Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST :rdijk R Ie JAARGANG No. 3 DINSDAG 10 SEPTEMBER 1946 Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK C. SMIT Sneek E .AGES EIN rrdag, rkoop scassa agene ier” )t. r. N aan, tegen i van chool t Mij te minkrijk Raadsvergadering W y mbritserade el. Redacteuren L. KIEZEBRINK en Binnenlandsch Overzicht INGEZONDEN. SNEEKER NIEUWSBLAD niiiiiniiiiiiiiii leargong Mark, .o Suits. Tel.23f/ RAN- t jaar. 14 jaar. marine- Davids: ijd maar jen te 8 pulairste lijkelijke nt voor lisearret n Frysk vier in Bolwerk rade llllllllllllllllllg missie zal zijn wethouder Hofstra. In de commissie van bijstand voor armenzaken worden gekozen de h.h. van Gooi met 14, Bootsma met 13, en Schaap met 10 st., de h.h. v. d. Veen, Osinga, Brouwer en Jouwsma verwierven resp. 1, 1, 4 en 1 st. Wethouder Jouwsma zal hier als voorzitter fungeeren. Hierna sluiting. i gaarne 'UUR. F BOU- en vele ;e geest- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS A. J. I’. huldiging. Op 20 September a.s. hopen de heeren U. Groeneveld, vertegenwoordiger, IJ1- sterkade 63 te Sneek en J. Glastra, mon teur, Heereweg 15b te Groningen, de dag te herdenken dat zij vóór 25 jaar in dienst traden bij de N.V. Puddingfabriek v.h. A. J. Polak. DOET MEE Overal bestaat behoefte Aan gezonde arbeidskracht, In fabrieken en bedrijven Wordt naar „opbouwers” gesmacht... Onze huisvrouw slaakt een noodkreet: „Zonder hulp is niets gedaan Wie bij „moeders pappot” wèg wil, Kan toch bij de m ij n e staan Jonge mannen Jonge vrouwen Staat niet langer aan den kant, ’t Gaat hier om Uw eigen bestwil En om dat van Nederland. Jonge mannen Jonge vrouwen Weest meer man en weest weer vrouw, Wat in ’t Nederlandsch beteekent: Steekt de handen uit de mouw (Nadruk verboden) PHILIA. e Maan- :nen van ;t eerder mboven- aar. ’UUR. 6.30 en a ndag 9 ngen wij md. Het US Woans- f3.—. ers e 37 en 946. an der Saakje ia van 1 d. v. a (Do- Buren ahanna i Adri- een en .aar. 27 jaar Albert r, Ben- ?es, 24 Dokter, bestra, Slija. 25 jaar nen de 0 jaar. '5 jaar, voonpl, iharina Hoek- 1. Kou- r, d. v. eitsma ppema, Jerbrig Him- Chris- Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Tel. 3005 voor dit bedrijf, een verzoek dat tot alle aangesloten gemeenten is gericht. Inge komen is nog een besluit van Ged. St. betreffende regeling der salarissen van de wethouders, welke voor deze gemeente op ƒ700.per jaar zijn vastgesteld. Punt 4. Benoeming van twee wet houders. De heer v. d. Veen, in het Friesch sprekend, zegt, dat de chr. fracties de raad voor het feit stelden, dat van de wethouders een c.h., de andere a.r. zou zijn. We hebben tegen het resultaat van het overleg dat de chr. fracties daarover hebben gepleegd geen bezwaar, wel tegen de manier. Dit had niet moeten geschie den in een onder-onsje, doch in een bij eenkomst van alle raadsleden, ook de chr. partijen zullen toch prijs stellen op volledige openbaarheid. Alsnu wordt tot stemming overge gaan, eerst over de vacature-Atsma. De heer Hofstra verwerft 13 st., de heer Gerbrandy 1 st., blanco was 1 st. Geko zen is dus de heer Hofstra, die deze benoeming aanneemt, den leden dankend voor het vertrouwen in hem gesteld. Alsnu wordt gestemd over de vacature- Hofstra. De heer Jouwsma verkrijgt 13 st., de heer Dijkstra had 1 st., blanco was 1 st. De heer Jouwsma dankt eveneens den leden voor het in hem ge stelde vertrouwen en neemt de benoe ming aan, waarna de Voorzitter beiden gelukwenscht en vertrouwen in een goede samenwerking uitspreekt. Punt 5. Voorstel van B. en W. betref fende de benoeming van leden der vaste raadscommissies. In de commissie van voorbereiding voor de strafverordeningen worden ge kozen de h.h. Gerbrandy met 14, Waltje met 13 en Brandsma met 14 st., de h.h. Bootsma, Jongstra, Dijkstra en Brouwer hadden bij de diverse stemmingen 1 st. Voorzitter van deze commissie is ambts halve de burgemeester. In de commissie van bijstand voor de reinigingdienst wer den gekozen de h.h. Westra met 12, Zwaagstra met 10 en Dijkstra met 14 st., de h.h. v. d. Veen, Zwaagstra, Osin ga, Brouwer en Jongstra hadden resp. 2, 1, 1, 4 en 1 st. Voorzitter van deze com- Motorclub Deze nog zeer jonge vereeniging had Zaterdagmiddag j.l. voor de tweede maal een sportmiddag georganiseerd. Ditmaal traden voor haar op de Motorkozakken, en er was een zeer groot publiek in ’t sportpark aanwezig dat met groote be wondering de prestaties van deze groep „motor-duivels” zal hebben aanschouwd. Hun optreden getuigde niet alleen van durf, maar zeer zeker ook van wat door een goede oefening bereikt kan worden. Dat was motorrijden van de bovenste plank. Harry Kroeze, de leider van ’t zevental had dan ook met zijn gezelschap een warm applaus in ontvangst te ne men. Voor de meeste aanwezigen zal hij geen onbekende zijn geweest, want onge veer 15 jaar geleden trad hij alhier in ’t sportpark op in de „Zendersche Motor club”. Het was een zeer gevarieerd pro gramma, dat bestond uit kunstrijden, ca- rousselrijden, Bokspringen over in volle vaart zijnde motor, enz. enz. met als attractie op zichzelf een voetbalwedstrijd op motoren. Als slotnummer „De sprong in 't onzekere”, uitgevoerd door Harry Kroeze, op zijn motor en over 12 perso nen. Vergeten we niet de prestaties van mevr. KroezeKlinge te vermelden. Ook deze mochten er zijn. Uit handen van den voorz. der motorclub „J.C.V.” den heer C. v. Wijk, die dank bracht aan 't publiek voor de groote opkomst en ’t gezelschap voor haar stoutmoedige pres taties, ontving ze een fraaie mand bloe men. Draverijen te Bolsward. In Bolsward werden Donderdag hard draverijen gehouden, o.a. om het kam pioenschap 800 M. van Nederland. Dit werd gewonnen door R. Friezin, eigenaar H. de Vries, Oranjewoud, berijder Mar ten Siderius, prijs f 750,St. Anthony Gasthuisprijspaarden die geen f 3000. hebben gewonnen: gewonnen door Kam pioen O., prijs f 300.berijder Marten Siderius. Lycurgus-prijs (afstand 2200 m,le pr. Guard, eigenaar S. Castelein, berijder L. Hof, f 300.2e Lutin Sans Suite, berijder M. Siderius, f 100. OUDEGA (W.). Ter eere van de ver jaardag van H. M. de Koningin werd hier in ons dorp feest gevierd met de kinderen der beide scholen. Voorafge gaan door het muziekcorps E.M.M. werd een optocht gehouden, terwijl des mid dags de wedstrijden werden gehouden. Koekhappep uit doos: le pr. Uilke Hoek stra; 2e pr. Pieter Ferbeek; 3e pr. Goait- sen Osinga. Fleschvullen: le pr. Hassel- tje Hogeterp; 2e pr. Jetse v. d. Horst; 3e pr. Jan de Hoop. Koekhappen van lijn: le pr. Jelle Wassenaar; 2e pr. Fok- ke Mast; 3e pr. Klaas Ferbeek. Wedloop met hindernis: le pr. Trijntje Miedema; 2e pr. Trijntje de Groot; 3e pr. Akke Rienstra. Kaarsen uit water happen: le pr. Jelle Terpstra; 2e pr. Siebren Reyen ga; 3e pr. Bouwe de Jong. Estafette: le pr. Betsy Hoekstra, Aafke Boonstra en Ali Witteveen; 2e pr. Jikke Walinga, Tiete Boersma en Reintje Hogeterp. Wedloop met hindernissen jongens: le pr. Nanne Kroes; 2e pr. Sjoerd Wes tra. Wedloop met hindernissen meisjes: le pr. Klaaske Bleeker; 2e pr. Wietske Rienstra; 3e pr. Fem Alma. Circus Mikkenie Strassburger. .Op het Zaailand te Leeuwarden heeft Circus Mikkenie Strassburger zijn kapi tale tent opgeslagen, en waarin meer dan 3000 bezoekers kunnen genieten van de klassieke Circus-kunst. Klassiek want inderdaad wordt hier de oude Cir cus-kunst gebracht: vrijheids-dressuur, hoogeschoolrijden, artistiek-rijden en, als bijzonder nummer Holland’s Paardem glorie nl. 12 prachtige zwarte Friesche Stamboekhengsten, die in de omliggende landen den roem van het Friesche paard hebben verspreid. Dit Circus is werkelijk een „paarden spel” al oogstten ook de aanvullende nummers tijger- en berendressuur, fakir- kunst, luchtevoluties, wervelwind-acro- batiek en clownerie een geweldig groot succes. Wie van echte circuskunst houdt, zal bij Mikkenie-Strassburger een prettige avond doorbrengen. TTRNS. Op 28 en 29 Aug. hield de Oranjevereen. haar jaarlijksche feest dagen. De eerste dag werd begonnen met een kinderoptocht. Daarna kinderspelen en een kaatspartij waaraan 16 parturen deelnamen. De le prijs werd gewonnen door R. I. Schaap, Jan A. Bootsma en Pieter Bootsma; 2e pr. H. Wijbenga, KI. Douma, S. Hettinga. De in de eerste om loop afgevallen parturen, hielden nog een wedstrijd om troostprijzen: le pr. W. Schaap, P. ten Hoeve, Tj. Bakker; 2e pr. E. Smits, G. Smits, Tj. Landman. Koning der partij J. A. Bootsma. Kinderspelen. Jongens 56 jaar. Vlag in de stoof, le pr.: Douwe Steensma; 2e pr, Titus Scheltinga; 3e pr. Homme de Jong. Jongens 78 jaar Talhout rapen, le pr. Piet Oostra; 2e pr. Jelco Punter; 3e pr. Willem Schaap. Jongens 910 jaar: Hindernisbaan. le pr. Jan de Jong; HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Sneek maken bekend, dat door hen ver gunning is verleend aan de N.V. Ba- taafsche Import Mij. Verkoopkantoor van „Koninklijke Shell” Producten, ge vestigd te ’s-Gravenhage en haar recht verkrijgenden tot het oprichten van een ondergrondse benzinebewaarplaats van 6000 Liter inhoud, met een pomp, welke in werking zal worden gebracht door een electromotor van P-k., vóór het perceel- Prins Hendrikkade 21, kadas traal bekend gemeente Sneek, sectie C no. 2551. Sneek, 10 September 1946. REKENING OPENBAAR SLACHT- HUISBEDRIJF 1945. Burgemeester en Wethouders van Sneek maken bekend, dat ter secretarie dier gemeente gedurende 14 dagen van heden af voor een ieder ter lezing is nedergelegd en in afschrift tegen beta ling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld de aan de raad aangeboden re kening van het slachthuisbedrijf over ’45. Sneek, 10 September 1946. Vergadering van den raad der ge meente Wijmbritseradeel op Dinsdag 3 Sept. 1946, ’s voorm. 10 uur. Voorzitter de heer F. Tjaberings, burgemeester. Secretaris: de heer K. Visser. Aanwezig alle (15) leden, n.l. H. J. Bootsma, K. Brandsma, Tj. Brouwer, P. Dijkstra, G. M. Gerbrandy, A. van Gooi, C. H. Hof stra, J. Jongstra, G. Jouwsma, A. A. Osinga, R. Schaap, Tj. v. d. Veen, H. Waltje, M. Westra en H. Zwaagstra. Na opening op de gebruikelijke wijze is aan de orde Punt 1: Beëediging en installatie van de nieuw benoemde raadsleden. Alle le den leggen in handen van den Voor zitter de vereischte eeden af. De Voorz. wenscht hen daarna geluk met hun verkiezing en het vertrouwen dat de kiezers in hen hebben gesteld. Thans rust op hen, als hoogste bestuurslichaam in deze gemeente, weer de plicht de volkswil in bestuursdaden tot uiting te doen komen. Dat zij daarbij alleen het gemeentebelang op het oog zullen heb ben is vanzelfsprekend, alleen naar eigen geweten, en niet als karakterlooze marionetten der kiezers zullen zij oor- deelen. In de drie jaar, dat deze raad zitting zal hebben, zullen zeer belangrij ke zaken aan de orde komen als daar zijn: woningbouw en in verband daar mede het bouwrijp maken van terreinen, in het uitbreidingsplan daarvoor aange wezen, wegen- en bruggenbouw, de reor ganisatie van den reinigingsdienst enz. B. enW. zullen gaarne in samenwerking met u de belangen der gemeente dienen en trachten met gedegen voorstellen bij u te komen, opdat deze samenwerking vruchtbaar worde. Bij de aanvaarding van zijn taak hier had spr. gehoord dat de raad dezer gemeente gemakkelijk te leiden was, de vergaderingen welke spr. tot nog toe heeft geleid hebben dat be vestigd en moge dat zoo blijven. Geve de Almachtige Zijn onmisbaren zegen op het werk dat wij gezamenlijk in het be lang onzer gemeente zullen verrichten. Zoo zij het Punt 2. Notulen der vergadering van 23 Augustus 1946. (De commissie be staat uit de h.h. Dijkstra, Gerbrandy en van Gooi). Worden op advies der com missie onveranderd vastgesteld. Punt 3. Ingekomen stukken en mede- deelingen. Ingekomen is een bericht van Ged. St. dat er geen bezwaren zijn inge diend tegen toelating der raadsleden. Op een verzoek der N.V. Intercommu nale Waterleiding besluit de raad mede werking te verleenen tot garantie van suikerzieken noodige genees- en voe dingsmiddelen; b. het uitlokken en/of on dersteunen van maatregelen, door of vanwege de overheid in het belang der diabetici genomen of nog te nemen. (B.v. het niet-uitsluiten van suikerzieken voor betrekkingen en het verlagen van de In komstenbelasting wegens de extra-uitga- ven van diabetici). Met een opwekking dat ieder lid propagandist zal zijn in eigen omgeving, sloot de voorzitter de vergadering, waarna zich weer 6 nieuwe leden aangaven. 2e pr. Bouke de Boer; 3e pr. Klaas Speerstra. Jongens 1112 jaar: Zakloo- pen. le pr. Lammert v. d. Meer; 2e pr. Jisse Palsma; 3e pr. Ruurd Winia. Jon gens 131415 jaar: Hindernisbaan. le pr. Bouke Dijkstra; 2e pr. Ids Veldhuis; 3e pr. Hantje Speerstra. Meisjes 56 jaar: Talhout rapen, le pr. Wietske Speerstra; 2e pr. Margaretha Andringa; 3e pr. Tjitske de Jong. Meisjes 78 jaar: Vlag in de stoof, le pr. Wiepkje de Boer; 2e pr. Sierd Veldhuis; 3e pr. Lidia Andringa. Meisjes 910 jaar: Wasch aan de lijn, le pr. Hieke P. Dijk stra; 2e pr. Sibbeltje Schaap; 3e pr. Fe- mia Talsma. Meisjes 1112 jaar: Koek happen. le pr. Anna Schaap; 2e pr. Feikje Bos; 3e pr. Dora Bootsma; 4e pr. Jule Palsma. Meisjes 131415 jaar: Hindernisbaan (gecostumeerd) le pr. Elisabeth A. Palsma; 2e pr. Akke Al tenburg; 3e pr. Rika A. Palsma; 4e pr. Jantje Vellinga. De kinderen werden flink getracteerd, enkele jongedames hadden zich beschikbaar gesteld voor de bediening, ’s Avonds stoelendans voor gehuwden. Dames le pr. H. Bakkerde Vries; 2e pr. T. BakkerElzenga; 3e pr. T. de JongHuisman. Heeren le pr. Sik- de de Jong; 2e pr. G. de Jong; 3e pr. J. W. Reitsma. De tweede dag werd begonnen met ringrijden a. tilbury’s, 23 deelnemers, le pr. R. I. Schaap, F. SchaapReitsma; 2e pr. H. Bakker, H. Bakkerde Vries; 3e pr. S. Hettinga, Trude Hettinga. b. losse paarden: le pr. W. Sipkens; 2e pr. R. T. Dijkstra; 3e pr. W. Andringa, c. ringfietsen: le pr. Japke A. Dijkstra; 2e pr. Agatha Bootsma; 3e pr. Martha Palsma. Des middags volksspelen. Da mes en heeren van 1625 jaar: zakloo- pen. le pr. P. ten Hoeve en mej. A. Suierveld; 2e pr. Pier de Boer en Martha Palsma; 3e pr. Jisse Palsma en Boukje Scheltinga. Dames en heeren van 2550 jaar: Fleschmennen. le pr. D. Tammin- ga en mej. H. Westerde Boer; 2e pr. A. H. de Boer en mej. Bos; 3e pr. H. Koopmans en R. Postma. Heeren van 1660 jaar: Zakvechten. le pr. G. de Jong; 2e pr. G. ten Hoeve; 3e pr. Atze J. Piek. Dames van 1660 jaar: Krui wagenwedstrijd. le pr. Agatha Alten burg; 2e pr. Hiltje P. Dijkstra; 3e pr. Elly Bootsma. Balgooien dames: le pr. H.PalsmaHolman; 2e pr. Wed. J. Land man; 3e pr. R. JellemaTerpstra. Bal gooien Heeren: le pr. Ane Bootsma; 2e pr, J. Leyenaar; 3e pr. J. Odolphie. ’s Avonds stoelendans voor ongehuwden Dames: le pr. Elisabeth Bootsma; 2e pr. Pietje Altenburg; 3e pr. Boukje Schel- tin' a. Heeren: le pr. Jan Bootsma; 2e pr. Joh. Huitema; 3e pr. Pier de Boer. Het avondprogramma werd beide dagen verzorgd door ’t bekende gezelschap Bootsma. Met groot succes werd door hen opgevoerd een revue getiteld: „Sa is de iene mei de oare rédden”. De heer H. Jorna van Sneek zorgde met zijn ver sterkte gramofoon voor prettige muziek. Vorige week is het eerste gedeelte van de troepen der eerste divisie, welke nu den naam „7 December divisie” (naar 7 Dec. 1942, toen H. M. de Koningin haar bekende radiorede tot Indië richtte) draagt, als kwartiermakers per stoom schip Klipfontein naar Indonesië gegaan. De opmerking is gemaakt dat de uit zending dezer troepen een tegenstelling zou vormen met de a.s. uitzending van de nu door de Kamers goedgekeurde Commissie-Generaal, als leden waarvan de heeren prof. Schermerhorn, F. de Boer (oud waam. burgemeester van Amsterdam) en het Tweede Kamerlid Max van Poll benoemd worden. Deze commissie immers gaat naar Indonesië om in samenwerking met den luitenant- gouverneur dr. van Mook te trachten door overleg alsnog een bevredigende re geling met de inheemsche leiders te be reiken, terwijl men bij het uitzenden van troepen direct aan vechten denkt en in ieder geval de versterking van onze strijdmacht een verontrustende indruk Voetbalwedstrijd ten bate van de Algemeene Nederland sche Bond van Invaliden, afd. Sneek. Men schrijft ons: Zaterdag 14 September om 5 uur spe len de eerste elftallen van de voetbal- vereenigingen Wit-Zwart en Oranje- Nassau een wedstrijd ten bate van den Algemeenen Nederlandschen Invaliden Bond, afd.Sneek. Na afloop van dezen wedstrijd zal de Chineesche scheids rechter Wiang-Piang een demonstratie geven met deze 22 voetballers in Chi- neesch voetbal. Deze 22 voetballers heb ben nu reeds een half jaar schriftelijke lessen van den heer Wiang-Piang gehad en zijn daarom theoretisch in Chineesch voetbal zeer goed geschoold. De vraag zal nu zijn, hoe ze het in praktijk weten te brengen. Enkele bijzonderheden kun nen we U nu reeds mededeelen, een kee per behoeft bijv, in Chineesch voetbal heelemaal niet in de goal te staan, deze kan best als spil of middenvoor worden opgesteld, terwijl het ook niet verboden is een keeper vast te houden, als hij in het bezit van de bal is. Verder willen we U niet inlichten, U komt zelf maar even zien, de entree is bepaald op minstens 0.25, terwijl de geheele opbrengst komt ten bate van de lichamelijk misdeelden van Sneek. De scheidsrechter de heer Wiang-Piang is afkomstig van Hong kong, en wordt begin volgende week per onderzeeër in Europa verwacht, hij zal dan direct naar Sneek doorreizen en zal dan hoogstwaarschijnlijk met muziek worden afgehaald. Hij was direct bereid, zich voor dit liefdadige doel te geven, en gezien de zeer groote moeite, die deze heer zich heeft willen getroosten, zult U zeer zeker ook niet achter willen blijven en op Zaterdag 14 September een bezoek willen brengen aan het Sportpark, ten bate van onze Sneeker invaliden. De graslandcultuur in Friesland. Het grasland in den Frieschen greid- >7tlr,.u6 w Lhoek maakt over het algemeen een gun- rente en aflossing van een geldleening stigen indruk. De sloten zijn schoon, de - rechtgetrokken greppels goed onderhou den. Bij een oppervlakkige beschou wing is er dus veel goeds over het gras land en de greidboeren in Friesland te vertellen. De heer Ir. H. van der Molen, Rijkslandbouwconsulent te Sneek, zal Woensdag 11 September a.s .te 19 uur in de rubriek „Op het Land” een causerie houden over de graslandcultuur in Fries land en daarin mededeelingen doen over de mogelijkheden, die deze cultuur in Friesland biedt. Deze uitzending „Op het Land” wordt voorbereid in samen werking met de Afdeeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening. Ned. Vereen, tot Behartiging van de Belangen van Suikerzieken, afd. Sneek In een vergadering van suikerzieken en belangstellenden uit Sneek, Wijmbrit seradeel, IJlst, Sloten, Staveren, Hem. Oldeph. en Noordwolde, Gaasterland, Lemsterland, Doniawerstal, Rauwerder- hem en Baarderadeel, werd na een uit voerige en duidelijke inleiding van den wn. voorzitter besloten tot oprichting van de afdeeling Sneek, die bovenge noemde gemeenten omvat. Zij is één van de zeven afdeelingen, waarin Friesland is gesplitst door het Bestuur van de Afd. Friesland. Tot bestuursleden werden ge kozen de heeren L. v. d. Wal, Will. Lod. str. 36, Sneek, voorzitter; M. H. v. d. Werff, Troelstrakade 15, Sneek, secreta ris; L. Bajema, le Steenklipstr. 36, Sneek; W. Dijkman, no. 397 Balk; en R. Hogeterp, Nieuwedijk 55, Lemmer, die bereid zijn alle gewenschte inlichtingen te geven. De afdeeling telt reeds boven de 50 leden. De voorz. zei in zijn voor woord, dat de „Ned. Vereen, van Suiker zieken” (opgericht op 25 Aug. ’45 te ’s- Gravenhage) streeft naar: le. ideëele en 2e. materiëele belangen. Onder 1 vallen o.a.a het bevorderen van het onderzoek van de suikerziekte; b. steun tot stich ting van een vacantiehuis voor diabeti- sche kinderen en één of meer hotels en/of restaurants voor suikerzieken. On der 2 zijn begrepen o.a.: a. het uitoefe nen van contróle op- en inkoop van voor Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar moet maken op deze leiders. Van andere zijde werd er echter op gewezen dat de voorwaarden voor een vrij gesprek met vertegenwoordigers van alle groepen op Java en Sumatra niet door de groep Sjahrir konden worden geschapen, zoo- als blijkt uit het feit, dat de extremisten nog steeds alle vrije meeningsuiting van inheemsche tegenstanders der republiek door terreur onderdrukken. De Neder- landsche troepen welke de taak der En- gelschen gaan overnemen zouden er voor moeten zorgen dat dit anders wordt, op dat alle groepen in staat zijn hun mee- ning kenbaar te maken over de toekom stige regeling der betrekkingen tusschen Nederland en Indonesië. Twee figuren van beteekenis uit de Indische wereld nl. de sultan van Pontianak en de heer Soekawati uit Bali, die beide op de con ferentie van Malino waren, waar de eer ste stap op weg naar overeenstemming tusschen Nederland en de Groote Oost, d.w.z. Indonesië behalve Java en Su matra werd gezet, lieten zich dezer dagen op een persconferentie in Den Haag hooren. De sultan weet het wan trouwen der Indonesiërs aan ’t te zwak ke karakter van de Nederlandsche ver klaringen, het Nederlandsche aandrin gen op handhaving van het rijksverband en de Nederlandsche troepenzendingen. Het rijksverband heeft voor de Indone siërs de onaantrekkelijkheid, dat twee kleine deelen, Suriname en Curasao, van geheel andere structuur dan de overige deelen, bij beslissingen op de wip zouden zitten. De bereidheid tot aanvaarding van het rijksverband stijgt naar mate op dit verband door de Nederlanders minder sterk de nadruk wordt gelegd. Hij wees voorts op het feit dat Soekarno eer aan invloed heeft gewonnen dan ver loren en dat er in de laatste tijd aan Indo nesische zijde verzoeningsgezindheid en nieuwe hoop op welslagen der onderhan- delingen is. De heer Soekawati toonde zich persoonlijk huiverig voor een uit treden uit het rijksverband. Hij erkende dat men in Indië hulp van buiten noodig heeft en voor die hulp verkiest men nog steeds de Nederlanders, ondanks hun fouten in het verleden. Wanneer er in Indië snel een eigen regeering wordt ge vormd zal het wel los loopen met dfe haast om uit het rijksverband te treden. „Snel”, zei de heer Soekawati, en inder daad wordt het tijd, dat er van beide zij den nu eens wat spoed wordt betracht. Misschien dat de uitnoodiging der Indo nesische republiek om thans een Neder landsche afvaardiging naar Djokjakarta te zenden, daartoe zal meewerken. Afgezien van ideëele belangen staan daarbij groote stoffelijke belangen van Nederland op het spel. Vóór den oorlog speelde onze handel in Indische produc ten een groote rol bij onze welvaart. Wanneer ook de ondernemingen op Java en Sumatra weer in vrede kunnen wer ken en haar producten via de Neder landsche handel afzetten, zou dat een be langrijke verbetering in onze economi sche positie brengen, waarmee het thans nog niet te 'best staat. De secretaris generaal van economische zaken, prof, dr. Kuin heeft daar dezer dagen nog eens op gewezen. Wij hebben enorme be hoefte aan grondstoffen, industrieele producten enz. uit het buitenland en kunnen die alleen betalen met onze uit voer. Dat beteekent dat wij thans pro ducten moeten uitvoeren, die wij ook zelf dringend noodig hebben. Zoo wordt thans bijv, textiel en confectie uitge voerd, hoewel er ook hier dringend be hoefte aan is. De regeering is er zich volkomen van bewust dat dergelijke uit voer van ons volk voorloopig opofferin gen vergt maar deze zullen gaandeweg minder worden o.a. ook door de stijging van de hoeveelheid geleverd product per arbeider en van het aantal arbeiders in bepaalde takken van industrie. Hier kunnen wij meteen overschakelen op het onderwerp der vrijlating der politieke delinquenten, dus van N.S.B.’ers enz. In een persconferentie hebben de leiders der Stichting voor deze delinquenten o.a. ge zegd dat de wederinschakeling van poli tieke delinquenten in het bedrijfsleven vrij behoorlijk gaat. De quaestie der pol. delinquenten in overheidsdienst zal in den ministerraad ter sprake komen. Ge laakt werd nog het feit dat er links en rechts gestolen is uit de huizen dezer menschen en het publiek soms weigert de persoonlijkste eigendommen als por tretten en kerkboeken uit de boedels der vrijgelatenen af te geven. We spraken hierboven over onze buitenlandsche han del; een twintigtal bekende Twentsche zakenlieden heeft getracht het zijne tot de opleving er van bij te dragen door clandestien de Duitsche grens over te gaan, nog wel in op onrechtmatige wijze verkregen uniformen om de Britten te misleiden. Zij hebben getracht in Duitschland vroegere zakenrelaties weer aan te knoopen, doch de Britsche autori teiten stopten hen in de gevangenis in Munster. Het kan niet door de beugel wat zij deden, maar geven de Britten en Amerikanen ons voldoende gelegenheid op regelmatige wijze onze belangen in Duitschland te verzorgen of zorgen zij eerst en eigenlijk alleen voor zichzelf? Een open oog voor de uitbreiding van onze relaties allerwege heeft ongetwij feld onze K.L.M. „Ons” vliegtuig de „Friesland” heeft een vlotte reis naar Argentinië gemaakt. Het is een land met een groote toekomst, al past de West- Europeaan zich er niet gemakkelijk aan; over Buenos Aires, de hoofdstad met z’n millioenen inwoners, moet men niet min denken, er zijn niet zooveel steden ter wereld die als hoofdstraat er een hebben welke meer dan 30 K.M. lang is Van de Rivadavia, zooals die straat heet, naar de Groninger Harmoniezaal is een heel eind, maar tenslotte deed toch ook een Argentijn mee aan het groote schaak- tournooi aldaar. Het was Najdorf, die in de laatste ronde zelfs Botwinnik ver sloeg. Daar echter ook dr. Euwe verloor van Kotov, bleef Botwinnik eerste prijs winnaar, werd Euwe tweede Stalin tevreden zijn. Heropening O. L. School no. 1 in het Sperkhem. Zaterdag werd de O. L. School in het Sperkhem, na jaren door de bezetters aan haar doel onttrokken te zijn ge weest, weer officieel opengesteld. Na een muzikale marsch door het Sperkhem, vereenigden zich de ruim 200 leerlingen in de gymnastiekzaal waar, na het zin gen van het Wilhelmus, de Insp. van het L. O., de heer R. J. Sipkens het woord verkreeg. Spr. wees er op, dat bij de opbouw in onze stad niet alleen de ma- terieele, maar ook de cultureele zaken een plaats innemen. We kunnen dit he den constateeren bij de opening van dit schoolgebouw en spr. is daarvoor het Gemeentebestuur en Gemeentewerkeln zeer erkentelijk. Spr. wenscht het perso neel geluk met dezen dag, want een goed ingerichte school is van zeer groot be lang. Zijn gelukwensch gaat ook uit naar de kinderen; hij gunt hun heel veel werk, veel plezier en een gulle lach, mits zij ook mee-zorgen, deze school mooi te hou den. Ook voor de ouders moet het een prettige gedachte zijn, de kinderen weer naar een goed ingerichte school te mo gen zenden en spr. sluit met de hoop, dat school no. 1 nog lange jaren een groot aandeel mag hebben in de opvoe ding van de Sneeker jeugd. Het hoofd der school, de heer May, dankt den spr. hartelijk voor deze gelukwensch. De Voorz. van de Ouder-Commissie, de heer Van der Horst Jansen, merkt op, dat het bij goed onderwijs ook aankomt op passende leermiddelen. Spr. dankt den Burgemeester, die veel voor de herstel ling van deze school heeft gedaan. Spr. dankt ook den Insp. van het L. O. en hoopt, dat straks de goede leermiddelen zullen volgen. Zeer veel dank brengt spr. aan den heer de Kok, Directeur Ge meentewerken, den Opzichter den heer Heins en allen, die mee dit werk hebben uitgevoerd en hij wenscht den heer May hartelijk geluk met dit vernieuwde ge bouw. De heer May dankt alle medewer kers, in het bijzonder Gemeentewerken en de arbeiders ,die met veel liefde dit werk hebben uitgevoerd. Ook de heer de Kok spreekt met groote waardeering over de menschen, die dit werk tot stand brachten. Hierna wordt het schoolge bouw bezichtigd en het blijkt, dat hier enorm veel werk is verricht. Het totaal gehavende en vervuilde gebouw is als nieuw weer te voorschijn gebracht. Voor de kinderen was het een feestdag ’n draaimolen, spelen en, op een „zichtbaar te dragen” bonkaart, diverse versnape ringen. ’s Avonds had, als slot van den dag, in het St. Josephgebouw een ouder- bijeenkomst plaats, waaraan de tooneel- club der P.T.T. te Sneek haar belang- looze en naar aan het slot bleek, zeer gewaardeerde medewerking verleende. Ook deze avond stond onder leiding van den heer May, die in zijn openingswoord de restauratie van School I een oor logsinvalide op den hoek van de straat prees als een klein stukje wederop bouw en bij de sluiting de medewerken de dames van het gezelschap en mej. de Ruiter, de vrouw van den concierge der school, een bloemenhulde en alle anderen die tot het welslagen 'van den dag had den meegewerkt, dank bracht. Rest nog mee te deelen, dat B. en W. verhinderd waren aanwezig te zijn. Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Oranjefeesten Oppenhuizen Uitwellingerga c.a. Op Dinsdag 27 Aug. was er een ge meenschappelijke optocht, waarna kin derspelen. Uitslagen: Jongens 1 en 2: talhoutrapen. Prijzen 1 Sypie Lauten- bach; 2 Jacob Pieksma; 3 Wobbe v. d. Veen; 4 Romke Teppema. Meisjes 1 en 2 Vlagje steken. 1 Baukje Atsma; 2 Mei- nie Schraa; 3 Grietje Dragt; 4 Minke Rijpkema; 5 Baukje Hoekstra. Jongens 3 en 4 Hoepelen met hindernis. 1 Henny Schraa; 2 Hielke Dragt; 3 Johannes Zijl- stra; 4 Rouke de Jager. Meisjes 3 en 4: Wasch aan de lijn. 1 Ymkje Hoekstra; 2 Tjitske de Vos; 3 Akke de Jager; 4 Afke v. d. Meulen; 5 Hottie Zijlstra. Jongens 5 en 6: Zakloopen. 1 Joop Rijp kema; 2 Foppe Dijkstra; 3 Henny Bosch- ma; 4 Marten Bangma; 5 Simen Was landen Meisjes 5 en 6: Autoped. 1 Trijn tje P. de Jager; 2 Annie Hettinga; 3 Sy- boutje Nauta; 4 Akke Zijlstra; 5 Durkje v. d. Meer; 6 Lieske Hoekstra; 7 Truus v. d. Veen. Jongens 7 en 8: Tonnetje kruien. 1 Michiel Nauta; 2 Durk de Ja ger; 3 Thomas Dijkstra. Meisjes 7 en 8: Tonnetje rollen. 1 Anneke Bangma; 2 Jantje Faber; 3 Geertje Boschma; 4 Bia v. d. Veen, ’s Avonds 8 uur opvoering van „De tiid haldt gjin skoft” door het gezelschap Tetman de Vries. Woensdag 28 Aug. begon met Paar densport A: Ringsteken 1 G. G. Wijnja; 2 U. Oudega; 3 S. Salverda; 4 H. Wijnja. Paardensport B: Harddraven met hin dernis 1 F. Boschma; 2 Tj. Folkertsma; 3 U. Oudega; 4 Sj. Bootsma; 5 Fr. Tj. v. d. Meer; 6 B. Steenbeek, ’s Middags waren er weer kinderspelen. Hindernis baan jongens t.e.m. 16 jaar: 1 Sijbren Wijnja; 2 Gerben Wijnja; 3 Klaas Kui per. Hindernisbaan meisjes t.e.m. 16 jaar 1 Sjirkje L. Wijnja; 2 Corrie R. de Ja ger; 3 Reinschje Dragt; 4 Neeltje Dragt. Onder leiding van den heer E. Schriemer werden enkele gymnastiekoefeningen gegeven, terwijl onder leiding van mej. Kan de Damesafdeeling enkele vrije en orde-oefeningen en een dansje te zien gaven onder stroomende regen. Zakslaan mannen boven 16 jaar. 1 F. Boschma; 2 R. Lautenbach; 3 Klaas Timmermans; 4 Klaas Visser. Autoped dames boven 16 jaar 1 Jaantje de Jong; 2 Johanna Fa ber; 3 Akke Bootsma; 4 Neeltje Dragt; 5 Margje Jissink; 5 Geppie Zeilstra. ’s Avonds 8 uur opvoering van: „It kin raer biteare” door het gezelschap Tet man de Vries. Donderdag 29 Aug. Ringfietsen Hee ren: 1 Klaas Timmermans; 2 Lieuwe C. Wijnja; 3 Gerben C. Wijnja; 4 Sjoerd P. de Jager. Ringfietsen dames: 1 Mej. F. v.d. Schaaf; 2 Tine Nauta; 3 Renske v. d. Veen; 4 Koosje v. d. Meulen. Touw trekken heeren bij 3-tallen: 1 R. Lauten bach, Tjeerd Visser, Sj. P. de Jager; 2 Ype Speelman, Anne W. Hoekstra, Atze Atsma; 2 M. v .d. Meer, J. Akkerman, Teake de Boer. Wasch aan de lijn. Da mes tot 40 jaar. 1 Mej. Auke de Boer; 2 mej. Wopke Faber; 3 mej. P. Sj. de Jager; 4 Ytje v. d. Ley. Sprietloopen: 1 P. G. Lolkema; 2 Y. Speelman; 3 S. Swierstra; 4 Rients Schraa. Op zoek naar geluk Dames elke leeftijd. 1 Henny D. Zeilstra; 2 Tine D. Zeilstra; 3 Sytske D. Zeilstra; 4 Zus v. d. Schaaf. Kruiwa- gensport Heeren boven 40 jaar: 1 E. v. d. Wal; 2 Sj. Faber; 3 S. E. Dijkstra. Had je ze maar. Heeren elke leeftijd 1 F. Fennema; 2 P. Soetenga; 3 M. Tiersma; 4 A. v. d. Heide. Kruiwagensport Dames boven 40 jaar. 1 mej. G. Bijl; 2 mej. wed. Schouwerwou; 3 mej. D. v. d. Meer; 4 mej. Sijbren Bangma. Gemengde spelen. Zakloopen 1 Jan Stoker met Ak ke Faber; 2 Tjeerd v. d. Meer met Hiltje Dijkstra; 3 Grietzen Zeilstra met Margje Jissink. Omdat na afloop van de gemengde spelen het middernachtelijk uur reeds dichtbij was, werd besloten de prijzen van de stoelendans te verloten. Heeren 1 Sj. P. de Jager; 2 B. Steen beek; 3 Hans Bijl; 4 Y. Salverda. Dames 1 Anna Visser; 2 mej. Wopke Faber; 3 Renske v. d. Veen; 4 mej. B. Blauw. Zeilwedstrijd Zeilvereen. „Z.O.U.”. Zaterdagmiddag hield de Zeilvereen. „Z.O.U.” te Oppenhuizen-Uitwellingerga haar laatste ledenwedstrijd in het nu snel ten einde loopende seizoen. Deze wedstrijd werd niet zooals gewoonlijk op het Sneekermeer gehouden, maar in de modderige Geeuw en het nieuwe kanaal achter Uitwellingerga. Het bestuur nam een proef met dit nieuwe terrein tenein de meerdere inwoners van Oppenhuizen en Uitwellingerga van de wedstrijd te doen genieten. Deze proef kan als ge slaagd worden beschouwd, want de nieu we baan voldeed goed en er was ook een flinke belangstelling. Jammer dat de weersvooruitzichten ’s middags zoo on gunstig waren, want daardoor bleven vele deelnemers aan de wal, zoodat de deelname maar gering was. De uitslag was: Schouwen: 1. Foarüt, S. v. d. Veen, Oppenhuizen; 2. Pompeblêd, J. Douma, Oppënhuizen. Regenboogklasse1 Dol fijn, K. Vrolijk, Sneek; 2. Pipa, st. F. Gerlofs, Sneek. Pampusklasse1. Smel- leken, J. van Foeken, Sneek. 16 M2 Een- heidsklasse: 1. Dirk Tom, B. de Haan, Sneek. Oppenhuizer schouwtjes voor jon gens: 1. Hans Bijl; 2. Jan Douma. - en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1