A lil trs EK Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST e Ie JAARGANG No. 26 en met Buitenlandsch Overzicht 1 4 nu GAASTMEER. Benoemd tot voor ganger bij de Rechtz. Hervormden te Hoorn (N.H.) Ds. G. J. Bijlsma al hier. GEVONDEN VOORWERPEN. In de week van 19 tot 26 November 1946 werden de navolgende voorwer- EN :rij- ge- ■en- telt iis- rer- ro- ec- mn rkt ing len ree 1”. ?e- De mt de el- im ns n- :e- ip in m et e- IIIIIIIIIIIIIII ISTE Ned. Ver. tot afsch. van Alc. dranken. Men schrijft ons De afd. Sneek van de Ned. Ver. tot afsch. van alcoholhoudende dranken, hield vorige week Woensdag een bij eenkomst, waar vooral het winter werk werd besproken. Er zal een in tensieve actie worden gevoerd voor de groote cursus Inzicht en Uitzicht, ter wijl werd besloten op 12 Febr. een propaganda-avond te houden met ’t Lyts Frysk Toaniel (Barend v. d. Veen) met Rebecca, voorafgegaan door een middag voor de kinderen. in 1941 ƒ259,911.11; en in 1944 1.251.937.39, en de schade 50.000 bedragen, zoo ontvangt men van de verzekering 25.000, omdat men voor de helft het risico zelf droeg. De bouwkosten zijn thans zoo hoog, dat het bijna niet mogelijk is een gedeelte van het risico zelf te dragen. Zou men om deze redenen niet tot herbouw overgaan, zoo moet gere kend worden op in het geheel geen uitkeering of op een veel lager bedrag van de verzekering (handelswaarde). Verder loopt men de kans dat de pachter na ommekomst van de drie- jaarlijksche huurperiode bij de Grond kamer verlaging vraagt van de pacht, omdat hij schade lijdt door het ont breken van de gebouwen. Iedere eigenaar' zal er goed aan doen na te gaan wat de herbouwwaar de van zijn gebouwen is, voor welk be drag hij verzekerd is en of het geen overweging verdient dit bedrag te verhoogen. Het Bouwbureau van de Friesche Landbouw Stichting. G. J. A. BOUMA, Voorzitter. VRIJDAG 29 NOVEMBER 1946 Waarschuwing Brandverzekering. Door verschillende omstandigheden zijn de bouwkosten van boerderijen, huizen en andere gebouwen ongeveer vier a vijf maal zoo hoog als voor de tweede wereldoorlog het geval was. Wij meenen goed te doen de eigena ren van gebouwen er op te wijzen, dat het van belang is na te gaan voor welk bedrag zij zijn verzekerd. Zeer vele onderlinge verzekeringsmaat schappijen hebben in de loop van den oorlog enkele malen alle verzekerde bedragen met een bepaald percentage verhoogd, doch in de meeste gevallen is dit thans nog te weinig. Er zijn een aantal eigenaren van door brand ver nielde gebouwen, die niet weer kun nen bouwen, omdat het uitgekeerde bedrag te laag is. Het komt veel voor, dat men te laag verzekerd is. Men verzekert op nieuwbouwwaar- de op de dag van de brand. Is men te laag verzekerd, dan wordt aangeno men dat men van een gedeelte zelf het risico draagt. Zou bijvoorbeeld de nieuwbouwwaarde van een boerderij voor 36 ha (100 pondemaat) thans 100.000.bedragen en zou deze zijn verzekerd voor 50.000, zoo draagt men dus de helft van het risico voor eigen rekening. Zou deze boerderij ge heel afbranden zoo moet men bij de bouw 50.000 zelf betalen. Zou bij voorbeeld een gedeelte blijven staan Aanvullende BONNENLIJST voor de le helft van de 13e periode i pen als gevonden aan het bureau van (24 Nov. t.e.m. 8 Dec.) 1946. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook 3). 49-4 Algemeen 100 gram suikerwerk 49- 5 Algemeen 250 gram zachte zeep Bonkaarten KD, KE 612 (strook 3). 50- 7 Algemeen 100 gram suikerwerk 50-3D Reserve 250 gram zachte zeep 50-3E Reserve 500 gram zachte zeep Tabakskaarten T 60 2 rantsoenen tabaksartikelen. Op de bonnen T 60 tabak zal bij aankoop van twee rantsoenen cigaret- ten tenminste een rantsoen cigaretten vervaardigd uit Zuid-Amerikaansche tabak, geleverd worden. Met niet geringe ongerustheid wordt ook in Europa de strijd tus- schen president Truman en de bond van Amerikaansche mijnwerkers in het steenkoolbedrijf gadegeslagen. Want niet alleen worden er, zelfs nu de staking nog maar enkele dagen aan den gang is, geen kolen meer uit de Ver. Staten uitgevoerd, maar het geheelc Amerikaansche transport wordt dooi' dreigend kolentekort zoo beperkt, dat er ook geen graan meer wordt uitgevoerd. En dat beteekent dus dat terwijl er in Amerika een recordoogst op uitvoer ligt te wach ten, waarschijnlijk dezen winter in menig ander land weer min of meer honger zal moeten worden geleden. Ei' wordt gezegd dat de partijen het ditmaal voor goed willen uitvechten. Nu president Truman de prijzen heeft losgelaten zijn de mijnwerkers er als eerste groote vakvereeniging onder hun leider John Lewis toe overgegaan het loopende contract op te zeggen en een nieuw met hoogere loonen te eischen; en ze staken om die eisch kracht bij te zetten. Sedert dit voor jaar heeft echter de Amerikaansche regeering in naam de exploitatie der mijnen overgenomen, naar aanleiding van de toenmalige staking, waarbij de regeering ten slotte de mijnwer kers een aantal concessies deed, wel ke de mijneigenaren niet wilden over nemen, zoodat de mijnen ook thans nog onder regeeringsbeheer staan. In die overeenkomst met de regeering hebben de mijnwerkers afgezien van hun recht tot staken op korten ter mijn, wanneer er weer geschillen kwamen. Daarop grondt de regeering haar besluit een vervolging tegen Le wis in te stellen omdat hij thans wel de staking heeft geproclameerd. Maar de mijnwerkers beroepen er zich op dat in het oude contract met de mijn eigenaren wel een bepaling voor komt, welke hun het recht geeft op korten termijn te staken en dat deze bepaling door de overeenkomst met de regeering niet haar kracht heeft verloren. De rechter moet nu maar uitmaken wie gelijk heeft en daar Lewis van een eventueele veroordee- ling herhaaldelijk in beroep kan gaan, zal de staking, als men de zaak tot het laatst juridisch wil uitvechten, vele maanden kunnen duren. Van rechterlijke zijde heeft men er Lewis al op attent gemaakt, dat hij de kans loopt, dat het Congres omdat het een chaos zou kunnen vreezen, zal ingrij pen en wettelijke maatregelen nemen welke de vakvereenigingen jaren kun nen achteruitzetten. Maar vermoede lijk zal Lewis zich van deze waar schuwing weinig aantrekken. Hij weet dat hij ditmaal niet alleen de steun van de mijnwerkers maar van de ge- heele Amerikaansche arbeiderswereld achter zich heeft en dat de Ameri kaansche regeering zelve mede heeft gewerkt aan het veroorzaken van de huidige verwarring door de prijsstop op te heffen. Daarom is het te betwij felen of president Truman er in zal slagen het heft dat hij in den spiraal - loop: „prijzen en loonen.” eenmaal uit handen heeft gegeven, weer meester te worden door de prijzen niet doch de loonen wel te laten bevriezen. Le wis is niet iemand om gauw krimp te geven en regeert als een dictator zijn bond, die hem in de vakbewegings- politiek steeds trouw bleef. We zeg- ben met opzet vakbewegingspolitiek, omdat deze zelfde mijnwerkers bij de Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adres KLEINZAND 7 SNEEK Z ning werkt en de bij de rantsoenee- ring vastgestelde minima aan een groot deel van de plattelandsverbrui- kers nog een belangrijke verbruiks- stijging toelieten, terwijl de petro- leumschaarschte aldaar den overgang naar het electrisch koken in zeer ster ke mate heeft bevorderd, had de ge dwongen beperking van het verbruik in de jaren 1941 tot en met 1944 geen invloed van beteekenis op den omzet. De afsluiting der verbruikers, waarmede in 1944 werd begonnen, deed echter den omzet in 1945 belang rijk terugloopen. Niettegenstaande groote extra uit gaven, o.a. voor luchtbeschermings- doeleinden, konden tot en met 1944 toch ook nog behoorlijke financieele resultaten worden geboekt. De voor- deelige saldi bedroegen ƒ412.921.23; 1942: 1943394.793.01 148.312.04. Samen terwijl nog bij de beoordeeling van het winstcijfer over 1942 rekening dient te worden gehouden met een bedrag- van 111.054.69, dat aan kosten, voortvloeiende uit de overneming van genaaste bedrijven, ten laste van de Winst- en Verliesrekening werd ge bracht. Het totale bedrag, dat sinds 1939, toen het oude millioenen-verlies ge heel was ingehaald, uit de winsten aan de reserves werd toegevoegd, be droeg 1.947.927.62. Eerst op 31 Augustus 1945 waren vrijwel alle verbruikers weer aange sloten, doch voorloopig nog met zeer beperkte rantsoenen. Een en ander heeft niet nagelaten zijn stempel op de financieele uitkomsten te drukken. Het verlies, dat per ultimo Augustus 1945 tot 931.184.22 was opgeloopen, verminderde door de belangrijk gun stiger resultaten van de laatste 4 maanden, toen de hervatting der stroomlevering en de per 1 September ingevoerde tariefsverhooging, haar invloed deden gelden, tot 777.728.77. Het aantal zelfstandige distributie bedrijven, dat stroom betrekt van het P.E.B., bedraagt thans nog 8, nl.. de gemeentelijke bedrijven van Ferwer- deradeel, Idaarderadeel, Leeuwarden, Menaldumadeel en Kollumerland en de Coöperaties te Kimswerd, Mak- kum en Woudsend. Deze bedrijven kunnen niet zonder meer worden ge naast, daar zij buiten de Electrici- teitsverordening van Friesland val len. Er zullen nog wel eenige jaren ver- loopen, voordat alles is gebouwd, zoo- als men dat zich vóór den oorlog voorstelde. Van het nieuwe kantoor gebouw kwam de Oostelijke vleugel gereed; met den Westelijken vleugel zal nog wel eenige jaren moeten wor den gewacht. Ook ontbreken nog enkele onderdeelen van de centrale en de bouw en installatie van het nieuwe schakelhuis kwamen nog niet gereed. Niettemin is een grootsch werk, nog onder het bestuur van den oud- Commissaris der Koningin, Mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, totstand gekomen, waarop de Friezen trotsch kunnen zijn. En daarvoor heeft ook de directeur van het bedrijf, de heer E. van Dijk, zijn beste krach ten gegeven. Binnenkort treedt hij af, wegens het bereiken van den pensi oengerechtigden leeftijd. E. Het aantal geschoolde bouwvakarbei ders is lager dan voor den oorlog en de arbeidsprestatie ligt in vele geval len eveneens onder het peil van 1940. Proeven met in de fabrieken gebouw de woningen, die op de bouwplaats veel minder arbeid vergen, worden ge nomen en in 1947 komen er eenige duizenden gereed. Wellicht haalt ons land volgend jaar den bouw van het aantal huizen, dat voor 1946 werd ge raamd. Over de financiën spraken wij reeds. Naarmate het materiaalgebrek wordt overwonnen, zal het financieele probleem, meer gewicht in de schaal leggen. Nederland is er nog lang niet Maar als men dagenlang wandelt in de half of geheel vernielde dorpen en stadjes, waar thans de ergste nood gevallen worden geholpen en de men- schen weer klein, maar droog behuisd zijn, dan kan men zich niet onttrek ken aan den indruk, dat er langzaam aan iets tot stand komt. Vele voorbereidingen zijn gereed. Bouwen, bouwen is de leus. Zal de organisatie zoo worden, dat er ook in hoog tempo kan worden gebouwd? Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf in Friesland. Dezer dagen is in intiemen kring het 30-jarig bestaan van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf in Friesland herdacht, daar vijf jaren geleden daartoe geen gelegenheid was. Dit feit heeft mij aanleiding gegeven eens aandacht aan dit voor onze provincie zoo belangrijke overheidsbedrijf te wijden. De gang van zaken bij dit be drijf werd gedurende de abnormale tijdsomstandigheden uiteraard daar door beïnvloed. Geconstateerd mag echter worden, dat dit bedrijf, afge zien van betrekkelijk geringe schade aan kabelverbindingen en transfor- matorstations, gedurende den korten oorlog in 1940 en tijdens de bevrij- ding van onze provincie in April 1945, in deze jaren vrijwel niet van directe oorlogshandelingen te lijden heeft ge had. Wel werd in de oorlogsjaren de algemeene onderhoudstoestand er niet beter op. Uit de bovengrondsche laag spanningsnetten moest op last van den bezetter een gedeelte van het koper worden verdwijderd en vervan* gen worden door ijzer. Heel wat KG. werden gedemonteerd, doch niet in geleverd Op 1 Januari 1943 was 1674 KG. gedemonteerd, doch niets ingeleverd; op 1 Mei d.a.v. 55.116 KG., waarvan slechts 4.140 KG. den Duitschers in handen viel; op 1 Januari 1944 van de 143.182 KG. 86.137 KG. en op 1 Octo ber 1944 van de 184.211 KG. 141.741 KG. De vergoeding voor deze koper- actie, van den bezetter ontvangen, was niet voldoende om de netten t.z.t. weer van nieuw koperdraad te voor zien. Gerekend naar de prijzen van 1946 is met het herstel nog 350.000 gemoeid. De nieuwe centrale, met den bouw waarvan in 1937 werd begonnen, kon in begin 1946 in gebruik worden ge nomen voor de stroomlevering in de eigen provincie en wel in parallel- bedrijf met Groningen. In dit nieuwe gebouw zijn nu opgesteld 2 ketels vooi' een stoomdruk van 405060 ton per uur, bij een druk van 42 KG. en 1 turbogenerator voor een vermo gen van 16.000 —20.000 KW. Bij de oude centrale vergeleken is de stroomproductie gering vermeer derd. Teneinde in de toekomst aan de te verwachten stijging van het ver bruik te kunnen voldoen, is een ver- grooting van machine- en ketelcapa- citeit der nieuwe centrale noodzake lijk geworden. Bij het ontwerpen van de gebouwen is echter rekening gehouden met de opstelling van 6 ketels en 3 machines. Reeds het vorig jaar werd aan de N.V. Machinefabriek Gebrs. Stork Cc. opdracht gegeven tot levering van 4 ketels en 2 turbogeneratoren, waar van een stel van 2 ketels en 1 turbo generator als eerste urgentie zal moe ten worden uitgevoerd. Verwacht wordt, dat de totale kosten tusschen 7 en 8 millioen gulden zullen bedra gen. Om nu een beeld te geven van het stroomverbruik, laat ik thans enkele cijfers volgen: zoo bedroeg de totale omzet in 1941: 59.439,212 KW; in 1942: 55.044.686 KW; in 1943: 54.964.686; in 1944: 54.628.185 en in 1945: 34.143.586 KW. Doordat de industrie in Friesland hoofdzakelijk voor de voedselvoorzie- Door geteisterde gebieden in. Geen materiaal, te weinig menschen en een onduidelijke financieele regeling. De remmende factoren bij den wederopbouw. Particulieren kunnen nog niets doen (Van onzen specialen verslaggever.) Westkapelle op Walcheren, waar de Engelsche vliegtuigen den zeedijk ver nielden, Engelsche oorlogsschepen de zwaarste Duitsche bunkers in flarden schoten en na bombardement en wa tersnood geen buis gespaard was, telt na één jaar wederopbouw bijna even veel inwoners als voorheen. Een dorp bestaande uit noodwonin gen en barakken, maar toch een dorp. En burgemeester jhr. mr. A. F. C. de Casembroot constateert met voldoe ning: „De zaak loopt goed. Maar”, voegt hij er dan aan toe, „men heeft een nieuwe regeling gemaakt voor toewijzing van materiaal, die een ton papier kost en niets uitwerkt. En ze moeten ons geen architecten sturen uit Holland, die geen arbeiderswonin gen kunnen maken, welke in de sfeer van ons oude dorp passen. Dan moeten we weer gaan debatteeren en debatten zijn tijdroovend en ondermijnen het vertrouwen. Nu gaat het zoo, dat de dorpstimmerman een plattegrond maakt voor een woning. Dat teeke- ningetje geven de menschen dan aan den architect, die hun is toegewezen en deze werkt het uit. Woningwetwo ningen moeten we hier namelijk bou wen in overleg met de aanstaande be woners. Want zelf bouwen doen de menschen niet. Het platteland steekt zich niet in de schuld. Iemand, die een paar duizend gulden heeft, wacht rustig af. De huidige schaderegeling remt den particulieren nieuwbouw”. Het financieel probleem. Burgemeester de Casembroot bracht onder woorden, wat in de getroffen gebieden iedereen wel wil uitschreeu wen. In Den Haag is dit trouwens overbekend. Men werkt er aan ’n dui delijker, laten we hopen ook een een voudiger regeling, welke den oorlogs slachtoffers precies zal vertellen, waaraan zij toe zijn. Want Nederland zal bij zijn wederopbouw niet kunnen volstaan met alleen maar nood- en woningwetwoningen. De huidige ma- teriaalschaarschte werd oorzaak, dat geen toestemming kan worden ver leend voor woningen, die grooter zijn dan 500 kubieke meter. Maar als die toestemming wel werd gegeven, zou den de gegadigden nog niet gaan bouwen, omdat zij niet weten, wat er gaat gebeuren met de rentelooze hy potheken, waarmede de regeering op het oogenblik het verschil overbrugt tusschen de waarde op 9 Mei 1940 en de bouwkosten van thans. De problemen, die de financiering van den wederopbouw met zich brengt, zijn vele en de pogingen om tot een snelle oplossing te komen, brachten menigmaal teleurstellend re sultaat. Aanvankelijk is er nogal in regie-bouw gewerkt. Dan kregen de aannemers materialen en konden zij een bepaalden opslag in rekening brengen. Het ging om drie tot vier honderdduizend gevallen, waarin lich te schade moest worden hersteld. Een teveel per rekening van hon derd tot duizend gulden voor lichte oorlogsschade wordt ten hoogste 3000,vergoed - beteekende dat Nederland kans liep op te hooge re keningen, die van 30 tot 300 millioen zouden overvragen. Terwijl het werk in regiebouw uitgevoerd helaas me nigmaal beneden peil was. Dans van milliarden. Totale vergoeding van oorlogs schade is op het oogenblik niet moge lijk. Het gaat om 100.000 totaal ver nielde gebouwen en 45.000 zwaar be schadigde, welker herstel meer dan 3000.zal kosten. De geheele aan was van het Nederlandsche vermogen ten bedrage van drie en een half mil liard dekt de herstelrekening nog niet voor een derde gedeelte. Maar toch had er een regeling moeten komen, die minder ingewik keld is en den lust om mede te wer ken aan den herbouw van vernielde huizen vergroot. Drie factoren beheerschen den we deropbouw: materiaal, arbeidskrach ten en de financieele regeling. Mate riaal is er veel te weinig. Vooral de hout-positie is troosteloos, al zal het Schwarzwald nu 100.000 kub. meter leveren en al gaat Canada leveren. politie aangegeven zilverbon, S. Brouwer, Swerissteeg 6; 3 sleuteltjes, D. Eier, Singel 2; groene ceintuur, S. Schurer, Johan Willem Frisostr. 46; zilveren armband, L. Hoogeboom, Kloosterdwarsstr. 63; kwartetspel, S. Postma, Lemmerweg 19; beurs inh. geld en kaarten, G. Schuil, Suup- markt 19; bos sleutels, Hofstee, Grootzand; grijze handschoen, R. Boeijenga, Fred. Hendrikstr. 90; zil verbon, Hoekstra, Wilhelminapark; damesparapluie, A. Tromp, Grootzand 9; rood bruine handschoen, F. Har der, Priorstraat 2; bruin kinderhand- schoentje, B. de Jong, Zwarteweg 3; witte wollen sok, P. Wiersma, Ubbo Emmiusstraat 56witte want, H. Rijpkema, Parkbuurt 44; zwart kin- derschoentje, Drog. de Jong, Galiga- straat; tochtband, E. van Winden, le Steenklipstr. 2; ceintuur, E. Noorder- werfKleinzand 66twee tafelmessen, Gem. Reiniging, Lemmerweg; beurs met inhoud, G. Twijnstra, Priorstraat 6; groen kinderhandschoentje, Brand- sma, Smidsbuurt 11; zilveren hanger, R. Seinstra, Stationsstraat 17; bank biljet, Jurriaanse, Huishoudschool; dameshandschoen, Huisman, 2e Woudstraat 26; bruin kinderbeursje met inhoud, S. Minnema, Gedempte Pol 31; zilveren broche, J. van Gor- kum, le Steenklipstr. 10; huissleutel, Lenters, le Woudstraat 30; electri- sche stroommeter, D. Duba, Kruize- broederstraat 44; strijkstok van vi ool, G. Jansen, Kleinzand 68; oude heerenhoed, Poiesz, Grootzand; bosje (2) sleutels, Jorritsma, Vesperstraat 1; broche, D. Ligthart, 2e Nieuwe Selfhelp 13; zilveren armband, T. Frankema, Koopmansgracht 74; zak mes, Wed. P. Hoekstra, 2e Woudstr. 5; zilveren kruisje, F. Hempenius, Joh. Willem Frisostr. 32; actetasch met inh., O. de Ree, Kloosterdwars- straat 30; vijf spaarzegels, H. Drent, Geeuwkade 6; groene haarkam, S. Huitema, Lemmerweg 32; bril, J. Zijlstra, Willem de Zwijgerstraat 72; bruin grijs kinderwantje, Tromp, Bolswarderweg 23; paar dameshand- schoenen, Brandenburg, Grootzand 13rose haarstrik, J. v. d. Goot, Grootzand 57dames overschoen, Dijkstra, Marktstraat. Op de vastgestelde tijden zijn aan het bureau te bevragen: kerkboekje, blauwe ceintuur, enveloppe inh. twee pasfoto’s en een huissleutel. laatste presidentsverkiezing president Roosevelt hun stem, gaven, hoewel Lewis had geadviseerd op den repu blikein Wilkie, te stemmen. President Roosevelt heeft later daarover eens gezegd dat Lewis de mijnwerkers op politiek gebied niets kon voorschrij ven, maar hij, Roosevelt, kon het niet op economisch gebied. Intusschen kan, gezien de funeste gevolgen welke een langdurige staking voor een groot deel der wereld, zou hebben, wel ver wacht worden dat men, buiten de eigenlijke procedure voor den rechter om, zal trachten een zakelijke basis voor overeenstemming te vinden. In de Ver. Staten zoeken de Ver. Naties en de Groote Vier zelve ook nog altijd naar een dergelijke basis. Niet ont kend kan worden dat men elkaar voetje voor voetje nadert, maar Bevin heeft al gezegd dat het zoo 1950 zal worden voor men klaar is. Wat de kwesties in de commissies van de Ver. Naties aan de orde betreft, is thans de meest op den voorgrond tredende die inzake het oorspronkelijke Russi sche voorstel betreffende de opgave van de troepensterkte, welke de mo gendheden in het buitenland op de been houden. Engeland had eerst het plan geopperd dit voorstel te verbin den met de kwestie der algemeene ontwapening. Dat voorstel is door Rusland afgewezen en nu stelt Enge land voor dat alle landen niet alleen de troepensterkte in het buitenland op 1 Januari 1947 zullen opgeven, maar ook die in het binnenland en dat op de verstrekte gegevens con trole mogelijk moet zijn. Op deze wijze zou men dus ook aan de weet komen hoe sterk de legers zijn welke Rus land op de been houdt; zooals bekend was er nog al een afwijking tusschen de officieele Russische opgaven daar omtrent en Churchills schatting. Tus schen de Groote Vier is de kwestie- Triëst nog niet volkomen opgelost, doch Rusland heeft op bepaalde pun ten weer eenige concessies gedaan, welke een totale oplossing gemakke lijker maken. Hieronder de uitslagen van een aantal verkiezingen. Bij de Roemeensche vorige week gehouden werden 84 der stemmen op het regeeringsblok en 16 op verschil lende oppositiepartijen uitgebracht, de Amerikaansche regeering betwist ech ter dat deze verkiezingen vrij waren. In Frankrijk moesten Zondag 70000 kiesmannen gekozen worden, die op hun beurt binnenkort 200 van de 315 leden van den raad der republiek, de nieuwe senaat, zullen kiezen. Zooals bij de algemeene verkiezingen gaven de communisten en de republikeinsche volksbeweging elkaar weinig toe. De communisten hebben volgens de laat ste gegevens 24788 kiesmannen, de republikeinsche volksbeweging 24755, de socialisten ruim 14000. Men acht het thans niet waarschijnlijk dat de nationale vergadering den communis- tischen leider Thorez zal aanwijzen als eerste minister van het kabinet dat nu gevormd moet worden, welke vorming men echter ook wel schijnt te willen uitstellen tot Januari, wan neer ook de nieuwe president der re publiek moet worden gekozen. In Bel gië zijn Zondag de gemeenteraadsver kiezingen gehouden, waarbij voor het eerst de vrouwen meestemden. Deze hebben geen zeer belangrijke ver schuiving teweeg gebracht, hoewel de chr. volkspartij, die oppositiepartij is, in de groote steden belangrijk won. In Wurtemberg werden verkiezingen voor den landdag gehouden waarbij de christen-democraten ruim 480000, de soc. dem. ruim 400000, de Duit sche volkspartij 250000 en de com munisten 130000 stemmen behaalden. In Egypte heeft het parlement zijn vertrouwen in het kabinet uitgespro ken, waardoor voortzetting der onder- handelingen met Engeland goedge keurd wordt, waartegen de Egypti sche oppositie hevig te keer gaat. De onderkoning van Britsch-Indië is met de leiders der Indische partijen naar Londen ontboden. Daar hoopt men dan de Mohammedaansche partij er toe te brengen een werkzaam aandeel te nemen in de taak der nationale vergadering, tot nog toe toonde zij daartoe geen neiging waardoor het Engelsche plan de regeering over te geven aan de Britsch-Indiërs zelf nog geen doorgang kon vinden. In Perzië zendt de regeering onder de mede- deeling dat ze de vrijheid der a.s. verkiezingen wil waarborgen, troepen naar Azerbeidsjan, welke provincie zich, zooals bekend, zelfstandig heeft verklaard. In China rukken nu de communistische legers weer op. 4 t n 3S 5Ó9 I is Ab-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS roep endt iiiiiiiiiiii Bureau voor Advertenties Fa DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 SNEEKER NIEUWSBLAD Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1