gen >0 .30 lam ïn :ijn Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Ie JAARGANG No. 18 VRIJDAG 1 NOVEMBER ineek idel -2407 eel Aanvullende BONNENLIJST Raadsvergadering Sneek 1946 Buitenlandsch Overzicht ’el. 2341 Vrijdag- hikt i der i jeek tot tbouw Volfens- inder- irdy in 250 gr. waschpoeder 500 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 740 gr. 2 potjes) pinda kaas. op dit gebied zijn echter nog niet overwonnen. Omtrent onze suikerbietenoogst be staan goede verwachtingen. De eigen oogst kan echter niet geheel in onze suikerbehoefte voorzien, zoodat wij ook hier voor een deel afhankelijk zijn van import, hetgeen altijd een factor van onzekerheid medebrengt. In ver band hiermede zullen ook versnape ringen voorloopig gerantsoeneerd blij ven. Verwacht wordt, dat het mogelijk zal zijn de eierendistributie in het vroege voorjaar op te heffen. Ophef- Jubileum K. Kracht. Den 6en November a.s. hoopt de heer K. Kracht den dag te gedenken, waarop hij 35 jaar geleden in dienst kwam bij de N.T.M. Gedurende dien tijd heeft hij zich steeds doen kennen als een nauwgezet en plichtsbeseffend ambtenaar. Daar de jubilaris een be kende figuur in Sneek is, zal het hem dien dag zeer zeker niet aan belang stelling ontbreken. Kiescollege Ned. Herv. Kerk. Voor de Vereen, van Rechtz. Herv. zijn voor het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier candidaat gesteld: voor 4 jaar de heeren J. Boeijenga, T. Breeuwsma, B. Engelsma, P. van Hout, H. Metz, W. Nauta, S. Tinga, T. Tjalsma, K. de Vries en J. de Boer; voor 3 jaar de heeren A. Fennema en R. Dijkstra; voor 1 jaar de heer J. de Kok. Door de Vereen, van Vrijz. Ab-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar Vei lingen orden eding’s handel ktstraat kers: 16 jaar .TUUR Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS staande bij den rplant, amers dringt, Hulst- e bla- van- beste daar- ninder an het i pro- ecora- olwasse- inderen el. 2341 mtvan- ren ze er kan i. Ver- d. Ook winter 'erhou- r, om- aer al- tuin duurt iet al- vroeg gaan komt ut van van r blij- jna te S. L. >enblij- hees- r weer Deze Vuur- nettya >a Gi- Thun- hunner vassen in den n men n ook Petroleum voor kookdoeleinden en verlichting. Op de bonnen A 01, A 02, A 03 en A 04 van kaart UA 611, B 01, B 02 van kaart UB 611, C 01 van kaart UC 611 en D 02, D 03 van kaart UD 611 is in November 4 liter petroleum verkrijgbaar. Bonnen 609 en 109 alge meen blijven tot en met 16 Nov. n Uw :n ver- jn van an ook avallen le doo- zagen. tunnen an, die rtwoe- ommi- letting ,e ver- bij een bloei warm reeds matig- ar. Het op het toege- .w wa- id zijn, ran de t volle i wor- Een sociaal probleem. Maar afkeer noch wraakgevoelens kunnen het sociale probleem, dat de „lichte gevallen” in de Nederlandsche samenleving vormen een stap nader- brengen tot de onvermijdelijk worden de oplossing. Men zal er meer aan dacht aan moeten besteden dan tot dusver. Niet door teerhartig over de lichte gevallen te praten, maar reke ning te houden met de werkelijkheid, die niet rooskleurig is. In een groot aantal gevallen gaat het niet om een man of een vrouw, maar om een gezin. Vele gedetineer den, die reeds anderhalf tot twee jaar zijn opgeborgen, kwamen nog niet in aanmerking voor eenigen vorm van heropvoeding. Geen cursussen in het kamp, geen dagblad en soms zelfs niet de „knipkrant”, welke geestelijke ver zorgers mogen samenstellen uit goed gekeurde berichten. Geestelijk leven deze menschen op de kampgeruchten. Zij zijn totaal vervreemd van de vrije maatschappij. En vooral de vrouwen tobben over hetgeen er van hun gezin moet terechtkomen Ergens in een kamp zit een moeder van zes kinderen. Zij en haar man wa ren lid van de N.S.B. De man is vrij, maar kan niet voor de kinderen zor gen, die nog steeds over vijf adressen zijn verdeeld. De vrouw, een „licht ge val”, weet niet wanneer zij vrij komt. Wel weet zij, dat de kinderen volko men van haar vervreemden. Een jonge vrouw werd gearresteerd toen haar baby twee maanden was. Dat is anderhalf jaar geleden. Het kind kent haar niet. De beschuldiging tegen haar luidde „lid van de N.S.B.”. Het dorp, waar zij woonde, hoe fel ook tegen haar, bracht geen verdere aanklacht in. Vonnis van een tribu naal vier jaar. Dit vonnis is niet goedgekeurd, zoodat zij opnieuw be recht zal worden. „Ik heb leeren inzien, dat wij door onze houding de anderen diep grief den. Maar dat is niet makkelijk ge gaan. Want jarenlang hebben wij ons door de houding van de anderen erg gekrenkt gevoeld. Daar gaat je trots tegen in”,,zegt deze vrouw. Waarschijnlijk een van de weinigen, die iets begrijpt van wat er gebeurd is sinds 1940. Maar hebben zij een kans gekregen om de verhoudingen anders te leeren zien? „Zachte eitjes”. Eén ding weet men in de kampen precies. De aanklacht tegen een mede gedetineerde en de straf, die er op volgt. Maar begrijpen kan men die straf lang niet altijd. De .een wordt vrijgelaten als „licht geval”, de ander Krijgt een paar jaar. Sommige tribu nalen laten velen vrij. „Zachte eitjes” zijn dit, zeggen de bewakers. Zij zijn niet erg gesteld op deze beslissingen. Want met het opheffen van kampen geldig, verdwijnen een aantal functies, en dat is niet prettig. De kampleiding streeft naar een goed kamp, waar de gedeti neerden behoorlijk werk leveren en geld inbrengen. Gedetineerden werken in fabrieken en bij de boeren. Wie niet goed mee kan, of veel klaagt en dus last veroorzaakt, krijgt overplaatsing. Zijn er in sommige kampen niet wat veel mutaties? Het sociale probleem van de „lichte gevallen” heeft yele kanten. De te rugkeer in de vrije maatschappij is slechts één zijde. Het vinden van on derdak, inboedel en werk is belang rijk voor de vrijgelatenen. Voor Ne derland zelf zou van meer beteekenis zijn, als gezegd kon worden, dat de mentaliteit der vrijgelatenen het hun mogelijk zou maken spoedig weer een normale plaats in te nemen. Maar zoover zijn we nog lang niet. Reclasseering van de lichte gevallen wordt er niet gemakkelijker op, nadat er zooveel gebeurd is, waarover men liever zwijgt. Het zou misschien niet zoo moeilijk zijn „lichte gevallen” den weg te wij zen naar de democratie, als er meer aandacht werd besteed aan dit sociale probleem. voor de le helft van de 12e periode (27 October t.m. 9 Nov.) ’46. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KG 612 (strook no. 1) 15-4 Algemeen 15-5 Algemeen Herv. zijn geen candidaten gesteld, zoodat bovengenoemde heeren verko zen zijn verklaard. Bijzonder Gerechtshof. Voor het Bijzonder Gerechtshof, kamer Leeuwarden, stond o.m. te recht: Eeltje Cnossen, opperman te Sneek, die aan de Duitschers namen opgaf van hem bekende personen, die nog in het bezit waren van een radio toestel. De eisch luidde 4 jaren gevan genisstraf. Inspecteur L.O. voor het tribunaal. Voor het tribunaal te Leeuwarden stond terecht IJpe Koldijk, voormalig hoofd eener chr. school, later inspec teur L.O. in de inspecties Sneek en Leeuwarden, hij was lid van de N.S.B. enz. Uitspraak interneering geduren de 2 jaar met aftrek, verbeurdver klaring van 1000.ontzetting kies rechten 10 jr. Veroordeelde is op grond van het zuiveringsbesluit al ontslagen met vervallen verklaring van alle pensioenaanspraken. Vergadering van den raad der ge meente Sneek op Dinsdag 29 October 1946, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter: de heer L. Rasterhoft, burgemeester. Secre taris de heer K. Koster. Aanwezig: 13 leden. Afwezig: mevr. Spaander-Kok en de h.h. v. d. Molèn, Tigchelaar allen met kennisgeving en de heer Stellingsma. Tevens waren ter tafel aanwezig voor elk lid eenige appels; de Voorzitter verklaarde ten opzichte van dit onge wone verschijnsel in de raadszaal dat de burgemeester van Est en Opijnen een doos Betuwsch fruit had gezonden door eenige leden van den tijdelijken raad dier gemeente, die het beroep van fruitkweeker uitoefenen bijeengebracht als blijk van dankbaarheid voor de destijds ontvangen goederen voor de gemeente-secretarie. In het schrijven werd de wensch uitgedrukt dat de Snee- ker raadsleden tijdens een raadsverga dering van dit fruit zouden genieten. Daar de gemeente noodlijdend is, is het haar niet mogelijk zelf iets te doen om uiting aan haar dankbaarheid te geven. De notulen der vergadering van 13 Sept, hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Aan den heer J. Meijer, onderwijzer aan o. 1. school no. 3 wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend, met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. Voor kennisge ving wordt aangenomen een schrijven van dr. H. de Vos, houdende mededeeling dat hij wegens vertrek ontslag neemt als lid van het college van curatoren van het gymnasium; een proces-verbaal van kas-opneming bij den gemeente-ontvan- ger; een jaarverslag van de stichting „Het Rijsterbosch” over 1945; een ver slag van de Stichting Borgstellings- fonds voor Friesland over 1944 en 1945 en een adres van het bestuur der Ned. Ver. tot bescherming van dieren, hou dende klachten ten aanzien van de hon denbelasting. Voor benoeming van een onderwijzer aan de u.l.o ter voorziening in de vacature-mej. J. M. de Vries wor den door B. en W. voorgedragen: 1. H. Huese, onderwijzer openbare school voor u. l.o te Lemmer; 2. J. Grasmeijer, onder wijzer o. 1. school 6 te Groningen; 3. T. J. van Minnen, onderwijzer openbare school voor u.l.o te Noordwolde. De heer Huese wordt met alg. (13) stemmen be noemd. Op voorstel van B. en W. wordt de heer R. ten Kate te IJlst z. h. s. tijdelijk be last met de waarneming van lessen in de oude talen a. h. gymnasium alhier, voor het tijdvak 3 Sept. 1946 tot 21 October 1946. Ter benoeming van een lid van het col lege van curatoren van het gymnasium ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van dr. H. de Vos wor den door curatoren aanbevolen: 1. dr. J. Th. R. Schreuder, arts te Sneek; 2. P. v. d. Meulen, arts te Sneek. Dr. Schreu der wordt met 10 st. benoemd; de heer v. d. Meulen verwierf 3 st. B. en W. stellen voor de rekening van het openbaar slachthuisbedrijf over 1945 als volgt vast te stellen: de rekening van baten en lasten met een nadeelig saldo van 1785.26, de rekening van kapitaal ontvangsten en -uitgaven met een totaal van 41979.13 en een nadeelig saldo van 6010.84, de balans per 31 Dec. 1945 met een totaal van ƒ216173,08 in debet en credit. Z. h. s. aldus besloten. Hierna sluiting. vertraagde aflevering door tfing van de cacao-, thee- en koffie- distributie kan binnen afzienbaren tijd niet worden verwacht. Wel bestaat het plan, een keuzebon voor koffie- thee in te voeren, terwijl het niet uit gesloten is, dat een enkele maal een extra-rantsoen kan worden verstrekt. Uit het bovenstaande moge blijken, dat de zorg voor de voedselvoorzie ning nog steeds veel inspanning en groote waakzaamheid eischt en dat, zoolang de. vorming van ruimere voor raden niet mogelijk is, zeer voorzichti ge voedselvoorzieningspolitiek dient te worden gevoerd. In dit licht dient ook de jongste maatregel tot opschor ting van de distributie van bloem te worden beschouwd. Voor de brood- graanvoorziening is het noodzakelijk, dat de voorraadpositie tarwe en bloem zoo goed mogelijk wordt ont zien. Bonkaarten KD, KE 612 (strook no. 1) 16-4 Algemeen 250 gr. waschpoeder ±6-5, 46-6 Algem. 250 gr. suiker, bo- terhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 370 gr. 1 potje) pinda kaas. De voedselvoorziening in den komenden winter. Hoewel de stand van de voedsel voorziening in ons land betrekkelijk gunstig is, zullen ook nu nog heel wat moeilijkheden te overwinnen zijn al vorens ons huidig rantsoen tot het voorjaar 1947 is verzekerd. Men bedenke, dat wij voor vele be-, langrijke voedingsmiddelen voor een groot deel afhankelijk zijn van import. Niet slechts het voedseltekort, dat op de geheele wereld bestaat en waar voor het vele internationale overleg nog geen afdoende oplossing heeft kunnen brengen, beperkt onze moge lijkheden tot importeeren, ook onze financieele positie legt ons in dit op- velen een optimistische kijk op onze vleeschpositie zullen hebben veroor zaakt, zal het aanbod van slachtvee gedurende den winter gering zijn en .al ’t huidige vleeschrantsoen slechts Kunnen worden gehandhaafd indien mport van vee of vleesch kan ge schieden. De varkensstapel, welke in het verleden van zoo groot belang was voor onze vleeschvoorziening, heeft zich door het tekort aan voeder- granen nog niet kunnen herstellen. Ook thans zijn de vooruitzichten voor den import van voedergranen en bij gevolg voor de varkenshouderij wei nig gunstig. Daar de melkproductie gedurende de wintermaanden op haar laagst is, is gezorgd voor het vormen van een wintervoorraad boter, kaas en melk poeder, waarmede men rekent de voorziening met deze producten be vredigend te kunnen doen verloopen. De vetvoorziening heeft den laats- ten tijd vele zorgen gebaard. De stag natie in den aanvoer van grondstof fen voor de margarine-industrie, wel ke mede een gevolg was van de sta kingen in het buitenland, heeft het noodzakelijk gemaakt den voor den winter gevormden botervoorraad aan te spreken. Afgezien van nieuwe moeilijkheden bij den aanvoer, zuller echter over het geheele jaar gezien de te importeeren hoeveelheden grondstoffen, welke mogen worden verwacht, voldoende zijn om het mar- garinerantsoen op het huidige peil te Tentoonstelling Kon. Emmaschool. In de Kon. Emmaschool voor bui- tengew. L.O. werd j.l. Dinsdag een tentoonstelling gehouden van leermid delen voor en werkstukjes van de leerlingen. De tentoonstelling gaf een uitgebreid overzicht van de eerste leerjaren af tot en met het practische werk als naaien, haken, borduren enz., het rekenen met geld, het samenstel len van een huishoudrekening, het wecken van vruchten en uiteindelijk het bereiden en serveeren van een maaltijd, gearrangeerd door een der tienjarige toekomstige huisvrouw. Het tentoongestelde liet zien, hoe met leer-methodes, afwijkende van de nor male, toch heel veel tot stand kan worden gebracht. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK zicht beperkingen op. Voorts hebben in het afgeloopen jaar de stakingen in binnen- en buitenland ons dikwijls voor onverwachte moeilijkheden ge plaatst en deze laatste doen ook thans nog haar invloed op de aanvoeren gelden. Wanneer wij de voornaamste voe dingsmiddelen achtereenvolgens aan een beschouwing onderwerpen en dan beginnen met ons dagelijksch brood, kan worden opgemerkt, dat onze bin- nenlandsche graanoogst, hoewel be vredigend, slechts voor 1/6 deel in on ze broodgraanbehoefte zal kunnen voorzien. Een belangrijke import zal dus noodzakelijk zijn. Hoewel wij uit de Vereenigde Staten en Canada nog aanzienlijke hoeveelheden graan en bloem te wachten zijn, is de aanvoer tengevolge van de reeds eerder ge noemde stakingen, welke ook thans nog niet geheel beëindigd zijn ten zij de allerlaatste berichten juist blij ken te zijn vertraagd. Ook met ver- schepingsmoeilijkheden tengevolge van de opeenhooping van te versche pen producten in de havenplaatsen moet rekening worden gehouden. Een geruststelling vormt onze gun stige aardappelpositie, waardoor dan ook tot opheffing van de aardappel- distributie kon worden overgegaan. Afgezien van de mogelijkheid, dat tij dens een langdurige vorstperiode moeilijkheden met den aanvoer naar de groote steden zouden kunnen ont staan, kan worden aangenomen, dat de aardappelvoorziening gedurende den winter verzekerd is. De oogst van fijnere peulvruchten is tegengevallen; slechts groene erw ten en spliterwten zullen in ruime mate verkrijgbaar zijn. Hoewel op het moment tegen het aanbreken van de stalperiode, het aanbod van slachtvee ruim is en de extra vleeschbonnen, welke eenige weken lang werden aangewezen, bjj POLITIEKE DELINQUENTEN. I De „lichte gevallen” vormen een sociaal probleem. Vooral de positie, waarin de kinderen verkeeren, is zorgelijk. (Van onzen specialen verslaggever.) De terugkeer van „lichte gevallen” in de samenleving stuit op scherpen tegenzin bij velen in den lande. Alies wat N.S.B. heette of was wekt afkeer en niemand mag er zich over verba zen, als zich moeilijkheden voordoen, wanneer gedetineerden weer in hun vroegere omgeving verschijnen. De vrijlating geschiedt thans in een vrij snel tempo, al is het directoraat-gene- raal op het door den minister aange geven schema omstreeks 15.000 ge vallen achter. Bij honderden komen ze op het oogenblik vrij uit de kampen en moeten zij trachten een nieuw be staan te vinden. Maar tegelijkertijd openbaart zich dan de afkeer tegen hun vrijlating. „N.S.B.ers hebben voorrang bij het verkrijgen van een woning of een baantje”, zegt het publiek. Beheer ders van N.S.B.-zaken komen in ver zet, omdat de oorspronkelijke eige-« naar weer in het bezit wordt gesteld van hetbedrijf, dat gedurende zijn detineering in stand werd gehouden. En menigeen, die in de oorlogsdagen niet fout was, voelt zich, als hij nog niet op een definitieve plaats in de samenleving is aangeland, achterge steld bij de politieke delinquenten. Dat verscherpt den afkeer tegen de voor malige N.S.B.ers natuurlijk in hooge mate. N. zal zich ook bezig houden met de kwestie der atoomenergie. Truman heeft de controle over die nieuwe kracht in zijn eigen land nu al uit handen der mi litairen genomen en in die van een bur gerlijke commissie gelegd. Voorts zal Waarschijnlijk over Spanje worden ge sproken, een onderwerp waarover men het toch niet eens wordt zoolang er wantrouwen tusschen Oost en West heerscht. De secretaris-generaal der V. N. Trygve Lie heeft in een rapport aan de vergadering gezegd dat hij het Fran- co-regiem als een blijvende bron van wantrouwen en meeningsverschil tus schen de leden beschouwt en hij hoopte „dat zij de middelen zullen vinden waar door vrijheid en democratie in Spanje hersteld zullen worden”. Het nog steeds aanblijven van de Franco-regeering in Spanje is echter slechts een der gevol gen van het onderling wantrouwen van Oost en West. Zij zou reeds lang door een gezamenlijke actie verdwenen zijn als men niet vreesde voor wat daarna in Spanje zou gebeuren. Het Westen vreest dat Spanje dan in nog sterkere mate aanleiding tot verdeeldheid zal geven, omdat de communisten er met steun van Rusland een terreur zouden gaan uit oefenen, en Rusland is van oordeel dat het Westen er zijn invloed zou vestigen door middel van partijen die steun van Engeland en de Ver. Staten genieten en het wijst daarbij natuurlijk naar Grie kenland. Daarover zeide Stalin dat de Britsche troepen er niet thuis hooren, en Griekenland was ook een der voornaam ste oorzaken dat op het congres der Britsche vakvereenigingen een motie waarin de Britsche buitenlandsche poli tiek werd afgekeurd, ofschoon ze werd verworpen, toch nog bijna 2% millioen stemmen haalde. De Engelsche en Ame rikaansche regeeringen zijn van oordeel dat ook het Grieksche volk geen kans op vrije politieke ontwikkeling zal krijgen ils de Engelsche troepen worden terug genomen, omdat ook daar dan de com munisten met ondergrondsche steun van Busland en terreur het heft in handen zullen nemen. En dit zou hen wellicht om de Grieken niéts kunnen schelen maar zij voelen in het veld winnen van het communisme, waar dan ook, een toe nemende bedreiging van hun eigen lan den en invloedssferen. Wanneer Stalin dan ook gezegd heeft dat hij voor de economische en politieke eenheid van Duitschland is, waardoor een centraal bestuur kan worden gevormd waarmee een vredesverdrag kan worden gesloten, dan is het toch nog niet zeker dat hier mede een gunstige basis voor de bespre kingen der Groote Vier over het vredes verdrag met Duitschland is gelegd. De politiek der Ver. Staten en Engeland is tot nog toe steeds een andere geweest. Zij waren van oordeel dat een Duitsche eenheidsstaat leiden zou tot communisti sche overheersching daar met steun van Rusland. Misschien is die vrees nu iets verminderd, door de nederlaag der com munisten bij de verkiezingen te Berlijn en het feit dat het wegvoeren van Duit sche arbeiders uit fabrieken, welke de Russen in hun geheel naar Rusland overbrengen, zelfs bij de Duitsche com munisten kwaad bloed heeft gezet. An derzijds echter eischte Stalin dat Duitschland eerst zoo grondig mogelijk van fascistische invloeden zou worden gezuiverd en de Russen plegen op zijn tijd zelfs sociaal democraten steunpila ren van het fascisme te noemen Alleen het communisme heet bij hen democratie de nieuwe democratie zeggen ze en dat dit er ook nog tegen kan zondi gen blijkt uit het Russische blad PraW- da, dat de Russische communistische partij beschuldigt van ernstige verwaar- loozing der democratische beginselen, omdat de partij-comité’s in veel fabrie ken langen tijd verzuimd hebben met de leden te beraadslagen. Maar om op Duitschland terug te komen. De Engel- schen hebben dat rijk steeds tot een min of meer losse federatie van kleinere ge meenschappen willen maken; daar willen zij dan de industrie socialiseeren en er op deze wijze ook politieke opvattingen aankweeken, welke met die van de labourpartij overeenstemmen. De Ame rikanen waren ook niet voor een Duit sche eenheidsstaat. Zij verwachten dat hun kapitaalsinspuitingen om de Duit sche industrie in het Westen weer op de been te helpen, daar zooveel welvaart zal scheppen, dat ze tevens inspuitingen tegen het communisme zouden zijn. Of deze opvattingen na Stalins woorden ge wijzigd zullen zijn? We weten het niet, we twijfelen en vermoeden dat het veto bijx.de besprekingen der Groote Vier en in de Ver. Naties nog niet heeft afge daan Dat vetorecht is een ander punt lat in de vergadering der Vér. Naties aan de orde komt, het wordt zelfs al be handeld. Natuurlijk hebben speciaal de kleine naties tegen dat recht bezwaren aangevoerd. Rusland was eerst tegen elke bespreking maar was later toe gevend. Het handvest der V. N. moet worden gewijzigd als het vetorecht der grooten zou worden afgeschaft of ver anderd. Zoover zal het echter wel niet komen. Veeleer zal de vergadering als haar meenlng te kennen geven dat ge hoopt wordt dat de groote mogendheden elkaar steeds beter zullen leeren ver staan, waardoor ook het vetorecht in den Veiligheidsraad minder vaak behoeft toegepast. Kort zij nog vermeld dat de communisten een groote overwinning bij de Bulgaarsche verkiezingen hebben be haald, doch dat Westelijke beoordeelaars twijfelen of de tegenpartij voldoende kans heeft gehad haar meening te uiten. Dat de Ver. Staten de plannen inzake een wereldvoedselraad zouden verwer pen was begrijpelijk, gezien him streven naar vrije handel, ongebreidelde concur rentie enz. De eerste rede van Molotoff in de vergadering der V. N. klonk reeds heel wat minder verzoenlijk dan de woorden van Stalin. Kantoor voor Abonnementeni Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Tabakskaarten f 56 2 rantsoenen tabaksartikelen. Op de bonnen voor suiker kan men, zoolang de voorraad, strekt, pindakaas koopen. Het suikerrantsoen. In November zullen de suikerbon nen weer in de eerste week van een veertiendaagsche periode worden aan gewezen, zoodat de huidige maatregel, - - waarbij aanwijzing van deze bonnen handhaven. De directe moeilijkheden in de tweede week van een periode plaats heeft, geen rantsoenverlaging inhoudt. De huidige situatie is een gevolg van de verstrekking van het extra kilogram suiker, die, in den loop van September heeft plaats gehad en waardoor aan de bevoorrading van de detaillisten hooge eischen zijn ge steld. Thans worden de handelsvoor raden weer geleidelijk aangevuld. Dezo week nog geen bon voor cacao. Deze week kan nog geen bon voor cacao worden aangewezen, daar we gens een de fabrikanten de handel nog niet overal voldoende met cacao bevoor raad is. De thermometer welke de tempera tuur in de internationale politieke at mosfeer aangeeft, daalde ’n paar graden toen Churchill vorige week in het Lager- .iuis zeide dat de Russen in Europa 200 divisies op de been hadden. Tot nog toe was er wel over en weer lucht gegeven aan wederzijdsch wantrouwen, maar nu xwam de staatsman, die vóór den oor- iog zoo vaak en tevergeefs tegen het Duitsche gevaar had gewaarschuwd en zich tijdens den oorlog een ongeëvenaard leider van zijn volk had getoond, met een concreet reit aandragen dat aan het wantrouwen van het Westen jegens het Oosten een basis kon geven. Een zoo danige legermacht toch zou zeer gemak- xelijk voor aanvalsdoeleinden kunnen worden gebruikt. De Engelsche regee- ring heelt niet veel op Churchills opmer king geantwoord, maar buiten het La gerhuis is er al direct op gewezen, dat net geenszins verwondering behoefde te baren dat van de 800 1000 divisies welke Rusland in den oorlog had, er nu hier in Europa nog 200 waren, de gelei delijke demobilisatie vordert ook tijd. Bovendien was het begrijpelijk dat Rus land die divisies vooral in bezet gebied hield, dan konden ze daar van de voor raden leven en ging het niet ten koste van de Russische levensmiddelenvoorzie ning. Maar nu is Stalin zelf aan het woord geweest en hij heeft gezegd dat Rusland slechts 60 divisies in het Wes ten had, en dit na doorvoering van het laatste demobilisatiebevel over twee maanden 40 zou zijn, en dat Churchill en zij die hem steunen, oorlogshitsers z(jn. Nog geruststellender voor velen was misschien Stalin’s verzekering dat Rus land nog geen eigen atoombom of een soortgelijk wapen had. Het was allemaal buitengewoon openhartig, ongewoon openhartig zouden we haast zeggen voor een staatsman, die zoo groote ver antwoordelijkheid draagt als Stalin en de meergenoemde thermometer zal nu wel weer een stijging van temperatuur aangeven. Temeer waar Stalin ook nog zeide dat Rusland belangstelling voor een Amerikaansche leening had en het herstel der verwoeste streken in West- Rusland 6 a 7 jaar zal vorderen, waar uit ook al geen oorlogszuchtige bedoe lingen-van Rusland kunnen worden af geleid, integendeel men zou zeggen dat de Russen voorloopig de handen wel vol hebben met dit herstel. Er zullen echter menschen zijn, die zeggen dat men aan woorden niets heeft, doch daden moet zien. Die dan natuurlijk van beide kan ten moeten komen en welke nu kunnen worden gepleegd in de algemeene verga dering der Ver. Naties en bij de ontmoe tingen der groote Vier waar de vredes verdragen van Parijs nog eens en dat met Duitschland voor het eerst zullen worden besproken. Truman heeft de ver gadering der Ver. Naties geopend met een rede waarin twee punten de aan dacht trokken nl. zijn verzekering dat het gebruik van geweld of bedreiging met geweld waar ook ter wereld, om den vrede te verbreken, het Amerikaansche volk rechtstreeks aangaat. De Ver. Sta ten zullen zich dus nergens afzijdig hou den. Het tweede punt was dat Truman er op aandrong dat alle naties een mili taire macht ter beschikking van den Vei ligheidsraad zouden stellen voor handha ving van den vrede. Dat de Ver. Staten zich dus volkomen achter de V.N. scha ren lijdt geen twijfel, Truman zou, zoo kort voor de congresverkiezingen, niet zoo hebben durven spreken als het Ame- rikaapsche volk het in dezen in over- groote meerderheid niet met hem eens was. Waarschijnlijk zal de vorming van een internationale politiemacht, waarop Truman aandrong, nog in deze vergade ring van de V. N. onderwerp van een voorloopige bespreking vormen. Uit de vergadering zelf is daar reeds voor ge pleit, ook door een kleine natie als Egypte. Dit gelooft dat het vormen van een dergelijke politiemacht er toe zal kunnen leiden dat groote landen dan hun troepen van het gebied van kleinere, die op strategische punten zijn gelegen, ge makkelijker zullen terugtrekken. De Egyptenaar doelde daarbij natuurlijk op de aanwezigheid der Engelsche troepen in zijn land, die er blijven zoolang geen bevredigende overeenkomst tusschen Engeland en de Egyptische regeering is getroffen. De Egyptische eerste minister die pas in Londen is geweest, heeft ge zegd dat een dergeljjke overeenkomst ook over de Soedan, die dan met de Egyptische monarchie vereenigd zou worden, op til was. Maar Londen ont kent dit beslist. De vergadering der V.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1