art I ail 1" 3 r! Hl I lil Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 rs ZOO NIET’ Friesch Scheepvaartmuseum Raadsvoorstellen Sneek le JAARGANG No. 31 DINSDAG 17 DECEMBER 1946 5 SNEEKER NIEUWSBLAD i. de s Binnenvaartschool. o Ab-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar den wat ities uit- UIS 329 M G ers eek Interkerkeljjke zangdienst. Naar wij vernemen wordt van ’t jaar, evenals vroegere jaren wel gebeurd is, weer een interkerkelijke zangdienst ge houden. Ditmaal zal het een advent- dienst zijn, vlak voorafgaande aan het Kerstfeest, en wel op Maandagavond 23 December in de Martinikerk. Nadere bijzonderheden volgen Vrijdag a.s. I c i t i t o >7 E fst 15 ct 55 50 55 50 Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 fel. 3005 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS 15 15 e in :e it. verschillende diensten, welke hier mede in verband staan, een begin van een oplossing kan worden gevonden. B. en W. stellen dan ook voor het ge bouw met erf voor 14.000 de prijs in overeenstemming met de voor on roerende goederen bestaande voor schriften en onder nadere voor waarden in het voorstel genoemd aan de vereeniging te verkoopen. blijven bestaan dan noodzakelijk is. Nu wordt de oorlogseconomie omge schakeld in geleide economie waar door het geheele bedrijfsleven van bo ven af geregeld wordt. Dat beteekent beperking van de vrijheid en de dood steek voor het particulier initiatief en aaarom treden wij de staatsalmacht in de weg omdat het totaal overbodig is dat de regeering op de stoel van de ondernemers gaat zitten. Met cijfers toonde spr. vervolgens aan dat het met de geldsmijterij door de regee ring, waaraan minister Schermerhorn indertijd een einde wilde maken, nog niet gedaan is. Er zijn bijv, veel meer ambtenaren dan in 1938. Als er dus ooit een oogenblik is dat we het expe riment van geleide economie moeten verwerpen, dan is het nu, en als wij van ons inkomen moeten leven, dan moet ook de Overheid de tering naar de nering zetten en aan die geldsmij terij een einde maken. Tenslotte be toogde spr. nog dat er wel degelijk een organisatie, maar dan uit het be drijfsleven zelf moet komen om de re geering van advies te dienen en een deel van de staatstaak over te nemen. Nederland is in het verleden groot geworden door het particulier initia tief en door het vrije bedrijfsleven, dat ook nu nog een toekomst heeft. Daar om moet het kankergezwel van te groote overheidsbemoeiingen uitge sneden worden, wat tot herstel van ’t Nederlandsche bedrijfsleven zal voe ren. Na de pauze sprak de heer v. d. Beek over „Ons antwoord aan de Uni lever”. Hij herinnerde aan de Anti Po liep Actie, die in 1938 werd ingezet en waaruit later de N.A.T.E.D. is ont staan. Het Unilever-concern was toen nl. een staat in de staat geworden; het had een geweldige mücht tot zich getrokken en de meeste kopstukken van de toenmalige regeering en die in dit concern waren dezelfde perso nen. Het bemoeide zich niet alleen met de bekende artikelen zeep en mar garine, maar daar kwamen nog 22 andere bij en bovendien was het ge ïnteresseerd in verschillende groot winkelbedrijven. Na de bezetting moest de N.A.P.A. direct ontbonden worden, want de kopstukken stonden ook in dienst van de bezetters. Ech ter ook in die van de regeering in En geland, die in de gebouwen van de Unilever te Londen zetelde. De heeren kwamen als Militair Gezag met een bijna dictatoriale macht uit Engeland terug; ze bemoeiden zich overal mee en verdienden overal aan, en toen was het oogenblik aangebroken om onze actie met nog meer kracht te voeren Tegenover het verlies staat echter winst. Dank zij de mildheid van en kele Sneeker en Leeuwarder ingezete nen kon het Bestuur nieuwe aankoo- pen doen. Wij noemen hier een Lem- ster palingaak, Urker botter, Friesch beurtschip, een „skütsje”, en, niet te December is nauwelijks voor de helft verstreken, maar in die eerste helft hebben zich reeds niet minder dan een drietal feiten voorgedaan, welke van een merkwaardig gebrek aan besef, dat we weer in een rechts staat leven, getuigen. Daar was eerst de afschuwelijke aanslag via een St. Nicolaas-surprisë op de familie de Boer aan de Prinsegracht in Den Haag, welke 3 personen het leven kostte. Nadat reeds drie militairen verdacht van dezen aanslag gearres teerd waren, volgde spoedig daarop nog de gevangenneming van een kapi tein en een korporaal en bleek dat men hier te doen had met een organi satie, welke ten doel zou hebben het uit den weg ruimen varj personen, die zich tijdens de bezetting hebben mis dragen en wier berechting bepaalde grieven zou hebben opgewekt. Bjj een der verdachten, een sergeant, zou een geheel arsenaal wapens en munitie in beslag zijn genomen. Alle verdachten hebben zich tijdens de bezetting in de illegaliteit zeer verdienstelijk ge maakt, evenals de echtgenoote van den gearresteerden sergeant, die de ziel was van de illegale ploeg van haar man en destijds, indien de man nen het een of andere karwei niet uit voerden het zelf, gehuld in mannen- kleeren deed. Dit alles verklaart veel, maar verontschuldigt zeker niet wat er thans gebeurd is. Een tweede feit: een aantal beken de figuren uit de Groningsche illega liteit heeft een telegram aan de Sta ten Generaal gericht, waarin gewezen werd op de ernstige moeilijkheden die voor ons land het gevolg zullen zijn van de aanvaarding van het accoord van Linggadjati en waarin min of meer gedreigd werd met actie als het accoord dat zij met een Soekarno on aanvaardbaar achtten, door de regee ring werd geteekend. De heeren heb ben later verklaard, dat zij bedoelden zich ter beschikking van de regeering te stellen, om als B. S. weer een mili taire taak te vervullen, doch de re dactie van hun telegram was zeker zoodanig dat er een dreigement aan de regeering tot ondergrondsche actie uit kon worden gelezen. De gep. luit.-generaal jhr. W. Roëll en dit is het derde feit windt daar heelemaal geen doekjes om. Wie dezen generaal Donderdagavond voor de Avro-microfoon tegen het accoord van Linggadjati heeft hooren spreken, heeft duidelijk dit gehoord: „alle goe de vaderlanders roep ik toehoudt tot het uiterste stand tegen deze plannen, thans bovengronds, maar als de ge varen voor het vaderland die. van 194045 zouden evenaren of over treffen, als het moet, ook onder gronds”. Als hier niet tot illegaal ver zet wordt aangespoord, dan weten wij het niet meer. Goede vaderlanders zijn er aan weerszijden van de lijn welke thans ons volk scheidt wegens Ling gadjati, wij gelooven niet dat de woor den van den generaal velen er toe zulfen brengen zichzelf te degradeeren tot slechte vaderlanders. Maar deze uitlating*) en in het algemeen de hier genoemde feiten geven toch reden tot ernstige bezorgdheid omtrent de men taliteit van een aantal personen in kringen, waar juist de veiligheid van onzen democratischen rechtsstaat een waarborg moet vinden. vermoeidheid, gelatenheid en berus ting gekomen. Er was een drang naar opbouw, maar men ziet overal de ver- fij .'ide wetenschappelijke plannen die, als ze werkelijkheid zouden worden, op de totale vernietiging zouden uit- loopen, ook voor het bedrijfsleven. In de kringen der bruggesprekers zegt men bijv, dat er gewerkt moet wor den, maar daar wordt juist het minst gedaanzij prediken voorts zuinig heid, maar smijten met het geld en ondanks de papierschaarschte wordt het bedrijfsleven verstikt onder een lawine van bepalingen, voorschriften en formulieren. Over het geheele be drijfsleven is een autocratische be drijfsregeling uitgestort, waardoor het geknecht wordt. Over U, buiten U en zonder U worden overal besluiten ge nomen die het bedrijfsleven raken en daartegen richt zich de Federatie om dat deze gemeenschappelijke last en kwelling alleen gemeenschappelijk be streden kan worden. Spr. schetste hierna het ontstaan van de autoritair bestuurde vakgroepen, die in 1942 door de bezetters zjjn ingesteld. In wezen zijn deze niet anders dan be lichaamd nat.socialisme dat in ons volksleven voortleeft en waaraan de Federatie een einde wil maken door ze in Nederlandsche zin te reorganisee- ren met behoud van de voordeelen die er aan verbonden zijn. De regeering heeft die reorganisatie ook beloofd, en wil de vakgroepen handhaven tot er een organisatie uit het bedrijfsleven zelf is opgekomen. Daarom heeft het bedrijfsleven de taak zich gezamen lijk tegen de economische dictatuur in ons volksleven te verzetten. De Staat zit echter ook niet stil en het voor- ontwerp-wet van minister Vos was niets anders dan een vakgroep in een ander jasje, zooals prof. Josephus Jitta het uitdrukte. De Federatie heeft er zich dan ook tegen verzet, en mede door haar werk heeft het de Tweede Kamer nooit bereikt. Maar daar is het niet mee uit, want minister Vos ver loor wel zijn Departement, maar niet z’n oorspronkelijke plannen en is reeds met een ander ontwerp bezig. Spr. lichtte het ontwerp nader toe. Als dat wet. geworden was zou het geheele bedrijfsleven machteloos zijn geworden. Het doel ervan was nl. het instellen van bedrijfsorganisaties en planmatige economie. Daardoor ech ter wordt alle particuliere initiatief gedood en was het voor ons onaan vaardbaar omdat Nederland een amb tenarenstaat zou z\jn geworden. De Federatie stelt zich echter niet op het standpunt dat er geen Overheidsbe moeiing mei het bedrijfsleven moet zijn, maar deze moet geen uur langer Verkoop voormalige rectors- toe, dat voor de huisvesting van de woning aan ver. Het Groene Kruis ter stichting van een wijkgebouw. Oprichting Binnenvaartschool. B. en W. dezer gemeente bieden den raad een aantal voorstellen aan, waar aan wij het volgende ontleenen B. en W. stellen voor aan Neeltje de Hoop, wed. van Taede Walma te Rauwerd de opbrengst van de tol van de brug over de trekvaart bjj de Dille onder Rauwerd met gebruik van wo ning en stal enz. van 12 Mei 1947 af voor 3 jaar te verpachten voor 160 per jaar en een perceel weiland te re kenen van 1 Nov. ’46 voor 3 jr. gele gen bij de Dille en groot ongeveer 51 are tegen 56 per jaar. B. en W. bieden den raad de ge- meentebegrooting 1946 en die van de verschillende takken van dienst aan. De provincie zal voor het belasting jaar 1947/48 het haar toegestaan maximum-aantal opcenten op de hoofdsom der personeele belasting heffen nl. 50 tegen het vorige jaar 42. Daar de voorgeschreven regeling zoo is, dat wat de provincie meer heft, de gemeente minder moet heffen, omdat het niet de bedoeling is, de druk dezer belasting te verzwaren, stellen B. en W. voor de heffing dezer gemeente op de hoofdsom dezer belasting, welke nu minimaal 103 en maximaal 223 be draagt, voor 1947/48 te verlagen tot de grenzen 95 tot 215. Wijkgebouw Groene Kruis. De Ver. Het Groene Kruis alhier heeft verzocht de woning Westersin- gel 27, waarin tot voor kort de rector v. h. gymnasium woonde, aan haar te verkoopen om deze dan in te richten tot wijkgebouw. B. en W. wjjzen er in hun advies op dat het zich niet laat aanzien dat het pand in de toekomst weer tot ambtswoning kan worden be stemd. B. en W. hebben meer dan eens het ontbreken van een gebouw waarin de diensten, welke zich op sociaal- hygiënisch gebied bewegen, zijn onder gebracht, als een gemis gevoeld en zij denken daarbij b.v. aan de moeilijkhe den, welke telkens worden ondervon den bij het onderbrengen van het con sultatiebureau voor zuigelingen. Nu te verwachten is dat de preventieve ge neeskunde een voornamere rol zal spe len, dan tot nog toe, juichen zij het dan vóór den oorlog. Uitvoerig schet ste spreker het ontstaan van het Uni lever-concern, waardoor tal van prachtige bedrijven te gronde gingen, o. i. in de margarine-industrie. De prijs van de margarine steeg toen van 25 tot 60 cent per pond. De winkelier verdient daar heden ten dage mets meer aan maar de Unilever nog 40 cent per kilo. En die heeft bijna alles in Nederland in handen. Met de op heffing van de Unie- en de Albino- winkels werd veel reclame gemaakt, maar het was voor de heeren een heel klein offer en voornamelijk eigen be laag, omdat er al lang geld bij moest. Ir. 1935 t.e.m. 1938, toen een groot deel van de Nederlandsche Midden stand op apegapen lag, vierde het grootbedrijf hoogtij. Toen waren die winkels een goudmijn. Zouden ze ze toen ook opgeheven hebben Maar ge lukkig is de koers nu gewijzigd, er is in ons land weer een bloeiende mid denstand ontstaan, en de macht en de eenheid van die middenstanders-win- kriiers zal de oorzaak wel geweest zjjn van de opheffing der Unie- en Albinowinkels. Nu echter is de Unie nog sterk financieel geïnteresseerd in andere zaken, en daarom moet de middenstand niet eerder rusten vóór al de concerns van de baan zijn. Spr. behandelde hierna de vraag wat er gedaan moet worden. De zakenman wordt tegenwoordig beschouwd als e^n kop van jut, en het geheele be drijfsleven wordt voorgesteld als een stel knoeiers en zwart-handelaren. Daarom moeten we als één man pro- testeeren tegen de overheidsbemoei ingen en economische dictatuur. Het gaat om de zelfstandigheid van het Nederlandsche bedrijfsleven. Iedere organisatie is welkom bij ons, en als allen zich aansluiten kunnen wij in Den Haag namens een millioen vrije Nederlanders spreken die een einde willen maken aan de economische dic tatuur en aan die van de concerns. Nadat beide sprekers een aantal vragen hadden beantwoord, sprak de voorzitter nog een opwekkend woord, waarin hij alle zelfstandige zakenlie den, hetzjj klein of groot, opwekte tot de F.M.B. toe te treden. De bedoeling is ook hier een kring te vormen, die dan in het proviciaal verband opgeno men zal worden. Enkele der aanwezi gen gaven aan deze opwekking ge hoor. Kerkconcert. Onze provincie is bekend om haar vele goede zangkoren. Deze reputatie werd Vrijdagavond bevestigd door het optre den van de gemengde zangvereeniging „Harmonie” uit Menaldum. Wat de di rigent, de heer Plat, met dit koor heeft weten te bereiken, dwong bewondering af. Al waren alle nummers uit muzikaal oogpunt niet even belangwekkend, de uitvoering was zoodanig, dat we echt genoten hebben. Klank en voordracht waren goed verzorgd en ook de zuiver heid liet weinig wenschen onbevredigd. Het meest interessant waren ongetwij feld „Hjerst” van Bernard Smilde en „Loflied op Christus’ Geboorte” van den beroemden 17e-eeuwschen componist Sweelinck. Vooral dit laatste werk stel de hooge eischen aan de zangers, waar tegen zij uitstekend opgewassen bleken. Het werd gezongen op een door Smilde in het Friesch vertaalde tekst. Als solisten traden op mej. J. Terp- stra, sopraan, en Kees Deenik, bariton. De eerste zong twee eenvoudige Kerst liederen, terwijl ook Kees Deenik met een vijftal geestelijke liederen in de ge wijde sfeer bleef, die het geheele pro gramma kenmerkte. Zijn lichte stem en eenvoudige manier van zingen leenen zich bijzonder voor deze soort muziek. De organist, IJ. S. Rusticus, vervulde zijn taak als begeleider naar behooren. Hij liet zich ook nog solistisch hooren in drie werken voor orgel, waarvan het bekende „Grand choeur triumphant” van Alexandre Guilmant het concert op waardige wijze besloot. De baten van deze avond kwamen ten goede aan het gedenkraamfonds der Ned. Herv. Gemeente. De kerk was ma tig bezet. L. G. Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam slaagde voor het candidaats- examen rechten onze vroegere stad genoot de heer N. Zeyl. Buurtvereen. Vrijheid Geeft Vreugde. Bovengenoemde ver. had Woensdag middag 11 December een St. Nicolaas- feest georganiseerd voor de jeugd in het St. Jozefgebouw. Om 2 uur arriveerde St. Nicolaas met Zwarte Piet en al di rect zat de feeststemming er bij de kin deren in. De jeugd werd getracteerd op chocolademelk en snoep. Door de groot- vergeten, een klein doch zeer fraai model van een Hindelooper Kof. Voorts een fraaie Indische kist en eenige aanvullingen van de Oudheid kamer. Mogelijk komen wij op deze aanwinsten nog eens uitvoeriger te rug. Ook heeft men reeds kunnen ver nemen, hoe de kundige heer IJ. S. A(dema), rustend schoolhoofd te Heeg, zich over het „Sterrekundig Kabinet” heeft ontfermd, waardoor Sneek een unieke bezienswaardigheid rijker zal worden. Vóór Kerstmis hoopt de heer Adema gereed te zijn. Vóór Kerstmis, want dan hoopt het Museum vele Sneekers tot zich te trekken voor een bijzondere gelegen heid. In de Kerst-week heeft het Be stuur een zaal van „Aere Perennius” bij het Museum „geannexeerd”, om, zonder het Museum behoeven te ont ruimen, een tentoonstelling te orga- niseeren van de fraaiste wedstrjjd- prijzen, door bekende Sneeker hard zeilers van nu en vroeger gewonnen in en buiten Sneek. Het behoeft geen betoog dat geen zeiler verzuimen moet deze eenige gelegenheid te benutten. Vele afbeeldingen van Sneeker hard- zeilpartijen, waaronder zeer oude, zul len het beeld verlevendigen en het verleden weer een oogenblik terug- roepfti. Het Bestuur van het Friesch Scheepvaart Museum doet een beroep op de geheele burgerjj het Museum voor deze gelegenheid alle mogelijke zaken die op het Friesche hardzeilen betrekking hebben te willen afstaan, in eigendom of bruikleen. Foto’s, vlaggen, scheepsonderdeelen, wed- strijdprogramma’s, alles is welkom. Inzendingen kunnen worden bezorgd aan het Museum, Kleinzand 12, of bjj den secretaris, den heer B. Brinksma, Oosterdijk 14, Telefoon 2020. Het Friesch Scheepvaart Museum rekent op de belangstelling van heel zeilend Sneek. Het Bestuur van het Friesch Scheepvaart Museum heeft in de af- geloopen herfstmaanden, nadat de vreemdelingenstroom was opge droogd, niet stilgezeten, maar zijn krachten gewijd aan de uitbreiding van het ledental, de onmisbare basis van het Museum, terwijl er aan de inwendige voltooiing nog weljiet een en ander te doen viel (en valt). Het spreekwoord: „Rust Roest” is wel zeer van toepassing gebleken op de collecties van het Museum gedurende de vele jaren, dat het noodlot de jon ge vereeniging dreigde te verstikken. En zoo wordt er zoowel gewerkt aan de inventarisatie, als aan de conser- veering waarbij de hulp is ingeroepen van ter zake kundige oud-varensgas- ten. Het feit, dat vele bruikleenen in de oorlog door hun eigenaars werden terugverlangd, stelde het Bestuur voor veel teleurstellingen; het zwaard van Damocles hangt nog over het pronkstuk van de verzameling: het Statenjacht, waarvoor niet minder dan een som van 2500.wordt ver langd Wanneer Sneek er niet in slaagt dit model te behouden, zal het fraaie schip Nederland verlaten... Dit is des te meer te betreuren, omdat het model destijds aan een Sneeker heeft toebehoord, en niet onmogelijk in Friesland is vervaardigd (in het jaar 1752). Het is dus ook een Sneeker be lang, dat het Friesch Scheepvaart Museum beoogt, door de middelen te trachten te vinden het model te be houden. Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Reeds op 14 April 1940 besloot de raad te verklaren dat de oprichting en instandhouding van een binnen vaartschool (vakschool ter opleiding voor het diploma van kapitein of ge zagvoerder bij de binnenvaart) in deze gemeente noodig werd geoordeeld. Het verzoek om deze verklaring af te leggen werd destijds gedaan door de Ver. voor Chr. Nijverheidsonderwijs alhier, welke ver. thans haar verzoek herhaalt omdat de oorlogsomstandig heden er de oorzaak van waren, dat de plannen tot stichting der school geen doorgang konden vinden. B. en W. stellen voor thans opnieuw aan een dergeljjk verzoek te voldoen. De be hoefte aan vakopleiding ook op het terrein van de binnenvaart doet zich steeds sterker gevoelen. Sneek is een centrum van het schippersonderwjjs geworden en hieruit valt te verklaren dat de behoefte aan deze vakopleiding zich alhier doet gevoelen en dat deze gemèente als plaats van vestiging van een binnenvaartschool is gekozen. De netto uitgaven worden per jaar ge raamd op 7525.waarvan ten laste van het rjjk 70 en ten laste der gemeente 30 of 2257.50 komen, waarvan echter een deel van andere gemeenten kan worden terugontvan gen. Al is de financieele positie der gemeente nog zorgwekkend, dit mag noodzakelijke voorzieningen niet in de weg staan. Diverse schippersorgani saties hebben hun instemming met de plannen betuigd. De duur der oplei ding zal 4 maanden zjjn, per jaar zul len 2 cursussen worden gegeven en het bestuur rekent er op dat iedere cursus bezocht zal worden door 16 leerlingen. Wanneer de raad het ad vies van B. en W. volgt, raden B. en W. voorts aan om gebruik te maken van het recht een gedelegeerde in het schoolbestuur te benoemen. De generaal heeft zich later verontschuldigd, dat hij in haast had gesproken, maar dat zjjn woorden ern stig worden opgevat bljjkt uit het feit, dat een vervolging tegen hem wordt overwogen. sten werden voordrachten en samen spraken ten gehoore gebracht, terwjjl eenige kleuters voor de microfoon debu teerden met St. Nicolaasliedjes. Nadat alle kinderen door St. Nicolaas verrast waren met een mooi cadeautje, gingen ze ongeveer 6 uur opgetogen naar huis. Hierna volgde op Donderdag 12 Dec. een tooneelavond voor leden en introdu- cé’s. Opgevoerd werd „It Antwlrd” van Y. C. Schuitmaker. De regie had de heer Boorsma. Na het tweede bedrjjf werd in de pauze een verloting gehouden en na het vierde en laatste bedrijf stak het publiek zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken, maar beloonde de speelsters en spelers met een daverende ovatie, welke him dan ook ongetwijfeld voor hun kranig spel toekwam. Bij monde van den voorzitter, den heer Woucja, werd hun dank gebracht, even als aan den regisseur den heer Boor sma, wien hij als blijk van waardee- ring een lectuurbak aanbood, terwijl mevr. Boorsma een mand bloemen ont ving. De heer J. Bakker bood namens de tooneelclub den heer Boorsma nog een boekwerk aan. Nadat allen die had den medegewerkt aan dezen zoo zeer ge slaagden avond waren bedankt werd het feest besloten met een gezellig bal, on der leiding van den heer J. Bakker. Federatie Landarb. Bond. De federatie Sneek en O. van Landarb. Bond hield Vrijdagavond in het Gebouw voor Chr. Belangen een feestelijke bjjeenkomst onder leiding van haar voorzitter, den heer Pool van Sijbrandaburen. Het propaganda- woord werd gesproken door den dis- trictsbestuurder, den heer van Djjk van Leeuwarden. Spr. wees er op, dat een avond als deze de menschen sa menbindt en de gelegenheid schept, om hen, die het werk van de vereeni ging langs zich heen laten gaan, op hun taak te wijzen. De strjjd gaat niet alleen om meer loon maar om een toe komst van vrede en voorspoed en al- gemeene ontwikkeling voor de leden. De jongeren kunnen zich moeilijk rea- liseeren, welk pionierswerk is ver richt in de afgeloopen 46 jaren. Dat werk heeft ons veel gebracht al zjjn we i tijden en loonen. Voor de geljjkstel- ling met andere arbeiders zullen we moeten vechten. Door samenwerking met de confessioneele bonden en werkgeversorg. is de Stichting Land- bouw ontstaan. Wij weten, dat de land-arbeid niet minderwaardig is en de stedeljjke bevolking heeft steeds geprofiteerd van de lage loonen en de zorg van de kleine boeren. Men heeft niettemin in de oorlogsjaren gezien, wat de landbouw voor ons volk betee- kende. Waarom wordt dan die groote groep uitgesloten van de geldende rechten? Gelukkig is er veel samen werking door het instituut Stichting v. d. Eandbouw. Wat wjj noodig heb ben is: wederzijdsch vertrouwen. Laat ons beginnen, dat vertrouwen ten volle te geven; er zitten aan beide zijden nog te veel, die een vreemde op vatting op dit gebied hebben. Wij heb ben een gemeenschapstaak te vervul len, maar ook recht op een behoorljjke waardeering daarvan. Spr. wjjst op de taak van de Rjjksbemiddelaars, waar wel eens kritiek op wordt geleverd. Toch moeten wij een commissie voor loon-vorming hebben. En als de ar moede in het land verdeeld moet wor den, dan moet die ook inderdaad ver deeld worden. Er is heel wat veran derd na de bevrijding. Veel is er ge werkt naar de goede kant en ook de regeering wil dien kant uit. We den ken hierbij aan de kinderbijslag, con- sumenten-crediet en toekomstige ver betering in het lot van de ouden van dagen. Ook hebben wjj hoop, dat de heele soc. verzekering voor rekening van de regeering komt. Wjj willen vol ledig medewerking geven maar dan dienen de arbeiders ook als één blok echter ons te staan. Ons oude ledental hebben we terug maax we zjjn er nog niet. En wjj mogen niet rusten voor allen georganiseerd zjjn, en mede vechten voor een betere toekomst van de arbeidende klasse. t Het gezelschap Westra van Stiens luisterde de avond op met ernst en ahumor in zang, muziek en tooneel. nog steeds achtergesteld met werk- Met groote belangstelling en instem- ming werd hun werk gewaardeerd. Als extra nummertje trad het plaat- selijk Hawaiian-clubje op en oogstte veel succes. Ten voordeele van de kas werd een verloting gehouden. Kantoor voor Abonnementen! Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Federatie van Nederlandsche bedrijven tegen economische dictatuur en voor particulier initiatief. Bovenstaande Federatie hield Vrij dagavond een matig bezochte verga dering in de foyer van Amicitia, waar bij als sprekers optraden de heeren L. Zjjp te Amsterdam, secretaris van de F.M.B. en H. W. J. v. d. Beek te En schedé, landeljjk voorz: van de N.A. T.E.D., thans gefuseerd. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer Eijgelaar van Wolvega, was het woord aan den heer heer Zijp, die sprak over „De bureau cratie op de operatietafel”. Hij citeer de de woorden van prof. Huizinga: „We leven in een bezeten wereld” en betoogde dat na de bevrijding bij allen een laaiend enthousiasme was. Nu zou een tjjdperk aanbreken waarin het bedrijfsleven weer aan de slag kon gaan, maar er is een zekere mate van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1946 | | pagina 1