I I I I I I I No. 59 Vrijdag 5 Juli 1946 Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek I I I .o.- l. RAADSVERGADERING WYMBRITS ERADEEL taat ring mor nen yer- ardt eid- yer- 6. Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Predikbeurten te Sneek. BONNENLIJST voor de eerste helft van de Buitenlandsch Overzicht Het Sneeker Nieuws i. n 15 429 Algemeen 430 Algemeen 5 zit- Ype- 929 Algemeen „Amalia”. 930 Algemeen 1—12 ;gou- vac.-ds. H. B. Spijkerboer aan Eerbeek, stationschef te Oudega. 1 in leeningen 25. een, het laan rde tiet >n is ige- 'one 'land, Uit- lerts, uur. tn en kort op de kapitaaldienst is f 101.122,74. De commissie stelt na enkele opmerkin gen voor het door B. en W. overgelegde conceptbesluit onveranderd vast te stel len. Z. h. s. aldus besloten. Punt 8. Wijziging der gem.begrooting voor 1945. Nadat de Voorz. had medegedeeld, dat het hier een aantal administratieve opruimingsposten betreft, werd de wijzi ging z.h.s. goedgekeurd. Punt 9. Wijziging der gem.begrooting voor 1946. Z.h.s. goedgekeurd. 917, 918 brood 925 Boter enz. 926 Boter enz. 936 Suiker 927 Algemeen 928 Algemeen X 37 X 38 D 79 Reserve E 79 Reserve 2 rants. 100 gram inge- voor tref- mgst .nge- Ja- k te •oge- oeer. eitje sart- ertje rtus, s en laar ver- :no- lan- ich- dan iren i in /er- zijn erk- 1945 ont- i de gen. i 9de kan- i a.s. vone noo- ime- men lend i in- •mu- aven aam fir- Met het eisel ekt, ordt jaar nam.; .m. adeel. utie- T.D.- geen tmen l het ont- tend dat kker od-, Coe- ie B e, in Com tek ge- A. al- ek. ing ,m- jr., Of- gen. end. tha- Kol- Wil- An- te nd. 1—7; 9; Her- te te Geslaagd voor het Mulo-examen A, A. Couperus en I. Taconis te Sneek. Geslaagd voor het examen meente-administratie I de heer H. Broersma, ambtenaar ter secretarie hier. Reclasseeringscollecte. StadgenootenEr wordt wel veel ge vraagd tegenwoordig, want er is veel nood. Nieuwe nooden, ontstaan door en na den oorlog, moeten gelenigd worden. Maar er zijn ook oude nooden, d.w.z. die ook voor den oorlog bestonden en nog bestaan. Tot deze behoort ook het nood lijdende werk der reclasseering. Ook aan dit werk is heel veel gesloopt en vernie tigd, terwijl de demoraliseerende invloed van de oorlogsjaren het werk noodiger maakt dan ooit. Daarom, medeburgers vraagt liet Sneeker Comité u, opent Za terdag uw harten en beurzen. Een aan tal uwer heeft de eer genoten een schrij ven te ontvangen van dit comité. De collectanten komen u, als de bus-collecte wordt gehouden, gelijktijdig antwoord hierop vragen. Wilt u het s.v.p. klaar leggen 100 gram vleesch 6 liter melk Tabakskaarten enz. 2 rants. 100 gram Doodelijke aanrijding. Maandagmorgen omstreeks 11 uur, is op de Leeuwarderweg tusschen Schar- negoutum en Sneek het 8-jarig zoontje van den heer »T. Wiersma, wonende op de hoek van de Speersterdijk o.d. Schar- negoutum, door een personenauto aan gereden en op slag gedood. Het ventje, dat uit school kwam, kwam achter een passeerende melkwagen vandaan, maar merkte niet op dat van de andere zijde IJLST. Het Doopsgezind Kerkkoor al hier (dirigent de heer J. Nauta van Sneek) behaalde op het concours van den Bond van Zangkoren in Friesland te Heerenveen een le prijs in de eerste afd., benevens een wisselbeker voor de keuze van het meest artistieke vrije nummer. GAUW, 29 Juni. Hedenavond speelden de voetbalclubs L.S.C. van Gauw en de Terzoolster voetbalclub een vriendschap pelijke voetbalwedstrijd welke eindigde met een 21 overwinning voor Gauw ruststand 01. Scheidsrechter was de heer J. de Vries te Sijbrandaburen. Benoemd tot onderwijzeres aan de school voor C.V.O. alhier mej. H. Wier sma te Apeldoorn. Na gehouden examen te Leeuwar den werd het Middenstandsdiploma uit- e-ereikt aan onzen nlaatsaenoot den heer 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 250 gr. margarine 100 gram vet 400 gr. ruwe suiker 200 gram kaas 100 gram zelfrijzend bakmeel 250 gram jam, stroop enz. 225 gr. huish.zeep of 90 gr. toiletzeep 1600 gram brood 800 gram brood 100 gram kaas kunst genoot. Om pl.m. 5.30 uur vertrok hij, zich zeer waardeerend over de prestaties der beide groepen uitlatend. Gedeputeerde Staten van Friesland. In bovengenoemd college zijn door de Provinciale Staten gekozen de h.h. J. Okkinga (P.v.d.A.), Berlikum, J. L. Hoogland (P.v.d.A.), Marssum, D. de Loor (P.v.d.A.), Leeuwarden, mr. A. W. Haan (A.R.), Sneek, mr. J. Algera (A.R.), Leeuwarden, H. M. Gerbrandy, (C.H.), Nijland, en tot suppletoir lid de hr. H. A. Jellema (C.H., Garijp. Aan de universiteit van Groningen is geslaagd voor het candidaatsexamen letteren en wijsbegeerte (geschiedenis), de heer H. Halbertsma alhier. Te Den Haag slaagde voor de acte A Fröbelonderwijzeres mej. Zus Feen- stra alhier. Raadsvergadering Sneek. Er is een openbare vergadering van den tijdelijken gemeenteraad van Sneek op Dinsdag 9 Juli a.s., ’s avonds 7.15 uur. Postduivensport. De postduivenver. „L’Estafette” hiek Zondag 23 Juni haar eerste wedvluch van Meppel, afstand 60 K.M. Dit wa: een hoogtijdag voor de vereen., daar het zeven jaar geleden was dat zij haai laatste wedvlucht hield. Deze wedvluch nu is schitterend geslaagd, de duivei werden losgelaten om acht uur met moo weer en N.W. wind, de eerste duif ar riveerde om 8 u. 49 m. 35 sec. en haalde een snelheid van 1200 meter per minuut De uitslag is als volgt le en 4e J. H A. Kortrijk, 2e, 6e en 7e H. Tippersma 3e S. de Ree, 5e en 8e P. v. d. Meulen Het aantal deelnemende duiven bedroef 32. Voor de volgende wedvlucht staa’ Deventer op het program en alle lief OOSTHEM. Onze dorpsgenooten dhr. S. R. Buma en mej. Cathalina Ringnal- da behaalden een dezer dagen het diplo ma Algemeene Handelskennis. Zeilwedstrijd S.Z.C. De Sneeker Zeilclub hield Zondagmid dag haar zomer-ledenwedstrijd, die geen groote deelname telde, ofschoon 't mooi zeilweer was. De uitslag wasRegen- boogklasse. 1. Dolfijn, K. Vrolijk; 2. Jan van Gent, Dr. J. W. v. d Zijpp; 3 Hennie, M. Hendriks. 22 M2 klasse 1. Algri, J. Alberda; 2. Maria Mechteld, S. Th. Rijk- ■nans, Meppel. 16 M-. klasse: 1. Deli, G. Rosier; 2. Butterfly, H. v. d. Veen, Joure; 3. Dirk Tom, B. de Haan. B.M.- klasse: 1. Favoriet, J. Pasma. Gemengde klasse: 1. Jankobus, Th. Pasma Sr.; 2. Pax, H. W Fijlstra. 3e Seriewedstrijd Kon. Zeilver. „Sneek”. Zaterdag 22 Juni hield de Kon. Zeilver. „Sneek” haar derde seriewedstrijd. In tegenstelling tot de beide vorige wed strijden was het nu eens prachtig zeil- veer, waardoor de deelname aan en de belangstelling voor deze mooie wedstrij den veel grooter was dan tevoren. De uitslagen waren Regenboogklas- se 1. Dolfiin. K. Vroliik. 19.1 n.: 2. Buurtvereen. Men schrijft ons: In haar laatst gehouden ledenverga dering, die een groeiende belangstelling in het werk dezer vereen, verried, door flinke opkomst, werd het bestuur als volgt samengesteld de h.h. E. Smit, B. G. van Bekkem en mevr. G. Braaksma- de Vos, resp. voorz., secr. en penn. en voorts mevr. Muurling-v. d. Werf, en de h.h. D. Roosjen, C. Baarda en S. Holke- ma. Pogingen zullen worden gedaan de sloot aan de Amaliastraat, welke een doorloopend gevaar en ergernis voor de buurt oplevert, te doen dempen, waartoe de hulp van het gemeentebestuur zal worden ingeroepen. Naar een geschikte speelplaats voor de kinderen zal krach tig worden gestreefd. Verder ligt het in de bedoeling, evenals ’t vorige jaar, ook nu weer een gezellig feest, één voor ouderen en één voor de jeugd te organi-' seeren. Een tweetal feestcomm. werden benoemd, waarin zitting hebben: le commissie: Mevr. Muurling-v. d. Werf en de h.h. Joh. Potma, S. Tinga, A. v. Tuinen en B. G. v. Bekkem, tweede com missie de dames G. Braaksma-de Vos, M. van Hulst-Lampe, S. Sixma-v. Dok en de h.h. Tj. v. d. Werf en J. Dijkstra. Als boden der vereen, stelden zich be schikbaar de h.h. D. Koopmans en C. Baarda. Buurtfeest „Noorderhoek”. Op 19 en 20 Juni j.l. was het feest in de „Noorderhoek”. Alle straten waren in feestkleedij gestoken. Honderden vlag gen en vlaggetjes wapperden vroolijk vanuit de huizen en over de straten, ter wijl zelfs meerdere gevels prachtig wa ren versierd. Woensdagmiddag om uur werd begonnen met poppenkastvoor stellingen in de speeltuin en draaien in de draaimolen. De meer dan 600 kin deren vermaakten zich kostelijk. Elk kind ontving diverse zakjes met snoep en kon eveneens een „ijsje” verorbe ren. Om 6 uur was er aan de „Korte Vreugde” de opstelling voor de te hou-; den optocht. Deze is schitterend ge slaagd. De deelnemers daaraan hebben inderdaad iets moois laten zien. Een ge- costumeerde voetbalwedstrijd en stoe lendans volgden hierna. De belangstel ling was groot. De tweede middag kon den alle kinderen weer naar hartelust draaien, terwijl ook de diverse kinder spelen plaats vonden, ’s Avonds vonden de z.g.n. volksspelen voor de ouderen plaats. Voor alle spelen werden werke lijk mooie en doelmatige prijzen beschik baar gesteld. Beide middagen werd alles rijkelijk opgeluisterd door muziek. Ge constateerd kan worden dat dit buurt feest bijzonder goed is geslaagd. Het be stuur van de „Noorderhoek” en niet minder de diverse commissies hebben eer van hun werk gehad. DJ. Buurtver. „De Vriendschap”. Na een zeer geslaagde vergadering op 2 Juli j.l. is hier opgericht de buurtver. „De Vriendschap”. In deze ver. zijn op genomen Koopmansgracht, het noorde lijk deel van het Sperkhem en een ged. Oppenhuizerweg. Het secretariaat is ge vestigd Willem Frederikstraat 19. *n Huldiging. Toen vier weken geleden brand uit brak in de Sneeker Jachthaven, liet de toestand zich bedenkelijk aanzien. En het was alleen te danken aan het kloeke optreden van een drietal mannen, dat het ergste werd voorkomen. De Raad van Beheer van de Jachthaven heeft ge meend, dit feit niet zonder meer te moe ten laten passeeren. Hg had vorige week Maandagmiddag de aandeelhouders in het clubgebouw bijeengeroepen om dank en hulde te brengen aan de heeren S. Brouwer, F. v. d. Meer en I. Hospes voor hun kloekmoedig optreden. In een pittig speechje bracht de heer E. Hazel- hoff namens den R. v. B. het feit in herinnering en reikte elk der heeren een kistje sigaren (door N.N. geschonken) en een fraai boekwerk over. De Hoofdverkenner in Sneek. Zaterdag 22 Juni kwam de Hoofdver kenner van „De Nederlandsche Padvin ders”, commissaris Roest van Limburg, bij het Paviljoen-Sneekermeer de Greate Pier-groep en de President Roosevelt- groep uit Sneek bezoeken. Beide troepen stonden rond de vlaggemast geschaard, waarna op de gebruikelijke manier de vlag gebroken werd en de p.v.wet ge lezen. Hopman Boot richtte een woord van welkom tot den hoogen gast, waar na deze de troepen inspecteerde. Vervol gens werd door de zeeverkenners een tocht over het meer aangeboden, waarna T 37 V 37, V 38 tabaksartikeler chocolade en/ol suikerwerken tabaksartikeler chocolade en/oi suikerwerker T/m. 31 Augustus geschiedt de bon- aanwijzing 1 x Per 14 dagen om de de taillisten gelegenheid te geven vacantie te nemen. Voor de week van 14 t/m 20 Juli worden nog bonnen aangewezer voor tabak en melk. Voor zoover voor radig is op de suikerbonnen 436 en 936 nog geraffineerde suiker verkrijgbaar Op bonnen 428 en 928 is uitsluitend zelf rijzend bakmeel verkrijgbaar. Ook dit maal ontvangt men in totaal 500 gram vleesch per 14 dagen. Voorloopig zal geen koffiebon geldig verklaard worden. Petroleum. Van de petroleumkaart voor kook- doeleinden of verlichting zijn voor Juli geldig bon 41 t/m 44 van kaart UA 510 voor 4 liter; bon 41 en 43 kaart UE 510 4 liter; bon 71 kaart UC 510 4 liter; bon 126 kaart UD 510 2 liter. ZONDAG 7 JULI 1946. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Dr. H. DE VOS (H. Doop). Zil- verboncollecte Diaconie. 5 uur Ds. H. GORDEAU van Wolsum. (Voorb. H.A.) GEBOUW VOOR CHR. BELANGEN. 10 uur Ds. J. VAN VEEN van Workum. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 7 uur Ds. Kosters van Akkrum. GEREF. KERK. Noorderkerk 9% uur Ds. E. N. v. Loo; 5 uur Ds. F. Guillaume (Z. 35). Zuiderkerk 9% uur Ds. F. Guillaume (Z. 35); 5 uur Ds. E. N. van Loo. Oosterkerk 9% uur 3 uur Ds. F. Guillaume (Z. 35). BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ev. H. v. d. Werf van Groningen. Vrijdagav. 8 uur Bijbell. en Bidstond. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. NED. HERV. KERK. Abbega, 9 uur Ds. W. G. v. d. Ree. Folsgare, 1.30 uur Ds. W. G. v. d. Ree. Goënga, 1.30 uur Ds. J. N. de Ruiter. Oudega (W.), 1.30 uur Ds. Spijkerboer van Woudsend. Offingawier, 9 uur Ds. E. Kempenaar. Scharnegoutum, 9.15 uur Ds. J. N. de Ruiter; 7 uur Ds. E. Kempenaar. Sandfirden, 9 uur dhr. van Sneek. Terzool, 1.30 uur Ds. E. Kempenaar. Tirns, 9.30 uur Ds. W. A. Dekker van Scharnegoutum. Wolsum, 9 uur Ds. H. Gordeau. Ijlst, 9.30 en 2 uur Ds. Jansen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, 2.30 u. Ds. W. Broer, Warns IJlst, 9.30 uur Ds. J. H. v. d. Slooten Kerknieuw. Doopsgezinde broederschap. Aangeno men naar Berlikum, mej. da. S. E. Tref fers te Stavoren. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Amstelveen, ds. J. M. Weddepohl te Oudega (W.) Aangenomen naar Heeg, Ds. Mr. J. Schoenmakers te Kolham (Gr.) HOMMERTS. Na een verblijf van ruim 5% jaar nam vorige week Zondag middag Dr. Bolkestein afscheid van de Ned. Herv. Gem. alhier. Tot tekst had Z.Eerw. gekozen Petrus 2 9. Na eerst een terugblik geslagen te hebben op de jaren hier doorgebracht, bepaalde hij zijn gehoor achtereenvolgens bij de beloften aan de Gemeente gegeven en bij de roe ping daaruit volgende. Verder werden woorden van dank gericht aan kerke- raad en kerkvoogdij voor de goede sa menwerking. Speciaal richtte Z.Eerw. zich tot de jeugd met woorden die ge tuigden van de prettige verstandhou ding welke er van weerskanten bestond. Namens de gemeente sprak ouderling Bergsma en namens de Ringpredikanten ds. Jansen van IJlst; ook sprak de con sulent ds. Spijkerboer tot den scheiden den predikant en de Gemeente waarna dr. Bolkestein werd toegezongen Ps. 121 vs. 3. Na den dienst werd nog door velen gebruik gemaakt van de gelegen heid om Ds. en Mevr, de hand te druk ken. Aanbeveling hoogleeraar Amsterdam. B. en W. van Amsterdam bevelen aan voor de benoeming tot gewoon hoog leeraar a. d. theologische faculteit v. d. gem. universiteit aldaar, om onderwijs te geven in de Bijbelsche theologie, de Chr. ethiek, de practische theologie en de zending: 1. dr. H. de Vos, Sneek, 2. dr. H. J. Honders, Wassenaar. loor ting B 79 Reserve C 79 Reserve B 80 Reserve Bonkaarten LA, LB, LC 608 100 gram vleesch 400 gram vleesch 2 liter melk 3% liter melk Bonkaarten KD, KE 608 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine 400 gr. ruwe suikei 100 gram kaas 100 gram zelfrijzenc bakmeel 250 gram jam, stroop, enz 225 gr. huish.zeep ol 90 gr. toiletzeep 800 gram brood 500 gr. rijst, kinder meel of kinderbiscuit: Bonkaarten LD, LE 608 889, 890 vleesch D 67, E 67 melk 8ste periode 1946 (7 t/m 20 Juli). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 608 417 t/m 421 Brood 422 Brood 425 Boter enz. 426 Boter enz. 435 Boter enz. 436 Suiker 427 Algemeen 428 Algemeen 389 vleesch 390 vleesch A 67 melk B 67, C 67 melk Nadat het in de vergadering van den Veiligheidsraad bij de behandeling der Spaansche kwestie Russische veto’s had geregend, is men ten slotte gekomen tot het magere resultaat dat deze kwes tie op de agenda blijft. Te Parijs had men in de conferentie der vier ministers van buitenlandsche zaken iets meer suc ces. Men was het er over eens dat Italië, waar de volksvertegenwoordiging als tijdelijk staatshoofd den Napolitaan De Nicola heeft aangewezen, de Dodecane- sos aan Griekenland moet teruggeven, en ook enkele grensdistricten aan de ItaliaanschFransche grens aan Frank rijk moet afstaan. Dit laatste heeft even bitter verzet in Italië ontmoet als het Italiaansche behoud van Zuid Tirol in Oostenrijk. Nog meer teleurgesteld werd Italië echter toen de Parijsche confe rentie het ook in principe eens werd over Triest, een der moeilijkste kwes ties op de agenda. Een Fransch voorstel deze stad welke onbetwistbaar Itali aansch is te internationaliseeren is in principe aanvaard. De Engelschen en Amerikanen deden dit met tegenzin om een compromis mogelijk te maken en erkenden dat het hier eigenlijk Itali aansch gebied betrof. Maar Z. Slavië is zelfs over deze oplossing ook niet te vreden en er zijn onlusten in Triest en te Parijs is men het ook nog niet eens over de practische uitwerking van het toezicht op het bestuur der geïnterna tionaliseerde stad. Toch zit er nu eenige gang in de conferentie te Parijs en de mogelijkheid dat nog deze maand de groote vredesconferentie zal bijeen ko men is iets grooter geworden. Maar zeker is het nog niet omdat eerst het Duitsche vraagstuk nog door de minis ters moet worden afgehandeld, even hachelijk als dringend. Met dezelfde woorden kan men de Palestina-kwestie aanduiden, welke een hoogtepunt van zorg voor Engeland bereikte door het optreden van Joodsche verzetsorgani saties. Bevin heeft eenige tijd geleden gezegd dat als Engeland het advies der BritschAmerikaansche commissie in zake Palestina opvolgde, nl. om nog 100.000 joden toe te laten, het er min stens nog een divisie Engelsche troepen naar toe moet zenden om een uitbar sting van verzet der Arabieren te voor komen. Men schrijft nu de daden der Joodsche ondergrondsche wel toe aan de wil Engeland aan te toonen, dat het ook troepenversterkingen naar Palesti na moet zenden, als het weigert deze 100.000 toe te laten door de uitbarstin gen van Joodsche ontevredenheid. Hoe dit zij, de Engelschen zijn er nu toe overgegaan hardhandig op te treden, zij hebben eenige duizenden Joden, onder groot vertoon van macht, gearresteerd, waaronder ook een aantal leden van het Joodsche agentschap, de hoogste Jood sche instantie in Palestina, onder be schuldiging dat zij met de verzetsbewe ging in verbinding stonden. Dit Engel sche optreden heeft tot hevige beroering onder de Joden in alle deelen der wereld geleid. Attlee heeft de Britsche houding in het parlement moeten verdedigen en er daarbij nog eens op gewezen dat het niet anders kan zoolang het alleen ver antwoordelijk blijft voor het handhdven van de rust in Palestina en de steun der Ver. Staten daarbij mist. Daar in de Ver. Staten laat president Truman dan op hetzelfde moment bekend maken dat Amerika bereid is de verantwoorde lijkheid te aanvaarden voor de tech nische en financieele kant van de toe lating van nog 100.000 Joden in Pa lestina, maar over deelgenootschap in de politieke en militaire verantwoorde lijkheid wordt niet gesproken Er zal nimmer een oplossing kunnen worden gevonden welke beide partijen recht doet; en zoolang de Ver. Staten niet de mede-verantwoordelijkheid voor welke oplossing dan ook aanvaarden, zal daar- bij steeds het Engelsche verlangen een rol spelen de Arabische wereld te vriend te houden, omdat nu eenmaal het wantrouwen tusschen Rusland en de andere groote mogendheden de ge- heele internationale politiek beheerscht. In het licht van dit wantrouwen zal men de met veel reclame opgezette Ameri kaansche proef met de atoombom bij Bi kini ook wel moeten zien, over de re sultaten waarvan het voorbarig zou zijn nu al te oordeelen. Maar Eisenhower heeft kort voor de bom afgeworpen werd in een toespraak tot het Ameri kaansche volk wel heel duidelijk gezegd waarom het ging „Alleen een sterk Amerika bood een volledige garantie voor den vrede. Ook de andere volken moeten de ontzettende gevolgen van een atoomoorlog goed begrijpen opdat ook daardoor de vrede gehandhaafd zal kun nen worden”. Van de binnenlandsche moeilijkheden der Ver. Staten vermel- len wij het veto van president Truman over de door den senaat aangenomen wet tot verlenging van de prijsbe- heersching, welke wet in feite voor groote groepen artikelen deze be- aeersching te niet deed, waarom dan ook dit veto werd uitgesproken. Daar de termijn van de tot nu toe geldende wet echter verstreken is, moet Truman nu ook trachten het congres snel een nieuwe wet te doen aannemen, anders crijgt men een chaos op prijs- en loonen- gebied, welke ook in andere landen moeilijkheden zal veroorzaken omdat deze nu voor de hun door de Ver. Staten verstrekte leeningen minder kunnen coopen. T o e k ij k e r. Bijzonder Gerechtshof Leeuwarden. Tegen Pieter Oost, spoorlegger te Sneek, werd Dinsdag 3 jaar gevangenis straf geëischt met aftrek van voor arrest. Voetbal. Sneek INoordel. Politie-elftal 33 Zaterdagavond werd hier bovengenoem de wedstrijd gehouden welke flinke be langstelling genoot. Tal van autoriteiten waren aanwezig, als de burgemeester: van Sneek en Wymbritseradeel, de h.h. Rasterhoff en Tjaberings, voorts majooi Smit van Groningen, inspecteur Berg sma van Bolsward en de competitielei- der van ’t Noordelijk elftal de heei Schoemakers van Assen. De fair gespeel de wedstrijd leverde een draw op (33). Kampioenschap van Nederland Hee renveenLimburgia 53, Limburgia— Heerenveen 41. L.S.C.Be Quick 24. L.S.C. had Za terdagavond voor de competitie bezoek van het Groninger Be Quick. De gastei wisten te winnen met 24. Promotie 2e klasse. De promotiewed strijd Zondag j.l. gespeeld tusscher. Friesland en Emmen resp. kampioens- clubs van de Noordelijke 2e klas A en E eindigde in een 02 overwinning vooi Emmen. Oranje Nassau II kampioen. Door eei 51 overwinning op het Bolswardei R.E.S. II, gespeeld in een extra beslis singswedstrijd Dinsdagavond j.l. op het Black Boys-terrein, zijn de Sneeker: kampioen van hun afdeeling geworden Uitslag kaatswedstrijd „Black Boys”. Hoofdprijzen le P. Bruining, P. Zijl- stra, W. v. d. Eems; 2e A. v. d. Meer, D. Kuik, Tj. Douma. Troostprijzen le L. Zijlstra, M. Bosma, H. Postma2e J. Hofstra, H. Bos, J. Douma. Handbal Afdeeling Friesland. Competitie Dames 2e klas Olympu: SGV 1—0. naaister, Wommels omgang met een Duitsch militair en omgang ook sexu- eele met een Duitschen Zoll-beamte en van dezen goederen en geld aange nomen. 6 maanden interneering voorwaarde lijk met onder toezichtst. Stichting Pol. Delinquenten gedurende 3 jr. Verbeurd verklaring geheele vermogen, ontz. kiesr. 10 jr. Bijzondere raad van Cassatie. Sietze Adema te Sneek, in 1944 vrij willig toegetreden tot de Duitsche Kriegsmarine door het bijz. gerechtshof te Leeuwarden veroordeeld tot 5 jaar R.W.I., werd door bovengenoemde raad tot dezelfde straf veroordeeld maar met aftrek van voorarrest. Uit het Politierapport. Inbraak en diefstal. In den nacht van Vrijdag 21 op Zater dag 22 Juni j.l. is ingebroken in de werkplaats van de fa. J. F. Repko, goud en zilverwerken, aan de Oosterdijk al hier. Verschillende waardevolle voorwer pen worden vermist. De politie stelt een onderzoek in. Diefstal van papierwaren. Tegen S. D. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van papier waren ten nadeele van H. de Z. alhier. Clandestiene slachting. In samenwerking met de C.C.D. werd proces-verbaal opgemaakt tegen P. van D. te Sneek wegens het slachten van 2 schapen in de woning van en in vereeni- ging met F. W. alhier. Het vleesch is in beslag genomen. Toelatingsexamen Stedelijk Gymnasium Sneek. Na gehouden examen zijn toegelaten tot de le klasse Aafke J. Brouwer, IJde Engelsma, Joh. J. Halbertsma, Abraham R. Zijlstra, allen te Sneek; Ulbe Jagersma, IJpe Jagersma, Michiel de Jong, allen te Heeg; Huite J. Alta, Oudemirdum; Jelle de Boer, Bozum; Corneliske Breimer, Hindeloopen; Dirk N. A. Holwerda, Bolsward; Hendrik F. Pasma. Tierkwerd en Theodora Tieerde. Vergadering van den tijdelijken raad der gemeente Wymbritseradeel op Woensdag 26 Juni 1946, ’s voorm. 10 uur. Voorzitter de heer F. Tjaberings, bur gemeester; secretaris de heer K. Vis ser. Aanwezig 14 leden, afwezig de heer Bouma. Na opening op de gebruikelijke wijze is aan de orde Punt 1. Notulen der ver gadering van 29 April en 20 Mei 1946. (De commissie bestaat uit de h.h. Nij- dam, Okma en Schaap). De heer Nij- d a m deelt mede, dat de commissie al leen de notulen van 29 April heeft na gezien en voorstelt deze goed te keuren. De vergadering van 20 Mei werd door geen der commissieleden brjgewoond, zoodat zij de notulen daarvan ook niet konden controleeren. De notulen van 29 April werden goedgekeurd waarna voor die van 20 Mei een commissie werd be noemd, bestaande uit de h.h. Westra, Atsma en Bootsma. Punt 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen. a. Adres van den heer Y. Sijbrandy te Gauw, waarin deze aan de gemeente voorstelt zonder eenige vergoeding van hem in eigendom te aanvaarden een stukje grond gelegen voor zijn huis te Gauw, ter grootte van 10 are en 40 cen tiare, kad. bek. Scharnegoutum, sectie B no. 405, welk stukje grond deel uit maakt van de openbare- weg. B. en W. stellen voor dit stuk ter afdoening te stellen in hun handen aangezien deze aangelegenheid niet de tijdelijke raad competeert. Aldus besloten. b. Schrijven van den Minister van On derwijs, K. en W„ waarbij wordt toege zonden afschrift van een K.B. waarin naar aanleiding van een desbetreffend beroep, ingesteld door het bestuur van de bijzondere lagere school te Hommerts is bepaald -met vernietiging van het bestreden besluit van Ged. Staten van Friesland en het besluit van B. en W. van Wymbritseradeel dat door de gemeente aan genoemd schoolbestuur alsnog medewerking overeenkomstig art. 72 der L.O.wet 1920 behoort te wor den verleend ten behoeve van de aan sluiting van genoemde school aan de waterleiding. Voor kennisgeving aange nomen. c. Resolutie van h.h. Gedep. Staten v. Friesland, houdende goedkeuring van een raadsbesluit. Deze resolutie wordt voor kennisgeving aangenomen evenals nog twee andere behelzende goedkeu ring van raadsbesluiten. Naar de Voor zitter mededeelt behoort het voorstel betreffende het laten vervaardigen van een borstbeeld van burgemeester van Haersma Buma daar nog niet toe, daar dat nog in Den Haag behandeld wordt. Punt 3. Benoeming van een tuinman wegwerker. B. en W. dragen, den dir v. gemeentewerken gehoord, de volgen de personen voor 1. S. B. Reitsma te Bergum; 2. E. de Vries te Bergum. Bei den zijn werkzaam op de boomkweekerij „Yphof” van de fa. A. Bosgra te Ber gum; no. 1 stond indertijd toen tot tuin- man-wegwerker L. Boersma te Oppen huizen benoemd werd, no. 2. Nadat de openbare raadsvergadering eenigen tijd geschorst was geweest, werd de heer Reitsma met algem. st. benoemd. Punt 3a. Benoeming lid commissie v. toezicht op het L.O. De commissie van toezicht beveelt ter voorziening in de 1. J. Valkema, winkelier te Oudega; 2. M. De heer Valkema wordt met 11 st. benoemd. De heer Ferbeek had 3 st. Punt 4. Adres van de Bedrijfsunie v. Overheidspersoneel om verbetering van de vacantieregeling der gemeentewerk lieden. In verband met dit adres dat verzoekt de vacantie van 8 op 12 dagen te bren gen stellen B. en W. voor aan dit ver zoek te voldoen, daar zij een dergelijke vacantieregeling geenszins onbillijk ach ten. De heer D ij k s t r a bestreed dit voorstel, daar op deze wijze het gemeen- tepersoneel bij de andere arbeiders wordt voorgetrokken, op deze manier komt er nooit een einde aan, want straks wordt weer meer gevraagd. Spr. wilde de va cantie op 8 dagen handhaven. De heer van Gooi merkte op dat 12 dager vacantie bijna in alle gemeenten reed: gebruikelijk is en 12 dagen is dan ook werkelijk niet te veel. Vele hoofden van bedrijven e.d. krijgen vaak wel 4, 5 of 6 weken vacantie en hoeveel vacantie krij gen anderen wel niet? Dit te willen af wijzen omdat anderen nog korter va cantie hebben vindt spr. treurig. Hij gaat daarom volkomen met het voorstel van B. en W. accoord en zou nog liever in een verdere verhooging willen toe stemmen. Het voorstel werd hierna z.h.s. aangenomen. Punt 5. Aanbieding van de balans en verlies- en winstrekening der Woning stichting in Wymbritseradeel per 31 De cember 1145. Deze rekeningen werden ter onderzoek in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de h.h. Dijk stra, Atsma en Huitema. Punt 6. Voorstel van B. en W. betref fende aanbieding van de rekening over 1945 van het Burgerlijk Armbestuur c.a. met wijziging van de begrooting dezer instelling over hetzelfde dienstjaar. De commissie voor armenzaken rapporteert dat het op de gem.begrooting 1945 ge raamde subsidie ad f 40.298,88 niet ge heel behoefde te worden uitgekeerd daar het tekort van het Burgel. Armbestuur over dat jaar f 31.630,37 of f 8668,51 minder bedroeg dan geraamd. Ook dit bedrag zal nog iets lager worden daar f 708.99 is verhaalbaar gesteld, zijnde de door het rijk te betalen 75 van de kosten voor ondersteuning van politieke delinquenten. B. en W. kunnen zich met het rapport der commissie vereenigen en stellen voor de rekening van het B.A. vast te stellen in ontv. en uitgaaf met f 46077,08, kapitaaldienst idem f 5645. Dit voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Punt 7. Voorloopige vaststelling van de gemeenterekening over 1944 met staten van oninbaar te verklaren en verhaalbaar te stellen posten. De commissie ter onderzoek van deze rekening bestaande uit de h.h. Okma, voorzitter en Schaap en Westra, leden schrijft dat de gewone dienst een na- deelig slot aanwijst van f 21.747,03. Dit heeft slechts administratieve beteekenïs daar er nog een totaal aan verhaalbare posten van f30.025,77 is, waartegenover echter de gemeente aan het rijk nog f27615,37 schuldig is, rekening houdend met deze heide ciifers zou het uiteinde- Athletiek. Bij de op Zondag 30 Juni gehouder athletiekwedstrijden te Joure, werd dt Sneeker lange afstandlooper Jac. var Wieren 2e op de 3000 m. D-klasse met borstbreedte verschil op no. 1, de Wir- dumer Wagenaar, die de goede tijd var 10 min. 10 sec. maakte. r de Tribunaal, Sneek. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, is de heer Hans de Boer nimmer lid van de N.S.B. geweest, gelijk wij tot ons leedwezen ten onrechte in ons num mer dd. 28 Juni 1946 als gevolg van ons verstrekte onjuiste inlichtingen vermeldden. Gaarne maken we van de gelegenheid gebruik deze fout te her stellen en den heer de Boer voornoemd te rehabiliteeren. En nu de zitting op 4 Juli. Voorzitter nots. B. Smid, Dronrijp; Leden: de h.h. M. IJssels en M. Knol; Adjunct-secretaris: mr. J. F. C. A. Wille. Terecht stonden: Douwe Kiestra, veehouder, Terzool. Beschuldigd van lid van de NSB; lid van de Nederlandsche (Germaansche) S.S., en daarvan meerdere malen het uniform in het openbaar gedragen; lid Agrarisch Front; Buurtboerenleider en leider van de afd. Volk en Bodem van dé Ned. Landstand; lid, propagandist en buurtschapshoofd van den NVD; gekleed in Friesch costuum te Leeuwarden ge collecteerd voor Winterhulp en voor deze collecte de mede-collectanten toegespro ken in het Beursgebouw; lid van de Ned. Duitsche Cultuurgemeenschap; lid van het Letterengilde van de Ned. Kultuur kamer; te Sneek gesproken voor vor mingsavond der Ned. S.S.; als spreker opgetreden voor de bond van Platte landsvrouwen; te Poppingawier in de Doopsgez. kerk zijn misnoegen geuit over het gebed van den voorganger, waarin deze bad voor de behouden te rugkeer van H. M. de Koningin en den voorganger toegevoegd dat hij in het vervolg beter op zijn woorden moest passen; verklaard dat hij volkomen ac coord ging met de deportatie van de joden; lid en leider geweest van de Friesche Volkspartij en redacteur van het blad van die partij; lid van de Frys- ke Rie fan Saxo-Frisia en redacteur van „It Fryske Folk”, het orgaan van die organisatie. Vonnis: 2% jaar interneering, met af trek preventief, ontz. kiesrechten 10 jr. Marten van Dijk, landarbeider. Kou- dum lid en wijkhoofd van den NVD; lid, bestuurslid en leider dienst sociaal- economische zaken van het NAF. Ontz. kiesrechten 10 jr. Tjomme Ozinga, grondwerker, Parre- ga lid van de NSB. Ontz. kiesr. 10 jr. Hendrik Vriesema, agent van politie, Sneek geregeld Duitsche militairen in woning ontvangen; extra brandstof en levensmiddelen geaccepteerd, omdat zijn zoon bij de Waffen SS was; 2 rijwielen en een revolver van de Duitschers aan genomen; lid van den NVD. 4 mnd. interneering, ontz. kiesr. 10 jr. Janke IJdema, huisvrouw van Jan Visser, Sneek: symp. lid en lid v. d. NSB; lid NVD; als steno-typiste gewerkt op de afd. financiën van het te Leeuwarden gevestigde plaatselijk kantoor van den NVD; te Noordlaren scholingscursus van den NVD gevolgd; abonné vormingsles- sen van den NVD; lid, streekbeheerster en schaarleidster van de NJS; districts- Frontzorgadministratrice van de stich ting Frontzorg Nederland. 2 mnd. interneering z. aftrek. Ontz. kiesr. 10 jr. Fokje Smits, vriendschappelijke Workum. Afgewezen 3 candidaten. hij bij de landverkenners van hun kook- Schelm, W. Couperus 17 p.; 3. De Brui lijk tekort f 19336,63 bedragen. Het te- W. Punter. duiven in goede conditie te krijgen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1