e 10 Slll Vrijdag 26 Juli 1946 No. 62 srie :n. 13 Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek 2901 i2.50 sels, AS. EK I 71 N I!!! ek )MA FEN ’896 2688 jorn ïel De Friesche Elfstedentocht per boot. Aanvullende BONNE NLIJST voor de tweede helft van de 8ste periode 1946 (21 Juli tot en met 3 Augustus). Predikbeurten te Sneek. let Sneeker Nieuws Buitenlandsch Overzicht eente- lidatei cursus 5 T 40 iN. naw. 8 i ge nam. 26 1. kaas mts eurs naar oort van <pe_ gen >elen rima ijzen :dels 1EK l U s zeker Sneek A. P. Donderdag Leiders Diefstal van kaas en room. Door de politie alhier werd proces verbaal opgemaakt tegen H. E. alhier wegens het plegen van diefstal van kaas en room. het op- KANS rbaar. iterie de J. •aat Sept. iTE” neek V.V.V. op het Martiniplein een concert van het Stedelijk Muziekcorps aan en konden de deelnemers zich verder in Amicitia bij film en dans amuseeren. Een woord van lof voor de regeling bij het meren der schepen hier is op zijn plaats Kerknieuws. Geref. kerken. Bedankt voor Oudega (W.), cand. en hulppred. P. Uidam te Weesp. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Jutrijp -Hommerts, ds. J. H. W. Dickhout te Beuningen (Gld.) De tweede dag bracht gelukkig het vurig verbeide en voor een waterfeest absoluut noodzake lijke mooie weer, wat de stemming en de fleur aanmerkelijk verhoogde. Het eindpunt van deze dag was Sneek, dat via de Kruiswaters waar voor de deelnemers een zeilwedstrijd ingevoegd was en Grouw in de loop van den middag bereikt werd. Komende uit de sluis van Terhorne zagen we de vlag al op de Martinikerk wapperen en bij het binnenvaren van onze stad konden we op het Zomerrak al constateeren dat ook hier voor dit nieuwe schouwspel veel belangstelling bestond, een belangstel ling die ’s avonds, toen alle vaartuigen in de grachten gemeerd waren, terecht nog veel grooter werd omdat er heel veel te zien was dat de watersportmin- nende Sneekers zoo heel graag willen zien mooie schepen, zoowel bij de zeil- als bij de motorjachten, ’s Avonds bood Abortus. Tegen M. S. te S. werd procesverbaal ópgemaakt wegens het plegen van abortus. NASB. Beslissingscompetitie TGP 21; Olympus—SGV 13. kampioene dames He klas.' Voetbal. Kampioenschap van Nederland. Hee- renveen versloeg in een zeer mooie wed strijd de landskampioen Haarlem met 31 en eindigt daardoor op de 3e plaats. Vergadering Noordel. district KNVB. In deze vergadering is het voorstel van het hoofdbestuur van den K.N.V.B. tot instelling van één hoofdklasse bestaande uit 14 clubs met 94 tegen 267 st. ver worpen, waarna de vergadering zich er principiëel voor uitsprak dat het bonds- bestuur een systeem ontwerpt, waarbij het Noorden uit zijn isolement wordt verlost, zonder dat er één hoofdklasse komt. Bij de rondvraag bleek dat er binnenkort voldoende schoenenmateriaal beschikbaar zal zijn, terwijl ook de bal lenpositie gunstiger wordt. Dammen. De Sneeker Damclub krijgt Maandag avond a.s. in haar clublokaal hotel Leeu wen bezoek van de Westelijke hoofd klasser Zaandam voor het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd. T.z.t. hoopt de Sneeker Damclub een tegen bezoek af te leggen. Wanneer beide teams volledig zijn, kan een spannende strijd worden verwacht. Naast de wereldvermaarde elfsteden tocht per schaats hééft Friesland er dit jaar een tweede elfstedentocht, maar nu over het onbevroren water, bijgekregen, georganiseerd door de Zeiivereeniging „De Meeuwen” te Leeuwarden. De voor bereidingen voor deze tocht hebben maanden in beslag genomen en de or ganisatoren hebben geen middel onbe proefd gelaten om deze nieuwe attrac tie op watersportgebied er in te bren gen. Of zij zal slagen is echter een vraag die pas beantwoord kan worden als de heele geschiedenis achter de rug is. Wat wij wél constateerden bij de af vaart en tijdens de eerste dagen was, dat de zaak behoudens een enkel onder deel, m. n. die van de pers waar nog wel een en ander aan mankeert, onge twijfeld uitstekend georganiseerd is. En daarvoor kwam heel wat kijken, want er doen niet minder dan 600 vaartuigen, w.o. 250 motorbooten, uit alle deelen van het land en van allerlei grootte en modellen aan mede, en ook de leeftijden van de 2200 deelnemers loopen zeer sterk uiteen. De oudste stuurman bijv, is 71 jaar, die wordt geassisteerd door een fokkeman van maar eventjes 80 jaar en voor de jongsten moeten we bijna tot de babyleeftijd teruggaan. Ook zal het onze lezers misschien interessee- ren dat de verste deelnemer al heel uit het verre Maastricht komt en dat er 32 skütsjes in de lange rij van schepen die als ze in kiellinie zouden varen ruim 10 K.M. lang zou zijn mee van stad tot stad trekken. Dat zijn nl. de verzor- gingsschepen, waaronder 11, die de na men dragen van de elf Friesche steden en waarin overnacht kan worden. Ook gaat er een motorboot met benzine mee, want als alle 'motoren draaien en er zijn kanjers en „droomen” van motor booten bij wordt er heel wat van die brandstof doorgedraaid. Het vertrek begon Maandagmorgen even na zevenen van Leeuwarden, waar alle deelnemende vaartuigen in de Noor- dersingel achter de Prinsentuin gemeerd lagen, wat op zichzelf al een prachtig schouwspel opleverde. Het starten ging zeer vlot, want direct nadat de Commis saris der Koningin, Mr. H. P. Linthorst Homan, een kort openingswoord voor de microfoon van het begeleidende re- portagevaartuig van de Ned. Radio- omroep gesproken had werden de tou wen losgegooid en zetten alle vaartui gen zich de een na de ander, in be weging. De Commissaris der Koningin en de burgemeester van Leeuwarden, Mr. A. A. M. v. d. Meulen, maakten een gedeelte van het vertrek mede en «’aren ook Dinsdag weer van de partij. De Commissaris bevond zich dien dag ook in Sneek aan boord van de motor boot van de Provinciale Waterstaat. Aan Dokkum viel de eer te beurt de vloot als eerste van d'e elf steden bin nen haar wallen te mogen verwelkomen en de Dokkumers hadden dan ook hun beste beentje voorgezet om een zoo goed mogelijke indruk te maken. Het was jammer dat het reeds spoedig na het vertrek begon te regenen en dat die regen ook den geheelen dag aanhield, want daardoor ging veel van het feeste lijke van de intocht verloren, maar toch hebben de bezoekers zich tijdens hun eenige uren durend verblijf in Dokkum niet verveeld. Op het mooie 17e eeuwsche gemeentehuis ontvingen B. en W. het bestuur van de Friesche Elfstedenver- eeniging officieel in een van de statige vertrekken, waar de wnd. burgemeester, de heer Barkmeijer en de voorz. van de Dokkumer zeilclub „De Watergeus” vriendelijke en waardeerende woorden spraken, die door den heer A. Dam be antwoord werden. Deze officieele ont vangsten herhaalden zich later nog in verschillende andere plaatsen, maar om dat zulke plechtigheden als gewoonlijk allen hetzelfde verloop hebben, gaan we daarop maar niet verder in. Van Dokkum werd de tocht voortge zet naar Bergum, waar overnacht werd en in welk aardig watérdorp de Fries- landvaarders eveneens een prettige ont vangst werd bereid. Ook hier werd, evenals overal in de provincie, druk ge vlagd en ’s avonds was er een optocht met muziek en kon men zich in een feesttent amuseeren bij Albert de Booy en muziek en dans, waarvoor de belang stelling grooter was dan de beschikbare ruimte zoodat het dansen bijv, tot schui ven en soms nog minder beperkt moest blijven. Overigens was het er wel gezel lig en had het middernachtelijk uur al lang geslagen voor allen eindelijk, moe en verregend, maar toch nog goed ge humeurd, in hun resp. hutten, verzor- gingsschepen en verdere overnachtings- gelegenheden, in Morpheus’ armen la gen. Dat was het einde van den eersten dag Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KB 608. Reserve B 87 1 ei Bonkaarten LA, LB, LC 608 A 71 melk B 71, C 71 melk ZONDAG 28 JULI 1946. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Dr. H. DE VOS. Lit. dienst. (Coll. A.C.D.) uur Ds. NIJENHUIS van Oosterend. GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 10 uur Ds. J. DE VOS van Rotterdam. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ev. J. Reiling van Rot terdam. Vrijdagav. 8 uur Bijbell. en Bidstond. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. W. Mesdag. (Alg Coll. We deropbouw Indische kerken). GEREF. KERK. Noorderkerk 9.30 uur Ds. E. N. v. Loo (Z. 38); 5 uur Ds. W. Wiersma van Oudega (Sm.) Zuiderkerk 9.30 uur Ds. F. Guillaume en 5 uur Ds. E. N. van Loo (Z. 38). Oosterkerk 9.30 uur Ds. W. Wiersma (Z. 38); 3 uur Ds .F. Guillaume. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. LEGER DES HEILS. 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur Verlos- sing;ssamenkomst. Maandag 2.154 u. Gezinsbond (Vr.vereen.) PJJ~~ 8 u. Verlossingssamenkomst. kapiteins BergsmaSchuil. NED. HERV. KERK. Abbega, 9 uur de heer de Koning van Oosterlittens (Voorb. H.A. en extra collecte Ind. Kerk). Goënga, 1.30 uur Ds. E. Kempenaar. (H.Doop. Extra coll. Prot. Kerk Indië) Folsgare, 1.30 uur Ds. J. de Vos van Rotterdam-Vreewijk. (Extra coll. Ind. Kerk. Jutrijp, 9 uur Ds. Langman, Groningen. Hommerts, 1.30 uur Ds. Postma, Heeg. Offingawier, 9 uur Ds. E. Kempenaar. (Extra coll. Prot. Kerk in Indië). Oppenhuizen, 9 uur de heer Meerholz van Sneek; 1.30 uur Ds. Post, Nijland. Oudega (W.), 9 en 1.30 uur Ds. J. M. Weddepohl. Rauwerd, 9.30 uur Ds. Caron. Woudsend, 9.30 en 1.45 uur Ds. Spijker boer. (Nam. H. Doop). Wolsum, 9 uur Ds. H. Gordeau. IJsbrechtum, 2 uur Dr. H. de Vos. IJlst, 9.30 en 2 uur Ds. Jansen. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Ijlst, 9.30 uur Ds. J. H v. d. Slooten. (Medew. kerkkoor. Extra collecte voor Russische Doopsgez. hier te lande). Woudsend, Geen dienst. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9 uur Leesdienst; dier werd op zijn hok geconstateerd om 9.31.19 en behaalde een snelheid van ruim 1000 M. per minuut. Het aantal deelnemende duiven bedroeg 38. Tevens werd deze vlucht gevlogen in afd. K (Friesland)verband. Hierin waren de bovenstaande winnaars als volgt geklas seerd 29e, 32e, 35e, 52e, 59e en 79e. Het totaal aantal duiven dat over geheel Friesland meevloog bedroeg 363. Zondag 14 Juli werd een wedvlucht vanaf het station Nijmegen gehouden, afstand 133 K.M. De uitslag hiervan was dat de navolgende heeren met hun duiven prijzen wonnen S. de Ree le, H. Tippersma 2e en 5e, A. J. A. Verwer 3e, J. Schreuder 4e, P. v. d. Meulen 6e en J. de Vries 7e; de extra eereprijs, een zilveren medaille, werd gewonnen door den heer S. de Ree. Deze wedvlucht is in tegenstelling met de beide vorige traag verloopen; de eerste drie duiven werden geconstateerd om 6 minuten voor 9 uur en behaalden een snelheid van 1300 m. per minuut terwijl de 4e en 5e zich 25 minuten later meldden. De dui ven werden losgelaten om 8 uur, het aantal deelnemende duiven bedroeg 29. Zeilwedstrijd Z.O.U. Oppenhuizen. De „Zeilvereen. OppenhuizenUitwel- lingerga” hield Zaterdagmiddag een zeilwedstrijd voor het Paviljoen op het Sneekermeer. Het wag schitterend zeil- weer; de deelname was zeer bevredigend en er werd fraai en spannend om de prijzen gestreden, zoodat het een prach tig geslaagde zeilmiddag was. De uit slag was 22 M'2 klasse 1. Algri, J. Alberda, Sneek; 2. Flying Dutchman, A. v. d. Wal, Joure. 16 M- Eenheidsklasse 1. wisselprijs, Dirk Tom II, B. de Haan, Sneek; 2. Butterfly; H. v.d. Veen, Joure; 3. Brasem, Gebr. v. d. Laan, Sneek; 4. Deli, G. Rosier, Sneek. Schou wen 1 wisselprijs, Meerkol, F. F. Atsma, Oppenhuizen; 2. Foarüt, S. v. d. Veen, Oppenhuizen; 3. De Jonge Jouke, R. van Wieren, Nijhuizum. Pampusklas- H. Bakker, Sneek; 2. De Wellen, A. M. Sustring, Sneek. Regen- boogklasse 1. Pieteke, Jelle Zwart, Sneek; 2. Arcus Pluvius, Mr. J. H. Cor nells, Sneek. Het S.G.V.-dames handbalelftal vier maal achtereen kampioen Doordat van de gewone handbalcom- petitie district Friesland de elftallen van T.G.P., Olympus en S.G.V. met een ge lijk aantal punten eindigden, was een halve beslissingscompetitie tusschen deze drie noodig. De eerste wedstrijd hiervoor werd Vrijdag 12 Juli in het sportpark tusschen S.G.V. en T.G.P. ge speeld en we kunnen zeggen zelden een zoo goed gespeelde handbalwedstrijd hier ter stede te hebben gezien. Beide partijen gaven een mooi, vlug open spel met de S.G.V.ers iets in de meerderheid. Ruststand 10 voor S.G.V. Toen kort na de rust T.G.P. gelijk maakte, steeg de spanning ten top. Van beide kanten werd alles er op gezet het winnende puntje te maken, hetwelk in de laatste minuut de S.G.V. gelukte, 21. Een uit stekende propaganda voor het handbal- spel was deze wedstrijd zeer zeker. Woensdag 17 Juli trok de S.G.V. naar Leeuwarden en bond de strijd aan tegen Olympus. Op een slecht en zwaar be speelbaar veld moesten de S.G.V.ers toezien dat de ruststand met 01 in ging. Na een kleine omzetting werden na de rust drie doelpunten gescoord, zoodat de eindstand kwam met een ver diende 13 overwinning voor de S.G.V. en daarmede het kampioenschap van het district Friesland. Deze prestatie is des te fraaier omdat dit nu reeds vierde kampioenschap is dat in de eenvolgende jaren werd behaald. Handbal Afdeeling Friesland. Uitslagen competitie. Dames He klas: NASBOlympus 01 onder protest v. SGV— SGV Een mooi succes voor de R.K. Ulo-school. Men schrijft ons De Katholieke Ulo-school welke in 1944 onder de moeilijkste omstandighe den werd opgericht mocht thans haar eerste succes boeken. De eerste candi- daten, 12 in getal, zijn naar Zwolle ge weest voor het examen en slaagden al len. Niet alleen voor de school een mooi succes, doch niet minder voor het hoofd de heer J. A. Lokkerbol. De geslaagden zijn de dames Gré Nijholt, Leny Pot- ma en Ida Siemonsma en de heeren Gerard Altenburg, Theo Andringa, Ber- tus Blom, Hennie Blom, Jan Gjeltema, Dominicus Hoogma, Herman Scholten, Frans van Swaay allen uit Sneek en Jan Werkman uit Woudsend. Heropening School I, Sperkhem. Van welingelichte zijde hebben wij vernomen, dat de openbare school aan de Joh. W. Frisostraat, die als gevolg van oorlog en bezetting sinds Mei 1940 niet voor het onderwijs gebruikt kon worden, begin September weer door de jeugd in bezit zal worden genomen. Met de herstelwerkzaamheden, die dringend noodig zijn om het gebouw voor de kin deren weer eenigszins bewoonbaar te maken, is inmiddels een aanvang ge maakt. Het ligt in de bedoeling der be treffende Oudercommissie om het inge- bruiknemen der school op eenigszins feestelijke wijze te doen geschieden, o.m. door het houden van kinderspelen met tractaties, poppenkast en draaimolen, waarna als slot van de dag een ouder- bijeenkomst zal worden gehouden. Zoo- dra de openingsdatum definitief bekend is volgen hierover nadere bijzoderheden. Ongetwijfeld zal de heropening van School I door de ouders, wier kinderen voor het bezoeken van deze school in aanmerking komen, met vreugde wor den begroet, daar hun kinderen nu dich ter bij huis naar school kunnen gaan en de binnenstad met het steeds drukker wordend verkeer kunnen vermijden. Met ingang van 25 Juli 1946 is be noemd tot Opperbrandmeester bij de ge meentelijke brandweer alhier, de heer F. H. Ringnalda, Singel 45, thans brand meester der autospuit en tot brand meester de heer J. Kok, Amaliastraat 3, thans adjunct brandmeester. - - Slagge to Ljouwert foar it Frys- landiploma A, juff. N. Posthumus to Wolsum. Geslaagd voor het hoofdakte- examen B, de heer J. Sixma, Sneek. Geslaagd voor de acte Engelsch l.o. de heer S. W. Doodkorte alhier. Geslaagd voor het Mulo-examen A: A. Haga, K. v. Veen, J. G. Visser, S. Zoodsma, A. Mulder, H. W. v. d. Berg, W. Bosma, M. Ferwerda, H. S. Hen driks, S. Jaarsma, Sneek; A. Hoomans, IJlst; J. Renema, Nijhuizum. Voor di ploma B F. v. d. Akker, Osingahui- zen; A. J. Atsma, Gaastmeer; W. Vol- beda, Goënga. Geslaagd voor Mulo-examen A H. Koopmans, R. Smit, J. J. Groen. Te Leeuwarden slaagden nog voor het mulo-examen A G. W. Visser te Sneek en J. M. Werkman te Woudsend. Te Sneek slaagden voor het examen kantoordiploma Stenografie-Typen (10- vingersysteem blindschrijven) systeem Groote, afgenomen door de Federatie voor Stenografie Groote Stenografie S. Horjus, A. Vormeer, J. v. d. Veen, Tj. v. d. Horst te Sneek; A. Bleeker, Staveren; J. de Goede, Hemelum. Typen: J. Groninger, J. Ringnalda, T. Groene- veld, A. C. Langeraap, R. Joustra, F. Vellinga, D. v. d. Werf, H. Bergstra, al len Sneek; Baronesse M. C. E. W. van Harinxma thoe Slooten, IJsbrechtum; P. J. de Boer, A. D. de Jong, A. P. Draai- sma, C. J. A. Amdriesma, P. v. d. Wei de, allen te Bolsward; A. Hoekstra, Sij- brandaburen; H. Hogeterp, M. Hoge- terp, M. Feenstra, H. Vleer, F. Breemer, allen Lemmer; G. H. Eppinga, Goënga; A. A. J. Stallmann, Hindeloopen; S. de Boer, Sloten. JUTRIJP—HOMMERTS. Nu de com petitie afgeloopen is kan onze korfbal- vereen. W.W.I.D. op een geslaagd sei zoen terugzien. Hoewel zij nog niet eer der aan de competitie had deelgenomen, mocht het haar 1ste twaalftal gelukken een eervolle derde plaats op de ranglijst te bezetten, vlak achter W.T.I. I die kampioen en Joure I die no. 2 werd. Ook haar tweede twaalftal, dat even eens aan de competitie heeft deelgeno men, heeft kranig partij gegeven. Naar ons ter oore is gekomen ligt het verder in de bedoeling van het bestuur om ook hier evenals in verschillende andere plaatsen in Friesland met korfbalveree- nigingen één of meer propagandawed- strijden te laten spelen door Haagsche le klas NKB-twaalftallen met het doel in deze om ge wing de korfbalsport meer populair te maken. GAUW, 22 Juli. Een dezer dagen werd aan onzen plaatsgenoot, dhr. Anne Hal- lema, sluiswachter van het electrisch watergemaal bij de Gauwsterzijl, een Britsche oorkonde toegezonden als blijk van waardeering voor zijn hulp aan een Canadeeschen vlieger die tijdens de be zetting van ons land met zijn brandend vliegtuig in de nabijheid van ons dorp neerstortte en zich toen met een val scherm wist te redden. Postduivensport. Bij de door de postduivenvereeniging ,,L’Estafette” gehouden wedvlucht van het station Deventer afstand 100 K. M. werden door de volgende heeren met hun duiven prijzen gewonnen J. Schreuder le, Tippersma 2e, 3e en 4e, A. J. A. Verwer 5e en 6e. De duiven werden in vrijheid gesteld om 8 uur met mooi weer en Westenwind; het eerste Terwijl te Londen het overleg tus schen de Ver. Staten en Engeland is be gonnen over economische samenwerking tusschen de door hen bezette Duitsche zónes, staan vooral de Amerikaansche bladen vol speculaties over wat de a.s. vredesconferentie van 29 Juli zal op leveren en wat de vruchten zullen zijn van het vier mogendheden overleg over Duitschland, dat, na de algemeene ver gadering der Ver. Naties, op die confe rentie zal volgen. Het heeft weinig zin op dit alles in te gaan, de tijd zal moe ten leeren of Oosten en Westen elkaar nog kunnen vinden, al dient wel ver meld dat het afspringen van de onder- handelingen over een Amerikaansche dollarleening van 1 milliard aan Rus land een duidelijker teeken van de ver- slechting der AmerikaanschRussi sche betrekkingen is, dan de Ameri kaansche berichten dat een aantal hooge Sovjet-militairen, waaronder maar schalk Zjoekov weer functies heeft gekregen welke op oorlogsvoorbereiding zouden wijzen. Dergelijke verschuivingen hebben bij groote militaire machten steeds plaats en als ze publiek gemaakt worden hebben ze meestal een onschul diger karakter dan wanneer ze diep ge heim worden gehouden. Eenige Ameri kaansche bladen hebben ook iets ont huld v. d. inhoud der vredesverdragen, welke door de vier minister conferentie te Parijs opgesteld, nu aan de 17 andere landen welke aan de vredesconferentie van 29 Juli zullen deelnemen, zijn toe gezonden. Deze onthullingen brengen niets nieuws, men wist alreeds dat Fin land Petsamo in het hooge noorden aan Rusland zou moeten afstaan en dat Rus land ’n basis a. d. Finsche Golf kreeg, en het was te begrijpen dat de militaire macht van alle 5 landen, welke nu een vredesverdrag zal worden opgelegd nl. Finland, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Italië zoo zeer zou worden beknot dat ze nauwelijks zelfs nog eenige de fensieve beteekenis kon hebben. Dat Italië geen versterkingen aan de Zuid- Slavische grens evenmin als trou wens aan de Fransche meer mag hebber, is even tegemoetkomend jegens Rusland als de beperking van Italië’s vloot tot slechts 67500 ton het is jegens Engelands positie in de. Middellandsche zee. Dat de vredesconferentie nog wij zigingen van beteekenis in deze verdra gen zou kunnen brengen is zeer twijfe- achtig; zooals bekend zal daar ook Ne derland vertegenwoordigd zijn, doch het heeft, afgezien van het feit dat het er toe zal willen medewerken deze verdra gen zoo rechtvaardig mogelijk te doen zijn, geen bijzonder belang daarbij. An ders ligt de zaak als in het najaar het vredesverdrag met Duitschland zal wor den besproken, want daarbij gijn groote belangen van ons land betrokken en de Troonrede heeft reeds aangekondigd dat wij ook grensverbeteringen ten opzichte van Duitschland zullen eischen. Stappen wij hiermede af van een reeks onderwer pen, waarover men eigenlijk nooit uit gepraat raakt, dan zijn er nog tal van andere welke de aandacht vragen. Daar is bijv, de tusschentijdsche verkiezing in een Engelsch district, welke den candidaat der Labourpartij nog wel de meerderheid heeft verschaft, maar zoo geslonken ten opzichte van den conservatieven tegencandidaat, dat men wel concludeeren moet dat Labour na een 1-jarige regeering heel wat van haar populariteit inboette. De door de re geering pas ingevoerde broodrantsoenee- ring en de lang niet fraaie wijze waarop de conservatieven die tegen de regee ring hebben uitgebuit, is daaraan waar schijnlijk voor een groot deel schuld. Ook tegen de socialisatieplannen voor verschillende takken van industrie heb ben de conservatieven felle actie ge voerd, maar deze maakte lang niet die indruk welke het verzet tegen de brood- rantsoeneering wekte, welke rantsoenee- ring overigens wellicht slechts kort zal duren, daar de graanoogsten in Ameri ka er goed voor staan. Nu wij hier ook het onderwerp socialisatie hebben aan geroerd moge nog vermeld dat Paus Pius XII eenige politieke richtlijnen in een brief aan een Fransche Katholieke organisatie heeft gegeven, waarin hij zich tegen nationalisatie en voor corpo ratieve organisatie van het economisch leven uitsprak en er voorts op wees dat de christelijke idealen op allerlei gebied door totalitaire strekkingen worden be dreigd. Is deze laatste zinsnede vermoe delijk op te vatten als een waarschu wing tegen samenwerking met de com munisten, het pleit tegen nationalisatie kan ook belemmerend werken op een samenwerking tusschen katholieken en socialisten in verschillende landen. Voor de nieuwe kabinetsformatie in België gaan socialisten, communisten en libe ralen weer samen onder kabinetsforma teur Spaak; tusschen deze partijen en de katholieken, die in de oppositie zijn, blijft o.a. de koningskwestie een punt van verdeeldheid, de laatsten hebben nu een wetsontwerp ingediend tot het hou den van een volksstemming over de houding van koning Leopold tijdens den oorlog. In Turkije gingen voor het eerst de oppositiepartijen mee ter stembus, een dezer partijen, de democratische, behaalde successen, of deze echter die der republikeinsche volkspartij, de re- geeringspartij, overtreffen is nog niet bekend. In de Zuid-Amerikaansche staat Bolivië heeft een revolutie een eind ge maakt aan het bewind van president Villarroël, er wordt beweerd dat er een meer democratisch bewind komt. In Palestina heeft een Joodsche terreur organisatie het Britsche hoofdkwartier opgeblazen, waarbij minstens 50 perso nen het leven lieten. Ondanks deze wan daad, welke ook door de officieele Jood sche instanties in Palestina scherp ver oordeeld wordt, zal, zoo zeide minister Attlee in het Lagerhuis, Engeland in overleg met de Ver. Staten trachten een billijke oplossing voor Joden en Arabie ren te zoeken. Ten slotte Indonesië. Vol gens de opvattingen der meerderheid ter conferentie van Malino heeft dr. van Mook voorgesteld om Indonesië voortaan „de vereenigde staten van In donesië” te noemen. Er zullen 4 staten zijn nl. Java, Sumatra, Borneo en de Groote Oost; zooals bekend zijn alleen de laatste twee ter conferentie ver tegenwoordigd. Binnen de „staten” zou den weer min of meer zelfstandige ge bieden zich kunnen ontwikkelen. In de Troonrede klinkt het vertrouwen op een regeling in Indonesië door en de ver wachting wordt uitgesproken dat spoe dig op Java en Sumatra de voorwaarden aanwezig zullen zijn voor overleg over de vervulling langs vreedzamen weg van nationale verlangens. T o e k ij k e r. De vele gelukwenschen en blijken van medeleven, in verschillende vorm ont vangen ter gelegenheid van mijn benoe ming tot burgemeester van Sneek, heb ben diepe indruk op mij gemaakt. Gaar ne zou ik verschillende blijken van be langstelling in een persoonlijk schrijven willen beantwoorden. Dit is echter niet mogelijk. Daarom betuig ik, mede na mens mijn 'vrouw, in deze algemeene vorm mijn hartelijke dank voor de ont vangen gelukwenschen. Wij hebben deze bewijzen van medeleven op hooge prijs gesteld. Sneek, Juli 1946. L. RASTERHOFF. (m)S. Prins; E. Swierstra, Oppenhui zen; G. Vleer, Langweer; A. Hoekstra, Oudega(W-); D. Jonker, F. Burghgraaf, Exmorra; C. Yntema. Afgewezen 17. Naar klasse IV M. R. Abma, Nij land; U. J. Boersma (m), Tjerkgaast; K. Felkers, Rauwerd; B. Gietema, Hom merts; Ph. H. Hendriks, Bolsward; W. J. v. Houten; H. de Jong (m); S. Kou- wenhoven, Woudsend; J. Nauta;; D. J. Noorman (m); O. Oenema, Gaast; H. Postma; C. P. Reinouts van Haga (m); T. Vleer (m); H. de Vries (vw); J. S. M. Wierema, Bolsward; J. Wijnja, Ees- terga; S. IJpma; H. Kramer (m), Bols ward; A. E. Bakker (m); D. de Boer, Bozum; L. Cuperus, Burgwerd; H. Fran kena, IJlst; J. Groenhof, Workum; J. J. H. M.'Hanenburg (m); J. Hoomans, IJlst; J. de Jong (m); J. de Jong (m); J. F. G. Knorr, Bolsward; H. Menger (vw), Warns; L. Tiersma, Oppenhuizen; S. Vellinga, Heeg; R. Veltman, Oudega (H.O.N.); A. v. d. Werf (m); T. Th. Wind; C. L. Heijmans; E. C. Luytjes. Afgewezen 11. Naar klasse V J. M. Alkema; J. W. Atsma, Gaastmeer; H. Dijkstra, Wom- mels; J. A. Japenga; J. de Jong; C. S. Kramer, Molkwerum; G. H. Plantinga, Bolsward; J. Slager; H. C. M. v. d. Sluis (m); B. Th. Tjeerde, Workum; U. J. Weiss (vw), IJlst; R. Westra, Oudega (W); B. Wiegersma, Woudsend; J. Wit- teveen, Blauwhuis; M. Veltman (m), Workum; T. J. Biesma (m), Langweer; J. Bonnema, Oosterend; J. M. Coens; J. Eenshuistra, Rauwerd; F. Faber, Gauw; J. Fijlstra, IJlst; J. Groenveld; J. R. Ferwerda, Akkrum; J. W. P. Hoe- ke; P. Hoogland; J. Koopmans, Wol sum; R. Reinalda, IJlst; D. Reitsma, Wommels; E. Rinsma, Weidum; J. J. A. Roosenstein; J. Y. de Vries, IJlst; J. A. G. Weldring; K. Wellinga; A. v. d. Werf (m); B. H. Heins (m); J. M. Visser; M. Reinalda, IJlst; J. Dekker. Afgew. 14. (m) zijn meisjes. Leerlingen achter wier naam geen woonplaats is vermeld wonen te Sneek. Kaagweek. De teamwedstrijd HollandFriesland in de regenboogklasse tijdens de Kaag week is door Friesland gewonnen. In dezelfde klasse won Hendriks met „Hen nie” de hoofdprijs. Overtreding Art. 250 Wetb. v. Strafr. Er is procesverbaal opgemaakt tegen G. E„ wonende te Sneek terzake van overtreding van art. 250 cq 250 bis wet boek van strafrecht. Opbrengst Simavi-collecte. De Simavi-commissie dankt de Sneeker burgerij voor haar ruime giften, waar door de collecte 1600.opbracht. In zonderheid de medewerkers, aan wier hulp dit mooie resultaat mede is te danken. Woonruimte zonder toestemming verhuurd. Procesverbaal kregen J. Z. te S. en F. A. C. te S. wegens het zonder toe stemming van B. en W. verhuren en huren van een woonruimte in deze ge meente. se 1. 2 liter melk 3% liter melk Bonkaarten LD, LE 608 D 71, E 71 melk 6 liter melk Tabakskaarten. 2 rantsoenen tabaksartikelen Schoenen op cijfer 8. In Augustus krijgen zij een schoenen- bon, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 8, voorzoo ver zij sedert Jan. '45 geen bon ontvingen. R.H.B.S., Sneek. Bevorderd naar klasse II G. Abma, Folsgare; J. Bouma, Heeg; B. Brouwer, Bolsward; J. P. Cnossen, Langweer; R. Focken (m), Staveren; A. Fritsma (m); F. de Groot (m); A. Hiemstra, Oudega (W.); S. Hollander, Bolsward; Jong, Woudsend; U. Kuipers; Muurling, Heeg; A. G. Poiesz; R. H. Reitsema; M. v. d. Sluis, Bolsward; J. Swart; A. Visser, Heeg; J. D. v. d. Vliet, Bolsward; M. v. d. Werf (m); P. Wieringa; J. B. Luytjes; D. Schurer, Balk; W. Kreumer, IJlst; G. L. Th. de Haas; A. S. Jellema, Oudega (H.O.N.); S. Wiarda; F. Semplonius, Bozum; R. A. v. Andringa (m); G. Bakker (m); C. W. v. Dijk; H. H. Faber; H. G. Gorter (m); P. Harder; J. v. d. Horst; D. v. d. Laan (m)Y. Osinga; T. J. Radsma; B. H. Tjerkstra (m), Staveren; S. Abma, Bolsward; E. S. de Boer, Bolsward; J. Bouma (m), Woudsend; O. Ferwerda; H. O. Folkerts, Bolsward; G. de Graaf, Staveren; A. Hartmans, Bolsward; K. Hofman, Lutkewierum; J. C. Klaassen, Bozum; T. Kuipers; S. S. Ligthart (m) A. Mulder, Bolsward (m); J. Nijboer, Rauwerd; E. J. Plantinga (m), Bols ward; A. Sikma; D. J. Steensma, Bols ward; T. J. Wagenmakers (m)N. J. Wielinga (m), Workum; M. S. Adema; G. Benedictus (m), Sloten. Afgew. 25. Naar klasse III W. Altenburg; Tj. Bottema, Rauwerd; M. A. Y. T. Broer- sma (m); U. v. Dijk; J. Groenewold (m), Bolsward; T. v. d. Hauw, Bols ward; S. v. Houten (m); J. C. M. Jan sen, IJlst; R. de Jong, Follega; C. Keu- ning, Nijemirdüm; J. Leeman (m); D. R. v. d. Meulen, Bolsward; W. Nawijn, Bolsward; H. Steenbeek; A. Swart, Bols ward; Th. v. d. Veer; J. Visser, Joure; U. Visser; J. de Vries, Bolsward; G. van Wieren (m), Bolsward; F. de Wolf; P. Zandstra; K. Zandhuizen; H. C. Dor- maar; J. A. M. Hoekstra (m), Joure; A. Doeve; H. J. Beute; M. C. A. de Boer (m) (vw); T. Broersma (m); J. de Haan; D. Hoekstra, Woudsend; Y. B. Jansen, Idsegahuizen; J. G. Keulen, Bakhuizen; A. Kuperus; F. Lootsma Tribunaal Ss—-ek. Zitting op 25 Juli. Voorzitter Mr. J. v. d. Schaaf; leden de h.h. M. Knol en M. IJssels; Adj. Seer. Mr. J. F. C. A. Wille. Gedagvaard waren Trijntje Gaastra, geb. te Workum 21- 7-1888, overleden, dest. wonende te Wor kum. Over de nalatenschap is een bij zonder vertegenwoordiger aangesteld Lid van de N.S.B. Rintje Haagsma, veehouder, geb. te Workum 3-5-1890, dest. wonende te Workum. Overleden 19-6-1945. Over de nalatenschap is een bijzonder vertegen woordiger aangesteld Lid van de NSB en daarbij de functie vervuld v. groeps leider; lid van den NVD en daarbij de functie van wijkhoofd vervuld; aange sloten geweest bij de landwacht en daar bij actief dienst gedaan; aan Lieuwke Bollema, op diens verzoek, adressen doorgegeven van anti-Duitsch gezinde personen uit Sneek, welke adressen zijn verschaft aan de S.D. te Sneek, tenge volge waarvan deze personen werden gearresteerd; aanwezig geweest bij de arrestatie van Pieter Kamstra door de Sicherheitsdienst en Douwe de Jong en bij die arrestatie daadwerkelijk steun verleend door de Duitschers mede te deélen dat 'het aldaar ondergedoken spoorweglieden betrof; twee joodsche huizen gekocht. De beslissing omtrent verbeurd ver klaring van het vermogen van Haagsma en van zijn bovengenoemde echtgenoote Trijntje Gaastra, wordt aangehouden totdat meerdere gegevens te verstrek ken door het Nederlandsche Beheers instituut, zijn binnengekomen. Koop de Haan, caféhouder, wonende te Warns: lid van de NSB; lid van het Ned. Agrarisch front. De interneering van dezen beschuldig de zal morgen, 26 Juli, eindigen. Ontz. kiesrechten voor 10 jr. Schelte Visser, wachtm. gem.politie, wonende te Workum lid van de NSB en gecolport. met „Volk en Vaderland”; lid van de S.S.; oefen, der WA te Wor kum meegemaakt; na opleiding te Schalkhaar te hebben ontvangen zich als begunstigend lid bij de Germ. S.S. aangesloten. Interneering 2 jaar met aftr. v. pre ventief. Ontz. van het recht om bij de gewapende macht of de politie te dienen voor 10 jaar. Ontz. kiesr. 10 jr. Hendrik v. d. Zee, mijnwerker, wonen de te Rauwerd lid van de NSB; het NAF en de NVD. De interneering eindigt morgen, Juli. Ontz. kiesr. 10 jaar. Klaas Wispelwey, bediende, wonende .te Woudsend lid van de NSB; vrijwil lig diénst genomen bij de NAD; oplei ding aan de kaderschool der NAD te Huizen ontvangen; in dienstverband werkzaam geweest aan stellingbouw ten behoeve van de Duitsche weermacht. 1 jaar en 9 maanden interneering met aftr. preventief. Ontz. kiesr. 10 jr. Sikke de Vries, werkman, wonende te Workum lid van de NSB; lid van het NAF; lid van de Landwacht en daarbij gewapend actief dienst gedaan. Interneering 2% jaar met aftr. pre ventief. Ontz. kiesr. 10 jr. Popke Stegenga, arbeider, wonende te Oudemirdum lid van de NSB. Interneering tot 16 Aug. e.k. Ontz. kiesr. 10 jr. Klaas Johannes v. d. Hem, veehouder, wonende te Terzool Eenige malen ver gaderingen der NSB bezocht; geabonn. geweest op „Volk en Vaderland; lid van den NVD; lid van het Ned. Agrarisch Front en de Landstand en daarbij de functie van buurtgemachtigde vervuld. Verbeurd verklaring van f 1000.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1