No. 61 Vrijdag 19 Juli 1946 3 Juli Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek :el. Heropening Friesch Scheepvaart Museum Buitenlandsch Overzicht Sneek-Week 1946 Het Sneeker Nieuws ook v. vorden aan enscht nver- DER. trekt en te nheid jreau .rden, lie een rbekw. lar laar. school j zij ode lie ge- enz.) rde de de ge-' en MD kunnen r kook- petro- ulier in a week ulieren .ts vin- bij die- kkenen Toelatingsexamen R.H.B.S. Sneek. Toegelaten tot de le klasse: Henk Jo han Alkema, Wijmer Bouritius, Sijtse Eekma, Doede Age Huisman, Eelkje de Jager, Jeltje Alida de Jong, Sytske de Jong, Geertje Koerten, Anneke Kuipers, Sietske Nellie Lootsma, Rienk Lusthoff, Andries Hendrik Mulder, Brugt Nauta, Anna Wilhelmina Jacoba Nieuwenhuis, Sijbren Piersma, Wytske Tienstra, Jan Harm Visser, Baukje Vleer, Johannes G. v. d. Werf, Elisabeth Antje Wiegman, Feike Arjen v .d. Zee, Wessel Zuidema Noodvoorziening Ouden van Dagen. Het voorstel van de Stichting van den Arbeid inzake de noodvoorziening Ouden van Dagen behelst het volgende: Ten aanzien van de rentetrekkers in gevolge de invaliditeitswet wordt voor gesteld le. De ouderdomsrente, welke voor de groote meerderheid der rentetrekkers momenteel bedraagt 3 plus 50 pet. voor alle verzekerden te brengen op 9 per week. 2e. De invaliditeitsrente, momenteel al naar gelang den duur van de verzeke-1 laar); i ver- lur te: en, om ndeling r als zij dagen inreau- tunnen geves- :ot het or be- i m on- 916. innen orden Land- nacht. jfd bij f 1926 ichten gaan aarop 1916. Higers Korps ureau, .DER rda 29 26 jr. itje de larga- Douwe na Jo- 3 Cor- •ancis- 20 jr. Lam- Irond- m Ja- •en. te wij- VEEK, ulieren lui tend et ver- g voor Zater- en ge- L946. htingen sluitend len ver- n voor betreft, I, onder Zelf- c schrij- lichten. zal niet 1946 55 jr., oonpl. echtg. mger- z. v. Visser us 90 Afd. Sneek Ned. Vereen, tot Afsch. van Alc. dranken. De afd. Sneek van de N. V. vergaderde 10 Juli in Aere Perennius. Er was een flinke opkomst. Door het samengaan van de J.V.O. en A.J.C. was er bij de ouders van de jongeren beneden 16 jaar belangstelling voor de huidige gang van zaken. Jan Warrink hield in verband daarmee een boeiende inleiding over het z.g. Trekvogelwerk. De afd. besloot, na eenige discussie daadwerkelijk mee te werken aan de bloei van de nieuwe Jeugdorganisatie. Er gaven zich 5 nieu we leden op, allen uit de Jongeren orga nisatie. l bij bank- mz.); llerie, j van >nnw voor- n o® veren innen mr. ring liggende tusschen 3.60 en 6 per week plus 50 pet., te brengen op 9 per week, ongeacht den duur van de ver zekering. 3e. De weduwenrente, momenteel be dragende 3.60 per week plus 50 pet., en ingaande zoodra de weduwe den leef tijd van 60 jaar heeft bereikt, te brengen op 6 per week, en haar te doen ingaan onmiddellijk na het overlijden van den man. 4e. De weezenrente voor alle weezen tezamen te brengen van 3.60 per week en 50 pet., op 6 per week. Tevens wordt voorgesteld ook de ouderdomsrenten krachtens de ouder domswet te verhoogen van 3 per week tot 9 per week. De hoogere kosten van deze voorzie ningen worden voor zoover het de renten krachtens de invaliditeitswet aangaat voor het jaar 1946 geschat op ruim 100.000.000; voor de verhooging van de renten krachtens de ouderdomswet zal volgens de berekening een bedrag van 42.000.000 per jaar noodig zijn. Ten aanzien van de dekking dezer kosten wordt voorgesteld de verhooging der uitkeeringen ingevolge de invalidi teitswet te financieren uit de opbrengst van de vereveningsbelasting. Wat be treft de financiering van.de verhooging van de ouderdomsrenten ingevolge de ouderdomswet meent de stichting te mo gen voorstellen, dat het vhiervoor benoo- digde bedrag zal worden gebracht op de staatsbegrooting en uit de gewone mid delen zal worden voldaan. De veelomvatttende verbouwing van het pand Kleinzand 12 .aangekocht door de vereeniging „Friesch Scheepvaart Museum” te Sneek, begint haar voltooi ing te naderen. Hoewel door het aan vankelijk uitblijven der bouwvergunning en het gebrek aan personeel de werk zaamheden niet zoo’n vlot verloop hadJ den als het bestuur wel had gewenscht, is er nu alles op gezet tenminste nog vóór de Sneek-Week klaar te komen. Nu het einde in zicht komt, kan een buiten staander zich al een voorstelling maken hoe het nieuwe gebouw er van binnen zal komen uit te zien. Het behoeft geen be toog, dat het verschil met het vorige gebouw, het voormalige Weeshuis, zeer groot is doch hoezeer zich het Wees huis ook voor Museum leende, men kan toch niet zeggen dat de vereeniging, af gezien van de toegenomen financieele lasten, er op achteruit is gegaan. Het nieuwe gebouw bezit een eigen sfeer, eigen aan een oude patriciërswoning, waarin oudheidkundige verzamelingen nu eenmaal het beste tot haar recht ko men. Reeds de entree doet prettig aan. Er is veel gewerkt met roode handvorm-l steen, waartegen de tentoongestelde Sneeker gevelsteenen, o.a. die welke vroeger in de gevel van een oud kapi teinshuisje aan de R. Bockemakade aan gebracht was en een 17de eeuwsch drie mast koopvaardij- of oorlogsschip voor stelt goed uitkomen. Bijzondere zorg is besteed aan een tweetal aangebrachte, voor de constructie noodzakelijke, ge metselde bogen. Beneden is een groote zaal, waar de afdeeling scheepvaart een onderkomen zal vinden. Bangs een royale trap be reikt men het aardige bovenzaaltje dat, van goede verhoudingen en kleur, bij uit stek geschikt is voor het exposeeren van schilderijen. Hierin zal de Oudheidkamer worden ondergebracht. Binnenkort hoopt het bestuur van het Museum een ledenwerfactie te beginnen, om de financieele basis van de vereeni ging te versterken. De minimum-contri- butie is laag gesteld (ƒ2 per jaar), op dat zooveel mogelijk Sneekers daadwer kelijk kunnen toonen de beteekenis van het Museum voor de stad Sneek te be seffen, niet het minst uit economisch oogpunt. Sneek, dat zooveel belangen heeft bij een druk vreemdelingenverkeer, moet het hoofd kunnen bieden aan de concurrentie van andere watersportcen- tra, en daartoe is het noodzakelijk dat den vreemdeling behalve het Sneeker Meer nog andere attracties kunnen wor-j den geboden. Het is dus een stadsbelang, lid te zijn van het Friesch Scheepvaart Museum Of is het voldoende wanneer in de vreemdelingengids alleen staat dat Sneek een Stadhuis en een Waterpoort heeft rdt er n aan- ig van onder winke- rt met :oor te n aan- srwege Recent® lectuur voor onze Neder- iandsche strijdkrachten in Indië. Sinds 1 Januari j.l. heeft het Neder- landsche Roode Kruis groote hoeveel heden dag-1, week-, maandbladen en tijd schriften per luchtpost naar Indië ver zonden ter verspreiding onder de in het verre Oosten verblijvende land- en rijks- gènooten. Hoewel er gedurende deze maanden ca. 12.000 K.G. recente bladen verzonden werd, bleek dat onvoldoende te zijn juist in verband met de vele leden van den Koninklijken Dandmacht en de Marine in Indië. Thans is het Roode Kruis erin geslaagd een overeenkomst te treffen met de Departementen van Oor log en van Marine, zoodat wekelijks door den tijdschriftendienst van het Roode Kruis speciaal voor de Nederlandsche Strijdkrachten ruim 400 K.G. recente bladen per luchtpost verstuurd wordt, waardoor aan de groote vraag om nieuws uit Nederland eenigszins voldaan wordt. Te dien einde tracht het Roode Kruis wekelijks ca. 50.000 exemplaren in te zamelen en te versturen, voorwaar een niet eenvoudige taak in verband met de alom heerschende papierschaarschte. Helpt allen mede om deze taak uit voerbaar te maken en wel door Uw eigen dagJ, week-, maandbladen en tijdschrif ten direct na lezing ongefrankeerd op te zenden aan Roode Krnis-Tjjdschriften- dienst, Den Haag, Weet U wel, dat er bij onze mannen en jongens, die zoo ver van huis zijn, juist ook behoefte is aan streekbladen, waardoor zij nieuws krijgen uit de plaats of het dorp waar zij met hun gedachten zoo vaak vertoeven Hoe meer het Roo de Kruis kan inzamelen des te uitgebrei- der worden de zendingen voor Indië. Particuliere adresseeringen zijn echter niet mogelijk; alle zendingen gaan te al- gemeenen nutte. Vrijdag vóór de Sneek-Week ,die voor heen door de S.Z.C. alleen werd belegd, thans door de beide vereenigingen ge zamenlijk georganiseerd. Ook zijn de aankondigingen, die vroeger afzon derlijk werden verzonden, tot één sa mengevoegd en reeds aan alle wedstrijd- zeilers in Nederland toegezonden. Onder de vele wisselprijzen die tijdens de Sneek-Week verzeild zullen worden bevindt zich ook weer de kostbare Zil veren Waterpoort, die dit jaar als hoog ste trophee zal gelden in de Schouwen klasse. Friesehe zeilers naar de Kaag, De groote nationale zeilwedstrijden van de Kon. Zeil- en Roeiver. „De Kaag” de „Kaag-Week” zullen van Vrijdag 19 t.e.m. Dinsdag 23 Juli weer op de Kaag worden gehouden. Aan dit groote Hollandsche zeilfestijn zullen ook weer verschillende promi nente Friesehe zeilers deelnemen, o.a. vijf Regenboogzeilers, die hun Holland sche collega’s in de traditioneele Team wedstrijden HollandFriesland zullen ontmoeten. Het Friesehe team is samen gesteld uit de heeren K. Vrolijk, W. Cou-J perus, M. Hendriks, Dr. J. W. v. d. Zijpp en H. v. d. Weij, allen te Sneek, resp. met de jachten „Dolfijn”, „Schelm”, „Hennie”, „Jan van Gent” en „De Brui ser”. Het laatste behoort aan den heer R. A. v. d. Sluis, die zelf verhinderd is uit te komen. In de open wedstrijden zal „,De Bruiser” gestuurd worden door den heer D. Oppenhuizen. Naast de teamwedstrijden in de Re- genboogklasse zullen ook dergelijke ont moetingen worden gehouden in de Olym- piajollenklasse en Valkklasse. In de Olympiajollen zullen Mej. Nellie van Gooi, vroeger te Hommerts, maar thans te Amsterdam met Popeye” en de heer Piet Vlaskamp met „Fram” de Friesehe kleuren verdedigen; in de Valk klasse wordt het Friesehe team gevormd door de heeren Ir. H. F. Zuiderbaan, Deeuwarden, met „Whippet” en de jeug dige R. H. Mulder te Dangweer, met „Rirette”. Verzetskruis voor jeugdig held. H. M. de Koningin heeft aan Gerard Tieman het verzetskruis toegekend we gens onder gevaarlijke omstandigheden betoonden moed, initiatief, volharding, offervaardigheid en toewijding, aan den dag gelegd bij het verzet tegen den vijand. Dit is de eerste verleening van het ver zetskruis aan een levende, aangezien deze onderscheiding tot dusverre slechts posthuum is verleend. Gerard Tieman heeft reeds als jongen van 14 jaar in 1940 kleine sabotagedaden verricht. Toen hij 17 jaar was, vervaardigde hij explosieve stoffen voor de sabotage groep van dr. Brouwer, die later werd gefusilleerd. Bij een van de proefnemin gen werd Tieman zwaar gewond. Hij verloor zijn gezichtsvermogen en een van zijn handen. Tieman vertoeft thans in het Blindeninstituut te Bussum. Vernieling. Tegen H. werd procesverbaal opge maakt wegens vernieling. De leerplicht. Het komt de laatste tijd veelvuldig voor, dat leerplichtige kinderen niet meer naar school gaan. Het betreft hier vooral oudere leerlingen. Men verzoekt ons ouders en andere betrokkenen er op te wijzen dat tegen overtreding streng zal worden opigetred,en. Vorige week zijn verscheidene schriftelijke aanzeg gingen gedaan om wederom de school te bezoeken. Gebeurt dat niet dan volgen andere maatregelen. Zwarte handel in sigaretten. Ingesloten werd W. C. te S. wegens zwarte handel in sigaretten en tabaks-) kaarten. Bij 2 firma’s werden niet min der dan 18 tabakskaarten van O. afkom stig in beslag genomen. Deze kaarten waren door hem daar gedeponeerd, waarop hij dan sigaretten betrok om deze tegen zwarte prijzen te verhande len. Deviezenontduiking geeft zorgen. Volgen een buitenlandsche radio-uit- zending, zou met ingang van 15 Juli een reisverbod in Nederland worden uitge vaardigd voor reizen naar Zwitserland, België en Frankrijk, aldus meldt het ANP, dat hieromtrent geen bevestiging kon krijgen. De Haagsche redacteur van het Alg. Handelsblad teekent hierbij aan: Van een reisverbod naar Zwitserland, Frank rijk en België zal geen sprake zijn. Niet temin ziet de Nederlandsche regeering het reizigersverkeer naar het buitenland in het algemeen met bezorgdheid aan, omdat hierin een bron van deviezen smokkelarij of deviezenontduiking is ge legen. Vandaar dat bij de desbetreffende instanties reeds geruimen tijd maatrege len in overweging zijn om dezen vorm van deviezenontduiking tegen te gaan. W.S.V. opgericht. WOUDSEND. Onder groote belang stelling is alhier een Woudsender Sport Vereeniging opgericht. Uit deze vereeni ging worden verschillende clubs ge-f vormd, o.a. Gymnastiek, Voetbal en Korfbalclubs. De Gymnastiek-club werkt reeds. Het hoofdbestuur van de W.S.V. werd als volgt gekozen: dhr. B. K. Ok- ma, voorz., G. Huitema, 2e voorz., L. Nij- dam Jr., seer., J. H. Poepjes, 2e secr., mej. M .Westerhof, penn., M. Bouma, 2e penn., leden mevr. F. Attema-Beintema, C. Westerhof-Ferwerda, dhr. J. v .Brug, P. v. d. Kooy, P. P. de Jong. Meer dan 200 leden melden zich reeds aan, Dat dit maar zoo door mag gaan In het belang en het nut van ’t alge meen, Voor Jong en Oud, voor iedereen OPPENHUIZEN. Voor de heer A. J. Zijlstra alhier zal uit dankbaarheid voor de verleende hulp aan Joden in Palestina eèn boom worden geplant. Hij heeft reeds een oorkonde ontvangen. Loon- en prijsvaststelling. De raad van vakcentralen, bestaande uit Ned. Verbond van Vakvereenigingen, Ned. Katholieke Arbeidersbeweging en Christelijk Nationaal Vakverbond, heeft aan de Stichting van den Arbeid zijn standpunt medegedeeld inzake de in overweging zijnde herziening van de richtlijnen voor de loonvaststelling. Hij meent, dat de thans bestaande spannin gen tusschen prijzen en loonen opgehe ven moeten worden door: a. Het treffen van maatregelen tot op-| voering van de arbeidsproductiviteit, daar alleen verhoogde productie aan de onbevredigde vraag naar goederen kan voldoen; b. medezeggenschap van de vakbewe ging als vertegenwoordigster van het consumentenbelang bij de prijsvorming, aangezien naar zijn meening daarmede te weinig rekening wordt gehouden; c. inschakeling van de vakbeweging eveneens als vertegenwoordigster van het consumentenbelang bij de prijscon trole, teneinde met meer kracht den zwarten handel te bestrijden; d. prijsverlaging van consumptieve en verbruiksgoederen, hetgeen mogelijk wordt bij verhoogde arbeidsproductivi teit en scherpere prijsvaststelling; e. opvoering van de uitkeeringen van de thans geldende kinderbijslagregeling ter tegemoetkoming aan de nooden van de groote gezinnen; f. waar noodig is verdergaande loons- verhooging; g. verbetering en bespoediging van de loonprocedure bij het college van rijks- bemiddelaars. Te verwachten is, dat de Stichting van den Arbeid over enkele weken gereed zal zijn met het formuleeren van de maat regelen, welke volgens haar door de re-, geering op korten termijn zullen moeten worden getroffen. Tot een beslissing ten deze is men echter nog niet gekomen. Voorshands is nog afgezien van het nemen van scherpe maatregelen. Er zal naar worden gestreefd den weg eener verscherpte controle op het reizigersver keer te volgen. toiletm.eubel met spiegel „tafel, twee stoelen en twee nachtkastjes, ten hoog ste ƒ400 (zonder toiletmeubel), ƒ640, 930 en 1230. Wanneer blijkt, dat een meubel niet beantwoordt aan de eischen van zijn prijsklasse, dan moet het worden ver kocht voor de helft van den prijs van de laagste klasse. Hoewel de bijeenkomst der ministers van buitenlandsche zaken te Parijs re sultaten heeft opgeleverd van zoodani- gen aard, dat de conferentie der 21 lan den, welke over de ontworpen vredes verdragen met de vroegere helpers van Duitschland zal oordeelen, kan bijeen komen, is er allerminst reden tot juichen. Byrnes, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, die Maandag in een radio-rede die resultaten behandelde, heeft dat dan ook niet gedaan. Hij ein digde zijn rede in een zeer ernstigen toon met de woorden: „Wij moeten ver trouwen op de heelende kracht van den vrede en bidden, dat God in Zijn genade aan de wereld vrede zal geven”. Er was reden voor deze toon, want in de laatste vergaderingen der vier ministers te Pa rijs hadden zich meeningsverschillen over de Duitsche kwestie geopenbaard, welke groote moeilijkheden tusschen de groote mogendheden in de toekomst doen vreezen, en zelfs de kans doen ont staan dat men zal trachten daarbij ook het Duitsche volk weer een rol te doen spelen. Byrnes heeft daarop ook gezin speeld toen hij in zijn rede zeide: „Gaat men het Duitsche militairisme als een pion in het spel tusschen Oost en West gebruiken en krijgt het weer de kans om te verdeelen en te heerschen?” Waarom stelde hij deze vraag Bij de behande ling van het probleem-Duitschland in de ministerconferentie had Molotoff voor het eerst het Russische standpunt dui delijk uiteengezet. Evenmin als Enge land en de Ver. Staten wenschte Rusland een Duitschland, waaraan he*! karakter van industriestaat was ontnomen en dat zich dus voornamelijk op den landbouw zou moeten toeleggen; ook wilde het ’t Roergebied niet volkomen van Duitsch-i land gescheiden zien, zooals de Fran- schen wilden, om te voorkomen dat Duitschland ooit weer een bedreiging voor het Fransche volk zou worden. De Engelschen en Amerikanen willen de Franschen eenigszins tegemoet komen in dit verlangen, door van Duitschland een bond van kleine staten te maken. Maar de Russen willen weer een eenheidsstaat, waarvoor de door de Russen in hun zóne van bezet Duitschland begunstigde een heidspartij van communisten en socia listen dan ook propaganda maakt. Maar duidelijk liet Molotoff uitkomen dat deze eenheidsstaat die natuurlijk ontwa pend moest zijn wat trouwens ook het standpunt der andere ministers was gebouwd moet zijn op een sociaal-eco- nomische grondslag, zooals de Russen die zelf leggen in hun bezettingszone en welke iets weg heeft van een communis tische. Hiermede dingen de Russen naar de gunst van die bevolkingsgroepen ook in de door de andere mogendheden be zette gedeelten van Duitschland, welke voor de Russische ideeën voelen of die er terwille van het behoud van een Duit sche eenheidsstaat genoegen mee willen nemen. Dit heeft vooral in de Ver. Sta ten de sterke argwaan gewekt, dat Rus land eigenlijk streeft naar een commu nistisch en met Moskou verbonden Duitschland, ondanks het feit dat Mo lotoff pleitte voor een democratisch be stuur van een onder geallieerde controle staande Duitsche eenheidsstaat, waar van hij bovendien 25 milliard gulden schadevergoeding wil hebben. Ook hier-i over bestond groot verschil van. meening want de andere ministers betoogden dat Duitschland niets zou kunnen betalen, zoolang het geen groote uitvoerover- schotten heeft en daarop lijkt het niet, want de Amerikanen moeten per jaar nog altijd een 800 millioen en de Engel schen ongeveer 500 millioen gulden be talen om de Duitsche bevolking in hun zóne van levensmiddelen te voorzien. Er moet dus geld bij, en daarom was de eerste wensch van de Ver. Staten en En geland dat geheel Duitschland weer een economische eenheid zou vormen, de Russen hebben in hun zóne, waar een groot deel van het landbouwend Duitsch land ligt, een overschot aan levensbe hoeften welke dan zouden kunnen wor den uitgewisseld. Maar Molotoff wenschte eerst een onderzoekcommissie, welke in West-Duitschland zou vaststel len in hoeverre daar het nationaal-socia- lisme werd gelikwideerd. Bymes heeft er toen op gewezen dat juist de Russen geen controle der andere mogendheden op de wapenindustrie in hun zóne toe laten. Kortom, men ging uiteen met het magere besluit dat men na afloop van de vergadering der Ver. Naties, opnieuw zal bijeenkomen om dan alleen het Duitsche vraagstuk te behandelen. Maar Byrnes deelde in zijn bovenaangehaalde rede reeds mede, dat het Amerikaansche be stuur in Duitschland deze week nog order krijgt met den bezetter van elke andere zóne, die daartoe bereid is, samen te werken op handels-, industrieel, finan cieel en verkeersgebied. Dit zal in de praktijk wel beteekenen een soort sa mensmelting van de Amerikaansche, Engelsche en wellicht Fransche zóne, wat stellig een verbetering op econo misch en industrieel gebied voor West- Duitschland zal zijn, doch waarachter zich allicht ook het politieke streven van de Westelijke geallieerden verbergt om West-Duitschland naar zich toe te trek ken, zooals de Russen trachten het mis schien geheel en minstens Oost-Duitsch- land te doen. Dat het Amerikaansche huis van afgevaardigden de leening aan Engeland onder de gegeven omstandig heden met grooter meerderheid dan ver wacht werd, aannam waardoor deze een feit werd, is verklaarbaar en bezegelt een samenwerking waarop Engeland en vele andere landen mèt Londen, zijn hoop had gevestigd. Tot slot zij nog ver meld, dat de Britsche legerautoriteiten het gezag over de Groote Oost, Borneo, Banka, en Billiton weer aan Nederland hebben overgedragen dat dr. v. Mook de z.g. Malino-conferentie, waar over de bestuursvorm van al die deelen van In donesië welke nu onder Ned. gézag staan, met vertegenwoordigers der be volking zal worden onderhandeld, heeft geopend en dat de Britsche regeering weer een samenkomst van Nederland sche en Indonesische leiders, uit Java en Sumatra, onder voorzitterschap van lord Killeam overweegt om tot vrede te ko men. T o e k ij k e r. en Jan Hubert Zwerver, allen te Sneek; Johannes Akkerman. Geert V. d. Bijl, Anna Francina Scholten, Wiebe Albert Terpstra, allen te Lemmer; Jan Bles, Tjeerd v. d. Meulen, Langweer; Willem Frans de Boer, Trijntje Oostra, IJsbrech- tum; Sijbren Jan Dokkum, IJlst; Nanne Boersma, Idsega; Siebe Dijkstra, Age Kemker, Teade Jan Walthuis, Melle Sie be Westra, Workum; Rinske Eijzenga, Schettens; Rigtje Folkerts, Klaasje Mul der, Hendrik Meinte Schuurmans, Bols- ward; Jan Haagsma, Oudega (W.); Klaas Haagsma, Trijntje Stoffelsma, Dijken (H.O.N.); Sietse Hoekstra, Rien; Jacoba Hoekstra, Jacoba Afje de Jong, Atte Posthumus, Ytje Tjalsma, allen te Woudsend; Ulbe Jagersma, Ype Jager- sma, Heeg; Herman Kiestra, Terzool; Rikstje Klaassen, Jarig Mollema, Bo- zum; Jacob Abe Kornelis.. Goënga; Hen drik Frans Pasma, Tjerkwerd; Lomme Hendrik Ruiter, Tjalhuizum; Willem v. d. Schaaf, Longerhouw; Age Visser, Oudemirdum; Johannes Willem Tjalma, Zandgaast; Reinder Wijnia, St. Nico- laasga. Afgewezen 13. Teruggetrokken 3. Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Gymnasium, Sneek. Bevorderd van klasse I naar II J. N. Jansonius, A. M. v. d. Meulen, E. M. v. d. Meulen, P. v. d. Zwaag, allen te Sneek; S. G. Alberda, IJsbrechtum; C. G. Bogstra, Makkum; S. Boschma, Of- fingawier; W. J. Burghgraef, Bozum; C. C. Halbertsma, Grouw; J. N. Huis man, Workum; J. de Jong, Harich; J. A. Kingma, Hilversum; Tj. Kuipers, Oosl terzee; K. Olivier, Lemmer; E. L. Smits, Staveren; H. B. Spijkerboer, Woudsend; O. Verbeek, en R. Wadman, Langweer; W. Wester, Tjerkgaast, C. P. Post, Nij- land. Afgewezen 3. Van II naar III: B. de Boer, Sneek; B. C. J. Bachofner, Bolsward; B. Haar- sma Buma, IJsbrechtum; J. P. M. GeJ rard, Balk; A. Heeringa, Workum; J. Hoogeveen, Makkum; E. Steensma, Bolsward. Afgewezen 4. Van UI naar. TV: L. H. Dijkstra en J. H. Wisselink, Sneek; W. Bakker, Bols ward; H. T. Goinga, IJlst. Van IV naar V: N. M. v. d. Heij, W. W. Jorritsma, W. Lofvers, Tj. Lootsma, H. J. de Vos, J. I. C. Obbema, allen te Sneek; D. Breeuwsma en B. U. Haag sma, Abbega; H. Eijzenga, Schettens; K. Tijsma, Workum; N. P. Venekamp, Langweer. Afgewezen 1. Van VA naar VI: L. W. Nauta, Sneek; G. Boersma, Oosthem-Nijezijl; G. Spij kerboer, Woudsend. Van VB naar VI P. E. v. Andringa, H. A. Halbertsma, Sneek; J. Jongema, H. v. d. Velde, Folsgare; H. C. Spijker boer, Woudsend. De heer F. J. Japenga alhier is te Groningen geslaagd voor het metaar- diploma (uitbreiding handen arbeid). Geslaagd te Groningen voor het candidaats-examen Medicijnen de heer J. Seepma te IJlst. Te Utrecht is geslaagd voor het aanvullend examen klinisch analyste onze vroegere stadgenoote mej. J. Wit- teveen. Toegelaten tot het Geref. Gymna sium te Leeuwarden Jan Bade, Pieter Flach, Jan van Loo, alien te Sneek. De heer J. Visser te Leeuwarden, bijz. procuratiehouder bij de Alg. Frie- sche Levensverz. Mij. aldaar, slaagde de Handelshoogeschool te Rotter dam voor het doctoraal examen econo mie. - Aan de Chr. H.B.S. te Alphen a. d. Rijn slaagde voor het eindexamen de heer H. Lenters te Sneek. Te Groningen slaagde vóór het di ploma Electro Techm Installateur V.E.V. de heer S. de Boer (fa. F. J. de Groot Boersma). Geslaagd vóór het Mulo-examen A. de Witte te Blauwhuis. Aangehouden. Vorige week kreeg de politie alhier kennis dat op de afsluitdijk een luxe auto, waarin zich 2 personen bevonden met groote snelheid, ondanks waarschu wing van de postende agenten, door het stopteeken was gereden. Ook in Bols ward, waar door de agenten nog ge schoten was, reed deze wagen door in de richting Sneek. Onmiddellijk togen een agent en hulpagent naar de Bolswarder-i weg en inderdaad naderde met zeer groote snelheid van den nieuwen rijks weg de bewuste auto. Op het sein tot stoppen zwenkte de wagen plotseling de Oude Dijk op, waarop de agenten de achtervolging op een inmiddels gevor derd motorrijwiel begonnen. Achter het park werd de auto, waaruit de passa giers waren gestapt aangetroffen. Beide inzittenden konden ook spoedig worden ingerekend. Het bleken te zijn F. N. R. te A. en C. P. S. te H. Zij werden over gebracht naar het politiebureau en zijn later uitgeleverd aan de politie te Bols ward. Voor de 12e maal zal in de komende Augustusmaand de bekende Sneek-Week het groote Noord-Nederlandsche sport gebeuren, worden gehouden, en wel op 17 tot en met 22 Augustus. Ofschoon dit jaar voor de eerste maal ook op ver schillende andere plaatsen in Friesland zeilweken worden gehouden en de pro gramma’s soms een treffende overeen komst vertoonen met die van de Sneeker Zeilweek, mag toch worden verwacht dat de Sneek-Week nog steeds haar groote aantrekkingskracht op de zeilers heeft behouden en dat straks weer uit alle deelen van ons land de deelnemers naar het mooie ruime Sneekermeer zul len komen om daar hun sportvrienden in spannende strijd in open wedstrijden of in provinciaal groepsverband te bekam pen. Er staan n.l. ook weer wedstrijden tusschen verschillende sterke provinciale teams in de 16 M2 klasse en B.M. klasse op het programma en vanzelfsprekend zullen ook de vermaarde Holland-Fries land teamwedstrijden in de Regenboog- klasse weer gehouden worden. In de voli gende week zullen de Sneeker Regen boogzeilers hun Hollandsche rivalen op de Kaag ontmoeten, waarna tijdens de Sneek- Week de retumwedstrijden op het Sneekermeer gehouden worden, en wel onder directie van de Kon. Zeilver. „Sneek” op Woensdag 21 en Donderdag 22 Augustus. De Groepswedstrijden .’Hol land, Overijsel, Groningen en Friesland worden gehouden op Zondag 18 en Maan dag 19 Augustus en staan onder leiding van de Sneeker Zeilclub. Verder worden op Zaterdag, Zondag, Maandag, Woensdag en Donderdag nog open wedstrijden in 15 klassen gehou den, vaart er op Zaterdag een gemengde klasse alleen voor de leden van de S.Z.C., en wordt de Dinsdag benut voor de tra ditioneele eenmanswedstrijden der K.Z.V. Sneek in de Regenboogklasse, 30 M2 klasse en 22 M2 klasse en onderlinge wedstrijden in de Pampusklasse, Valk klasse en Olympiajollenklasse. Er is dit jaar een nog grooter eenheid in de organisatie van de wedstrijden ge bracht. Zoo zal er voortaan maar één wedstrijdprogramma voor de geheele Sneek-Week verschijnen en wordt de traditioneele ontvangstavond voor de deelnemers aan de Sneek-Week op de slaagd de dames H. Groenewold, Bols ward, IJ. Lusthoff en D. J. Meijerman, beiden te Sneek, A. Stegenga, Harich, en de heeren A. Bakker, Langweer, J. Bangma, Follega, J. Beetsma Sneek, M. de Boer, Balk, Th. P. Boersma, Balk, A. Boonstra, Koudum, Z. H. W. Bos, Sneek, B. C. Bouma, Warns, H. Dokkum, IJlst, Tj. Douma, Wieuwerd, F. Hoekstra, Bolsward, H. W. Hoekstra, Balk, J. N. Hoekstra, Sneek, B. H. J. Jansen, Hin- deloopen, J. Kemker, Workum, R. U. Mesdag, Sneek, S. v. d. Meulen, Sneek, J. Nieuwenhuis, Sneek, D. Spoelstra, Langweer, D. Sijbrandij, Exmorra, R. J. H. van Terwisga, Sneek, P. de Vlugt, Koudum, A. v. d. Werf, Sneek en B. Zwaga, Workum. Afgewezen 5. Gemeenteraadsverkiezingen. Op 26 Juli a.s. gaan we opnieuw ter stembus, ditmaal voor de verkiezing der gemeenteraden. Voor hen, die vergelij kingen willen maken, laten wij hier nog eens de stemmen volgen, welke de ver schillende partijen in Sneek bij de raads verkiezingen van 1939 behaalden en wel districtsgewijs en totaal. S.D.A.P. district 1: 106; 2: 73; 3: 116; 4: 150; 5: 228; 6: 104; 7: 259; 8: 150; 9: 216; 10: 179; 11: 174, totaal 1755 st. V.D.: resp. 124, 149, 83, 80, 48, 135, 65, 55, 48, 54, 128, totaal 969. C.D.U. resp. 26, 21, 10, 20, 30, 8, 18, 32, 40, 20, 19, totaal 244 st. Deze 3 partijen, welke dus in 1939 sa men 1755 969 244 st. 2968 st. behaalden, zijn nu vereenigd in de Partij v. d. Arbeid. Deze verwierf bij de Staten verkiezingen in Mei van dit jaar gehou den hier ter stede 3060 st. De Anti Rev. verwierven in 1939 resp. 196, 176, 129, 159, 195, 92, 102, 189, 119, 187, 148, totaal 1692 st. In 1946 bij de Statenverkiezingen to taal 1902 st. De C.H.U. verwierf in 1939 resp.: 144, 106, 123, 171, 123, 90, 149, 148, 109, 162, 154, totaal 1479 st. In 1946 bij de Statenverkiezingen 1496 stemmen. De R.K. Staatspartij in 1939 resp. 128, 185, 112, 77, 68, 99, 47, 101, 62, 86, 83, totaal 1048 st. De R.K. Volkspartij verkreeg in 1946 bij de Statenverkiezingen 1206 st. De Communisten kregen in 1939 resp.: 82, 58, 34, 69, 75, 25, 60, 38, 86, 79, 31, totaal 637 st. In 1946 vereenigden ze bij de Staten verkiezingen 1149 st. op zich. De Liberalen en Vrije kiezers kregen in 1939 resp.: 62, 83, 78, 65, 18, 49, 22, 18, 17, 27, 42, totaal 481 st. De Partij v. d. Vrijheid kreeg bij de Statenverkiezingen 1946 607 st. Telde onze raad tot nog toe 15 leden, er moeten in verband met ons bevol4 kingscijfer thans 17 worden gekozen. Wat Wijmbritseradeel betreft: In 1939 verwierven daar, districtsgewijs en to taal: C.H. Unie resp. 76, 337, 257, 298, 244, 290, 381, 305, 43, 296, 113, 148, totaal 2788 st. In 1946 bij de Statenverkiezingen 2723. A.R. Partij in 1939 resp. 24, 111, 324, 24, 171, 155, 150, 134, 9, 110, 89, 96, to taal 1397 st. In 1946 bij de Statenverkiezingen 1517 st. De R.K. Staatspartij verwierf in 1939 resp.: 1, 90, 136, 29, 65, 84, 1, 2, 260, 8, 12 en 1 st., totaal 689 st. In 1946 kreeg de R.K. Volkspartij bij de Statenverkiezingen 739 st. De V.D. en S.D.A.P. in 1939 resp.: 136, 65, 22, 46, 13, 57, 25, 33, 8, 12, 1, 50, totaal 468 st. De C.D.U. in 1939 resp.: 6, 24, 26, 24, 6, 4, 26, 14, 1, 18, 1, 3, totaal 153 st. De V.D., S.D.A.P. en C.D.U. hadden dus in 1939 in totaal 468 4- 153 621 st. De Partij v. d. Arbeid verwierf bij de Statenverkiezingen in 1946 848 st. De Partij v. d. Vrijheid en de Commu nisten, die in 1939 in Wijmbritseradeel geen candidaten voor den raad hadden, verwierven in 1946 bij de Statenverkie zingen resp. 98 en 80 st. Opbrengst Anjercollecte voor Prins Bemhardfonds in de gemeente Wijmbritseradeel. Abbega 253.90; Folsgare 71.—; Gaastmeer ƒ31.45; GauwGoenga 56.74; Heeg 80.45; Hommerts 109.31 Jutrijp ƒ12,25; Nijland ƒ26.15; Oosthem 103.55; OppenhuizenUitwellingerga ƒ51.82; Oudega ƒ175.10; Scharnegoutum ƒ105.56; Westhem ƒ67.50; Woudsend ƒ81.38; IJsbrechtum ƒ58,35. Totaal 1284.51. Eindexamen R.H.B.S., Sneek. Voor het einddiploma afd. B. zijn ge- HEEG. Op initiatief van de schaak club „Max Euwe” alhier werd een si- multaanwedstrijd gehouden door b.g. club tegen den bekenden schaker T. D. van Scheltinga van Amsterdam .Er werd aan 20 borden gespeeld en alle partijen werden door dhr. v. Scheltinga gewon nen. Friesehe Elfstedenweek 1946. De startdatum van het groote water- sportevenement, de Friesehe Elfsteden week 1946, is nu nabij. Zaterdag 20 en Zondag 21 Juli a.s. zul len ca. 600 pleiziervaartuigen uit alle deelen van het land ligplaats kiezen in de stadsgrachten achter den Prinsentuin te Leeuwarden. Maandag 22 Juli d.a.v. des morgens 7 uur begint de start van de schepen. De commissie hoopt de afvaart in korten tijd te doen verloopen en wanneer het laatste schip vertrokken is zal de lengte van deze colonne meer dan 10 K.M. zijn. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling van het bestuur van de Friesehe Elfste denweek om in samenwerking met de Prov. Friesehe V.V.V. nog een individu- eele Elfstedentocht te organiseeren voor die watersporters welke in de week van 20 tot 28 Juli geen vacantie hebben of die om andere redenen verhinderd zijn. Voor een individueelen tocht bestaan er evenwel zeer vele moeilijkheden welke bij het varen in georganiseerd verband tijdens den tocht van 22 t.e.m. 27 Juli niet bestaan. Het bestuur van de Friesehe Elfste denweek heeft daarom in overleg met den directeur van de Prov, Friesehe V.V.V. besloten voorloopig van een in dividueelen tocht af te zien. De moge lijkheid om een dergelijken tocht in klein groepsverband met een zekere service te organiseeren houdt de aandacht van de Prov. Friesehe V.V.V. en de organisatie van de Friesehe Elfstedenweek. Men hoopt t.z.t. hierop terug te komen. Prijzen vaai meubels vastgesteld. Met ingang van Maandag 22 Juli a.s. treedt de nieuwe Prijzenbeschikking Meubelen 1946 in werking. De prijzen bedragen dan voor een huiskamer, bestaande uit dressoir, tafel, vier stoelen en twee armstoelen, ten hoogste ƒ330, ƒ510, ƒ790 en ƒ1325; en voor een slaapkamer, bestaande uit slaapkamerkast, tweepersoons ledikant, ekend )ij lagen :ot uit- in het meente n deeg- nmotor ichting

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1