I 1 K Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 4 DINSDAG 10 DECEMBER 1946 ^3 le JAARGANG No. 29 m. 1 INGEZONDEN. ie L Vijf jaar geleden Pearl Harbour I ek v. ng I N.R.K.M.V., afd. Sneek. I I I I A. B.—H. de :ur- :ht. iet ite Do verraderlijke aanval, die ondanks alles leidde tot den ondergang van Japan. erd het Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 'en, dag m- te- ijd 'eg ich iu- :he Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 ge nr een het den len ar- zer of ge l ief en- in- pa- ;in, be sen Ük er- ge- als ik. :ijn :in- en jgt uw SNEEKER NIEUWSBLAE Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adres KLEINZAND 7 - SNEEK JS. iet an |jn en 'Her. voelt, zoo ingrijpend en wantrouwend op te treden, dan kan men toch slecht het vertrouwen vergen van de massa, die men dit alles aandoet. Wij schreven: „Nederland werd bevrijd Neen lezers, enkelingen zijn misschien bevrijd, in ieder geval ondervindt het bedrijfsleven nog dagelijks de ous zoo bekende Gesta- po-allures. Het Nederlandsche volk moet één z\jn en eensgezind medewerken aan den opbouw, maar dan moet men ook oorlog Japan brachten. Zij verklaren ook de wijze, waarop van het eerste oogenblik af verzet "geboden werd tegen den opdringenden vijand.* „Tijd winnen.” was het bevel. Tijd winnen, tot de op gang komende oorlogs industrie den aanvoer van voldoende materieel mogelijk zou maken. Kleine tegenacties konden den opmarsch ver tragen en die tegenacties zijn gevoerd ten koste vaak van groote verliezen, ook aan Nederlandsche zijde. De on derzeeër O. 16, die op 11 December vier troepentransportschepen tot zin ken bracht in de Golf van Siam, ging op 15 December verloren. Slechts één man kwam na 55 uur zwemmen aan wal. En de K. 17 heeft nimmer kun nen rapporteeren van haar actie op 13 December bij Kota Baroe. Zij be- hooren tot de eerste offers, die van ons land zijn geëischt in dezen strijd. Doch de groote tegenaanvallen zijn mogelijk gemaakt door de kleine acties, die Japan de kans benamen om zijn plannen op tijd te voltooien. De overrompeling van de Ameri- kaansche vloot bij Pearl Harbour heeft ten slotte gefaald, omdat de tegenaanval, die zij onmogelijk moest maken, toch nog kon komen. Dank zij hen, die in de overwinning geloofden die de chr. cultuur zoo snel deed verbrei den; door de cultuur der hoogstge- plaatsten werden tegelijk geheele volken er in opgenomen. In deze moderne tijd zal dat niet meer kunnen, nu kent elk mensch zekere beschaving, kan lezen en wordt dus zelfstandig beïnvloed door wat tot hem komt, zij het waarheid of onwaarheid, en waaruit ontegenzeggelijk ook gevaren voor de chr. cultuur voort vloeien. Ziedaar echter het nauwe ver band tusschen cultuur en loop der ge schiedenis, welke onder Godsi leiding staat, Die de chr. beschaving als bron van zegen aan Europa schonk. Ten slotte beantwoordden de sprekers een aantal vragen. AAN DE SNEEKER. MOEDERS. Verwijzende naar de advertentie (of ficieel bericht) in dit blad over de ver strekking van vitamine D tabletten, wil het Bestuur van het Groene Kruis nog maals met de meeste aandrang wijzen op het groote belang van het gebruik van dit vitamine in de winter zoowel voor het jonge kind als voor de a.s. moe der. Dit vitamine regelt de kalkafzetting in de beenderen, waardoor het beenstel sel zich goed kan ontwikkelen. Het is een krachtig middel ter voorkoming van de gevreesde Engelsche ziekte. De ta bletten zijn zóó samengesteld, dat kan worden volstaan met één tablet per maand. Laten de moeders nu niet den ken: „wat zou één zoo’n pepermuntje nu helpen?” zoals we meermalen hoor den zeggen, maar laten ze vertrouwen op de medische wetenschap, die van het groote nut van Vitamine D overtuigd is. Iedere moeder wil toch zoo goed moge lijk zorg dragen voor de gezondheid van haar kind. De moeders, die geregeld het consultatiebureau voor zuigelingen be zoeken, zullen daar een tabletje in ont vangst kunnen nemen. We vonden de vroedvrouwen bereid, om voor de a.s. moeders, die onder haar controle staan zich met de verstrekking te belasten. Voor de a.s. moeders, zuigelingen en kleuters tot 3 jaar die niet onder deze groepen vallen, is gelegenheid tot afha- ling op plaats en tijd in bovengenoemde advertentie aangegeven. Moeders, verzuimt deze geboden ge legenheid niet. Het gaat om ’t belang van Uw kind Namens het bestuur van het Groene Kruis, L niet langer dulden, dat een bepaalde volksgroep, die eveneens bestaansrecht heeft, nog onder tirannie en bureaucra tische dictatuur leeft en dat alle span ningen, die toch ook buiten haar com petentie liggen, op haar rug worden uit gevochten. Wij hopen U binnenkort meer van dit Congres te mogen ver tellen en spreken de wensch uit dat onze Overheid spoedig de door haar gemaak te fouten zal herzien, het rechtvaardig heidsgevoel ook over een minderheid zal doen gelden, in het besef, dat dan de weg geopend wordt voor ongelimiteerde samenwerking. Wij danken U voor Uw aandacht. St. Nicolaas bezoekt do „Noorderhoek”. Dat was nog eens een verblijdende intocht vorige week Woensdagmiddag. Te kwart over drie kwam de goede oude Sint met z’n twee „zwarte pieten” (bij hooge uitzondering ditmaal bedoeld in den goeden zin des woords) per tram aan. Nadat St. Nicolaas z’n prachtige witte schimmel had bestegen, ging het met tromgeroffel voorwaarts het Noor- derhoeker domein binnen. Het was een waar festijn voor de jeugd. St. Nicolaas boog vriendelijk naar alle kanten en men kon het hem aanzien voelde zich wonderwel in de1 „Noorderhoek” thuis. De „pieten” deelden met ruime hand pepernootjes'uit aan de kinderen. Toen door St. Nicolaas alle straten „geno men” waren, steeg hij af voor het huis van het lid V. d. Werf in de Napjus- straat, waar de goede gaven aan de honderden kinderen zouden worden uit gedeeld. St. Nicolaas had voor ieder kind een goed woordje, maar ook wel eens een vermaning, indien dit noodig bleek. Schrijver dezes zag tenminste een kleuter die z’n groote taaipop tusschen z’n jasje had gestoken, het zakje met lekkere snoep reeds bewerkte, terwijl een paar dikke'tranen over z’n wangen rolden. Hier was dus het „zoete des le vens vermengd met het zure”. Hoe kan het ook anders. Onze slotconclusie moet wel zijn: een sympathiek gebaar en een geslaagde onderneming. Dank aan alle medewerkers, ook aan onze politie voor het handhaven der orde, is hier zeker op zijn plaats. Maar St. Nicolaas wij ont veinzen ons niet, dat gij het toch zijt geweest, door wien dit alles tot stand kon komen. Wij danken U en Uw „pie ten” daarvoor en roepen U bij voorbaat een „tot weerziens” toe in het komende jaar. Mogelijk zijn dan vele moeilijk heden overwonnen, waarmede U nu nog zoo rijkelijk te kampen had. Inzonder heid denken wij daarbij aan de enorme kosten, welke U thans te bestrijden kreeg om voor onze kinderen nog „iets” te bemachtigen. Wij stelden 't tenslotte bijzonder op prjjs dat U de „groote men- schen” van onze „Noorderhoek.” ook nog een vreugdevol perspectief hebt ge opend door te zeggen: dat te zijner tijd ook zij op aangename momenten konden rekenen en de eventueel van hen ge vraagde medewerking maar spontaan moesten verleenen. Dj. Aan de Groningsche universiteit slaagde voor het candidaats-examen rechtsgeleerdheid de heer A. Osinga van Jutrijp. Congres-indmkken. Wij werden uitgenoodigd, door het Economisch Instituut voor de Midden stand, tot bijwoning van een speciaal Congres, in de groote zaal van de Stads schouwburg „Esplanada” te Utrecht. En dat wij van deze uitnoodiging gaarne gebruik maakten, behoeft geen betoog, daar als gevolg van het onjuist over- heids-optreden, de gemoederen van de bonafide middenstanders hevig geprik keld waren. Wij kregen daar dan ook de gelegenheid, deze Overheid eens on omwonden mede te deelen, dat haar op treden, hoe strategisch en theoretisch juist ook gezien, practisch een negatief karakter ging dragen en in groote lij nen, voor de toch al gespannen verhou dingen, nog aangekweekt door de on verantwoordelijke volksvoorlichting, voor heel ons land met inzonderheid voor de middenstand een tactisch fou tief optreden bleek. Een bemoeiing, die haar diepe sporen in de ontwrichte en geschade mentaliteit, wel zal achterla ten. Wat is immers gebeurd? In 1945 werd Nederland bevrijd van de tirannie en slavernij eener bezettende macht, die elke ware vaderlander verachtte. Deze paste methodes toe, die ons toen vreemd, thans niet minder walgelijk aandoen. En wat doet nu onze Overheid Ook zij past weer dezelfde methodes toe, die een bij uitstek onnederlandsch karakter dragen, zoowel in daad, woord als ge schrift en dat met een flair, welke ieder weldenkend mensch tegen de borst stuit. Ons land heet democratisch, maar door het steeds meer uitbreidend ambte narencorps, heeft het zjjne democrati sche vrijheden reeds lang verspeeld en vergooid, want niemand zal kunnen ontkennen, dat practisch ieders vertrou wen in het regeerings-beleid is ge schokt, hetzij door de buitenlandsche wankoopen, hetzij door de zeer zeker te laken toe-eigening en het wanbeheer van particuliere eigendommen en bezit- In den nacht van 7 op 8 December, nu vijf jaar geleden, overrompelde de Japansche luchtmacht de Amerikaan- sche vlootbasis Pearl Harbour met het afschuwelijke gevolg, dat zeven van de acht slagschepen, die hier voor anker lagen, buiten gevecht werden gesteld. De Arizona en de Oklahoma zonken, de West-Virginia, California en Nevada werden zeer zwaar be schadigd en de Maryland, Tennessee en Pennsylvanië liepen schade op. De verraderlijke aanval er was geen oorlogsverklaring aan vooraf gegaan brak de ruggegraat van de Amerikaansche vloot in de Stille Zuidzee. Japan veroverde met één klap de heerschappij ter zee in dit deel van dc wereld. En in dienzelfden nacht, bombar deerden de Japanners de vliegvelden op de Philippijnen zoo grondig, dat de meeste Amerikaansche bommenwer pers werden vernield. Zoo begon de oorlog tegen Amerika. Maar de Japansche oorlogshitsers hadden Engeland niet vergeten Want gelijktijdig verschenen Japan sche oorlogsschepen voor Hongkong en langs de kust van Malakka. De eerste Japansche troepen werden ont scheept b|j Singgora, Patani en Kota Baroe en daarmede was de aanval op Singapore begonnen. Drie dagen later incasseerde Engeland een ontzaglij ken klap, toen de beide slagschepen „Prince of Wales” en „Repulse”, waarover de Britsche admiraal Sir Tom Phillips het bevel voerde, door torpedo-vliegtuigen tot zinken werden gebracht. Daarmee was de Engelsche vloot van haar grootste kracht beroofd. Hoe verraderlijk de Jappen ook den strijd begonnen, dat het tot oorlog zou komen wist men. Vier dagen te voren was bekend geworden, dat de Japansche diplomatieke vertegen woordigers in de Vereenigde Staten en in de geallieerde landen opdracht hadden gekregen alle geheime be scheiden te verbranden. En op 7 De cember richtte president Roosevelt een persoonlijke boodschap tot Hiro hito om dezen te bezweren niet nog meer dood en verderf over de mensch- heid. te brengen. In de Vereenigde Staten vroeg men zich af of dit appèl nog zou kunnen baten. Het antwoord van Japan volgde binnen enkele uren Pearl Harbour. Daarna werd de oorlog verklaard, ook door Nederland. Japan had haast. Japan wist, dat het geen tijd mocht verliezen, omdat het een oorlog be gon, die slechts te voeren was, als onmiddellijk gebieden werden ver overd, waar olie, tin, rubber, bauxiet, suiker en rijst konden worden buit gemaakt en als men rond het voor luchtaanvallen zoo kwetsbare eilan denrijk van de „zonen des hemels” een enormen veiligheidsgordel kon vestigen. Geen vijandelijk vliegtuig zou Japan mogen- naderen. Daarom kozen de oorlogmakers van den tenno deze wijze van aanvallen. En zij had den een succes, dat waarschijnlijk de eigen verwachtingen overtrof, toen onmiddellrjk de machtige vloten der Engelschen en Amerikanen van hun stootkracht werden beroofd. Want de aanvallen konden geheel volgens plan verloopen. Hierbij kwam nog, dat de Jappen een ontzaglijke overmacht bezaten in de lucht. De Engelsche marine had het vliegkamp- schip „Ark Royal” in November naar Singapore gedirigeerd, maar op weg daarheen werd het getorpedeerd in de Middellandsche Zee en de „Indomi table”, die opdracht kreeg het te ver vangen, werd in de haven van King ston op Jamaica, waar het aan den grond liep, zoo beschadigd, dat het naar Engeland moest terugkeeren om te dokken. Toen de aanval begon wa ren aan geallieerde zijde op Malakka nog geen tweehonderd bommenwer- pers gevechtsklaar en bestond er een tingen. Wanneer men zich genoodzaakt nijpend gebrek aan luchtjagers. Het was onmogelijk luchtverkenningen te laten uitvoeren voor de vloot, terwijl de Jappen elke tegen hen gerichte vlootbeweging nauwkeurig uit lucht volgden. Zij zagen alles Deze omstandigheden verklaren de schier eindelooze reeks van overwin ningen, welke de eerste jaren van den Ab-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar Lanbou-Jongerein. Mienskip Snits. Vrijdagavond hield bovengenoemde organisatie haar eerste cursusavond in Hotel Hanenburg. Prof. dr. H. de Vos sprak over „Wetenschap en Cultuur” Spr. zet eerst uiteen, wat we onder cul tuur verstaan n.l. de bewerking van na. tuurlijke gegevens; ook de mensch zelf kan dat natuurlijk gegeven zijn, en de bewerking geschiedt om het natuurlijk gegeven tot hoogere waarde op te voe ren, zoodat het grooter profijt levert of op andere wijze meet bevrediging schenkt. De mensch kan niet willekeurig cultuur scheppen, doch heeft zich daar bij naar bepaalde normen te richten, ook bijv, als het om veredeling van zich zelf gaat, in het zedelijk leven dus, waarbij hij zijn natuur vaak geweld moet aan doen en zich vele dingen ontzeggen. Cul- tuur is nooit zaak van den enkeling, aan de onze komt eigenlijk de geheele wereld te pas, en de overtuiging van een geheele gemeenschap komt er in uit. Zij heeft steeds betrekking op den mensch, hij schept haar, heeft er deel aan, al rijst ze ook boven hem uit, zoodat de mensch ei' een dienende taak in heeft. Weten schap en techniek, zedelijkheid maar ook sport zijn o.a. cultuurgebieden, de godsdienst neemt een aparte plaats in en stijgt boven de cultuur uit. Voor de diverse cultuurgebieden kan men een rangorde vaststellen, welvaart is van groot belang maar als het zedelijk peil daarbij laag is, is die welvaart te duur betaald, een hoog zedelijk peil naast sober leven is dus van hooger orde. Men kan ten opzichte der cultuur pro ductief en reproductief zijn, weinigen scheppen cultuur, velen kunnen er van genieten. Doel van alle cultuur is het leven meer de moeite waard te maken. Tot de cultuur dan behoort ook de we tenschap, die daar aanwezig is waar de sche neger niet. Dat komt omdat de ge schiedenis hier ingreep, die hier door Gods genade het christendom bracht, elders het heidendom liet. Al moet de waarde van cultuur van groote beteeke- nis geacht worden, toch is het niet het hoogste, wanneer men haar om haar zelf, de cultuur dus om de cultuur zelf pleegt. Spr. haalt als voorbeeld de verzetstrijd aan welke voor velen hier nauwelijks een principieele strijd is geweest, doch slechts een strijd ter verdediging van de oude cultuur, en verzet tegen het nieu we, dat hier inderdaad verkeerd was maar welke houding licht leidt tot ver zet tegen alle nieuws, dat toch ook wel eens goed kan zijn. Men maakt dan van deze strgd en de cultuur een persoon lijke kwestie, terwijl het voor den chris ten een principieele kwestie moet zijn omdat het bovenpersoonlijke fundament der christelijke beschaving nooit ver andert; elk gegeven wat daartegen in gaat leidt tot degeneratie van de cul tuur, wat er mee meegaat beteekent verdere ontwikkeling. Er is dus een ab solute norm welke bepaalt wat we van cultuur moeten afwijzen en aannemen, die norm ligt in de godsdienst, welke boven de cultuur staat. De godsdienst is het huis waarheen alle goede cultuur den mensch drijft. Hoe komen we nu aan de chr. cultuur? Het antwoord op die vraag geeft de geschiedenis van Europa, het zijn historische factoren welke de heidensche tot de chr. cultuur hebben omgevormd. In de klassieke GriekschRomaansche cultuureenheid groeit de oude chr. kerk, zij zocht wat in die heidensche cultuur goed en in overeenstemming met de absolute norm, door God zelf gegeven, was en de mensch, van nature daartoe in staat, neemt dit op. Het breede contact met deze klassieke cultuur komt voor de Germaansche wereld tijdens de Volks verhuizing, dan vestigen zich Germaan sche volken in de Romaansche landen te midden van een katholieke bevolking met eigen cultuur en taal, worden er van buiten uit door beïnvloed en dat werkt omvormend op de lagere cultuur al heeft de Romaansche dooi wisselwer king ook iets der Germaansche opgeno men. Met de uitbreiding van het Chris tendom breidt zich ook de chr. cultuur uit. Koning Clovis vormt het rijk der Franken en neemt den godsdienst aan die de Germanen uit de Romaansche landen brengen, met het christendom neemt het volk de cultuur van den ko ning over. Karei de Groote bevordert die cultuur, de gewone mensch was anal- o phabeet en verwierf dus de cultuur van mensch wil weten, hoe en wat de dingen TRlven af. Ziedaar de historische factor zijn en hun waartoe en waarom, dus hun onderling verband. Toch is het weten om het weten slechts één motief van wetenschap. Aanvankelijk hebben bij het beoefenen van wetenschap godsdienstige overwegingen de doorslag gegeven en was ze dan ook zaak der priesters. Nu bedrijft men vooral ook wetenschap om de natuur te kunnen beheerschen, aan zich dienstbaar te maken, dus om het nut en daaraan hebben we de hooge vlucht der techniek te danken. Wat is nu de waarde van de wetenschap in de cultuur Haar waardeering is zeer groot geweest en nog groot, een zekere over schatting is er ook zeer.zeker geweest. Een goed mensch is echter stellig beter dan een zeer verstandig mensch, die niet goed is. Ook de een tijdlang gekoesterde meening dat de wetenschap de groote raadselen van leven en dood zou kunnen oplossen en de aarde binnen afzienbaren tijd zoo bewoonbaar zou maken als maar te bereiken is werden niet bewaarheid. We zijn dan ook wijzer geworden dan onze vaderen in de 19e eeuw, die in dien Sinterklaasavond der wetenschap met al zijn verbazingwekkende ontdek kingen, alles van de wetenschap ver wachtten. We weten nu dat wetenschap ook tot schade van den mensch kan werken (atoombom). Alle takken van wetenschap zijn gaandeweg gespeciali seerd, één geleerde kan maar een klein deel van zijn eigen vak overzien, er is voor de beoefening der wetenschap dus steeds meer voorkennis noodig, vandaar de steeds zwaarder schoolprogramma’s en de steeds kleiner groep die de eigen lijke wetenschap kan beoefenen. Toch is het duidelijk dat het moderne leven niet meer buiten wetenschap en techniek kan, terwijl in het leeren begrijpen en weten ook een groote vreugde zit, die echter over zooveel mogelijk menschen dient verbreid, want als slechts een kleine élite de cultuur bezit sterft deze af en verzinkt de massa in barbarij. Weten schap is dus noodig, maar we zullen in het oog moeten houden dat al kunnen weinigen er productief in zijn, velen re productief moeten zijn, terwijl we ook zullen moeten beseffen, dat ze haar grenzen heeft. Ze kan ons geen hemel op aarde brengen en moet er zich van be wust zijn dienend te functionneeren ten opzichte van den mensch, om hem, die naar diepste bestaan zedelijk-godsdien- stig schepsel is, tot zijn hoogste bestem ming te voeren. Pa ter U. Hettema van Drachten sprak over „Skiednis en kultuer”. Ook deze spr. staat eerst stil bij het begrip cul tuur en betoogt dan dat veel gewichti ger dan uiterlijke, de innerlijke cultuur is, die de mensch moet bedrijven om zich te veredelen, zich innerlijk te vormen om werkelijk profijt te trekken van de wisselwerking welke er is tusschen deze innerlijke en de uiterlijke cultuur. Geen mensch immers kan zich vrij houden van de invloeden van het milieu, doch van God hebben wij die natuurlijke gaafheid gekregen, die ons veroorlooft ook bij die wisselwerking onze innerlijke cultuur te doen opbloeien. Begraven w|j echter onze talenten, dan wordt wat van buiten aangeboden wordt niet innerlijk ver werkt. Herinnerend gan de gelijkenis der talenten, vraagt spr. waarom wü dit bij belwoord kunnen verstaan, en de heiden- Kantoor voor Abonnementen! Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Uit het politierapport. Tegen een drietal inwoners van Sneek is proces-verbaal opgemaakt wegens het voorhanden hebben en verkoopen van wol zonder dekking, en prijsopdrij ving. De wol is in beslag genomen. Vier fabrieksarbeidsters, werk zaam in de Waschfabriek „Frisia” al hier, kregen proces-verbaal wegens diefstal van waschgoederen uit deze fabriek, o.a. onderjurken, directoirs, handdoeken en zakdoeken, ten nadeele van onderscheidene personen. De weg genomen goederen zijn in beslag geno- nen en aan de eigenaars teruggegeven. De rechercheur T. P Docters van Leeuwen is op zijn verzoek overge plaatst van hier naar de Rijkspolitie te Halfweg. Sneeker Zeilclub. Maandagavond hield de S.Z.C. on der leiding van den heer G. S. Hofstra een buitengewone algemeene leden vergadering in zaal Piso, welke ver gadering belegd was ter behandeling van de agenda voor de a.s. algemeene vergadering van de Noord Nederland sche Watersport Bond (N.N.W.B.). Na eenige besprekingen ging de ver gadering accoord met het voorstel van de Zeilver. „De Meeuwen” te Leeuwarden, om. in de 16 M2 klasse over te gaan tot het instellen van een A-klasse. Zij stelt verder voor dat de Techn. Commissie aan het eind van het seizoen de schepen zal aanwijzen die het volgend jaar in de A-klasse zullen varen. Deze Commissie advi seert evenwel voor alle wedstrijden een A- en B-klasse uit te schrijven, en naar de heer van Gooi mededeelde, zullen niet de schepen, maar de stuur lieden in A- en B-zeilers worden ge splitst. De vergadering was het met dit advies eens. Van de Kon. Zeilver. „Sneek” bevat de agenda een voorstel om de mogelijkheid van het heffen van inleggeld te bespreken, zulks in verband met de financieele moeilijk heden waarin de meeste vereenigin- gen verkeeren in verband met de sterk gestegen wedstrijdonkosten. Dit voorstel werd uitvoerig besproken, waarna de vergadering zich met 206 stemmen vóór het heffen van inleggeld uitsprak. Echter zal op een progressieve heffing worden aange drongen, waarbij de groote schepen dus meei zullen moeten betalen dan de kleine. Het verlengen van het cer tificaat van een wedstrijdjacht kostte tot nu toe 0.50. Het bestuur stelt thans voor dit te bepalen op 1.50. De vergadering kon zich hiermee ver- eenigen, maar zal bij amendement voorstellen om bij overschrijding van dc voorgeschreven termijn het dub bele tarief te heffen. De contributie- heffing komt ook aan de orde. Het bestuur stelt nl. voor de jaarlijksche contributie voortaan te bepalen naar het aantal leden der aangesloten ver- eenigingen, en deze vast te stellen op 0.10 per lid met een minimum van 2.50. Deze nieuwe regeling kost de S.Z.C. jaarlijks 60.— meer, maar toch achtte de vergadering haar bil lijk en zullen de afgevaardigden er dus voor stemmen. Er werden echter dooi het bestuur bezwaren ingebracht tegen het voorstel om het stemrecht zóó te wijzigen, dat afdeelingen met meei dan 100 leden twee en met meer dan 300 leden drie stemmen krijgen. Bij de tegenwoordige regeling heeft iedere afdeeling, ongeacht haar grootte, één stem. De vergadering ging accoord met het voorstel van het bestuur om bij amendement voor te stellen per 100 leden één stem toe te kennen, met een maximum van 5 stemmen. Dit laatste om een te groo te invloed van de groote vereenigin- gen tegen te gaan. Een zeer belang rijk voorstel is tenslotte dat van het bestuur van de N.N.W.B. om de toe treding van deze organisatie tot de Kon. Verbonden Nederl. Watersport Vereenigingen (K.V.N.W.V.^ te Am sterdam te bekrachtigen. Hierover werd zeer uitvoerig gediscussieerd wSarbij door verschillende sprekers de voor- en nadeelen van toetreding naar voren werden gebracht. Het be stuur stelde voor zich vóór toetreding uit te spreken, waartoe tenslotte ook met 1710 stemmen besloten werd. Aan de afgevaardigden werd echter opgedragen om een vraag te stellen over het recht van de N.N.W.B. tot het instellen van nieuwe klassen. Men acht dat n.l. zeer gewenscht omdat de Bond, indien dat recht zou vervallen, belangrijke inkomsten zou moeten derven. Tevens zal geïnformeerd worden naar de mogelijkheid de zeil- teekens wettelijk te beschermen, waardoor voorkomen zou kunnen wor den dat jachten, waarvan het certi ficaat niet is verlengd, toch het zeil- teeken en zeilnummer blijven dragen. De benoeming van afgevaardigden werd aan het bestuur opgedragen, dat daarvoor aanwees dc heeren G. S. Hofstra en B. Brinksma. Bij de rond vraag werden de leden opgewekt om, als ze een prijs gewonnen hebben, naai oude traditie de vlag in top te hijschen, en werd o.a. nog medege deeld dat volgend jaar ook de toer tocht weer aan de orde zal komen. Tot maatschappelijk werkster in de gemeente Weststellingwerf met standplaats Noordwolde is benoemd mej. J. v. d. Meulen te Sneek. OUDEGA (W.) e. o. De inzameling voor de N.l.W.I.N. bracht op f 640. 100 boeken en 10 spelen en 10 bijbels. Meintje Landman. Wie kent haar niet, mej. Meintje Landman van Oppenhuizen, de stoere 73-jarige vrouw, die reeds vanaf haar prille jeugd zich heeft belast met het bezorgen van de dokters-recepten van uit hare omgeving naar Sneek. Weer of geen weer, altijd stond ze klaar als haar hulp werd ingeroepen, zoowel op de dag als ’s nachts. Was ze de eerste jaren haar moeder behulpzaam, de laatste 55 jaar heeft ze ,Jiaar vak” voor eigen re kening gedreveb. In Mei van dit jaar heeft ze haar elfde lustrum gevierd. Dat dit niet onopgemerkt voorbij is gegaan zullen allicht velen zich nog wel her inneren. Dezer dagen heeft men haar nu verrast door het aanbieden van een fon kelnieuw rijwiel. Dat ze daar mee inge nomen is laat zich best begrijpen. Ver melden we nog tenslotte dat Meintje de eerste twintig jaren alles te voet moest afleggen. TOPPENHUZEN—TWELLEGEA. It Kr. Frysk Selskip „Gemme fan Burma- nia” halddc twa bütengewoane gear- komsten. De earste jour foar jongfolk en de twadde foar aldere lju. Nei’t mas ter de Boer iepene hie, krigen wy twa toanielstikjes to sjen, to witten „In set om Tet” en „Ingelske thé”, opfierd troch de leden fan de krite. Dei’ tuskentroch hearden we noch hwat der op gewoane forgearingen sa al dien wurdt. De doarpskroniek fan F. Soetinga foei der tige yn. Echt Fryske jounen, dêr’t elk mei nocht en wille harke hat. OOSTHEM. Benoemd tot concierge aan Miedema’s Landbouwwerktuigen- fabriek te Winsum (Fr.) de heer J. F. R.ngnalda, koster-concierge alhier. OOSTHEM, 6 Dec. Gisteravond vond in de school plaats een reciteerwedstriid uitgaande van de Friesche IJswegen- centrale, onder leiding van den voor zitter den heer M. Canrinus. De jury, be staande uit de heeren W. Graeler, W. en J. van der Veer te Heidenschap, ken den de prijzen, bestaande uit medailles, toe in afd. ernst: le Mej. A. Oppedijk te Westhem, 2e. Mej. A. Wiersma te Oost- hem; 3e. Mej. A. Hiemstra te Oosthem. Afd. Luim: le. Mej. H. Abma te Fols- gare; 2e. de heer S. W. Abma te Oost hem; 3e de heer K. W. Abma te Oost hem. De belangstelling had grooter kun. nen zijn. JUTRIJP—HOMMERTS, 4 Dec. De Ver. van Dorpsbelangen hield hare jaar vergadering in het Lokaal te Hommerts. Uit het verslag van den secr. bleek, dat de vereen, ruim 180 leden telt. De kas sloot met een tekort van f 20.De af getreden bestuursleden, de heeren Sj. Boersma en B. J. de Jong werden her kozen. Winnaar der verrassing werd L. Timmer. Verschillende voorstellen wer den besproken, welke het bestuur zal trachten tot stand te brengen. Jammer dat er niet meer leden tegenwoordig waren, wat waarschijnlijk zijn oorzaak had in het slechte weer. DRYLST. 4 Des. joech de Fryske For- iening in toaniel-ütfiering yn it Gebou. Foarsitter C. Schilstra spriek in wurd ta. ynlieding en fitere de lju oan om lid to wurden. Opfierd waerd „It greate Langstme” fan Sjoerd Steensma. It stik foei tige yn ’e smaek; dér waerd om raek hantsjeklappe. De skoften waerden oa.nfulle mei sjongen. Trije kreas for- klaeide manlju joegen de toan oan en hAldden de gong der yn. Dernei kaem Sinterklaes op ’e planken en dielde pre- sintsjes üt. Mei de fleurige ien-acter „Blyn spul” waerd dizze moaije joun bisletten. IJLST. In een vergadering van de B. v. o. L. „Sneek en omstreken” gaf mej. A. Brekeveld een keurig verslag over haai' verblijf op de volkshooge- school te Bakkeveen. Voor de hand- werkcursus gaven zich eenige leden op. De heer Tamminga zorgde voor afwisseling door het houden van voordrachten in poëzie en proza. ALDEGEA (W.), 4 Des. De Herf. Skoalle hat joun in alderjoun halden, dêr’t gans bilangstelling foar wie. Om healwei achten roun de skoalle fol, om dat de alders dêrre it wurk fan har bern bisjen. koene. Om healwei njoggenen waerd de joun foartset yn it Lokael, dat moai goed biset wie. De foarsitter, Wil bers, liet sjonge Psalm 86 6, gyng foar yn gebet, lies in haedstik üt ’e Bibel en röp alle oanwêzigen in hertlik wolkom ta. Juffer de Groot fortelde fan har Wurk yn ’e bigjinklassen mei syn spe- siale swierichheden en wist bislach to lizzer op ’e oandacht fan de memmen en fan de heiten. Master de Boer for telde hwat oer de ünderwiisfornijing, om’t ek de Alders dêr tige bilang by hawwe. Folie is foroare en der moat mear foroarje, mar ünforoare bliuwt foar üs Kristlike skoallen de grounslach: it Wurd fan God. Master Grunstra spriek dêrnei oer it Onderwerp: „Christelijke Opvoeding”. Binammen twa. dingen freegje it omtinken fan Aiders en Onder.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1