Don.) Sympathiseerend lid v. d. NSB. Geen verdere interneer? ng. Verbeurd verklaring van f 7500.en ontz. van kiesr. v. 10 jaar.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1