Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Buitenlandsch Overzicht Raadsel in Nijmegen L Raadsvoorstellen Sneek 2e JAARGANG No. 7 C. SMIT 9 8 FEU I L L ET O N K VRIJDAG 24 JANUARI 1947 voor r 375 gram zachte zeep 58-5 Algemeen t r 57-4 Suiker 25 Wordt vervolgd. Ab-prijs f2.50 per half jaar Franco per post f3.75 per half jaar It n In de gisteravond gehouden raadsver gadering van Sneek kwamen behalve de reeds in ons vorig nummer vermelde punten en voorstellen ook nog de vol gende aan de orde. weet niet, hoe het nu is, maar die man maakt niet bepaald een gunstige indruk”. De man liep langzaam voorbij. On- der de klep van een voorover getrok ken pet staarden ogei*>zonder uitdruk king hen even aan. Dan verdween hij in de richting van de Grote Markt. De regen had opgehouden en uit een ander huis kwam een jonge vrouw in sjofele kleding, met een donkere doek om het hoofd als een zigeunerin. Zij liep hen ook voorbij en keek hen een ogenblik aan met felle, zwarte ogen. Dan stonden zij enkele ogenblikken boven aan de Kerktrappen en keken naar de GanzeSheuvel, waar haastige mensen liepen. Met een ruk keerde de inspecteur zich dan ineens om, alsof hij een electrischen schok had gekre gen. Verbaasd wendde ook Verhagen het hoofd om, maar hij ontdekte niets bijzonders. „Kom”, zei zijn Deense zwager op gewekt, „we zullen niet naar beneden gaan. We lopen helemaal om de kerk heen. Dat nauwe straatje wil ik wel eens bekijken”. Verhagen haalde de schouders op. Hij volgde den inspecteur van het Ste- venskerkhof naar de bochtige steeg, die Achter de Hoofdwacht heet. Met verbazing merkte hij op, dat zijn zwa ger onderzoekend en brutaal door de ramen van de haveloze huisjes naar binnen gluurde. Volkomen op zijn ge mak slenterde de inspecteur over de T 67 V 68 X 67 X 68 ingang van 1 Februari a.s. als postcom mandant overgeplaatst naar Wanswerd a. d. Streek, gem. Ferwerderadeel. De wachtmeester le klas, P. J. Stavast, werkzaam bij den afdeelings- Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 53" fel. 3005 I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Het herstel der plantsoenen. Tengevolge van den brandstoffennood is door de burgerbevolking in den winter dit land niet ken. Tot mijn spijt moet ik je verzoeken, hem mee te laten gaan. Vanavond om tien uur worden wij afgehaald”. „Om tien uur riep Else Verhagen uit. „Dat ken ik. Dan komen jullie misschien morgenochtend om zes uur pas thuis”. „Maar het zal je e«i troost zijn, dat wij niet aan de rol gaan”, grinnikte haar broer. „Integendeel, het is dienst vanavond. Hoe lang het duurt? Dat kan ik je niet vertellen, Else”. ,,’t Is me toch wat”, merkte zij op. „Dat jij in Kopenhagen halve nachten van huis bleef, was tot daar aan toe. Maar dat je nu probeert mijn man op het slechte pad te brengen, vind ik wel erg”. Maar Else Verhagen bewees daar na, dat zij het toch niet zo erg ge doelde met haar verwijt, want zij zorgde er voor, dat de twee mannen niet behoefden te vrezen, ’s nachts van honger om te komen. Ohlquist vertelde echter niets naders over de gebeurtenissen die hun te wachten stonden. Hij bleef gemakkelijk in zijn stoel zitten, tot ongeveer 10 uur een auto voor het hek stopte. Toen rekte hij zich uit en zei tegen zijn zwager: „Het is zo ver. Jas aan, makker, en de deur uit”. RONNFNLTT ST I die eerst in het A.J.C.-honk, dat ons J voor dit dpël welwillend ter beschikking het tijdvak van 26 Januari t.e.m. Waa.gesteld, ging volksdansen onder lei- 8 Februari 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 701 (strook no. 3) 57-3 Algemeen 57-4 Algemeen 57-5 Algemeen 57-6 Algemeen SNEEKER NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEINZAND 7 SNEEK Burgerlijk Armbestuur. De commissie voor rekeningen en be groetingen adviseerde in haar rapport tot goedkeuring van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur over 1946. Zij merkte echter op dat het tijdstip waarop de begrooting bij B. en W. is in gediend (Sept. 1946) te laat is. Boven dien komt het haar voor dat gezien de groote bedragen, die uit de gemeente kas moeten worden verstrekt en de aan merkingen, die over de verstrekte steun worden gemaakt, meer invloed op en nauwer contact met het Burgerlijk Armbestuur gewenscht is. B. en W. ant woorden naar aanleiding van deze op merkingen, dat zij, zooals zij reeds her haaldelijk deden, nogmaals bij het Bur gerlijk Armbestuur zullen aandringen op tijdige inzending van begrooting en re kening. Wat de tweede opmerking be treft zeggen B. en W. dat de bemoeiin gen v. d. overheid op sociaal gebied in de loop der jaren aanzienlijk zijn toegeno men. Ook het karakter van de gemeen telijke zorg op dit terrein onderging ver andering. Naast andere, nopen deze bei de omstandigheden er toe, dat het ge meentebestuur zich beraadt over de vraag of de jaren geleden gekozen be heersvorm nog aan redelijk te stellen eischen voldoet. In beginsel zijn B. en W. tot de overtuiging gekomen, dat een reorganisatie wenschelijk is, welke zal moeten leiden tot: lo. de vorming van een secretarie-afdeeling voor sociale za ken; 2o. de ombouw van het burgerlijk armbestuur tot een gemeentelijke instel ling voor maatschappelijk hulpbetoon. De belangrijke stijging welke de uitga ven voor armenzorg hebben ondergaan maakt het noodig, dat de invloed der gemeente op de besteding der beschik baar gestelde gelden wordt vergroot. Alleen dan is het mogelijk dat het ge meentebestuur de verantwoordelijkheid voor de uitgaven voor armenzorg volle dig kan dragen. Binnen afzienbaren tijd hopen B. en W. voorstellen omtrent deze aangelegenheid bij den raad ter tafel te brengen, t Aanvraag gelden voor leer middelen voor R.K. Ulo school. hobbelige bestrating en legde een in tense belangstelling aan de dag voor het inwendige van enkele woningen, die echter nog aan het Stevenskerk- hof lagen en dus aan de andere zijde op de Ganzenheuvel uitkwamen. Toen zy daarna Achter de Hoofdwacht be traden, hield de belangstelling min of meer plotseling op en de inspecteur versnelde zijn pas, tot zij eindelijk de Grote Markt vlak bij de Waag be reikten. „En nu?” informeerde Verhagen. De inspecteur grinnikte. „Ik geloof, dat mijn zwager zich een beetje ge neerde”, merkte hij op. „Laat ik je vertellen, dat ik iemand een van die huisjes zag binnen gaan en ik wou me er van vergewissen, of ik die persoon kon ontdekken”. „En heb je hem gezien in een van de huizen?” „Tot mijn spijt niet”, antwoordde de inspecteur. „Maar dat is geen ramp. Luister eens, Ernst, hier scheiden on ze wegen. Jij moet toch nog naar kan toor. Ga je gang. Ik wil zien, dat ik inspecteur Broekman te pakken krijg. Tot straks, kerel Hij gaf Ernst amicaal een klap op zijn schouder en begaf zich met lange, rustige passen op weg naar het hoofd bureau van politie, ongeveer zeven minuten lopen. Zijn zwager stond hem even verbluft na te kijken. Instinctief keerde hij zich dan nog eens om, ten einde in de richting van het Stevens- (De besluiten van den Raad vindt men elders in dit nr.) Ganzenheuvel heet. Sommige huizen hebben boven en beneden een toegang en er zijn er, die zelfs nog een deur aan de Kerktrappen bezitten. Vroeger was dit gedeelte van de stad bewoond door de elite van Nijmegen. Ja, dat is heel lang geleden. Maar die mensen hadden natuurlijk rijtuigen en por den. Welnu, het eigenaardige geval deed zich voor, dat de woonruimten daar beneden lagen, zodat de voordeur aan de Ganzenheuvel lag. Maar hier boven waren de stallen en koetshui zen. De elite van Nijmegen heeft dus een tijd lang onder haar stallen ge woond. Nog is het zo, dat deze huizen twee toegangen hebben, maar je be grijpt, dat in de meeste gevallen één huis nu door meer gezinnen wordt be woond. Zodoende zullen waarschijnlijk verschillende trappenhuizen verdwe nen zijn”. Ohlquist stond na deze mededeling met belangstelling naar de oude hui zen te kijken. In een der bekrompen kamertjes aan het pleintje zag hij een bejaarde, armoedig geklede vrouw, die bezig was met naaiwerk. Een ver veloze deur ging open en er kwam een man uit, die een ongure indruk maakte. „Dit oude stadsdeel is geruime tijd nogal gevaarlijk geweest”, vertelde mr. Verhagen. „Hier leefden mensen, die er minder eerbare practijken op na hielden, inbrekers, lichte vrouwen en andere onderwereld-elementen. Ik „Een monumentaal gebouw is deze kerk”, vond de inspecteur. „Ik zie, dat hier en daar wat gerestaureerd is, maar er moet heel wat gebeuren, voordat de Sint Steven werkelijk weer een prachtstuk van Gothiek zal zijn”. Zij waren een eind ovei; het smalle straatje gewandeld, dat ligt tussen de kerk en de daarachter liggende, kale vlakte, tot inspecteur Ohlquist plot seling verrast bleef staan. Hij zag de Kerktrapperf; een der merkwaardig heden van de oude stad. Deze trappen tonen duidelijk het hoogteverschil in de stad, die op zeven heuvelen ge bouwd heet te zijn. „Een buitenlander als jij zal minder verrast zijn bij het horen van de uit zonderlijke namen, waarmee de stra ten hier prijken, dan ’n Nederlander”, merkte Ernst op. „Kijk, de Kerktrap pen komen daar beneden uit op de Ganzenheuvel en het Heuveltje, ter- wql je vandaar weer de Stikke Hezel- straat bereikt. Maar de grootste merkwaardigheid zie ik eigenlijk in de oude huizen, die hier staan”. „In welk opzicht merkwaardig?” „Ik zal het je uitleggen. Je ziet, dat de huizen aan het Stevenskerkhof ook liggen aan de straat daar beneden, die De S.D.A.F. heeft hier het grootste of fer gebracht. Zij heeft het aangedurfd haar vlag te laten vallen in het belang van het volk. Spr. is blij, dat ook hij hier mag staan als lid van de P.v.d.A. om mee te strijden voor een betere sa menleving in ons volksbestel. Ook wat betreft het Indonesische vraagstuk heeft de partij de juiste weg gekozen. Want wanneer het daar tot een oorlog zou komen, zou Indonesië voor altijd voor ons verloren zijn. Het is niet, zoo als men het wel voorstelt, dat de vrij- heidsgedachte daar nu pas is geboren, maai' al veel eerder is het vezoek aan de Nederlandsche regeering gedaan om meer zelfbestuur. Maar men heeft er geen aandacht aan besteed en nu zitten wij met de erfenis. Spreker hoopt dat het ook in Indonesië tot een goede op lossing mag komen in het belang van beide partijen. Maar ook om onze Chris tenplicht om niet langer een volk ten onrechte te overheerschen. Dat men ook in Ijlst doordrongen mag worden van onze plicht jegens volk en land. Een tweetal vragen werd hierna nog beantwoord. Verpachting bruggen. B. en W. stellen voor te rekenen van 1 Jan. 1947 af voor den tijd van 1 jaar onderhands te verpachten het recht van inning van bruggelden bij: a. de Laat- ste Stuiver aan Y. Nieuwenhuis onder toekenning van een vergoeding boven de opbrengst der te innen bruggelden van ƒ20.per week; b. de Woud- vaartsbrug a£h W. Beima idem van 20.per week; c. de Oosterpoortsbrug aan M. Zijlstra idem van 25.per week; de Lemmerbrug, de Wonderbrug, de Oude Koemarktbrug en de brug over het Grootzand. aan A. Faber idem van 27.50 per week. Vorig jaar ontvingen de pachters 15.per week. De op brengst der bruggen blijft'nog aanzien lijk beneden de vooroorlogsche ontvang sten. Ook dient op de stijging der kosten van levensonderhoud gelet, terwijl het scheepvaartverkeer in de komende tij den wellicht nog eenigszins zal vermin deren als gevolg van de toeneming van het vrachtvervoer per as. De pachter Faber wenscht zich het recht voor te be houden ingeval van ingebruikneming door de scheepvaart van het kanaal GroningenLemmer de pachtovereen komst te beëindigen. Dit verlangen ach ten B. en W. redelijk. B. en W. stellen voor opnieuw met de N.V. Nederlandsche Thermo Chemische fabrieken een overeenkomst aan te gaan inzake het onbruikbaar maken voor mensch en dier van afgekeurd vee en vleesch. IJLST, 17 Jan. Voor de Partij van den Arbeid sprak de heer D. de Loor van Leeuwarden, lid van Ged. Staten over het onderwerp: „Waarom wij als Chris ten in de partij v. d. Arbeid?” Spreker begon zijn betoog met te zeggen, dat er onder onze bevolking twee groepen te bespeuren waren en wel de kerkelijke en onkerkelijke. De kerkelijke groep be paalde zich hoofdzakelijk bij de school strijd. Maar toen men dan zoover was dat ook aan de bijzondere scholen de zelfde rechten waren toegekend als de openbare, is de kerkelijke groep bij de pakken gaan zitten; zij heeft niet veel aandacht besteed aan de sociale gerech tigheid onder ons volk. Bij de S.D.A.P. was niet die matheid te bespeuren; al was daar ook na het verkrijgen van de 8-urendag en vrouwenkiesrecht een klei ne inzinking te bemerken, toch ging men door met het strijden voor een be tere volksgemeenschap. En wat deed de rechtsche regeering die wij na de vorige oorlog hebben gehad voor de lotsver betering van de groote massa. Niets. Ook in de tijd van groote werkloosheid heeft men den weg tot verbetering niet kunnen vinden. De middelen aan de hand gedaan, konden geen doorgang vinden. In de bezettingstijd heeft men wat geleerd, men heeft ingezien dat er een andere weg moest worden gevolgd. Leiderscursus Vrjjz. Christelijke Jeugdcentrale Sneek. Men schrijft ons: >-* staf der rijkspolitie te Sneek, wordt met Op 18 en 19 Januari werd in de Jeugd- herberg de eerste bijeenkomst van de Leiderscursus gehouden. Toen Rein Bos, de Gewestelijke voor zitter van de V.C.J.B., om half acht opende, heette hij allen welkom, in het bijzonder de niet-V.C.J.C.ers. Daarna gaf hij het woord aan Ds. Rosbergen van Franeker, die een inlei ding hield over de taak, welke de V.C. J.C. ten opzichte van haar leden heeft en de mogelijkheden, welke hiertoe aanwe zig zijn. Op deze inleiding volgde een zeer geanimeerde nabespreking. Ver schillende afdeelingen brachten hierbij hun moeilijkheden naar voren en deze werden zoo goed en zoo ver mogelijk door Ds. Rosbergen behandeld en opge lost. De Zondag werd geopend met een korte ochtendwijding door de H(oofd)- L(eider) Gerrit Lijzinga van Holwerd. Daarna was het woord aan Janke van der Veen, Sneek, om ons eenige canons te leeren en ons ook eenigszins op de hoogte te brengen van de techniek van het zingen. Bob Revet, Sneek, hield toen een zeer duidelijke uiteenzetting voor ons over kampeeren. Hij legde hierbij niet alleen de nadruk op het nut van kampeeren, dat gezondheid en ontspanning geeft, doch hij wees hierbij ook op de geeste lijke achtergrond, die van minstens even groot voordeel is voor de kampeerders. Na het eten werden de deelnemers in twee groepen verdeeld en wel één groep Redacteuren L. KIEZEBRINK en Het Roomsch Katholiek Parochiaal Kerkbestuur vraagt ten behoeve van de onder zijn bestuur staande R.K. school voor u.l.o. (St. Josephschool) wegens toeneming van het aantal leerlingen in gevolge art. 72 der L.O.Wet 1920 gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stel len voor aanschaffing van schoolmeube- len, schoolboeken en leermiddelen. Het aantal leerlingen is gegroeid voor het le leerjaar van 24 tot 36; 2e leerjaar 17 tot 22; 3e leerjaar van 13 tot 25 leerl. Het schoolbestuur acht derhalve noodig 12 ex. van de verschillende boeken voor het le, 5 voor het 2e en 12 voor het 3e leer jaar. Inbegrepen de aanschaffing van eenige schoolartikelen en 3 schoolban ken worden de kosten begroot op 1724.29. B. en W. merken echter op dat bij vorige besluiten van den burgemees ter en van den tijdelijken gemeenteraad met betrekking tot het 2e leerjaar reeds medewerking is verleend voor aanschaf fing van 27 stel der onderscheidene leer middelen, zoodat werd dit onderdeel van de aanvraag ingewilligd, de normale eischen aan het geven van lager onder wijs te stellen, worden overschreden. De aangevraagde aantallen voor het le en 3e leerjaar geven geen aanleiding tot het maken van opmerkingen. Doch uit een onderzoek van B. en W. bleek dat van verschillende der thans aangevraagde boekwerken reeds een aantal is aange schaft, dus voordat de aanvrage werd ingediend en het voorgeschreven overleg is gepleegd. De Kroon heeft herhaalde lijk uitgemaakt dat in dergelijke ge vallen tot niet ontvankelijk verklaring van het schoolbestuur moet worden be sloten. Daar het hier ook geen spoed geval betreft zou door inwilliging der aanvrage wat dit gedeelte betreft dus in strijd met de wet worden gehandeld. Hoe betreurenswaardig deze gang van zaken voor het schoolbestuur ook moge zijn, zal, gelet op de constante jurisprudentie welke te dezer aanzien bestaat, de aan vrage slechts gedeeltelijk voor inwilli ging vatbaar zijn. De inspecteur van het l.o. in de inspectie Sneek komt tot gelijke conclusie. B. en W. adviseeren dus in verband met een en ander de ge vraagde medewerking te verleenen met uitzondering van voor datgene waar tegen de hierboven genoemde bezwaren bestaan. Vlak voor zijn aftreden als minister president nu de socialist Vincent Auriol tot president der Fransche repu bliek is gekozen moest het kabinet af treden en daar Blum geen formateur van het nieuwe wilde worden is daar voor de soc. Ramadier aangewezen is Blum uit Engeland teruggekeerd met een belangrijk resultaat van zijn bezoek daar. NI. de Engelsche toezegging dat zoo spoedig mogelijk een Engelsch Fransch verbond zal worden gesloten waarbij wederzijds bijstand wordt be loofd tegen nieuwe Duitsche agressie. Ook werd Blum toezegging voor eco nomische samenwerking gedaan en meer steenkool uit het Roergebied beloofd. Dit laatste kan de oogenblikkelijke onge rustheid in. Frankrijk wegnemen dat En geland bij zijn pogen Duitschland eco nomisch op de been te helpen, de Fran sche belangen zal schadfti. De eerste toezegging beteekent op dit oogenblik weinig nu Duitschland totaal lamgesla gen is, maar kan later als het Duitsche rijk weer meer in de melk te brokken krijgt, van belang worden en heeft ook beteekenis voor de besprekingen te Lon den en straks te Moskou over het vre desverdrag met Duitschland omdat Frankrijk met de Engelsche toezegging in den rug misschien iets welwillender tegenover de Engelsch-Amerikaansche wenschen inzake de opbouw van Duitschland gestemd zal worden. Over de houding in dezen der kleinere gealli eerden zal men zich te Londen en Washington niet zoo druk maken, die zullen tenslotte toch hebben aan te ne men wat de grooten wenschen. Het heeft dan ook geen zin hier diep op de wen schen van andere kleine geallieerden dan Nederland irfzake het verdrag met Duitschland, te Londen reeds kenbaar gemaakt, in te gaan. Vermeld zij slechts dat Tsjecho-Slowakije een blijvende ge allieerde bezetting van Duitschland wenscht en een sterke beknotting der Duitsche industrie. Het zal daarbij ech ter stellig achter het net visschen daar niet alleen de Engelschen én Amerika nen juist de Duitsche productiecapaciteit in hun zónes willen opvoeren, maar ook de Russen in het door hen bezet gebied daarop nu uit zijn. De Engelsche en Amerikaansche plannen gaan zelfs al zoover dat zij de verdere afbraak der industrie in hun zones, om de machines als herstelbetalingen weg te voeren, waarvan dan ook de kleine geallieerden hun deel krijgen, stop willen zetten. De herstelbetalingen zouden dan uit een Duitscb. overschot aan geproduceerde artikelen moeten geschieden. Dit zal het oogenblikkelijk gebrek aan allerlei ge bruiksvoorwerpen ook in de kleine ge allieerde landen wel verlichten, hun ech ter anderzijds berooven van een kans fabrieken van dergelijke gebruiksvoor werpen op eigen bodem te stichten en op den duur door uitvoer van deze artikelen een stap naar hernieuwde bloei te doen. De Russen hebben beide methodes in hun bezettingszone toegepast. Zij heb ben eerst een groot aantal fabrieken en ook rollend materiaal en zelfs rails van Duitsche spoorwegen naar Rusland over gebracht en thans willen zij wat er in Duitschland aan industrie overbleef een grootere kans op ontwikkeling bieden. Naar het heet om snel gebruiksvoor werpen te verkrijgen, waaraan Rusland ook groote behoefte heeft en ook om te trachten in deze zóne de Duitsche in dustrie weer op zoodanig peil te brengen dat de Russische zóne bij de Engelsch- Amerikaansche kan worden aangesloten en een Duitsche economische eenheid ontstaan. De Russen zien n.l. met leede^ oogen de geweldige plannen welke Engel-’’ schen en Amerikanen met de Duitsche industrie hebben en schijnen niet langer afzijdig te willen blijven. Het kan voor de Russen van beteekenis zijn deze plan nen in hun zóne thans door te poeren om straks bij de besprekingen over het vre desverdrag met Duitschland te Moskou een sterkere positie in te nemen. Zij weten in de regel het tijdstip waarop zij zooiets doen goed te kiezen. Dat schijnt ook het geval met de kwestie Spitsbergen. Zoo als bekend hebben de Russen aan Noor wegen gevraagd, voor dit aan laatstge noemd land behoorend gebied een geza menlijk verdedigingssysteem te ontwer pen. Er is een verdrag van vóór den laatsten oorlog dat militairisatie van Spitsbergen verbiedt, waarbij Rusland geen partij was, al erkende het dit ver drag later wel. Nu de Ver. Staten echter op Groenland zitten en op Ijsland van vliegbases gebruik mogen maken, is Spitsbergen van belang geworden in het Russische verdedigingssysteem, vooral sedert vliegen via de Noordpool tech nisch mogelijk bleek en de Ver. Staten en Rusland dus weer zooveel dichter bij elkaar kwamen te liggen. Begrijpelijk is dat Engeland noch de Ver. Staten veel voor de Russische wenschen in dezen voelen, al zou Noorwegen misschien ge neigd zijn den grooten Oostelijken buur tegemoet te komen. Maai juist om het laatste zal het Londen en Washington misschien moeilijk vallen hun verzet vol te houden, mede omdat zij de Russen toch voor de bijeenkomst in Moskou waar resultaten moeten worden behaald, niet gaarne willen ontstemmen. Men schijnt de Spitsbergen-kwestie niet zoo belangrijk te achten als de Dardanellen- kwestie inzake welke Engeland en de Ver. Staten het been even stijf blijven houden als Turkije zelf tegenover de Russische verlangens. Turkije is dan ook nog steeds volledig gemobiliseerd wat schatten verslindt. Politiek schijnt het nog aan beteekenis te winnen, doordat de Arabische landen steeds meer zijn vriendschap zoeken, en met Griekenland vroeger de aartsvijand, is de verhouding uitstekend. Daar, in Griekenland, zal aan het bewind van Tsaldaris, den con servatieven minister-president wel een einde komen nu de meer gematigde groepen die met hem regeerden, uit het kabinet traden. Zrj willen, mede op grond van Engelsche aanbevelingen, een meer tegemoetkomende houding jegens gematigd linksche elementen, die Tsal daris allemaal terroristen acht. Zoo noemt de Poolsche regeering echter ook al die groepen welke in Polen haar po litiek niet volgen. Volgens buitenland- sche correspondenten zijn intusschen de Zondag gehouden Poolsche verkiezingen meer geheim geweest dan verwacht werd, de regeeringspartijen schijnen een overweldigende meerderheid in het par lement te hebben behaald: 383 tegen 44 zetels. Het is overigens nog twijfelach tig of de Ver. Staten deze verkiezing als geldig zullen erkennen. In Italië is het kabinet-de Gaspéri afgetreden, naar het heet om oneenigheden in zijn boe zem wegens de scheuring in de socialis tische partij, maar ook speelt een rol het feit, dat geen partij lust heeft de ver antwoordelijkheid voor het teekenen van het vredesverdrag, dat nu moet geschie den, te aanvaarden. 1944/1945 veel schade aangericht aan de in en buiten de bebouwde kom dezer ge meente aanwezige beplantingen. Na de bevrijding is onmiddellijk in overleg met de D.U.W. met de herstellingsarbeid be gonnen. De uitgaven voor loonen en so ciale lasten nl. ƒ37012.werden vol ledig door het rijk vergoed. De kosten voor het aankoopen van hoornen, hees ters en struiken en de door de Ned. Heidemaatschappij gemaakte uitvoe ringskosten komen echter voor rekening der gemeente. Begin April 1946 was het werk grootendeels gereed, wat nog moet geschieden, kan door het personeel der gemeenteplaritsoenen worden uitgevoerd. In 1945 hebben de kosten, welke voor rekening der gemeente komen 17995. bedragen, in 1946 zullen ze naar raming nog 24590.bedragen, in totaal dus 42585.Voor kosten van herbeplan- ting buiten de bebouwde kom der ge meente kan rijkssubsidie worden ver leend al is het niet zeker óf en zoo ja tot welk bedrag dit zal worden verkre gen. Intusschen is» 14730.rijkssub sidie aangevraagd. B. en W. stellen in verband met een en ander voor het be drag van 17995.dat op 1945 drukt, door een wijziging der begrootingvoor dat jaar voorloopig als kapitaalsuitgaaf te dekken 'door de geraamde opbrengst van een geldleening. kerkhof te kijken, maar dat was niet meer te zien, aangezien de bochtige steeg het pleintje aan het oog ont trok. Mr. Verhagen haalde de schou ders op en enigszins onbevredigd be gon hij de wandeling naar zijn kan toor. Toen hij in de namiddag thuis kwam, bleek zijn zwager er al te zijn. Hij zat met Else in de woonkamer en keek vergenoegd naar een glaasje drank. „Dat smaakt met deze onver wachte nattigheid in de atmosfeer”, was de groet, waarmede de rechtsge leerde verwelkomd werd. Daarna werd er over koetjes en kalfjes ge praat en Sven Ohlquist wist alle po gingen van zijn zwager om over de wandeling te spreken, handig te om zeilen. Pas na de maaltijd, toen zij sa men in leunstoelen zaten, uitkijkende over de vochtige tuin, begon hij er zelf over. „Ongetwijfeld is je nieuwsgierigheid in hoge mate geprikkeld door de ge beurtenissen van deze middag”, be gon hij. „Dat erken ik graag”, zei Ernst. „Maak je dan gereed om er van avond met mij op uit te gaan”, kon digde zijn zwager aan. „En laten jullie mij alleen?” vroeg zijn zuster met een zweem van ver wijt in haar stem. „Als ik kon, liet ik Ernst rustig bij jou”, antwoordde Ohlquist. „Maar hij is me van nut, omdat ik de taal van 375 gram zachte zeep 2 eieren 500 gram sinaasappelen 500 gram suiker, boter- hamstrooisel of 1000 gram jam, stroop enz. Bonkaarten KD, KE 701 (strook no. 3) 58-3 Algemeen 375 gram zachte zeep j 58-3E Reserve 58-4 Algemeen 2 eieren 58-5 Algemeen 1000 gr. sinaasappelen berd op bezoek bij AJC en 58-6, 58-7 Algemeen 250 gram suiker, 1 Sneek. Na een eerste kennismaking met boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz. Bonkaarten MA, MD 701 (strook no. 3) 375 gram suiker, boter hamstrooisel of 750 gr. jam, stroop enz. Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen tabaksartikelen 200 gram chocolade en/of suikerwerken. 2 rantsoenen tabaksartikelen 150 gram chocolade en/of suikerwerken. Wanneer op de voor 2 eieren aange wezen bonnen 57-4 en 58-4 Algemeen niet onmiddellijk kan worden afgele verd, dient het publiek deze bonnen bij zijn handelaar vóór in te leveren, waar na aflevering zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben. De bonnen 57-5 en 58-5 Algemeen voor sinaasappelen moeten uiterlijk 29 Januari a.s. door het publiek bij een han delaar in groenten en/of fruit worden in geleverd, waarna aflevering zal geschie den naar mate de aanvoer plaats heeft. Van de tabakskaart is thans nog 1 bon voor 2 rantsoenen aangewezen. Op 30 Januari a.s. zal nogmaals een bon voor 2 rantsoenen worden bekend ge maakt. De volgende bonaanwijzing voor sui ker en versnaperingen zal op Donderdag 6 Februari plaats vinden. Kantoor voor Abonnementen: Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 die eerst in voor dit doel ding van Gerrit Lijzinga en daarna van Piet van Yperen uit Leeuwarden leerde, hoe men stof moest bedrukken. De an dere groep deed het in omgekeerde volgorde. Er is met veel animo gedanst en ook het bedrukken van de stof viel zeer bij de deelnemers in de smaak. Dit week-end werd besloten door het met elkaar gaan naar de Jeugddienst in de Ned. Herv. Kerk, waarin voorging Ds. Postma»van Stiens. Dit vormde een waardig slot van de eerste, buitenge woon goed geslaagde, etappe van onze Leiderscursus. Uit de AJC/JVO. j Het afgcloopen weekend waren de af- deelingen Harlingen, Lemmer en Tjalle- 1000 gr. sinaasappelen herd op bezoek bij AJC en JVO te de pleegouders bespraken de boven-16- jarige leden Zaterdagsavonds de vraag: „Kunnen we zelf koers bepalen of wor den we bepaald?” Jelle Sixma toetste verschillende vragen uit de practijk van alle dag, zooals: „Vind je het noodig regelmatig een boek te lezen?” en „Doe je mee aan modern dansen en in hoe verre bevredigt je dit?” met de jongeren aan bovengenoemd uitgangspunt. Zon dags vertelde Smit eerst iets uit de ge schiedenis van Sneek en wees daarbij vooral op wat er ten goede veranderd was in de loop der jaren. Echter niet zónder veel moeite en strijd De dag werd besloten met een bont programma leekenspél, volksdans, enz. D. V." Contact-avond Men schrijft ons: Maandag 13 Jan. hield Drukkerij en Cartonnagebedrijf J. G. de Vries voor het personeel en zijn dames een feestavond bij Hanenburg. De bedoeling van deze avond was om werkgever en werknemers dichter tot elkaar te brengen. Het ligt dan ook in de bedoeling deze avond door meerdere te doen volgen. De avond werd gevuld door eigen krachten met liedjes, too- neelstukjes e.d., welke goed naar voren werden gebracht, terwijl Henk Stuurop met enkele liedjes aan de piano ook veel succes oogstte. Aan het einde van de avond werd nog gezellig gekiend. Men kan op een zeer geslaagde avond terug zien. Misschien geeft deze avond voor verschillende patroons aanleiding tot iets dergelijks, hetgeen zeker door hun personeel gewaardeerd zal worden. D. M.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1947 | | pagina 1