ven IS I|S Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 'S HUIS •1.2329 lier :en 1946 DINSDAG 8 OCTOBER le JAARGANG No. 11 INGEZONDEN. leau urder rijwiel 1 tma Van Millioenen naar Milliarden Het Regeeringsbeleid ten aanzien van de loonen en prijzen Binnenlandsch Overzicht SNEEKER NIEUWSBLAD C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK en l., van o Blijde gebeurtenis omstreeks half Februari. over De uitbreiding van het Prinselijk ge zin wordt half Februari verwacht, zoo wordt officieel door het Paleis Soestdijk meegedeeld. Ab-prijs 12.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar Petroleum. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat op de onderstaande bonnen der petroleumkaarten voor kookdoel- einden gedurende October vier liter petroleum per bon beschikbaar zal zijn. Kaarten UA 510: bon 53 t/m 56; kaarten UB 510: bon 53 en 55; kaar ten UC 510: bon 74. Voor verlichting zal men petroleum kunnen koopen op de nieuw uit te reiken kaart UD 611. Tengevolge van technische moeilijk heden zal uitreiking van deze kaart eerst in den loop van October kunnen plaats hebben. Op bon D 01 van deze kaart is voor October zes liter petro leum verkrijgbaar. Deze bon blijft geldig t/m 15 November. 4.95. i van 0.80. ;iken 4.95. met Bon- epen, Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Tel. 3005 Men zie ook de regeeringsverkla- ring inzake loonen en prijzen. Minderjarige regeeringspupil aangehouden. Een minderjarige regeeringspupil, een meisje, waarvan opsporing werd ver zocht, is alhier aangehouden en weder om ter beschikking van de regeering ge steld. Hij had nog wat te goed F. H. te Amsterdam, voorheen wo nende te Sneek, die nog 8 maanden ge vangenisstraf moest ondergaan, is door de Sneeker politie aangehouden en naar Leeuwarden overgebracht. Verscherpte verkeerscontrole. De politie oefent de laatste tijd een verscherpte controle uit op de naleving vim de verkeersregels. Dat hiertegen nog heel veel gezondigd wordt blijkt wel uit de groote toename van het aantal processen-verbaal dat door de politie is opgemaakt. Vliegtuig op H.B.S. neergestort. Een militair vliegtuig is op de Chr. H.B.S. te Apeldoorn neergestort. Deze geraakte in brand. Negen kinderen zijn omgekomen, evenals de vlieger. Nieuwe textielpunten aangewezen. Letterbonnen B en C der textielkaar- ten V, a, b, c, d, en e zijn geldig ver klaard elk voor 5 punten, evenals de punten 121 t.e.m. 130 elk voor 1 punt. eenigen tijd een nieuwe brug te leggen, breed ongeveer 3.50 M., voldoende met het oog op het te verwachten verkeer langs de Geeuwkade. De heeren Walinga en Nauta vestigen de aandacht op de nieuwe wal, die nu door v. d. Kooy zal worden aangelegd en waarvan de solidi teit moet zijn verzekerd; anders blijft er spoedig geen vaargeul meer over. Hierna gaat de raad over in zitting met gesloten deuren. 3.25. mica 0.95. met zeer 7.50. •acht 1 Fi- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS een ge- dam heb- srin- irijs, bent in- 0.95. rs 1.35. 2.75. jvige ssins 3.05, 2.05. rooie 8.25. t fo- cces- itijd. rten. 5.75. spie- rand 8.75, 3.00. fa- >n 4.50. een wei- 0.30. met zeer 5.25. stof- des- .5.95. ah je, 7.75. 7.25. lelig, ecors 5.00. yerse 4.75. >kers schil- 3.00. prik- aar- ijzer, -n, 5.75. jiken 0.95. ijzer, 0.70. met uime ize geef eden ook /den feest een r de jaar j uit iver- bo- grof e is man be- hoft van niet, ij is Afdeeling van de V.A.R.A. opgericht. In een Donderdagavond in Hotel Ha nenburg gehouden vergadering werd, na een inleiding van het hoofdbestuurslid H. Kromkamp te Leeuwarden over de tegenwoordige toestand op radiogebied, besloten tot heroprichting van de afd. Sneek van de V.A.R.A. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren J. Loot- sma, A. Jelgersma, W. v. d. Pas, A. Sme ding, W. S. Overzee en J. Huitinga. In de eerstvolgende ledenvergadering zal een definitief bestuur worden gekozen. Er werd met nadruk op gewezen dat abonné’s op De Radiogids, het orgaan van de V.A.R.A., automatisch lid zijn van de V.A.R.A. en daarvoor dus geen aparte contributie behoeven te betalen. Najaarsstierenkeuring to Leeuwarden. Op de najaarsstierenkeuring te Leeu warden behaalde in de rubriek 3-jarige stieren de le prijs A: Kuperus nr. 29535 van I. de Boer te Tirns (reserve-kam- pioen). Rubriek stierkalveren geb. Oct. 1945: le pr. B gewonnen door Kuperus Adema van B. H. de Jong te Nijland; id. Nov. 1945 le pr. B Bram van J. Tj. Hoekstra te Loënga; idem geb. in Jan. 1946: le pr. C Kuperus 2 van P. E. Huistra, Scharnegoutumle pr. D Sic- cama’s Dorus van K. Y. Vellinga, Fols- gare. OPPENHUIZEN. Bij een kort, doch hevig onweer werden bij de veehouder G. Jousma een stier en een koe gedood. ii Kerknieuws. Ds. J. E. J. Palmboom te Geesteren (Gld.) heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te IJsbrechtum aangeno men en hoopt 3 November a.s. zijn in trede te doen. Vrachtauto in het water gereden. Zondagavond is een inwoner van Sneek bij de Koninginnebrug met zijn vrachtauto in het water van de stads gracht gereden. Hij kwam er gelukkig met een nat pak af. Naar de oorzaak van dit ongeval wordt een onderzoek in gesteld. Kinderen mogen niet op de rijweg spelen. Het verkeer wordt steeds drukker, maar toch moet de politie telkens weer kinderen van de rijweg verwijderen. Die gebruiken deze gevaarlijke plaatsen nl. voor hun spel met tollen, hoepels enz. waarbij ze groot gevaar loopen overre den te worden. De medewerking van de ouders wordt ingeroepen om de kinde ren op dit groote gevaar te wijzen. „Den Vaderiandt Ghetrouwe”. Naar wij van bevoegde zijde vernemen ligt het in de bedoeling het bovenstaan de tafreelenspel der Friesche illegaliteit wederom twee avonden te Sneek op te voeren. ne alle gewenschte inlichtingen. Bestuur Afd. Sneek Ned. Ver. tot besch. v. dieren. UIT HET POLITIERAPPORT. Rijwieldief aangehouden. Wegens het verkoopen van rijwielban den tegen te hooge prijzen werd door de politie een persoon, afkomstig uit Bols- wurd aangehouden. Dit bleek een goede vangst te zijn, want bij het onderzoek kwam aan het licht, dat hij in tal van plaatsen in onze provincie rijwielen had gestolen. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Diefstal van schapen. Op verzoek van de politie te Blokzijl werden alhier een vijftal schapen in be slag genomen die per boot naar Sneek waren vervoerd. In verband hiermede werd een zekere D. afkomstig van Blok zijl, die te Leeuwarden vertoefde, op verzoek van de Sneeker politie door de Leeuwarder recherche aangehouden en op transport gesteld naar zijn woon plaats. Ongeluk met doodelijke afloop in gymnastieklokaal. Tijdens het gymnastiekuurtje van een senioren damesclub, gebeurde Vrijdag middag in het gymnastieklokaal aan de Westersingel een ernstig ongeluk dat een doodelijke afloop had. Toen de 43- jarige mevrouw CouperusWobma, wo nende le Steenklipstraat 90, in de rin gen werkte en een zgn. „vogelnestje” maakte, terwijl menopden leider wachtte, die dus toen nog niet aanwezig was, schoten plotseling de ringen los en stortte zij naar beneden. Zij kwam met het hoofd op de vloer terecht en bleef bewegingloos liggen. Onmiddellijk werd dr. v. d. Zijpp gehaald die na een voor loopig onderzoek de toestand zoo ernstig achtte, dat hij zijn collega Dr. Donker sloot, chirurg, ontbood. Helaas bleek het dat een van de nekwervels gebroken was. Zij werd per ziekenauto naar het St. Antonius Ziekenhuis overgebracht, waar zij Zaterdagmorgen is overleden. IV. We moeten nog een korte aanvulling geven op ons vorig artikel. Minister Lieftinck heeft in de Ver. Staten gezegd dat het niet zijn bedoeling is het geheele Nederlandsche bezit aan Amerikaansche effecten te verkoopen, wel een gedeelte daarvan, waarnaast hij dan een Neder landsche leening in Amerika van onge veer 400 A 500 millioen dollar, dus een milliard gulden wenscht te plaatsen voor den wederopbouw in 1947. Hebben we in het vorig nr .gezien hoe het mogelijk is en minister Lieftinck zich voorstelt op rente en aflossing van leeningen te be zuinigen, een andere post welke voor inJ krimping in aanmerking komt is het te kort op het landbouwcrisisfonds ad 368 millioen. Uit dat fonds worden toesla gen op de prijzen der eerste levensbe hoeften verleend, zoodat de verbruiker er niet de volle prijs voor betaalt. Minis ter Lieftinck verwacht in 1947 een da ling der wereldmarktprijzen voor de eer ste levensbehoeften, zoodat deze toe slagen gaandeweg zouden kunnen wor den opgeheven, zonder dat de kosten van levensonderhoud in belangrijke mate behoeven te stijgen*) De vraag is nu maar of de prijzen op de wereldmarkt inderdaad zullen dalen; hoewel de rich ting in de Ver. Staten op het oogenblik eer nog een tegenovergestelde is, schijnt inderdaad ook daar een daling verwacht te worden. Er is echter tegenwoordig ook een wereldorganisatie voor de voedJ selvoorziening welke o.a. om de regel matige voortbrenging van landbouw producten te bevorderen, wil trachten groote schommelingen in de prijzen der eerste voedingsmiddelen te voorkomen. Men zou deze prijzen steeds zoo willen houden, dat ze een redelijke belooning voor den arbeid van den voortbrenger zullen vormen. Het plan lijkt practisch niet zoo gemakkelijk uitvoerbaar, ook omdat de levensstandaard bij de diverse volken zoo uiteenloopt, maar als dit stuk wereldordening zou slagen, zou het misschien een streep door de rekening van minister Lieftinck kunnen halen. En anderzijds rijst de vraag welke gevolgen de daling van de wereldmarktprijzen en de wensch tot bezuiniging hier te lande, zullen hebben voor de binnenlandsche producten van onze eigen boeren. Het mag niet weer zoo gaan als voor 1940 men het gezamenlijke inkomen van alle gezinsleden. Ook voor grootere gezinnen dan 12 personen kan een aanvraag wor den ingediend. Inwonend dienstpersoneel behoort niet tot het gezin en moet dus een afzonderlijke aanvrage indienen. Men behoeft niet in loondienst te zijn, ook anderen kunnen een aanvraag in dienen. Het crediet bedraagt hoogstens voor 1 persoon 100, voor een gezin van 2 personen ƒ300; 3 personen ƒ400; vier personen 500 en voor grootere gezin nen telkens per persoon 125 meer. Voor elke 100 crediet wordt een vel met 24 waardebonnen uitgereikt, waar van 20 zullen worden geldig verklaard, in December de eerste, waarschijnlijk vier. Een van de 20 bonnen is niet geldig voor aankoopen maar is bestemd voor vergoeding van administratiekosten en rente. De voorschotten worden verstrekt door den districtsraad voor het consu- mentencrediet, vrijwel in elke gemeente gevestigd. De normale wekelijksche af-1 betaling is 1.per week van elke 100.voorschot, doch niemand zal ver plicht worden een bedrag af te betalen dat zijn financieele draagkracht te bo ven gaat; beslissing bij den Districts raad. Deze credietverleening wordt ge koppeld aan de Tweede Distributie- stamkaart. De afbetalingen worden in-J gehouden door de werkgevers. Aflossing zal niet geschieden als het loon lager is dan de gezinsuitgaven. De waardebon nen, door de winkeliers ingenomen, wor den door alle banken voor geld ingewis seld. De waardebonnen geven natuurlijk niet zonder meer recht op het koopen van bepaalde artikelen, men moet ook in het bezit zijn van de noodige bonnen of punten. Zwarte handel in en diefstal van tabakskaarten. Aangehouden werden F. H. van wonende in Baarderadeel en J. v. d. W. te S. resp. wegens het koopen van en handelen in tabakskaarten. Na verhoord te zijn werden zij weer op vrije voeten gesteld. Voorts werd in verband hier mede aangehouden D. A. ambtenaar op het distributiekantoor alhier, tegen wien een onderzoek gaande is wegens het plegen van fraude op het distributie kantoor. In samenwerking met de re cherche te Alkmaar werd tevens aan gehouden een zekere IJ. distributie- ambtenaar aldaar, eveneens wegens het verhandelen van distributiebescheiden. Hij is op transport gesteld naar Alk maar. Spiegelruit vernield. Vrijdagmiddag werd een handkar die voor de meubelzaak van de fa. H. Brenninkmeijer Zonen aan de Oosterdijk stond, door een bespannen voertuig aan gereden. De handwagen werd over het trottoir geschoven en botste daarna te gen de groote spiegelruit van de fa. Brenninkmeijer, die geheel vernield werd. Streven naar vergrooting van het productievermogen en vastleggen van de loonen. De regeering heeft het gewenscht ge acht, dat het Nederlandsche volk wordt voorgelicht omtrent de bedoelingen, welJ ke zij in het huidige tijdsgewricht met haar loon- en prijspolitiek heeft. Zij heeft daarom besloten tot het afleggen van een verklaring (aan de Staten-Ge- neraal toegezonden), door den minister president Vrijdag via de radio publiek gemaakt, waarin de hoofdpunten van haar beleid ten aanzien van de loonen en prijzen worden uiteengezet en waarin zij tevens enkele nieuwe maatregelen aankondigt. Er zijn plannen om de productie in versterkte mate te richten op de ver vaardiging van de meest noodzakelijke goederen in een beperkt aantal typen (het utility-systeem)om een verdere verlaging van de handelswinsten in ver schillende bedrijfstakken tot stand te brengen en om, waar mogelrjk, het star re systeem van grondstoftoewijzing aan industrie en handel te wijzigen. De grondstoffen zullen in het vervolg worden toegewezen in overeenstemming met de vraag, welke bij het publiek naar het product van een bepaald bedrijf be staat in verband met de goede kwaliteit of den lagen prijs. De -rijkstoeslagen op de prijzen van levensmiddelen moeten worden vermin derd. De subsidie van het broodgraan wordt verlaagd met een bedrag, neerko mend op 1 cent per brood, waardoor de broodprijs met 1 cent per brood mag stijgen. De minimum-prijs voor brood zal verdwijnen. De maximum-melkprijs wordt 1 cent per liter hooger; de maxi- mum-prijs voor boter wordt verhoogd met 30 cent per pond; de margarine prijs blijft gehandhaafd, en men zal zijn bonnen, indien men zulks wenscht, voortaan uitsluitend aan margarine kun nen besteden. Overwogen wordt, op den versnape- ringenbon naar keuze ook suiker be schikbaar te stellen. Verhooging van huren zal voorshands niet worden toegelaten. Een verdere verhooging van de loon- normen acht de regeering in dit stadium niet geoorloofd. Wel wordt den arbeiders de mogelijkheid gelaten door grooter prestatie het weekinkomen te doen stij gen. De regeering overweegt o.m. een ruimere toepassing van het stelsel der prestatiebelooningen. De strijd tegen den zwarten handel zal met nieuwe kracht worden ter hand ge nomen. Met den meesten nadruk wijst de re geering er op, dat het herstel der pro ductiviteit van den arbeid als het be langrijkste probleem moet worden be schouwd. Herstel van ons geschonden productie-apparaat en een uiterste krachtsinspanning van ieder zijn hiertoe de onmisbare voorwaarden. Alleen hier door kan voor voldoende voeding, Wee ding en huisvesting worden gezorgd en kan stijging van het werkelijke inkomen mogelijk worden. De regeering roept dan ook een ieder op, het zijne hiertoe bij te dragen, tot heil van het geheele Neder landsche volk. Redacteuren L. KIEZEBRINK en toen de Nederlandsche landbouw en vee teelt door de lage wereldmarktprijzen ten onder dreigden te gaan. Velen zien voorts een mogelijkheid tot bezuiniging in beperking van het aantal ambtenaren. In de millioenennota wordt meegedeeld dat in het eerste halfjaar 1946 5350 ambtenaren van het totaal aantal van 125000 zijn afgevoerd. Dat is niet zoo veel, en de kans op een zeer snelle en grootere inkrimping lijkt ons niet groot. De armoede van ons volk maakt een planmatige ontwikkeling van onze eco nomische opbouw nu eenmaal noodzake lijk. We hebben daarvoor een Centraal Planbureau dat pas een zesjarenplan be treffende deze opbouw aan de regeering heeft aangeboden, dat deze als uitgangs punt voor haar beleid op economisch, sociaal en financieel terrein heeft aan vaard. In dat plan is voor de eerste ja- ren alles op deze terreinen afgepaald. Om een voorbeeld te noemen, het ver bruik van voedings- en genotmiddelen zal in 1947, vergeleken met het bedrag, dat in 1946 daarvoor beschikbaar was, per hoofd der bevolking met slechts 3 kunnen stijgen. Zooals gezegd, dat is slechts één voorbeeld, maar alles is in dit plan zoo uitgekiend. En daarom zul len we ons distributie-apparaat, de prijs- beheersching, toezicht op de industrie, regeling van het financieel verkeer met het buitenland en wat dies meer zij nog geruimen tijd ook moeten behouden en dus ook een zeer groot ambtenaren corps. We hebben nu zoo het een en ander uit de millioenennota en de aan hang daarvan verteld. Men zal in die nota niets vinden betreffende de schade loosstelling welke we van Duitschland moeten hebben, en dat niets-zeggen is veelzeggend Neen, we zullen het van eigen krachtsinspanning moeten heb ben. Minister Lieftinck zegt dan ook dat het alleen goed zal komen als de over heid er in slaagt haar uitgaven terug te brengen tot een lager peil en het Ne derlandsche volk zijn arbeidsinspanning opvoert tot een peil hetwelk dat van voor den oorlog benadert en het ver bruik desondanks beperkt blijft, waar door de besparingen toenemen en een al- gemeene verbetering van den economi- schen toestand kan worden bereikt. Im mers door de samenwerking van al deze dingen zal de welvaart weer toenemen, zal ook de gemeenschap via de belastin-' gen haar aandeel daarin krijgen en, wanneer zij anderzijds zelf tracht haar uitgaven zooveel mogelijk te beperken, weer een sluitende begrooting krijgen. Consumentencrediet. Van Maandag 7 Oct. af kan men tegen betaling van 5 cent bij de postkantoren aanvraagformulieren afhalen voor het consumentencrediet. Dit crediet beoogt voorschotten te verleenen voor het be talen in dringende gevallen van aankoo pen van kleeding, schoeisel, huishoudelijk linnengoed, keukengerei, serviesgoed, fietsbanden enz. „Dringend geval” is men als men niet in staat is uit de loopende inkomsten of andere middelen deze goederen te koopen. De ingevulde formulieren moeten tusschen 14 Oct. en 9 Nov. ingediend worden bij den districtsraad. Verdient een alleen staand persoon meer dan 2126 per week (al naar de gemeenteklasse) dan komt hij in het algemeen niet in aan merking voor een voorschot; met een gezin van 2 personen is dat het geval als het meer dan 3540 verdient, drie personen 42f 47, vier 4954, vijf ƒ56—ƒ61; zes ƒ63—ƒ68; zeven ƒ70—ƒ75; acht ƒ77—ƒ82; negen ƒ83— ƒ88; tien ƒ89—ƒ94; elf ƒ95—ƒ100; twaalf 101f 106. Deze bedragen vor- Enkele mededeelingen uit een „Zes jarenplan voor Nederland”, dat de re geering als uitgangspunt voor haar eco nomisch streven heeft aanvaard, mogen hier even plaats vinden. Ter bestrijding van den zwarten handel zal waarschijn lijk overwogen worden de instelling van een: „wettige zwarte markt” bijv, door het vrijlaten van tabaksartikelen tegen zeer hoogen prijs, naast de gewone rant soenen. Voorts lezen wij in de nota dat „inkomsten en uitgaven van de laagst betaalde bevolkingsgroepen na de voorgestelde wijzigingen van de Kinder- bijslagregeling in evenwicht worden ge acht”. En ten slotte dat „huurverhoo- ging slechts in overeenstemming met het streven naar een vastlegging der kosten van levensonderhoud is wanneer andere kosten dalende zijn. Om deze en andere reden zal in 1947 niet tot huur- en pachtverhooging kunnen worden overgegaan”. Mocht het inderdaad tot een „wettige zwarte markt” komen dan zal dat voor velen in den lande een klap beteekenen, die hen op de arbeidsmarkt werpt. Alléén het aantal immers van hen, die in ons land bestaan van het zwart verhandelen van rookartikelen wordt door de politie geschat op 150.000, waarnaast dan nog velen staan die voor al scharrelen in dameskousen, koffie en suiker. De bedragen, welke deze men- schen „verdienen” schijnen verbijsterend hoog te zijn ,er wordt dus door het pu bliek financieel zwaar geofferd om de rooklust te bevredigen. En ook geeft het veel aan vermaak uit, vooral in de groo te steden. Trouwens het provinciaal pu bliek kan ook meedoen, in Leeuwarden had het circus Strassburger 100.000 beJ zoekersWat de hierboven ook ge noemde verbetering van de kinderbij- slagregeling betreft, daartegen zijn hier en daar in de pers nogal bezwaren ge- uit, in de eerste plaats omdat de kinder bijslag loondrukkend zou werken. De regeering kan en wil op dit oogenblik niet aan loonsverhooging denken omdat dit haar prijzenpolitiek zou doorkruisen en zoekt nu, waar zij zelf de loonen te laag acht via de kinderbijslag een uit weg, maar het te lage loon blijft. Een tweede bezwaar wordt wel geacht dat nu de bijslag bij het eerste kind aan vangt, de verbetering eigenlijk meer steun aan kleine dan aan groote gezin nen beteekent, immers de groote gezin- nen krijgen wel is waar 4.80 per week meer, maar het gezin met 2 kinderen ook en een gezin met 1 kind 2.40. Te Parijs ontving Prins Bernhard het grootkruis van het legioen van eer, ter wijl de prins op zijn beurt Bidault het grootkruis in de orde van de Ned. Leeuw overhandigde, waarbij hij wees op de banden, welke tusschen Frankrijk en Nederland bestaan. H. M. de Koningin zal een niet officieel bezoek aan België brengen, waar voorts de leerlingen van onze hoogere krijgsschool legeroefenin- gen in de Ardennen bijwonen, een begin van Nederlandsch-Belgische samenwer king op militair gebied. Uit Indonesië wordt gemeld, dat Soekarno de macht weer aan den raad van ministers nu er een nieuw Indonesisch kabinet met Sjahrir als leider is benoemd heeft overgedragen. Sjahrir staat aan het hoofd der onderhandelings-afvaardiging die deze week met de Nederlandsche ge delegeerden de besprekingen aanving. Te Pangkalpinang hielden de Nederlan ders besprekingen met minderheden der bevolking welke straks moeten worden ingepast in de nieuwe Indonesische sa menleving. Voorts zij vermeld dat een Ned. reserve-offieier van gezondheid wegens desertie, omdat hij niet voldaan had aan de oproep tot uitzending naar Ned. Indië, veroordeeld is tot 6 maanden gevangenisstraf, een betrekkelijk korte straf omdat dit het eerste geval voor den krijgsraad was. Nadat hij de straf ondergaan heeft, kan hij toch worden uitgezonden. „Professor” Pootjes had te Hilversum in zijn huis ook een gedeser- teerden jongeman verborgen. De hoogge leerde zit nu in de gevangenis. De „prof” die zich „hoogleeraar” a. d. „Universi- teit der cultusvrije Christusbelijders” noemde keerde zich in woord en daad tegen de uitzending van Nederlandsche troepen naar Indië. Hij leidde een sectie der z.g. vredesstichters en zou zelfs den officier van justitie te Amsterdam „op dracht” hebben gegeven den minister van justitie te arresteeren wegens schending van de grondwet, in verband met de uitzending der troepen. Ten slotte: in den nacht van 9 op 10 Oct. wordt een heftige sterrenregen verwacht in den kop van het sterrenbeeld Draak, dat zich ’s avonds hoog boven den N.W. horizon bevindt. Bericht van eventueele waarnemingen worden gaarne door de Sterrenwacht te Leiden ontvangen. Lief hebbers der sterrenkunde zij er voorts aan herinnerd dat het vorige week 100 jaar geleden was dat een der schoonste overwinningen door de menschelijke geest behaald, in de Fransche Academie werd bekend gemaakt. De jonge sterren kundige Le Verrler had „met de punt van zijn pen” d.w.z. uitsluitend langs wiskundigen weg de planeet die later Neptunus zou heeten, ontdekt, dr. Galle te Berlijn had vervolgens met zijn kijker inderdaad op de plaats aan den hemel welke Le Verrler had aangewezen de planeet gezien. Raadsvergadering IJlst. In de Vrijdagavond gehouden voltal lige vergadering vond allereerst de be- eediging plaats van den heer K. Fran- kena, die in de vorige vergadering af wezig was. Besloten werd als aandeel houder van de N.V. Intercommunale Waterleiding gebied Leeuwarden, indien ook de andere deelnemende gemeenten daartoe overgaan, tot garantstelling van een nieuwe door de N.V. te sluiten leening, ter grootte van 500.000 te be stemmen voor den aankoop van een ter rein aan het, Zaailand te Leeuwarden, waarop een nieuw kantoor zal worden gebouwd, zoomede voor consolidatie van vlottende schuld. De verordening van 30 Juli 1945, waarbij B. en W. de salari- eering van het gemeentepersoneel met uitzondering van de kindertoeslag had den geregeld werd ingetrokken en be sloten de salarieering van het gemeente personeel van 1 Januari 1946 af in over eenstemming te brengen met de finan cieele positie van het burgerlijk rjjks- en onderwijzend personeel. Na eenige discussie werd met 5 stemmen voor en 2 tegen (de h.h. de Jong en Nauta) een voorstel van den heer Groenveld aange nomen, B. en W. uitnoodigend met een voorstel te komen het evacuatie-voor- schot weder uit te keeren, hetgeen door de diverse ambtenaren was terugbetaald. De kosten van het gewoon openbaar la ger onderwijs, begroot op 340.wor den over 1945 vastgesteld óp 423. alzoo 83.meer, met een aantal leer lingen van totaal 40. Omtrent een ver zoek d.d. 16 Augustus j.l. van het be stuur van de Ver. voor Chr. Onderwas om beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas voor de aankoop van leermiddelen ten behoeve van het z.g. zaakonderwijs in de laagste klassen zij ner school hadden B. en W. geïnfor meerd of bedoelde leermiddelen toen reeds waren aangeschaft. Hun was ge bleken, dat dit toen reeds had plaats ge vonden en de uitgave hiervoor zelfs was betaald, zoodat voor een overleg volgens art. 77 der L.O.wet 1920, tusschen het college van B. en W. en bedoeld school bestuur geen plaats meer was. B. en W. stellen nu den raad voor het schoolbe stuur de gevraagde medewerking te ont houden, overwegende, dat het hier geen spoedgeval betrof, en men de beslissing van den raad had kunnen afwachten, die binnen drie maanden na datum van aan vraag moest afkomen. Na eenige discus sie, waarbij de Voorz. de zaak nogmaals toelichtte en vaststelde, dat het bestuur te voorbarig is geweest, wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. be sloten. Ingewilligd wordt een verzoek van den heer G. v .d. Kooy tot aankoop van een gedeelte groot ongeveer 12 M2, van het gemeentevaarwater, gelegen naast zijn boerderij, door kooper te dem pen en te benutten tot het verbreeden van een zijpad rond zijn boerderij. Het bestaande vaarwater zou daardoor met hoogstens 90 c.M. worden versmald. Als tegenprestatie zou de gemeente hier voor krijgen een strook grond van on geveer 18 M2, gelegen langs de be strating en uitmondend bij het brugje over het bedoelde vaarwater, waardoor de mogelijkheid wordt geopend, hier na Wie voor zijn nabestaande in Indië door middel van een gesproken brief een gramofoonplaat wil laten maken moet zich direct in verbinding stellen met Mevrouw Castelein-v. d. Hem, Schoolstraat 38, Sneek, telef. 2195. Woensdag 9 en Donderdag 10 Oct. be staat gelegenheid voor opname bij ge noemd adres. Men bespreke eerst. Dor pen waar 25 of meer candidaten zijn, kunnen daar opgenomen worden. Be perkt aantal platen, beschikbaar. Dierenbescherming. Het aantal zwervende en dus aan hun lot overgelaten katten, is in de laatste tijd zeer groot. Zijn niemand tot nut of genoegen, maar velen tot last. Zij vertoeven dan hier en dan weer daar en worden opgejaagd en vèrjaagd van de eene plek naar de andere. Hun voedsel moeten zij zelf zoeken en ook van verdere verzorging zijn de dieren totaal uitgesloten, zoodat zij na eenige tijd omzwerven, ziek worden en veelal aangetast door schurft, om van onge dierte nog maar niet te spreken, een ge vaar opleveren voor mensch en dier. Oorzaak van al deze ellende is, dat er teveel katten worden geboren en aange houden. Blijkbaar geven veel houders van katten er de voorkeur aan de jonge dieren liever zwervende van ellende te laten omkomen, dan ze onmiddellijk na de geboorte pijnloos te laten afmaken. Gevallen dat jonge katten van ongeveer 4 tot 6 weken oud buiten de deur wor den gezet, „dan is men er maar af”, zijn niet zeldzaam. Nu klinkt het wellicht vreemd, dat een vereeniging voor dierenbescherming adviseeren moet dieren te laten afma ken, maar het is hier het kiezen van het minste uit twee kwaden. Wij doen dan ook een dringend beroep op alle houders van katten om Hit elk nest niet meer te houden dan één jong. U doet hiermede het moederdier geen geweld aan en het kattenleger blijft dan gerust wel op peil. Voor één jong is altijd wel een goed tehuis te vinden. Volg onze raad op, U bespaart er an deren veel last mee en de katten veel ellende. Omtrent het pijnloos afmaken jonge katten geeft de bedrijfsleider van ons dierenasyl, Kloosterstraat 64, gaar- n n olln rroiTror coVï tn inli nVriin rran Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Nieuwe Dienstregeling Ned. Spoorwegen. De nieuwe dienstregeling, welke Maan dag 7 October is ingegaan brengt in de eerste plaats 4 verbindingen via Stave renEnkhuizen met Holland. De eerste vertrekt van Leeuwarden om 6 uur ’s morgens, vertrek Sneek 6.25, aan komst Amsterdam 10.04; 2e. vertrek Leeuwarden 9.56, vertrek Sneek 10.25, aankomst Amsterdam 14.04. 3e. vertr. Leeuwarden 13.56, vertrek Sneek 14.23, aankomst Amsterdam 18.04; 4e. vertrek Leeuwarden 17.56, vertrek Sneek 18.25, aankomst Amsterdam 22.06. De verbin ding vertrek Leeuwarden 13.56 is van Sneek af alleen op werkdagen, de an dere zijn alle dagen. Terug: vertrek Amsterdam 6.30, aan komst Sneek 10.15, aankomst Leeuwar den 10.44; vertrek A’daro 10.30, aan komst Sneek 14.15, aankomst Leeuwar den 14.44; vertrek Amsterdam 14.30, aankomst Sneek 18.15, aankomst Leeu warden 18.44; vertrek Amsterdam 18.30, aankomst Sneek 22.06, aankomst Leeu warden 22.32. De verbinding van 14.30 uit A’dam is alleen op werkdagen, de anderen zijn dagelijks. Wat de dienst op de lijn Staveren, Sneek, Leeuwarden be treft en omgekeerd hebben we de vol gende verbindingen: Vertrek Staveren 7.19, v. Sneek 8.01, aankomst Leeuwar den 8.24; vertrek Sneek 9.20, aankomst Leeuwarden 9.54 (alleen werkdagen); vertrek Staveren 9.35, v. Sneek 10.20, aankomst Leeuwarden 10.44. Vertrek Staveren 11.48, aankomst Sneek 12.29, vertrek Sneek 12,32, aankomst Leeu warden 12.56 (tot Sneek alleen op werk dagen, van Sneek naar Leeuwarden da gelijks), vertrek Staveren 13.35, v. Sneek 14.20, aankomst Leeuwarden 14.44; ver trek Staveren 15.19, aankomst Sneek 15.59, vertrek Sneek 16.01, aankomst Leeuwarden 16,24 (tot Sneek alleen op werkdagen, Sneek—Leeuwarden dage lijks); Sneek vertrek 16.26, Leeuwarden aankomst 17.00 (alleen op Zon -en feest dagen). Staveren vertrek 17.35, Sneek v. 18.20, Leeuwarden aank. 18.44; Sneek vertrek 20.30, aank. Leeuwarden 21.04; Staveren vertrek 21.28, Sneek vertrek 22.08, Leeuwarden aankomst 22.32. LeeuwardenSneekStaveren: ver trek Leeuwarden 6.00, v.’ Sneek 6.25, aankomst Staveren 6.59; V. Leeuwarden 7.37, V. Sneek 8.04, A. Staveren 8.46; V. Leeuwarden 8.25, A. Sneek 8.59 (al leen op werkdagen)V. Leeuwarden 9.56 V. Sneek 10.25, A. Staveren 11.00; V. Leeuwarden 11.40, A. Sneek 12.04 (al leen op Zon -en feestdagen)V. Leeu warden 12.08, V. Sneek 12.34, A. Stave ren 13.15 (alleen op werkdagen); V. Leeuwarden 13.56, A. Sneek 14.20, V. Sneek 14.23, A. Staveren 14.59 (tot Sneek dagelijksch, van Sneek naar Sta veren alleen op werkdagen)V. Leeu warden 15.37, V. Sneek 16.04, A. Stave ren 16.45. V. Leeuwarden 17.12, A. Sneek 17.46 (alleen werkdagen); V. Leeuwarden 17.56, V. Sneek 18.25, A- Staveren 19.00; V. Leeuwarden 19.30, A. Sneek 20.04 (alleen Zon- en feestda gen) V. Leeuwarden 21.34, A. Sneek 22.08.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1