No. 51 Vrijdag 10 Mei 1946 Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek K 2242 DE BEVRIJDING GEVIERD ng 45 L. en aal. ster, ssie. id. id, he OORLOGSMONUMENTEN Buitenlandsch Overzicht Predikbeurten te Sneek. BONNENLIJ ST voor de eerste helft van de 6de periode 1946 (12 t/m 25 Mei). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Het Sneeker Nieuws 5 kin- van 49-jarige gehuwde 5. C. Visser, 946. 2341 men ?bod L a n t in g. Na trien i be doel •beid iting s 25 zen. leen .den ing. tijd, r en ige- r en het tmen uit- nog ont- hen, raagt wone taand hoofd Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Oppenhuizen en Uitwellingerga, Ds. J. D. Hoekstra te Eersel en Hogeloon (N.Br.) Bapt. Gem. Beroepen te Sneek, Ds. F. E. Huizinga van Leeuwarden. Woudsend, 2.30 u. Ds. W. Broer, Warns. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9 en 1.30 uur Ds. Okkema van Hemelum (H.A. en Dankz.) T 27 V 27 X 27 Prof. mr. P. S. Gerbrandy onderscheiden. Oud-minister president prof. mr. P. S. Gerbrandy is door H. M. de Koningin begiftigd met het grootkruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw. OPPENHUIZEN. In een openbare ver gadering van de partij van den Arbeid sprak de heer J. Spiekhout. Een aantal leden gaf zich op. Het voornemen be staat een afdeeling op te richten. IEL aan Uit- door dag de dat TEN utie- aum- van het ierbij ende n de lede- t af- den 731, 732, 733 vleesch D 43, E 43 melk 268 t/m 273 Alg. 274 Algemeen 275 Algemeen B 55 Reserve C 55 Reserve De collecte voor het T.B.C.-fonds D.E.L. heeft f784.68 opgebracht. llige me- ■icia en bin- >utie- 605. leilijk nog strict irden n te aats. neen werd leek. T. en f da- Mej. :eren J. C. isjes >rden 1946 ikers rleg- roed- C. V. itge- ge RES A II— II. 768, 769 Algem. 770 Algemeen 771 Algemeen D 55, D 56 Reserve E 55 Reserve De 49-jarige gehuwde J. C. Visser, werkmeester bij de N.V. Industria al hier, wilde Vrijdagmorgen de Prins Hen drikkade oversteken doch lette daarbij niet op een passeerende melkauto. Hij werd gegrepen en onmiddellijk gedood. Den chauffeur treft geen schuld. De overledene was in den kring zijner vrienden en bekenden een zeer geziene figuur. jaar die hij in IJlst doorbracht. Daarna wordt de scheidende burgemeester toe gesproken door weth. Wassenaar na mens de Chr. Hist, raadsfractie; door weth. de Jong; door W. Nauta namens de A.R. raadsfractie; door dhr. Groen veld en ten slotte door den secretaris dhr. Goelema, die namens gemeente- en politiepersoneel een koperen vaas aan biedt, waarop het raadhuis en het ge meentewapen zijn gegraveerd. Hierna sluiting der openbare vergadering. Onmiddellijk na de officieele vergade ring wordt achtereenvolgens gesproken door mr. Oppedijk van Veen, den heer Bierling, de h.h. P. van Dijk, S. O. de Vries, C. Nauta, I. Kuipers en keurings- veearts Hofstra, waarna ten slotte de burgemeester dankt voor de gesproken woorden. de hefdenking van onze nationale bevrij- ding hen te gedenken, die voor die be- vrijding hun leven gaven. Het was goed, dat in den avond vóór den dag der her denking al de torens van ons Friesche land, zoover zij hun bronzen stemmen herkregen, het lied van de weemoed vertolkten, waarvan de melodie diep in de harten van ons volk leeft. Het was Ver. Het Groene Kruis te Sneek. In de eerste ledenvergadering dezer ver. schetste de voorz. dr. J. W. v. d. Zijpp het onstaan der ver., constateerde dat de ver. tot Ziekenverpleging met voldoening op een halve eeuw arbeid mag terugzien, dat het werk der ver. v. Kraamverzorging, voor welke ver. mevr. Beekhuis heel veel heeft gedaan, zeer vruchtbaar is geweest, en de ver. tot bestr. der tuberculose, waarvan zus ter Molenaar jarenlang de ziel was, na de eerste wereldoorlog de strijd tegen deze ziekte op formidabele wijze ter hand nam. Uit deze drie ver. is nu het „Groene Kruis” ontstaan waarbij reeds een groot aantal leden is aangesloten en welke al f 800.meer contributie ont vangt dan de drie vroegere ver. samen. Dit succes is vooral te danken aan een 40-tal propagandisten onder leiding van den heer Noorman, wien spr. dank brengt. Besloten werd deze maand een groote extra-collecte te houden en de Emmabloem-collecte uit te stellen tot de Sneek-week. Na vaststelling van sta tuten en huish. regl. werd het definitief bestuur als volgt gekozen de dames zuster Molenaar en mevr. v. Andringa, de h.h. Y. Plat, J. Noorman, L. Tigche- laar, R. Posthuma, dr. J. W. v. d. Zijpp, N. Lofvers, notaris J. Zijlstra, E. P. H. Kingma en C. Kuipers. In een reciteerwedstrijd te Stiens behaalde de heer H. G. de Boer alhier in luim de le prijs f 30.in ernst de 2e prijs f20.(na loting). De Sportkeuring. Het lijk van den heer J. Lubach, op 27 April in Sybesloot verdronken, is daar Dinsdagmorgen drijvende gevonden en door de politie te water naar Sneek vervoerd. Merriekeuring. Bij de, dit maal door overleg tusschen bestuur N.W.P. afd. Friesland en de pas opgerichte fokvereen. te Sneek in het sportpark gehouden keuring van mer ries voor het stamboek, werden opge nomen Coryphee, van H. Huitema, Bo- zum; Aline, van H. S. Wiarda, Nijland; Abine, van dezelfde; Bootje*, van B. H. de Jong, Nijland; Anny*, van M. S. Jansma, Sijbrandaburen; Almiria, van A. H. Zijlstra, Sneek; Brunootje, van P. Vellinga, Abbega; Belleroze*, van M. E. Zijlstra, Oosthem; Tonica, v. H. Breeuw - sma, Nijland; Juusje, van G. W. Cnos- sen, Langweer; Ema, van P. D. Fopma, Britswerd; Sophie, van H. Huitema, Goënga; Pukkie, van D. P. Cnossen, Nijland; Roza, van B. Smeding, Heeg; Eekwerda*’ van Ids v. d. Zijp, Joure. Met verwierven het praedicaat ster- merrie, dat ook werd toegekend aan An- ky, van wed. J. J. de Boer, Wolsum. Abine werd modelmerrie. De Herdenking van de Bevrijding en de Slachtoffers van het Binnenlandsch Verzet. Het kan wel haast niet anders, of op de eerste herdenking van de bevrijding van ons vaderland gaan onze gedachten terug naar de dagen en weken, die aan de komst van onze bevrijders vooraf gin gen. En dan doemen als vanzelf in onze herinnering op de namen van Dokkum, Dronrijp, Dongjum en andere plaatsen waar de demonische vijand zijn machte- looze woede koelde in het bloed van de besten van ons volk. Daar lagen, ge wenteld in hun bloed, op de wegen en op de straten van ons land, onze vaders, zonen, broeders en verloofden. En zoo- als wij bij hun leven met hen geleefd en gestreden hebben, want in het hart van ons Friesche volk, van onze arbeiders en boeren, brandde hetzelfde vuur, dat hen verteerde, zoo hebben wij den dood, die hun werd aangedaan, als de onze ge voeld en het leed, dat over hun nabe staanden kwam, was ons leed. Deze zonen van ons volk zijn ons ontrukt in de dageraad van de bevrijding; daarom was het goed om op den vooravond van Wat een drenkeling moet weten. De laatste jaren heeft het Sneeker meer tal van dóoden geëischt. Soms bijna een heel gezin tegelijk. Voor een deel waren dit menschen die niet, of slechts in geringe mate de zwemkunst beheerschten. Maar de laatste vier ge vallen betroffen juist uitstekende zwem mers. Dit tragische feit dringt ons tot ernstige bezinning op de vraag is de verdrinkingsdood bij goede zwemmers ook te voorkomen Hierop is ons ant woord in de meeste gevallen wèl. Onze waarnemingen voeren tot de volgende conclusies Wanneer een goed zwem mer bij vrij harden wind min of meer tegen de hooge golven inzwemt, eischt dit van hem de uiterste inspanning, die een mensch ooit levert. Deze inspanning is veel grooter dan elke andere vorm van sport, doordat bijna alle spieren er aan deelnemen de beenen, de schouder- gordel, maar vooral de ademhalings spieren, daaronder hooge waterdruk moet worden geademd. Tevens dreigt men half te stikken, doordat de golven het ade men verhinderen. Wij zien dan ook bij uitstekende zwemmers, dat dit ongeveer 30 sec. kan worden volgehouden. Dan begint de zwemmer zich bewust te wor den, dat hij zich toch wel heel erg in spant. Op dit stadium van overver moeidheid volgt na ongeveer 10 sec. de uitputting. Nu treedt binnen enkele oogenblikken de z.g. kramp in de been spieren op en hij zinkt onmiddellijk, of, indien er geen kramp optreedt, volgt de dood door uitputting van het hart. Deze snelle opeenvolging van inspanning, oververmoeidheid en uitputting, die in 40 sec. naar den dood voert, is aan de meeste lezers onbekend, omdat geen enkele soort van sport onder zoo zware omstandigheden wordt beoefend. Bij zwemmers die getraind zijn en deze in spanning zelf controleeren, zijn deze tij den veel langer, ofschoon toch ook meer malen zij de uitputting onderschatten en door kramp in de beenspieren den dood vinden. Het is dus een dringende eisch dat ieder weet, dat ook voor beste zwemmers geldtdat bij zwemmen op het meer min of meer tegen de hooge golven in, waarbij men dus al zijn krach ten moet geven, hij zeker is na 40 sec. niet meer tot het land der levenden te behooren. Heeft men een tijdlang zich aan de boot vastgehouden, dan is men dus reeds vermoeid en verloopt heel dit drama in slechts enkele seconden. Nog goed, dat wij in volstrekte stilte al onze aandacht concentreerden op het offer dat werd gebracht om de bevrij ding te kunnen vieren. Het is goed dat wij en onze kinderen de nage dachtenis van deze helden eeren, dat wij hun graven sieren met de bloemen van de lente, dat wij op de graven vastleg gen in marmer en graniet, wat wij aan hun offer danken. Het is goed, dat straks in de hoofdstad van onze pro vincie een machtig gedenkteeken ver rijst, dat de nagedachtenis van onze gevallenen voor het nageslacht bewaart. Maar als wij niet meer zouden doen, dan zouden wij toch den dag der bevrij ding niet waarachtig kunnen vieren, want dan zouden wij toch onze plicht der dankbaarheid niet daadwerkelijk hebben aanvaard. Zij hebben gestreden, niet alleen tegen den vijand, maar ook en vooral voor ons volk, voor de vrij heid van ons en onze kinderen, en in dien strijd zijn zij gevallen. Met hun bloed hebben zij de fundamenten gelegd voor een nieuw, herrijzend vaderland, maar de taak om het gebouw van dat vaderland op te trekken hebben zij aan ons nagelaten. En wij kunnen deze plicht alleen aanvaarden, als wij daarbij, ja zelfs daaraan voorafgaand, vrijwillig de taak op ons nemen, die zij hadden te genover hun nabestaanden. Zeker wij weten het; deze taak rust op ons gansche volk en daarom heeft de overheid hier een eerste plicht en zij zal ons straks dan ook wel allen dwingen onze bijdra gen tot deze taak te volbrengen. Maar een taak wordt in werkelijkheid slechts aanvaard, wanneer zij vrijwillig wordt aanvaard. Daarom zal al de hulde, die wij brengen aan de nagedachtenis van de slachtoffers van het binnenlandsche ver zet, slechts dan beteekenis hebben, in dien zij gepaard gaat met het aanvaar den van deze plicht der dankbaarheid. Wanneer dan door de Stichting 1940 1945 in de komende dagen een beroep op U wordt gedaan om haar een jaar- lijksche bijdrage ter beschikking te stel len, zie hierin dan niet een beroep op Uw liefdadigheid, alsof de nagelaten betrekkingen van de publieke liefdadig heid afhankelijk zouden zijn, maar be schouw dit dan als een gelegenheid U geboden om Uw plicht als Vaderlander vrijwillig te aanvaarden en U zoo waar dig te betoonen, mede te werken aan de herrijzenis van ons vaderland. Het gaat er dus niet allereerst om een zoo groot mogelijk bedrag bijeen te brengen (hoe wel de grootte van dit bedrag natuurlijk niet zonder beteekenis is), maar aller eerst en allermeest gaat het er om, dat elke Nederlander zonder uitzondering deze zijn plicht erkent en aanvaardt. Want alleen in de algemeene vrijwillige erkenning en aanvaarding van deze plicht der dankbaarheid ligt de voor waarde voor ons volk om het feest, der bevrijding waarachtig te vieren. Stichting Friesland 19401945. Er blijkt, nu de inzameling voor de nagelaten betrekkingen van de slacht offers van het verzet aan den gang is, een misverstand te bestaan. Geregeld verwart men de Vereeniging Friesland 19401945 met de Stichting Friesland 19401945. De eerste is de vereeniging van oud-illegale werkers met een eigen doelstelling, eigen contributie enz. De laatste is ee^i wel uit de vereeniging voortgekomen, maar toch geheel afzon derlijke stichting, die het doel beoogt, waarvoor nu de inzameling gehouden wordt. De geldmiddelen van de stichting worden dan ook geheel afzonderlijk be heerd en tot de laatste cent voor het genoemde doel gebruikt. Men kan dus rustig zijn bijdrage voor het goede doel geven. V. Mussert terechtgesteld. Het doodvonnis tegen ir. A. A. Mus sert is Dinsdagochtend voltrokken. Openb. Leeszaal en Bibliotheek, Sneek. In de afgeloopen maand werd de Leeszaal door 1434 personen bezocht en bedroeg het aantal uitgeleende banden 5843. belangrijk ongunstiger is de toestand, wanneer men gekleed is of het water vrij koud is. Dit geheele onderzoek kan door ieder lezer worden nagedaan en be vestigd, al zullen dan slimme zwemmers ontdekken, dat zij het iets langer dan 40 sec. kunnen uithouden. Dit komt omdat een drenkeling zich meer inspant om dat hij weet voor zijn leven te vechten. Wat een drenkeling dus moet weten le. Heeft hij een tijd de boot vastge houden, dan is hij vermoeid en mag de boot niet meer verlaten. 2e. Is er geen boot, dan moet hij naar niets anders streven, dan alleen drijvende te blijven en met de golven meezwemmend zijn krachten sparen. De gedachte, dat men plots door kramp kan worden overval len, is dus onjuist. Kramp treedt alleen bij oververmoeidheid op. Wij hopen zeer dat ieder deze waarschuwingen voor al tijd in zijn geheugen hamert, opdat ons onvergelijkelijk schoon meer geen nieuwe slachtoffers eischt. Buitengewoon aangiftebiljet. De Inspecteur der Belastingen te Sneek deelt hierbij mede, dat zij die het Buitengewoon aangiftebiljet nog niet in leverden binnenkort bekeurd zullen wor den. Raadsvergadering Ijlst. IJLST, 25 April. Aanwezig alle leden; de secretaris, de heer Goelema die na een ziekte van ruim 15 maanden weer voor het eerst ter vergadering is; de a.s. waarn. burgemeester, de heer mr. W. M. Oppedijk van Veen, burgemeester van Workum; oud-leden van den ge meenteraad, ambtenaren, rijkspolitie, de inspecteur van het onderwijs en vele be langstellende ingezetenen der gemeente. Na opening richt de voorzitter tot allen een welkomstwoord, inzonderheid tot den secretaris en hoopt dat hij spoe dig geheel mag herstellen. Medegedeeld wordt dat met ingang van 1 Mei tot tij delijk burgemeester van IJlst is benoemd mr. W. M. Oppedijk van Veen, burge meester van Workum en dat het aantal brandende straatlantaarns met 6 zal worden vermeerderd. Met 4 tegen 3 st. wordt het voorstel van B. en W. aan genomen om aan den heer Vegter te Leeuwarden op te dragen een uitbrei dingsplan voor deze gemeente te maken waarvan de kosten f 1075.zullen be dragen. De Burgemeester, de heer Langman, deelde mee, dat hij met ingang van 1 Mei is benoemd tot burgemeester van Zelhem en ging vervolgens in ’t kort de belevenissen na gedurende de ruim 12 Distributienieuws. De nrs. 101 t/m 120 der textielkaarten VA, VB, VD en VE zijn geldig ver klaard, van de textielkaart VF 605 zijn geldig de nrs. 101 t/m 200. De punten, zoowel speciale als van textiel- en leder- kaart VA 510 blijven geldig. Kousen en sokken zijn alleen leverbaar op bon A van laatstgenoemde kaart en de benoo- digde punten. Van 6 t/m 25 Mei bonnen 60 en 61 van brandstoffenkrt. T 606 in leveren voor totaal zes eenheden vaste brandstoffen. Doopsgezinde Gemeente. Aangenomen naar BalkWoudsend, Ds. H. J. de Wilde te Stadskanaal. Een monument, en in het bijzonder een oorlogsmonument, is een mensche- lijke poging, om een gedachte vaste vorm te geven. Dat hierbij gezocht zal worden om het idee „vaste vorm” te perfectionneeren, ligt voor de hand en de hardste steensoorten zullen het meest gezocht zijn. Het doel van het monu- men is toch om de herinnering aan iets weer op te halen en terug te tasten op dat wat geweest is. In wezen doet het dus niets ter zake, of het monument nu leelijk of mooi is, het doel om iets in herinnering te houden, blijft gelijk. De piëteit voor dat, waaraan het monument ten grondslag ligt, gebiedt echter om het beste te geven wat mogelijk is. Het oprichten van de monumenten uit de eerste wereldoorlog werd meer een zaak van kwantiteit als wel van kwaliteit, terwijl niet ontkend zal kun nen worden, dat een eenvoudige gedenk plaat, aangebracht in een 'eenvoudige dorpskerk, vermeldende de namen der- genen, die het hoogste offer gebracht hebben, een diepe ontroering kon op wekken. Het lezen van enkele namen zal indruk maken. Wanneer echter een lange lijst vermeld wordt, ontstaat in het algemeen een onverschilligheid en de laatste namen zullen niet meer datgene zeggen, als de eerste namen. Het idee van de beoordeelingscommissie in Fries land om op elk graf een gelijksoortige steen te plaatsen, is dan ook juist ge zien. Niet het geschrevene, doch de vorm wekt dan de herinnering. In feite is er dan sinds de middel eeuwen niets veranderd. Om de herinne ring en het geleerde levendig te houden; om steeds weer de noodige voorbeelden te hebben, gingen de bouwmeesters dei middeleeuwsche kerken de ingangen in de eerste plaats Vormen van beeldhouw werk. De ingang der kerk was toch bij uitstek de plaats om iets te laten zien. De kathedraal van Chartres is hier eer. schitterend voorbeeld van. Ook ons eigen land heeft in deze zijn voorbeelden. Het ging er hier dus in de eerste plaats om, daar waar iedereen kwam, de herinne ring vast te leggen. Onze tijd kent echter niet meer het centrale gebouw dat zich hiervoor leent, of het moest al het gemeentehuis zijn. Een monument, opgericht op een wij dingsvolle plaats, d.w.z. veelal een stille plaats, is dan ook gedeeltelijk in tegen spraak met het monument om een her innering levendig te houden, en ons te herinneren aan wat achter ons ligt. Het is noodzakelijk om die herinnering leven dig te houden, en ons steeds er weer aan te herinneren, dat wij sterk moeter. zijn, om te kunnen blijven wat we wil len zijn. Het zal dan ook de voorkeur verdie nen om aan het idee der middeleeuwen, gehuld in de gestalte van het heden, de noodige aandacht te schenken. In Sneek zou de oplossing te vinden zijn in het volgende plan. Meer en meer worden in de kleinere plaatsen gebouwen opgericht, die eei. sociaal-hygiënisch doel hebben. Een ge bouw dus, waar ieder komt en kan komen, b.v. een gebouw van het Groene Kruis. De vereeniging Groene Kruis, behoeft hier niet nader te worden toege licht. Elke plaats heeft een dergelijk gebouw, niet echter Sneek. Dat dit gebouw geschikt moet zijn voor zuigelingenzorg, T.B.C.-bestrijding. hoogtezonbehandeling, schoolarts, uit- leenmagazijn voor verplegingsartikelei. doet hier in dit onderwerp niets tei zake. Het zou echter te combineeren zijn met het eerstgenoemde idee van oor logsmonument. Friesland telt gelukkig nog bouwmeesters die in staat zullen zijn om deze twee bij uitstek noodige plannen tot één schoon geheel samen te binden. De gelden, die anders besteed zullen worden om een of ander grootsch beeldhouwwerk te vervaardigen, zullen nu gebruikt kunnen worden om aan het bovengenoemde sociaal-hygiënisch ge bouw de noodige luister bij te zetten, terwijl het gebouw op zichzelf een goede achtergrond kan en zal vormen voor de in steen gehouwen herinnering aan onze gevallenen. De eerbied, die wij hebben voor deze gevallenen zal in lengte van dagen levendig blijven, doordat het da gelijks ons herinnert aan dat, waarvoor zij gevallen zijn. De moeder die haar kind brengt naar dat gebouw ter con trole op het lichamelijk welzijn der klei ne, zal tevens er aan herinnerd worden, dat een gezond lichaam belangrijk is, doch dat karakter, zooals de gevallenen getoond hebben, eveneens noodig is. Het oprichten van een dergelijk ge bouw zal geen afbreuk doen aan het oprichten van het Friesche monument te Leeuwarden, doch zal voor Sneek en omgeving een waardig monument zijn, en het onnoodig maken dat de omlig gende gemeenten ook ieder nog weer een monument oprichten. Het voorgestelde plan is immers geen specifiek Sneeker plan, want een sociaal-hygiënisch ge bouw, voorzien van behoorlijke outillage komt ook de omringende gemeenten ten goede. Zooals te verwachten was is de ge heele Arabische wereld in beroering ge komen door het voorstel der Engelsch Amerikaansche commissie zoo spoedig mogelijk nog 100.000 Joden in Palestina toe te laten. Wel is dit voorstel nog niet door de Britsche regeering, die het mandaat over Palestina heeft, aanvaard en tracht zij eerst de mede-verantwoor- delijkheid der Amerikaansche regeering voor de te nemen beslissing te verwer ven wat wel niet zal gelukken want Washington is daarvoor huiverig maar hoe zij ook beslist, steeds zal zij een der partijen tegen zich maken. Hier wreekt zich de fout reeds tijdens den eersten wereldoorlog begaan toen Lon den nadr beide zijden beloften gaf, wel ke strijdig met elkaar waren, de Pa- lestijnsche kwestie is zonder toegevend heid en edelmoedigheid van èn Joden èn Arabieren onoplosbaar omdat beide van hun stellig aanwezige rechten iets zou den moeten opofferen. Maar waarom zouden Joden en Arabieren edelmoedig zijn, als we in de geheele buitenlandsche politiek van na den oorlog een zoo groot gebrek daaraan ontmoeten, dat alle volken na 1 jaar vrede min of meer ontgoocheld zijn? De Parijsche confe rentie vormt opnieuw een dergelijke ont goocheling. De vier ministers van bui tenlandsche zaken vergaderen er naar stig maar men schiet niet op met het concept-vredesverdrag met Italië en met andere. De Russen eischten Triëst voor Joego-Slavië op, de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk wezen er ech ter op dat men het er destijds te Londen reeds over eens was dat Triëst een vrij haven moest worden. Molotov stelde daarop een compromis voor, Rusland was bereid concessies ten aanzien van de Italiaansche herstelbetalingen en ko loniën te doen als Triëst Zuid-Slavisch werd, maar dit werd door de andere drie ministers vierkant afgewezen en Bevin zei dat hij niet begreep hoe men men- schenlevens tegen iets anders kon ver kwanselen. Molotov was niet vriendelij ker toen hij het Engelsche voorstel de vroegere Italiaansche koloniën Libyë en Somaliland onafhankelijk te maken een excuus voor Engeland noemde om er zich zelf te vestigen. Een beschuldiging wel ke geen grond vindt in de houding der Britsche regeering, die zelfs, ondanks hevig verzet der Engelsche conservatie ven, bij de besprekingen met de Egyp tische regeering te Kaïro, bereid, blijkt al haar troepen uit Egypte terug te trekken. Wel zit bij de Britten stellig de bedoeling voor zich de vriendschap der geheele Arabische wereld te verwerven, maar die bedoeling wordt nu leelijk doorkruist door de Palestijnsche moei lijkheden; heeft het Hooge Arabische comité niet besloten als Londen zijn Palestijnsche politiek op het rapport der EngelschAmerikaansche commissie gaat baseeren, een delegatie naar Mos kou te zenden om Ruslands hulp te vra gen? Misschien zal Palestina langs die of een andere weg dan nog op de agen da van den Veiligheidsraad geraken, die weer bijeen is, nu de termijn binnen welke de Russen Perzië geheel moesten hebben ontruimd is verstreken. Volgens de Perzische regeering hebben de Rus sen hun belofte gehouden, al heeft zij de toestand in Azerbeidsjan zelf niet kun nen nagaan, daar deze provincie zich blijkbaar onder de Russische bezetting zoo onafhankelijk heeft gemaakt dat zij er geen ambtenaren van de Perzische regeering te Teheran meer duldt. Dat Azerbeidsjan heeft ook een verbond met het tegen deze regeering in opstand zijn de Koerdistan gesloten en het ontgaat ons wat die regeering daar in het noor delijke gedeelte van haar land nog te zeggen heeft; al is er geen Russisch soldaat meer de sympathie voor ën in vloed van Rusland is er blijkbaar groot. Heeft daarentegen misschien vrees voor communistische overheersching het Fransche volk er toe gebracht» het ont- werp-grondwet waarover Zondag een volksstemming is gehouden, te verwer pen Tegenstanders der communisten beweren het. Zooals bekend werd in dit ontwerp-grondwet, waarvoor de socia listische en communistische partijen wa ren de republikeinsche volksbeweging was er tegen de uitvoerende macht sterk in haar bevoegdheden beperkt, voorts werd een éénkamerstelsel voor gesteld, welke ééne kamer zoowel den president der republiek als den eersten minister zal aanwijzen. Zeer groote macht werd hierdoor gelegd in handen van de leiding van die partijen welke de meerderheid vormen. Dat zijn de so cialisten en communisten te zamen in de huidige nationale vergadering, welke dit ontwerp aannam vóór het oordeel van het volk werd gevraagd. Men had dus ook een volksmeerderheid voor dit ont werp verwacht, al is de rep. volksbewe ging ook een zeer sterke partij, maar het is verworpen met ruim 10% millioen tegen ruim 9 millioen st. En er wordt gezegd dat een deel der bevolking, dat anders socialistisch stemde, nu tegen stemde omdat het bij aanneming van de grondwet een samensmelting van communistische en socialistische par tijen verwachtte en daaruit een com munistische dictatuur in Frankrijk vreesde. T o e k ij k e r. Vreemdelingenverkeer Sneek. In de jaarvergadering herdacht de voorz. de heer A. H. Vis de verdiensten van het overleden bestuurslid G. A. Posthuma. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer P. Henstra, vermelden wij dat de reserve f4537.14 en het carillonfonds f3040.45 bedraagt, uit dat van den secretaris, den heer G. v. d. Pijpekamp dat het vreemdelingen verkeer in 1945 weer krachtig opbloei de. Het concert hier na de bevrijding door den heer Gezinus Schrik, orgel, en mevrouw SteensmaHofmeester gege ven liet een saldo van bijna f 1000.— ten bate der oorlogsslachtoffers. Tot leden der kascommissie 1946 werden be noemd de h.h. G. Hofstra, J. Martens en H. Portiek, tot bestuursleden herkozen de h.h. J. A. Maseland en P. Henstra en gekozen in de vac. Posthuma dhr. J. Martens. Een uitgebreide commissie zal worden gevormd om gelden in te zame len zoodat reeds in 1947 de gemeente een nieuw carillon in de Martinitoren kan worden aangeboden. Door V.V.V. werd f 2000.voor dit doel beschikbaar gesteld, de gecombineerde gymnastiek- vereenigingen en de sportschool v. Gor- kum stortten ruim f 3000.zoodat er nu reeds f 5000 in dit fonds aanwezig is. De N. R. V. heeft weer reiken naar Sneek op het programma, de Elfmeren- tocht per boot is ook weer mogelijk. Uit de vergadering kwam de vraag naar voren pogingen in het werk te stellen om te komen tot stichting van een bur- gervl\egveld bij Sneek. OOSTHEM. Mocht onlangs de heer J. v. d. Wensch den dag gedenken dat hij 25 jaar werkzaam was aan de Coöp. zuivelfabriek alhier, Zondag a.s. de heer Y. Hofstra en de volgende maand de heer A. de Haas. Vrijdag 3 Mei ’s avonds 8 uur verza melde zich een groot deel der Sneeker - bevolking op het Martiniplein ter plech tige herdenking van den strijd tegen den overweldiger gedurende de bezettings jaren en van hen die als slachtoffer in die worsteling vielen. Op het plein was een spreekgestoelte opgesteld, padvin ders in carré opgesteld hielden daarvoor eenige ruimte vrij en achter hun rijen stond een dichte menigte opeengepakt, toen de voorzitter van het feestcomité 4 Mei 1946, de heer F. Brinkman, 2 mi nuten stilte verzocht. Daarna zong een gemengd koor onder leiding van Flucie van Bergen het Wilhelmus en later nog Ave Verum Corpus en Morgenrood. Abe Brouwer droeg voor Beafeart en Joun- bea, beide van hemzelf en een drietal „in memoriam” verzen van D. Tammin- ga, A. Wadman en Freark Dam. Waar nemend burgemeester L. Rasterhoff sprak de herdenkingsrede uit, waarin hij de ellende en druk van den bezettings tijd stelde tegenover de uitbundige vreugde en verlichting van den bevrij dingsdag. Die bevrijding gedenken wij morgen, aldus spr., gezamenlijk, eensge zind als tijdens de bezettingsjaren, kos ten noch moeite zijn gespaard, de zwak ke wanklanken welke er zouden kunnen zijn gaan verlonen in het aanzwellend feestgedruisch. Maar, zei spr., laat ons even beseffen dat over deze dag een schaduw ligt, want velen ook hier ver loren door den oorlog of door den bezetter kind of man, vader of moeder of beide; laten wij ons even realiseeren hoeveel offers werden ge ëischt. Nadat spr. even bij de ver schillende perioden van strijd, bezetting en vervolging zoowel hier als in Indië had stilgestaan, gedacht hij de stadge- nooten die slachtoffer werden en wier namen een tijdelijke gedenkzuil op het Oud Kerkhof vermeldde, waar reeds vele bloemen het meeleven der stadge- nooten vertolkten. Moge, aldus burge meester Rasterhoff, God hun zielen ge nadig zijn, en smeeken wij voor hun na bestaanden vertroosting van den Aller hoogste. Maar, zich afvragend of wij er met deze officieele woorden van waar- deering zijn, antwoordde spreker neen, hun offer legt ons verantwoordelijkheid op, een verantwoordelijkheid waaraan niemand zich kan onttrekken, velen van dezen streden en vielen uit godsdien stige of politieke overtuiging, idealen koesterend omtrent een betere wereld. Tot ieder van ons persoonlijk komt de roep hun strijd voort te zetten ook in eigen omgeving; voor een betere natio nale gemeenschap en betere wereld sa men te werken en hand in hand te bou wen aan een toekomst waarin Neder land groot moge zijn in alles waarin een klein land groot kan zijn. Als een stille hulde aan de gevallen stadgenooten leg de spreker ten slotte namens B. en W. (ook de beide wethouders waren aan wezig) en de geheele burgerij een krans aan de voet van de gedenk zuil. Met gezamenlijke zang van het Wilhelmus werd de plechtigheid beslo ten. De Zaterdag was gewijd aan de vreug de. Vreugde vooral ook voor de kinde ren, voor de kleuters die de poppenkast- vertooningen in Amicitia bijwoonden en de wat ouderen, die de over een groot aan tal wijken verdeelde en voortreffelijk ge organiseerde kinderspelen meemaakten al hadden de grooten dan ook hun ver maak bij kaatswedstrijd, kuipjesteken, turn- en gymnastiekdemonstratie, ring- rijderij op de fiets voor dames, presta- tieloop met hindernissen en wedstrijd op transportfietsen. En allemaal hebben we natuurlijk genoten van de groote re clame- en versieringsoptocht welke tweemaal rondging en het vuurwerk dat duizenden, ook al was het een zeer koude avond, naar het noorden van de stad lokte. Nog vermelden we dat vele buurtvereenigingen heel wat moeite en kosten hadden besteed aan versiering, waarvoor de buurtcommissies alle eer toekomt al zal er als er weer ruim ma teriaal is, toch wel eens overlegd moe ten worden over een gezamenlijk plan van versiering bij een dergelijke gele genheid. Tenslotte voor het feestcomité 4 Mei 1946 een woord van verdiende hulde voor veel verricht werk en goede organisatie. Ook van plaatsen uit onze omgeving ontvingen we berichten over de viering van het bevrijdingsfeest, de plaatsruim te belet ons helaas deze op te nemen. ZONDAG 12 MEI 1946. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Ds. A. GROOT van Leeuwarden, uur Ds. J. DE VOS van Rotterdam. (H. Doop). VEREEN. VAN VRIJZ. HERV. 10 uur Mw. J. VAN DER VEEN. GEBOUW VOOR CHR. BELANGEN. Geen dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. W. Mesdag. GEREF. KERK. Noorderkerk 9.30 uur Ds. E. N. van Loo; 5 uur Ds. F. Guillaume (Z. 29). Zuiderkerk 9.30 uur Ds. A. Nijhuis van Donkerbroek (Z. 29); 5 uur Ds. E. N. van Loo. Oosterkerk 9.30 uur Ds. F. Guillaume (Z. 29); 3 uur Ds. A. Nijhuis. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. F. E. Huizinga van Leeuwarden. (5 uur H.A.) Vrijdagav. 8 uur Bijbell. en Bidst. LEGER DES HEILS. 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur Verlos- singssamenkomst. Maandag 2.154 u. Gezinsbond (Vr.vereen.) Donderdag 8 u. Verlossingssamenkomst. Leiders kapiteins SouvereinKaspers. NED. HERV. KERK. Abbega, 1.30 uur Ds. W. G. v. d. Ree. Goënga, 1.30 uur Ds. E. Kempenaar. Folsgare, 9 uur Ds. S. Kooistra van ’s-Gravenzande. Offingawier, 9 uur de heer R. v. d. Kooij. Oppenhuizen, 9 uur de heer W. Nauta van Sneek. Uitwellingerga, 1.30 uur Ds. Weddepohl van Oudega (W.) Oudega (W.), 9 uur Ds. J. M. Wedde pohl; 1.30 uur de heer W. Nauta van Sneek. Scharnegoutum, 9.30 uur Ds. W. A. Dekker; 2 uur Ds. S. Kooistra van ’s-Gravenzande. Tirns, 7.30 uur Dr. H. de Vos van Sneek. Terzool, 9.30 uur Ds. E. Kempenaar. (H. Doop en Paasch-coll.) Woudsend, 9.30 uur Dr. M. H. Bolkestein van Hommerts; 7 uur Ds. Spijkerboer. Wolsum, 9.30 uur dhr. F. Faber Bolsward. IJlst, 9.30 en 2 uur Ds. Jansen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. IJlst, 7.30 uur Mej. J. v. d. Veen, Hulp- pred. bij de Ned. Herv. Gem. te Sneek. Bonkaarten KA, KB, KC 606 800 gram brood 200 gram kaas 200 gram bloem 1600 gram brood 800 gram brood Bonkaarten KF 606 367 BMV 125 gram margarine 368 BMV 100 gram vet 370 suiker 400 gram suiker Bonkaarten LA, LB, LC 606 231, 232, 233, 234 vleesch 100 gr. vleesch A 43 melis 2 liter melk B 43, C 43 melk 3% liter melk Bonkaarten KI), KE 606 800 gram brood 200 gram bloem 100 gram kaas 400 gram brood 500 gram rijst, dermeel of kinderbiscuits Bonkaarten KG 606 867 BMV 250 gram boter 868 BMV 125 gram margarine 870 suiker 500 gram suiker Bonkaarten LD, LE 606 100 gram vleesch 6 liter melk Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen 100 gram chocolade of suikerw. 2 rantsoenen tabaksartikelen Voor de week van 19 t/m 25 Mei zul len nog bonnen worden aangewezen voor melk, boter, margarine, jam, koffie, ta bak, versnaperingen, huishoudzeep en lucifers. Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adres Grootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1