K r Officieel Orgaan van de gemeenten SNEER, WYMBRITSERADEEL en IJLST 7 i en d.k. DINSDAG 29 OCTOBER 1946 le JAARGANG No. 17 INGEZONDEN. Binnenlandsch Overzicht 3 I t ’S rs it. E” 2696 31 Oct. - Wereld spaar dag in eere hersteld i ir) ir); or Ab-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar lijk eek de uit uit tot En liet ir met inden. voor i op. hem Dal eljjk dan n in ;ond laar een loor Aan de Groningsche Universiteit slaagde voor het doctoraal examen ge neeskunde onze vroegere Stadgenoot de heer R. v. d. Meulen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ikke- gade strot ïkers mer- :rwjjl ofde, hjjn- -kest later Het ten- tlaus aan een 5 hjj .aast •ans. urs, len, ers, jm. ite- a.s. lag aar ng. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adres KLEINZAND 7 SNEEK tau en, 1L lote". >rden. Bureau' voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Bij haar bezoek aan België heeft H. M. de Koningin onderscheidingen uitge reikt aan Belgen en Nederlanders, die zich tijdens den oorlog of na de bevrij- ling in het bijzonder in België verdien stelijk hebben gemaakt voor de Neder- landsche zaak. In de koninklijke acade mie van wetenschappen, letteren en schoone kunsten te Brussel, waarvan onze Koningin een benoeming tot lid heeft aanvaard, heeft H. M. een rede uitgesproken, waarin zij de hoop uit sprak dat samenwerking tusschen de dienaren van wetenschappen, letteren en schoone kunsten in België en Nederland tot het leggen der grondslagen voor den opbouw eener nieuwe en betere wereld zal bijdragen. Dit koninlijk bezoek viel en Luxemburg tot een eenheidspost- arief te geraken. Van de verhooging der posttarieven wordt een hoogere opbrengst van 13 a 14 millioen per jaar verwacht. De briefkaarten worden binnenkort weer op het oude formaat terug ge bracht. Het luchttarief blijft onveranderd. Aan de postkan toren is weer zij ’t in beperkte hoe veelheden luchtpostpapier verkrijg baar tegen 3 ets (was 2 ets.) Het ligt in de bedoeling binnenkort nieuwe postzegels uit te geven in de waarden, van 1, 2, 3 en 4 ets., met de beeltenis van H. M. de Koningin. Verkeersborden op Kruispunt Afsluitdijk. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. deelt mede, dat het kruispunt bij het begin van den Afsluitdijk aan den Frie- schen kant, door de Rijkswaterstaat van verkeersborden zal worden voorzien, hetgeen de algemeene situatie hier ten zeerste ten goede zal komen. Stichting 17 Sept. 1944. Dezer dagen is door notaris Ottema de akte gepasseerd van een stichting, genaamd „Stichting 17 September 1944”. Zooals men weet is het vorige jaar in Friesland een geldinzameling ge houden, om de opbrengst als dank van het Friesche volk voor de houding van het spoor- en tramwegpersoneel in Friesland gedurende de spoorwegstaking in den bezettingstijd, aan te wenden voor een doel ten bate van dat personeel. Deze geldinzameling heeft opgebracht 103.607.86, waarvan 83.820.49 is af gezonderd tot het in het leven roepen van deze stichting. Deze heeft ten doel leden van het spoor- en tramwegperso neel, en hen, die tot het gezin der leden behooren, woonachtig in Friesland, in de gelegenheid te stellen om een vacantie in een daarvoor geschikte omgeving door te brengen. Zij wil dit doel trachten te bereiken door het stichten of in eigen dom verkrijgen van zomerhuisjes of an dere vacantieverblijven en het exploi- teeren hiervan. Oprichters zijn en tevens bestuurs leden P. N. Habekothé, J. A. Landstra, C. van Raay, D. G. de Vries, H. J. H. Dechesne, C. J. Paping, A van Dijk en Th. Andringa, allen te Leeuwarden wo nende, terwijl aan dit bestuur als com missie van advies zijn toegevoegd de heeren: D. J. Autsema te Dantumawpu- de, A. Bakker te Harlingen, G. P. Slim te Oosterwolde en J. Strikwerda te Balk. Zoodra het eerste zomerhuisje of andere instelling voor exploitatie gereed is, zal het bestuur worden aangevuld met een vertegenwoordiger van elke erkende vakvereeniging, waarin het personeel is georganiseerd. Schoenenbon. Zij, wier distributiestamkaartnummer eindigt op 7, hebben in November recht op een schoenenbon. Binnenkort opschorting van bioem- distributie. Onze voorraadpositie van tarwe is in den laatsten tijd moeilijk geworden door dat de invoer uit de Vereenigde Staten tengevolge van de stakingen aldaar reeds geruimen tijd stagneert. Als ge volg daarvan zullen onze inlandsche tarwe en rogge in ruimere mate moeten worden gebruikt voor de broodvoorzie ning. Aangezien er ten opzichte van het verbruik van de beschikbare graanvoor raden de noodige voorzichtigheid be tracht moet worden, zal er ingaande 21 November voorloopig geen bon voor bloem of zelfrijzend bakmeel worden aangewezen. Er komt na den thans aan gewezen bloembon nog eenmaal een bon voor zelfrijzend bakmeel, waarvan nog voorraden bij den handel aanwezig zijn. Ook de bonvrije artikelen koekjes, ge bak, biscuits, beschuit, vermicelli e.d. zullen in mindere mate beschikbaar kunnen worden gesteld. De toewijzingen aan tarwebloem voor deze artikelen wor den voorloopig met een kwart vermin derd. Verhooging van de melkprijs. 1 cent per liter. In overeenstemming met het voorne men van de regeering, over te gaan tot de verhooging van de melkprijs voor de consumenten, zijn met ingang van 27 October alle maximum-consumentenprij- zen van melk en melkproducten over het geheele land met 1 cent per liter ver hoogd. Herbegrafenis D. Dijkstra. TERZOOL, 23 Oct. Ruim 400 belang stellenden woonden hedenmiddag de rouwdienst in de Geref. Kerk te Terzool bij, waar de herbegrafenis plaats had van de te Sondel doodgeschoten D. Dijk stra. Deze was op 29 Maart 1945 door de Duitschers gearresteerd en op 6 April 1945 op de schietbaan te Sondel doodge schoten. De herbegrafenis werd geleid door Ds. A. Plaatsman, Geref. predikant te Terzool, die tot tekst had gekozen Romeinen 8 1839. In het bijzonder werd gewezen op het 37ste vers: „Maar in dezen zijn wij meer dan overwinnaars door Hem die ons liefgehad heeft”. Na het dankgebed werd gezongen Ps. 27 7. Verschillende personen voerden bij deze dienst nog het woord. De wnd. Comman dant van de N.B.S., ouderling S. Leen- stra, de heer Gutte van Arnhem, de heer W. Dotinga van Sijbrandaburen, de heer W. Abma, Terzool, lid van de N.B.S., de heer P. Dijkstra, Terzool namens de Geref. Mannenvereeniging en de heer P. Piersma, Terzool. De oudste broeder van den overleden K.P.er, dankte allen voor de betoonde belangstelling en het mede leven. De kist werd gedragen door leden van de N.B.S. De baar was gedekt door de Nederlandsche vlag en tal van bloem stukken. Aan het graf las Ds. Plaats man nog de Apostolische Geloofsbelijde nis. De burgemeester van Rauwerder- hem Jhr. Beyma thoe Kingma merkten wij onder de aanwezigen op. De plech tigheid werd besloten met het zingen van Gez. 244 3 (N.B.): Nooit kan ’t geloof te veel verwachten”. Posttarieven op 1 Nov. hooger. Met ingang van 1 November zullen de posttarieven, zoowel voor het lo caal als hét interlocaal verkeer en het verkeer met het buitenland vrij be langrijk worden verhoogd, teneinde het tekort, dat in de laatste jaren bij het Staatsbedrijf der P.T.T. is opge- loopen tot ongeveer 17.5 millioen, weg te werken. De voornaamste verhoogingen zijn: Binnenland: brieven interlocaal t/m 20 gr. 10 ets (was 7.5 ets)locaal 6 ets (5 ets); briefkaarten, interlocaal 7.5 ets (5 ets.); locaal 5 ets. (4 ets) drukwerken t/m 50 gr. 2 ets (1.5 ets) Buitenland: Brieven t/m 20 gr. 20 ets (12.5 ets); briefkaarten 12.5 ets. (7.5 ets.); drukwerken 4 ets (2.5 et.) Het briefport in het interlocale ver keer boven 20 gr. tot en met 100 gr. wordt gebracht op 15 ets, van 100 tot 200 gr. op 20 ets., van 200-300 gr. op 25 ets. enz. Het aanteekenrecht is voor ’t bin nen- en buitenlandsche verkeer van 10 ets. op 15 ets. gebracht. Het ex- presserecht - zoodra het weer moge lijk zal zijn brieven enz. pér expresse te verzenden zal van 10 op 30 ets. worden gebracht. Het voornemen bestaat met België waar ze maar liever niet naar moes ten vragen. De mogelijkheid, dat een hongerig ambtenaar een kaart mee nam om de magen van zijn gezin te vullen werd op den koop toe genomen. Thans moet dit alles radicaal afge- loopen zijn. Deskundigen op het Cen traal Distibutiekantoor hebben daar om het systeem zoo ingericht, dat bij elke distributiehandeling ten minste twee, maar meestal drie personen zijn betrokken. Afzonderlijk knoeien is voortaan uitgesloten. En waar ge knoeid wordt tezamen en in vereeni- ging bestaat altijd een veel grooter kans op ontdekking door onvoorzich tigheid of onmin. Daarenboven wordt de bezetting van de distributiekanto ren zoodanig ingekrompen, dat de ambtenaren handen vol werk hebben aan hun dagtaak en geen tijd meer overhouden voor het bedenken en uit voeren van ingewikkelde manipulaties, waarbij verschillende ambtenaren van hoog tot laag betrokken moeten zijn. Tenslotte zijn de inspecteurs, waaron der zich verscheidene nieuwe krach ten bevinden, gewapend met de in den oorlog opgedane ervaringen, tot in de kleinste bijzonderheden op de hoogte van de technische mogelijkheden tot het plegen van onregelmatigheden. Het resultaat van dit optreden is reeds duidelijk merkbaar, al wordt niet aan alle ontdekkingen evenveel ruchtbaarheid gegeven als aan de re cente fraude te Utrecht. Zoo verna men wij, dat eenige weken geleden het geheele personeel van een distributie kantoor ih Zuid-Holland is ontslagen omdat de leider van dit bureau zich zelf en zijn ambtenaren had bevoor deeld met een op ^zichzelf onbeteeke- nende hoeveelheid textielpunten, schoenen- en rijwielbandenbonnen. De gemeentebesturen en de leiding van het Centraal Distributiekantoor zien zich thans echter voor de groote moeilijkheid geplaatst hoe aan vol doende integer en bekwaam distribu- tiepersoneel te komen nu de vooruit zichten in betrekkingen van deze soort niet rooskleurig zijn. DISTRIBUTIEFRAUDES Intensiever controle om aan de knoeierijen een einde te maken. (Van onzen specialen verslaggever.) De beschamende reeks distributie- fraudes, die den laatsten tijd aan den dag treden, werpt niet alleen een schril licht op de gezonken moraliteit van ons volk, doch doet de vraag rij zen, of hier bijzondere oorzaken in het spel zijn, wellicht gelegen in het stelsel zelve. Het antwoord moet luiden, dat een reeds ingevoerde verbetering van het systeem, gepaard gaande aan een in tensiever controle, waarbij nieuwe ambtenaren zijn aangesteld, aan de knoeierij onverbiddelijk een eind zal maken. Dit is het oordeel van de dis- tributie-autoriteiten waarmee wij de zer dagen de kwestie bespraken. Men wees er op, dat deze werkwijze aan vankelijk een schijnbare stijging van onregelmatigheden tot resultaat heeft. De op fraude betrapte ambtenaren zullen dan echter de schepen op het strand zijn, die voor het overige dis- tributie-personeel even zoovele ba kens in zee beteekenen. Tijdens de bezetting is er, in het be lang van de goede zaak, grootscheeps geknoeid. Er werd op de distributie kantoren gemanipuleerd met évacué’s, naar Duitschland vertrokken arbei ders, schippers, woonwagenbewoners en overledenen, dat het een lust was. Op het Centraal Distributiekantoor kon men aan de hand van interne sta- tistiekjes vrij nauwkéurig nagaan, waar de mazen in het distributienet zaten. Niet iedere distributie-ambte- naar legde het even listig aan; en wanneer er in een bepaalde periode plotseling 20 rookerskaarten meer werden uitgereikt dan in de vorige, of wanneer de haven van een onaanzien lijk binnenplaatsje opeens een on waarschijnlijke papieren drukte re gistreerde, kon men in Den Haag op de vingers natellen, dat er onderdui kers in het spel waren. De inspecteurs keken niet al te nauw. Er waren er, die mee in het complot zaten en precies wisten, lossing van voorziening Zondag is vangst De Veilig verkeer en het Ei van Columbus. Van officieuse zijde heb ik gehoord, dat het onmogelijk is de Oosterdijk één- richting verkeer te geven. De brug bij bedoeld kruispunt ligt namelijk niet pre cies in het verlengde van deze winkel straat. Jammer, maar voorloopig niets aan te doen. Toch is er nog een ander plekje in Sneek, hetwelk de verkeers politie eens onder de loupe zou kunnen nemen. Ik bedoel hier, en speciaal op Dinsdag (marktdag) Leeuwenburg alias de Wip. Wat zien we hier namelijk De marktkooplui staan hier met hun kra men tegen de waterkant aan. Het koop lustige publiek er voor. Veel ruimte blijft er dan al niet op de rijweg over. Motorrijtuigen en paard en wagens kun nen echter vroolijk mee „markten”, ter wijl een stop- of parkeerverbod even eens ontbreekt. Het is dan soms ook vermakelijk om te zien hoe het publiek zich tegen de kramen aan perst, als twee of soms drie wagens langs elkan der heen wringen. Zou hier, op markt dag, éénrichting verkeer niet gewenscht zijn Het hiervoor benoodigde bord staat kant en klaar op de hoek van het Groot- king. Het bestuur van „Oranje” heeft er echter geen werkzaam aandeel in ge had. Van 4 Mei tot 31 Augustus kregen we eerst het défilé van de gezagstroe- pen, die op uitnoodiging van den burge meester door „Oranje” werden getrac- teerd Daarna volgde de Anjer-collecte voor het Prins Bernhard-fonds die op verzoek van den burgemeester even eens door „Oranje” voorbereid en uitge voerd werd. Verder zorgde het bestuur op uitnoodiging van den burgemeester ook nog voor een afvaardiging naar het défilé te Leeuwarden ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aldaar. Op voorschrift van een officieel nationaal-comité en ingevolge het uit drukkelijk verlangen van Koningin en regeering werd op Koninginnedag alleen ’s middags feest gevierd. Aan een oproep van het bestuur tot de leden om mede werking hiervoor gaven slechts drie leden gehoor en deze waren practisch nog niet eens in staat mee te helpen. Voor de kinderen van de leden werd een Oranjefilm vertoond. Het bestuur had op drie voorstellingen in „Amicitia” gere kend, maar er was nauwelijks voldoende belangstelling voor één, ofschoon het niets kostte. Alleen moest vooraf een kaartje gehaald worden. Het tooneelspel „Oranjehotel” dat 4 September in het Geb. v. Chr. Belangen opgevoerd werd leidde tot veel onaangenaamheden in verband met de plaatsbespreking, maar hierbij ging het bestuur, zooals spr. aan toonde, volkomen vrij uit. Spr. hoopte dat deze opsomming de critici tot naden ken en tot de overtuiging heeft gebracht dat hun critiek wel wat kalmer had kunnen zijn. Het ledental der vereeni- ging bedraagt momenteel 780. De ver klaring van den voorzitter leidde tot eenige besprekingen, waarbij o.a. be toogd werd dat het bestuur misschien niet altijd voldoende zakelijk is en wel eens wat te voorzichtig wat de finan ciën betreft. Er moet eerst maar eens een groot feest georganiseerd worden; is er dan een tekort, dan kan Sneek daar toch zeer wel garant voor zijn? De pen ningmeester, de heer R. Asselman, bracht verslag uit over de financiën sinds de bevrijding. Over 1945 was er een voordeelig saldo van 1722.59, waarvan 395.10 was geblokkeerd. Het saldo over 1946 bedraagt 1116.37 het geblokkeerde bedrag van 395.10. Bij het punt bestuursverkiezing werd de vergadering voor een moeilijk probleem geplaatst, daar het geheele bestuur af trad. Niet, zooals de voorzitter zeide, omdat de bestuursleden kwaad wegloo- pen, maar omdat ze daarvoor allen ge gronde reden hebben. Spr. zelf en de heer Asselman worden te oud en de an deren hebben geen tijd meer in verband met hun eigen drukke werkzaamheden. Na uitvoerige besprekingen, waarbij o.a. werd voorgesteld het aantal bestuurs leden tot 9 uit te breiden, werd ten slotte besloten eerst vijf bestuursleden uit elk der verschillende op de verga- dernig vertegenwoordigde richtingen één te kiezen, waarna dit nieuwe bestuur om zich heen kan zien teneinde nog eeni ge geschikte personen te vinden om het aantal op zoo breed mogelijke basis te completeeren. Dit bestuur zal dan ook onderzoeken of uitbreiding van het aan tal bestuursleden gewenscht is. Tot be stuursleden werden gekozen de heeren P. Postma, D. Potma, S. de Wolf, A. C. van Drimmelen en L. Witteveen. De vier eerstgenoemden namen deze benoeming aan. Den heer Witteveen, die niet aan wezig was, zal bericht van zijn benoe ming worden gedaan. Naar aanleiding van een schrijven van het 5-Mei-Comité inzake de Nationale feestvieringen in de toekomst, werd zeer uitvoerig gediscus sieerd over de plaats en de taak van de Vereeniging „Oranje”. Algemeen was men van oordeel dat de feestviering op de verjaardagen van het Koninklijk Huis in handen van de vereeniging „Oranje” moet blijven. Echter zal daar bij de medewerking worden gevraagd van de bestuursleden van de verschillen de Buurtvereenigingen. Echter niet van hun vereenigingen. Verder achtte men het wel gewenscht dat het 5-Mei-comité in zijn tegenwoordige samenstelling blijft bestaan. Tot leden van de kascom missie werden benoemd de heeren J. H. Wamelink en S. G. Ruiter. Bij de rond vraag bracht de heer M. Dethmers, die eveneens tot het afgetreden bestuur be hoorde, hulde en dank aan den afgetre den voorzitter, die 30 jaar bestuurslid van „Oranje” is geweest en z’n, vele functies verricht heeft met een toewij ding en enthousiasme, die bewondering verdienen. Spr. stelde daarom voor hem tot eere-voorzitter te benoemen waartoe bij acclamatie besloten werd. De heer Brinkman dankte voor deze eervolle onderscheiding, waarmee hij zeer inge nomen was, en bracht op zijn beurt dank aan zijn medebestuursleden voor hun vele en prettige medewerking. zand, waar het m.i. geen dienst doet. Het ei van Columbus zou echter zijn, de markt te doen verhuizen naar het open gekomen waagplein. Voordeel: de markt beter gecentraliseerd en het verkeer vrij baan. Ook op Zaterdagmiddag de koop lui naar het waagplein toe, zou een ver betering voor de „binnenstad” zijn. Het Schaapmarktpleintje zou dan een keurig bloemenmarktje kunnen worden. F. D. 1817 1924 1946. Dit lijkt een willekeurige combinatie en toch is zij veelzeggend. In 1817 kreeg Nederland zijn eerste spaarbank. In 1817, d.w.z. twee jaar na de definitieve bevestiging van Nederland’s onafhanke lijkheid in de slag bij Waterloo. Ook toen zat Nederland economisch in de put. En velen zullen zich hebben afge vraagd waarvan moeten wij sparen Maar, aangemoedigd door Koning Wil lem I, zetten de initiatiefnemers door en de eerste spaarbank kwam er en velen volgden. En er is gespaard door „dienst boden” en „werklieden” en door anderen, maar vooral door de heel kleine spaar ders. Vele van die kleine spaarders leg den daarmee de grondslag voor hun ei gen vooruitgang en de geest, die hen be zielde en die mede in dit sparen tot uiting kwam, maakte Nederland van een arm en berooid land tot een der wel varendste naties ter wereld. Wie de ont wikkeling van de spaarbanken in Neder land volgt, wordt getroffen door de ken nelijk door niets te schokken en te stui ten groeikracht dezer zuiver voor het algemeen belang werkende instellingen. 1946. Opnieuw hebben wij onze vrijheid herwonnen, maar ook niet veel meer dan deze, want arm en berooid is ons volk opnieuw, grondiger en wreeder werd het uitgeplunderd en opnieuw vragen wij ons af, waarvan moeten wij sparen Om van andere vragen rondom het sparen maar te zwijgen. Laten we echter één ding bedenken. Het gemopper en de vrees en de zorgen van 1817 zijn ver geten, de spaargedachte heeft echter al les overleefd en vindt zijn monumentale belichaming in een gezond en krachtig spaarbankwezen, dat ten volle paraat is om sparend Nederland zijn diensten te bewijzen. De moeilijkheden van nu zijn anders, dan die van toen, we geven het grif toe. Maar het tobben over en vreezen voor de moeilijkheden, heeft nog nooit iemand een stap verder gebracht. Het sparen heeft ons er daarentegen reeds een maal bovenop gebracht. Toen en nu gaat hierbij het eigenbelang van ieder per soonlijk, mits goed begrepen, samen met ons gemeenschappelijk belang. Onze eerste Koning uit het Oranje huis gaf eens zijn onvermoeide leiding aan het herstel van Nederlands wel vaart en doorzag aanstonds de groote kracht van het sparen. Het moge zijn groote opvolgster, H. M. Koningin Wil helmina, die in de 5 bange jaren meer dan ooit de Moeder des Vaderlands werd, gegeven zijn onder haar bezielend beleid getuige te zijn van een nieuw welvaarts- herstel, waarbij ook ditmaal het sparen onze kracht zal zijn. Dat wij dit alles juist nu overdenken, vindt zijn aanleiding in den Wereld- spaardag. De 31e October werd in 1924 ziedaar het derde jaartal op het eerste Wereldspaarcongres tot Wereld- spaardag uitgeroepen om de menschheid een telkens terugkeerende -aanleiding te geven, zich te bezinnen op de kracht van het sparen. Nederland -heeft thans wel alle redenen daartoe. samen met berichten dat België en Ne derland één lijn zullen trekken bij de behandeling van het vredesverdrag met Duitschland en hun wederzijdsche eischen zullen steunen. De door Nederland te vragen grenscorrecties worden zooals bekend thans in de Staten-Generaal in geheime zitting behandeld, de Eerste Kamer heeft er haar Donderdagzitting aan gewijd en behandelt deze zaak he den weer. Uit de lange duur van deze behandeling blijkt wel dat alle leden het niet eens zijn met de denkbeelden der regeering in dezen. Allicht zullen som migen meer willen vragen, anderen zul len ook in de bescheiden eischen welke thans voorgesteld zijn „annexatie” zien; annexaties hebben voorheen zoo dikwijls later geleid tot oorlogen, dat men er schichtig voor is geworden. Te meer nu de Duitsche soc. dem. die belangrijke in vloed in het nieuwe Duitschland uitoefe nen elke afstand van grondgebied heb ben afgewezen. Maar met een dergelijke afwijzing is de kwestie niet opgelost. De vraagt blijft hoe Duitschland ons scha deloos zal stellen; welke partij dan ook het nieuwe Duitschland zal leiden, ze kan de erfenis der nazi’s niet aanvaar den zonder successie te betalen Er wordt overigens gezegd dat wij thans meer moeite zullen hebben onze eischen jegens Duitschland er bij onze groote mede-geallieerden door te krijgen, dan een jaar geleden. Nu hebben Amerika en Engeland slechts oog voor een snel eco nomisch herstel van Duitschland, opdat er geen geld meer bij moet. Daarvan zal dan natuuurlijk ook ons land profitee- ren. Voor ons handelsverkeer mét Duitschland zal voorloopig een Trust- maatschappij gevormd worden welke zich als de toestanden normaler worden zal terugtrekken. Door deze centralisa tie zullen moeilijkheden als zich met onze industrieelen in de Britsche zóne voordeden en tot het proces te Gronau leidden, worden voorkomen. In dat pro ces hebben de Engelschen de smakeloos heid vertoond de Nederlandsche be klaagden door Duitschers te doen bewa ken en vermeld mag nog worden dat een der verdedigers, mr. Meerburg, volgens Elseviers Weekblad, in zijn pleidooi o.a. zeide: „Toen ik dezen morgen naar Gro nau ging, zag ik Duitschers op gestolen Nederlandsche rijwielen rijden, heel Ne derland is leeg gehaald en is het dan zoo onbegrijpelijk dat we trachten al thans iets terug te krijgen?” Inderdaad waren voor dit optreden van Nederland sche zakenlieden meer verontschuldigin gen te vinden dan voor de Nederlanders die de Canadeesche autodump te Deelen beheerden en van wie een groot deel is gearresteerd omdat er op allerverschrik kelijkste wijze gestolen is. Hier was wanbeheer. Iets van wanbeleid lag er helaas in de wijze waarop tot nog toe onze door den oorlog geteisterde gebie den behandeld werden. Eindelijk, nadat de bisschop van Roermond mgr. Lem- mens zelf al een grootscheepsche hulp actie voor de getroffen gebieden in het leven had geroepen, is men te Den Haag wakker geworden. Nu krijgen deze ge bieden zeer terecht extra textiel en is minister Lieftinck er heen getrokken om over de schaderegeling te overleggen. De extra-textielverstrekking gaat ook nog vergezeld van financieele hulp via de verkoop van eenige honderdduizenden pakjes importsigaretten. Daarover is nog heel wat te doen geweest omdat verondersteld werd dat de tabakswinke liers bij die verkoop zouden worden uit geschakeld. Volksherstel heeft echter verklaard dat de verkoop via deze winkeliers zal plaats hebben; zij zullen misschien hoofdpijn krijgen bij het zoe ken van een oplossing hoe zij van een betrekkelijk kleine voorraad aan veel vraag kunnen voldoen van rookers, die hoofdpijn hebben van de sigaretten van Z.-Amerikaansche tabak. Mogen de hee ren van het Rijksbureau die deze tabaks keus deden, veroordeeld worden tot le venslang rooken van dit bocht, zullen vele teleurgestelde rookers hun toewen- schen. Teleurgesteld werd ook de domi- né van de Avro-morgenwijding, die vo rige week Dinsdag toen hij z’n duit in het zakje had gedaan, in de gebruike lijke envelop geen honorarium maar slechts lucht aantrof. Dat kwam omdat de Stichting Radio-Nederland de beta lingen aan de Avro had stopgezet, aan gezien het bedrag voor losse medewer kers uitgetrokken was uitgeput. Voor betaling aan de Avro van huur en on derhoudskosten van haar gebouwen zijn ook de noodige middelen niet aanwezig. Een en ander wijst er wel op hoe noodig het is dat het radiovraagstuk eindelijk eens wordt opgelost. Naderen we de op- het vraagstuk onzer vet- nu de Willem Barendsz uitgevaren ter walvisch- regeering heeft alle traan van deze expeditie bij voorbaat aange kocht. Men hoopt dat deze 18 millioen kg. vet zal opleveren dat is 2 kg. per hoofd der bevolking. Vast staat het dat ook in 1947 het vetrantsoen niet ver hoogd kan worden. Intusschen rijst er in de toekomst een nieuw probleem. Met boter a 3.20 en margarine 1.40 per kg. is als er meer boter komt een ver schuiving van het verbruik ten voor- deele der margarine te verwachten. Mi nister Mansholt heeft volgens ’t Friesch Landbouwblad al eens gezegd: „Wij zul len niet werkeloos mogen toezien als een stroom van goedkoop vet de grondsla gen van onze veehouderij ondergraaft”. Deze kwestie wordt echter een zeer in gewikkelde omdat vroeger walvisch- traan voor margarinebereiding werd in gevoerd en men dus kon spreken van een buitenlandsch product. Nu we echter zelf ter walvischvangst gaan wordt de traan een product der Ned. vischvangst en men voelt dat de margarine daaruit bereid in eenigszins andere verhouding tot onze boterproductie komt te staan dan voorheen. Een netelig vraagstuk, waarvan de oplossing in de toekomst misschien nog een lastige zal blijken. Kantoor voor Abonnementen! Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Opfiering „Der wie risKrite Snits. De 22e, 23e en 24e Oktober joech Krite Snits fan it Selskip foar Fryske Tael en Skriftekennisse wer ien fan syn wenstige toanielütfieringen yn „Amici tia”. It great tal kriteleden, dat nei de tüzen rint, wie oarsaek dat ek diskear fanwegen de sealromte trije opfieringen nedich wiene. Ek de trêdde joun, dy’t wy meimakkeh, wie de seal grótfol. Wol in biwiis, dat de Snitsers dizze krite- jounen noch altyd as in fêst punt op har ütgeansprogramma stean hawwe. It toanielwurk, dat dizze reis op ’e wurklist stie, „Der wie risfan R. W. Canne, is net nij mear. Yn 1916 is it al ütkommen en hat doedestiids gans opgong makke. Dr. Poortinga neamt it dan ek in hichtepunt yn ’e Fryske toa- nielliteratuer. It leit yn ’e reden dat it kiezen fan sa’n „ald” stik syn nuodlike kanten hat en dat in opfiering eat weihat fan in proefnimming. It publyk fan 1946 stelt wer oare easken as tritich jier forlyn. Ek is it kritysker wurden. It hat bliken dien, dat it talint fan Canne ek hjoed- de-dei mei syn skerp-sielkundige yr- slach üs noch oansprekt. In trijehoeks- drama, lyk as „Der wie risis, hoecht noch net as alderwetsk en üt ’e tiid yn ’e fodkoer, al is de tiid dêr’t it yn skreaun waerd, der hjir en dér skoan yn to fornimmen. It kin neat wurde oer it hiele spul en oer alle rollen in breed oardiel to jaen. Men moat folstean mei in pear losse op merkingen, dy’t tagelyk de swakste en dé sterkste kanten fan dizze opfiering reitsje. Fan de karakterrollen binnen de trije- hoeke SaepMurkJisk wie dy fan Saep sünder mis de swierste. Mar Klas- ke de Boer hat de swierrichheden dy’t dizze rol meibrocht mei glans oer- woun. Foaral yn it léste bidriuw wie har ütbylding fan in swiere sielestriid oer alle boegen forantwurde en oant yn I ’e mimyk ta fyn trochfierd. Har tsjin- I spylster Jisk (Nine Hofmeester) wie op har bést yn de ein fen it earste en yn it .trêdde bidriuw. De Murk-figuer (Muur. ling) bleau yn dizze werjefte hwat oan ’e flakke en skrale kant, foaral yn it lêstoan. Under de typen yn ’e oare rollen foe- len op in tige folhalden Berber. De ald arbeider Sake wie ek hjir en dér goed troffen, al skaeide er soms hwat to folie üt nei it karikaturale. De Jensma-rol bleau swakst en sünder folie forhef en fordjipping. Regy en oanklaeijing koe bisjen lije. Hwat dit oangiet, wie it trêdde bidriuw it hichtepunt. It Kritekoar „Marsang” song ünder lieding fan ’e hear J. Nauta in mannich lieten. It mienskiplik sjongen, dat de toanielpauzes oars sa aerdich folmeitsje kin, kaem net ta syn rjocht troch in to- koart oan lieding. Ek sokke lytse dingen binne foar it slagjen fan kritejounen as dizze tige bilangryk. Krite Snits hat in proefnimming dien. Dy proef is slagge. Vereeniging „Oranje”. De Vereeniging „Oranje” hield Vrij dagavond éen goed bezochte buitenge wone ledenvergadering bij Hanenburg onder voorzitterschap van den heer F. Brinkman. Deze herinnerde er aan, dat er op het bestuur heel veel critiek is uit geoefend, waarbij o.a. beweerd werd dat „Oranje” niets deed. Om die critiek te ontzenuwen gaf hij een uitvoerig over zicht over de werkzaamheden der ver eeniging sinds de bevrijding op 15 April 1945. Op de bevrijdingsdag kon het be stuur nog niet bij elkaar komen, maar de dag daarop werd er direct contact met elkaar gezocht, en ook met den w.n. burgemeester die adviseerde direct geen feesten te houden omdat de toestand nog erg onzeker was en er elders in het land nog gevochten werd. Wel werden vlagjes verkocht ten bate van de oor logsslachtoffers, welke verkoop ruim 5800.opbracht. Op 10 Mei, Hemel vaartsdag, werd Voor ’t eerst een open bare bijeenkomst gehouden, ’s middags en ’s avonds, in het Geb. v. Chr. Belan gen. Deze slaagden beide en deze 10-Mei viering eindigde met een goed geslaagde optocht. Volgde een ledenwerving waar door een ledental van pl.m. 900 werd be reikt. Het bestuur meende dat de eerste verjaardag van onze vorstin in een vrij Nederland een waardig karakter moest dragen en organiseerde daarom twee dagen feestelijkheden. Spr. memoreerde het programma voor deze dagen die voor het bestuur wegens te weinig medewer king veel teleurstellingen brachten, zooals spr. met tal van voorbeelden aantoonde. Op 24 Januari 1946 werd een ledenvergadering uitgeschreven die we gens gebrek aan belangstelling niet kon doorgaan. Op 7 Februari werden vele personen uitgenoodigd om te trachten „Oranje” uit te bouwen in die zin, dat practisch ieder in de vereeniging kan werken. Resultaat: er kwamen vijf men- schen buiten het bestuur dat hierdoor wederom tot werkeloosheid gedoemd werd. Er werd toen een tweede avond uitgeschreven en hier werd het bestuur medegedeeld, dat er de volgende avond een vergadering zou zijn van de verschil lende buurtvereenigingen om te spreken over een gezamenlijke feestviering op 5 Mei. Het gevolg hiervan is geweest dat er een comité tot stand kwam dat het eerste bevrijdingsfeest op zeer bevredi gende wijze heeft voorbereid en uitge voerd dank zij de algemeene medewer-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1