Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST AU 04 K n N. No. 1 DINSDAG 3 SEPTEMBER 1946 NG 1.50 Yli TE tU ■lig iiiiill en C. SMIT DE SNEEK-WEEK Raadsvergadering Sneek KER NIEUWSBLAD Sh Tel. 2872 Redacteuren: L KIEZEBRINK j VORSTENHUIS EN VOLK. PHILIA. (Nadruk verboden) Gemeenteraad Wijmbritseradeel. Kerknieuws. ’10 cent >ren jen. .pen ing) 'leer reek intie aber jter, wil len, /an /an Jw :ht. Afscheid Dr. H. de Vos. In verband met zijne benoeming tot hoogieeraar te Amsterdam is aan dr. de Vos met ingang van 1 Oct. a.s. emeri taat verleend. Op 22 Sept. a.s. ’s avonds 5 uur denkt hij afscheid te nemen van de Ned. Herv. gemeente alhier. In de Gedachten op 31 Augustus. Majesteit De dag van vreugde Was veel méér dan dag van vreugd: Véél heeft ons Uw onderdanen En U zélf toch ook geheugd De gedachten op Uw feestdag Hadden zich verdiept-van-zin, Want zij drongen veel intenser Dan in vroeg’re jaren in Om het beeld van Uw verjaardag Zagen wij den oorlogstijd Grooter is de vrijheidsvreugde, Sterker de aanhank’lijkheid In het licht van Uw verjaardag Voelde elke onderdaan, Dat nog inniger verbinding Met Oranje was ontstaan. Deze binding door historie Oud gepaard aan zéér recent Schenkt U en Uw Huis een liefde, Als tevóren nooit gekend. Nimmer zal vergeten worden, Wat U deed als Neêrlands Vrouw, Nimmer zal ook ’t land versagen: Wat ook kome, ’t volk blijft trouw. Majesteit De dag van vreugde Kreeg een zoo veel diep’ren zin En méérzeggend werd ’s lands juichkreet: Leve onze Koningin Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Tel. 3005 cent rices 1917 men loopt eken 905" S” dien. :te” van :.M. 2e, 4e d. L4e. tur, 23 ge- ge- per lui- In een >rij- :hu- ider Uit- Pr. id.; sec., nin. S. net luis che ;ste af- aan ag- ond iat, nog dat professor de Vos op 24 Sept, zijn colleges aan de Amsterdamsche Universiteit zal beginnen, doch/dat hij, omdat er zooveel nieuwe professoren zijn benoemd, zijn inaugureele oratie eerst zal houden op Maandag 20 Januari ’47, ’s nam. 4 uur. Buurtvereeniging „De Vriendschap”. Bovenstaande buurtvereeniging hield 28 Aug. j.l. een feestmiddag voor de jeugd en des avonds voor haar leden een napretje. Wind en regen in de middag bleken niet in staat de feestvreugde te temperen en er werd met élan gestreden door de jeugd, want.de prijzen waren fraai en nuttig. Na afloop der wedstrij den optocht met muziek. De kinderen kwamen fraai te voorschijn en wek ten bij de vele toeschouwers ’n warme be wondering. Ook de humor ontbrak niet in de stoet en er werd onbedaarlijk ge lachen. De avondpret voor de ouderen werd een waardig slot van dit feest. De deelname was algemeen. Deze jonge buurtvereeniging, die 2 Juli j.l. werd op gericht, heeft succes gehad van haar werk. HEEG. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe sportterrein werden Za terdag 24 Aug. j.l. alhier Seriewedstrij- den gehouden, uitgeschreven door de v.v. „H.V.C.”. De voorz. de Heer M. Kasper sma opende deze middag waarna Burge meester Tjaberings een korte toespraak hield en de aftrap verrichtte. De eerste match werd gespeeld door „Dindua” Enkhuizen tegen „H.V.G.” Heeg. Andere deelnemende clubs waren: „Workum” van Workum en „Quick” van Staveren. In de pauze werd een wedstrijd gehou den tusschen adsp. „Dindua” tegen adsp. „H.V.C.”, welke eindigde met 21 voor „Dindua”. De uitslag was: le prijs „H. V.C.”; 2e prijs „Workum”; 3e pr. „Din dua”. Snelste doelpunt „Dindua”. Hoog ste score (na loting) „Dindua”. Mooiste team „H.V.C.”. Beste speler van de dag B. Hof te Heeg. ’s Avonds gaf het Ste delijk muziekcorps van Hindeloopen o.l. v. den heer S. W. de Boer enkele goed verzorgde nummers. Na afloop hiervan bood de voorz. van H.V.C. den heer' de Boer bloemen aan en dankte de muziek- vereen. voor haar medewerking. Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK NIJLAND, 25 Aug. Hedenmiddag nam Ds. G. P. Post afscheid van de Ned. Herv. Gemeente alhier. De scheidende leeraar las voor het Schriftgedeelte uit Hand. 20 vanaf vers 17 tot het einde. Als tekst was gekozen Hand. 20 32 waar staat: „En nu, broeders, ik beveel u Gode en den Woorde Zijner genade, die machtig is u op te bouwen en u een erf deel te geven onder alle de geheiligden. Na de predikatie richtte spreker zich tot de verschillende predikanten van de ring IJlst, Kerkeraad, Kerkvoogden en Ge meenteleden, waarna de scheidende lee raar werd toegesproken door Ds. Jansen van IJlst als scriba van de-ring IJlst en door ouderling Walsweer, die sprak voor de heele gemeente. Staande werd den scheidenden predikant nog Ps. 134 3 toegezongen. Het kerkgebouw was ge heel vol. Circus Mikkenie Strassburger. Vannacht hebben rappe Nederland- sche handen tent en stallen van het Cir cus Mikkenie Strassburger te Amster dam op het Weesperpoortterrein in de zware circuswagens gepakt en nu zal de opbouw van het circus te Leeuwarden Woensdagmorgen beginnen, opdat men dan voldoende tijd heeft om zeker Don derdag in Friesland’s hoofdstad om 8 uur precies met de voorstelling te kun nen beginnen. De opbouw, midden in de stad, van een wereldcircus, staat altijd bij oud en jong nog in het brandpunt der belangstelling. Het publiek houdt nu eenmaal van de romantische sfeer, die dit trekkend volkje schept. Het werk staat geheel onder persoonlijke leiding van Karei Strassburger, voor wien het bezoek aan Leeuwarden vanwege zijn Friesche hengsten een aparte bekoring heeft. Immers hij toch is de man, die de Friesche hengst als circuspaard ontdekt heeft en het succes, dat hij met deze die ren heeft, overal waar hij komt, over treft zelfs zijn stoutste verwachtingen. De Friesche bevolking zal nu zien, dat hun dieren in goede handen zijn geko men. En zoo zal de hardwerkende groep menschen van dit circus in korten tijd de circustent doen verrijzen, die gedurende 11 dagen een magneet zal blijken te zijn voor de bevolking van geheel Friesland, die in jaren niet meer van goede circus kunst heeft genoten. Welnu het circus Mikkenie Strassburger verwacht hen en zal hun verwachtingen niet beschamen; daar staat de naam Strassburger borg voor. Distnbutienieuws. Scheerzeep. Op den bon „textiel A.M.” der textiel- kaart V.A. 605 wordt voor mannen twee rantsoenen scheerzeep beschikbaar ge steld. Men moet dezen bon bij een dé- taillist in scheerzeep inleveren. De dé- taillisten zullen de scheerzeep afleveren, wanneer zij bevoorraad zijn. Een rant soen scheerzeep bedraagt 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 400 gram sneischeercrême. Koninginne-dag. Veel vlaggen, een vroolijke stemming, maar weinig feestelijkheden. Zoo onge veer was het beeld van deze dag in onze stad. De schoolkinderen werden in Ami- citia op films getracteerd en ’s middags kon de jeugd deelnemen aan een optocht met versieringen. Van dit evenement is druk gebruik gemaakt, want ’n 160-tal deelnemende groepen en groepjes liep in den stoet mee en velen van hen kon een aardig prijsje worden uitgereikt. De tijd van voorbereiding was te kort, wat merkbaar was aan de mate van zorg, die aan de verschillende voorstellingen was besteed, ’s Avonds gaven het Sted. muziekcorps en het chr. muziekcorps Harmonie uitvoeringen. We hebben nu onze buurtvereenigingen, die elk voor zich heel aardige feesten kunnen orga- niseeren. Zou er geen weg te vinden zijn tot meerdere samenwerking tusschen deze vereenigingen en de vereeniging Oranje Het zou de feestelijke stem ming in onze stad op hoogtij-dagen zeer ten goede komen. Op de opvoering van „Oranjehotel” komen we in het volgend nr. nog terug. Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Ab.-prijs: f2.50 per half jaar Franco per postj f3.75 per half jaar Resink, Enschedé. 22 M2 Marjan, J. Pen, Lemmer; De extra snoepbon. Ter verduidelijking van de aanwijzing van een versnaperingsbon voor 200 gram chocolade en/of suikerwerken in de bon- nenlijst in ons vorig nummer bekend ge maakt, kan nader worden medegedeeld, dat de bon aanwijzing voor versnaperin gen voortaan per veertien dagen zal ge schieden voor een rantsoen van 200 gram. De extrabon voor versnaperingen van de zuivere versnaperingenkaart, welke eeni- gen tijd geleden is aangekondigd, zak in de volgende bonnenlijst bekend worden gemaakt. Petroleum. Houders van petroleumkaarten voor kookdoeleinden en verlichting, kunnen gedurende de maand Sept. ’46 op de bon nen 49 t.e.m. 52 van de kaart UA 510, de bonnen 49 en 51 van de kaarten UB 510 en bon 73 van de kaarten UC 510 en bon 128 van de kaarten UD 510 vier liter petroleum betrekken. In het bijzon der wordt erop gewezen dat houdërs van de kaarten UD 510 hét lichaam van deze kaart waarop de woorden „petroleum voor verlichting UD 510” voorkomen, zorgvuldig moeten bewaren. Wethouder H o f s t r a sprak zijn scheidenden collega eveneens persoonlijk en namens de Chr. Hist, fractie toe. Of schoon wij het niet altijd met elkaar eens waren is er tijdens onze samenwer king nooit een wanklank gehoord. Ik heb den heer Atsma leeren kennen, al dus spr., als een buitengewoon bekwaam man met een breede, heldere blik, en het is daarom jammer dat hij nu heengaat. Moge Gods zegen rusten op zijn verdere levensweg. Vervolgens sprak de heer Hofstra nog waardeerende woorden tot de leden die niet in den nieuwen Raad zullen terugkeeren, in ’t bijzonder tot zijn chr. hist, medeleden, waarbij hij de hoop uitsprak dat het hen allen wel moge gaan. De heer N ij d a m dankte mede namens zijn fractiegenoot Bouma voor de waardeerende en gevoelvolle woorden die de Voorzitter en weth. Hof stra tot hem spraken. Spr. achtte het een voorrecht dat hij onder vier burge meesters in het belang van de gemeente mocht werken, nl. de heeren Tromp, Martens, van Haersma Buma en Tjabe rings. Aan de heer van Haersma Buma hebben wij de meest smartelijke herin neringen daar hij zijn stoere houding en vaderlandsliefde met den dood moest bekoopen. Moge het ook den nieuwen Raad gegeven zijn onder Gods zegen de belangen der gemeente te dienen. De heer H u i t e m a sprak, mede namens den heer Okma, eveneens woorden van dank. Spr. heeft de vergaderingen van den Raad altijd met groot genoegen bij gewoond en dankte zijn medeleden voor het vete goede en het vertrouwen dat hij hier heeft genoten. De toekomst zal moeilijk zijn, maar moge de nieuwe Raad deze onder Gods zegen eensgezind tege moet treden. Op de hem eigen, sobere wijze dankte wethouder Atsma alle sprekers voor de woorden tot hem ge richt en de lof die hem daarbij werd toe gezwaaid. Spr. achtte het een voorrecht dat hij de gemeente Wijmbritseradeel zoo lang mocht dienen en tijdens zijn wethoudersperiode geen enkele maal om gezondheidsredenen afwezig behoefde te zijn. Aan allen die mij sinds 1930 hun vertrouwen schonken hartelijk dank Ik heb het nooit gezocht in een vloed van woorden of beloften, aldus vervolgde spreker, maar meer dan eens het spreek woord „spreken is zilver maar zwijgen is goud” toegepast. Dank bracht spr. vervolgens ook aan de ambtenaren voor hun medewerking, in ’t bijzonder aan den secretaris, en wenschte allen die de gemeente in de toekomst zullen bestu ren wijsheid en kracht, gezondheid en Gods onmisbaren zegen toe. Er zullen nl. vele moeilijkheden komen, o.a. het groote woningtekort in onze gemeente, en de noodzakelijke aanleg van nieuwe wegen en bruggen, zoodra daarvoor weer materialen beschikbaar zullen zijn. Schenke God het gemeentebestuur kracht en zegen op alle werk dat in de toe komst op zijn schouders zal worden ge legd. Tot slot bracht de heer Atsma den burgemeester nog dank voor diens prettige leiding van de vergaderingen waaraan hij altijd met veel genoegen zal terugdenken. De openbare vergadering werd daarna gesloten. baan verkeerd zeilde, uitgesloten. Zijn straf was dus dubbel zwaar Over ’t algemeen zaten er vandaag veel Friezen aan de kop, o.a. ook in de beide Regen- boogklassen en in de Olympiajollen, waarin Nellie van Gooi haar vierde overwinning boekte, zoodat het voor Friesland wel een zeer succesvolle dag w.s. De volledige uitslagen waren 30 M2 klasse 1. Swealtsje, st. A. Vollema, Grouw; 2. Carmen, H. C. Ge- veke, Leeuwarden; 3. Dobber, J. S. Bou- man, Leeuwarden; 4. Zuiderzee III, T. de Rook, Lemmer. 12 v. Jollen: 1. Tram- per, J. de Boer, Sneek; 2. Ranger, F. G. E. Halbertsma, Leiden; 3. Zeepaard, st. H. v. d. Weiden, Haarlem; 4. Twirre, st. H. Slager, Sneek; 5. Alvertje, st. mej. E. van Noordt, Boskoop. Valkjach- ten 1. Whippet, Ir. H. F. Zuiderbaan, Leeuwarden; 2. Goesting, W. Ritman, Gouda; 3. Rirette, R. Mulder, Langweer (hoofdprijs); 4. War-Dy, R. Lemstra, Amsterdam; 5. Fram, H. J. Schutte, Zwolle. B. M. klasse 1. Wetterwille III, Jan Bruining, Midlaren; 2. Meteoor II, D. Resink, Enschedé; 3. Geja II, H. klasse 1. 2. Maria Machteld, S. Th. Rijkmans, Meppel; 3. Sterna, D. Doeksen, Harlingen; 4. Al- gri, J. Alberda, Sneek. Hoofdprijs Maple Leaf, T. Molenaar, Grouw. 16 M2 Toerklasse 1. Wido, S. Leen, Grouw; 2. Europa, st. J. J. Kuiper, Groningen; 3. Skries, L. A. Singer, Zwolle. Larken: I. ’t Watergeusje, J. v. d. Veen, Leeu warden; 2. Twirke, Theo F. W. Bosman, Dieren. Pampusklasse 1. Kemphaan, W. Vermeulen, Drachten; 2. Remplaqant, st. mej. G. Tromp, Sneek; 3. Waterlelie, st. Jan Boomsma, Sneek; 4. Brandaris, st. J. Kuipers, Sneek. 16 M2 Eenheids- klasse I 1. Anneke, T. Yntema, Roor- dahuizum; 2. Favonius, st. Jaap Helder, Paterswolde; 3. Kemphaan, M. W. Vis ser, Paterswolde; 4. Eban, E. Hijlkema, Groningen. 16 M2 Eenheidsklasse II 1. Betty, W. Kingma, Lemmer; 2. Fa- vorita, J. v.d. Zee, Kampen; 3. Rietvink, st. Jopie Helder, Paterswolde; 4. Michiel de Ruyter, W. J. v. Balen, Irnsum; 5. Europa II, T. Tammes, Groningen. Olympiajollen 1. Popeye, mej. Nellie v. Gooi, Amsterdam; 2. Magneet, Bob Wil lems, Amsterdam; 3. Paddeltje, H. Bos, Groningen; 4. Estamtam, D. Flemming, Bloemendaal. 16 M2 Eenheidsklasse III: I. Butterfly, H. v. d. Veen, Joure; 2. Elza, J. Andringa, Joure; 3. Dirk Tom, B. de Haan, Sneek; 4. Lucky Dip, J. J. Meester, Amsterdam, Schouwen 1. -|- Hoofdprijs, Meerkol, F. F. Atsma, Op penhuizen; 2. Foarüt, S. v. d. Veen, Op penhuizen; 3. Pompebléd, J. Douma, Op penhuizen. Drakenklasse 1. Cortenaer, II. A. Kuylman, Bilthcven; 2. Ran, st. Ph. Keegstra, Amsterdam; 3. Pijlstaart, G. Doeksen, Terschelling. 16 M2 Een heidsklasse IV 1. Ali, F. J. Jansma, Grouw; 2. Zaankanter, F. Jongens, Wor- mer; 3. Squall, st. W. J. de Jong Jr„ Zaandam; 4. Aegir, R. de Boer, Ak- krum. Regenboogklasse I 1. Hennle, M. Hendriks, Sneek; 2. Janmaat, J. Heij- nen, Amsterdam; 3. Dolfijn, C. A. Vial, Hillegersberg (v. Houtenbeker en An- dreae-beker)4. De Steur, L. v. d. Steur, Heemstede. Regenboogklasse II: 1. Jan van Gent, Dr. J. W. v. d .Zijpp, Sneek; 2. Beneventum III, J. Hofland, Rotterdam; 3. Swan, K. Poelman, Sneek. De voetbal rolt weer Nu binnen enkele weken de voetbal competities weer een aanvang zullen nemen gaan de clubs zich weer voorbe reiden met het spelen van vriendschap pelijke wedstrijden. LSC had in ’t sport park bezoek van de Groninger 2e klas- ser FVV van Foxhol en verloor met 13. De gasten beschikten over een uitstekende ploeg met een schotvaar- dige voorhoede. Linksbuiten Bruge opende met een ver schot de score 01, terwijl rechtsbuiten Huizinga nog voor de rust de stand op 02 bracht. LSC bracht er weinig van terecht. In de 2e speelheift was het spil Pot die met een ver hoog schot keeper de Jong ten der de male wist te passeeren. Met een fraaie schuiver wist Woudsma tenslotte de eindstand op 13 te brengen en daarmede de eer voor LSC te redden dat in de FVV-doelman Huizinga een groot struikelblok vond. Sneek I ondernam de verre reis naar „Juliana” te Spekholzerheide welke club Zondag j.l. een tegenbezoek heeft afge legd. Onze stadgenooten wisten te winnen met 14. De v.v. Black Boys opende het seizoen met „Het Zilveren doel tournooi”, waar aan de volgende vereen, deelnamen Helder (Den Helder), O.S.V. (Oost- zaan), G.R.C. (Groningen) en Black Boys. Tusschen Black Boys en Helder werd een pittig partijtje voetbal ge speeld. Een goede aanval van BI. Boys met een doelpunt van Schaken. De schaakclub „Onda” schrijft ons: Het Staunton-wereldschaaktournooi te Groningen staat momenteel in het middelpunt der belangstelling van tal loos velen in binnen- en buitenland. Dui zenden luisteren 's avonds met spanning naar de radio en grijpen 's morgens haastig de courant om toch vooral goed ingelicht te worden over dit geweldig schaakgebeuren. Veler hart klopt iets sneller, wanneer de eenige Nederlan der in dit tournooi, Dr. Euwe, weer een of andere grootheid met de geestelijke wapens geslagen heeft. Maar zijn er on der die velen, die zich hiervoor interes- seeren, niet tientallen voor wie het schaakspel alszoodanig een gesloten boek blijft Voor wie de schoonheid van dit spel, de strijd van de eene geest te gen de andere, de zelfbeheersching, die het eischt, onbekende klanken zijn De gelegenheid om u dit spel eigen te ma ken wordt u geboden. Of u het spel slechts zeer oppervlakkig of heelemaal niet kent, doet niet ter zake. Bij de schaakclub „Onda” is u welkom. Ner gens leert u beter schaken dan in club verband. De speelavond is vastgesteld op Maandagavond en de contributie behoeft voor niemand een bezwaar te zijn. Zie ook de advertentie in dit blad. (Vervolg en slot.) Afscheid van den tijdelijken raad. De Voorzitter merkte op dat door aanneming van dit voorstel de oude raad is afgetreden zoodat hem thans nog restte den tijdelijken raad dank te zeggen voor zijn werkzaamhe den in het belang van de gemeente ver richt. Spr. herinnerde er aan dat vele leden niet zullen terugkeeren, o.a. de heer Nijdam die reeds van 1927 af zit ting had, zoodat het vreemd zal aan doen wanneer hij straks geen deel meer uitmaakt van dit college. Spr. dankte hem in hartelijke bewoordingen voor al les wat hij in het belang van de ge meente heeft gedaan en sprak de hoop uit dat de heer Nijdam de werkzaam heden van den Raad nog vele jaren op een afstand zal mogen volgen. Vervol gens richtte hij zich tot den nestor van den raad en wethouder, den heer Atsma. Deze werd reeds in 1924 tot raadslid en in Mei 1930 tot Wethouder gekozen. In al die jaren, slechts onderbroken door ingrijpen van de bezettende macht, die aem van zijn functie als wethouder ont- aief, heeft hij zeer veel voor de ge meente gepresteerd en voor dit alles xomt hem een extra woord van dank coe. De heer Atsma is een van die stoe re Friezen met een vitaliteit die velen aem op zijn leeftijd zullen benijden. Hij tvas geen agressief man, maar democra tisch en zeer vooruitstrevend en per soonlijk heeft spr. in het college van B. en W. heel veel aan hem gehad. Moge God U nog lange jaren sparen, niet alleen voor uw gezin, maar ook voor de gemeenschap waarin mannen als U moeilijk gemist kunnen worden. Ik weet dat U zeer zeker zult blijven meeleven met alles wat hier in deze zaal geschiedt. Met toestemming van den Raad werd de heer Atsma ook toegesproken door den Secretaris, den heer K. Visser, die in 1931 mede op zijn voorstel werd benoemd. In de lange reeks van jaren die ik als secretaris werkzaam mocht zijn, aldus spreker, is tusschen ons een verstandhouding gegroeid, die niet meer alleen ambtelijk was maar hechte vriend schap. Er is tusschen ons beiden nim mer oneenigheid geweest en daarom on derga ik Uw afscheid met gemengde ge voelens. Spr. achtte zich de tolk van het gemeentepersoneel toen hij den heer At sma ook hartelijk dank bracht voor de behartiging van de gemeentebelangen, niet in het minst ook voor zijn zorg voor het gemeentepersoneel waarbij hij steeds blijk gaf van een standpunt gespeend van elk conservatisme. Spr. eindigde met de wensch dat er bij het klimmen der jaren voor den heer Atsma veel licht moge zijn. vérkreeg 1 stem. Benoemd is dus de heer Koster met als datum van in functie- treding 1 Oct. d.s. Punt 8. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begroetingen inzake onderzoek van de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1943. De com missie adviseert tot goedkeuring dezer rekening, welke in ontv. en uitgaaf 198.231.99 bedraagt, waartoe z. h. s. wordt besloten. Punt 9. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begroetingen betref fende onderzoek van de rekening der brandweer over 1945. Deze rekening wordt z. h. s. goedgekeurd. Punt 10. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van de Ambtenaarsverordening, het Werkliedenreglement, de Arbeids overeenkomstenverordening en het Re glement voor ’t Gymnasium. Het betreft hier een wijziging, welke beoogt de rechtspositieregeling van het personeel dezer gemeente in overeenstemming te brengen met de betreffende rijksrege- lingen voor wat aangaat de bepalingen inzake het gelijktijdig genot van burger lijke en militaire belooningen. Het voor stel wordt z. h. st. goedgekeurd. Punt 11. Advies van B. en W. op het verzoek van het bestuur der vereeniging „Friesch Scheepvaartmuseum” te Sneek, tot verhooging van het aan haar toege kende subsidie uit de gemeentekas. B. en W. zijn op grond van het belang dat het museum voor Sneek, als centrum van watersport en vreemdelingenver keer heeft, van oordeel dat er termen aanwezig zijn om tot verhooging van het gemeentelijk subsidie over te gaan. Ver hooging van het subsidie van 200.tot 400.per jaar komt B. en W. redelijk voor. De machtiging van hoogerhand, welke in verband met de noodlijdendheid der gemeente noodig is, voor het verhoo- gen van het subsidie, is bereids verkre gen. Met het geschikt maken van het aangekochte pand voor hét beoogde doel is een niet onbelangrijk bedrag gemoeid. Het bestuur vroeg in verband hiermede, behalve de verhooging van het subsidie bedrag. een bijdrage in de inrichtings kosten. B. en W. hebben in de gegeven omstandigheden geen vrijheid kunnen vinden om te adviseeren aan dit verzoek te voldoen. Met een verdubbeling van het jaarlijksehe subsidie moet naar hun meening worden volstaan. De heer K o o 1 m o e s kan zich be zwaarlijk met het voorstel vereenigen, nu blijkt, dat de muziek-vereenigingen heelemaal niets zullen ontvangen. Hij zou gaarne een verdeeling zien van het aan het Scheepvaartmuseum toegestane subsidie oiS van dit bedrag (ƒ400. 100 gulden af te staan aan de muziek- vereenigingen. De Voorz. merkt op, dat het stand punt van B. en W. t.o.v. beide vereeni gingen hetzelfde is. Al zou het subsidie aan het Scheepvaartmuseum ook wor den verlaagd, dan mag nog geen sub sidie aan de muziekvereenigingen wor den toegekend. Daar geen stemming wordt verlangd, wordt conform het voor stel van B. en W. besloten. (Slot volgend nummer.) Nederlandsch Bijbelgenootschap. Het Nederlandsch Bijbel Genootschap zit nog in groote^ moeilijkheden met af gifte van bijbels. Nog steeds komen er vele aanvragen binnen zoowel uit Indië als uit het eigen vaderland om bijbels. Aangezien de oude voorraden evenwel uitgeput zijn, en de druk op het nieuw verkregen papier nog niet gereed is, kan het niet aan de aan vragen voldoen. Om evenwel toch in de noodigste ge vallen te kunnen voorzien, houdt het in zameling van gebruikte bijbels, welke zich nog in een goeden staat bevinden, en in het gezin overcompleet zijn, door dat men b.v. meer dan één exemplaar in zijn bezit heeft. De afd. Sneek e. o. wenscht deze in- werd beloond zameling nu te houden in de week van Jack de Wilde. Na het draaien scoort 1 t.e.m. 8 September a.s. en wekt allen den Helder indirect uit een corner de op, die een dergelijk exemplaar kunnen gelijkmaker. De Boys winnen deze kamp af staan, dit te willen bezorgen bij den door een strafschop te benutten, 21. Bibliothecaris, den heer G. Doevendans, O.S.V.G.R.C. is de mooiste wedstrijd Hoogend 18 te Sneek. van den dag. Gaf men algemeen O.S.V. De laatste dag van de Sneek-Week. Het „lest best” gold ook voor deze Sneek-Week, want in tegenstelling met Woensdag, was het Donderdag prachtig weer voor de zeilers en voor de toeschou wers, want er was zon en wind, twee onontbeerlijke factoren om een zeilwed strijd volkomen te doen slagen. De wind, die ’s morgens noordelijk was, liep ’s middags naar het westen terug, zoodat toen de banen gewijzigd werden. Ze wer- den echter in de voorgeschreven richting Mededeelingen dier gemeente lezen wij gevaren met een prachtig kruisrak van - - - - de Heerenzijl naar de startlijn waarop fel is gestreden, ’s Morgens vielen de beslissingen in de team- en groepswed strijden. In de teamwedstrijd Holland Friesland in de Regenboogklasse ver overde Hendriks de kopplaats( waarna v. d. Weij, Vrolijk en dr. v. d. Zijpp resp. als 2e, 3e en 4e volgden. Bergsma, Voorburg, was als 5e de eerste Hollan der en werd gevolgd door zijn teamge- nooten Heynen, Theunissen, v. d. Steur en de Wit. De Fries Couperus sloot de rij. De Friezen voegden hierdoor 35 punten toe aan die van Woensdag en eindigden met totaal 62.1 punten op de eerste plaats. Holland kreeg totaal 48.1, zoodat het Hollandsche team een ge duchte nederlaag leed. In de Olympia jollen en de Ver.groepswedstrtjden in de Valkklasse wonnen de Friezen eveneens. Het team VlaskampOppenhuizen van de K.Z.V. „Sneek” behaalde nl. het hoog ste aantal punten (25.1) in de Olympia jollen en dezelfde vereeniging legde be slag op de eerste plaats in de Valken met de ploeg Mulder, Langweer en Zui derbaan, Leeuwarden, die totaal 51.1 punten veroverde. De totale uitslag in deze laatste wedstrijden was Olympia jollen 1. K.Z.V. „Sneek”, 25.1 pnt.; 2. „De Kaag” 22 pnt.; 3. „De Schinkel” 18.1 pnt:; 4. „Haarlem” 5 pnt. Valk- jachten 1. K.Z.V. „Sneek” 51.1 pnt.; 2. „De Schinkel” 45 pnt.; 3. „De Kaag” 35 pnt.; 4 en 5 „Zwolle” en „Oostergoo” elk met 32 pnt.; 6. „Zaanlandsche Zeil- vereen.” 30.1 pnt.; 7. „De Watergeus” 28 pnt. en 8. Sneeker Zeilclub (die Don derdag niet startte) 2 pnt. ’s Middags vielen in de vrije wedstrijden de beslis singen voor de hoofdprijzen. De zilveren Waterpoort, de hoofdprijs in de Schou wen werd gewonnen door F. F. Atsma te Oppenhuizen, die in alle wedstrijden won; de van Houten-beker en de An- dreae-beker in de Regenboogklassen waren voor den heer C. A. Vial te Hil legersberg; de hoofdprijs in de Valk klasse was voor den jeugdigen Reino Mulder te Langweer en die in de 22 M2 klasse voor den heer T. Molenaar te Grouw. Mulder’s ernstigste concurrent, Siep v. d. Meer uit Alkmaar, die als 1ste finishte, zou daardoor de hoofdprijs heb ben gewonnen maar werd, omdat hij de de beste kansen, G.R.C. was volkomen opgewassen tegen het Hollandsche spel. De beide achterhoeden waren superieur aan de rest van de elftallen, vandaar ook de einduitslag 00. Strafschoppen brachten hier de beslissing ten gunste van O.S.V. Na de pauze werd in de ver- liezersronde Helder door G.R.C. met 32 geslagen, hoewel ze in ’t veld niet de mindere was. Voor doel hielden ze het spel echter veel te kort. De finale tusschen O.S.V.BI. Boys werd (behou dens de laatste 10 min. toen de Boys de wind als bondgenoot kregen) bijna voortdurend op de Sneeker helft ge speeld. De stand werd tot 60 opge voerd, waarna B.B. deze tot 62 inlie pen. Black Boys kan op een ge slaagd tournooi terugzien. De vol ledige uitslag luidt le pr. O.S.V.; 2e pr. Black Boys; 3e pr. G.R.C.; 4e pr. Helder. Vergadering van den tijd, gemeente raad van Sneek, op Vrijdag 30 Augus tus 1946, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter: de heer L. Rasterhoff, Burgemeester. Waarn. secr. de heer L. Dokkum. Aan wezig alle (15) leden. Punt 1. Notulen der vergaderingen van 24 Juni en van 19 Juli 1946. Deze worden onveranderd vastgesteld. Punt 2. Ingekomen stukken. Een voor- loopige mededeeling van regenten van het O.B.W. dat zij in beginsel hebben besloten aan de gemeente als „bevrij- dingsgeschenk” een nieuw carillon aan te bieden, stellen B. en W. voor, voor kennisgeving aan te nemen onder dank betuiging aan regenten voor het geno men besluit, waardoor het weeshuis op nieuw de geheele gemeente aan zich heeft verplicht. Het zou van ondankbaarheid getuigen, aldus de Voorz., deze belangrijke me dedeeling zoo onder de hamer door te la ten gaan. Het vorige carillon werd in 1931 geplaatst en tijdens de bezetting voor vordering beschermd. Later werd die bescherming opgeheven en het caril lon weggehaald. Nasporingen hébben geen resultaat opgeleverd. Nadien on dernam V.V.V. een actie voor een nieuw carillon maar de verwerkelijking van dit plan zou lang op zich kunnen laten wachten. Het Weeshuis heeft de ge meente reeds meermalen aan zich ver plicht. Spr. noemt in dit verband het Wilhelminapark en de Waterleiding. We zijn verheugd straks weer een carillon te bezitten en mogen ons gelukkig prij zen, een instelling als het O.B.W. in ons midden te hebben, waardoor misschien reeds de e.v. herdenkingsdag door het nieuwe carillon zal kunnen worden in geluid. De heer Boeijenga merkt op, dat het voorstel van het O.B.W. een blijde mare in de stad bracht. Voor het thans levende geslacht zal dit het derde ca rillon worden, dat straks onze toren zal sieren. Een prettige jeugd-herinnering heeft spr. aan den vroegeren beiaardier, den heer J. Lindeman, vader van het tegenwoordige raadslid, die gaarne de jeugd meenam in den toren en veel van de klokken vertelde. Het oude klokken spel had later afgedaan. Er kwam een nieuw, waarbij de wensch werd uitge sproken, dat het nog lange jaren over onze stad mocht klinken. Die wensch werd niet vervuld. De grootste roovers- bende, die ooit de aarde bevolkte, nam de klokken mee. Zij waren met recht de ,„klokkedieven”, welke naam, naar de le gende wil, de Sneekers toekwam. En le gende geeft aan historie klank en kleur. Ons volk leeft mee met zijn klokken en torens. Moge het een goede beiaard zijn; dan zullen wij blij zijn met de concerten van den toren, waar Sneek niet buiten kan. Ook de heer van derVeen spreekt namens zijn fractie zijn blijdschap uit over het besluit van het O.B.W. Wij zul len ons straks verheugen over onze zin gende toren. Naar aanleiding van een verzoek van mej. J. M. de Vries om eervol ontslag als onderwijzeres aan de u.l.o met in gang van 1 Sept, wordt op voorstel van B. en W. dit ontslag eervol verleend met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. Eenzelfde besluit wordt genomen naar aanleiding van een dergelijk ver zoek van den heer H. Kuperus, onder wijzer aan o. 1. school 2. Eenige ingekomen verslagen en een schrijven van Ged. St. de goedkeuring meedeelende van de gewijzigde vaststel ling der jaarwedden van de wethouders worden voor kennisgeving aangenomen. Punt 3. Onderzoek der geloofsbrieven enz. der 'nieuwbenoemde raadsleden. Voor dit onderzoek worden aangewezen de heeren Dokkum, van der Veen en Lindeman. Deze commissie rapporteert, dat aan de gestelde eischen is voldaan en adviseert tot toelating, waartoe wordt besloten. Punt 4. Benoeming, met ingang van een door B. en W. te bepalen datum, van een onderwijzeres aan de openb. school voor buitengewoon lager onderwijs. Door B. en W. wordt voorgedragen: 1. Mej. G. van Dijk, onderwijzeres aan de open bare school voor voorbereidend lager on derwijs te Sneek. Deze wordt met alg. stemmen benoemd. Punt 5. Benoeming, met ingang van een door B. en W. te bepalen datum, van een onderwijzer aan de o. 1. school no. 2, ter voorziening in de vacature H. Kupe rus. Door B. en W. wordt voorgedragen: 1. F. de Groot, onderwijzer aan de o. 1. school te Nieuwe Pekela. Deze wordt met alg. st. benoemd. Punt 6. Benoeming van een leeraar in de oude talen aan het Gymnasium, met een proeftijd van een jaar, met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. Door Curatoren worden aanbevolen: 1. A. van Bruggen te Groningen; 2. Dr. D. A. van Krevelen te Breda. De heer van Bruggen wordt met alg. st. benoemd en het aantal lesuren bepaald op 24. Punt 6a. Benoeming van een leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan het gymnasium, met een proeftijd van een jaar en met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum. Door curatoren worden aanbevolen 1. B. Heeg te Hoogezand; 2. J. W. S. Wal- dus te Apeldoorn. Met alg. st. wordt benoemd de heer Heeg en het aantal lesuren bepaald op 17. Punt 7. Benoeming van een gemeente secretaris. De aanbeveling van B. en W. luidt: le. K. Koster, hoofdcommies ter secretarie van Voorburg; 2e. J..H. Kla- sema, gemeentesecretaris van Medem- blik. De vergadering gaat over in besloten zitting. Na heropening wordt tot stem men overgegaan. Op den heer Koster worden 11 stemmen uitgebracht en op den heer Klasema 3. De heer Overzee

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1