Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I! 7' DINSDAG 1 OCTOBER 1946 le JAARGANG No. 9 Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK INGEZONDEN. □NDS fonds RedacteurenL. KIEZEBRINK DIEN 1 9 OEN rantie nen ét nd ove rorting ■banden (5158 Vin- die dat nik vol, 5 je een jra- ge- ;ekt wil- 3rd. ge- i te •on- die wel ter- nu en C. SMIT B Binnenlandsch Overzicht Afscheid dr. H. de Vos in de Ver. v. Vrijz. Hervormden SNEEKER NIEUWSBLA lc la, 42 del 454 iiiiiiiiiii Ab-prijs 12.50 per half jaar Franco per post 13.75 per half jaar antoor aardei Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eiber- gen, Ds. H. Gordeau te Wolsum. iexde Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Tel. 3005 IIIIIIKI iun ;en, ;ers lun :en, is. lie ten len ?r’s ere jk! nd er. iet rer ijke •oet Vie :us, de lies tin ais en- eld sië Vjj or- ?e- ge ets i bij ’exij ndig „Verzamelt U geen schatten op aarde, waar mot en roest ze ontoonbaar maakt en waar dieven inbreken en stelen; maar verzamelt U schatten in den hemel, waar noch mot noch roest ze ontoonbaar maakt en waar geen dieven inbreken of stelen. Want, waar uw schat is, daar zal ook uw hart zijn”. (Ingez. Mededeeling). 'gjin om oer- inne hat mar aten t to k er 1 de ipen Epkje III en Eelkje III van R. Land man, Abbega; lc, Aukje IV en Aukje VI van D. B. Okma, Dijken. Koekalveren geb. na 14 Mrt. (twee tallen) la, Hantje XXVI en Aukje X Van D. B. Okma, Dijken; lb, Boukje V en Akke XXI, van D. Rypkema, Wol sum. Hokkelingen geb. v. 1 Febr. la, Ou- degaster XXX van F. de Boer, Dijken; 1b, Jonge Pel XXIX van dezelfde; Anna V van J. v. d .Velde, Jutrijp. Hokkelingen geb. na. 31 Jan. Aukje LXXIV en Hiltje VIII van D. B. Okma, Dijken; lb, Minke V en Klaasje II, van D. Kiestra, Dijken; lc, Zwarte Emma III en Gelske XVIII van R. Land man, Abbega. Overloopers la, Wimpjes Kroontje, van P. Sybrandij, Westhem; 1b, Klaasje XXX, van F. de Boer, Dij ken; lc, Emma 65 van M. Koopmans, Abbega. Twenterrieren la, Roosje II, van J. B. Okma, Dijken; lb, Ruurdje CXXIV, van F. de Boer, Dijken; lc, Ellie, van P. L. Hijlkema, Gaastmeer. Enterrieren la, Siep VI, van P. L. Hijlkema, Gaastmeer; 1b, Zwarthak, van D. Kiestra, Dijken; lc, Netty Lilly VII, van P. Sijbrandij, Westhem; ld, Sijke LXXI, van dez. Twenterrieren (melke): la, Jeltje, van P. L. Hijlkema, Gaastmeer; lb, Emma, van P. de Haan, Dijken; lc, Jule, van P. L. Hijlkema, Gaastmeer; ld, Aukje LVII, van D. B. Okma, Dijken; le, Zwarte Emma V, van R. Landman, Ab bega. Melkkoeien kalvende voor 1 Jan. la, Minke XLV, van Nk. H. Galama, Blauw huis; lb Aukje 31 van D. B. Okma, Dij- 1 Algemeene Nederlandsche Bond van Gepensionneerden. Men schrijft ons Door genoemden Bond is een stevige actie ingezet ter verkrijging van een betere pensioenregeling. Achtereenvol-1 gens werden aan den Minister-President, Min. van Binnenl. Zaken een schrijven gericht van den 18en Dec. 1945 en een van 20 Aug. ’46, terwijl aan de Staten- Generaal een schrijven werd gezonden, gedateerd 17 Sept. 1946. Een groot aan tal vergaderingen zal worden gehouden in verschillende groote steden van ons land. De le is reeds gehouden te Am sterdam met als sprekers de heeren E. Vermeer en R. Zegering Harders, res pectievelijk lid der 2e en der le Kamer. Rotterdam zal volgen met dezelfde spre kers. Daarna komen Den Haag «en Utrecht aan de beurt met als sprekers leden van het Hoofdbestuur. De bedoe ling van dezen intensieven arbeid is de prangende nood van een groot deel der 22000 leden, die de Bond telt, te verlich ten. Dat de nood hoog gestegen is, zal ieder begrijpen, die weet, dat bij een on derzoek, ingesteld bij 1700 gezinnen van gepensionneerden, bleek, dat 58 een gezinsinkomen had van minder dan 1330, terwijl 2523 personen dier gezin nen een inkomen hadden van gemiddeld 402 per jaar. Wel Jiebben alle gepen sionneerden eenmaal een extra uitkee- ring genoten van 25 met als maxi mum 500, en is voor 1946 eenzelfde uitkeering in uitzicht gesteld, doch dit alles is bij lange na niet toereikend om te kunnen spreken van een redelijk levensonderhoud in een tijd, waarin alles schrikbarend duur is en waar toch van alles, wat noodzakelijk is, moet worden aangeschaft, omdat het vroegere totaal versleten is, zooals schoeisel, kleeding, meubilair, gordijnen, vloerbedekking enz. Zullen deze menschen eenigermate op denzelfden voet als vóór den oorlog kun nen leven, dan zal een flinke verhooging der pensioenen noodzakelijk zijn. De re- geering heeft reeds meerdere salarissen beduidend verhoogd en andere catego rieën zullen volgen. Het zou al zeer on billijk zijn, als de gepensionneerden niet in een algemeene verhooging der inkom sten zouden deelen. bijna niet in woorden uit te drukken. Nadat spr. ook mevr, de Vos gehuldigd heeft, niet alleen omdat zij haar man afstond voor zoo belangrijk en tijd- roovend werk, zoodat hij zich weinig aan zijn gezin kon geven maar ook voor haar eigen baanbrekend werk voor de vrouwenbeweging, waarin zij hier in Friesland al spoedig de leidende figuur werd en ook daarbuiten waardeering vond, eindigt hij met de wensch dat het dr. de Vos en zijn gezin goed moge gaan en God in lengte van dagen zijn werk en zijn huisgezin moge zegenen. Na samenzang van Gez. 257 6 en zang van het koortje was het de taak van den heer Jonkmans de dank der Vrijzinnige hervormden hier ter stede aan dr. de Vos in materieelen vorm te ver tolken; dit geschenk bestond uit een verzameling studiewerken, een acte- tasch, een professorstoga en een teeke- ning van dat zeer oude en mooie ge bouwtje: de consistoriekamer, en voor mevr, de Vos bloemen. Nadat de heer en mevrouw Vliegenthart een buitenge woon mooi alphabet op het leven van dr. de Vos hadden voorgedragen dat ein digde met een bloemenhulde, en na een pauze kwamen tal van sprekers en spreeksters aan het woord; de heer S c h u r e r bracht de dank van de Vrijz. herv. Zondagsschool aan dr. de Vos over, mej. Velds die van de catechisanten, mej. S c h u r e r sprak namens de jeugd beweging, de heer de Boer voor Gemeenteopbouw, dr. H o f s t r a sprak namens Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk een geestig woord, de heer H a- g e m a n sprak een persoonlijk woord, mej. v. d. Veen dankte dr. de Vos voor de prettige samenwerking en bur gemeester Rasterhoff sloot de rij met dank te brengen aan het bestuur dëb Ver. v. Vrijz. Herv. dat het gelegen heid had gegeven hier afscheid te nemen van dr. de Vos. Spr. doet dat namens het Distributienieuws. Karnemelk en mageremelk- yoghurt. Met ingang van 29 September zullen karnemelk en magere-melk-yoghurt niet meer bonloos verkrijgbaar zijn, zooals in de zomermaanden het geval was, doch dan weer uitsluitend ten goede ko men aan zieken en zuigelingen, die ze op voorschrift van hun huisarts noodig hebben. De bonnen voor gestandaardiseerde melk van den betrokkene moeten daar toe ingeleverd worden. Daarvoor zal men karnemelk ontvangen tot elke voor- geschrevene hoeveelheid. Ook zal het mogelijk zijn in plaats van karnemelk magere melk-yoghurt te verkrijgen. Zeep. In October zal een rantsoen zachte zeep worden verstrekt. Het vleeschrantsoen. De mogelijkheid bestaat, dat geduren de de wintermaanden het vleeschrant soen een tijdelijke verlaging zal onder gaan. Evenwel zal de regeering alle maatregelen nemen, o.a. door het kop pen van buitenlandsch vleesch, om het rantsoen van 200 gr. per persoon per week te handhaven. onze gemeente. Spr. zou falen als hij er een totaal beeld van wilde geven, maar wil op één ding het licht laten vallen dr. de Vos’ werk voor Kerkopbouw, het had zijn groote liefde omdat hij wist dat het met onze kerk niet heelemaal in orde is, evenmin als met de leden. Mis schien zullen door een radicaal aanpak ken mogelijkheden worden geschapen tot verbetering. Spr. schetst vervolgens de tijd toen dr. de Vos hier kwam, het was in 1928. We waren hier verwend, voorgangers als Banning, Horreus de Haas, de Graaf, Niemeyer, ze hadden een diep spoor nagelaten. We hadden eigenlijk te hooge verwachtingen, het is goed en eerlijk dat te bekennen, maar hoe prettig was de samenwerking in onze bestuursvergaderingen waar zoo’n goede geest heerschte mede dank zij de benijdenswaardige humor van dr. de Vos. Er zijn wel eens moeilijkheden geweest. U hebt niet alle vrijzinnigen altijd kun nen bevredigen, het is te betreuren, maar was onvermijdelijk; gij hebt ge zegd „Ik zal preeken wat God mij in geeft”. Wel heeft het u bedroefd dat het zoo was en spr. denkt daarbij ook aan de laatste jaren, die verschuivingen brachten. „Ik ben er diep van overtuigd dat die laatste jaren zeer moeilijk voor u zijn geweest; met dergelijke dingen komt men maar niet zoo zonder meer met zichzelf in ’t reine, daar is een worsteling voor noodig geweest en wij allen hebben dit met eerbied te beden ken. Uw streven was het de menschen in de gemeente tot elkaar en bij elkaar te brengen. Persoonlijk hebben velen heel veel aan u gehad, u was voor den enkeling veel en wilde het ook voor het geheel zijn. Of dat gelukt is, weten we niet, maar spr. is er zeker van dat als dr. de Vos eenmaal weg is, wij pas recht zullen beseffen wat wij aan hem gehad hebben. De dank voor alles wat u voor enkeling en gemeenschap geweest is, is Kerknieuws. Afscheid Ds. W. Mesdag. Ds. Mesdag nam Zondagmiddag af scheid van de Doopsgezinde gemeente alhier. Als tekst voor de afscheidspre- dikatie was gekozen Kol. 3 16 „het woord van Christus wone rijkelijk in U”. Na afloop volgden woorden van dank en waardeering, namens de ge meente van den heer P. Nauta, namens F.D.S. Ds. Bonga te Leeuwarden, na mens de ring Bolsward Da. v. d. Slooten te Ijlst en voor de jongere predikanten Ds. Keuning te Irnsum. den gevoerd; wanneer de gemeente niet haar uiterste best doet die te voorkomen zal het heel erg voor haar zijn in haar verantwoording aan God. Het spijt spr. dat de teekenen niet gunstig zijn. Het bestuur der Vrijz. Herv. heeft bericht van de Rechtzinnig Herv. ontvangen die het vorige jaar toestemden 3 vrijz. cand. voor ’t kiescollege te acceptee- ren mits zij achter de Doornsche stel lingen stonden dat zij thans 2 plaatsen aan niet-leden harer vereeniging zullen afstaan mits deze zich stellen op grond slag van de Apostolische Geloofsbelijde nis. Ik acht het, aldus spr., op zijn zachtst gezegd niet juist, dit binden aan deze belijdenis. Dit is een slecht teeken en spr. hoopt dat er alsnog een weg zal worden gevonden welke het ontketenen van de richtingsstrijd voorkome en dat allen in de gemeente die deze kant niet uit willen hun uiterste best daarvoor zullen doen opdat de gemeente in de richting doorga, waarin zij ging. En niet alleen om de Sneeker gemeente wenscht spr. dit doch om de Kerk, want veler oogen zijn gericht op Sneek. Laat u ech ter niet verleiden op ouderwetsche wijze de richtingsstrijd weer te ontketenen, hoe het ook kome, houd vast aan ge meente en kerk, aan Jezus Christus. Weet u verantwoordelijk tegenover Hem. En dan gaan wij, zelfs al zouden er sombere tijden komen, blijmoedig verder in het geloof, omdat wij dan gaan met God en Jezus Christus. Wanneer wij de wereld zien in het licht van Zijn opstan ding, wordt deze immers weer goed. Onze wegen scheiden maar gaan met God. Weest allen Gode bevolen en nog maals dank ook namens mijn vrouw. Ik dank God voor deze 18 jaar”. Nadat de aanwezigen tenslotte dr. de Vos een lied hadden toegezongen op de wijze van Gezang 138, werd allen ge legenheid gegeven persoonlijk afscheid van hem en mevr, de Vos te nemen. j scheid moet nemen van de gemeente hier, maar van het ambt, er is nu geen tastbare gemeenschap meer, welke spr. zal opnemen; zeker gevoel van een zaamheid bekruipt hem. Dat hij heden avond wat over dat gedrukte is geko men dankt spr. aan de hartelijkheid hier. Maar spr. gaat niet heen zonder zorgen over deze gemeente, niet omdat hij nu vertrekt, want hij denkt niet zoo hoog over zichzelf en zijn prestaties hier en geeft dit over aan God. Ge meenteopbouw had inderdaad sprekers hart, omdat het beoogt dat de gemeente waarachtig gemeente en de kerk waar achtig kerk, lichaam van Christus, aan Hem als Hoofd gehoorzaam, zal worden. G.O. werkt er voor dat Christus tot Zijn recht komt en de gemeente zich daar voor zal buigen. Wij willen dat alle rich tingen tezamen zullen buigen voor één Heer en voor dat ééne Woord, dat van Hem getuigt. Al slaat onze gemeente lang geen slecht figuur, zij is bij lange na niet wat zij moest zijn. Er zijn te weinig werkende leden aan het eene Lichaam. Heel wat lieten spr. Zondags in de kou staan. Dat was voor spr. niet erg, maar er hapert dan iets aan het gemeentelijke en kerkelijke leven. Spr. hoopt zeer dat men door meer meeleven zich lidmaten zal toonen die leven uit de eenige bron, waaruit ten slotte een mensch alleen leven kan. Hoe zal het komen met sprekers opvolger? Spr. zal blijven pleiten voor een brug-predikant - naar sprekers besef zijn de richtings verschillen in beginsel verouderd die het volle Evangelie zal prediken naar het besef der meerderheid van het kiescol lege, van wie men niet kan verlangen dat zij een vrijzinnig predikant beroept. Een brugpredikant dus, die rechts staat doch zijn solidariteit met de vrijzinni gen niet verloochent. Hoe het zal loopen weet spr. niet, doch hij hoopt dat niet weer de onzalige richtingsstrijd zalwor- Onrust onder het Distributiepersoneel. Reeds meerdere malen heeft men in de pers artikelen kunnen lezen, waarin tot uitdrukking kwam de onrust die momenteel heerscht onder het distribu tiepersoneel. Het ontslag wegens inkrimping, reor ganisatie en concentratie en het ontbre ken van ook maar eenige vorm van rechtspositie is hiervan een der voor naamste oorzaken. Deze ambtenaren hebben gedurende de moeilijkste jaren van de bezetting en ook daarna hun beste krachten gegeven aan het distributieapparaat, hetwelk, ofschoon door het publiek niet altijd ge waardeerd, nu eenmaal noodzakelijk was in het belang van het Nederlandsche volk. Een gedeelte van hen werd gelukkig reeds overgenomen door het particuliere bedrijfsleven, maar daar de economische toestand van ons land jammer genoeg nog lang niet normaal is, zal een modus gevonden moeten worden deze ambtena ren te vrijwaren voor ontijdig ontslag en zal deze menschen recht moeten ge schieden. Ten einde zich hierover uit te spreken en hun standpunt te bepalen, heeft de Vereeniging van Distributiepersoneel in Nederland, die het overgroote deel van het distributiepersoneel van hoog tot laag in zich heeft vereenigd, plus minus 12000 leden telt, en reeds meerdere ma len met de Overheid geconfereerd heeft over de rechtspositie van dit personeel, besloten een congres te houden op 4 en 5 October a.s. in Krasnapolsky te Am sterdam, waar alle afdeelingen uit den lande vertegenwoordigd zullen zijn. Met algemeene instemming zal vorige week de aankondiging van een aantal maatregelen op maatschappelijk gebied ontvangen zijn. Zoo is in voorbereiding eën wetsontwerp tot het verleenen van buitengewone pensioenen aan invalide verzetsslachtoffers en nagelaten betrekJ kingen van personen die in verband met het verzet zijn omgekomen. Deze rege ling zal zoo zijn dat gedupeerden of hun nagelaten betrekkingen in staat worden gesteld binnen redelijke grenzen te blij ven voortleven in hun vroegere maat schappelijke omgeving. Op het congres van den Alg. Ned. Invalidenbond heeft minister Drees meegedeeld dat een com missie is ingesteld welke zal onderzoe ken in hoever men de invaliden weer in het gewone leven kan opnemen. Er ligt een wetsontwerp klaar, dat alle bedrijf ven boven een bepaald aantal arbeiders verplicht, een zeker percentage invali den op te nemen in het bedrijf en het beoogt tevens bestaanszekerheid te geven aan invaliden niet tot arbeid in staat. Ook heeft de regeering toegezegd dat zij volle aandacht zal schenken aan de nooden en zorgen van de voormalige politieke gevangenen, wel te verstaan dus de gevangenen tijdens de bezetting. Ernstig zal worden overwogen hoe en in hoeverre aan hun wenschen kan worden tegemoetgekomen. Een wijziging in de kinderbijslagwet doet deze bijslag met ingang van 1 Oct. ’46 ingaan bij het eer ste, inplaats van bij het derde kind en wel met 2.40 per week per kind. Bij de huiseigenaren zullen met gemengde ge voelens de geruchten vernomen zijn dat weliswaar huurverhooging wordt over wogen, van 20 tot 25 doch dat een belangrijk deel daarvan door middel van een huurbelasting zal worden af geroomd, waaruit een fonds zou worden gevormd tot financiering van de hoogere bouw kosten, voor bijna 80 zouden die daar door bestreden kunnen worden. Volgens Het Parool zou men in regeeringskrin- gen een huur van 5.— per week voor bepaalde landarbeiderswoningen niet ab normaal achten. Voorts is bepaald dat in afwachting van een algemeene her ziening van de pensioenen aan gepen- sionneerde ambtenaren enz. en hun na gelaten betrekkingen een uitkeering in-> eens wordt verstrekt van van het be drag van het pensioen over 1945 en 1946, doch ten hoogste van 500.Op het feit dat een jaarbeurs geen amusements bedrijf is, maar uitsluitend een nuttige instelling waar koopers en verkoopers elkaar ontmoeten mag naar aanleiding van de gehouden najaarsbeurs nog wel eens de aandacht worden gevestigd. Tienduizenden stroomden naar de voor- jaarsbeurs en ook nog naar de nu ge- houdene, welke er eigenlijk niets anders deden dan samendrommen en de werke lijke belanghebbenden in de weg liepen en van de stands weghielden. Intusschen ook ditmaal was de beurs een succes, in het bijzonder wat de export betreft, gezegd wordt dat onze fabrikanten die voor uitvoer werken voor wel een half jaar vol werk zitten met orders op deze beurs opgedaan, en dat zal onze econo mische positie ten goede komen, al ho pen we dat het -binnenland niet zal wor den vergeten. Voor de geheele industrie en daarom ook voor de goederenvoor ziening van ons land is het verheugend dat onze eigen steenkoolproductie haar in staat stelt op volle toeren te werken en de huisvrouw is blij met haar hoogere gas- en electriciteitsrantsoenen en de zekerheid dat haar wintervoorraad brandstof veilig is. Van 13700 ton steenkool in Mei 1945 per dag steeg de productie tot ongeveer 30073 ton in Sept, van dit jaar. Iets verzuurd wordt dit gunstige feit door de daling van de Duitsche Roerkolenuitvoer naar ons land, omdat de Duitsche industrie er zelf meer noodig heeft om voorEn geland te werken. We hebben al vaker gewezen op de eigenaardige politiek van Amerikanen zoowel als Engelschen ten opzichte der kleinere geallieerden voor wat hun economische betrekkingen met Contact Comité CanadaSneek waar van dr. de Vos voorzitter was, wiens verdienste als zoodanig het comité nog eens wenscht te huldigen door aanbie ding van een zilveren briefopener. Nu spr. hier echter toch het woord voert, wil hij als vertegenwoordiger van de burgerlijke overheid ook dr. de Vos dank brengen niet voor wat deze als predikant deed, dat valt buiten sprekers gebied,maar wel omdat hij het alge meen belang zag en daardoor een bin dende factor in onze Sneeker gemeen schap was. Hij zocht steeds naar wat ver- eenigde. Spr. wil niet alle functies op sommen van dr. de Vos, één uitzonde ring maakt hij. Spr. meent uit naam van de naar wetenschap dorstende jeugd dr. de Vos dank te mogen brengen voor de wijze waarop hij het presidentschap van het college v. curatoren v. h. gym nasium vervulde, dat vooral in de laat ste jaren geen sinecure was. Met nog een persoonlijk dankwoord voor de ont vangen vriendschap eindigde spr. Prof. dr. de Vos verkreeg nu zelf het woord en ving aan met uiteen te zetten dat hij de wensch had geuit dat deze bijeenkomst niet beperkt zou zijn tot de meer of minder kleine kring van vrijz. hervormden hier, want veel te veel dank is spr. verschuldigd aan hen die zich zeker niet vrijzinnig zouden noemen, doch in toenemende mate zijn prediking aanhoorden, dat spr. ook hen hier niet gaarne zou zien. Spr. dankt dan allen die zich hier tot hem gericht heb ben en voor de prachtige geschenken, waarbij hij nog meedeelt dat het bestuur van de Leeszaal hem een teekening heeft toegezegd van een gezicht op de kerk vanuit de bestuurskamer dier inrichting gezien, terwijl Jan de Vries de kansel voor hem teekende. Als slot wil spr. nog een paar openhartige dingen zeg gen. Spr. gevoelde zich heel den dag wat gedrukt omdat hij niet alleen af- Fokveekeuring te Hommerts. Vanwege de krite 5 der Fr. Lanbou- stifting werd een gecombineerde fok- veekeuring gehouden. De uitslagen lui den als volgt (alleen de hoogste bekro ningen in de rubrieken) Enterstieren la, Alida’s Adema van J. v. d. Velde, Jutrijp; lb, Adema’s Jan van J. en D. B. Okma, Dijken. Verzameling Koekalverenla, verz. van D. B. Okma; lb verz. van denzelfde (jongere kalveren)lc, verz. van J. B. Okma, Dijken. Stierkalveren, geb. voor 1 Jan. 2e pr. Alida’s Rob van Y. Veldhuis, Sneek. Stierkalveren geb. na 31 Dec. en voor 1 Maart 2e pr. Arnold van A. L. Cnos- sen, Hommerts. Stierkalveren geb. na 28 Febr. le pr. Arie van F. de Haan en D. Kiestra, Dijken. Koekalveren geb. voor 15 Jan. la Marie Hoover VI, eig. M. Koopmans, Abbega; lb Zwarte Pietje, eig. D. Kie stra, Dijken; lc Aukje LXXXIV, van D. B. Okma, Dijken; ld Rimkje XX, van D. Groenveld, Jutrijp. Koekalveren geb. voor 15 Maart, tweetallen la Johanna XLV en Emma LXIX van M. Koopmans, Abbega; lb, M. de R., Naar aanleiding van de ingezonden stukjes van „Opmerker” en Criticus zou ik als nieuw burger van Sneek ik woon hier pas sedert October 1945 gaarne nog op de volgende punten de aandacht vestigen le. Is het voor een gemeente als Sneek niet noodzakelijk dat er een be hoorlijke badinrichting komt Ik durf toch te veronderstellen dat het meeren- deel der huizen niet voorzien is van een badkamer. Conclusie Men wascht zich als regel in een tobbe met een snippertje water. Is het niet van belang dat ge tracht wordt hierin spoedig verbetering te brengen 2e. Er is hier in Sneek een levensge vaarlijk kruispunt, nl. Oosterdijk hoek Oppenhuizerweg. Dinsdags marktdag staat hier meestal een agent het ver keer te regelen. Zou het niet veel een voudiger zijn deze straat éénrichting verkeer te geven. Bijv. wel de stad uit via de Oosterdijk, maar bij binnenkomst óf links- óf rechtsaf. 3e. Mijn adres is Leeuwenburg 22, boven firma Westerhof. Kunt U zich daarom indenken dat ik mij met ver bazing afvraag, waarom dat vieze stuk je water voor de deur niet overkluisd wordt? U moet vooral Zondags een kij ken wat eén rommel er in drijft van de Zaterdagsche markt en hoe onsmakelijk dit stadsschoon er dan uitziet. Wat zou hier niet een mooi perkje van te ma ken zijn, of een parkeerplaats, of markt, Alles is beter dan dit. F. D. (Over de wenschelijkheid eener bad inrichting bestaat eigenlijk geen ver schil van meening, de moeilijkheid is de practische uitvoering. De heer D. be wijst dat hij inderdaad een jong burger van Sneek is, anders zou hij het derde onderwerp met meer aarzeling hebben aangesneden. Daarover is vele jaren heel wat te doen geweest. Wij wasschen onze handen in onschuldmaar niet in de Wip Red.) De Aartsbisschop Van Utrecht, Z. Eminentie Joh. Kardinaal de Jong, heeft benoemd met ingang van 27 September 1946 tot bisschoppelijk inspecteur van de R.K. bijzondere lagere scholen in het Dekenaat Sneek den Z.E. heer F. P. M. Mets, pastoor te Lemmer. Tot rechter in de arrondissements rechtbank te Leeuwarden is benoemd mr. B. Dorhout, thans kantonrechter te Sneek. De commies P. B. van der Wal, werkzaam ter inspectie der belastingen te Sneek is met ingang van 1 October 1946 verplaatst naar de inspectie der belastingen te Leeuwarden le afd. Verplaatst per 1 October 1946 naar de inspectie der belastingen te Sneek, de commies Sj. Kamminga, tot heden werkzaam ter inspectie der belastingen te Winschoten. Verplaatst per 1 October 1946 naar de inspectie der belastingen te Sneek, de commies J. Wouters, voorheen werk zaam ter inspectie der belastingen te ’s-Gravenhage le afdeeling. Mej. H. J. Halbertsma van hier slaagde te Leiden voor het doctoraal examen Geneeskunde. Te Sneek slaagden voor het kan- toordiploma Stenografie Groote, 130 let tergrepen per minuut, de dames T. Land stra en S. Zoodsma. Voor het kantoor- diploma Typen systeem Groote 10 vin- gersysteem en blindschrijven T. Dou- ma, J. de Vries, H. Leeuw, S. Kampen, R. de Jong, Y. J. Dijkstra, Y. Nieuwen huis, allen Sneek; M. Bouma en W. Walsweer, Woudsend; A. Cnossen, Hom merts; E. Schuurmans, Terzool; J. Feen- stra en I. v. d. Veen, Ijlst; A. Zijlstra, Nijezijl; J. Visser, O. Kok, R. Kuipers, J. Klijnsma, W. Pietersma, S. Hooisma, allen Lemmer; G. Boersma, Balk; C. Postma, S. Fransen, C. Andringa, Y. Terpstra, I. Piekema, A. Talsma, S. Visser, D. Jorritma, B. Tuinstra, W. Brandsma, Sj. de Jong, M. Katstra, S. de Boer, A. Nauta, allen Bolsward en J. van Foeken, Staveren. De Ver. v. Vrijzinnig hervormden en de Vrouwenvereeniging alhier hadden Donderdagavond een bijeenkomst be legd in het Gebouw v. Christelijke Be langen, waar zij afscheid namen van dr. H. de Vos en ook anderen in staat stel den van hun medeleven blijk te geven. De groote zaal was geheel gevuld toen dr. de Vos, zijn echtgenoote en mevr. Doeve werden binnengeleid en de bijeen komst aanving met gezamenlijken zang van Gezang 257 3. De voorz., de heer B. Jonkmans, sprak hierna den scheidenden predikant toe, er aan herinnerend dat thans wer kelijkheid is geworden, wat reeds drie maal dreigde, dr. de Vos is professor geworden. Voor wie hem kende, was dit geen verrassing want zij wisten iets van zijn gaven en bekwaamheden. Heeft het eigenlijk wel zin in een eenigszifis fees telijke bijeenkomst dit afscheid te doen plaats vinden, nu voor ons direct de vraag rijst „En wat nu We weten immers dat wij vrijzinnigen een minder heid hier in de Nëd. Herv. gemeente vormen, zij het een beduidende. We den ken aan de geestelijke verzorging in de toekomst. Wat is een Zondag zonder kerkdienst, hoe gaat het met doop- en trouwplechtigheden, avondmaaldiensten, begrafenissen Maar we mogen daar niet bij blijven staan, het zou ondank baar zijn als we niet meer te zeggen hadden, als we denken aan de 18 jaar die dr. de Vos in ons midden was. Ieder onzer, stuk voor stuk, weet wat hij in sombere zoowel als gelukkige dagen voor ons was. Dr. de Vos heeft al die jaren zeer hard gewerkt in de gemeen te, in vergaderingen, op conferenties, op ’t gebied van maatschappelijk werk en dan nog had hij zijn groote taak buiten Duitschland betreft. Deze zaak is na-< tuurlijk ook niet aan de aandacht van onze regeering ontsnapt en er zijn onder- handelingen gaande waarbij naar wij ho pen spijkers met koppen zullen worden geslagen. Verdwijnt het vraagstuk der gas- en electriciteitsrantsoenen nu voor de huisvrouw, dat van de huishoudelijke hulp blijft. In het tijdschrift Arbeid ver telt mej. mr. J. J. ten Broeke Hoekstra iets over de oorzaken van het tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten. Naast een grootere vraag dan vroeger voor kan toren enz. staat een kleiner aanbod dan voorheen o.a. wegens den verlengden leerplicht en detentie wegens gedrag tijJ dens den oorlog; er zijn veel minder bui- tenlandsche vrouwen hier werkzaam, in 1936 waren er 29000, in 1944 slechts on geveer 2000; wegvoering van het Jood- sche volksdeel tijdens den oorlog; er worden veel meer huwelijken gesloten; er waren voorts 5000 huwelijken met Canadeezen en vrijwillig gingen tijdens den oorlog 30000 meisjes naar Duitsch land, van wie het grootste deel of ge huwd of in ’t geheel niet terugkeerde. Ook blijven heel wat meisjes liever thuis; als er weer meer in de étalages komt tegen redelijke prijzen zullen zij wellicht weer aan het werk willen. Ook ligt het gezinsinkomen hooger zoodat meisjes doorleeren of moeder helpen. Maar er is ook een groep die bij de geallieerden zoo veel verdiend heeft dat zij op deze in komsten kunnen teren. Zoo kwamen loonen voor meisjes als serveerster van ƒ300.per avond voor. De geldsanee- ring is in het geheel niet van invloed geweest op het aanbod van vrouwelijke werkkrachten. Als er zich weer meer komen melden zal de trek echter zijn naar de bedrijven waar de meisjes zekere voordeelen genieten. Sigarettenfabrieken hebben bijna nergens een tekort, ook het winkelbedrijf als regel niet, omdat zij nog wel eens wat in natura geven, was- scherijen hebben echter zeer te klagen, maar het tekort aan huishoudelijke hulp zal ook in de toekomst het moeilijkst kunnen worden aangevuld. Dat blijkt ook wel uit de ervaringen met de bui- tenlandsche meisjes die nu in Engeland werken in huishoudingen. Zij trachten als regel als ze er zijn een ander soort betrekking te krijgen, maar nu loopt hun verblijfsvergunning gevaar als ze hun huishoudelijke betrekking er aan geven. De laatste berichten melden o.a. dat vol gens de Amsterdamsche beurs de ver- mogensheffing, welke na de vermogens- aanwasbelasting komt, 10 zal bedra gen van vermogens tot 100.000, van 15 tot 20 van het bedrag tusschen 100.000 en 250.000 en van wat men bo ven ƒ250.000 bezit 30 De eerste 15000 van alle vermogens zou vrij blij ven. Met ingang van 7 Oct. gaat de K.L..M. de verbinding GroningenAm sterdam ook via Leeuwarden vliegen. Er komen drie vluchten heen en terug per dag, en voor Groningen §n Leeuwarden worden elk 12 plaatsen gereserveerd, zoodat er en dat is heel jammer nog minder aan aanvragen kan worden voldaan dan tot heden. Ten slotte Ne derlandIndonesië. De onderhandelin- gen schijnen nu te beginnen, de Engel- sche bemiddelaar Lord Killearn heeft reeds een onderhoud met Sjahrir gehad. Geruchten loopen dat ook Soekarno mis schien tot de onderhandelaars zou be- hooren. Er zijn weer troepen uit NederJ land naar Indonesië vertrokken, thans zonder ordeverstoringen te Amsterdam. Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 ken; lc, Bertus Foekje, van B. Lijkla- j ma a Nijeholt, Oudega; ld, RomkjeJ XVII, van wed. J. de Boer, Wolsum. ffi Kalvekoeien la, Ruurdje, van P. deJH Haan, Dijken; lb Akke VII, P. v. d.ffi Velde, Abbega; le. Bontje VI, van D. Kiestra, Dijken; ld, Grietje ,van J. Dijk stra, Teroele. Ter opluistering le, Melkkoe Akke van mej. G. Hoekstra, Hommerts; le, Koekalf van P. Y. Sybrandij, Westhem; le, koekalf van D. B. Okma, Dijken en le 13-jr. koe Aukje XIV van D. B. Okma, Dijken. Familiegroep le pr. Aukje 31 met 4 dochters van D. B. Okma, Dijken. Schoonste verzamelingle verz. F. de Boer, Dijken; le, verz. F. de Haan, Dijken; le, verz. D. B. Okma, Dijken. Tot slot werd nog een keuring van tuigpaarden gehouden. Onbekroonde Friesche le Sodonië, van G. Gerbran- dij, Hommerts. Bovenlandsch 1. H. Gietema, Hommerts. Bekr. Friesche 1. Urmea, van J. Jansma, Ijlst. Boven- landsch Zawissa, van F. de Haan, Dij ken. Oprichting van een Aquarium Vereen. Door enkele aquarium-liefhebbers hier ter stede zal wanneer dit mogelijk blijkt een vereeniging worden opgericht. Ter propaganda zal het Museumschip Klein Artis tusschen 4 en 13 October a.s. ook een bezoek aan Sneek brengen. Nadere inlichtingen over een en ander worden gaarne verstrekt door den heer Nijen- huis, Julianapark 7 alhier. Drukkerij Flach 30 jaar. Ter viering van het feit dat voor 30 jaar de tegenwoordige firma Flach de drukkerij aan de Leeuwarderweg voor eigen rekening overnam, heeft Vrij dag een feestavond in het gebouw v. Chr. belangen plaats gehad waar met de firmanten en familie het geheele per soneel met dames tegenwoordig was. Bovendien ontving het pejsoneel een extra weekloon. Partij van den Arbeid. In de huishoudelijke vergadering van de afdeeling Sneek der Partij van den Arbeid bracht de voorzitter, de heer I. Schaafsma den heer L. Stoelwinder, die niet in den gemeenteraad is terugge keerd, dank voor het vele wat hij daar voor het democratisch socialisme heeft gedaan. Als stoffelijk blijk van waar deering zal hem een boekwerk met in scriptie worden aangeboden. Ook aan dr. H. de Vos, die binnenkort naar Am sterdam vertrekt, is de socialistische beweging veel dank verschuldigd, want ondanks z’n drukke werkkring, werd nimmer tevergeefs een beroep op zijn medewerking gedaan. Het punt winter propaganda werd uitvoerig besproken. Indien mogelijk zal in November een contact-avond worden gehouden. Verder staan feestavonden en een intensieve huisbezoek-actie en colportage op het programma. De heer E. Franckena, die met den heer K. Kracht de afdeeling op het Indonesië-congres vertegenwoordig de, bracht hierover een uitvoerig ver slag uit, naar aanleiding waarvan eeni ge besprekingen volgden. De vergadering ging met algemeene stemmen accoord met het voorstel van het gewestelijk be stuur om over te gaan tot het stichten van een districtskantoor en de aan stelling van een prov. vrijgestelde. Naar de ge westelijke vergadering werden 4 afgevaardigden benoemd. Het aantal nieuw ingeschreven leden overtrof het aantal bedankjes en overschrijvingen naar andere afdeelingen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1