I. Vrijdag 14 Juni 1946 No. 56 ÏTE Juni Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek enoot- 8 uur, f Heeg OON e Kerk I Juni wordt lats op end, :zand 4 Leiden r dieren [EEK .OON zfenen. nburg evestigd el. 2634 2634 l. Zilver r .M. 1 Juni Jestuur SDAG I Burgemeester L. Rasterhoff Buitenlandsch Overzicht 7 ER I Zilver I KRITIEK. Aanvullende BONNENLIJ ST Predikbeurten te Sneek. Het Sneeker Nieuws (Lit. dienst. t voor enz. e Sneek blikken appel- (i I Sneek, Tel.234; HEK Turnbetooging Ned. Chr. Gymnastiek- verbond. Overeen. /ereen. Achlum n 9 uur, Juni te ekelijke en de OOSTHEM. Onze plaatselijke zangver. ,,Nije Moed” behaalde op het gehouden concours te Workum in de 3e afd. een 2e prijs. 250 gram jam, stroop 50 gram cacao 250 gram waschpoeder Bonkaarten KG 606 125 gram boter i.s. alle maarde U'.NCEl dramal ran het tot na- n Corn er N. J. nazien al. 3. I •LINGE 14 Juni 70. 58. café G. M. woor- le van afd.- le van 1 had- lisatie m rang roN 1 Cel. 2227 feland’s OD - logen chten 14, K. Dron- 5Ot, J. sschen a een rdeele Vliet- stuit —4 en prijs t drie st het IJLST, Mei 1946. Ondertrouwd Tjerk Pieter de Vries en Geertje Groenveld. Christoffel Lode- wijk en Geiske Wijnja. Harmen Faber en Jeltje Nooitgedagt. Gehuwd Jacob Haagsma en Gatske Cnossen. Wijtze Valkema en Sibbeltje Geertje Sijperda. Tjerk Pieter de Vries en Geertje Groenveld. Overleden Baukje Koopmans 69 jr., wed. van Lolle Goinga. Levenloos kind van Jacob de Jong en Meintje Buma. Geboren Jantje, d. v. Bauke van der Horst en Jintje Swart. Lutske, d. v. Ruurd Vlieger en Tjeerdske Fransber- gen. Frederik Anne, z. v. Tjipke Post en Sipkje Kooistra. en- en agen Rattenbestrijding. De geneeskundige Inspecteur van de Volksgezondheid vestigt de aandacht op het feit, dat er dit jaar opvallend veel ratten voorkomen. Hij acht dit een ge vaar voor de volksgezondheid. Aller eerst wordt gedacht aan de ziekte van Weil, welke door ratten wordt overge bracht. Bovendien is een rattenplaag nadeelig voor de voedselpositie. Naar van betrouwbare zijde is medegedeeld, kan worden aangenomen, dat ongeveer 15 van het graan door ratten ver dwijnt. Het ligt voor de .hand, dat thans al het mogelijke moet worden gedaan om aan deze plaag paal en perk te stel len. Voor alles dienen daarom maatre gelen te worden genomen, welke ge richt zijn het aanlokken van ratten tegen te gaan. Deze maatregelen kunnen door de bevolking op eenvoudige wijze worden getroffen, n.l. door niet onge dekte vuilnisvaten buitenshuis te laten staan, door geen etensresten op straat of in het water te deponeeren, door zoowel binnens- als buitenshuis de uiterste rein heid te betrachten, door voedsel doel matig weg te sluiten en door woningen en andere gebouwen voor het ongedierte zooveel doenlijk ontoegankelijk te maken. De bevolking wordt in haar eigen be lang aangeraden door het nemen van de hiervoor omschreven maatregelen, op krachtige wijze aan de rattenbestrijding mede te werken. iote be- IR >t zeld- lil e film- II leeftijd T 32 V 32 X 32 De bon A 61 voor 1 ei 6 Juli a.s. De bonnen 878 Suiker voor dat het en zich ulo en an t oor meer en 7.30 uur de Chr, Heeg Plaatsgebrek noopt ons de opneming van een aantal nieuwsberichten waaron der de candidaatstelling voor den ge meenteraad uit te stellen tot de volgen de week. Tot burgemeester van Sneek is be noemd de heer L. Rasterhoff, thans waarnemend burgemeester. De heer Ras terhoff werd 7 April 1905 te Leens (Gr.) geboren en was aldaar, te Adorp en te Sappemeer op de secretarieën dier ge meenten werkzaam voor hij op 1 Sept. 1929 als adj. commies naar Sneek kwam. 1 Mei 1933 bevorderd tot hoofdcommies werd hij in 1939 toen de heer P. Sikkes als secretaris heenging, door den raad met alg. st. tot diens opvolger benoemd. De heer Rasterhoff bezit behalve het diploma voor gemeente-administratie ook het diploma B, is leeraar a. d. bonds- cursus voor Gemeente-administratie te Leeuwarden en lid v. d. examencommis sie voor gem. administratie v. d. Ver. v. gemeentebelangen. Zijn verdiensten voor onze gemeente tijdens de bezet ting werden op uitnemende wijze ge schetst door wethouder Boeijenga in de eerste vergadering van onzen tijdelijken raad in een rede, toen ook in dit blad opgenomen, zoodat wij daarop hier thans niet terugkomen. Vergadering van suikerpatiënten. Nadat reeds in 1939 de voorbereidin gen waren getroffen, welke door het uitbreken v. d. oorlog waren stopgezet, vergaderden de vorige week in „Bel levue” te Leeuwarden een 25-tal patiën ten aan suikerziekte om te komen tot oprichting van een vereeniging. Na de opening van den heer v. d. Wal te Sneek hield de heer Mathjjn te Markelo, voorz. van de Nederl. Vereen, voor Suikerzie ken een inleiding, welke tot resultaat had, dat besloten werd een vereeniging op te richten voor de behartiging der belangen van suikerpatiënten, welke vereeniging zich heeft aangesloten bij de Nederlandsche Vereeniging, opgericht in 1943. Het voorloopige secretariaat wordt waargenomen door den heer A. J. v. d. Werff, Spanjaardslaan 114 te Leeuwar den. Het Bestuur kon voorloopig ter be schikking van de patiënten stellen een aantal injectienaalden, blikken appel moes en zoetstoffen. Bondswedstrijd Ned. Kaatsbond. Te Franeker werd Pinkster-Maandag de jaarl. Bondswedstrijd gehouden waar voor zich niet minder dan 71 parturen hadden aangegeven. De harde wind deed aan het spel veel afbreuk. Het Sneeker partuur (K. Bosma, H. Kamstra, A. Bootsma) wist op de 5e prijs beslag te leggen, dus voor de Kaatsver. Sneek een zeer mooi resultaat. Sneek versloeg achtereenvolgens de drietallen van L. Vrouwenparochie, Warga en Dronrijp en verloor tegen het trio uit Berlikum. Ie werd Beetgum; 2e Harlingen; 3e Berli kum; 4e Franeker; 5e Sneek; 6e Baard. Zeilwedstrijd Sneeker Zeilclub. De openingswedstrijd van de S.Z.C. die op Hemelvaartsdag wegens het on gunstige weer uitgesteld moest worden, werd thans gehouden op Pinkster-Zon- dag. Daar het 's morgens zeer hard woei bleef de deelname tot een klein aantal schepen beperkt. Toch was het ’s middags mooi zeilweer, maar de ani mo en de belangstelling bleef klein. Uit slag. Regenbogen: (Jonge Dirk prijs) 1. Waterrat II, S. Kuipers; 2. Schelm, W. Couperus; 3. Hennie, M. Hendriks. 22 M2 klasse 1. Algri, Joh. Alberda (die de baan ruim 5 min. sneller voer dan de prijswinnende Regenboog). 16 M2 klas se 1. Dirk Tom, B. de Haan; 2. El ja, H. van Dijk, st. M. van Dijk; 3. Brasem, P. v. d. Laan. Gemengde klasse 1. Flying Cloud, H. Tromp. Frisia Catholica. Onder voorzitterschap van zeereerw. pastoor Kaeter hield Frisia Catholica Woensdag haar 15e alg. vergadering in de foyer van Amicitia. Na afdoening der huishoudelijke zaken sprak pater dr. Matth. Arts uit Oss over „de dubbel kloosters, bijzonder in Friesland”. Een gemeenschappelijke koffiemaaltijd in hotel Hanenburg werd gevolgd door een voordracht van dr. A. L. Heerma van Voss, rijksarchivaris in Friesland over „Middeleeuwsche Friesche klokken” toe gelicht met lichtbeelden. Gebrek aan ruimte belet ons op deze voordrachten in te gaan, welke een muzikale omlijs ting kregen door weergave van kerk muziek met een korte toelichting van pater Halvard Hettema uit Drachten. J. H. H. Piccardt 80 jaar. Donderdag 20 Juni a.s. hoopt onze oud-stadgenoot de heer J. H. H. Pic cardt, thans wonende te Haren (Gr.) zijn 80sten verjaardag te vieren. 32 van deze jaren waren aan arbeid in onze provincie gewijd, eerst als burgemeester van Wonseradeel, later als voorzitter van den Raad v. Arbeid alhier. Daarbij kwam nog veel nuttig werk op allerlei ander gebied in het bijzonder op dat der t.b.c.-bestrijding en voor ons Friesche volkssanatorium, waaraan hij ook nu nog zijn krachten geeft. Openb. Leeszaal en Bibliotheek, Sneek. In de afgeloopen maand werd de Leeszaal door 1543 personen bezocht en bedroeg het aantal uitgeleende banden 5582. Voetbal. Be QuickL.S.C. 30. Zaterdag avond speelde LSC de uitwedstrijd tegen Be Quick en verloor met 30. Door deze nederlaag kan de oudste Sneeker club zich niet meer van de onderste plaats op het ranglijstje afwerken en moet nu degradatie-wedstrijden spelen. Reeds Zondag a.s. wordt de eerste wedstrijd gespeeld nl. LSCFriesland. Sneek speel de le Pinksterdag tegen Velocitas te Groningen. Na ongeveer 30 minuten kwam er een snelle aanval van Hofstra waaruit Goesten met een fraaie kopbal Sneek de leiding wist te bezorgen 01. In de 2e speelhelft wist Sijbesma uit een door Goesten uitstekend genomen hoek schop ten tweede male het leer in te koppen en bezegelde daarmede de Sneek- overwinning 02. Sneek heeft nu defi nitief de 3e plaats. Heerenveen won uit met 01 van HSC. Black Boys IISneek II 23. Maan dagmiddag 2e Pinksterdag speelden aan de Noorderhoek bovengenoemde elftal len voor de reserve 2e klasse. In de le speelhelft profiteerde Sneek II van het windvoordeel en ’t resultaat waren drie doelpunten, gescoord resp. door Tuinstra 01, Smit 02 en Sijbesma 03. Na de goalwisseling was Black Boys het meest in ’t offensief en bracht de eindstand op 2—3. Jeugdtournooi Oranje Nassau. Zater dagmiddag werd in het Sportpark bo vengenoemd tournooi gehouden. De uit slagen zijn als volgt CABO. Nassau 0—2; BI. Wit—LSC 3—0; Zwaluwen— Rood Geel 0—1; SneekFrisia 00*; O. NassauBl. Wit 10; Rood Geel Sneek 00*; Blauw WitSneek 10; O. NasauRood Geel 00*. *Met straf schoppen resp. gewonnen door Sneek, Rood Geel en Oranje Nassau, le pr. O. Nassau; 2e pr. Rood Geel; 3e pr. Blauw Wit; 4e pr. Sneek. Sneek I kampioen adsp. afd. In een extra beslissingswedstrijd, noodig om aan te wijzen wie kampioen zou worden, Sneek I of Oranje Nassau I, is het Dins dagavond Sneek gelukt om beslag te leggen op de eeretitel van de le klas adsp.afd. van de FVB district Sneek. Na het verstrijken van de speeltijd was de stand nog 0—0. In de verlenging kreeg Sneek een strafschop toegewezen waar uit Reen het winnende doelpunt scoorde. 331 Alg. 332 Alg. 333 Alg. 335 Alg. A 61 Reserve Bonkaarten KF 606 379 Reserve 125 gram boter Bonkaarten LA, LB, LC 606 A 50 melk 2 liter melk B50, C 50 melk 3% liter melk Bonkaarten KD, KE 606 831 Alg. 832 Alg. 833 Alg. Advendo, Sneek 124 p.; 3e pr. Juvgnta, Drachten, 130 p.; K. en V., Lemmer, 112% p.; Be Quick, Franeker, 114% p.; Excelsior, Dokkum (twee). De rest der uitslagen in ons volg. nr. Tot leerares bij het landbouwhuis- houdonderwijs met standplaats Sneek is benoemd mej. A. Heeringa; tot conser vator voor de parasitologie en parasi taire ziekten a. d. Rijksuniversiteit te Utrecht de heer D. Swierstra te Oppen huizen. Geslaagd voor het kantoordiploma Stenografie „Groote” 130 lettergrepen per minuut de dames L. T. Meijles, G. G. Obbink, E. J. Swart, C. M. Swart, J. G. Vissers, A. Witteveen, C. Hortsing, allen te Sneek en J. Bakker, Langweer en D. Hasta, Koudum en de heeren F. Bruël en S. de Jong te Sneek. Voor kantoor diploma Typen, de dames D. de Leeuw, Th. Schaafsma, L. T. Meijles, J. Boom- sma, E. v. d. Berg, allen te Sneek, A. F. Bleeker, Staveren; J. Bakker, Lang weer; C. Altena, Bolsward; F. J. Wij- benga, Witmarsum; I. Algera, Wons; de heeren IJ. de Vries, H. Jaasma, K. v. d. Woude en R. S. Dijkstra, Sneek; W. Hel der, Balk; W. Volbeda, Goënga; J. de Goede, Hemelum. Bij het op 20 Mei alhier gehouden examen van de Centr. Bond v. Leeraren en Leeraressen in Stenografie en Machi- neschrijven, slaagden voor het diploma machineschrijven de dames M. Casparie, P. Faber, A. Oost en P. Walinga en de heeren A. de Boer, B. Mintjes, J. Vaar- berg en Jos. de Vries, allen alhier, opge leid volgens Wery’s 10-vinger-systeem (blindschrijven) Bij het vorige week te Harlingen gehouden examen ziekenverpleging di ploma A slaagde onze oud-stadgenoote mej. E. Brouwer. Pottenbakkerij door brand verwoest. Woensdag op Donderdagnacht werd brand ontdekt in de pottenbakkerij van de firma W. T. Stam, aan de Rienck Bockemakade/hoek Kleine Palen, alhier. Op de zolder lagen plm. 90.000 turven opgeslagen waarin het vuur gretig voed sel vond. Ofschoon de brandweer het vuur met veel materiaal bestreed, brandde de pottenbakkerij geheel af, waarbij al het in bewerking zijnde ma teriaal geheel verloren ging. De schade, die zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van de brand is on bekend. De heer Stam had Woensdag avond om 10 uur z’n dagelijksche in spectietocht nog gemaakt en niets ont dekt. Om 2 uur bemerkten passeerende agenten rook uit het dak, maar omdat zulks in een bedrijf als dit meer voor komt, werd niet direct aan brand ge dacht. Om 4 uur echter sloegen de vlam men al uit het dak en viel er aan red ding van ’t gebouw niet meer te denken. ABBEGA, 3 Juni. Alhier werd opge richt de sportclub A.S.C. Verschillende takken van sport zullen beoefend wor den, o.a. zwemmen, balspelen enz. Een vijftigtal leden werd ingeschreven. J. O., Leeuwarden, 144 p. 2e pr. War Dy, Kollum, 130 p.; C.S.C., Heerenveen, 134% p.; K. en V., Lemmer, 127% p.; Be Quick, Franeker, 129% p.; Excelsior, Dokkum (twee)C.J.O., L’warden, 129 p. 3e prijzen: K. en V., L’warden (twee) V. en K., Huizum, 123 p.; C.S.C., Hee renveen, 124 p.; Juventa, Drachten (twee); K. en V., Lemmer, 116% p.; C. S.C., Joure 125% p.; Be Quick, Frane ker (drie); Dindua, Harlingen, (twee); Excelsior, Dokkum 118% p.; Advendo, Sneek (zes); C.J.O., Leeuwarden (vijf). 2 kamp jongens 12 en 13 jaar. le pr. V. en K., Oppenhuizen, 97 p.; Dindua,-Har lingen, 90% p.; 2e pr. War Dy, Kollum, 87 p.; Advendo, Sneek, 84% p.; 3e pr. C.S.C., Heerenveen (twee); K. en V., Lemmer, 82% p.; Advendo, Sneek(drie); C.J.O., Leeuwarden 75% p. 3 kamp jon gens 14 t/m 16 jaar. 2e pr. C.S.C., Hee- reenveen 127% p.; V. en K., Oppenhui zen 133 p.Advendo, Sneek, 131 p.3e pr. K. en V., Lemmer, 111% p.; Be Quick, Franeker, 113 p.; Excelsior, Dok kum 122 p.; Advendo, Sneek, 112% p.; C.J.O., Leeuwarden (twee). Vierkamp dames le graad. 2e pr. K. en V., Leeu warden, 123% p.; Be Quick Franeker, 119 p.; Advendo, Sneek (twee). Drie- kamp dames 2e graad, le pr. K. en V., Lemmer, 114% p.; Advendo, 118% p.; C.J.O., Leeuwarden, 118 p.; 2e pr. War Dy, Kollum, 105% p.; Ju venta, Drachten, 110 p.; C.S.C., Joure (twee); Be Quick, Franeker, (twee); Advendo, Sneek (twee); 3e pr. K. en V., Leeuwarden (drie); Dindua, Harlingen 104% p.; Excelsior, Dokkum, 94 p.; Ad vendo, Sneek (vier)C.J.O., Leeuwarden 100% p. Driekamp dames 3e graad, le pr. War Dy, Kollum, 126% p.; K. en V., Leeuwarden 127% p.;.C.J.O., Leeuwar den 133% p.; 2e pr. K. en V., Leeuwar den 118% p.; C.S.C., Heerenveen(twee); Juventa, Drachten, 118 p.; K. en V., Lemmer, 124 p.Dindua, Harlingen, 122%; Excelsior, Dokkum, 120 p.; Ad vendo, Sneek, 123% p.; C.J.O., Leeu warden (twee); 3e pr. V. en K., Huizum (twee); Juventa, Drachten, 111% p.; C.S.C., Joure (drie); V. en K? Oppenhui- zen, 114 p.; Be Quick, Franeker, J.10% p.; Excelsior, Dokkum (twee); Adven do, Sneek (drie)C.J.O., Leeuwarden, 109% p. Vierkamp Heeren le graad, le pr. Advendo, Sneek, 98% p.; 2e pr. Din dua, Harlingen, 84% p.; Advendo, Sneek 89% p.; 3e pr. Be Quick, Franeker, 80 p. Vierkamp Heeren 2e graad, le pr. V. en K. , Huizum, 164 p.; K. en V., Lemmer, 150 p.; Advendo, Sneek, 150 p.; 2e pr. V. en K., Huizum, 147% p.; Excelsior, Dokkum, 146% p.; 3e pr. Dindua, Har lingen 128 p.; Advendo, Sneek, 131% p. Driekamp Heeren 3e graad. 2e pr. War Dy, Kollum, 124 p.; C.S.C., Heerenveen 123% p.; V. en K., Oppenhuizen, 120 p.; Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H..DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek We behoeven op de kwesties welke de groote geallieerden verdeeld houden Kf thans niet uitvoerig meer in te gaan.» We hebben in ons vorig overzicht eenige aangestipt en de tweede conferentie van Parijs, welke voor de deur staat, zal er toch weer de aandacht op vestigen. De weinig vriendelijke ontvangst, welke de rede van Bevin in het Engelsche Lager huis in Rusland genoot, de afwezigheid «►an Russische, Poolsche en Z. Slavische afvaardigingen bij de grootsche overwin- ningsparade te Londen zijn even zoovele slechte voorteekenen voor die conferen tie, als het feit dat het ongewoon lange verblijf van maarschalk Ti to van Zuid- Slavië te Moskou een RussischZuid- - Slavische overeenkomst heeft opgele verd, waardoor laatstgenoemd land practisch geheel onder Russische invloed komt. De Sovjetunie zal Z. Slavië wape nen leveren, helpen bij de stichting van een wapenindustrie en nauw zullen beide landen samenwerken op politiek, econo misch en cultureel gebied. Dat het door dringen van de Russische invloed tot de Adriatische zee, de andere geallieer den bijzondere belangstelling voor Zuid Slavië’s buur en vroegeren vijand Italië doet toonen is vanzelfsprekend, als men weer naar evenwichten wil zoeken. Mo gelijk zal Italië daarvan profiteeren doordat het thans door de Ver. Staten en Engeland sneller op de been zal wor den geholpen dan wanneer het niet in een gebied lag waar de invloedssferen van Oosten en Westen elkaar raken. Voor een snel herstel van Italië is ech ter politieke rust noodig en het is te hopen dat die er gehandhaafd blijft al zijn er in het Zuiden van het land nu woelingen van monarchisten, die zich niet willen neerleggen bij de uitslag van de volksstemming, welke ten gunste der republiek was. Maandag was het een nationale feestdag in Italië ter viering van de uitroeping van de republiek, doch dien dag was koning Umberto nog niet vertrokken omdat z.i. de republiek nog niet tot stand was gekomen nu het hooggerechtshof wel de uitslag der stemming had bekend gemaakt, maar nog niet de klachten over onregelmatig heden bij deze stemming in sommige ge bieden had behandeld; de Italiaansche premier de Gasperi was het échter met deze opvatting niet eehs. In het licht van de geschillen tusschen de groote ge allieerden moet men ook de kwestie FrancoSpanje zien, waarvan de be handeling gisteren weer in de Veilig heidsraad is begonnen. Nu de waar schijnlijkheid groot is dat Europa weer in invloedssferen zal uiteenvallen, kan men niet verwachten dat Washington en Londen zullen meewerken aan eeni- gerlei oplossing welke hun de sympathie der meerderheid der Spanjaarden zou kosten, d. w. z. door een daadwerkelijk ingrijpen in Spanje; want al heeft Fran co vermoedelijk niet de steun van die meerderheid, buitenlandsch ingrijpen zou haar zich wellicht om hem doen scharen en zijn positie eer versterken. Een al- gemeene verbreking der diplomatieke betrekkingen blijft zelfs de vraag. Zoo- als bekend heeft Frankrijk die betrek kingen reeds verbroken en het feit dat nu de republikeinsche volksbeweging daar de grootste partij vormt en niet meer de communistische, zal in de Fransche houding ten opzichte van Spanje wel geen verandering brengen. Bidault, lid 'der republikeinsche volks beweging, was ook bij het verbreken der SpaanschFransche betrekkingen mi nister van buitenlandsche zaken en deze zal wellicht de leider van het nieuwe Fransche kabinet worden. Sympathiek heeten de Franschen te staan tegenover het Engelsche plan Duitschland tot een federatie van een vrij groot aantal klei ne staatjes te maken, een plan reeds vroeger hier vermeld en dat nu ook de zegen van Washington heeft. Zoo schij nen de Ver. Staten die ditmaal naar Pa rijs komen vastbesloten om als het over leg met Rusland geen vruchten af werpt, zonder dat land te pogen tot een oplossing van diverse Europeesche pro blemen te komen, waarvan het Duitsche wel zeer dringend is Engeland en Frankrijk gereed om ter conferentie van Parijs één front te vormen. Het is al leen maar jammer dat nu de Fransch Engelsche betrekkingen weer eenigszins worden verstoord door het feit dat de gróot-moefti van Jeruzalem, de geeste lijke leider der Palestijnsche Arabieren, die tijdens den oorlog anti-Britsche pro paganda vanuit Duitschland voerde, uit Frankrijk, waar hij onder politietoezicht stond, verdwenen is en vermoedelijk wel in de buurt van Palestina zal opduiken. De Britten en Amerikanen zijn ont stemd, dat de Franschen zijn vertrek toelieten. Zonder den moefti is de Pa lestijnsche kwestie al netelig genoeg. De Amerikanen verdachten zelfs de Engel- schen ervan de hand gehad te hebben in de ontsnapping van den moefti, doch dit is door de Engelsche regeering zeer beslist ontkend. In dat andere voor En geland zoo moeilijke vraagstuk, het Britsch-Indische, werden vorderingen gemaakt, Mohammedanen en de zelf standige vorsten namen de Engelsche voorstellen betreffende een zelfstandig Indië aan, de eersten eischen echter evenveel zetels in de voorloopige regee ring als de Hindoes, die nog geen beslis sing namen. In Indonesië schijnt Sjahrir nu zijn tegenvoorstellen gereed te heb ben. T o e k ij k e r. Het Woord, dat boven dit artikel staat, is een vreemd woord, maar ik behoef er, mij niet over te verontschuldigen en nog minder het te verklaren. Wij weten heel goed, wat kritiek is, want wij zijn er in het algemeen vrij sterk in. Wij zijn een kritisch volk en in dit opzicht zeker vormen de Friezen geen uitzon dering binnen het geheel van de Ne derlandsche volksgemeenschap. Wij Frie zen mogen nu eenmaal graag „dwars- bongelje”. De spreekwoordenschat duidt wel aan, hoe wij tegenover onze mede- menschen plegen te staan. „De beste stuurlui staan aan wal”, „wie aan den weg timmert, heeft veel bekijks”, „hooge boomen vangen veel wind”, enz. Wie het nog niet gelooft moet zich maar eens tusschen veel menschen begeven, b.v. in een treincoupé en hij zal meer kritiek hooren, dan hij zoo gauw verwerken kan. Deze tijd schijnt de menschen uiter mate kritisch te maken. Nadat wij het zoo lang althans openlijk hebben moe ten laten, kunnen wij weer heerlijk kan keren. Iemand, die na de bezetting ge- ruimen tijd in het buitenland vertoefd had, constateerde na zijn terugkomst „Wij zijn toch eigenlijk een rotvolk van kankeraars”. Juist echter omdat wij zooveel kriti- seeren, betwijfel ik, of wij wel echt weten, wat kritiek is. Kritiek is niet, alles en allen maar afkammen. Dit mag een erg plezierige bezigheid zijn; je lucht je ergernis en teleurstelling, het geeft je een gevoel van meerwaardigheid, want wie kritiseert, weet en doet het natuur lijk beter dan de ander, maar met kri tiek in den zuiveren zin van het woord heeft dit alles nog niets te maken. Kri tiek komt van een woord, dat scheiden of schiften beteekent. Wie kritiseert, schift, het goede van het verkeerde, maar juist ter wille van het goede. Hij legt een bepaalden maatstaf aan en weet dus, wat goed is. Hij heeft dat goe de lief en verafschuwt het verkeerde. Hij kan dus niet verdragen, verkeerde het goede bederft misschien wel voor het goede uitgeeft. ,Men denke b.v. aan kritiek kunstwerk. Wanneer dat goed gebeurt, worden werk en maker niet maar af gekamd ook niet opgehemeld, maar de zwakke en de sterke kanten worden aangewezen, opdat men zich over het goede zal verheugen en de maker zijn best zal doen, een volgend werk (nog) beter te maken. Zoo heeft kritiek een schiftende, zui verende, oordeelende en tevens opvoe dende werking en wordt zij geboren, niet uit afkeer, zooals zoo vaak het geval is, maar uit liefde. Het gaat haar om het goede, niet om het kwade. Zij is niet negatief, maar positief, niet af brekend, doch opbouwend. Daarom kan zij wel scherp zijn; liefde is nooit zoet sappig, maar wel is zij eerlijk, royaal, open en uit de wil tot medewerking ge boren. Op dit laatste mag wel bizonder de nadruk gelegd worden. In dezen tijd van opbouw is zeker kritiek noodig; het is lang niet hetzelfde, op welke wijze men opbouwt. Deze kritiek evenwel zij een medewerking aan den opbouw. Men moet niet alleen zeggen hoe het niet moet, maar ook hoe het wel moet. Men moet niet alleen zeggen, dat de ander er niets van terecht brengt, maar hem ook prij zen in wat hij wel goed doet en steeds bereid zijn, hem te helpen. Kritiek is o zoo gemakkelijk. „De kritiek is gemakkelijk, maar de kunst .is moeilijk”, zegt de Franschman. Als wij eens begonnen met de allermoeilijk ste, maar vruchtbaarste vorm van kri tiek, de zelfkritiek Laten wij beden ken, dat wij zelf als menschen, d.w.z. als verantwoordelijke schepsels, ook on der het oordeel staan. „Want met welke maat gij meet, zult gij gemeten wor den”, zegt Christus. En elders getuigt Hij van zichzelf, dat Hij niet gekomen is om te oordeelen, maar om te behou den. Dat is de ware kritiek, die behou den wil. V. Het District Friesland van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond hield Pinkster- Maandag groote turnbetoogingen wedstrijden in het sportpark aan Leeuwarderweg alhier. Reeds vroeg in de morgen rolden de autobussen en trams, die de ruim 2000 turnsters en turners die aan dit groote gymnastiek- feest deelnamen, aanvoerden, onze stad binnen, waar de vaderlandsche driekleur fier op de oude Martinikerk wapperde. De wedstrijden begonnen ’s morgens al om half acht, maar moesten enkele ma len door hevige regenbuien onderbroken worden. Het minder gunstige weer vorm de nl. de eenige schaduwzijde aan deze overigens zoo blijde en mooie dag, die door de Chr. Gymnastiekvereen. „Ad vendo” met als hoofdleider haar direc teur, de heer R. Stellingwerf, op uit stekende wijze georganiseerd was. Ge lukkig was het ’s middags tijdens de de monstratie goed weer, zoodat het tal rijke publiek waaronder ook B. en W. onzer gemeente ongestoord kon ge nieten van het vele moois dat geboden werd. Om kwart voor twee werden het eere-comité, afgevaardigden van het N. C.G.V., het bestuur van de Kring Fries land, de Tech, commissie en de jury of ficieel ten stadhuize door B. en W. ont vangen, waarna de autoriteiten vanaf het bordes de marsch, waaraan voor de deelnemende vereenigingen en de mu ziekcorpsen een marschwedstrijd ver bonden was, gadesloegen. Deze lange stoet, die door de vele vlaggen en vaan dels die werden meegedragen, een mooie en fleurige indruk maakte, trok zeer veel belangstelling. Na de opmarsch op het terrein zongen alle aanwezigen te samen Ps. 150, waarna ds. E. N. van Loo een openingswoord sprak, gevolgd door een welkomstwoord van den Kring- voorzitter, den heer O. Heidinga, die ook de gevallenen herdacht. Na deze her denking speelde de muziek „Wilt heden nu treden” en neigden alle vaandels. De demonstraties hadden een vlot verloop. Aan het avondfeest, dat om acht uur aanving, werd door de regen en de harde wind veel afbreuk gedaan en ook het vuurwerk, waarmee de dag besloten werd, kwam daardoor niet geheel tot zijn recht. Toch was dit een keurig slot. Hier volgen nog uitslagen Meisjes tweekamp van 12 en 13 jaar. le pr. War Dy, Kollum, 91% pnt.; K. en V., Leeuwarden, 92% p.; V. en K., Hui zum,, 97% p.; V. en K., Huizum, 93% p.; C.S.C., Heerenveen (twee le pr.); K. en V., Lemmer, 91% p.; V. én K., Op penhuizen, 99% p.; Be Quick, Franeker, (vier); Dindua, Harlingen, (twee); Ad vendo, Sneek (twee); C.J.C.. Leeuwar den, 90% p.; 2e pr. War Dy, Kollum, 83% p.; K. en V., Leeuwarden, 89 p.; V. en K., Huizum, 86 p.; K. en V., Lem mer, 85% p.; Be Quick, Franeker, 85% p.; Advendo, Sneek (zeven); C.J.C., Leeuwarden, 86 p. 3e pr. K. en V. .Leeu warden (drie); C.S.C., Joure, 78% p.; Be Quick, Franeker, 72% p.; Dindua, Harlingen, 72 p.; Advendo, Sneek(twee); C.J.C., Leeuwarden, 74% p. Meisjes 3- kamp 14 t/m 16 jaar. le pr. War Dy, Kollum 141% p.; V. en K., Huizum 146% p.; Juventa, Drachten, 135% p.; K. en V., Lemmer, 135% p.; V. en K., Oppenhuizen 141% p.; Be Quick, Frane ker (twee)Advendo, Sneek (twee); C. voor de eerste helft van de 7de periode 1946 (9 t/m 22 Juni). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 606 250 gram jam, stroop enz. 100 gram koffie 50 gram cacao 250 gram waschpoeder 1 ei Tribunaal Sneek. Zitting op 13 Juni 1946. Voorzitter mr. J. v. d. Schaaf; Leden de h.h. P. v. d. Veen en A. I. Wierdsma. Adj. seer. mr. J. F. C. A. Wille. Terecht stonden Frieda Sophie Franziska Nottmeijer, Langweer. Beschuldigd van lid van de NSVO; lid van den NVD en daarbij functie bekleed van sociaal werkster; herhaaldelijk Duitsche militairen en Ross, den Beauftragte voor Friesland in haar woning ontvangen; een zoon van Ross eenigen tijd te logeeren gehad; hen steeds vrijwillig rijkelijk van fruit voor zien; klacht ingediend bij Duitsche in stanties tegen Jan Melis v. d. Sluis en Reinder Rudolf Venekamp, beiden te Langweer. Wegens ziekte v. beschuldigde, behan deling voor onbepaalden tijd geschorst^ Jan Leenstra, arbeider, St. Nicolaas- ga hulp of steun aan den vijand ver leend door tot Duitsche militairen die bij zekeren M. Hoekstra kwamen om een paard en wagen te vorderen, te zeggen: „Jullie moeten naar Keulen hiernaast gaan, die heeft veel meer paarden en wagens dan deze boer”. Daar enkele getuigen abusievelijk niet waren gedagvaard, zaak aangehouden tot 27 Juni e.k. Gerrit Sikkes, electriciën, Bakhuizen vrijwillig in Duitschland gewerkt, o.a. te Wilhelmshafen, Dresden en Libau. De dagvaarding werd vervallen verkl. Riemke Schaap, ambtenares, Rauwerd: lid van den N.V.D en daarbij functie be kleed van penningmeesteresse; aange sloten geweest bij het NAF en daarbij functie bekleed van leidster dienst vrou wen; in het openbaar een hakenkruis insigne gedragen; in haar woning de beeltenis van Adolf Hitler heeft gehan gen; geabonn. geweest op „Volk en Va derland”. Beschuldigde wordt 15 Juni a.s. in vrijheid gesteld. Ontz. kiesr. v. 10 jr. Eelke Anne de Boer, aannemer, Joure: lid van de NSB; lid van de Boerenraad in de Ned. landstand geweest; in de Nederl. landstand de functie van boe renleider vervuld; lid van het Econ. front; in de omgeving van Santpoort het graven van een tankgracht heeft aangenomen; bedrag van vijf en twintig gulden beschikbaar gesteld voor een af scheidsavond van Oostfrontgangers. Voor nader onderzoek onbepaalden tijd geschorst. Siebrig Taconis, huisvrouw, Sondel lid van de^N.S.B. Verbeurd verkl. van f 5000.Ontz. v. kiesr. 10 jaar en in vrijheid stelling van besch. op 15 Juni e.k. Trijntje Mollema, huisvrouw, Bols ward lid van de NSB; vergaderingen hiervan in het kringhuis bezocht; gecol porteerd met „Volk en Vaderland”; be drag van f 10.geschonken aan „Front- zorg”; omgang gehad met Duitsche mi litairen en voor dezen vrijwillig werk zaamheden verricht. Besch. zal nog vier maanden in „Erica Dorp” moeten doorbrengen. Ontz. kiesr. voor 10 jaar. Gijsbertus de Vries, monteur, Sneek lid van de NSB; als lid aangesloten bij de WA; zich aangemeld voor de trans- portactie der WA; als WA-man deelge nomen aan de herdenking van den te Amsterdam vermoorden WA-man Koot; vrijwillig werkzaamheden ten behoeve van de Duitsche weermacht verricht. Interneering tot 14 Sept. e.k. Ontz. v. beide kiesr. vodr 10 jaar. Douwe Gorter, distributie-ambtenaar, Sneek lid van de NSB; lid van het NAF en daarbij functie bekleed van lei der dienst Rechtsbescherming; lid van den NVD. Interneering voor den tijd van 1 jr. en 3 maanden. Ontz. kiesr. v. 10 jaar. ZONDAG 16 JUNI 1946. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Dr. H. DE VOS. Doop). 5 uur Ds. G. W. v. d. REE, Oosthem. In beide diensten collecte „Avondrust”, Arnhem. GEBOUW VOOR CHR. BELANGEN 10 uur Ds.. TE WINKEL, v. Groningen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. W. Mesdag. (H. Avondmaal). GEREF. KERK. Noorderkerk 9.30 uur Ds. E. N. v. Leo (H. Avondmaal); 2 uur Ds. G. J. de Leeuw (H.A.); 5 uur Ds. E. N. v. Loo (Dankz. H.A.) Zuiderkerk 9.30 uur Ds. F. Guillaume (H.A.); 5 uur Ds. F. Guillaume (Dankz., H.A.) Oosterkerk 9.30 uur Ds. G. J. de Leeuw (H.A.); 5 uur Ds. G. J. de Leeuw (Dankz. H.A.) CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. BAPT. GEMEENTE. 9.30 uur Ds. H. Visser, Em. pred. Sneek en 5 uur Ds. Broer van Warns. Vrij- dagav. 8 uur Bijbellezing en Bidstond. LEGER DES HEILS. 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur Verlos- singssamenkomst. Maandag 2.154 u. Gezinsbond (Vr.vereen.) Donderdag 8 u. Verlossingssamenkomst. Leiders kapiteins SouvereinKaspers. NED. HERV. KERK. Abbega, 9 uur Ds. W. G. v. d. Ree. Goënga, 1.30 uur Ds. E. Kempenaar. Folsgare, 1.30 uur Ds. W. G. v. d. Ree. Hommerts, 9 uur Dr. M. H. Bolkestein. Jutrijp, 1.30 uur Ds. J. C. M. Jansen van Ijlst. Offingawier, 9 uur de heer W. Nauta van Sneek. (Fryske Tsjinst). Oppenhuizen, 1.30 uur Ds. Post, Nijland. Uitwellingerga, 9 uur de heer Lammert- sma van Oosthem. Oudega (W.), 9 uur Ds. J. M. Wedde- pohl; 1.30 uur de heer Lammertsma van Oosthem. Rauwerd, 2 uur Ds. Ph. M. Becht. Scharnegoutum, 9% uur Ds. J. N. de Ruiter van Sneek (H.A.); 1.30 uur Ds. Wéddepohl van Oudega (W.) Wolsum, 9 en 1.30 uur Ds. H. Gordeau. IJsbrechtum, 2 uur Ds. J. N. de Ruiter van Sneek. Ijlst, 9.30 uur Ds. Jansen; 2 uur Dr. Bolkestein van Hommerts. J3OOPSGEZ. GEMEENTE. Ijlst, ’s avonds 7.30 uur Ds. W. Brcer van Warns. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9 uur Leesdienst; na?n. geen opgave. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amstel veen, Ds. J. M. Weddepohl te Oudega (W.) Bedankt voor Fijnaart, Ds. W. G. v. d. Ree te Oosthem c.a. op een 1 877 BMV 878 .suiker 400 gram suiker Bonkaarten LD, LE 606 D 50, E 50 melk 6 liter melk Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen 100 gram chocolade of suikerw. 100 gram chocolade of suikerw. blijft geldig t/m 400 gram suiker blijven eveneens geldig tot en met 6 Juli a.s. Petroleum. Bonnen 334 en 834 algemeen zijn gel dig verklaard voor 2 liter petroleum. Schoenreparatie. Bon 09 van de lederkaart is geldig verklaard.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1