Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Ie JAARGANG No. 2 C. SMIT Redactie-adres KLEINZAND 7 - SNEEK eek jk >nt. 49 45 36 35 srbij NG lend VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1946 Raadsvergadering Sneek Vervolg en slot. Redacteuren L. KIEZEBRINK en Buitenlandsch Overzicht Predikbeurten te Sneek. GEB. VOOR CHR. BELANGEN. 10 uur Ds. A. KENTIE. GEREF. KERK. Aanvullende BONNENLIJST Zil- 5 DE UITGEVERS. B 02, C 02 melk X 46 100 gram suiker en fruit. C in al Petroleum. tu, f 8500.—. Uit het Politierapport. lin- igs) Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar dio- van kan :n in het De veel met De r 46 V 46 Babypakketten. Deze bonnen worden na 8 Sept, niet .neer uitgereikt; zij die ze nog bezitten aioeten ze uiterlijk 14 Sept, bij den win kelier inleveren. Er,komt een nieuwe re geling. Am. schoenen zonder bon. Het restant Amerikaansche schoenen .nag zonder bon worden verkocht. Bonnen alg. 553 en 053 zjjn geldig voor petroleum. 100 gram bloem 100 gram gedroogde zuidvruchten 200 gram bloem chocolade en/of suikerwerken. chocolade en/of suikerwerken. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 3e iie- na, af- re- ital ren ou- eft dat Ete- SNEEKER NIEUWSBLAD lub tijd ve- ;er- irk Zij, rijs liet oor op- ,es- de nd- jen en. elft an. JR Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Tel. 3005 556 Algemeen Bonkaarten LA, LB, LC 610. A 02 melk 2 liter melk. 3% liter melk Bonkaarten KD, KE 610. 054 Algemeen 055 Algemeen „Oranjehotel”. Pierre Balledux in het Ge bouw voor Chr. Belangen. Op initiatief der vereeniging Oranje, werden Maandag j.l. twee opvoeringen gegeven van het Dramatisch gedenk- 1 schrift in 4 bedrijven Oranjehotel dooi N.N. no. 1057. In de avond-opvoering heeft een volle zaal geluisterd en gekeken naar een spel, 1 dat aan velen veel te denken heeft ge geven als men inderdaad wilde onder- 1 gaan, wat ten tooneele werd gevoerd. „Oranjehotel” verplaatst ons naar de be- ruchte Scheveningsche gevangenis, be- kend onder dezen naam, omdat velen van het beste deel van ons volk hier tij- 1 dens de bezetting werden opgesloten. Waaróm die menschen hier werden ge huisvest is bekend en de machtige uit- beelding van dit droeve, met wrange hu mor doortinte stuk, heeft diepe ontroe ring gewekt. Daar traden figuren voor het voetlicht uit alle schakeeringen der maatschappij, die voor het overgroote deel aan dezelfde „misdaad” schuldig waren bevonden: de liefde voor hun land en volk. En die figuren hebben de spe lers sober maar meesterlijk gespeeld. Dit dramatisch gedenkschrift heeft de toeschouwers herinnerd aan hun bijna bovenmenschelijken strijd, een strijd, wel licht ook een aanklacht tegen de hon derdduizenden, die met een kleineerend schouder-ophalen het illegale werk voor bijgingen. Door den Chef van den Generalen Staf is benoemd tot lid van den krijgs raad te velde de kapitein Mr. J. P. Win- semius te Sneek. Emmabloemcollecte. Deze collecte heeft te Sneek 1030. opgebracht. Frysk léze en skriuwe. Ut de greate fraech nei Fryske boe ken, dy’t wy de léste jierren waernim- me, docht it bliken, dat men yn Fryslan oan it lézen fan de eigen tael al aerdich biwend is. Soe it lykwols net in skoan ding wêze, as hja ris war diene om hwat mear fan dy tael to witten to kommen? Mei in lyts bytsje muoite kin men ek de bitsjutting fan dy wurden en sizwizen leare, dêr’t men nou faeks oerhinne lést en sadwaende dat mist, hwat oan it boek krekt kleur en smaek jowt. Yn dit forban freegje wy it omtinken fan de lju üt Snits en omkriten foar in adfortinsje yn ditselde nümer fan de Fryske Underwiiskommisje to Snits, dy’t doel bat om hjir fan ’t winter twa sa- neamde Folk- en Gealeargongen to hél den. Sa as de namme al seit binne it leargongen, dêr’t elkenien oan meidwaen kin; net allinne minsken dy’t troch’en dei Frysk prate, mar guon, dy’t dat net wend binne, likegoed. Lyk as oare jierren wurdt der nou ek wer gans tarin forwachte, en soks docht jin gjin nij as men wit, dat büten lézen en skriuwen ek ien en oar oer de Fryske skiednis en forneamde Fryske skriuwers forteld wurde sil, wylst troch it meiin- oar sjongen fan Fryske lieten de fleur net üntbrekt. Elk, dy’t in pear üre wyks frijmeitsje kin, kinne wy dan ek tige oanriede ris sa’n leargong to folgjen. It sil grif fol- dwaen, en om it lesjild fan f 3.de leargong fan 20 lessen, hoecht it net oer to gean. Foar 13 Septimber kin men jin oan- jaen by juffer Toarnstra, Willem Loade- wykstrjitte 37 en F. Boarsma, Tsjerk- hófleane 19 to Snits. 100 gram bloem 100 gram gedroogde zuidvruchten 100 gram koffie. tbij- of I rine 123, b.v. de Ambachtssschool is reeds veel te klein. Maar in de eerste plaats moet de aandacht gevestigd blijven op het ont zettend woning-tekort. Voor er in onze stad geen 400 woningen kunnen worden bijgebouwd, is dit vraagstuk niet opge lost. Dit. kost kapitalen geld en dat zal voor een groot deel voor de gemeente op komen. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt alsnu z. h. s, afwijzend op het adres beschikt. Afscheid v. d. tijdeljjken raad. Aan het einde van de vergadering richt de V o o r z. zich tot den scheiden den Raad. Al mogen tijdens de achter liggende periode geen gewichtige beslui ten zijn genomen, het werk van den Raad was toch van historische beteeke- nis. Na de voorbije periode zijn opnieuw weer de oude beginselen ingevoerd en is de nieuwe gemeenteraad weer op nor male wijze tot stand gekomen. De be perkte bevoegdheden van den Raad zijn straks weer vervallen. Er zal weer aan oude tradities worden aangeknoopt. Spr. dankt de leden, voor wat zij in het afge- loopen tijdperk hebben verricht. In het bijzonder hen, die in den nieuwen raad niet zullen terugkeeren en hij hoopt, dat bij hen prettige herinneringen zullen achterblijven. Dit geldt in het bijzonder den heer Stoelwinder, die den langsten tijd hier een plaats innam. De heer Stoelwinder dankt voor de woor den, tot de scheidende leden gericht. Het belangrijkste acht spr. wel, dat de nieuwe Raad straks weer meer zelfstan digheid krijgt. Ook de heeren B o s m a en Posthuma Mantje danken voor de korte, maar prettige samenwer king. Hierna sluiting. iing Daar er iets meer papier voor de nieuwsbladen beschikbaar is gesteld zal ons blad in het vervolg op Vrijdagen In dubbel formaat uitkomen. Het Dinsdag- no. blijft onveranderd. Wij hopen thans in staat te zijn de achterstand in het plaatsen van nieuws en advertenties In te halen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Sneek maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van E. Metz, aannemer, aldaar, om ver gunning tot uitbreiding van zijn inrich ting voor het maken van beton, tevens timmermanswerkplaats, met een wagen- makerij en smidse, waarin geplaatst zul len worden 5 electromotoren met een ge zamenlijk vermogen van 10% p.k., voor het in werking brengen van een boor machine, slijpmachine, afkortzaag en een cirkelzaag, in het gebouw Franeker- vaart no. 4, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie A, no. 3449; dat op Vrijdag 20 September 1946, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegen heid zal worden gegeven, om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, en dat zowel de verzoeker als zij die be zwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter secretarie, in de gewone bureau-uren, van de terzake ingekomen bescheiden kennis kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat, volgens art. 15 der Hin derwet, slechts tot het instellen van be roep gerechtigd zijn zij, die op de hier voor bedoelde zitting zijh verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Sneek, 6 September 1946. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Sneek maken bekend, dat bij hen is in gekomen een verzoek van F. C. van der Zwaag, dansleraar aldaar, om hem een verlof B, ingevolge de Drankwet 1931, S. no. 476 te verlenen voor de danszaal van het perceel Parkstraat no. 11. Tegen het verlenen van het verlof kunnen binnen twee weken schriftelijk bezwaren worden ingebracht. Sneek, 6 September 1946. In de afgeloopen maand werden door de politie honderden processenverbaal op gemaakt tegen verkeersovertreders. In het bijzonder betrof het hier fietsers die niet voor de stoplijnen voor bruggen e.d. wachtten en geen richting aangaven, ter wijl ook velen een bekeuring kregen we gens onvoldoende verlichting. Men zij daarom thans nogmaals gewaarschuwd, daar zonder verder pardon tegen ieder overtreder procesverbaal wordt opge maakt. In het belang van de veiligheid is deze maatregel noodig, willen er geen ernstige ongelukken gebeuren. Procesverbaal kreeg verder een onte vreden woonschipbewoonster die haar ongenoegen botvierde door bij B. een ruit in te gooien. Ook op de fietsen heeft men het tegenwoordig weer ge ducht begrepen. Ieder zette daarom zijn karretje op slot, daar bij overtreding procesverbaal volgt. Tegen H. G. S. te Amsterdam werd procesverbaal opge maakt wegens heling van rijwielen. Ver der kreeg M. H. te S. procesverbaal we gens het zich wederrechtelijk toeëigenen van gegalvaniseerde platen bij het ge westelijk arbeidsbureau. Eveneens werd aangehouden en kreeg procesverbaal M. P. te S. wegens het stelen van eenige pakjes cigaretten uit een woning. Ook Burgemeester en Wethouders van Sneek maken bekend, dat door hen ver gunning is verleend aan W. Boschma te Sneek en zijn rechtverkrijgenden tot uit breiding van de brood-, koek-, en be- schuitbakkerij in het gebouw Oppenhui- zerweg no. 26, kadastraal bekend ge meente Sneek, sectie C, no. 3214, door het bijplaatsen van een deegkneedmachi- ne, in werking te brengen door een electromotor van iy2 p.k. en het aan brengen van een oliestookinrichting met een electromotor van p.k. Sneek, 6 September 1946. 1 bij ogs- tot den- Brandstoffen, Bonnen 62 b.v. en 63 b.v. van brand- stoffenkaart T 606 tot en met 30 Nov. j..s. doch bij voorkeur vóór 20 Sept, a.s. inleveren bij den brandstoffen- .landelaar. Op 62 b.v. zal naar keuze van den handelaar één eenheid bruin koolbriketten of gascokes worden ge keverd, op 63 b.v. 2 eenheden vaste brandstoffen naar keuze van den han delaar. Bonnen 58 en 59 van deze kaart kunnen worden vernietigd. In de 2e helft /an Sept, krijgen alle leeftijdsgroepen eén kilo suiker extra. Bonnen 563 en 063 uiterlijk 11 Sept, bij den fruithandelaar .aleveren ter verkrijging van een nader /ast te stellen hoeveelheid fruit. Punt 12. Advies van B. en W. op het adres van de besturen van de muziekver- eeniging „Het Stedelijk muziekkorps Sneek” en de Chr. Muziekvereeniging „Harmonie”, houdende verzoek om: le. aan die vereenigingen wederom een sub sidie uit de gemeentekas te verleenen; 2e. verplaatsing van de muziektent. B. en W. erkennen dat het opnieuw toekennen van het gevraagde subsidie aan de muziekvereenigingen gerecht vaardigd en het gemeentebelang, in rui men zin genomen, hiermede gebaat zou zijn en zij hebben dan ook Ged. St. ver zocht hun te berichten of hiertegen, in verband met de noodlijdendheid der ge meente, bezwaren bestaan. Blijkens het ontvangen antwoord is dit echter, tot hun leedwezen, inderdaad het geval, zoo- dat B. en W. genoodzaakt zijn den raad te adviseeren het verzoek van Tribunaal Sneek. Zitting 5 September 1946 te Sneek. Voorzitter mr. J. v. d. Schaaf; leden de h.h. M. Knol en M. IJssels; adj. secr. mr. J. F. C. A. Wille. Terecht stonden Wijlen August Friedrich Wilhelm Ha- newacker, geb. 5-2-1867, dest. wonende te Sneek. (Deze zaak wordt behandeld bij bijzondere vertegenwoordiging). Be schuldigd van lid van de NSB; lid van de N.V.D.; aan burgemeester Schut een brief geschreven waarin hij dezen ver zocht een zekeren Asselman op de lijst te zetten voor tewerkstelling in Duitsch- land. Het betoog van den verdediger, Mr. J. H. Comelis, dat beschuldigde ontoere kenbaar zou zijn geweest, werd verwor pen. Van de nalatenschap werd verbeurd verklaard f 7500.en het radiotoestel. Hendrik Johannes ten Hove, bakker, geb. 22-2-1896, wonende te Bolsward lid van de N.S.B. UITWELLINGERGA. Het 3-jarig zoontje van J. M. Nauta dat in de schuur aan het spelen was, geraakte met zijn hoofd tusschen een dichtvallende deur öekneld, waardoor het jammerlijk om net leven kwam. OPPENHUIZEN-UITWELLINGERGA. Door de Oranjevereeniging alhier werd een 3-daagsch feest georganiseerd. De eerste dag was voor de kinderen, ter wijl de twee volgende dagen volksspelen werden gehouden. Door het gezelschap Tetman de Vries werd opgevoerd „De tiid haldt gjin skoft” en „It kin raer biteare”. Er was veel belangstelling, zoodat het geheel uitstekend geslaagd mag heeten. Geslaagd voor het aanvullings examen van het manufacturenbrevet voor aanteekeningen C. Wester, Oppen huizen. waard. Gezien het advies van B. en W. wordt z. h. s. besloten, afwijzend op het verzoek ook inzake verplaatsing van de muziektent, te beschikken. Punt 13. Advies van B. en W. op het verzoek van het bestuur der Nederland- sche Onderwijzers Vereeniging betref fende: a. de huisvesting van de openbare school voor voorbereidend lager onder wijs; b. de salarieering van het personeel der school. De bedoelde vereeniging vraagt le. te bevorderen, dat er plannen gereed komen voor een nieuw bewaar- schoolgebouw; 2e. een salarisregeling te ontwerpen, die een menschwaardig be staan voor de leerkrachten bij het voor bereidend lager onderwijs waarborgt. Wat het eerste gedeelte van het verzoek betreft, B. en W. erkennen dat het ge bouw verschillende gebreken heeft en dat op den duur een betere huisvesting zal moeten worden geschapen. Alvorens evenwel daartoe kan worden overgegaan, zullen eerst weer meer normale toestan den op het gebied van de bouwnijverheid moeten ontstaan en zal de financieele toestand der gemeente meer mogelijk heden moeten bieden, dan thans het ge val is. Wat de salarieering betreft schrij ven B. en W. in hun advies Als algemeene norm voor de bezoldi ging van het gemeentepersoneel geldt het salarispeil van Mei 1940. Hierop wordt een vaste toelage van 15 ver leend, alsmede een tijdelijke toelage van 5 of van 10 al naar gelang een maximum van 2200.voor ongehuw- den of 3000.voor gehuwden wordt bereikt. Bovendien ontvangen de meer derjarigen een overbruggingstoelage, welke 120.voor ongehuwden en 240.- voor gehuwden bedraagt. Voor laatstbedoelde categorie (meerderjari gen) is een minimum-bezoldiging van 1325.gegarandeerd. Deze bepalingen gelden ook voor het personeel bij het voorbereidend lager onderwijs. De jaar wedde van het hoofd der school be draagt, zonder toepassing van de bo venaangegeven toelagen e.d., 1350. tot 1650.en die van de onderwijze ressen ƒ750.tot ƒ1050.Uit een in gesteld onderzoek is gebleken, dat deze belooningen niet ongunstig afsteken bij die, welke in andere gelijksoortige ge meenten als Sneek worden betaald. Zou dit feit alleen reeds aanleiding kunnen geven tot een afwijzend advies, daar naast is nog een andere omstandigheid, welke naar onze meening nog meer ge wicht in de schaal legt. Bij de vaststel ling van de grondsalarissen zijn de ver schillende functies gewaardeerd en on derling vergeleken. Met inachtneming van de uitkomsten hiervan is destijds een loonschaal vastgesteld. Er bestaat derhalve een zeker verband tusschen de verschillende salarissen. Zij staan niet af zonderlijk en kunnen daarom als zooda nig ook niet beoordeeld worden. Hoewel wij gaarne toegeven, dat de loonregeling voor het onderhavige personeel niet ge heel bevredigend is een omstandig heid die ook voor andere groepen van het gemeentepersoneel bestaat heb ben wij op dit oogenblik overwegend be zwaar teggen een incidenteele herzie ning van de bezoldigingsregeling, met al de gevolgen, daaraan verbonden. Ook de Minister van Binnenlandsche Zaken staat in het algemeen afwijzend tegen over een dergelijke herziening. Ons be zwaar klemt te meer, nu het vraagstuk van de bezoldiging van het overheids personeel als geheel door de landsregee- ring in studie is genomen. Wij moeten u ontraden, hangende dit onderzoek, wij zigingen in de geldende salarisregeling te brengen. B. en W. stellen dus voor afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Stoelwinder kan zich het standpunt van B. en W. indenken, wat betreft de huisvesting van de school. Het heeft weinig zin, nu plannen te ma ken, die nog zeer lang op uitvoering zul len moeten wachten. Wat de salariee ring betreft, deze is lang niet in over eenstemming met de kosten van het le vensonderhoud. Dit geldt niet alleen voor het bewaarschool-personeel, maar het geheele onderwijzers-personeel, en we mogen minstens verlangen, dat bij de herziening wat meer spoed wordt be tracht. De heer Koolmoes is zich de precaire toestand van de gemeente-fi- nanciën volkomen bewust, maar kan zich toch niet vereenigen met de ge dachtengang van B. en W. De afwijzing van de Bewaarschpol-plannen raken in sterke mate de jeugd. Ook de lage sala rieering heeft spr. getroffen en deze vormt een scherpe tegenstelling met de militaire salarissen. Spr. dringt er op aan, deze aangelegenheid nog eens aan een nauwkeurig onderzoek te onderwer pen. De V o o r z. antwoordt, dat wel binnen korten tijd een nieuw schoolplan op papier kan worden gezet, maar daar mee is men niet geholpen. Er zijn op dit terrein nog tal van problemen en we weten niet, wat eerst of laatst zal moe ten worden aangevat. Zoodra tijd en mo gelijkheden er zijn, zullen B. en W. plan nen ontwerpen. De salarieering bevre digt ook B. en W. niet, maar het is niet zoo erg, als de heer Koolmoes het voor stelt. Hij moet niet vasthouden aan de grondnormen van 1940. Wij beweren niet, dat deze salarissen voldoende zijn, maar hebben er bezwaar tegen, in dit stadium voor een kleine groep gemeente-perso- neel een aparte salaris-regeling voor te stellen, met den aankleve van dien. Nu het geheele salaris-vraagstuk landelijk wordt bekeken, meenen B. en W. daar op niet vooruit te moeten loopen. De heer Stoelwinder vraagt, of het ook mogelijk is, dat door B. en W. op meer spoed bij de regeering wordt aan gedrongen. De heer de Groot is het met den heer Koolmoes eens, dat de school niet meer aan de eischen voldoet. Maar als we weten, dat het aantal te bouwen woningen voor Sneek dit jaar niet boven de 12 zal komen en volgend jaar misschien het dubbele daarvan, dan weten we, niet te hoog van de toren te kunnen blazen. Ook andere scholen, de marine-tentoonstelling moest het ont gelden en een mooie dolk was te aan lokkelijk voor F. B„ wonende in Wym- britseradeel, zoodat deze dit wapen zon der toestemming meenam. Na bekente nis werd de dolk in beslag genomen, ter wijl procesverbaal volgde. Eveneens werd procesverbaal opgemaakt tegen J. P. F. K. alhier, die in staat van dron kenschap paard en wagen bestuurde, waardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. Aangehouden werd H. t. H. te B. terzake van tegen opgedreven prijzen verkoopen van rij wielbanden, alsmede verdacht van rij wieldiefstallen. Ook werden wederom een 5-tal bekeuringen opgemaakt we gens overtreding der leerplichtwet als mede tegen eenige bakkers, die te vroeg versch brood afleverden. Brand in garage. In de garage van v. d. G. werd een motorrijwiel schoongemaakt met wasch- benzine. Vermoedelijk is de in de ga rage hangende benzinedamp door rooken van een der aanwezigen ontploft waar door brand ontstond en waarbij een mo torrijwiel gedeeltelijk verbrandde. Verkeersongeval. Door het niet verleenen van voorrang ontstond op de hoek Prins Hendrikkade Jousterkade een aanrijding tusschen een vrachtauto en een luxe wagen. Tegen den bestuurder is proces-verbaal opge maakt. >and j :ur: I als j een I van I elke uig- Met de aanwijzing van de leden der Britseh-Indische tijdelijke regeering door den Engelschen koning is de eerste stap op weg naar de onafhankelijkheid van dat Oost-Aziatische millioenenrijk gezet. Deze regeering bestaat uit 5 leden der Hindoe-congrespartij, 4 Mohammedanen, geen lid van de Mohammedaansche liga, en 5 leden van kleinere groepen. De offi- cieele Mohammedaansche partij, de liga, is niet vertegenwoordigd. Ze heeft dat niet gewild omdat h.i. de Mohammedaan sche gebieden in Britsch Indië, volgens de plannen welke de Hindoepartij heeft aanvaard, niet voldoende zelfstandigheid krijgen. En daarom ook rouwde de over groote meerderheid der Mohammedanen toen de nieuwe regeering werd ingesteld, weigeren enkele Mohammedaansche pro vincies haar gezag te erkennen en bra ken in de groote steden relletjes uit, welke vele dooden eischten. Ongetwijfeld zal deze stap op weg naar de onafhan kelijkheid van Britsch Indië zijn invloed elders in Oost Azië niet missen, met name niet op de onderhandelingen tus schen de Nederlandsche regeering en de Indonesische leiders, wier streven trou wens ook voedsel zal vinden in de kritiek, welke, volgens een boek door zijn zoon thans gepubliceerd, wijlen president Roosevelt tijdens den oorlog leverde op de koloniale politiek van Engeland, Frankrijk en Nederland. Maar opmerke lijk is toch, zooals wat nu in Britsch Indië gebeurt bewijst, dat zoodra de ge meenschappelijke strijd voor de onafhan kelijkheid is geëindigd, men onderling ook daar begint te bakkeleien. Nu Enge land bezig is de handen van Britsch Indië af te trekken, gaan Hindoes en Mohammedanen, die samen het Engel- sche bewind bestreden, elkaar te lijf. Geen ander beeld dus dan wat we in de groote politiek zien. Zoolang Duitsch- land en Japan moesten worden bestre den waren de geallieerden het eens, nu de overwinning is behaald en een betere wereld moet opgebouwd, vallen ze uiteen en bestrijden elkaar verbitterd, gelukkig nog alleen met het woord en aan de con ferentie taf el. We hebben dat weer in den Veiligheidsraad gezien, toen daar de ver zoeken van Zweden, Ijsland, Afghanis- tan, Albanië, Mongolië, Transjordanie, Eire (dus de lersche Vrijstaat) en Por tugal om toelating tot de Ver. Naties aan de orde kwamen. De Ver. Staten hadden al deze landen willen toelaten, maar daartegen verzette zich Rusland dat Transjordanië, Eire en Portugal als vazalstaten der Westelijke geallieerden of als vijandig jegens Moskou be schouwt. Toen wenschten zoowel Ameri ka als Engeland afzonderlijke behande ling van elk land en maakten voor het eerst ook van hun vetorecht gebruik door Albanië en Mongolië, die beide ge richt zijn op Rusland, te weren, terwijl Rusland dat ten opzichte van Ierland, Portugal en Tranjordanië deed, zoodat alleen Zweden, Ijsland en Afghanistan voor toelating werden aanbevolen. Strijd tusschen Oost en West dook in den Vei ligheidsraad ook op toen Rusland voor stelde dat alle landen op korten termijn zouden moeten opgeven hoeveel troepen zij op vreemden bodem op de been hou den en de Oekraine de toestand in Grie kenland eens aan een onderzoek wilde onderwerpen, waar nog Engelsche troe pen zijn en de geheele situatie gevaar voor de internationale vrede en veilig heid oplevert. De Grieksche regeering lokte grensincidenten met Albanië uit enz. Vermoedelijk komt deze zaak op de agenda*, maar vrij algemeen schijnt men toch van oordeel dat deze actie tegen Griekenland Rusland’s tegenzet is tegen de Ver. Staten, die zoo scherp optraden tegen Zuid-Slavië inzake de beschieting der Amerikaansche vliegtuigen. Zuid- Slavië heeft op het Amerikaansche ulti matum wel een min of meer bevredigend antwoord gegeven, doch blijft nota’s aan Washington zenden met klachten over schending der Z.Slavische grenzen door Am. vliegtuigen. Wanneer bovendien een Britsch-Amerikaansche vloot een kruis tocht in de Oostelijke Middellandsche Zee en de Grieksche wateren gaat hou den, begrijpt men waarom dit deel van Europa weer de „stormhoek” wordt ge noemd. Gezegd wordt dat deze vloot- tocht een demonstratie is tegen de Rus sische eischen inzake de Dardanellen en wellicht ook een beschermend gebaar jegens Griekenland, uit welk land de Zuid-Slavische gezant is vertrokken en waar door een volksstemming met groote meerderheid koning George,op de troon teruggeroepen is, wat een bevesti ging beteekent van de Engelsche invloed. Men zegt, dat koning George zich de ge lukkigste man ter wereld acht, of hij dat lang zal blijven is de vraag, gevreesd wordt dat buitenlandsche invloeden het bestaande binnenlandsche verzet tegen hem zullen stijven. Onder deze omstan digheden mag men het nog gelukkig achten dat de Engelsche minister Bevin het initiatief nam tot een ontmoeting der ministers van buitenlandsche zaken der Groote Vier te Parijs, waar men be sloot dat alle vier achter de bepalingen der ontworpen vredesverdragen zouden blijven staan, waarover men het destijds eens was geworden. Men zal dus in die bepalingen geen veranderingen aanvaar den welke de conferentie van Parijs zou willen voorstellen. In de commissies de zer conferentie was weer hopeloos ge harreward, zoodat men eigenlijk voor een mislukking vreesde, toen Bevin met zijn initiatief kwam. Later is Molotoff voor besprekingen naar Moskou gegaan, naar verluidt omdat ook het verdrag DOOPSGEZ. GEMEENTE. Ijlst: 9.30 uur Ds. J. H. v. d. Slooten. GEREF. KERK. Oudega (W.)9 en 1.30 uur Dr. Batelaan van Staveren. Kerknieuws. Baptiste Gemeente. Aangenomen naar Sneek, cand. J. Broertjes, Apeldoorn. de hand te wijzen. Aan inwilliging van het ver zoek tot verplaatsing van de muziek tent valt voorloopig niet te denken, om dat deze overbrenging vrij veel materi aal zal vragen. Overigens is het onder zoek in dezen nog niet afgesloten, In be ginsel staan B. en W. geenszins afwij zend tegenover verplaatsing, doch het is hun tot nu toe niet gelukt een plaats te ontdekken, welke in alle opzichten be vrediging zal schenken. De heer B o s m a vindt het jammer, dat de beide muziekvereenigingen nood lijdend zijn. Spr. vraagt of het niet mo gelijk is, dat zij door het houden van een muzikale rondgang door de stad worden geholpen. Ook de heer F ij 1 s t r a vindt, dat er iets gedaan moet worden. De corpsen zijn geheel berooid uit de bezet tingstijd gekomen, zoodat aanschaffing van instrumenten niet mogelijk is. Spr. merkt op, dat toch in andere gemeenten wel subsidie is verleend. Kunnen B. en W. dit niet onderzoeken Een muzikale rondgang blijft tenslotte toch een sur- rogaat-subsidie. De V o o r z. zegt, dat B. en W. een welwillend standpunt in nemen tegenover deze vereenigingen. Zij hadden haar gaarne het oude subsidie gegund. Zooals echter is gebleken moe ten de noodlijdende gemeenteh zich ont houden van subsidie aan alles, wat naar luxe zweemt. Nu kunnen B. en W. moei lijk de vereenigingen adviseeren, een rondgang met collecte te houden. Maar evenals B. en W. zal ongetwijfeld ook de burgerij de corpsen goedgezind zijn. De heer B o s m a zou, indien een desbe treffend verzoek binnenkomt, hieraan de voorwaarde willen verbinden tot geven van verplichte concerten. V o o r z. merkt op, dat B. en W. kunnen, maar toch niet officieel deze voorwaarde kunnen komen, heer van der Veen wijst er op, dat er ook nog de gelegenheid is van dona tie. Stelt de burgerij prijs op muziek, dan is haar dit toch ook wel ’n gulden ZONDAG 8 SEPTEMBER. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Dr. H. DE VOS. Lit. dienst, verboncollecte Diakonie. Doop, uur Ds. J. H. BOERLIJST van Ach- lum. Noorderkerk: v.m. 9.30 uur Ds. G. J. de Leeuw H.A.; nam. 5 uur Ds. G. J de Leeuw Dankz. Zuiderkerk: v.m. 9.30 uur Ds. E. N. van Loo, H.A.; nam. 2 uur Ds. F. Guillau me H.A.; nam. 5 uur Ds. E. N. van Loo, Dankz. Oosterkerkv.m. 9.30 uur Ds. F. Guillau me H.A.; nam. 5 uur Ds. F. Guillau me, Dankz. DOOPSGEZ. GEMEENTE (Mennozaal). 10 uur Ds. W. Mesdag. CHR. GEREF. KERK. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. BAPT. GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Evang. van Beek van Gro ningen. Vrijdagavond 8 uur Bijbel lezing en Bidstond. LEGER DES HEILS. 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur Verlos- singssamenkomst. Maandag 2.154 u. Gezinsbond (Vr.vereen.) Donderdag 8 u. Verlossingssamenkomst. Leiders kapiteins BergsmaSchuil. NED. HERV. KERK. Abbega: 1.30 uur Ds. W. G. v. d. Ree. Goënga: 1.30 uur Ds. K. J. H Burgy van Rhijnsburg. Offingawier: 9 uur Ds. K. J. H. Bur gy van Rhijnsburg. Oppenhuizen: 1.30 uur Ds. H. Gordeau van Wolsum. Uitwellingerga: 9 uur Ds. Hettinga van Barendrecht. Oudega (W.): 9 uur Ds. J. M. Wedde- pohl (H. Doop); 7.30 uur dhr. Lam- mertsma van Oosthem. Oosthem: 9 uur Ds. J. Hengeveld van Stedum. Tirns: 2 uur Ds. W. A. Dekker. Woudsend: 9.30 en 7.30 uur Ds. Spijker boer. Wolsum: 9 uur Ds. H. Gordeau. Ijlst: 9.30 en 2 uur (H. Doop) Ds. Jan sen. voor de le helft van de 10de periode ’46 (1 t.e.m. 14 September.) Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 610. 554 Algemeen 555 Algemeen E 14 Reserve Bonkaarten LD, LE 610. D 02, E 02 melk 6 liter melk Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen 100 gram Inderdaad is deze zaak thans in den Veiligheidsraad in behandeling, ter wijl België een klacht tegen Spanje heeft ingediend, dat de door Brussel geëischte uitlevering van den beruchten rexisten- leider Degrelle heeft gesaboteerd, door hem vrij te laten en gelegenheid te geven Spanje te verlaten. Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Op verzoek van beschuldigde, die gaarne zijn geheele leven in het kamp te oondel wilde blijven, omdat hij het er zoo goed had, werd deze zaak aangehouden, ten einde enkele getuigen te doen hooren. Jurjen Eygelaar, kapper, geb. 12-9- ±914, wonende te Sneek als kapper uienst gedaan bij een „Wachabteilung” aer Duitsche weermacht en alszoodanig een groene uniform gedragen. De rang van Wachmann en Oberwachmann be kleed. intern. 1% jaar met aftr. prevent. cot 20 November 1946 Ontz. kiesr. ±0 jaar. h onger Smits, winkelier, geb. 28-6-06, tonende te Koudum lid NSB. Intern. 1 jr. met aftrek prev. tot 5 Jet. 1946. Ontz. kiesr. 10 jr. Johan Peter Kwant, direct, machine- ±abr„ geb. 6-7-1888, wonende te Sneek aulp of steun verleend aan den vijand en voordeel getrokken uit door den vij and genomen maatregelen of door dezen geschapen feitelijken toestand door vrij- vzillig uitrustingsstukken voor schepen van de Duitsche Kriegsmarine te ver vaardigen en te leveren alsmede door reparaties aan schepen van de Duitsche Kriegsmarine te verrichten. Verbeurd verklaring van f7000. Hendrik Kwant, direct, machinefabr., geb. 23-11-1881, wonende te Sneek: idem en in Mei 1943 aan den burgemeester Schut te Sneek een schriftelijke opgave verstrekt van personen werkzaam in dienst van Geb. Kwant die i.v.m. de toen aeerschende algemeene staking, staak ten. Verbeurd verklaring van Jntz. kiesr. 10 jr. Tevens werd uitspraak gedaan in de zaak tegen Rinske Douma, echtgenoote van Dirk Bantema te Sneek, die lid van de N.S.B. en de N.S.V.O. was geweest en er van was beschuldigd, dat, kort na dat hier een N.S.B.er was geëxecuteerd, -iad overgebriefd aan den N.S.B.-„op- perluitenant” van politie A. Overzet, dat zij Mr. A. W. Haan bij boer Goslinga had aooren zeggen: „Ik hoop niet, dat ze alle N.S.B.ers doodschieten, dan blijft er voor ons niets over”. Na verhoor van Overzet ±n diens echtgenoote, achtte het Tribu naal het wettig bewijs niet geleverd en gelastte de in vrijheid stelling van besch. op 7 Sept. e.k. Ontz. kiesr. 10 jr.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1