I. No. 64 vanwege Vrijdag 9 Hug. 1946 Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek DE SNEEK-WEEK KOMT IN ’T ZICHT. N. SECRETARIE. KANTOOR GEMEENTE-ONTVANGER, GEMEENTEWERKEN, GEMEENTEBEDRIJVEN. Aanvullende B ONN E NL IJ ST r. Het Friesch Scheepvaart - Museum KLEINZAND 12 )- KERMIS SNEEK. let I i, Predikbeurten te Sneek. ZONDAG 11 AUGUSTUS 1946. de de D 74, E 74 melk T 42 2ft be ll Kaatsen Black Boys. 1 Hallo, hier Bandoeng I T o e k ij k e r. Tijdelijke openstelling Friesch Scheep vaartmuseum. Emmabloemcollecte. De Emmabloemcollecte 1946 In Wym- britseradeel Z.W. heeft opgebracht te Gaastmeer f67.80, te Heeg f233.32y2, te Oudega f 104.26. Onze stadgenoot de heer Y. Auke- ma slaagde te Den Haag voor het exa men Meubelstoffeerdersbedrijf en Wo- ningstoffeerdersbedrijf van de Vakgroep Woninginrichtersambacht. WOUDSEND. In onze plaats is door de W.S.V. een voetbalclub opgericht. In het bestuur zijn gekozen de heeren P. Glashouwer, M. van Dijk, M. van dér Wal en Th. J. de Vries en uit het plaat selijk hoofdbestuur der W.S.V. de heer G. Huitema. Eveneens heeft de W.S.V. een korfbal club opgericht. In het bestuur zijn ge kozen de heeren J. van den Bosch en A. Schriemer en de dames D. Atsma en S. Lijklema en uit het plaatselijk hoofdbe stuur der W.S.V. Mevrouw C. Wester- hof-Ferwerda. i- ir GEREF. KERK. Oudega (W), 9 uur Leesdienst; 7.30 uur dhr. H. v. Koningsveld, Leidschendam. i- 1 i, au, en ne is .30 .30 30 30 30 ie- 9 li ra voor de eerste helft van de 9de periode (4 t/m 17 Augustus). de p: li er 3D or k- n- m e- t- id E r. L, Baptist van der Poel, 26 jr. en Helena Gerarda Zuidhoek, 22 jr.; Halbe Kupe- rus, 27 jr. en Janke van der Hoek, 27 jr. Getrouwd: Bernhard Koolmoes, 21 jr. en Geertje Bos, 22 jr. Overleden: Geertje Vonk, 2 jr.; Fim- migje Glastra van Loon, 77 jr., echtgen. van Jan Dijkstra, woonpl. Abbega. wordt tijdelijk voor het publiek ge opend vanaf Woensdag 14 Augustus. Entree 25 cent. Vereen. Oranje. Het bestuur van de Vereen. „Oranje” deelt ons mede dat voor de viering van Koninginnedag beslag is gelegd op het tooneelgezelschap „Zuid Nederlandsch Tooneel” (De Vereenigde Haagsche Spelers). Dit gezelschap zal opvoeren het bekende en overal geprezen stuk „Oranje Hotel”. De opvoering zal ech ter niet op 31 Aug., doch op Maandag 2 Sept, plaats hebben. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten LA, LB, LC 608 A 74 melk 2 liter melk B 74, C 74 melk 3% liter melk Bonkaarten LD, LE 608 6 liter melk Tabakskaarten 2 rantsoenen tabaksartikelen Zurich; 1.30 uur dhr. Faber, Bolsward. Woudsend, 9.30 uur Ds. H. v. Gosliga van Appelscha (Friesche dienst). 7.30 uur Ds. Postma van Heeg. Wolsum, 9 en 1.30 uur Ds. H. Gordeau. IJsbrechtum, 7 uur dhr. Twijnstra van Sneek. Ijlst, 9.30 en 2 uur Ds. J. de Vos van Rotterdam. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, 5 uur Ds. H. J. de Wilde. (Intrede). Ijlst, 9.30 uur Ds. J. H. v. d. Slooten. Dezer dagen kreeg een dame hier ter stede van den Rijkstefoondienst de ver rassende mededeeling, dat zij den vol genden dag in telefonische verbinding zou gesteld worden metBandoeng, teneinde te kunnen spreken met haar zoon, die commandant is van een der compagnieën van het Friesche batal jon. De .lezer zal begrijpen welk een verrassing dit bericht voor deze moeder was. Het betrof hier een proefgesprek met het herstelde radiostation te Ban doeng. Op het bepaalde tijdstip kwam de verbinding tot stand en mochten moe- De Secretarie der gemeente Sneek, het bureau der Gemeentewerken en het kantoor der Gemeentebedrijven zijn Woensdag 21 Augustus a.s. geopend van 8%9 uur ’s voormid- dags. Het Kantoor van den Gemeente-ont- vanger is de gehele dag gesloten. - Geslaagd voor diploma vakbe kwaamheid meubelmakersbedrijf de heer N. E. van der Zee Jr. alhier. neeker Nieuws Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor’’, Sneek Zwemdiploma’s. Op Woensdag 24 Juli werd het diplo- ma-zwemmen in het zwembad Sneek gehouden. Er was veel publiek. Diplo ma’s verwierven Jongens diploma 1 B. v. d. Werf, K. v. d. Berg, H. de Vries, J. Kooy, R. Spoelstra, J. Joustra, Tj. G. de Jong, J. v.d. Kooi, G. Dorhout, D. v. Herpen, Joh. Wierda, J. H. Visser, T. Kui pers, U. Kuipers, J. Smit, D. Couperus, J. Oosterdijk, S. Dijkstra, A. v. d. Gaast, J. v. d. Gaast, G. Visser, H. Brouwer, J. Nooitgedagt. Jongens diploma 2 K. Visser, K. v. d. Wal, D. v. Herpen, J. H. Visser, T. Kuipers, U. Kuipers, J. ten Cate, J. Brouwer, J. Smit, F. Tienstra. Meisjes diploma 1 S. Bakker, J. van Houten, A. Joustra, T. Atema, D. Nie- veen, L. Wagenmakers, M. Kingma, J. Siersma. J. de Jong, A. de Jong, B. Ha ga, R. Teensma, J. ten Cate, A. Bosma, L. Visser, J. Goumare, J. Venema, R. Spijkers, Sj. Hoekstra, A. de Vries, H. Dijkstra, L. Poelman, M. v. d. Zweep, H. Bajema, H. Modderman, F. Andriol, N. de Rapper, G. Tjaarda, N. Vijver, A. v. d. Wier Alberda, H. Goedhart, G. Bos, L. Tuil, G. Tinga, S. Wiersma, Z. Brandsma, R. v. Bekkum, J. de Moedt, B. Ringma, G. Wagenmakers, J. Walin- ga, L. v. d. Poel, G. Veenstra, I. Gerrit- sma, J. Wieringa, A. Tinga. Meisjes di ploma 2 Tr. v. d. Zweep, P. Abma, C. Sikkes, M. Meindersma, J. Bosma, H. Doting, Sj. Hoekstra, G. Wagenmakers, Cl. Draaisma, B. Ringma, J. Walinga, G. Veenstra, A. Tinga. KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING TÉGEN POKKEN. Burgemeester en. Wethouders van SNEEK maken bekend, dat in de Open bare U.L.O. School, Oude Koemarkt al hier, gelegenheid wordt gegeven voor kosteloze inenting en herinenting tegen pokken en wel voor kinderen, wier ge slachtsnaam begint met één der letters A t/m K op Donderdag 22 Aug. 1946 en L t/m Z op Donderdag 29 Aug. 1946, telkens n.m. van 44.30 uur. Belanghebbenden worden verzocht het trouwboekje mede te brengen. Deze inenting is voor kinderen neden de leeftijd van twee jaar. Sneek, 6 Augustus 1946. der en zoon gedurende vijf minuten met elkaar spreken. Het gesprek kwam ovei en weer buitengewoon duidelijk door, zoodat het voor beiden een evenement werd. De officier vertelde o.m. dat het leven in de tropen hem goed beviel, dat de geest onder de mannen der vrijwilli- gersbrigade zeer goed is en dat de sa menwerking voortreffelijk is. Belang- rijker nog was zijn verzekering, dat al len de overtuiging in zich dragen in ons Rijk overzee nuttig en noodzakelijk werk te verrichten. Overal, waar onze troepen komen, neemt binnen merkwaardig kor ten tijd het leven der bewoners z’n ge wonen gang als in vredestijd. Nadat de aanvankelijke vrees voor de „blanda’s” gevolg van Japansch-extremistische gruwelpropaganda ongegrond is ge bleken en dus overwonnen, keert de le vensvreugde terug en gaan de menschen rustig aan hun werk. Wel verre van onze mannen vijandig gezind te zijn, aanvaarden zij hun komst als bevrijding, dus niet als bezetting. De dankbaarheid onzer Indonesische rijksgenooten, -die te vergelijken is met de vreugde bij den in tocht der Canadeezen ten onzent, vormt een tegenwicht aldus ongeveer sprak de officier ten opzichte van het wel eens pijnlijk aan den dag tredend tekort aan waardeering bij een deel van onze landgenooten in het vaderland voor hen die vrijwillig en vaak met terzijdestel ling hunner persoonlijke belangen hun beste krachten geven en hun leven inzetten voor de toekomst van het Rijk overzee. Het is een opmerkelijk verschijnsel dat tot nu toe de deelneming aan de zeilwedstrijden niet zoo groot was als we dat in het verleden gewend waren. Dat openbaarde zich niet alleen in onze provincie, maar ook in Holland. Het leek wel of er een zekere matheid over de wedstrijdzeilers gekomen was. en dat de belangstelling over het algemeen meer uitging naar toertochten dan naar wedstrijden. Het was daarom een ver heugend verschijnsel dat de onlangs ge houden Kaag-week daarop een gunstige uitzondering maakte, en nu de Sneek week in ’t zicht komt blijkt ook daar voor weer een groote belangstelling te bestaan. De inschrijving voor dit groote Noordelijke, watersportevenement sluit a.s. Zaterdag, maar reeds nu zijn er on geveer 200 inschrijvingen ingekomen, w.o. 21 Regenboogjachten, 63 in de 16 M- eenheidsklasse, 12 Valken, 12 in de 22 M2 klasse, 9 in de 30 M2 klasse, 15 in de B.M. klasse, 12 Darken, 9 Pampus- jachten, 8 Olympiajollen enz. De deelnemers komen uit alle beken de watersportceiitra in Holland, Gronin gen, Overijssel en onze eigen provincie. Voor de groepswedstrijden Holland GroningenOverijsselFriesland in de 16 M2 en B.M.-klasse zullen de sterkste groepen in het veld worden gebracht, zoodat hierin een zeer spannende strijd verwacht mag worden. De grootste be langstelling gaat evenwel uit naar de teamwedstrijden HollandFriesland in de Regenboogklasse. Tijdens de laatste Kaag-Week behaalden de Friezen hierin de overwinning, maar men kan er op rekenen dat de Hollanders er alles op zullen zetten om deze nederlaag op het Sneekermeer te wreken. Nu de stoombooten en motorschepen ook weer voor personenvervoer gebruikt mogen worden, wordt verwacht dat de belangstelling voor de „Sneeker Hard- zeildag” op Kermis-Woensdag, die dit jaar voor de 130ste maal gehouden zal worden, ook weer onderwetsch zal wor den, temeer daar er, evenals voorheen, weer feestelijkheden op het startterrein zullen zijn. In een volgend bericht hopen we het juiste aantal deelnemers en de samen stelling van de verschillende'groepen en teams bekend te kunnen maken. Bouwe Vlas, f Vrijdagmiddag 26 Juli is op 67- jarigen leeftijd geheel onverwacht te Zeist overleden Bouwe Vlas, oud-com- mandant van het Leger des Heils in Ne derland. Geboren te Heeg werd hij aanvanke lijk opgeleid voor onderwijzer, doch later ging hij naar de kweekschool voor offi cieren van het Leger des Heils. In 1891 werd hij officier en doorliep vervolgens snel alle rangen. Als chef-secretaris was hij in 1916 werkzaam in Nederlandsch- Indië. Na in 1925 als internationaal secretaris voor Europa aan het hoofd kwartier in Londen verbonden te zijn, volgde in 1929 zijn benoeming tot com mandant van het Leger des Heils in Nederland, welke functie hij, met een korte onderbreking tot 1939 heeft ver vuld. In dat jaar werd hij gepension- neerd. In 1940 nam hij echter van zijn Engelschen collega, die bet land moest verlaten, het commando weer over. Na de liquidatie van het Leger des Heils door de Duitschers bleef hij echter de stuwkracht van de ondergronds voort gezette activiteit. In het begin van 1946 legde hij definitief zijn functie neer. Sindsdien woonde Bouwe Vlas in Zeist, waar hij als soldaat verbonden was aan de plaatselijke afdeeling van het L.d.H., waarvoor hij Woensdag 24 Juli nog een spreekbeurt vervulde. De overledene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Uit het Politierapport. Tegen T. H. te S. werd procesverbaal opgemaakt wegens diefstal van een heerenpolshorloge en een aantal Amerik. houtbeitels. Alg. vergadering K.N.V.B. In deze vergadering is besloten dat er een plan zal worden ontworpen waarin rekening gehouden wordt met de volgende wenschen der alg. verg. geen hoofdklasse, afschaffing promotie- degradatie-competitie in dien zin, dat de kampioenen onderling wel zullen spelen om uit te maken wie de sterkste is; maximum aantal eerste klassers 60; seizoen 1946-’47 zal het overgangsjaar naar de nieuwe indeeling in 1947/1948 zijn. In de tweede helft van Sept, zal een nieuwe vergadering worden gehou den. De fusie met de R.K. en Prot. Chr. vereenigingen werd goedgekeurd. Jeugdafdeeling Voetbalvereen. „Sneek”. Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan organiseert de jeugdafd. van de voetbalvereen. Sneek op Kermis-Zondag 18 Augustus a.s. een groot jeugdtournooi waaraan o.a. zullen deelnemen A.F.C. (Amsterdam), Rood Geel en Nicator beiden te Leeuwarden, CAB en RES te Bolsward; de v.v. Lemmer, Wit Zwart, Black Boys en Sneek. Tal van prachtige wedstrijdprijzen zijn de jubileerende vereeniging aangeboden, o.a. voor de eerste prijswinnaars der afd. A, B, C en D 11 persoonlijke draag- medailles. Voor nadere bijzonderheden zie men een ad. in ’t volgende nummer. UITWELLINGERGA. Benoemd tot le botermaker aan de Frico te Warga de heer F. v. d. Schaaf. OPPENHUIZEN. Geslaagd voor hoofdacte de heer Y. A. Sinnema. OPPENHUIZEN. Geslaagd voor akte teekenonderwijs L.O., de heer Mulder. Geslaagd voor hoofdakte A, heer H. Kamstra te Heeg. Het is helaas niet mogelijk gebleken het Friesch Scheepvaart Museum, dat, zooals men weet, in een nieuw pand aan het Kleinzand no. 12 zal worden geves tigd, vóór de Sneek-Week officieel te openen, zooals steeds in de bedoeling van het bestuur heeft gelegen. De werk zaamheden, verbonden aan de verbou wing van het pand, waren te veel om vattend. Teneinde evenwel de vele vreemdelin gen die Sneek bezoeken wier aantal in verband met de a.s. Sneek-Week da gelijks toeneemt en tevens andere be langstellenden in de gelegenheid te stel len de collecties te bezichtigen, heeft het bestuur besloten het museum tijdelijk eenige weken open te stellen, aanvan gende Woensdag 14 Augustus a.s. Verwacht mag worden dat van deze gelegenheid een druk gebruik zal wor den gemaakt. De officiëele opening zal op een nader te bepalen datum plaats vinden. 1 L 1- I De verplichte Veelevering blijft. De Minister van Landbouw, Visscherij en Voedelvoorziening heeft besloten de verplichte rundveelevering, zooals die in den vorm van een aanslag-regeling be staat, ook na 1 September a.s. te hand haven. Zonder een dergelijke aanvoerregeling zou bij de tijdelijke onvoldoende aanvoe ren van slachtvee, een regelmatige vleeschvoorziening van ons volk niet ge waarborgd zijn, vooral ook omdat nog steeds belangrijke hoeveelheden vleesch geïmporteerd moeten worden en stag natie in den aanvoer moeilijkheden geeft. Wanneer de veehouders voor een re- gelmatigen en voldoenden aanvoer van vee op de slachtveemarkten zorgen, zal van deze aanslag, welke niet hooger is dan de zgn. normale uitstoot van den rundveestapel, practisch geen gebruik behoeven te worden gemaakt. De gewenschte spreiding over het jaar, welke vroeger bestond, zal wor den bevorderd door de slachtveeprijzen naar gelang van het jaargetijde te doen varieeren. Mocht evenwel de aanvoer van slacht vee desondanks beneden het voor de distributie noodzakelijk peil blijven, dan zal worden ingegrepen en zullen in de eerste plaats die veehouders, die nalatig zijn geweest, worden aangeschreven om huri verplichting tot het leveren van rundvee na te komen. Postduivensport. De Postduivenvereen. ,,L’Estafette” hield op Zondag 28 Juli een wedvlucht van het station Deventer, 93 K.M. De uitslag was le, 4e en 5e duiven van H. Tippersma, 2e, 6e, 8e, 9e en 10e van A. Best, 3e van J. Schreuder, 7e van J. de Vries en lie van S. de Ree. Aan deze wedvlucht namen 42 duiven deel. De eerste duif behaalde een behoorlijke snelheid van 1000 meter per minuut en legde de afstand DeventerSneek in 94 minuten af, de tweede meldde zich pas 20 minuten later. Voor Zondag 11 Aug. staat Nijmegen op het program; hier voor is een extra eereprijs uitgeloofd. Kaatsvereeniging „Sneek”. De traditie getrouw organiseert de kaatsvereeniging „Sneek” op Kermis- Zondag 18 Augustus a.s. een groote doorelkaar-loten partij van senioren. Voor deze wedstrijd welke om 12 uur zal aanvangen en in het sportpark zal worden gespeeld bestaat van de zijde van de kaatsers een zeer groote belang stelling. Men zie een advertentie in het volgende nummer van dit blad. Ver. tot behartiging van de belangen van Suikerzieken, afdeeling Friesland. In een vergadering dezer afdeeling werd besloten de vereeniging in zeven provinciale afdeelingen te splitsen, ten einde het onderlinge contact, meer dan thans mogelijk is, te bevorderen en uit reiking van appelmoes, zoetstof, kaas, naalden enz. te vergemakkelijken. In verband hiermede werd het voorloopig bestuur met 5 leden uitgebreid. Het be stuur deelde mede, dat diverse plannen op stapel staan, als stichting Kinder- vacantiekolonies, normalisatie van naal den en spuiten enz., consultatiebureaux en het verstrekken van bewaarfruit v. d. winter. Besloten werd, dat ieder lid in eigen kring propaganda zal voeren, doch dat voor aanmelding van nieuwe leden het adres blijft de secr., dhr. A. J. van der Werff, Spanjaardslaan 114, Leeuwarden. Er waren circa 60 leden aanwezig. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Ds. JELLEMA van Katwijk aan Zee. (Collecte A.C.D.) 5 uur Ds. G. P. POST van Nijland. GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 5 uur Ds. JELLEMA v. Katwijk a. Zee. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Mej. W. Bos, Gods.onds., Assen. GEREF. KERK. Noorderkerk 9.30 uur Ds. J. P. Boer van Schipluiden; 5 uur Dr. L. Praam- sma van Stadskanaal (Z. 40). Zuiderkerk 9.30 uur Ds. G. J. de Leeuw (Z. 40); 5 uur Ds. J. P. Boer. Oosterkerk 9.30 uur Dr. L. Praamsma; 3 uur Ds. G. J. de Leeuw (Z 40). BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur (H.A.) Ev. H. Fijn van Meerssen. Vrijdagav. 8 u. Bijbellezing en Bidstond. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. LEGER DES HEILS. 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur Verlos- singssamenkomst. Maandag 2.154 u. Gezinsbond (Vr.vereen.) Donderdag 8 u. Verlossingssamenkomst. Leider» kapiteins BergsmaSchuil. NED. HERV. KERK. Abbega, 9 uur Ds. W. G. v. d. Ree Folsgare, 1.30 uur dhr. Kamstra, Neede. Goënga, 9 uur dhr. S. Kamstra. Gauw, 1.30 uur Ds. E. Kempenaar (H. Doop). Hommerts, 1.30 uur Ds. W. G. v. d. Ree van Oosthem. Jutrijp, 9 uur dhr. J. W. de Boer van Blokzijl. Oppenhuizen, 9 uur Ds. van Rhijn van Haarlem; 1.30 uur Ds. Postma, Heeg. Oudega (W.), 9 uur dhr. P. Tietema v. Uitslag kaatswedstrijd Zondag 4 Aug. v.v. Black Boys le pr. H. Terpstra, H. 4. de Jong, B. Hengst; 2e pr. J. Terp stra, H. Elzinga, S. Walstra. Troost prijzen le. H. Jetzes, A. v. d. Heide, J. Hofstra; 2e. S. Visser, C. Kuipers, D. Kuik. Publieksprijs Sj. Rinsma. Voor fruit bonnen 473 en 973. In verband met de a.s. distributie van appelen, peren en pruimen zijn de bon nen 473 Algemeen en 973 Algemeen aan gewezen als voorinleveringsbonnen, die men, tot uiterlijk 8 Augustus, bij een groenten- en/of fruithandelaar kon in leveren. Hierop wordt over enkele we ken een nader te bepalen hoeveelheid appelen, peren en/of pruimen verstrekt. Over het geheele land zullen dezelfde rantsoenen gelden. Ook in de behoeften van ziekenhuizen e.d. zal worden voor zien. De aanvoer van druiven en perzi ken zal o.a. in verband met den export van druiven naar Engeland, te gering zijn voor een landelijke distributie. Daar om blijven deze producten buiten de re geling. WOUDSEND. Onder groote belang stelling namen de heer S. de Jong, hoofd der Chr. school alhier en mejuffr. A. v. d. Goot, onderwijzeres aan dezelfde school afscheid van het bestuur, leden, ouders en belangstellenden, wegens be noeming van eerstgenoemde tot hoofd eener school te Zwolle en laatstgenoem de tot onderwijzeres te Werkendam. Beiden werden toegesproken door den voorz. van de schoolvereen. Ds. H. B. Spijkerboer, die o.a. vzees op de nauwge zetheid waarmede zij hun plicht hadden vervuld en hun daarvoor dank bracht. De heer S. van der Brug, als oud-hoofd, verheugde zich dat de school, die hij al tijd als zijn school beschouwde, onder leiding van den heer de Jong had mogen staan en dat mejuffr. van der Goot nog méde door hem was benoemd. Meester de Jong dankte voor de ge sproken woorden, memoreerde de pret tige samenwerking met het bestuur en zeide zijn best te hebben gedaan en in dien hij fouten had gemaakt, vroeg hij de ouders hem die te willen verg'even. Mejuffr. v. d. Goot dankte voor de tot haar gesproken woorden en zeide hier met veel genoegen gedurende 14 jaar te hebben gewerkt. Zij meende, nu de gelegenheid er was, nog eens te moe ten veranderen om frisch te blijven in baar arbeid. Burgeiiijke Stand. •SNEEK, van 9 t.e.m. 15 Juli 1946. Geboren: Sander z. v. Jan de Groot Boersma en Antje Reitsma; Johanna Aleida d. v. Jacob Martinus Hoekstra en Jacoba Hofman; Pietje Christina d. v. Teo Faber en Albertje Stokker; Johan Paul z. v. Paulus Schotanus en Cornelia Hamming; Sjoerdiena d. v. Thomas Wouter Zandstra en Louisa Diena van Rooijen; Louis Reinder Anne z. v. Jan Banning en Johanna Gesina Bossinga; Maria Antonia d. v. Willem Bouma en Larissa Scholtowa; Marten z. v. Jan Stienstra en Gatske Schotanus; Johan nes Heinz Dirk z. v. Dirk Kanon en Ca tharina Cornelia Hoppe; Gene z. v. Hans Hoekstra en Marie de Jong; Nicolaas Silvester Maria z. v. Sjoerd Rolsma en Tecla Ida Maria Deden; Tilly Geertruida Alie d. v. Hendrik Hartkamp en Gerbrig Ligthart; Rimmer Hielke z. v. Dooitze Koopmans en Geertje Rollema; Lamber- tus Jan Ignatius z. v. Albert Seinen en Tietje Jorna; Bauke Josef Nicolaas en Petrus Hermanns Dirk zs. v. Petrus Franciscus Silvius en Susanna Tekela Andringa. Ondertrouwd: Jan Oost, 27 jr. en Jo- hanna Groenendal, 26 jr.; Jurjen Lem- stra, 20 jr. en Hendrika Bernardina En- gelina Bosman, 19 jr.; Gerrit Veilenga, 25 jr. en Jacoba Groeneveld, 26 jr.; Elze Nicolaas van der Zee, 32 jr. en Margje de Vries, 32 jr.; Philippus Blom, 24 jr. en Willemke Achtien, 19 jr.; Johannes Buiten!andsch Overzicht Al waren er geen groote verwachtin gen van het tempo der vorderingen ter conferentie van Parijs, het is toch wel verbijsterend dat men in meer dan een week tijd niet verder is gekomen dan geharrewar over de verkiezing van een voorzitter en over de wijze van stem men. Het trage verloop wordt eigenlijk bepaald onvriendelijk tegenover de gast vrouw, Frankrijk, wie de conferentie 1 millioen francs per dag kost. Maar het ging dan ook om zeer principieel* pun ten bij de voorzittersverkiezing en bij het vaststellen van de wijze van stem men. Daarbij kwam immers direct aan de orde de verhouding van de kleinere landen tot de groote. Moeten de kleinen geheel aan de leiband der grooten loopen en zonder meer goedkeuren wat deze ontworpen hebben aan vredesverdragen, of zullen zij aanspraak maken op een min of meer gelijkgerechtigde positie met die groote mogendheden, overigens erken nend dat de laatste het grootste aan deel in de overwinning hebben gehad en ook de grootste verantwoordelijkheid voor de nieuwe verhoudingen in de we reld dragen. Op forsche wijze, zoo zelfs dat Molotoff hem eenmaal beschuldigde te pogen een wig tusschen de groote mogendheden te willen drijven, is de Ne- derlandsche vertegenwoordiger en met hem vooral die van Australië voor het laatste standpunt opgekomen. Wenschten de groote vier dat beurtelings een hun ner ministers voorzitter zou zijn, Ne derland stelde voor dat de conferentie zelf haar voorzitter zou kiezen. Ten slotte werd laatstgenoemd voorstel ver worpen met 12 tegen 8 st. en 1 onthou ding. Zooals bekend hadden de minis ters der groote vier voorts afgesproken dat de conferentie slechts die aanbeve lingen inzake de vredesverdragen aan hun raad zou kunnen voorleggen, welke door haar met een tweéderde meerderheid waren aangenomen. Nieuw Zeeland stelde voor daarvan een een voudige meerderheid, dus de helft plus een, te maken. Dat dit voorstel bij de Russen die steeds principieel gevochten hebben voor een overheerschende posi tie der Groote Vier geen genade kon vinden, sprak vanzelf. Engelschen en Amerikanen hadden zich steeds bij de besprekingen in den raad van ministers, hoewel het beginsel van een twee derde meerderheid aanvaardend, eenige vrij heid voorbehouden en te kennen gegeven dat ook besluiten der conferentie met eenvoudige meerderheid genomen, hun aandacht zouden hebben, mits het niet betrof punten in de vredesverdragen waarover de groote vier het al eens waren, want achter "die punten zouden zij zich blijven scharen. Toch heeft Mo lotoff in de discussie over deze kwestie aanleiding gevonden zijn medevennooten te verwijten te streven naar een Anglo- Amerikaansch blok en de Amerikaan- sche minister Byrnes heeft daarop zeer fel gereageerd, de beschuldiging afwij- zend en Rusland op zijn beurt van min der fraaie bedoelingen betichtend. Zelfs de Russen dienden echter een verzoenend voorstel in nl. dat uitspraken met min der dan 2/3 meerderheid door de confe rentie aangenomen door de groote vier in nadere beschouwing zullen worden genomen. Hetgeen niet veel zegt als men weet dat zelfs de besluiten met twee derde meerderheid genomen slechts aan bevelingen zijn Maar Rusland eischte tenslotte tevens dat het besluit over het stemrecht met 2/3 meerderheid moest worden genomen. Nu, dat is tenslotte ge schied ook, want een Engelsch voorstel is met 15 tegen 6 st. aangenomen waar bij bepaald werd dat zoowel de besluiten der conferentie met 2/3 meerderheid als die met eenv. meerderheid genomen, zullen worden doorgezonden aan den raad van ministers,. Tegen stemden Sovjet- Rusland, Wit-Rusland, Oekraine, Polen, Tsjecho-Slowakije en Zuid-Slavië. De discussie en stemmingen laten ook eeni ge conclusies over de houding van som mige landen toe. Met Nederland schij nen Australië, België, Brazilië, Grieken land, Britsch Indië, Nieuw Zeeland en Z. Afrika ter conferentie strak aan de principieele rechten der kleinere naties te zullen vasthouden; Polen, Tsjecho Slowakije, Zuid Slavië, de Oekraine en Wit Rusland en waarschijnlijk ook Noor wegen in het hooge Noorden nu ook buur van Rusland zullen daaren tegen de richtlijnen door de Groote Vier in hun minister-conferentie vastgesteld in het algemeen volgen, al zal het voor stel dezer vier inzake Triëst zeker niet door Z. Slavië worden aanvaard. China, dat ook tegenwoordig is zoodat men ei genlijk nu weer van de groote vijf moet spreken, en Abessinië schijnen naar be vind van zaken te zullen handelen. Ver der nieuws zooals te verwachten was heeft het Joodsche Agentschap de plan nen inzake een federatief Palestina verworpen; de Arabieren waren bereid er over te komen praten, maar buiten aanwezigheid der Joden Als ook pre sident Truman Joodsche groepeerin- gen in de V. St. oefenen sterke druk op hem het plan verwerpt, staat het Britsche kabinet voor een zeer moeilijke situatie. Te meer nu het Britsche rijk nog grooter belang krijgt bij de vriend schap der Arabische staten, door het geen zich in Perzië afspeelt. Daar heeft de pro-Russische Tudeh-partij deel in de regeering gekregen; een staking bij de Engelsche olie-industrie in het zuiden van Perzië werd aan die partij en haar politiek streven toegeschreven. Deze staking is geëindigd, doch de Engelschen verwachten nieuwe moeilijkheden en hebben Britsch Indische troepen Britsch Indië is afhankelijk van deze olie naar Irak, dat daartoe toestem ming gaf, gezonden, die van daaruit al leen Perzië zullen binnentrekken als de moeilijkheden terugkeeren. Irak is een der Arabische staten en men begrijpt hoe belangrijk de steun dezer staten voor het Britsche rijk wordt als er wer kelijk eens iets in Perzië gebeurt. Ten slotte België heeft zijn nieuwe regee ring onder Kamiel Huysmans, welke steunt op een samenwerking van socia listen, communisten en liberalen, welke echter wankel blijft. Tribunaal Sneek. Openbare zitting op 8 Augustus. Voorzitter mr. J. van der Schaaf; leden de h.h. M. IJssels en M. Knol; secr. mr. A. Mulder. Terecht stonden Jacob Wolthuizen, 43 jaar, werkman te Staveren, beschuldigd van ruilhan del gedreven met leden van de Sicher- heitsdienst. Intern, tot 25 Aug. e.k. Ontz. v. kies rechten voor 10 jr. Bevel tot teruggave v. d. inbeslaggenomen overall en leeren 'jas aan de rechthebbenden; verbeurd- verkl. v. d. inbeslaggenomen fiets. Be heer over vermogen opgeheven op 15 Sept. 1946. Pieter Wijbe Reen, 26 jaar, expedi teur te Sneek vrijwillig werkzaamhe den verricht voor de S.D.vertrouwelijke omgang gehad met leden van de S.D. Van de tenlastelegging vervallen ver klaard het vrijwillig verrichten van werkzaamheden voor de S.D. Verbeurd- verkl. van f 100. Antje Visser, 22 jaar, huisvrouw te Sneek verschillende goederen in ont vangst genomen van leden van de bezet tende macht; instemming betuigd met de door den vijand genomen maatrege len; beleediging van het Koninklijk huis. Beschuldigde, huisvrouw van P. W. Reen voornoemd, zal één maand worden geïnterneerd. Ontz. kiesr. 10 jr. Abraham Sibbele Kamstra, 23 jaar, kantoorbediende te Sneek lid van de Nationale Jeugdstorm; lid van de NSB; in dienst geweest van het N.S.K.K. Niet bewezen werd geacht, dat besch. lid van de Nationale jeugdstorm is ge weest. De tijd in detentie doorgebracht 14 maanden wordt voldoende ge acht; ontz. v. kiesr. 10 jr. Hendricus Jan van Oostrum, 26 jaar, vischhandelaar te Staveren omgang j met de SD; aan leden van de SD melk geleverd en een fiets van hen geaccep teerd. Verbeurdverkl. v. d. inbeslaggenomen fiets. Besch. zal één maand worden ge ïnterneerd; ontz. kiesr. 10 jr. Titus Hofstra, 34 jaar, schipper te Sneek lid van de NSB; omgang gehad met leden behoorende tot de militaire bezettende macht. Intern, tot 15 Oct. e.k. op welk tijd stip ook het beheer over het vermogen wordt opgeheven. Ontz. kiesr. 10 jr. Johannes van der Ploeg, 37 jaar, kas sier te Sneek lid van de NSB; lid van het NAF; Wachtman geweest op het. vliegveld te Leeuwarden; goederen in ontvangst genomen van leden van de Duitsche weermacht. Intern, tot 12 Oct. e.k. Verbeurdverkl. van f 460.Ontz. kiesr. 10 jr. en be heer 1 mnd. na effectuéering v. d. maat regel opgeheven. Rinske Douma, 42 jaar, huisvrouw te Sneek lid van de NSB; lid van de NS VO; namen van personen opgegeven aan Duitsche, of daarmee in contact staan de, instanties. Daar beschuldigde het laatste gedeel te der tenlastelegging ontkende werd de zaak aangehouden, ten einde t. z. t. den voormaligen „opperluitenant van politie” te Sneek A. Overzet en zijne echtgenoote als getuigen te hooren. Petroleum. Van 11 Augs. t/m. 7 Sept, zijn bonnen 474 en 974 algemeen, geldig voor het koopen van 2 liter petroleum. Burgemeester en Wethouders van SNEEK 'maken bekend dat de kermis aldaar begint Zaterdag 17 Augustus om te eindigen op Donderdag 22 Augustus d.a.v. en dat vóór 24 Augustus alle kramen, dissen en tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens maken zij bekend, dat door hen in het belang van de goede orde is bepaald, dat de vaste ligplaatsen voor stoomboten en andere vaartuigen op Woensdag 21 Augustus a.s. niet geldig zijn en dat de regeling der ligplaatsen aan de politie is opgedragen. B.O.V.A.G. Zeilwedstrijd, Vóór de oorlog organiseerde de Snee ker Zeilclub ieder jaar ter gelegenheid van het jaarlijksche uitstapje van de leden van de B.O.V.A.G. (Bond van Au tohandelaren en Garagehouders) naar Sneek een zeilwedstrijd op het Sneeker- meer. Deze traditie werd dit jaar voort gezet en zoo werd Woensdagmiddag 31 Juli voor het Paviljoen een wedstrijd ge houden waaraan de deelname in ver band met de harde wind echter niet groot was. Later werd de wind evenwel minder krachtig, zoodat het toch nog een aardige wedstrijd was, die de vol gende uitslag opleverde 16 M2 klasse: 1. -|- wisselprijs, Dirk Tóm, van B. de Haan, Sneek; 2. Anna, van G. Kok, Sneek, stuurman B. Couperus, Sneek. Schouwen 1. medaille V.V.V., Meer kol van F. F. Atsma, Oppenhuizen; 2. Foarüt, van S. v. d. Veen, Oppenhuizen. Regenboogklasse 1. wisselprijs, Jan van Gent, van Dr. J. W. v. d. Zijpp, Sneek; 2. Dolfijn, van K. Vrolijk, Sneek. Dr. v. d. Zijpp die de wisselprijs verde digde, kreeg deze thans definitief in zijn bezit. Kerknieuws. Zondag 15 Sept. a.s. hoopt Ds. Hoek stra van Eersel en Hoogeloon in de Ned. Herv. Kerk te Oppenhuizen zijn intrede te doen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oudega (W.), Ds. Kramer te Drogeham. Doopsgezinde Broederschap. Aange nomen naar Sneek door Ds. M. v. d. Meulen te St. Anna Parochie.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1