rs n EK Officieel Oigaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST S S DINSDAG 26 NOVEMBER 1946 le JAARGANG No. 25 N 29 'M 1 Door geteisterde gebieden ii. INGEZONDEN. 59 i n nd Afd. Sneek Ned. Reisvereeniging. Iers rd", i. ■r Uiteenloopend oordeel over de overeenkomst tusschen de Commissie-Generaal en de Indonesische leiders. agen? lat is: tplaat on en rband iliteit. tdeeid hewijs iet de kracht van deze afd. te boven gaan, is getracht voor de leden der afd. de ge legenheid te openen die avonden te Leeuwarden bij te wonen. Verschillen de leden brachten nog denkbeelden naar voren en wenschen betreffende te houden lezingen en excursies, wel ke de prop.eommissie in overweging zal nemen. Bonkaarten, op inwisselingsbon. Het C.D.K. deelt het volgende mede: Op de bonkaarten K. L. O. en P. 701, welke op 21 Dec. a.s. in gebruik zullen worden genomen en met de uit reiking waarvan de distributiedien- sten inmiddels een begin hebben ge maakt, komt in de linker bovenhoek een bon vóór, waarop het nummer van de bonkaart is vermeld. Tegen in wisseling van deze bon zal men t.z.t. de volgende bonkaart voor voedings middelen kunnen verkregen. In plaats van een bon van het inlegvel zal dus in de toekomst deze inwisselingsbon worden ingenomen bij uitreiking van een bonkaart. Van het inlegvel zal voor dit doel geen bon meer worden verwijderd. Er moet evenwel met na druk op gewezen worden, dat het in legvel zorgvuldig bewaard moet blij ven, aangezien bij uitreiking van een schoenenbon de bon 614 van het in legvel moet worden ingeleverd. en ge- den >uw iet- van nan /er- de nen de and LUtO het in zui gt ijke Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Kantoor voor Abonnementen! Fa. KIEZEBRINK Co KLEINZAND 7 - Tel. 2872 en", dat ela- i ji wel je" iger IIIIIIIIIHI j weer EN 1 week [EEK 1 2432 Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 tel. 3005 SNEEKER NIEUWSBLAE Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK In de ledenvergadering dezer af- deeling werden wegens vertrek van de heeren Havinga en Boersma tot nieu we bestuursleden gekozen de h.h. J. v. d. Baan en G. Mebius, in de wandel en propagandacommissie werden tot leden benoemd mej. M. Zwart en de heer C. Tolsma. De voorzitter, de heer G. v. d. Pijpekamp, deelde bij de be spreking der plannen voor de toe komst mede dat de vereenigingsreizen door de N.R.V. afgeloopen zomer naar Sneek georganiseerd en welke telkens ongeveer 17 deelnemers telden, over het algemeen een succes waren. Ook werd Sneek bezocht door 11 groepen (totaal 600) Zwitsers, die hier 1 of 2 dagen bleven; ze kwamen gedeeltelijk door tusschenkomst van de N.R.V. en anders door die van de N.S. Deze reizen waren uitvloeisel van het uitwisselingssysteem, waardoor voor elke Zwitser, die via de N.R.V. naar Nederland kwam, een lid der N.R.V. naar Zwitserland mocht gaan. Hoezeer deze reizen bij de Zwitsers in de smaak vielen blijkt o.a. uit een ar tikel in de Baseler Zeitung, waarin deze uitstapjes zeer geroemd werden en als hoogtepunt genoemd werd het bezoek aan Sneek met de zeiltocht over het Sneeker meer-. Daar de zg. gerichte avonden (België-avond en Zwitserland-avond) vrij hooge kosten met zich brengen en deze de draag- Ab-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar ling fan ’e standorganisaesjes, dy’t werom kornd binne. De Fryske Mij. net daliks, dy woe de kans jaen oan de Stifting, mar doe men trochgong mei de oare organisaesjes en ek it re- gear fêststelde dat dizze de bistjür- ders fan ’e Stifting oanwize moatte, is ek de Fr. Mij. werom komd. Wy fiele en sjogge, dat der foar de boeren hwer mindere tiden komme sille. Troch de üntjowing fan de lan- bou yn Ingelan hawwe wy dêr in great part fan de merk forlern, en fierder is der folie meat konkerinsje fan oare lannen, sa as Amerika, Ca-, nada en N. Sélan. Dy komme net efteroan. Nou binne har produkten miskien noch net sa goed as uzes mar de wittenskip dêr sit ek net stil en ynkoart sille har produkten like goed wêze. Boppedat kinne se dêi goedkeaper produsearre. It ienichste dat wy dêr tsjinoer sette kinne binne noch bettere produkten, elite-produk- ten. Mar as wy net yn steat binne it forskil yn priis tusken dy elite-pro- dukten en de goede fan ’e oare lan nen net to great to meitsjen, dan slagje wy net. Dêrom sille wy üs bi- driuwen opbouwe moatte en alle lek ken en brekken opsykje. Dat tech- nyske diel moat troch de organisaes jes ütfierd. wurde en dêrom moatte wy in sa sterk müglike organisaesje krije, en net wer yn eigen hokjes krüpe en elkoar bifjuchtsje. De Fr. Mij. hat tige folie foar de boeren ta stan brocht en it is de ienichste alge- miene organisaesje hwêrfan wy sizze moatte dat hja neutrael is op gods- tsjinstich en politiek terrein en hwer- yn de minsken har jaen kinne oan it bilang fan it bidriuw. It ideael fan ’e Stichting is yn reak opgongen, mar dochs moat er in or- gaen bliuwe hweryn de organisaesjes as in ienheit arbeidzje kinne; mei sti pe fan it regear, in publykrjuchtelik orgaen. It technyske wurk moat by de organisaesjes bliuwe. De Fr. Mij. wol dat net allinnich dwaen, mar op- a-iieidzje mei A.B.T.B. en C.B.T.B. Mar dan moatte dy ek rejael oer ’e brêge komme, mar dat is neffens spr. net it gefal. In foarbyld is harren cask oangeande de fortsjinwurdiging yn it komitee foar de Lanbou-tentoan- stelling. Us taek is de Fr. Mij. sa sterk müglik to meitsjen. Dei' binne noch fiersten te folie boeren net organi- scarre mar dy wol profiteare fan ’e resultaten fan it wurk fan de organi saesje. Ek kinne wy it üs net permi- teare dat der bidriuwen binne dy net op it peil steane hwerop se stean moatte, hwant dat kin skea bitsjutte foar straks. Fierders moatte wy yn ’e I organisaesje de foarm fine fan in boeremienskip dy yn ’e takomst kom me moat en üs yn minne tiden, die komme kinne, stipe jaen kin, omdat de boer altiten mei nocht troch- arbeidzje moat foar it hiele folk. Dêrom moatte ek de lytse boeren yn ’e Fr. Mij. komme. Bij de rondvraag werd geklaagd ovei' de trage uitbetaling bij nood- slachtingen, en over- de onvoldoende verstrekking van fietsbanden en be drijfskleding. Deze klachten zullen ter kennis van het Hoofdbestuur ge bracht worden. van het accoord. Intusschen hebben natuurlijk tal van bekende figuren en de bladen hun meening al gezegd. Dr. van Mook vond dat er voldoening aan beide kanten kon zijn, en nu een vrij willige samenwerking van 2 naties kan ontstaan; Sjahrir zeide dat de beide delegaties de belangen en de eer van de dooi' hen vertegenwoordigde landen in dit accoörd hadden trachten veilig te stellen en te verzekeren. Het lid van de Commissie-Generaal de heer van Poll vond dat als deze nieu we vorm van samenwerking eenmaal geconsolideerd is de samenhang en het verband tusschen Nederland en Indonesië veel strakker zullen blijken dan zij ooit geweest zijn. Maar de heer di'. Meijer Ranneft, lid van den Raad van State en gewezen voorzitter van den Indischen Volksraad heeft zijn diepe ongerustheid uitgesproken over de toekomst van Indonesië onder Soe- karno. Wat de bladen betreft: De r.k. „Maasbode” geeft den raad bij dit keerpunt in de geschiedenis van het Koninkrijk „het hoofd koel te houden”. „Het sentiment zwijge, het verstand, spreke”. Toetssteen moet blijven of het nu voorgestelde in over eenstemming te brengen is met de rede van December 1942, „dus: met de rijkseenheid”, en of dit accoord „ook voor onafzienbaren tijd als eind resultaat zal kunnen worden be schouwd.”. „M.a.w. wij mogen geen moment riskeeren dat de ondoorgron delijke Oosterling ons vrij binnenkort voor de onaangenaamste verrassingen zou stellen en met nieuwe eischen zou komen opdagen”. Van Nederlandsche zijde, zegt het blad, „is op verregaan de wijze aan de Indische verlangens tegemoet gekomen”. De r.k. Tijd acht de voorstellen niet zóó afschrikwekkend als sommige voorteekenen hadden doen vreezen. Beide Maasbode en Tijd willen gaarne meer weten over de samenwerking op economisch en financieel terrein en over de rechten van missie en zen ding. Het Vrije Volk (P. v. d. Arb.) noemt het accoord een brug over de kloof en een getuigenis van weder- zijdschen goeden wil en vertrouwen. Het is een regeling welke geen voor beeld in de geschiedenis heeft en waarbij goed vertrouwen de plaats der ervaring moet innemen. A.R. bladen als Trouw en de Rot terdammer wijzen op een ontstellend gebrek aan juiste en scherpe formu- leeringen in het accoord en achten het onaanvaardbaar, het Friesch Dagblad vraagt in een artikel met den titel „Soekarno’s succes” of men met dit accoord. nog van „binnen het Ko ninkrijk” kan spreken en of dit klopt met de eed van trouw aan de grond wet welke de Commissie-Generaal heeft afgelegd De Waarheid (comm.) spreekt van een compromis van Engelsche makelij en acht het accoord slechts een étap pe op weg naar de vrijheid, die zeker niet voor 100 is bereikt. De moge lijkheden die het accoord nog voor de koloniale reactie biedt moeten worden gebarricadeerd. Weinig goeds zegt de Nieuwe Cou rant (Partij v. d. Vrijheid) van het ontwerp, dat h. i. een capitulatie van het Nederlandsche Gezag in Indië voor de republiek beteekent. Ten slotte: het R.K. Haagsche blad „Het Binnenhof” meldt dat eenige weken geleden de regeering de leden der Commissie-Generaal de h.h. Schermerhorn en van Poll naar Ne derland wilde laten komen omdat zij niet de vaste overtuiging had dat de commissie zich aan haar instructie hield. Dr. van Mook zou toen echter met ontslag hebben gedreigd als de bedoelde heeren niet in Indië bleven om de onderhandelingen met spoed P.S. Andere bladen wordt verzocht het bovenstaande over te nemen Friesche Maatschappij van Landbouw. Woensdagmorgen hield de afd. Sneek der Fr. Maatschappij van Landbouw haar algemeene vergade ring in Hotel Hanenburg, onder lei ding van den heer I. de Boer. Vol gens een mededeeling van. den secre taris, den heer J. Joh. Koopmans, heeft het ledental het peil van voor den oorlog bijna weer bereikt, en be draagt thans 148 gewone leden (voor den oorlog 150) en 38 buitengew. le den. (50). In de plaats van den heer H. P. Andela te Nijland, die periodiek aftrad en niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer P. de Boer te Nij land. Aan den heer Andela werd dank gebracht voor het werk dat hij voor de Fr. Mij. heeft gedaan. De begroe ting voor het dienstjaar' 1947 werd na eenige besprekingen, voornamelijk over de contributie en het gedeelte daarvan dat aan de afdeelingen wordt uitgekeerd en dat door verschil lende leden te laag werd geacht vastgesteld op een bedra g van f 805 in ontvang en uitgaaf. Het jaar 1946 leverde een tekort op, maar daar de extra bijdrage van de leden een flink bedrag heeft opgeleverd, hoopt het bestuur dat het Hoofdbestuur zal bij springen. Tot leden van de Commissie tot het nazien der rekening 1946 werden aangewezen de heeren J. Sandstra, H. Breeuwsma en R. Jong- sma. De behandeling der agenda voor de Alg. Vergadering te Leeuwarden leidde tot vrij uitvoerige besprekin gen, in. hoofdzaak over de contributie, over de proefboerderij en de proef- mesterij van varkens. De afgevaar digde, de heer J. Andela, kreeg even wel vrij mandaat. De Lanbou-Organisaesje. In de plaats van den heer dr. ir. J. B. v. d. Meulen, die zou spreken over „de Lanbou-Organisaesje”, maar ver hinderd was, sprak de adjunct-secre- taris, de heer van Dam, die is aan gesteld om. meer contact te verkrijgen tusschen de afdeelingen en ’t Hoofd bestuur, over dit onderwerp. Hy her- innere oan de oarlochsjierren en de greate ienheit dy’t d’r doe yn üs folk bistie. Mar mear as in iendeisflinder is dy ienriedigens net west en nou binne der noch mear hokjes en muor- ren as foar 1940. Ek op it agraryske mêd hawwe de minsken ienheit bringe wollen hwat ta üting kaem yn ’e Stifting fan ’e Lanbou. Men miende dat dizze Stifting wêze koe de ienich ste organisaesje hweryn de boeren foar har bilangen fjuchtsje soene, mar sa is it net komd. De organi saesje is yn diggels slein en de Stif ting sil net mear wêze as in oerküpe- Muziek- en zangconcours te Heeg. HEEG. Naar wij vernemen hopen de beide muziekcorpsen van Heeg en Gaastmeer op 9 en 10 Juli 1947 te Heeg een concours te houden voor Harmonie- en Fanfarecorpsen en Zangvereenigingen. Een commissie uit beide vereenigingen heeft reeds de voorbereidende werkzaamheden ter hand genomen. Salarisverhooging Rijkspersoneel. Wanneer de Kroon goedkeuring daaraan verleent zullen volgens een besluit van het kabinet de salarissen van het rijkspersoneel als volgt wor den geregeld: De thans bestaande vaste en tijdelijke toelagen zullen in de basiswedden worden opgenomen. Gerekend van 1 October 1946 af zul len de tegenwoordige rijksbezoldigin- gen voorts worden verhoogd met om streeks 10 welke verhooging aan stonds eveneens in de salaris- en loon schalen en de vaste wedden worden verwerkt. De bestaande ongehuwden-aftrek ten bedrage van 3 met de beper king, dat een ongehuwde nimmer meer dan 90 van de voor zijn func tie geldende wedde mag ontvangen, zal vervangen worden door een uni formen ongehuwden-aftrek van 5 In geval van huwelijk zal het totale bedrag van dezen aftrek, welke voor het bereiken van den 45-jarigen leef tijd op den ambtenaar is toegepast, aan hem worden uitbetaald. Deze nieuwe aftrek zal zich uitstrekken ovei' het geheele burgerlijk rijksper soneel. Het boven, omschreven voor nemen heeft eveneens betrekking op het onderwijzend en doceerend perso- neel bij L.O., M.O. en H.O. Bovendien zullen de wedden van de onderwijzers nog afzonderlijk worden herzien. In dat verband wordt van officieele zijde medegedeeld, dat in de commissie van advies en overleg inzake de onder- wijzerssalarissen t.a.v. de hoofdpun ten van de salarisregeling volledige overeenstemming is bereikt. Voor het provinciaal, gemeentelijk en water- schapspersoneel gelden deze maat regelen met dien verstande, dat het Rijkssalaris- en loonpeil als absoluut hoogtepunt zal gelden. Voor het per soneel op weekloon, werkzaam bij de lagere publiekrechtelijke lichamen in gemeenten, waarin geen of geen groot aantal Rijksweeklooners werkzaam zijn, zal bij de bepaling van de nieuwe loonen, behalve met het Rijksloonpeil, dat in geen geval mag worden over schreden, rekening dienen te worden gehouden met het typeerende parti culiere loonpeil ter plaatse. Met betrekking tot de verdere rechtspositie zal het Kabinet aan de Kroon de volgende maatregelen in overweging geven: a. Verhooging t ij selijke pensiontoelage voor uitwonend jeugdig personeel en. personeel, dat met eenvoudigen kantoorarbeid of huishoudelijken arbeid is belastb. in trekking van de korting van lr/2 op de loonen van bepaalde arbeids- contractantenc. verbetering der gel dende regeling van de overwerkver goeding; d. vervroeging van het aan- vangstijdstip van het recht op kinder toelage, thans ontstaande op 1 Jan. volgende op den datum, waarop het kind geboren is, tot den eersten dag van de maand volgende op dien da tum; e. uitbreiding van den kinder toeslag tot kinderen van 18, 19 en 20 jaren, die dagonderwijs genieten; f. verhooging ziekengeld arbeidscontrac- tanten, die volgens ambtelijke loon schalen worden betaald, tot 100 (thans 80 Fouten, die den wederopbouw bemoeilijken. Onjuiste gedragslijn van verschillende vakgroepen. (Van onzen specialen verslaggever.) Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen om vat vijftien plaatsen, die zwaar ge teisterd zijn door den oorlog. De ver nielde en beschadigde huizen variee- ren in deze dorpen tusschen de 89 en 100 procent, maar het puin is geruimd en op de plekken waar huizen ston den, groeit gras en onkruid. Losse steenen, die achtergebleven zijn, zitten onder het mos. Nu maakt dit deel van ons land een beetje rommeligen in druk, maai van de verwoestingen ziet men niet veel meer. „Hadden we het puin maai’ laten liggen”, verzucht een burgemeester, „dan zou iedereen moord, en brand schreeuwen ovei' dit gehavende land. Nu gelooven de men- schen bijna niet meer, dat het zoo erg is geweest”. Ook hier loopt de wederopbouw in ongeveer hetzelfde tempo als in de Betuwe en Noord- Limburg, waarheen deze excursie ons reeds bracht. De „ergste gevallen” hebben een dak boven hun hoofd, de bouw van woningwetwoningen wordt voorbereid en overal is reeds een aan tal gegund of in aanbouw. Gebrek aan materiaal doet zich natuurlijk gelden. En na de glasactie, met zoo veel toewijding gevoerd, is een van de eerste vragen, die gesteld wordt als leiders van den wederopbouw en journalisten elkaar treffen: „Hoe staat het hier met glas?” Meteen be trekken de gezichten. Glas is een pijn lijke plek. Er is glas toegewezen, ook een deel van het geïmporteerde glas en de wederopbouw heeft een groot aantal glasbonnen kunnen, uitgeven. Maai' de ruiten zitten in een ander deel van het land en vooral in de niet geteisterde gebieden. Het rijksbureau, dat de glasvoorziening regelt, heeft de gebruikelijke stelregel gevolgd en wijst den handel een zeker percentage toe van den omzet in 1939. De schil ders in deze landbouwstreken hadden niet veel omzet in dat jaar en dus krijgen ze nu heel weinig. Willen ze hun bonnen inwisselen, dan gaan zij op reis. Naar Middelburg, waar de toewijzing ook al gering is, naar Dordrecht of nog verder. Er zijn plaatsen, waar de schilders met de bonnen in hun zak loopen en de men- schen zonder ruiten blijven. Er is overleg gepleegd tusschen de betref fende instanties, er zijn toezeggingen, maarmen heeft in Zeeuwsch- Vlaanderen niet den indruk, dat er al een redelijker organisatie is. En Walcheren? De leider van den wederopbouw op Walcheren, ir. J. Gerber, uitte dezelf de grief, toen hij vertelde, dat er op dit eiland vijf a zes duizend wonin gen zijn hersteld, op de ruiten na, het geen te wijten is aan een bepaalde politiek van de vakgroepen. De aan nemers van het eiland moeten het hier doen en het is onjuist, dat de groote aannemers elders, die overal hun vriendjes hebben, met de groote pluk gaan, strijken. Op Walcheren bleek, dat voor hout deze toewijzingsregeling geldt en dat hierdoor de wederopbouw wordt be moeilijkt. Men heeft er tegen gevoch ten en men vecht er tegen, doch met onvoldoende resultaat. Deze mededeelingen, in aanwezig heid van autoriteiten van den weder opbouw gedaan tot een vijftigtal ver tegenwoordigers van bladen, maak ten een pijnlijken, indruk. Zij zullen ook in het land een pijnlijken indruk maken en misschien zal dat in het belang zijn van de verwoeste gebie den. In elk geval weet men nu, dat er rijksbureaux zijn, waar nog niet is doorgedrongen, dat de bevolking in de verwoeste gebieden recht heeft op een zekeren voorrang en op snelle hulp. Als de weinige materialen, die ter be schikking komen, langs een omweg moeten worden gezonden, zoodat er natuurlijk minder arriveert, dan mo gelijk zou zijn, worden er ergerlijke fouten gemaakt. De glasactie, waarvoor men overal in de getroffen gebieden even dank baar is, blijft altijd noodvoorziening. Zij vormt een middel om de menschen voorloopig te helpen en is gezien de tallooze kamers, die met planken, karton en. cellophaan lucht- en licht dicht zijn gemaakt, een zeer sympa thiek middel ook. Maar zoolang de glas- en hout-aanvoer slechts een deel uitmaakt van hetgeen Nederland noo- dig heeft, moeten de materialen, die voort te zetten. Toen is de regeering gezwicht overwegende dat de onder handelingen inderdaad in een te span nend stadium verkeerden om ze af te breken. Thans stond de regeering ech ter op mondeling overleg met de com missie, hoewel dr. van Mook ook nu daartegen was. De regeering is dit maal niet gezwicht voor het uit Bata via komende plan om. de ministers Jonkman en van Maarseveen naar Indië te zenden. Zaterdag heeft ons kabinet in een buitengewone zitting beraadslaagd over bovengenoemde overeenkomst en _eze week zal de regeering besprekin gen voeren met de C.G., waarna zij haar standpunt zal bepalen. Hieruit blijkt dus, dat de regeering niet te vo ren op de hoogte was van de omvang voor den wederopbouw beschikbaar zijn, langs den kortsten weg worden gezonden. Men vergete niet, dat de weder opbouw zich nog slechts kan bezig houden met de allernoodzakelijkste gevallen. Breskens wacht op zijn haven en zyn industrie. Breskens was voor den oorlog de haven en het industriecentrum van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. De visschers en hun gezinnen, de fa brieksarbeiders en de middenstand vonden er hun bestaan tot óp 11 Sep tember 1944 het groote bombarde ment kwam. De vloot, ruim veertig schepen, tot zinken gebracht, de fa brieken vernield en van de 800 wo ningen 625 in puin. Twee huizen ble ven onbeschadigd. Thans, November 1946, is de be volking van deze gemeente weer bijna op peil. Er zijn noodwoningen en ba rakken. Een tweetal bunkers wordt nog gebruikt, omdat er geen huur voor behoeft te worden betaald, maar het blijft uiterst moeilijk de bevol kingstoename op te vangen. Een van de vier vischmeelfabrieken werkt weei', enkele visschersbooten varen uit en brengen hun vangst in Bres kens aan wal. Maar de zeevisch, die men in Zeeuwsch-Vlaanderen eet, komt uit IJmuiden. En de grootste in dustrie, de biscuit- eri toffeefabriek van Van Melle, wordt elders opge bouwd. Er zijn in Breskens vele vragen ge steld over den gang van zaken en vele mogelijkheden onder het oog gezien. „Het lijkt wel eens of Den Haag ’t niet goed begrijpt”, liet de burge meester zich uit. Want niet alles loopt via den wederopbouw. Een binnenhaven. Als compensatie voor Van Melle, welk bedrijf elders wordt opgebouwd, heeft de regeering beloofd, dat een binnenhaven zal worden aangelegd. Breskens heeft architect Duintjes een plan laten ontwerpen voor de haven en industrieterreinen. Reeds hebben zich gegadigden gemeld voor het hu ren van 1400 meter kadelengte, het geen 500 meter meer is dan Water staat had. verwacht, maar nog staan de plannen, niet vast. En dus moeten de bedrijven, die zich bij de nieuwe haven willen vestigen, wachten met hun. plannen voor den bouw. Er is afzetgebied voor visch en ge legenheid voor export naar België, maar geen enkele reeder gebruikt on ze haven, klaagt de burgemeester. We hebben ruimte voor industrie en fa brieksarbeiders, die thans te werk gesteld worden bij den wederopbouw. In Zeeuwsch-Vlaanderen verwerken steenfabrieken de klei van de slaper dijken, die afgegraven worden. Na twee jaar moeten die bedrijven wor den verplaatst, omdat er geen klei meer is. Als de industrie de aanslib bing die nu regelmatig uit de buiten haven moet worden gebaggerd, ging verwerken voor steenen of draineer- buizen, zou verplaatsing van die fa brieken niet langer noodig zijn. De vischmeelfabriek kan de „klakkers”, de bollen uit het zeewier, die jodium- houdend zijn, drogen op veel grooter schaal en sardyn en bliek kunnen in veel grooter hoeveelheden worden ge droogd. Breskens biedt mogelijkhe den, verzekert de burgemeester met nadruk. Herstel van de oorlogsschade beteekent voor deze gemeente, be halve woningbouw en er worden reeds een aantal huizen gezet te rugkeer van de industrie. Weer wer ken en wonen in Breskens als voor den oorlog dat is wederopbouw. Natuurlijk leven er vele wenschen onder de bevolking en bij de autori teiten in dit Zuidelijk hoekje van ons land. Men ziet de moeilijkheden, men berekent de kosten, en men wacht. Als men de situatie vergelijkt met die van een klein half jaar terug, is er voor uitgang, al gaat het zoo snel nipt. Ge brek aan materialen, aan werkkrach ten, het wachten op een simpele fi- nancieele regeling doen zich hier ook gelden. Ook plaatselijke omstandig heden kunnen vertragend werken. Maar men heeft hier de zekerheid, dat het herstel zich in sneller tempo gaat ontplooien. En dat is winst WAT KINDEREN DENKEN. Sneek, 17 Nov. Zondagochtend. Wij kwamen uit de kerk en hadden mee aangezeten aan het Heilig Avondmaal. De kinderen waren naar de be graafplaats geweest om persoonlijk nog eens de stille bloemenhulde in ogenschouw te nemen, die daar mede namens hen, dooi' de afgevaardigde schoolvrienden op de 11e November, dodenherdenkdag op de oor- logsgraven waren neergelegd. Thuisgekomen, deed de 10-jarige knaap een enthousiast verslag: „Wat een bloemen, Vader Dat graf van die Canadees lag helemaal vol En.gek hé, Vader, op die andere was niets en die waren zo raar. Die Duitsers zijn toch ook in de oorlog gevallen”, (sic Ik wist zo gauw niet, wat te zeg gen, voelde mij verre van behaaglijk, ik, die zo juist van de gewijde avond maalsviering was thuisgekomen, was door deze nuchtere, kinderlijke op merking uit mijn evenwicht geslagen. De opmerking van een kind, dat geen haatgevoelens kende. Had. hij niet gelijk deze jongen? Schoten, wij in dezen, niet heel, heel erg te kort, door zelfs op het kerkhof nog een scheidslijn te trekken tussen doden en doden? Ook om die mannen werd, getreurd dooi' een moeder, vrouw, kind of verloofde; ook zij vie len in een wrede oorlog, als soldaat voor hun land. Anderhalf jaar na Duitslands capi tulatie was 11 Nov. nog geen „alge hele” oorlogsdodenherdenkdag. Waar de ouderen niet bij dachten, werd opgemerkt door een kind. Mede-lezers, wat zijn üw gedachten hierover? Hoe vindt gij dit? EEN VADER.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1