Berg itrjji Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ém «■l 'weg zoen Ie JAARGANG No. 6 Buiteulandsch Overzicht IALE Iclub mier ia! 14 CH ?DAG If drie DE VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1946 E INDUSTRIALISATIE in e, :h plaats [ILIA. De textielschaarschte. De N.I.W.I.N. iesland stituut, Sneek. Ab-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar strekt men in Liefst zoerige De Auto Onderlinge Groningen. Op 12 September werd de 18e jaar vergadering dezer Maatschappij ge houden. Uit het jaarverslag bleek een toeneming van de jaarpremie tot bijna 8 ton per 31 Augustus 1945, welk be drag per 31 Aug. 1946 reeds was ge klommen tot bijna anderhalf millioen gulden. Het overschot der rekening ad f 6.246.70 werd bij de extra-reserve gevoegd, waardoor deze steeg tot f 184.427,75. Dhr. H. Welt, Uithui- zermeeden werd als Commissaris her kozen. De vooruitzichten werden zéér gunstig beoordeeld. ;aan :daan; staan: an Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS P r drsland 3 Sept. OUT, zullen elheid 1. Zij eveel- it van ercen- ocent. die in geven, er a.s. ijlen louder, r. Soil, im 202 Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Tel. 3005 mej. Vellinga en Boon; 2e. P. Hoek stra, mevr. Jorritsma-Bles3e P. IJn- tema, mevr. Hoekstra. Siameesche Tweeling: le. D. de Boer, mej. Fran kena; 2e. F. Hoeksma, mej. Cnossen; 3e. J. Rienstra, mej. Brouwer. Esta fette autoped: le O. Hernaamdt, W. Huitema; 2e. F. Cnossen, K. Bouma; 3e. J. Langeraap, K. Bijlsma. Latten- racele Mevr.Wittermans2e. Lange- raap-de Jong; 3e. W. v. d. Velde-El- zinga. Ballen op blaadje: le pr. mevr, de Boer-Lemstra2e. J. Eekhof-Blee- ker; 3e. mej. R. Boonstra. Eerebogen: le pr. Tj. Koopmans; le pr. A. Hof man; le pr. P. Bijlsma; 2e pr. smids- polle: A. Bootsma, J. Bootsma. Eerv. verm.J. Nauta, wed. v. d. Velde, D. W. Cnossen, Etalagewedstrijd: le P. Bijlsma; 2e. J. Bootsma; 3e. Gebr. Koopmans; eerv. verm.: Hoekstra, Boonstra, Visser en Schotanus. Voor afwisseling zorgde de eerste avond nog de Muziekvereen. Eere zij God en de Zangvereen. „Nij Libben” op zeer verdienstelijke wijze, ’s Avonds van de 2e dag trad het Gezelschap Tet- man de Vries op met het successtuk: ,,’t Kin raer biteare”. Met voldoening kan op beide dagen worden terugge zien. De Amerikaansche minister van Handel, Wallace, heeft hevige deining in zijn land en daarbuiten veroorzaakt door stelling te nemen tegenover Byr nes, den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken die te Parijs een scherpe houding tegenover Rus land aanneemt. Wallace verweet En geland dat het in het nabije Oosten een imperialistische politiek voerde, welke, gevoegd bij de Russische poli tiek om daartegen een tegenwicht te vormen, de Ver. Staten onherroepelijk in een oorlog zou storten, als ze de wereld door de oogen van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken bleven bekijken. Men moest de Russen maar hun gang laten gaan in hun in vloedssfeer een derde van de we reld de Amerikanen konden het dan doen in twee derde van de wereld, de Ver. Naties moesten de controle over alle militaire machtsmiddelen hebben. Het klinkt allemaal erg een voudig, maar is de werkelijkheid wel zoo Wallace schakelt de sleutel van de huidige toestand, het wantrouwen tusschen Oost en West geheel uit. De Russen vreezen nu eenmaal dat het de „kapitalistische” landen er tenslotte om te doen is in Rusland het commu nisme ten val te brengen omdat zij volgens Russisch inzicht anders op den duur zelf door het communisme overstroomd zullen worden. En het westen vreest dat het Rusland uit eindelijk er werkelijk om te doen is dit communisme over de wereld uit te storten een vrees de laatste tijd nog eenigszins gegroeid nu er in Rus land zelf ook weer eens gezuiverd wordt en alles zich daar toespitst op een communistische en groot-Slavi- sche politiek. In deze sfeer van tot het uiterste opgevoerd wantrouwen was de Amerikaansche politiek door Byr nes te Parijs steeds hooggehouden het Westen één front te doen vormen om Rusland door de kracht van dat front in toom te houden. Het is begrij pelijk dat de heer Byrnes woest was toen president Truman in eerste instantie bekend maakte zich achter de rede van Wallace te scharen, im mers door die rede werd het westelijk front doorbroken en kwamen Enge land en de Ver. Staten los van elkaar te staan, waardoor de kans bestond dat Rusland zou denken te Parijs en elders door vastberaden optreden nog meer te kunnen bereiken dan het reeds heeft bereikt. Toen Truman de volle omvang van zijn blunder duidelijk werd heeft hij bakzeil gehaald, gezegd deelen hoe gij uw medewerking aan deze actie kunt verleenen. Versta dat goed. De N.I.W.I.N. vraagt van u geen liefdadigheid. Wat zij van u vraagt, is een daad van dankbaar heid, een hartelijke handdruk van ver standhouding, tusschen u en den man, die in Indië zijn plicht doet. Een hand druk, die beteekenen moet: „Wij hier in Nederland zijn trotsch op jullie en wij zullen ondanks den afstand, die ons scheidt, het Kerstfeest samen vieren”. Dienstregeling N. S. In de nieuwe dienstregeling j.l. Maandag ingegaan zijn 2 Zondags- verbindingen LeeuwardenSneek v.v. ingelegd (Vertrek Sneek 12.30 en 15.35; vertrek Leeuwarden 10.15 en 14 uur). Een Nederlandsche prijzenslag. Vele gebruiksartikelen 10 goedkooper. Naar verluidt, aldus de N. R. Crt„ heeft de Economische Commissie uit den Ministerraad besloten tot een be langrijken maatregel ter bestrijding van de spanning tusschen loonen en prijzen. Deze maatregel, welke door het geheele Kabinet zou zijn overge nomen, houdt in, dat de Regeering geïnspireerd wellicht door den Belgi schen prijzenslag op korten termijn zal streven naar een verlaging van de prijzen van alle voor de massa van belang zijnde verbruiksartikelen met ca. 10 Ter bereiking van dit doel zouden de fabricageprijzen en/of handelsmar- ges aanzienlijk omlaag worden ge drukt, welke maatregelen reeds om streeks 15 October a.s. hun beslag zouden moeten krijgen. Naar wij vernemen, zal de Minister- President weldra door middel van de radio mededeeling doen van de hier ontvouwde voornemens, welke zeer zeker een vèrstrekkenden invloed kunnen hebben. i jullie leden lerdagl raat. nemen Jestuur dat er een misverstand was, dat hg niet achter Wallace stond en de Ameri kaansche buitenlandsche politiek on veranderd bleef. Men zegt dat al dit gedoe verkiezingspropaganda is; in November zijn er in de Ver. Staten verkiezingen voor het Huis van Afge vaardigden en Wallace die zegt voort te zullen gaan met zijn bestrij ding van Byrnes zou zoowel de linksche arbeidersgroepen als de anti- Britsch gezinde isolationisten ove rigens wél tegenstellingen hebben willen winnen voor de democratische partij. De kern van die partij bestaat echter uit gematigden, die door Tru mans blunder nogal geschokt zyn en vreezen dat de republikeinsche partij, welke achter Byrnes’ politiek staat, alleen garen bij dit alles zal spinnen. Truman zou nu Wallace uit zijn kabi net willen wippen om zijn fout te her stellen, in een land waar ministers niet verantwoordelijk zijn jegens den pre sident doch jegens het parlement zou een dergelijk minister ongetwijfeld door dat parlement ter verantwoor ding zijn geroepen en zou dit door ver trouwen of wantrouwen in hem uit te spreken een oordeel over hem hebben geveld. Overigens is het wel duidelijk dat de Ver. Staten en Groot Brittan- nië thans eenvoudig niet buiten elkaar kunnen en broederlijk stonden zij dan ook naast elkaar in de debat ten te Parijs, in de commissie waar het groote punt van deze conferentie Triest, werd behandeld. Die stad zal onder toezicht van de Ver. Naties de Russen willen: van de Groote Vier komen maar het gaat nu om de uitwerking van het bestuursstelsel. Rusland wil geringe macht geven aan den neutralen gouverneur en groote bevoegdheden aan een door de bevol king gekozen raad, waarvoor de Itali anen die fascist geweest zijn, niet mo gen meestemmen. Dat lijkt zeer demo cratisch, maar de westelijke geallieer den zeggen, dat, waar Rusland boven dien eischt dat de vreemde troepen Triest en omgeving moéten ontruimen en de stad op belasting-, spoorweg- technisch- en diplomatiek gebied bij Zuid-Slavië moet gevoegd, het dan maar een moment zal duren voor ze door Z.-Slavië is opgeslorpt. Daarom een neutraal gouverneur met groote en een raad met geringe bevoegdhe den, want annexeert Z.-Slavië Triest dan zouden de poppen aan het dansen gaan. Op even felle wijze als te Parijs over deze kwestie is gedebatteerd, is dat in den Veiligheidsraad geschied over de Oekrainsche aanklacht, dat Griekenland den vrede in gevaar brengt. Ook de Nederlandsche gedele geerde Mr. van Kleffens heeft zeer scherp stelling tegen deze aanklacht genomen en men vraagt zich hier en daar af of het wel nuttig is dat een kleine natie in dezen zoo op de voor grond treedt en eer helpt de kloof tus schen Oost en West te verbreeden, dan beider standpunten wat tracht tot elkaar te brengen. Intusschen wierp Griekenland olie in het vuur door daar de communistische partij te verbieden en de communisten als opstandelin gen te lijf te gaan. Een voorproefje van de strijd om Duitschland hebben we al gehad toen Byrnes eenige we ken geleden te Stuttgart zeide dat de Poolsche Westgrens nog niet vast stond, d.w.z. dat Duitschland nog kon hopen dat het ook in het Oosten min der gebied zou verliezen dan aanvan kelijk gedacht werd. Maar Molotoff heeft Polen nu verzekerd dat die grens wel vaststond Dat is een bit tere pil voor de Duitsche socialistische eenheidspartij, die in de Russische zóne werkt en bij een aantal gemeen teraadsverkiezingen daar Zondag weer het grootste deel der stemmen haalde, ook al werden er strooibiljetten van een verzetsbeweging verspreid, welke deze partij beschuldigden Duitsch ge bied aan Moskou te verschacheren.. In de Britsche zóne schijnen bij de ge meenteraadsverkiezingen de soc. dem. te leiden, al hebben de onafhankelij- ken vrij veel stemmen, in de Fransche zóne heeft de Kath. chr. dem. unie een overweldigende meerderheid. De com munisten kregen in geen van beide zónes veel stemmen. In Engeland wor den nu van justitie-wege maatregelen genomen tegen de „squatters”, de slecht- of heelemaal niet behuisden, die zich zonder vergunning vestigen in de groote panden, waar in den oor log regeeringsbureaux waren geves tigd, welke nu zijn ontruimd en gereed zouden worden gemaakt voor bewo ning door hen, die de lijsten zouden aanwijzen. Eenige leiders der commu nistische party worden vervolgd, om dat zij de beweging der squatters zou den hebben georganiseerd. Koninklijke onderscheidingen. Benoemd zyn o.a. tot Grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: Zijne Em. J. kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht; tot Groot-Officier in de orde van Oranje Nassau o.a. dr. K. H. E. Gra- yemeijer, alg. gedelegeerde v. d. Ned. Herv. Kprk; tot ridder in de orde van den Neder landschen Leeuw o.a. P. Sikkes, lid Ged. Staten van Friesland te Sneek; tot officier in de orde van Oranje Nassau de voormalige als zoodanig tijdelijk benoemde reserve-kolonel mr. H. P. Linthorst Homan, thans reserve kapitein van dat wapen; tot ridder in de orde van Oranje Nassau o.a. R. A. v. d. Sluis, directeur der N.V. Lankhorst Touwfabrieken te Sneek. De eeremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver is toegekend aan G. Wijbenga, chef hout- afdeeling bij de fa. J. Nooitgedagt en Zonen te Ijlst; in brons aan: J. Nooitgedagt, voor heen arbeider bij de fa. wed. W. J. Oppedijk te Ijlst; R. Haagsma, T. v. d. Horst, A. Brens, L. Bijlsma, S. Fijlstra, P. Riegstra, J. G. Rameau en J. Buma, allen arbeiders bij de fa. J. Nooitgedagt en Zonen te IJlst. SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK ■i De minister-president dr. L. J. M. Beel heeft Zaterdagavond via beide zenders een oproep tot het volk ge richt om geestelijk contact met onze militairen in Indië te onderhouden. De regeering deed wat in het vermogen ligt om het verblijf van de Nederland sche soldaten in Indië zoo goed mo gelijk te ordenen. Zij spant alle krach ten in om den mannen een behoorlijke ligging, kleeding en voeding, behoor lijke materieele verzorging en behoor lijke bewapening te verschaffen. Zij beseft echter, dat dit niet voldoende is. Dat het voor het moreel van de troep noodzakelijk is om ook het gees telijk contact met het moederland le vendig te houden, om niet slechts voeding, kleeding en ligging maar om een stuk van het Moederland zelf mee te geven naar deze verre gewesten. Reeds hebben velen het belang van het contact tusschen de soldaten in Indonesië en degenen, die achterblij ven in het Moederland, ingezien. Dui zenden in eten lande hebben hetzij in dividueel hetzij invereenigingsverband reeds in dien geest gewerkt. Spontaan uit alle lagen van de bevolking is een actie voortgekomen om de troepen te voorzien met wat zij voor het geeste lijk contact noodig hebben. Er zijn brieven gezonden en boeken, tijd schriften en pakketten, gramophoon- platen, sportartikelen, muziekinstru menten enz. enz., doch dat alles is niet voldoende. Er moet veel meer worden gedaan. Deze actie moet worden saamgebundeld, daar moet een geheel van worden gemaakt, opdat met ver- tiendubbelde kracht de eenmaal aan gevangen arbeid kan worden voortge zet, daartoe is een organisatie in het leven geroepen, die den naam draagt van „Nationale Inspanning Welzijn verzorging Indië”. De N.I.W.I.N. De regeering heeft ir. P. S. F. Otten uit Eindhoven bereid gevonden om als voorzitter van deze organisatie op te treden. Zij zal de activiteit der ver schillende regeerings-instanties op dit punt coördineeren met die van het particulier initiatief. Zij zal dus de verzorging van de militairen en van de burgers in de Overzeesche gebieds- deelen van het Koninkrijk ter hand nemen. Vereenigingen en particulieren kunnen hun ideeën en hun verlangens ten aanzien van de cultureele verzor ging der troepen kenbaar maken, de NIWIN zal de uitvoeringsmogelijkhe den onderzoeken en indien de uitvoer baarheid blijkt, ze op de snelste en de meest effectief opgezette wijze uit voeren. Zij zal inzamelen wat er maar in te zamelen valt en wat maar van eenig belang kan zijn voor de troepen ginds. Zij zal de mannen in Indië van dag tot dag doen voelen, dat Neder land zijn jongens niet vergeet. Landgenooten, de troepen, die bin nenkort vertrekken, zullen ginds met hen, die reeds in Indië vertoeven ver van huis het Kerstfeest vieren. De N.I.W.I.N. start haar actie met een grootsch opgezette zorg voor het Kerstfeest van onze mannen ginds. Reeds nu stelt zij de gelegenheid open voor ieder, die daartoe wil bijdragen, om aan onze militairen in Indonesië een kerstpakket te overhandigen, ver zorgd door het Roode Kruis. Eerst daags zullen o.m. de dagbladen mee- JUTRIJP—HOMMERTS. Op 11 en 12 Sept, hield de Oranjevereen. alhier haar jaarlijksche feestdagen. Mocht het weer zich de morgen van de eerste dag ongunstig laten aanzien, in de middag klaarde het op, terwijl de 2e dag begunstigd werd met prachtig weer. Er werd begonnen met een op tocht, gevolgd door kinderspelen. De uitslag was als volgt: Wagens Hist. Optocht: le pr. F. de Haan; le pr. R. IJpma; 2e pr. F. Bijlsma; 2e pr. Gebr. Dijkstra; 3e pr. Mej. Grietje Jaarsma c.s. Wagens symb. voorst.: le pr. Mu ziekvereen.; le pr. Th. Koopmans; le pr. Jelle Nauta; 2e pr. Mej. Yp Osin- ga; 2e pr. mej. Anna Bijlsma. Paar den le pr. Willem Osingale pr. mej. W. Walstra; le pr. W. Brouwer; 2e pr. mej. K. de Boer; 2e pr. H. Boot sma en T. IJntema; 3e pr. mej. A. Hoekstra. Kinderen: le pr. Hiltje de Boer; 2e pr. Hiltje Cnossen; le pr. Durk Brouwer; le pr. Hiltje Hoek stra; le pr. Ytje Cnossen; le pr. Gretha de Vries; le pr. Harmke Lan geraap; le pr. Tjitske Duiker; 2e pr. Trijntje Havinga; le pr. Neeltje Posthuma en Hillie Boonstra; 2e pr. Tine Osinga en Pietje Nauta; le pr. Jet Schotanus; le pr. Kinderen van J. v. d. Velde; 2e pr. Jacob je IJpma; 2e pr. B. Visser; 2e pr. Hammie de Ja ger; 2e pr. Durkje Haagsma; 2e pr. Bettie Breeuwsma; 2e pr. Anne Wal stra. Kinderspelen. Vlagjesteken: le pr. Auke Osinga; 2e pr. Wiebren Sto ker; 3e pr. Klaas Rienstra. Blokjes rapen:, le pr. Aukje Wind; 2e pr. Hiltje Hofman; 3e pr. Durkje Nauta. Zakloopen: le pr. M. Bootsma; 2e pr. S. Koopmans; 3e pr. J. Dijkstra. Koekhappen: le pr. Trijntje Huitema; 2e pr. Saakje Sijbranda. Ballen op blaadje: le pr. J. Wittermans; 2e pr. G. Eekhof; 3e pr. G. Boonstra. Esta fette: le pr. Mink de Boer en J. Keu len; 2e pr. Yke Koopmans en P. Dijk stra; 2e pr. Sietse Nijholt en Anne Huitema; 2e pr. Fokke Wijbenga en S. Groenveld. Stoelendans: le Wiets- ke Hoekstra; 2e. Trijntje Strikwerda; 3e. Klaaske Hoekstra, ’s Avonds werd opgevoerd „Sietske”, geschreven door onze dorpsgenoot R. Posthuma. Hier voor was veel belangstelling en het mag dan ook schitterend geslaagd heeten. De 2e dag werd begonnen met Ring- rijderij. le pr. W. Piersma; 2e. A. Osinga; 3e. H. Osinga; 4e. H. Huite ma. Schoonste geheelle. P. de Haan 2e. W. Piersma; 3e. F. Nieuwenhuis. Eerv. verm.: T. Groenveld. Volksspe len. Fopbril: le. F. de Haan; 2e. K. Koopmans; 3e. Jelle Dijkstra. Spriet- loopen: le J. Wierda; 2e. D. de Boer; 3e. A. Dijkstra. Behendigheidswed- strijd: le. mej. IJntema; 2e. mej. Wit termans; 3e. mej. Leenstra; 4e. mej. Siersma. Estafette: le. G. Dykstra, mej. Landman; 2e. G. Lautenbach, mej. Veenstra; 2e. A. Osinga, mevr. Wittermans; Tj. v. Netten, mej. Dui ker. Naar de trein: le. F. de Haan, In den loop van de eerstkomende maanden zal het mogelijk zijn weder een aantal punten van de textielkaart geldig te verklaren, waarschynlyk 20. Dit is gebleken op een persbijeen komst van het ministerie van econo mische zaken. Toch is de situatie op het gebied van textiel in ons land nog verre van gunstig. Verscheidene fac toren werken daartoe mede. Daar is in de eerste plaats het gebrek aan de viezen. Dan zijn er de moeilijkheden ten aanzien van de levering door het buitenland van de benoodigde grond stoffen. De invoer van ruwe katoen en ruwe wol biedt in het algemeen geen moeilijkheden meer. Zorgelyk daarentegen is de garenvoorziening. Om één voorbeeld te noemen: onze kamgarenbehoefte wordt nog maar voor slechts 20 gedekt. De invoer van katoenen garens, welke voor den oorlog tot 18.000 ton per jaar d.i. pl.m. een derde van onze consumptie werd opgevoerd, moet zelfs nog worden hervat, ofschoon leveringen in verschillende handelsverdragen reeds voor eenigen tyd zijn gestipu leerd. De productie van tricotgoede- ren heeft hieronder in ’t bijzonder te lijden. Op het gebied van de kolen voorziening, tot voor kort een der be lemmeringen van de textielindustrie, zijn er intusschen vrijwel geen moei lijkheden meer. Een andere factor, welke nog wel remmend op de textiel- productie werkt, is de personeels voorziening en de in vergelijking met den voor-oorlogschen tijd ge ringere arbeidsproductiviteit. Gemid deld 75 pct. van het aantal arbeiders, dat voor den oorlog in de textiel industrie werkzaam was, is thans weer in de textielfabrieken. Maar: met deze arbeiders wordt gemiddeld 50 pct. van de voor-oorlogsche pro ductie bereikt. Bovendien houde men rekening met het feit, dat slechts 60 pct. van de textielproductie op het oogenblik direct ter beschikking van de bevolking komt. Bij de tegenwoor dige productie en verdeeling daarvan kan per hoofd van de bevolking nog niet meer dan één punt per week wor den toegewezen. Er wordt ook geëx porteerd: 6 procent der wollen en 8 procent der katoenen goederen tot nu toe. Deze percentages betreffen de voor kleeding en dekking bestemde goederen.Voor de producten der tapijt en trijpindustrie zijn hoogere percen tages vastgesteld. Daarnaast stellen leger, vloot en luchtmacht hun eischen, moeten de ziekenhuizen wor den voorzien en gebruiken landbouw (kaasdoek b.v.) en verwerkende in dustrie (schoenvoering en canvas voor banden) textielproducten. Of het percentage van 60 procent van de pro ductie voor de normale gezinsverzor ging zoo blijft, zal afhangen van de beslissingen van de regeering ten aan zien van den omvang, welken zij aan den export, op het belang waarvan de minister nog onlangs heeft gewezen, wil geven. Er wordt wel geklaagd over de hoo- ge prijzen. Men rekende echter voor, dat de kosten van een hedendaagsch pak inderdaad wel veel hooger moeten zijn dan voor den oorlog. Katoen b.v. kostte in 1939 ongeveer 57 cent per kg en thans is de prijs van ruwe ka toen in Amerika al tot 2.30 geste gen en hierbij gevoegd een gemiddelde stijging van de loonen met 80 procent, dan is het te begrijpen, dat een pak nu veel duurder komt. Wat de kunstzijde-industrie betreft de productie van kunstzijdegarens is voor dit jaar geraamd op 7000 ton, waarvan 4700 ton in Nederland zal worden verwerkt. Dit zijn wel zeer be vredigende cijfers, wanneer men in aanmerking neemt dat voor den oor log 4200 ton in Nederland werd ver werkt. Voor 1947 ziet het er op dit punt nog gunstiger uit, hetgeen voor al van beteekenis is voor de productie van dameskleeding. Het streven van het Rijksbureau is er op gericht de winkeliers een beperkten voorraad te laten vormen, waardoor het publiek een ruimere keuze zal kunnen doen. Eerst als zich eenige voorraad heeft gevormd zal tot aanwijzing van nieu we punten worden overgegaan. De klachten, dat de mannen zoo moeilijk een costuum kunnen koopen, hetzij als confectie, hetzij naar maat, vinden o.m. hun oorzaak in het tekort aan voeringstoffen, in welker behoefte Duitschland vroeger voor de helft voorzag. De textiel-industrie in ons land heeft nog behoefte aan 15.000 arbei ders, vrouwen en meisjes. Zij zouden mede belangrijk kunnen bijdragen de productie op te voeren. In zekeren zin heeft ons land het dus in eigen hand een betere situatie op de textielmarkt te scheppen. Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Er is, zooals men weet, een streven bij de groote industrie, haar bedrijven te splitsen en sommige van haar afdeelin- gen elders in ons land te vestigen, de zg. decentralisatie. Dit decentralisatie- verschijnsel der afzonderlijke groote be drijven gaat dan hand in hand met het feit dat men ook de Nederlandsche in dustrie als geheel gezien, meer over ons land wil verdeelen. Tot nog toe was deze industrie vooral geconcentreerd sa mengepakt dus in het Westen des lands, al hebben het Zuiden en Oosten ook hun deel. Over de oorzaken van de wensch naar decentralisatie van de Nederlandsche industrie als geheel en van afzonderlijke groote bedrijven, zou breedvoerig kunnen worden geschreven. Dat gaat echter het raam van een ar tikeltje te buiten. Die oorzaken zijn vele en we noemen enkele in het kort. Wanneer een zeer groot bedrijf enkele onderdeden afsplitst, om die naar elders over te brengen, kan dit in gegeven worden door de wensch het ri sico van totale vernietiging bij bomaan vallen in een nieuwen oorlog te ontgaan, de ervaring van den afgeloopen oorlog is dan oorzaak van dit streven. Er is ook de kwestie van het personeel; een bepaald gebied kan wat de personeels voorziening van een veel arbeiders en arbeidsters eischend bedrijf betreft, uit geput raken, en inplaats van arbeiders van vrij ver elders aan te voeren, dus hen naar de fabriek te brengen, kan het overweging verdienen een afdeeling der fabriek naar die arbeiders te bren gen, dus naar een gebied waar minder in dustrie is en dus waarschijnlijk meer per soneel beschikbaar is of opgekweekt kan worden. Bij de verdeeling van de geheele Nederlandsche industrie over ons land spreken echter ook de bouwers van steden een woordje mee. Men is zoo gaandeweg in die kringen tot de over tuiging gekomen, dat het met de groote steden min of meer vastloopt, er alles te veel opeengehoopt wordt, wat tot al lerlei minder gewenschte toestanden en niet alleen van stoffelijken aard als uit verkeersoogpunt enz., maar ook op cultureel gebied aanleiding geeft. Men kan zich dus voorstellen dat in de toe komst bij vestiging van industrieën in bepaalde streken ook de staat een woordje wil meespreken. De Rijksdienst voor het Nationale Plan bemoeit zich o.a. daarmede. Het spreekt dat wan neer er eenerzijds een streven is de in dustrie meer over het geheele land te verdeelen en niet meer samen te pakken in bepaalde gebieden, waaraan men vroeger om redenen van goede ver keerswegen, ruim beschikbare arbeids kracht, goedkoop bouwterrein enz. de voorkeur gaf, er anderzijds elders, waar men tot nog toe weinig industrie had, een streven is zooveel mogelijk deze in dustrie tot zich te trekken. Men ziet daarin een kans op verbetering van de welvaart, om werkloozen aan werk te helpen, en diegenen die, omdat er wei nig werkgelegenheid is, tot nog toe naar andere deelen van het land vertrokken, nu thuis, dus in het eigen gebied te houden. Natuurlijk brengt industrieves tiging ook wel kansen Op nadeelen mee. Wanneer er te veel wordt gefabriceerd of te weinig koopkracht bij het publiek is krijgt men werkloosheid en de lasten dan ook op de plaatselijke gemeenschap gelegd, zijn niet gering; voorts zijn er ook wel nadeelen op cultureel gebied, men vreest wel het verloren gaan van het volkseigene in industriegebieden enz. Maar toch, in het algemeen trekt een provincie, streek of gemeente gaar ne de industrie aan en wil het haar ge makkelijk maken zich te vestigen of uit te breiden. Ter bevordering van de vesti ging van meer industrie in Friesland is na de bevrijding met steun van provin cie en Kamer van Koophandel het Eco- nomisch-Technologisch Instituut voor Friesland opgericht, gevestigd te Leeu warden onder directoraat van drs. A. Hoekstra. Het is een lichaam voor on derzoek, studie en advies op het gebied der industrialisatie en de heer Hoekstra verklaarde dezer dagen nog aan een vertegenwoordiger van de pers dat, ge zien de binnenkomende aanvragen om adviezen en inlichtingen, het voor Fries land nieuwe instituut in een behoefte voorziet. Wat den aard der aanvragen betreft, zijn te onderscheiden die bedrij ven, welke reeds elders zijn gevestigd en om allerlei redenen zich moeten ver plaatsen, of die, welke willen decentrali- seeren. Aan den anderen kant komen er aanvragen uit het Friesche bedrijfsleven, van gemeentebesturen, van uitvinders enz. Maar, zoo besloot de heer Hoek stra, een belemmering voor directe tastbare resultaten ligt in de internatio nale- en nationale toestanden op econo misch en maatschappelijk terrein. Zoo lang die toestanden zich niet ten gunste wijzigen, kan een groote ontwikkeling, ook in de provincie Friesland, niet wor den verwacht. Uit deze woorden blijkt wel dat men zich direct geen gouden bergen moet voorstellen, al zijn er hier en daar in de provincie plannen. Volgens prof. dr. J. H. Brouwer, die te Drachten sprak tij dens de Waldwike, zouden er daar plan nen zyn om er een fabriek te vestigen, waar 850 man werk kunnen vinden. We achten het niet noodig daarop hier extra de aandacht te vestigen, wij weten dat men bij alle bevoegde instanties ook hier de oogen open heeft. Wel achtten we het echter gewenscht hier eens te wijzen op bovengenoemd Economisch Techno logisch Instituut dat zoo nuttig werk voor alle deelen van onze provincie kan doen. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1