Vrijdag 31 Mei 1946 No. 54 'den oot satie Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek K 2242 iiendi Wzn liden- ISTRA lalden sfeest 1 Juni iENST teer” DNEN ir. Soil d vóóik udsend aste in .agen >0.00 uur ’2.00 uur ÏNS1 MEE! el. Zilve n prin- politiek o. riNEE 3ERS" uken VIBAD immisje ilver. ardags J. 2 uur i 4 uur -propa- t allen t. Sneek en op tsdag) insdag- s 1. 2521 Buitenlandsch Overzicht Predikbeurten te Sneek. HEMELVAART. Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adres Grootzand 55 Gedrukt i. b. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Tuberculosebestrijding. Aanvullende BONNE NL IJST Het Sneeker Nieuws 873 BMV D 47, E 47 melk Ds. Tel.2341 hebben 1939 18 jaar. i U zult 14 jaar. 1939 6010 682 172 als 18.45 u. 8.00 uur 8.45 uur ellingen tref bare .re werd m regie n is dan sterdam lien tijd T 30 V 30 X 30 10378 9620 183 9437 1149 1206 17 80 739 5 1946 10468 9799 217 9582 3405 1990 1323 521 1019 1249 19 56 1946 6549 6148 53 6095 907 1546 2427 73 68 763 1 310 5567 643 1362 2708 8435 3109 1777 1335 326 369 1064 27 428 iederen mdag te C FILM 5, rpist< age vai 17-11 295 Alg. 296 Alg. 297 Alg. C 59 Res. lAGS en Handbal Afdeeling Friesland. Competitie. Dames kl. II TGPNA SB 6—0. Heren kl. II TCP—SGV 5—3. Zeilwedstrijd Zeilvereen. Z.O.U. Zaterdagmiddag hield de Zeilvereen. „Z.O.U.” te Oppenhuizen-Uitwellingerga haar eerste ledenwedstrijd op het Snee- kermeer. De deelname was nog niet groot, maar de toeschouwers kregen een mooie wedstrijd te zien, voornamelijk bij de Regenbogen en de Schouwen, die vinnig en met wisselende kansen om de eer streden. De uitslag was Schouwen. 1. Meerkol, F. F. Atsma, Oppenhuizen; 2. Pompeblêd, A. Bakker, Sneek. 16 M2 Eenheidsklasse 1. Dirk Tom, B. de Haan, Sneek; 2. Deli, G. Rosier, Sneek; 3. Tini, O. Zijlstra, Sneek (stuurman P. Amsterdam). Regenboogklasse 1. Pie- terke, J. Zwart, Sneek; 2. De Bruiser, R. A. v. d. Sluis, Sneek; 3. Dolfijn, K. Vrolijk, Sneek. Pampusklasse 1. Ljip, L. de Jong, Sneek; 2. Smelleken, J. van Aantal kiezers Uitgebracht Onwaarde Geldig Partij v. d. Arbeid 848 Anti-Rev. 1517 C. H. Unie 2723 Partij v. d. Vrijheid 98 Comm. Partij R. K. Volkspartij Staatk. Geref. Andere partijen A 47 melk B 47, C 47 melk Bonkaarten Ki), KE 606 795 Alg. 796 Alg. 797 Alg. Dat de stakingsgolf welke over een deel der wereld gaat ook de Ver. Staten in hevige beroering zou brengen was te verwachten, maar ze heeft daar nu tot een toestand geleid waarvan de gevol gen nog niet kunnen worden overzien. Toen vorige week een staking van zoo goed als het geheele spoorwegpersoneel uitbrak, waardoor het economisch leven totaal werd ontwricht, liet president Tru man het Congres in vereenigde verga dering bijeenkomen en deelde daar in een rede mede, dat hij, wanneer de sta kers niet direct weer aan het werk gin gen, het leger de spoorwegen zou doen exploiteeren. „Dit is niet langer een ge schil tusschen werknemers en werk gevers, zeide hij, maar nu een staking tegen de regeering”. Daarom vroeg de president goedkeuring van een wet wel ke stakingen in door de regeering over genomen bedrijven verbiedt. De Kamer nam dit wetsontwerp nog Zaterdag op Zondagnacht aan, maar inmiddels had den de vakvereenigingen van het spoor wegpersoneel reeds besloten de staking op te heffen, het personeel krijgt een loonsverhooging van 18% dollarcent per uur. Daarmee is een chaos in de Ver. Staten voorkomen en wellicht de hon gerdood van vele duizenden in Europa en Azië, want het spreekt dat de voed- seltransporten uit Amerika, welke juist in deze en de twee volgende maanden zoo dringend noodig zijn, bij doorgaan van de staking totaal zouden zijn ver vallen. Naast bovengenoemde wet heeft het congres nog een voorstel van Tru man voor zich waarbij bepaald wordt dat bij arbeidsgeschillen, waarbij regee- ringsarbeidsbemiddelaars betrokken zijn geweest, voortaan pas na een „afkoel- periode” van 60 dagen gestaakt mag worden om „bliksemstakingen” te voor komen. Het is natuurlijk geen wonder dat de geheele Amerikaansche arbei- derswereld door deze wetgeving in be roering is gekomen, inzonderheid ook de arbeiders in de bruin- en steenkoolmij nen, de eerste zijn pas weer in staking gegaan en de laatste staan voor het be sluit of zij zullen staken. Ook het hoofd van den Am. mijnwerkersbond, John Lewis, die dezen bond altijd een zeer on afhankelijke positie ten opzichte der Amerikaansche vakverbonden heeft doen innemen, en groote invloed in de Ame rikaansche arbeiderswereld heeft, staat voor moeilijke beslissingen. Niet alleen ten opzichte van de huidige geschillen in het mijnbedrijf, waaromtrent de on- derhandelingeh onder invloed van de door het congres aangenomen stakings- wetten van Truman in „gespannen bit terheid” werden voortgezet, maar ook omtrent de verdere politiek der Ameri kaansche arbeidersbeweging. Tot nog toe deed deze eigenlijk niet aan politiek, bij presidents- en congresverkiezingen bepaalde zij haar voorkeur naar de oogenblikkelijke situatie, en zoo werd de laatste verkiezing van Roosevelt moge lijk gemaakt door de steun van de ge heele Amerikaansche vakbeweging, ook die van Lewis en heerschte er een soort bondgenootschap tusschen die beweging en de regeeringspartij. De nieuwe wet geving schijnt daaraan een eind te heb ben gemaakt, een der vakorganisaties der spoorweglieden heeft reeds bekend gemaakt dat zij desnoods haar geheele kapitaal van 40 mlllioen dollar zal of feren aan een poging de herkiezing van Truman te verhinderen en het is moge lijk dat de Amerikaansche vakbeweging nu gaandeweg zal streven naar eigen partij-vorming, waarvoor de voedings bodem èn in de stakingswetten èn in de weinig uiteenloopende programma’s van de twee groote Amerikaansche partijen de Democratische en de Republikeinsche, aanwezig is. Hoe dan ook, al behoeft de herkiezing van Truman eerst in 1948 plaats te hebben, wat er nu op binnen- landsch politiek terrein in de Ver. Sta ten gebeurt zal allicht een periode van binnenlandsche beroering inleiden, welke de positie van dit land op buitenlandsch politiek gebied niet ten goede zal komen. En dat juist in een tijdsgewricht waarin het aan prestige zoozeer behoefte heeft, omdat het zich de eenige volwaardige tegenspeler van Moskou acht en door Rusland blijkbaar ook als zoodanig ge zien wordt. Want in de oogen van Mos kou is Engeland een zoodanig volwaar dig tegenspeler niet meer. Molotoff moge dan vriendelijke woorden tot En geland gericht hebben bij de verjaardag van het Engelsch-Russisch vriendschaps verdrag, dat Rusland, ondanks herhaald verzoek van Londen, geen troepen naar Engeland zendt om deel te nemen aan de a.s. overwinningsparade in de En- gelsche hoofdstad zegt veel. Een nieuwe zet op het schaakbord tusschen Rusland en de groote westelijke geallieerden is een voor Polen voordeelige economische overeenkomst met Rusland, nu de Ver. Staten hun leening aan Polen opge schort hebben omdat Warschau geen democratische politiek voert. Molotoff heeft in een rede ook de resultaten der Parijsche conferentie opgesomd en enke le vruchten ervan genoemd, doch er nog eens de nadruk op gelegd dat Rusland geen groote vredesconferentie wenschte vóór de grooten het over de voornaam ste punten eens waren. Dat de com munisten bij de verkiezingen in Tsjecho- Slowakije de grootste partij zouden blij ken was in het Westen niet verwacht, wèl dat zij bij de Zondag eveneens ge houden gemeenteraadsverkiezingen in Beieren ver ten achter zouden blijven bij de leidende chr. en s. d. partijen. In de Arabische wereld gist het hevig in ver band met de Palestijnsche kwestie. T o e k ij k e r. zakelijk. Het bestuur zal nader overwe gen of en in welke vorm steun verleend kan worden aan het Friesch Scheep vaart Museum alhier. Tot slot deelde de voorzitter mede, dat het 2e jeugdconcert uitgesteld moest worden tot na de groo te vacantie. Vereeniging „Groningen”. Vrijdag 24 dezer hield de Vereeniging „Groningen” haar tweede gezellige avond voor oud-Groningers in de foyer van Amicitia. Deze avond die geheel ge vuld werd met bijdragen van leden, kan goed geslaagd worden genoemd. Zang van een koortje, verschillende voor drachten en de muziek van een eigen pianist stonden alle op een behoorlijk peil. De toehoorders, die de op ouder- wetsch Groningsche manier ingerichte zaal geheel vulden, genoten goedgeluimd van al het gebodene. Concert in de Doopsgezinde Kerk. Dinsdag 4 Juni a.s. ’s avonds 8 uur Wordt er in de Doopsgezinde kerk te Sneek een concert gegeven. Het pro gramma is gewijd aan werken van J. S. Bach. Medewerking aan dit concert ver- leenen Etty Kouwenaar, sopraan; Lau rens Bogtman, bariton; Gezinus Schrik, orgel; het Sneeker cantate-koor en kamerorkest, onder leiding van Gezinus Schrik. O.m. wordt uitgevoerd de can tate no. Ill Was mein Gott will, das gescheh’ allzeit, voor koor, solisten en orkest. en andere vereenigingen. Na deze zeer uitgebreide inleiding werden door ver schillende aanwezigen vragen gesteld of aanvullende opmerkingen gemaakt. Nog nader werd door den voorzitter toege licht dat het niét in de bedoeling ligt de bestaande of weer in het leven te roe pen Middenstandsvereenigingen uit te schakelen, doch veeleer een overkoepe ling te bereiken door in deze nieuwe vereeniging alle middenstanders, winke liers, grossiers, industrieelen e.a. onder te brengen die daarnaast tevens lid kun nen zijn van een middenstandsvereeni- ging of vakgroep. Er zijn zeer veel be langen welke samengaan en door één groote vereeniging beter behartigd kun nen worden in samenwerking met ande ren, dan dat elke groep zich apart voor een taak inzet. Diverse onderwerpen werden ter vergadering genoemd waar voor de nieuwe vereeniging direct aan den arbeid kan gaan. Na de bestuursver kiezing waarbij voorloopig zes bestuurs leden werden gekozen, nl. de heeren W. A. Visser, Th. Zandstra, j Metz, F. Ob- bema, P. Postma en J. v. Drimmelen van wie de heer Th. Zandstra echter de benoeming niet aannam, in wiens plaats de heer Ir. v. d. Poel werd aangewezen die echter ook geen benoeming kon aan vaarden, werd besloten het bestuur als nog met een zes- of zevental leden uit te breiden, zoodat zooveel mogelijk de diverse groepen daarin vereenigd hou den zijn. De contributie werd vastge steld op f 10.per jaar terwijl dona teurs, met de rechten van lid, een be drag van f 25.per jaar zullen betalen. Bij de rondvraag werd aangedrongen met B. en W. contact te zoeken óm meer aandacht te besteden aan de Avond-Handelsschool, het uitbreidings plan van de gemeente, (aansluiting van het nieuwe Kanaal en een flinke haven)- enz. De heer Ir. v. d. Poel verklaarde zich bereid inlichtingen te verstrekken over het Technologisch Instituut en wees op de noodzakelijke vrachtdienst van Sneek op de N.O. Polder. worden gedaan. Tegenover deze gemeen schappelijke vijand is slechts één hou ding mogelijk samenwerking. Door ruim te geven draagt U bij tot de be strijding der tuberculose. Zie adverten tie in dit nummer. Dr. y. d. Zijpp, Voorzitter. Notaris Zijlstra, Secretaris. n onge Het Nut. Maandagavond hield het Departement Sneek van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen een ledenvergadering on der leiding van den heer W. A. Vliegent- hart. De beschrijvingsbrief voor de op 12 Juni a.s. te houden algemeene ver gadering van het Depart, gaf geen aan leiding tot besprekingen. Tot afgevaar digde naar deze vergadering werd de voorzitter aangewezen. Het aftr. be stuurslid de heer E. Smit werd bij ac clamatie herbenoemd. De begrooting voor 1947 werd vastgesteld op een be drag van f1035.met een nad. saldo van f 160.Het bestuur achtte contri- butieverhooging echter nog niet nood- C. H. Unie. In een druk bezochte ledenvergade ring werden na bespreking en stemming de namen van de candidaten voor de Gemeenteraad aldus vastgesteld 1. O. Lindeman (aftr.); 2. L. Tigche- laar (aftr.); 3. J. de Boer; 4. K. de Jong; 5. B. Leeman; 6. G. Boomsma; 7. P. Falkena; 8. J. van Akkeren; 9. W. Kromhout v. d. Meer; 10. J. Haanstra. Benoemd tot lector van het Stede lijk Gymnasium te Zutphen, de heer Dr. W. van der Wielen, thans leeraar aan het Stedelijk Gymnasium te Sneek. Tot adj. commies 2e kl. ter secre tarie afd. financiën der gemeente Acht- karspelen is benoemd de heer F. Faber, ambtenaar ter secretarie van Wymbrit- seradeel; tot commies ter secretarie van laatstgenoemde gemeente de heer G. Sennema, adj. commies ter secretarie van Achtkarspelen. Geslaagd voor het diploma Spraak- leeraar van de Ver. v. Spraakleeraren, de heer J. H. Braaksma te Sneek. HEEG. Onze voetbalver, behaalde j.l. Zaterdag het kampioenschap van de Z.W.hoek van Friesland in de uitwed strijd tegen Oeverzwaluwen van Kou- dum met 50. Voorwaar e^n mooie prestatie voor deze nog jonge vereen. Ter gelegenheid hiervan worden Pink stermaandag seriewedstrijden gehouden met daaraan verbonden een concert. WOUDSEND. Benoemd tot hoofd van de Chr. School alhier, de heer P. van der Vegt, onderwijzer aan een Chr. school te Arnhem. Benoemd tot onderwijzeres eener Chr. school te Werkendam, mejuffr. A. van der Goot, in gelijke betrekking te Woudsend. HEEG, 27 Mei. Donderdagavond j.l. om halfacht werd er in de versierde schuur van de stjelpsate van den heer A. D. Cnossen alhier een feestavond ge houden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de ijsvereeniging „Heeg”. De voorzitter, de heer K. F. Jansma, opende de bijeenkomst en liet het pu bliek smakelijk lachen door enkele bij zonderheden te memoreeren uit die 75 jaren. Jan van Ostade’s cabaret-ensem ble bracht een non-stop programma on der het motto „Tusschen licht en don ker”. Als tweede attractie „The Rhytm Tigers”, die met vroolijke liedjes de stemming nog verhoogden. Vervolgens hielden Burgemeester Tjaberings en wethouder Atsma ieder een toespraak, waarin aan de vereeniging nog verdere bloei werd toegewenscht. Tot slot volg de voor de dansliefhebbers nog een tap dans. Kortom het talrijk opgekomen pu bliek keerde zeer voldaan huiswaarts. in de zaak tegen den transportarbeider Jacob Huisman te Sneek, die zich op 28 Februari 1.1. had te verantwoorden we gens het hebben van vriendschappelijke omgang met Duitschers, het als tolk gefungeerd hebben bij de vordering van een motorschip en het aanwijzen van een schip aan Duitsche militairen - dat kort daarop werd gevorderd ge kleed in Duitsche uniform. Besch. ont kende indertijd pertinent in Duitsche uniform aan militairen een schip te heb ben aangewezen en verklaarde, dat hij op dat tijdstip ondergedoken was en op weg naar Groningen, verschillende adressen opgevende, waar hij toentertijd zou hebben vertoefd. Dit alibi stortte echter als een kaartenhuis in elkaar en besch. werd veroordeeld tot twee jaar interneering met aftrek van preventief en ontzegging van de beide kiesrechten voor 10 jaar. ZONDAG 2 JUNI 1946. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Ds. H. W. TE WINKEL van Groningen. (H. Poop en Syn. Collecte Inw. Zending). 5 uur Ds. J. H. BOULIJST van Achlum. (Jeugddienst). VEREEN. VAN VRIJZ. HERV. Amicitia 10 uur Mw. J. v. d. VEEN. GEBOUW VOOR CHR. BELANGEN. Geen dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. W. Mesdag (Doopsbediening) Extra Coll. v. d. Diaconie. GEREF. KERK. Noorderkerk 9.30 uur Ds. E. N. van Loo (Z. 32)5 uur Ds. F. Guilaume. Zuiderkerk 9.30 uur Ds. J. C. Everaars. 5 uur Ds. E. N. van Loo. (Z. 32). Oosterkerk 9.30 uur Ds. F. Guillaume; 3 uur Ds. J. C. Everaars (Z. 32). CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. (H. A. en Dankz. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Evang. H. Mosterd van Siddeburen. Vrijdagav. 8 uur Bijbel lezing en Bidstond. LEGER DES HEILS. 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur Verlos- singssamenkomst. Maandag 2.15-4 u. Gezinsbond (Vr.vereen.) Donderdag 8 u. Verlossingssamenkomst. Leiders kapiteins SouvereinKaspers. NED. HERV. KERK. Abbega, 9 uur Ds. H. B. Spijkerboer van Woudsend. Folsgare, 1.30 uur Ds. J. C. M. Jansen van Ijlst. Goënga, 9 uur dhr. D. R. Lammertsma van Oosthem. Gauw, 1.30 uur Ds. E. Kempenaar. Oudega (W.), 1.30 uur Ds. J. M. Wed- depohl. (H. Doop). Sandfirden, 9 uur Ds. J. M. Weddepohl. Rauwerd, 9.30 uur Ds. Ph. M. Becht. Tirns, 9.30 uur Dr. H. de Vos v. Sneek. Westhem, 9 uur Ds. W. G. v. d. Ree. Wolsum, 1.30 uur Ds. H. Gordeau. Ijlst, 9.30 uur Ds. Jansen: 2 uur W. G. v. d. Ree van Oosthem. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend 7.30 uur Ds. F. C. Brusewitz. IJlst, 9.30 uur Ds. J. H. v. d. Slooten. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9 en 1.30 uur Dr. Attema van Workum. Kerknieuws. OUDEGA (W.) Bij de Geref. kerk al hier is beroepen Ds. S. Wouda van Val- kenSwaard. Hervormde Jeugddiensten. Men verzoekt ons de aandacht te ves tigen op den Hervormden Jeugddienst, die a.s. Zondag om 5 uur weer in de Groote Kerk gehouden wordt. Alle jon geren (en ouderen) zijn in dezen dienst hartelijk welkom. Vooraf gaat van half vijf tot vijf uur een zangdienst, met de deuren open, waar ook ieder welkom is. De tekst van de te zingen liederen wordt bij den ingang verstrekt. Stemming Provinciale Staten. Hieronder volgt de uitslag van de stemming voor de Provinciale Staten in de gemeenten Sneek en Wymbritsera- deel, vergeleken met de uitslag van de Kamerverkiezing 1946 en van de Staten verkiezing 1939. Staten Kamer Staten Gemeente Sneek 1946 Aantal kiezers Uitgebracht Onwaarde Geldig Partij v. d. Arbeid 3060 f Anti-Rev. 1902 C. H. Unie 1496 Partij v. d. Vrijheid 607 Comm. partij R. K. Volkspartij Staatk- Geref. Andere partijen Gemeente Wymbritseradeel Staten Kamer Staten 1946 Terwijl ik dit artikel zit te schrijven, is het prachtig, vast weer. Het laat zich aanzien, dat het weer zoo zal blijven en dat wij nog een uitgezochten Hemel- vaartsdag zullen krijgen. Bij drommen zullen de menschen naar buiten trekken. Ook velen van hen, die min of meer ge trouw ter kerk gaan, zullen dien dag verzuimen en naar buiten gaan. Het „mag” dan immers; allerlei, dat op den Zondag niet geoorloofd is, mag op He melvaartsdag wel. Een groot deel van ons volk zal niet eens aan de beteekenis van Hemelvaart denken en alleen maar zich verheugen over dezen dag als een extra-Zondag, die bovendien nog in den mooisten tijd van het jaar valt. Hemelvaart spreekt niet tot de men schen. Ook al weten zij, dat wij dezen dag vieren, omdat Jezus veertig dagen na Paschen ten hemel gevaren is, kun nen zij toch met dat weten weinig of niets aan vangen. Velen aanvaarden het verhaal, zonder er veel bij té denken, an deren negeeren het eenvoudig, omdat het verhaal toch niet waar kan zijn. Het behoort volgens deze laatsten bij een verouderd wereldbeeld en anders dan Kerstmis is het niet eens een mooi, zin rijk verhaal. Eigenlijk is het wonderlijk, dat Hemel vaart niet meer tot ons spreekt. Op zichzelf is het toch iets, wat de mensch graag wil omhoog stijgen, liefst naar den hemel. In het begin van Genesis wordt al verteld, dat de menschen een toren wilden bouwen, zoo hoog, dat zij van den top er van in den hemel konden kijken. De Grieken verhalen van Icarus, die een middel uitvond om te vliegen en hoeveel pogingen zijn er al niet mis lukt, tot eindelijk de mensch inderdaad vliegen kon. Hoe zeer kunnen wij de vogels benijden, die zich vrij van de aar de kunnen verheffen en hoezeer boeit ons de omhoog stijgende leeuwerik. Zou in de bekoring, die van het beklimmen van bergen uitgaat, ook niet iets van datzelfde verlangen steken, hoog boven de aarde uit te stijgen Misschien was het verlangen, los te komen van de aarde, wel eens groqter dan nu. Of moeten wij zeggen, dat de hoop hierin te zullen slagen, wel eqns grootet was dan nu? Ik herinner mij den tijd, dat allerlei tijdschriften een naam droegen, die omhoog wees, zooals b.v. Bergopwaarts en Omhoog. Het was de tijd, toen men een coöperatie Excel sior, d.i. steeds hooger, noemde en een bekend weekblad den titel „De blijde wereld” droeg. Later heeft men deze bladen alle een anderen naam gegeven. Gevoelde men er iets van overmoed in? Bemerkte men, dat het met dat omhoog gaan niet zoo’n vaart liep? Twee wereldoorlogen hébben onze hoop op en onze kracht tot stijgen aanmer kelijk verminderd. Nog gedurende de be zetting waren wij vol goede hoop en met vele goede voornemens bezield. Het zou anders en beter worden, wij wilden met een woord, eens door een bekend schrij ver gesproken, Holland omhoog stooten in den vaart der volkeren. Wij zijn na een jaar bevrijding „sadder and wiser” (droeviger en wijzer) geworden. Maar wat erger is, onze gedachtfen kruipen weer aardig over de aarde om. De strijd om het baantje, desnoods met de elle bogen is weer begonnen. Wij kankeren en roddelen er weer lustig op los. Wij zien de kleine dingen weer groot en de groote klein. Wij balen de menschen, die uitsteken, weer duchtig naar bene den. Het leven wordt weer klein en be nepen. Dat is erg, maar het ergste is, dat wij ons daar heel plezierig bij ge voelen. Daarom is het juist zoo goed, dat wij even stilstaan bij de gedachte van He melvaart. Het kan ons helpen verhef fing in ons leven te brengen. Wij mogen de aarde niet loslaten, want daar ligt onze taak, maar wij moeten het leven groot leven. Daartoe is, het noodig, dat wij er ons boven verheffen, opdat wij de dingen in hun juiste verhouding zien en wijdheid van blik verkrijgen. Dan zullen wij ook weer leeren beseffen, dat het leven op zichzelf niet het hoogste is. Leven wordt pas leven, als het ge wijd is aan iets, dat het naakte bestaan te boven gaat. Duizenden hebben dit ge durende de bezetting beseft, en daarom gewillig hun leven geofferd. Zij stonden vast met de beide beenen op de aarde, maar hun blik was omhoog gericht. Wij willen omhoog, maar worden tel kens weer naar beneden getrokken. Daarom is het goed, zich vast te klam pen aan Eén, die tot ons is ntjprgedaald om ons met zich omhoog te trekken, Jezus Christus.. Alleen wanneer wij Hem vasthouden, zullen mensch en wereld uit het moeras omhoog getild worden, waarin zij dreigen te verzinken. Wijden wij daarom toch nog, al is het laat, eenige gedachten aan den Hemelvaart. Foeken, Sneek. 22 M2 klasse 1. Algri, Joh. Alberda, Sneek. Finales punten-bokswedstrijden Sportschool Sneek. Woensdag 22 Mei werden de finales van de punten-bokscompetitie in Sporv- school Sneek gebokst. De uitslagen wa ren als volgt. Adsp., Jac. VisserKoos ten Cate 59. Sen., Jelle JillingsKatr. Faber 71, Dirk BantemaGerard Bouwhuis 1326. Na 3 wedstrijd-avon- den was dd einduitslag 1. Gerard Bouwhuis 41 pnt.; 2. Dirk Bantema 33 pnt.; 3. Jelle Jillings 27 pnt.; 4. Jac. Visser 16 pnt.; 5. Eldert Kouwenhoven 12 pnt. De winnaars ontvingen fraaie medailles, terwijl de jongste deelnemers Koos ten Cate en Jac. Visser een herin- neringsboksspeldje in ontvangst namen. Na de prijsuitdeeling deelde de heer van Gorkum mede dat contact gezocht zal worden met de Leeuwarder Boksver. „Frisia'’ om over eenige weken een spar- ringsboksavond in de Sportschool te or- 250 gram jam, stroop enz. 250 gram zachte zeep 1 ei Bonkaarten KG 606 125 gram boter Bonkaarten LD, LE 606 6 liter melk Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen 100 gram chocolade of suikerw. 100 gram chocolade of suikerw. Distributienieuws. Voor Schoenen 6. In den loop van Juni komen voor een schoenenbon in aanmerking zij, wier stamkaartnummer op een 6 (zes) ein digt, voor zoover aan hen sedert 1 Ja nuari 1945 nog geen bon voor schoenen werd uitgereikt. Bananen voor zieken. Dezer dagen is als gemeld, een lading bananen te Rotterdam aangekomen, in hoofdzaak voor doorvoer. Het is echter mogelijk gebleken een klein gedeelte van de lading ter beschikking te stellen van onze ziekenhuizen en sanatoria. Tevens zullen op eenige voorinleveringsbonnen voor sinaasappelen en citroenen, waarop nog geen zuidvruchten konden worden afgeleverd, bananen worden verstrekt. Dit is hoofdzakelijk het geval in de Noordelijke provincies. Kolenbonnen 60 B.V. en 61 B.V. Het C.D.K. deelt mede, dat de ter mijn, binnen welke de aangewezen bon nen 60 B.V. en 61 B.V. der brandstof fenkaarten T 606 bij de kolenhandelaren moeten worden ingeleverd, tot nader aankondiging is verlengd. Tribunaal Sneek. Openbare zitting op 28 Mei. Voorzit ter mr. J. van der Schaaf; leden de h.h. P. van der Veen en A. I. Wierdsma; adjunct-secretaris mr. J. F. C. A. Wille. Terecht stonden Harke Blaam, Warns. Beschuldigd van: Symp. lid en lid van de NSB geweest. Beschuldigde zal op 1 Juni e.k. uit het interneeringskamp worden ontsla gen. Ontz. kiesr. v. 10 jr. Geert Huisman te Sneek Duitscher aan huis ontvangen en daarvan levens middelen aangenomen; goederen in be waring genomen van een NSB.er die Sneek ontvluchtte. September 1944). Tettje Tjepkema, echtgenoote van Geert Huisman te Sneek als voren. Hoewel het Tribunaal van oordeel was, dat de door beschuldigden gepleeg de handelingen niet „en régie” waren, werden deze echter niet van dien aard geacht, dat het opleggen van eenige maatregel gewettigd was. De dagvaar ding werd dus vervallen verklaard. Jacob de Vries te Woudsend lid en symp. lid van de NSB geweest. Geen verdere interneering opgelegd. Ontz. kiesr. 10 jr. Sipke Douna te Irnsum vrijwillig in Arbeidsdienst geweest en daarin de rangen van voorman en werkmeester bekleed; kaderschoolvan de NAD be zocht en nadien adspirant-kaderlid. Geen verdere interneering opgelegd. Ontz. kiesr. 5 jr. Petrus Eelke Foekema te Bolsward symp. lid van de NSB en lid v. d. NVD. Geen verdere interneering opgelegd. Ontz. kiesr. 10 jr. Heinrich Bosmann te Bolsward voren. Beschuldigde zal reeds morgen uit het interneeringskamp worden ontslagen. Ontz. kiesr. 10 jr. Het Tribunaal deed tevens uitspraak Doodelijk auto-ongeluk. Vorige week Vrijdagavond reed de 18-jarige chauffeur Meinte v. d. x Bijl, zoon van een der firmanten van de Gebr. v. d. Bijl te Lemmer, met een vrachtauto op de weg tusschen Hom- merts en Woudsend. Op een gegeven moment weigerde de motor en stapte v. d. Bijl uit om de oorzaak op te sporen. Terwijl hij daar mee bezig was, kreeg hij een electrische schok waardoor hij achteruitsprong, maar toevallig pas seerde op hetzelfde moment een luxe auto, waardoor hij gegrepen werd. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het St. Antonius Ziekenhuis te Sneek overgebracht, waar hij nog dezelfde avond is overleden. Dubbel tragisch was het, dat de ou ders van het slachtoffer, die met hem ryeereden, van ’t ongeluk getuige waren. Dr. Fr. Schmidt Marlissa. f De directeur van het Stedelijk Mu ziekcorps alhier, dé heer Fr. Schmidt Marlissa is Dinsdagavond, toen hij op reis was naar Warns, plotseling in den trein overleden. De overledene heeft slechts gedurende korten tijd maar met groote bekwaamheid het corps mogen leiden. Party v. d. Arbeid. Om persoonlijke redenen heeft de heer van Èekkem zich teruggetrokken van de candidatenlijst van de Partij v. d. Arbeid voor de a.s. gemeenteraadsver kiezingen. Vereeniging van Sneeker Zakenlieden. Onder voorzitterschap van den heer W. A. Visser vond Maandagavond in de foyer van Amicitia de oprichtingsver gadering plaats van de vereeniging van Sneeker Zakenlieden. De heer Th. W. Zandstra hield een inleiding waarin hij in 7 punten het belang dezer vereeniging op duidelijke wijze schetste. Ie. De Friesche Dagen, waarin hij ook Sneek wilde betrokken zien b.v. door het hou den van een veetentoonstelling waar voor Sneek zich bijzonder leende. 2e. Betere vervoergelegenheid op Sneek, wat hij met voorbeelden toelichtte. 3e. Betere propaganda voor de veemarkt. 4e. Het houden van winkelweken, ten toonstellingen e.d. 5e. Uniforme winkel sluiting. 6e. De distributie van het elec- trisch licht, zoodat elke winkelier of zakenman zelf kan beslissen of hij zijn toewijzing zal gebruiken voor winkel- verlichting, etalageverlichting, huisver- lichting of anderszins. 7e. Het nemen van initiatief tot het houden van zeil- weken, 11-stedentochten e.d. in samen werking met zeilvereenigingen, V.V.V. Door een systematische bestrijding was Nederland er voor den oorlog in geslaagd de sterfte aan tuberculose te doen afnemen van 60 tot 41 per 10.000 zielen. Goede voeding, woningverbete ring werkten daartoe mede, maar het was toch wel vooral het vele werk dat op de consultatiebureaux voor tubercu losebestrijding werd verzet en de ver betering der sanatoriumverpleging die dit mogelijk maakten. De oorlog heeft ons geleerd, dat door slechter worden der uiterlijke omstandigheden, deze ziek te zich direct weer verbreidt. Zoo was dan ook in 1943 reeds een sterfte be reikt van 70 op 10.000. De cijfers daar na, die nog niet bekend zijn zullen nog slechter zijn, door de stijging der oor logsellende (slechtere behuizing, ver warming, voeding, hongerwinter) terwijl bovendien door repatrieering uit Duitsch- land en Indië een groote toename dui delijk werd. Jarenlang zal moeten wor den gewerkt, om deze toename weer on gedaan te maken. Er is een dringend tekort aan sanatoriumruimte, waardoor ernstige zieken veel te lang moeten wachten voor ze opgenomen kuhnen worden. Zal de tuberculosebestrijding met succes kunnen worden gevoerd, dan is daarvoor veel geld noodig. De Vereeniging tot bestrijding der tu berculose was vroeger zoo gelukkig, in haar strijd gesteund te worden door de baten opgebracht door de voetbalwed strijden uitgeschreven door Sport en Liefdadigheid op Hemelvaartsdag. Om dat deze dit jaar niet door zal kunnen gaan en omdat uitbreiding der sanato riumverpleging noodzakelijk is, zal op 6 Juni een beroep op de Sneeker burgerij Dr. Beel kabinetsformateur. H. M. de Koningin heeft dr. L. J. M. Beel opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag wor den het vertrouwen van de Tweede Ka mer te genieten. Dr. Beel heeft H. M. verzocht deze opdracht in beraad te' mo gen houden. Voorloopig geen nieuwe suikerbon. In verband met de stakingen in de havens van Rotterdani en Amsterdam en die in de Westersuikerraffinaderij te A’dam moet er rekening mee worden gehouden dat na den loopenden bon voorloopig geen bon voor consumptie- suiker zal kunnen worden aangewezen. Men zij dus zuinig met de suiker welke men nog heeft. Beatrix-oord* Het Friesch Volkssanatorium te Ap- pelsga zal in het vervolg „Beatrix- oord” heeten. Ook in Groningen en Drente zullen afdeelingen van de Ver. tot exploitatie van dit sanatorium wor den opgericht, in verband waarmede het aantal hoofdbestuurders op 18 wordt ge bracht, van wie minstens 10 uit Fries land. Een viertal architecten zal wor den uitgenoodigd tot deelneming aan een prijsvraag voor een ontwerp nieuw sanatorium te Appelsga. Valsche schoenenbonnen. Het Centraal Distributiekantoor ves tigt er de aandacht op, dat schoenen bonnen in omloop zijn, voorzien van den opdruk „een paar U.S.A, boerenschoe nen, U.S.A, damesschoenen enz.” en uit gevoerd in dezelfde kleuren als de ge wone schoenenbonnen, derhalve in bruin met rose figuren. Deze bonnen zijn valsch en derhalve ongeldig. Binnenkort zullen wel schoenenbon nen, van bovenvermelden opdruk voor zien, in gebruik worden genomen, doch de kleur van deze bonnen is blauw met bruine figuren. T.z.t. zullen over laatst genoemde bonnen nadere mededeelingen volgen. De bruine schoenenbonnen, met rose figuren, voorzien van den gewonen op druk „een paar heerenschoenen, dames schoenen enz.” zijn wel geldig. Vrij varen. Naar van de Kon. Verbonden Ned. Watersportvereenigingen wordt verno men zullen de eigenaren van vaartuigen, voortbewogen door een benzinemotor, in de maanden Juni, Juli, Augustus en September, nu de benzine vrij is, mogen varen op Zaterdagen en Zondagen in genoemde maanden. In de vacantie- maanden Juli en Augustus is het varen geheel vrij. De Pluimveeteelt in Friesland. De pluimveeteelt in Friesland zal het onderwerp zijn van een radiocauserie, welke de heer G. Hoogeveen, Rijks- pluimveeteeltconsulent, Zaterdag 1 Juni 1946 van 12.0012.15 uur zal houden over den Regionalen Omroep Noord op golflengte 245 meter, in het wekelijksche landbouwpraatje, dat door de Afdeeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning wordt verzorgd. voor de tweede helft van de 6de periode 1946 (26 Mei t/m 8 Juni). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 606 50 gram thee 250 gram jam, stroop, enz. 250 gram zachte zeep 1 ei Bonkaarten KF 606 373 BMV 125 gram boter Bonkaarten LA, LB, LC 606 2 liter melk 3% liter melk •til ff

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1