I i I i i i 1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Buitenlandse!? Overzicht Installatie Prijzencommissie te Sneek a VRIJDAG 10 JANUARI 1947 2e JAARGANG No. 3 - 6 9 t- n, Aanvullende BONNENLIJST J 2 is 55-4 Algemeen 56-2E Reserve 56-3D Reserve t) G. VISSER f. Ab-prijs (2.50 per half jaar Franco per post (3.75 per half jaar Leiderscursus V.C.J.C. te Sneek. Reeds enige malen is via radio en pers bekend gemaakt, dat de Vrijzin nig Chr. Jeugd Centrale in Friesland een cursus voor jeugdleiders organi seert, welke in de Jeugdherberg te 55-5 Algemeen 55-6 Algemeen 55-7 Algemeen 55-8 Algemeen 55-9 Algemeen 56-5 Algemeen 56-6 Algemeen 56-2D Reserve behandeling van 100.000 stuks vee. Voorts wil ons land veterinaire speci alisten ter beschikking van Mexico stellen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 (el. 3005 m ie n, ie td s. it- e- a- ?n m er e- en en ti ns d- de de ils hem tot beter inzicht te brengen. Slechts als dit geen resultaat heeft kan de commissie de opsporingsdienst waarschuwen, die eventueel het onder zoek ook verder kan voortzetten bij grossier of fabrikant. De gegevens waarover de commissie moet beschik ken, worden haar verstrekt door het directoraat-generaal voor de prijsbe- heersching. Dat de commissie niet be doeld is om als politieagent op te tre den, blijkt wel uit het feit dat er ook een middenstander in opgenomen is, haar taak zij dus bemiddelend. Spr. dankt tenslotte de leden, dat zij zich beschikbaar stelden voor deze taak, waardoor zij de regeering bijstaan een doel te bereiken, waarmede de be langen van ons land zeer gediend zijn. Hiermede verklaart spr. de commissie geïnstalleerd. Uit een korte discussie en vragen, welke burgemeester Rasterhoff be antwoordde, bleek dat ook de leden der commissie haar vooral als een schakel tusschen verbruiker en leve rancier wilden zien, en dat naar toe nadering zal worden gestreefd. Hier na ging de commissie in huishoudelij ke vergadering voor verdeeling der functies enz. Samenstelling der commissie. De prijzencommissie is als volgt sa mengesteld: A. Langenberg, Parallel weg 24, voorzitter; J. Sixma, Fred. Hendrikstraat 34, secretarismevr. F. Dekkerde Vlas, Colignystraat 4, S. v. d. Wal, Maria Louisestraat 21, W. A. Visser (Fa. Dikland Zn.), Groot- zand 37. Voor eventueele klachten of infor maties zoowel mondeling als schrifte lijk kan men zich tot elk van de 5 ge noemde adressen wenden, en de com missie zal het ten zeerste op prijs stel len, dat de burgerij haar het vertrou wen schenkt, dat noodig is voor haar welslagen. De Leidsche Courant schrijft: Te Oppenhuizen is op 66-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer G. Visser, die, van 1905 tot 1940 on derwijzer was aan de Chr. School voor M.U.L.O. aan het Koordeinde alhier. Met den heer Visser is een goed mensch heengegeaan, die bij zijn leer lingen zeer geliefd was en door zijn collega’s om zijn paedagogische ta lenten werd geroemd. Het was voor de leerlingen uit de lagere klassen, voor wie hij in het voorbijgaan vaak een vriendelijk woord had, een teleur stelling, wanneer zij later niet in de afdeeling van den- heer Visser kwa men en de zorg van den heer Visser over hen, zich tot een enkel vak be perkte. De heer Visser beschikte over een groote kennis en zijn lessen kruidde hij met een fijnen humor, welke hem evenzeer aangeboren scheen als zijn liefde voor Friesland en de Friesche gebruiken. Jubilea hield hij strikt voor zich, wars als hij was van alle vertoon en „drukte”. Mocht men het genoegen hebben als oud-leerling den heer Visser na de schooljaren te ontmoeten, dan bewees een fonkeling in zijn oogen, hoezeer hem het weerzien verheugde. Hij ont ving gaarne bezoek aan huis, in het pension waar hij 40 jaren woonde, doch van een uitnoodiging maakte hij zich met een kwinkslag af. Weerhield hem een al te groote bescheidenheid? Slechts bij een paar vrienden kwam hij geregeld en toch had hij er zeer vele. Het scheen een paradox, dat iemand, die zoo teruggetrokken leef de, zooveel vrienden had. Het liefst vertoefde hij in de natuur en het ouderlijk huis te Oppenhuizen, waar zijn vader een bakkerij had ge had, trok hem minstens evenzeer als zijn daarin wonende familie. Zoo velen heeft de heer Visser in den schooltijd iets meegegeven voor het latere leven, anderen stoffelijk ge holpen op een wijze waarop de uit spraak over de linker en de rechter hand volkomen van toepassing was. Ook hem werd gegeven. Daar, waar de dorpsjongens des morgens vroeg aan het raam plachten te tikken om te vragen of oom Gerrit al op was om eieren te gaan zoeken, daar had hij het voorrecht zijn laatste levensjaren door te brengen in zijn geliefd ouder huis. Het toga-probleem. Sedert den oorlog bestaat in ons land een „toga-probleem”, dat uiter aard een kleine categorie ambtsdra gers omvat, doch dat niettemin nij- Ipend genoemd mag worden, aldus de niet zouden worden verstrekt, is er echter geenszins. Uit Amerika zijn ook reeds enkele schepen met kolen aangekomen. zal worden. Aangezien deze interessante cursus ook voor leden van andere jeugdgroe pen openstaat, wekken wij hierbij al degenen, die bij enigerlei vorm van450 toga’s, zoowel van advocaten als jeugdwerk betrokken zijn of willen leden van rechtbank en gerechtshof ver vaardigd wordt uit kemels- en geiten haar, wol en katoen, doch men be schikt weer over „mohair luster” en andere dunne zwarte stof. De predikanten en professoren, kortom allen wier toga met fluweel wordt afgezet, staan er evenwel min der gunstig voor, aangezien er nog geen fluweel is. Voor de rechters is het vooruitzicht iets beter, omdat hun ambtsgewaad is afgezet met zijde, dat zij het in beperkte mate nog leverbaar is. Wat de witten beffen betreft, even eens een onmisbaar onderdeel van de ambtskleedij, is de toestand ook iets beter. Deze worden gemaakt van „shirting” en witte keper, stoffen, die er gelukkig zij het eveneens be perkt zijn. In ieder geval, het eer ste begin is er. Veterinaire hulp aan Mexico. In verband met ’t mond- en klauw zeer, dat kortgeleden in Mexico is uitgebroken, heeft de heer Kielstra, de Nederlandsche gezant te Mexico, aan het Mexicaansche tninisterie van buitenlandsche zaken meegedeeld, dat Nederland onmiddellijk 2000 liter vac- van dan ruim de helft niet behoeft te cine kan leveren, voldoende voor de worden terugbetaald. De begindatum van afbetaling is gesteld op 1 Febr. a.s. Vastgesteld kan alzoo worden, dat de goedbedoelde poging van de regee ring, om met een consumptief crediet het weinig-draagkrachtig deel der be volking in deze moeilijke tijd eenigs- zins tegemoet te komen, op een ge deeltelijke mislukking is uitgeloopen. Immers van het geschatte totaal-be- drag van 180 millioen, blijkt slechts 70 millioen noodig. De kolenpositie. De N. Haagsche Crt. bericht, dat de kolenpositie zoodanig is, dat van de aanwijzing van een nieuwe kolenbon, welke begin Februari zou worden be kend gemaakt, geen sprake kan zijn. Naar de Maasbode van bevoegde zijde verneemt, is dit bericht ten eenenmale onjuist. Tengevolge van de staking in Amerika en de vorstperiode is de aflevering van kolen eenigszins vertraagd, zoodat velen hun derde 3 mud nog niet hebben ontvangen. Om te voorkomen, dat er menschen zouden zijn, die reeds hun vierde' 3 mud zouden krijgen, terwijl anderen nog op hun derde drietal eenheden zitten te wachten, zal deze laatste categorie eerst worden geholpen, voordat een nieuwe bon zal worden aangewezen. Of dit begin of half Februari zal zijn, is nog niet met ze kerheid te zeggen. Reden om onge rust te zijn, dat de toegezegde 12 mud De grimmige koude, welke Europa thans in- haar klauwen heeft, vestigt eens te meer de aandacht op het nijpend gebrek aan brandstof in dit werelddeel, dat vooral veroorzaakt wordt door twee factoren, nl. de geringe productie van steenkool in het Roergebied en de da ling dierzelfde productie in Engeland. Wat het Roergebied betreft is de oor zaak aan te wijzen. Er zijn in dat gebied groote vernielingen door den oorlog aangericht, die de productie beïnvloeden en de voeding en sociale voorziening der Duitsche mijnwerkers is niet zoo, dat van hen de uiterste krachtsinspanning kan worden verwacht; daarbij komt de onzekerheid omtrent Duitschlands toe komst welke in de Duitsche arbeiders- wereld een mentaliteit van gelatenheid schiep, die de arbeidsprestatie ook niet ten goede komt. In Engeland wreken zich de fouten van het verleden. Was in 1939 de steenkoolproductie er nog 230 millioen ton, waarvan 30 millioen kon worden geëxporteerd, thans bedraagt ze ongeveer 190 millioen ton, zoodat er niet alleen niets kan worden uitgevoerd, maar ook het binnenlandsche verbruik niet meer kan worden gedekt. Men moet nl. ook in het oog houden dat de Engel- sche industrie thans op volle toeren draait, mede om een zoo hoog mogelijk exportcijfer te bereiken, terwijl het hui selijk verbruik van gas en electriciteit er ontzaglijk is gestegen. Er is dus een alarmeerend gebrek aan steenkool in Engeland. En dat is mede een gevolg van de slechte sociale positie van den Engelschen mijnwerker vóór den oor log, waarom de jonge generatie een min der zwaar en gevaarlijk beroep zoekt. Men heeft uitgerekend dat als het ver lies aan arbeidskrachten aanhield er in 1960 geen man meer in de Engelsche mijnen zou afdalen. Zoover zou het na tuurlijk niet gekomen zijn ook al waren de mijnen particulier eigendom gebleven. Maar zeker is het dat de toestand in de mijnbouw de Engelsche regeering deed besluiten deze industrie het eerst voor nationalisatie in aanmerking te doen ko men. Van 1 Januari j.l. af zijn de mijnen dus nu genationaliseerd, de eigenaars ontvangen 1 milliard gulden schadeloos stelling, en den mijnwerkers is reeds, bij andere verbeteringen in hun sociale po sitie, een werkweek van 5 dagen in het vooruitzicht gesteld. Met belangstelling zal men overal het resultaat van deze eerste proeve van nationalisatie van een groote industrie in Engeland afwachten. Aan Engelsche conservatieve zijde heeft het niet aan kritiek ontbroken en zij voorspelt een ramp. Ook op het vaste land van Europa ontbrak het in meer be houdende kringeh niet aan kritiek, die men daar dan tevens in verband bracht met het Engelsche streven ook in West- Duitschland de groote industrieën te na- tionaliseeren, waarvan men terecht of ten onrechte, dat moet de tijd leeren, dan vreest, dat landen die vroeger een belangrijke rol in het Duitsche econo mische leven speelden, bijv, ook ons land met zijn groote invoer uit en uitvoer naar Duitschland, in een onvoordeeliger positie zullen geraken. Alle landen, die bij het vredesverdrag met Duitschland belang hebben, dus ook Nederland, heb ben intusschen een uitnoodiging ontvan gen om him meening over dat verdrag schriftelijk en mondeling uiteen te zet ten ter inlichting der plaatsvervangers van de ministers van buitenlandsche za ken der Groote Vier, die deze maand te Londen vergaderen om voorbereidende besprekingen voor de conferentie te Moskou, welke in Maart het vredesver drag zal behandelen, te voeren. In hoe verre die conferentie rekening zal hou den met alle verlangens der kleinere ge allieerden is nog de vraag. Dat zal ook afhangen van de mate waarin de Groote Vier het zelf eens zijn over de principes waarop het verdrag met Duitschland moet worden gebaseerd. Er wordt wel gezegd dat de Russen een wat inschik kelijker houding jegens de westelijke verlangens zullen aannemen, de meer verzoeningsgezinde richting te Moskou zou hebben gezegevierd.*) Of dit juist is, zal o.a. kunnen blijken als Engeland zijn geschil met Albanië over de schade door Engelsche torpedojagers in Albaansche wateren door mijnontploffingen geleden, inderdaad aan den Veiligheidsraad voor legt. Albanië heeft nl. de Engelsche eischen afgewezen en dat landje was tot heden de beschermeling van Rusland. Zal Moskou het thans nog de hand bo ven het hoofd houden? Zoo neen, dan zou dit inderdaad een bewijs van een nieuwe Russische politiek zijn. Een nieu we Engelsche politiek inzake Grieken land wordt aanbevolen door een Engel sche parlementaire commissie welke daar op bezoek is geweest. In het alge meen wordt een optreden aanbevolen, dat de linksche Grieksche partijen meer tegemoet komt dan de tegenwoordige Engelsche politiek het doet. Het rapport komt overigens wel tot de conclusie dat de linksche troepen die tegen de regee ring vechten waarschijnlijk steun ont vangen van Griekenlands buren. Een commissie uit de Ver. Naties zal trou wens binnenkort daar nog eens een on derzoek naar instellen. Om nog even in het oosten van Europa te blrjvten zij ver meld dat in Polen binnenkort parle mentsverkiezingen zullen plaats hebben. Engeland en de Ver. Staten plegen over leg of zij de resultaten dezer verkiezin gen wel zullen erkennen, omdat de Pool- sche regeering, gevormd door groepen welke het Russische stelsel zijn toege daan, de sterke oppositie, in het bijzon der de Boerenpartij, welke de gedachten der Westersche democratie aanhangt, moeilijkheden in den weg legt, ja onder drukt. Dat Amerika zich ook met deze kwestie bemoeit, bewijst nog eens dat het er niet aan denkt naar het isolatio nisme tprug te keeren. President Tru man neeft dit in zijn jaarlijksche bood schap over „de toestand der Unie” aan Een nevengevolg van deze verande- ring zal waarschijnlijk zijn, dat de in- levering van suiker door het publiek bij den winkelier belangrijk zal ver- 1 minderen, omdat deze laatste de sui- I ker niet meer bij zijn leverancier kan inleveren, doch ze alleen voor zelfver- werking kan bezigen. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling, deze nieuwe regeling op 2 Febr. a.s. te doen ingaan, doch daar men nog met enkele moeilijkheden zit, is de inwerkingtreding nog even opge schort. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adres KLEINZAND 7 SNEEK Suiker op snoepbonnen. Naar de Maasbode verneemt, over eenige weken een belangrijke wij ziging te wachten in de distributie van suiker en versnaperingen. Het zal dan namelijk zoo worden, dat op de versnaperingsbonnen naar verkiezing versnaperingen ofwel sui ker kunnen worden gekocht, terwijl men op de suikerbonnen desgewenscht versnaperingen zal kunnen koopen. Dinsdagavond werd ten stadhuize de Prijzencommissie door burge meester Rasterhoff geïnstal leerd. Spr. wees er in zijn installatie- rede op, dat er geen instructie voor een dergelijke commissie is. Haar werk moet groeien en zij moet zelf haar taak zoeken in wat haar voor de voet komt, zich zelf dus een plaats veroveren in het maatschappelijk le ven, al zjjn er natuurlijk wel richtlij nen. De instelling dezer commissies vormt een klein onderdeel van het vraagstuk, dat de regeering bezig houdt en in dat vraagstuk komt ook de kwestie naar voren: „Wat is eigenlijk geld?” Breedvoerig zal spr. bij die vraag niet stilstaan, eenige aspecten er van wil hij echter even be lichten. Geld is als ruilmiddel een be langrijk element in de samenleving, uit zich zelf heeft het geen waarde, het ontleent die slechts aan zijn func tie als ruilmiddel, als men er dus goederen voor kan koopen; we heb ben dat wel in de achter ons liggende jaren ervaren. Wij weten nu wel dat wil het maatschappelijk en econo misch leven vlot verloopen er een ze ker verband moet zijn tusschen de hoeveelheid goederen en de hoeveel heid geld. Ziek wordt het geld als dat verband wordt verbroken. Is er een teveel aan geld dan krijgen we inflatie met veel catastrophaler gevolgen, dan wanneer door een tekort aan geld de flatie ontstaat. De vraag of er te veel of te weinig geld is moet dus gemeten aan de aanwezige hoeveelheid goede ren. Spr. herinnert aan de inflatie in Duitschland in de jaren 1920—23, toen de hoeveelheid papiermarken astronomische cijfers bereikte; kon men in 1919 voor 1 millioen mark een fabriek in Duitschland koopen, in 1920 was het een villa, in ’21 een klein huis, in ’22 nog maar een auto, begin ’23 nog slechts een costuum, eind ’23 kon men er zich misschien nog een beetje afval mee verschaffen Oorlo gen verbreken dus de goede verhou ding tusschen de hoeveelheden geld en goederen, waarbij ook de omloop snelheid van het geld een rol gaat spelen. Goederen worden in zoo’n tijd schaarsch, er ontstaat een jacht naar, bovendien komt er door improductie ve uitgaven veel geld in omloop, welke geen goederen in de maatschappij brachten. Ook deze oorlog had derge lijke gevolgen, maar er is nu meer kennis omtrent het wezen der inflatie en men heeft ook geleerd uit de opge dane ervaringen, zoodat men nu een beter systeem dan voorheen heeft om de inflatie te bestrijden. Eén onder deel daarvan is de distributie, welke beoogt verdeeling der aanwezige goe deren naar een billijke maatstaf, een ander onderdeel is de prijsbeheer- sching. Er zitten natuurlijk ook in dit stelsel gaten, het is niet feilloos, spr. behoeft enkel het woord „zwarte han del” maar uit te spreken. Maar als allen meewerken kan er veel mee bereikt worden. De prijsbeheersching omvat zoowel de vaststelling der ma ximumprijzen als het in stand houden van het apparaat dat op handhaving er van toeziet. Nu is er de moeilijk heid dat de burgerij dit vraagstuk niet voldoende kent, niet wil medewerken aan of onverschillig staat tegenover de prijsbeheersching. Toch is het aller belang dat daaraan de hand gehouden wordt omdat we anders de wedloop tusschen prijzen en loonen krijgen, welke zoo noodlottige gevolgen heeft in 't bijzonder voor hen, die van een beperkt inkomen moeten leven, een vast inkomen genieten en zeer in 't bijzonder weer voor gepensionneerden enz. die van lage inkomens moeten rondkomen, en die dan beneden het minimum levensonderhoud geraken. Daarom stelde de regeering een pla fond voor prijzen en loonen. Bezwaren tegen de prijsbeheersching hebben de regeering ertoe gebracht een beroep op de medewerking der burgerij van de grootere gemeenten te doen, en daar prijzencommissies te doen in stellen bij welke de bevolking, omdat haar vertrouwensmenschen er zitting in hebben, misschien liever zal komen met haar bezwaren dan bij de ambte naren der prijsbeheersching. Een vijf tal personen nemen zitting in deze commissie, die haar taak zelf min of meer vaststelt. De ervaring in eenige gemeenten leerde reeds, dat zoo’n commissie met succes kan werken. Haar taak is min of meer bemid delend op te treden. Ze is geen politie met opsporingsbevoegdheid. Ze onderzoekt een klacht en treedt dan in overleg met dengene, tegen wien de klacht is ingebracht en tracht Bijzonder Gerechtshof. Voor de Friesche Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden stonden o.a. terecht: Sjoerd de Vries, bakker te IJsbrechtum om zich te verantwoorden wegens het feit, dat hij in 1943 vrijwillig is toegetreden tot de Landwacht Nederland. Voor dit feit werd tegen hem gevorderd 10 jr. Derk Jan Stoel, voormalig opperlui - tenant der marechaussee te Sneek verzond vanuit zijn standplaats een brief aan de S.D., waarin Ds. Vink te Bolsward werd aangeklaagd voor het doen toekomen van levensmiddelen bonnen aan onderduikers. Ook de apo theker Hendriks zou hierbij betrokken zjjn. In 1941, toen hjj nog te Ter Apel stond, zond hij een tegen Jan Smit opgemaakt proces-verbaal op naar de S.D. te Groningen. Deze Smit zou zich hebben schuldig gemaakt aan het luis teren naar een verboden zendstation. Ook zond hij vanuit ter Apel een brief naar de S.D., waarin F. W. Bolwijn werd beschuldigd van het in bezit hebben van een vuurwapen. Na het hooren van een zevental getuigen, werd tegen verdachte gevorderd een straf van jaar en levenslang ont zegging kiesrechten en openbare ambten. Uit het feit dat de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Byr nes, op zijn verzoek ontslag van Truman heeft gekregen mag men misschien ook afleiden, dat hij, Byrnes, de moeilijkste periode in de betrekkingen tusschen de groote bondgenooten achter den rug acht. Byrnes wordt opgevolgd door ge neraal Marshall. voor de tweede helft van de le periode ‘(5 t.e.m. 18 Jan.) 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 701 (strook no. 2) 100 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) 1 kg. appels of peren 50 gram cacao 125 gram koffie 50 gram thee. 225 gram huis houdzeep of 90 gram toiletzeep Bonkaarten KD, KE 702 (strook no. 2) 1 kg. appels of peren 50 gram cacao =fc 225 gram huis houdzeep of 90 gram toiletzeep 450 gram huis houdzeep of 180 gram toiletzeep 100 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) Tabakskaarten T 66 2 rantsoenen tabaksartikelen De bonnen voor appels of peren blij- N. R. Ct. ven geldig t.e.m. 1 Febr. a.s. j In vele gevallen treedt de rechts- kundige raadsman zonder zijn gebrui- Sneek gedurende 5 weekends, t.w. elk I kelijke ambtskleedij op. Vooral de pas derde weekend der maand, te begin- afgestudeerde advocaten zitten met nen op 18/19 Januari a.s., gehouden de toga-moeilijkheid, terwijl de Haag sche balie er nog een extra probleem bij heeft: hier brandde met het bom bardement op 3 Maart 1945 het paleis van justitie uit, waardoor ongeveer Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Tink om de fügels. It is net allinne fan great bilang, dat wy yn de simmer nei de fügeltsjes harren sankjes hearre, dy’t dan de natür fleurich meitsje, mar ek yn de winter, dizze skepseltsjes, dy’t mei de froast harren gerak net krije kinne, to foerjen. Nou fortel ik gjin nijs, hwant dit is allegearre wol bikend. Mar spitiger- nóch bart it yet, dat it al to folie for- getten wurdt. Dêrom, hawwe jim leafde foar de natür, de fügels, help se dan, hwant wis wier geane hja der oars oan. Simmers meitsje hja üs bi- skamme troch harren sang; wardearje dit. It is dochs gjin great biswier. Wachtsje derom net langer. It kin mooglik yet forskate fügeltsjes fan de dea biwarje. J. S. DE VRIES, Fortsjinwurdiger fan de Sophia Forien. ta biskerming fan dieren. Monnikstr. 14, Snits. worden, op zich als deelnemer te la-1 in vlammen opgingen. Intusschen is ten inschrijven. Naast jeugdpsycholo- de Nederlandsche industrie thans gie en algemene geestelijke vorming, weer in staat, in het grootste deel der zullen de cursisten eveneens in de na-1 behoefte aan toga’s te voorzien. Wel vol gende cursusonderdelen deskundige swaar is er nog geen grein, dat instructie ontvangen: muziek en zang, handenarbeid, vertellen en voorlezen, volksdans, sport en spel, lekespel, na tuurstudie en kampwerk. Indien men niet in de gelegenheid mocht zjjn alle weekends mee te ma ken, bestaat de mogelijkheid een ge deelte der cursus te volgen. De kosten bedragen, inclusief logies en warme maaltijd, 3.per weekend. Nadere inlichtingen hieromtrent worden gaarne verstrekt door mej. Nel Velds, Kruizebroederstraat 73, Sneek (tel. 2194), bij wie men zich ook als deel nemer kan opgeven. Het Consumentencrediet. Aantal aanvragen 250.000. Kosten op 70 millioen ge rekend. Het getal aanvragen voor een con sumentencrediet kan thans vrij defini tief worden vastgesteld. Einde 1946 waren er totaal 265.000 ingekomen. Aangenomen dat zich van dit aantal nog een deel zal terugtrekken, blijven er uiteindelijk rond 250.000 aanvragen ter afwikkeling over. Naar schatting zal aan deze groep een bedrag van 70 millioen worden verstrekt', waar- het Amerikaansche Congres, trouwens nog eens bevestigd. Met betrekking tot Rusland zeide hij o.a. dat al zijn er ver schillen, beide landen belang hebben bij het spoedig tot stand komen der vredes verdragen en de terugkeer tot normale verhoudingen. Beide moeten zich meer bezig houden met het bevorderen der collectieve veiligheid en niet met het bevorderen hunner individueele veilig heid”. Behartigenswaardige woorden. Alleen rjjst hier de vraag wat Moskou dan moet denken van de blijvende sa menwerking tusschen de Amerikaansche en Engelsche militaire staven, welke nu ook door Londen min of meer is toege geven. Veldmaarschalk Montgomery is echter op bezoek in Moskou, waar hij de banden met het Russische leger hechter maken wil. Is dit een Engelsche poging de AmerikaanschEngelsche militaire samenwerking ook met de Russische te verbreeden? Eigenlijk moet deze echter toch in het raam der Ver. Naties tot stand komen. Het is ook mogelijk dat de oppositie in Labourkringen tegen de uit sluitende Engelsche oriënteering op de Ver. Staten toch zooveel indruk heeft gemaakt dat de Engelsche regeering er nu de tijd rijp voor acht, de Russen in verzoeningsgezindheid halverwege tege moet te komen. „Het leiderschap in de wereld”, dat Truman in zijn boodschap ook nu weer voor de Ver. St. opeischte schijnt de Engelschen toch ook wat on behaaglijk te stemmen. In zijn rede zei Truman ook dat de Ver. Staten geen monopolie voor zich of welke groep na ties dan ook inzake de atoomenergie wenschen; zij willen slechts garanties dat geen land atoomenergie zal gebrui ken voor militaire doeleinden. Zooals be kend komt de kwestie der atoomenergie thans bij den Veiligheidsraad in behan deling. De Amerikaansche leden der commissie voor de atoomenergie hebben, onder leiding van Bernard Baruch ont slag genomen, naar zij zeggen omdat nu de kwestie voor de Veiligheidsraad komt hun taak vervuld is. Bekend is echter dat Baruch deze zaak juist buiten de Veiligheidsraad om had willen afhande len om een eventueel gebruik maken van het vetorecht te ontloopen. Baruch drong er nog bij zijn ontslagaanvrage bij Truman op aan de geheimen inzake de atoombom niet bekend te maken voor het verdrag dat over deze zaak door de Ver. Naties eventueel zou worden aan genomen, door de Am. Senaat was goed gekeurd. Inzake de binnenlandsche toe stand der V. S. drong Truman o.a. er op aan dat als het congres de sociale wet geving nerziet, geta straiwetren inzake staking in het arbeidsrecht zullen wor den opgenomen. Truman verkeert hier in een moeilijke positie, de republikeinen, die de meerderheid in ’t congres hebben, zijn geneigd strenger tegen stakingen op te treden, anderzijds zullen ook zij misschien wat voorzichtiger worden, nu de voorbereidingen voor oprichting van een derde partij in de Ver. Staten van linksche zijde ernstig ter hand zjjn ge nomen. Drong Truman in de buitenland sche politiek op samenwerking der na ties aan, België en Nederland hebben daarin weer een voorbeeld gegeven dooi' te besluiten bij de besprekingen over het Duitsche verdrag een zelfde houding aan te nemen. Het is opmerkelijk dat België na den oorlog veel meer naar het Noor den dan naar het Zuiden ziet voor zijn vriendschap, Frankrijk genoot die vroe ger in het bijzonder van Brussel. In dat land, Frankrijk, had de door Blum opge legde prijsverlaging der goederen een aanvankelijk succes, maar men moet af wachten of het doorzet, in België deed een soortgelijke politiek het niet. Wat de strijd in Vietnam betreft schijnen de Franschen er op te staan dat eerst de orde wordt hersteld voor wordt onder handeld, wat de Vietnamieten gaarne willen. In Palestina zijn zeer scherpe Britsche maatregelen te wachten nu de daden van terreur voortduren, waar tegen echter ook de officieele Joodsche instanties scherp stelling nemen. Deze zullen echter toch niet naar de conferen tie te Londen gaan, waar Engeland een Joodsche en en Arabische staat schijnt te willen voorstellen; de Arabieren zijn nu natuurlijk van plan wel te gaan. s 8 I 4.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1