XC Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I I I I I n schel Pr ij sbeheer sching DINSDAG 19 NOVEMBER 1946 le JAARGANG No. 23 IEEK jpers >riek 24 I I SNEEKER NIEUWSBLAD mooie naast zijn, gelukwenschen tevens fes lerkte van Sneek Ab.-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar r 27 LIE besturen van kleine plaatsen bezorgd heid voor de toekomst naar voren. Die ontwikkeling heeft nl. voor deze groote Willy’s vrouw. De R. K. Tooneelgroep voerde Don derdagavond j.l. in Amicitia op het too- neelspel in 3 bedreven „Willy’s vrouw”. (De kribbebijter). Willy’s vrouw het i zich dacht ur op derbij af en n fles 3 van Zuy- ideels veel s nog e an- i veel deed rlijvi- eerst rigen tdend h tot lank- sman k de zeer j aan Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS <antoor rsum Adel- i goud is! von ■k eenige Zilver Vrijdag en Zaterdag heeft de Op sporingsdienst voor de Prijsbeheersching een intensieve controle uitgeoefend in Sneek en de Zuidwesthoek van Fries land. In Sneek werden totaal 95 zaken bezocht, waarbij 24 processen-verbaal gemaakt werden, nl. 23 wegens te hooge prijzen en 1 wegens onvoldoende prijs aanduiding. De volgende bedrijven wer den geverbaliseerd: lederwaren 1; chem. producten (koperpoets) 1; papierwaren 2; meubelen 4; kleinmeubelen 2; ijzer handel 1; boekhandel (vulpennen) 1; ga lanterieën (kammen) 1; borstelwerk 1; slagers 2; poelier 1; bakkers 2; textiel handel 1; café’s 1; diversen 3. Het per centage der overtredingen bedroeg dus ook hier plm. 25 maar over 't alge meen maakte Sneek volgens de opspo ringsambtenaren, een gunstige indruk. De meeste overtredingen waren niet van ernstigen aard, en de voorschriften be treffende de prijzaanduiding worden in Sneek zeer goed opgevolgd. in op- h eeni huia- r Ver. relijks- onder cetvol oud, jeloof, 1 dag. ia af- >ndag. af en toe weer van stal wordt gehaald, maar dat eigenlijk een rustige oude dag behoort te hebben. Niettemin, men heeft nog danig kunnen lachen om de zotte situaties, waarvan het stuk vol is, en dat is dan ook goeddeels te danken aan de wijze van opvoering èn de keurige décors. Koen van Hegenhuizen vertolk te zijn rol uitstekend en zoonlief Willy was een waardige opvolger van papa. Geertruida speelde haar rol allerliefst, een hupsch ding, dat veel belooft. Ook Clara vertolkte haar rol heel goed al had zij zich iets meer kunnen „geven”. Oom Nico is geknipt voor zoo’n rol; een levensblije oud-vrijgezel. August Schim- melman was heel goed, alleen nu en dan te beweeglijk. Dr. Meerenhout, de advocaat was voor deze rol te jong, wat jammer was, omdat hij zich al aardig op de planken thuisvoelt. De oude Katri was, zooals we haar vaker hebben ge zien het prototype van een kwebbelen de, ontevreden oude huishoudster. Frans was óók goed, maar hij heeft de „statig heid des huisknechts” meer in acht te nemen. Ondanks dan deze enkele op- en aanmerkingen een héél goed geslaagde avond, dank zij de knappe regie van mevr. FortuinZelle, met een bloemen hulde voor de dames. Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Kantoor voor Abonnementen) Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Kerkniesuws. Classicale Vergadering. J.l. Woensdag werden in het geheele land de buitengewone classicale verga deringen der Ned. Herv. Kerk gehouden. Te dezer stede vond deze samenkomst plaats in het gebouw voor Chr. belan gen. Naast de afgevaardigde predikan ten en ouderlingen waren ook andere ouderlingen en diakenen en de kerkvoog den uitgenoodigd, zoodat een groot aan tal door ds. J. van Veen, de praeses der vergadering, na gezamenlijke zang van Gez. 257 1 en gebed en Schriftlezing van 2 Oor. 12 110, kon worden wel- Wydingsavond. De C.J.M.V. alhier hield Donderdag j.l. in verband met de week der gebeden, uitgaande van de Wereldbonden voor Christelijke Jongemannen en Jongevrou- wen, in de Groote Kerk een wijdings- avond, waarin dr. H. J. Honders, Ned. Herv. predikant te Wassenaar en de heer M. C. Fallentin, secretaris van het N.J.V., van Amsterdam, spraken over het onderwerp „Een Heer voor de ge heele wereld”. Dr. Honders sprak na gebed allereerst over „De wereld”. Hij begon met een hartelijke dankbetuiging voor wat hij en zijn gezin aan hulp in den hongerwinter 1944/’45 uit Sneek heeft mogen ontvangen. En toen op 29 April ’45 de laagvliegende bommenwer pers op- de vliegvelden Valkenburg en Duindigt hun waardevolle voedselpak ketten losten, bleef geen mensch onbe wogen. Wij hebben toen een wonder Gods beleefd. Niemand die het niet mee gemaakt heeft, kan het zich indenken wat die hongersnood voor ons is ge weest. In die gepantserde vogels zagen wij de boden van den komenden vrede, maar ook van Gods goedheid, Die sprak: Tot hiertoe en niet verder. Later waren er, die deze uitredding een wonder der techniek noemden. De vraag rijst dan Is deze wereld een spel van krachten, die door den mensch worden bestuurd of is er een Geest, die zich van menschen ijere prijzen van zulke artikelenbedient Verschillende schrijvers van naam hebben in hun werken met het christendom gebroken, doch als zij den toestand der wereld teekenen, dan is het al pessimisme wat zij zien, zonder op lossing. Er is maar één weg wij moe ten den God van den Bijbel weer ont dekken. Als dat gebeurt, zullen we den mensch en de wereld beter leeren ken nen. Dan zullen we leeren de verbete ring van de wereld niet allereerst van den mensch, zelfs de meest ideale, te verwachten. Onze wil wijkt af van Gods wil en hoe zullen wij den vrede in de wereld bevorderen als wij geen vrede met onze buren kunnen houden. Char lotte Kohier heeft in een van haar, mees terlijke voordrachten eens gezegd Eu ropa sterft omdat het geen God meer heeft. Jezus Christus is het licht der wereld, Die gekend en erkend wil, ook door jonge menschen, De kracht van een beweging wordt niet uitgemaakt door hoeveel er tegen zijn maar hoeveel er voor zijn. Hem te belijden kan niet zon der de bereidheid tot het lijden, maar Christus is in de wereld gekomen om die wereld te redden. Na samenzang sprak de heer Fallen tin over De Heer. Spr. wees er op, dat er zeer velen zijn, die het veel gebruik te slagwoord hopeloos voor allerlei za ken gebruiken. En als er dan een op lossing is ontstaan, schrijven zij dat aan eigen mogelijkheid toe. Of als we het zelf niet kunnen, wellicht kunnen ande ren het dan. Wij zitten op verschillend terrein in het moeras en waar zit nu de fout en hoe komen we er uit. Zou het ook zijn doordat we zoo grenzeloos ei genwijs en hoogmoedig zijn en niet be reid om ongelijk te bekennen Wij kunnen of willen niet naar Hem, die ons kan helpen en die als de vader uit de gelijkenis met uitgebreide armen ge reed staat zijn tot inkeer gekomen zoon te ontvangen. Jezus Christus vraagt zou je niet alles loslaten en het met Mij wagen? Als we dat doen, worden we nieuwe menschen omdat onze zonden nu vergeven zijn. Dan worden we opgeno men in een andere gemeenschap, de kerk, waarmee ook de jeugdbewegin gen verbonden zijn. Volgend jaar zullen in Oslo 1300 afgevaardigden der jeugd beweging uit heel de wereld samenko men, om samen vereenigd zich te scha ren om het kruis en het met kracht uit te roepen, dat Jezus Christus de Heer is. Zoo gezien is de toestand der wereld niet hopeloos, maar alles hoopvol, om dat Hij de Heer is. Het Chr. Gem. zangkoor, onder lei ding van den heer J. Nauta, zong op voortreffelijke wijze een viertal liederen. De heer Fallentin sloot de niet druk be zochte samenkomst met het „Onze Va der”. prijsnoteeringen werkelijk op het geoor loofde niveau komen; bij haar actie zijn haar waarschuwingen het liefst en de middenstander kan er op rekenen dat de ambtenaren steeds correct zullen op treden. wol, u in 1 is tiid I net |j kom geheeten. Een kort openingswoord naar aanleiding van het gelezene werd door hem uitgesproken, waarna de scri ba, ds. J. C. M. Jansen, de eveneens kort gehouden notulen las, die ongewijzigd werden vastgesteld. Allereerst bracht de heer M. K. Feen- stra zijn in Juni uitgestelde lezing over „Gemeenteopbouw in de gemeente” ten gehoore. Spr. gaf hierin zeer beharti- genswaardige wenken ten opzichte van den arbeid der ambtsdragers en de hou ding der gemeenteleden ten beste, op welk pleidooi eeïi geanimeerde bespre king volgde. Wegens vertrek uit de clas sis moest een secundus en tertius voor de Generale Synode worden gekozen. Ds. J. C. M. Jansen van IJlst wordt voor het eerste, ds. J. N. de Ruiter van Sneek voor het tweede benoemd. Van kolonel de Kluis, leger-predikant, is een noodkreet ingekomen betreffende de geestelijke verzorging van onze soldaten in Indië, benevens die van de inheem- sche kerken aldaar. Het is ontstellend hoe weinig predikanten er voor dit werk zijn. Er wordt een dringend beroep gedaan op de kerkeraden hun predikant desgewenscht gedurende zijn werkzaam heden in Indië vrijstelling te verleenen. Een commissie bestaande uit den voor zitter, ds. Schweitzer en den heer Feen- stra zal trachten deze zaak in deze clas sis tot een goed einde te brengen. Er is een schrijven van de Synode ingekomen betreffende de zorg voor de politieke delinquenten, welk schrijven aan de ker keraden wordt meegegeven ter behan deling. Een brochure van de Synode be treffende de financieele toestand der kerk en de middelen oip de benoodigde gelden te verkrijgen, wordt zeer uitvoe rig door den praeses toegelicht. Het blijkt dat voor 1946 aan uitgaven voor allerlei kerkelijk werk benoodigd is een som van een millioen gulden. Verwacht wordt dat dit bedrag uit de zgn. Paasch- collecte en de Oudejaarsavond-collecte zal worden gevonden. Na een breedvoerige bespreking, waar bij tal van vragen worden gesteld, die door den voorzitter worden beantwoord, wordt een commissie benoemd om deze belangrijke zaak bij de gemeenten in te leiden. In deze commissie nemen zitting ds. Jansen, ds. mr. Schoenmaker en kerkvoogd Hofstra van Nijland. De voor zitter deelt nog mee, dat tusschen Kerst mis en Paschen opnieuw een buitenge wone classicale vergadering zal worden gehouden, wat ds. Schweitzer aanleiding geeft te verzoeken de stukken ter be- studeering eerder toe te zenden, wat toegezegd wordt, waarna ds. de Kleijne de vergadering met dankgebed sluit. IJLST. Beroepen bij de Doopsgezinde Raad van Beheer door de feestcommis sie, bij monde van haar voorzitter, den heer J. Lust, een huldeblijk aangeboden in de vorm van een eikenhouten gedenk plaat, vermeldende de namen van de op richters en de bestuursleden vanaf de oprichting tot heden. Deze zal op een passende plaat in de Jachthaven worden aangebracht. „Den Vaderlandt ghetrouwe”. Op Woensdag en Donderdagavond j.l. werd het bovenvermelde tafreelenspel alhier wederom twee avonden met groot succes opgevoerd. Beide keeren was de groote zaal van het Gebouw Chr. Belan gen geheel gevuld met enthousiast pu bliek. De spelers, die bijna aan hun 50ste opvoering toe zijn, vertolkten de tafree- len op zeer vlotte Anjze, Obergruppen- führer Meier en de Gefreiter waren bijna niet van echte moffen te onderscheiden hetgeen ’t publiek soms deed vergeten dat het maar tooneelspel was. Groot was de hilariteit toen de N.S.B. burgemees ter het slachtoffer werd van een „kraakje". Zonder bretels en „hands up” werd hij door de K.P.’ers in de kluis geduwd. Na de vele spannende en sen- sationeele tafreelen aanschouwde het publiek tenslotte een grootsch opgezette apotheose, waarin o.m. de „Friesche Maagd” op zeer aangrijpende wijze de gevallen illegale strijders herdacht. Dat dit het publiek zeer ter harte ging, bleek wel uit de bijna 1000.die de collecten opbrachten ten bate van de Vereeniging Friesland 1940-45. Zuivering. Op grond van het zuiveringsbesluit 1945 is bij beschikking van de min. v. O. K. en W. ontslag verleend aan dr. B. Dijkstra, dir. der R.H.B.S. te Sneek, wo. nende te IJlst, gerekend van 15 Aprif 1945 af Hitlers êénmansduikboot te bezichtigen. Hitlers anti-invasiewapen, de één mansduikboot, wordt hier thans ten toongesteld in een tent op de Markt straat. Velen zullen er al geweest zijn, doch hun, die dit wanhoopswapen nog niet gingen bezichtigen, zij meegedeeld dat zij er tot en met Woensdag nog ge legenheid toe hebben. De tentoonstelling is georganiseerd door de stichting Na tionale hulpactie Roode Kruis, met een bezoek help,, men ook de oorlogsgetrof fenen. Er wordt ook een verloting ge houden, met als hoofdprijs een ameuble ment. we die tendenz zien, dan komt er bij de werd verhoogd. Ook het strijkje droeg daar veel toe by. In de feestavond voor de aandeelhou ders, die ’s avonds volgde, werd den Ooncert-Tooneelavond Stedelijk Muziek corps „Sneek”. Met het verloopen van het getij heeft ons Stedelijk Muziekcorps ook de bakens verzet. Er is een tijd geweest dat een concert alleen volle zalen trok, nu moe ten er andere attracties en „bal na” aan verbonden worden om van een goed ge vulde zaal verzekerd te kunnen zijn. Bij die verandering heeft het Stedelijk Mu ziekcorps zich aangepast, zoodat het programma van de avond die Woens dag in Amicitia gegeven werd, naast het concert ook tooneel bevatte en met dan sen besloten werd. En inderdaad werd hiermede bereikt dat er een groot aan tal belangstellenden was. Daar zullen wel onder geweest zjjn die de muziek op de koop toe namen, maar die hebben stellig geen rouwkoop gehad, want het was werkelijk een genoegen om naar het corps te' luisteren. Wel heeft dit door de herhaalde wisselingen van di rectie een moeilijke tijd achter de rug, en eischte de militaire dienst kortge leden weer een zestal jonge leden op, maar toch blijken deze moeilijkheden, gehoord de wijze waarop er gespeeld werd, onder de leiding van den nieuwen dirigent, den heer B. de Jong, al weer voor een belangrijk deel overwonnen te zijn. Nadat het concert door een achttal jeugdige trommelslagers was aangekon- digd, sprak de voorzitter, de heer G. Bouma, in het Friesch een kort ope ningswoord, waarin hij den overleden directeur Dr. Schmidt Marlissa op waar- deerende wijze herdacht en diens opvol ger aan het publiek voorstelde. Met een pittige en uitstekend gespeel de „Frisia marsch” van onzen oud-stad- genoot H. B. te Strake, opende het corps het gevarieerde programma, dat ook een aantal nummers bevatte, die zwaarder eischen aan het ensemble stelden. Die werden dan ook niet heelemaal smette loos uitgevoerd, maar over het geheel kweet het corps zich ook hierin ver- BINNENLANDSOH OVERZICHT. Het plaatseljjk nieuws dwingt ons dit maal zeer kort te zjjn in deze rubriek. Gelukkig komt echter ook daarin ver andering, want het zijn niet alleen de dagbladen welke meer papier toegewe zen kregen ook de streekbladen krijgen spoedig wat meer. Wat de gebeurtenissen van den afge- loopen week betreft zouden wij er bij slechts twee even willen stilstaan. In de eerste plaats bij de vliegramp op Schip- iiol, welke 26 personen het leven kostte, riet blijkt niet juist te zijn dat dit K.L. M.-vliegtuig van Londen onderweg was met een in brand geraakte motor, want dan had men het op Schiphol geweten, omdat tot een halve minuut voordat het ongeluk gebeurde het radio-verkeer tus- scnen het toestel en Schiphol normaal is geweest. Toen de telegrafist het be richtenverkeer eindigde was het toestel ongeveer 100 m. van den grond. Op dat oogenblik maakte het een abnormaal scherpe bocht, zoodat verondersteld wordt dat door verlies van snelheid de landingsmanoeuvre is mislukt. Op het laatste oogenbliK heeft de vlieger blijk baar vol gas gegeven om het gebrek aan snelheid op te heffen en dat is op een dergelijke hoogte gevaarlijk, zooals nu op schiphol weer is gebleken. De andere Kwestie waarover iets dient vermeld is de Indonesische. Vrijdag is de tekst van de ontwerp-overeenkomst door de Com- missie-Generaal en de Indonesische lei ders geparafeerd. Er werd verder be richt dat de commissie niet naar Neder land zou komen, maar de minister van overzeesche gebiedsdeelen Jonkman en eenige andere hooge functionarissen naar Indonesië zouden gaan Op één punt van de overeenkomst was nog de goedkeuring van de Ned. regeering noo- dig en men hoopte die spoedig te ont vangen. Daarna zou dan de overeen komst publiek worden gemaakt. Welk punt het hier betreft is terwjjl we dit schrijven niet bekend, maar het viel blijkbaar buiten de bevoegdheid der C.G. om het zonder meer te aanvaarden. Intusschen heeft de Indische kwestie een onzer ministers genoopt heen te gaan. De minister van wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, de bouwer van de groote sluis te IJmuiden en de leider van de werken tot afsluiting van de Zuiderzee, heeft ontslag gevraagd om dat hij zich naar hij meedeelt niet kan vereenigen met de politiek door de re geering ten opzichte van Ned. Indië ge volgd. Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK bezwaren, zoowel economische als cultu- reele. Maar voor Sneek is er altijd één lichtpunt, waardoor wij de toekomst met vertrouwen tegemoet kunnen zien. Wij hebben iets wat men niet naar een groo ter centrum kan overbrengen: het Snee- kre Meer Dat is ’n voorrecht dat.in de loop der jaren steeds grooter is gewor den en in de toekomst van nog veel grooter beteekenis zal worden. Dat geeft tevens aan in welke richting wij de toe komst van Sneek moeten zoeken en de richting waarin wij ons moeten ont plooien. Wij zullen ons op de watersport moeten instellen en met alles wat daar mee samenhangt moeten bezig houden. In dit licht bezien was het een groote daad toen 35 jaar geleden de grondslag werd gelegd voor het complex jacht havens dat we nu in Sneek kennen en het getuigde van een vooruitziende blik en ondernemingsgeest om dit werk te beginnen. De jachthaven heeft een goe de klank in het land. Wie aan Sneek denkt, denkt aan het meer, en wie aan het Sneeker meer denkt, denkt aan de Sneeker jachthaven. Daarom is het ge meentebestuur hier ook aanwezig om waardeering voor wat in de afgeloopen 35 jaren werd bereikt en de beste wen- schen voor de toekomst uit te spreken. De gemeente en de jachthaven zijn niet met de bekende zilveren koorde aan elkaar verbonden. Want hier hebben we nu eens te maken met werk dat volledig berust op particulier initiatief, en aan toont dat, wanneer men gemeenschap pelijk te werk gaat, men inderdaad veel groots tot stand kan brengen. Wij had den elkaar eenige malen noodig, maar in alle gevallen is die samenwerking be vredigend verloopen. Ik spreek de wensch uit, dat ook in de toekomst die samen werking even vlot moge verloopen en dat de jachthaven onder de energieke leiding van den Raad van Beheer tot nog grooter bloei zal komen, omdat wij één gemeenschappelijk doel hebben de bloei van Sneek Namens de Raad van Beheer dankte de heer E. Hazelhoff den burgemeester voor zijn waardeerende woorden. Dat U hier aanwezig is, bewijst uw belang stelling voor onze organisatie. Inder daad is de watersport ook een belang voor de stad Sneek geworden, en daar om hoop ik,1- wanneer wij te eeniger tijd uw steun noodig; mochten hebben voor een eventueele uitbreiding van de Snee ker Jachthaven, wij daarop kunnen rekenen. De burgemeester was niet de eerste spreker. Vóór hem sprak nl. de heer F. H. Ringnalda, die namens de Ijsclub „Friso” hulde aan de oprichters bracht, die in den tegeiwvoordigen Raad van Be- gen. Niet alle sportverenigingen heb ben het geluk de sympathie van de bur gerij te genieten zooals de Sneeker Jachthaven. De ijsclubs b.v. ondervinden niet die medewerking die zij zoo gaarne zouden zien. Spr. hoopte echter dat ook dat zal veranderen. Na de heer Gaastra, die de Zeilver. „Workum” vertegenwoor digde, sprak de voorzitter van de S.Z.C., de heer G. S. Hofstra, die er aan her innerde dat zijn vereeniging indertijd het initiatief nam tot de oprichting van de Jachthaven, en nadat hij den geheelen Raad van Beheer lof had toegezwaaid, zich nog tot den heer Ferwerda wendde, die spr.’s vader, de eerste voorzitter van de N.V., opvolgde en nu al 25 jaar zit ting heeft in het bestuur. Hij feliciteer de den heer Ferwerda met dit jubileum, en sprak dé wensch uit dat deze nog lang zijn gaven en krachten aan de Jachthaven zal mogen geven. De heer B. Brinksma bracht de felicitaties over van de redactie van het Watersportblad „Water en Wind” te Amsterdam. Dr. J. W. v. d. Zijpp voor de Kon. Zeil ver. „Sneek”, de heer K. Kingma voor de Zeilver. „De Watergeus” te Dokkum en namens de Centrale commissie voor het Skütsjesilen in Friesland, de heer H. P. Timmermans als voorzitter van de Ver. v. Sneeker Zakenlieden, en de heer Bloemberg voor de Zeilverenigin gen „Drachten-Veenhoop” en „Dracht- ster Watersport”, die eveneens een eere- saluut bracht aan den havenmeester, die hij eens „de man met de zes handen” hoorde noemen. Bij de vele particulieren die hun ge lukwenschen aanboden, bevonden zich o.a. de heer M. Oppenhuizen, oud-be- stuurslid en burgemeester Reitsma van Witmarsum. Het aantal schriftelijke ge lukwenschen, uit het geheele land toe gestroomd, was ook zeer groot. Eén daarvan werd in zijn geheel voorgelezen, nl. die van den Commissaris der Konin gin, die tot zijn spijt niet zelf aanwezig kon zijn maar op deze wijze zijn in waardeerende bewoordingen gestelde gelukwensch aanbood. Vele brieven en toespraken gingen van bloemen verge zeld waardoor de feestelijke stemming die er tijdens de receptie heerschte, zeer In een Donderdagavond alhier gehou- .den persconferentie hebben het hoofd van de opsporingsdienst van het direc- toraat-generaal van de prijzen, de heer Vrolijk en de heer G. Verheul, voorlich tingsambtenaar van dien dienst, een en ander meegedeeld over de actie, welke thans wordt gevoerd om het prijsniveau werkelijk te doen overeenstemmen met de geldende prijsvoorschriften. Deze ac tie op groote schaal is ongeveer 6 weken geleden te Amsterdam begonnen, later gevolgd door die te Den Haag, terwijl thans tegelijkertijd in verschillende ge deelten van ons land groepen ambtena ren geconcentreerd zijn. Lang kan men er over praten of verlaging van het prij- zenpeil noodig is, maar allen zullen het er wel over eens zijn dat de prijsvoor schriften over het algemeen nog niet be hoorlijk worden nageleefd. Dat blijkt uit het feit dat zelfs met een handvol amb tenaren meer dan 4000 prijsovertredin- gen per maand worden geconstateerd in het geheele land. Ze komen voor in elke branche en in elke schakel daarvan, zoowel bij fabrikant, grossier als in den kleinhandel. In protestvergaderingen van den middenstand wordt wel beweerd dat wij alleen den middenstand te lijf gaan, doch dit is niet juist. In de eerste plaats moet men er aan denken, dat er 200.000 middenstandszaken zijn en misschien op elke 100 daarvan 1 fabriek, het spreekt dus dat het aantal verbalen in den klein handel ook veel gropter moet zijn dan tegen fabrikanten en grossiers. Boven dien is de contröle bij deze schakels zeer verschillend. Bij de detailhandel kan men een prijsovertreding gemakkelrjk vast stellen, men kent den inkoopsprijs, kent ook de geoorloofde winstmarges, en weet dus wat de verkoopprijs mag zijn. Bij fabrieken moet men echter kost prijscalculaties maken, dat vordert een zeer tijdroovend onderzoek, dat maanden kan duren. Toch is de opsporingsamb tenaar er altijd op uit de bron van de prijsovertredingen te bereiken, consta teert hij in den kleinhandel een over treding door te dure inkoop dan wordt de ketting gevolgd om bij de bron te komen. Wat het aantal overtredingen betreft, het is duidelijk dat bij de goed gedistribueerde artikelen kruideniers waren, brood, zuivelproducten, deze het minst voorkomen, als er geen zuivere zwarte handel in het spel is; ieder weet bijv, immers wel wat een pond suiker kost enz. Anders ligt het bij artikelen, waarvan de prijs bepaald moet worden door een kostprijsberekening, daar ko men in elke schakel overtredingen voor. Bijv, de keramiek, wat weet het publiek van de i Verkoopt een fabrikant een vaasje voor bijv, fl.— aan den grossier en mag deze 10 winst rekenen dan betaalt de kleinhandel fl.10 en deze mag het pu bliek misschien 30 meer rekenen, dus f 1.43. Rekent echter deze fabrikant f 2, dan voelt men hoe geweldig deze prijs door de aanzienlijke winstmarges welke in deze branche geoorloofd zijn, in den kleinhandel stijgt. Met nadruk stelde de heer Vrolijk vast dat het den dienst er niet om te doen is zooveel mogelijk pro cessen verbaal te maken, men wil alleen de juiste prijsnoteeringen bereiken, kan dat door waarschuwingen des te beter. Bij de actie in Den Haag werden de eerste dagen 27 A 28 overtredingen geconstateerd, na tien dagen waren er slechts 10 tot 12%, het optreden van den sterken arm had dus ook waarschu wend gewerkt en dat optreden is dus blijkbaar ook noodig. Maandag 11 November is in deze om geving de actie begonnen. Dien dag wer den 96 zaken in de omgeving van Sneek bezocht, 21 kregen proces verbaal, waar van 5 voor ontbreken prijsaanduiding en 16 wegens te hooge prijzen. 20 tot 25 was dus in overtreding, controle was dus ook hier wel noodzakelijk; van de horeca-bedrijven werden 9 bezocht, en waren 3 in overtreding, van de 11 be zochte textielzaken waren 2 in over treding, van de 36 kruidenierszaken 3, groenten en fruit 12 bezocht, 1 in over treding, van de 13 bezochte slagers 1 in overtreding. De tweede dag was men in Bolsward en omgeving. 121 zaken wer den bezocht, 36 kregen een proces ver- baal, waarvan 7 on void, prijsaanduiding, een groote partij appelen werd in beslag genomen omdat ze roetzwart was, en elders waren huishoudelijke artikelen vaak zelfs 100 te hoog genoteerd. Op den derden dag, in Workum en omgeving, werden 113 zaken bezocht en 23 gever- j baliseerd, waarvan 2 onvold. prijsaan- duiding. Aan de prijsaanduiding wordt j groote waarde gehecht; het is het be langrijkste prijsvoorschrift, weglaten van een prijs in de étalage kan bijv. prijsoverschrijdilng in den winkel ca- moufleeren, men zal er ook niet zoo gauw toe komen te hooge noteeringen aan te duiden en ten slotte het publiek leert via de prijsaanduiding ook gaande- weg de ware prijzen kennen. Zooals reeds gezegd gaat de actie niet alleen 1 tegen de overtredingen in den kleinhan- del maar ook tegen fabrikanten en gros- siers. We zijn thans een actie in de tex- tielbranche begonnen waarbij in 30 ge vallen bleek, dat fabrikanten en gros- siers bepaalde bedragen boven de fac- tuurprijs van den kleinhandel vroegen en ontvingen. Men hoopt thans dit euvel de kop te kunnen indrukken en gelukkig zijn reeds stemmen uit den middenstand opgegaan om het betalen van dergelijke toeslagen op facturen te weigeren. Ook de meubelindustrie heeft onze speciale aandacht, tegen verschillende fabrikan- ten en grossiers is al procesverbaal op- gemaakt. Bij het beantwoorden van vragen deel- de de heer Vrolijk nog mede dat voor voedings- en genotmiddelen, textiel- en i lederwaren de artikelen zoowel in de étalage als in den winkel geprijsd moe- ten zijn, terwijl ten slotte de heer Ver heul er de nadruk op legde dat het de prijsbeheersching er niet om te doen is bloed te zien, ze wenscht echter dat de Gemeente alhier, Da. M. C. Schepman neer waardige opvolgers hebben gekre- te Broek op Langendijk. OUDEGA (W.). Bij de j.l. gehouden stemming is tot notabel gekozen (vac. H. de Vries) de heer F. Jouwsma. SCHARNEGOUTUM, 13 Nov. Bij de heden gehouden stemming voor leden van het kiescollege van de Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen: J. Heeringa, D. Noordmans en R. Schaap en gekozen A. Bootsma en G. Boorsma, allen te Scharnegoutum. GOENGA. Herkozen tot leden van het kiescollege van de Ned. Herv. Gemeente Goënga c.a. de heeren P. Zeilstra, Gauw, M. Bokrna, Goënga en J. Bootsma, Goënga. Receptie Raad van Beheer N.V. Sneeker Jachthaven. Onze jachthaven is een bezit waarop wij als Sneekers trotsch zijn, en terecht, want zij js de grootste overdekte haven in Nederland en zij neemt in de water sport een belangrijke plaats in. Niet al leen wij Sneekers profiteeren er van ook vreemdelingen, hetzij ze uit onze eigen provincie komen of van ver af, vinden er, als ze in Sneek vertoeven, een goede ligplaats en een gastvrij ont haal. Voor dat laatste zorgt vooral de havenmeester Hospes, en daarom is het ook mede aan hem te danken dat onze haven in geheel ons land zoo’n groote bekendheid en zoo’n goede naam geniet. Daarover werd reeds meermalen in krantenartikelen geschreven, maar het bleek opnieuw tijdens de receptie, die de Raad van Beheer Vrijdagmiddag ter ge legenheid van het 35-jarig bestaan der N. V. in de foyer van Amicitia hield. Daar kwam nl. in woord en geschrift en door de vele bloemstukken die deze woorden en brieven een meer stoffelijke vorm gaven, wederom de groote waar deering tot uitdrukking, die er in wa- tersportkringen, maar ook daar buiten, bestaat voor het prachtige werk dat de Sneeker jachthaven in de afgeloopen 35 jaren voor de bevordering en bloei van de watersport en daardoor tevens van onze stad heeft gedaan. Hoe zou b.v.. een Sneek-Week gehouden kunnen wor den als wij onze haven niet hadden om al de deelnemers een goede ligplaats te geven, en zou het vreemdelingenbezoek aan Sneek tijdens de vacanties wel ooit zoo groot geworden zijn als gasten hier met hun schepen niet zoo’n mooie rusti ge ligplaats en een goede accomodatie hadden kunnen vinden? Dat stadsbelang werd door verschillende sprekers naar voren gebracht, en dat het ook door het bestuur van onze gemeente wordt er kend bleek wel uit de tegenwoordigheid van het voltallige college van B. en W. en uit de rede die burgemeester Raster- hoff daar hield, nadat hij en de beide wethouders de gelukwenschen van het gemeentebestuur hadden aangeboden. Er wordt hier en daar nog wel gewezen op de groote aantrekkingskracht die de groote bevolkingscentra op de kleine steden uitoefenen, aldus begon de bur gemeester zjjn toespraak. De econo mische en technische ontwikkeling en de vervoersmogelijkheden maken het vaak zelfs noodzakelijk dat men zich op die groote centra concentreert. Wanneer Dat de Jachthaven en het Sportpark „Sneek” goede buren zijn bleek wel uit de woorden van den voorzitter van het Sportpark, den heer D. Zuiderbaan, die -een nieuwe vleugel aan de vlaggemast in de haven aanbood. Ook roemde de heei Zuiderbaan de voortreffelijke zorg van den havenmeester, wiens werk en toe wijding ook door volgende sprekers mei veel waardeering genoemd werden en bij welke hulde ook de R. v. Beheer en de aanwezigen zich aansloten. Een later bericht meldt dat de Commissie-Generaal deze week toch naar Nederland komf. stuk dan, Is al een oud paardje, dat diensteljjk van zijn niet gemakkelijke taak, waard00r het veel waardeer"ng kreeg. Het had ook de volle aandacht van de luisteraars ofschoon er eigenlijk te veel van hen om van de muzikan ten zelf maar niet eens te spreken werd gevraagd omdat het geheele pro gramma van negen nummers in één ruk werd afgewerkt. „The Gladiator”, de be kende marsch van Sousa vormde een keurig slot van het concert waarmee ons kranig Stedelijk Corps een goede beurt heeft gemaakt. De klucht „Wolkom Thiis”, een één- aktertje van Schuitmaker, opgevoerd door de B.B.C.-club onder regie van den heer J. Muurling, werd èn door de gees tige inhoud èn door het knappe, vlotte spel eveneens een succes. Dat was ook het geval met het bal, waarbij „The Serenaders” de dansmuziek verzorgden, en dus was het „eind goed al goed”. B.B. Geslaagd voor het propaedeutisch examen in de economische wetenschap pen aan de Kath. Economische Hooge- school te Tilburg de heer N. de Vries van hier. Onze stadgenoot de heer IJ. Auke- ma slaagde te Utrecht voor het examen detailhandel in meubelen. Volksherstel. IJLST, 13 November. De afd. IJlst van Nederlands Volksherstel hield heden in de Geref. kerk een volksherstelavond, onder presidium van da. van der Slooten, thans te Steenwijk. Na het gemeen schappelijk zingen van het eerste vers van het Frysk Folksliet sprak de pre sidente een welkomstwoord tot de mede werkenden voor het slagen van dezen avond, die reeds twee keer door verhin dering van den spreker, Ds. G. Bos te Scheveningen, niet had kunnen door gaan. Verder richtte zjj zich tot den heer Wamelink te Sneek, aanwezig als voor zitter van het district en dan tot al de aanwezigen, die hedenavond zullen hoo- ren wat volksherstel is, dat veel vraagt en veel geeft. Na eenige voordrachten uit de verzetsperiode door den heer H. Feenstra te Bilthoven, geeft mej. Ru dolphi te Assen een drietal zangnum mers ten beste, begeleid door mevr. Ger- retsen te Oosthëm. Ds. G. Bos staat in het eerste gedeelte van zijn met aan dacht gevolgde rede stil bij de niet ver geefs gebrachte offers in de tijd van on derdrukking van zoo velen voor herstel van ons volk; de wijze waarop en hoe ze gebracht zijn is door hem zelf als gees telijk verzorger in het Oranjehotel te Scheveningen van zeer dicht bij ge volgd. Na een nummer orgelspel door Joh. de Jong te IJlst en declamatie van den heer Feenstra, tracht ds. Bos in het tweede deel van zjjn rede de vraag te beantwoorden: wat doen w ij, nu God opnieuw ons de vrijheid heeft geschon ken. We krijgen op deze vraag het beste antwoord, als we letten hoe de vrije tijd wordt gebruikt. Erg is hetgeen wordt gesignaleerd, veel erger dan ons straat arm zijn. En dan het partijwezen. Welk een onderscheid tusschen vóór en na 5 Mei 1945. Bij de gebrachte offers hebben zoo velen als „goed vertrouwd” verzets man en Nederlander elkaar gevonden, waardoor w ij kunnen leven. Als Neder landers moeten wij, ongeacht tot welke partjj wij behooren, thans samen werken aan de opbouw en het herstel. Weer kun- De Voorzitter van V.V.V., de heer A. H. Vis, bracht de R. v. B. dank en hulde voor de wijze waarop de vreem delingen steeds in de haven worden ont vangen, waardoor hij veel heeft bijge dragen tot de goede naay die Sneek on der de vreemdelingen geniet. Hierna volgde nog een lange rij van sprekers de heer P. Henstra voor de A.N.W.B., de heer J. Wuring voor de Ijsver. „De Friesche Jeugd”, die later ook nog een persoonlijk woord sprak,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1