Donderdag 2 Mei 1946 lie Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek No. 50 K 2242 EN, k »rk. >rt ark g 3EK RIE -av. Redactieraad; J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN,/Dr. H. DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Aanvullende BONNENLIJST Predikbeurten te Sneek. „Friesche Dagen 1946” Buitenlandsch Overzicht Het Sneeker leuws i 13 11.22 D 29, E 29 melk T 26 ngen >eid” cent :rdag 'dag -EN (otel spel U !341 liet Mei ige een van lar. en )or- i te che uten ting. vond i uur 221 222 223 224 225 T 35 V 26 X 26 X 35 724 725 gen ant vet am- ons riid” irgen 0 ct. )nd- em. ake ong len te izen art- nke NG ore ijd. _,.3x e raat, ijheid ffNT. trda end. I. v. te en rns. )ma )ma i te eek s. jr., )en- -on- st.” iL looi i de elijk ders uw :ren. :ven -mm. Vereen, voor Ziekenhuisverzekering. Jaarvergadering onder leiding van den heer O. Lindeman, voorzitter. Vol gens het jaarverslag van den secreta ris, den heer J. A. Maseland, vermeer derde het aantal leden in 1945 met 17 tot 2598 en dat der verzekerden met 59 tot 5231. Over de klassen verdeeld was de toestand op 1 Jan. 1946 aldus III 1314, II 977 waarvan 177 bijverzekerden, I 307 waarvan 32 bijverzekerden. Het financieele verslag werd uitgebracht door den heer E. P. H. Kingma, pen ningmeester. Hieraan ontleenen we het volgende De exploitatierekening sloot met een nadeelig saldo van f 3265.85 en wees in debet en credit aan een bedrag ma, dat in de handel té gebracht. Ten einde ook in Sneek belangstelling te wekken en te zorgen, dat onze woon plaats vooral bij een herhaling in ko mende jaren bij deze Friesche Dagen actief betrokken zal zijn, heeft zich hier ter stede een comité gevormd, dat als bestuur uit zijn midden koos de heeren R. A. van der Sluis, Th. Zandstra, Ir. H. van der Molen, P. Fal- kena, D. A. Tamminga en L. Branden- burgh. Hoewel dit jaar, mede door de snelheid, waarmee gehandeld moest wor den, bij dit belangrijk initiatief het ac cent vooral op Leeuwarden valt, zal in de toekomst ook Sneek zeer zeker niet achteraan mogen komen. komen. Het draait o, o- [S^ mgs- kom AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van SNEEK brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dier gemeente vanaf heden gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd het be sluit van de tijdelijke raad dier gemeen te van 9 April 1946, no. 2e tot wijziging van de Algemene Politieverordening der Gemeente Sneek in die zin, dat ter ge legenheid van de nationale feestdag op 4 Mei 1946 een tapverbod wordt uitge vaardigd. Dit besluit is blijkens mededeling d.d. 26 April 1946, no. 5, 2e afdeling, door de Gedeputeerde Staten van Friesland ontvangen. Sneek, 30 April 1946. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. Rasterhoff, wnd. Burgemeester. W. S. Overzee, loco-Secretaris. KOSTELOZE INENTING TEGEN DIPHTERIE. Burgemeester en Wethouders van Sneek maken bekend, dat binnenkort gelegenheid zal worden gegeven om leerlingen van alle onderwijsinrichtingen te dezer stede kosteloos te doen inenten tegen de besmettelijke ziekte diphterie, voorzover deze leerlingen niet in de jaren 1945 en 1946 tegen diphterie zijn ingeënt of diphterie hebben gehad. De gelegenheid tot aanmelding van kinderen, ouder dan één jaar die geen school bezoeken is tot Donderdag 9 Mei a.s. ter secretarie, 2e afdeling, openge steld. Sneek, 29 April 1946. van f 17700,82%. Het reservefonds ver minderde met f 3220,69 tot op f 2292,11. In verband hiermee wijzen wij op wat de voorz. omtrent de financieele positie der vereeniging opmerkte in de ledenverga dering van 18 April j.l., opgenomen in ons nummer van 26 April. Het totaal der verpleegkosten en verdere uitkee- ringen bedroeg f 15273,92 (in 1944: f 13007,19), het aantal verpleegden 143 (in 1944 127), het aantal verpleegda- gen 2603 (in 1944 2179), het gemid delde aantal verpleegdagen 18.2 (in 1944 17.16). De balans per 31 Dec. 1945 sluit met een bedrag van f 9893,35. De con- trólecommissie, gevormd door de hh. F. Japenga, W. R. Casparie en A. Vis, alles in orde bevonden hebbende, stelde voor den penningm. décharge te verleenen, waartoe besloten werd. Tot leden der controlecommissie voor de nieuwe reke ning werden gekozen de h.h. G. v. d. Pijpekamp, B. Oosterhof en H. V.d. Veen, tot plaatsvervangende leden de h.h. M. Vlas, R. Feitsma en Joh. v. d. Woud. De aftr. bestuursleden, de h.h. E. P. H. Kingma, Joh. Schijfsma en C. P, v. d. Weerd werden herkozen en namen hun ne benoeming aan. leerl. telt moet hetzelfde bedrag p. 1.1. als exploitatievergoeding aan de 22 bij zondere scholen met ruim 1800 leerl. worden uitgekeerd. Gezien een en ander stellen B. en W. den raad voor nogmaals een poging te doen ditmaal voor 1947 om toepassing van art. 55 quater der l.o.wet ’20 voor de o. 1. school te IJs- brechtum, waardoor bij inwilliging de vergoeding p. leerl. aan de bijz. scholen losgekoppeld wordt van het kostencijfer p. leerl. van deze openb. school. Nadat de heer Huitema er voor heeft gepleit het cijfer van f 14 p. 1.1. op f 16.te brengen, wat de Voorz. ontraadt, omdat de wet zulks niet toe laat wordt het voorstel van B. en W. z. h. st. aangenomen. Een voorstel van B. en W. om ex. art. 72 L.O.wet 1920 aan de Geref school te Scharnegoutum voor huur van een lokaal van het ge bouw Rehoboth f200.per jaar en de bijz. school te Gaastmeer voor huur van een lokaal v. d. consistorie der Ned. Herv. Kerk aldaar f 5.p. w. te ver goeden wordt z.h.st. aangenomen. B. en W. stellen den raad voor als ge- denkteeken voor win. burgemeester mr. S. M. van Haersma Buma, die in den strijd tegen den bezetter het leven liet, door den bekenden beeldhouwer Willem Valk te Eelderwolde diens borstbeeld te doen maken, dat op voorstel van den beeldhouwer geplaatst zal worden inde bovenhal van het gemeentehuis naast de hoofddeur welke toegang geeft tot de Nederlandsche Roode Kruis afd. Sneek. Het bestuur van de afdeeling Sneek, in samenwerking met Ned. Volksherstel, deelt de bevolking van Sneek langs dezen weg gaarne het mooie resultaat mede van de onlangs gehouden collecte voor de actie „Nederland helpt Indië”. De totale opbrengst in het geheele rayon bedroeg de niet onbelangrijke som van f 41.880,96. De stad Sneek al leen droeg hieraan bij f 16.726,24. Voorts deelt het bestuur mede, dat de z.g. „melkactie” onder de boeren van haar rayon, met bereidwillige medewer king van de directies der zuivelfabrie ken, f 7000.heeft opgebracht, welk bedrag speciaal gereserveerd zal worden voor een z.g. Medisch team, samenge steld uit Friezen en Friezinnen. Aan allen, die mede hielpen deze actie te doen slagen, zoowel collectanten als gevers en geefsters, onzen hartelijken dank Voorts vestigt de afd. Sneek de aandacht gaarne op het volgende Het Ned. Roode Kruis zendt vanaf 1 Januari met ieder vliegtuig, dat van Amsterdam naar Indië vertrekt, een flinke zending recente lectuur naar Ned. Indië. De Re- geeringsvliegdienst en de K.L.M. zorgen voor het vervoer. Tallooze dag-, week- en maandblad-administraties stellen voor dit mooie doel duizenden nummers gratis ter beschikking. Thans echter vragen behalve de meer dan 200.000 landgenooten die gedurende den oorlog in Indië waren, ook de vele Neder landsche militairen in het Verre Oosten om kranten en tijdschriften, terwijl ook de militaire hospitalen hier te lande niet vergeten mogen worden. Het Ned. Roode Kruis heeft al eens eerder een be roep gedaan op lezers en lezeressen, om boeken, tijdschriften etc. ter beschikking te stellen. Opnieuw doen we nu een be roep op u. Stel uw gelqzen weekbladen ter beschikking van het Ned. Roode Kruis ten behoeve van uw landgenooten in het Verre Oosten, voornamelijk de militairen, die met spanning deze zoo gewaardeerde lectuur tegemoet zien. Om het verzenden zoo gemakkelijk mogelijk te maken voor het publiek, kunnen de tijdschriften (geen boeken) ongefrankeerd gepost worden met als adres Roode Kruis, tijdschriftendienst, Den Haag. De afdeeling Sneek over weegt intusschen of een geregelde col lectieve zending vanuit Sneek mogelijk zal zijn. Dit zal dan te zijner tijd nog worden bekend gemaakt. U doet, door uw medewerking te toonen, uw mede- menschen een grooten dienst. Het bestuur van het Ned. Roode Kruis afd. Sneek. Koninklijk bezoek aan Friesland. „Reeds op Vrijdagavond 26 April heeft H. M. de Koningin aan den Commissaris der Koningin in de provincie Friesland een door Haar persoonlijk onderteekend telegram doen toekomen, waaruit wij het volgende mogen overnemen „Te ruggekeerd op Het Loo, onder den verschen indruk van de groote belang stelling en de hartelijke ontvangst van de bevolking van Friesland, wil ik U nogmaals de verzekering geven, dat ik een onvergetelijke herinnering aan dit bezoek heb meegenomen”. Raadsvergadering Wymbritseradeel. Maandag 29 April ’s voorm. 10 uur hield de tijdelijke raad van Wymbritse radeel een openbare vergadering onder voorzitterschap van burgemeester Tja- berings; secretaris de heer K. Visser. Aanwezig 12 leden, afwezig de h.h. Brandsma, die van een operatie herstel lende is en daarmede door den V o o r z. werd geluk gewenscht, Jouwsma en Westra. De notulen van 25 Febr. j.l. werden onveranderd vastgesteld. Inge komen is o.a. een K.B. waarbij aan den burgemeester toestemming wordt ver leend tot 1 Jan. 1948 te Sneek te blijven wonen en een beschikking van den mi nister van O., K. en W. waarbij het ver zoek van deze gemeente om toepassing van art. 55 quater der L.O.Wet 1920 voor het jaar 1946 ten aanzien van de eenige openbare school in de gemeente te IJsbrechtum wordt afgewezen. Voor kennisg. aangenomen, evenals een schrij ven van B. en W. van Amerongen ver zoekende adhaesie te betuigen aan het raadsbesluit dier gemeente om de regee- ring te verzoeken het daarheen te leiden dat de geheele Zaterdag voor sportbe oefening zal worden bestemd. B. en W. zijn van oordeel dat de betreffende aan gelegenheid niet in eerste instantie een zaak van gemeentebeleid is doch de re- geering competeert. Op voorstel van B. en W. wordt de noodige medewerking verleend tot beschikbaarstelling van gel den ingevolge art. 72 der L.O.Wet 1920 voor aanschaffing van nieuwe leermid delen aan de bijzondere school te Fols- gare en voor verplichte aansluiting bij de waterleiding van de school der Ver. v. Chr. Volksonderwijs te Scharnegou- tum. Tot leden der commissie van toe zicht op het L. O. worden herbenoemd de heer Tj. de Jong en mej. K. Toorn- stra te IJsbrechtum, benoemd de heer B. R. Mulder te Westhem, herbenoemd de heer Sch. de Boer te Oppenhuizen en benoemd de heer S. de Groot te Heeg. B. en W. stelden voor den minister van O. K. en W. toepassing te vragen van art. 55 quater der L.O.wet 1920 ten aan zien van de o. 1. school te IJsbrechtum voor 1947. Op 16 Januari 1946 bedroeg het aantal leerlingen van deze eenige openb. lagere school in de gemeente' 30. Dit lage leerlingencijfer maakt het kos tencijfer per leerling waaraan de ver goeding per leerling aan de bijzondere scholen is vastgekoppeld hooger dan voor een in normale omstandigheden verkeerende school in een plattelands gemeente redelijk is te achten. Zoo zou voor 1946 de toepassing van art. 55bis een kostencijfer hebben gegeven van ruim f 18 per leerling. Over de laatste jaren werd steeds aan de bijz. scholen een bedrag van ongeveer f 13 per leer ling uitgekeerd, en rekening houdend met de prijsstijging achten B. en W. thans een bedrag van f 14.per leerling voor de bijzondere scholen een redelijke vergoeding. In elk geval belast een ver goeding van f 18.p. 1.1. de gemeente onevenredig zwaar, immers terwijl de openbare school te IJsbrechtum nu 30 Kerknieuws. Afscheid. Ds. A. M. Knottnerus, Ned. Herv. pred. van Oppenhuizen en Uitwel- lingerga nam Zondag afscheid in de kerk van Oppenhuizen met als tekst Joh. 21 17. Na de predikatie richtte Ds. Knottnerus nog een persoonlijk woord tot de gemeente. Voor de kerke- raad werd ’t woord gevoerd door dhr. K. Abma; Ds. Jansen van IJlst sprak namens de ring. Op zijn verzoek zong de gemeente den scheidenden predikant staande Ps. 121 4 toe. Geref. Kerk. Bedankt voor Oudega (W.) Ds. A. J. de Boer te Staphorst. Jeugddiensten Ned. Herv. Kerk. Men schrijft ons De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. heeft een commissie ingesteld, die be last is met de organisatie van Jeugd diensten die voortaan eens per maand geregeld zullen worden gehouden. Het is de bedoeling de jonge menschen zeer di rect aan te spreken uit het Evangelie, dat ook heden van zoo’n groote beteeke- nis is in de tijd van ontbinding, die we allen meemaken. Ouderen zijn natuurlijk ook steeds welkom, maar van deze diensten geldt vooral voor de jeugd, door de jeugd. Zondag 5 Mei a.s. zal Prof. Dr. Wagenaar van Leeuwarden in een dienst voorgaan. Onze stadgenooten, de hh. D. Wind en Th. Venema zijn geslaagd voor het Praktijk diploma Boekhouden. De heer Tj. J. Broersma alhier is geslaagd voor het examen Ned. Han- delscorrespondentie van de Associatie. Verdronken. Zaterdagmiddag maakte de ±- 30- jarige heer H. Lubach, chef-kok in Hotel Poelman alhier met zijn vrouw een zeiltochtje met den heer J .Olij, die als kellner in hetzelfde hotel werkzaam is. Omdat de vrouw bloemen wilde pluk ken gingen ze in Sijbesloot even aan wal, maar verzuimden daarbij de boot goed vast te leggen, waardoor deze los raakte en weg dreef. Lubach vzilde toen naar de boot zwemmen om deze weer op te halen maar Olij ontraadde hem dat sterk omdat een aan de overzijde liggen de zeiler haar wel kon oppikken. Hij ging daarom op weg om dezen zeiler te waarschuwen, maar in die tijd ging Lu bach toch te water. Hij moest dat ech ter met de dood bekoopen, want hij zonk, blijkbaar door kramp overvallen, plotselihg in de diepte weg en verdronk, zoodat deze zeiltocht wel een zeer tra gisch einde nam. Straatschenderij. De Sneeker jeugd heeft een oud ge bruik in eere hersteld het tot ontplof fing brengen van z.g. voetzoekers. Voor het publiek is dat geknal op straat ech ter zeer hinderlijk en de politie heeft zich dan ook al genoodzaakt gezien tegen deze straatschenderij op te tre den, en een aantal jongens mee naar het bureau genomen waar hun de voet zoekers zijn afgenomen. De Politie roept thans de medewerking van de ouders in om hun kinderen te waarschuwen dat ze deze dingen niet bij zich mogen hebben en gebruiken, daar zij voortaan streng zal optreden om deze straatschenderij tegen te gaan. Chr. Lagere Landbouwschool Sneek. Na gehouden examen werd aan de volgende leerlingen het einddiploma van de school uitgereiktW. Damstra, J. de 28 April t/m 11 Mei. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 604 125 gram boter 125 gram margarine 50 gram thee 250 gram jam, stroop enz. 250 gram waschpoeder Bonkaarten LA, LB, LC 604 118 vleesch 100 gram vleesch A 29 melk 2 liter melk B 29, C 29 melk 3% liter melk Bankaarten KD, KE 604 250 gram jam, stroop enz. 250 gram waschpoeder Bonkaarten LD, LE 604 6 liter melk Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) 1 rantsoen import-cigaretten 100 gram chocolade of suikerw. 100 gram chocolade of suikerw. 1 rantsoen import-cigaretten Bovengenoemde artikelen kunnen reeds op Donderdag 2 Mei worden gekocht. Ook op de extra-vleeschbon, welke deze bonnenlijst vermeldt, kan bij uitzonde ring reeds op Donderdag worden ge kocht. Petroleum voor koken enz. Op de petroleumkaart kunnen in Mei op bon 33 t/m 36 der kaart UA 510 vier liter, op bon 33 en 35 der kaart UB 510 vier liter, op bon 69 der kaart UC 510 vier liter en op bon 124 der kaart UD 510 twee liter worden gekocht. Groot, M. de Groot en P. Nauta, Ab- bega; E. Annema, Y. v. d. Hem, Brits- werd; R. Schraa, Boornzwaag; Tj. Ab ma en KI. Vellinga, Folsgare; E. Dotin- ga en Th. Jaarsma, Gauw; H. en Joh. Miedema, Grouw; A. v. d. Heide, Heeg; Y. Kingma, Huizum; J. Nauta, F. Mel- lema, Jutrijp; B. de Vries, Koevorder- huis; J. Hofman, Th. Jaarsma, Lutke- wierum; P. Boschma, Th. Miedema, Lytshuizen; B. Burggraaf, Longerhouw; M. Gerbrandij, Nijland; D. v. d. Meer, Oppenhuizen; W. Brouwer, Oldeboorn; F. Wind, Osingahuizen; J. Jacobi, Oos- terend; A. Abma, B. Abma, W. Abma, J. Osinga en KI. Tamsma, Oosthem; H. v. d. Meer, Oudega; D. Leyenaar, Oos- terwierum; A. Schilstra, Poppingawier; Tj. Bouma en W. Lemstra, Scharnegou tum; H. Kiestra, Terzool; J. Oostra, Tirns; F. de Boer, W. Bootsma, Tjerk- werd; Tj. Folkertsma, Uitwellingerga; G. Reitsma, Wommels; B. Rijpkema, S. Reitsma, IJsbrechtum; L. Attema, P. Buma, J. Keulen en G. Zrjsling, IJlst. Ver. voor lichamelijk gebrekkigen. Op 7 Mei, 's avonds 6.30 uur, spreekt voor de regionale omroep-Noord de voorz. van de afd. Sneek van bovenge noemde ver. de heer H. Elzinga over „de invalide mensch vóór en na de Duitsche bezetting”. Jaarvergadering S.Z.C. In het kort volgen hier de belangrijk ste feiten uit deze vergadering. Voorz. dér ver. is thans de heer G. S. Hofstra, 2e voorz. de heer B. F. Keulen, wed strijdsecretaris de heer H. S. Groenhout, penningm. de heer J. Stoffelsma. Het ledental bedraagt 732, waarvan 216 bui ten Sneek. De rekening over het ver- loopen jaar toont ontvangsten van f 2547.74, uitgaven f 2946,24, tekort f 398.50, welk bedrag aan de algemeene reserve onttrokken wordt, die daarna nog f 26Q1.50 bedraagt, de vlaggenre- serve is f 443.85, het „Jonge Dirkfonds” f 455.groot. Besloten werd als lid toe te treden tot het Friesch Scheepvaart museum tegen f 10.contributie p. jr„ terwijl als bijdrage ineens f 100.wordt gegeven. De begrooting 1946/47 werd vastgesteld op f 2495.14. Herkozen als bestuursleden de h.h. B. Brinksma en G. S. Hofstra. Een motie werd aangenomen waarin het bestuur van de N.N.W.B. werd uitgenoodigd alsnog de toegezegde alg. vergadering te houden, waarin be sloten zal worden of men de aansluiting van de N.N.W.B. bij de K.V.N.W.V. zal voortzetten. Ook werd besloten voor de volgende agenda van de N.N.W.B. een voorstel in te dienen om een nieuwe 12 M2 kl. in te stellen en daarvoor een prijsvraag uit te schrijven. Aan een commissie welke daaromtrent rapport had uitgebracht, werd machtiging ver leend om een lange afstand tocht van alle deelnemers aan de Sneek-week, welke aan die week zal voorafgaan, in samenwerking met het bestuur te orga- niseeren. Verbeteringen van het start- terrein enz., ook door de commissie aan bevolen, zullen met de K. Z. V. Sneek worden besproken. Wedstrijdprogram- ma 30 Mei opening zeilseizoen, 7 Juli zomerwedstr., 17, 18, 19 Aug. Sneek week, 22 -Sept, sluiting seizoen. Concert Stedelijk Muziekcorps Sneek. Vorige week Donderdag gaf het Ste delijk muziekcorps Sneek een openbaar concert in Amicitia. Onder leiding van den bekwamen dirigent dr. Fried. Smidt Marlissa oogstte het veel bijval, zooals bleek uit het hartelijk applaus na ieder nummer, terwijl ook de zangvoordrach- ten van den dirigent zelve, die over een fraaie stem beschikt, met geboeide aan dacht werden gevolgd en een bloemen hulde verwierven. Ook de Friesche voor drachten van den heer Lantinga vielen in goede aarde en wekten de spontane lach van het publiek. Tot slot een ge zellig bal, tot het succes waarvan the Serenaders het hunne bijdroegen. Ned. Ver. tot bescherming van Dieren. 24 April hield de afd. Sneek van bo vengenoemde ver. haar algem. vergade ring onder leiding van den heer J. Lust, die in 't bijzonder het hoofdbestuurslid mevr. Klein-Walland en den hoofdagent Wiersma verwelkomde. Dankbaar werd kennis genomen van een schrijven van dhr. B. Poiesz, waarin deze zich bereid' verklaarde om na waarschuwing katten en voornamelijk jonge katten kosteloos uit de boomen te halen. Tot afgevaar digden naar de algem. verg, werden be noemd de heeren J. Lust en dr. J. P. Otto, tot Igden der kascomm. mej. van Dam en de heer Oosterhoff. De aftr. bestuursleden mevr. AltaSchurer en de heer dr. Otto, werden herkozen. Be sloten werd dat de vereen, met de a.s. bevrijdingsfeesten met een praalwagen zal uitkomen om op die wijze propagan da te maken voor dierenbescherming, en dat het 25-jarig bestaan van de afd. feestelijk herdacht zal worden met een film- of tooneel-avond die eind Januari 1947 gehouden wordt. Bij de rondvraag werden levendige discussies gehouden over verschillende onderwerpen, zooals oogkleppen voor paarden, buikriemen, het recht van doodschieten van honden, reclame op de scholen door verkoop van sluitzegels, verloting enz. enz. Aan het slot van de avond dankte de voorz. den heer Wiersma voor zijn aanwezigheid en werd dezen verzocht aan den Commissa ris de dank van de vereeniging over te brengen voor het zenden van een af gevaardigde der politie. n bij 1 minuut stilte. De 1 minuut stilte bij de herdenking der bevrijding is officieel bepaald op Zaterdag 4 Mei te 11.00 uur. Comité 4 Mei. Zaterdagmorgen zullen in de bioscoop Amicitia 2 poppenkastvertooningen wor den gegeven voor de kinderen vanaf 4 jaar, die nog niet de lagere school be zoeken. De eerste voorstelling begint half 10, de tweede half 11. Op de ver schillende scholen voor voorbereidend onderwijs (kleuterscholen, fröbelscholen, bewaarscholen) zijn hieromtrent nadere mededeelingen gedaan. Voor de niet schoolgaande kinderen vanaf 4 jaar is de volgende regeling getroffen. De stad is in tweeën verdeeld, de scheidingslijn loopt over Bolswarderweg, Parkstraat, W. N.horne, Kruizebroederstr., Wijde Burgstraat, Oosterdijk, Leeuwarderweg. Alles wat woont ten Zuiden van deze lijn komt half 10, wat ten Noorden woont half 11. Een dringend verzoek Ouders, maakt geen inbreuk op deze re gels, zoowel wat leeftijd als indeeling betreft. Dat zou tot gevolg kunnen heb ben dat rechthebbenden afgewezen moe ten worden. Er mogen geen ouders of andere geleiders mee, dan alleen die welke daarvoor zijn aangezocht. Heeren werkgevers heeft u de adver- tie gelezen, waarin gevraagd wordt de loonen Vrijdagmorgen uit te betalen U voldoet wel aan ons verzoek? Voor leden van de diverse commis sies Het Comité zal Zaterdagnamid dag van 3 tot 6 uur zitting houden in Aere Perennius, Kleinzand no. 10, tele foon 2256. Daar kunt u dus altijd een van ons vinden. Het programma is verschenen. Naast enkele kleinere foutjes zijn er een paar groote ingeslopen. Bladz. 4 de naam van den Frieschen schrijver, den heer Abe Brouwer, is hier uitgevallen; bladz. 8: 26 jongens en meisjes moet zijn 2600; bladz. 22 7e regel van boven vijftien moet zijn vijf. Dringend wordt het publiek verzocht Vrijdagavond op ’t Martiniplein een volstrekte stilte en rust in acht te nemen. Geen fietsen geen kinderen Het Comité. ZONDAG 5 MEI 1946. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Ds. J. S. POSTMA v. Surhuizum. 5 uur Prof. Dr. C. G. WAGENAAR van Leeuwarden. Jeugddienst GEBOUW VOOR CHR. BELANGEN. Geen dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. W. Mesdag. Bevrijdingsdienst. (Extra collecte). BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Evang. Broertjes van Groningen. Vrijdagav. 8 uur Bijbell. en Bidstond. CHR. GEREF. KERK. 9.30 uur (Herdenking Bevrijding) en 5 uur Ds. W. Ruiter. LEGER DES HEILS. 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur Verlos- singssamenkomst. Maandag 2.154 u. Gezinsbond (Vr.vereen.) Donderdag 8 u. Verlossingssamenkomst. Leiders kapiteins SouvereinKaspers. GEREF. KERK. Noorderkerk 9.30 uur Ds. F. Guillaume Herdenking bevrijding; 5 uur Ds. P. v. d. Sluis (Z. 28). Zuiderkerk 9.30 uur Ds. P. v. d. Sluis. Herdenking bevrijding; 5 uur Ds. E. N. van Loo (Z. 28). Oosterkerk 9.30 uur Ds. E. N. v. Loo. Herdenking bevrijding; 3 uur Ds. F. Guillaume (Z. 28). NED. HERV. KERK. Abbega, 9 uur Ds. W. G. v. d. Ree. Folsgare, 1.30 uur Ds. W. G. v. d Ree. Goënga, 9 uur Ds. E. Kempenaar (Lit. dankdienst voor, de bevrijding). Gauw, 1.30 uur Ds. E. Kempenaar. Oosthem Vrijdag 3 Mei 7.30 uur Ds. W. G. v. d. Ree en Ds. H. Windig. Oudega (W.), 1.30 uur Ds. J. M Wedde- pohl Rauwerd, 9.30 uur Ds .W. A. Dekker. Sandfirden, 9 uur Ds. J. M. Weddepohl. Woudsend, 9.30 uur Ds. Spijkerboer 1.45 uur dezelfde (Doop). Wolsum, 9.30 uur de heer W. Nauta van Sneek (Friesche dienst). IJsbrechtum, 7.30 uur Ds. J. E. Wage naar. Afscheid. (Coll, voor Eeredienst en Dankbaarheid). IJlst, 9.30 uur Ds. Jansen 2 uur dhr. Lammertsma van Oosthem. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, 7.30 uur Ds. C. F. Brüsewitz. IJlst, 9.30 uur Ds. J. H. v. d. Slooten. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9 en 1.30 uur Ds. Dijk stra van Hoorn. De gedachte té gerezen in de eerste dagen van Mei 1946 te Leeuwarden en kele „Friesche Dagen” te organiseeren, waarbij in onderlinge samenwerking tusschen hierbij betrokken organisaties en groepen getracht zal worden, op in- dustriëel, landbouwkundig en cultureel gebied te toonen, wat Friesland pres teert. Dit idee werd op initiatief van Ir. Rienks besproken in het Initiatief- Comité voor het Friesche Bedrijfsleven (I.C.O.B.E.) en met vertegenwoordigers van den landbouw en het cultureele leven in deze provincie nader uitgewerkt. Men gaat er van uit, dat deze eerste „Friesche Dagen” (welke bij welslagen wellicht ook de volgende jaren kunnen worden georganiseerd) zoo spoedig mo gelijk na de bevrijding van ons land ge houden dienen te worden, hoewel zulks bezwaren oplevert voor den landbouw, welke zijn prestaties beter later in het jaar zou kunnen toonen. Mede hierdoor zal deze eerste maal het accent min of meer komen te rusten op de industrie, al heeft deze nog te kampen met een ernstig gebrek aan grond- en hulpstof fen, waardoor b.v. op de te houden in- dustrietentoonstelling de belangrijke Friesche industrie van zuivelwerktuigen wellicht niet volledig vertegenwoordigd zal zijn, al zal de landbouw aan de ten toonstelling deelnemen. Door deze ten toonstelling zal aan de buitenwereld tevens kunnen blijken, dat de Friesche industrie voor verdere uitbreiding en ontwikkeling alleszins vatbaar is. De in het kader van deze „Friesche Dagen” te houden fokveedag zal uitermate be langrijk zijn; voor het overige zal dus de landbouw nog niet voor den dag kunnen komen, zooals hij dit b.v. in September had kunnen doen. In het kader van deze „Friesche Dagen” zullen ook verschil lende uitingen van het cultureele leven in Friesland naar voren l::~r cultureele leven in dit gewest reeds weer op volle toeren met vele mo gelijkheden voor gezonde verdere ont wikkeling. Het Provinciaal Bestuur bieek in de uitvoering dezer plannen een provinciaal belang te zien en heeft deze als het ware overgenomen door zich volledig achter dit initiatief te stellen. De organisatie van deze „dagen” wordt inmiddels reeds nader uitgewerkt door een comité, waarin verschillende sub commissies zijn opgenomen en waaraan de betrokken organisaties en groepen kun volledige medewerking hebben toe gezegd. Hét voorloopig programma is als volgt gedacht Dinsdag 7 Mei 10 uur. Opening der tentoonstelling in de Beurs door den Commissaris der Konin gin in de provincie Friesland; 12 uur. Opening voor het publiek. Des namid dags een bijeenkomst in de „Harmonie” waar door een autoriteit op dit gebied over de Friesche Industrie en haar mo gelijkheden zal worden gesproken. Op dezen dag zal Z. E. de Minister van Handel en Nijverheid, Ir. H. Vos, de tentoonstelling bezoeken. Woensdag 8 Mei staat in het teeken van den land bouw. Er zal dan een groote (reeds jaarlijks plaats hebbende) fokveedag ge houden worden, welke om deze reden is verschoven van Woensdag 1 Mei tot Woensdag 8 Mei. Ook de landbouw zal een deel van de tentoonstellingsruimte in beslag nemen, o.a. voor het exposee- ren van nieuwe ingevoerde Amerikaan- sche en Engelsche werktuigen, statistie ken enz., terwijl des middags eenige films zullen worden vertoond, n.l. „Fan it swiere Fé yn griene greiden” en „Friesland 1945”. Des avonds zal Dr. A. L. Heerma van Voss een lezing hou den over „Friesche kerkklokken”, geor ganiseerd door het „Friesch Genoot schap”. Dönderdag 9 Mei is gewijd aan uitingen op cultureel terrein. De „Frys- ke Kultuerrie” en het „Kunstcentrum Friesland” hebben de organisatie van dezen dag op zich genomen. Gedurende dezen dag zal o.a. een Fryske Biwe- gingsgearkomste worden gehouden, terwijl des avonds de première van het nieuwe Friesche Zangspel „De Jonker boer” (tekst Dr. Y. Poortinga, muziek P. Folkertsma) zal plaatsvinden in de „Harmonie”. Vrijdag 10 Mei zal Z. E. de Minister van Landbouw, S. L. Mans holt de tentoonstelling bezoeken. Ge hoopt wordt, dat Z.E. in den namiddag een lezing over actueele landbouwvraag stukken zal kunnen houden. Des avonds zal in de „Harmonie” een concert wor den gegeven van muziek van Friesche componisten. Zaterdag 11 MeiVoor den middag is een concours hippique in voorbereiding, terwijl des middags en des avonds „De Jonkerboer” weer zal worden opgevoerd in de „Harmonie”. De tentoonstelling, welke Zaterdag 11 Mei zal worden gesloten, is ook des avonds geopend. Deze „Friesche Dagen 1946” hebben niet slechts ten doel, te demon- streeren, wat in Friesland leeft en ge presteerd wordt, doch beoogen tevens een nauwer contact te leggen tusschen de verschillende aspecten van het Friesche leven. Men zie verder de aan plakbiljetten en het uitvoerig program- De bijeenkomst der ministers van buitenlandsche zaken te Parijs is begon nen met de punten voor een vredesver drag met Italië. Punt 1 was de door Italië te betalen schadevergoeding, Rus land eischte 100 millioen dollar voor zichzelf en 200 millioen voor Zuid- Servië. Engeland en de Ver. Staten, er op wijzend dat Italië reeds nu afhanke lijk was van hun hulp, achtten dit te veel en voorloopig werd de kwestie naar een commissie verwezen welke onder zoeken moet welk voor schadevergoe ding geschikt materiaal in Italië aan wezig is. Na een plan tot verdeeling der Italiaansche vloot kwamen de Italiaan- sche koloniën aan de orde, Rusland vroeg nu dat Tripolitanië en Cyrenaica onder het beheer der Ver. Naties zou den komen, maar Tripolitanië zou een Russisch bewindvoerder met een inter nationale adviescommissie naast zich moeten hebben en Cyrenaica een der- gelijke Engelsche of Amerikaansche be windvoerder. Moskou heeft dus zijn eischen al gematigd, want vroeger had het Tripolitanië alleen voor zich zelf op- geëischt. Trouwens ook ten opzichte van de procedure der geheele conferen tie waren de Russen tegemoetkomender geworden, want zij stemden er in toe dat alle vier ministers aan alle bijeen komsten en besprekingen mogen deel nemen, vóór deze conferentie hadden zij er op gestaan dat slechts die mogend heden over vredesverdragen zouden mee spreken die ook werkelijk met het be trokken land in oorlog waren geweest, zoodat de Ver. Staten dan bijv, uitge sloten zouden zijn geweest van de be sprekingen over het verdrag met Fin land, waarmee de V. S. nimmer in oor log zijn geweest. De Engelsche minis ter Bevin wenschte Tripolitanië en Cy renaica tot één staat te maken en onder toezicht van de Vèr. Naties onafhanke lijkheid te verleenen; daarmede kwam Bevin ongetwijfeld aan wenschen in de Arabische wereld levend tegemoet, al licht ook om vrienden te werven welke de Engelsche positie aan de Middel- landsche zee zoo belangrijk voor het Britsche Gemeenebest in de toekomst kunnen versterken. Bevin schijnt trou wens de aandacht der conferentie voor deze bijzondere Engelsche positie ge vraagd te hebben en heeft er ook op gewezen dat het de Engelsche legers al leen waren welke Italiaansch Afrika veroverden. Bevin houdt ook geregeld contact met de conferentie van minis ters der onderdeelen van het Britsche Gemeenebest welke te Londen bijeen is en zich o.a. bezig houdt met defensie plannen, waarin de Middellandsche zee natuurlijk een belangrijke rol speelt. In verband met het gevaar der atoombom men staat het al vast dat het Britsche defensiestelsel en de Britsche oorlogs industrie over het geheele Gemeenebest verdeeld zal worden, teneinde beide min der kwetsbaar te maken en meer ge vaarlijk meteen voor een mogelijke te genstander. Nog kwamen te Parijs de Italiaansche grenzen (Triest) ter spra ke en de Ver. Staten hebben er een plan voor een ontwerp-vredesverdrag met Duitschland bekend gemaakt dat 25 jaar van kracht zal zijn en in een volledige ontmllitairiseering van dat land voor ziet met voortdurende geallieerde Con trole, terwijl de Ver. Staten als Duitsch land de bepalingen overtreedt bereid is direct met de andere geallieerden mili tair in te grijpen en dan tevens de Ver. Naties wil inschakelen. Zes maanden voor het verstrijken van de 25 jaar zal worden overwogen of het verdrag nog verder moet voortduren. Voor Japan heeft Washington een dergelijk plan. Wil Amerika op deze wijze gevaren voor den vrede uitschakelen vermoedelijk ook om Frankrijk wat te matigen in zijn eischen ten opzichte van Duitschland de Veiligheidsraad heeft nog steeds niet uitgemaakt of Franco nu een gevaar voor den vrede oplevert of niet. Met al gemeene stemmen, bij onthouding van Rusland, is nu besloten om met moreele veroordeeling van het huidige Spaansche regime, een commissie in te stellen welke de toestand in Spanje zal onderzoeken en voor 31 Mei rapport uitbrengen. Mos kou beweert dat Franco in Februari ’43 een militair bondgenootschap met Hit ler heeft gesloten, maar kardinaal Par- rado Garcia, de aartsbisschop van Gra nada heeft het Franco-regime verde digd en gezegd dat omverwerping een eerste stap tot vernietiging van het Ka tholicisme in Spanje zou vormen. Het regime-Franco zit in Spanje blijkbaar nog steviger dan het koningshuis in Italië, zelfs de Chr. democratische par tij heeft zich daar voor de republiek uit gesproken; de koninklijke familie gaat nog vóór de verkiezingen naar Zwitser land en een terugkeer lijkt twijfelachtig. De BritschAmerikaansche commissie voor Palestina heeft rapport uitgebracht, adviseert er zoo spoedig mogelijk nog 100.000 Joden toe te laten en wil Pa lestina tot een gebied maken waarin Joden, Mohammedanen en Christenen gelijke rechten hebben. De Arabieren zullen zeker weinig voor deze oplossing voelen. T o e k ij k e r.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1