L HU Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Raadsel in Nijmegen I! le JAARGANG No. 8 zou daar ook INGEZONDEN. 5 Buitenlandsch Overzicht oren. parkeerterreinen, FEUILLETON Wordt vervolgd. SNEEK, 21 September ’46. M. de Redacteur, (3) O. LINDEMAN, Lid van den gemeenteraad. geloof, dat deze man van mij er ook wel wat voor voelt, een belangrijk ge sprek te voeren, waar een vrouw toch niet bij heet te kunnen”. „Maar nu even terzake, kerel”, zei riek chend op. „Maar ik hoop, dat je met je onderzoek naar zo’n individu toch een beetje tijd zult overhouden om er aan te denken, dat je onze gast bent”. „En of riep inspecteur Sven Ohl- quist onmiddellijk. „Verbeeld je Ik herinner mij nog veel te goed, hoe jij tot voor kort mijn huis hebt bestuurd. Ja, dat mag je gerust als een compli ment beschouwen. Maar daarom ben ik ook met hoge verwachtingen hier heen gekomen „Kijk eens aan Dan moet ik zeker proberen, je niet teleur te stellen”, zei Else Verhagen. „Dat kunnen we jou gerust toever trouwen”, merkte haar echtgenoot on middellijk op, hetgeen zijn zwager een goedkeurend gebrom ontlokte. „Ik mag dat wel”, zei de inspecteur. „Het is geen kwaad teken, als man nen zelfs na hun trouwen hun vrouw lof toezwaaien. Maar, waarde zwager, als wij het er over eens zijn, dat wij Else gerust ons welzijn kunnen toe vertrouwen, dan kunnen wij ons des te beter concentreren op enkele zaken, die mijn belangstelling hebben”. „Ik hoop niet, dat je mij in je aan gelegenheden wenst te betrekken”, protesteerde mr. Ernst Verhagen la chend. „Natuurlijk zal ik geen beroep op je medewerking doen, voorzover het zui ver politiezaken betreft”, gaf de in specteur toe. „Maar er zijn een paar dingen, die wij hier in deze geriefe lijke woonkamer kunnen bepraten. En jij kunt me misschien even bevredi gend inlichten als de heren van de Nij meegse politie, die ik ongetwijfeld bin nenkort dien te spreken”. „Gaan jullie dan maar gewichtige dingen bespreken, dan kan ik mij aan het diner wijden”, merkte zijn zuster op, terwijl zij opstond en zich gereed maakte om naar de keuken te gaan. „Ik heb het altijd als een voorrecht beschouwd een zuster te hebben, die niet probeert haar neus in geheimen te steken”, grinnikte de inspecteur. „Doe maar gewichtig”, antwoordde zijn zuster vrolijk. „Je bent gewoon lijk net zo’n kleine jongen als de men- 'EN! s/ MDE Nationale Politieschietwedstrijden te Wassenaar. Op de Nationale politieschietwed strijden, die van 9 t.e.m. 14 Septem ber 1946 op het landgoed van H. M. de Koningin „de Raaphorst” te Was senaar zqn gehouden, wist een korps vijftal van de Sneeker Politie Sport- Vereeniging bestaande uit: D. Zwer ver, Adj. 0.0. der Rijkspolitie Afd. Sneek, L. Verplanke Wmr. idem, C. Hofing, Wmr. idem, A. Scholten, Wmr. idem, W. de Boer, Hulp-agent v.m. Gemeentepolitie Sneek, in de afd. Korps-buks de derde prijs te behalen met 452 punten. In de afdeelingen Korps- pistool en Korps K.S.O. geweer wist genoemd vijftal resp. de achtste en elfde plaats te bezetten. De Adj. Zwerver wist voorts nog eenige persoonlijke prijzen te behalen in de afdeelingen perso neel- en vaste baan K.S.O. geweer. Gezien de overgroote deelname uit het geheele land is dit voor de S.P.S.V. die momenteel niet over de gelegen heid en middelen beschikt om zich in het schieten te oefenen geen slecht resultaat. Het Scheepvaart-Museum Het Scheepvaart-Museum heeft een rustige ankerplaats gevonden op het Kleinzand en ligt, naar we hopen nu voorgoed aan stevige boeien gemeerd. Gelukkig. Het is de vordering van zijn vroeger onderdak in het voorm. Wees huis aan de Kruizebroederstraat te boven gekomen; het is door de som bere tijden van den oorlog heen ge varen. Een nieuw bestuur mocht er in slagen, een rustig gelegen heerenhuis aan het Kleinzand aan te koopen met steun van rijk, provincie en gemeente, waardoor de verbouwing van dit per ceel mogelijk was geworden, waar mede architect ten Wolde alle eer heeft ingelegd. Ze heeft thans haar beslag gekregen, waardoor het Mu seum voorloopig kon worden openge steld voor het publiek. Of er belang stelling is voor dit museum Zeker. Want reeds in het afgeloopen vacan- tie-seizoen was die groot. Vooral van vreemdelingen. Is het niet een typisch verschijnsel, overal waarneembaar dat het juist de vreemdelingen zijn, die de meeste belangstelling toonen voor bezienswaardigheden van deze of gene plaats Dat vaak eigen in gezetenen vreemd staan ten opzichte van hetgeen hun eigen stad biedt Men zal moeilijk kunnen aanvoeren, dat Sneek met bezienswaardigheden is overvuld. En daarom mogen we wel eens op deze buitengewoon mooie aanwinst voor onze stad de aandacht vestigen. Uit het politierapport. Aangehouden werd J. d. L. alhier wegens onzedelijke handelingen met kinderen. Na verhoor werd hij weer heengezonden. Door losloopende honden werd een schaap in de weide doodgebeten. Een der honden werd door de politie afgemaakt, terwijl de eigenaar van de andere hond de schade heeft ver goed. 1 Een drietal personen t.w. A. B., J. v. d. W. en H. S. allen te S. werden op heeterdaad betrapt, toen zij hun slag wilden slaan in een pakhuis al- hier. Na verhoor werden allen weer op vrije voeten gesteld. Ingesloten werd G. N. te L., verdacht van diefstal van een woon- scheepje. maar indien men deze film aan schouwt, herleeft het verleden: weer ziet men de vlaggenparade voor den grijzen Chief Scout ,Lord Baden Po well, men bewondert de onderscheide ne landengroepen in hun specifieke volksdansen, in één woord: het ge heele kampleven glijdt als een kalei- doscoop aan het oog voorbij”. Niemand, die een inzicht in de pad vinderij wil krijgen, zal verzuimen deze film te gaan zien.. Het vorige seizoen is deze gedraaid voor ongeveer 8000 toeschouwers. Zie voorts de adv. in dit nummer. zou er graag voorgoed beslag op leg gen, want er zijn maar vier van zulke modellen in de wereld bekend. Maar tja, de uitgaaf daarvoor „dat kin de brune net lüke”, zou een Friesche boer zeggen. En nu zien we plotseling weer een héél oude plaat voor ons staan van de Prins Hendrikstichting voor oude zeelieden. Op de voorgrond staat een ouwe zeerob je ernstig aan te kijken als-ie zegt: „m’n ouwe maats zouen er ook zoo graag in wil len, maar de heeren zeggen, daar is nog geen geld voor, raad voor wezen En met een bescheiden knip-oogje, doelende op de laatste woorden van dezen oude, besluiten we dit overzicht. VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1946 Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK verkiezingspad gaan, en de Russen effenen dat pad alvast een beetje. Uitvoeriger berichten over de rede van Wallace welke zooveel stof op joeg, doen zien dat hij niet alleen de zg. imperialistische politiek van En geland critiseerde maar ook zijn eigen land niet ontzag. En ook hier ont moeten hij en zijne medestanders de Russen, want zooals boven bleek, heeft Stalin gewezen op de aanwezig heid van de Amerikaansche troepen in China. Heel wat Amerikanen zelf hebben dit feit ook gecritiseerd, dat ook volgens hun idee beoogt Tsjang- Kai-sjeks bewind in stand te houden en China als Amerikaansch afzetge bied te veroveren. De verdedigers van de Amerikaansche regeeringspolitiek stellen daartegenover dat als de Ame rikanen niet blijven, de kans bestaat dat de door de Russen gesteunde Chi- neesche communisten de overhand krijgen en China Russisch invloeds- gebied wordt. Dat de Amerikaansche handelswereld daarvoor niets voelt, begrijpt men. Deze Amerikaansche kringen hebben den opvolger van Wallace,„Harriman als minister van Handel in het Amerikaansche kabinet gunstig ontvangen. Hetgeen verwon derlijk is, omdat hij, evenals Wallace, een voorstander van de ordeningspo- litiek van Roosevelt is. Maar hij is ook een man, erfelijk belast met vele mil- lioenen dollars, hij komt uit een ver maarde familie van spoorwegkonin- gen en heeft buitengewoon veel rela ties in Amerikaansche zakenkringen. Hij was ambassadeur te Moskou en Londen en misschien verwacht de Amerikaansche handel dat hij op eco nomisch terrein iets met de Russen kan bereiken, wat dan later tot een betere politieke verstandhouding zou kunnen uitdijen. Intusschen heeft Har riman zich nu van heelerharte achter Byrnes’ buitenlandsche politiek ge schaard. Verliezers bij wat er ge beurde zijn Truman die zich door zijn weifelen heeft geblameerd en de de mocratische partij, die hopeloos ver deeld werd. En winnaars zullen zich misschien de Russen gevoelen, bij wie de indruk zal zijn gevestigd dat er misschien nog wel eens wat bereikt kan worden met de Amerikanen als nog meer politici Byrnes afvallen, of de uitslag der a.s. verkiezingen in die richting gaat. Stalin liet zich ook over Duitschland uit, dat deed Churchill ook en Eden viel hem bij die in Zwitserland pleitte voor een Ver. Staten van Europa, waarvan de kern Frankrijk en Duitschland door vriendschap verbonden zouden moeten vormen. Dat lijkt ons een her senschim en de Russen een poging om het grootste gedeelte van Europa te gen hen te ^nobiliseeren. Frankrijk toont dan ook geen lust voor dit avontuur, het wantrouwen tegen Duitschland is er nog te groot en de groote Fransche communistische par tij zou op haar achterste beenen gaan staan, als men in deze richting ging. „Het is niet waar”, zeide Stalin ook nog, „dat de communistische partijen in West Europa of elders orders van Moskou krijgen, dat herinnert nog aan de praatjes van Hitler”. Toch is het zoo dat de communisten bijna immer de politieke lijn van Moskou volgen. In Ijsland verzetten de communisten zich met stakingen tegen het besluit der conservatieve meerderheid om de Amerikanen een groote luchthaven bij Reikjavik af te staan, welke de Rus sen er niet wenschen omdat de Ame- Weer hebben groote mannen ge sproken. Stalin heeft aan den verte genwoordiger van een Engelsch blad verklaard, dat de stemmen welke in andere landen opgaan over oorlogsge vaar geen waarde moet worden toe gekend. Ze zouden slechts beoogen de aandacht van bepaalde binnenland- sche moeilijkheden af te leiden, de volken genoegen te doen nemen met de hooge oorlogsbegrootingen en de legers nog lang gemobiliseerd te hou den om werkloosheid te voorkomen en ook om voordeelen van zekere an dere landen te bedingen. Naar Stalin’s meening bestaat er thans geen oor logsgevaar. Toen de correspondent vroeg of Stalin geloofde dat Engeland en de Ver. Staten Rusland wilden om singelen, antwoordde deze dat dit hun niet zou gelukken, als ze het wilden, wat hij niet geloofde. Het was Rus- lands bedoeling niet Duitschland te gen West Europa en de Ver. Staten in te schakelen, Rusland wenschte een democratisch Duitschland. Samen werking tusschen naties, ondanks ide ologische verschillen achtte hij zeer wel mogelijk. Te voren gaf hij nog te kennen dat de vrede zeker bevorderd zou worden als de Amerikaansche troepen zich uit China terugtrokken. Het tijdstip voor dit interview is door de Russen aardig te pas gekozen, nu Wallace op aandrang van president Truman uit het Amerikaansche kabi net is getreden. Wallace zal nu stellig voor zijn politiek van een betere ver standhouding met Rusland op het Jamboree-kleurenfilm. Zaterdag 5 October organiseert de welbekende President Roosevelt-groep een tweetal filmvoorstellingen, die een uitstekende kijk geven op de acti viteit en werkzaamheden der Pad vinders. De amateur-fotograaf Hop man Pompe uit Bussum komt dan n.l. met o.a. een schitterende kleurenfilm betreffende de Wereldjamboree 1937 in Vogelenzang, waarover de Bussum- sche courant o.a. schreef: „Wij over drijven zeker niet, indien wij er gewag van maken, dat deze film uitmunt door de fraaie kleuropnamen, waar door men een overzichtelijk en na tuurgetrouw beeld krijgt van het kampleven der 28000 padvinders uit verschillende landen, die in 1937 een tiental dagen in het gastvrije Neder land hebben doorgebracht. De Jam boree, dagen van hoogtij voor de Ne- derj^ndsche Padvinders is voorbij, standje te verdedigen”, wierp zijn zwager hem tegen. „Een politieman is identiek met een boevenjager. En een boef is altijd ordinair”. „Dat kon wel eens anders zijn”, meende de inspecteur. „Er is verschil tussen den enen boef en den anderen. Je hebt ze in groot en klein formaat. Je hebt ze deftig en ordinair”. „Dat zal wel kloppen”, stemde mr. Ernst Verhagen vrolijk toe. „En om dat inspecteur Sven Ohlquist het de moeite waard vindt, voor een boef zijn geliefd Kopenhagen te verlaten, moet het er ongetwijfeld een van groot for maat zijn. Aangezien hij bovendien op komt tegen de qualificatie ordinair, moeten wij aannemen, dat de bewuste boef nog deftig is bovendien. Zou er werkelijk in deze rustige stad vol va- cantiegangers een deftige boef van groot formaat te vinden zijn „Dat is nu een vraag, die nog dient te worden opgelost”, gaf de inspecteur ten antwoord. „Als er zekerheid over bestond, hoefde ik niet hierheen te komen. En dan liepen jullie nog het genoegen van mijn bezoek mis”. „Een klein beetje zelfkennis kan nooit kwaad”, merkte zijn zuster la- 6o. het trekken van uitgaand pu bliek naar Sneek door b.v. drang uit oefenen op, bemiddeling verleenen aan en zooveel mogelijk steun verlee nen aan vereenigingen en comité’s voor belangrijke muziek- en tooneel- uitvoeringen, paardensport (per jaar eenige draverijen en concours hippique Vergelijk wat plaatsen doen als Drachten, Leeuwarden, Meppel, Hee- renveen en nog kleinere als Bolsward, Joure e.a.). Voetbal (o.a. samenvoe ging „L.S.C.” en „Sneek”. In deze tijd niet meer zeggen: dat kan niet, doch: het moet. Zie wat een sterke voetbal vereniging voor een plaats beteekent, b.v. Heerenveen). IJssport (vorming van één goede vereeniging; goed ge legen ijsbaan)Nationale feesten. „Wellicht ligt in de financieele toe stand ook een schoone gelegenheid voor het particuliere initiatief”, merkte de schrijver van „De nieuwe „oude” raad” op in Uw blad van 13 Sept. j.l. M.i. terecht. Welnu, aan bo vengenoemde zaken kan ook door par ticulieren worden meegewerkt. Verder zou het niet bepaald weelde zijn, wan neer we hier kwamen tot een badhuis of overdekt zwembad met badhuis, speelterreinen voor kinderen, verbete ring van het prachtig gelegen sport park aan den Leeuwarderweg, uitbrei ding van geschikte kleinere en groo- tere vergadergelegenheid en moderne hotelinrichting. Sneek, let op uw saek Mijnheer de Redacteur, voor de op name dankt U Beleefd vraag ik U plaatsruimte in Uw blad voor het volgende. Ik zal kort zijn. Bij de installatie van onzen nieu wen burgemeester kort geleden, heb ik o.a. opgemerkt, dat de cost gaat vóór de baet, dat de gemeente Sneek hoewel niet de tweede van onze pro vincie in bevolking, daarvan wel de tweede in belangrijkheid is; doch dat, als de voorteekenen niet bedriegen, deze positie in dé toekomst niet onbe dreigd zal blijven. Ik was mij er daar bij van bewust, dat de financieele toe stand de vervulling van vele wen schen langen tijd in den weg zal staan. Evenwel stonden mij enkele zaken voor den geest, welker aanvat- ting door de gemeente niet direct zou behoeven afgewezen te worden uit hoofde van dien toestand. Kortheids halve vermeld ik die hier in punten met soms slechts aanduidingen door enkele woorden: lo. het trekken van industrie naar hier door beschikbaarstelling van fa- brieksruimte of -terreinen (zeer goed koop, althans wat den grond betreft concurrentie van andere plaatsen 2o. een tot het uiterste tegemoetko mende houding ten opzichte van even- tueele wenschen van hier reeds ge vestigde zaken en ondernemingen. 3o. onderzoek naar en bevordering van nieuwe mogelijkheden en verbete ringen in de exploitatie der veemarkt. 4o. het zelf zorgen voor en bij andere instanties aandringen op een in alle opzichten perfect werkend per sonen- en goederenverkeer zoowel te water als langs den weg (spoor-, tram-, autodiensten en verbindingen, en te water; bruggen, brug- en wal- gelden, parkeerterreinen, P.T.T.- dienst). 5o. onmiddellijke aanleg van een zgn. „air-strip”, een klein vliegveld van 750 X 150 m. in L, T of kruis vorm, waarbij wel de uiteinden, doch niet de zijkanten vrij behoeven te zijn, en dat bestemd is voor verkeer met luchttaxi’s (van de Ver. Nederl. Luchtvaartindustrie, exploitatie op gedragen aan Frits Diepen Vliegtui gen N.V. op IJpenburg). Hiervoor wordt gebruikt het type Fokker F 25 voor 3 personen; tarief 55 ct. per k.m. per vliegtuig; in het vliegtuig plaats voor een brancard ten behoeve van zieken vervoer. Volgens de pers hebben reeds verschillende gemeenten in het Noorden de zaak in bespreking. Zoo ergens dan geldt hier: regeeren is vooruitzien. „Och”, zei Ohlquist met een achte loos handgebaar, „Kopenhagen is na tuurlijk heel wat anders, maar ik vind, dat mijn enige zuster slechter terecht had kunnen komen”. Het gesprek ging enige minuten' voort in de opgewekte toon, die ge woonlijk heerst, wanneer elkander sympathiek gestemde mensen na ge ruime tijd weer bijeenkomen. De Nij meegse advocaat bracht het tenslotte op ander gebied over. „Wij stellen je bezoek erg op prijs”, merkte hij op, „maar dat neemt niet weg, dat het erg plotseling is geko men. Heb ik gelijk, als ik durf veron derstellen, dat je reis niet alleen is voortgevloeid uit een hevig verlangen om ons weer eens te zien „Jij bent toch altijd even hartelijk!” lachte Ohlquist. „Je waagt het te ver onderstellen, dat ik mijn eerste be zoek aan jullie niet alleen breng uit zuiver broederlijke genegenheid Maar je verdient nu dat je gelijk hebt „Precies riep zijn zuster .uit. „Maar laten wij blij zijn, Ernst, dat hij bij zijn dienstreis naar Nederland er tenminste aan heeft gedacht, dat hier nog mensen wonen, die met hem op hebben”. „De hemel zij gedankt, dat deze trouwe liefde niet verkoeld is”,, ant woordde de inspecteur. „Jaja, familie banden worden niet gemakkelijk ver broken Maar ik geef toe, dat jullie misschien nog een tijdje op een be zoek van mij hadden moeten wachten, als ik niet een reden had gehad om naar dit land te komen. En wat meer zegt, naar deze stad in het bijzonder”. „Neen toch deed mr. Ernst Ver hagen verbaasd. „Wie had ooit kun nen denken, dat Nijmegen om crimi nele redenen de aandacht van inspec teur Sven Ohlquist uit Kopenhagen zou trekken”. „Nu ja, criminele redenen Je moet niet dadelijk menen, dat wij jullie' stad beschouwen als een schuilplaats van ordinaire boeven”, gaf de inspecteur te kennen. „Je moet niet proberen je eigen rikanen van daaruit de Noordelijke route beheerschen. En de Engelsche bladen beweren dat in de Zuid-Perzi- sche provincie Fars de Russen via de pro-Russische Toedehpartij trachten de macht in handen te krijgen, dit zou dan Engelsche oliebelangen bedreigen. De Russen zeggen weer dat de Engel- schen in dit gebied de stammen wape nen, welke die provincie zouden willen losmaken van de centrale regeering van Perzië. Dergelijke ondergrondsche buitenlandsche invloeden zijn moeilij- ker vast te stellen dan wanneer ergens troepen van bepaalde mogendheden aanwezig zijn. De Russen hebben blijkbaar als inzet van een actie om deze troepen te doen terugnemen, den Veiligheidsraad verzocht op de agen da een punt te plaatsen waarbij den leden wordt verzocht de sterkte van hun troepen in het buitenland an ders dan in de officieel bezette gebie den als Duitschland, Japan enz. op te geven Het voorstel is reeds ver worpen ook ook de aanklacht tegen Griekenland is door den Veilig heidsraad verworpen maar natuur lijk is er scherp over gedebatteerd. In de commissies te Parijs is dat natuur lijk ook over diverse onderwerpen het geval geweest. Een er van was de schadeloosstelling door Roemenië aan in dat land gevestigde buitenlandsche d. w.z. Engelsche oliemaatschappijen te betalen. Dat is een ingewikkelde kwes tie maar er zit ook dit achter dat Rusland thans als oorlogsschadeloos- stelling van Roemenië olie krijgt ver beneden de prijs op de wereldmarkt, en dat deze olie afkomstig is van de Engelsche petroleummaatschappijen aldaar, welke daardoor eigenlijk naar een bankroet worden gedreven. Want de Roemeensche regeering betaalt haar niet meer dan de prijs waarvoor de Russen de olie als schadeloosstel ling overnemen. De Russen noemden de Engelsche eischén aan Roemenië op dit gebied „inmenging in de Roe meensche soevereiniteit”. Nu we het toch over schadeloosstellingen heb- ben, dient nog vermeld dat Schuh- macher, de Duitsche soc.dem. leider in het Westen zich heftig verzet heeft te gen elke gebiedsafstand, ook zelfs „grensverbeteringen” en o.a. Neder land waarschuwde de openbare mee ning in Duitschland tegen ons land e. a. niet verder te vergiftigen door in dezen eischen te stellen. Misschien wil Schuhmacher een volgend maal eens duidelijk maken hoe het Duitsche volk volgens zijn idee Nederland kan scha deloos stellen, of ontbreekt zelfs bij hem het besef dat er iets goed te ma ken is Kort vermelden we nog de staking der Fransche douanebeamb ten, nu weer ten einde, nadat de regee ring toegezegd had de looneischen te zullen onderzoeken. Millioenen aan de viezen gingen door deze staking verlo ren en de Gaulle, die vorige week al weer pleitte tegen de voorgestelde grondwet omdat ze te weinig macht aan het uitvoerend bewind liet, zal wel weer het hoofd geschud hebben. In Griekenland hebben nu geregelde veldslagen tusschen regeeringstroe- pen en communisten plaats. Over Zuid-Slavië wordt vervolging van de Katholieke kerk gemeld, een aarts bisschop is er zelfs gearresteerd on der het motief dat hij zou hebben saamgespannen tegen den staat. Het parlement der Faroereilanden heeft dit gebied onafhankelijk van Dene marken verklaard, dit land erkent deze eenzijdige actie niet. Ohlquist, plotseling ernstiger, toen zijn zuster de kamer uit was. „Ik heb al ontdekt, dat je hier in een om geving woont van grote landhuizen. Weet je misschien een beetje, wat voor mensen daar wonen „Dat is een vraag, die niet heel ge makkelijk is”, meende zijn zwager. „Natuurlijk, vooral de bewoners van de huizen in de buurt zijn me bekend, al is dat voor een deel niet meer dan bij gezicht. Maar je zult je zeker nader kunnen verklaren. Wat voor mensen heb je speciaal op het oog „Helaas moet de politie zich ge woonlijk meer bekommeren om per sonen, die een uitzonderlijk leven lei den, dan om normale burgers”, gaf de inspecteur als inleiding te kennen. „Ik verlang niet, dat je mij alle namen noemt van de mensen hier in de buurt. Maar wel interesseert het me sterk, of er ook mensen uit het buitenland aanwezig zijn en wel in het bijzonder sen denken, wanneer ze je zien. En ik mensen, die hier nog niet lang wonen, dan wel in huis verblijven bij een van de reeds langer hier zijnde ingezete nen”. Had men ooit voor een prettige, rustige sfeer voor een museum een betere gelegenheid kunnen vinden dan deze Ga er eens kijken. Ge ontmoet reeds direct een oude bekende: het fraai gebeeldhouwde schip, dat eer tijds de gevel van het huis van een zeevarende sierde aan de Rienck Bockemakade. Een huisje, dat thans een ruïne is, maar dat toch indertijd door welvarende menschen moet zijn bewoond geweest. Daar zijn méér steenen, die de aandacht vragen, mooie gevelsteenen die herinneren aan menschen van voorheen, die geen naambordje van noode hadden, maar door een steenen blazoen lieten weten, welk bedrijf door hen werd uitge oefend. Ge belandt in de ruime, lichte zalen waar alles is ondergebracht op scheepvaartgebiedmodellen van jachten, roerkoppen, optische instru menten, zeekaarten en meer we- tenswaardige dingen. De Oudheid- kamer is boven. Ge vindt daar oude zilversmidskunst, oude kaarten, stads gezichten, schilderijen. En dan een aparte vitrine met, ja, de meer prozaische menschen zullen het „dig- gels en bonken” noemen, maar de minnaar van historie kan zijn hart op halen aan die on-ooglijke spullen. Al is het Scheepvaartmuseum ook in hoofdzaak bestemd voor alles, wat de scheepvaart betreft, we hopen van harte, dat ook dingen van plaatselijk- historische waarde de belangstelling mogen behouden van deze Stichting en ook de belangstelling van het pu bliek, want er gaat nog steeds véél verloren, wat voor het museum van waarde kan zijn. We hebben het „snufje” voor het slot van deze korte beschouwing bewaard. In een groote vitrine is een prachtig oud Friesch Statenjacht uit het jaar 1736 tentoon gesteld. Dit jacht is tijdelijk in bruik leen afgestaan, maar het kan door het Museum worden aangekocht. En men rsussen t Gevor- kNGE- jedrijf Ab-prijs 12.50 per half jaar Franco per post 13.75 per half jaar .HUIS 2329 1 Sept, avonds Ir <1. Loop ■rdag !lauw 1 II, tie. 946— 9 er et li jk 1934, 'kum, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS jmid- auw- nnen. stad- stan- jaar. cvalu- en II, l. rkum lizen, oi II, fs m k IV. 5neek d. A: unio- -LSC klas: .s A wielen el wat araties uit- ■jan '9 m ogelijk v win ti ka en. aat 177/E Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Tel. 3005 fmid- i ge- etitie telers a be- won uêlcin, r het 3erg- I SNEEKER NIEUWSBLAD Kantoor voor Abonnementen! Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1