Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Ie JAARGANG No. 4 DE DS 28 A ,TA VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1946 De nieuwe „oude” raad. Water en Wind over de Sneekweek. :e n jpe- hier Raadsvoorstellen Sneek. gs- au, t j en land Emi- heer De redacteur van „Water en Wind”, de bekende heer G. J. Nijland, schrijft in dat uitstekend uitgevoerde, door Misset te Doetinchem uitgegeven tijd schrift, over de Sneekweek. Wij halen een en ander uit zijn artikel aan Van 17 tot en met 22 Aug., aldus de heer N„ heeft onze prachtige zeile- rij Sneek en omgeving dus weer in zijn stevigen greep gehad: dwaalden door dit stedeken weer tientallen „Hollan ders”, die zich verbroederden met hun Friesche zeilmakkers: sloegen in dien tijd ondernemende kermisklanten hun des avonds van overdadig licht over goten stellages op. Hardzeilen en ker mis, dat is wat altijd, nu al tientallen jaren, het oude Sneek tesamen gekend heeft en tot in lengte van jaren ken nen zal. Het was een oolijke, vroolijke boel hier. Je ontkomt er niet aan; het houdt je vast. De menschen zijn zoo vroolijk en ze gunnen elkaar de pret, getuige hun blijheid en hun huiselijke gemoedelijkheid. En op den eigenlij ken feestdag, dezen Woensdag 21 Augustus, leeft heel Sneek op het wa ter, blijven alleen achter de ouden van dagen en een enkele Nurks, die noch om water, noch om wind, noch om die vriendelijke combinatie geeft. Sneek zelf is dien dag een dood stadje Elders in zijn artikel schrijft de heer Nijland voorts: „Nog even over die Sybesloot gesproken: het kan me wel verbazen, dat de organiseerende vereenigingen daar op het Sneeker Meer allang geen maatregelen hebben genomen als dat tenminste in haar macht ligt om een einde te maken aan den niet te harden toestand, dat dat smalle vaarwatertje juist op die wedstrijddagen gebruikt wordt door een groot aantal motorbootvaarders en zeilers, die voor hun genoegen uit zijn om langs den wal te meren en daardoor het water nog veel en veel smaller te maken. Een beroep op deze menschen zal wel niet baten, maar het moet m.i. toch mogelijk zijn om dezen minder juisten toestand te verbeteren. Het zou de sport ten goede komen, want vooral als de schepen vóór den wind er door moeten maakt het een groot verschil of het water vrij is of niet”. strie. [lenrfe voot snel- :hbes- over- oduc- ieeien o.m. tram- iwijn, •k to- :oma- n ge erden naal- en veel SIJBRANDABUREN. Na ’t Oranje feest overkwam de voorzitter van de Oranjevereen. de heer G. Visser van Sijbrandaburen de volgende dag bij het weer in orde brengen van het ter rein een ongeluk. Hij raakte n.l. met zijn hand bekneld tuschen een wagen geladen met stroo, waarbij de halve vinger bijna werd afgeknepen. Verhooging van gas- en electriciteits- rantsoen. Naar gemeld wordt laat de kolenpro ductie toe, dat de gas- en electriciteits- rantsoenen worden verhoogd. Omstreeks 20 September mogen hieromtrent nadere mededeelingen worden tegemoet gezien. ïen. den •en, en ;en- leid tair ror- een ge- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS de ze 16. Ie vol- 1: 250 •—250 f1.15; kuil- tal en 13.20; '—100 de •er ;r- •er het :11e et ste >rS ie, :n. U In de hedenavond te houden raads vergadering der gemeente Sneek ko men naast de installatie van de raads leden en de benoeming der wethou ders eenige voorstellen van B. en W. aan de orde. Er is een voorstel van B. en W. betreffende de heffing van schoolgeld voor het openbaar buiten gewoon lager onderwijs en voor de cursus in Fransche taal. Het Tijdelijk Besluit schoolgeld lager onderwijs 1945, dat als maatstaf voor de hef fing van het schoolgeld aanvaardt het bedrag, dat de schoolgeldplichtige verschuldigd is wegens inkomstenbe lasting en vermogensbelasting of, in- Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Tel. 3005 FINANCIEELE MEDEDEELINGEN. Jaarverslag N.V. Zeyl’s Verzekering Maatschappij gevestigd te Sneek. In de op 30 Augustus j.l. gehouden algemeene vergadering van Aandeelhou ders werden de jaarstukken over 1944 en 1945 goedgekeurd. Over 1945 bedroeg de premie-vermeerdering f 32026.90 (v. j. f50002.60). Het totale premie-inko- men bedroeg ultimo December 1945 f 269485.15. Aan schaden werd uitge keerd f 111041.55 (v. j. f 87494.85). De bedrijfsreserves bedragen f 142099.77 (v. j. f 107242.89). De Extra-reserve komt op de balans voor met f 24966.88 (v. j. f23831.03). Deze rekening wordt, na overboeking uit de winst over 1945 met f 1679.91, per 1 Januari 1946 opgevoerd tot f 26646.79. Behalve deze reserve komt op de balans nog een belasting-reserve voor met f 1849.94 plus f 5000.over te komt. Dan zijn er twee voorstellen van B. en W. met betrékking tot het gas bedrijf. De in 1933 gebouwde tweeka- merovens hebben de verwachtingen betreffende hun levensduur wel is waar aanzienlijk overtroffen, maar hun toestand is nu van dien aard, dat de bedrijfszekerheid van de fabriek in gevaar wordt, ja reeds geruimen tijd werd gebracht. Want reeds in 1942 werd de vernieuwing voor 24000 op gedragen aan een Duitsche maat schappij doch de oorlogsomstandig heden waren oorzaak, dat de gegeven opdracht niet kon worden uitgevoerd en daar thans geen uitzicht bestaat, dat de genoemde maatschappij de order binnen afzienbaren tijd kan uit voeren zal zij moeten worden geannu leerd. B. en W. stellen thans voor de opdracht tot den bouw van deze ovens, met de noodzakelijke werken als het afbreken der oude ovens enz., te ge ven aan de Maatschappij ter vervaar diging van Gasmeters te Dordrecht voor de som van 82250.Deze maatschappij kan, dank zij haar rela ties, een vrij korte levertijd in uitzicht stellen, hetgeen zooals uit het voorstel blijkt, zeer gewenscht is daar gehoopt wordt dat het bedrijf, nu oven 2 weer eenigszins is hersteld en oven 1 nog maals onder handen zal worden geno men, op eenigszins bevredigende wijze kan worden gaande gehouden, doch de toestand kritiek blijft. Het andere voorstel van B. en W. inzake het gas bedrijf betreft het vernieuwen van den gashouder van 3000 M3. Deze gashou der verkeert in zeer slechten toestand. De beweegbare klok dient geheel ver nieuwd. Nu daartoe toch moet worden overgegaan verdient het aanbeveling deze gashouder te doen ombouwen tot een z.g. schroef-gashouder, die minder aan onderhoud kost en ook een min der storend element in de omgeving vormt. De inhoud van dezen nieuwen gashouder zal voorloopig 2720 M3. zijn, en later na eventueele telescopee- ring, tot 5620 M3. uitgebouwd kunnen worden, de nuttige inhoud van den bestaanden houder, in den tegenwcvr- digen staat bedraagt pl.m. 2000 M3. De oude houder is geheel afgeschre ven, het afschrijvingspercentage voor de gashouders bedraagt 2%. B. en W. stellen voor de N.V. Pletterij v.h. L. I. Enthoven en Cie. te Delft de levering en werkzaamheden op te dragen voor 68000.Verbetering tot een later tijdstip te verschuiven is niet verant woord. Oranje Vereeniging „De Lege Geaën”. GAUW, 7 Sept. De volksspelen uit gaande van de Oranjevereen. „De Lege Geaën” behooren weer tot het verleden. Zoowel overdag als ’s avonds was de belangstelling voor alles wat er geboden is, zeer groot. Ook de op tocht „deed” het weer. De eerste dag was geheel bestemd voor kinderspelen. De belangstelling was groot, ’s Morgens werd een ge- costumeerde voetbalwedstrijd gehou den, welke in gelijk spel, 22, eindig de. Scheidsrechter was de heer W. Koopmans alhier. De muziekvereeni- ging „Concordia” verleende beide da gen belangloos haar volle medewer king. De tweede dag was voor de dames en heeren. Alle soorten spelen zijn ge houden hoedjetippen, paardjemennen, estafetteloopen, sprietloopen enz. Bei de avonden werden twee opvoeringen gegeven: „Ingelske thé”, en „Fryske striid yn eardere tiid”. Is het eerste stuk meer humoristisch van inhoud, het tweede heeft de ernst tot grond toon. Het wil de strijd uitbeelden van en de overwinning van ’t christendom op het heidendom in de dagen van Koning Radboud. Het werd gespeeld in drie bedrijven. De decors waren goed uitgewerkt en ook de spelers wa ren allen in goede conditie. De Chr. Zangvereen. „Lytse Krêft” verleende bij de opvoering haar medewerking. De auteurs van dit gelegenheidsstuk, de h.h. Hette Jellema en T. Posthuma v. Sijbrandaburen, kunnen met genoe gen op beide avonden terugzien. Een strijd tusschen twee geestelijke mach ten voor te stellen is altijd een moei lijke opdracht. Een verdere beoordee- ling laat zich in deze rubriek moeilijk geven. Zeer zeker komen wij hierop nog terug. De voorzitter, de heer G. Visser van Sijbrandaburen, sloot deze geslaagde feestdagen met een opwek kend woord en het laten zingen van de Avondzang. Uitslagen volksspelen: Jongens 14 tot 17 jaar: Fietsen met hindernissen 1. KI. Scheentra, 2. D. Bokma, 3. T. Draaier. Meisjes 14 tot 17 jaarHard- loopen met hindernissen: 1. T. Do- tinga, 2. J. Dotinga, 3. T. de Vries, 4. Sj. de Vries. Jongens en meisjes 14 17 jaar: Haal de trein. 1. W. Twijn- stra en H. Wiersma, 2. A. Nijdam en W. Koldijk, 3. H. de Groot en Tine de Vries. Mannen van 18 tot 30 jaar: Sprietloopen: 1. Tj. Dotinga, 2. W. van Dijk, 3. E. Kuipers, 4. C. Scheen- stra. Mannen boven 30 jaar: Hoedje tip. 1. P. Zeilstra, 2. A. Hoogeboom, 3. B. IJpma, 4. A. v. d. Meer. Dames 18 tot 30 jaar: Tonnetje kruien. 1. IJ. Brouwer, 2. Sj. v. d. Valk, 3. G. Wiersma, 4. T. Bekius, 5. J. Rollema. Dames 31 tot 50 jaar: Bal op blad. 1. Tr. Koopmans-v. d. Velde, 2. S. Wier- sma-Bijlsma, 3. G. Visser-Fokkens. Mannen en Vrouwen: Paardjemennen. 1. S. Reitsma en K. Kamstra-v. d. Veen, 2. J. Bron en A. Dotinga-Mees- ters. Gehuwde paren: Estafetteloopen 1. KI. Krikke en G. Lenos, 2. A. de Vries en A. Beeksma, 3. C. Wispelwey en G. Hoogeboom, 3. R. v. d. Meulen en B. Koopmans. Ongehuwde paren: Zakjeloopen. 1. Sj. Douma en G. Beek sma, 2. P. Nijdam en Fr. de Vries, 3. P. Kuipers en R. Grunstra, 4. Cor Scheenstra en J. Abma. :r af. 6245 SNEEKER NIEUWSBLAD Ab-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar Buitenlandsch Overzicht De belangrijkste gebeurtenis in de buitenlandsche politiek in de laatste week was de rede welke de Ameri- kaansche minister van Buitenlandsche Zaken te Stuttgart hield over de toe komst van Duitschland. Het oogenblik nadert dat het Duitsche probleem door de Groote Vier zal moeten wor den behandeld. De vredesverdragen, welke thans te Parijs aan de orde zijn, zullen waarschijnlijk vóór 23 October zoover gereed zijn, dat de conferentie te Parijs kan worden opgeheven. Op dien datum kan dan te New York de vergadering der Ver. Naties beginnen, welke in September zou worden ge houden, maar om de conferentie van Parijs naar October is verschoven. Er was een Russisch denkbeeld deze toch tegelijkertijd te houden door de Ver. Naties ook te Parijs of anders te Ge nève te doen bijeenkomen, doch dit stuitte op bezwaren. Het eigenaardige was dat dit plan van Rusland was, dat juist vroeger de Ver. Naties zoo ver mogelijk van Europa wilde hou den en er dus toe meewerkte dat de zetel in de Ver. Staten kwam. Volgens de Russische gedachtengang heeft de Uno zich echter in de Ver. Staten ont wikkeld in de richting van een anti- Russisch verbond, zoodat het de moei te waard was te trachten dit lichaam geleidelijk naar Europa over te bren gen, hetgeen er bovendien toe zou kunnen leiden dat de Ver. Staten zich minder met de Europeesche zaken gin gen bemoeien. Mocht dit laatste inder daad de verwachting der Russen zijn geweest, dan heeft Byrnes deze gron dig de bodem ingeslagen, want in zijn rede te Stuttgart heeft hij gezegd, dat zoolang een bezettingsmacht voor Duitschland noodig is, het Ameri- kaansche leger daarvan deel zal uit maken. Voor de zooveelste maal is daarmede bevestigd dat de Ver. Sta ten zich niet meer los zullen maken van hun Europeesche verplichtingen en belangen. Overigens was wel onge veer te raden wat Byrnes zou zeggen geen harde of zachte vrede voor Duitschland, maar een duurzame, wel ke maatregelen, door wraak ingege ven, uitsluit. Ontmilitairiseering na tuurlijk, een eigen voorloopige Duit sche regeering onder geallieerd toe zicht, in den vorm van een nationale raad welke verantwoordelijk zal zijn voor het goed werken der centrale ad ministratieve lichamen en voor het opstellen van een federale democrati sche grondwet van de Ver. Staten van Duitschland. Het was reeds lang be kend dat de Ver. Staten en ook Enge land voor een Duitsche federatie voel den, aanvankelijk allicht omdat een dergelijke staatsvorm, met zijn betrek kelijke zelfstandigheid der verschil lende aangesloten staten minder kans zou opleveren voor het ontstaan van een nieuw Duitsch gevaar dan een eenheidsstaat met zijn sterke centrale leiding. Nu zijn de westelijke geallieer den nog meer voor een Duitsche fe deratie, omdat ze ook om dezelfde reden een waarborg zou vormen tegen het ontstaan van een Duitsche staat, waarin de communistische idee der democratie zooals de Russen die pro- pageeren in het door hen bezette ge bied en niet zonder succes, want in Thuringen heeft Zondag bij de ge meenteraadsverkiezingen de socialisti sche eenheidspartij (verbond van com munisten en socialisten) de absolute boeken uit de winst over ’45 is f 6849.94. De beleggingen paraisseeren voor f 101001.69 op de balans, voornamelijk bestaande uit officieel genoteerde effec ten. De liquide middelen (bank- en post girorekening) ad f 91916.05 (v. j. f 85044.13) zijn zeer belangrijk. Blijkens een toelichting op de balanscijfers in het jaarverslag werd in 1946 het saldo van het geblokkeerd bank-tegoed in effecten belegd. Uit de winst over 1945 ten be drage van f 9179.91 wordt f 5000— be stemd voor de Belasting-reserve, f1679.91 overgeboekt naar de Extra-reserve en f 2500.of 5 dividend uitgekeerd. De alg. verg, van aandeelhouders sprak voorts haar goedkeuring uit over de sta tutenwijziging, waarbij het maatschap pelijk kapitaal der Vennootschap wordt verhoogd tot f 1 millioen en het ge plaatst- en volgestort kapitaal op f 250.000.wordt gebracht. In diezelfde vergadering werd de heer J. van der Woud, tot dusver Adj. directeur, tot mede-directeur der Vennootschap be noemd. Door het overlijden van den heer prof. Mr. J. Oranje werd in diens plaats tot Commissaris benoemd de heer Prof. Mr. N. Okma, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, Amsterdam. Het college van Commissarissen werd met een drie tal leden uitgebreid en wel met den heer J. H. Alta, directeur van de Friesland- Holland Bank, Amsterdam, den heer C. C. P. Ingwersen, commissionnair in ef fecten, Amsterdam en den heer H. H. W. Schrameier Verbrugge, assuradeur, 's- Gravenhage. Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK dien hij niet in de inkomstenbelasting wordt aangeslagen, de loonbelasting, welke van den schoolgeldplichtige is ingehouden en (of) nagevprderd, geldt niet voor het openbaar buiten gewoon lager onderwijs. De vaststel ling van een schoolgeldregeling voor deze tak van onderwijs is derhalve tot de bevoegdheid van den gemeenteraad blijven behooren. Als regel is het schoolgeld voor dit onderwijs gelijk aan dat voor het gewoon 1. o. Ook in deze gemeente is dat steeds het geval geweest en er is geen aanleiding, al dus B. en W„ om in dezen toestand wijziging te brengen. B. en W. stellen daarom voor het tijdelijk besluit schoolgeld l.o. 1945 en de ter uitvoe ring daarvan uitgevaardigde of uit te vaardigen voorschriften ook op het openbaar buitengewoon l.o. van toe passing te verklaren. Wat het school geld voor de cursus in de Fransche taal betreft, stellen B. en W. voor deze regeling zooveel mogelijk te doen aansluiten aan die neergelegd in het meergenoemde Tijdelijk besluit School geld l.o. 1945. Omdat het schoolgeld voor de cursus in de Fransche taal tot nog toe was vastgesteld op het derde gedeelte van het schoolgeld, dat voor het bezoeken van een school voor ge woon lager onderwijs is verschuldigd, stellen B. en W. voor aan deze verhou ding nu ook vast te houden, en voorts het vermenigvuldigingscijfer voor het schoolgeld aan beide genoemde instel lingen vast te stellen op 2, welk cijfer ook geldt voor het schoolgeld voor gewoon en voortgezet 1. o. Voor het openbaar buitengewoon lager onder wijs en voor de Fransche cursus dient hetzelfde schoolgeldvrije tijdvak te worden vastgesteld als voor het ge woon, het voortgezet gewoon en het uitgebreid lager onderwijs heeft ge golden. Wegens het ontbreken van de voor de heffing noodige gegevens moest in die jaren van het innen van schoolgeld worden afgezien. Nadat in verband met de noodlij- dendheid der gemeente op aanwijzing van hoogerhand de hondenbelasting met ingang van 1 Jan. 1943 reeds van 3,- per jaar voor z.g. luxe honden en 1.50 voor bedrijfshonden was ge bracht op onderscheidenlijk 7.50 en 5.stellen B. en W. thans voor deze bedragen resp. te brengen op 10. en 5.—. Een en ander naar aanlei ding van een aanschrijving van den minister van Binnenlandsche Zaken inzake de eischen aan de gemeenten te stellen voor toekenning van rijks- steun in 1947. In de aanschrijving wordt o.a. gezegd: „Het is een eisch van goed financieel beheer een zoo groot mogelijk deel van de uitgaven uit belasting te dekken. Daarom zal van gemeenten, welke op steun zijn aangewezen moeten worden ver langd dat alle belastingen, tot het hef fen waarvan de gemeenten door de wet bevoegd, zijn verklaard en welker heffing, mede gelet op de daaruit voortvloeiende kosten, practisch zin heeft, ook daadwerkelijk worden ge heven”. Elders in deze aanschrijving deelt de minister dan mede 10. respectievelijk 2.50 voor de honden belasting noodzakelijk te acl$en. De verhoogde belasting zal 1 Januari ’47 ingaan. De hoogere opbrengst kan op 500.per jaar worden geraamd. B. en W. stellen den raad een wijzi ging der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1945 voor, waardoor het ba tig slot van den kapitaaldienst 1944 ad 281537.07 naar het volgend dienstjaar wordt overgebracht. B. en W. stellen voor het vermenig vuldigingscijfer voor de heffing der ondernemingsbelasting voor het belas tingjaar 1947 vast te stellen op 2.4, dat sedert de invoering dezer belas ting in deze gemeente evenals in vrij wel alle andere, heeft gegolden. Deze belasting wordt ten behoeve der ge meenten van rijkswege geheven van elke onderneming, d.w.z. van elke op het maken van winst gerichte zelf standige duurzaam bedoelde organi satie, welke aan het economisch ver keer deelneemt. Landbouwbedrijven waren o.a. uitgezonderd van deze hef fing, doch nu is een wetsontwerp aan hangig deze uitzondering op te heffen. De zuivere opbrengst dezer belasting, geheven bij toepassing van het ver menigvuldigingscijfer 1, komt ten ba te van het gemeentefonds. De hoogere opbrengst wordt rechtstreeks aan de gemeente uitgekeerd. Omtrent de op brengst zijn, mede in verband met de heerschende buitengewone omstandig heden, geen betrouwbare gegevens be kend. Voor 1945 wordt een opbrengst van 266000.geraamd, waarvan derhalve pl.m. 155000.recht streeks aan de gemeente ten goede meerderheid behaald zou zegevie ren. Dat de plannen van Byrnes door de Duitschers in de Amerikaansche en Engelsche zónes van Duitschland met enthousiasme zijn ontvangen, spreekt. Te meer omdat hij wel het recht erkende van Frankrijk op het Saargebied, doch Roergebied en Rijn land bij Duitschland wenschte te doen blijven, op Koningsbergen en omge ving had de Sovjetunie recht maar de gebiedsuitbreiding van Polen ten kos te van Duitschland moet nog worden vastgesteld. Dit geeft de Duitschers uiteraard nieuwe hoop dat het ook in het oosten zal meevallen met de ge- biedsafstand, maar de Polen zijn ra zend, zij hadden reeds gerekend op alle gebied tot Oder en Neisse. De ommunistische vice-ministerpresident van Polen heeft dan ook reeds gezegd dat Polen er goed aan zal doen in de toekomst in nog grootere mate op haar ware vrienden en in het bijzon der op de Sovjetunie te vertrouwen. „Openlijke vijanden zijn ons liever dan zij die zich als vrienden voordoen”. Byrnes’ oordeel over Roer- en Rijnge bied heeft natuurlijk in Frankrijk te leurstelling gewekt. En als Byrnes zegt dat Duitschland niet de vazal van eenige mogendheid mag worden of le- iven onder buitenlandsche of binnen landsche dictatuur, zeggen de Fran- schen dat Byrnes rede beoogt met Duitschland een vrijpartijtje aan te gaan, hetgeen de Sovjetunie op haar manier ook wil. Men vraagt zich dus te Parijs af welke kant Germania ten slotte zal overgaan en ziet met be zorgdheid de uitslag van dit spel tege moet. Nu, deze bezorgdheid is niet door Byrnes rede alleen ontstaan, im mers de strijd tusschen Oost en Weèt heeft zich van den beginne in de bij eenkomsten te Parijs geopenbaard, en waarom zou hij niet op het hevigst uitbarsten als het om het hart van Europa gaat, om Duitschland, dat blijkbaar na de vergadering der Ver. Naties op de operatietafel der Groote Vier komt. Opmerkelijk is nog dat in Byrnes rede met geen woord gespro ken is over Belgische of Nederland- sche aanspraken op Duitsch grondge bied of schadeloosstelling. Maar kleine naties hebben dan ook alleen waarde als pionnen in het groote spel der mogendheden. Een verheugend verschijnsel zijn de goede diensten welke België en Nederland te Parijs bewezen hebben om Oostenrijk en Ita lië te verzoenen over Zuid Tirol, dat bij Italië blijft maar welks bewoners de meest volledige rechten eener min derheid zullen genieten. Een geheel andere indruk maakt de steun welke Albanië en Zuid-Slavië verleenen aan de Oekrainsche klacht voor den Vei ligheidsraad jegens Griekenland, dat mede door de aanwezigheid der Brit- sche troepen daar den vrede in ge vaar zou brengen. De Ver. Staten, En geland en Griekenland hebben fel van zich afgebeten en de klacht heeft geen schijn van kans, maar toch blijft de toestand in Griekenland vanwege de buitenlandsche invloeden welke elkaar daar bestrijden gevaarlijk. Bulgarije, dat zich bij stemming met overtui gende meerderheid voor de republi- keinsche staatsvorm uitsprak, heeft zijn duit in het zakje gedaan door van Griekenland te Parijs West Thracië en een uitlaat naar zee te vragen. Steun van Rusland en Z.Slavië natuurlijk, verzet van de Westelijke geallieerden even natuurlijk, wat men Bulgarije geeft, geeft men Rusland immers Misschien staat de Amerikaansche beurscrisis, waar de fondsen enorm gedaald zijn eenigszins in verband met de internationale toestand, meer waarschijnlijk echter met de binnen landsche, nu stakingen, o.a. van de zeelieden aan de orde van den dag zijn en het publiek ontdekt dat de gouden oorlogsdagen achter de rug zijn en het buitenland geen geld heeft om de enorme Amerikaansche productie op te nemen. Of zijn er men kan nooit weten financieele groepen aan het werk om het Nederlandsch bezit aan die fondsen, dat moet verkocht wor den evenals van eenige andere landen en dat gaat om milliarden, goedkoop in handen te krijgen Ten slotte: de conferentie om Palestina is te Londen begonnen zonder Joden en zonder Pa- lestijnsche Arabieren, doch mèt de vertegenwoordigers der Arabische landen. De Joodsche verzetsbeweging pleegde weer aanslagen in Palestina. Met de installatie der leden, in de hedenavond te houden vergadering, krijgt ook Sneek zijn raad met de oude bevo gdheden terug, van den tijdelijken raad waren die slechts beperkt. Maar al krijgt onze gemeenteraad die oude be voegdheden terug, dat wil nog niet zeg gen ook zijn oude bewegingsvrijheid. Im mers de gemeente Sneek is in de laatste jaren ook noodlijdend geworden en dat beteekent dat al haar uitgaven op het goudschaaltje der hoogere instanties werden afgewogen en alles wat naar luxe zweemt geen goedkeuring verwerft. Wat dat wil zeggen hebben we toch alle maal wel even pijnlijk gevoeld, toen zelfs een simpel subsidietje aan onze muziek corpsen geen genade kon vinden bij hen die hierover hebben te beslissen. Te pijn- lijker omdat het rijk door groote bedra gen de groote steden, die alle al jaren zeer sterk noodlijdend zijn, wel in staat stelt tal van cultureele instellingen in stand te houden, ook door gemeentelijke subsidies aan die instellingen te veroor loven. Op zichzelf toe te juichen, want het verdwijnen van die instellingen zou een cultureele verarming voor het ge- heele land beteekenen, welke niemand zal begeeren. Het is alleen maar jam mer dat zeer bescheiden cultureele uit gaven der kleinere gemeenten door die zelfde instanties onverbiddelijk worden geschrapt. Intusschen, we hebben de fei ten te nemen, zooals ze zijn, Sneek is noodlijdend. Of dat nog lang zal duren? Onze burgemeester heeft destijds in zijn installatierede er reeds op gewezen dat er een staatscommissie is, welke de finan cieele betrekkingen tusschen rijk en ge meenten in studie heeft. Nu plegen der- gelrjke commissies nogal wat tijd voor haar werk noodig te hebben en in dit geval is dat heelemaal geen schande ook, want het is een zeer ingewikkeld onder werp. Het gaat ook om enorme bedra gen en we weten allemaal wel hoe het ook met ’s rijks kas gesteld is, de Neder- landsche staat is ook noodlijdend, en hoe moeilijk is het als de eene noodlijdende de andere noodlijdende uit haar verle genheid moet helpen Men behoeft het dus niet te wijten aan kwaadwillende bedoelingen van regeeringszijde men insinueert wel eens dat den Haag spe ciaal ook de groote gemeenten gaarne onder curatorschap zou houden wan neer de gezondmaking van de financieele betrekkingen tusschen rijk en gemeenten en het herstel van de volledige bewe gingsvrijheid dezer laatste nog geruimen tijd op zich zal laten wachten. Dat Sneek door eigen financieele kracht zich weer uit haar boeien zal kunnen bevrijden, is ook nauwelijks aan te nemen. In dezen heeft een plattelandsgemeente als Wijm- britseradeel betere kansen. Dergelijke gemeenten staan in de eerste plaats niet voor zoo groote uitgaven als de stede lijke. Men leze maar eens in de raads voorstellen in dit nummer welke uitga ven onze stad zich nu weer voor ’t gas bedrijf moet getroosten, zoo iets van 150.000. Zeker daar kan voor geleend worden, maar rente en aflossing belas ten toch al weer een bedrijf, dat vroeger behoorlijke baten aan de gemeente af droeg. In een plattelandsgemeente met haar geringere uitgaven zijn ook de tekor ten kleiner. En wanneer straks ook de landbouwbedrijven onder de onderne mingsbelasting zullen vallen, krijgt, ge zien de bedrijfsresultaten der Friesche greidboeren, de gemeente Wijmbritsera- deel vermoedelijk wel de kans haar fi nancieele vrijheid te herwinnen. Ten op zichte van Sneek zijn we niet zoo opti mistisch gestemd. Dat beteekent dus dat Sneek nog wel geruimen tijd haar bewe gingsvrijheid zal moeten missen en dus dat mpn noch van onze nieuwe „oude” raad, noch van het college van B. en W., wie daarin dan ook tot wethouders mo gen worden verkozen, te veel mag verwachten of eischen. In de colleges van B. en W. plegen niet de minst energieke mannen zitting te krijgen. Hun moeten de handen jeuken aan den slag te gaan, nu er zooveel is op te bouwen en te on dernemen. Als ze dat niet kunnen van wege den financieelen toestand en bijv, inzake het wel meest dringende vraag stuk, de woningbouw, wegens gebrek aan toewijzing van materiaal, waarbij immers terecht de door den oorlog ge teisterde gebieden voorgaan, moge hun dat niet ontmoedigen en raad en burgerij niet verleiden tot ongewettigde kritiek en het doen van voorstellen, welke toch niet voor verwezenlijking vatbaar zijn. Het moge hen en ons allen prikkelen in goede samenwerking te doen wat de hand vindt te doen. Wellicht ligt in de toestand ook een schoone gelegenheid voor het particuliere initiatief, opdat de burgerij gezamenlijk iets doe, wat de gemeente nu niet mag doen. Met zijn allen kunnen we toch bijv, onze muziek- vereenigingen zonder subsidie wel op de been houden? En allicht zal er op menig terrein zoo nog heel wat gedaan kunnen worden. Kantoor voor Abonnementen: Ka. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1