ksira rist Vrijdag 23 Aug. 1946 No. 66 pén i Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek DE SNEEK WEEK IE op skracht. rOON t Aug. igustus OFT” Sneek ateurs enz. teek 1 o t en F MEEK 1 vIBER [roote schap iccor- arden Ijlst irten lags 1STUS Sneek )TEN gustus iiiiiimiiiinig amt te GA AUG. 4OFF jeugd ooi g 8.30 rdam, mmer, ;a Predikbeurten te Sneek. Buitenlandsch Overzicht Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS Administratie-adresGrootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Aanvullende BONNENLIJST egen Het Sneeker Nieuws D 77, E 77 melk T 44 /lotte Sept. 2—8—8—8 56 igustus inning iring- ,’ijden. 'over- ■str. 53 enen. a'ing. H. Hofhuis van Vrijdagav. 7.30 Bidst. 1.50 iëntele ikken s van el ZONDAG 25 AUGUSTUS 1946. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Ds. H. GORDEAU, van Wolusm. 5 uur Ds. J. M. BOERLIJST, Achlum. Donderdag 29 Aug. ’s av. 8 u. Doops- zitting door Ds. J. N. de Ruiter in de Pro Ecclesia et Pontifice. De heer Hylke Tromp alhier, eere- president van de Sint Vincentiusvereeni- ging is door Zijne Heiligheid den Paus begiftigd met het eerekruis Pro ecclesia et Pontifice. Niet alleen in de R. K. parochie doch ook in kringen van andersdenkenden te dezer stede zal deze pnderscheiding met genoegen vernomen zijn. De heer Hylke Tromp is immers iemancl die met alles en allen in deze stad meeleeft. Wat meer in het bijzonder zijn werk in de Vincen- tiusvereeniging betreft, lang was hij president dier ver. en er steeds ten voor beeld van allen; niets was hem te veel om hulpbehoevenden bij te staan. Van sterk sociaal voelen getuigde ook zijn optreden tijdens zijn raadslidmaatschap o.a. inzake het woningvraagstuk. Hoe wel een pijnlijke kwaal hem aan huis bindt blijft zijn belangstelling voor de publieke zaak levend, hetgeen ook bleek uit diverse publicaties. Hij is thans eere- president der St. Vincentiusvereen. Van de conferentie van Parijs is er weinig nieuws nu de vredesverdragen voor de gewezen bondgenooten van Duitschland Italië, Hongarije, Finland, Bulgarije en Roemenië in de commissies worden behandeld, welke straks rapport aan de conferentie zelf zullen uitbren gen, waarna de werkelijke slag op het diplomatieke veld zal worden geleverd. Daarvoor worden de kopstukken nu bij- eengetrommeld. Smuts is voor Z. Afrika verschenen en de Amerikaansche minis ter Byrnes heeft weer bijstand gekre gen van 2 senatoren, een democraat en een republikein om er de nadruk op te leggen dat het geheele Amerikaansche volk achter de politiek welke Byrnes te Parijs voert staat. Voor dat men in de commissies ging zijn er in de conferen tie nog algemeene beschouwingen ge houden, welke opnieuw aantoonden dat Rusland een Slavisch land als Bulgarije de hand boven het hoofd houdt evenals Roemenië, dat nog door de Russen bezet is en nu een Russisch gezinde regee- ring heeft, Finland, Hongarije en Italië hebben daarentegen nauwelijks kans op Russische tegemoetkoming en een mede- geallieerde als Griekenland, werd door Zuid Slaven en Russen zelfs zeer on vriendelijk behandeld toen het zijn oor deel over Bulgarije en Albanië, dat toe lating toe de conferentie had verzocht, gaf. Maar Griekenland heeft dan ook een pro-Engelsche regeering. Op het ver zoek van Oostenrijk om ook gehoord te worden meer speciaal over Zuid Tirol dat de Groote Vier bij Italië willen laten blijven hoewel het een Duitsch spreken de bevolking heeft is gunstig be schikt met de stemmen van Rusland, Tsjecho Slowakije, Polen en Z. Slavië tegen. Er zijn in de vredesverdragen meer bepalingen welke zekere bevol kingsgroepen van het eene naar het an dere land verschuiven en de Austra lische afgevaardigde heeft al voorge steld in al deze verdragen een bepaling op te nemen waarbij een internationaal hof zou worden opgericht dat zou moe ten zorgen voor de handhaving van de rechten van den mensch; minderheden en in bepaalde gevallen zelfs enkelingen zouden zich tot dit hof kuhnen wenden, als de natie waarbij ze zijn ingelijfd deze rechten schendt. Een dergelijke be paling zou de naties nopen weer iets van hun souvereine rechten prijs te geven en een stap zijn op de weg naar een rechtsgemeenschap in de wereld, maar we gelooven dat ze een illusie of een doode letter zal blijven. Een land als Rusland, dat zoo ongenaakbaar op zijn souvereiniteit staat zal er stellig niet veel voor voelen en vermoeden, dat het hier weer een manoeuvre der Wes telijke landen betreft om zich in de za ken van de Slavische invloedsfeer te mengen. Het wantrouwen der Russen omtrent de bedoelingen van het Westen is trouwens niet weinig aangewakkerd door de tocht van een groote Ameri kaansche vlootmacht naar het oosten van de Middellandsche zee een ouderwetsch middel om op een mogelijke tegenstan der indruk te maken. Die tocht komt op het oogenblik dat Rusland aan Turkije gevraagd heeft medezeggingschap over de verdediging der Dardanellen, wat de Turken willen afwijzen en met welke afwijzing Engeland en de Ver. Staten accoord gaan. Zij willen geen Russische marine-bases in het Oosten der Middel landsche zee, te meer niet nu de En- gelschen van plan zijn de hunne van Egypte dat immers door hen ontruimd zal worden, naar Palestina te verleggen, als eenmaal het Palestijnsche probleem is opgelost, wat nog ver verwijderd is. De Joden in Palestina hebben juist een „offensief” tegen de Britten daar aan- gekondigd en deze kwestie lijkt hope- loozer dan ooit nu president Truman de Ver. Staten geen verantwoordelijkheid voor eenigerlei oplossing wenscht te doen aanvaarden en alleen het congres wil adviseeren ook wat Joden in Ameri ka op te nemen. Weinig minded hopeloos is ook de toestand in Britsch Indië, waar de directe actie der Mohammedanen, uit vloeisel van het afspringen hunner onder- handelingen met de Hindoes over een gezamenlijk bestuursplan voor een on afhankelijk Britsch Indië, geleid heeft tot ontzettende moordpartijen op Hin does in Calcutta, zoodat alleen door En- gelschen de z.g. „verdrukkers” geleide troepen en politie de orde kon den herstellen. In China woedt de bur geroorlog heviger dan ooit. T o e k ij k e r. Na het schrijven van het boven staande kwamen de berichten over het stellen van een ultimatum door de Ver. Staten aan Zuid-Slavië, wegens het neer schieten van een Amerikaansch vlieg tuig boven dat land. De V. S. eischen binnen 48 uur een bevredigend antwoord, anders brengen ze deze zaak onmiddel lijk voor den Veiligheidsraad. Ongetwij feld zit achter dit forsche optreden ook de wensch der V. S. Rusland als be schermer van Z. Slavië duidelijk te ma ken dat Washington de konsekwenties aandurft van haar politiek in Europa. Nog zij gemeld dat Egypte de En- gelsche voorwaarden voor het sluiten van een verdrag dat aan de ontruiming van dat land door de Britsche troepen, gekoppeld zou worden heeft verwor pen. Het struikelblok schijnt te zijn dat Engeland het recht eischt Egypte als opmarschgebied te gebruiken als het zelf in welke oorlog dan ook geraakt, terwijl Egypte dit recht wil beperken tot een oorlog, waarin het zelf ook be trokken is. Kaatsvereen. Sneek. Voor de traditioneele kermiskaats- partij bestond van de zijde der kaatsers een enorme belangstelling want niet minder dan 28 parturen namen Zondag j.l. aan de senioren-doorelkaar-loten kaatspartij deel. Er is over het geheel genomen best gespeeld, want meermalen hing alles aan de telegraaf. Jammer was dat tengevolge van de groote deelname er den geheelen dag in 3 perken moest worden gekaatst en ondanks dat de laatste partij om le en 2e prijs door de ingevallen duisternis niet tot haar recht kwam. Om de prijzen waren aangebleven de parturen no. 28 B. Postma, Oudega (W.), H. Bijlsma en Jo. Adema, beiden van Bolsward; no. 2 O. Knier, Bols- ward; H. Eekma, Sneek; P. Lemstra, Witmarsum; no. 12 A. Hofstra, Deer- sum; S. v, d. Zee, Leeuwarden; J. Vonk, Sneek; no. 17 H. Zijlstra, Witmarsum; H. de Jong, Sneek; A. Boersma, Baard. Nummer 2 sloeg no. 28 met 5-3 en 66. Een spannende parij was die tus- schen no. 12 en no. 17 waarbij alles aan de telegraaf hing, nr. 17 won. Het spel- verloop tusschen de parturen nr. 2 en nr. 17 was als volgt nr. 2: 4—84—6—8 warden; 2. Kemphaan, M. W. Visser, Paterswolde; 3. Favonius, Jaap Helder, Paterswolde; 4. Loki, T. Oostinga-Doff, Groningen, st. N. Oostinga; 5. Riemke, J. B. Vegter, Groningen, st. G. C. Veg- ter. 16 M2 Eenheidsklasse II 1. Schelm, W. Visser Gzn„ Paterswolde; 2. Hol lands Roem, J. Roem, Zaandam; 3. Eu- Friesland 14, totaal 33; Groningen 15, to taal 29; Overijsel 15, totaal 26 pnt. 30 M2 klasse 1. Jo, H. J. Dijkstra, Ak- krum; 2. Swealtsje, S. Bijlsma, Grouw, st. A. Vollema; 3. Carmen, H. C. Geve- ke, Leeuwarden; 4. Joy, W. v. d. Velde, Leeuwarden. 12 v. Jollen 1. Ranger, F. G. E. Halbertsma, Leiden; 2. Najade H, H. Both, Gouda, st. mej. J. H. Both; 3. Trits, K. Edel, Sneek, st. N. Edel; 4. Tramper, J. de Boer, Sneek; 5. Prinses Margriet, J. H. van de Stadt, Zaandam. Valkjachten 1. Trewes, S. H. v.d. Meer, Alkmaar; 2. Fram, H. J. Schutte, Zwol le; 3. Whippet, Ir. H. F. Zuiderbaan, Leeuwarden; 4. Coppelstock, F. de Jong, Amsterdam; 5. Tammo, K. H. Lukkien, Zwolle. B.M. klasse 1. Meteoor II, D. Resink, Enschedé; 2. Wetterwille III, Jan Bruining, Midlaren; 3. Valk, K. F. Hesse, Leeuwarden; 4. Geja II, H. Re sink, Enschedé. 22 M2 klasse 1. Holi day, J. Wiersma, Leeuwarden; 2. Algri, J. Alberda, Sneek3. Maple Leaf, T. Mo lenaar, Grouw; 4. Helga, G. Lazonder, Zwaag«westeinde. 16 M2 Toerklasse 1. Europa, T. Tammes, Groningen, st. L. J. Kuiper; 2. Bénan Prahoe, B. v. d. Heide, Emmen, st. A. v. d. Heide; 3. Wido, S. Leen, Grouw. Larken: 1. Dracula, F. J. v. Mervenée, Leeuwarden; 2. Parelduiker, H. S. v. d. Veen, Haule; 3. De Twa Broerren, J. en H. Vis, Leeuwarden. Pampusklasse 1. Ruiter, R. Reitsma, Witmarsum; 2. De Welle, A. M. Sus- tring, Leeuwarden, st. G. Zijlstra; 3. Weerhaan, H. Bakker, Sneek; 4. Bran- daris, J. Kuipers, Sneek. 16 M2 Een heidsklasse I 1. Anneke, T. Yntema, Drakenklasse 1. B. Maas, Hilver sum; 2. Ran H. Keegstra, Amsterdam, st. Ph. Keegstra. Regenboogklasse 1. Janmaat, J. Heynen, Amsterdam; 2. Annemarie, L. de Wit, Zaandam; 3. Eel- ko, W. Bergsma, Voorburg; 4. Hennie, M. Hendriks, Sneek; 5. Jan van Gent, Dr. J. W. v. d. Zijpp, Sneek (behoudens protest van Hendriks tegen Heynen). Gemengde klasse I (voor leden der S.Z. C. ):-l. Jankobus, Th. Pasma Sr.; 2. Drosero, A. Ligthart; 3. Julia, I. Hos pes, st. Th. Verwer, allen te Sneek. Ge mengde klasse II (voor leden der S.Z.C.) 1. Jeep, C. W. Schaap, Sneek; 2. Ut- flecht, O. W. Faber, Rien; 3. Pax, H. W. Fijlstra, Sneek. Uitslagen 18 Augustus. le Groepswedstrijd 16 M2 klasse Gro ningen 68 punten, Friesland 61, Holland 45, Overijsel 26. le Groepswedstrijd B. M.-klasse Friesland 19 pnt.; Groningen 14 pnt., Overijsel 11 pnt. 30 M2 klasse: I. Li, Dr. W. B. v. d. Meer, Grouw (Valspar Wisselbeker)2. Hjeljoun, G. Posthumus, Leeuwarden, st. H. Wester; 3. Swealtsje, S. Bijlsma, Grouw, st. A. Vollema; 4. Joy, W. v. d. Velde, Leeu warden. 12-voets Jollen 1. Prinses Mar griet, J. H. van de Stadt, Zaandam; 2. Alvertje, W. van Noordt, Boskoop, st.vr. mej. E. van Noordt; 3. Twirre, A. H. Tromp, Sneek, st. H. Slager; 4. Vliegen de Vis, F. J. Brinkman, Haarlem; 5. Robbertje H, mevr. C. C. v. Tienhoven v. Poelje, Reeuwijk. Valkjachten 1. Rirette, Mr. K. H. Mulder, Langweer, st. R. Mulder; 2. Tammo, K. H. Luk kien, Zwolle; 3. Trewes, S. M. v.d. Meer, Alkmaar; 4. Pierewiet, T. Brinks, Lei den; 5. Coppelstock, F. de Jong, Am sterdam. B. M. klasse 1. Meteoor II, D. Resink, Enschedé; 2. Valk, K. F. Hesse, Leeuwarden; 3. Éllert, J. J. Ham- minga, Zuidlaren; 4. Favoriet, J. Pas ma, Sneek. 22 M2 klasse: 1. Maple Leaf, T. Molenaar, Grouw; 2. Algri, J. Alber da, Sneek; 3. Maria Mechteld, S. Th. Rijkmans, Meppel; 4. Wildwater, F. T. J. Oldenhof, Zwolle. 16 M2 Toerklasse 1. Skries, L. A. Singer, Zwolle (Niemeijer- beker); 2. Wido, S. Leen, Grouw; 3. Tini, O. Zijlstra, Sneek, st. P. H. Am sterdam. Larken 1. ’t Watergeusje, J. v. d. Veen, Leeuwarden (Keiroc-Wissel- prijs); 2. Jokeltje, J. Hiemstra, Sneek; 3. De Twa Broerren, J. en H. Vis, Leeu warden. Pampusklasse 1. Stern, F. Ma- tak Fontein, Sneek, st. P. D. Matak Fontein; 2.Weerhaan, H. Bakker, Sneek; 3. Kemphaan, W. Vermeulen, Drachten; 4. Wetterflinter, J. J. de Jong, Joure. 16 M2 Eenheidsklasse I 1. Anneke, T. Yntema, Roordahuizum, st. Siep v. d. Steeg; 2. Kemphaan, M. W. Visser, Pa terswolde; 3. Riemke, J. B. Vegter, Gro ningen, st. G. C. Vegter; 4. Favonius, Jaap Helder, Paterswolde; 5. Rietvink, J. N. Habekotté, Leeuwarden. 16 M2 Eenheidsklasse II 1. Sc.ielm, W. Visser Gzn„ Paterswolde; 2. Rietvink, A.Woest, Paterswolde, st. Jopie Helder; 3. Hol lands Roem, J. Roem, Zaandam; 4. M. de Ruyter, W. J. v. Balen, Irnsum; 5. Favorita, J. v. d. Zee, Kampen. Olym- piajollen 1. Popeye, mej. A. N. v. Gooi,. Amsterdam (Wisselbeker)2. Nar, H. Bennink, Leiderdorp; 3. Fram, P. Vlas- kamp, Sneek; 4. Semper Spera, C. R. Bodt Jr., Den Haag. 16 M2 Eenheids klasse III 1. Butterfly, H. v. d. Veen, Joure; 2. Deli, G. Rosiet, Sneek; 3. Dirk Tom, B. de Haan, Sneek; 4. Nike, H. tèn Brink, Enschedé; 5. Annie II, N. Both, Gouda. Drakenklasse 1. Ran, H. Keeg stra, Amsterdam, st. Ph. Keegstra; 2. Cortenaer, H. A. Kuylman, Bilthoven. Regenboogklasse I 1. Louisa II, R. Moedt, Sneek; 2. Eelko, W. Bergsma, Voorburg; 3. Piet Hein, O. W. Mulder, Den Haag. 16 M2 Eenheidsklasse IV 1. Ali, F. J. Jansma, Grouw; 2. Aqua- Birda, M. H. van Tok, Gouda; 3. Zaan- kanter, P. Jongens, Wormer; 4. Vlerk, Fokke Veen, Drachten. Regenboogklas se TT 1. Jan van Gent, Dr. J. W. v. d. Zijpp, Sneek (Jachthavenbeker); 2. Dol fijn, K. Vrolijk, Sneek; 3. Beneventum III, J. Hofland, Rotterdam; 4. Swan, K. Poelman, Sneek. Maandag 19 Augustus. De Maandag bracht afwisselend stilte en wind en middags ook nog een flinke regenbui, die gelukkig van korte duur was. ’s Morgens kwam de wind mooi op tijd door, zoodat de beslissende groeps wedstrijden vlot verliepen. De Friezen behaalden een dubbele overwinning, want zoowel in de 16 M2 Eenheidsklasse als in de B. M.klasse bleven ze de Gro ningers en hun Hollandsche en Overijsel- sche collega’s de baas. In de 16 kwadra- ters bedroeg het aantal punten van Friesland 131 tegen Groningen 121, Hol land 89 en Overijsel 66. In de B. M. klasse was dit 33, 29 en 26. De Overijsel- sche groep startte weer met twee man, maar deze deden werk voor drie en be haalden evenveel punten als de drie Groningers. Kranig werk van de gebr. Resink De Gruno-beker voor de beste prestaties in de winnende 16 M2 groep werd na loting met IJntema te Roorda huizum toegekend aan H. v. d. Veen te Joure; de Bütenbounbeker in de B. M. klasse voor dezelfde prestatie aan K. F. Hesse te Leeuwarden. ’s Middags werden dezelfde banen ge varen als Zaterdag, echter in de voorge schreven richting, maar het aantal rou tes werd voor alle klassen van drie op twee teruggebracht.,De windrichting was ook erg wispelturig en dwarrelde heen en weer tusschen Zuid en West, maar bleef tenslotte Westelijk, wat een mooi kruisrak van de Heerenzijl naar de prov. betonning bracht. Op verzoek van de Regenboogzeilers werden de snelste schepen van Zaterdag en Zondag in één groep geplaatst en de minder fortuinlijke in de andere. Dat bracht de Friezen echter geen gewin, want in beide groepen waren de Hollan- Roordahuizum, st. Herm. Geveke, Leeu- ders, voor wie het weer veel geschikter was dan voor de Friesche hardewind- zeilers, over alle linies de baas. De uit slagen waren Groepswedstrijden 16 M2 klasse Fries land 70 pnt., totaal 131; Groningen 53, totaal 121; Holland 44, totaal 89; Over ijsel 40, totaal 66 pnt. B. M. klasse nr. 17: 8—0—8—8—4—8 4 -44 48 le prijs f 30.— plus 3 med. partuur nr. 2, koning werd P. Lemstra; 2e prijs, f21.partuur nr. 17; 3e en 4e prijs elk f 12.de parturen 12 en 28. Uitslag Kaatswedstrijd Voetbalver. „Sneek” le pr. K. Laagland, R. Berg sma, H. Nauta; 2e pr. A. Schukking, L. Ringma, J. Jillings Sr.; 3e pr. H. Röfe- kamp, W. Meijer Fzn„ Th. v. d. Werf. Afvallersprijzen le pr. H. Kamstra, J. Hofstra, P. Tichelaar; 2e pr. L. Seerden, A. Brandsma, R. v. d. Land; 3e pr. P. v. d. Laan, J. Bleyenga, B. Coehoorn. Jeugdtournooi Voetbalver. „Sneek”. Onder uitstekende leiding van het Sneeker scheidsrechterscorps en begun stigd door heerlijk weer, werd Zondag j.l. ter gelegenheid van het 20-jarig be staan op de terreinen aan de Lemmer weg een groot voetbaljeugdtournooi ge houden, waaraan o.a. ook deelnam de Amsterdamsche „A.F.C.” De uitslagen van de gespeelde wedstrijden zijn als volgt Klas A Black BoysLemmer 12, NicatorSneek 04, Harlingen WZS 00*. R. Geel—RES 0—2, Sneek RES 21, LemmerHarlingen 12, SneekHarlingen 20. Verliezersronde: NicatorBlack Boys 01, WZSRood Geel 20, WZSBlack Boys 01. le pr. Sneek; 2e pr. Harlingen; 3e pr. BI. Boys. Klas B A.F.C.-BI. Boys 20, HarlingenSneek 30, SneekRood Geel 0—0*, RES—CAB 1—1*, CAB— Harlingen 04, A.F.C.Rood Geel 4 0, A.F.C.Harlingen 60. Verliezers ronde BI. BoysRES 05, Sneek I Sneek II 30, RES—Sneek 1—2. le pr Het O. B. W. biedt de gemeente Sneek een nieuw carillon aan. Naar wij vernemen heeft het college van regenten van het Old Burger Wees huis alhier de instelling waaraan onze stad al zooveel heeft te danken be sloten, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, aan onze gemeente een nieuw carillon aan te bieden. Regenten hebben zich in dezen ook verstaan met eene commissie uit de vereeniging ter bevor dering van het vreemdelingenverkeer te dezer stede, welke ver. zooals bekend mag worden verondersteld, ook gelden inzamelde voor hetzelfde doel. Deze commissie ging geheel accoord met het plan van het O.B.W. Wij vernamen nog dat het gieten van een nieuw carillon niet zooveel tijd zal vorderen, doch voordat regenten de definitieve opdracht tot het maken er van kunnen geven, moeten zij eerst nog overleg plegen met eenige landelijke adviescommissies. Het nieuwe carillon zal niet onderdoen voor dat, hetwelk hier door de vijandelijke bezettingsmacht werd geroofd en ver smolten. Geslaagd voor acte A Fransch M.O. de heer J. D. de Rijk te Sneek. Bij de gehouden examens der Mo devakschool Ver. Den Haag slaagden voor onderwijzeres de dames B. Huite- ma, Jutrijp; G. Renema, Sneek. Onderw. Lingerie S. Wijbrands, Hindeloopen. Voor coupeuse de dames A. Frankena, C. v. d. Graaf, U. Poepjes, Fr. Procee, S. Wittermans, S. de Jong, H. v. d. Land, G. Attema, A Couperus HEEG. Maandagavond hield de heer Bert Poels, oud-illegaal werker uit de Peel, hier een lezing met lichtbeelden ten bate van de stichting 1940’45. Op veelal ontroerende wijze vertelde hij ons iets over de vele gevaarlijke en vader landslievende daden, die gedurende de oorlogsjaren op „de Zwarte Plak” nabij het Limburgsche dorpje America op het gebied van ondergrondsch werk en pilo tenverzorging werden verricht. De avond werd besloten met het zingen van het Wilhelmus en het Friesch Volkslied. IJLST. Op het gehouden Friesche Bondsconcours te Menaldum behaalde de Chr. Muziekvereen. „Concordia” al hier, directeur de heer A. Feenstra te IJlst in de Eere-afdeeling een le prijs. GAUW, 20 Aug. Op het te Menaldum gehouden Bondsconcours behaalde de muziekvereeniging „Concordia” alhier een le prijs met 156 punten. Onder lei ding van den directeur, den heer P. Het- tinga van Sneek, werd gisteravond op het schoolplein een concert gegeven waarvoor groote belangstelling bestond. Ten gevolge van een kort maar hevig onweer sloeg de bliksem in een paar boerderijen die dicht bij elkaar staan. Zoowel in de hooischuur van den heer S. Dotinga te Gauw als in de boer derij van den heer W. Dotinga te Sij- brandaburen werd een gat in het dak geslagen. In laatstgenoemde schuur brak brand uit, welke met een slang op de waterleiding spoedig werd gebluscht. HEEG. Gekozen tot voorzitter van het Waterschap Heeg de heer H. A. Wind te Sneek. voor de tweede helft van de 9e periode 1946 (18 t/m 31 Aug.) Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten LA, LB, LC 608 A 77 melk 2 liter melk B 77, 77 melk 3% liter melk Bonkaarten LD, LE 608 6 liter melk Tabakskaarten. 2 rantsoenen tabaksartikelen ropa II, T. Tammes, Groningen; 4. Tine, Jan H. F. Resink, Enschedé; 5. Michiel de Ruyter, W. J. v. Balen, Irnsum. Olym- piajollen 1. Popeye, mej. Nellie van Gooi, Amsterdam; 2. Magneet, Bob Wil lems, Amsterdam; 3. Paddeltje, H. Bos, Groningen; 4. Flossie, H. Lesage, Am sterdam. 16 M2 Eenheidsklasse III 1. Butterfly, H. v. d. Veen, Joure; 2. Elza, J. Andringa, Joure; 3. Windekind, H. L. Boersma, Leeuwarden; 4. Dirk Tom, B. de Haan, Sneek; 5. Deli, G. Rosier, Sneek. Schouwen 1. Meerkol, F. F. At- sma, Oppenhuizen; 2. Reidhin, U. de Jong, .Oppenhuizen, st. G. de Jong; 3. Pompeblêd, J. Douma, Oppenhuizen. Drakenklasse 1. Cortenaer, H. A. Kuyl man, Bilthoven; 2. Van Brakel, Piet Feitz, Baarn. Regenboogklasse I 1. Annemarie, L. de Wit, Zaandam; 2. Jan maat, J. Heynen, Amsterdam; 3. Bene ventum III, J. Hofland, Rotterdam. 16 M2 Eenheidsklasse IV 1. Vlerk, Fokke Veen, Drachten(Sneek-beker)2. Squall, W. J. de Jongh Sr., Zaandam, st. W. J. de Jongh Jr.; 3. Zaankanter, P. Jongens, Wormer; 4. Ate Jan, J. Mulder, Heeren- veen, st. L. L. Hof Jr. (beh. protest). Regenboogklasse II 1. Coppelstock, J. H. C. Sieverts, Bloemendaal; 2. Horne, F. Theunissen, Leiderdorp; 3. Avontuur, J. W. Keeman, Zaandam; 4. C. A. Vial, Hillegersberg. Dinsdag 20 Augustus. Als altijd was de vierde dag, waarop de Kon. Zeilver. „Sneek” de directie op zich neemt, ook nu wéér een vrij kalme. Het programma vermeldde nl. alleen een drietal eenmanswedstrijden en onderlin ge wedstrijden in vier klassen. In de eenmanswedstrijden in de Regenboog klasse leden de Friezen hun tweede ne derlaag, daar alle vier prijzen naar Hol land gingen. De strijd in de Valkklasse werd gewonnen door mevr. Joustra van Gooi, beter bekend als Corrie van Gooi, die haar oude „Fram”, thans eigen dom van een Zwollenaar, Maandag als tweede en Dinsdag als eerste door de winlijn bracht. De uitslagen waren Eenmanswedstrijden. 30 M2 klasse I. Carmen, H. C. Geveke, Leeuwarden; 2. Li, Dr. W. B. v. d. Meer, Grouw; 3. Tsjerk Hiddes, Mr. W. Hoekstra, Mant- gum. 22 M2 klasse 1. Rieta, D. v. d. Werf, Sneek; 2. Maria Machteld, S. Th. Rijkmans, Meppel; 3. Helga, C. Lazon der Zwaagwesteinde (beh. protest). Regenboogklasse: 1. C. A. Vial, Hille gersberg; 2. Janmaat, J. Heynen, Am sterdam; 3. Horne, F. Theunissen, Lei den; 4. Beneventum III, J. Hofland, Rotterdam. Onderlinge wedstrijden (voor leden). Pampusklasse 1. Waterlelie, H. Donker, Sneek, st. J. Boomsma; 2. Rui ter, R. Reitsma, Witmarsum; 3. De Welle, A. M. Sustring, Leeuwarden, st. G. Zijlstra; 4. Kemphaan, W. Vermeu len, Drachten. Valkklasse 1. Fram, H. J. Schutte, Zwolle, st. mevr. C. Joustra van Gooi; 2. War Dy, R. Lemstra, Amsterdam; 3. Tammo, K. H. Lukkien, Zwolle; 4. Mayflower, T. Hoeksema, Ha ren, st. L. T. Hoeksema. Olympiajollen I. Paddeltje, H. Bos, Groningen; 2. Es tamtam, D. Flemming, Bloemendaal. Drakenklasse: 1. Cortenaer, H. A. Kuyl man, Bilthoven; 2. van Speyk, J. Schef- ter, Blaricum. (Slot volgend nr.) Paardensportmiddag. Dinsdagmiddag werd in liet Sportpark een Paardensportmiddag georganiseerd door „de Lanbou Jongerein Snits”. Eerst werd een ringrijderij gehouden. De le prijs werd gewonnen door Y. S. Postma, Offingawier; 2e J. Op de Hoek, Makkum; 3e K. Breeuwsma, Abbega; 4e A. Boschma, Westhem. Schoonste ge heel G. W. Roorda, Wijtgaard. Na een demonstratie van de landelijke rijvereeniging „De Waterpoorters” werd door een 8-tal paren in Friesche klee- derdracht „de Skotse Trije” uitgevoerd wat altijd een succes is. Hierna had een concours plaats van eenspannen tuigpaarden. De le prijs werd gewonnen door Aulia, van S. Bu rna, IJlst; 2e pr. Beatrix II, J. Gietema, Allingawier; 3e pr. Amazone, A. Wier sma, Folsgare; 4e pr. Elientje, H. Brand sma, Greonterp; 5e pr. Zwarterona, P. Jansen, Lutkewierum. Prijzen waren luxe voorwerpen. Hierna gaf de rijver eeniging weer eenige staaltjes van paar- dendressuur en springen, terwijl het oud ste lid de heer J. v. d. Zijl, die reeds 78 jaar is, nog een eererondje reed. Vervolgens had een demonstratie van Friesche paarden in landbouwaanspan- ning voor belaste boerenwagens plaats. De le pr., f 40.verkreeg Yberdina, v. J. Twijnstra, Waaxens; 2e pr„ f30. Urmea, eig. J. M. Jansma, IJlst; 3e pr„ f 20.Haitske, eig. A. Wiersma, Fols gare; 4e en 5e pr. ieder f 10.resp. Alja, van S. Buma, IJlst en Truus, van J. Jorritsma, Heeg. Vervolgens werden de hengsten Yde, Nammele en Tiede voor de krompaneelen sjees voorgereden waarna nog een Friesch span in tandem werd gereden. Als slotnummer werden nog door de heer A. de Hoop voorge reden in tandem de beide Friesche hengsten Nammele en Ynse, eig. R. de Hoop, Huisterheide. De muziekvereeni ging van Nijland luisterde deze geslaag de paardensportmiddag op. - Bij K.B. is benoemd tot dirigeerend officier der Rijkspolitie tweede klasse met standplaats Den Haag en tot com missaris der Rijkspolitie eerste klasse, de heer J. H. G. van den Berg, voorheen commissaris van politie te Sneek. Te gelijkertijd heeft de minister van Justi tie hem ingedeeld bij den staf van den algemeenen inspecteur der rijkspolitie en aangewezen als hoofd der afdeeling per soneel van de rijkspolitie in Nederland, welke rang is gelijk te stellen met dien van kolonel. Van Z.K.H. Prins Bernhard ontving de heer van den Berg destijds een onderscheiding voor zijn arbeid bij de binnenlandsche strijdkrachten. Openb. Leeszaal en Bibliotheek Sneek. In de afgeloopen maand werd de Lees zaal door 1129 personen bezocht en be droeg het aantal uitgeleende banden 5518. Te Groningen slaagde voor het vakdiploma van de Boekhandel, mej. B. Bouma te Hommerts. Consistorie. AMICITIA. 10 uur Mw. J. v. d. VEEN. GEB. VOOR CHR. BELANGEN. Geen dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. H. W. Meihuizen, Doopsgez. pred. te Den Haag. GEREF. KERK. Ncorderkerk 9.30 uur Ds. G. J. de Leeuw en 5 uur Ds. E. Dijkstra van Ee (Z. 42). Zuiderkerk 9.30 uur Ds. W. Feenstra van Hijum (Z. 42) en 5 uur Ds. G. J. de Leeuw. Oosterkerk 9.30 uur Ds. E. Dijkstra en 3 uur Ds. W. Feenstra (Z. 42). CHR. GEREF. KERK. 9.30 uur (Voorb. H.A.) en 5 uur Ds. W. Ruiter. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Evang. Geldermalsen. LEGER DES HEILS. 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur Verlos- singssamenkomst. Maandag 2.154 u. Gezinsbond (Vr.vereen.) Donderdag 8 u. Verlossingssamenkomst. Leiders kapiteins BergsmaSchuil. NED. HERV. KERK. Folsgare, 9 uur Ds. W. G. v. d. Ree. Gauw, 9 uur Ds. J. N. de Ruiter Hommerts, 1.30 uur Ds. Jansen v. IJlst. Jutrijp, 9 uur dhr. W. Nauta v( Sneek. Offingawier, 1.30 u. Ds. J. N. de Ruiter Oppenhuizen, 9 uur Ds. Steenhuizen van Dinxperlo; 7.15 uur Ds. Spijkerboer van Woudsend. Oosthem, nam. geen dienst. Oosterwierum, 9.30 uur Ds. A. Kentie van Sneek. Oudega (W.), 9 uur Ds. Postma van Heeg; 7.30 uur Ds. J. M. Weddepohl. Wolsum, 9 uur Dr. W. Lodder, Bussum; nam. geen dienst. Woudsend, 9.30 uur Ds. Spijkerboer ’s avonds 7.30 uur Ds. H. C. Briët van Utrecht. IJsbrechtum, 2 uur Ds. H. J. E. Caron van Bozum. IJlst, 9.30 uur Ds. Jansen; nam. geen dienst DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend, 10 uur Ds. H. J. de Wilde. IJlst, geen dienst. GEREF. KERK. Oudega (W.), 9 en 1.30 uur Dr. Attemc van Workum. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar JutrijpHommerts, J. W. H. Dickhout te Beuningen (Gld.) Bapt. Gemeenten. Beroepen te Sneek, J. Broertjes, cand. te Apeldoorn. Illllllllllllllll I Ver voor de Sneek-Week werd inge voerd en dat was in 1934 bestond er in onze stad een oude traditie. Op de vooravond van de Sneeker Hardzeil- dag maakte het Stedelijk Muziekcorps, en daarvoor het corps van de schutterij, nl. altijd een rondgang door de stad, waarbij de vlaggen van de beide zeilver- eenigingen werden meegedragen. Deze werden dan door het corps bij een van de bestuursleden van huis gehaald. Deze traditie werd dit jaar door ons tegen woordige stedelijke corps in eere her steld, en zoo werd de Sneek-Week 1946 Vrijdagavond op ouderwetsche manier muzikaal ingeluid, waarna in de foyer van „Amicitia” een ontvangstavond van de deelnemers aan het zeilfeest door de besturen van de Kon. Zeilver. „Sneek” en de S.Z.C. volgde, waarvoor veel be langstelling bestond. Het was toen mooi weer, maar de volgende dag vormde wel een heel scherp contrast, want Zater dagmorgen regende het flink en ’s mid dags, tijdens de eerste wedstrijden trad Pluvius wederom als spelbreker op. Om een uur of 11 was het echter knap weer en daar de vooruitzichten niet ongunstig leken, trokken er drommen schepen en belangstellenden naar het meer, waar al spoedig een echte Sneek-Week stem ming heerschte. Onder het starten hield het weer zich ook goed en was alle hoop er op gevestigd dat de wind de lucht schoon zou vegen. Er werd zelfs nog meer wind verwacht en daarom besloot het wedstrijdcomité van de S.Z.C. dat zooals bekend de eerste drie dagen op de starttoren zetelt, de banen te wijzi gen. Ook werd bepaald dat deze in om gekeerde richting gezeild moesten wor den, waardoor een prachtig kruisrak van de start naar de Heerenzijl ont stond. Het laatste was een groot voor deel en vergrootte én verfraaide de strijd, maar het eerste leidde tot heel veel vergissingen onder de deelnemers, waarvan velen de wedstrijdbepalingen en de routekaart blijkbaar niet voldoende hadden bestudeerd en daardoor allen te vroeg finishten. De uitslagen werden (üiat'floar natuurlijk sterk beïnvloed, r^aaar de een er nadeel, de ander er voor deel van had. Tijdens het starten klaar de het weer steeds meer op, maar de wind flauwde iets af en daardoor kreeg de regen vrij spel, die spoedig op zeilers en toeschouwers neergutste en het ver dere gedeelte van deze eerste dag finaal bedierf. Op het Kolmeersland, waar het, de toeschouwers helaas nog altijd aan een onderdak bij slecht weer ontbreekt, werd het ongezellig en onbehagelijk en de deelnemers in de schepen kregen het eveneens hard te verduren. Toch waren de wedstrijden, waaraan door een onge kend aantal schepen werd deelgenomen, zeer interessant en spannend, want er werd fraai en vinnig om de leidende plaatsen gestreden. Plaatsgebrek ver biedt ons helaas daarop nader in te gaan en daarom verwijzen wij belang stellenden naar de uitslagen, waaruit o.a. blijkt, dat de Hollandsche Regen boogzeilers Zaterdag de toon aangaven, daar ze de eerste drie plaatsen bezetten. Zondag was het gelukkig ideaal zeilweer en konden de talrijke bezoekers op het startterrein zich koesteren in de zon, die ons mooie Sneekermeer, dat bezaaid was met blinkende witte zeilen, tot een waar lustoord m'- akte dat door geen enkel ander watersportoord geëvenaard, laat staan overtroffen kan worden en de zeilers altijd zal blijven trekken. De wedstrijden begonnen Zondagmor gen met de groepswedstrijden in de 16 M2 klasse en B.M.-klasse. De eersten eindigden in het voordeel van de Gro ninger groep, die 68 punten behaalde, waarna Friesland met 61 als 2e volgde. Holland had 45 punten en de onvol ledige Overijsselsche groep 26 pun ten. In de B.M.-klasse leidden de Friezen met 19 punten tegen Groningen 14 en Overijsel 11. Ook in deze wedstrijd kwa men de Overijselaren onvolledig uit, daar de Groninger, die deze groep moest com- pleteeren, afwezig bleef. De uitslagen van beide dagen waren Uitslagen 17 Augustus. 30 M2 klasse 1. Swealtsje, S. Bijl sma, Grouw, st. A. Vollema; 2. Li, Dr. W. B. v. d. Meer, Grouw; 3. Hjeljoun, G. Posthumus, Leeuwarden, st. H. Wester; 4. Dobber, J. S. Bouman, Leeuwarden. 12 v. Jollen 1. Ranger, F. G. E. Hal bertsma, Leiden. Valkjachten1. Ri rette, Mr. K. H. Mulder, Langweer, st. R. Mulder; 2. Whippet, Ir. H. F. Zuider baan, Leeuwarden; 3. Coppelstock, F. de Jong, Amsterdam; 4. Tammo, K. H. Lukkien, Zwolle; 5. Peerless, H. G. de Boer, Sneek. B. M. klasse 1. Pallieter, H. Lukkien, Groningen, st. mej. Luk kien; 2. Heja, Gebr. Reints, Hoogezand, st. J. H. Reints; 3. Wetterwille III, Jan Bruining, Midlaren; 4. Pinguin, G. D. Bos, Haren. 22 M2 klasse 1. Maple Leaf, T. Molenaar, Grouw; 2. Marjan, J. Pen, Lemmer; 3. Flying Dutchman, H. Zijlstra, Joure, st. A. v. d. Wal. 16 M2 Toerklasse 1. Skries, L. A. Singer, Zwolle; 2. Wido, S. Loen, Grouw. Lar ken geen uitslag wegens protesten. Pampusklasse (behoudens protest van vier tegen een)1. Brandaris, J. Kui pers, Sneek; 2. Waterlelie, H. Donker, Sneek, st. Jan Boomsma; 3. Oberon, Dr. A. J. Kingma, Hilversum, st. G. King- ma; 4. Ljip, L. de Jong, Sneek, st. P. de Jong; 5. Ruiter, R. Reitsma, Witmar sum. 16 M2 Eenheidsklasse I 1. Eban, E. Hijlkema, Groningen; 2. Shun, F. Westers, Groningen, st. J. Westers; 3. Whirlwind, K. Smit, Eelde, st. R. Hel der; 4. Wiheja, J. Smith, Sneek; 5. He lena, J. D. Brongers, Groningen, st. R. Brongers. 16 M2 Eenheidsklasse II 1. Rietvink, A. Woest, Paterswolde, st. Jopie Helder; 2. Europa II, T. Tammes, Groningen; 3. Schelm, W. Visser Czn., Paterswolde; 4. Hollands Roem, J. Roem, Zaandam; 5. Tine, Jan H. F. Resink, Enschedé. Olympiajollen 1. Popeye, mej. A. N. van Gool, Amsterdam; 2. Fram, P. Vlaskamp, Sneek; 3. Semper Spera, C. R. Bodt Jr„ Den Haag. 16 M2 Eenheidsklasse III 1. Dirk Tom, B. de Haan, Sneek; 2. Elza, J. Andringa, Jou re; 3. Vivat, Jac. Prins, Oost Knollen dam; 4. Windekind, H. L. Boersma, Leeuwarden; 5. Hilda V, Gebr. van Schelven, Gouda, st. N. H. van Schelven Jr. 16 M2 Eenheidsklasse IV 1. Ali, F. J, Jansma, Grouw; 2. Lijn 13, Henk Prins, Oost Knollendam; 3. Squall, W. J. de Jong Sr., Zaandam, st. W. J. de Jong Jr.,; 4. Zaankanter, P. Jongens, Wormer; 5. Aqua-Birda, M. H. v. Tok, Gouda. Schouwen 1. Meerkol, F. F. Atsma; 2. Foarüt, S. v. d. Veen; 3. Pom peblêd, J. Douma, allen te Oppenhuizen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1