WO Vrijdag 24 Mei 1946 No. 53 Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek telen K 2242 l rond. soon OMST ids 8 «uu - Sprekei roek en”. RIE ger I B F :ek” Buitenlandsch Overzicht Kostelooze Vakopleiding e Pier" 2 te indiens Het 1937 1939 doen vermin- i'OUKNt; 1937 1939 gemeente in stierven, lite Sister' r leven alle tsbesprekel T o e k ij k e r. i lil 'erzekerin :hap Sn ei BOERE1 J7 itóei 194 immerts. uur breng het veelte 8 uur brei ch sensatii Wild Wes romantiscl aeter boei :he artiste k te IJLS i om 3 uu oop collect Bij gebleki vooruitzie itvoerige i n eventuee is onder N ie aangevi een opgai teit van :n voorzovi ke en spet 1019 56 19 8123 3095 1090 1827 1270 241 359 24 217 5 82 5567 643 682 1362 2708 27 428 irking van 'ER (Celli 1NSTITUI] heiden ond j toebehon het Beslt licht is hie an den Ve lersinstitut len voor dl tan dien b van op de Partij v. d. Arbeid 245 of 31.91 R. K. Volkspartij 10 of 1.30 A. R. Partij 252 of 32.81 C.H.U. 221 of 28.78 Partij v. d. Vrijheid 6 of 0.78 Comm. partij 15 of 1.95 Prot. Unie 17 of 2.21 Staatk. Geref. 2 of 0.26 763 1546 2427 l 73 68 310 1 STERCAM er kan vei nende film met loszit tige natuu in Cowboy oen, onko net opgai d. No. 6‘. vielstallini IG 5T /ererlt bes» IEHENGS1 efd aanbed 2 Mei in Het Sneeker Nieuws Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adres Grootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek olewijkers en L.S.C une 25 ct ag van dé ,ns 1945; an de Ras 8. Rom Bestuur. p punt 5 e mden vam WOUDSEND, 21 Mei. De afd. „Wouds- end en omstr.” van het Groene Kruis hield hare algem,. leden-jaarverg. bij den heer Scholte. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental 421 bedraagt, de ontv. waren f 2903,30 en de uitgaven f 2527.75. De zuster heeft in het geheel 3210 bezoeken af gelegd; uit het maga zijn zijn in het geheel 473 maal voor werpen uitgeleend. De heeren W. A. F. Feenstra en W. de Vries zijn in het be stuur herkozen, terwijl de heer B. de Vries is gekozen in de plaats van den heer J. van Brug die niet herkiesbaar was. 5638 643 695 1509 2577 118 9 8435 3109 1064 1777 1335 326 369 l, 1 Juni t >- en 1(? 1 jk bij di f 16, Snel Partij van de Vrijheid afd. Sneek. Vrijdagavond 17 Mei vergaderde de afd. Sneek van de Partij van de Vrijheid in „Onder de Linden”. Gezamenlijk wer den de verkiezingsuitslagen beluisterd en door een speciale koerier werd de vergadering met medewerking van Drukkerij „De Motor” van de binnen komende bulletins voorzien. Het defini tieve bestuur van de afd. werd gekozen en bestaat uit de heeren J. Nauta, Aantal kiezers Uitgebracht Onwaarde Geldig Partij v. d. Arbeid 907 R. K. Volkspartij A. R. partij C. H. Unie Partij v. d. Vrijheid Comm. partij Prot. Unie Staatk. Gerei. Andere partijen Ook voor deze Oorzaak der teleurstelling. Zooals gezegd, moeten de aanvankelijk teleurstellende ervaringen met melk machines hier te lande niet slechts wor den toegeschreven aan de kwaliteit der machines. Het lag evenzeer aan de be handeling daarvan. In tegenstelling tot het buitenland was men hier niet genoeg doordrongen van de noodzakelijkheid aan het onderhoud en de reiniging de grootst mogelijke aandacht te besteden. Minstens dagelijks dienen de rubber tepelhouders en melkslangen te worden gesteriliseerd en ook de installatie moet van tijd tot tijd worden gecontroleerd. Ook moet tijdens het melken toezicht worden uitgeoefend op het regelmatig functionneeren der machine. In Maart is een Nederlandsche com missie naar Engeland geweest om zich te oriënteeren omtrent het gebruik van melkmachines. Zij heeft een aantal be drijven bezocht om het mechanisch mel ken in de practijk te bestudeeren. Al gemeen was men van oordeel, dat de daar gebruikte machines ook geschikt zijn voor de Nederlandsche veehouderij. In het door deze commissie uitgebrachte rapport wordt eveneens het groote be lang van een goede verzorging en reini ging der machines naar voren gebracht. De boeren zelf behooren voldoende op de hoogte te zijn van de eischen, die aan een vlot functionneeren en een juist on derhoud van de machine gesteld dienen te worden. Hierdoor wordt een zindelijke melkwinning verzekerd. Hoewel op elk bedrijf van eenigen omvang mechanische melkwinning een verbetering kan be- teekenen, is het voor de grootere bedrij ven ook van belang met het oog op het tekort aan arbeiders. Alvorens met den import van melkmachines te beginnen, zal in den komenden zomer op ongev. 25 boerderijen een proef worden genomen met melkmachines, die voor dat doel uiterlijk 1 Juli uit Engeland zullen arriveeren. Ook zullen onderdeden worden aange kocht voor de reeds vóór den oorlog aan gevoerde machines. Aan de hand van de bereikte resultaten zal dan een evèntu- eele uitbreiding van het aantal melk machines onder oogen worden gezien. dienst 1946. Z.h.st. conform het voorstel van B. en W. besloten. De agenda is hiermede afgehandeld. De heer B o u m a vraagt echter of er geen adres van inwoners van Scharne- goutum is ingekomen inzake de, Oude dijk aldaar. De V o o r z. antwoordt dat dit inder daad is ingekomen doch nu bij den di recteur van gemeentewerken is. Het komt nog in den raad. Inderdaad is de toestand daar niet in orde. En reeds op 4 a 5 begroetingen kwamen posten voor ter verbetering, maar het ontbreekt ons op het oogenblik aan de middelen daar toe, het materiaal voor deze verbetering is er nu eenmaal niet. Spr. weet dat er een zeer actief bestuur van Dorpsbe langen te Scharnegoutum- zit, maar hij hoopt daar begrip te vinden voor de be perkingen welke deze tijd ons oplegt, juist voor dit werk is er geen materiaal. De heer B o u m a vermoedt dat de menschen dat nog niet hebben doorzien en inderdaad is vooral ’s winters de toe stand er onhoudbaar. De V o o r z. het is geen onwil van B. en W. maar onmacht Hierna sluiting. Mechanische melkwinning. De Afdeeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening schrijft ons Van de technische vindingen, die de bedrijfsvoering van den boer vergemak kelijken en verbeteren, geniet het machi nale melken hier te lande nog geen on verdeelde populariteit. De ervaringen, die men in den loop der laatste jaren heeft opgedaan met het geringe aantal machines, dat omstreeks 1938’39 werd geïmporteerd, waren niet gunstig. Men schreef dit toe aan te snelle slijtage, het gebrek aan onderdeelen en, in sommige gevallen, aan de ondoelmatige construc tie. Ook de zindelijkheid van het machi nale melken werd in twijfel getrokken. Toch is de oorzaak van deze aanvan kelijk slechte resultaten een andere. De vóór den oorlog aangekochte machines doen in kwaliteit vrijwel niet onder vooi- de nieuwste buitenlandsche typen. Het feit, dat in andere landen toenemende belangstelling bestaat voor deze machi nale melkinstallaties, toont aan, dat de mechanische melkwinning daar in een groote behoefte voorziet, vooral door het tekort aan arbeidskrachten. In Engeland wordt deze methode reeds op ongeveer 45.000 bedrijven van meer dan 'tien koeien toegepast, d.w.z. op 48 van het totaal. In Amerika waren er in 1943 930.000 in gebruik, terwijl op Nw. Zee land 90 van do koeien thans machi naal gemolken wordt. De omstandig heden zijn daar ongetwijfeld gunstiger dan hier. Men heeft niet in die mate te kampen met versnipperde perceelen, waardoor_.de melkmachine van de eene wei naar de andere moet worden ver voerd. Bovendien blijven daar in vele streken de koeien ook ’s winters buiten, zoodat men zich op een bepaalde metho de kan instellen. In ons land zullen de koeien ’s winters in de stal meestal elec- trisch gemolken kunnen worden en ’s zomers in de wei met hulp van een benzinemotor op een transportabele in stallatie voor het aandrijven der melk machine. xoline va neester al Briester" Dillewaah Aantal kiezers Uitgebr. stemmen Onwaarde Geldig Partij v. d. Arbeid R. K. Volkspartij Anti-Rev. H. Unie Partij v. d. Vrijheid 521 Comm. Partij Prot. Unie Staatk. Geref. Andere partijen De stemmentotalen van de Partij v. d. Arbeid in 1937 en 1939 zijn verkregen door het samenvoegen der partijen wel- 172 het percen tage dat iedere partij verwierf van het totaal aantal geldige stemmen. We ko men voor de Partij v. d. Arbeid tot 1946 14.88 1937 11.40 1939 11.55 R. K. Volkspartij resp. 12.52, 12.33, 12.25 A. R. partij resp. 25.37, 26.76, 24.47 C.H.U. resp. 39.82, 45.71, 48.64 Partij v. d. Vrijheid in 1946 1.20 en in 1937 2.09 Comm. partij in 1946 1.12 in 1937 0.16 de Protestantsche Unie in 1946 5.08%; de Staatk. Geref. in 1946 0.016 in 1937 0.09 andere partijen in 1937 1.46 in 1939 3.09 Ten slotte geven wij nog de uitslag van de Kamerverkiezing 1946 in Ijlst uitgebracht 768 geldige stemmen, waar- DE TWEEDE KAMER VERKIEZINGEN. We geven hier de cijfers betreffende Sneek, Wymbritseradeel en IJlst. resultaat te Sneek is als volgt Kamer Kamer Staten 1946 10468 9799 217 9582 3405 1249 1990 1323 ke nu in de P. v. d. A. zijn vereenigd nl. S.D.A.P., V.D. en C.D.U. Voor het cijfer van de Partij v. d. Vrijheid in 1937 en 1939 hebben we genomen dat van den Vrijheidsbond. De percentages welke de diverse partijen van het totaal aantal stemmen verwierven zijn Partij v. d. Arbeid 1946 35.54 1937 38.1 1939 36.86 R.K. Volkspartij resp. 13.04, 13.42, 12.61 Anti-Rev. resp. 20.77, 22.49, 21.07 C. H. Unie 13.81, 15.63, 15.83 Partij v. d. Vrijheid resp. 5.44, 2.96, 3.86 Communisten 10.63, 4.42, 4.37 Prot. Unie in 1946 0.58 Staatk. Geref. 0.19, 0.29, 0.32 Andere partijen in 1937 2.67 in 1939 5.07%. In ons vorig nummer vond men ook de cijfers van de verkiezing voor den gemeenteraad in 1939, als vergelijkings materiaal hebben deze slechts betrekke lijke waarde omdat bij de gemeente raadsverkiezingen bij het bepalen van hun stem bij een niet onbelangrijk deel der kiezers ook persoonlijke voorkeur voor een bepaalden candidaat een rol speelt. Wat Wymbritseradeel betreft, hier onder weer de cijfers van de kamerver kiezingen van 1946 en 1937 en van de Statenverkiezing 1939. 1946 6549 6148 53 6095 K Tel.23l i.s. brenge JDEL in c .de. Het bi X Binnen- e land-Belgil orstellinge e 4, 6.30 e ur. dabele bouw zoo weinig mogelijk te be zwaren, 3 dubbele woningen bij elkaar in één dorp te bouwen en wel te Schar negoutum, waar niet geheid behoeft te worden, hetgeen ook een factor van be lang is. Van -het exploitatietekort op deze woningbouw, dat mede afhangt van de redelijkerwijs te bedingen huur omstreeks f 5.50 per week zal door het rijk en door de gemeente worden gedragen. De bedoelde woningen zullen worden gebouwd in het uitbreidingsplan van Scharnegoutum, op het terrein tus- schen de Zwette en de weg Scharnegou tumIJsbrechtum, dat te zijner tijd nog volledige bouwrijpheid moet verkrijgen. Gezien de geboden spoed, zal voorloopig genoegen moeten worden genomen met een provisorische voorziening, wat de afvoer van de huisrioleering betreft. De heer inspecteur voornoemd, die met de zelfde voortvarendheid en aandacht, als welke wij vóór den oorlog van hem ge wend waren, deze nog bescheiden her vatting van de woningvoorziening in onze gemeente met ons heeft doordacht en besproken, heeft zich met het bouw plan, ook wat het te bouwen type ar beiderswoning en de indeeling daarvan betreft, kunnen vereenigen. Dit type is nagenoeg gelijk aan dat van de in 1939 gebouwde woningen. Evenals voorheen, ligt het in de bedoeling dat de gemeente de voor de bouw van de 6 arbeiderswo ningen benoodigde grond, waarvan de oppervlakte in overeenstemming is met de bij het uitbreidingsplan behoorende bebouwingsvoorschriften, aan de Wo ningstichting verkoopt tegen dezelfde prijs als voor de gemeente indertijd *bij de aankoop gold, nl. f 0.41 per M2. De benoodigde oppervlakte is 1600 M2. De kosten van het bouwrijp maken komen hier uiteraard nog bij en vinden hun weerspiegeling in het aan de Woning stichting te verleenen grondvoorschot, dat te zijner tijd nog definitief moet worden bepaald en voorloopig is aan te houden op f 5600.Voor het bouwvoor- schot is in dit stadium nog geen be trouwbare becijfering te geven. Wij stel len U voor de noodige medewerking ter inwilliging van het adres te verleenen èn wat de grondaankoop èn wat de voor schotten en bijdragen betreft. De heer Brandsma vraagt of de De mogelijkheid, zelfs de waarschijn lijkheid, dat de Russische houding ten opzichte van verschillende kwesties in den Veiligheidsraad berustte op een vooruit berekenen van toekomstige ge beurtenissen schijnt af te leiden uit het geval-Perzië. Zooals bekend zijn daar botsingen tusschen de regeeringstroepen en die van de naar zelfstandigheid stre vende provincie Azerbeidsjan, door de eerste worden deze als van onbeteeke- nenden, door de laatste als van ernstigen aard voorgesteld. Het is mogelijk dat de regeeringstroepen weer vaste voet in Azerbeidsjan trachten te krijgen, het is evenzeer mogelijk dat wat daar in Noord-Perzië geschiedt door de pro- Russische zelfstandigheidsbeweging in Azerbeidsjan is uitgelokt, misschien in de hoop dat Rusland in deze burgeroor log een gevaar aan zijn grenzen zal zien en tusschen beide komen. De Per zische vertegenwoordiger bij den Veilig heidsraad had dezen reeds op eigen houtje doen weten dat de Sovjet-Unie zich nog steeds mengt in Perzische aan gelegenheden, maar later heeft hij in structie van Teheran gekregen den Raad mee te deelen dat Rusland inderdaad voor 6 Mei Azerbeidsjan ontruimd had. Daarmede is eigenlijk alle reden voor den Raad om zich met Perzië te be moeien vervallen. Maar merkwaardig is wel dat in Perzië nu eigenlijk toch de toestand is ontstaan waaraan maanden geleden de Russen moeten hebben ge dacht toen zij den Veiligheidsraad toe zegden Perzië geheel te zullen ontruimen voor 6 Mei, tenzij zich „onvoorziene om standigheden zouden voordoen”. Deze door de Russen blijkbaar reeds lang ver wachte omstandigheden van burgeroor log zouden den Veiligheidsraad heel wat zorg hebben kunnen baren, ware de Per zische regeering nu niet te elfder ure gekomen met het rapport dat de Rus sische troepen inderdaad Azerbeidsjan hadden verlaten. Nu zal de Veiligheids raad moeilijk meer een commissie van onderzoek naar Perzië, zelfs al zou hij vermoeden dat de Perzische regeerings- verklaring onder Russische druk is af gelegd, kunnen zenden, waartoe eerst het plan zou hebben bestaan. Trouwens ook dan had Rusland zich reeds van te voren voorzien van een wapen om deze commissie te keeren. Immers het heeft zich destijds verzet tegen het instellen der commissie van onderzoek inzake Spanje op principieele gronden en zelfs zich voorbehouden er zijn veto tegen uit te spreken. Met een beroep op deze hou ding zou Rusland dus ook een commis sie van onderzoek inzake Perzië met zijn veto hebben kunnen treffen. Er zetelen inderdaad koel berekenende diplomaten in Moskou Wat hen beweegt is weer een andere vraag, die Byrnes, de Ame- rikaansche minister van buitenlandsche zaken ook heeft gesteld toen hij Maan dag in een radiorede voor het Ameri- kaansche volk over de resultaten van de nu uiteengegane conferentie van Pa rijs, kennelijk op Rusland doelende, zeide dat veiligheid een zaak is welke elke natie aangaat, maar de pogingen van ééne natie om haar veiligheid te ver- grooten kunnen zoo ver gaan dat ze de veiligheid van andere naties bedreigen, die dan op haar beurt weer zullen trach ten zich veilig te stellen. De roep om veiligheid zou zóó wel eens tot minder dan tot meer veiligheid in de wereld kunnen leiden. We zullen op de mede- deelingen van Byrnes inzake hetgeen wel en niet ter conferentie te Parijs was bereikt hier niet ingaan, over de be langrijke kwesties was men het oneens, Amerika wenscht die en dus de vredes verdragen nog dezen zomer behandeld te zien op een groote conferentie en lukt dat niet dan wil het de heele aan gelegenheid voor de ^ilgemeene vergade ring der Ver. Naties brengen. Voor een soort wereldparlement dus, dat echter bij zijn handelingen ten deze wel hevig belemmerd zal worden door het veto recht dat elk der groote geallieerde mo gendheden bezit, eigenlijk moest eerst de geheele procedure voor dergelijke kwesties nog op de helling en dat zou nog niets geven, omdat het vetorecht dan alweer kan worden toegepast als een der groote landen onwillig is; hier wreekt zich een fout bij de geboorte der Ver. Naties gemaakt, toen men zon digde tegen een democratisch principe door het voorrecht van het veto aan de grooten toe te kennen. Er zou nog veel over dit alles te zeggen zijn, onze ruim te belet dat. We moeten nog even ver melden dat nu in Britsch Indië de on- derhandelingen tusschen Hindoes en Mohammedanen zijn mislukt, de Engel- sche regeering zelf een nieuw plan voor Britsch Indische zelfregeering aan de partijen heeft voorgelegd, waarbij een federale bond van zelfstandige provin cies en vorstendommen wordt voorge steld, en waardoor aan de wenschen der Hindoes om Britsch Indië een éénheid te doen vormen en aan de wensch der Mohammedanen om zelfbestuur voor hun gebieden wordt tegemoet gekomen. Beide partijen zullen moeten geven en nemen, voor een overgangstijd zou een voorloopige zuiver Britsch Indische re geering moeten worden gevormd, die de steun van alle groote partijen zou moeten genieten. Hindoes noch Moham medanen hebben reeds beslist over deze voorstellen, waaruit echter wel blijkt dat het de Engelsche regeering ernst is met haar politiek Britsch Indië zelfregeering te schenken, een even gedurfde politiek als die ten opzichte van de militaire ontruiming van Egypte. Er zijn groepen in het moederland die zich zeer onge rust maken over deze „afbraak” van het Britsch imperium, welke echter volgens andere juist de opbouw van een nieuw rijk zal beteekenen. Raadsvergadering Wymbritseradeel. Vergadering van den tijdelijken raad der gemeente Wymbritseradeel op Maandag 20 Mei, ’s voorm. 10 uur. Voor zitter de heer F. Tjaberings, burgemees ter. Secretaris de heer K. Visser. Aan wezig 11 leden. Afwezig m. k. de h.h. Schaap, Nijdam, Okma en v. Gooi. Na opening op de gebruikelijke wijze is aan de orde Punt 1 Notulen der ver gadering van 29 April 1946. (De com missie bestaat uit de h.h. Nijdam, Okma en Schaap). Daar geen der commissieleden aanwe zig is wordt dit punt aangehouden tot de volgende vergadering. Punt 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen a. Kennisgevingen van Sch. de Boer te Oppenhuizen, S. de Groot te Heeg, T. de Jong té IJsbrechtum, B. R. Mul der te Westhem en mej. W. Toornstra te IJsbrechtum, dat zij hun benoeming of herbenoeming tot lid van de plaatse lijke comm. van toezicht op het L.O. in deze gemeente aannemen. Voor kennis geving aangenomen. b. Adres van L. Boersma, tuinman wegwerker dezer gemeente om eervol ontslag, wegens zijne benoeming bij den plantsoendienst der stad Groningen. Op voorstel van B. en W. wordt dit ontslag eervol verleend met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. c. Adres van J. Rijpkema te Oppen huizen om een tegemoetkoming in de kosten van het bezoeken van de R. K. jongensschool te Sneek door een zoon en de R.K. meisjesschool aldaar door 3 dochters. Op voorstel van B. en W. wordt z. h. st. dit verzoek afgewezen wegens de financieele positie van adressant. Punt 3. Adres van het bestuur der Woningstichting in Wymbritseradeel om grond beschikbaar te stellen en financi eele steun te verleenen voor den bouw van 6 arbeiderswoningen in de gemeen te, met voorstel van B. en W. B. en W. adviseeren Blijkens van den inspecteur van de Volkshuisvesting te Leeuwarden ont vangen bericht, zijn van het in Friesland in 1946 te bouwen aantal woningen aan onze gemeente toegewezen 8. Het is de bedoeling, aldus de inspecteur, dat dit aantal in ieder geval wordt gebouwd, zoo niet van particuliere zijde, dan van overheidswege. Aangezien zich hier slechts twee particuliere gegadigden hebben aangemeld, zullen de overige 6 woningen door de Woningstichting in deze gemeente worden gebouwd. Het daartoe strekkend adres met verzoek om voorschotten en bijdragen ingevolge de Woningwet is door de Woningstich ting, met welke wij vooraf de zaak heb ben overlegd en besproken, bij Uw ver gadering ingediend. Het voornemen be staat om, ten einde de toch al niet ren straat ook direct wordt aangelegd. De V o o r z. antwoordt dat dit wel de bedoeling is maar dat het wel herfst zal worden voor dat wordt aangepakt. Legt men anders eerst de straat aan en bouwt men dan de woningen, nu zal het an dersom moeten zijn, omdat de D.U.W. werken zijn stopgezet tot de herfst, en de straataanleg moet wachten tot weer met deze werken wordt aangevangen. Nadat de heer B o u m a nog een vraag heeft gesteld over ligging en huurprijs van d’e woningen, welke de V o o r z. beantwoordt wordt het voor stel van B. en W. z. h. st. aangenomen. Punt 4. Voorstel van B. en W. tot het maken van 6 vergroote cadaverberg- plaatsen in de gemeente. B. en W. adviseeren In onze gemeente bevinden zich de volgende verzamelplaatsen voor cada vers Goënga, Heeg (Osingahuizen), Nijland en het slachthuis te Sneek. Vol gens een van de Ned. Thermo-Chemische fabrieken te Bergum ontvangen schrij ven dienen drie cadaverbakken te wor den bijgeplaatst, zal er van een eenigs- zins behoorlijke voorziening in deze uit- gestfekte gemeente gesproken kunnen worden. De bestaande toestand is on houdbaar, vooral ook \yaar de aanwezige bakken te klein zijn voor groote cada vers. Bovendien zijn ze noodig aan ver nieuwing toe. Het is reeds meermalen voorgekomen dat bespannen paarden bij het passeeren van een dej- bestaande verzamelplaatsen op hol sloegen. De aansprakelijkheid der gemeente voor on gelukken, welke daaruit kunnen voort vloeien, is niet denkbeeldig. Overweging van een en ander heeft er toe geleid U het voorstel te doen om overeenkomstig het advies der Ned. Thermo-Chemische fabrieken voornoemd, drie bergplaatsen, geschikt voor groote cadavers, volgens het daaromtrent overgelegde ontwerp te doen bijbouwen en deze grootere bak ken ook aan te brengen ter vervanging van de bestaande te kleine putten. Deze grootere bakken, welke in meerdere ge meenten zijn geplaatst en waarvan een meer dan 15-jarige ervaring bestaat, voldoen aan alle te stellen eischen en de constructie behoeft geen onderhoud. Ze zijn van gewapend beton, met een ijzeren deksel met contra-gewicht. Als plaats hiervoor is gedacht Goënga, Heeg, Nijland, Oudega, Woudsend en Folsgare. Die aan het slachthuis te Sneek blijft uiteraard voor dat rayon onzer gemeente bestemd. De juiste plaatsbepaling in de aangegeven dorpen is een zaak van nader overleg, waarbij ook de Ned. Thermo-Chemische fabrie ken van haar gevoelen omtrent het meest geschikte punt kan doen blijken. Op deze wijze zal, naar wij meenen, een bevredigende regeling tot stand kunnen komen en zullen de vele klachten van thans eindelijk tot het verleden gaan be hooren. De kosten van de grootere ca- daver-bergplaatsen zullen naar raming bedragen f 550.per stuk. Voor de 6 bakken wordt dit dus een bedrag van f 3300.Wij zijn van oordeel, dat deze uitgaaf voor het aangegeven doel en gezien de hiermede te verkrijgen af doende verbetering, gerechtvaardigd mag heeten en stellen U derhalve voor het besluit daartoe te nemen. De heer Brandsma zegt dat de cadavers eerst in de oorlogstijd door de boeren naar centrale punten moesten worden gebracht. Nu er echter weer benzine voldoende is meent spr. dat Ber gum de cadavers wel weer langs de weg kan ophalen, dat is voor den oorlog 12 jaar lang gebeurd en geschiedt dat nu weer dan zijn we weer van een erfstuk der Duitsche bezetting af. De V o o r z. noemt dit een utopie. Nu de zaak eenmaal zoo is geregeld, doet Bergum geen afstand meer van het ver voer door de boeren zelf naar centrale plaatsen. Deze kwestie is ook reeds be sproken met de directie der fabrieken en ook de inspecteur v. h. veterinair staatstoezicht voelt niets meer voor een herstel van den vroegeren toestand, ook uit aesthetisch oogpunt doet het niet prettig aan als men de cadavers langs den weg deponeert. Het wordt trouwens de boeren gemakkelijker gemaakt, nu men er weer een aantal centrale plaat sen bijkrijgt door dit voorstel. De heer J o u w s m a twijfelt er ook aan of dit voorstel noodig is, komen deze bergplaatsen er dan lijkt het spr. toe dat ze nog te klein zullen blijken. De V o o r z. antwoordt dat de voor gestelde grootte het resultaat is van de ervaring door het staatstoezicht en de thermo-chemische fabrieken elders opge daan. De heer Gerbrandy juicht het voorstel zeer toe, het schept meer ge legenheden voor berging der cadavers. Deze behooren naar een centraal punt te worden vervoerd en niet aan den weg gedeponeerd te worden. Over de juiste plaatsing kan men nog eens spreken en voorkomen moet dat vocht uit de put ten afvloeit naar de slooten, want komt het daarin, en heeft men bijv, met een niet onderkend geval van miltvuur te doen dan kan dit leiden tot totale ver nietiging van een veestapel. Daarom zou men eigenlijk een afvoerpompje bij de putten móeten plaatsen en voor ont smetting van het vocht zorgen. De V o o r z. zegt dat deze wenken met het staatstoezicht besproken zullen worden. Wat de plaatsing der putten betreft, daarover is- advies der dorpen gevraagd. Ook de heer Brandsma twijfelt er aan of de voorgestelde putten voldoende groot zullen blijken. Hij vraagt stem ming over het voorstel van B. en W. Bij deze stemming wordt het aangeno- met met 6 tegen 5 st. Voor stemmen de leden Bootsma, Atsma, Hofstra, Hui- tema, Gerbrandy en Bouma; tegen de ledenWestra, Jouwsma, Asma, Dijk stra en Brandsma. Punt 5. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1945. Z.h.st. conform het voorstel van B. en W. besloten. „Als ik nog jong was, danhoort men vaak velen onzer oudere menschen zeggen en zij denken dan wellicht met wroeging terug aan hun jonge tijd, waarin zij hebben verzuimd datgene te doen, wat hun in hun latere leven zoo zeer ten goede zou zijn gekomen. „Had ik maar een vak geleerd vroe ger, danis de klacht van den on geschoolden arbeider, die na elk los kar weitje weer op straat staat en maar moet afwachten wat hem de toekomst zal brengen. Beseft een oudere arbeider maar al te goed, dat het voorbijgegane nooit meer terugkomt, vele jongeren zijn hiervan niet of te weinig doordrongen en bemer ken hun, fout pas, wanneer het te laat is. Wij kunnen het daarom en hierin schuilt tevens een groote plicht voor alle ouders niet genoeg herhalen.: jongelui, leer een vak, laat je niet ver leiden door een betrekking, waarin je tijdelijk wat meer zult verdienen dan een leerjongen, maar besef, dat op den duur elke leerjongen je voorbij zal stre ven. Leer een vak, opdat je niet straks tot de losse werklieden zult behooren en af en toe je hand moet ophouden. Helaas is het in vele gezinnen een droeve noodzakelijkheid, dat de kinde ren na hun 14de jaar de schoolbanken moeten verlaten om te helpen „mee"- verdienen. Deze kinderen zijn nooit in de gelegenheid geweest een vak te leeren. Gelukkig beseft men van overheids wege, dat in een land als het onze, dat overal om opbouw en wederopbouw schreeuwt, alles in het werk dient te worden gesteld, om de groei van het aantal ongeschoolde arbeiders radicaal tegen te gaan, ja, om dit aantal zelfs in belangrijke mate te doen vermin deren. Om deze reden heeft men overal in ons land scholingscursussen in het leven geroepen, waar ongeschoolde en onvol doend geschoolde arbeiders tot de leef tijd van 25 jaar in de gelegenheid wor den gesteld een vak te leeren of hun vakbekwaamheid te vergrooten. Zoo hoopt men binnenkort bij voldoen de deelneming ook in Leeuwarden een gebouw in gebruik te nemen, waar een 3-maandelijksche metsel- en timmercur- sus zal worden gehouden. De deelnemers (ook zij, die in Sneek en omgeving wo nen, kunnen zich opgeven ontvangen een behoorlijke loondervingsvergoedlng. Het is zaak te beseffen, dat het hier een unieke gelegenheid betreft voor hen, die een volwaardig vakman willen worden en hiertoe in hun tegenwoordige betrek king niet in staat zijn. Voor jongere menschen tot de leeftijd van 21 jaar is thans een kamp te Bak- keveen geopend, waar zij geheel koste loos een 6-maandelijksche opleiding kun nen ontvangen tot metselaar, schilder, timmerman en bankwerker. De deelne mers aan dit kamp krijgen een kleine vergoeding en komen regelmatig met verlof. Ten slotte bestaat er op het oogenblik nog een kamp ten behoeve van schip perszoons, die eveneens gratis tot volleerd varensgezel kunnen werden op geleid. Deze opleiding duurt ongeveer 6 maanden en wordt gehouden te Die ren, Dordrecht en Vlaardingen. In alle genoemde opleidingen schuilt voor onze jonge menschen een buitenge wone kans om zonder geldelijke lasten een gedegen vakopleiding te ontvangen. Het is zaak deze kans aan te grijpen. Nadere inlichtingen verschaffen de Gewestelijke Arbeidsbureaux en hun bijkantoren, waar ook de aanmeldingen kunnen geschieden. D. voorraat Punt 6. Wijziging gemeentebegrooting voorzitter; M. A. Wisselink, vice-voorz.; dr. J. P. Otto, le secretaris; J. Ham mer, 2e secretaris; mevr. Kingma Steenhoek, le penningmeesteresse; J. W. M. v. Hoogdalem, 2e penningm. en G. H. Vrolijk Jzn. Candida ten Partij van de Arbeid voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen. De afd. Sneek van de Partij van den Arbeid zal voor de a.s. verkiezingen voor de Gemeenteraad de volgende can- didatenlijst indienen 1. J. de Groot 2. P. v. d. Veen; 3. H. W. Fijlstra; 4. J. Stellingsma (allen aftr.); 5. Mevr. M. S. SpaanderKok; 6. L. Stoelwinder (aftr.); 7. Th. Sme ding; 8. K. Kracht; 9. E. Franckena; 10. B. Brinksma; 11. G. Koelstra; 12. S. v. d. Wal; 13. J. Martens; 14. Mevr. S. Schaafsmade Jong; 15. B. G. van Bekkem; 16. P. Been; 17. G. Vonk. De heer P. Bosma die thans ook zit ting heeft voor de P. v. d. A. in den tijdelijken raad, heeft voor een nieuwe candidatuur bedankt. Uit het Politierapport. Trap van een paard, De jeugdige E. Vooistra, die een in het weiland achter de Lijnbaansbuurt loopend paard plaagde, kreeg van het dier zoo’n ernstige trap tegen het ge zicht, dat hij zes weken het bed moet houden. Jongetje onder autobus. Maandag stak een 4-jarig jongetje uit Abbega, dat in de Kruizebroederstraat met zijn tante voor een etalage stond te kijken, plotseling de straat over. Het kind kwam onder een juist passeerende L.A.B.bus en is met ernstige verwondin gen naar het St. Antonius Ziekenhuis overgebracht. Baldadige jeugd. De jeugd, en voornamelijk de oudere schoolgaande jeugd, die tusschen de schooltijden geregeld in de parken ver toeft, maakt zich de laatste tijd weer in erge mate aan vernielingen schuldig. Bloemen worden geplukt, boomen en struiken uit de grond getrokken of ver nield enz. De politie treedt hiertegen zeer streng op en heeft reeds verschei dene processen-verbaal opgemaakt. De medewerking van ouders en opvoeders wordt ingeroepen om aan deze baldadig heid een einde te maken. De spoorbaan is geen looppad. In de laatste weken wordt geregeld proces-verbaal opgemaakt tegen perso nen die de spoorbaan als looppad gebrui ken, wat aan onbevoegden niet is toe gestaan. Overtreding huurverordening. Tegen een inwoner van Sneek is pro ces-verbaal opgemankt wegens het zon der toestemming van de woningcommis- sie betrekken van een woonruimte deze gemeente. Onderscheidingen voor helpers van geallieerde vliegers. De Amerikaansche regeering zal aan 25000 Franschen, 12000 Belgen, 8000 Nederlanders, 300 Denen, 300 Hongaren, 200 Tsjechen en 100 Polen onderschei dingen uitreiken als dank voor de hulp, welke zij aan geallieerd vliegtuigperso- neel bij hun'poging den vijand te ont snappen en hun linies weer te bereiken hebben verleend. Een uitgebreid onder zoek van het Mis-X detachement is hieraan voorafgegaan. Deze instantie heeft reeds 30 millioen Fransche francs uitbetaald aan helpers, die in behoeftige omstandigheden verkeeren. Ook de uit betaling van pensioenen uit fondsen door de regeering der V.S. beschikbaar gesteld voor weduwen en weezen van gedeporteerde helpers van vliegers, die in concentratiekampen stierven. maakt snellen voortgang. Deze fondsen zijn eveneens bestemd voor hen, die hun moedig gedrag heb ben bekocht met totale invaliditeit. De onderscheidingen zullen bestaan uit een „medal of freedom”, in vier gra den verleend, vergezeld van een oorkon de, geteekend door generaal Eisenhower, een oorkonde alleen, en een brief, waar in de regeering der V.S. haar lof be tuigt. De werkzaamheden van Mis-X beston den in den oorlog uit het geven van on derricht aan vliegers omtrent hetgeen hun te doen stond, indien ze neergescho ten werden. Zij putte haar inlichtingen uit de ondervraging van teruggekeerde vliegers en kende daardoor het bestaan van duizenden verzetslieden en de ont- vluchtingsroutes. Het detachement heeft nu bureaux te Brussel, Luxemburg, Den Haag, Kopen hagen, Praag en Boedapest. Het hoofd kwartier is gevestigd te Parijs. Kabinet Schermerhorn demissionair. Vorige Vrijdag hebben de ministers hun portefeuille ter beschikking van de Koningin gesteld. De Koningin heeft deze terbeschik kingstelling in overweging genomen en den ministers verzocht inmiddels al dat gene te blijven verrichten, wat zij in het landsbelang noodig achten. Brieven voor het buitenland. In verband met de deviezenbepalingen dienen met ingang van heden alle brie ven, bestemd voor het buitenland en die meer wegen dan 20 gram, geopend aan het postkantoor aangeboden te worden. Sluiting dient in tegenwoordigheid van den postambtenaar te geschieden. Materiaal voor reparatie landbouw- wagens. Aan de Carosserie- en wagenbouwers wordt medegedeeld, dat zij zich voor materiaal voor reparatie van landbouw- wagens in verbinding dienen te stellen met den provincialen vertegenwoordi ger van de F.O.C.W.A. (Federatie van Organisaties van Carosserie- en wagen bouwers en aanverwante bedrijven), den heer H. Fokkens, Hollanderdijk 37 te Leeuwarden. Voorzoover voor deze re paraties ijzer noodig is, dienen smeden zich te wenden tot de Vakgroep Smederij.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1