w Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Raadsel in Nijmegen NO IEK Ie JAARGANG No. 20 VRIJDAG 8 NOVEMBER 1946 I FEUILLETON (9) 110.50 112.- 117- 127.- 137. 138. " orraad TE” 2696 JURG ieek )EL Buitenlandsch Overzicht 47-3 Boter 48-1 Melk 48-8 Algemeen )EKH. VERS er spieren dozen Wordt vervolgd. de De de de la maalt.! r, kun- dstr. 2483 quist de zaal. Zij kunnen gein plaats vinden en Ernst schiet een kellner aan. Gedenkteeken gevallenen Wijmbritseradeel. Aan de ingezetenen van Wijmbrit- seradeel wordt door het comité voor de oprichting van een gedenkteeken voor de gevallenen in de strijd tegen de bezetter, alsmede door de afdeeling Wijmbritseradeel van de Vereeniging Friesland 19401945 ’t volgende be richt: Het verheugt de beide comité’s te kunnen mededeelen, dat de inzame ling van bijdragen voor bovenbedoeld gedenkteeken in een groot deel der gemeente reeds is geschied en met een zeer bevredigend resultaat. Zoo was de opbrengst in Woudsend 750, in IJsbrechtum 1300.Oppenhui zen 1046.Njjland 484.Gauw e.o. 1374.- Scharnegoutum 1175,- Folsgare 424,en Abbega 80. Van de andere plaatsen als Oosthem, Heeg, Hommerts, Gaastmeer, en en kele kleinere zijn nog geen bedragen binnengekomen, doch deze worden nog met vertrouwen verwacht. Ver melding verdient nog de benoeming van den heer J. v. d. Meer te West- hem in de vacature IJntema, Blauw huis. Wijmbritseradeel, Nov. 1946. Het Comité Oorlogsgedenkteeken Wijmbritseradeel. Afd. Wijmbritseradeel v. d. Ver. Friesland 1940—1945. 47-1 Brood 47-2 Brood 47-1 Boter 47-2 Boter T 57 V 58 Bananen voor de jongste kinderen. In December gedroogde zuid vruchten voor iedereen. In de bonnenlijst is een voorinleve- ringsbon voor bananen bekend ge maakt, waarop voor kinderen, ge boren in 1942 en later, zoo spoedig mogelijk 500 gram bananen zal wor den verstrekt. Het ligt voorts in de bedoeling in de eerste helft van De cember een bon aan te wijzen, waarop iedereen 200 gram gedroogde zuid vruchten zal kunnen koopen. Voorloopig geen keuzebon voor koffie of thee. De plannen om een keuzebon aan te wijzen voor koffie of thee, zoodat de consument zelf zal kuijnen uitmaken, welke van de twee producten hij erop wil betrekken, zullen voorloopig nog niet verwezenlijkt kunnen worden. Naai' met vrij groote zekerheid aan genomen mag worden, zou de vraag naar koffie zoo overwegend zijn, dat daaraan niet voldaan zou kunnen wor den. 800 gram brood 250 gram rijst 300 gram bloem 2 kg. appels of peren. 100 gram kaas 2 kg. appels of peren Ab-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar ElM 79 iziek- at 23 48-1 Brood 48-1 Boter 48-2 Boter X 57 X 58 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS ,OMA jp- ig- en, aet len ch- ille be- w7 dan van iriek ik er en er- ?e- iir- 35, lijn ve- ?e- >eg ers 2 ‘er te je, 'ij- al, sr- m- ter er. rat Jit te- ijn ifé lur iet de, iet ren ui- nw :ijn iad an de de iauto s 1910) tion. jen en Kerk. f7.25 apart Jij ons igt de na '1 logsjaren is het geruimen tijd aan zijn bestemming onttrokken geweest toen het voor legering van militairen werd gebruikt, maar gelukkig heeft het er niet al te veel van geleden, zoodat het na de ontruiming spoedig weer in ge bruik kon worden genomen. We zou den haast nog iets vergeten, dat niet onvermeld mag blijven nl. het feit, dat de heer J. van Manen reeds van 12 April 1914 af, toen een nieuw orgel in gebruik werd genomen, als organist aan de godsdienstoefeningen in het gebouw heeft medegewerkt en dat de heer Corn. Doevendans van het be gin tot heden steeds onafgebroken collectant was. Hulde voor zooveel trouw Het bestuur der vereeniging heeft in de loop der jaren natuurlek heel wat veranderingen ondergaan. Thans is het samengesteld als volgt: Ds. J. N. de Ruiter, voorzitter; Ds. A. Kentie, vice-voorzitterP. Th. Potma, secretarisB. J. Deesker, penning meester; R. Posthuma, verhuurder; S. R. Piersma, Joh. v. Akkeren, B. Leeman en H. Metz bestuursleden. Concierge is thans de heer P. Schota nus, die den heer Nota in 1931 op volgde en in de 15 jaar dat hjj zjjn functie vervulde, bewezen heeft dat het bestuur, toen het hem benoemde, een uitstekende keuze deed. s met rsbibli- in de ielen rans of h eel etting- ot en Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 40-jarig jubileum der Ver. tot bevordering van. Chr. belangen. Gisteravond is het 40-jarig bestaan der Vereeniging tot bevordering van Chr. Belangen te Sneek en daarmede van haar vereenigingsgebouw feeste lijk herdacht. We komen daarop in het volgend nummer nog terug. Deze vereeniging dankt haar bestaan aan de plannen die 40 jaar geleden werden beraamd om alhier te komen tot het stichten van een hervormde school voor welk doel op 9 April 1906 een zette hij zijn sterke schouders mee on der het werk en zjjn groote geestdrift en werkkracht hebben heel veel tot de verwerkelijking van de groote veran dering bijgedragen. Hij was het ook die op 2 Maart 1927 de eerste steen van het nieuwe gebouw legde dat, na- j dat op 25 Sept. 1927 de laatste dienst in het oude gebouw gehouden was, op 29 Sept. 1927 door hem werd geopend. Sneek werd daardoor een prachtig ge bouw rijker, dat aan een kleine dui zend personen zitplaats biedt en door zijn grootte ook meermalen voor ten toonstellingen, bazars en andere fees telijkheden, en voor groote vergade ringen en bijeenkomsten van andere „Zeker”, stemde Ohlquist toe. „Bul gaarse tabak, geloof ik. En bovendien geparfumeerd”. „Geef mij maar ’n sigaret van jou”, zei Else tegen haar man. „Die zjjn niet zo zwaar en ik lust ze wel”. „Voor deze keer dan”, gaf de advo caat toe. Hij presenteerde zjjn zwa ger ook, maar voordat die de sigaret opstak, snoof hij nog even in de richting van André Boorneman. „Nou, nou”, merkte hij toen op. De leider van het orkest kondigde een andere variété-attractie aan, dit maal een trio, dat klanken uit Hawaii met enige fantasie ten gehore bracht. De belichting was bepaald roman tisch, de zang en de muziek eveneens, maar het bijna fanatieke applaus na afloop brak de sfeer volkomen. „En nu moet jij maar eens met je echtgenote gaan dansen”, vond de inspecteur. „Ik heb jullie tenslotte niet voor niets mee naar dit oord ge bracht”. „We zullen gehoorzamen”, zei Ver hagen. „Kjjk jij ondertussen maar niet te veel naar die mooie zigeunerin”, voeg de zijn vrouw haar broer toe. „Dat ia 48-1D Reserve 48-1E Reserve 48-2E Reserve 48-4 Algemeen Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen 200 gram chocolade en/of suikerwerken. 2 rantsoenen tabaksartikelen 100 gram chocolade en/of suikerwerken. Voor de week van 17 t.e.m. 23 Novem ber zullen nog bonnen worden aange wezen voor tabak, suiker, koffie, thee en zoo mogelijk cacaopoeder. De bonnen 48-3 Algemeen voor 500 gram bananen moeten uiterlijk op Za terdag 16 November bij een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. De fruitbonnen blijven geldig t.e.m. 7 December. De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen vernietigd worden. WAT VOORAFGING: Sven Ohlquist, in specteur van politie te Kopenhagen, logeert in Nijmegen, bij zijn zuster Else, getrouwd met den advocaat mr. Ernst Verhagen. Hij toont interesse voor diverse buitenlanders, die in Nij- megens buitenwijken wonen, o.a. voor de familie Nabarescu. Bij de Van der Zuyden’s op „Monplaisir” op de Kwakkenberg schijnen veel buitenlan ders te komen. De vacantieganger André Boorneman, tot zijn spijt zon der zijn meisje Madeleine Uittenterpe, bezoekt een cabaretavond in „De Ver eniging”, als enkele vreemdelingen, door de volte gedwongen, aan zijn ta feltje plaats nemen. Het zijn de Roe meen dr. Sergei Marionu, de knappe Roemeense mademoiselle Ilescu en de Zweed Jörgensen; zij kunnen de naam Boorneman niet uitspreken en noemen hem „monsieur André”. Korte tijd la ter betreden ook mr. Ernst Verhagen Openb. Leeszaal en bibliotheek, Sneek. In de afgeloopen maand werd de Lees zaal door 1672 personen bezocht en be droeg 't aantal uitgeleende banden 5896. HEEG. Onze plaatsgenoot dhr. H. Kamstra is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Enter (Ov.). Er was tussen de beide groepen een kleine ruimte en daar zaten twee jongemannen, die geen dans hadden overgeslagen, zodat zij, even nadat de drie waren gaan zitten, opstonden om een aantal nieuwe rondjes op de gladde vloer te maken. Terwijl Ver hagen en zijn vrouw met den kellner ernstig overlegden, wat zij zouden drinken, sloeg Ohlquist de mensen in de zaal gade, waarbij zijn ogen het eerst gericht waren op de in het oog vallende groep met de beide Roe menen, om na een afdwaling door de foyer daar weer terug te keren. Van den Zweed kon hjj slechts rug en achterhoofd zien, van de anderen echter meer. Het dichtst bij zat André Boorneman, die bezig was een sigaret aan te steken. Hij trok blauwe wol ken uit de tabak en blies de rook naar boven. Een sliert rook dreef af naar Ohl quist en zijn gezelschap. Hij snoof even en Verhagen, die het hem zag doen, volgde dit voorbeeld onwille keurig op. „Een eigenaardig aroma heeft die sigaret”, vond hij. „Zoetig en tegelijk nogal zwaar, zou ik zeggen”. In een noot bij ons vorig overzicht hebben wij nog kunnen meedeelen dat Molotoffs rede in de vergadering van de Ver. Naties niet zoo verzoenend van toon was, als Stalins interview het was. Hij deed een feilen aanval op menschen als Churchill, die in de Sovjet-Unie het groote struikelblok voor hun plannen zien, in Rusland echter twijfelt men er niet aan, dat vrede in het belang is van het Russische en alle andere volken. Afschaffing van het vetorecht zou de genadeslag voor de V. N. beteekenen. daar de eensgezindheid der groote mo gendheden eerste voorwaarde voor het bestaan van dat lichaam is. Molotoff stelde een resolutie voor waarbij de ver gadering zich zou uitspreken voor een beperking der bewapening. De eerste maatregel zou zijn het verbieden van het vervaardigen en gebruiken van atoom energie voor oorlogsdoeleinden. De Vei ligheidsraad zou met het toezicht hierop belast worden. Denzelfden dag heeft na mens Nederland mr. van Kleffens ge sproken die hoopte dat practische vre desverdragen tot stand zouden worden gebracht, opbouwende samenwerking tusschen de groote mogendheden is daar toe een eerste vereischte, erkenning van de positie der kleinere mogendheden een tweede. Mr. van Kleffens drukte zijn af keer van het Franco-regime uit doch de toestand in Spanje moest met gezond verstand beschouwd worden, opdat men niet ongewild bijdrage tot de verstevi ging van dat regime. In beginsel ver werpt Nederland het vetorecht, dat iemand tot rechter in eigen zaak kan maken, doch wij zijn niet blind voor de huidige werkelijkheid en de onvolmaakt heid van de internationale gemeenschap, al zijn wij beslist gekeerd tegen een overmatig gebruik van het recht van veto. De spreker verwierp de gedachte dat Nederland voor een of andere groep optreedt of volgeling is van één of meer groote mogendheden, het handelt zuiver als lid der V. N. en naar eigen inzicht. We zullen hier nu niet verder ingaan op andere redevoeringen in de vergadering gehouden, ten slotte waren het alge- meene beschouwingen en alle aange roerde punten komen na de commissie vergaderingen nog aan de orde. Ook de Spaansche kwestie, die nu de Veilig heidsraad deze van zijn agenda heeft af gevoerd, in de algemeene vergadering helemaal niet goed voor je gemoeds toestand. En ze ziet er nogal af- werend uit”. „Dat ligt misschien aan het gezel schap”, grinnikte de inspecteur. Maar de kleine Roemeen, die het hoogste woord had, deed kennelijk zjjn best om de anderen aan het la chen te brengen. Ohlquist vond het bepaald jammer, dat hij bijna geen woord van het eigenaardige Frans kon verstaan, dat de man sprak. In ieder geval, hij had geen reden om te lachen, zoals het knappe meisje en de beide mannen, de eerste een tikje in getogen, maar de anderen uit volle borst. Het moest een goede grap zijn, die de vreemdeling te berde bracht. Terwijl Ernst en zijn vrouw zich wijdden aan de zorgvuldige uitvoering van een langzame foxtrot, nam Ohl quist kleine slokjes uit zijn glas. Hij merkte op, dat aan het tafeltje van de vreemdelingen een nieuwe fles wjjn werd gebracht, die pronkte in een grote koeler. De kleine Roemeen schonk in, nadat hij den kellner die dit wilde doen, de fles uit handen had genomen. „Proost zei Ohlquist, toen de SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK B O NN E N L IJ ST voor „Ik zal een tafeltje voor U bij zetten”, gaf deze te kennen. Om de dansvloer waren enkele rijen van tafels en stoelen. Dan kwam er een pad, dat geheel in het rond liep en bij de muren stonden weer stoelen en tafeltjes. Het pad was hier en daar al aanmerkelijk smaller geworden, omdat daar zitjes waren ingericht voor gasten, die waren gekomen, toen de zaal vol was. Ook nu werd ergens een tafeltje geplaatst, terwijl de kell ner even later met drie stoelen aan kwam dragen. Toen konden zij gaan zitten. „Kijk eens aan zei Ohlquist met een. „Daar zitten waarlijk de beide gasten van de familie Nabarescu met den gast van de familie Van der Zuyden. En ik zie, dat het gezelschap inmiddels is uitgebreid. Ken je dien jongeman misschien?” Maar Ernst en zjjn vrouw hadden André Boorneman nog nooit gezien en dat was helemaal geen wonder, want deze Rotterdammer had zich en zijn zwager inspecteur Sven Ohl- niet eerder in Nijmegen vertoond. missie kocht in datzelfde jaar op het toenmalige Achterom, nu Singel ge- heeten, een kaaspakhuis, waarin zjj de school wilde onderbrengen. De schoolopziener, de heer Zelvelder, vond het echter voor dat doel onge schikt en keurde het af, zoodat de schoolplannen niet konden doorgaan. Dr. G. A. Wumkes, die inmiddels als rechtz. hervormd predikant naar Sneek was gekomen adviseerde toen om er een evangelisatiegebouw van te maken, waarin de verschillende chris telijke vereenigingen een tehuis zou den kunnen vinden, en tevens bood hjj aan er Zondagsmorgens, als er een vrijzinnige dienst in de Groote Kerk was, pro deo in te preeken. Dit plan viel in goede aarde en nadat op 18 April 1906 officieel tot de oprichting van de Vereeniging tot bevordering van Christelijke Belangen was beslo ten, volgde op 11 October van het zelfde jaar de opening van het nieu we gebouw door dr. G. A. Wumkes. Het bestuur van de nieuwe vereeni ging bestond toen uit de heeren B. J. Puma, K. v. d. Brug, F. Zoethout, H. v. d. Molen, H. Huisman Sr., N. Zoet hout en M. Oppenhuizen. Op 2 Febr. 1907 trad de heer Puma af en werd dr. Wumkes als voorzitter gekozen. Daarna heeft telkens een der predi kanten aan het hoofd der vereeniging gestaan. Tot concierge werd benoemd de heer J. Nota, die 4 October 1906 in dienst trad en zijn werkzaamheden zeer nauwgezet tot en met 17 Juli 1931 vervulde. Aan het reeds over leden echtpaar Nota worden de beste herinneringen bewaard. Het nieuwe gebouw voldeed in een groote be hoefte, maar al spoedig bleek dat het te klein was en uitgebreid moest wor den. Die mogelijkheid deed zich voor in 1909 toen het achtergelegen pand van den manufacturier de Vries aan het Grootzand door brand verwoest werd. Daardoor kon de Vereeniging de beschikking krijgen over het direct achter haar gebouw gelegen pakhuis, dat werd aangekocht. In hetzelfde jaar werd ook nog een aangrenzende burgerwoning aangekocht. Er werden twee verbouwingsplannen ontworpen, maar het groote, waardoor ’t gebouw tweemaal zoo groot zou worden, kon wegens de financieele bezwaren niet uitgevoerd worden. Zoodoende werd alleen achter een ruime zijvleugel bij gebouwd. Achttien jaar heeft het oude gebouw daarna nog dienst gedaan. Toen kwam er nl. een geheel nieuw en veel grooter gebouw voor in de plaats. De behoefte daaraan was al jaren te voren gevoeld en een bouwfonds werd in 1924 gesticht. In Mei 1925 werd de oude buitensocieteit aan de Wester- singel aangekocht, om er een nieuw gebouw te doen verrijzen. Het plan hiervoor, ontworpen door wijlen archi tect F. de Jong, werd in de ledenver gadering van 29 December 1925 goed gekeurd en na de aanbesteding op 11 September 1926 werd de bouw op 16 November d.a.v. aan den aannemer Arends te Dronrijp opgedragen. Eeni- ge jaren tevoren was dr. Wumkes, die steeds een groote steun voor de ver eeniging was geweest wegens zijn ver trek naar Leeuwarden als voorzitter afgetreden. In zijn plaats werd Ds. H. W. te Winkel als predikant en als voorzitter der vereeniging benoemd. Op 7 Dec. 1924, nadat dr. Wumkes op 16 Sept, afscheid van de gemeente had genomen, werd hij bevestigd en direct 100 gram kaas 100 gram zelfrijzend bakmeel 500 gram bananen (voorinlevering) ouderling ten Have namens kerkeraad en gemeenteleden; burgemeester Tja- berings sprak nog een hartelijk woord waarna ook deze dienst beëindigd was. Het kerkgebouw was beide diensten geheel vol. HEDEN IK,* MORGEN GIJcommissie werd benoemd. Deze com- Nu het oogenblik nadert dat ook de landbouwbegrooting in de Tweede Ka mer aan de orde komt, stijgt in Bols- ward de spanning en zet men er het been schrap voor de laatste ronde in de strijd om de Rijkszuivelschool. Minister Mansholt heeft nl. aan de Staten-Gene- raal de beslissing gelaten of die school te Bolsward zal blijven dan wel naar Leeuwarden overgeplaatst. We zouden geen reden hebben daarover hier iets te zeggen, ware het niet dat deze zaak ook een meer algemeene zijde heeft in de verhouding tusschen de kleinere steden en het provinciaal centrum. Voor zoover ons bekend adviseeren de landbouw- onderwijsdeskundigen tot verplaatsing der school naar Leeuwarden. Men kan zich licht indenken waarom. Te Leeu warden zijn eenige groote zuivel- en daarmee verwante bedrijven gevestigd, evenals de Friesche zuivelorganisaties enz., aanraking waarmede voor de leer lingen nuttig kan zijn. Voor zoover het leerarencorps geen volledige taak aan de school heeft, kan men zich daar ge makkelijk van leerkrachten voorzien, terwijl deze anders steeds heen en weer moeten reizen. Er zijn wel meer voor- deelen te noemen. Anderzijds mag vast gesteld dat wat Leeuwarden dan ook wèl is, het niet is een centrum van hoo- ger landbouwonderwijs. Wij hebben geen lust de rol van enfant terrible te spelen, maar als de school om onderwijs- belangen verplaatst zou dienen te wor den zou er nog wel iets voor een andere plaats van vestiging te zeggen zijn, of zou deze strijd tegelijk moeten worden uitgevochten'met die over de plaats van vestiging van het proefzuivelbedrijf. Er zou zeker wat voor te zeggen zijn deze school en dit bedrijf in dezelfde plaats onder te brengen. Maar nu de strijd niet op dit breeder plan wordt gevochten en minister Mansholt de beslissing aan de Kamers laat en dus niet persé op de ver plaatsing schijnt te staan krijgen we de indruk dat de onderwijsbelangen te Bols ward nog niet zoo slecht worden ver zorgd, trouwens het blijkt ook uit het feit, dat tal van oud-leerlingen der school belangrijke figuren in de zuivel- wereld zijn. Waar de zaken zoo staan meenen wij dat historische rechten en de eisch dat het toch al wankele cultureele evenwicht in de provincie zooveel moge lijk worde gehandhaafd zwaar bij deze beslissing dienen te wegen. De histori sche rechten van Bolsward op deze school zijn niet voor discussie vatbaar, ze zijn onbetwistbaar. Deze school vormt een propaganda van niet geringe betee- kenis voor Bolsward. Verliest het de in richting dan verkeert die propaganda in haar tegendeel en zal men in den lande zeggen, dat een plaats, die zoo’n school moet prijsgeven, niet veel zaaks kan zijn. Welk een domper op de energie der Bolswarder bevolking En ten slotte om niet verder stil te staan bij de eco nomische nadeelen en bij de baisse op de huwelijksmarkt als al die jongemannen uit Bolsward verdwijnen een onder wijsinrichting als deze is in zekere zin ook een cultureele kern, welke voor groei vatbaar is. Hier in het Noorden zijn de kleinere centra al zoo schraal be deeld, hebben ze ook zoo geringe kans op het vestigen van nieuwe cultureele ker nen, dat ’t verdwijnen van iedere school van meer dan plaatselijke beteekenis uit een dergelijke gemeente geacht moet worden te zijn een regelrechte aanslag op haar leven. De strijd van Bolsward is daarom van meer dan plaatselijk belang en dient met aandacht door andere Frie sche gemeenten te worden gevolgd. Bolsward kan haar terecht waarschu wend toeroepen: „heden ik, morgen gij 47-1 Melk 47-1 Vleesch 47-2 Vleesch 47-1 Algemeen vereenigingen is gebruikt. In de oor- 47'3 A1Semeen 47-4E Reserve 47-4C Reserve 47-5B Res., 47-5C Res. 3 liter melk 47-6B Reserve 47- 4 Algemeen Bonkaarten KD, KE 612 (strook no. 2) 800 gram brood 250 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet 12 liter melk 48- 1 Vleesch, 48-2 Vleesch 100 gr. vleesch J 48-1 Algemeen 48-2 Algemeen der V. N. zal kunnen worden behandeld. Churchill heeft in zijn tam antwoord aan Stalin gezegd dat hij blij was te hooren dat Rusland slechts 60 divisies in Euro pa op de been had, maar ook dat is nog veel meer dan Engeland en de Ver. Sta ten daar hebben. De vergadering der V. N. en van den Veiligheidsraad zou den de gelegenheid moeten bieden om de sterkte van troepenmachten op vroeger vijandelijk gebied volledig te onthullen. De Russen zijn juist nieuwsgierig hoe veel troepen de Ver. Staten en Engeland op de been hebben in met hen bevriende landen, als Griekenland en in het. Nabije Oosten. Terwijl de algemeene vergade ring der Ver. Naties thans in commis sies is gesplitst, zjjn de ministers van buitenl. zaken der Groote Vier bijeen om de te Parijs opgestelde vredesverdragen nog eens na te gaan. De Franschman Bidault heeft echter zijn plaatsvervan ger gezonden daar hü het te druk heeft met de a.s. Zondag in zijn land te hou den verkiezingen, welke voorbereid wor den onder allerlei binnenlandsche moei lijkheden als stakingen enz. Er is nog niet veel uitgelekt over de eerste bijeen komsten der Groote Vier, doch men neemt aan dat Rusland zoowel als Enge land en de Ver. Staten bij de punten waarover te Parijs verschil van meening was, in hun houding zullen volharden en dat bijv, de kwestie inzake het bestuur van Triest en het Donaubeheer harde nooten om te kraken zullen blijven. In- tusschen heeft Nederland en België en Luxemburg zullen het ook doen aan de Groote Vier een nota doen over handigen, waarin de wensch wordt geuit van het begin af bij de opstelling van het verdrag met Duitschland betrokken te worden. Al te groote verwachtingen omtrent inwilliging van dit verzoek schqnt men niet te moeten koesteren, al erkennen misschien enkele der groote mogendheden Nederlands bijzondere po sitie; als eenige kleine landen direct in het overleg worden betrokken, zullen ook andere dat willen en zou het overleg der Groote Vier voor een voltallige vredesconferentie moeten plaats maken. We gelooven niet dat alle groote landen daarvoor te vinden zullen zijn, al zullen zij misschien de meest belanghebbende der kleinere naties tüdens hun bespre kingen willen hooren. Intusschen heeft Nederland zijn aan Duitschland te stel len eischen bekend gemaakt. Daar te veel Duitsch gebied zou moeten worden geannexeerd als ons land zijn geheel^ schade op deze wijze wilde zien vergoed, stelt het vooral economische eischen voor minstens 50 jaar mijnconcessies in Duitsch gebied tusschen Limburg en de Rijn; toezicht op Duitsche spoorweg-, kanalen en haventarieven om aan de on eerlijke concurrentie tegen Nederland- sche havens een eind te maken; verbod van het aanleggen door de Duitschers van kanalen, welke het Rijnverkeer zou den aftappen, een Duitsche muntpolitiek welke onze uitvoer naar dat land niet verlamt, als de Duitschers van onze ha vens enz. gebruik maken moeten ze er ook werkelijk voor betalen; inkorting van onze grenzen van 525 tot 340 km., de grensverbetering dus, welke 1750 km2 Duitsch gebied zou omvatten, o.a. dat bij de Dollardt tot Emden en het eiland Borkum. Zouden onze economische eischen worden afgewezen, dan behoudt onze regeering zich voor meer gebieds uitbreiding te vragen. Over de ontvangst dezer eischen door de Groote Vier is uiteraard nog niets te zeggen, al heeten de eischen met sympathie te Londen ontvangen te zijn. De heeren moeten het eerst nog eens worden over de verdragen van Parijs en dat kan nog stagnatie geven ook in het aanvatten van het Duitsche vraagstuk. In hoeverre de overwinning der republikeinen bü de Amerikaansche congresverkiezingen van invloed zal zijn op de buitenlandsche po litiek der Ver. Staten moet worden af gewacht. De thans gevoerde politiek was vrucht van. een compromis tusschen de mocraten en republikeinen, maar moge lijk wordt een nog wat scherper houding tegen Rusland. Overigens dreigt het, nu Truman een congres krijgt dat republi- keinsch in meerderheid is, een warboel in de binnenlandsche politiek te worden, het werk van Roosevelt wordt afgebro ken en veel goeds voor het buitenland kan er niet uit voortvloeien. De behoefte aan een derde, vooruitstrevende partij, zal zich in de Ver. Staten in de komende 2 jaar steeds scherper doen gevoelen. vier hun glazen ophieven. Even was de muziek zacht. „A vous, ma belle”,, zei op dat ogenblik de kleine Roemeen tegen het knappe meisje, meteen een kleine bui ging makend. De twee mensen uit het Zuiden ke ken elkaar even aan. De man glim lachte buitengewoon vriendelijk. Het meisje daarentegen keek min of meer uit de hoogte, maar toen de beide andere mannen met haar klonken, speelde er toch even een zweem van een glimlach om haar mond. Even la ter accepteerde zij de uitnodiging van André Boorneman om weer een dans te doen. De jongeman zag er een beetje blozender uit dan gewoonlijk. Of het kwam door de wijn dan wel door de donkere ogen van mile. Ilescu, wist hijzelf niet. In ieder geval vlotte het gesprek, naar Ohlquist ontdekte, buitengewoon. De Roemeense leek een beetje te ontdooien. De inspecteur kreeg even de indruk, dat het feite lijk de aanwezigheid van haar land genoot was, die haar gereserveerd maakte. de tweede helft van de 12e periode (10 t.e.m. 23 Nov.) 1946. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook no. 2) 800 gram brood 400 gram brood 125 gram boter 125 gram margarine of 100 gram vet. 250 gram margarine of 200 gram vet. 4 liter melk. 100 gram vleesch 400 gram vleesch 200 gram kaas 100 gram zelfrijzend bakmeel 1600 gram brood 800 gram brood Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 NIJLAND, 3 Nov. Na een korte vacature kreeg onze Ned. Herv. ge meente weer een nieuwe herder en leeraar en wel Ds. A. D. Bakker die de vorige Zondag afscheid had geno men van zijn vorige gemeente te Le- mele. Ds. J. Breeuwsma (studievriend van Ds. Bakker) van Garsthuizen be vestigde den nieuwen predikant in zjjn werk naar aanleiding van Hand. 18 9 en 10a waar wij lezen: „En de Heere zeide tot Paulus door een gezicht in de nacht Zijt niet bevreesd, maar spreek en zwijg niet, Want ik ben met u”. Des namiddags betrad Ds. Bak ker de kansel en koos als tekst Rom. 1 11 en 12: „Want ik verlang om u te zien, opdat ik u eenige geesteljjke gave mocht mededeelen, teneinde gij versterkt zoudt worden. Dat is om mede vertroost te worden onder u, door het onderling geloof, zoo het uwe als het mijne”. Na de prediking sprak Ds. Bakker kerkeraad, kiescollege, kerkvoogden en notabelen, koster en organist en de overgekomen Ring broeders, ds. Gordeau als consulent, ds. J. Breeuwsma als bevestiger, bur gemeester Tjaberings en de aanwe- zige leden van zijn vorige gemeente toe. Hierna werd Ds. Bakker toege sproken door Ds. Jansen namens den ring Ijlst, Ds. Gordeau als consulent,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1