ND Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Buitenlandse!? Overzicht Sneek en zijn Sterrekundig Kabinet n. VRIJDAG 13 DECEMBER 1946 le JAARGANG No. 30 51-5 Algemeen ot in- en jr., ^GA, J. S. A. t 200 gram gedroogde zuidvruchten 250 gr. waschpoeder 500 gram jam. ABBEGA. Alhier is opgericht een Chr. Vrouwenvereeniging. De Vereen, draagt de naam: „Draagt elkanders lasten”. Het ledental bedraagt 32. Tot bestuursleden werden gekozen de da mes H. Hofstra-v. Wyk, pres., E. Rou- kema-Wynja, vice-pres., A. Nauta- Roukema, seer., W. S. Smit-Atsma, penn. om deze groep zekere zelfstandigheid in India te verschaffen. De Hindoes gaan daarmee niet accoord, het ge volg is dat de Mohammedaansche le den niet in de Indische constitueeren- de vergadering verschenen en Londen de besluiten van deze eenzijdig samen gestelde vergadering niet erkennen kan. Londen heeft van Albanië scha devergoeding en verontschuldigingen geëischt omdat 2 Engelsche torpedo jagers, op mijnen geloopen zijn, ken nelijk met voorkennis der Albaneesche regeering gelegd. Antwoord binnen 14 dagen of de zaak wordt voor den Vei ligheidsraad gebracht. >k van DINSDAGS en VRIJDAGS vr.) :elijke L v/h meek p- ik 1Ü Is ?n Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK s- n- gt s; je v. te o- en en ke v. en en te r-, te >n. In. iU- it- m- iv. na in- v. M. nk d. de en Aanvullende BONNENLIJST voor de 2e helft van de 13e periode (8 t.e.m. 21 Dec.) 1946. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook no. 4). 51-4 Algemeen 51-6 Algemeen 51-7 Algemeen 51-8 Algemeen 519 Algemeen Ook voor Nederland was van het grootste onmiddellijk belang het be richt dat Lewis de Amerikaansche mijnwerkers in het vetkoolgebied had gelast weer aan het werk te gaan. Door dit besluit, dat door de mijn werkers ook werd opgevolgd, zal de kolen- en graanuitvoer naar Europa immers weer worden hervat en ook Nederland kon daar nauwelijks bui ten. Wat Lewis heeft bewogen de sta king op te heffen, hoewel hij tegen de beslissing van het gerechtshof, waar bij hij en zijn bond veroordeeld werden omdat een onwettige staking gepro clameerd werd en waarbij zij geldboe ten kregen, bij het Hooggerechtshof in beroep was gegaan? In zijn mede- deeling omtrent het opheffen der sta king zei Lewis dat hij het Hoogge rechtshof de beslissing in een rustige niet vertroebelde atmosfeer wilde doen nemen, en daarom de stakers tot middernacht 31 Maart het werk op de oude voorwaarden deed hervatten. In dien tusschentijd zal er als Lewis zijn zin krijgt, tusschen regeering, mijn eigenaars en mijnwerkers over een nieuw contract moeten worden onder handeld. De ware reden waarom Le wis de staking ophief zal echter wel deze zijn, dat president Truman den- zelfden avond waarop dit geschiedde, een radiorede zou houden, waarin hij wellicht diep ingrijpende maatregelen tegen de vakvereenigingen zou heb ben aangekondigd. Deze rede bleef nu achterwege evenals de maatregelen zelve dat wel zullen blijven, al dringen tal van Congresleden op deze maat regelen aan en willen zij de strijd met „labor” nu maar eens uitvechten, nu de situatie in het Congres daarvoor geschikt schijnt en een groot deel van het Amerikaansche publiek, dat de gevolgen van de staking reeds eeni- germate aan den lijve ondervond, de stakers niet gunstig gezind was. Le wis, die tijdens het bewind van Roose velt reeds eenmaal een dergelijke tak- tiek volgde, wacht thans blijkbaar een gunstiger gelegenheid af. Is daarmee één zorg voor de Ver. Staten en vele andere landen voorloopig ter zijde ge schoven, er blijven nog genoeg over. Zelfs al werden de Groote Vier het vorige week, na meer dan een jaar onderhandelen ook eens over alle be langrijke punten, die het aanvaarden van de vredesverdragen met Italië, Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Finland nog in de weg stonden, nl. het statuut van Triëst, de Donau, de herstelbetalingen en schadeloosstel lingen. We gaan op al deze punten nu niet meer in, vermelden alleen dat de internationale scheepvaart op den Donau vrij zal zijn en dat 6 maanden na het van kracht worden der verdra gen een conferentie over de Donau zal worden gehouden van de Donau- a.s. en plaats Moskou wan neer en waar deze zaak werkelijk aan gesneden zal worden. Verschil van meening is er nog of de plaatsvervan gers der ministers te voren voorloopi- ge besprekingen zullen houden en an dere geïnteresseerde landen hooren dus bijv. Nederland en België, het laatste land heeft nu ook een kleine grenscorrectie geëischt dan wel of dezen eerst richtlijnen van de Groote Vier moeten krijgen voor ze bespre-* paalde groep provincies voldoende is kingen kunnen houden. Molotoff was voor het laatste, Bevin en Bymes wa ren voor het eerste. Natuurlijk heeft dr. Kurt Schumacher, de voorzitter der Duitsche soc. dem. party nu ook tegenover een A.N.P.-redacteur de Nederlandsche eischen inzake grens- verbetering nog eens verworpen; de door Duitschland aan Nederland toe gebrachte schade is herstelbaar, zeide hij, annexatie is voor Duitschland on herstelbaar. Maar Schumacher kon niet aangeven hoe Duitschland dan schadevergoeding zou betalen, zelfs voor de huidige Duitsche electrici- teitslevering aan Nederland voelde hij niet veel, de wederopbouw van Euro pa is volgens hem alleen mogelijk in het kader van een internationaal so cialistisch plan. Voorloopig gaan ech ter de Ver. Staten en Engeland, zoo- als bekend, alleen West-Duitschland opbouwen opdat dit zich zoo spoedig mogelijk zelf zal kunnen bedruipen. Frankrijk heeft al geweigerd mee te doen omdat het vreest dat dit het be gin zal zijn van een herstel van een 100 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid). 200 gram gedroogde zuidvruchten 250 gr. waschpoeder 500 gram jam 125 gram koffie. 100 gram thee. 51- 1A, 51-5B 51-4C Reserve 1 kg. appelen of peren. Bonkaarten KD, KE 612 (strook no. 4). 52- 5 Algemeen Zuinig met gas en electriciteit Wel is de staking in de Amerikaan sche kolenmijnen geëindigd, doch dit beduidt allerminst dat reeds aan stonds wederom Amerikaansche kolen ter beschikking van de Nederlandsche verbruikers staan. Het blijft daarom volstrekt noodzakelijk, dat de dezer dagen aangekondigde korting van ten minste 20 op alle kolentoewijzingen onverminderd gehandhaafd wordt. Aan iederen verbruiker van kolen, gas *en electriciteit wordt dus nog maals dringend aanbevolen zijn ver bruik gedurende de eerste maanden tot het uiterste te beperken. Het Rijkskolenbureau zal de industrie de noodige richtlijnen doen toekomen; van de particuliere verbruikers wordt verwacht, dat zij er ernstig naar zul len streven 20 beneden de voor hen vastgestelde rantsoenen voor gas en electriciteit te blijven. Tot zoover een mededeeling van ’t Rijkskolenbureau. De directie van de gemeentebedrijven alhier vestigt nog eens in het bijzon der de aandacht van particuliere ver bruikers op het bovenstaande, nl. om ook op het huishoudelijk gebruik van gas en electriciteit deze besparing van minstens 20 te verkrijgen. Ook in hun eigen belang, daar, wordt deze besparing niet verkregen, van hooger- hand de invoering van speruren voor de gasbedrijven en stroomlooze perio den voor de electriciteitsbedrijven in uitzicht is gesteld. Men werke alge meen mee, dit te voorkomen. Van der Meulen ontwierp dan een maanrad van 2 maal 19 of 38 tanden en liet dit ronddraaien in een jaarrad van 2 maal 235 of 470 tanden en kreeg aldus de verhouding 1 12.36842. Men ziet dus, welk gering verschil deze verhouding met de bo ven aangegeven ware verhouding op levert. Duizelt het u van deze becijferin gen, aandachtige lezer? Welnu, dan kunt u enigermate beseffen, wat voor een nadenken en berekenen, kortom welk een enorme denkarbeid het ver stand van den uitvinder moet preste ren reeds bij het ontwerpen van zijn apparaat. Wanneer dan het ontwerp na maan denlang zoeken en berekenen eindelijk op papier voltooid is, dan pas volgt op de geniale gedachte het begin van tft d a a d Dan komt de w i 1 in actie, een uiterst krachtige, onver zettelijke wil, die den uitvinder voort drijft over hindernissen van klein en groot formaat, over bergen van moei lijkheden zeven jaren lang, van onkos ten en versobering, ja soms van ont bering en armoede. Eindelijk dan vieren verstand en wil, ’s mensen hogere en goddelijke gaven, hun hoogste triomfen bij de voltooiing van zijn kunstwerk. De uitvinder is in de wolken Dan nadert langzamerhand een wrede ontgooche ling. De doodgewone mensen van zijn omgeving, wier minieme astronomi sche kennis hen volstrekt niet in staat stelt het kunstwerk naar beho ren te waarderen, schenken slechts geveinsde aandacht aan zijn levens werk en kunnen niet bevroeden, dat de man, die door zijn grote geestes gaven verre boven hen uitsteekt, een zeer zeldzaam kunstwerk geschapen heeft, zoals Nederland in deze vorm nog niet bezat. De ernstige vraag dient gesteld: Duurt de onderschatting en misken ning van Van der Meulen en zijn as tronomisch kunstwerk by zijn stadge noten van nu nog steeds voort? Wie zal ons het graf wijzen op de Alge mene Begraafplaats van dezen groten Sneker burger? Ja, hoeveel inwoners van Sneek weten iets van het kunst werk en zijn vervaardiger af? In Franeker zou het net zo gegaan zijn met het kunstwerk van Eisinga. Zelfs de professoren wisten het niet te waarderen. Zij vertelden aan hun col lega, Prof, van Swinden, dat bij een burgermannetje, dicht bij het stadhuis een aardig werktuig te zien was, het welk hij bepaald eens moest komen zien. De professor, die in de astrono mie van zijn tijd „doorkneed” was en op zijn reizen door Europa een aantal planetaria bestudeerd had, kwam kij ken en de verbazing, welke hem toen aangreep, heeft hem eigenlijk nooit weer verlaten. Zo werd hij de man, die de roem van Eisinga over Nederland en ver daarbuiten verkondigde. Zo kwam het, dat in 1826 op last van ko- ning Willem I het kunstwerk van Eisinga voor 10.000 door het rijk werd aangekocht. Voor Van der Meulen is nooit iemand als Van Swinden in de bres gesprongen, om zijn meesterwerk de roem te geven, welke het toekwam Voor de nagedachtenis van den schepper van het kunstwerk te Sneek is niets gedaan. Zelfs zijn graf kan men niet aanwijzen Wat men gedaan heeft tot behoud van zijn kunstwerk, daarover in het volgende en laatste deel. 'waag heeft zich verzet tegen uitbreiding van de kindertoeslag en loonsverhoo- ging voorop gesteld. Het is niet aan vaard. Het consumenten crediet is geen succes geworden, omdat velen een schuldenlast schuwen. Voorts wordt een deel van het effect door de kindertoeslag weggenomen. Ook vreest men, óf met het geld of met eventueele waardebons, geen goede ren te zullen krijgen. En daarom is het toch begonnen. Spr.’s persoonlijke ding met een politieke party, of zij heeft een eigen politiek. Die politiek is er; zij wil invloed uitoefenen op de regeering om tot prijsverlaging te ko men. Het N.V.V. staat geheel vrij te genover welke regeering of party ook. Spr. wil bekijken, wat de regeering wil en wel in verband met ’s lands positie. En die is ongunstig. Want ons land is straatarm geworden. Uitvoe rig staat spr. stil bij de positie van ons lapd, vóór en na den oorlog. Wij leven op de pof en geven steeds meer geld uit, dan we ontvangen. Onze be groeting wyst een onrustbarend defi cit aan. Amerika heeft zpn prijsbe- heersching opgeheven met het gevolg, dat de prijzen 1/a gestegen zy’n. Voor ons beteekent dit, dat wy voor het zelfde bedrag daar minder goederen kunnen koopen. Het tekort op onze handelsbalans noopt ons tot contra prestaties. Wy moeten ook industri- eele producten uitvoeren. De Philips- fabrieken b.v. moeten duizenden ra- dio-toestellen exporteeren en de ge fabriceerde textielgoederen moeten grootendeels worden uitgevoerd, om de buitenlandsche grondstoffen daar voor, te betalen. Hoe die groote ach terstand ontstond? Rost van Tonnin- gen kweekte een schuld van 12000 millioen. De regeering in Londen moest een leening aangaan van 776 millioen. Onze Staatsschuld steeg van 4 tot 23 milliard. Hoe staat het nu met de loonkwestie? Vroeger werd de loonvorming door één party, die der werkgevers, vastgesteld. Daarna kwa men de collectieve arbeidsovereen komsten. Aan deze toestanden is door de regeering radicaal een einde ge maakt. De regeering heeft nu het laatste woord en daardoor is zij ook verantwoordelgk geworden voor de loonen. Minister Beel heeft zich hier over niet met de vakbeweging ver staan, maar twee compensatieve maat regelen voorgesteld: uitbreiding kin dertoeslag en consumenten-crediet. Een 14-tal sprekers van het N.V.V. '\£aad is ,tóch aan te vragen. Het ge- n meelte, dat de staat niet terug ver wacht, is geen aalmoes; het is een andere vorm van loons-verhooging. Of er op ander terrein nog iets valt te doen? Zeker. Vooral op het terrein van de pryzen. Spr. noemt verrassen de voorbeelden, waaruit bleek, dat fabrikanten tegen een billijke prijs bepaalde artikelen wilden leveren, maar die door de prysbeheersching veel duurder waren „gezet”. En in te genoverliggende gevallen bleek, dat hier en daar véél te hooge winsten werden gemaakt. De tijd is thans aan gebroken, dat ook de economische me- dezeggingschap moet worden doorge voerd. Niet alleen in crisistijd, maar ook voor de toekomst. Het zal het wa pen zy’n, om uiteindeiyk tot de sociali satie te komen. En dit zal de taak zijn voor de socialistische vakbeweging, waartoe spr. de velen buiten deze be weging, oproept. Na de pauze werden verschillende vragen gesteld. Voor zitter G. Vonk sloot hierna de bijeen komst. Koninkl. Zeilvereeniging „Sneek”. Maandagavond hield de K.Z.V. „Sneek” een ledenvergadering onder leiding van den heer R. A. v. d. Sluis, waarin de agenda voor de a.s. alge- meene vergaderingen van de N.N.W. B. en de Kon. Verb. Ned. Watersport ver. (K.V.N.W.V.) behandeld werden. Het voorstel van „De Meeuwen” en van de T.C. om over te gaan tot split sing van de 16 M2 klasse in een A en een B afdeeling had de instemming der vergadering. Echter zal nog bij amendement worden voorgesteld om te bepalen dat B-zeilers niet voor de A-afd. mogen inschryven en dat de besturen van de vereenigingen het recht krygen om by niet voldoende deelname de beide afdeelingen samen te voegen. Zy ging eveneens accoord met het bestuursvoorstel betreffende het stemrecht, maar de afgevaardig den zullen tevens het amendement van de S.Z.C. steunen om voor elke honderd leden één stem toe te kennen met een maximum van 5 stemmen. Hetzelfde is het geval met het amen dement van de S.Z.C. op het bestuurs voorstel om de kosten voor verlenging van het certificaat vast te stellen op 1.50, welk bedrag de S.Z.C. by niet tydige verlenging van het certificaat wenscht te verdubbelen. Voorts sprak de vergadering zich nog uit voor een progressieve heffing van inleggeld en bekrachtiging van de aansluiting van de N.N.W.B. by de K.V.N.W.V. De be noeming van de afgevaardigden naar beide vergaderingen werd aan het be stuur overgelaten. moeten bemoeien. En nu wordt overal de vraag gesteld, waarom niet partij en vakbeweging samen die stryd voeren. Vroeger toch demonstreerden zij altijd samen. Spr. zet het verloop van zaken breedvoerig uiteen en haalt als voorbeeld aan de Labourparty, die op de vakbeweging steunt. Dat is hier niet het geval. De Party van de Ar beid heeft na de „doorbraak” een groep Chr. Prot. en Katholieken op genomen bij wie een samengaan met het N.V.V. ontstemming zou hebben gewekt. Aan de andere kant heeft het N.V.V. een fusie gezocht met de E.V. C. wat is afgestuit op naam- en sta tutenwijziging; t.o.z. van de middelen zou moeten worden opgenomen „met uitsluiting deelname aan den strijd v. d. politieke party”. Als wij de groei van onze vakbeweging gadeslaan met haar 300.000 leden, byna uitsluitend arbeiders, dan kan men heusch wel aannemen, dat zy niet een neutrale be- sterk Duitschland; Bevin heeft ove rigens nog eens verzekerd dat Enge land een Duitschland op federatieven grondslag blijft nastreven. Rusland waar gezegd wordt dat Schumacher te Londen tot nieuwe Führer van Duitschland gekroond is had mis schien wel de oosteiyke Duitsche zóne in het Engelsch-Amerikaansche plan willen inlasschen als het in ruil een grooter aandeel in de herstelbeta lingen uit West-Duitschland in de vorm van machines en industriepro ducten zou krygen. De exploitatie al leen van de Oostelijke Duitsche zóne valt de Russen niet mee, omdat er gebrek aan grondstoffen is en boven dien hebben zij er hun politieke be langstelling voor verloren nu de com munistische beginselen er niet al te snel blijken wortel te schieten. Maar Londen en Washington zijneer aller minst voor om nog meer van het in- dustrieele apparaat van West- Duitschland aan Rusland te schen ken en daardoor er het herstel te be lemmeren. Ondanks tal van gunstige symptomen is het dus nog lang niet alles koek en ei tusschen de Groote Vier, het bleek ook weer bij de be sprekingen in de commissies der alg. vergadering van de Ver. Naties; in een er van verklaarde Rusland dat by het onderzoek naar de sterkte der troepen welke de diverse landen in het buitenland op de been hebben, niet be hoort een onderzoek naar die sterkte in het binnenland, dat kon later bij de algemeene ontwapeningsplannen be sproken worden. Engeland staat ech ter op een koppeling van deze opga ven. Betreffende het vraagstuk der algemeene ontwapening zijn er maar heel weinig, zoo eenige, vorderingen gemaakt en dat is een somber ver schijnsel. In de politieke commissie werd een Belgisch voorstel aange nomen om, wanneer niet binnen rede lijke tijd in Spanje de politieke voor waarden voor een democratisch be wind zy’n geschapen de ambassadeurs en gezanten terug te roepen. Franco en zyn aanhang hebben al geprotes teerd en gedemonstreerd tegen bui tenlandsche inmenging. Griekenland brengt nu te New York zijn klacht over inmenging van zijn buren in de binnenlandsche strijd bij de Veilig heidsraad ter sprake. Misschien loopt het op een commissie van onderzoek uit. Nog niet zoo lang geleden zou men Russisch ingrijpen in Perzië ge vreesd hebben, als de centrale regee ring. daar trachtte zich in de zaken van de, zich zelfstandig verklaard hebbende provincie Azerbeidsjan, die een pro-Russisch bewind heeft, te mengen. Toch zien we dit thans ge beuren, de troepen der centrale re geering drongen Azerbeidsjan binnen. z.ai wviucu .au uc In Egypte is Sidky Pasha afgetreden staten en de Groote Vier. En toen en is een nieuw kabinet opgetreden i met eerste behandeling van de kwestie Engeland zal voortzetten. Sidky het vredesverdrag met Duitsch- Pasha heeft altijd beweerd dat Bevin 52-6 Algemeen 52-7 Algemeen 52-8 Algemeen 1 kg. appelen of peren 52-3D Reserve 100 gram bloem of kindermeel (niet uit ryst bereid). Tabakskaarten. T 62 2 rantsoenen tabaksartikelen. Op de bonnen T 62 zal bij aankoop van twee rantsoenen sigaretten ten minste een rantsoen sigaretten, ver vaardigd uit Zuid-Amerikaansche ta bak worden geleverd. De bonnen voor fruit blijven geldig t.e.m. 18 Jan. a.s. Een bon uitsluitend voor jam. Het is noodzakelijk gebleken, den betrekkelijk grooten voorraad jam by den groothandel en de winkeliers te verminderen en meer in overeenstem ming te brengen met den huidigen omzet. Daarom is voor eenmaal een bon aangewezen, welke uitsluitend recht geeft op het koopen van 500 gram jam. Op dezen bon mag dus geen ander boterhamsmeersel of -strooisel en evenmin suiker worden afgeleverd. Deze heveelheid jam zal eerst na de feestdagen in mindering van het suikerrantsoen worden ge bracht. Op 3 Januari zal derhalve in plaats van een bon voor 750 gram sui ker een bon voor 500 gram suiker worden aangewezen. Einde turfdistributie in zicht. Het ligt in de bedoeling van de re geering de subsidieering van huis- brandturf met ingang van 1 April a.s., tegelijk met de distributie van deze brandstoffen, op te heffen. konden deze machtigen overgaan tot I dat de bekende onderhandelingen een van land, welke zich bepaalde tot het hem beloofd had dat de Soedan on- vaststellen van datum 10 Maart der souvereiniteit van den Egypti- schen koning zou komen. Bevin ont kent dat, ook de Soedan moet daarin een woordje meesprekenis Sidky hierom heengegaan? De conferentie der Britsch-Indische leiders te monden is mislukt, de Engelsche regeering heeft zich achter de meening der Mo hammedaansche afgevaardigden ge schaard, dat haar plan voor India zoo moet worden uitgelegd, dat een meerderheid van stemmen in een be- Fa. KIEZEBRINK Co. Men heeft naar aanleiding van het voorgaande artikel terecht de vraag gesteld: waarin schuilt nu het ver nuft van dezen groten Sneker burger? Waaraan ontleent zijn Sterrekundig Kabinet zijn monumentale waarde? Een antwoord hierop vinden we in het gedicht, dat Ds. J. Brouwer als onderschrift onder de beeltenis van Eisinga plaatste: ’s Mans geest door eigen kracht ten hemel opgestegen Bespiedt de sterrenloop, de maan en zonnewegen En ’t wereldstelsel, waar de grpotheid Gods m speelt, Wordt door zijn schrand’ie kunst werktuiglyk uitgebeeld. Nog duidelijker wordt dit antwoord, wanneer we nagaan, hoe hierby de hoogste gaven van de menstlijke geest nl. verstand en wil tot de krachtigste ontplooiing komen. Er is een buitengewoon verstand nodig om zonder wetenschappelijke opleiding zich al de astronomische kennis eigen te maken, welke nodig is om een dergeiyk kunstwerk te ont werpen. Men moet een volkomen hel dere voorstelling hebben niet enkel van de eenvoudige bewegingen van zon, maan en aarde, maar vooral van de samengestelde afwijkingen en on regelmatigheden, welke zich daarbij voordoen. Deze schijnbare onregelmatigheden kunnen niet door gewone raderen, doch slechts met behulp van excen trieken worden nagebootst. Dat alles vereist enorme berekeningen. Een der grootste moeiiykheden by het ontwerpen van een dergelgk uur werk is het feit, dat de onderlinge be wegingen van zon, aarde en maan vol strekt niet in hele getallen worden ge meten. Zo is b.v. een jaar niet precies 365 dagen, maar 365 d. 5 u. 48 m. 45 sec. of in een decimale breuk 365.242187 d. Toch eist de techniek, dat met hele getallen gewerkt wordt. Men kan nu eenmaal geen raderwer ken samenstellen met halve, nog min der met millioenste delen van tan den Na eindeloos veel nadenken en gereken vindt dan de astronomische mechanicus, dat b.v. een samenstel van 3 rondsels en 3 raderen van 13 maal 10 maal 5 tanden en van 49 maal 51 maal 95 tanden tot elkaar staan als 130 tot 47481 of als 1 staat tot 365,238460 en hij kan tevreden zyn, want het geringe verschil met 365.242187 kan verwaarloosd worden. Heel merkwaardig is het verschil in tanden-berekening tussen Eisinga en Van der Meulen betreffende de ver houding van de zonsomloop der aar de (één jaar) en het aantal manen per jaar, welke is als 1 12,36828. Eisinga vond hiervoor de hele getal len 8 99, zonder dat hy wist, dat de Deen Roemer in 1680 ook dezelfde ge tallen in zijn beide planetaria had toe gepast. Van der Meulen paste hierbij de Cyclus van Meton toe, den Athener, die ontdekte, dat 19 jaren vrij nauw keurig overeenstemmen met 235 ma nen. Men zegt dat de Grieken destijds zó ingenomen waren met de vondst van dit verhoudingsgetal, dat het op de markt met gouden cijfers werd aangebracht; vandaar de naam Gul dengetal, dat ook op het Sterrekundig Kabinet voorkomt en waarmee wordt aangeduid het hoeveelste jaar van de cyclus van 19 jaren we hebben. Zo b.v. is het Guldengetal voor 1947 het getal 10. Sneeker Bestuurders Bond. Openbare anti-duurte- vergadering. Maandagavond j.l. sprak in zaal Hanenburg de heer F. Rippen van de Ned. Vereen, van Fabrieks-arbeiders. Deze vergadering, aldus spr., is een gevolg van de demonstratieve actie tegen de duurte welke weer een ge volg was van de regeeringsverklaring- Beel op 4 Oct. 1.1. Het N.V.V. kon met die regeerings-verklaring niet accoord gaan; het nam stelling tegen het punt: de loonen worden niet ver hoogd, sommige pryzen wel. Een duurte-st,ryd is noodzakeiyk gewor den. Het vaststellen van loonen heeft maar een betrekkeiyke waarde; wat wy kunnen koopen wordt bepaald door de prezen. Worden die pryzen vastgesteld, dan kan ook over een vaststellen van loonen worden gespro ken. De toestand is echter zoo gewor den, dat wy ons niet meer alleen met de loonen, maar ook met de prijzen weging kè.n zy’n. Of zy heeft verbin- I 2509 irling) i >p leer- Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Verschijnt SNEEKER NIEUWSBLAD IMtftVfcHIWt i't ill IM HIK Ab-prijs 12.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar ll cassa Kantoor voor Abonnementen: KLEINZAND 7 - Tel. 2872

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1