Vrijdag 26 April 1946 No. 49 :st Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek K 2242 BONNENLIJST •en. L. De bevrijding van Sneek herdacht. Buitenlandsch Overzicht f I Het Sneeker Nieuws van uit T 25 nam. f-1500. en aand I de I de I de ge- asse a bij Tribunaal Sneek. Openbare zitting van 25 April om 9 uur. den. oud. ;ors. igen t de mijn 'oor deelt eren ilijke het >r 30 nten mds, i en rres- .ande wor- voor de tweede helft van de i KA, KB, KC 604 800 gram brood 400 gram suiker 125 gram margarine 125 gram boter 200 gram kaas 200 gram bloem 1600 gram brood 800 gram brood aart tries illen 30ns il ’46. obus, i Zijl- v. d. d. v. rsma. rietje arten jntje, Rose- d. v. I a Jo- I Hen- Fre- I boom I V 25 X 25 i be- r de van 605, van 605, van 605, van 605, van 605. oijbe- egel- ar zijt 606. ning. dient iking vol- verd. ffen- wor- it op aan- 17 te riting bezit Het- •eden n in- eiden ;a 36 rinus Pietje r. en Séra- Bos- 6, lari a l Ra- !3 jr. s de Beij- Tjib- ts en ir. 714, 715 Alg. 713 Algem. 712 Algem. 711 Algem. 710 Algem. 709 Algem. D40, D41 Res. E 40 Reserve en 14 uur. v Voorzitter mr. J. van der Schaaf; leden de h.h. P. van der Veen en A. I. Wiersma; adjunct-secretaris mr. J. J. Keuning. Terecht stonden Lieuwe Visser, fouragehandelaar te Oudemirdum, beschuldigd van lid van de NSB; lid van den NVD. Op grond van zijn hoogen leeftijd hoeft beschuldigde niet weer naar het interneeringskamp terug, f 1500.ver beurd verklaard en ontzegging van beide kiesr. v. 10 jaar. Berendjeline van Wageningen, gehuwd met Lieuwe Visser te Oudemirdum. Lid van de NSB en lid van de NSVO. Ook deze besch., echtgenoote van den vorigen, .wordt in verband met haar leeftijd geen verdere interneering opge- en rgers -3.30 i 1— .2 en rzor- ehar- 12.30 fver- -zelf- Zelf- Mei, op 3 dega n op m op op d op >uds- rzor- rgers izum rzor- OUDEGA (W.) Neidat de hear Vei lenga fan Ljouwert hjir sprutsen hat fpar de „Partij van den Arbeid” is hjir in ófdieling oprjuchte mei sa’n 26 leden. It bistjür bistiet ut Tj. v. d. Veen, foarsitter; Y. Valkema, skriuwer; B. Kramer, ponghêlder; M. v. d. Kamp en W. Bakker, bysitters. Koninklijk bezoek aan Friesland. H. M. de Koningin bracht gisteren en heden een bezoek aan Friesland. Hare Majesteit kwam Donderdagmiddag in Leeuwarden aan en hield aldaar bespre kingen met verschillende personen uit de provincie, teneinde zich o.a. nader te doen voorlichten over de toestanden op economisch, maatschappelijk en cultu reel gebied. Ook lichtten dien dag ver schillende personen H. M. nader in over hun werk en ervaringen gedurende de bezettingsjaren en omtrent hetgeen Friesland doet voor de slachtoffers van het verzet. Vrijdagmorgen zou H. M. zich onderhouden met een aantal dames uit verschillende deelen der provincie, waarbij zij o.m. zou worden voorgelicht over het werk van enkele vrouwenorga nisaties. Vrijdagmiddag zou de Koningin op het stadhuis te Leeuwarden de thee gebruiken en, na een korte rondrit door de stad, deze omstreeks 4 uiir verlaten, teneinde, wellicht langs Sneek en Rijks weg no. 43, via Heerenveen de provincie te verlaten. Het hooge bezoek stond in het teeken des tijds en droeg een bij uitstek zakelrjk karakter het gold een werkbezoek. Dientengevolge bestond er voor Hare Majesteit helaas geen gelegenheid meer dan een uiterst beperkt aantal personen te ontmoeten. Begrafenis G. A. Posthuma. De vorige week overleed de heer G. A. Posthuma, die op maatschappelijk gebied hier een vooraanstaande plaats Distributie-nieuvvs. Zij, wier nummer op de stamkaart ein digt op 9, hebben in Mei recht op een schoenenbon, mits zij er geen na 1 Jan. 1945 hebben gehad. Bon 08 der leder- kaart is geldig voor reparatie. Van 21 April t/m 18 Mei wordt op de bonnen 191 en 691 der bonkaarten K 604, 2 liter petroleum beschikbaar gesteld. legd. Verbeurdverkl. van ontz. kiesr.. 10 jaar. Elisabeth Alida Wolters, gehuwd met C. P. Looijenga te Workum. Sympathi- seerend lid van de NSB. Interneering tot 9 Mei e.k. en ontz. kiesr. 10 jr. Jan Stoél, onderwachtmeester staats politie te Sneek. Brief geschreven, waaruit zijn nationaal socialistische of fascistische gezindheid blijkt; lid van de NSB; lid van de WA; in WA-uniform gecolporteerd met Volk en Vaderland; aan afstandsmarsch en scholingsavon- den van de WA deelgenomen. 2 jaar intern, met aftr. preventief; ontz. kiesr. voor 10 jr. en ontz. recht om eenige overheidsbetrekking te bekleeden. Jannetje Rietdijk, gehuwd met L. Boerstra te Parrega. Lid van de NSVO; extra brandstof gekregen van Duitsche instanties, omdat haar man bij de S.S. was. Besch., die kleine kinderen te verzor gen heeft, worden enkel de kiesr. voor 10 jr. ontzegd. Grietje Koopmans, kantoorbediende te Sneek. Lid van de NSB; eed van trouw aan Mussert afgelegd; abonné op Volk en Vaderland; NSB-vergaderingen en bijeenkomsten bezocht; lid v. d. NSVO; lid, streekbeheerster schaarleidster, streekmeisjesbeheerster schaarleidster en opperschaarleidster van de NJS; blijk gegeven van ingenomenheid met den vij and door o.a. de film „Sieg im Westen” bij te wonen, vergadering van de Ger- maansche SS te bezoeken èn kleeding- stukken te verzam'elen voor de Duitsche militairen aan het Oostfront; lid van het NAF; werkzaam geweest op het NAF- kantoor en daar functie bekleed v. leid ster vrouwelijke jeugd voor de provincie Friesland. Intern, voor 1J2 jr. met aftr. v. pre ventief verbeurdverkl. f 1000.en ontz. kiesr. voor 10 jaar. Anneke Hielkema, kookster te Nijega. Lid van de NJS; verloofd met een Duit- scher, uit welke verbintenis een kind is SCHARNEGOUTUM. Alhier is een voetbalclub opgericht, genaamd „S.D.O.” Bestuur S. Talsma, voorz.; Joh. P. v.d. Laan, seer, en Paulus Kroles, penningm. WOUDSEND. Benoemd tot onderwij zer aan de Chr. Nat. School alhier de heer S. Hiemstra, thans onderwijzer aan de Chr. School te Harlingen. GAU. Utslach foardrachtkriich, üt- skreaun troch de Kr. Fr. Stüdzje- en prop.klub „De Lege Geaën Oerein”. Earnst Maaike Jellema, Sybrandabür- ren; Akke Nijdam, Gau; Nienke Bosch- ma, Sybrandabürren; koartswyl Har- men Sybrandy, Gau. Publyksprizen Nienke Boschma en Harmen Sybrandy. Jury de hearen B. Faber, W. Bekius en H. Zwaagstra. Leden fan de Fr. Klub fierden „Hil is üt 'e rie” op; Gosse Boot- sma soargde mei eigen makke sjong- stikjes ek foar ófwikseling. In tige moaije joun. Comité 4 Mei. De gelegenheid tot aanmelding voor het deelnemen aan de optocht blijft open gesteld tot Zaterdag 27 April *s namid dags 5 uur bij de heeren F. Andree, Lin denlaan 5 en H. Klaibeda, N. Noorder- horne. ’t Programma, een goed verzorgd 32 pagina’s groot boekje, dat alle bij zonderheden vermeldt en nog een bijdra ge bevat „Iets over de bevrijding van Sneek”, waardoor naar we hopen de aantrekkelijkheid nog verhoogd te heb ben, wordt begin volgende week huis aan huis aangeboden tegen de prijs van 25 ct. Wij vragen nog de aandacht van de lezers voor het over een week ver schijnende nummer van dit blad, waarin nog wel eenige mededeelingen zullen verschijnen, o.a. over de attractie die ook aan kleuters beneden de schooljaren wordt bereid. HEEG. t Bij de alhier gehouden reciteer- wedstrijd,’ uitgeschreven door de Herv. J.V. „Timotheus” werden de prijzen toe gekend in afd. luim le pr. W. Veninga, Oosthem 95 pnt.; 2e pr. P. Stellingwerf, Sneek 93 pnt.; 3e pr. mej. R. Kramer, Harich 87 pnt.; in afd. ernst le pr. mej. A. Wiersma, Oosthem 97 pnt.; 2e pr. mevr, de Vosde Vries, Oldeboorn 94 pnt.; 3e pr. J. van Brug, Gaastmeer 88 pnt. Publieksprijs luim H. G. de Boer, Sneek; ernst, mej. A. D. Oppedijk, Westhem en mej. A. Wiersma, Oosthem. De heer Jac. de Vos en het muziekcorps „Crescendo” zorgden voor een goede af wisseling. Als jury-leden fungeerden de heeren W. ten Hoeve, D. Bekius en R. Hofman. Tapverbod op Bevrijdingsdag te Sneek. Men schrijft ons Naar aanleiding van het door den raad der gemeente Sneek aangenomen Worstel van het Centraal Drankweer Comité om op Bevrijdingsdag 4 Mei a.s. het tappen van sterke- en zwakalcoho- Jische dranken te verbieden werd in een vergadering van besturen der plaatse lijke organisaties van Bedrijfshoreca, Ver. voor Vreemdelingenverkeer en Ka tholieke Middenstandsvereeniging alhier besloten een protestschrijven te richten tot Gedeputeerde Staten van Friesland en deze uit te noodigen hun goedkeuring aan dit raadsbesluit te onthouden resp. den raad in overweging te geven dit be sluit alsnog te herzien. In dit schrijven wordt gewezen op de onmogelijkheid voor de Horecabedrijven om met de in verband met het tapverbod nog overblij vende consumptie-artikelen de feestvie renden van consumpties te voorzien waardoor zij zich genoodzaakt zien te sluiten. Verder wordt hierin geprotes teerd tegen het feit, dat door dit besluit een groot deel der burgerij wordt ver hinderd het Bevrijdingsfeest te vieren op de door haar gewenschte wijze nl. door het daarbij op gepaste wijze genie ten van een glaasje bier of een borrel tje. Ten slotte wordt gewezen op het ge vaar, dat, indien bij niet onwaarschijn lijke pogingen van het C.D.C. om bij vol gende gelegenheden een gelijke actie te beginnen, door den raad een dergelijk besluit zou worden genomen, Sneek bin nen korte tijd tot een doode stad zou worden gedegradeerd. Hiertegen dient ernstig te worden geprotesteerd. Het be stuur der Sneeker Winkeliersvereeniging had reeds van te voren zijn instemming met deze actie betuigd. In een ledenver gadering van de onderafdeeling Sneek van Bedrijfshoreca werd besloten om, in dien op Bevrijdingsdag 4 Mei 1946 het raadsbesluit wordt uitgevoerd, als pro test hiertegen en uit noodzaak wegens onvoldoende te verkoopen consumptie artikelen alle horeca-bedrijven, ook die met verlof A of B te sluiten. Bovendien zullen de slijterijen en bierbottelarijen worden verzocht tusschen 1 en 5 Mei geen alcoholhoudende dranken en bier aan particulieren en winkels te verkoo pen ten einde te bereiken, dat het C.D.C. en de raad een volledige voldoening krij gen en Sneek op deze feestdag vol komen droog is. BEKENDMAKING. De Burgemqpster van Wymbritsera- deel brengt ter openbare kennis, dat een vergadering van de tijdelijke raad der gemeente Wymbritseradeel zal plaats hebben op Maandag 29 April 1946, des voormiddags 10 uur ten gemeentehuize. Sneek, 20 April 1946. De Burgemeester voornoemd, F. Tjaberings. SCHARNEGOUTUM. Onder leiding van ds. W. A. Dekker kwamen de jonge lidmaten van de Ned. Herv. Kerk uit verschillende plaatsen samen in het ge- bouW „Elim” alhier. Ds. Steenbeek van Amersfoort, secretaris van de sub-com- missie voor het jonge-lidmatenwerk sprak over „de nieuwe koers”. Wat wil het werk onder de jonge lidmaten? Het jonge lidmatenwerk wil er zijn om waar lijk kerk te .zijn. Kerk naar binnen en Kerk naar buiten. In dit verband be? lichtte ds. Steenbeek het werk van prof. Kraemer. Toen deze geleerde uit Indo nesië terugkwam in Nederland en de verhoudingen vergeleek ten opzichte van de gemeenten hier en in de Oost was hij geschrokken. En, gelukkig, schrok ken velen met dr. Kraemer. Wij ver keerden en verkeeren hier in een huis met gesloten vensters. En daarbuiten stond het Nederlandsche volk. En dat volk moest het Evangelie hooren. Prof. Kraenier heeft meer dan eens gevraagd: „Leven en handelen wij als Kerk van Jezus Christus Er kwam een heilige verontrusting en de vraag werd gesteld „Waar zijn wij gebleven En de Kerk is gaan spreken, hoewel zij nóg geen mond had. Spr: gaat dan dieper in op het punt Kerkzijn naar binnen, Kerk gang op Zondag, dankbaarheid voor het ontvangen woord en onze levenshouding. Bij dit laatste punt werd de overgang gemaakt naar het kerk-zijn naar buiten. Verschillende dingen in het leven, in het bijzonder van jonge menschen, zijn an ders komen te liggen. Nu de leeftijds grens om te kunnen stemmen belangrijk is verlaagd, is de verantwoordelijkheid voor deze groep ook grooter geworden. Door te kunnen stemmen is men mede verantwoordelijk voor de vraagstukken van dezen tijd. Ds. Steenbeek noemde als voorbeeld Indonesië en de vrije tijd. De Kerk heeft haar woord te spreken Ned. Ver. v. Lich. Gebrekkigen. Dezer dagen hield .de afd. Sneek an bovengenoemde ver. een openbare ver gadering onder leiding van den heer H. Elzinga, die in zijn openingswoord .a. den overleden secretaris H. tcienscra herdacht. Als spreker trad op de heer v. d. Zee uit Rotterdam (een blinde) die er voor pleitte dat invalieden niet langer afhankelijk zullen zijn van liefdadigheid, niet van straatzorg,zooals hij het uitdruk te doch hun door staatszorg als een recht een belïoorlijk bestaan zal wor den gewaarborgd. De bond zal niet rus ten voor hij 100.000 leden heeft en men bovengenoemde eisch aan den staat kan stellen, in 4 maanden zijn.meer dan 4000 leden ingeschreven en 20 nieuwe afdee- lingen gesticht. De heer Bakker, hoofd der openbare school voor Jbuitengew. onderwijs, sprak over de invaliede jeugd. Ook voor de be langen van deze dient eensgezind ge streden, de overheid dient de helpende hand te bieden als deze jeugd de school verlaat. De sprekers beantwoordden nog eenige vragen; er traden 13 nieuwe leden toe en 1 donatrice; de afd. loopt nu naar de 60 leden. Buurtvereeniging „Maple Leaf”. Zatefdag 13 April j.l. hield bovenge noemde buurtvereeniging een feestmid dag voor de kinderen uit haar buurt van 5 t/m 14 jaar. In optocht, voorafgegaan door muziek, gingen de kinderen door de stad naar Amicitia. Hier trad voor hen op de heer F. Boschma van Utrecht met z’n marionettenspel. Volop hebben de kinderen van dit spel genoten. In de pauzes werden versnaperingen uitge- fleeld en zongen de kinderen uit volle borst de versjes mede,die door mej. Toor op de accordeon werden gespeeld, ’t Was een goed geslaagde feestmiddag. Maandag 15 April werd onder groote belangstelling door de buurtvereeniging Maple Leaf” als blijvende herinnering aan onze bevrijding een eschdoornboom geplant in ’t plantsoen in de lepenlaan. Voorz. Andree ging in 't. kort de jaren der Duitsche bezetting na en herdacht hierbij al degenen die voor onze vrijheid waren gevallen. In ’t bijzonder herdacht hij de 4 Sneekers die in de z.g. Sneeker bloednacht werden neergeschoten, als mede dengene die enkele dagen voor de bevrijding nog het leven liet. Hij gaf een korte uiteenzetting van de bedoeling der planting en verzocht wnd. Burgemeester Rasterhoff de planting te willen ver richten. Daarna werd het Wilhelmus ge speeld waarna wnd. burgemeester Ras terhoff het woord voerde. Ook deze her dacht allen die voor onze vrijheid hun leven lieten en hij hoopte dat de pas ge plante boom mag groeien als blijk van dankbaarheid voor onze bevrijding. T.B.C.fonds Draagt Elkanders Lasten. Men schrijft ons Het T.B.C.-fonds Draagt Elkanders Lasten te Sneek hoopt op Dinsdag 30 April D.V. een huis aan huis collecte te hou den ten bate van de T.B.C.-lijders. Het bestuur beveelt deze collecte ten zeerste aan, omdat de gevreesde ziekte T.B.C. in de bezettingsjaren met een groot per centage is toegenomen; er wordt nu meer hulp gevraagd dan het fonds kan bieden omdat het in de jaren 19411945 niets heeft kunnen doen; nu worden groote financieele offers van het fonds gevraagd. Eenige dames hebben zich be schikbaar gesteld om allen met een col lectebus te bezoeken. Het bestuur doet een beroep op U om die dames niet te leur te stellen en mild te geven in een der bussen van het T.B.C.-fonds D.E.L. van het C.N.V. opdat er menig gezin mee geholpen worde. Bijzonder Gerechtshof Leeuwarden. In de zitting van 23 April werd Jo hannes Dijkstra, boekhouder te Sneek, veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, door te brengen in een rijkswerkinrich- ting en ontzegging der beide kiesrech ten voor het leven met verlof tot he't instellen van beroep in cassatie. Tegen Luitsen Wielinga, schilder te Sneek werd 10 jaar gevangenisstraf geëischt; de zaak tegen Lammert Bleeker, even eens schilder te Sneek komt later aan de orde. innam, nog slechts 50 jaar oud. Hoezeer de overledene gewaardeerd werd, bleek wel op den Dinsdag na Paschen, toen zijn stoffelijk overschot te Oosterwolde ter aarde werd besteld. Een schat van bloemen dekte het graf en velen waren uit Sneek gekomen, om den beminden doode de laatste eer te bewijzen. Nadat dr. H. de Vos in het ouderlijk huis van den overledene, waar hij stond opge baard, een korte rouwdienst had gehou den, spraken op het kerkhof velen woor den van dank. De heer Dijkhuis sprak namens L.S.C., de heer van der Werf namens de Paardensportvereeniging, de heer E. Smit namens de vele persoon lijke vrienden, ir. van der Poel namens de Rotary-club, de heer Wamelink na mens Nederlands Volksherstel. Dr. de Vos dankte namens de familie en besloot de plechtigheid met de begrafenisfor mule en het Onze Vader. Een verdiens telijk en beminnelijk lid van onze Snee ker samenleving was naar zijn laatste rustplaats gebracht, maar alle aanwezi gen hadden beloofd zijn nagedachtenis hoog te houden. Vereeniging v. Ziekenhuisverzekering. Vorige week Donderdag vergaderde de Vereeniging voor Ziekenhuisverzeke- ring ter behandeling van statutenwijzi ging. Daar het vereischte aantal leden niet tegenwoordig was, volgt een twee de vergadering op 26 April, onmiddellijk gevolgd door de jaarvergadering. Buiten de agenda om deed de voorz. op eeft vraag uit de vergadering eenige mede deelingen omtrent de steeds achteruit gaande financieele positie der vereeni ging. Alleen over de laatste 5 jaren reeds was er f 11000.te kort op de ex ploitatie. De voornaamste oorzaken hier van waren de zeer lage contributies; het in den bezettingstijd opgedrongen nieuwe reglement dat grootere en meer dere uitkeeringen eischte; de belangrijk verhoogde ziekenhuistarieven en i. p. v. contributieverhoogingen aanvulling der jaarlijksche tekorten uit het reserve fonds, gemotiveerd door mogelijke inbe slagneming in den bezettingstijd. Provinciale Bondsdag van het N. J. V. te Sneek. Het is een reeds vele jaren bestaande traditie, waarvan alleen in oorlogstijd moest afgeweken, dat de Provinciale Bondsdag van het Nederlandsch Jonge- lings Verbond op 2e Paaschdag alhier gehouden wordt. Thans werd de oude lijn vervolgd en trokken weer duizenden jonge menschen naar Sneek. In verband met de groote deelname moesten beide bijeenkomsten tweemaal worden gehou den. ’s Middags waren er twee vergade ringen in de Groote Kerk, waarin als sprekers over het thema „In de schadu wen van heden” optraden de predikan ten P. de Hoop te Ferwerd, D. Tam- minga te Pingjum en J. T. Wiersma te Hallum. ’s Middags bood de C. J. M. V. „Timotheus” de bezoekers in het Geb. v. Chr. Belangen een ontspanningsbij- eenkomst aan, die eveneens herhaald moest worden. Hierin werd opgevoerd „Luilekkerland”, blijspel in 3 bedrijven door onzen stadgenoot P. de Boer, dat weer een groot succes werd. Beide ma len was de groote zaal tot in alle hoeken gevuld, zoodat eenige duizenden deze bijeenkomsten bezochten. „Nederland bevrijd”. In het kader van de herdenking der bevrijding werd Dinsdagavond 23 April in het Gebouw voor Chr. Belangen te Sneek, door het bekende Witmarsumer gezelschap opgevoerd de revue „Neder land Bevrijd”, geschreven door Hette Reitsma aldaar. De revue werd op uit nemende wijze ten tooneele gebracht en een klein maar zeer dankbaar publiek was gul met applaus. Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratiè-adresGrootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek 5de periode 1946 (28 April t/m 11 Mei). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten 214 t/m 219 Alg. 213 Algem. 212 Algem. 211 Algem. 210 Algem. 209 Algem. B 41 Reserve C 41 Reserve Bonkaarten LA, LB, LC 604 115,116,117 vleesch A 28 melk B 28, C 28 melk In hotel Poelman vond Maandag 15 April de herdenking plaats van de be vrijding van Sneek. De heer J. de Boer, voorzitter van het comité van oud-leden der N.B.S., riep alle aanwezigen een welkom toe, in het bijzonder den waarn. burgemeester van Sneek, den heer Ras terhoff en den commissaris van politie, den heer Kooistra: In zijn openingswoord liet de voorzitter als bedoeling van de vergadering uitkomen een terugblik op hetgeen vóór en op 15 April 1945 is ge beurd. De N.B.S. is reeds 4 Mei 1945 radicaal geliquideerd, maar toch willen we onze gedachten gezamenlijk laten uit gaan naar degenen die hun leven heb ben opgeofferd voor de Vaderlandsche zaak, opdat wij in vrede kunnen leven. Hij dankte de stedelijke autoriteiten voor de medewerking om deze dag niet on gemerkt voorbij te laten gaan. De heer S. J. van Dijk hield daarna een herdenkingsrede. Spr. wilde kort in herinnering brengen de Duitsche ter reur en het groeiend verzet, de gevalle nen herdenken en nagaan het ontstaan der N.B.S.het werk der N.B.S. en de taak bij de bevrijding. De tijden van moeite, zorg en onder drukking zijn scherp in ons geheugen gegrift, maar gelukkig was het niet al léén moeite. Ook was er de voldoening van het steeds wassende verzet. Wij kennen ze allen, onze Sneeker vrienden en strijdmakkers, die gevallen zijn in deze strijd, hetzij door een vuurpeloton, in een, gevecht of onder moordenaars handen, hetzij hier of elders of in een concentratiekamp. Wij gedenken allen in deze oogenblikkenNa de stilte zong <4e vergadering „Mijn schildt ende be trouwen”. Het ontstaan der N-B.S. vindt zijn oorsprong tijdens de geallieerde inval in Frankrijk. In September 1944 kwamen eenige leidende illegale werkers bijeen in het huis waar de toenmalige minister president Gerbrandy in Sneek gewoond heeft. Deze kerngroep organiseerde de gevechtsgroepen die onder leiding van de later op bevel samengesmolten O. D. en K.P. tot N.B.S. in actie kwamen. Op boeiende wijze vertelde spr. van de wa pen „droppings”, het opslaan daarvan, het vervoer en de instructies onder lei ding van een met een parachute neerge laten instructeur. Het was een gevaar lijke en spannende tijd voor de ingewij den. Toen het verloop der krijgsverrich tingen wees op een spoedige bevrijding was de commandopost v. d. gemeentelij ken commandant „tusschen de planken” het tooneel van groote activiteit. Alle maatregelen die op het moment van de bevrijding tot uitvoering moesten komen werden voorbereid? Het vele werk van de sectie inlichtin gen der N.B.S. district V, die op de ver gadering vertegenwoordigd was, werd uitvoerig behandeld. Spr. noemde de wachtposten bij alle door de Duitschers bezette scholen, die op de hoofdwegen, en het laatste verblijdende rapport las hij in de vergadering voor. De opruk kende Canadeezen waren in het bezit van de laatste verdedigingsplannen van Sneek. Ook las hij een rapport van de Geco van Sneek voor, waarin het niet saboteeren van de bruggen in Sneek werd gemotiveerd. Op 15 April hadden de S.D. en Zoll- beamten Sneek verlaten en de Duitsche troepen trokken af naar Lemmer en Bols- ward. Het moment brak aan waarop de N.B.S. in actie moest komen. De staf v. d. Geco confereerde met den districts- operatieleider in „tusschen de planken”. Om ongeveer 4 uur gaf de Geco aan de in de H.B.S. verzamelde manschappen bevel om uit te rukken. Een moment om nooit te vergeten. De spanning was groot, want het was bekend dat de Duitschers bij Wellebrug pogingen deden om weer naar Sneek op te rukken. Wie zouden Sneek het eerst bereiken, de vijanden of de Canadeezen? Verdedi gingswerken werden in allerijl bij de Waterpoort aangelegd. De spanning brak met de komst van de Canadeezen. Onze bevrijding was verzekerd ’s Avonds is de N.B.S., versterkt met politie, reeds begonnen met het arrestee- ren van N.S.B.ers en collaborateurs, ter wijl op Maandag en Dinsdag daarmee werd doorgegaan. Alle opdrachten heb ben tot onze groote voldoening een or delijk verloop gehad. Fouten zijn ge maakt, maar wie werkt maakt fouten. Spr. besloot zijn interessant betoog met de opwekking om ook onder de weder opbouw van ons volk en vaderland de schouders te zetten. Na de pauze droeg de bijeenkomst een feestelijk karakter. De waarnemend bur gemeester van Sneek, de heer Raster hoff, richtte nog het woord tot de aan wezigen. Wanneer, aldus de waarn. burgemees ter, is in Sneek iets dergelijks gebeurd als op 15 April 1945 Meest jonge men schen werden voor een hun geheel vreemde taak gesteld onvoorbereid, onder de moeilijkste omstandigheden moesten zij de orde handhaven en andere zware taken vervullen. Niettegenstaan de dit alles is toch de bevrijding in Sneek verloopen zonder bijltjesdag, zonder uit spattingen en in volkomen orde. Hier voor dank ik U en Uw leiding, die vrij willig en in een geest van opoffering en moed deze taak volbracht hebt. Wan neer gij misschien in iets te kort gescho ten zijt, dan namen wij U dat niet kwa lijk. Nogmaals hulde aan de N.B.S. en haar staf in Sneek. Dr. H. de Vos, voorzitter der Vereeni ging 19401945, sprak een slotwoord, waarin hij de nadruk legde op de blij vende waarde van de banden in de N.B.S. gelegd.' De geest van eensgezindheid en' offerbereidheid moet ons geheele volk doortrekken en zal een kracht blijven in ons volksleven. Een van de aanwezigen bracht nog de dank van de vergadering aan het comité over voor het organiseeren van de zeer geslaagde herdenking. De voorzitter sloot daarna de bijeen komst. Het programma werd afgewis seld met enkele gevoelvolle declamaties en een humoristisch praatje. De con sumptie was uitstekend verzorgd terwijl de muziek zich voortreffelijk van zijn taak kweet en een groot aandeel leverde i> de gezelligheid. 100 gram vleesch 2 liter melk 3% liter melk Bonkaarten KI), KE 604 800 gram brood 500 gram suiker 125 gram margarine 250 gram boter 100 gram kaas 200 gram bloem 400 gram brood 500 gram rijst of kindermeel Bonkaarten LD, LE 604 615, 616, 617 vleesch D 28, E 28 melk De Perzische kwestie blijft op de agenda van den Veiligheidsraad tot 6 Mei, dat is het resultaat van de bespre kingen in die organisatie van Dinsdag, er is niet gestemd over het Russische voorstel de kwestie af te voeren; bij be handeling van andere voorstellen over deze zaak was de houding der leden reeds voldoende gebleken, en de Rus sische vertegenwoordiger drong niet op die stemming aan doch verklaarde dat het de Russen niet mogelijk was verdere vergaderingen bij te wonen waar over deze zaak gesproken zou worden. Daar na kwam weer het Poolsche voorstel, dat alle leden der Ver. Naties de diplo matieke betrekkingen met Spanje zou den verbreken, aan de orde, waarover nog geen beslissing is gevallen. Franco heeft zijn zaak geen dienst gedaan met zijn beschuldiging dat op Fransch gebied communisten bezig zijn een onderneming tegen zijn regime te organiseeren, im mers hiermede maakt hij zelf de Spaan- sche kwestie tot een internationale, om dat er verwikkelingen op buitenlandsch politiek gebied uit kunnen voortvloeien. Deze kwesties zijn echter nietige verge leken bij dé groote welke in de Parijsche conferentie der ministers van buiten- 'landsche zaken van de Ver. Staten, En geland, Rusland en Frankrijk, welke gis teren begonnen is, aan de orde komen. Eerst de voorbereiding der vredesver dragen met de 'vroegere bondgenooten van Duitschland en als men daarover werkelijk overeenstemming mocht berei ken, het ook voor ons land zoo belang rijke vraagstuk van Duitschland zelf. Nu de kleine geallieerden zelf niet op deze conferentie vertegenwoordigd zijn, hebben zoowel de Nederlandsche als de Belgische regeering door ministerbe- sprekingen te Londen gelegenheid ge had de Engelsche regeering over hun oordeel en belangen in dezen in te lich-’ ten. Vóór de Belgische minister Spaak naar Londen ging was hij in Den Haag, waar tijdens de Belgisch-Luxemburgsch- Nederlandsche besprekingen over hun tolunie, welke eind 1947 in werking zal zijn, ook wel iets over Duitschlands her stel in verband met'Zijn kwaliteit als vroeger zeer belangrijke kooper van Ne derlandsche en Belgische producten be sproken zal zijn. Een van de scherpzin nigste bestrijders van alle maatregelen, welke een matig herstel van Duitsch lands economisch vermogen belemme ren, omdat dit het herstel van geheel Europa zou tegenhouden is pas over leden, nl. de Engelsche econoom lord Keynes, die ook de onderhandelingen over de groote Amerikaansche leening aan Engeland heeft gevoerd. Die lee ning is nog de Amerikaansche senaat niet gepasseerd, omdat een der senato ren, die er tegen is, met ellenlange rede voeringen de behandeling ophoudt, maar de invloedrijke republikeinsche senator Vandenberg, die ook ter Parijsche confe rentie zal zijn, steunt nu het voorstel „in het belang -van den vrede” zooals hi, zeide. Blijkbaar ziet de senator lal wee’’ de tijd komen van blokvorming, waarbi, de Ver. St. Engeland noodig zullen heb ben. Hevige verontwaardiging is in de Ver. Staten gewekt door het feit, dat Russische gevechtsvliegtuigen -. nog wel van Amerikaansch maaksel via de leen- en pachtwet geleverd bij Woe- nen een Amerikaansch transportvlieg tuig hebben beschoten. Maar even ver ontwaardigd zijn de Russen over het autoritair optreden van generaal Mac Arthur in Japan; deze trekt zich van de verlangens van zijn mede-geallieerden niets aan. Bij al deze geschillen doet hd verkwikkend aan dat tal van landen die er toe in staat zijn, offers brengen or. de voedselnood in andere te verlichten. In Griekenland, Z. Slavië en Italië, om maar bij Europa te blijven in Britsch Indië is het veel erger zijn de meel- voorraden uitgeput, maar Engeland bood reeds 200.000 ton graan aan, mits het deze straks van de V.S. en Canada te rugkrijgt, Amerika beperkt zijn meel- verbruik met 25 Rusland wil nog 200.000 ton graan aan landen die in nood verkeeren leveren, Egypte geeft 30.000 ton graan aan Griekenland en leent het 200.000; de Amerikaan Hoover die voor president Truman een onder zoek instelt vraagt Denemarken, Enge land en ons land het broodrantsoen tot 300 gr. daags te beperken. Vooral de kinderen moeten worden geholpen, al leen in Europa zijn 20 millioen kinderen ziek of beneden het normale gewicht. Tot een reeks sensationeele diefstallen, tijdens de Paaschdagen in Europa ge pleegd, behoort ook de ontvreemding van het stoffelijk overschot van Musso lini door de zg. demoteratisch-fascistische partij in Italië, waar het op politiek ge bied blijkbaar nog heelemaal niet in orde is. T o e k ij k e r. Predikbeurten te Sneek. ZONDAG 28 APRIL 1946. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Dr. H. DE VOS. (Zakjescollecte Diaconie) 5 uur Ds. J. N. DE RUITER. (H. Doop). Doopzitting Vrijdagavond 8 uur in de Consistorie. GEBOUW VOOR CHR. BELANGEN. 10 uur Ds. TAMMINGA van Pingjum. GEREF. KERK. Noorderkerk 9.30 uur Ds. P. v. d. Sluis (Z. 27) en 5 uur Ds. E. N. van Loo. Zuiderkerk 9.30 uur Ds. F. Guillaume en 5 uur Ds. P. v. d. Sluis (Z. 27). Oosterkerk 9.30 uur Ds. E. N. van Loo en 3 uur Ds. F. Guillaume (Z. 27). DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. Jac. Thiessen van Blokzijl. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. F. E. Huizinga Leeuwarden. Vrijdagav. 8 uur Bijbel lezing en Bidstond. LEGER DES HEILS. 10 uur en 8 uur Br. W. v. Erven Kampen. NED. HERV. KERK. Gauw, 9 uur Ds. E. Kempenaar. Offingawier, 1.30 uur Ds. A. Kentie Oppenhuizen, 9 uur Ds. A. H. Knottrie- rus van Berlikum; 1.30 uur Ds. A. M. Knottnerus (Afscheid). Oudega (W.), 9 uur Ds. J. M. Wedde- pohl (H.A.); 1.30 uur Ds. van Veen van Workum (Dankz.) Oosthem, 9 en 1.30 uur Ds. W. G. v. d. Ree. (Bed. en Dankz. H.A.) Scharnegoutum, 9.30 en 2 uur Ds. W. A. Dekker. Sijbrandaburen, nam. Dr. H. de Vos. Wolsum, 9.30 Ds. H. Gordeau geen dienst. Woudsend, 9.30 uur Ds. Spijkerboer 1.45 uur Leesdienst. IJsbrechtum, 2 uur Ds. J. E. Wagenaar (Doop).. IJlst, 9.30 uur Ds. Jansen 5.30 uur Ds. Kempenaar van Goënga. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, Geen dienst. IJlst, 9.30 uur Ds. J. H. v. d. Slooten. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9 en 1.30 uur Ds. Glaubitz van Warns. 100 gram vleesch 6 liter melk Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) 100 gram chocolade of suikerw. 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) Voor de week van 5 t/m 11 Mei zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, boter, margarine, jam, thee, ta bak, versnaperingen en waschpoeder. geboren; vrijwillig gewerkt in Duitsch land en in Nederland gekookt voor de Duitsche weermacht. 1 jaar intern, met aftr. v. preventief, waarvan 4 maanden voorw. met proef tijd v. 3 jr., onder toezichtstelling van de Stichting Toez. Pol. Delinquenten met verplichting tot het verrichten van huis houdelijke werkzaamheden. Ontz. kiesr. voor 10 jr. Tewes Huizinga, administrateur-dis- tributie te Koudum. Duitschers, waar- ondei’ SD-leden, in zijn woning ontvan gen. Besch., die reeds disciplinair zwaar werd gestraft, worden thans nog enkel de kiesr. voor 10 jr. ontzegd. IJmke Veldhuis, landbouwkundige te Sneek. Lid van het Agrarisch front; buurtboerenleider v. d. Ned. Landstand. Verbeurdverkl. v. f 5000.en ontz. v. kiesr. voor 10 jr. Eelke de Boer, uitvoerder te Joure. Lid van de NSB; tankvallen aangelegd ten behoeve van de Duitsche weermacht; lid van de NSMK en NSKK; gecolpor teerd met Volk en Vaderland. Interneering 'voor 2 jaar en 9 maan den met aftr. van 7 maanden preven tief; ontz. v. kiesr. voor 10 jr. Wigle Visser, groentehandelaar te Woudsend. Sympathiseerend lid van de NSB; lid van de NSB; abonné op het Nationaal Dagblad en Volk en Vader land; Volk en Vaderland verspreid; lid en buurtschapspenningmeester van den NVD. Interneering voor 1% jaar met aftr. preventief en ontz. v. kiesr. voor 10 jr.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1