I ieek Vrijdag 30 Aug. 1946 No. 67 O )01 DE SNEEK-WEEK >oi EN .V. IES erga sn Weekblad vanwege het Militair Gezag, district Sneek Redactieraad: J. BEUTE, Mr. P. H. THEMMEN, Dr. H. DE VOS AFSCHEID vanwege TRA ;n. rnaar 13.- ;ende ustus angst en op de an J. BEUTE. P. H. THEMMEN. H. DE VOS. BAPT. GEMEENTE. lende elder, indaal rr. bij 2474 2363 3179 Administratie-adres Grootzand 55 Gedrukt i. o. v. M. G. bij Drukkerij „De Motor”, Sneek Predikbeurten te Sneek. Schoenenbon. ZN. J1S” BONNENLIJ ST voor de 1ste helft van de 10de periode (1 t/m 14 September) ’46. Nieuws J. 560 suiker van X 45 Sneeker van ■ieren loek" naand iaw. 8 Veber 1 Heugelijk bericht omtrent het Prinselijk gezin. H. K. H. Prinses Juliana zal om ver blijdende redenen haar werkzaamheden in den eerstkomenden tijd moeten be perken. Loon .bbe- uden lalde Ihier pnt. Fa. E. J. DRIJFHOUT. Fa. KIEZEBRINK Co. 9.30 en 5 uur Evang. H. Mosterd van Siddeburen. Vrijdagavond 8 uur Bijbel lezing en Bidstond. 100' gram vleesch 6 liter melk Vorige week Donderdagavond zijn bij het optreden van de Ramblers in het Amicitia-Theater enkele rookbommetjes naar het tooneel geworpen. Na verwij dering van een viertal jongelui uit de zaal, kon de voorstelling worden voort gezet. Wegens plaatsgebrek wordt het verslag van de Oprichtingsvergadering van de Motorclub voor Sneek en Om streken benevens enkele andere versla gen in een volgend nummer opgenomen. Raadsvergadering Sneek. De tijdelijke gemeenteraad van Sneek komt in openbare vergadering bijeen, he den, Vrijdagavond te 7.15 uur. De agenda bevat o.m. de benoeming van een gemeente-secretaris. De aanbe veling van B. en W. luidt 1. K. Koster, Hoofdcommies ter secretarie te Voor burg; 2. J. H. Klasema, gemeente-secre taris van Medemblik. SNEEK. Te Zwolle slaagde voor het getuigschrift Harmonium, de heer L. W. Nauta, alhier. irina leert erga. coba ij bolt >uds- lamp ietje, ertje en te n 29 jiden r. te n 30 546 brood 549 boter enz. 550 boter enz. HET GROENE KRUIS, afd. T.B.C.bestrijding. ven- lom- end- A.fd., har- lfd„ 4fd., Elgar iaite □vsky 051 Algemeen 053 Algemeen D 13 Reserve E 13 Reserve ideerd iiger- elijks teek lervat T 45 V 45 llll!lllli| r:- van de Sneek-Week in een volgend nummer). ZONDAG 1 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Ds. J. N. DE RUITER. 5 uur Dr. H. DE VOS (Jeugddienst). GEB. VOOR CHR. BELANGEN. Geen dienst. GEREF. KERK. Noorderkerk: v.m. 9.30 uur: Ds. C. Sikkel van Amsterdam Z. 43; nam. 5 DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. W. Mesdag. NED. HERV. KERK. Abbega: 9 uur Ds. W. G. v. d. Ree. Goënga: 9 uur Ds. J. Jellema. Folsgare: 1.30 uur Ds. E. Postma Heeg. 551 Algemeen 552 Algemeen B 13 Reserve C 13 Reserve B 14 Reserve Bonkaarten LA, LB, LO 610 513 vleesch 514 vleesch A 01 melk B 01, C 01 melk Bonkaarten KD, KE 610 041 042 brood 049 boter enz. 050 boter enz. 100 gram vleesch 400 gram vleesch 2 liter melk 3% liter melk De Emmabloem-collecte. De groote uitbreiding der tuberculose dwingt tot actieve bestrijding. Vooral de besmettelijke longtuberculose (open long t.b.c.) vraagt mogelijkheid tot op name in sanatoria. Op 1 October 1945 waren op de consultatiebureaux 12.000 lijders aan open t.b.c. bekend, waarvan wegens plaatsgebrek plm. 6000 moesten wachten om opgenomen te kunnen wor den. Dit is teeaenend voor de moeilijk heden, waarmee de tuberculosebestrij ding heeft te kampen. Slechts vergroote activiteit zal ernstig kwaad kunnen keeren. Niet alleen voor den lijder zelf, maar voor het heele Nederlandsche volk. Door ruim te geven voor het Emma- bloempje kunt U daaraan uw deel bij dragen. De Elfsteden-wandelaars in Sneek. De meeste stadgenooten zullen wel niet veel van de elfsteden-wandelaars bemerkt hebben, toen ze, nadat hun kaarten op het gemeentehuis waren af gestempeld, Vrijdag 23 Augustus door trokken. De dames en heeren waren er nl. al weer vroeg bij want nadat ze om 6 uur uit IJlst waren vertrokken, arri veerde de eerste wandelaar hier reeds om kwart voor 7, en om half acht waren vrijwel alle deelnemers al gepasseerd. Ze hadden van Donderdag- op Vrijdag nacht in IJlst geslapen en te hunner eere had men daar feestelijkheden geor ganiseerd. Bovendien hielden de IJlsters de naam van hun stadje hoog door aan de eerstaankomende dame en aan den Zwitserschen deelnemer Grimm een paar schaatsen aan te bieden. Na de korte marsch van IJlst naar hier zagen allen er natuurlijk nog frisch en monter uit, maar dat zoo’n lange tocht niet voor dc poes is blijkt wel hieruit dat men tot aan onze stad reeds ruim 2 K.M. leuko plast had gebruikt om de voeten van de tippelaars te verzorgen. Er reden nl. roode-kruis auto’s mee. Een kranige in druk maakten de 24 Leeuwarder mili tairen onder leiding van sergeant Het- tema die met twee Ulster trommelsla gers voorop en door een groote groep burger-wandelaars gevolgd, om 6 min. voor zeven de Markstraat opmarcheer den en ongeveer een kwartier later hun marsch ondanks de regen weer opgewekt en vol goede moed voortzetten. Aan al len die hier de controlepost aandeden, werd een rol pepermunt van bekend Sneeker fabrikaat aangeboden, een zeer passende en opwekkende attentie bij een vermoeiende tocht als deze. In dit laatste nummer van „Het Sneeker Nieuws” wil de redactieraad gaarne afscheid nemen van de lezers en de medewerkers. Geen van ons drieën was bar gelukkig toen ons vanwege het M.G. gevraagd werd, de redactie te wil len vormen van een nieuwsblad, dat in Sneek voor het plaatselijk nieuws en dito advertenties zou zorgen, nu Wes- tergo en de daarin opgenomen bladen voorloopig niet mochten verschijnen. Tenslotte namen wij toch de taak maar op ons. Hadden wij geweten, dat de taak zoo licht was, dan hadden wij niet zoo tegengestribbeld. Dat zij zoo licht was, danken wij in de eerste plaats aan het M.G., dat ons practisch zonder be perkende bepalingen liet gaan en ons dus geheel vrij liet. Dat danken wij in de tweede plaats den lezers, die het ons gemakkelijk maakten. Er moest wel eens een ingezonden stuk geweigerd worden, maar de enkele botsingen, die er waren, waren van zeer lichten aard. Wel hoor den wij van waardeering. Maar dat onze taak zoo pleizierig was, danken wij vooral de technische staf van het blad, die alle moeilijkheden voor ons wegnam. Aan allen veel dank. „Het Sneeker Nieuws” is dood, leve het „Sneeker Nieuwsblad”. Wij wenschen het nieuwe blad, den uitgevers en mede werkers en niet minder den lezer alle goeds. want met het draaien van noord tot zuidwest werd de wind veel krachtiger, maar wat erger was, de lucht werd ook steeds slechter en na een paar donder buien begon het te regenen dat het goot en zóó lang, dat het startterrein spoe dig blank stond en de menschen in aller ijl naar de booten vluchtten om zoo spoedig mogelijk naar de stad te kun nen terugkeeren. Zoo werd deze dag, de glorie van Sneek en het hoogtepunt van de Sneek-Week, die gedeeltelijk ook door den commissaris der Koningin en de le den van Gedeputeerde Staten werd bij gewoond, voor een groot deel een mis lukking, temeer waar ook de wedstrij den nadeelig door de hevige regenbuien die een gordijn over het meer vormden, beïnvloed werden. De eerste Teamwed strijd HollandFriesland in de Regen- boogklasse, die ’s morgens gehouden werd, leverde de Hollanders, waarvan Bergsma de eerste plaats bezette, een geringe puntenvoorsprong op. Zij be- naalden nl. 28.1 punten en de Friezen 27. Dr. v. d. Zijpp, Vrolijk en v. d. Weij wa ren resp. 2e, 3e en 4e, maar Couperus en Hendriks kwamen geheel achteraan. De drie andere groepswedstrijden lever den eveneens voorloopige Hollandsche overwinningen op. In de teamwedstrijd voor de Olympiajollen behaalde het team van De Schinkel nl. 12.1 punten, maar werd op de voet gevolgd door de K.Z.V. „Sneek” met 12 punten. „De Kaag” kreeg 9 en Haarlem 3. De Zaanlandsche Zeilver. werd met 24.1 punten eerste in de eerste vereenigings-groepswedstrijden in de Valkklasse en ook de tweede plaats werd door een Hollandsche groep, t.w. die van de Watersportver. „De Schin kel” met 22 punten bezet, De K.Z.V. „Sneek” kreeg voorloopig de derde plaats met 21 punten. De uitslagen wa ren: st. werd aangenomen. Betreffende een schrijven van Ged. Staten om het oor deel van den raad over hun voorloopige maatregelen ten aanzien van de bezoldi ging der secretarissen en ontvangers te mogen vernemen adviseeren B. en W. Ged. Staten te berichten dat de raad met deze maatregelen accoord gaat, be houdens dat de datum van herleving van de kindertoeslag voor het eerste en tweede kind worde bepaald op 1 Januari 11946. Z.h.s. aldus besloten. Op een adres uur Ds. E. N. van Loo, Voorber. H.A. I Zuiderkerk: voorm. 9.30 uur: Ds. G. J. de Leeuw, Z. 43; nam. 5 uur: Ds. C. J. Sikkel Voorber. H. A. Oosterkerk: voorm. 9.30 uur Ds. E. N. van Loo, Voorber ,H. A.nam. 3 uur Ds. G. J. de Leeuw, Z. 43. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter (H.A. en Dankz. Raadsvergadering Wymbritseradeel. In de vergadering van den tijdelijken raad van ?3 Augs. ’s voorm. 10 uur was voorzitter burgemeester F. Tjaberings, secretaris de heer K. Visser. Aanwezig 13 leden. Afwezig de h.h. van Gooi en Schaap (m.k.) Na opening op de ge bruikelijke wijze worden de notulen der vergaderingen van 20 Mei en 26 Juni op advies der commissie, bestaande uit de h.h. Westra, Atsma en Bootsma onver anderd vastgesteld. Medegedeeld wordt dat de heer J. Valkema te Oudega zijn benoeming tot lid der comm. v. toez. op het l.o., de heer S. Reitsma te Bergum die tot tuinman-wegwerker heeft aan genomen. Goedgekeurd zijn diverse raadsbesluiten. De minister van Binnen- I van de Herv. school te Gauw stellen B. en W. voor overeenkomstig art. 72 der l.o.wet 1920 medewerking te verleenen voor het betegelen van de beide zijkan ten van het schoolplein, teneinde dit ter rein geschikt te maken voor het geven van onderwijs in de lichamelijke oefe ning. De kosten worden geraamd op f 1180.Z.h.st. aldus besloten. B. en W. stellen voor de bedragen in verband met de werkelijke kosten van de openb. lagere school te IJsbrechtum over 1945 aldus vast te stellen bedrag dat de ge meente in het voorafgaande kalender jaar terzake van de in art. 55bis be doelde kosten voor de school werkelijk heeft uitgegeven op f 535.56 met en op f 407.45 zonder de kosten van instand houding; bedrag, dat overeenkomstig art. 55bis per leerling bepaalde bedrag in verband met het aantal leerlingen van die school voor dat kalenderjaar daarvoor beschikbaar was gesteld, op f 469.44 met en f 411.12 zonder de factor kosten van instandhouding van school gebouwen; en tenslotte het verschil tus- schen eerstgenoemde en laatstgenoemde bedragen op resp. f 66.12 en f 3.67. Na dat de heer J o u w s m a een inlichting heeft gevraagd, welke de Voorz. geeft, wordt het voorstel van B. en W. z.h.st. aangenomen. De Comm. voor de Straf verordeningen stelt een wijziging en aanvulling van de politieverordening voor in de eerste plaats in verband met het kampeeren. Thans wordt voorge steld een verbod uit te vaardigen op het verstrekken van nachtlogies als be drijf, anders dan in hotels, logementen en pensions behoudens vergunning van den burgemeester. De inrichtingen wel ke verplicht zijn aangesloten bij de vak groep Jeugdherbergen enz. zijn van dit verbod uitgezonderd, terwijl de door de stichting „Veilig Tehuis” erkende in richtingen zonder meer een vergunning wordt verleend. De heer Brandsma drukte er zijn spijt over uit dat deze vergadering 14 dagen werd uitgesteld in verband met de voorstellen betref fende het kampeeren, die nu niet actu eel meer zijn. De Voorz. antwoordde hem dat deze aangelegenheid het vol gend jaar zeer zeker in orde zal komen. De verordening, nog aangevuld njet een bepaling dat het verboden is merries te doen dekken op plaatsen waar dit voor het publiek zichtbaar is, werd hierna z.h.st. conform het voorstel vastgesteld. Voorts stelt de commissie voor in de politieverordening de bepaling omtrent het losloopen van honden te verscher pen, waardoor eigenaars, houders of verzorgers van honden worden verplicht er voor zorg te dragen dat hun honden niet op de weg of in het veld rondloopen of zwerven zonder geleide of toezicht en des nachts tusschen zonsondergang en zonsopgang worden vastgehouden. Z.h. st. aldus besloten. B. en W. stelden voor de tarieven voor de hondenbelasting te verhoogen mede omdat daardoor een vermindering van het aantal losloopen- de honden kan worden verkregen en ook daardoor aan de schade en hinder welke van die honden door de ingezete nen wordt ondervonden paal en perk kan worden gesteld. Volgens de bestaande verordening bedraagt de belasting per jaar voor bedrijfs- en waakhonden f 2.50 en voor alle overige honden f 5.B. en W. stellen voor, overeenkomstig een ver zoek van de Nederl. Jagersvereen. afd. Sneek de bedragen voor deze categorieën te verhoogen tot resp. f 10.en f 25. en voor een derde categorie, de z.g. lan ge honden een bedrag van f 75.per jaar vast te stellen. Onder lange hon den verstaat de Jachtwet honden, welke zonder met de neus het spoor van het wild te volgen, alleen op het gezicht ja gen en de hazen achtervolgen, terwijl zij door hun lichaamsbouw in staat zijn de hazen in te loopen en te vangen. De heer O k m a ondersteunde het verzoek het tarief voor losloopende honden, die groote schade toebrengen aan de wild en vogelstand en aan het vee, te ver hoogen, maar stelde voor die niet tot f 25.maar tot f 50.-— te verhoogen. De heer N ij d a m stelde een vraag over losloopende honden, waarop de Voorz. antwoordde dat het verboden is honden zonder toezicht op de de openbare straat te laten loopen. Voorts pleitte de heer Nijdam voor invoering van een honden penning, maar volgens den Voorz. heeft de praktijk uitgemaakt dat deze niet voldoen, daar ze verloren of gesto len kunnen worden en daardoor tot een chaos leiden. De heer J o u w s m a be toogde dat hier nu wel een verordening gemaakt wordt, maar komt deze werke lijk ook tot haar recht doordat de poli tie er op zal letten? Volgens den Voor zitter ligt het inderdaad in de bedoe ling dat de aandacht van de politie hier op zal worden gevestigd. Het voorstel van B. en W. dat van den heer Okma werd niet ondersteund en kwam dus niet verder in behandeling werd ver volgens z.h.s. aangenomen. Ten slotte was aan de orde het onder zoek der geloofsbrieven der nieuw be noemde raadsleden. Deze geloofsbrieven werden ter onderzoek in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Huitema, Asma en Nijdam, waar toe de vergadering eenige tijd werd ge schorst. Na heropening deelde de heer N ij d a m mede, dat de commissie alle stukken volkomen in orde had bevonden en daarom voorstelde alle benoemde leden toe te laten. Dit voorstel werd door B. en W. overgenomen en z.h.s. door den raad bekrachtigd. In het a.s. Dinsdagnummer volgt de rest van het verslag. (Afscheid v. d. tijd. Raad). Fruit. Van 26 Augs. af is op reeds ingele verde bonnen 476 en 976 twee kg. ap pelen, peren of pruimen verkrijgbaar. In de loop van de maand September 1946 komen diegenen voor een schoe nenbon in aanmerking, wier stamkaart- nummer op het cijfer 4 eindigt, voor zoo ver zij sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ontvangen. Het tijdstip, waarop de bon afgehaald kan worden, wordt door de plaatselijke distributiedienst bekend gemaakt. Minder rijst, maar meer bloem voor de baby’s. In verband met de slechte rijstpositie zal op 1 September het rantsoen rijst, kindermeel of kinderbiscuits voor de leeftijdsgroepen van 0 t/m 1 jaar worden verlaagd van 500 tot 250 gram per veer tien dagen. Het is evenwel mogelijk op dien datum het rantsoen bloem voor de baby’s te verhoogen van 100 tot 300 gram per twee weken, zoodat de waar de van het levensmiddelenpakket voor de jongste kinderen door deze verlaging van het rijstrantsoen slechts weinig ver andering ondergaat. 250 gr, suiker, boter- hamstrooisel of 500 gr. jam, stroop enz. 100 gram kaas 250 gr. waschpoeder 800 gram brood 250 gr. rijst, kinder meel of kinderbiscuit. Bonkaarten LD, LE 610 013 014 vleesch D 01 E 01 melk Tabakskaarten enz. 2 rants, tabaksartikelen. 200 gram chocolade en/of suiker werken 2 rantsoenen tabaksartikelen. De bonnen voor melk zijn geldig t.e.m. Zaterdag 7 September. Voor de week van 8 t.e.m. 14 September zullen nog bonnen worden aangewezen voor: melk, koffie, zuidvruchten, bloem, tabak en versnaperingen. Suiker en jam zal men in den vervolge naar keuze kunnen koopen. Desge- wenscht kan men op een bon voor sui ker, jam enz. gedeeltelijk suiker gedeel telijk jam koopen. Bovendien kan men indien men niet de totale hoeveelheid in éénmaal wil koopen bij inlevering van een bon voor 750 gram bv. 500 gram boterhamstrooisel koopen en een bon voor 250 gram suiker terug verlangen. Op deze wijze kan men ook op een bon voor 375 gram margarine of 300 gram vet 250 gram margarine of 200 gram vet koopen en een bon voor 125 gram margarine of 100 gr. vet terug verlangen. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veertien dagen ontvangt. Tribunaal, Sneek. Zitting op 29 Augustus. Voorzitter: Mr. J. van der Schaaf; Leden: de h.h. P. van der Veen en A. I. Wierdsma; Adj. seer. Mr. J. Vermaat. Terecht stonden: Berend van der Meer, 55 jaar, hotel houder te Sneek, thans te Koudum, be schuldigd van Blijk gegeven van Nat. soc. gezindheid. De tegen deze, beschuldigde uitge brachte dagvaarding werd vervallen ver klaard. Adriaantje IJpma, 51 jaar, weduwe van S. Rijpma, te Bolsward. Symp. lid van de N.S.B.; Lid N.S.VO.; Duitsche Zoll-beambten aan huis ontvangen; extra levensmiddelenbonnen en extra brandstof gekregen omdat haar zoon bij de Waffen S.S. was. Deze zaak werd voor onbepaalden tijd aangehouden. Jacob Faber, 41 jaar, onderwijzer te Sneek. Lid N.S.B.; Groepsmateriaalbe- heerder bij de N.S.B.; Lid van den N.V. D.; lid van het Opvoedersgilde. Interneering tot 31 Aug. e.k. Ontz. van de kiesrechten voor 10 jaar. J. N. Hofmeester, rijksklerk le klasse, Griffie Kantongerecht Sneek, als bijzon der vertegenwoordiger van Harmen Bles, in leven slager te St. Nicolaasga. Lid N. S.B.; Lid en Wïjkhoofd van den N.V.D.; Lid Ned. Agrarisch Front. De uitspraak werd tot over vier we ken aangehouden, binnen welken tijd de bijzondere vertegenwoordiger zijn rapport zal hebben ingediend. Grietje Meilof, 20 jaar, huishoudster te Nijland. Vrijwillig voor de Duitsche Weermacht gewerkt; Zeer vertrouwelij ke omgang met Duitsche militairen. Wegens ziekte van de beschuldigde, werd de zaak drie maanden aangehou den. Jan Bloemhof, 43 jaar, veehouder te Kubaard. Zwarte handel gedreven met Duitsche militairen. Deze zaak werd voor nader onderzoek voor onbepaalden tijd aangehouden. Frieda S. F. Nottmeijer, 48 jaar, huis vrouw van P. de Boer te Langweer, aan gehouden op 13 Juni j.l. Lid N.S.V.O.; Duitsche militairen en Ross aan huis ontvangen en een zoon van Ross te lo- geeren gehad; Filmvoorstellingen voor Duitsche militairen bijgewoond; Lid en sociaal werkster bij den N.V.D.; Klacht mgediend bij Duitschers, tengevolge waarvan Gestapo-agenten hebben ge tracht personen te arresteeren; Ge tracht namen van personen, die in de geheime organisatie waren, te weten te komen, om ze door te geven aan Ross. Van de dagvaarding werd vervallen verklaard: Het indienen van een klacht bij de Duitschers, tengevolge waarvan Gestapo-agenten hebben getracht perso nen te arresteeren (in 1940) en het trachten te weten te komen van namen van personen, die in de geheime orga nisatie waren, ten einde ze aan Ross door te geven. Interneering tot 13 Sept, e.k. Verbeurd verklaring van f 7.500.— en ontzegging van de kiesrechten voor 10 jaar. Popke deBoer, echtgenoot van Frieda S. F. Nottmeijer), 63 jaar, fruitkweeker- veehouder te Langweer. Lid N.S.B.; Lid en penningmeester N.V.D.; Lid van de Boerenraad; Vrijstelling van verplichte inlevering van radiotoestellen; pro Duit sche gezindheid; Ross en Duitsche mili tairen aan huis ontvangen; Namen van 3 personen opgegeven aan Duitsche autoriteiten, waardoor gevaar voor die personen ontstond. Tenlastelegging aangevuld met het in dienen van een klacht bij de Duitschers, tengevolge waarvan Gestapo-agenten hebben getracht personen te arresteeren. Interneering voor den tijd van 1% jaar met aftrek van preventiefverbeurd verklaring van f 12.500 verbeurd ver klaring van zijn radiotoestel en ontzeg ging van de kiesrechten voor 10 jaar. De laatste 2 zaken werden des mid dags 2 uur behandeld in het B. en V. kamp voor Vrouwen te Leeuwarden. De Sneeker hardzeildag. De vijfde dag van de Sneek-Week is de Sneeker Hardzeildag, de „groote” dag, die nu al voor de 130ste maal ge houden werd, geleek al weer veel op de hardzeildagen van vóór de oorlog. De vele kermisvermakelijkheden op het startterrein ontbraken echter nog slechts een enkele „kop van jut” herin nerde aan de eendags-kermis van wel eer. Er was zeer veel belangstelling, grooter dan we ooit hebben meegemaakt, want de talrijke stoombooten, motor- booten, vrachtbooten en tjalken voerden de geheele morgen al maar meer bezoe kers aan, zoodat er tenslotte duizenden op het Kolmeersland aanwezig waren, waardoor hier een echte feeststemming heerschte. In verband met het uitblijven van wind moesten de wedstrijden 'smor- gens een uur worden uitgesteld, maar ook toen moesten de deelnemers aan de team- en groepswedstrijden nog met een zuchtje starten, dat tenslotte heelemaal weer verdween. Om een uur of half twee kwam echter de groote verandering, ssohc irs chielli I evilk ossini alters landsche Zaken blijkt geen bezwaar te hebben tegen het uittrekken van een bedrag van 1500.voor het doen ver vaardigen van een borstbeeld van win. burgemeester mr. M. S. van Haersma Buma, doch zou de betreffende uitgaaf willen zien afgeschreven in 10 jaren in plaats van in 5. B. en W. stellen voor de betreffende begrootingswijziging dien overeenkomstig te veranderen; aldus besloten. Tot de nagekomen stukken be hoort o.a. de benoeming van den heer F. Tjaberings tot burgemeester en de goedkeuring der nieuwe jaarwedden van de wethouders (ƒ700.Beide voor kennisgeving aangenomen, evenals de andere stukken; een jaarverslag van de Openb. leeszaal te Sneek wordt ter in zage gelegd. Een comm. bestaande uit de h.h. R. Huitema, P. Dijkstra en H. Asma heeft de rekening 1945 van de Woningstichting nagezien en stelt voor deze goed te keuren en de gevraagde bijdragen nl. de gewone ad f 5182.11 en een extra ad f 1803.64 beschikbaar te stellen. Waar het gewenscht is het on derhoud der woningen op een behoorlijk peil te houden, zoodat men in de naaste toekomst voor hooge uitgaven op dat gebied zal komen te staan adviseert de commissie aan het bestuur van de Wo ningstichting een geringe verhooging van de woninghuren in overweging te geven en daarvoor goedkeuring van de betreffende instanties te verzoeken. De heer N ij d a m kon zich wel met het voorstel der comm. vereenigen, maar heeft zich toch afgevraagd of het niet wenschelijk is de woningen te verkoo- pen in verband met de steeds toenemen de onderhoudskosten en bijdragen der gemeente. De Voorz. antwoordde dat de Raad daarover niet kan beslissen. Wel kan zij de woningstichting mede- deeling doen van de stem die hier ge hoord werd. De heer Gerbrandij had als bestuurslid van de Woningstichting het rapport met belangstelling nagezien en achtte het een gelukkige gedachte dat in verband met de verhoogde on derhoudskosten een kleine huurverhoo- ging zal worden voorgesteld. Een moei lijkheid is het echter dat er twee soor ten woningen zijn, daar voor de krot- opruiming van regeeringswege een te gemoetkoming in de huur van de daar voor in de plaats gekomen woningen wordt gegeven, zoodat voor dezelfde woningen verschillende huren zullen moeten worden betaald. Deze moeilijk heid zal echter ook opgelost worden, daar het in de bedoeling ligt van de Nationale Woningraad om aan de re- geering voor te stellen ook die huren te verhoogen. Bovendien zal worden voorgesteld ook de normen voor onder houd hooger te stellen. Tenslotte deelde spr. nog mede, dat het bestuur van de Woningstichting op het standpunt staat dat eventueel nieuw te bouwen wonin gen zooveel mogelijk door inwoners van de gemeente moeten worden gebouwd. De Voorz. bracht den heer Gerbrandij dank voor zijn uitvoerige toelichting, waarna het voorstel van de Comm. z.h. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: geen dienst. IJlst: 7.30 uur Ds. H. J. de Wilde Balk en Woudsend. GEREF. KERK. Oudega (W.): 9 en 1,30 uur Cand. Vel- linga van Sneek. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Wels- rijp, Ds. H. Gordeau Jr. te Wolsum. Ned. Herv. Kerk. Ds. W. G. v. d. Ree te Oosthem c.a. heeft het beroep naar Rotterdam—Vreewijk aangenomen. Ned. Herv. Kerk. Ds. Kramer van Dro- geham heeft voor het beroep naar Oude ga (W.) bedankt. Gauw 1.30*uur Ds. J. N. de Ruiter. Oppenhuizen: 1.30 uur Ds. Jansen van IJlst. Uitwellingerga: 9 uur Ds. A. Kentie van Sneek. Oudega (W.): 1.30 uur Ds. Sandfirden: 9 uur Ds. J. M. Weddepohl. Westhem: 9 uur Ds. H. Gordeau. IJsbrechtum: 9.30 uur Dr. H. de Vos (Doop). IJlst: 9.30 en 5.30 uur Ds. Jansen. Elk der volgende bonnen geeft recht het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 610 541 t/m 545 brood 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 375 gram margarine of 300 gram vet 750 gram suiker, bo terhamstrooisel, of 1500 gr. jam, stroop enz. 200 gram kaas 250 gr. waschpoeder 1600 gram brood 800 gram brood 100 gram kaas Met instemming van de redactie-raad deelen wij mede dat dit het laatste nummer is, dat van het Sneeker Nieuws verschijnt. De uitgevers van Drijfhouts Nieuwsblad en de Nieuwe Sneeker Co 1- rant hebben nl. weer verschijningsver- gunning voor hun bladen ontvangen. Met ingang van a.s. Dinsdag 3 Septem ber zullen zij mede in verband met de papierschaarschte gezamenlijk uitgeven het „Sneeker Nieuwsblad”, dat 2 maal per week zal uitkomen, zoodat er meer ruimte zal zijn zoowel voor nieuws als •advertenties. In verband met het laatste kunnen ook ruil-advertenties weer wor den aangeboden. De abonnementsprijs, met inbegrip van de sedert 1 Juli ver schenen nummers van het Sneeker Nieuws zal tot 1 Januari 1947 bedragen ƒ2.50; prijs per post ƒ3.75. Fa. E. J. DRIJFHOUT (kantoor voor advertenties: Grootzand 55). Fa. KIEZEBRINK Co. (kantoor voor abonnementen, Kleinzand 7). Uit de hierboven geplaatste aankon diging blijkt dat de Nieuwe Courant zoowel als Drijfhouts Nieuws blad weder vergunning hebben verkre gen te verschijnen. Wij stellen er prijs op daarover hier nog iets te zeggen. Als bladen, die, zij het in gecombineerde vorm, na 1 Januari 1943 waren blijven verschijnen vielen zij onder het Londen- sche perszuiveringsbesluit, dat bepaalde dat de uitgave van dergelijke kranten na de bevrijding, hangende de zuive- ringsprocedure, moest worden gestaakt. Wij danken het echter aan het M. G. te Sneek, dat een volkomen begrip voor de omstandigheden toonde, dat het contact met onze lezerskring via het Sneeker Nieuws en een redactie-raad kon wor den gehandhaafd. Van te grooter belang werd dit voor Sneek en omgeving zoo wel als voor de betrokkenen, toen bleek dat de zuivering der Sneeker bladen langen te langen tijd duurde. Wij zouden geen behoefte gevoelen daarop nu nader in te gaan, ware het niet dat naar aanleiding van een klacht van den Nederlandschen Journalistenkring over de geringe vorderingen der perszuive ring in het algemeen, minister Beel, volgens het eerste nummer van het weer verschenen orgaan van dien kring een antwoord gaf, dat tot eenige verwarring aanleiding kan geven. In dat antwoord staat nl. woordelijk „dat al diegenen van wie mag worden aangenomen dat zij voor een termijn van anderhalf jaar of korter zullen worden ontzet van recht, een voorloopig certificaat zullen ontvan gen”. Uit deze zinsnede zou kunnen worden afgeleid, dat alle journalisten en bij de uitgave van gestaakte bladen betrokkenen, die eerst thans het certi ficaat hebben ontvangen, gestraft ge weest zijn met een korten tijd van ont zetting van recht. Dit nu is niet juist. Geen der journalisten of leden der fir ma’s, welke de Nieuwe Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad uitgaven, is ge straft; na onderzoek der door hen tij dens den bezettingstijd verzorgde of uit gegeven bladen ontvingen zij bericht dat zij niet voor de zuiveringscommissie zou den worden gedaagd, waarmede hun zuivering voltooid was. Dat het zoo lang duurde, lag blijkbaar enkel aan het feit dat men in Den Haag met werk over laden was. Het had echter een voor deel, nl. dat wij de leden van onzen re dactieraad steeds beter hebben leeren kennen en meer waardeeren. Met diepe erkentelijkheid voor hun tact én werk nemen wij hiermede afscheid van dr. H. de Vos, die tot Juli hoofdredacteur van het Sneeker Nieuws was; den heer Beute, die meer de dagelijksche dingen van het blad verzorgde en mr. P. H. Themmen, die het financieele toezicht had. De uitslagen van Woensdag. 30 M2, klasse: 1. Carmen, H. C. Ge- veke, Leeuwarden; 2. Swealtsje, st. A. Vollema, Grouw; 3. Li, Dr. W. B. v. d. Meer, Grouw; 4. Hjeljoun, st. H. Wester, Leeuwarden. 12 v. Jollen: 1. Duimelot, st. J. W. Oster, Rotterdam; 2. Alvertje, st. Mej. E. van Noordt, Boskoop; 3. Ran ger, F. G. E. Halbertsma, Leiden; 4. Vliegende Vis, F. J. Brinkman, Haar lem; 5. Zeepaard, st. H. v. d. Weiden, Haarlem. Valkjachten: 1. Rirette, st. R. Mulder, Langweer; 2. Trewes, S. M. v. d. Meer, Alkmaar; 3. Whippet, Ir. H. F. Zuiderbaan, Leeuwarden; 4. Fram, st. Mevr. C. Joustravan Gooi, Rotter dam; 5. Goesting, W. Ritman, Gouda. B.M. Klasse: 1. Meteoor II, D. Resink, Enschedé; 2. Ellert, J. J. Hamminga, Zuidlaren; 3. Wetterhoas, A. Wester, Grouw; 4. Geja II, H. Resink, Enschedé. 22 M2 klasse: 1. Maria Machteld, S. Th. Rijkmans, Meppel; 2. Maple Leaf, T. Mo lenaar, Grouw; 3. Flying Dutchman, st. A. v.-d. Wai, Joure; 4. Algri, J. Alber- da, Sneek; 5. Piewie, H. Visser Wzn., Lemmer. 16 M2 toerklasse: 1. Europa, T. Tammes, Groningen; 2. Sont II, st. P. Gaastra, Workum; 3. Wido, S. Leen, Grouw 4. Aeolus, W. van Loo, Zwolle. Larken: 1. De Twa Broerren, J. en H. Vis, Leeuwarden; 2. ’t Watergeusje, J. v. d. Veen, Leeuwarden; 3. Jokeltje, J. Hiemstra, Sneek; 4. Parelduiker, H. S. v. d. Veen, Haule. Pampusklasse1. Rui ter, R. Reitsma, Witmarsum; 2. Oberon, st. G. Kingma, Hilversum; 3. Kemphaan, W. Vermeulen, Drachten; 4. Smelleken, J. van Foeken, Sneek; 5. Ljip, st. P. de Jong, Sneek. 16 M2 eenheidsklasse I: 1. Favoriet, st. Jaap Helder, Paters- wolde; 2. Eban, E. Hijlkema, Groningen; 3. Kemphaan, M. W. Visser, Paterswol- de; 4. Lok, st. N. Oostinga, Groningen; 5. Anneke, T. Yntema, Roordahuizum, st. Hennie Geveke, Leeuwarden. Tjot ters: 1. Anna, Tj. v. d. Meulen, Lang weer. 16 M2 eenheidsklasse II: 1. Bra sem, P. v. d. Laan, Sneek; 2. Hollands Roem, J. Roem, Zaandam; 3. Michiel de Ruyter, W. J. v. Balen, Irnsum; 4. Riet vink, st. Jopie Helder, Paterswolde; 5. Schelm, W. Visser Gzn., Paterswolde. Olympiajollen: 1. Paddeltje, H. Bos, Gro ningen; 2. Semper Spera, C. R. Bodt Jr., Den Haag; 3. Willem Gozewijn II, W. Metelerkamp Cappenberg, Amsterdam; 4. Nar, H. Benninck, Leiderdorp. 16 M2 eenheidsklasse III: 1. Butterfly, H. v. d. Veen, Joure; 2. Dirk-Tom, B. de Haan, Sneek; 3. Elza, J. Andringa, .Jou re; 4. Joy, st. Herman Geveke, Leeuwar den. Schouwen: 1. Meerkol, F. F. Atsma, Oppenhuizen; 2. Foarüt, S. v. d. Veen, Oppenhuizen; 3. Zeillust, M. Tromp Vis ser, Deventer. Drakenklasse: 1. Corte- naer, H. A. Kuylman, Bilthoven; 2. Ran, st. Ph. Keegstra, Amsterdam; 3. Luci- ana, P. Schoon, Bloemendaal. 16 M2 eenheidsklasse IV: 1. Aqua-Birda, M. H. van Tok, Gouda; 2. Wionca, G. M. Jan sen, Amsterdam; 3. Hilda V, st. N. H. v. Schelven Jr., Gouda. Regenboogklasse I: 1. Dolfijn, C. A. Vial, Hillegersberg; 2. Janmaat, J. Heynen, Amsterdam; 3. Dol fijn, K. Vrolijk, Sneek; 4. Jan van Gent, Dr. J. W. v. d. Zijpp, Sneek. Regenboog klasse II: 1. Eelko, W. Bergsma, Voor burg; 2. Beneventum III, J. Hofland, Rotterdam; 3. Horne, F. Theunissen, Leiderdorp; 41 War Dy, Ir. G. J. A. Nie- veen, Sneek. X (De laatste dag LEGER DES HEILS. 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur Verlos- singssamenkomst. Maandag 2.154 u. Gezinsbond (Vr.vereen.) Donderdag 8 u. Verlossingssamenkomst. Leiders kapiteins BergsmaSchuil. 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 060 suiker 061 alg. 062 alg.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1