I G I Vrijdag 12 Juli 1946 vanwege ZN Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek No. 60 r igs- a.s. IES ER” neek Predikbeurten te Sneek. ZONDAG 14 JULI 1946. 1111 Buitenlandsch Ovexzicht Aanvullende BONNENLIJST voor de eerste helft van de Raadsvergadering Sneek Het Sneeker Nieuws T 38 heeft :teur. i. 1.2341 lent. ijd. l ar. i het laren T o e k ij k e r. iR :l:ing Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 -Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek maar m de ratie- neek. trent chine ad in loode ti ge- srdag wone dsche loort. a g van weer ij den per 6 trekt. r hen, igt en one of de no. >leum- a wor- echts- iddags ikking een instelling welke zelfstandig op zoeken om steun beslist. Spr. wi] A 68 melk B 68, C 68 melk offen n de rARD Lang- i, Ak- Ni- te te te Dij- fP- rga te en lin- na werd, sk of au te butie- 05. 73 aan te ■ed. ttje rke ■aties i af- OER, neek. ’riese rege- verk- ï'ries- gaan, kt de 4 irten POT- dans l. I NED.- HERV. KERK, SNEEK. 9.30 uur Ds. J. N. DE RUITER (H.A.) 2 uur Ds. J. N. DE RUITER (H.A.) 5 uur Ds. J. N. DE RUITER (Dankz. H.A. en H. Doop). AMICITIA. 10 uur Dr. H. DE VOS. Dzjiguften Kozakken. De bekende Dzjiguiten kozakken ko men meUhun sensationeel ruiterschouw- spel op Dinsdag 16 Juli om 3 uur en hall acht in het sportpark. Zij brengen eei programma met de meest gedurfde staaltjes van acrobatiek en stunts, da: overal de bezoekers tot enthousiasme brengt 1 rende film I 2 Juli orden oeroe- lie na i ont> de vakbeweging o.a.), over welke han delingen een geanimeerd debat ontstond. Punt 8. Inleiding van den heer M. K. Feenstra over „Gemeente-opbouw in de Gemeenten” werd om des tijds wille ver daagd naar een dit najaar te beleggen buitengewone classisvergadering. De praeses dankte ds. Post voor wat hij als praeses en synodelid had gedaan, waarop ds. Post dankte voor het in hem gestel de vertrouwen. Enkele verslagen van class, commissies werden ter kennis der vergadering gebracht. Bij de rondvraag weird gevraagd of met het oog op de hooiïng de, vergaderingen niet een maand vervroegd zouden kunnen worden waar over aan de Synode zal worden ge vraagd, waarna ds. van Veen met dank zegging eindigde. Bijzonder Gerechtshof Leeuwarden. Albert Zuidema, bakker, wonende te Sneek, is veroordeeld tot 4 jaar Rijks- werkinrichting, met aftr. voorarrest en ontz. kiesr. voor het leven en met recht v. beroep in cassatie. Merriekeuring. 8 Juli werd op de Veemarkt alhier door de Prov. Ver. ter bevordering der Paardenfokkerij in Friesland een merrie keuring en voorkeuring gehouden. De resultaten waren als volgt Stamboek. Oudere merriën. Goedgekeurd Filipina, van H. F. Boschma te Offingawier, Alieke, van A. M. Keulen te Speers o/d Goënga; Gonda, van Alb. Keulen te Speers o/d Goënga. Driejarige merriën. Goedgekeurd Rolandi, van J. Tj. HUi- tema te IJlst; Bozana, van H. J. Nauta te Jutrijp; Bellona, van J. Tj. v. d. Vel de te Jutrijp; Belaga, van J. Zijlstra te Sneek; Bea, van R. U. v. d. Kooi te Dij ken o/d Woudsend (ster); Bumina, van P. R. Falkena te Sneek; Blanka, van Tj. Wesselius te Oosthem; Bugamia, van R. S. Sijbrandij te Heeg en van Keulen te Goënga. Hulpboek. Oudere merriën Goedgekeurd: van Schukking te Scharnegoutum. Driejarige merriën. Goedgekeurd Alida, van S. F. Bosch ma te'Uitwellingerga; Elza,'van H. Zijl stra te Doniaga; van R. Jongsmate Goënga; van B. A. Lijcklama a Nijeholt te Oudega (W.) (model). Voor keuring. Twenter merriën Reisgeld Caty, van P. E. Huistra te Scharnegou tum; Cadia, van B. A. Lycklama a Nije holt te Oudega (W.) en van A. v. d. Hoek te Cubaard. Enter merriën. Reis geld Edoretha, van R. U. v. d. Kooij te Dijken o/d Hommerts; Faria, van B. B. Kramer te Draaisterhuizen o/d IJlst; Emeralda, van H. S. Wiarda te Nijland; Enny, van J. Tj. Bouma te Scharnegou tum; Ewaria, van H. J. Nauta te Jut rijp; Eposma, van H. J. Bootsma te Scharnegoutum; Jardina, van IJ. J. Sij brandij te Speers o/d Scharhegoutum; Elsje, van H. S. Wiarda te Nijland en Folly, van D. P. Cnossen te Nijland. Niet opgekomen of afgekeurd 19 paarden. Gevaarlijke palingkoppen. De Ver. tot bescherming van dieren waarschuwt tegen het verstrekken van palingkoppen aan huisdieren of het de- poneeren van deze koppen op voor huis dieren toegankelijke plaatsen. In pa lingkoppen bevinden zich herhaaldelijk vischhaken, die onze huisdieren inwen dige verwondingen kunnen veroorzaken. Ernstige gevallen zijn reeds geconsta teerd. Openb. Leeszaal en Bibliotheek Sneek. In de afgeloopen maand werd de Leeszaal door 1241 personen bezocht en bedroeg het aantal uitgeleende banden 5603. Algemeen Onderlinge Ziekenfonds te Sneek. Op Woensdag 3 Juli was het Algem. Onderlinge Ziekenfonds „Sneek en Om streken” in ledenvergadering bijeen. De opkomst liet wel iets te wenschen over en had beter kunnen zijn. Over de ver schillende punten der agenda ontspon zich een geanimeerde bespreking. Aan gezien door de leden geen tegencandi- daten waren gesteld, werd het bestuur bij enkele candidaatstelling herkozen en aangevuld. Ook werden 3 commissaris sen benoemd. Een voorstel van het be stuur tot instelling van een ledenraad, die de leden zal vertegenwoordigen, vond algemeene instemming. Den leden wordt verzocht hiervoor candidaten op te geven voor 1 Ja!n. 1947. De voorge stelde contributieverhooging van 4 cent per' groot lid werd na eenige discussie aangenomen. Hiervoor zal thans de goedkeuring worden aangevraagd. Na de aanwezigen dank te hebben gebracht voor hun medewerking, sloot de voorz. de vergadering. De conducteur der Ned. Tramweg Mij., de heer S. Terpstra, is benoemd tot hoofdconducteur bij die maatschappij. Bij K. B. is de heer R. Hanewald, ontvanger der registratie en successie tevens hypotheekbewaarder alhier, be noemd tot inspecteur vair ’s Rijks belas tingen. Geslaagd voor het Mulo-examen A G. T. E. Verwer en B. T. M. de Backer, Sneek. Geslaagd voor het theoretisch ge deelte Staatsdiploma Piano, mej. D. A. de Groot, J. W. Frisostraat alhier. Aan de Chr. H.B.S. te Leeuwarder slaagden voor het eindexamen de h.h 0. G. v. d. Veen en M. Flach te Sneek; aan de gem. ÉI.B.S. aldaar de heer H. de Jong, Scharnegoutum. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, 2.30 uur Ds. W. Mesdag va;. Sneek. IJlst, 9.30 uur Ds. J. H. v. d. Slooten.. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9 en 1.30 uur Ds. S. van Popta van Rijswijk. Kerknieuws. Doopsgezinde gemeente. Beroepen te Franeker, Mej. Ds. J. H. v. 'd. Slooten te IJlst. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Nederhorst den Berg, ds. A. v. d. Heij te Staveren. Het feit dat het te Parijs in de confe rentie der vier ministers van buiten- landsche zaken weer heeft gespannen maar dat er tenslotte toch weer een compromis werd gesloten, is op zich zelf het vermelden waard. Immers het be- wijst dat geen der groote staten het op een breuk durft te laten aankomen, ook Rusland niet. Telkens weer ziet men Molotoff verzet bieden tegen voorstel len der groote Westelijke geallieerden, tot het uiterste houdt hij dit vol, maar tenslotte is hij evenzeer als de anderen bereid een compromis te aanvaarden. Men zegt wel, dat dit veroorzaakt wordt door het feit dat de laatste tijd te Mos kou weer figuren invloed op de Russi sche politiek hebben gekregen, welke met het Westen willen blijven samen werken, men noemt o.a. Litwinof, die voor den oorlog ook volkscommissaris voor buitenlandsche zaken was, maar welke oorzaak het dan ook zij, een feit is het dat Rusland steeds een breuk tracht te vermijden. Dat is de laatste dagen der vorige en de eerste dagen van deze week weer gebleken. Tevoren was men het eens geworden over het in- ternationaliseeren van Triëst, hoewel Rusland het oorspronkelijk aan Z. Slavië wilde toewijzeri en ook over de Italiaan sche koloniën. Nog niet zoo lang gele den eischte Molotoff een Russisch man daat over Tripolitanië, maar tenslotte heeft hij er vorige week zijn goedkeuring aan gehecht, dat de beslissing over het lot dezer koloniën, als de groote mo gendheden het daarover binnen een jaar nog niet eens zijn geworden, zal geschie den door de algemeene vergadering der Ver. Naties en wel bij een eenvoudig meerderheidsbesluit. Er zouden nog an dere punten te noemen zijn, waarop de Russen tenslotte in zekere mate toe gaven, maar wij willen even wijzen op de principieele beteekenis van de goed keuring door Rusland van het besluit inzake de Italiaansche koloniën. Immers de Russen aanvaardden daar een in Westelijke oogen democratische oplos sing door te beloven zich eventueel over een jaar neer te leggen bij een meerder heidsbesluit der Ver. Naties. Tot nog toe hebben de Russen steeds de nadruk er op gelegd dat slechts de groote mo gendheden hadden te bepalen wat er in de wereld der buitenlansche politiek zou gebeuren, en dat deze dat éénstemmig moesten .doen, waarom ook het veto recht bij de beslissingen van den Veilig heidsraad werd ingevoerd. Inzake de Italiaansche koloniën namen zij nu ech ter genoegen met de internationale de mocratische procedure. Maar daarna schenen zij spijt te hebben van deze te gemoetkomendheid. Want toen al de rtoeilijke punten van de vredesverdra gen met de gewezen Duitsche vazal staten de revue waren gepasseerd, kon de datum worden vastgesteld waarop de groote conferentie der 21 landen, welke de vredesverdragen met deze vazalsta ten d.w.z. Italië, Finland, Roemenië, Hongarije en Bulgarije moet sluiten, zou bijeenkomen. Daarover was men het heel gauw eens 29 Juli. Maar vervol gens is er dagenlang geharreward over de tekst van de uitnoodiging. Eerst over de vraag of vier dan wel vijf mogend heden de invitatie zouden uitsturen, nl. of China er ook bij zou beboeren. Hoe wel noode gaven in dezen de Ver. Sta ten, Engeland en Frankrijk aan de Rus sische wensch toe dat China, dat niets met deze vredesverdragen heeft te ma ken maar wel tot de „grooten” behoort, niet mee zou uitnoodigen. Daarna eisch te Molotoff echter ook nog dat de uit- noodi gingen vergezeld moesten gaan van een reglement van procedure door de groote vier opgesteld, voor de groote conferentie. Practisch zou dit er op neerkomen, dat aan de conferentie werd voorgeschreven wat zij had te doen. Blijkbaar vreest Rusland dat als de con ferentie vrij in haar handelingen is, zij nog wat af zal dingen op hetgeen de Russen nu na moeizame strijd te Parijs hebben verworven. Het was begrijpelijk dat de Ver. Staten en Engeland tegen dit Russische denkbeeld in het geweer kwamen en voor het recht der groote conferentie om zelfstandig haar beslis singen te nemen pleitten. En even be grijpelijk, dat Frankrijk, dat vanwege zijn binnenlandsche politiek zoo’n beetje tusschen Westen en Oosten laveert, weer een bemiddelaarsrol speelde, wat zijn internationale positie slechts ten goede kan komen. Dank zij deze Fran- sche bemiddeling werd men het na eeni ge, voor vruchtbaar werk verloren da gen, er over eens dat de uitnoodlgingen wel vergezeld zullen gaan van een ont- werp-procedureregeling, maar de confe rentie kan deze paar believen verwerpen of aanvaarden. De Russen kregen hun ziri dus al weer niet en namen ten slotte genoegen met een compromis. Maar zij krijgen wel hun verlangen ingewilligd dat voor het vredesverdrag met elk land afzonderlijk een commissie wordt ge vormd, waarin steeds een der groote mogendheden zitting zal hebben met die landen, die direct met de betrokken staat in oorlog zijn geweest, en dat be sluiten slechts met een twee derde meer derheid geldig zijn. Van vetorecht tot twee derde meerderheid is echter een ontwikkelingsgang, welke eenige hoop geeft voor de toekomst, ook ten opzichte van de Russisch^ houding. Ruslands ge drag van den laatsten tijd heeft in de Ver. Staten overigens reeds tot een felle anti-Russische strooming geleid, waarvan zelfs de Engelsche leening, welke thans het laatste stadium van behandeling in het Amerikaansche huis van afgevaardigden doormaakt, mis schien zal profiteeren. In België is de regeering van Acker afgetreden, de bin nenlandsche moeilijkheden zijn er groot, de regeeringsmeerderheid was er wan kel en ditmaal bleef van Acker in de senaat met 1 stem in de minderheid bij een vertrouwensmotie. ambtenaarsverordening in dien zin ge wijzigd dat uit de eerste „chef-fitter bij de gasfabriek en waterleiding” vervalt en in de laatste „technisch opzichter” wordt opgenomen. De chef-fitter is nl. tot technisch opzichter benoemd. Voorstellen van B. en W. tot wijziging van de begrooting van baten en lasten van het gasbedrijf over 1945, van het waterleidingbedrijf over 1945, het open baar slachthuisbedrijf over 1945 en het reinigingsbedrijf over 1945 worden z.h.s. aangenomen. Ook wordt op voorstel van B. en W.-z.h.s. de rekening van baten en lasten van het gasbedrijf over 1945 voor- loopig vastgesteld met een nadeelig sal do van f 83599.17, idem van kapitaal ontvangsten en uitgaven met f 127664.38 in ontv. en uitgaaf en de balans per 31 Dec. ’45 met een totaal van f 502055.87 in debet en credit; idem waterleiding voordeelig saldo f 25721.94, kapitaals- ontv. en uitgaven in ontvang en uit gaaf f229245.91, balans f256573.43 de-/ bet en credit; idem reinigingsbedrijf na deelig saldo f 61034.22, kapitaalsontv. en uitgaven f 130415.81, balans f 133422.21 debet en credit. Op voorstel der commissie voor reke ningen en begroetingen werd z.h.s. goed gekeurd een wijziging der begrooting 1945 en de balans per 31 Dec. 1945, de rekening v. d. kapitaaldienst over 1945 en de verlies- en winstrekening over ’45 van het O.B.W. De laatste sluit met een batig saldo van f 847.90. Ook een wijziging der gemeentebe- grooting 1945 werd z.h.s. goedgekeurd. Ze hield verband met het feit dat een door den burgemeester dezer gemeente in 1944 genomen besluit voor een lee ning van het O.B.W. groot f 56600.a 3 in dat jaar door den commissaris der provincie niet werd goedgekeurd omdat de rente 3% zou moeten be dragen. Naar aanleiding van het door den burgemeester ingestelde beroep is bij K.B. van 13 Mrt. 1946 de vereischte goedkeuring echter alsnog verleend. Tenslotte ging de raad z.h.s. accoord met het advies van I}. en W. om Ged. Staten tp berichten dat hun ontwerp besluit inzake voorloopige maatregelen met betrekking tot de bezoldiging der secretarissen en ontvangers ’s raads in stemming heeft. Den heer Koolmoes werd alsnu ge legenheid gegeven zijn motie toe te lich ten, waarbij den raad wordt vodrgesteld een adres tot het Burgerl. Armbestuur te richten, waarin wordt aangedrongen op verhooging van de steunnormen der armlastigen en eventueel den minister te verzoeken deze verhooging goed të keuren. De heer Koolmoes zegt dat de steunnormén na 1940 geen gelijke tred met de verhooging van het levenspeil, die wel 70 bedraagt, hebben gehou den. Spr. noemt het geval van een vrouw met 3 kinderen, die slechts f 15.— ontvangt, wat ten eenenmale onvoldoen de is. Zeer dringend is dus verhooging noodig, gaat men ook daarin tot 70 dan is de steun slechts gelijk gebleven. De Voorzitter zegt dat hoewel deze piotie niet voldoet aan de eischen van het reglement van orde, de raad wel geen bezwaren tegen onmiddellijke be handeling zal hebben. Aannemend dat de heer Koolmoes voor de betrokkenen iets wil bereiken gelooft spr. niet dat deze een weg volgt welke tot dat doel zal leiden. Het Burgel. Armbestuur is in ver- il niet betwisten dat er voor den raad op zeker pogenblik reden kan zijn het B.A. zijn meening over de steunpolitiek kenbaar te maken; hij kan dat bij de begrooting, bij de rekening, ook bij de benoeming van armvoogden en zelfs door een mo tie. Maar het lijkt spr. toe dat ’'men eerst tot deze middelen zijn toevlucht moet nemen als alle andere gepaste middelen gefaald hebben, als daar zijn het overleg van B. en W., pf burge meester met het B.A., wanneer deze van klachten als nu de heer Koolmoes te berde brengt, op de hoogte worden ge steld. B. ,en W. hebben zich echter nu niet kunnen oriënteeren en het B.A. is niet in' staat zich te verdedigen. Toch moeten we het „hoor en wederhoor” toepassen. De heer Koolmoes spreekt van „steunnormen” maar dat is niet juist. Het B.A. werkt niet met normen maar met gevallen, welke individueel worden bezien, al zal het wel richtlijnen daarbij hebben. Bij deze stand van za ken is het zeer moeilijk voor den raad de motie te aanvaarden. Laat de heer Koolmoes B. en W. in vertrouwen de naam van de betrokken familie meedee- len, zij kunnen dan met het B.A. over leg plegen en den raad in de volgende vergadering inlichtingen geven. Men moet niet vergeten dat bij elk „geval” diverse factoren een rol kunnen spelen en zoolang we niet weten hoe het met dit geval staat kunnen wij er niet over oordeel en. Wel is spr. bekend dat het B.A. den laatsten tijd zijn steunuitkee- rlngen verhoogde. De heer Groeneveld, die zelf het genoegen had 6.jaar armvoogd te zijn, gelooft dat het juist is dat men niet van bepaalde normen kan spreken bij deze steun. Geval voor geval wordt beoor deeld en uitgemaakt wat het minimum is inderdaad wordt het minimum aangenomen waarvan een bepaald gesteund gezin kan leven. Wat nu een geval als de heer Koolmoes noemt, vrouw en 3 kinderen, betreft, al direct rijst dan de vraag, zijn deze kinderen halfweezen Zoo ja, dan krijgt dit ge zin ook steun van het O.B.W. en het B.A. houdt daarmede dan, zij het niet ten volle omdat het O.B.W.’ dat niet wil, rekening. Zoo moet men elk geval af zonderlijk zien en kan men niet van nor men spreken. Inderdaad kan de raad in vloed- op het B.A. oefenen maar om werkelijk over deze zaken te kunnen spreken moet men er inzicht in hebben en dat heeft ook de raad niet omdat deze bij de begrooting alleen totale be dragen en geen enkele uitkeeringen ziet. Zou het geen overweging verdienen, op dat de raad meer inzicht in dezen ver kreeg, dat dit veranderde De heer v. d. Veen zegt dat in een vorige besloten vergadering ook al eens over deze zaken is gesproken, naar aan leiding waarvan B. en W. contact met Geslaagd voor het Esperanto- examen B (onderwijsbevoegdheid) de heer J. v. d. Meulen alhier. Geslaagd voor het Mulo-exajnen B, D. Boersma, IJlst. Opbrengst collectes. De opbrengst van de collecte voor het Prins Bernha’rd-fonds was alhier onge veer 430.-^ voor de reclasseering 822.56. Uitvoering ThusneldaGreate Pier. De openluchtuitvoering van bovenge noemde ver. op Woensdag 3 Juli in het Sportpark is èen uitstekende geslaagde geweest, in het bijzonder ook door het optreden van de kampioenvereenigings- ploeg heeren van Quick te Huizum on der leiding van den heer J. de Jong Lzn. Deze ploeg gaf nummers aan rekstok, paard, brug en ringen en wat gepres teerd werd was boven allen lof ver heven. Hier zag men inderdaad een na tionale ploeg aan het werk en terecht viel deze dan ook bij een eererondje langs de stampvolle tribune een ware ovatie ten' deel. Maar ook de nummers van TGP mochten er zijn. De KNGV- serie „Vrede en Vrijheid" werd onberis pelijk uitgevoerd. Bij het ringzwaaien dames bleken goede krachten te zitten onder de leden van TGP, evenals bij de verschillende springnummers. De volks dansjes vielen zeer in den smaak en wer den door mej. A. Kan op de van haar bekende manier met de accordeon bege leid. Op enkele mislukkingen pa wérden de partneroefeningen er zeer goed afge bracht, terwijl de algemeene vrije oefe ning, op de bekende KLM-marsch een waardig slot was van deze goedi geslaagde avond. De wnd. voorzitter de heer E. Coers, die ook een openingswoord 'had gesproken, zegde ten slotte allen dank, die het hunne hadden gedaan om den avond een succes te doen worden. Het Stédelijk Muziekcorps heeft muzikale medewerking verleend. Nationale bedevaart naar Bonifatius Heiligdom. Onder enorme belangstelling heeft Woensdag de 15e nationale bedevaart naar het Heiligdom van St. Bonifatius te Dokkum plaats gehad. Aan het hoofd ging Z.Em. kardinaal-aartsbisschop de Jong, die in de kapel op het Martelveld de Plechtige Hoogmis opdroeg, waarbij pastoor E. P. M. Mets van Lemmer de feestpredikatie hield. Na de vereering der reliquien van St. Bonifatius in de parochiekerk, werd te 3 uur in de kapel een plechtig Lof opgedragen door Deken. Th. Holtmann van Leeuwarden Waarbij pater E. E. Peters O.E.S.A. uit Eind hoven in een toespraak het leven van den H. Bonifatius schetste. Na het Lof werd een plechtige sacramentsprocessie in het park gehouden, waarna kardinaal de Jong in de kapel den pelgrims zijn zegen gaf. (Leeuw. Koerier). CÏassicale vergadering. Op Woensdag 26 Juni had de classis Sneek der Ned. Herv. kerk haar jaar- lijksche vergadering in het Geb. v. Chr. Belangen alhier. In verband met zijn a.s. vertrek naar Eindhoven had ds. Post van Nijland bedankt als praeses, welke functie nu werd waargenomen door ds. Spijkerboer van Woudsend, die bij de opening Gal, 5 las en daarover eenige béschouwingen gaf, waarna hij voorging in gebed. Ds. Jansen van IJlst las de zeer uitvoerige notulen, welke onveran derd werden gearresteerd. Eenige inge- xomen stukken werden voor kennisge ving aangenomen. De verkiezingen had den het volgende verloop. Ge- of her kozen werden als praeses, tevens als afgevaardigde naar de Generale Synode, ds. van Veen van Workum; als tertius- lid voor de Gen. Syn. ds. Spijkerboer van Woudsend; voor het Classicaal Be stuur ds. H. B. Spijkerboer, ds. H. Gordeau, ds. Chr. J. Schweitzer, dr. H. de Vos, de heeren R. Faber en J. Reitsma; ds. S. J. Wouda, ds. E. Kem penaar, ds. A. v. d. Heij, ds. C. C. H. de Loos, ds. G. J. Hintzbergen, ds. A. A. de Kleine, ds. J. C. M. Jansen. Voor de Class. Zendingscommissie werden aangewezen ds. C. C. H. de Loos, ds. A. Kentie en ouderl. J. v. d. Wal. Een drie tal reglementswijzigingen door de Syno de voorgesteld werden aangenomen le. een toevoeging „met twee plaatsvervan gende leden” aan de commissie voor de rechtspraak; 2e. een concept-regeling voor de beroeping en bevestiging van predikanten in algemeenen dienst; 3e. een invoeging in het reglement op de stichting en indeeling der gemeenten. Ds. Post gaf daarop een inleiding over de verklaring der Gen. Synode, waarop aansloot een toelichting op de andere handelingen der Synode (rapport over het B.A. zochten. Wat spr. betreft, hij heeft geen behoefte aan deze motie als de voorzitter toezegt ook deze zaak met het B.A. te willen bespreken. Spr. zou dit toejuichen, want ook hem bereiken klachten over de uitkeeringen en als de cijfers juist zijn welke de heer Koolmoes noemde, is die uitkeering te laag. De Voorz. wil gaarne toezeggen dat hij deze kwestie zal bespreken met het B.A. maar men houde in het oog, dat het telkens afzonderlijke gevallen be treft. De heer Koolmoes laat men alle uitkeeringen van 1940 met 70 ve'r- hoogen, dan krijgt men niet meer steun dan toen. De Voorz.: dat lijkt eenvoudig, maar is het niet, want de omstandighe den zijn voor de gevallen van 1940 bijna alle veranderd, bovendien hebben aller lei andere factoren invloed op de uit keering, bijv: of gezinsleden in staat kunnen worden geacht zelf te verdienen, of familie kan steunen enz. Wel weet spr. dat in het algemeen de steunuitkee- ringen door het B.A. verhoogd zijn, een bepaald „geval” dat in Sept. ’45 7% gul den steun ontving, krijgt nu f 15. Maar wij kunnen over de richtlijnen voor deze steun niet oordeelen alvorens het B.A. gehoord te hebben. Gaat de heer Kool moes er mee accoord dat wij ons eerst oriënteeren en dan bij den raad komen? De heer Koolmoes: ik houd vast aan mijn motie. De heer de Groot acht het ’t beste dat de heer Koolmoes, zij het niet in openbare raad, de naam van het gezin noemt, dan kan de zaak onderzocht wor den. Van normen kan men niet spreken, hier geldt geval voor geval. Een vrouw met 3 kinderen, die slechts f 15.ont vangt, krijgt naar sprekers gevoel te weinig, maar lang niet alle gesteunde gezinnen van vier personen behoeven daarom in dezelfde omstandigheden te verkeeren. Deze vrouw en moeder be hoort in haar gezin, maar in een ander geval kunnen er wel gezinsleden zijn die zelf kunnen werken. Daarom moet men niet alle gevallen in één bepaalde cate gorie over één kam scheren en van nor men spreken, doch geval voor geval be handelen. En daarbij heeft de minister, van wien de motie oók spreekt, geen taak, zooiets moet hier onderzocht en opgelost Daar de motie-Koolmoes niet wordt ondersteund, kan zij niet verder in be handeling komen en wordt de openbare vergadering gesloten. 8ste periode 1946 (7 t/m 20 Juli). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 608 B 82 Reserve 1 ei Bonkaarten LA, LB, LC 608 2 liter melk 3% liter melk Bonkaarten LD, LE 608 D 68, E 68 melk 6 liter melk Tabakskaarten. 2 rantsoenen tabaksartikelen plus 2 rantsoenen sigaren van 18 cent of minder of een pakje tabak van 40 gram. Bon T 38 van de tabakskaart geeft recht op twee rantsoenen tabaksartike len, terwijl bovendien als extra rantsoen op dezen bon gekocht kunnen worden twee rantsoenen sigaren van 18 cent of minder per stuk of een pakje kerftabak van 40 gram. In totaal zijn dus op dezen bon vier rantsoenen verkrijgbaar. Petroleum. Van 14 Juli t/m 10 Augs. zijn bonnen 437 en 937 algemeen, geldig voor 2 liter petroleum. Kousen op textielpunten. Alle soorten kousen en sokken kunnen nu op textielpunten worden gekocht bon A van de textiel-lederkaart VA 510 is dus vervallen. S.I.M.A.VJ. Wanneer men tegenwoordig het woord Indonesië noemt, krijgt menigeen een lichte kriebel langs den rug. En toch nemen wij de vrijheid dat onderwerp nog eens aan te snijden. U weet allen, dat ons Insulinde 10-taIlen millioenen bewo ners heeft en U zult meteen begrijpen welk een enorme medische verzorging daarvoor door ons was opgebouwd. Te gelijk met de Japansche bezetting is al dat werk grootendeels vernietigd of ten onder gegaan. Het behoeft geen nadere uitlegging dat de gezondheidstoestand daar eenvoudig erbarmelijk is. In de Buitengewesten, waar veelal ons gezag met blijdschap is begroet, kunnen wij reeds weer aan den slag. Hiervoor doet Simavi weer een dringend beroep op onze nobele traditie van barmhartigheid. Hier moet snel, hier moet in grooten stijl geholpen. Simavi is een algemeene vereeniging, die reeds jarenlang allerlei medisch werk steunt of verricht b.v. hospitalen, poliklinieken enz. De naam is voluit Steun in medische aangelegenheden voor Inlanders. (Men zie ook eens wat de étalage bij fa. Bervoets er van ver telt). Geeft 15 en 16 Juli dan ook met gulle hand, de nood is ten hemel schreiend. Het Comité, Dr. T. A. DONKERSLOOT. Ds. F. GUILLAUME! Dr. H. DE VOS. N. J. DE VRIES. GEBOUW VOOR CHR. BELANGEN. 10 uur Kinderkerk. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. M. v. d. Meulen, Doopsgez. pred. te St. Anna Parochie. GEREF. KERK. Noorderkërk 9.30 uur Ds. A. Sybrandy van Hoek van Holland (Z. 36)5 uur Ds. F. Guillaume. Zuiderkerk ‘9.30 uur Ds. E. N. v. Loo (Z. 36); 5 uur Ds. A. Sybrandy. Oosterkerk 9.30 uur Ds. F. Guillaume; 3 uur Ds. E. N. van Loo (Z. 36). BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. G. W. Tijman van Utrecht. (Coll. Bouwfonds). Vrijdag avond 8 uur Bijbellezing en Bidstond. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. LEGER DES HEILS. 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur Verlos- singssamenkomst. Maandag 2.154 u. Gezinsbond (Vr.vereen.) Donderdag 8 u. Verlossingssamenkomst. Leiders kapiteins BergsmaSchuil. NED. HERV. KERK. Abbega, 1.3(1 uur Ds. N. Bergstra (Ind. Pred) Gauw, 9 uur de heer Tietema v. Zurich. (Boekencollecte) Hommerts, ’s nam. Ds. Post van Nijland. Jutrijp, 7.30 uur de heer W. Nauta van Sneek (Fryske tsjinst). Offingawier, 1.30 uur Ds. E. Kempenaar (Voorb. H.A.) Boeken-collecte. Oudega (W.), 9 uur de heer W. Nauta van Sneek; 7.30 uur Ds. Jansen van IJlst. Oosthem, 9.30 uur Ds. N. Bergstra. (Indisch Predt.) Poppingawier, 9.30 uur dhr. K. Twijn- stra van Sneek. Rauwerd, 9.30 uur Ds. Ph. M. Becht. Woudsend, 9.30 uur (H.A.); ’s av. 7 uur (Dankz.) Ds. Spijkerboer. Wolsum, 9 uur Ds. H. Gordeau. IJsbrechtum, 2 uur Dr. H. de Vos, Sneek IJlst, 9.30 uur de heer De Koning van Oosterlittens; 2 uur Ds. Jansen (Voor bereiding H.A.) Vergadering^ van den tijdelijken raad der gemeente Sneek op Dinsdag 9 Juli 1946, des avonds 7.15 uur. Voorzitter de heer L. Rasterhoff, burgemeester; Secretaris de heer W. S. Overzee, loco-secretaris. Aanwezig 13 leden; afwezig met kennisgeving de h.h. Dokkum en Vis wegens uitstedig- heid. Als eerste punt is aan de orde de be- ëediging van den heer L. Dokkum, com mies ter secretarie, als plaatsverv. ge meentesecretaris. Nadat de heer Dok kum in handen van den Voorz. de ver eischte eeden heeft afgelegd wenscht deze hem geluk met deze benoeming, de ervaring van den laatsten tijd heeft spr. de overtuiging geschonken dat als het geval zich voordoet de benoemde deze taak inderdaad eerlijk en met vlijt zal vervullen. De notulen van de vergadering van 9 April jl. werden onveranderd vastge steld. i Op voorstel van B. en W. verleende de raad op hun verzoek eervol ontslag aan dr. W. v. d. Wielen als leeraar in de oude talen en dr. T. v. d. Zee als leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde a. h. gymnasium en aan laatstgenoemde als leeraar in handelsaardrijkskunde a. d. handelsavondschool, alles met ingang van 1 Sept, a.s., en aan mej. G. v. d. Sluis op haar verzoek met ingang van een door B. en W. te bepalen datum als onderwijzeres aan de'o. 1. school 3. Ver slagen over 1945 omtrent den toestand v. h. gymnasium, v. h. openbaar slacht huis, van de gemeentebedrijven, van de gemeentereiniging, van ,,It Fryske Gea” (1944 en 1945) werden vóór kennisge ving aangenomen evenals een dankbe tuiging van het gemeentebestuur van Est en Opijnen voor de schenkingen ten behoeve v. d. administratie en het ge meentehuis aldaar. Een adres van de Ned. Ver. tot be scherming van dieren, met het verzoek te bevorderen dat een oogkleppenverbod voor paarden word( ingevoerd stelden B. en W. voor voor kennisg. aan te ne men. De heer v. d. Veen stond wel sympathiek tegenover hét verzoek; wordt een verbod ingevoerd dan geldt het ook voor de dieren, welke hier door de gemeente komen. Nog niet lang ge leden zag spr. zelf een paard, waarbij een oogklep los zat, wat zeer hinderlijk Voor een dier is. Tal van gemeenten heb ben het verbod reeds ingevoerd en spr geeft B. en W. in overweging er nog eens over te denken. De Voorz. ant woordt dat slechts een zeer klein deel der Ned. gemeenten zoo’n verbod kent. B. en W. is bij een onderzoek, waaruit ook blijkt dat zij de zaak serieus hebber genomen, gebleken dat oogkleppen hier weinig gebruikt worden. Als we zulke kleinigheden alle willen regelen, krijgen we allerlei bepalingen, welke op den duur bijna niet worden nageleefd. B. en W. verwachten veel meer resultaat als de adresseerende ver. zelf de zaak ter hand neemt en er bij de betrokken tnen- schen op aandringt voor die paarden, welke ze kunnen missen, 4e oogkleppen af te schaffen. Dat zal meer vrucht dra gen dan dat wij iemand moeten aan wijzen om te controleeren of een bepaald paard de oogkleppen wel of niet mag dragen. De heer v. d. Veen wil ook niet alles regelen maar de menschen zijn zoc gewend het dier te exploiteeren dat te zijner bescherming wel eenige maatre gelen mogen worden getroffen. Als de ver. zelf iets kan bereiken des te beter en als de politie meewerkt, lukt het misschien, maar blijkt dat niet het ge val dan behoudt spr. zich het recht voor later op deze zaak terug te komen, al leen de stalhouders hier zijn tegen het verbod. Z.h.s. wordt het adres nu voor kennisgeving aangenomen. Tot onderwijzeres aan o .1. s. nr. 3 wordt met alg. (13) st. benoemd mej. A. J. Nieuwenhuis, onderwijzeres a. d. o. 1. school te Workum, de eenige door B. en W. voorgedragene; tot onderwij zeres a. d. openb. sch. v. buitengew. l.o. ter voorziening in de vacature-mevr. Carstens de eenige door B. en W. voor gedragene mej. G. J. J. Schmelling, on derwijzeres a. d. school voor C.V.O. te Folsgare wonende te Sneek, eveneens met alg. (13) st.; tot leeraar in het He- breeuwsch a. h. gymnasium voor 1946- 1947 de door curatoren aanbevolen ds. H. v. d. Veen, geref. predikant te Op penhuizen, eveneens met 13 (alg. st.); het voorstel om te rekenen van 6 Mei j.l af den heer D. Bergstra te Leeuwarder niet volledig bevoegd tot weder opzegging tijdelijk te belasten met de waarneming van lessen in de Engelsche taal a. h. gymnasium wordt z. h. st. aangenomen. (Ondanks het feit dat drie maal een oproeping is geplaatst hebber zich nl. voor leeraar in deze taal in de vac. dr. C- E. Baehrens geen gegadigden aangemeld) Het presentiegeld toegekend aan de leden der stembureaux wordt nu op voorstel van B. en W. z.h.st. van f 5. op f 6.gebracht. B. en W. hadden te vergeefs getracht een andere oplossing welke meer met de loonderving reke ning hield, te vinden, waarop de heei v. d. Veen in een vorige vergadering had aangedrongen. Op voorstel van B. en W. wordt het reglement voor het gymnasium z. h. st. in dien zin gewijzigd dat de Hebreeuw- sche taal daarin weer als vak van on derwijs wordt opgenomen, tijdens de be zetting werd het bij besluit van den burgemeester van 15 Febr. 1943 daaruit geschrapt. In verband met de wensche- lijkheid het v.m. weeshuisgebouw aan de Kruizebroederstraat zoodanig in te rich ten dat het in zjjn geheel voor de huis vesting v. d. Rijkslandbouwwinterschoo; in gebruik kan worden genomen steldei B. en W. voor in dit door de gemeente van het O.B.W. gehuurde gebouw eenige veranderingen aan te brengen, waarvar. de kosten geraamd worden op f 7900. welke uit geldleening zullen moeten worden bestreden, al zal aan regenten van het O.B.W. gevraagd worden een gedeelte, dat normaal onderhoud be treft, aan de gemeente te restitueeren. De heer Groeneveld had het lo gischer gevonden als regenten eerst ge vraagd waren of zij daartoe bereid wa ren, nu doet men het achteraf, blijkbaar in de verwachting, dat het O.B.W., dat steeds zoo tegemoetkomend voor de ge meente is, het ook nu wel zal zijn. De Voorz. zegt dat dit overleg intusschen al heeft plaats gehad en het O.B.W. in derdaad een deel Zal betalen; waar de- raad nu eerst over het voorstel beslist is dit overleg met regenten dus nog tij dig geweest. Z.h.st. wordt het voorstel van B. en W. nu aangenomen. Z.h.st. wordt ook op voorstel van B. en W. het werkliedenreglement en de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1