1 us oma Sn Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 d34 DINSDAG 5 NOVEMBER 1946 le JAARGANG No. 19 n sers INGEZONDEN. Binnenlandsch Overz cht )F” 2662 R 2066 IS bij 49a RUITEN TROEF SNEEKER NIEUWSBLAD C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK zoek. SEN east. niks. nan, I. d op vond >oruit [keus htige wat ling: ver- lenk- heele dan, uden invloed van hun vrouwen. Doch die vrou wen „bemoeiden zich niet met politiek”. voor onze Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS .00 .00 .40 .25 .25 :.10 .80 '.75 '.75 1.75 .75 .95 '.90 1.75 idel- iteur wd”. men, o te idel- keek keek uden ,gza- caat uw”, zijn arel- en bij De stemming in de Tweede Kamer over de voorgestelde grondwetsherzie ning heeft het niet onverwachte verloop gehad dat een gedeelte er van is aan genomen, een ander deel verworpen. Aangenomen met alleen de stemmen der communistische leden tegen, is de voor gestelde wijziging van art. 192 der grondwet, dat tot nog toe bepaalde dat Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Beroepen te De Ned. 2e klas. Van de 2e klas wedstrijden vond al leen de wedstrijd M.S.C.Drachten plaats. Hier wonnen de gasten met 17. Zaterdagmiddag-Competitie. Voor de le klas bond Zaterdagmiddag Oranje Nassau de strijd aan tegen ’t op bezoek zijnde Blauw Wit 1934, waarvan 1 voor eenige weken onze stadgenooten met 02 wisten te winnen. Het dient gezegd, dat het dit jaar de Oranje- mannetjes niet mee zit. Bepaald niet zwakker dan de tegenstanders weet men het toch niet tot een overwinning te brengen. Dit was ook Zaterdagmiddag weer het geval. De eerste 20 minuten had O.N. een beduidend veldoverwicht maar voor het doel wilde het niet vlot ten. Wat in die periode bij de thuisclub niet wilde gelukken, ging van een leien dakje bij de gasten toen deze in den aan val kwamen. Al spoedig verzekerden de Huizumers zich een 04 voorsprong. Wie toen dacht dat O.N. zich gewonnen zou geven, vergiste zich. De voorhoede spelers begonnen elkaar beter te begrij pen en ’t gevolg was dat nog voor de rust resp. Koster, de Vries en Hoeksema de stand inliepen tot 35 en Bl. W. mocht zich gelukkig prijzen dat het daarbij bleef, want ook in de 2e speel- helft was O.N. het meest aanvallend, maar men wist evenmin als Bl. W. meer te doelpunten zoodat de Huizumers met 35 wonnen. Het 2e elftal van O.N. onderging het zelfde lot en verloor tegen Bl. Wit II met 24. POLITIEKE DELINQUENTEN. II. Langdurig verblijf in een kamp bemoeilijkt reclasseering. Voor hereenlging van gezinnen is woonruimte onmisbaar. (Van onzen specialen verslaggever.) „Hoe is de stemming onder de poli tieke delinquenten, die vrij komen?” hebben we gevraagd aan een van hen, die zich bezig houden met de reclassee ring van „lichte gevallen”. „Aanmerkelijk slechter dan een tijd geleden”, komt prompt het antwoord, „ze zijn moeilijker te reclasseeren. Wat niet zoo heel veel verbazing behoeft te wekken, want het scheelt aanzienlijk of iemand zes maanden of zestien maan den in een kamp heeft gezeten. Kampen zijn haarden van ophitsing”. Kappie. Een krant, welke werkelijk krant zijn wil, kan het tegenwoordig niet zonder plaatjesserie stellen. Onze krant komt dus ook met plaatjes en naar wij mee nen met werkelijk aardige ook. „Tom Poes” heeft in ons land een zekere be kendheid gekregen en van denzelfden schrijver met medewerking van den zelfden teekenaar zal in ons blad een plaatjesserie worden opgenomen onder den titel „Kappie”. En Kappie en zijn maat zullen zeker even populair worden als Tom Poes, want de avonturen zijn spannend en de teekeningen geestig. Wij weten niet of één van onze lezers wel eens gehoord heeft van de goede sleepboot „Kraak”. Ze is gebouwd in 1895 op de werven van de gebroeders Fokkema te Tjitjupkum en is nog steeds volkomen zeewaardig. De lotgevallen van dit schip zijn niet gewoon, nee, daar is heel wat over te vertellen. Degene die dat het beste doen kan is wel de gezag voerder van het vaartuig, kapitein Anne Wopke, die ook de eigenaar is. Doe me ’t genoegen en zeg niet kapitein Wopke tegen me, m’n jong zei de oude zeerob, toen wè hem vorige week bezochten. Men noemt mij Kappie, ge woon maar Kappie. En ’n verhaaltje heb 'k wel voor je, luister maar es Nu het was een heel bijzonder verhaal, dat Kappie ons vertelde, het was wel de moeite waard. En .daarom zullen we de volgende keer beginnen het in dit blad op te nemen. Sneek blijft niet achter. Zaterdag 9 November a.s. zal „Volks herstel” te Sneek een glas-actie inzetten ten behoeve van die landgenooten, die opnieuw een winter dreigen in te gaan met koude en mist, wind en regen in hun woningen inplaats van een behaaglijke warmte, waarop ook zij recht hebben. Voor de December-feestdagen aan breken willen wij in het adoptiegebied van onze plaatselijke afdeeling, inzon derheid in het zoo geteisterde Huissen, de woningen van de aan onze zorgen toevertrouwde landgenooten glas-dicht maken. Daartoe wordt een ernstig beroep op U gedaan. Aan hen, die nog in het bezit zijn van dubbele ramen voor him woningen vra gen wij „doe van een deel dier ramen afstand ten behoeve van hen, wier huis wel voor verder instorten behouden werd, maar die nog achter carton, en planken, wonen”. Van hen, die nog oude familie-portret- ten hebben, die ergen§ zijn opgeborgen, wordt gevraagd die portretten van het glas te ontdoen om dit beschikbaar te stéllen van „Volksherstel”. En van hen die niet over glas beschik ken wordt een gift gevraagd om zoo noodig glas te kunnen koopen. De medewerking is algemeen. Het glas zal onder leiding van be kwame vaklieden a.s. Zaterdagmiddag door de verschillende plaatselijke pad- vindersgroepen worden ingezameld, ter wijl een aantal verpleegsters zich spon taan beschikbaar gesteld heeft om tij dens die actie met de bus te collecteeren. Een begeleidend muziekcorps zal in de verschillende stadsgedeelten de komst der glas-halers aankondigen. Zoekt tijdig in Üw woning naar glas. Zet het tijdig klaar. Het wordt vakkundig ingezameld, vakkundig opgeborgen en de volgende week vakkundig verzonden en door plaatselijke vaklieden weer vakkundig in de ramen der woningen geplaatst van hen die er behoefte aan hebben. Zaterdag is het ook in Sneek: „Ruiten troef". Liever glas dan geld. Liever geld dan niets. Helpt „Volksherstel” het gestelde ide aal te verwezenlijken: Kerstmis alle wo ningen in het adoptiegebied van Sneek glasdicht. Het Bestuur van „Volksherstel” te Sneek: N. J. de Vries, Voorzitter A. de Vries, Secretaris Mevr. Halbertsma-Blanson Henkemans. Mevr. T. Verwer-Wajer I. Schaafsma. Ab-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar DAMMEN. Simultaanseance F. Roozenburg. Voor den Frieschen Dambond district Sneek trad de Rotterdammer Piet Roo zenburg vorige week Maandagavond in het clublokaal der Sneeker Damclub op in een simultaan-séance, waaraan door 39 spelers werd deelgenomen. Roozen burg had nog geen twee uren noodig om het tot een voor hem gunstig resultaat te brengen. Hij won n.l. 28 partijen. Ver loren werd tegen de Sneekers Joh. Blok, S. de Jonge, P. Mollema en G. Rijpke- ma, terwijl H. de Boer, J. Kuipers en K. Krot van Sneek, Tjitte Verbeek (Oude- ga W.), H. Jelsma en J. Wapstra (Rau- werd) en A. Feenstra (Hommerts) een puntenverdeeling wisten te bereiken. Na afloop van deze séance speelde Roozen burg nog een blindpartij met als tegen speler den S.D.C.er J. Kuipers. In een van zijn kant scherp gespeelde partij wist Roozenburg na in het middenspel op dam te zijn gekomen, met een fraaie combinatie te winnen. Een spontaan applaus vertolkte de gevoelens der deel nemers voor hetgeen deze speler te zien had gegeven. VOETBAL. De uitslagen van de Zondag j.l. ge speelde voetbalwedstrijden zijn als volgt: le klasse afdeeling VEmmenSneek 1—2, Frisia—G.V.A.V. 2—9; 2e klasse A afdeeling VM.C.S.Drachten 17 Reserve le klasse afd. V: Emmen II Sneek II 31; Zaterdagmiddag-Compe titie: le klasse Oranje NassauBlauw Wit (1934) 3—5, Heeg H.V.C.—Bakhui zen 02; 2e klasse A: Oranje Nassau II —Blauw Wit (1934) II 2-^. Algemeen overzicht. Tengevolge van de regenval waren de meeste voetbalvelden onbespeelbaar. In het Noorden werd voor de le klas K.N. V.B, gespeeld te Emmen waar de club van dien naam bezoek had van Sneek I. De Friezen wisten de Drentenaren te slaan met 12. In Leeuwarden leed Frisia een gevoelige 29 nederlaag tegen G.V.A.V. van Groningen. Over de wedstrijd EmmenSneek meldt men ons het volgende: De eerste 10 minuten ging de strijd vrijwel gelijk op, doch tóen kwamen de Sneekers gevaarlijk en goed combineerend opzetten en na ongeveer 20 minuten kwam voor Sneek succes toen Schuil uit een voorzet van Goesten met een fraaie kopbal het leer in het Emmer doel plaatste 01. Sporadisch komt Emmen er nu nog maar aan te pas. Tusschen de ploegen is wel efen klasse verschil. De rust komt met 01 voor Sneek. Ook na de hervatting is Sneek direct weer in actie. Het duurt dan ook niet lang of Goesten weet uit een voorzet van Kootje de stand op 02 te brengen. Sneek laat zich van een goede kant zien, doch met het goals maken wil het niet vlotten. Emmen blijft doorzwoegen en even voor het einde gelukt het de thuisclub uit een vrije trap van links de stand op 12 te brengen. de kerk in de vorige eeuw de maat schappelijke nood niet gezien. Zag ze die wel, dan zag ze het niet als sociaal on recht en heeft ze het trachten te ver beteren met philantropie en barmhartig heid. Ook heeft de kerk de arbeiders te veel opgeroepen tot berusting. God heeft ons echter opgeroepen tot strijd tegen het onrecht en God wil dat ook hier op aarde gerechtigheid betracht zal woi- den. Beide, de oude socialisten en de Kerk, zijn dus te kort geschoten en aan elkaar voorbijgegaan. Anderen zeggen dat socialisten alleen maar humanisten zijn, en humanisme strijdig is met het geloof. Wanneer je Christen bent en ge looft, kan je niet staan naast een niet- Christen. Door die gedachte ontstond de antithese-politiek waardoor ons volk in twee groepen uiteenviel: ’n Christelijke en niet-Christelijke. Die antithese is valsch en een gevaar voor de politiek, maar ook voor de kerk. De Christelijke politiek is nl. een belemmering voor ve len om het Christendom te verstaan, om dat duizenden arbeiders Christelijke po litiek vereenzelvigen met de liberale po litiek van Colijn. Als derde bezwaar tegen het socialisme wordt de klassen strijd aangevoerd. Een Christen kan die niet voeren zegt men. Ook spr. verwerpt de leer van de klassenstrijd, maar ieder die z’n oogen wijd open houdt ziet dat er belangentegenstellingen zijn met als ge volg botsingen. De klassenstrijd is af schuwelijk en in wezen goddeloos, maar wie hem wil opruimen, moet het kapita lisme opruimen, want zoolang dat er is, zal er klassenstrijd zijn. De strijd van de arbeiders voor het socialisme is een strijd van gerechtigheid voor het geheele volk en het socialisme zal een zegen zijn voor het geheele volk, ook voor den kapitalist, omdat het kapitalisme voor allen een vloek is. De Christelijke poli tiek heeft niet alleen velen van God ver vreemd, maar ook een radicale omzet ting van de maatschappij in de weg ge staan, waarop ook in de boodschap van de Synode der Ned. Herv. Kerk wordt aangedrongen. Maar een opbouw met een rechtsorde is in deze kapitalistische maatschappij een onmogelijkheid. Alleen een rechtsorde van de arbeid zal ons een betere maatschappij brengen. Zóó zullen duizenden Christenen het ook eens zien en spr. gelooft dat God er Zijn zegen over geeft. Het kruis blijft voor ons het hart van het Evangelie, maar aan dit socialisme doen wij mee omdat het moet. Het is onze roeping I Na de pauze sprak de heer J. Pie- benga. Yn it algemien bisjoen binne d’r twa soarten fan minsken: tofredene en üntofredene. De earsten nimme de sack sa’t die is, de oaren binne ünrêstich troch de ynerlike spanning dy’t yn har ren libbet. Yn dy sin is üntofreden kris- telik, tofreden net kristelik. In üntofre den minske freget him óf of de wrald wol is sa’t er wêze moat en kin him net dellizze by de tastan fan nou. Dêrom is in Kristen dus eigentlik de meast ün- rêstichste en it Kristendom it allerünrês- tigste hwat er bistiet. Hwa seit dat alles rêstich bliuwe moat en gjin spul ha wol, is gjin Kristen mear en dêrom moat de tsjerke ek net rêstich wêze mar de minsken altiten wer ta üntofredenheit oantrünje. Spr. roun de hiele Bibel troch om to biwizen, dat d’r altiten striid fierd wurde moast. Dêrom ek brochten de profeten ünrêst en as dy nou yn Snits kamen, soe it Gebou foar Kr. Bilangen harren ek wegere wurde. De Kristelike partijen hawwe wegere it jild- en groun- probleem radikael op to lossen. Se haw we harren d’r by dellein sa’t it is. Dat is tofredenheit dy forkeard is. Yn it dragen fan elkoars lésten is de maet- skippelike fraech fan it soasjalisme be lichaamd. Yn it bloed leit it wêzen fan 'e minske, mar dat reade bloed wurdt reinige troch Kristus. Dat bitsjut dat de minske syn taek allinnich sjocht as hy wit dat hy Kristus to sjen hat yn syn meiminske. In Kristen is dus soasjalist omdat hy Kristen is, soasjalist yn dy sin dat hy him driuwe lit troch syn ünto- fredenheid driuwe nei in wrald hweryn de minske dragen wurdt troch de leafde fan minske ta minske. Het gecombi neerde rood-blauwe zangkoor luisterde beide bijeenkomsten met zang op. Het Nut. De heer R. J. Limburg Rzn. uit den Haag hield vorige week Woensdag in de foyer van Amicitia voor het depart. Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen de eerste van zijn twee le zingen over „de strijd om de geestelijke vrijheid”. In deze eerste lezing behan delde spr. het ontwikkelingsproces van deze strijd in de periode dat de R.K. Kerk alles beheerschend was tot de Gou den Eeuw. Het was niet meer dan na tuurlijk dat, toen de verwachting van het Koninkrijk Gods, welke de eerste Christengemeenschap geheel in haar greep had, gaandeweg afstierf, de chris tenheid zonder meer het gezag der R.K. Kerk aanvaardde, van een eigen zelf standig leven ook van de wetenschap, was geen sprake. Toen echter in later eeuwen allerlei misstanden en wereld- sche misbruiken binnenslopen in die kerk, ontstond daartegen in haar eigen boezem verzet. Spr. noemt Ruusbroec; diens volgeling Geert Grooté, de man van de moderne devotie, een opwek kingsbeweging binnen de kerk, waarvan een geweldige invloed over geheel Euro pa uitging; Thomas a Kempis (het Bij- belsch Humanisme) en Erasmus, de groote geleerde, die nieuw leven in de kerk wilde wekken door vooral het practisch Christendom op den voor grond te stellen. Z.i. ging echter Luther te ver en diende voor alles de eenheid der Kerk gehandhaafd te blijven. De ra dicale strijd echter die Luther ontke tende, richtte Erasmus’ werk te gronde, maar zijn gedachten hebben door de eeuwen heen doorgewerkt. Luther zocht in zijn strijd tegen de R.K. Kerk steun bij de wereldlijke vorsten en zijn opvat ting van de verhouding Kerk en Staat was oorzaak dat het geloof van den 11 November gravendag. Het Hoofdbestuur van het Neder. Jandsch Comité voor Oorlogsgraven, ge vestigd te Amsterdam, heeft besloten, in navolging van Engeland en Canada, jaarlijks op 11 November, ook in Ne derland, een gravendag te organiseeren. Op die dag zullen de gevallenen in de beide wereldoorlogen worden herdacht, ook in Nederland. Er zal evenals in Engeland en Canada een collecte worden gehouden, door middel van verkoop van een bloempje. Dit jaar zal het inter nationale embleem, een klaproos zijn. De opbrengst der collecte zal worden be stemd voor de verzorging van de graven der gevallenen en het verleenen van steun aan de nagelaten verwanten. In Sneek heeft zich voor dat doel een comité gevormd, waarin zitting hebben genomen: Ds. E. N. van Loo, Kapelaan Noordman, J. Wind, Gem.-Ontvanger, Mw. Tinkelenberg-van Leeuwen, J. W. Frisostr. 37, Mevr. H. Visser Willem de Zwijgerstr. 68, Mej. F. Reitsma, Klooster straat 26. Het comité wekt de ingeze tenen op, deze collecte te doen slagen en voor voormeld doel een klein offer te brengen. Dit doel zal zeker ieders in stemming hebben. Partij van de Arbeid. Ds. J. J. Buskes Jr. te Amsterdam en dhr. J. Piebenga, Leeuwarden spraken Vrijdagavond over de vraag: „Kan een christen socialist zijn?”, in druk be zochte bijeenkomsten die de afd. Sneek der Partij van de Arbeid in de zaal Kingma en de foyer van „Amicitia” hield. Ds. Buskes betoogde dat het so cialisme een rechtsorde van de arbeid wil brengen en daardoor deze wereld een beetje meer bewoonbaar maken. Kan nu een Christen socialist zijn Volgens spr.’s overtuiging is een Christen iemand die in Jezus Christus gelooft, die gelooft dat God de Schepper is van hemel en aarde, dat de aarde eigendom is van God en dat God Jezus gezonden heeft omdat Hij de wereld lief heeft en met zichzelf verzoe nen wil. Als zoovelen zeggen dat een Christen geen socialist kan zijn, letten ze alleen op de verhouding tusschen Christendom en socialisme in het verle den toen een echte socialist ook marxist en atheist moest zijn. Spr. ontkende ech ter dat marxisme en atheisme wezen lijke elementen van het socialisme zijn. Het beginselprogram van de P. v. d. A. is vrij van marxisme en is nog veel min der atheïstisch. Maar wanneer er van Chr. zijde zoo fel tegen het socialisme geageerd wordt omdat het marxistisch en atheistisch was, dan heeft de kerk daaraan zelf schuld, omdat zij haar maatschappelijke taak niet heeft ver staan en alleen gepredikt heeft voor de ziel, waarbij ze vergat dat het Evangelie ook een boodschap is voor het lichaam, voor de aarde en voor de tijd. Ook heeft Redacteuren L. KIEZEBRINK en Met aandacht heeft ondergeteekende de ingezonden stukken van den heer F. D. gelezen betreffende Wip en Ooster- dijk. Wat de „beruchte” hoek Oosterdijk betreft, het is wel de moeite waard om daarop nog eens terug te komen. Ko mende vanuit de stad heeft men totaal geen uitzicht ten opzichte van het ver keer, komende van Jousterkade of Prins Hendrikkade, waar vaak met flinke snelheden gereden wordt, aangezien de wegen goed zijn. Als nu het verkeer vanuit de stad op de Oosterdijk verbo den werd, zou toch een veel minder ge vaarlijke situatie ontstaan. Onderge teekende die geen leek op verkeers gebied is, kan niet inzien, dat dit om een of andere reden niet uitvoerbaar is. Een bord te plaatsen is ondanks de tegenwoordige materiaalschaarschte wel te doen. Het idee van den heer F. D. is dan ook zeer goed en verdient gesteund te worden. H. P. HeegBakhuizen 02. Over deze wedstrijd meldt men ons: De thuisclub heeft Zaterdagmiddag haar eerste nederlaag te incasseeren gekregen door met 02 te verliezen van B.V.C. van Bakhuizen. Het was een alles behalve fraaie wedstrijd die zoo nu en dan ontsierd werd door veel te forsch spel van de zijde der gasten. De thuis club was voor de rust het meest in den aanval, terwijl B.V.C. sterk verdedigde. Met blanco stand ging de rust in. Heeg kon haar vorm maar niet te pakken krijgen. B.V.C. kwam fanatiek opzetten en bij een dezer aanvallen werkte de H.V.C.-verdediging de bal in eigen doel zoodat Bakhuizen zeer goedkoop aan de leiding kwam 01. Een. strafschop werd door de gasten naast geschoten, maar kort hierop werd het toch 02. Wel deed H.V.C. nog zijn uiterste best maar een tegenpuntje bleef uit en zoo verloor Heeg zijn eersten wedstrijd. Volgende Zaterdag komt Quick van Staveren op bezoek. Er wordt tegenwoordig felle critiek geleverd op de vrijlating. Waarom eigen lijk? Als een „licht geval” voor een tri bunaal verschijnt, wordt in den regel een straf opgelegd, gelijk aan den tijd in een kamp doorgebracht. Daarmede is de kous af. Tribunalen kunnen geen voor waardelijke straf opleggen of aan de in vrijheidstelling speciale voorwaarden verbinden. Maar voorwaardelijke vrijlating betee- kent, dat de delinquenten nog drie jaar onder toezicht blijven en bijzondere voorwaarden hebben in acht te nemen. Zij zijn er niet zoo gemakkelijk afgeko men, als degenen, die veroordeeld zijn. Hun gedrag is behoorlijk. Natuurlijk zijn er brutale types bij. Die treft men altijd, als men een groep personen uit verschillende lagen van de maatschappij bijeenharkt. Doch op het bureau, dat hen nauwkeurig volgt in hun doen* en laten, merkt men van die brutaliteit niet veel. De sociale positie van deze menschen is niet rooskleurig. Het moeilijkste is de reconstructie der gezinnen, omdat er geen woningen beschikbaar zijn in de meeste gevallen. In de hoofdstad b.v. is men voornamelijk aangewezen op de weinig begeerde oude woningen in Oost, in den Jordaan of in de oude straten van Zuid, die „de pijp” worden genoemd. Voor- en achterwoningen zonder eenige luxe. De beste elementen onder de vrij gelatenen zijn zielsgelukkig met zoo’n woning, al hebben zij hun leven lang in veel betere huizen en in heel andere buurten gewoond. Maar niet altijd kan men een gezin bijeenbrengen. Vaak wonen man en vrouw ver van elkaar en verblijven de kinderen nog in inrichtingen. De reclas seering wordt er niet door bevorderd. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid woonruimte te vorderen bij N.S.B.ers. Dat gebeurt ook. Maar in feite brengt men dan weer brandstof bij brandstof. Veel beter is het hen uit elkaar te hou den. Eén groep politieke delinquenten vorst dikwijls besliste over het geloof van zijn volk. De verstarring, welke op deze wijze in Luthers beweging ont stond, had weldra tot gevolg dat zij die doorzetting van een vernieuwing wilden, hun eigen weg gingen, men vat hen sa men onder den naam Wederdoopers. Zij grepen weer terug op de gedachten der eerste christenen, kwamen tot een ge heel andere opvatting van Kerk en Ge meente en al spoedig begon de idee van de wederkomst van Christus sterk bij hen te leven. Blootstaande aan de felste vervolging, ook van protestantsche zijde, verwachtend een spoedige wederkomst van Christus en einde der wereld, voerde dit alles tot het drama van Munster, waarbij de Doopers naar de wapenen grepen om gewelddadig het Koninkrijk Gods op aarde te vestigen. Toch was het door de Doopers dat de hervorming hier stand hield, vooral door den in Witmar- sum geboren Menno Simons. Zij, de Doo pers, hebben een groote rol in de ont wikkelingsgeschiedenis van ons volk ge speeld, de strijd voor de geestelijke vrij heid doorgezet en wellicht zouden Phi lips en Alva het, zonder hen, hier ge wonnen hebben. Uitvoering Excelsior. Ten bate van de geadopteerde N. H. Gemeente Eist (O.B.) hield het Chr. Gem. Koor Excelsior, dir. de heer J. Nauta, Donderdag 31 Oct. een feestelijke avond in het Geb. v. Chr. Belangen. Ds. De Ruiter sprak een kort openings woord, waarna ds. Plooij van Eist in het kort de beteekenis der adoptie uiteen zette en een beeld gaf van het vernielde Eist. Sneek heeft getoond, dat het „mei it sizzen net to dwaen” is. De gemeente stelde zich tot taak 10.000 gulden voor Eist bijeen te brengen. Een som, waar van de Elstenaren schrokken En van dit bedrag is reeds 8000 gulden bijeen gebracht. Daarvoor betuigt spr. mede namens zijn gemeente, zeer hartelijk dank. Ook het bestuur van de Zang- vereen. dankt spr. voor het organiseeren van dezen avond, waarvan de baten eveneens voor Eist zijn bestemd. Spr. heeft ook Friesche jaren gekend, die voor zijne kinderen tot de beste van hun jeugd zijn geworden. Spr. denkt aan zijn jongen, die „Fries” was. Hij werd gevangen genomen en liet, vóór hij ge fusilleerd werd, een brief na, waarin hij getuigde, dat, door het gebed, zijn laat ste week een heerlijke week was gewor den. „Zing mee” zegt het programma. Blijf zingen, zegt spr., want een vaste burg is onze God. Dan laat het koor een achttal liederen hooren, waarin veel van de statige krachtige Bach-muziek naar voren kwam. Excelsior beschikt over kostelijk stemmen-materiaal, wat zeer op den voorgrond kwam bij „Een vaste burg” en „Waak op, gij geest der oude hel den” van Jan Zwart. Dit laatste is een mooi zangstuk voor koor, solostemmen en orgelbegeleiding. Helder en klaar kwamen de sopraan- en altsoli uit, met orgelbegeleiding van den heer Joh. Rijp- kema. Ter afwisseling werd opgevoerd „Evacué’s” een raak schetsje in een be drijf van A. Meesterde Vries. Hoewel niet vlekkeloos opgevoerd, deed het toch wel even pijnlijk aan, dat eendeel van het auditorium, aan hetwelk de tragi sche achtergrond van het gebeuren scheen te ontgaan, nu en dan meende te moeten lachen. De buurvrouw-speel- ster werden bloemen aangeboden. Nadat het koor zich nog eenmaal had laten hooren, bracht ds. De Ruiter dank aan al de medewerkenden en sloot ds. Plooij deze geslaagde avond met dankgebed. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Krim (O.), Ds. E. Kempenaar, Herv. pred. te Goënga. Te Groningen is geslaagd het examen apothekers-assistente plaatsgenoote mej Nelly Tromp. Noodlottig ongeval. Het ruim -jarig dochtertje van den heer J. Nauta, W. Lodewijkstr. alhier, is Zaterdag toen zij met een autoped de straat overstak door een sleeperswagen overreden en aan de bekomen verwon dingen overleden. JUTRIJP—HOMMERTS. 30 Oct. On der zeer groote belangstelling herdacht de Dam- en Schaakclub „De Wijmerts” haar 10-jarig bestaan. Feestleider was de heer A. van Gooi. Tevens was hier aan verbonden een reciteerwedstrijd met 12 deelnemers. Uitslag: Afd .Ernst le prijs de heer L. W. Nauta van Sneek; 2e prijs mevr, de Vos, van Oldeboorn; 3e prijs IJ. Valkema, Oudega (W.); afd. Luim: le prijs L. Fabriek, Oppenhuizen, 2e prijs H. G. de Boer, Sneek, 3e prijs, L. Pruiksma, Woudsend. Publieksprijs afd. Ernst L. W. Nauta, afd. Luim L. Fa briek. De jury bestond uit de heeren Dr. Hofstra, Sneek, G. Cnossen, S. Oos- terhaven, Jutrijp-Hommerts. Voor af wisseling zorgde de heer Jac. de Vos van Oldeboorn. a.en groep politieke delinquenten ver keert in een bevoorrechte positie. Dat zijn degenen, die getrouwd waren met Duitsche vrouwen en van wie er velen zijn fout gegaan op aandrang of onder dienstplichtigen te land niet dan met hun toestemming naar Ned. Indië, Suri name en Curasao mochten worden ge zonden. Deze bepaling was reeds door het noodrecht buiten werking gesteld, doch nu is ze daarbij aangepast en be vat het voorschrift dat deze militairen zonder hun toestemming alleen krach tens een wet naar genoemde gebieds- deelen mogen worden gezonden. Ver worpen, omdat ze geen 2/3 meerderheid verwierf, wat bij voorstellen tot grond wetswijziging vereischte is, is de voor- gestelde wijziging van art. 203 der grondwet. Dit bepaalt thans dat als de Staten-Generaal een voorgestelde grond wetswijziging hebben aangenomen, de kamers ontbonden worden en de nieuw gekozen kamers de wijziging weer met 2/3 der uitgebrachte stemmen dienen aan te nemen wil zij worden ingevoerd. De voorgestelde wijziging beoogde ka merontbinding te voorkomen, men wilde als de Staten-Generaal de wijziging had den aanvaard binnen 2 maanden een aparte kamer voor grondwetsherziening doen verkiezen, die dan met 3/5 van haar aantal leden de wijziging moest aannemen. Had deze aparte kamer dat gedaan of de wijziging verworpen, dan ging ze weer heen. Dit voorstel dan is door de Tweede Kamer verworpen. Er waren 57 st. voor en 36 tegen, er was dus geen twee derde meerderheid, alleen de Katholieke Volkspartij en de Partij v. d. Arbeid hebben voorgestemd. De waarschuwing, van minister Beel dat we mogelijk kort op elkaar twee grond wetswijzigingen zullen krijgen (immers ook een in verband met Indonesië) wat dus bij de oude en dus nu bestendigde regeling tweemaal Kamerontbinding en tweemaal nieuwe verkiezingsstrijd zal beteekenen, maakte blijkbaar geen in druk op de tegenstanders. De Kamer heeft voorts het wetsontwerp tot be noeming van een regeeringscommissa- ris in Opsterland met 48 tegen 14 st. aangenomen. Als ook de Eerste Kamer dat doet, zal men met belangstelling afwachten, wie de regeeringscommissa- ris wordt. Als het niet de tegenwoordi ge burgemeester 'is, heeft het Op- sterlandsche verzet tegen hem practisch toch gewonnen. In verband met het feit, dat het met de aanvragen voor het con- sumentencrediet nog niet zoo erg vlot, heeft de minister besloten de termijn voor de aanvrage van een dergelijk cre- dinet, die op 9 Nov. eindigt, tot 30 Nov. te verlengen, en er zijn maar 10.000 aan vragen! Ook is er iets naders meegedeeld over de wijze van terugbetaling, waar toe men verplicht is. De afbetalingsver- plichting begint met 25 cent per week voor gezinnen van 2, 4, 6 en 8 personen in de groote steden bij een weekloon (na aftrek van belasting en sociale verzeke ringspremies) van resp. ƒ26.50, ƒ35.50, 43.50 en 51.50. De afbetaling stijgt geleidelijk met 25 cent tot de maximale aflossing van 1 per 100 crediet. De genoemde gezinnen moeten deze maxi male aflossing voldoen als hun week- inkomen bedraagt resp. tenminste ƒ31.04, ƒ43.40, ƒ55.60 en ƒ67.80. Deze bedragen gelden voor de gemeenteklas- sen I. Voor de gemeenteklassen II, III, IV en V liggen de bedragen 1.2. 3.50 en 5.lager. Indien men 2 jaar regelmatig aan zijn afbetalingsplicht heeft voldaan, zal als regel het nog niet terugbetaalde deel van het crediet wor den kwijtgescholden. We zouden wat veel cijfers geven als we nu ook nog stilstonden bij het ingediende wetsont werp op de vermogensheffing, er zal la ter nog wel eens gelegenheid zijn hierop terug te komen, het maakt de indruk dat de kleinere vermogens behoorlijk worden ontzien. Van het Indische front nog geen nieuws, al kan nu elk oogen- blik de order „Staakt het vuren” afko men. Dat heeft lang geduurd en met on geduld wachten we ook op nieuws over de politieke onderhandelingen. Het heet nu dat eenige leden van de commissie- generaal even naar Nederland zullen komen om met de regeering rugge spraak te voeren. Hebben we die com missie echter niet gekregen om juist het vertragende element van besprekingen met Den Haag te ontgaan? Het moet dan wel iets heel ernstigs zijn als een deel der commissie-generaal naar de re sidentie wil komen. Uit een ander deel van het rijk, Curasao, is gouverneur Kasteel naar ons land gekomen voor overleg met de regeering. Deze gouver neur is niet bijzonder getapt bij de Curaqaoërs omdat hij de bevolking en haar vertegenwoordiging de Staten te zeer haar onmondigheid heeft la ten gevoelen. Men wenscht ook daar nieuwe verhoudingen tusschen de di verse rijksdeelen en gouverneur Kasteel is naar Nederland gekomen, maar keert hij ook terug naar Curasao Wat Indo nesië betreft, de generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft besloten onmid dellijk de uitzending van minstens 15 predikanten met rijpe ervaring te be werkstelligen, daar er een groot gebrek aan theologische werkers is. Hetzelfde lichaam heeft inzake de radiokwestie met op 1 na algemeene stemmen ver klaard dat de Ned. Herv. Kerk niet kan berusten in een regeling der radio-aan- gelegenheden, waarin de kerk voor haar uitzendingen zich in een vereenigingska- der zou moeten voegen. De synode wil haar verantwoordelijkheid in breeder zin jegens het gansche volk in geen enkel opzicht prijs geven. In de Zaanstreek Vrijdag binnen een uur tijds in drie ver keersongelukken 5 dooden; het is wel heel bar In een door de Maatschappij tot bevordering der geneeskunde belegde persconferentie heeft deze uiteengezet waarom de contracten met de zieken fondsen zijn opgezegd n.l. om een drin gend noodige herziening der honoraria en om de vrijheid den artsen ontnomen om zelf te bepalen aan welk fonds zij al dan niet hun medewerking willen ver leenen. De huidige regeling is onder Duitsch bewind getroffen en met Neder- landsche begrippen volkomen in strijd. Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Zij waren nergens bij aangesloten en moesten na de bevrijding met rust wor den gelaten. Nu hebben zij hun huis en hun inboedel nog en wachten rustig af. De meesten van hen, die vrij komen, bezitten niets meer. Zij krijgen wat meu bilair van Sociale Zaken of uit het re servoir van in beslag genomen N.S.B.- goederen. Het komt voor, dat een N.S.B.- woning met inboedel wordt toegewezen aan een klein gezin, dat een groot deel van het huis niet noodig heeft. Dan wordt een deel weer teruggegeven. En als een N.S.B.-woning met inboe del in bezit is overgegaan van iemand, die geen oorlogsslachtoffer is want ook dat komt voor dan moet de nieuwe bewoner wijken. Want zij, die N.S.B.-goederen in ge bruik ontvingen, zijn alleen maar be heerder. In de contracten, die op den duur zullen worden voorgelegd, zal steeds de huurkoopclausule voorkomen Het gedrag van de vrijgelatenen geeft geen aanleiding tot klachten. Als zij werk hebben, werken zij hard. Ze willen er weer bovenop komen. Tal van rappor ten wijzen in deze richting”. Wij hebben enkele van de vele moei lijkheden aangestipt, welke het ^ociale probleem der politieke delinquenten met zich brengt. Niet om medelijden te wek ken voor de vrijgelatenen, maar om iets te laten blijken van hetgeen zich achter de schermen afspeelt. Ons volk moet de feiten kunnen be- oordeelen, ook ten aanzien van politieke delinquenten om zich een oordeel te vormen. s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1